VOOR HET JIENGULDEN"-PLAN Hun FEUILLETON KAPITEIN DUKE. Versch brood aan het ontbijt Prooi der vammen Het suikervraagstuk Leert men dan nooit? I PMS tTE VOET DOOR DE BRONZEN DEUR EIEROPSLAGPLAATS TOTAAL UITGEBRAND COMPENSEEREND INVOERRECHT OP SUIKER ALLERWEGEN EEN SPONTANE GOEDE ONTVANGST Opl.chting voorkomen Met het Stopbor'oge! EEN ACTIE AANGEKONDIGD „Aan de nachtrust van de gezellen zal niet worden getornd" Naar men zich herinneren zal ia op voor. stel van den directeur-generaal van Arbeid door het Ministerie een etiquette gehouden in elk van de elf districten der Arbeidsinspectie in ons land onder 19.100 scholieren en fa brieksarbeiders. Doel dezer enquete was, een denkbeeld te krijgen omtrent de vraag of het ontbijt van het meerendeel van ons volk uog immer al dan niet in hoofdzaak uit brood be staat, ook al is dit als gevolg onzer wetgeving niet versch. De enquete leverde als resultaat op dat 91.11 pCt. dergenen, die op de enquete antwoordden, uitsluitend brood bij het ontbijt gebruikten. Hoofdzakelijk naar aanleiding van deze enquete bad het Landelijk Comité ter verkrijging van versch brood bg het ontbijt, gisteren een persconferentie belegd in „Tria non" te Amsterdam. De heer Louis Snapper, lid van het Comité en voorzitter der Vereeniging van Werkgevers iD het Isr. Bakkersbedrijf in Nederland merkte op dat men 11a lezing van het over de enquete uitgebrachte rapport zou kunnen concludeeren dat iedereen tevreden is. Hoe totaal verkeerd de opzet dezer enqtiete, welke n.b. ook tot kin deren derfröbelschool werd uitgestrekt, we! is, zou spoedig aan het licht komen indien men op een Maandagmorgen de gasten onzer hotels oudbakken en den anderen morgen versch brood zou voorzetten. Mr. Jules Keyser, secretaris van het Co mité, meende, dat de grap van het „versche kadetje' aan den ernst van de zaak waarom het hier gaat, afbreuk heeft gedaan. Waar door een bepaling in de Arbeidswet welke is binnengeslopen door verkeerde ad viezen, in Nederland zich het uitzonderlijke verschijnsel voordoet dat voor gebruik gereed kgseud brood niet genuttigd kan worden, is het alleszins begrijpelijk dat direct bij de zaak betrokkenen bijeengekomen zijn om te trach ten, aan dezen toestand een einde te maken Men vergete niet dat met volledig behoud van de thans verkregen nachtrust het versche brood op den voor het ontbijt bestemden tijd beschikbaar kan worden gesteld. Scherp laakte spreker de sfeer van geheimzinnigheid, waar. in de regeerings.enquete gehuld is geweest. De geheele toeleg was, ae actie voor versch brood in den kiem te smoren. Spreker kondigde aan, dat tegenover deze officieele enquete individueel aan 7000 bakkers in Nederland zal worden gevraagd hoe hun oordeel is omtrent een verandering in de wet, opdat aan het ontbijt versch brood zal kunnen ■worden genuttigd. De voorzitter, de heer Th. Meerman (voor zitter der afdeeling Amsterdam van „Hore- caf") legde namens het H. B. van „Horecaf" de verklaring af, dat bij de actie niet getornd zal worden aan de afschaffing van den nacht arbeid, terwijl de heer Snapper nog mededeelde dat gestreefd zal worden naar verkrijging van uniformiteit waarbij om vijf uur de groot bedrijven uitgezonderd met bakken zal kun. nen worden begonnen, zulks zonder dat aan de nachtrust van de gezellen zal worden ge tornd. De conferentie werd hierna gesloten. FELLE BRAND TE BREDA DE CANONISATIE-PLECHTIGHEDEN OP 22 JüNI De 1'aus zal over 't St. Pieterplein gaan en den zegen „L'rbi et orbi" geven Naar Roméinsch© bladen melden zal Z. H. de Paus bij de a.s. heiligverklaring op 22 dezer zich over het St. Pieterplein naar de Vaticaan- sche basiliek begeven en bij deze gelegenheid te voet door de bronzen deur