J5 Voetbal lief en leed Sir Henry Segrave verongelukt I- MAANDAG 16 JUNI 1930 De organisatie van den toer MISSIESPORTDAG TE EINDHOVEN j DEN FOSCH WINT YAN UTRECHT MET 3—2. R. K. F.-UITSLAGEN. R. K. F.-KAMPIOENSCHAP. P. V. C. verliest in Beek. D. H. L. NEEMT REVANCHE IN TILBURG. DE WEDSTRIJDEN. R. K. T. V. V.—D. H. L. 1—2 CaesarP. V. C. 52. BIJ EEN POGING OM HET SNELHEIDS RECORD TE WATER TE VERBETEREN AAN DE VERWONDINGEN OVERLEDEN N.-DUITSCHLAND-N.-NEDERLAND. Weer een nederlaag der Hollanders. DE DUITSCHERS WINNEN MET 5—1. DE EINDSTRIJD OM DEN N. V. B.-BEKER FEIJENOORD WINT VAN EXCELSIOR. DE CRICKET-COMPETITIE. H. D. v. s.—V. O. C. Gewonnen door V. O. C. met innings en 101 runs. WAT DE SPORT OPBRENGT. IN DE HONGAARSCHE HOOFDSTAD De 6—2 nog eens onde de loupe. Opbeurene woorden van Bauwens. Be Eor.garen op het Alexanderveld in Den Haag HET F. I. F. A. CONGRES Het behoort nu eenmaal tot da eischen, di-> men stellen mag aan hem. die het schoone vak dat journalistiek heet. beoefent, dat hü heet van de naald zyn oordeel kan neerschrijven. Op een telegramformulier of mogelijk niet eens neerge schreven maar rad gesproken voor de telefoon, stem van den criticus eenige duizenden kilometers verder draagt naar den man op het reaactiebureau, die de wijsheden en soms wel de eigenwijsheden van den criticus stenografisch, vastlegt. Zoo hebben we gewerkt in de dagen van net congres van de F. 1. F. A. en na den dag van den wedstrijd HongarijeNederland. Maar nu, terug in eigen omgeving, met de vertrouwe lijke sfeer van de eigen werkkamer om ons heen is er toch nog wel aanleiding, om even het ge- notene of geledene de revue der herinnering te laten passeeren. De 6—2 zag er Zondagavond onbarmhartig uit, vernieti gend, zwaar van allure was die forsche 6 en maar heel weinig troostgevend was dat simpele 2-tje. Maar we mogen er toch niet mistroostig onder worden en we moeten stellig niet den kop laten zakken met het gevoel dat we onherstel baar weggedrukt zijn uit da gelederen- van hen, die op de voetbalwerelden kt den toon aangeven Dr. Bauwens heeft het aan den feestmaaltijd in een zeer sympathieke rede zoo juist gezegd. Hij sprak woorden van troost tot den verliezer en hij waarschuwde den overwinnaar voor onder schatting van de partij, die dien middag verplet terd was. Want. zei hU ongeveer, ik heb-datzelfde Nederlandsche elftal tegen de Italianen een schit terenden wedstrijd zien spelen en die Italianen hebben u, mijne heeren en hij wendde zich lot de Hongaren vernietigd met 50 We hebben een slechten wedstrijd gespeeld, zonder zelfvertrouwen en zonder geluk; een wedstrijd die al verloren was, vóórdat ér e»n kwartier was gespeeld. De zoo geheel ongewone omgeving heeft onze spelers gedeprimeerd. De ongewoon felle zon, die hen vóór de rust pal in he^ gezicht scheen, verblindde de oogen. Ver nietten zei ons, dat hij af en toe niet kon zien wie eigen- of v;ie tegenpartij was allen droe gen witte broeken! en bovendien was de toe stand van het terrein voor den Nederlandschen voetballer totaal abnormaal. Oudere Amsterdam- sohe spelers zullen zich nog ,,'t Droogbak", het terrein vóór het voormalige gebouw van de Ne- dPrlandsche Spoorwegen, herinneren en de Eot- terdammers weten nog wel hoe de slechtste plekken van het Schuttersveld er uit konden zien. Welnu, als de Hon?'ren hun returnmatch ko men spelen en we willen hun een genoegen doen "dan moeten wU ze ontvangen op het Alexander veld in den Haag. Evenwel, de spelregels verzetten zich niet ..tegen een dusdanig terrein; we hebben dus for meel niets te beweren en we moeten niet ver geten, dat op hetzelfde veld andere landen, die eveneens gewend zijn op fatsoenlijke grasvelden te spelen, wel behoorlijke resultaten tegen de Hongaren hebben geboekt. De wedstrijd heeft dus geleerd, dat onze spe lers nog grooter aanpassingsvermogen moeten krijgen. Maar er zal wel niemand, die den wedstrijd gezien heeft, willen beweren, dat we, tegen deze heeren spelend in den vorm, dien we Zondag ver toond hebben, zouden hebben kunnen winnen of zelfs gelijk spelen op een normaal voetbalveld. Behalve de doelman was elke Hongaarsche linie een klasse beter dan die der onzen, en in tegenstelling met de verzuchting, die we na af loop hoorden en opteekenden uit een verdrietig en