1 BIJ MGR. W. BOUTER 7ATFRT>Afi 14 JUNI 1930 OFFERS BRENGEN NATIONALE VAANDELGROET AAN H. M. DE KONINGIN Bij haar SOen verjaardag «Wllr DE WINKELSLUITINGSWET MENSCHEN EN MEENÏNGEN ADDERTJES mm* HET MGR. MUTSAERSOORD OPLEIDING VAN DIENST PLICHTIGEN DE VROUW IN HET BEDRIJFS LEVEN Uitbreiding van het aantal inspec- teerende vrouwelijke ambtenaren Dc Antwerpsche tentoonstelling R. K. KERKMUZIEK SCHOOL HET VEER AAN DEN MOERDIJK J. J. G. BARON VAN VOORST TOT VOORST ELECTRICITEIT IN DEN TUINBOUW De laatste Limburgsche Katholiekendag behandelde in alle afdalingen het onder- Werp: offerzin, d.w.z. de bereidvaardigheid, de genegenheid, en ook de gemakkelijkheid om offers te brengen voor de vervulling van zijn plicht als Katholiek. Het Katholiek geloof, de Katholieke gods dienst is nu eenmaal niet gemakkelijk. Wie een goed Katholiek wil zijn, moet zich zelf heel wat ontzeggen, moet zich zelf heel wat beheersehen, tot welken staat of stand men ook hoort". Men behoeft alleen maar de rij der Tien Geboden Gods langs te gaan, om daarvan overtuigd te zijn. Die offerzin is iets zuiver persoonlijks. Die moet bij eenieder door zich zelf en met behulp van anderen aangekweekt worden. Als er iets persoonlijks op de wereld beslaat dan is 't wel dit: het zich vormen tot een Katholiek. Die offers worden gevraagd aan allen kant. Het kunnen offers zijn van economischen aard. Zoo kan een Katholiek wel degelijk den ernstigen, strengen plicht hebben, zich «en maatschappelijke vcrbetei ing te 0,1 zeggen, als hem dat een ernstig gevaar zou opleveren voor zijn godsdienst. Dit offers brengen komt voor in het familie leven: al worden de zorgen grootcr, daarom mag een Katholiek zich nog niet aan minder waardige practijken overgeven, al heeft hij daardoor niet zooveel gelegenheid van be „leven te genieten", dan mag hij nog met op zondige wijze liet kindergetal beperken. Al brengt het hem in moeilijkheden, dan is hij nog gebonden zich aan de voorschrif ten van zijn kerkelijke overheid te houden; al kan hij een goed huwelijk doen, dan is het nog niet geoorloofd oen gemengd huwe lijk te sluiten. Voor een Katholiek staat altijd cn overal het hoogst: de wet, d.i. de wil van God Die wil van God wordt hem geleerd door de Katholieke Kerk, zoodat het lid-zijn van die Kerk voor hem de offers meebrengt, welke de voorschriften van die Kerk cischen. Afval als Katholiek komt daarom altijd neer op een tekort aan offerzin; men heeft niet over voor zijn geloof, voor zijn godsdienst de offers niet weiten te brengen, waarvoor men komlt te staan. Dikwijls komt dat neer op dit men het niet geleerd heeft, dat men Katholiek is opgevoed. dat niet OPROEP TOT DEELNEMING De besturen van de vereenigingen „Bond van Rotterdamsche Oranjevereenigingen „Voor Oranje en Vaderland" te Rotterdam en de Kon. Ver. Oranjebond te den Haag hebben het be- jUujt genomen om H. M. ter gelegenheid van Haren 60sten verjaardag op Dinsdag 16 Sep tember 1930 na het openen van de Kamer der Staten-Generaal een nationalen vaandelgroet te brengen op het Huis ten Bosch te 's Graven- hage. Zij roepen daarvoor op alle vereenigingen m Nederland, die van liare aanhankelijkheid eau H. M. de Koningin wenschen blijk te geven door aan dezen vaandelgroet deel te nemen. Elke deelnemende vereeniging zal een lier inneringsmedaille worden aangeboden, terwijl aan elke zang- en muziekvereeniging die dezen vaandelgroet met zang en muziek zal opluiste ren, een zilveren lauwertak zal worden uitge- ^Het ligt in de bedoeling aan dezen vaandel groet een eenvoudige bloemenhulde te verbin den welke zal worden bekostigd uit de vrijwil lige'bijdragen van de vereenigingen. Bovendien zal een album worden aangeboden vermeldende de namen van alle vereenigingen, die aan den vaandelgroet deelnemen. De ondernemers verzoeken den vereenigingen, dat Nederland in al zijn geledingen aan deze hulde zal medewerken. De ondernemers