l'k f&Ê M FEUILLETON KAPITEIN DUKE. y Een nuttig insect ST. BONIFATIUS BROEDERSCHAP '"n tend ,n »eï 'm Jen HchtT rf— Tan den "end waren opge- B30/3r^b?M6kiDSen Werd "de begrooting «ten o ,gd op een bedrag aan inkom- a U'tgaV.en Van f 5935>52- den desbe- effenden post op de begrooting werd met alle kracht aangedrongen op propaganda ter verste viging van den bond. ■JU VRIJDAG 13 JUNI 1930 BEDRIJFSSTATISTIEK BIJ DEN AANLEG VAN EEN ONDERGRONDSCHEN KABEL FOTOGRAFEERREN OP DEN OPENBAREN WEG TACHTIGJARIGE VROUW DOOR EEN AUTO GEGREPEN paard op hol MATROOS IN HET RUIM GEVALLEN Radium eu (in) geneeskunst f 3 :y5g88!| (Wordt vervolgd,). Vde Nationale Bedevaart naar Dokkum Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht, Mgr J. H. G. Jansen, leider van de Vde Nationale Bedevaart ter eer© van den H. Bonifatius en Gezellen, naair Dokkum op Zondag en Maandag 24 en 25 Augustus a.s., zal 's Maandags op het St. Bonifatius-terrein te Dokkum onder het Pontificaal Lof door Z. D. H. gecelebreerd zelf de predikatie houden. 8 Morgens ter zelfden plaatse onder de Pon. titicale H. Mis, door Mgr. Jansen opgedragen, pieekt de Zeer.Berw. Heer L. J. Willenborg Pastoor te Bloemendaal. R. K. HOTEL-, CAFE-, RESTAURANT HOUDERS EN SLIJTERS i f Tiende jaarvergadering Onder voorzitterschap van den heer P t van Dijk uit Helmond hield de Ned. R. K bond van hotel-, café, restauranthouders en slijters <- vergunning „St. Joseph", Woensdag te Til de'* r CaW van den hf*r Jos Dirks, aan de Goirkestraat zijn tiende jaarvergadering Aanwezig waren 71 afgevaardigden, vertegen woordigende 14 afdeelingen. Rn? TBhurJT H; Bi6renS namens de "Mea ling Tilburg de afgevaardigden had welkom geheeten sprak de bondsvoorzitter een korte de uit, waarin hij in groote lijnen de werk- neer Jac. J. Paardekooper, uit Leiden, bleek dat térsL p f® S' Raaft,sdonksveer, Lut- terade, G&l-eeii Vcgliel. Het financieel verslag van den penningmees ter, den heer H. Labro, uit Helmond, we^een ^oordeelig saldo aan van 201,52 Besloten werd den geestelijken bondsadviseur. Pastoor W. van der Ven, Luyksgestel, ter ge legenheid van zijn 25 jarig priesterfeest op 17 uni a.s. namens den bond een huldeblijk aan te bieden. Na een pauze van anderhalf uur, waarin de afgevaardigden aanzaten aan een Brabantsche koffietafel, die in den lommerrijken tuin van het café was aangerecht, werd omstreeks drie uur de vergadering voortgezet. De leiding be rustte thans bij den heer van Bakel, vice voor zitter, daar de voorzitter, als lid van den ge meenteraad van Helmond, een zitting van dezen Raad moest hijwonen, in verband met de be handeling van een voor de vergunninghouders belangrijke aangelegenheid. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren P. Jac. van Dijk, Helmond, Jos Dirks, Tilburg en Cremoes, uit Amsterdam, werden bij acclamatie herkozen. Van de afdeeling Amsterdam was «en voor stel ingekomen, waarin gevraagd werd een krachtige actie te ontplooien tegen den enbil- lijken druk van de Personeel© belasting op het bedrijf, welk voorstel de heer Bijlmer nader toelichtte. Het hoofdbestuur zegde toe in deze materie zoo diligent mogelijk t« zijn, met welk stand punt de vergadering zich na langdurige discus sies vereenigde. Het hoofdbestuur werd gemachtigd nader uit te werken het voorstel van de afdeeling Sassen- heim en omstreken, om in de toekomst de mo gelijkheid te scheppen, dat ook een of twee ver lofhouders in het hoofdbestuur zitting nemen en zoo noodig het hoofdbestuur uit te breiden met twee zetels. Tevens beloofde het hoofdbestuur ernstig on der het oog te zien het voorstel van de afdeeling Tilburg, behelzende een sterke actie te voeren tegen het facultatiefstellen der vergunningen, opgenomen in het wetsontwerp tot herziening der Drankwet. Als plaats voor het houden van de volgende jaarvergadering werd aangewezen Rotterdam. 