Koek van eigen deeg GEEN BROOD MEER BIJ HET ONTBIJT? V niet op de hoogte Samenstelling en bevoegd heid pachtcommissies MENSCHEN EN MÉEN1NGEN Nieuw Universiteitsgebouw te Nijmegen. DE REEUWIJKSCHE- EN SLUiPWIJKSCHE PLASSEN De studenten-kwajongens- streek Langzamerhand één groot gekkenhuis MAANDAG 16 JUNI 1930 EEN VRAAG DIE SOMMIGE GEMOEDEREN BEZIG HOUDT Het zondaarsbankje der communist antwoord van het W- e. b. aan de wijnkoopianen DAVID'S ZONDENREGISTER OPGESOMD OUDBAKKEN" BROOD ONGEWENSCHT het rijk der fabelen het initiatief-voorstel de visser nederl. r. k. grafische bond HEILIGDOMSVAART MAASTRICHT MEVR. L. J- VAN KUYKHOF KOEDIJK f HELDEN De N. R. C. blijkt heelemaal niet op de hoogte te zijn van hetgeen de Katholieke Kerk leert. is men tooh aan dien kant luchtig en lichtzinnig met schrijven over dingen, die hien niet begrijpt. Wat men doet voor de onnoozelste dingen, döe men behandelt, mag men toch zeker wel doen voor ernstige aangelegenheden, als bijv. de toediening van een Sacrament. Waarom Potters er niet eens op nagelezen? Of waarom niet eens een Katholiek geraad pleegd? In Weenen was het Pinksteren. Een parti culier correspondent van het blad raakte daar verzeild en sloeg aan 't schrijven over het toedienen van het II. Vormsel, dat hij daar zag gebeuren. Hij schrijft over „de vroolijki kant van den godsdienst" in het Zuiden tegenover het sombere van het calvinisme. En gaat door: „En toch zal het den jeugdigen Weeners en Weenerinnen, die in deze prachtige Pinkster dagen door de „Firmung" bij de Roomsch Katholieke Kerk worden ingelijfd, allicht evenzeer ernst zijn als onzen noordelijken aannemelingen' bij hun meer stemmige lid maatsbevestiging." Jammer voor de tegenstelling, maar door het H. Vormsel worden Katholieken niet bij de Katholieke Kerk ingelijfd- Een Katholiek wordt lid van de Katholieke Kerk door het Doopsel, dat is de inlijving. De vernieuwing der doopbeloften heeft ge woonlijk plaats bij de plechtige H. Commu nie. Wat bet Vormsel is: een Sacrament, dat door de handoplegging, de zalving met chrisma en het gebed van den Bisschop de genade geeft, om het geloof standvastig te belijden. Van inlijving geen sprake. Zoodat ook geen sprake kan zijn van „kerken, waar de priesters de nieuwe oogst binnenhalen. De schrijver gaat verder: „De Sint Stepha- nusdom is het centrum van dit feestelijk vertoon. Daar doet do bisschop in eigen persoon dienst, om het jonge goed de wij ding te verschaffen, welke voor de plechtige incorporatie in het kerkverband noodzake lijk is." Wij hebben het boven al gezegd: die op vat'ting van dat kerkverband slaat er totaal naast. Dat is misschien protestantsch voor Katholieken geldt het zeker niet Dat de bisschop in eigen persoon dienst GEWEIGERDE ZAAL TE SCHIEDAM VOLKSBOND TEGEN A. V. R. O. Onder het opschrift .A.V.R.O. n:et alleen nit den aether verdreven" schrijft de „Tele graaf": „Het A.V.R.O.-comité te Schiedam verzocht den R. K. Volksbond hun voor de protestverga- dering op 25 Juni de zaal te verhuren. De R-K- Volksbond heeft thans medegedeeld, dat hij dat doel zijn zaal niet beschikbaar wil stellen. Aan het A.V.R.O.-comité hier ter stede werken verschillende vooraanstaande katho lieken mede". Naar aanleiding daarvan, schrijft „Het Volk": Men zou de juiste toedracht moeten kennen om over deze weigering te kunnen oordeelen. Recht om misbaar te maken over een gewei gerde zaal heeft de A.V.R.O. echter niet. De V.A.R.A. kan in Hilversum he zaal van ,Het Hof van Holland" voor groote uitzendin- gen niet krijgen. De A.V.R.O. heeft n.l. in een contract met den eigenaar van dit hotel de be palingen doen opnemen, dat hij der V.A.R.A. geen zaal mag afstaan. In Schiedam kreeg de A.V.R.O. dus koek van eigen deeg. Gelijk gemeld, heeft de Wijnkoopgroep onder onze .Hollandsehe communisten onlangs een verklaring opgesteld, waarin zij zich bereid noemde de groep op te heffen en zich weer aan te sluiten bij de Moskougroep-de Visser. Deze verklaring werd toen ook gezonden aan het West Europeesch Bureau van de Commu nistische Internationale (W.E.B.) Do „Tribune" publiceert nu het antwoord van bet W.E.B. hierop, een