verzoeken dc vereenigingen, die wenschen deel te nemen beleefd doch drin gend, zich zoo spoedig mogelijk te willen opge ven aan onderstaande adressen: A. C. Verbeek, voorzitter Kon. Ver. Oranje- bond, Engelenburgstraat 68 den Haag, W. J. v. Dijk, secretaris Kon. Ver. Oranjebond, Vlieger- straat 109 den Haag, K. Koet, voorzitter vereenl ging „Voor Oranje en Vaderland", Oosterstraat 25, Rotterdam. HET SCHOONE LAND NELLORE Zeer groote bekeeringsmogelijkheden Gisteren waren wij in de gelegenheid om mei Mgr. W. Bouter, Bisschop van Nellore, een on derhoud te hebben in de pastorie van „De Post hoorn" te Amsterdam waar Z. D. H. momenteel logeert. Het -is onnoodig Mgr. Bouter bij onze lezers te introduceeren. Iedereen weet van dezen Amsterdamschen missionaris van de congie- gatie van Mill Hill, die na nauwelijks negen aar priester te zijn, tot Bisschop is gewijd Bisschop over een diocees dat twee en een half maal zoo groot is als Nederland en dat, zooals Mgr. Bouter ons vertelde het heetste gedeelte is van Britsch Indië. We gelooven, dat wij Katholieken hier in Holland ons héél moeilijk een voorstelling kunnen maken van de toestanden zooals, die in Nellore zijn. Als Mgr. zoo rustig en kalm vertelt van zijn geliefd bisdom, dan dringt het plotseling tot ons door, wat of dit alles beteekent. Een bisdom dat twee en een half maal zoo groot is als Nederland, waar 30.000 Katholieken, ^,05.000 Protestanten en 6.000.000 heidenen wonen, een bisdom waar een rijpe oogst van zielen wacht op de arbeiders in de wijngaarden van God en waar in het geheel slechts 38 priesters van de congregatie van M1U Hill en 8 mlandsche gees telijken zijn. En wij begrepen dan ook zoo goed, de terloops geuite apostolische klacht van Mgr. Bouter over het tekort aan geestelijken en cate clusten. Maar tevens vertelde Z D. H. hoe lijk het voor hem was om te weten dat Holland hem steunt door gebed maar ook met ge d Us wb daar zijn, aldus Mgr., dan bekruipt ons wel eens het gevoel of wij alleen staan, maar wanneer ik dan in Rome geweest ben cn de warmo belangstelling van Z. H. den Paus heb mogen ondervinden, wanneer ik hier in Hn land de belangstelling mag zien voor de missie, dan weet ik dat ilt in 'het geheel niet alleen' sta maar gesteund word op dc beste wijze die er bestaa.. Even nog bespraken wij met Mgr. den Missie -eest die over Holland zoo vaardig is. c II inderdaad, verzekerde Mgr. waar men ook komt, in Rome, in Engeland, in Italië, overal kent men de groote liefde van Nederland voor de missie. Intusschen heeft men in Nellore de opleidin, van de Inlandsche geestelijkheid reeds ter hand genomen maar pas over drie jaren zullen de studenten van da twee Seminarie's zoo ver zijn, dat zij tot priester gewijd worden. Ook bestaan er reeds plannen om scholen te stich ten ter opleiding van catechisten. Wij vroegen Mgr. nog iets te willen vertellen van Nellore en zeer gaarne voldeed Z. D. H. aan dit verzoek. Do stad Nellore, de bisschoppelijke resi dentie, is een zeer schoone stad, een echte p&lmenstad, fenvijl het land wel erg mooi maar tevens zeer heet is. Dadelijk nadat Mgr, tot Bisschop gewijd was, heeft hij een reis door het land gemaakt, wat voor hot grootste ge deelte per „motorcar" moest gebeuren. De hoofdwegen van dit land zijn erg goed, maar wanueer men ook de dorpen in de jungle wil bezoeken, dan wordt het heel wat moeilij ker. En het vermoeiende en tijdroovende reizen ker ossenkai' is dan niet bepaald een pretje, In Britsch Indië, is het standen-ver. schil ontzaggelijk. Men onderscheidt daar de z.g. kasten, de beter gesitueerden en gestudeer den en daarnaast de paria's. Middenstand be staat zoo goed als niet. Typisch is liet dat tot voor kort de meeste bekeerlingen kwamen uit de kasten, terwijl den laatsten tijd de bekeering van de paria's hand over band toeneemt. Wordt de maatschappelijke toestand van ae paria's ook beter den laatsten