'oy.-C-- GhAAt' CARLO SENNI, de nieuwe Italiaansche gezant in ons land, is dezer dagen in den Haag aangekomen Staking van een groot aantal arbeiders Onder een groot deel der arbeiders werkzaam bij den aanleg van een ondergrondschen tele foonkabel brak te Hengelo een staking uit. De werklieden wenschten een uurloon overeenkom stig het standaardloün te Hengelo, niettegen staande ze waren aangenomen tegen een loon dat 9 cent lager is dan te Hengelo doch 6 cent hooger dan te Goor, waar de regeling werd vastgesteld toen ze werden aangenomen. De aaannemster de firma Mijnsen en Co. te Amsterdam wenscht om verschillende redenen den gevraagden eisch niet In te wliligen, doch is bezig 'zich van andere krachten te voorzien. Voorstel tot het houden van een bedrijf .«stelling Bij de Tweede KameT is Ingediend een wets ontwerp, houdende maatregelen tot het verkrij gen van een juiste bedrijfsstatistiek. Voor een juiste beoordeeling van tal van economische en sociale vraagstukken is bet noodzakelijk aldus schrijven den ministers van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, van Arbeid, Handel en Nijverheid, van Waterstaat en van Financiën in de memorie van toelichting --de beschikking te hebben over betrouwbare gegevens omtrent het aantal, de soort, den aard en den omvang van den onderscheidene be drijven hier te lande. Teneinde zulk een overzicht te verkrijgen, is bet, mede omdat tallooze in ons land be staande zeer kleine bedrijven bij geen enkelen d;enst en geen enkele instelling bekend zijn, noodzakelijk, dat een bedrijfstelling wordt ge houden, die als 't ware een aanvullend karakter verkrijgt, omdat zooveel mogelijk gebruik zal kunnen worden gemaakt van reeds beschikbare gegevens en van gegevens, welke door andere diensten en instellingen toch verzameld moe ten worden. De bedoeling is, de telling zooveel mogelijk te doen houden op 31 December 1930. tegelijk met de 11e algemeene tienjaarlijksche volks telling. De verzameling van de gegevens omtrent de zeevisscherijbedrijven welke bedrijven reeds alle bekend zijn zal niet op 31 December 1930 kunnen plaats hebben omdat in den winter een aanzienlijk deel der zeevisscherij stil ligt. Dc meest geschikte datum om tot het verzame len van de over deze bron van volksbestaan gewenschte gegevens over te gaan Is 1 Juli 1930. Het zal waarschijnlijk noodig zijn, de telling voor nog enkele andere bedrijven op een anderen datum dan 31 December 1930 te houden, in verband met het bijzondere karakter van die bedrijven. Vandaar dat een datum voor de tel ling in de wet niet is genoemd. De kosten van het verzamelen, bewerken en publiceeren der gegevens van de door het Cen traal Bureau voor de Statistiek te houden be drijfstelling zullen met inbegrip van de kosten van voorbereiding deze telling, naar verwacht wordt, een bedrag van 430.000 niet overschrij den, een bedrag, dat over drie of vier jaren zal kunnen worden verdeeld. HAAGSCH GERECHTSHOF Arresten Het Haagsche Hof heeft de volgende arresten gewezen: Bevestigd is het vonnis van de Rotterdam- sche rechtbank, waarbij de bloemist W. S. V., wonende te Rotterdam, thans gedetineerd, we gens diefstal Is veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Voorts Is bevestigd het vonnis van de recht bank te Dordrecht, waarbij T. S., zonder be roep, te Hendrik Ido Ambacht, wegens het voortgezet misdrijf van opzettelijke brandstich ting op 29 en 30 December 1929 aldaar is ver oordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf met ter beschikkingstelling van de regeering. Vernietigd is het vonnis van de rechtbank te Rotterdam, waarbij D. P. de S„ landbouwer te Oudenhoorn, van hem ten laste gelegde opzet telijke brandstichting in de door hem bewoonde woning is vrijgesproken. Opnieuw rechtdoende, veroordeelde het Hof den verdachte tot 2 jaren gevangenisstraf. EEN WAARSCHUWING In het Algemeen Politieblad komt de volgen- de bekendmaking voor: In verband met eventueel te verleenen ver gunningen tot het fotografeeren op den open baren weg, vestigt de Commissaris van Politie der centrale recherche, hoofdbureau van politie te Amsterdam de aandacht op een tiental Am- sterdamsche 3.g. filmfotografen, die het land afreizen voor het maken van foto's op den open baren weg, bij vooruitbetaling. Zij maken slechte foto's en zijn met de aflevering daarvan zeer nalatig. De namen der door hen geëxploiteerd wor- i dende filmbureaux luiden als volgt: filmbureau Smeer; Film Foto Company; Film Foto Cy. Universal; Filmbureau Centrum; Film bureau Mercurlus en Filmbureau Lux; Mozes Rodrl- gues Loopes; Heijman Rodrigues Loopes; Salo mon Sealtiel. AUTO EN MOTOR TEGEN EEN BOOM Twee personen gewond Omstreeks 9 uur gistermorgen is op den Rot- terdamschen weg nabij de Lijmfabrlek te Delft de 25-jarige motorrijder W. O. uit den Haag aangereden door een auto van den heer de V., uit Amsterdam, die naar links uitweek toen hij wilde passeeren. De motorrijder reeds ten gevolge daarvan met groote snelheid tegen een boom. Hij werd zeer ernstig verwond. Mevr. de V. vloog door de voorruit van den auto, die eveneens tegen een boom reed. Ook zij kreeg verwondingen aan haar beenen. De politie ver voerde beide gewonden naar het Gasthuis. Het motorrijwiel en da auto waren zwaar be schadigd. Een meisje ernstig gewond Te Enschedé sloeg Woensdagmiddag tenge volge van het geronk van drie cirkelende vlieg, tuigen, in de Willem de Clercqstraat een paard gespannen voor een boerenwagen op hol. Een la-jarig meisje, rijdende op een fiets, kwam met den slingerenden wagen in botsing en ge raakte met haar beenen tusschen de spaken van een der wagenwielen. Ze werd een heel eind meegesleurd en ernstig gewond, zoodat zij in zorgwekkenden toestand naar het R. K. ziekenhuis is vervoerd. EN AAN DE VERWONDINGEN OVERLEDEN To Warmond is Woensdag de 80-jarige wed. M. M. bij het oversteken van de Keerburg- sdraat door een auto overreden. Gisteren is zij aan de bekomen verwondingen overleden. OUDE VROUW VERBRAND En aan de verwondingen bezweken Gisterenmiddag heeft aan den Noordendijk te Dordrecht een droevig ongeval plaats gehad. De heer Braathaard was een oogenblik ver plicht zijn 74-jarige echtgeuoote alleen in huis te laten, daar hij een boodschap moest doen. Bij zijn terugkomst vond hij zijn vrouw in vlammen gehuld op den grond liggen. Met zware brandwonden overdekt werd de vrouw naar het Gemeente Ziekenhuis overgebracht, waar zij aau de bekomen verwondingen is over leden. Als oorzaak neemt men aan, dat de vrouw met een brandend gascomfoor In aanraking is gekomen. En aan de gevolgen overleden Gisterenmiddag vertrok uit de Vulcaanhaven te Vlaardingen het s.s. „Stad Vlaardingen". Ter hoogte van de Matex onder deze