overkropt gemoed ontsnapt: „we moeten ook piet tegen profs spelen", zouden we juist willen adviseeren, dat de K. N. V. B. moet omzien naar nog sterker tegenpartijen, omdat we van haar iets leeren. En dat we niet tegen profs zouden kunnen spelen, heeft de overwinning van het Neder- landseh elftal op de karopioensclub van Engeland •enige jaren geleden, gelogenstraft. Er is geen reden voor overdreven neerslach tigheid. Een stevig pak slaag kan nooit kwaad, en kan leiders en spelers slechts steunen in het streven naar beter. liet niets te wenschen^ Sedert we een hoofdcon- sul hebben als den heer Boeljon, is alles van te voren prachtig geregeld en loopt het heele orga nisme op wieltjes. De spelers hebb 'i een prettige reis gehad met veel afwisseling en met onschul dige genoegens, die hen niet in gevaar brachten, poch voor hun training, noch in ander, belang rijker, opzicht. Do zorgzame vader kan zijn jongen tegenwoordig gerust meegeven en toe vertrouwen aan de ervaren leiders van den K. N. V. B., bezadigde menschen, volkomen in het besef van hun verantwoordelijkheid. Vóór en na den wedstrijd genieten de spelers van eenvoudige amusementen, ze leeren stads- en natuurschoon waardeeren en ze kunnen van zoo'n toer iets bewaren voor hun leven. In verband hiermede mogen wij dan ook wel een woord van dank richten to-t de directie van hotel Bristol, die alles in het werk gesteld heeft, om aan de redelijke wensehen van het gezel schap te voldoen. Het congres van de F. I. F. A. De vergadering van den Volkenbond voor voet bal heeft nog wel een enkel punt gelaten van genoeg belang, om hier nog even aan te stippen. Bij de bespreking van de agenda der vergade ring van het International Board te Bourne mouth Is de invallerskwestie aan de orde geko men en bij dat punt heeft o-nze afgevaardigde Ir. J. W. Kips, de president van den K. N. V. B. er op gewezen, dat de discussies den indruk wekten, alsof het vraagstuk van het toelaten van invallers alleen van belang is voor Interna tionale wedstrijden. Volgens den heer Kips is deze zaak van tenminste even groot belang voor het voetbal binnenslands. Over het toelaten van invallers bü competitie-wedstrijden zijn de opinies in de verschillende landen verdeeld; ook de omstandigheden zijn verschillend. De regeling van dit vraagstuk aldus de heer Kips is veeleer een kwestie van competitie-regeling, 'door iederen bond te maken voor ieder land af zonderlijk, dan een regeling van het spel in eigenlijken zin. Welke noodzaak zoo vroeg onze woordvoerder bestaat er over zulk een onderwerp, dat in geen verband staat met het spel zelf, een regeling te maken, die misschien voor Engeland practisch is, maar die andere lan den knellend bindt. Spreker drong er daarom op aan bij de afgevaardigden van de F. I. F. A. in het International Board, om te trachten den betreffenden regel zoodanig gewijzigd te krijgen, flat de bonden ten aanzien van de door hen ge organiseerde binnenlandsche competities voor taan vrijheid van regeling van da invallers- kwestie hebben. In een vorig artikel hebben we eenige typen van het congres geschetst. Hat beste type, de voorzitter, de elegante Franschman Jules Rimet, mag daarbij niet ontbreken. Energiek heeft hij de vier zittingen van het congres, die bij elkaar meer dan een half etmaal duurden, geleld. Met zijn prachtig vloeiend Fransch, welluidend van klank, geeft hij zijn rede een bekoorlijken vorm naar het uiterlijk; maar, dit niet als franje, als louter versiering, maar als de charmante om lijsting van een degelijken Inhoud, die op elk moment bewijst, hoe hij de zaken beheerscht, hoe hü in alle kwesties ingewerkt zit en hoe hij het voortdurend contact onderhoudt met de zoo zeer heterogene bestanddselen van dit hyper- internationale gezelschap, waarin ras-contrasten, natie-verschillen en politieke venünigheidjes telkens tot botsingen dreigen, ware het niet dat van zijn lei-ding rust en vertrouwen vloeit naar e!