DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN STADSNIEUWS HS 53ste JAARGANG MAANDAG 16 JUNI 191 ^agtóSSféKs- No. 15746 "U" ILEUM ZUSTER DE BOER Middenstand- en Buurtvereenigingen PLECHTIGE EERSTE H. MIS DIT NUMMER BESTAAT VIT DRIE BLADEN NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS 1W?g!^'d3S*SP**S'i V-: v./-' SsÈv'' NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 68085. ABONNEMENTEN: per 3 maan den 3.25, p. mnd. 1.10, per week 25 ct. Franco p. post 3.75 p. kwartaal.Afz. nummers 5 ct. Postch. en girodienst 81440 mn DE ADVERTENTIEPRIJS bedraagt voor 16 regels 1.55. Elke regel meer 25 ct. Reclames tusschen den tekst 50 ot. p. regel. Kabouter-ad ver ten tien- ter grootte van 5 regels 0.50, 10 regels 1.15 regels 1.50; uitsluit, bü vooruitbetaling. rr>n v-1 J „„„„val- f 500— tii verlies van beide handen, voeten of oógen; f 250.— bij verlies van één hand, een voet of een oog; ƒ150.— bij verlies van een duim; i5.— bij verlies van een wijs- iTÏfcJS XX» «.TL ƒ«•- H verlie. v» elke» JLkW - Veekeel», loep. op .1, e,„„„. pee i» dl, Mod woede» el8ede»ku JAARLIJKSCHE NOVENE VAN EER HERSTEL AAN HET ALLERHEILIGST HART VAN JESUS De jaarlüksche Novene van. Eerherstel aan het Allerheiligst Hart van Jesus, welke wordt gehouden in de parochiekerk van het H. Hart (Gorzen) zal deze week een aanvang nemen en wel op Donderdagavond (H. Sacramentsdag). De novene wordt geopend met de godvruchtige oefening van het H. Uur en wordt iederen avond gebeden te 8 uur, behalve Zondag a.s., wanneer de novene-oefening geschiedt onder het Lof te half 5 's middags. Intenties, welke onder de novene van den kansel af worden aanbevolen, kan men schrifte lijk inzenden aan de pastorie uekstraat 55. Moge dit jaar de novene, welke tevens ge houden wordt als voorbereiding tot het koperen parochiejubilé, door een talrijke deelneming bijzonder slagen. Een groote huldiging De receptie Vijf-en-twintig jaar lang was gisteren Zuster de Boer Ols verpleegster aan het gemeente ziekenhuis werkzaam en bij deze heuglijke ge beurtenis had zich een comité gevormd, om haar een huldiging te bereiden. Gisterenmiddag om twee uur had zich op de bovenverdieping een aantal personen verza meld, om die juMlaresse te compliracnteerem, Wij troffen er o.a, aan: den burgemeester, den heer H. Stulemeijer wethouder P- de Bruin, den secretaris, den heer V. Sick eng a, en e leden van de commissie voor het gemeente ziekenhuis, alle Schiedamsche dokters, de oud-directrice mej. v. d. Stadt en tal van andere personen. Een aantal kinderen van doktoren zongen voor de jubilaresse een touldelied en beden daarna een bloemstuk aan, met tal van lintjes, op elk waarvan dein naam van ieder kimd te lezen stond- Daarna begon het meer öfficieele gedeelte van deze receptie. Allereerst trad de burge meester naar voren, om de jubilaresse zijn ge- lukwenschen aan te bieden. Het Is mij, zei.de spr„ een voorrecht hier in dubbele kwaliteit het woord te mogen, voeren. Ten eerste als voorzitter van de commissie voor bet Gemeente-Ziekenhhuis en ten tweede na mens het gemeentebestuur. In heel Schiedam is voor uw werk een gToote belangstelling. Wij gaan er trotsch op, in het ziekenhuis een zuster ais u te bezitten. U bent de eer van het ziekenhuis. De gemeente heeft het altijd op prijs gesteld, goede ambtenaren en ambtenaressen te hebben; zij kan dus bij een jubileum als dit niet onver schillig blijven. Toch kon zij ook niet meer doen dan bfi andere dergelijke gebeurtenissen, wij zijn hier gehouden aan een adat, een traditie. De waardeeTing voor u is er echter des te grooter door. Hierna overhandigde spr. daar namens het gemeentebestuur een enveloppe. Nu vervolgde de burgemeester, moet ik nog spreken