f V .ïïJSfJt,bli,"».»» - DE ROEIWEDSTRIJDEN VAN DE KONINKLIJKE. <'S ii"KU'Ï 1. 1. <M>» MA'ANR* G JUNI 1930 VERSCHILLENDE FRAAIE EN SPANNENDE WED STRIJDEN. DE BALANS. NABESCHOUWING. DE ROTTERDAMS CHE KAMPIOEN- SCHAPPEN. DRIE NED. ATHLETIEKRECORDS VERBETERD. SPORTVEREEN. HILLEGERSBERG. iS'b: 1. v. Bo.™ DE SAXOFOON-BOUWER ROTTERDAMSCH—HAAGSCH KRING ZEVENTAL. ZWEMBOND VOOR ROTTERDAM EN OMSTREKEN, De Maas wint de oude acht. PIETERSE ZORGT VOOR EEN SLOT DAT PAKT. Ditmaal hebben alle factoren wel meegewerkt om de jaarlijksche roeiweöstrtJden van de Koninklijke te doen slagen. Het was buiten gewoon fraai weer en al was de zijwind op de moeilijke baan nog al lastig, deze omstandigheid was voor allen gelijk en hoogstens kan men zeggen dat daardoor de tijden niet zoo goed waren als zij anders mogelijk geweest zoudep zijn. Voor het publiek was het weer bovenal heerlijk en een groote menigte heeft de wed strijden dan ook gevolgd. De Amstelkom bij de finish bood met zijn vlaggentooi een schitteren den aanblik en is dit inderdaad de laatste maal geweest, dat de Koninklijke hier haar wed strijden hield waar veel kans op is in ver band met den bouw van de Berlage-brug dan zal heel de Amsterdamsche roeiwereld treuren om dit verlies. De voorgenomen aanleg van de model-baan in het nieuwe bosch in Zuid zal dan een schrale troost zijn, daar er nog heel wat jaartjes vergaan zullen, aleer voor den aanleg van deze baan de eerste spade in den grond gezet wordt. Daar verschillende belangrijke beslissingswed strijden reeds Zaterdag verroeid werden en enkele nummers vervielen, doordat daarvoor geen inschrijvingen ingekomen waren, werd er gisteren een betrekkelijk klein programma afge werkt. Precies 1 uur werd met het onbelang rijkste nummer van den middag begonnen. De Overnaadsclie skiff. Hiervoor startten Jens, een jonge Deen, van Willem III en Hemminga, een zware roeier van De Hoop. Laatstgenoemde leidde bijna de gansche race (aanvankelijk was de "Willem III-er, die technisch heter roeide, voor) en reeds dacht men dat hij ook winnen zou, toen de Deen tegen het einde keurig kwam opzetten. En het geval werd des te spannender, omdat De Hoop-sculler in de baan van Willem III roeide. Het was dus maar zaak voor den Willem III-er zijn tegen stander te raken. Dat gelukte. Vlak voor de eind streep collideerden de riemen en toen moest kampvechter Feyens Hemminga diskwalificee- ren, hoewel deze enkele meters eerder door de finish ging. 1. Willem III in 7 min, 101/5 sec.; 3. De Hoop (gediskwalificeerd). Jonge skiff A. Vervolgens hebben Nauta van Die Leythe en De Freytag van Laga om prijs en premie ge streden in het nummer jonge skiff A. Pat was al belangrijker. Maar de race zelf was vlakker minder spannend doordat de Delftenaar, krach tiger van postuur, een forsoher doorhaal had. Een jong sculler die de aandacht verdient. Hij won met ruim 3 lengten voorsprong in 7 min. en 10 tj5 sec. Oude skiff. Het is blijkbaar een goed skiffjaar van Laga, want ook de oude skiff was voor de Delftsche studentenclub. De eindstrijd tusscnen Westen dorp van Laga en Boerma van Arsa was aan vankelijk interessant. De Amsterdammer ging best van meet en leidde spoedig met 1 lengte. Westendorp bleef merkwaardig lang, volgde met veel rust en zeUvertrouwen. Voor den insider was er geen twijfel. En toen de Delftenaar iets steviger inpikte echter zonder te verhoogen toen nam hij al spoedig de leiding over. Boerma gaf flink party, doch Westendorp was gedecideerd de beste van de single-scullers, die we in dit seizoen in actie zagen. Hij won w el- verdiend met 3 lensten in 7 min. 1 2/5 seo., den Amsterdammer bijna 3 lengten achter zien latende. uit Botterdam en Het Spaarne. Het werd een verrassend slot want Pieterse bleek nog zulk een geduchte sculler te zijn dat hij de kampioenen een gedecideerde nederlaag toebracht. De bekende Dare Devils hadden den wedstrijd eigenlijk ge- makkelijk voor zich kunnen beslissen. Want onmiddellijk na de start schoot Pieterse's riem uit de dol en moesten de Spaarne-roeiers stoppen. De tegenpartij behoefde slechts door te roeien om gewonnen te hebben. Maar zóó wilden deze Rotterdammers, prettige en correcte sportlui zooals zij steeds zijn, niet winnen. Ook zij stopten onmiddellijk en toen werd er opnieuw gestart. Nu nam Het Spaarne de leiding en ondanks het keurig, homogene roeien van de Rotterdammers bleef Het Spaarne voor en vergrootte het zelfs geleideiyic den voorsprong tot 3 t 4 lengten. De tijd was 6 min. 42 4/5 sec. Dat was het verrassend slot van deze aantrekkelijke wedstrijden. De winnaars. De winnende booten van gisteren waren als volgt bemand Overnaadsche skiff: Willem III, W. A. Jens. Jonge skiff A: Laga, L. de "Freytag. Oude skiff: Laga, F. W. J. Westendorp. Jonge vier B: Laga, J. v. d. Leeuw (boeg), H. J. Muntinga, O. v. d. Ploeg, E. Ruempol (slag) W. F. Tiemeyer (stuurman). Overnaadsche twee: De Hoop, H. Brankt (boeg), E. Moltzer (slag), W. W. A. Opperman (SOuUdemacht: De Maas, J. O. Wallis de Vries (boeg), Ir. A. Ch. W. Beerman, P. E. Diepeveen, H B 'jongbloed Unterhorst, Mr. J. A. Fruin, Mr A Blussé van Oud Alblas, R. Peterson, Mr. A. 