tijd? vroegen wij. Zeer zeker, aldus Mgr. Bouter, en ik per soonlijk verwacht voor de toekomst heel veel i an deze klasse. Zij zijn de menschen die de behoefte aan scholen zeer sterk gevoelen en ook van de geboden gelegenheid gebruik maken cm zich te ontwikkelen. En nu reeds heeft deze Mand burgemeesters, parlementsleden advo caten etc. voortgebracht. Bracht het verschil tusschen deze stan den geen moeilijkheden bij het bekeeringswevk mede? Geen gunstige ontvangst in de Eerste Kamer NA AANKOMST TE A'ÜAM WERD MGR. W. A. J. BOUTER, Bisschop van Nellore, gekiekt in den tuin der pastorie van den Posthoorn. Zittend Mgr. Bouter, achter hem zijn ouders, daarachter kapelaan van der Meer. Links pastoor Lagerwey beeld geen vergelijking mogelijk met andere missiegebieden waar men onder wilden zit. De menschen volgen evenwel hun leiders en zij volgen hen blindelings. En het gevaarlijke is v/el, dat de mogelijkheid niet fictief is, dat de leiders, dio hun tegenstand zoo vredelievend mogelijk wenschen, de beweging die zü ge maakt hebben, niet meer in hun macht kunnen houden. En wanneer dan, zooals in het noor- ilen van Britsch Indië zeker wel het geval is Bolsehewistische invloeden op het volk gaan. werken, dan is de toestand niet ongevaarlijk. De Britsche regeering is anders tegenover de beweging van Gandhi zéér geduldig geweest. Militaire hulp werd pas ingeroepen toen de politie- bet ook absoluut niet meer alleen af kon. Zcu de beweging een gevaar voor dc kerk bunnen worden? vroegen wij. Zooals bet op bet oogenblik is, niet, lichtte Mgr. ons verder is. De hindoe's zijn een vrede. Levend volk en het is heel verstandig geweest, cat de Christenen zich overal afzijdig van heb ben gehouden.. Maar er is een andere kwestie en dat zijn de Mohammedanen, dia van nature fanatiek zijn. Voorloopig hebben nok zij zich huiten de Gandhi-beweging tegen Engeland ge houden, terwijl de botsingen van Mohammeda nen met Hindoe's nog veel voorkomen. Maar wanneer zij zich, wat niet spoedig zal gebeu. VELE LEDEN HEBBEN ERNSTIGE BEZWAREN Blijkens het Voorloopig Verslag dar Eerste Kamer over het wetsontwerp tot regeling der winkelsluiting juichten verschillende leden de indiening van dit wetsontwerp toe en verklaar den gaarne de totstandkoming daarvan te zul len bevorderen. Weliswaar laat bet zich denken, dat de uit voering dar wet voor weinige groepen, als b.v. banketbakkers, in den aanvang mogelijk eenige moeilijkheden met zich mede zal bren gen, maar da ondervinding met ds toepassing van een aantal gemeentelijke verordeningen opgedaan bewijst, dat de meeste moeilijkheden in betrekkelijk korten tijd kunnen worden ondervangen. Sommige leden, die gaarne hunne stem aan dit wetsontwerp zouden geven, waren daarmede echter nog niet voldaan. In de eerste plaats betreurden zij, dat de winkeliers de vrije keuze hebben behoudens plaatselijke verordening wat aangaat den dag, waarop zij hun personeel een ochtend of een middag vrij moeten geven volgens het Werktijdenbesluit voor het winkelpersoneel. Zij hadden liever gezien, dat de Winkelsluitings wet hiervoor een vasten dag had aangewezen. Ook maakten zij de opmerking, dat het slui ten der winkels om 8 uur slechts als een com promis kan worden beschouwd en dat een vrije Zaterdagmiddag voor de bedienden wen- schelijker ware. Voorts betreurden deze leden, dat de beper kingen, die door het wetsontwerp in liet. alge meen worden opgelegd, niet gelden voor lunch rooms, koffiehuizen en andere inrichtingen, in welke dranken achter de toonbank worden ver. kocht. Verder maakten zij bezwaar, dat op open bare wegen mag worden verkocht (art. 8) en ren, zouden verzoenen met de Hindoe's om samen tegen Engeland op te staan, dan kon de toestand, ook voor de Kerk, wel précair wor den. Intusschen is het nu nog een groot geluk voor ons, dat de Gandhi-beweging tegen Enge- land alleen gericht is en niet zooals bijvoor beeld