namens de commissie voor het Zieken huis. We behoeven niet in herhalingen te tre den, door opnieuw uw kwaliteiten te belichten. Vooral zelfopofferende liefde en toewijding speelde hij u de hoofdrol. Dat ook uw kennis groot ls, blijkt wel hieruit, dat alle Schiedam sche medici zich bij deze hulde aansloten. En wij zijn ook niet hang, dat u er trotsch door zult worden." Want ook bescheidenheid is een groote deugd van u. Gij vindt altijd de grootste voldoening, het besef uw plicht te hebben ge daan. De commissie ls van uw werk goed op de hoogte en zij neemt het onthaal, dat u op dezen dag hebt bereid voor haar rekening, omdat zij weet, dat anders uw gulheid u parten speelt. En de commissie biedt u tevens nog een prachtige houtsnede aan. Ik zeg. u nogmaals dank voor alles wat u voor de gemeente Schiedam hebt gedaan. Dr. A. H. de Bruyn, directeur vau het zieken huis, noemde het een eigenaardige gewaarwor. ding, nu opeens zoo officiéél tegenover zuster de Boer te staan. Toen spr. zich nog in Leiden de begrippen van de medische wetenschap trachtte eigen te maken werkte zuster de Boer reeds in het oude gebouw aan den Langen Achterweg. Al dien tijd hebt gij het leven der patiënten verlicht, veraangenaamd. Ook de omgang met de dokters liet niets te wenschen over. Spr. hoopt zuster de Boer nog lang tot heil van den lijdenden m-ensch te mogen zien werken. Spreker bood daarna namens zijn echtge- noote en zichzelf een bloementafeltje aan. Dr. Ris sprak als nestor van de Schiedamsche geneeskundigen, waarhij hij nog eens in her innering bracht de inrichting op den Langen Achterweg. Spr. besloot met de hoop uit te spreken dat zuster de Boer nog lang die zuster mocht blü- ven die zij 25 jaar lang is geweest. Een boekenkast namens de medici vergezelde Zijn woorden. Namens het eere-comitö voerde de heer D. Rook h©t woord, die vooral de geesteiyke zijde van het verpleegstersambt belichtte. Hij liet zijn woorden vergezeld gaan van een enveloppe en een album met de namen van de gevers. Ook de directrice, mej. A. C. Bliek, bood nog haar geluk wenschen aan. Van tal van particulieren mocht de jubila resse bloeroen en geschenken in ontvangst nemen. De receptie werd door zeer velen, o.a. ook door Pastoor J. B. W. M. Möller, kapelaan Q. A. M. Bekkers en kapelaan A. Goossens be zocht. Zoo is deze dag voor zuster de Boer, die ook by de katholieken in hoog aanzien staat om haar attentheid en behulpzaamheid bij be dieningen, enz. tot een onvergeteiyken ge maakt. In de Woensdagavond gehouden oprichtings vergadering van eem buurtvereeniging „Hoog- straatbelangen'' is eenige animositeit tot uiting gekomen van de zijde der permanente com missie, de centrale der drie samenwerkende middenstandsorganisaties, tegen de in wording zynde vereeniging. Ietwat opgewonden liet zelfs de voorzitter van de Algemeene Middenstandsvereeniging „Schiedam" zich ontvallen, dat met de oprich ting van een vereeniging der bewoners van de Hoogstraat aan den georganiseerden midden stand een trap in de lendenen werd gegeven. Intusschen, al had de wüze waarop de woord voerders van de permanente commissie van hun aanwezigheid op de byeenkomst deden blü'ken gelukkiger kunnen uitvallen, het was in alle geval te billijken, dat zij wezen op het gevaar, hetwelk uit de oprichting van een vereeniging „Hoogstraatbelangen" voor de or ganisaties welke de middënstandsbelangen be hairtigen, kan voortvloeien. Dat gevaar is niet denkbeeldig, omdat de Hoogstraatmiddenstanders zouden kunnen meenen, dat zy nu hun stand,sorganisatie niet meer noodig hebben; maar dat gevaar is aller minst een noodzakeiyk gevolg, een postulaat van die oprichting. We hebben meer buurtvereenigingen opge richt zien worden: „Tegeno", „Broersveld", „Schiedam West'', en we hebben niet gemerkt, dat de middenstandsorganisaties het toenmaals noodig oordeelden tusschenbeide te treden. Nu geven we onmiddellijk toe, dat ook hier weer het oude gezegde: omnis comparatio claudicat elke vergelijking gaat mank waarheid bevat. By de oprichting van deze buurtver- eenigingen trad lang niet in die mate d'e mid denstand op den voorgrond als by „Hoogstraat- belangen" het geval is. Niettemin komt, wai die vereenigingen voor haar buurt of wfik weten te bereiken stellig ook den daar ge- vestigden middenstand ten goede. Dat de Hoogistraalers naast (hiet tegenover) de middenstandsorganisaties een eigen ver eeniging wilden valt te begrijpen. In de vereeniging „Hoogstraatbelangen" moge de middenstand den toon aangeven, uit enkel middenstandiers bestaat zij niet. Wat zy beoogt is wel in hoofdzaak, niet echter uitsluitend een middenstandisbelang en voor zoover het een middensta-ndsbelang is bestaat dë mogelijkheid, dat verwezeniyking denk lnjvoorbeeld aan Hoogstraatreclameweken door niet in de Hoogstraat gevestigde middenstanders met leede oogen zou worden aangezien, niet altyd dus door de middenstandsorganisaties zou kun nen worden gesteund. Ni,et altyd zullen de belangen van de mid denstanders uit de Hoogstraat en van alle middenstanders voor zoover zij in de midden standsorganisaties zün vereenigd, paraftel loo pen. Wel zullen zij vaak voor een groot deel elkaar dekken. Welnu, voor zoover zij niet parallel loopen kan „Hoogstraatbelangen" haar eigen weg gaan en voorkomt zy door haar zelf standig bestaan en haar zelfstandige actie het mogeiyke ontstaan binnen d,en boezem der organisatie® van een conflict tusschen al dan nlet-Hoogstraaters. Voor zoover de belangen elkaar wel dekken en dat zal zeer vaak het geval zq'n is samenwerking ten bate zoowel van de buurt vereeniging als van de organisaties. Daarom heeft het ons niet verwonderd, dat we in het comité ter voorbereiding van de oprichting eener buurtvereeniging „Hoogstraat belangen" personen ontmoetten, en thans in het bestuur daarvan personen vinden, wier naam ook in de middenstandsorganisaties geen onbekenden klank heeft. Het komt ons voor, dat de buurtvereeniging er alle belang by heeft, dat zy waar mogelijk, den geheelen georgani seerden middenstand naast zich heeft staan. Wat de buurtvereeniging beoogt zal steeds zyn ten bate van middenstanders. Zij zal dan prac-tisch nooit de middenstandsorganisaties tegenover zich vinden: hoogstens zullen deze in bepaalde gevallen zich genoopt gevoelen zicb afzijdig te houden. Maar in vele gevallen zul- !en de organisaties ter bereiking van een be paald doel met de buurtvereeniging kunnen samenwerken en daar zal het van beteekenis zijn, dat de organisatie zoo krachtig mogeiyk zyn en dat de leden van de buurtvereeniging daarin zoo sterk mogelijk zyn vertegenwoordigd. Daar komt bij, dat in hun buurtvereenigina de leden va.n Hoogstraatbelangen stellig tot het besef zullen komen, hoeveel terrein er nog voor de middenstandsorganisaties te bewerken overbiyft, waarop de buurtvereeniging zich niet bewegen kan. De leden van de buurtvereeniging worden voor zoover zy het nog noodig hebben, in die vereeniging tot het daadwerkeiyk ver- eenigingsleven opgevoed en dan zal het niet lang duren, of de middenstanders onder hen gaan beseffen, dat zy niet buiten hun midden standsorganisatie kunnen biy'ven staan. Zoo zien wy de verhouding tusschen buurt vereeniging en organisaties, en wanneer ze ook door de buurtvereeniging aldus Ingezien wordt en we hebben reden om dat te veronder stellen dan zal de buurtvereeniging „Hoog straatbelangen'' geen verzwakking van de mid denstandsorganisaties beteeke-nen, maar