gemeente had de 23-jarige matroos A. Holz, wonende te Rot terdam, het ongeluk in een der ruimen te val len. Het schip keerde naar de Vulcaanhaven terug, waar na onderzoek bleek, dat Holz een zeer ernstige schedelfractuur had bekomen. Hij werd naar het ziekenhuis te Vlaardingen over gebracht, alwaar hij na enkele uren is over leden. ONGEBLUSCHTE kalk in het oog. Woensdagmiddag kreeg een arbeider te Buitenveldert ongebluschte kalk In het linker oog. Alhoewel de man onmiddellijk per auto naar een oog-specialist te Amsterdam werd overgebracht, was het oog niet meer te red den. Uit zijn rechteroog kan de man zeer slecht zien. KINDERVERLAMMING TE IJMUIDEN. Bij een familie in de Conradstraat te ÏJmut- den zou zich bij een klein ventje een licht geval van kinderverlamming hebben voorge daan. De bewaarschool, waar het kind op was, is voor drie weken gesloten. SCHOOL VOOR RESERVE OFFICIEREN TE KAMPEN In de raadsvergadering van Kampen werden eenige wijzigingen aangebracht in de overeen, komst met het Rijk van 1 Augustus 1925 be treffende de school voor Reserve-officieron der Infanterie. Zooals men ziet, zal de Minister van Defensie de opleiding van Reserve-officieren der Infanterie voor de administratie over plaatsen van Breda naar Kampen. Winstgevend bedrijf in Amerika STEEDS TOENEMENDE VRAAG Dat de Lieveheersbeestjes „per gewicht" wor- deii verkocht, zal wel niet iedereen weten. In de Vereenigde Staten is het telen van het Lieveheersbeesje een buitengewoon lucratief bedrijf en de beestjes worden n trossen bjjea* per pond afgewogen en verhandeld. Bijna overal, in elk land kan men 't kleine diertje aantreffen in de grootste verscheiden heid, want er zijn zelfs meer dan duizend ver scheidene soorten van Lieveheersbeestjes, die zich slechts van elkander onderscheiden door het verschil van de puntjes op hunne schild jes. 't Kleine insect, dat we tot de „nuttige" in secten mogen rekenen, daar liet de onvermoeide vernieler is van de bladluis, geniet over 't al gemeen maar weinig, althans te weinig be langstelling. En toch is 't diertje van zoo groot belang voor de kweekers. Met 't grootste gemak verslindt 't Lieveheers beestje duizenden bladluizen, die de rozenstrui ken, druivenranken, de bladeren van de appel- boomen en tal van andere planten vernielen of schade toebrengen. In Amerika is men echter van 't nut van het Lieveheersbeestje zoozeer overtuigd, dat men in verscheidene landen der Vereenigde Staten Lieveheersbeestjes-farms heeft Ingericht, waar deze soort van insecten-bestrijders bij gansche massa's worden geteeld. En steeds neemt de vraag naar dit nuttig Insect toe. En de teelt neemt soms zelfs zöd grooten omvang, dat de beestjes worden verzameld en verzonden naar die streken, waar ze te gering in aantal zijn en hun aanwezigheid zoozeer ge- wenscht is. In Californië heeft men, na het aanleggen der uitgestrekte sinaasapp-eltuinen, de beteekenis en het nut van. dit .insect eerst voor goed leeren kennen. De oogst viel vaak tegen en de op brengst beantwoordde veelal niet aan de ge stelde verwachtingen. De geleerden vorsehten de oorzaak van deze teleurstellingen na en kwamen tot de ontdekking, dat de schadelijke bladluis de sinaasappelboom-en had aangetast. Toen werden er groote legers van „Strijdlus tige" Lieveheersbeestjes gereqnireerd en de leden van deze benden „Klein maar dapper" bonden den strijd tegen de vernielende bladluis zöö fel aan, dat de oogsten aanzienlijk veel meer gingen opbrengen dan tot nog toe geschied was. Dat was de oorzaak, dat men zich in de Ver eenigde Staten met ijver ging toeleggen op de teelt van Lieveheersbeestjes, dat daar thans een zeer winstgevend bedrijf is geworden. En de beestjes worden er in hoeveelheden „per pond" gewogen en verkocht. V.