'm. Mooy (slag), J. M. Schuwenaar (stuur- mJonge twee B: Nereus, A. M. Bom (boeg), H. Th W Christmann (slag), G. Hallie (stuurman) Jonge acht A: Triton W A. Gerlach (boeg) T W. Brouwer, P. v. Meeteren, W. P. H. v. Oorschot, L. J. Grottendieck. A. A. Thiadens, Chr. de Jor.g, F. Moltzer (slag), D, Croll (stuur- mDubbel skiff: 't Spaarne, E. E. Pieterse (boeg), H. Cox (slag). De 15 wedstrijd-nummers werden als volgt gewonnen: Oude acht: De Maas, S min. 58 3/5 sec. Jonge acht B: Nereus, 7 min. 7 sec. Jonge acht A: Triton, 7 min. 101/5 sec. Oude vier: Triton, 7 min. 37 4/5 sec. Jonge vier B: Laga, 7 min. 48 1/5 sec. Jonge vier A: Triton, 7 min. 41 sec. Overnaadsche vier: Argo, 8 min. 2 2/5 sec. Jonge twee B: Nereus, 9 min. 14 3/5 sec. Jonge twee A: Willem III, 8 min. 59 sec. Overnaadsche twee: De Hoop, 8 min. 413/5 sec. (7). Dubbel skiff: 't Spaarne, S min. 42 2/5 sec. Oude skiff: Laga, 7 min. 12/5 sec. Jonge skiff B: Viking, 7 min. 17 3/5 sec. Jonge skiff A: Laga, 7 min. 10 2/5 sec. Overnaadsche skiff'. Willem III, 7 min. 16 1/5 s. Derhalve heeft Triton 3 overwinningen behaald en het gehalte dier overwinningen in aanmer king nemende zich wel aan de spits geplaatst. Op de Stichtenaren volgen Laga met 3 overwin ningen, Nereus en Willem III met 2 overwin ningen en De Maas, Argo, De Hoop, 't Spaarne en Viking met elk 1 overwinning. Jonge vier B. Aan den start verschenen Triton, Deutsche Ruderverein Amsterdam en Laga. Laga was het snelste weg. De voor een B-ploeg uiterst forsche ploeg der Delftenaren had moeite de hardnekkig kampende Duitschers af te schudden, doch toen dat op de tweede helft der baan gelukt was, kon zij haar meerderheid toch gedecideerd toonen. Triton stelde in dit nummer teleur. De uitslag werd: 1. Laga in 7 min. 48 1/5 sec.; 2. Deutsche v. Amsterdam (2 lengten),; 3. Triton (3 lengten. Overnaadsche twee. TToon is een overnaadsche specialiste. In Jfre trekken weet de ietwat ouderwetsche coach dezer club te bezielen en zoo bereiken zy w tempo dat hen doet zegevieren al laat de heei veel te wenschen over. In de finale ondervond Dc Hoop trouwens van de matige Nereus-Ploeg, die tot den eindstryd doorgedron- gan was, bitter weinig tegenstand. Pe studenten bleven ver achter en de tijd van de ovei 8 min. 413/5 sec. als dat maar goedopge nomen is!) wijst eventueel op veel kiach De oude acht. De Koninklijke heeft geen speciaal hoofdnum mer, doch officieus moet men de oude acht al zoodanig beschouwen. Ook ditmaal werd dl- strijd als de clou van het programma beschouwd en hij werd ook zeer belangwekkend, hoewel niet zoo spannend als verwacht was. Dat kwam om dat de acht van De Maas, die enkele dagen tevoren bij de wedstrijden om den Telegraaf- beker nog tegenviel, thans een uitstekenden vorm demonstreerde, welke dien van het vorige seizoen dicht benaderde. Nereus en Triton waren de concurrenten, doch zo hebben het moeten afleggen, de Rotterdammers waren inderdaad en de snelten en de besten. Triton was aanstonds in de achterhoede, Maas liep weldra de goed ge- startte Nereleden voorbij en heeft de leiding toen niet meer afgestaan. Wel kwam Triton later keurig opzetten, liepen de Utrechtenaren de Amsterdammers voorbij, doch de Maas liet zich de zege niet meer ontfutselen en bleef 1 lengte voor. De uitslag luidde: 1. De Maas in 6 min. 58 3/5 sec.; 2. Triton 1% lengten; 3. Nereus, 214 lengten. Jonge twee B. Aan den start verschenen Triton, De Hoop en Nereus. Het begin bracht een gelukkig zelden voorkomend incident. Reeds enkele meters na de start brak de riem van den boegroeier van Triton midden door en daarop kantelde de boot en gingen de Stichtenaren in het water. Tus- schen de beide Amsterdamsche ploegen werd het een eeentonige race, daar de correct roeiende studenten vee', sneller waren dan de ploeg van De Hoop, die héél ver achter bleef. De tyd van Nereus was 9 min. 14 3/5 6ec. Jonge acht A. Nog eens kwamen er er achten in de baan, nu de jongste categorie, de ploegen van Argo, Njord en Triton. Het werd een aantrekkelijke race tusschen deze verdienstelijke jonge ploegen. Triton leidde van meet af aan, doch werd aan vankelijk door Argo en later door Njord fel be stookt. De Stichtenaren handhaafden zich echter uitstekend en wonnen tenslotte in 7 min. en 101/5 sec. met ruim 1 lengte voorsprong op Njord en ruim 2 lengten op Argo. Dubbel skiff. Toen kwam het slotnummer, waarvoor om kwart voor vyf het startsein gegeven werd, de race in dubbel skiff tusschen de Dare Devil Club We moeten eerst een enkel woord wijden aan het dames-roeien. Er waren 2 nummers stijl- roeien, waarbij echter ditmaal, héél bescheiden, het snelheidselement gevoegd was. Er was een maximum en een minimum snelheid bepaald- Bracht deze nieuwigheid bij Hollandia reeds een