tot haar versterking bijdragen. van den Weleerw. Heer W. J. A. Mulder in de Frankelandsche Kerk Gisteren te half elf heêft de Wel.Eerw. Heer W, J- A. Mulder, Zaterdag door Z.D.H. Mgr. Aangenemt priester gewüd, in de kerk van O. L. Vrouw Visitatie zün eerste plechtige H. Mis opgedragen. Het altaar prykte in rijken tooi van palmen en bloemen. Na de vroegmis van half acht hadden de familieleden van den neomyst. waaronder zyn gelukkige ouders, uit zijn handen de H. Com munie mogen ontvangen. Gedurende d-e H. Mis was hun vóór de Communiebank e:n plaats gegeven. Bij het. plechtige H. Misoffer fungeerde de Hoogeerw. Heer Deken A. J. C. Schraag als presbyter assisteins, terwijl voorts assistentie verleenden de Weleerw. heer I. van den Berg, rector te Avereerst als diaken en de Weleerw. heer J. Lansbergen, kapelaan te Zoetermeer als subdiaken. Het zangkoor „Ca.ntemus Domino" voerde onder leiding van den heer C. Lansbergen, de Miissa Festiica uit van Hub. Cuypers, voorafge gaan doo-r 't Veni Creator van Beltjèns en ge volgd door het Tantum Eogo van Goris en het Laudate Dominum van Ruygrok. Gedurende lief offertorium zong de heer C. van Dongen het Paruis Angelicus van César Franck. In het priesterkoor van de geheel gevulde kerk. had met. de kapelaans der parochie ook plaats genomen, de Zeereerw. heer L. Ph. J. PauluEsem, pastoor te Heemskerk, oud kapelaan van O. L. Vrouw Visitatie. De feest predicate werd gehouden door den Weleerw. heer L. Eijkho.lt, rector te Heerlen. Tot tekst had de gewijde redenaar gekozen de woorden uit het Magnificat: „Fecit. mihi magna qui potens est" Hij die machtig is, heeft groote dingen aan my gedaan." Onze ziel. aldus de eerw. spreker, moet altyd afgestemd zyn op dank tot God, van Wlen we alles hetoen wat we kunnen en wat we zün; maar er zijn als hoogtijdagen van onze dank baarheid, waarin die dankbaarheid opstijgt als de jubel van een heeriyk Magnificat. Voo-r U neomyst is het lieden zulk een dag, nu God U het grootste gaf. wait Hij den menisch schenken kan, nu Hij U tot Zijn priester maakte, priester in eeuwigheidtu es sacerdos in aeternum. Voor U, gelukkige ouders van dén jongen priester is het. mede zulk een hoogtijdag. Uw kinderen, ze zün: corona vostragaudium vestrum et spes vestra: Uw kroon. Uw vreugde en Uw hoop. Maar Uw heerlijkste kroon en Uw rükste vreugde is ongetwijfeld uw priesterzoon. Een jubeldag is het voor U. Hoogeerw. Deken, nu gü een der kinderen van uw parochie de treden van het altaar moogt zien bestijgen. Een jubeldag is heit voor de parochie, voor heel Schiedam. Immers het is een beloontog voor 'n plaalts, dat zü nieuwe priesters aan God mag schenken. Uw stad is bekend om de talrijkheid van haar priesters en kloosterlingen, terecht, Schiedam heeft zooveel tranen doen vloeien, maar ook, hoeveel tiranen zijn niet door Schie dam's kinderen gedroogd! „O diepte der rykdommen van de wijsheid en kennis Godis. Hoe onnaspeurlijk zqn Zün wegen", aldus de les uit den brief van den H. Paulus, door de H. KeTk op Drievuldigheids- Zondag aan de geloovigen voorgehouden. Hoe onnaspeuriyk zijn Zün wegen in de Toeping tot het priesterschap. Het zal een twintigtal jaren geleden zü'n, dat de gewijde spreker een Missie preekte in de Singelkerk, en heit was toen dat de.neomyst van bedien voor hef eerste in aanraking kwam met den priester. Heeft toen reeds God in de ziel van het kind de kiem gelegd van het verlangen naar het priester schap? Later knielde een moederleen Maria, neer voor de beeltenis van Maria te Lourdes, om van de Moeder van den Hoogepriester te vragen, dat Zü voor haar zoon de genade van het priesterschap mocht verkrügen. En God voltooide wat Hü begonnen was. Na Hageveld kwam dan