—t. Een handeltje voor dc toekomst «fes» PINKSTERMAANDAG IS OOK IN BET BRITSCIIE RIJK een uitgezochte dag voor allerlei sport en vermaak; de start van een wedstrijd in gekleed zwemmen SUCCESVOL RESULTAAT IN DE BEHANDELING Misschien beleven we den tijd nog eens, dat we inplaats van over „goudzoekers" over „radium-zoekers" spreken en als deze laat- sten dan een beetje fortuinlijk zijn, kunnen ze wat het financieele gedeelte betreft met een gerust hart de toekomst tegemoet zien, want 't radium brengt zelfs in zeer kleine hoeveelheid meer op. dan de vaak groote buit van menigen goud-zoeker, die ver heugd 't „eureka" heeft uitgeroepen! Zilver en goud mogen als edele metalen duur zijn, platina circa achtmaal zoo duur zijn als 't koninklijke goud en per gram onge veer tien gulden kosten, deze stoffen halen in prijs toch nog lang niet de duurte van het radium, dat per gram plus minus 175.000 gulden kost. En dit is dan eerlijk gezegd nog een zacht prijsje, want 't zal misschien een goed jaar geleden zijn dat een gram radium den niet geringen prijs van 300.000 gulden kostte. De oorzaak van deze geweldige prijsdaling was het ontdekken van radium in den Bel gischen Congo. Voordien werd het radium in hoofdzaak gevonden in den Ameriltaanschen staat Colorado. 't Radium komt echter zeer schaars voor. Nog zeer onlangs meldden de bladen, dat de voorziening van radium uit den Congo waarschijnlijk snel zal afnemen tengevolge van liet uitgeput raken der ertsvoorraden en dat er dus een schaarsohte van radium te wachten is. De tegenwoordige prijs van 12.000 pond sterling per gram zou binnen een jaar of twee weer verdubbeld zijn, indien de verstrekte in lichtingen tenminste juist zijn. Haar naam „radium" d.i. het „stralende1* dankt deze stof aan de kracht van haar radio actieve stralen. Men onderscheidt namelijk drie soorten uitstralingen; Alpha, Beta en Gammastralen, welke laatsten een zoodanige doordringende kracht hebben, dat ze gemak kelijk door een lood wand van 17 c.M. dikte dringen. Het is een stof, die zichzelf voortdurend ontleedt en het radium geeft materie in den vorm van warmte af. Maar de oplossing gaat echter niet al te vlug, er is namelijk 2500 jaren tijdruimte noo dig vooraleer een stuk radium zioh door uit straling heeft opgelost. De bewerking van radium, n.l. de radio-acti viteit, werd het eerst ontdekt door den Fran- schen natuurkundige prof. Becquerel, en me vrouw Curie, die op deze ontdekking van den professor voortbouwde, ontdekte In 1898 het radium zelf. In 1901 kwam prof. Becquerel tot de ont dekking, dat radium op het menscheiijk lichaamsweefsel inwerkt. Een ontdekking, dis van uiterst belangrijke waarde was voor de geneeskunde. En toch was deze ontdekking op zichzelf beschouwd zeer eenvoudig De profes sor droeg in zijn zak een glazen buisje biet. radium en ontdekte toen, dat zich op zijp hfifS ter plaatse verbrandingen, vertoonden' S&rs'jT Met zeer veel succes gebruiken de genees- heeren tegenwoordig het radium voor behan deling van gezwellen en speciaal bij kanker gevallen. Nog zeer onlangs heeft men in Rennes een frappant geval meegemaakt. De geneesheerta trachtten namelijk een man, die zich te Hen nes in een ziekenhuis bevond en aan kanker lijdende was, met radium te genezen. Daartoe werden vier