teleurstelling, ditmaal werd het een mislukking, zoozeer, dat de deelneemsters niet in staat bleken haar tempo te regelen. Uit dien hoofde besloot de jury geen prijzen toe ta kennen en werden slechts aan die ploegen, die er nog wat van terecht brachten, bloemen geoffreerd. Moge het tot leering strekken En thans do heeren der schepping Het is toch wel iets tegengevallen dat enkele nummers zoo matig bezet waren en zeer belang rijk® nummers als d© stuurmanlooze vier en de stuurmanlooze twee niet geroeid werden. Ook de oude twee ontbrak op het programma wegens gebrek aan inschrijvers. Een lichtpunt was dat er een flink aantal skiffeure (o. a. zeven senior- scullers) in actie kwamen en ook het aantal achten was bevredigend, al waren er het vorige jaar een paar meer. En de hoedanigheid der ploegen Er is ongetwijfeld een lichte achteruitgang over de geheele linie. Een werkelijk first class ploeg of sculler, die in het buitenland eenige kans op succes zou hebben, is er nauwelijks bij. Het beste werk leverde nog de acht van De Maas en als de Rotterdammers nu eens voet bij stuk houden, dan worden zij opnieuw kampioen van Nederland en dan moeten zij niet weer retlreeren, doch dan moeten zü onze kleuren te Luik op de Europeesche kampioenschappen gaan verdedigen. De oude acht van Laga, was eigenlijk de jonge acht. Vandaar de teleurstelling die de Delftena ren hun aanhangers bereid hebben. De ploeg, die den Telegraafbeker won (en die nu toch weer niet naar Henley gaat zou het er beter af gebracht hebben. Intusschen is het verschil met Triton en ook met Nereus (die in het B-nummer prachtig van Laga won) niet groot en onder deze omstandigheden staan er nog meer interes sante krachtmetingen in dit. gewilde boottype te wachten. De vieren waren in technisch opzicht minder. Hier leverde de forsche Triton-ploeg inderdaad het beste werk. "Waarom zoo'n uitstekend kwartet nog een stuurman voortsleepen wil...,..? De overige ploegen geven geen aanleiding tot nadere opmerkingen. Behalve de dubbel skiff. Westendorp van Laga was de beste single sculler, maar de beste sculler was hU nietDe beste sculler was de veteraan Constant E. Pieterse die bjjna zonder voorbereiding uitkwam met Cox, die den dag tevoren als single sculler heel matig in conditie bleek te zijn. Maar Pieterse voerde zijn tempo op, stuurde subliem en trok er gewel dig aan. En zoo herrees de Olympische Double Ineens weer en flink ook. De tijd toont het ook wel aan. want ondanks scherpen tegenwind werd in C min. 42 4/5 sec. geroeid. De echte klasse verloochent zich nooit. Als Pieterse doorzet, ook al Single sculler, wordt hij weer kampioen, zal hjj Nederland op de Europeesche kampioenschap pen ook weer vertegenwoordigen. Resumeerend waren het toch uitstekend ge slaagde wedstrijden, een voortreffelijke organisa tie, een volledige medewerking van de hoofd stedelijke politie envan het weer en ten- slotto een prettige, sportieve geest. WATERSPORTVEREENIGING AEGIR. Wedstrijden op den Bergsche Plas. Ieder jaar houdt de Watersportvereeniging Aegir op den datum van haar oprichting wed strijden voor motorbooten en zeiljachten, welke wedstrijden zeer in trek zijn en ook dit jaar mocht het bestuur de vele moeite van voorberei ding beloond zien met een groot aantal inschrij vingen n.l. 75. Zaterdag streden 8 motorbooten den strijd der regelmatigheid d.w.z. alle voeren driemaal de taan af zonder klok en zonder gashandel aan te raken. Wiens totaaltijd het dichtst by zijn nor- maaltijd was, werd winnaar. De eerste prijs was voor de Liberté van C. B. M. Carpentier, dis slechts twee seconden van zün normaaltyd af week. Gisteren begonnen de wedstryden, die op den Eergschen Plas (voorpias) gehouden werden, begunstigd door een fraaie bries uit het Noorden. Hierdoor hadden de wedstrijden en vlot verloop er. zij waren door de vele gelegenheid tot kruisen ook zeer aantrekkelük. Enkele scheepjes moes ten wegens averij opgeven, daar de sterke wind enkele vallen deed breken. Een extra vermelding verdient op dit punt de bemanning van de Gerry van L. Nederveen, die na een schitterende ronde gezeild te hebben, een fokkeval zag breken en handig een mannetje naar boven liet gaan, witm het jammer genoeg niet gelukte de schade te herstellen, zoodat ze door opgeven zich een prys zag ontgaan. t Na een goeden start ging by de 12 voetsjoxlen voor juniores de Black Diamond va nJ. Barizilay Jr. naar voren. Deze bleef haar voorsprong be houden en won dan ook onbedreigd den eersten prijs. De Glipper van D. Kagchelland heeft, niet tegenstaande ze slechts den derden prys ver wierf, een goeden wedstrijd gezeild. Vermelding verdient voorts nog de bijna gelüktydige aan komst van Zomerweelde van H. J. de Jong en de Paragat van J. Wymenga, welke laatste met 1/5 seconde verschil juist buiten de pryzen viel. In de B. M. klas ging de Margotje van J, Broeders weer fier aan het hoofd en bleek ook nu weer niet te verslaan. In de gemengde