Warmond; studie en karaktervor. ming namen het leven van den jongeman in beslag; de kruinschering maakte den jongen leviet tot slaaf'van God; dan kwamen de min dere órden, het subdiaconaat en 't diaconaat en eindelijk de dag der priesterwüding. Geen sacrament, wordt mat grooter plechtig heid toegediend dain het priesterschap. De ge. wijde spreker weidde dan uit oiaer de macht en de verhevenheid van .dit sacrament, een macht grooter dan die van koningen en keizers, grooter dan dliie van Maria. Slechts eens in haar leven deed Maria de Gcdheid neerdalen op aarde, om Jesus zelf te ontvangen onder haar hart als de zuiverste ciborie; maar iederen dag daalt dezelfde Jesus op heit woord des priesters neer op het. altaar. Fecit mihi magna qui potens est. De gewijde redenaar bad dan over den jongen priester de genade af. dat hü alltijd met. dezelfde heilige gevoelens mocht zün bezield als thans; dat hij, een kind van Maria, geboren in een parochie, toegewyd aan Maria, zijn Eerste H. Mis aan God opdragend in een 'andere pa rochie, eveneens onder Maria's bycondero sohulse geplaatst, steedis een groote liefde tot Maria zou koesteren, zichzelf en de zielen „per Ma.riam ad Jesum", door Maria tot Jesus voeren En gij gelukkige .priester, aldus de eerw. redenaar, als God zelf op Uw woord straks op het altaar neerdaalt, spreek Hem op dezen dag van Uw brave ouders, van uw zusters, van uw kleine broertje, dat eens uw; voetstappen moge drukken; spreek Hem van deze stad, bekend om haar groot geloof, haar liefdadigheid, haar toewüding voor de priesters; vraag dat vele huisgezinnen, hier vertegenwoordigd, met pries terroepingen gezegend worden: vTaag tenslotte zegen ook voor een ouden priestervriend vam uw familie. Ga dan prieaterziel, sub tutela matris, 'onder Mania's moederiykê bescherming, het oog ge richt op de Maris Stella, de Sterre der Zee, de gr.oote wereldzee op. als een reddingsboot overal daar waar gevaar dreigt, steeds reddend waar te redden valt, tot gü eens daar moogt aan landen, waar het nooit eindigend bemelsch Magnificat wordt gezongen- SINT LIDUINAPATRONAAT xentoonstelling In het patronaatsgebouw, aan de Westvest hield het Sint Liduinapatronaat gisteren de jaarlijksche tentoonstelling van het werk der meisjes. In een der flinke zalen van het patro naat was de collectie werkstukken onderge bracht, en in een rsime etaleering kwam alles uitstekend tot zün sscht. De afdeelingen A. en B., elk een zestiental leerlingen omvattend, waren reeds kranig ver tegenwoordigd. We vinden daar ondergoed, kus sens, kleedjes, schoorsteenloopers, jurkjes, een fraaie alb voor een toekomstig priester door een zusje met veel toewüding en geduld ge borduurd, kortom van al wat met naald en draad door viytige vingers in degelijke klee- dings: ukken kan worden omgetooverd. Veneweg de kroon intusschen spant afdee- ling C, costuumnaaien, welke niet minder dan 40 meisjes telt. Japonnen, mantels, mantel- costumns, geborduurde kinderjurken, alles keu rig afgewerkt, getuigen zoowel van de uit stekende leiding waaronder als van de ambitie waarmee gewerkt wordt. Ook deze tentoonstelling bewüst weer, hoe op het. patronaat den meisjes wat degelqks wordt meegegeven, waarvoor zij hun geheele leven dankbaar zullen zijn. Mogen ook de ouders, door hun kinderen te laten deelnemen aan het patronaat, meer en meer de waarde er van biyken te beseffen. Voor de eerste maal zagen we op deze ten toonstelling ook eenige proeven Van hand- schilderwerk, als, beschilderde loopers, thee mutsen, zakdoekjes enz. Er biykt reeds heel wat bedrevenheid in dezen dankbaren vorm van huisnijverheid te zün verkregen en we kunnen ons dan ook voorstellen dat er veel animo voor bestaat. RF.BOUWING