kleine buisjes, eik gevuld met vijf milligram radium (men lette op de uiterst geringe hoeveelheid!) met behulp van een was. pleister op het aangetaste lichaamsdeel beves tigd. Groot was echter de verbazing, toen men na 't wegnemen van de pleister tot de ontdek king kwam, dat de buisjes waren verdwenen. Was er een vergissing begaan, misdrijf of diefstal in 't spel? Men giste tevergeefs! Eindelijkna veertien dagen kwam er een bekenning los uit den mond van den verpleegde zelf. HU had de buisjes, die ongeveer de groote hebben van een naald uit de pleister genomen en weg gegooid- HU kon het branderig gevoel dat het radium hem veroorzaakte niet verdragen! Of de patiënt een busklant was of voor eigen rekening werd verpleegd, vermeldde 't bericht niet. Maar we kunnen er aan toevoegen, dat 'i zeer wel mogelijk is, dat de man zijn kapi taal er niet aan vergooid heeft, want ook ia Frankrük wordt evenals in Zweden radium- behandeling van staatswege toegepast en nog wel gratis! Een handeltje in „radium" lijkt ons overi gens voor de toekomst nog zoo kwaad niet. naar het EngeUch van I'ERGUS BDME 20) Hei moet. Milly; het is de hoogste tijd van die diugen te spreken, als men voelt, dat ons nog maar een pear uren te leven overblijven. Milly, alvorens ik sterf, moet je mij iets be loven. want een belofte, een stervende gedaan, is altijd heilig. Beste Ringwood. er !s niets ter wereld, wat ik niet voor jé doen zou. Ik wist, wel, dat jé mij niets weigeren zoudt. Hoor mij dus aan. Hoe lang is liet nu geleden, dat kapitein Duke weg is? Bij deze onverwachte vraag dacht Millicent dat Ringwood ijlde. Den volgenden Januari wordt 't zeven jaar broer. Dat dacht ik wel. Luister nu goed toe Milly. Wanneer de maand Januari ten einde loopt, zou lk willen, dat ge een reisje naar Ixmden maakte, om Darell een brief van mij te brengen. Ik zal het doen, beste Ringwood, doch jraarom in Januari? Waarom niet vroeger? Omdat lk mij dat zoo in het hoofd gezet heb.,,, misschien het hardnekkig vastgehou den dehkbeeld van een zieke. De brief is nog ntet geschreven, maar ik zal hem schrijven, •hrorens te gaan slapen. Geef mij papier, pen •n takt Milly! Morgen, beste broer, morgen. n!et van ÜcStt, zelde zij «meekend tot hem. Je bent al zoo moe, van heit vele praten.... ge kunt den brief morgen wel schrijven. Neen, vannacht, zeide hij driftig. ter stond. Ik zou de koorts krijgen van ongeduld, als ik niét terstond schrijf. Het zullen maar een paar regels zijn. De arme ziekenoppasseres achtte het toch maar heter, den zieke zijn zin te geven, dan hem door een weigering uit zijn humeur te brengen. Zij bracht hem pen, papier en inkt «n legde alles op "een tafeltje naast zijn bed. Vervolgens zette zij hem in de kussens overeind, om hem het werk zoo gemakkelijk mogelijk te maken, en verwijderde zich dan, om haar vo rige plaats bij den baard weer in te nemen. De lezer weet, hoe moeilijk het Ringwood viel een brief op te stellen, zelfs in gezonde dagen. Doch in dezen nacht viel hem het schrijven nog veel moeilijker. Hij schreef lang en bezwaarlijk met een slechte ganzenveer, en toch waren het maar weinige regels. Hij las en herlas ze met groote tevredenheid, vouwde daar na het blad toe en verzegelde het met het cachet, dat het wapen der familie Markham droeg. Met onbehouwen letters waartusschen eenige inktvlekken schreef hij het adres: Aan DARELL MARKBAM Esq. Af te geven door Millicent Duke, einde Januari 17.... Ik heb Darell verongelijkt, zelde hij, ter wijl hij zijn zuster den brief