(k der afgevaardigden, zoodat hij met den zwier van zijn gracieusen Franschen verteltrant den nijdigsten opposant, die gederailleerd is in het vuur van zyn peroratie, weer In de rails helpt en den zwartgalligsten pessimist weer nieuwe kracht schenkt door de frissche tinte ling van zijn opbeurend woord. Men moet hem zien, dezen kleinen fijnen man in het keurig strak gespannen zwarte colbert met de lichtgrijze pantalon, alles correct als hij zelf, charmant en innemend, maar niettemin krachtig en doelbewust. En dan lachen zijn ooiijke oogjes in het strakke gelaat, dat van alles kan uiten en dat prachtig omsloten Is door het zilvergrijs van zyn haardos, het eenige - 1a waariyk het eenige dat zou doen vermoe den, dat hu niet meer zoo heel jong is. Dat het congres Rimet weer voor drie jaar heeft gezet op den zetel, dien hü met zoovee! succes bezet, is naar onzen smaak het verstan digste besluit geweest, dat het in de meer dan twaalf uur vergaderen genomen heeft. Gewaardeerde hulp We mogen dit overzicht niet eindigen zonder °en woord van hulde aan den voortreffeiyk functionneerenden telegraaf- en telefoondienst te Boedapest, die over ambtenaren beschikt, die ons moeilijke vak begrüpen, ons terwllle zijn en die dank zij goed materiaal spoedige en zorg vuldige overbrenging van onze berichten bevor derd hebben. En voorts heeft onze confrère Ernö von Kele-men. van Pestl Hir!a,P. onze tack vergemak- kelükt door den steun, dien hy ons op zoo pret tige wyze geboden heeft. Een vooral in de eerste helft goed gespeelde wedstrijd. De gisteren te Eindhoven gehouden missie sportdag is een succesvolle dag geweest, niet enkel voor de missie, maar ook voor de R. K. voetbalsport. Want er is in het byzonder in de eerste helft van de match hoogstaand spel ten beste gegeven. Aan dit missie-sportfestün ging Zaterdag ln den namiddag een sportdemonstratie vooraf in den vorm van een optocht door de stad. Zondagmiddag om 1 uur had ln hotel Royal een reünie plaats voor officials en spelers. Om goed twee uur trok men in optocht onder de tonen van de harmonie De Jonge Werkman naar het keurige sportterrein der E.E. Paters Augustijnen, welwillend voor deze gelegenheid beschikbaar gesteld. Ongeveer 2500 toeschouwers waren aanwezig, waaronder verschillende autoriteiten, de bonds- adviseure, verschillende pastoors en Deken dr. Jos. Maas, het Kamerlid F. Müen, het lid van Ged. Staten Joh. de Vlam en de raadsleden Notten, SchriSder en Staal. De voorzitter van het districtsbestuur te Eindhoven, de heer G. Faassen, sprak een kort woord van welkom tot de aanwezigen en spelers, in het bijzonder tot de autoriteiten, waarna de Hoogeerwaarde heer Deken den aftrap deed. Scheidsrechter is de heer M. Scheffers uit Meerssen. Aan dezen wedstrild is een voorwedstryd voor afgegaan van do R. K. scheidsrechters van Eindhoven tegen de Nümeegsohe collega's. De Eindhovenaren wisten met niet minder dan 102 te winnen. De opstelling der elftallen is als volgt: Utrechtsch elftal: Dükman. (E.M.M.) Vogelzang Horn (E.M.M.) (E.M.M.) Post v. Deun v. Haaren (S.D.O.) (V.D.Z.) (V.D.Z.) Eusterbroek v. d. Hooge Ten Bokum (P.H.) (V.V.Y.) (Achilles) Poort Brudel (E.M.M.) (H.M.S.) van Dijk (Mulo) Holtus F. v. Eekeren (Mulo) (Mulo) G. de Haas J. v. Eekeren (Union) (Mulo) J. v. Laarhoven (Mulo) Den Bosch. Vermeulen (Union) v. Lieshout (Kolping) Filippini (Kolping) Jansen (Uuion) Kooien (Mulo) Het Bossche elftal telt vier en Utrecht twee invallers. Den Bosch is het eerst in den aanval, doch de Utrechtenaren beantwoorden dit offensief onmiddeliyk en Eusterbroek kopt by een hoogen voorzet van Brudel het leder net over de dek- lat. Opnieuw volgt een aanval der Utrechte naren, doch de Bosschenaren verdedigen goed. Een vrüe trap voor de Utrechtenaren levert niets op. Dan zien we den Utreehtschen keeper een keihard schot van Vermeulen op zeer betrouw bare wüze stoppen. De Utrechtsche spil plaatst het leder keurig naar links, waarop Ten Bokum pal naast schiet. Het spel gaat snel van doel tot doel, zonder dat deze ernstig in gevaar wor den gebracht. Van overwicht is geen sprake. Het santenspel der Utrechtenaren is beter dan dat der Bosschenaren, die echter enthousiaster spel demonstreeren. De eerste hoekschop ls voor den Bosch; Vermeulen plaatst hoog voor doel, doch de op tyd ingrypende keeper voorkomt verder gevaar. Dan zien we v. d. Hooge een scherpen voorzet van rechts pal naast schieten. Van Dyk forceert den tweeden hoekschop voor Den Bosch; door het keurig verdedigen der elkaar goed begrijpende Utrechtsche achterspelers levert ook deze geen resultaat op. De Bossche naren demonstreeren nu