gaan. Gezeten op de sedia gestatoria, zal de H. Vader dan aan de processie deelnemen, waarbij alle hier vertoevende kardinalen, bisschoppen, prelaten, ordes- en wereldgeestelijken zich zul len aansluiten. Na de plechtigheid zal de Paus zich naar de middelste loggia begeven om van daar uit den zegen „urbi et orbi" te geven. Volgens enkele bladen echter zal dit laatste pas op 29 Juni geschieden, op welken datum, iooal8 men weet, de laatste canonisatieplech. tigheid dezer reeks plaats vindt. VERDRONKEN. Men meldt ons uit Sloten: Aan de Ringvaart bij de Nieuwe Meer werd gisteren een rijwiel aangetroffen. Men waar schuwde de Amsterdamsche politie en deze s.'aagde erin na eenigen tijd dreggen het lijk van den 30 jarigen J. B. uit Amsterdam.West op te halen. Het lijk is door de politie in be slag genomen. Gisterenavond om half zes ontstond te Breda brand m een magazijn van eieren en ander ma teriaal en brandbare stoffen, gelegen aan de S ngelstraat aldaar, vlak tegenover het mili taire hospitaal, belendend door het scheikun dig laboratorium der Koninklijke Militaire Academie en in de onmiddellijke nabijheid van het etnografisch museum, een café, de bureaux van het Dagblad van Noord-Brabant en den Katholieken Kring. Onmiddellijk was een 50-talcadetten onder leiding van den gouverneur der Academie ter plaatse, die het laboratorium, dat het meeste gevaar liep, geheel uitdroegen en alle brand bare stoffen en preparaten In veiligheid wisten te brengen. De inmiddels met groot materiaal, twee groote en een kleine motorspuit, uitgerukte brandweer tastte met 12 stralen het vuur aan en voorts werd met nog twee stralen op de wa terleiding water gegeven Het blusschen ging zeer moeilijk, daar het vuur zeer fel was. De belendende perceelen moesten voordurend nat worden gehouden. Tenslotte gelukte het den brand meester te worden en om 6 uur was alle gevaar voor uitbreiding geweken. Een hoe veelheid benzine was plotseling in brand ge raakt en een brandweerman kon zich met groote moeite in veiligheid brengen. De Katholieke Kring, het café „De Graan- beurs" en het laboratorium liepen belangrijke waterschade op. Het gebouw zelf. ongeveer 30 Meter lang en 8 Meter breed, brandde totaal uit. De oorzaak van den brand is onbekend Wetsontwerp bij de Tweede Kamer ing-diend Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot heffing van een compenseerend in voerrecht op sommige soorten suiker. Aan de memorie van toelichting wordt ont leend: dat de toestand van de crisis,, waarin ook hier te lande de land- en tuinbouwbedrij ven verkeeren, den minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw aanleiding heeft ge geven in de rnaand Mei van dit jaar een com missie te benoemen, welke tot opdracht heeft gekregen de Regeering van advies te dienen, omtrent de vraag of, en zoo ja„ welke maatre gelen met het oog op den oogenblikkelijken toe stand van land- en tuinbouw, waren te treffen. Deze commissie heeft in de allereerste plaats haar aandacht gewijd aan het suikervraagstuk. Zij is van meening dat een einde behoort ge maakt te worden aan de achterstelling, welke de Nedarlar.dsche soorten tot dusverre hier te lande ondervinden in vergelijking met bijna alle andere aan accijns onderwerpen goederen. Zij meent voorts dat in vergelijking met den accijns op andere verbruiksartikelen er geen reden bestaat den ongelijken toestand te hand haven, waarmede de Regeering zich vereenigen kan. Het voorgestelde cijfer van 240 per 100 K.G, stemt overeen met het bedrag door dr. H. C. Prinsen Geerlings, in het Journal des Fabrl- cants de sucre aanbevolen. Deze regeling ligt geheel buiten het terrein van de in het voorjaar te Gendve geteekende Handelsconventie. MEN