manifest van bijna vier kolom druks, dat in hoofdzaak is een opsomming van het zondenregister van Wijn koop en dan de voorwaarden vermeldt, waar onder zijn volgelingen weer in den schoot der officieel© -organisatie kunnen worden, opge nomen. De Wijnkoopgroep moet onmiddellijk worden geliquideerd, terwijl de toetreding moet wor den voorafgegaan door een grondige discussie over het verleden, waaraan de arbeiders der Wijnkoopgroep actief moeten deelnemen en on voorwaardelijke erkenning van de juistheid van program en politiek der Communistische In- - wint- I terllatiQnale. Bovendien moet het orgaan der doet, is heelemaal niets bijzon ei Wijnkoopianen „De Communistische Gids" 011 de eigenlijke toedienaar van het H. 01 lllbC middellijk ophouden te verschijnen. Kunnen, zoo via het zondaarsbankje de ge. wone leden weer in genade worden aange nomen voor de leiders zal dat niet zoo gemakke. lijk niet gaan. Op hen immers „valt de eenige verantwoordelijkheid voor het verdeelen van de arbeidersbeweging en vooral de verraderlijke en demagogische daden van de groep". Over hun toelating kan slechts door de Communis tische Internationale worden gesproken en be sloten. Intusschen is, zooals men weet, Wijnkoop Donderdagavond naar Berlijn vertrokken om daar met vertegenwoordigers der Executieve het herstel van de eenheid hier te lande te bespreken. Of hij daar voor zich mcér succes zal heb. ben? De haat van de groep de Visser tegen De priesters die „meehelpen", doen niets I hem is groot en lederen dag in zwarter kleuren is de bisschop. Een priester, die geen bisschop is, kan dat zelfs niet, zonder een bijzondere machtiging van den Paus. Natuurlijk wonen ook veel priesters zoo n plechtigheid bij, doch niet om den reden, dien de schrijver aangeeft: „Ieder der pries ters verricht op zijn beurt een der vele heilige handelingen en zoo is men betrekkelijk spoe dig met een afdeeling kinderen klaar. Totaal er naast. De heilige handelingen worden alleen door den bisschop verricht: de oplegging der handen, het zalven "met chrisma onder het uitspreken der woorden: dat alles doet de bisschop. Bewering aan de werkelijkheid getoetst De rondvraag heeft zich uitgestrekt 19.100 scholieren en fabrieksarbeiders. over van 17403 962 5.04 pCt. Nuttigt het Nederlandsche volk geen brood meer bij het ontbijt? Deze vraag houdt, vooral in den laatsten tijd sommige gemoederen bezig; zij wordt van den kant der voorstanders der intrekking van het verkoopverbod van versch brood voor 10 uur des morgens, met groote stelligheid ontken nend beantwoord. De commissie, bestaande uit vertegenwoor digers van patroons en gezellen uit bet bak kersbedrijf, die in den winter 1926-1921 zich onledig beeft gehouden met te trachten grondslag te leggen voor een herziening van dat deel der Arbeidswet 1919, hetwelk op het broodbakkersbadrijf betrekking heeft, heeft zich ook ,met de hierboven gestelde vraag bezig gehouden. Uit haar in Februari 1927 verschenen rap port blijkt intusschen, dat men in de betrokken vakkringen de beteekenis der daling van het broodverbruik als gevolg van de ontstentenis van versch brood bij het brood niet hoog aan slaat. Niettemin wordt van zekere zijde, voor al in den laatsten tijd, volgehouden, dat een groot deel der bevolking bij het eerste ontbijt geen brood meer eet, doch zich dan voedt met gort, 'havermout of beschuit en zulks hoofd zakelijk als gevolg van het oudbakken zijn van het ontbijtbrood. Het nu bijna 10 jaren be staande verkoopverbod van versch brood voor 10 uur 's morgens zou dan een der oorzaken, zoo niet de oorzaak zijn van de beweerde ver mindering van het broodverbruik. Teneinde deze bewering aan de werkelijkheid te toetsen en althans ter beoordeeling dezer aangelegenheid over betrouwbare gegevens te kunnen beschikken, heeft de Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid het voorstel van den directeur-generaal van den Arbeid goedge keurd, dat de arbeidsinspectie op een aantal scholen met bevolking van verschillenden stand en leeftijd, benevens op een aantal fabrieken, onverwachts en gelijktijdig een rondvraag zou houden naar het vce-dsel, dat als ontbijt genut tigd was. Deze enquête heeft Donderdag, 22 Mei j.l. plaats gehad. Zij heeft zich uitgestrekt over 55 openbare en bijzondere lagere, U.L.O.