mooi open spel; er volgt een derde corner voor hen, doch ook deze levert niets op. De Utrechtsche rechtshalf Post zendt daarop een ver schot in, dat door keeper Kooien gemakkeiyk kan gestopt worden. Aan den anderen kant zien we den Bosschen mid denvoor van Eekeren het leder rakelings naast schieten uit een voorzet van v. Dyk. Het leder verhuist onmiddeliyk naar de overzyde, waar van Deun een venynig schot naast schiet, terwyi v. d. Hooge even later den bal over kopt. In valler Holtus krygt een prachtkans, doch in- plaats van het leder over te geven schiet hy naast. Thans komen de Utrechtenaren geducht opzetten. Zy ontwikkelen een pittig offensief- drie corners volgen elkaar zeer kort op, Kooien grijpt telkens goed in. Nog eenigen tyd zyn de Utrechtenaren ln het offensief, doch dan volgt een snelle uitval der Bosschenaren, waarby van Dyk een fraaien ren besluit met een hoogen voorzet, die echter door Horn onschadeiyk wordt gemaakt. Vlak voor rust, die met blanke score intreedt, mist v. d. Hooge de kans van den dag by een keurigen voorzet van Poort. Na de hervatting hebben in het Bossche elf tal van Lieshout en Vermeulen van plaats ver- i wisseld. Utrecht begint met een krachtig offen- i sief en na ruim vüf minuten heeft ze succes als Eusterbroek een door Kooien gestopt schot op nieuw onhoudbaar inschiet. Nu k°men de Bosschenaren in actie. Onop houdelijk wordt nu het Utrechtsche doel be stookt, waarby 't prachtig verdedigingswerk der Utrechtsche achterhoede opvalt. Herhaaldelük schiet de Bossche middenvoor F. van Eekeren naast of over het doel. Nu ruim 20 minuten weet hü zün tegenstanders handig te passeeren, om tenslotte met een fraai boogschot den gehjk- maker te scoren (1—1). Den Bosch biyft eenigen tyd in het offensief, totdat de Utrechtenaren den aanval overnemen, waarby v. d. Hooge een maal een goeden voorzet van rechts mist. Op nieuw gaan de Bosschenaren tot den aanval over en ongeveer een kwartier voor het einde bezorgt F. van Eekeren het Bossche diocees de leiding uit een uitstekend opgezetten aanval van den rechtervleugel. Eusterbroek verlaat het veld om vervangen te worden door Pauw van H.M.S. Deze bezet de plaats van Post, die rechtsbinnen speelt. De Bosschenaren blüven domineeren. Spoedig volgt het derde doelpunt van van Eekeren, zoodat de stand 3—1 voor het Bossche elftal ls geworden. Nu valt ook van Deun uit, zoodat het Utrecht sche team belangrüke verzwakkingen heeft ondergaan. Niettemin weet v. d. Hooge bi) een snellen uitval van den Utreehtschen rechter vleugel den achterstand tot 32 t& verkleinen, waarmede het einde komt. Scheidsrechter Scheffers heeft op onberispe- lUke wijze geleid. Bijzondere uitblinkers hebben we in dezen wed- strüd niet gezienhet optreden van den Bosschen middenvoor, den Mulo-speler F. van Eekeren trok vooral tegen het einde de aan dacht. Het samenspel der Utrechtenaren was in de eerste helft beter dan dat der Bossche naren. zy dreven het echter vooral in den be ginne te ver door, terwijl te star werd vastge houden aan short-passing. De Bosschenaren toonden meer enthousiasme dan hun tegenstan ders. Na afloop van den wedstrijd vereenigden zich officials en spelers aan een maaltüd in hotel Royal, terwül de dag werd besloten met een druk bezocht concert in den tuin van den R. K, Volksbond, aangeboden door de harmonie „Do Jonge Werkman". Mot dezelfde cijfers, waarmee R. K. T. V. V. te Delft gewonnen had, werden de Tilburgers op eigen veld gisteren door D. H. L. verslagen, De laatste won verdiend met 2—1. Caesar, die te Utrecht indertyd met P. V. C. geiyk speelde, toonde in Beek een flinke meerderheid en zege vierde met 52. Do stand is nu i-sri. eev. sri. V"! i rii. to..