een beweging in China tegen Europa. Nog eveu vroegen wij Mgr. Bouter naar zijn I vo]gens het bepaalde van art. 3 sub b de aanstaande reisplannen. schoenlappers niet onder liet wetsontwerp val- Mgr. Bouter zal na enkele bezoeken in Ne- lgn derland, een groote reis maken naar Engeland, Andere leden merkten, naar aanleiding van Ierland en daarna naar Amerika. Dit laatste wensch om eenen vrijen Zaterdagmiddag vooral om relaties aan te knoopen met de groote ,)an d(j bedienden te verschaffen, op, dat daar- missie-centrales. aan groote bezwaren voor het koopend publiek Katholieken zoo lang hebben kunnen gc- Hier in Nederland hoopt Mgr. nog in de zouflen zIjn verbonden. nietenen dat nog doen. gelegenheid te komen om z,elf den menschen te Tegenover deze leden waren er velen, die -y00,-( han ,]c heele liberale en neutrale vertellen van Nellore, van zijn werk en zijn ernstige en zelfs overwegende be™aren meewerken aan het steeds heftiger Bisdom, van alles wat hem daar zoo na aan het den tegeu het wetsontwerp en wel van ver- pers beter mccu i hart ligt. We hebben in het onverdeelde vaderland gras: we hebben niet voor niets beroemde kaas, dus beroemde koeien, en dus beroemd gras. Gras dient ook wel eens ooit, om er in te gaan zitten. Dat doen stadsmenschcn graag: daarom staan er paaltjes met draad langs elk plelrje gras in de stad, soms nog met een bordje: VerbodenU weet wel. Ruilen zijn beteekent voor stads menschen: los zijn cn vrij. Dus gaan ze. zitten in 't gras. Dat doen ze echter dikwijls heel erg ongegeneerd, zoodal ■builenmenschen den neus ophalen voor menschen uit dc stad. F i mei reden. Fatsoen en gras schijnen niet saam Ie kunnen gaan. Het zou ons niets verwonderen, dal heel wat menschen het vaderlandsche spreek woord: „daar schuilt een addertje in het gras", van toepassing achten op ile herren en dames die 's zomers in het gras Ic vini'-n zijn. De JV. U. C. heeft een addertje ontdekt in het.radiogras. Daar schuilt er een. Ge lukkig dat we 't welen. Dal addertje zou heeten: radiobclasting. En heel lief schrijft dn JV. K. C. over iets, waar zij alleen aan denkt: „Een belasting, die zou moeten dienen, om de politieke en religieuze scctarische vereenigingen aan in komsten te helpen. Wat zou dat een popu laire belasting worden. Wc kunnen ons indenken, dat dc JV. 71. C., als liberaal, niet graag bijdraagt voor een Katholiek doel. Doch dan weet dat liberal blad ook meteen, dat het omgekeerde waar is: een Katholiek voelt er niets voor, om bij te dragen met zijn belastingpenningen tol hel slichten en onderhouden van allerhande onderwijs, van lager tot hoogcr, in den be roemden neutralenvorm, waarvan dc Wij gingen heen met de herinnering bij ons aan een man, een bisschop, die over drie jaar zijn koperen priesterfeest pas zal vieren, die met een groote liefde werkt en denkt en leeft alleen voor de zielen, de millioenen zielen uit het land van Nellore die om het doopsel roepen, wiens droefheid het is den rijpenden oogst te zien, zonder werklieden genoeg te hebben om den oogst van God binnen te halen. Niet voor zich vraagt Mgr. Bouter den steun en vooral het gebed van Holland. schallenden aard. I opkomen van die eischen voor ons: geen In de eerste plaats hadden vele leden be- cpni mePr van een Katholiek voor een libe- denkingen van practischen aard tegen dit onderwijsinstituut! wetsontwerp, namelijk wegens het w„ lvillen ons eigen onderwijs cn wen- op de vrijheid van het iudividu meenden te moeten zien. zijn. Plechtige inzegening In tegenwoordigheid van vela autoriteiten werd Donderdag 't Mgr. Mutisaersoord te Venlo door dan hoogeerw. heer Deken J. v. Offeu in gezegend In de prachtige kapel werd een H. Mis op gedragen door den hoogeerw. heer Deken. Na deze plechtigheid had de officieele instal latie van rector Donders plaats. De heer Timmermans, voorzitter van het R. K. Herstellingsoord-comité „Mgr. Mutsaers", sprak