- Hoogere Burger-, Handels- Lycea, Gymnasia, Nijverheids-, Huishoud-, Ambachts- en vak scholen henevens 1 fröbelschool en voorts 20 fabrieken van verschillende soort. De voorbe reiding tot dit onderzoek is volstrekt geheim gehouden, alleen met de personen, wier daad werkelijke medewerking niet kon worden ge mist, heeft vooraf het noodige vertrouwelijke overleg plaats gevonden. Het gelijktijdig ingestelde onderzoek ge schiedde op genoemden datum in scholen en fabrieken in diverse steden en industriecentra, waarhij het eigenlijke platteland is vermeden, teneinde de uitkomsten der enquête niet te ver troebelen. Immers, verwacht diende te worden, dat een eventueel ''verminderd broodgebruik in hoofdzaak in de steden tot uitdrukking zou moeten komen. In elk der 11 districten dei- Arbeidsinspectie, waarin het grondgebied des Rijks verdeeld is, zijn 4 a 5 scholen en 1 a 2 fabrieken geënqueteerd. Het resultaat van dit algemeen onderzoek is geweest als volgt: Gericht tegen het „bceren"-bedrog 91.11 pCt. had het ontbijt op Donderdag 22 Mei uit sluitend uit brood be staan; hadden ontbeten met brood, benevens gort ■of havermout. 620 pCt. hadden geen brood ge nuttigd", doch zich uit sluitend gevoed met gort of havermout, terwijl 115 0.G0 pCt. ander voedsel genut tigd hadden, doch in elk geval geen brood. In deze tellingscijfers zijn niet opgenomen 270 personen, onder wie slechts een 14-tal scho lieren, die in het geheel niets genuttigd hadden. De overgroote meerderheid dezer categorie be stond uit, vooral vrouwelijke, fabrieksarbei ders, die ds slechte gewoonte hadden, z.g.n. nuchter van huis te gaan doch onder het werk door, in den loop van den ochtend af en toe voedsel tot zich te nemen, dat ook hier uit sluitend uit brood bestond. Feitelijk dient, de categorie der broodeters ook nog te worden vermeerderd met 53 personen, die brood en beschuit en 29 personen, die hadden ontbeten met brood, en een ander voedsel dan gort of havermout; voorts zijn geteld 48 personen, die uitsluitend beschuit voor hun ontbijt gebruik ten; al deze groepjes zijn (boewei de cijfers voor het broodgebruik kunnende begunstigen) in de hierboven gegeven cijfers buiten be schouwing gelaten. De gehouden enquête heeft dus het resul taat opgeleverd, dat nog geen 4 pCt. der schooi en fabrieksbevolking geen brood nuttigt bij het ontbijt; nagenoeg voor ruim 91 pCt. der ge- heele bevolking in haar breede lagen genomen, vormt brood het uitsluitende ontbijtvoedsel; bovendien bleek voor 5 pCt. der ondervraagde dien: personen brood een bestanddeel te vormen van een gemengd ontbijt, zoodat ruim 96 pCt. der geënquêteerde personen brood voor hun eer sten maaltijd bleken te hebben gebezigd. De bewering, dat door de werking der Ar beidswetgeving het brood allengs van de ont bijttafel der Nederlandsche bevolking zou zijn verdwenen, kan hiermede naar het rijk der fabelen worden verwezen. Alleen geven de verkregen cijfers een aan wijzing, dat onder de meer gegoede standen, het broodverbruik iets geringer, de bijvoeding of andere voeding iets meer bedraagt dan in do andere lagen der bevolking, doch de af wijkingen zijn op zichzelf vrij onbeteekenend, zooals uit onderstaand overzicht blijkt. Het blijft echter de vraag, of die afwijkingen ook voor de invoering der Arbeidswet niet In even groote mate aanwezig zijn geweest, aannemende dat er steeds pap-, gort- of havermout-etende kinderen en volwassenen waren, vóór de wet den verkoop van het versche brood vóór 10 Uur 's morgens verhinderde. Waar gemiddeld 91.11 pCt. der school- en fabrieksbevolking uitsluitend brood voor haar ontbijt nuttigde, blijft alleen de bevolking der H.B.S'en, Lycea en Gymnasia met 87.24 pCt. de huishoudscholen met 90.7 pCt. en de la gere scholen met leerlingen uit den gegoeden stand met S5.74 pOt. daaronder. Het genoemde gemiddelde wordt voor alle andere onderwijs inrichtingen en ook voor de fabrieksbevolking overtroffen. dan de plaats der lieilige zalving, op