BINNENTERREIN ALEIDA- STRAAT—VAN BEVERENSTRAAT MET BEWAARSCHOOL B. en W. schrijven aan den Raad: De heer H. Kieia wenscht voor de Wykver- eeniging Wük II der Nederlandsok Hervormde Gemeente alhier een bewaarschool te bouwen op het binnenterrein van het bouwblok Aleida straatvan Beverenstraat Naar aanleiding daarvan wordt door hem aan uw; Raad ontheffing gevraagd van de voor waarde, waaronder dit geheele bouwblok hü bestuit van uw Raad van 14 Juli 1922 werd verkocht en aldus luidende: „Het geheele ter- rei" 'mag alleen bebouwd worden met vyt en veertig kleine middenstands onder- en boven woningen. Volgens de verkoopvoorwaarden kan uw Raad van dit voorschrift voorwaardeiyk ont heffing verleeoen. Wij merken echter op dat de aanvrager aan deze ontheffing niet genoeg heeft, daar hü nog vrijstelling moet hebben van ons College van de bepaling van de Bouwverordening, dat ge bouwd moet worden aan de straat. Wy hebben óns evenwel thans te bepalen tot de aan uw Raad gevraagde ontheffing en kun nen u dan mededeelen, dat deze zaak een punt van ernstige bespreking by ons heeft uitge maakt. De meerderheid van ons College is van meening, dat dp ontheffing niet kan worden verleend, omdat de eigenaren der woningen in. gevolge de koopvoorwaarden ér redelqker wijze op konden rekenen, dat tusschen nutfne tuinen en die van het tegenoverliggende blok geen bebouwing zou worden opgericht, en omdat die bebouwing ongetwijfeld voor hen een waarde vermindering beteekent. Een gedeelte van het College zag hierin niet een kwestie van waardevermindering alleen, maar achtte aan de open ruimte achter de hulzen groote hygiënische en andere belangen verbonden, en was daarom van meening, dat op dezen belangrüken eisch, die in de nieuwe wüken overal is gesteld, geen inbreuk mag worden gemaakt. Een ander deel van het College hoewel niet ontkennende, dat aan de zaak bezwaren ver bonden zün, meende, dat het goede doel, dat met de bebouwing wordt beoogt, er toe kan leiden daarover heen te stappen. Deze meening lokte echter ook weder bestrij ding uit, daar men daarin zag een in gevaar brengen van den status quo inzake de bewaar- sohoolk'westie. In de commissie voor het Grondbedryf, waren de meeningen verdeeld, zonder dat een meerderheid werd verkregen. Op grond van het bovenstaande stellen wij u voor de gevraagde toestemming niet te ver leen en. PLANNEN ROTTERDAMSCHEDIJK KOEMARKT, BROERSVEST c.a. Het plan vastgesteld B. en W. sehrüven aan den Raad: Reeds eenigen tüd geleden richtte zich tot ons College de heer A. C. Blok Hzn. met het verzoek om te mogen vernemen, op welke voor waarden onze medewerking kon worden ver kregen voor den bouw dien hy beoogde tot stand te brengen op hot blok Broersvest, Emma- plein, Singel en Korte Singelstraat. Sindsdien zün door ons de plannen voor den Rotterdamschendijk, de Koemarkt, de Broers- vest, het Emmaplein en den Singel, in verband meit den nieuwen toestand, die door de onteige ning zal onstaan, in hun vollen omvang onder heit oog gezien en hébben wij daaromtrent ons oordeel vastgesteld. Mede in verband daarmede heeft nader over leg met dan bovenbedoelden aanvrager plaats gehad, hetgeen tot een herziening van zün bouwplannen heeft gehad, waardoor overeen stemming is verkregen. Tevens is overleg gepleegd over de voor waarden. waaraan door hem zou moeten worden voldaan, zou medewerking tot de bouw kunnen worden gegeven. Ook daaromtrent is overeenstemming bereikt. De aanvrager zal als bijdrage in de kosten der door de Gemeente aan te brengen verbeteringen een bedrag betalen van 9000.