een hartelijk welkomstwoord tot de tal- dijke aanwezigen. Daarna bracht spr. dank aan ds verschillende afdeelingen voor de ontvangen geschenken (de afd. Amsterdam had o.a. het Hoofdaltaar ten geschenke gegeven) en aan Pastoor Donders voor het vele dat hij voor St. Raphael had ge daan. De bondsvoorzitter van St. Raphael, de heer Hellemons, noemde dezen dag den mooisten voor het herstellingsoord. Nadat rector Donders voor de tot hem ge richte waardeerende woorden had dank gezegd, bezichtigden de gasten de gebouwen. Een ramp voor den kleinen man Het wetsontwerp toch wil den kleinen winkelier verbieden te werken op de tijden, die hem daarvoor het meest geschikt voorkomen en belemmert hem op die wijze in zijne brood winning. De leden hier aan het woord wezen er op, dat intellectueelen onder wie ook leiders van groote zaken en bedrijven zijn te Invloed op haar physischen cn psychischen toestand Besproken in de Vereeniging van Officieren van de Ned. Landmacht begrijpen hun arbeid op eik uur van den GUNSTIGE EN ONGUNSTIGE WERKING dag kunnen verrichten, maar vroegen zich af, HET NEDERLANDSCHE PAVILJOEN Nog eens: de materialenkwestie Door den heer Braat zijn tot den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, de volgende schriftelijke vragen gericht: 1. Is de Minister bereid aan de Kamer mede te deelen, waarom voor bouwmateriaal voor Let Nederlandsche paviljoen op de tentoonstel ling te Antwerpen op den dag der aanbesteding nog beeloten werd om !n plaats van het Neder, landsche fabrikaat „SG-i-ngaas" het Oostenrijk- eche fabrikaat „Heraklith ie gebruik van de Ned. Landmacht haar 16e algemeene vergadering gehouden in Venlo. De voorzitter, kolonel E. A. van den Akker opende haar met een rede waarin hij aller eerst den garnizoenscommandant van Venlo als vertegenwoordiger van den minister van de fensie en den burgemeester welkom heette. Vervolgens behandelde hij de opleiding van de dienstplichtigen en stelde de vraag of de op leiding in vredestijd niet meer dienstbaar kan worden gemaakt aan de verbetering van de volksopvoeding en aan de verhooging van de volkskracht, d.w.z. of de dienstplichtigen alleen moeten worden afgericht tot oorlogssoldaat of dat de diensttijd tevens benut moet worden als een soort voortgezette volksopvoeding, wel- I tal der gemeenten, waar thans geen sluitings--= r min- tot verhooging van de volkskracht. Onze ka- UUr bestaat, des avonds om 8 uur moeten ge- teeijfer. verminin» d€r woning- sloten worden. I der diankmisDrui*, HET EERSTE LUSTRUM 2. Is de Minister niet van meening, dat de Nederlandsche industrie geroelri door troffen wer vreemdeling Nederland p en sn te dat buit la tea ai reu kan, tie l ll i-ill :il Wat ter zijc der. ge ee u:n lier In rid is? Minister van Koloniën, heelt den heer J H. A. de Voost, oud li-oofda mhl snaar dei- Staatsspoor- en Tramwegen in Nedeiiandsch- lndië, te Wassenaar voor den duur van de Wereldtentoonstelling te Antwerpen, belast met de dagelijitsche leiding' vai^ de Neder landsoh-Indische afdeeliug in liet Neder- landsch Paviljoen op rlie tentoonstelling, en hem in het bijzonder opgedragen het verstrek ken van inlichtingen aan bezoekers, het doel matig verspreiden der Nederlandsch Indische vlugschriften en de zorg vooi de ontvangst en de rondleiding van vooraanstaande personen, scholen en vereenigingen. LODEWIJK VAN MIEROP. f Te Bussum is gisteren in den ouderdom van 53 jaar overleden de lieer J..odewijk van Mierop, leider van de „Rein-Lc ven"-beweging ia ons tend. Ja, zeide Mgr., dat heeft zeer veel moeilijk heden medegebracht. U moet U maar even torstellen, dat in de eerste tijden de „Cast- l'atholiqs" niet wilden hebben dat de „non. cast-catholles" in de kerk kwanten. U begrijpt, dat wij daartegen gedaan hebben wat wü kon. den eu ik zeide dan ook tegen de menschen „jullie moeten in den hemel toch ook naast i lkaai' zitten". Later hadden de paria's