liet voorhoofd, met watten afwisschen. Wat moeten andersdenkenden toch voor een indruk krijgen van Katholieke plechtig heden, onder zoo'n voorlichting. Het is he neden peil. wordt hij in het partij-orgaan afgemaald.... OP DE „WEDREN" Met den bouw wordt reeds in het najaar begonnen Naar wij vernemen zal in het komende na jaar ten behoeve der R.K. Universiteit begon nen worden met de stichting van een nieuw gebouw op de „Wedren" aan den Bijleveldsin- gel te Nijmegen. Zooals bekend is, werd dit terrein destijds door de gemeente ter beschik king gesteld van de Radboudstichting, om er een geheel nieuw universiteitsgebouw te stich ten. Het eerst zal een Aula worden gebouwd, aan gezien daaraan de meest directe behoefte Gewestelijke propaganda-vergadering te Breda Het bestuur van' het Vakkundig Bureau van genoemden Bond heeft bepaald, dat in 1930 geen aigemeene vergaderingen zullen gehouden worden. Om meer contact te bewerken tusschen het bestuur en de afdeelingen van den Bond en daardoor de beteekenis van het Vakkundig Bureau voor de leden bij de beoefening hunner vakstudie meer tot hen te doen doordringen, zullen meer gewestelijke vergaderingen gehou den worden. De eerste van dien aard werd Zaterdag ge houden iu de Poort van Cleef te Breda, waar besturen en leden aanwezig waren uit Roosen daal, Bergen op Zoom, Zevenbergen, Geertrui- denberg, Klundert, Steenbergen, Tilburg, Mid delburg, Vlissingen, Goes en Oosterhout. De voorzitter van het Vakkundig Bureau hield een inleiding over het onderwerp; „De taak der afdeeling ten opzichte van de vakkundige ontwikkeling der leden". Aan deze bijeenkomst was een interessante tentoonstelling verbonden van moderne typo- giaphie en illustratie-drukwerk, uitgevoerd in •verschillende procédé's. De volgende vergadering zal plaats hebben te Bilthoven of Maastricht. VOORSTELLEN VAN GED. STATEN INZAKE DE DROOGLEGGING NED- R. K- BOUWVAKARBEIDERSBOND „ST. JOSEPH" DE HISTORISCHE OPTOCHT Zal een absoluut juiste reconstructie zjjn van 't bezoek van Maximiliaan van Oostenrijk Tijdens de Heiligdomsvaart (12 t/m 27 Juli) zal een historische optocht door Maastricht trekken, ea wel in elk geval op Zondag 13 Juli, en wellicht nog op Zondag 20 Juli. Deze optocht zal een absoluut-juiste reconstructie ziju van het bezoek van Maximiliaan van Oostenrijk op 13 Aug. 1485 aan het graf en de relieken van St. Servatius. Aan dezen optocht zullen 600 personen deel nemen, waarvan 52 beredenen. Deze 600 perso nen (ridders, geestelijken, gilden, dames, pages, krijgslieden) zullen allen gekleed zijn in de weelderige dracht van de 15e eeuw. Maastricht, scha deskundigen (archivarissen en kunste naars) hebben dezen stoet ontworpen. KRANSLEGGING OP HET GRAF PRINS WILLEM I Op het graf van Prins Willem I in de Nieuwe Kerk te Delft werd Zaterdagochtend een krans van theerozen en Aaronskelken ge- legd door dr. Kruse," museum-directeur te Sie. gen, namens 62 Duitsche touristen uit Dillen burg. Op de linten in de Dillenburgsche kleu ren waren aangebracht de woorden; „I-hrem groszen Sohue, die Nassau-Oranisoho Heimat Nassau Dillenburg, Nassau Slegen", Vergadering van het hoofdbestuur In de vergadering van het hoofdbestuur memoreerde de voorzitter, d-e heer J. Andries- s-en, bij den aanvang der vergadering het ver heugende en belangrijke feit., dat de bond het iedental van 25000 had beréikt. Geconstateerd werd, dat de bond een be langrijke plaats inneemt in de Nederlandsche vakbeweging en in het katholieke gemeen schapsleven. Voor het overgroote deel komt de ter van dit suces volgens spr. toe aan den noes ten ijver en het bewonderingswaardig werk der afdeelingsbestureu en de propagandisten onder de leden. Inzake de jeugdorganisatie in den bond is het niet anders. Vele afdeelingen hebben op dit terrein schitterend werk verricht en blijven voortdurend actief om de in het bedrijf ko mende jonge vakgenooten in hun jeugdgroep cp te nemen. Ook dit heeft in niet onbelang rijke mate medegewerkt aan het resultaat, dat spr., met groote erkentelijkheid en waardee- rmg voor het werken in de afdeelingen gedenkt. HET OPTREDEN VAN AARDAPPELZIEKTE. Volgens