kas kon de Watergeus van W. P, van het Kaar het niet bolwerken. De All van J. Moor ging het eerste door de finish, doch ze moest door haar handicap den eersten prys aan He-Be van G. Elshout afstaan. Van de sloepen hadden twee deelnemers weei hun programma niet goed .gelezen en zeilden daardoor de baan niet volgens voorschrift af De prys kwam aan Sailing Fool van A. Visser- Scherpe striid had plaats in de klas kiel- en middenzwaardjachten van 67 M. Het was een schitterend gezicht zooveel van deze aardige scheepjes te zin starten. De eerste prys kwam aan de Zwerver van J. Groosjohan, die ditmaal gestuurd werd door den jollenzeiler Huybers. Voor de kiel- en middenzwaardjachtenklas bo ven 7 M. waren slechts twee jachten ingeschre ven. Aangezien de Lola van Kluytmans, die veel re veel zeil voerde, spoedig opgaf, kon de Nelta op haar gemak de badn afzeilen en zoodoende beslag op den prys leggen. 's Middags is er een goede constante wind geweest, zoodat averyen uitbleven. In de 14 voetsjollen klas deed de Najade van Ch, O. A. van der Valk uitstekend werk door als eerste in c'len ongetwüfeld fraaien tüd van 1 uur 22 min. te eindigen. Van de Sterklas raakte de Venus van N. Storm een boei en moest dus gedisqualjficeerd worden. Een aardigen strijd kregen we te zien in de klafi ronde- en platbouwjachten tot en met 4.80 M tusschen de X van R. P. Diarda en de Vlin der va-n mr. W. J. Jongeneel. Er werd by de Vlinder danig met byzeilen gewerkt, doch zy kon het tegen de X toch niet bolwerken. In de klas kiel- en roiddenzvvaardjaehten 4.50 M.6 M. behaalde Atlas van D. J. Munnik een mooie overwinning, doch zy kon haar handicap niet verwerken en zoodoende ging dus de Maria van Th. A, Balk met den eersten prUs stryken. De regenbogen gaven een aardigen stryd te zien, vooral om de eerste plaats ging het tus schen de Letty van PI. Sap en de Maas van H. de Goederen fel toe. Aanvankeiyk liep de Letty uit, maar in de derde ronde kwam Maas naar voren en wist te winnen in den fraaien tyd van I uur 8 min. 53 sec. De uitslagen lulden als volgt; Klas 10: Motorbooten (regelmatigheidswed- strijden)1 Liberté van C. B. M. Carpentier (2 sec. verschil; 2. Castor van A. Beek (4 sec. ver schil) 3. Regina van W. Looyaards (5 sec. ver schil). Klas 1: 12 voetsjollen (juniores): 1. Black Dia mond van J. Barzilay Jr. gezeild door H. H. Janssen in 1 uur 16 min. 33 sec.; 2. Nelly 11 van J. van 't Hoogerhuys in 1 uur 21 min. 58 sec.; 3. de Glipper van D. I-Cagchelland in 1 uur 22 min. 14 sec,; 4. Zomerweelde van H. J. de Jong, ge zeild door J. H. de Jong in 1 uur 25 min. 1 sec. Klas 13: B. M. klas: 1. Margotje van J. Broe ders in 1 uur 15 min. 37 sec.; 2. 't Zinkertje van Mej. v. d. Heuvel, gestuurd door H. do Goede ren in 1 uur 20 min. 13 sec.; 3, Zwaantje van K. Neleman in 1 uur 20 min. 33 sfic. Klas 14: Gemengde klas: 1. He-Be van C. Elshout in 1 uur 15 min. 1 sec.; 2. Ali van J. Moor in 1 uur 17 min. 10 sec.; 3. 't Hinkende Paard van L. van Oudgaarden in 1 uur 24 min. 15 sec. Klas 15: Sloepen: 1 Sailing Fooi van A. Vis ser in 1 uur 25 min. 45 sec.; 2. Anna van Gebr. Nederveen, gezeild door J. Nederveen in 1 uur 31 min. 25 see.; 3. Epi van F. Vos in 1 uur 38 min. 18 sec. Klas 18: Kiel- en middenzwaardjachten van 67 M.1 Zwerver van J. Groosjohan, gezeild door Huybers in 1 uur 5 min. 34 seo.; 2. Kundry van J. Verhoeve in 1 uur 6 min. 18 sec. 3. Plas- r.ymph van W. Schram in 1 uur 8 min. 29 sec. 4. Bambino van D. Burwick in 1 uur 8 min. 50 sec., 5. Phoenix van D. Blanken in 1 uur 19 min. 22 sec. lej. Rollin Couquerque wint twee nummers. Bij de wedstrijden van de A. V. A. C. DE 200 M. IN 21,1 SEC. CASTENDIJK WEER KAMPIOEN. De Rotterdamsche kampioenschappen zün gis teren even vlot geëindigd als zu de geheele week onder leiding van mr. Hoyer, mr. Hioolen en enkele andere comité-leden geleid zijn. Het eenige wat ontbroken heeft, is spanning. Ook in de eindstrüden, die toch geacht kunnen wwden de sterkste speelsters en spelers tegenover elkaar te brengen, ontijrak die en dat is voor een dag der beslissingen wel jammer. De beide eindstrüden enkelspel, dames en hee- re-n, waren stuk voor stuk een teleurstelling niet alleen Wat spanning doch ook wat spelpeil betreft. Twee eenzijdige partyen! Mej. Rollin Couquerque sloeg mej. Staab 61 G0 en zü heeft niet eens zeer goed behoeven te spelen om die cüfers te behalen. Het was voldoende dat de Haagsohe speelster rustig den bal in 't spel hield zo-nder uit te zün op win nende schoten. Want mej. Staab was zeer onvast, speelde zelfs haar forehanddrive onregelmatig, had geen gevaar in haar service, was een tam slachtoffertje van het veel meer gevarieerde en vaster spel van haar geroutineerde tegenstand ster. Van Rotterdamsch standpunt bezien was het een desillusie dat de sterkste speelster uit de Maasstad zulk een poover figuur sloeg en zelfs de wetenschap dat zü veel heter kan spelen, was een schrale troost. Ben zelfde beeld toonde het