ZOEKT HET GIRO-NUMMER! Het mag voor het Comité van Actie voor het Dr. Schaepmanfonds tot groote voldoening strekken, dat het „Tien-gulden"-plan allerwege een spontane goede ontvangst heeft genoten. Van allo zijden vleien de bijdragen binnen. En al kan eon algemeen overzicht nog niet ge geven worden, omdat de actie door de 18 Kieskrjngcomité's wordt geleid en gevoerd, en daér de golden binnenkomen, toch vernemen wij goede tijdingen uit alle hoeken van hot land Er zijn ook vrienden, dio op het Comité van Actie verstoord zijn, omdat bij do propa- ganda-artikeltjes in de Katholieke Pers, die onze actie op zulke krachtige wijze steunt en bevordert, niet de adressen zijn vermeld met de gironummers waar men de bijdragen kan storten. Het zijn goede vrienden, die ons onze feilen toonen. Het feit, dat men het gironummer zoekt, is véél te verheugend, om aan dat verzoek niet ten spoedigste gevolg te geven. Van deze gelegenheid zij gebruik gemaakt om eenige details over de organisatie van het „Tien-gulden"-plan te vermelden. Begin, van dit jaar is aan de besturen van alle R. K. Kiesvereenigingeu via de Rijkskies- kringcomité's toegezonden een uitvoerige lijst, waarop van alle in aanmerking komende ver eenigingen en instellingen de adressen konden worden opgegeven. Deze adressen zijn verzameld door de Secre tarissen der Kieskringcomitë's. En aan deze adressen is een circulaire toegezonden, weder om kieskringsgewijs. Deze „inventarisatie" van het katholiek or ganisatieleven is uiteraard niet geheel volledig. Er zijn onder de ruim 1200 besturen van Ka tholieke Kiesvereenigingeu ijverige en accurate, gelukkig het overgroote deel maar er zijn ook besturen met een beetje langzaam werk tempo Het menschelijk wérk van het partij apparaat is nu eenmaal niet volmaakt. Tengevolge daarvan zijn dat is reeds ge bleken niet alle vereneigingen en instel lingen rechtstreeks door de circulaire, waarin om deelname aan hot „Tien-gulden"-plan werd verzocht, bereikt. En onder die niet bereikte vereenigingen en instellingen zijn er ook dht is, gelukkig, ge bleken, verschillende, die door den oproep en de aansporingen in de Katholieke Pers, daartoe opgewekt, gaarne mede doen aan het „Tien-gulen"-plan. Waarbij nog komt, dat ook vele particulieren zich gedrongen gevoelen bij de hernieuwde actie nog een gift voor het Dr. Schaepman fonds te storten. Deze categorieën vormen de zoekers naar het gironummer VERSTORING DER OPENBARE ORDE Tijdens de Haagsche protestvergadering tegen de geloofsvervolging in Rusland Voor den politierechter te Den Haag stond gister terecht de 29-jarige werkman Hendrik de R. alhier, wegens het op 2 April j.l. verstoren der orde tijdens de Openbard Vergadering in het Geb. voor K. en W. tegen de geloofsvervol gingen in Rusland. Verd. had tijdens de rede van oud-minister de Visser o.a. geroepen „leugenaar" en was na het daardoor ontstane tumult uit de zaal verwijderd. Verd. bekende het feit, doch beweerde het recht te hebben iemand die z. i. liegt in het openbaar „leugenaar" te noemen, hetgeen de politierechter betwistte. De officier, mr. Rijkens, meende, waar deze verdachte slachtoffer is van verkeerde voor lichting, eene geldboete van 25.te kunnen eischen. Verd. hield daarop een uitvoerig pleidooi dal evenwei niet vermocht verandering in het von nis te bréngen. Mr. Feith legde de gevraagde boete op. Dame waagt zich te ver in zee OP HET NIPPERTJE GERED Nauwelijks is het seizoen begonnen of wij moeten alweer melding maken van het feit, dat zich iemand bij het zwemmen te ver in zee had gewaagd: slechts op het nippertje kon de betrokkene worden gered. Het was de 21-jarige mej. van G. uit de Wagenstraat te Den Haag, die bij het