ter hand stelde, doch dit schrijven zal alles weder goed maken. Het is mijn laatste wil en testament, Milly. Ik maak geen ander, want niemand anders dan jij, zult mijn bezitting erven. Heb je dan Darell niets vermaakt? Vroeg zij. - Ik laat hem niets anders na, dan dezen brief. Ik verlaat mij op je dat je hem dien doet toekomen. Sara kwam, telkens als zij een oogenblik tijd had, op het kasteel, om MilLicenit bij te staan en den stervende op te passen. Zij was ook bU hem in het verschrikkelijke oog-nblik, toen de laatste draden braken, die den jongen heer van het kasteel nog aan het leven hechtten. XI. KAPITEIN FANNY. Zes Jaren waren verloopen sedert dien bc- ruciiben Kerstavond, waarop de vreemde mars kramer Sara bestolen had en in het leven van Samuel Pecker zulk een merkwaardige ver andering had veroorzaakt. Betty, de kookvrouw, was juist bezig met het plukken van ganzen en kalkoenen, zooals zes jaren geleden. Sara Pecker stond weder voor de aanrechttafei, liet dieeg voor haar kerst koeken te rollen. Deze toebereidselen voor Kerstmis verschil den derhalve niet met die van de vorige zes jaren, alhoewel er in liet huis groote verande ringen hadden plaats gehad. Stem en manieren van Sally waren opmerkenswaardig zachter ge worden; in haar majestueuze houding lag iets schuchters, een soort van voortdurende onrust, welke niemand verklaren kon. Sara was zóó zeer veranderd, dat Samuel meermalen gedwon gen was, haar te verstrooien en te troosten, als hij haar zoo verdrietig zag, en haar een bescheiden glaasje punch en een goed avond eten aan te bieden, om haar weder op te mon teren. Deze waardige echtgenoot was tengevolge der nieuwe wijze, waarop zijn wederhelft hem be handelde, eveneens niet weinig veranderd. Hij was niet bang meer voor zijn klanten en ook niet meer voor hunne stemmen. Hij trilde en kleurde niet meer, als men hem aansprak of zich met, hem onderhield. Hij mocht nu een glaasje bier drinken, zonder bedeesd over zijn schouder om te kijken. Samuel kras een ander mensch geworden; mischien geloofde hij nog altijd aan geestverschijningen. Hij was nog altijd min of meer vreesachtig, als hij In 't donker ergens heen moest. Niettemin was hij een leeuw, vergeleken hij hetgeen hij geweest was, eer die vreemde marskramer de onmacht van juffrouw Pecker veroorzaakte. Op dezen vooravond van Kerstmis ging het in Den Zwarten Beer bijzonder vroolijk toe, want een gezelschap edellieden was van York gekomen en gebruikte het middagmaal in de witte zaal, de pronkkamer, waarin maar zelden bezoekers werden toegelaten en die zich bevond op de eerste verdieping. Deze edellieden zouden dezen nacht in 't logement slapen. Kerstmis hier doorbrengen en de kalkoen, die op den schoot van Betty rustte, was bestemd voor hen. Is een dier heeren niet een hijzonder knappe man? zeide de kookvrouw, terwijl zij een dier groote veeren met geweld uit de gans ruktemadame, u moet hem eens zien.... oogen heeft Ihijo, zulke mooie oogen, en hij kijkt, alsof hij iemand met zijn blik wil doorboren. Werkelijk 't lijkt wel een blik semstraal, En hij heeft kleine, witte handen, juist als die van mevrouw Duke, geheel met diamanten bedekt. Op mijn woerd, hij is ver rukkelijk, betooverend! De anderen schijnen bang voor hem te zijnDe twee anderen wilden na het eten vertrekken, doch hij zeide, dat hij hier bleef. Een hunner vroeg, of dit de plaats was waarlie kon niet verstaan, wat er gezegd werd, maar hij begon luidkeels te lachen en amitwoordde den andere dat, hij een laffe