heeren enkelspel waarin van Oort kwam tegen Castendük. Oe oudere Rotterdammer won met 6-0 6-2 en ook hier kwam het spel van zijn tegenstander niet tot zün recht. Maar hieraan had het spel van Castendyk ook schuld, want van Oort voelde dat hu tegen zün tactischen tegenstander zyn spel moest trachten te farceeren en dit nu lukte hom geenendeele. Al de harde slagen gingen uit, verschillende waren ook onvoldoende van „ti ming" en zoo was er aldoor een sterk overwicht ven Castendük, die ook zijn gekapte backhand regelmatig naar de backhandiyn van van Oort speelde, waarop deze even regelmatig miste. Pas in het midden van de tweede set toen Castendük ■eeds negen games in totaal gemaakt had, slaag- „14.,, Vft ZOO KANTOORVOETBALCOMPETITIE „ROTTERDAM De uitslagen van de Zaterdag gespeelde wed strijden zijn: Zilveren Balwedstryden: C.V.C.Decramans 1—0; T.H.B.N.H.M. 1—3. Promotie- en degradatie-wedstrijden; H.B.M. Purfina beslissingswedstrijd 1—2; Oranje- boornInsulinde 14; K.C.D.Cordam n.d. Gewone competitie: K.C.D. 2Alika n.d. De Sportvereeniging Hillegersberg heeft het gisteren met het weer op haar eersten wedstryd van dit seizoen in het Zwarte Plasje te Hille gersberg wel getroffen. Het aantal toeschouwers kan op een 2000 man worden geschat. Behalve twee polo wedstrijden voor de competitie van den Nederlandsohen Zwembond stonden verschillende zwemnummers op het programma. De voornaam ste hadden het volgende resultaat: 100 M. vrye slag heeren (le prys Ridderkerk- Wisselbeeld): 1. F. Tsrdoir 1 min. 18 sec., die voor de tweede anaal het beeld won en dit thans in definitief eigendom krügt; 2. T. van der Heide 1 min. 201/5 sec., 3. A. Barents 1 min. 21 2/5 sec. 50 M. vrye slag dames: 1. M. Kersseboom 38 3/5 sec.; 2. J. E. Treffers 40 2/5 sec., 3. H. Verhoeven 41 3/5 sec. 50 M. rugslag heeren: 1. H. Langguth 44 sec.; 2. J. ICorteweg 44 4/<5 sec. 50 M. schoolslag dames: 1. mevr. G. Beyers 47 4/5 sec., 2. mej. Kersseboom 49 sec. Estafette tienmaal 25 M. vrije slag; 1, de ploeg bestaande uit J. Zeisman, mej. M. Kersseboom, H. Langguth, mej. J. Hellendoorn, A. H. Ver- hoeff Jr., mej. K. de Haan, T. van der Heide, mej. J. C. van Leersum, G. Seelt en G. H. Hellendoorn, in 3 min, 3 eec. Klas 1; 12 voetsjollen (seniores): 1. Ideaal van W. Karreman gezeild door J. N. Karreman in 1 uur 19 min. 25 sec.; 2. Black Diamond van J. Bazilay Jr. in 1 uur 22 min. 14 sec., 3. Bonzo van P. J. J. Huybers in 1 uur 22 min 59 sec., 4. Hortsik van G. van Luyn in 1 uur 24 min 10 sec. Klas 12: 14 voetsjollen: 1. Najada van Ch. O. A. v. d. Valk in 1 uur 22 min.; 2. Clown van A. M. H. Groenendyk in 1 uur 23 min. 56 sec.; 2 Isma van R. Koopmans gezeild door Postraa in 1 uur 25 min. 8 sec. Klas 2: Sterklas: 1. Betelgeuze van C. v. d. Hoek Ostende Jr. in 1 uur 31 min. 4 seo. Klas 20: Ronde- en platbodem jachten tot en met 4.80 E: IX van R. P. Wiarda in 1 uur 29 min. 29 sec. Klas 4: Tjotters O. F. vervallen. Klas 16: Kiel- en middenzwaardjachten 4.60 M6 M.: 1. Maria van Th. A. Valk in 1 uur 18 min. 37 sec., 2. Atlas van D. J. Munnik I11 1 uur 19 min 2 sec. Klas 6: Vrijbuiters: 1. Boekanier van J. van Walsum in 1 uur 13 min 53 sec., Paul Jones van A. Schenk gedisqualificeerd. Klas 7: Regenboogldas1. Maas van H. de Goederen in 1 uur 8 min. 53 sec.; 2. Letty van II. Sap ill 1 uur 9 min. 23 sec. De wisselbekers werden als volgt gewonnen: de Ideaal van W. Karreman won den beke uit geloofd door den heer J. H. Milde; de voor klas 12 door de vereeniging Aegir beschikbaar ge stelde beter won Jajade van Ch. O. A. v. d. Valk den eveneens door Aegir voor klas 15 uitge loofden beker verwierf de Sailing Fool van A. Visser en op den Lommerryk wisselbeker legde in klas 18 de Zwerver van J. Groosjohan beslag. De beschikbaar gestelde startprys was voor der> heer J. Barzilay Jr., die op het startschot ver trok. de Tan Oort er in zyn forehanddrive zoo goed te doen worden dat er een game uit kwam. Het was een korte opflikkering, want Castendyk bleef absoluut in de meerderheid en won onbe- dreigd. In het dames dubbelspel sloegen mej. Rollin Couquerque en mevr. Boutmy mevr. Drieheek en mej. Staab met 63 63. Het verschil lag zoowel dn de ggoumdstrabes als in het netspel, in het laatste vooral. Elke smash beteekende by do eerste combinatie een punt, elke valley kans werd gebruikt. De beste party van den dag was de eindstryd heeren dubbelspel van CastendükRuys tegen Leynaaxvan Oort. In de eerste set was het uitnemende netspel van Ruys met brilliant in- grypen een even groote factor in de 63 ais het goede plaatsen van Castendyk, doch in de tweede set vielen van Oort en Leyenaar vam achter uit het veld met harden drives en goede lobs aan. De tegenparty raakte wat van streek, ging meer missen, voorift Ruys en het werd 3 0. Later, nadat Castendyk en Ruys op 2—S en 34 gekomen waren, ging de volgende game, door goed spel van Leyenaar, verloren en met 5—3 40.15 leek de set zeker. Echter geen der beide setpoints had succes en daarna gingen nog drie games verloren, achter elkaar. 