zwemmen ln zee aan het noordelijk strandged'eelte te Seheveningen Zondag zoo ver was afgedreven, dat zij in levensgevaar verkeerde. Twee zwemmers, de heeren W. Schimmel uit de Binckhorststraat en C. J. van Daatselaar, van het Cantaloupenburg, slaagden er met ge vaar voor eigen leven in, de drenkelinge aan wal te brengen. Daar rnej. van G. reeds bewus teloos was, moesten de redders kunstmatige ademhaling op haar toepassen, waardoor het na eenigen tijd gelukte haar weer bij te bren gen. Via den Centralen Post is zij vervolgens naar het Gemeentelijk Ziekenhuis aan den Zuid- wal vervoerd om herstel te vinden van de doorgestane emoties. MOTOR MET ZIJSPAN AANGEREDEN. Zondagavond is de motorrijder, de heer L. J. J. Wehman, uit Amsterdam, die met een zijspan reed waarin zijn vrouw en een doch tertje hadden plaats genomen, op den terug weg van Apeldoorn bij den Viersprong nabü Oud Millingen, door een achter hem aanko menden auto aangereden, waardoor de motor rijder, en de inzittenden .van het zijspan tegen den grond werden geslingerd. De heer W. had ernstige hoofdwonden bekomen, doch de overi gen kwamen met den schrik vrij. De automobilist ging er met nog sneller vaart van door. Voor hen moge hieronder de volledige lijst, der adressen van de Krlngeom.Ué's voor het Dr. Schaepmanfonds i* de IS Rijkskieskringen volgen. Postrek 's-Hertogenbosch: P. C. J. Strik, Bur gemeester van Best (N.-Br.l67874 Tilburg: R. J. de Grood, Boerhave- straat 49, Tilburg 105SS9 Arnhem-Nijmegen: J. W. H. M. Meyer, Apeldoornscheweg 58, Arnhem.... 135477 Rotterdam: H. J. Hensen, Hoflaan 122, Rotterdam 136568 's-Gravenhage: Mr. F. P. J. perquin, Frankenslag 34, Den Haag 130500 Lelden: A. C. van Berkel, Karnemelk- sloot 58, Gouda135792 AmsterdamGhr. J. Veraart, Singel 38, Amsterdam (C.)122486 Den Helder: G. Barnhoorn, Assendelft 367 A135839 Haarlem: J. J. Brinkman, Anegang 19, Haarlem: 135737 Middelburg: G. M. Mes, Lange Delft A. 96, Middelburg.135422 Utrecht: J. H. Teunissen, Dorp 88, Haarzuilens (U.)135350 Zwolle: Mr. G. R. Baron van Voorst tot Voorst, Weezenland 5, Zwolle (reke ning Twentsche Bank Zwolle) 25234 Drenthe: J. B. Hemél, Tuindorp 72, Coevorden 107556 Limburg: K. Geelen, Tongerscheweg 7, Maastricht 41983 Dordrecht: A. J. van Rest, Voorstraat 92, Poeldijk 120278 Leeuwarden: Past. W. F. A. Overmeer, Heeg 241 (Fr.)Sneek 67946 Groningen: A. A. Hogema, Pelsterstr. 25, Groningen105793 Voor de centrale landelijke vereenigingen of instellingen, welke aan het Centraal Comité van Actie voor het Dr. Schaepmanfonds recht streeks haar bijdragen willen zenden, wordt hierbij gevoegd het adres en gironummer van het Centraal Comité van Actie n.l.: Laan van Meerdervoort 45a, Den Haag, giro No. 132750. Men kan dus nu terecht Op 18 postrekenin gen zullen de bijdragen met groote dankbaar heid worden ontvangen Aan lien, die een bijdrage zonden op de post rekening van het Partijsecretariaat (No. 692) zij medegedeeld, dat ook deze bijdrage in de juiste administratie terecht komt, zij 't dan langs een omwegje. De administraties van het Partijsecretariaat en van het Comité van Actie voor het Dr. Schaepmanfonds zijn gesplitst. Doch het zijn uiteraard bevriende mogendhe den Voor zes ton aan plakzegels aangeboden Ze bleken vervalscht BANDOENG, 14 Juni (ANETA). Volgens de „Preangerbode" meldde zich liaif Mei een Japanner bij het kantoor van de Ned.-Indische Handelsbank te Tokio met de mededeeling, dat door verschillende omstandigheden een hoe veelheid plakzegels van Ned.-Indië tot een ge zamenlijke waarde van 6 ton in zijn bezit was geraakt. De man verzocht dè bank deze hoe veelheid van hem te willen aankoopen. Door de bank werden toen telegrafisch inlichtingen gevraagd uit Ned.