medcdeeling van het K. N. M. I. te Da Bilt zijn in het etmaal van 's avonds 11 Juni tot 's avonds 12 Juni de weersom standigheden iu het midden van het land en in het Noorden van Noord-Holland gunstig geweest voor het optreden van aardappel ziekte. -I Rapport commissie van Rapporteurs en het antwoord van Ged- Staten De commissie van rapporteurs heeft haar rapport over de voorstellen van Ged. Staten van Zuid-Holland inzake de droogmaking der Reeuwijksche en Sluipwijksche plassen uitge bracht. Verschillende leden waren van oordeel, dat te weinig zekerheid bestond omtrent de hoeda nigheid van den vrijkomenden cultuurgrond, waardoor de drooglegging tot een riskant be drijf zou worden gemaakt. Eenige dezer leden achtten een nader onderzoek van beteekenis en drongen aan op aanhouding van de behandeling Anderen waren van oordeel, dat de grond wei steeds bruikbaar is te maken. Voor de meeste leden was het kosten vraag stuk een overwegend bezwaar. Verschillende leden waren voor het behoud der plassen, teneinde de beschikking te heb ben over een recreatieoord, speciaal voor de (arbeiders) bevolking van de groote steden in de nabijheid. Ged. Staten hebben het rappoit beantwoord. Het aanwezige risico wordt door hen niet ont kend, doch aanhouding dezer aangelegenheid achten zij niet noodig. Evenals voor de meeste leden is ook voor Ged. Staten het kostenvraag- stuk een overwegend bezwaar. Ged. Staten kunnen het denkbeeld van den heer Beekenkamp niet steunen. Het verlies per H.A. driog te maken grond zou bij gedeeltelijke drooglegging belangrijk grooter zijn dan bij ge- lieele drooglegging, terwijl de 250 H.A. cultuur grond, die zou worden opgeofferd, juist voor de tuinders bet gunstigst zou zijn gelegen en het groote kwelbezwaar der omliggende polders niet zou worden opgeheven. Ged. Staten ont raden het plan-Beekenkamp daarom ernstig. Zij zijn van meening dat het niet op den weg der Provincie ligt zich het bezit der plassen te verzekeren en deze te exploiteeren, teneinde in de behoefte aan recreatie-oorden voor de groote steden te voorzien. Gisteren overleed op 66-jarigen leeftijd te Amsterdam Mevr. L. J, van Kuykhof Koedijk, lid van de Prov. Staten van Noord-Holland voor de S. D. A. P. DOODELIJK MOTORONGEVAL De heer H. van der W. uit Woubrugge is bij Zevenhuizen met zijn motorrijwiel geslipt. Hü werd ernstig gewond opgenomen en is eenige uren later aan de gevolgen overleden. VERDRONKEN Da 17-jarige A. K. is te Deventer bij zwemmen in ©en kolk verdronken. het HUISVREDEBREUK IN HET KON- PALEIS De Delftsche studenten voor den rechter De Vierde Kamer van de Amsterdamsche Rechtbank behandelde Vrijdag de zaak tegen de beide Delftsche studenten A. A. M. de B. en A. H. B„ verdacht van huisvredebreuk. Zooals men zich zal herinneren waren de beide studenten op den avond na de Varsity (11 Mei) het Koninklijk Paleis aan den Nieu- wezijds Voorburgwal binnengedrongen. Zij had den aangebeld en toen de portier mededeelde, dat het paleis niet te bezichtigen was, hadden zij hem opzij geduwd en waren het paleis door- geloopen. Tenslotte werden heiden gearresteerd nadat zij een ruit van het paleis aan de zijde van den Nieuwezijds Voorburgwal hadden ver nield. Op de vragen van den verdediger deelden de studenten mede, dat hun „bezoek" aan het paleis geen afgesproken werk was geweest, doch een plotselinge opwelling. De dienstdoende portier, als getuige gehoord, vertelde, dat er zeer hard gebeld werd, toen liij de deur opende zag hij direct, dat de be zoekers dronken waren. Ik waarschuwde hen, aldus getuige, herhaaldelijk weg te gaan, doch er was geen praten met de verdachten. Toeh ik de politie opbelde zijn zij naar boven geloo pen en vernielden een ruit van de troonzaal. Toen zij werden gearresteerd stond een dei- studenten in de troonzaal te zwaaien met een plumeau. In een der vertrekken was een kroon beschadigd, een kachel omvergeworpen, een bank omgeworpen. De Officier van Justitie Mr. Massink noemde in zijn requisitoir het onderhavige geval zéér zeldzaam in de geschiedenis van het Koninklijk Paleis. Beide verdachten hadden te veel ge dronken, zooals dat