5 7! De eindstrüd gemengd dubbelspel gaf aan mevr. Driebeek en Castendyk een kleine kans om de wisselscha/len in bezit te krygen. Zy heb ben die twee jaar achtereen gewonnen. Aan mej- Rollin Couquerque en Ruys werd de meeste kans gegeven en toen deze, dank zij goed for- ceeren van Ruy3 en fiksch netspel van mej. Couquerque op 41 kwamen, leek de strijd even eenzijdig verloopen als de andere partyen. Het was Castendyk die hierin verandering bracht, die uitstekend plaatste, die aldoor on verwachte openingen vond en die geen kans omgebracht liet. Mevr. Driebeek ging mee in dit betere spel, vond het schot langs de üün Ruys, kreeg da oude returns te pakken en via 35 4 5 dat de tegenpartij lèelyk van streek raakte, voor- werd het 75! Een prestatie die tengevolge had ai mej. Couquerque die eenvoudige returns ging missen en doublefaults ging slaan. Met 61 kwam de tweede eet waarlijk aam mevr. Driebeek en Castendyk. In het juniores dames enkelspel boekte mej. Goossens een aardig succes door den eindstrüd te winnen van mej. Mohr. De uitslagen zün als volgt: Open heeren enkelspel, eindstryd. G. Casten dyk sl. J. van Oort 6—0 6—2. Open dames enkelspel, eindstryd: mej. Rolnn Couquerque si, M. J. Staab 6 1 6 0. Open heeren dubbelspel, 2e ronde: "VViesbrock en P. van Oordt sl. mr. Hoyer en Boon 8 10, gg2; halve eindstrijden: Castendyk en Ruys sl. Wiesebrock en P. van Oordt 6—3 63, J. G. van Oort en T. Leyenaar sl. van Buuren en Büys 6—3 4—6 6—3; eindstryd: Castendyk en Ruys sl. J. G. van Oort en T. Leyenaar 6—2 7 Open dames dubbelspel, halve eindstryd: mevr Driebeek en mej. M. Staab sl. mej. L. Polano en mej. v. Hefting 7—5 6—4; eindstryd: mej. M. Rollin Couquerque en mevr. Boutmy"Wyl- acker sl. mevr. Driebeek en mej. M. Staab 6'3 Op de sintelbaan te Amsterdam vonden Zon dagmiddag athletiekwedstrüden plaats, uitge schreven door de A. V. A. C., die door veel publiek werden bygewoond en een uitstekend verloop hebben gehad. De sintelbaan was door besproeiing in uit muntenden staat gebracht, hetgeen er heeft toe bygedragen, dat drie Nederlandsche records wer den verbeterd. Een buitengewone prestatie behaalde Berger op de 200 M. hardloopen, die hy in 21.1 sec. aflegde en waarmede hü 0.9 sec. binnen het op naam van v. d. Berge staande record bleef. Ook v. d. Berge bleef met 21.3 sec. binnen zyn record, doch hü zal in de toekomst Berger als zyn meer dere op de sprintnummers moeten erkennen. Op de 4 X 190 M. estafette bracht de Haarlem- ploeg, bestaande uit Berger, Benz, Rinkel en v. d. Berge het record van 42.8 sec. op 42.6 sec. Ook dit resultaat mag er zün, al was het overnemen van het stokje op de laatste wissel tusschen Rinkel en v. d. Berge niet geheel zuiver. Prins bracht zyn 280 M. horden-record weer een stukje naar beneden. Maakte hU in Haarlem 27.9 sec., nu deed hij in zyn serie over dit nummei 27.1 sec. en liep de beslissing in 26.9 sec. De wind, die vrü sterk was, hadden de loopers op de korte afstanden eenigszlns in den rug. Of dit van heel veel invloed op de prestaties 200 M. plat en horden is geweest, meenen wy te moeten betwijfelen. In ieder geval niet zooveel, dat de twee records op beide genoemde nummers door de record-commissie zouden kunnen worden afge wezen. De wedstrüden hadden onder leiding van den heer A. J. G. Strengholt een schitteren^ en prettig verloop. Het uitgebreid programma 18 nummers werd op de klok afgewerkt. De volledige uitslagen lulden: 100 M. hardloopen kl. C: 1. de Haan (P. S. 11.3 sec., 2. Rempe (A. V. A. C.) 11.7 sec., 3. Meyer (1923), 4. Friedrich (A. A. C-). 100 M. hardloopen kl. D: 1. Talsma (19-3) 11.8 sec-, 2. Schakowsky CD. D. V.) 11.9 sec., 3. Snüdors (A. V. A. C.), 4. Smits CA AC.). 206 M. hardloopen kl. A: 1. Berger (Haarlem) 211 sec 2 v. d. Berge (ld.) 21.3 sec., 3. Benz 9 min 99 sec., 2 v. d. Heuvel (BI. Wit) 2 min. s'ec 3 Dükmans (1923) 2 min. 11.3 sec., I sue ivi. 2 Braackman (D. 'min. 11.5 sec,, 4. Walstra (A. A. C.). 1500 M. hardloopen kl. C:1. Gort (A. 4 min. 36.8 sec., 2. de Vos (A. V A. C.) 4 mi 37.9 sec., 3. plieger (ld.) 4 min. 39 sec., Schinkel (id.). fterbrands (BI. 3000 M. hardloopen kl A L ^erbran Wit) 9 min. 25.3 sec., i.v._Heuv«*(A. VA.C.) JUNIOR BEKER-WEDSTRIJD De wedstrijden door Lodewük georganiseerd om den Jamin-beker hadden het volgende resultaat: Afd. B: M.S.B.Duiven 3 2—0. T.O.G. 1—Leonidias 4 12. Afd. A: S.J.V.—V.G.M. 4—2. Voor de V. V. L.-serie won LodewUk in Voorschoten van A..V.V. 2 met 31. Voor de T.0.G.«6erie won T.O.G. 2 met 21 van Lodewük 4. s. Open gemengd dubbelspel, eindstryd: mevr. Driebeek en Castendyk sl. mej. Rollin Couquerque en Ruys 7'5 6—1- Juniores heerenenkelspel, 3e ronde: R. Schel ling sl. Beynes 64 6—2, J. M. de Haas sl. W. C. Bolle 6—0 2—6 6—3; halve eindstrüden: M. dé Haas sl. R. Schelling 8—6 2—6—2. P. van Oordt sl. W. M. C. Nolet 6—3 6—1; eindstryd: P van Oordt sl. M. de Haas 6—3 6—1. 