-Indië, welke het vergoeden bevestigden, dat de partij plakzegels valsch was, waaruit werd opgemaakt, dat men te doen had met een poging om de bank op te lichten. Een politioneel onderzoek bracht de vervalsching aan het licht, terwijl het de politie mocht gelukken eenige vervalschers te arresteeren. GEÏLLUSTREERDE RIJKSBRIEFKAARTEN Dezer dagen zal op de postkantoren een vijftiental nieuwe geïllustreerde briefkaarten verkrijgbaar worden gesteld, welke van de be staande in hoofdzaak verschillen doordat zij geen reproducties van teekeningen, maar van fotografieën zullen dragen. Aan de achterzijde zijn de kaarten voorzien van een zegelafdruk van 7V3 cent. De verkoop prijs bedraagt eveneens cent. ALS MEN TE DIEP IN HET GLAS KIJKT In een perceel aan de Goudsbloemstraat is een 21-jarig man die onder invloed van alcohol verkeerde van de trap gevallen. Hij klaagde over pijn in het rechterbeen en is in het Wil- helminagasthuis opgenomen. CONTROLE VAN DEN RANGEERDIENST Uit het internationaal tijdschrift „Het Vlie gend Wiel", aldus lezen wij in „Het Rechte Spoor", het orgaan der katholieke Spoor, en tramwegmannen, wisten we reeds, dat in het buitenland de diensttijd of liever de arbeids tijd wordt bepaald door middel van het stop- horloge. Zoo vernamen wij, dat om den arbeids tijd van 'm seinhuiswachter te bepalen, met het stophorloge in de hand, werd nagegaan hoe lang, op de seconde af, elke handeling welke een seinhuiswachter gedurende zijn diensttijd heeft te verrichten, duurt Deze geconstateerde tijden worden dan bij elkaar geteld en gerekend, als arbeidstijd, de overig© tijd, dat zoo'n*be ambte op hieit seinhuis aanwezig moet zijn, noemen ze dan dienstaan wazigheid! Zoo zagen wij staaltjes dat iemand per dag 12 uur in touw is, terwijl hij toch maar 6 a 7 uur arbeidstijd ln rekening kan brengen. Het schijnt er op te lijken, dat men hij ons dezelfde methodes gaat toepassen. Op enkele stations heeft men den rangeer dienst reeds met het stophorloge gecontroleerd, met gevolg, dat er voorstellen gekomen zijn om de rangeerders van art. s6 A.R.D. onder 89 te brengen! Deze mainer van doen is kleinzielig te noe men, omdat men voor zoo'n gevaarlijk werk als de rangeerdienst is, zoo'n methods niet moest toepassen! Waairom controleert men juist nu, nu het verroer slap is? Waarom niet als het druk la, als de rangeerders niet weten hoe ze zich keeren of wenden moeten om door het werk heen te komen. Waarom niet in den winter, als 't sneeuwt, hagelt en vriest, als de rangeerders met hun handen als 't ware aan 't ijzer blijven hangen, ais ze bij haast eiken pas moeten uitkijken om niet over de tallooze ijsbaantjes uit te glij den. Waarom controleert men nu, nu het lang licht is, en niet in den winter, als het grootste deel van den dienst In 't donker moet worden uitgevoerd? Is het juist die controle nu te doen, en geen rekening te houden met de vele omstandig heden welke een vlotte uitvoering van den rangeerdienst belemmeren? Is het redelijk op grond van deze controle alleen te besluiten dat de diensttijd van rang- geerders moet worden verlengd? Er is geen enkel station te vinden, waar de rangeerdienst niet eens een oogenblik stokt, geen enkel emplacement waar geen minuutje overschiet. Er zijn natuurlijk drukke en minder drukke rangeeremplaoementen! En niet overal hebben de rangeerders een even drukken en Inspan- nenden dienst. Maar tegen deze wijze van con trole moet toch wel een woord van protest klinken! Als men controleert, moet men dat niet in den zomer en dan nog in tijden van slapte doen, maar dan moet men rekening hou den met alle omstandigheden welke periodiek optreden! R. K. ONDERWIJZERS-DRANK BESTRIJDERS-VEREEN. Te