-, cem D.H.L. 5 3 0 2 6 20-11 1.20 R.K.T.V.V. 5 3 0 2 6 13-9 1 20 Caesar 5 2 1 2 5 11-12 1 - P.V.C. 5 t 2 2 4 11-17 0.80 P.H. 4 1 1 2 3 8-14 0.75 Direct neemt D.H.L. den bal mee en Schelle ken s moet twee maal reddend optreden. Doch vijf minuten daarna trapt Passé uit een Echer- pen voorzet van rechts in (01). Daarna gaat het spel vlug op en neer met overwicht voor D.H.L. By een vi-yen schop juist buiten het strafschopgebied schiet Maurits recht in de han den van den doelman. Als Schellekens nog een maal schitterend gered heeft, is het rusten. Na de rust doet R.K.T.V.V. er een schepje op en vijf minuten na het begin schiet Maurits op doel, de keeper Iaat den bal vallen en Maurits loopt het leer in het net. Nu wordt het spel forscher en Mutserd loopt een waarschuwing op. C. Alsemgeest mist daarna een opgelegde kans voor doel. By een hoekschop schiet A. Nühn in den grond en verlaat tüdelijk het veld. Daarop valt het spel als .een kaartenhuis in elkaar en Is het aankyken niet meer waard. Somers valt uit wegens een onwillige knie. Acht minuten voor het einde maakt T. Eylenbroek met een verren trap het winnende doelpunt (1 2). Bü R.K.T.T.V. viel Brokken voor A. Jongbloets in, terwül D.H.L. geen invallers had. Beek is dadelijk in den aanval en de voor hoede der thuisclub geeft de Utrechtsche verde diging haaiden en voeten vol werk. De eerste hoekschop, die wordt afgedwongen, levert geen succes op maar de volgende brengt de leiding aan Caesar. De weinig talrüke uitvallen van P.V.C. bezorgen de Beeksche achterhoede niet veel moeite. By een volgenden hoekschop voor Caesar bewerkt een der gasten den bal met de handen en de strafschop wordt naar belmoren benut. (20). P.V.C. zet nu de kaken op elkaar en valt heftig aan; de Utrechtenaren krijgen daarbij eenige behoorlüke kansen doch ze worden niet benut. Dan is het woord weer aan Beek en met een mooi opgezetten aanval wordt de stand op 30 gebracht. Voor de pauze komt, hee.ft P.V.C. van een misverstand in de Caesar achterhoede geprofiteérd om den achterstand een punt in te loopen (3—1). In de tweede helft speelt Caesar met 10 man en nu gaan de par- tüen beter tegen elkaar op. De Utrechtsche voor. hoede komt meermalen voor het Beeksche doel doch de aanvallen worden slecht afgewerkt. Dit lukt de thuisclub beter en deze voert den stand op tot 51. Op het laatst weet eindelijk P.V.C. een doelpunt te maken, zoodat het einde komt met 52 voor Caesar. Tweede Missiewedstryd. Eindhoven: R.K, Utrechtsch elftalR.K. Bosch elftal 32. Kampioenscompetitie. Caesar—P.V.C. 5—2; R.K. T.V.V.—D.H.L. 1—2. Promotie en degradatie. Ie klas A: NiveaAlmania 20. Eerste klas A. KimbriaGrevenbicht 51. EXCELSIOR 2—H. B. S- H. B. S. opent en speelt direct de ballen niaar alle kanten. Eerst op 191 komt de scheiding wanneer Mets vor 108 retired gaat. Zijlstra scooTde 64 runs. Op 6244 sluit H.B.S. H. Dries 8—43, Kloos 2—12. Excelsior scoorde slechts 49 runs. J. Kronischc droeg met 16 zün bat door de Innings J. Kloos 10, Mets 824, van Doorn 1—24. Nogmaals ingestuurd ontgaan zij de innings- nederlaag niet. Het totaal bedraagt nu 74, W. v. Kemelnaar 26, A. v. Slobbe 14, Mets 422, Doorn 546. Zoodat H.B.S. wint met innings, 4 wickets en 121 runs. We meldden in ons vorig nummer dat de be kende auto- en motorboot-racer Sir Henry Segrave by een poging om met zijn boot de „Miss ilngland IX" het snelheidsrecord te water te '.•erbeteren, is verongelukt en dat hy zün waag stuk met de ndood heeft moeten bekoopen. Reeds eenige dagen was de Engelschman met proeven bezig op het meer van Windermere ln 't Noorden van Engeland om de volle capaciteit van zün boot te beproeven. Zün groote moeilijk heid was daarbü een schroef te vinden, die het enorme vermogen van den motor van 4000 P.K. kon verwerken. Reeds twee propellers waren ge broken. De derde, die was gefabriceerd uit een mengsel van brons en staal, gebruikte hü bü een snelheid van 100 mijl per uur maar na af loop was de schroef vol gaten en afgebrokkeld Hoewel het Noordeiyk elftal sterker scheen dan men de laatste jaren ln den traditioneelen wedstryd tegen de Noord-Duitschers op de been had kunnen brengen, heeft het gisterennamiddag in Hamburg toch weer de nederlaag geleden. Do Nederlanders, die met een op Zuidema na compleet elftal den strijd aanbonden tegen een Duitsche ploeg, waarin Rave nog door Mueller (Hannover) was vervangen, trachtten in het be gin volgens het recept van de districtswedstrüden door fanatiek en snel spel een voorsprong te veroveren maar dit wilde in het eerste kwartier niet gelukken. Verschillende schoten op zün doel wist de Duitsche keeper Blunk kranig te keeren. i Na dit Nederlandsche overwicht verplaatste de Duitsche middenlinie, die van uitstekend gehalte j was, het spel en zetten de Duitschers een reeks van tegenaanvallen in, die het Noordelijk doel constant ln gevaar brachten. Meyer