aparte plaatsen in de kerken maar gelukkig gaat het thans al heel veel beter. En toen waagden wij het een onderwerp aan te voeren, dat wij. mot eenige schuchterheid naar voren brachten: Gandhi. Mgr. glimlachte eens en keek een beetje vooi'ziebtig. Gandhi en zijn beweging. Ja, Mgr. Bouter had in zijn diocees er ook wel de gevolgen van gemerkt, al zijn de grootste oailijkhtden meer in het Noorden en in de Groote Steden als Calcutta en Bombay. Üp de eerste plaats vroegen wij naar de meening van Mgr. Bouter omtrent de mogelijk heden voor zelfbestuur van Britsch Indië. Naar mijn persoonlijke meening, aldus Mgr. Bouter, zal Indië in staat blijken om zicb H'lf te besturen als dominion, maar alleen wan neer de gewensebte veranderingen langs vrede. Levenden weg tot stand komen. De Indiërs ziju een zeer beschaafd volk en er is bijvoor Het program der feestelijkheden Het eerste lustrum van de R.K. Kerkmuziek- school zal op 23 Juni e.k. to Utrecht worden gevierd. Des morgens om half elf is er een plechtige H. Mis in de kathedrale kerk, waarbij de mis gezangen door leerlingen en oud-leerlingen on der leiding van pater Dr. Huygens worden uit gevoerd en Jan Nieland op het orgel o.a. een gelegenheidcompositie van hemzelf speelt. 's Middags is er receptie in de aula der school en om 4 uur heeft er een orgelbespeling plaats in de kathedraal waarna plechtig lof. Na een gemeenschappelijken maaltijd is er 's avonds nog een fcestconcert in Tivoli te geven door leeraren der school met het Utrechtsch Stedelijk Orkest onder leiding van Joh. Winnubst. Solisten zijn mej. M. Heymans, zang, Phons Dusch en Jan Nieland, piano. Reductie op de tarieven gevraagd De heer van Zadelhoff heeft den minister van Financiën de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat aan het veer Willemsdorp—Moerdijk voor autobussen met schoolkinderen geen reductie op den vrachtprijs verleend wordt, waardoor het vrij wel onmogelijk Is op een schoolreisje van dil veer gebruik te maken wegens te hooge kosten? 2. Zoo ja, is de minister bereid, om, evenals bij. de Nederlandsche spoorwegen, waar voor uitstapjes door kinderen, jonger dan 18 jaar een zeer belangrijke reductie wordt verleend voor overtocht aan bovengenoemd veer aan ge zamenlijk reizende kinderen ook belangrijke reductie te verleenen op het veergeld voor bus en kinderen, ten einde het mogelijk te maken dat hen op schoolreisjes en uitstapjes met kin deren naar en van het zuiden des lands van dit ver zal kunnen gebruik maken? TIL C. J. K. VAN AALST KOLONEL v. d. AKKER HOUDT EEN INLEIDING of bet juist is, ter wille van de bescherming van het personeel in groote zaken, den kleinen winkelier een dwang op te leggen. Het weg nemen van de verschillen in de sluitingsuren tusschen de beide categorieën, zooals dit wets ontwerp voorstelt, beteekent een ramp voor de kleine winkeliers, die toch reeds in zoo menig opzicht door hunne beter gesitueerde mede- Gisteren heeft de Vereeniging van Officieren djngers werden verdrongen. Vooral zullen, zooals deze leden opmerkten, duizenden kleine zaakjes in koek-, banket-, chocolade- en beschuitwaren op hijzonder harde wijze door de in dit wetsontwerp vervatte slui tingsbepalingen met betrekking tot zon- en feestdagen worden getroffen. Een moeitevolle strijd om het bestaan Vooral iii vier opzichten meenden de leden, hier aan het woord, dat de winkeliers, die thans reeds niet dan met de grootste moeite den strijd om het bestaan kunnen volhouden, door de bepalingen van dit wetsontwerp in nog slechteren toestand zullen komen. Namelijk. In antwoord op de desbetreffende vraag van mej. A. Meijer deelt minister Verschuur het volgende mede: Een volledig onderzoek naar den invloed van den fabrieksarbeid op den physieken en psychi schen toestand der vrouwen te onzent acht de ondergeteekende te veelomvattend en met het oog op de daartoe noodzakelijke vergelijkingen met den