'juniores dames enkelspel: halve eindstryden: mej. I. Mohr sl. mej. E. Roelants 8—6 75, mej. A. Goossens sl. mej. M. van den Eelaart 6 4 g6; eindstryd: mej. A. Goossens sl. mej. I. Mohr 64 63. R. S. R. ROTTERDAM. In de Katholieke Schaakvereeniging R. S. R. werd een gongwedstrüd gespeeld in drie ronden, vtiftien seconden per zet. De uitslag was: Hygemann, Roemer en W. Verheul 3 p., van Blaricum, Maschèck, Hoskam, v_ Ette en v. Grieken 2 p., v. d. "Weghe, Wijsbroek en Kouwe- hoven 1)4 p., Stoopman en Oosterbaan Vt p., Eykman, Vijverberg, J. H. Visser en v. d. Kamp 0 punten. Zonder RECLAME geën omzet, geen winst; de DRUKINKT is de kracht van 't huidige zakenleven Vier nieuwe stemmen in de muziekwereld sec., 2. v. d. Zee (Haarlem) 27.3 sec., 3. Sny. (A V. A. C,), 4. Kaan (Haarlem). 1500 M. snelwandelen kl. D: 1. Rl. c" c C (A. V. A. C.) 7 min. 24 sec., 2. Lantmg (A. A. OJ 7 min. 25.4 sec., 3. Stolk (A. V. A. C.) 7 min. 30,4 sec., 4. v, d. VUver (id.) „r Verspringen met aanloop kl. A: 1. ^eJ®e"®s (Haarlem) 7.08 M„ 2. v. Musscher (ld.) 6.46 M., 3. Snyders (A. V. A. C.) 6.21 M-, 4. Nielsen (1923) 5.87 M. v Verspringen met aanloop kl. D: 1. Bos (ix. v- D.) 5.91 M., 2. Renes (A. A. C.) 5.89 M-, 3. Erllngs (Haarlem) 5.S5 M. Discuswerpen kl. A: 1. Eysker (Haarlem) 38 S3 M., 2. Müller (A. M. V. J.) 30.70 M„ 3. Schrikkel (BI, Wit) 29.21 M. Speerwerpen kl. A: 1. Knol (A. P. G. >-■) M., 2. v. d. Ley (BI. Wit) 48.64 M., 3. v. Aanholt (A. A. C.) 45.96 M. Speerwerpen kl. D: 1. Verhagen (A. T. B.) 46.32 M., 2, Visser (Haarlem) 45.35 M., 3. Walstra (A. A. c.)43.45 M., 4. Becker (id.) 40.68 M. Hoogspringen met aanloop kl. A: 1. Eveleens (Olympia Aalsmeer) 1.70 M., 2. Visser (Haarlem) 1.65 M., 3. Klinkenberg (B. G. V.) 1.65 M. 4 X 100 M. estafette kl. A: 1. Haarlem 4-.b sec., 2. A. V. 1923 43.3 sec., 3. A. V. A. C„ 4. Haarlem II. 4 x 100 M. estafette kl. D: 1. D. D. 1(Am sterdam) 47.5 sec., 2. A. V. V. A. (Assendelft) 47.8 sec., 3 Niloc (Amsterdam) 4S sec., 4. BI. Wit (Amsterdam). 4 X 400 M. estafette kl. A: 1. A. V. 19-3 (Amsterdam) 3 min. 35.8 sec., 2. Haarlem (Haar lem) 3. A. A. C; (Amsterdam), 4. A. V. 1923 II. ROTTERDAMSCHE TENNIS KAMPIOENSCHAPPEN IN ARMOEDE GESTORVEN Gelijk guillotine komt van dokter J. I. Guilloton, zoo komt jazz van Jasko, een 1 kapelmeester van een Chicagosch café, en zoo komt Saxofoon van Antoine Sax. Gelieve achter de vergelijking met het eerstgenoemde moordtuig alleen taalkundige waarde te zoeken. Mijnheer Jasko, alias Jass gelieeten, wanneer i hij het publiek in een goede stemming had ge- bracht, mijnbeer Jass gaf zijn naam aan zijn i kunst'omtrent 1914. maar menigeen zal niet durven vermoeden, dat Sax reeds zyn naam in 1846 aan zijn instrument gegeven heeft, om dat dat soort „toeter" pas na den oorlog in de jazz-band the right thing on tho right place ^Sa^is geboren November 1814 in Dinant (België) Zijn vader Jozef was een befaamd instrumentmaker«1 legde zich bijzonder toe op de klarinet. Zijn zoon erfde die voorkeur, zoodat bij op het Brusselscb Conservatorium zich voor fluit en klarinet liet inschrijven, zoo dat hij ook in zijn vaders atelier teruggekeerd, zich vooral op de verbetering van s vaders klarinetten toelegde. In 1842 trok Antoine naar Parijs, waar hu een eigen fabriek begon in de Rue St. Georges, waar het hem aanvankelijk heel goed ging. Zooals gemeld, bouwde hij in 1S46 zijn eerste saxofoon, waarvan niet alleen te bewonderen zijn de bouw en zijn technische kennis, als wel en bijzonder het feit dat hij met een eigen saxofoonkwartet: b-sopraan, es-alt. b-tenor, es-bariton vier nieuwe «temmen aan de muziek wereld aanbood. Zooals zooveel uitvinders, was Sax geen zakenman. In 1852 ging hij bankroet. Boven dien lag hij voortdurend in procos met na makers en tegenstanders, die hem heftig zijn patent betwistten. Goed kwam hij er nooit meer hoven op en alhoewel hij in 1862 te Londen exposeerde en in 1867 de Grand Prix verwierf, kon hij zich niet boven water houden. Tachtig jaren oud stierf hij vergeten en in armoede Het Rotterdamsch Kringzevental, dat morgen avond jn het Zwarte Plasj'e te Hillegersberg tegen het Haagsche Kringzevental zal spelen, is als volgt samengesteld: N. Ponsen (Merwede) doel; P. Hoogland (V.Z.C.), J. v. d. Linde (Mer wede) en B. C. Verwey (V.Z.C.) achter; G. Seelt (S.V.H.), G. v. d. Linden (D.Z.C.) en J. W. Beun der (D.Z.C.) aanvoerder, voor. De heer J. B. Wychers uit Schiedam zal den wedstrüd leiden. De Hagenaars hebben den eersten wedstrüd tusschen deze zeventallen met 21 gewonnen. De Rotterdammers dienen dus revanche te ne men. ROTTERDAMSCHE ATHLETIEKKRING. De uitslagen van de afgeloopen week zyn als volgt 2de klas B: Het Noorden—Hermandad 96—39; V.F.C.—S.V.V. 80—55. 3de klas A: Het Noorden 3—O.D.I. 39—96, D.O.S. 2Het Noorden 3 6669. 