tijdens de Varsity veel voorkomt. Spr. is volkomen overtuigd, dat ver dachten niet in het paleis zouden zijn binnen gedrongen indien zij niet zooveel hadden ge dronken. Toch zijn zij bewust binnengedrongen. Hier kan zeer zeker niet van een studenten grap worden gesproken, temeer daar liet hier het paleis van H. M. de Koningin geldt. Deze plaats dient iederen Nederlander lieilig te zijn. Er is reeds een straf door den Senaat over beide verdachten uitgesproken, een straf die hier en daar nogal verontwaardiging wekte, wat dit betreft liadden de beide heeren „een gunstige pers". Doch spr. wil hiermede geen rekening houden, er dient tegen dergelijke on hebbelijkheden streng te worden opgetreden, daar H. M. de Koningin in dit geval werd be- leedigd. Spr. eischte tenslotte een gevangenisstraf van drie weken. De verdediger mr. .1. de Vrieze drong met klem aan op een geldboete subs, een geringe voorwaardelijke straf. Uitspraak 27 Juni., Bij brief van 5 Mei j.l. is bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingediend een ont werp van wet, houdende regeling van de samenstelling en bevoegdheid der Pachtcom missies, een initiatief-voorstel van het Tweede Kamerlid den heer de Visser. Zooals bekend, zijn door de Regeering nog niet zoo heel lang geleden twee ontwerpen van wet ingediend ter regeling van ds Pacht overeenkomst en de Pachtcommissies. De Memorie van Toelichting tot het initiatief voorstel de Visser zegt uitdrukkelijk, dat dit wetsontwerp is bestemd om het ontwerp-Pacht wet door de Regeering ingediend te vervangen. Volgens diezelfde Memorie van Toelichting heeft het Regeeringsontwerp aan de platte landsbevolking heel listig in enkele wetst'ormu les den schooneu schijn voorgetooverd van in grijpende wijziging, terwijl toch in de toekomst feitelijk de oude toestand geheel ongewijzigd gehandhaafd zal blijken te zijn. Tegen dit „boeren"-bedrog richt de lieer de Visser zijn ontwerp, dat hij noemt het initiatief voorstel van de Communistische Partij, als een oproep aan de plattelandsarbeiders om te strij den tegen het bedrieglijke Regeeringsvoorstel. De ideale oplossing van de problemen, welke zich in het landbouwbedrijf voordoen, zou natuurlijk zijn de oplossing welke sovjet- Rusland er op gevonden heeft. Doch daar de rechtspositie van boeren en landarbeiders drin gend om verbetering roept en Nederland zeer waarschijnlijk roorloopig nog wel gespeend zal blijven van de heerschappij van het proleta riaat, onder welke heerschappij alleen de ideale oplossing mogelijk is, wil de Communistische Partij reeds tijden? de heerschappij van de bourgeoisie een zoo gunstig mogelijke op lossing beproeven. In tegenstelling met het Regeeringsontwerp, dat enkel van pachters en verpachters spreekt, kent het initiatief-voorstel de Visser boveti- kleine boeren, middelhoeren en land arbeiders. Deze vertegenwoordigen de uitge buite klasse en staan tegenover de kapitalis tische hoeren, die beliooren -tot de bezittende klasse. De landarbeiders, de kleine boeren en hun in het bedrijf werkzame gezinsleden, voor zoo ver meerderjarig, vormen tezamen de dorps vergadering; deze kiest jaarlijks uit haar mid den een Pachtcommissie. De aldus tot stand gekomen Pachtcommissie wordt met de meest uitgebreide bevoegdheden toegerust: Zoo kan zij l)et bedrag der te betalen pacht vaststellen j of opnieuw vaststellen, zelfs kan zij den pach- j ter van het betalen van pacht geheel ontslaan, ongeacht de bepalingen van vroeger tusschen partijen gesloten overeenkomsten. Artikel 7 van het Regeeringsontwerp tot regeling der Pachtcommissies stelt dezen tot taak o.a. het vaststellen en wijzigen van de voorwaarden van pacht overeenkomsten; doch artikel 9 vau dat ontwerp zegt uitdrukkelijk, dat de Pacht commissie geen voorwaarden van een pacht overeenkomst vast mag stellen, noeli daarin wijziging brengen, dan wanneer partijen bij voorbaat schriftelijk zich aan de door de Pacht commissie vast te stellen regeling onderworpen hebben. Terwijl dus het Regeeringsontwerp ontwerp principieel de vrijheid van liet individu eerbiedigt, zet het ontwerp de Visser de deur open voor willekeur