toestand, waarin vrouwen verkeeren, die zulken arbeid niet verrichten, en met de toestanden in vroegere tijdperken te ingrijpend, dat dat het mogelijk zou mogen heeten zooda nig onderzoek, waarvan de conclusies aanspraak zouden kunnen maken op juistheid eu volle- digheid, in te stellen. In het tijdperk van toeneming van vrouwen arbeid in fabrieken zijn allerlei invloeden werkzaam geweest, die op den algemeenen phy- le zullen nieuwe winkels in het overgroote aan- sieken en phychischen toestand een zicb^ ke mèt de lichamelijke opvoeding kan leiden tal der gemeenten, waar thans geen sluitings- uitwerking hebben ge a a 1L= zernes moeten worden model opleidingsinsti tuten voor de Nederlandsche jeugd en 't woord kazerne zelf moet zoo spoedig mogelijk ver dwijnen. Kolonel v. d. Akker denkt zich de lig ging in van die kazernes buiten de grocte ste den en bij voorkeur in de omgeving van kleine plaatsen met veel bosch en heide. Ze hebben, ruim gebouwd, slaapzalen, welke niet tevens als eet-, rook-, poets- en oefenzaal worden ge bruikt, centrale verwarming, waschlokalen met vaste waschtafels, normaal ingerichte closetin richtingen, ruime gelegenheid voor het nemen van douches, goed verzorgde sportterreinen, ontspanningslokalen met bibliotheek en een vereenigingszaal. Nette, goed passende kleeding en een behoorlijk hoofddeksel zullen er krachtig toe medewerken het nieuwe instituut ingang te 2e. In plaats van des Zondags met gesloten deuren te mogen verkoopen, zal dat nu voor de winkeliertjes in etenswaren gedurende slechts vier uren kunnen plaats hebben. Groote zaken daarentegen kunnen door filialen feite lijk den geheelen Zondag openblijven en de nadere bepalingen van art. 4 lid 1 sub d. kun nen aanleiding geven tot talrijke knoeierijen eü pogingen tot ontduiking. 3e. De venters van evenbedoelde kleine eet waren zullen den geheelen Zondag mogen ver koopen, terwijl de winkels slechts gedurende vier uren open mogen zijn. 4e. Door art. 6 van het wetsontwerp zal de gemeenteraad in de gelegenheid zijn de kleine winkeliers nog een voor- of achtermiddag tot doen vinden. Er moet sportkleeding worden gju[ting t9 verplichten en zullen aldus hunne verstrekt en de zeer onooglijke werkkleeding door een betere vervangen. Orde, netheid, be grip van hygiëne en beleefdheidsvormen moe ten worden bijgebracht. Nu is er in het leger weinig of geen tijd voor te vinden en het nut er van voor de volksopvoeding is toch zoo groot. Sport en gymnastiek moeten dagelijks op het programma voorkomen, zoowel ter ver hooging van de lichamelijke vaardigheid als ter aankweeking van tucht. Het is niet noodig, dat elke Ivond in ledigheid wordt doorgebracht. De avond moet worden besteed aan onderhoud van wapens, kleeding en uitrusting, leeren van reglementen, enz., sport, zangles, theorie, gees telijke verzorging, eigen studie, enz. en nu en dan n llitare oefeningen. Tevens moeten ze wor den i ebezigd voor het houden van lezingen over mderwerpen van algemeenen aard, vader land! che geschiedenis, onze koloniën. En men gevt den man na volbrachten eersten oefen tijd niet een nuchter, zakelijk zakboekje mede. maa - een boekje, waarin hij wat vindt van de gesi biedenis van ons land, volk, koloniën, met enk de kaartjes erin, iets van onze groote man nen en groote werken, het oude Wlhelmus, enz. war u geschreven en niet te zakelijk. verdiensten nog verder verminderen. Dezelfde leden hadden ook van het stand- pun l van de verbruikers bezwaren tegen het wetsontwerp. In de tw-eede plaats waren er leden die be zwaar hadden tegen dit wetsontwerp in ver band met de Zondagsrust. V/eder andere leden verklaarden, dat indien dat wetsontwerp alleen de winkelsluiting om 8 uur des avonds had voorgeschreven, zij over wegend bezwaar daartegen zouden hebben ge had, maar dat, nu de Znndagssluiting ook daar bij is geregeld, het ontwerp daardoor veel heeft gewonnen. Verscheidene