--, terwijl de binnen de rooilün vallende grond door hem zal woren overgenomen voor 50. per M2„ waar tegenover de Gemeente voor den buiten de rooi- 1 yin en vallenden grond eenzelfde bedrag per M2. zal betalen. Wij teekenen daarbij aan, dat, wat wederzüds zal moeten worden afgestaan, vrij. wel gelük is. De plannen bovenbedoeld zijn door ons voor de leden van Uwen Raad ter visie gelegd, ter- Wül wy ons voorstellen die in comité-generaal nader te doen demonstreerem. Wat betreft de regeling te treffen met den heer Blok, stellen wy U voor ons te machtigen op den aangegeven voet met hem overeen te komen. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 14 Juni. Vertrokken: s.s. Indra- poera, Rott. Lloyd, naar Rotterdam; Zuid Sla visch s.s. Trigslav, naar PootershavenNoorsch s.s. Knut Jarl, naar Archangel; Italiaansch s.s. Alterra, naar Tayai; Noorsch s.s. Skagatina, naar Chris tia.nsund, SCHIEDAM, 16 Juni. Aangekomen: s.s. Katie, van Gent om kolen te bunkeren aan de eerste steiger Maaskade; s.s. Kuil, met papier hout van St. Petersburg in de Wilhelmina- haven. TEMPERATUUR GEM. ZWEMBADEN De temperatuur van het water in de Gem. Zwembaden bedroeg heden 69 graden F. DIEFSTAL J. v. O. uit de IJsselmondeschestraat deed bü de politie aangifte van diefstal van een zeis, ontvreemd van zijn tuin aan den Ouden Dijk alhier. Zaterdagmorgen is de wielrüder E. Z, uit de Mariastraat op de Westvest aangereden door J. v. L. uit de Oude Maasstraat, die met zün fiets links op den weg reed. v. L. betaalde de schade. 's Avonds werd door den neomyst een danklof gecelebreerd, waaronder lofzang Te Deum. Assistentie verleenden pastoor L. Ph. J. Pau- lussen en kapelaan A. F. J. Goossens. BOUWVERBOD HEERENPAD Z.Z. B. en W. schrijven aan den Raad: Wy hebben de eer onder ds aandacht van Uw Raad te brengen, dat het gewensebt moet wonden geacht op den grond, gelegen langs de Zuidzijde van het Heerenpad, ter diepte van ongeveer drie Meter achter de thans bestaande gevellijn, een bouwverbod te leggen. Alvorens daartoe kan worden overgegaan, is het noodzakeiyk, dat een voorafgaand raads besluit dézen grond in de naaste toekomst voor straataanieg bestemt. wy geven Uw Raad in overweging hiertoe over te gaan. L. C. C,—EXCELSIOR COMB. L. c. c. bat eenst. Op 28 komt de scheiding, wanneer Zeeuwe (15) gebowld wordt en wan neer Bosse. (11) gevangen is, is de tegenstand gebroken, regelmatig vallen de wickets. Totaal wordt 49. J. Oosterholt Jr. 533. Th. de Boer 512. Excelsior weet met 55 dit totaal juist te passeeren. J. Oosterholt Jr. kwam met 25 in de dubbele cüfers. Zeeuwe 324, J. Hendrix 619. De tweede inningis der gasten levende 116 runs op, hiervan scoorden J. Bosse 14, Jos. Hendrix 23, Heemskerk 30 en J. Hendrix 16. Wuisman 550, Th. de Boer 243, J. Ooster. holt Jr. 018, A. Janse 20. Excelsior faalt in de tweede innings. Het totaal wordt slechts 50. H. de Boer komt alleen met 21 in de dubbele cpfers. Zeeuwe 427, Jos. Hendrix 432. L. c. c. wint met 51 runs. WIELRENNEN Gisteren hield de Eerste Schled. Renners- vereen iglïg „De Renner'' een wedetrü'd van Schiedam naar Sassenheim en terug. De uit slag luidt als volgt: 1 C. Jongert, tyd 2 uur 56 m. 2 s.; 2 H. de Looy; 3 P. den Ouden; 4 G. Burger; 5 H. Mourik; 6 D. Wagenmaker; 7 J. Ouden; 8 H. v. d. Moer. De heide laatsten hadden met pech te kam pen gehad. AANRIJDING Gisteravond is de motorryder F. v. d. E. uit de Kipstraat te Rotterdam in de Burgemeester Knappertlaan tegen een voor hem uitrydenden auto aangereden, toen deze auto ploseling moest stoppen voor enkele voetgangers, die plotseling den rijweg overstaken, RIJKSWERKVÈRSCHAFFING TE WITTEVEEN Overzicht van het verdiende loon van 2430 Mei 1930. 