schobbejak was, te slecht, om in het gezel schap van edellieden te leven. De ander maakte veel poeha, terwijl hij zijn glas op de tafel zette en zei, dat de kapitein gelijk had,... maar hij vloekte ijselijk, voegde Betty er met afschuw bij. Terwijl de kookvrouw nog sprak, verscheen Samuel In die keukendeur. De heeren, die zich in de witte zaal be vinden, zijn buitengewoon luidruchtig, zeide hij; zij verlangen zes fiesschen ouden Portwijn, en zijn maar met hun drieën, terwijl ze al volop Madeira en Bordeaux hebben gedronken. Wil jie even, naar boven gaan, Sara, en hun verzoeken, een beetje bedaarder te zijn? Ik za! middelerwijl den wijn uit den kelder halen; breng intusschen je toilet was in orde. Sara keurde dat goed; zij waschte het meel van haat- handen, verstrikte de keelbanden van haar muls en deed haar manchetten aan. Ju was zij gereed, toen Samuel uit den kelder kwam, twee met spin new eb ben bedekte fies schen onder eiken arm dragend. Ik heb er maar vier meegenomen, Sara, zelde hij, ten-wijl hij z'n kostbaren tast op de keukentafel neerzette; ik zal ze naar boven brengen, volg jij me dan met de glazen. Het drietal gasten In de witte zaa.l was inderdaad zeer uitgelaten. Twee grorte kaarsen branden In zilveren luchters. De gepolijste eiken houten tafel was letterlijk bezaaid ni no en vijgen, rozijnen, sinaasappelen, notekrakers, leege fiesschen en fijn geslepen glazen. Een der gasten lag achterover in zijn stoel, terwijl zijn gespoorde laarzen op de tafel rustten en hij zich onledig hield met een sinaasappel van de schil te ontdoen en deze zijn buurman toe te werpen. Deze reeds half beschonken, zat daar, met. de ellebogen op de tafel leunend en de kin In zijn handen zijn plaaggeest met holle oogen aan te staren. De derde scheen de nuchterste van hen te zijn. 1-Iij geeuwde met den rug naar het, vuur toegekeerd on zijn arm op den schoorsteen mantel en stond juist op 't punt een grappige anecdote te vertellen, toen juffrouw Pecker binnentrad. Zijn zwarte, fonkel ede oogen zijn kleine witte tanden, die blonken, als hij sprak, verhelderden zijn gelaat, hetwelk niettegenstaa.n de hij klaarblijkelijk nog jong was, er reeds bleek en vermoeid uitzag; het was het gezicht van iemand, die door uitspattingen afgeleefd en vóór deti tijd verouderd is. In de laatste jaren had de hand des tijds meer dan een rimpel gegrift om de onrustige oogen en de vastberaden mond van Sir Lowel Mor timer, anders genaamd kapitein Fanny. God alleen weet, wat de goede kasteleines van Den Zwarten Beier zoo deed verbazen en ontstellen, toen zij binnentrad. Sara werd doodsbleek, toen zij de glazen op de tafel zette; zij trilde onder den vreemden blik der zwarte oogen van ka pitein Fanny. Sara liet onder den invloed dier doordringende oogen een van haar mooiste glazen vallen, dat in scherven sprong. Wij hebben de groote eer, door de kaste leines van Den Zwarten Beer zelve te worden bediend, naar ik zie, zeide Sir Lowel hoofseh. terwijl hij zijn kleine, met ju weel en bedekte banden beschouwde. Op eiken anderen tijd zou Sara beleefd ge- njjgd hebben: zij zou de plooien van haar mousselinen schort glad gestreken en tegelijker tijd haar gasten gevraagd hebben, of M' tevre den waren over het middagmaal, of de kamer naar hun genoegen, of de wijn naar hun smaak was. Maar vanavond scheen haar tons met lamheid geslagen te zijn, alsof de onrustige uitdrukking der oogen van den kapitein haar betooverd en stom gemaakt had.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 6