3de klas B: HollandiaS.V.V. 2 78H54%, V.F.C. 2T.A.G. 2 65%68%. Het programma voor deze week luidt als volgt: 2de klas B: Donderdag: Hermandad—S.V.V. 3de klas B: Donderdag: S.V.V. 2V.F.C. 2; Vrüdag T.A.G. 2—Hollandia. De uitslagen van de gisteren gespeelde wed strüden zün al? volgt: lste klas: Dordrecht: MerwedeSchiedamsche Zwemclub 1—2: 2de klas: Dordrecht: Merwede 2Schiedam sche Zwemclub 2 2—1. Dames: Dordrecht: MerwedeSchiedamsche Zwemclub 2 21. TOKIO—BERLIJN Uit Tokio wordt gemeld, dat de Japansche vlieger Yoshiwaga Zaterdag van het vliegter rein van Tachikawa is vertrokken om een vlucht naar Beriyn heen en terug uit te voeren. Op den terugweg wil hij den afstand Berlijn Tokio in een nonstopvlucht afleggen. Van alle tornooien die op de banen van Anglo Dutch gespeeld zyn, van alle Rotterdamsche kampioenschappen zyn deze wedstryden wel de rustigste dis ooit gespeeld zijn. Trouwens, het is het eerste tornooi in Rotterdam, waarin alleen dea miiiddiags gespeeld wordt. De gedetailleerde uitslagen luiden Open heeren enkelspel: halve eindstrüden. G. Castendük sl. '"W. van Herwynen met 6—1, 6—4; J. van Oort sl. J. Ruys 63, 7 5. Dames enkelspel: kwart eindstryd: mej. V. Helfting sl. mej. Alsbach met 61, 6—0; mej. Staab sl. mej. A. Heybroek met 6—3, 6—1. Halve eidstrü'd; mej. Rollin Couquerque sl. mej. V. Hefting met 61, 60; mej. Staab sl. mej. L. Polano met 63, 63. Gemengd dubbelspel: 2de ronde: mej. Polano en van Herwünen sl. mej. A. Heybroek en F. Smits met 61, 62. Kwart eindstryden: mej. Polano en van Her wünen sl. mevr. Boutmy en mr. Hoyer met 1—6, 61, 61; mevr. Driebeek en Castendük el. mevr. Noyon en Noyon met 6—0, 62; mej. Rollin Couquerque en Ruys sl. mej. M. van Noortwük en D. H. van Buuren met 6—0. 0—2. Halve eindstrüden: mej. Rollin Couquerque en Ruys sl. mej. M. Staab en T. Leyenaar met 6—0, 62; mevr. Driebeek en Castendyk sl. mej. Polano en van Herwynen met 64, 810, 6--4. Open dames dubbelspel: halve eindstryd: mevr. Boutmy en mej. Rollin Couquerque sl. mej. 3. Alsbach en mej. A. Heybroek met 6—2, 7-5. Open heeren dubbelspel: le ronde: Wurfbam en Overeynder sl. R. van Stoik en W. Boke met 6—3, 7—5; Smits van Waesberghe en Beynes mr. A. Blom en Metzlar met 6—2, 6—t. 2e ronde: van Buuren en Buys sl. Wurfbaln en Overeynder met 63, 57, 64: J. G. van Oort en T. Leyenaar sl. Smits van "Waesbeighe en Beynes met 62, 63. Juniores dames enkelspel: 2e ronde: mej. N. Melchers sl. mej. L. van Oorschot met 6—3, 57, g2; mej. I. Mohr sl. mej. F. J. van Buuren met 86, 6—1; mej. M. A. Molenaar sl. mevr. Beunders met 62, 62; mej. A. Goossens sl mej, E. Molenaar met 62, 6—3; mej. F. J- van Dusseldorp sl. mevr. Ruffelse met 6—2, 6—3. 3e ronde: mej. I. Mohr sl. mej. M. A. Molenaar met 6—3, 6—4; mej. E. Roelants sl. mej. N. Melchers met 6—2, 6—3; mej. M. v. d. Eelaart sl. mej. E. van Rossem 6—1, 2—6, 9—7. Kwart eindstrüd: mej. A. Goossens sl. mej. F, J, van Susseldorp met/ 3—6, 6—0, 6—4. Juniors heeren enkelspel: le ronde: A. den Hoed sl. W. j. van Rossem met 4—6, 6—3, 62; W. C. Bolle sl. C. W. Ruffelse met 8—6, 6—8, 6 2a ronde: M. de Haas sl. A. den Hoed met g6, g-6; Beynes w. o. Beunders; W. C. Bolle sl. C. S. Roem met 75, 6—1; "W. M. C. Nolet sl. C. R. A. van Stolk met 36, 6-1 terugge trokken; W. Blaisse sl. R. Glelchman met 7—5, 6—0; R. Buning sl. Ph. van Ommeren met 61, 6—1. 3e ronde: W. M. C. Nolet sl. W. Blaisse met 7—5, 6—1. Kwart eindstryd; P. van Oordt sl. R. Buning met 46, 6—2, 64. Het moderne kind. Onderwüzer: „Kan je Warschau op den land kaart vinden?" Leerling: „Op de landkaart niet, maar op de radio wel". Meer dan kinderfantasie. Gelezen in de Gelderlander van 12 Juni onder den titel „Kinderfantasie" „een 81-jange kleu ter. De slimmeling. Een heer komt een winkel in. „Wat is er van uw verlangen?" vraagt de verkoopster. Hebt u ook bretels van de firma Seholl en Co.?" „Neen, mijnheer, die hebben wij niet, maar ik wil ze wel voor u bestellen „Goed, hoeveel wil u er hebben, ik hen na melijk de vertegenwoordiger van die firma". Het juiste ding. Een dame stormde den boekwinkel binnen en begon in een ruk: „Ik heb een hoek noodig voor m'n man, die morgen jarig is, en nu wil ik hem een ge schenk geven. Laat me even zien wat u hebt, 't moet niet te duur zijn. Hij houdt niet van sport, dus in dien geest behoeft u mij niets te laten zien. Ook van romans en novellen moet hy niets hebben, dus ook op dat gebied moet u niet trachten mij iets op te dringen, wat ik eigenlijk zoek is zooiets van historie of levensbeschrijving. Maar schiet op, ik heb niet veel tijd. Kunt u my iets aanbevelen.. „Zeker dame", zei de boekverkooper kalm en. hij haalde een klein rood deeltje voor den dag. „Dit lijkt mij hijzonder geschikt, het is ge titeld: „Hoe verzorg ik mijn luidspreker?" Naar de Ver, Staten van Europa. Wij gaan al zoo langzamerhand naar een in ternationale taal ten gerieve van de Vereenig- de Staten van Europa. Althans wij lezen reeds in een Parysch blad van „Le Budget de lü Beichsicehr". c 11 La? v?v**'-se V-A "-J6 Vf-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 11