opende reeds spoedig de score (10) en een aantal hoekschop pen op Roossies' doel illustreerden een aanhou dend overwicht van de forsclio Germanen, die maar al te vaak een te hard spel speelden en daarvoor met talrijko vrüe trappen werden be straft. Met een schitterenden kopbal bracht Wol pers, die zijn 50ste ontmoeting voor Noord- Duitschland speelde, den stand op 20. Daarna kwam Legger, die hinder had van een oude blessure, er weer beter in; de Nederlandsche voorhoede, waarin Meulema uitblonk, ontving meer steun en het was dan ook een logisch gevolg van de spelverhouding dat Woltjes even voor rust den achterstand verkleinde (21). De tweede helft was echter totaal voor de Duitschers, goeddeels aln gevolg van den demoraliseerenden invloed van verschillende noodzakelijke verande ringen in de Nederlandsche elf; niet alleen Leg ger maar ook Meulema moest zich wegens een verwonding doen vervangen en toen de inval ler Pots later eveneens werd geblesseerd, speelde Noord-Nederland den kamp uit met 10 man. Onder deze omstandigheden kwam het constant aan op de achterhoede waarvan Siksingh en van der Kamp er zich met behulp van de buitenspel- val meesteriyk doorsloegen. Kort na de rust bracht de uitmuntend spelende Horn de score op 3—1. Daarna hielden de Nederlanders een half uur stand door constant verdedigend spel waarin alleen de snelle Dekker soms eenige afwisseling bracht. Een kwartier voor het einde scoorde Meyer in duidelijke buitenspelpositie de vierde Duitsche goal waarna het overwicht der gast heren to sterker aanhield. Men veroorloofde zich een strafschop niet te accepteeren doch een fout van Roossies stelde Horn toch in staat den stand op 5—1 t.e brengen. De club van Zuid-Rotterdam zette er direct een goed tempo in en wist dat voor de pauze flink vol te houden. Haar spel stak ver uit boven dat der Kralingers en voor de rust bestond de strijd nagenoeg enkel uit een belegering en bekogeling van het Excelsior-doeh En al stelde Excelsior een verdediging op van vyf spelers, die, het moet gezegd, zich buitengewoon te weer stolden, toch was het onbegrüpelijk dat Feijenoord in die periode slechts één doelpunt kon fabricee- ren. Hoe schitterend van Heel ook telkens de ballen vrü'maakte en daarna als het ware maar voor het intrappen klaar legde, Barendregt en Groenendük konden er niet mee overweg. Wel wisten zU nu en dan een goed schot te lossen doch de keeren dat ze geheel faalden, waren legio. Dat Excelsior bijna geen enkelen aanval kon ondernemen, was te wiiten aan de schitterend spelende Feüenoord-halflinie. Na de pauze kwam Excelsior iets meer los en toen scheelde het enkele malen niet veel of de stand was gelijk geworden, doch dan grepen v. Dijke en Bul Jr. en ln laatste instantie v. d. Male afdoende in. Do zwakke plek bij Excelsior was de voorhoede; de verdediging in haar geheel was uitstekend en verdient allen lof voor haar kranig werk. Grobbe spande zich enorm in en was den geheelen wed stryd de best spelende Excelsiorman. Excelsior speelt het eerst met wind in den rug terwijl de felle zon dwars op het veld staat Feijenoord zit er direct goed op en levert enkele gevaarlyke aanvallen die worden afgeslagen. BU een uitval van Excelsior krijgt deze een vrijen schop daar v. Dijke Mout op ongeoorloofde wijzo van den bal zet; Grobbe schiet echter naast. Dant komt er een ware belegering van het Excelsior-doel, waar vüf spelers in de achterhoede staan en pas na 35 minuten kan Barendregt het net vinden (1—0). In de tweede helft wordt heel wat kalmer aangepakt Feijenoord is wederom veruit het meest in den aanval doch ook Excel sior weet nu enkele goede aanvallen op te zetten. Na een kwartier moet v. d. Ende uitvallen; hij wordt vervangen door v. d. Berg. Hoe meer het einde nadert, hoe meer Exeel^pr komt opzetten en Feyenoord moet nu alles büzetten om den geiykmaker te voorkomen; tot tweemaal toe moet v. d. Male het leer boven de hoofden wegslaan, terwül bü het derde schot, dat direct hierop v. Stolk Inzendt, v. Dyke den bal onder de lat wegkopt. als een stuk oude kaas. Gisteren wilde hü twee andere schroeven gebruiken en van te voren verklaarde Segrave dat hy ofwel de propellers ofwel het record zou breken. Hü verwachtte dat beide zouden breken! Aldus werden gisteren de pogingen