en contractsdwang. Dit blijkt vooral uit de merkwaardige bepaling van artikel 8 van laatstgenoemd ontwerp, welke aan de dorpsvergadering liet recht toe kent om, in geval van gebrek aan pachtgron den, te besluiten, dat grondbezitters, niet tot de kleine- of middeiboeren behoorende, ver plicht zijn bepaalde deelen van liun grondbezit te verpachten op door de dorpsvergadering vast te stellen voorwaarden. De continuatie-mogelijkheid van den rechts band tusschen pachter ©n verpachter is in het ontwerp de Visser onbegrensd. De Pachtcom missie kan op verzoek van den pachter de pachtovereenkomst voor een door haar vast te stellen termijn verlengen; en dit kan zich ad infinitum herhalen. Het Regeeringsontwerp kent ten deze aan de Pachtcommissies slechts adviseerende bevoegdheid toe; de rechter kan, gehoord het advies der betreffende Pachtcom missie, de pacht continueeren, doch de termijn, waarmede de overeenkomst door den rechter l^ordt verlengd, bedraagt maximaal tien jaren: binnen dezen maximum-termijn mag de over eenkomst slechts tweemaal worden verlengd. Opmerking verdient nog, dat liet ontwerp de Visser blijkbaar niet alle pachters over den zelfden kam scheert; immers al de bijzondere voordeelen, welke het ontwerp den pachter tn liet vooruitzicht stelt, komen slechts toe aan den gekwalificeerden pachter van artikel 3, d.i. iedere kleine- of middelboer, die een stuk grond of een hoeve gepacht heeft. Men behoeft niet te vreezen, dat het ont werp de Visser het Staatsblad zal bereiken en de ontwerper zelf zal dat ook wel niet ver wachten; hij heeft met zijn arbeid voorname lijk bedoeld een manifest aan de plattelands bevolking uit te vaardigen. Toch verdient het ontwerp wel eenige aandacht als staaltje van Communistische wetgeving. B. Men heeft twee soorten helden: die helden daden verrichten en die er over pralen, alsof ze alle heldendaden te samen hebben ver richt. Onder de laatste snort moeten wc rekenen diegenen, die meenen, dat ze beleedigd zijn en dit uit willen vechten. Acht iemand zich te fatsoenlijk voer een rolpartij, of meent hij inderdaad, dat een paar sterkere knuisten nog niets zeggen voor 'n beter inzicht, of de waarheid van een bewering, dan wordt zoo iemand 'n lafaard genoemd, en dr. adspirant- bokser zet een hoogc borst; is.... een held. Een zelfde grappenmakerij komt voor onder de vcrgadcringsen vooral debat-welluste lingen. Ben je hel met die begaafden, wal den mond en den bcweringsmoed betreft, niet eens, dan wordt ge uitgedaagd op een open bare vergadering, dat noemen ze zelf „dur ven". Desnoods krijgt ge een brief, waarin ge uilgcnoodigd wordt te verschijnen die uitnondiging wordt alvast bekend gemaakt en ben je niet van plan je zelf door den eerste den beste te laten opcommandeeren. of voel je cr niets voor, om als trekpaard te dienen voor op relletjes-beluste vergaderings maniakken. dan heet je bang, een lafaaed, 'n sufferd. Dan durf je niet voor je meening uit tc komen, en, de gewone toehoorders slikken de conclusie: zie je wel, hij weel zelf, dat hij hel mis heeft, daarom durft hij niet te komen. De uitnoodiger staal daar weer als held op het voetstuk. Als je durft te praten, d.w.z. te beweren, de meest onverantwoordelijke praatjes durft rondstrooien met een stalen gezicht, grof cn lomp tc keer durft gaan tegen wat ande ren houden, dan ben je in de oogen van hel publick: een held. DE SC HATGE AVERIJ Naschrift der redactie: Schrijver schijnt nog al ingenomen te zijn met de aanhangige Regeeringsontwerpen tot regeling van de pacht en de pachtcommissies. Wij slaan echter de practische waarde dezer ontwerpen, tenzij zij door amendeering nog belangrijk verbeterd worden, niet zoo erg hoog aan. Plaatsing van bovenstaand st.uk beteelcent derhalve niet, dat ook wij met de Regeeringsontwerpen zoozeer zijn Ingenomen als de schrijver van dit stuk. VEREENIGING VAN OFFICIEREN VAN DE NED. LANDMACHT Toen kwamen die nachtelijke grappenmakers en hielpen een handje mee EN ZOUDEN DIE AGENTEN NU GESTRAFT WORDEN Aan de schatgraverij te Zaandam is een eind gekomen doordat B. en W. geen verlenging van do vergunning tot het graven