1 van 30; 1 van 29: 4 van 28; 2 van 27; 4 van 266; 9 van 25; 3 van 24; 6 van 23; 5 van 22; 8 van 21; 3 van 29; 3 van 19; 2 van ƒ18; 6 van 16; 1 van 15; 3 van 14; 1 van 13. MISHANDELING De Duitscher E. J. uit de Westfrankeland- schestraat deed aangifte bü de politie dat hü door zün landgenoot C. M. was bedreigd en mishandeld. Verwacht wordt: Zwakke tot matigen Noord-Oostelüke tot Oostelijken wind, half bewolkt, waarschijnijlk droog weer behoudens kans op onweer, iets warmer. Fietsers en motorrijders lichten op van 's avonds 9.52 tot 's morgens 4.08. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 12—14 Juni GEBOREN: Adritina. dochter van C. Muil wijk en A. Nugteren, Ridderkerkschestraat 30 .Tenetta J.. dochter van A. Waliman en A. ijéri Breker, Fabristraat 54. OVERLEDEN: M. C. van Waart, 76 j„ echgcn van A. Kortland. Nassaulaan P. J. Parrin, 85 j., Nieuwe Haven M. Kloos, 77 j., Chr. Huü'genstraat. Maandag 14 Juli Concert te geven door de Kon. Mannenzang- ver. Schied. Mannenkoor Orpheus, m. m. v. hét Rott. Philharm. Orkest. Orpheusschulp feest terrein. Aanvang 8 uur. Maandag 23 Juni Concert te geven door de Kon. Militaire Kapel v. d. Grenadiers en Jagers. Orpheusschulp feestterrein. Aanvang 8 uur. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St Ambrosius 8 uur, R. K. Volkshond. Iederen Maandagmiddag Moedercursus, Zomer 1930. Gebouw R. K. Volksbond, aanvang half 3 Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal- bewerkersbond ,,St Eloy", Gebouw R. K. Volks bond. Iederen Woensdagavond Moedercursus, Zomer 1930. Gorzen. Aanvang 7 uur en 9 uur. 16 Juni: ffIvoli-schouwburg, De familie Kwasle (De Splinters) 8 uur (Voor volw.) 17 Juni: Tivoli-schouwburg, De familie Kwasie (De Splinters) 8 uur (voor yolw.) Diergaarde, avondconcert HaTm.-kapel Gist> en Spiritusfabriek en Calvé. Bioscopen: goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 19 Juni in: Centraal (voor volwassenen); Luxor (voor volwassenen), Olympia (voor volwassenen)City (voor volw.) SCHIEDAM, 16 Juni. Öfficieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn Moutwijn per H.L. ad 46 pCt. zonder fust 13.50 zonder belasting. Spiritus Binnenlandsche prima spiritus ad 100 pCt, 25.50 per H.L. Buitenlandsche prima spiritus ad 100 pCt. 14.50—15 per H.L. (naar kwaliteit). Alle prü'zen zonder fust of zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering HERMAN JANSEN Spoeling Spoeling 0.90. FIETSENDIEFSTAL F. K., Hoogstraat 76h. deed bü de politie aangifte van verduistering van een rijwiel, dat hü aan een Duitscher had verhuurd en dat tot heden nog niet is teruggebracht. TREINVERTRAGING Gisteren heeft op de spooriyn Schiedam— Vlaardingen een ernstige treinvertraging plaats gehad, als gevolg van kortsluiting van de dra<- den die langs de spoorbaan loopen. Vermoede- ïyk hebben eenige jongens, die in de Polder- vaart aan het zwemmen waren, zich aan die draden vast gegrepen. Verschillende seinen konden niet worden bediend. AANRIJDING Zaterdagmorgen is een bespannen wagen, be- stuurd door D. Z. op dë Broersvest tegen een. stilstaande tram opgereden. De tram werd aan den deur beschadigd, terwül tevens een ruit werd vernield. Z. verklaarde, dat hü zün paartf had moeten inllouden om niet in botsing te komen met een auto, die van de tegenoverge stelde züde naderde. BALDADIGHEID In den nacht van Zaterdag op Zondag heb. ben tot dusver onbekende personen een muur, staande bij pand Nieuwe Haveu 293 uit bal- dadigheid omvergeworpen. WATERPOLO Gisteren speelden bet 2e dameszevental en de twee heerenzeventallen van de S. Z. C. ta Dordrecht tegen de zeventallen van de zwem- vereeniging Merwede voor de competitie van •'en Z. R. O. De uitslagen waren als volgt. Dames le klasse: Merwede 1S. Z. C. 2 21, Heeren le klasse: Merwede 1S.Z.C. 1 13. Heeren 2e klasse: Merwede 2S.Z.C. 2 21.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 1