om het record te breken voortgezet, Drie maal werd de baan van een mijl geraced. De eerste race werd een gemiddelde snelheid bereikt van 96.41 myl per uur, de tweede bracht 101 mül per uur. Het record dat op naam van den Amerikaan Gar wood stond met 93.48 mül was dus verbeterd. Toch werd ook de derde race nog genomen en dat werd den Engelschman noodlottig. De juiste toedracht van het ongeluk is nog niet bekend maar terwül de „M1& England II" met ontzaglyke snelheid door het water schoot, zagen de toeschouwers op den oever van het meer plotseling de boot overhellen en onder wa ter verdwünen, wat verder er weer boven Uit schieten met de kiel naar boven en veel stoom- uitlating, waarop ze langzaam ondersteboven voortdreef. Men zag tevens twee der inzittenden worstelen aan de oppervlakte. Onmiddeliyk snelden verschillende motorboo ten te hulp. Seagrave en zün ingenieur werden zwaar gewond aan boord gebracht en in oen aan den oever gelegen woning opgenomen; het derde lid der bemanning, de mecanicien, werd niet gevonden; hy is waarschüniyk verdronken. Niettegenstaande direct geneeskundige hulp aan wezig was, gaf Segrave spoedig den geest. Hij had eenige ribben gebroken, waarvan er een in zün longen was gedrongen, terwül het bloed vloeide uit talrijke wonden, terwyi een been en twee armen gebroken waren. Zyn ongelukkige echtgenoote, die getuige was van de ramp, stond bü het sterven aan zün bed. Eenige dagen voor de proefnemingen had zü aan een journalist van de „Evening News" ver klaard, dat ze lang vertrouwen had in de pogin gen van haar man, doch nu zich zenuwachtig voelde: „I was wondering whether everything would be all right". Ze vreesde dat het geval niet goed zou afloopen. Behalve Segrave heeft dit ongeval het leven gekost aan den mecanicien Halilwell, die ver- .dronk. De man was ln dienst van de Rolls Royce te Derby en was belast met de verzorging van de motoren van de Miss England IX. Segrave's loopbaan Segrave werd in 1896 geboren en is 34 jaar geworden. Hy werd opgeleid tot mecanicien te Eton en Sandhurst en diende gedurende den oorlog o.a. by de Engelsche luchtvaart. Hü werd drie maal gewond en eervol vermeld. Na den oorlog maakte hü naam door zü'n aanvallen op het snelheidsrecord voor automobielen, Hü slaag de hierin meerdere malen, het laatst met de „Golden Arrow", de gouden Pü'l op 11 Maart 1929 te Daytona Beaeh in Florida, toen hü een snelheid bereikte van gemiddeld 231 mül (onge veer 376 K.M.) per uur. waarmee het record van den Amerikaan Day Keech (207 mül) overtrof. Na de prestatie werd hem door den koning van Engeland het praedicaat Sir verleend. Sir Henry Segrave leed aan recordwaanzin, een der vele kwalen van zyn tyd. We kunnen respect hebben voor zyn prestaties, maar het nut van dat in de waagschaal stellen van zijn leven dringt niet tot ons door. Voor de groote massa, vooral in Engeland, was hü echter de held, die niets ontzag om een concurrent don eerepalm te ontnemen zü het ter meerdere glorie van Engelands naam. Xn ons archief vonden we het relaas van een persgesprek dat een Duitsch journalist met den bertfemden racer had na zün overwinning met de „Gouden Pijl." Majoor Segrave deelde daarin mede dat zün recordjachten hem meer dan eens vlak langs den dood voorbij geraced hadden, maar verklaar de dat hü die voor normale menschen niet in te denken snelheden heel gewoon vond, hij was er eenmaal aan gewend. Eenige beklemming, angst gevoel of dergeiyke aandoeningen waren hem volkomen vreemd; zün gevoelens op het moment van een razend tempo kon hü niet beschrüven, daar ze niet tot zün bewustzy'n doordringen. Al zyn zintuigen zy'n ln die oogenblikken gecon centreerd op de besturing van den race-wagen en in hetzelfde moment, waarop dit niet meer het geval zou zün, zou een catastrophe losbreken. Wanneer men gedurende zulk ee nvaart in stinctmatig een gevaar ontdekt, dan is het reeds te laat om er nog aan te kunnen ontsnappen. Segrave zeide zich steeds te verlaten op de kwaliteit van zün machine. Desniettemin had hij na zün recordvaart besloten met de „Golden Arrow" geen recordpoging meer te doen en wel om de volgende redenen. Nauwelijks had hü het wereldrecord veroverd, of de bekende racer Lee Bible besteeg zün wa gen om Segrave den titel weer te ontnemen. Deze