hebbenJWBW®- Intusschen zijn er toch nog slachtoffe r vallen twee agenten, die 's nachts hebben geholpen op de plaats der opgraving een antieke kist met een gouden oorbelletje in den grond te stoppen, zijn daarvoor gestraft met mhoudma van twee verlofdagen. De heer Kleerekoper vindt die straf wel wa zwaar en schrijft naar aanleiding daarvan In Het Volk" Rampzalig het land. waar medeplichtigheid aan een giille aardigheid als een ambtsver- grijp bestraft wordt. En was het wel een mop. waaraan die twee agenten zoo van harte hebben meegedaan Ik zeg, dat zij zich veeleer verdienstelijk hebben gemaakt, door aan het herstel dei- openbare orde in hun gemeente, en ver daar buiten, krachtdadig mede te werken. Want, onder ons gezegd, Kornelis, 1) he werd zoo langzamerhand één Kroot gekken huis, met die graverij daar hij jullie in Zaandam. En wat het ergste was: de menschen, de gewone alledaagsche menschen, wien altijd alle verbeeldingsspel vreemd is, juist die komen in spanning, als zoo'n kelderkijkend© dame. van Berlijn uit, nauwkeurig voorspelt waar in Zaandam de goudstukken bij meters hoog in den grond zitten. \1 wie te verlicht zijn om zich door de bijbelsche mirakelen te laten nemen, want wat je niet gezien hebt, dat geloof je.met- juist die zaten ademloos uit te kijken wat er bij jullie voor wonderen uit den grond zou den springen. Ik heb er met den grootsten ernst over booren beraadslagen, voorspellen, taxeeren, dat het een lieve lust was. Toen kwamen die nachtelijke grappenma kers bij wijze van spreken hoor (ik vind het eerste-klas filosofen) en hielpen de toover- geesten in den grond zoo'n klein handje mee. Iedereen, ook de bijgel-oovigste kwibus, moest lachen, willen of niet, en het gekkenhuis had uitgediend. Eindelijk. En veel te laat! En zouden die agenten nu gestraft wor den wegens medeplichtigheid aan dat groot- sche slot? Een gratificatie hebben ze ver diend. Nee, stel je voor, dat ze die mop bedorven hadden, door er ernstig tegen in te gaan, en het herstel van het gezond verstand te ver hinderen, ja, dan hadden ze ontslag verdiend. Ik stel voor, die twee agenten eervol te vermelden, en ze eerelid te maken van het Genootschap voor Zuivere Rede. 1). Met „Kornelis" is blijkbaar de heer K. ter Laan, de soc. dem. burgemeester van Zaan dam, bedoeld (Red.) VOOR 5100 GULDEN OPGELICHT Kolonel v. d. Akker weer tot voorzitter benoemd De huishoudelijke vergadering van de Ver. van Officieren van de Ne-d. landmacht te Venlo, welke Vrijdag volgde na de rede van dr. Ja- pikse, is ook nog bijgewoond door den vertegen woordiger der Ver. van Reserve officieren van bet Ned. leger res. eerste luitenant Cupevs. Ze heeft kolonel der infanterie E. A. v. d. Akker te Harderwijk als bestuurslid herkozen en daarna weer tot voorzitter -benoemd en ge kozen kapitein-adjudant der inf. H. S. Bloeme te Assen en kapitein-intendant J. T. Smeets te Amsterdam. Als secretaris is verder weer benoemd majoor der inf. J. A. J. M. Schot man te 's Gravenhage, als hoofdredacteur reap, redacteur van bet orgaan res. kolonel van de® Gen. Staf C. C. de Gelder te 's Gravenhage en kapitein -der art. A. E. Maas te Bilthoven. De volgend© algemeen© vergadering aal in (Harderwijk worden gehouden. Kwitantie op naam van een niet bestaande firma Voor de Groningsche rechtbank beeft Vrijdag terecht gestaan de 47-jarige J. M. die ervan vei- dacht wordt te Drachten in het laatst van Januari de Geldersche Credietver. te Groningen te hebben opgelicht voor 5400. Hij had een kwitantie aangeboden op naam van een zekere fa. Woudenberg te Amsterdam, leverancier m zuivelproductenmachines. Bij afrekening bleek echter dat de Coop, fabriek van melkproducten te Roden Zevenhui zen voor wie dit bedrag was betaald door de bank geen zaken met de fa. Woudenberg had gedaan. De zaak is toen in handen der politie gege ven, die spoedig ontdekte, dat de firma W. niet bestond. Daarna is J. M. gearresteerd. Verd. ontkende alles, hoewel de getuigenverklaringen zeer be- zwarend voor hem waren. De eisch luidde 3 jaar gevangenisstraf XJltapraak over 8 dagen, .39

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5