leden achtten het een groote fout de winkelsluiting te regelen bij de wet en wel gelijkelijk voor stad en platteland; plaatselijke regeling ware, volgens hen, verre te verkiezen. Sommige leden hadden ernstig bezwaar tegen de bepaling, dat Joodsehe winkeliers hun winkel des Zondags slecht tot twee uur open mogen hebben. Deze beperking beteekent voor hen een positief economisch nadeel, (Wordt vervolgJ). toestanden, enz., naast de invloeden van bios coop, danslokaal .oorlogs- en na-oorlogsmvloe- den Bezwaarlijk zal, ook hij een diepgaand onder zoek, zijn uit t« maken, welk aandeel ten kwade of ten goede aan elk dier invloeden moet woi- den toegeschreven. De fabrieksarbeid zelf kan in verschillende richting invloed oefenen; men zou dien kunnen onderscheiden in gunstigen invloed, als: gewen nen aan geregelden arbeid, orde en netheid, hoogere welvaart, vermeerdering van men- schenkennis en van kennis der maatschappij, verhoogd gevoel van zelfstandigheid en van eigenwaarde, en ongunstigeu, als: verminde ring van lust en gelegenheid om het huishou- dea te leeren en verzwakking van liet g-evoe van huiselijkheid, kans op gedwongen samen zijn met verderfelijke elmenten, ongezonde of geestdoodende arbeid, te groote onafhanke lijkheid van de ouders, neiging tot weelde en verkwisting, enz. Voor de zooeven genoemde gevaren heeft da Arbeidsinspectie een open oog, zoodat zij in vel schillende richtingen reeds onderzoekingen heeft ingesteld. Dit blijkt reeds uit tal van pu blicaties van dien dienst, in de jaarverslagen of als afzonderlijke uitgaaf verschenen, en uit de genomen maatregelen. Het in 1929 ingestel de onderzoek naar den arbeid van vrouwen en meisjes in 2 ploegen, waarvan de resultaten zul len worden medegedeeld in het Centraal Ver slag der Arbeidsinspectie over 1929, is daarvan het jongste voorbeeld. In tal van bedrijven wor den de arbeidsters geneeskundig onderzocht: da bevindingen leiden dikwijls tot nazorg en verdere raadgevingen. De ontwikkelingsarbeid vindt bij de Arbeidsinspectie groote belangstel ling en steun, gelijk o.m. uit het jaarverslag der inspectie over 1929 zal blijken. De onder geteekende is voornemens, meer onderwerpen, betrekking hebbende op den fabrieksarbeid van vrouwen en meisjes, voor partieels onderzoe kingen in aanmerking te doen komen. In ver band met een en ander overweegt hij dan ook, het aantal vrouwelijke inspecteerende ambtena ren uit te breiden. Benoemd tot lid der Eerste Kamer Het Centraal Stembureau heeft in zijn zit ting van gisteren in de vacature ontstaan door Let overlijden van rar. 1-1. Verkou teren, tot lid van de Eerste Kamer benoemd verklaard dr. C. J. K. van Aalst te Hoevelaken. De tcestand niet onbevredigend Naar wij gisteren bij informatie te Gorssel vernamen, was de toestand van den oud-voor zitter der Eerste Kamer baron van Voorst tot Voorst niet onbevredigend. De patiënt had wei nig koorts gehad en mocht gedurende eenigen tijd in het bed overeind zitten. Men had hoop, dat een lichte wending ten goede zich deed Subridie aan prof. Sprenger Naar wij vernemen heeft het Fonds der Electrische Industrie ter bevordering van het natuurwetenschappelijke onderwijs een belang rijke subsidie verleend aan prof. Sprenger te Wageningen teneinde a.an de Landbouwhooge- aahool te Wageningen wetenschappelijke onder zoekingen tc kunnen verrichten op het gebied BRANDGEVAAR IN ZIEKENHUIZEN. gelden, hoewel de toestand nog niet als zonder van de toepassing van clectriciteit in den tuin- gevaai' mag worden beschouwd. J bouw. Een rapport aan den Minister De Kon. Ned. Brandweervereniging heeft een rapport toegezonden aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw in zake do ftrVwerp-voorschriften, welke te stellen wa ren bij ziekeu-inrichtingen, waar Röutgen-lilme worden bewaard. Een cn ander ter beperking van brandgevaar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5