wachte bü den uitgang der baan op den Amerikaan, om, mocht deze in zyn poging sla gen, onmiddeliyk zyn „Gouden Pül" weer in gang te zetten om nogmaals zün geluk te beproeven. Dit laatste bleek niet noodig, want het werd Lee Bible's doodenrit. Segrave moest met eigen oogen aanschouwen dat zün concurrent, by de poging om zyn prestatie te overtreffen, zich te pletter reed. Dat heeft den Engelschman duizendmaal meer aangegrepen dan zün eigen ryden. Met i zün küker bestuurde hü don start van Lee Bible, hü huiverde van emotie by" de gedachte dat zyn record zou overtroffen worden, hi) hoopte dat de poging zou mislukken. Totdat hü in de verte zag, meer vermoedde dan zag eigenlük, dat de wagen van den Amerikaan van de baan afweek en plotseling verdween. Toen overviel hem plotseling een gevoel van medelüden met den ongelukkigen concurrent; hü had gehoopt dat de rit mislukken zou en nu voelde hü zich mede schuldig aan het ongeluk en op dat moment be loofde hü zioh zelf do „Golden Arrow" voor recordryden niet meer te gebruiken. Deze belofte heeft hü later tegenover zyn echtgenoote herhaald. Maar zyn recordzucht was Segrave een tweede natuur geworden. Hy had Engeland het snel heidsrecord te land bezorgd, zün landgenoot commandant Orlebar deed hetzelfde bij den Schneider Cup in do lucht, nu viel nog het récord te water te veroveren. En deze poging kostte hem het leven. Naar uit Londen wordt gemeld, is de bouwer van majoor Segrave's motorboot van oordeel, dat de boot in aanraking is gekomen met een drijvend voorwerp. Een flesch, ja zelfs een tak was z.i. voldoende om het ongeluk te ver oorzaken. Niet ontmoedigd, door het ongeval dat Se grave heeft getroffen, is Miss Betty Carstairs gisteren naar Amerika vertrokken, om deel te nemen aan de internationale motorbootwed strijden. Zij is nu de eenige Engelsche deel neemster. Begunstigd door prachtig cricketweer heeft H. D. V. S. gisteren in haar eersten thuiswed strijd tegen V. O. C. met innings en 101 runs de meerderheid van de Rotterdammers moeien erkennen. H. D. V. S. verkiest eerst batten. De Schie dammers openen met dr. Yuylsteke en mr. P. van Bokhoven op het bowlen van P. East en A. Terwiel. Het batten van de Schiedammers is slecht en aangezien het bowlen en fielden van da Rotterdammers zeer goed zijn en er bovendien geen enkele vang wordt gemist, vallen de wickets snel achter elkaar. Alleen Vischer kwam met 14 runs in de dubbele cijfers. Het totaal werd met 6 extra's slechts 39. De bowlingcüfers waren natuurlyk zeer goed; P. East 5—16, Terwiel 3—1 en Beyers 2—7. Daar er nog 5 minuten te spelen 1b voor de lunch, wordt V. O. C. ingestuurd. Zü opent met Calicut en Ruychaver op het bowlen van J. Engerlng en F. van Buysen. Het begin is voor de Rotterdammers sensationeel. Reeds met den tweeden bal van Engerin gslaat Calicut zijn eigen wicket om en bal en bat liggen ln de palen (10). Na de lunch vervangt Stenger Calicut, maar deze wordt spoedig door Vuylsteke op schitterende wüze gevangen. Met Terwiel en Gibb op de mat komen de runs zeer snel. Beide batsmen hebben er zeer goed het oog in en slaan de ballen naar alle kanten. Met een harde vier weet Gibb het totaal van H. D. V. S. te passeeren. Verschillende bowlers worden nu aangezet, doch eerst op 89 valt het eerste wicket als van Buysen Terwiel vangt. Gibb zet de innings met East voort met een century in zicht, doch wordt gebowld door Engerlng. Daarna vallen de wickets snel achter elkaar. Alleen East houdt goed stand, makr wordt tenslotte ook dooi Engerlng gevan gen. Nu ls het met V. O. C. gedaan en voor een totaal van 214 zün alle wickets neer. Engerlng en van Buysen deelden de wickets broederlük: Engering 5—88, van Buysen 5—69. H. D. V. S. wordt nog eens naar de wickets gestuurd. Alleen Offerman met IS en G- Nolet met 10 komen in de dubbele eüfers. Voor een totaal van 64 zün alle wickets neer. Een telegram uit New-T"ork betreffende den bokswedstrijd SchmelingSharkey meldt nog, dat bijna 80.000 toeschouwers den strijd bij woonden. De ontvangsten bedroegen 740.000 dol lar. Sharkey en Schmeling ontvangen ieder 177.OOR dollar. De „Madison Square Garden" onder wel ker auspiciën de boksers optraden, boekte een netto winst van 110.000 dollart

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 10