Amsterdam opgericht Zaterdagmiddag werd te Amsterdam in liet clubgebouw „Joannes Roothaan" de laatste ver gadering gehouden van de Gommissi|e voor Drankbestrijding in en door de School in het bisdom Haarlem; wélke commissie ruim 20 jaar heeft bestaan. Ia de daarna gehouden oprichtingsvergade ring van de Onderwijzars-Drankbestrijders- vereeniging wees de waarn. voorzitter,, de heer Bon erop, dat op initiatief van het Dioc. Kruis- verbond en met instemming van den Mariabond, de commissie voor Drankbestrijding gaarne de opdracht aanvaardde, om een Kath. Drankbe strijders-vereeniging voor onderwijzend perso neel trachten op te richten. Het congres te Nij megen heeft daartoe den stoot gegeven. De nieuwe vereeniging zal dan de taak van de commissie moeten overnemen, maar vooral de drankbestrijding onder de R. K. leerkrachten der diverse scholen hebben te propageeren. Na de uiteenzetting verklaarden alle aanwe zigen zich voor de oprichting van een Onder wijzers-drankbestrijders vereeniging. De heer Leers zou wenschen te zien uitge stippeld, langs welke lijn de vereeniging zal worden georganiseerd en actie voeren; ze zou moeten staan op Kruisverbond Mariabond. De vergadering sprak zich unaniem uit voor het leggen van eenig verband met de algemeene.or- ganisaties. In het voorloopig bestuur werden gekozen de heeren Leers van Purmerent; de Lobel van Haarlem en Vermeulen van Amsterdam. LEGAAT Door wijlen mej. E. Pyls, overleden te Maas- richt, werd o.m. gelegateerd een bedrag van 12000.aan de R. K. kerk te Schinncn, haar geboorteplaats. DE KONINGIN EN PRINSES AAN BOORD VAN DE BATAVIER V" bij haar vertrek uit Rotterdam ••V OOK EEN RECORD Elf bekeuringen in twee dagen Te Princenhage werd een obauffeur, de 19- jarige v, d. L. die zeer merkbaar onder den invloed van sterken drank verkeerde,, door een veldwachter aangeroepen om halt te houden. Hij reed door, of er niets gebeurd was, maar werd door de politie achterhaald en tot stil staan gebracht. Hij kreeg toen een proces-verhaal wegens: le. niet voldoen aan een vordering tot stil staan; 2e. het niet werken der remmen; 3e het niet bezitten van een rijhewys; 4e. id. van een nummerbewijs; 5e. id. wegenbelasting, kaart; 6e. het niet behoorlijk aanwezig zijn van letter en nummer op den auto; 7e. dron kenschap. Daags daarna kwam hij per motorrijwiel om zijn Fordje hij de politie terug te vragen. Bij de zeven bekeuringen van den vorlgen avond kreeg hij er toen nog vier bij: ook voor dit motorrijwiel had hij: le. geen rijbewijs; 2e geen nummerbewijs; 3e geen wegenbelasting- kaart en ten 4e. werkten de remmen er niet van. BOND VAN NOTARISKLERKEN IN NEDERLAND. De 13e algemeene vergadering Zaterdag hield deze bond in 's Hertogenboseh zijn 13e algemeene vergadering. Na heit openingswoord van den voorzitter den heer N. Matthijs werden de verslagen uitgebracht en goedgekeurd. Het ledental steeg van 529 tot 546, dat der afdeelinigen tot 23. Medegedeeld werd dat een onbekende 1000 heeft geschonken voor het ondersteuningsfonds ter gelegenheid van het 12%-jarig beslaan van den bond. De heeren G. Dalster en G. de Bruin werden als hoofdbestuursleden herkozen. Een. wijziging werd aangebracht in het huishoudelijk regle ment en besloten aan te sluiten bij de Ned. Vereeniging tot het oprichten en in stand hou den van herstellingsoorden voor handels- en kantoorbedienden, handelsreizigers en handels agenten te Rotterdam. Bij de bespreking over het pensioenfonds vond een motieLeeuwarden, die er niet mee accoord kon gaan en nieuwe voorstellen van de Broederschap van Notarissen wensobt, geen steun. Medegedeeld werd dat op 21 Juni een nieuwe bespreking met vertegenwoordigers der Broe- dersohap zal plaats hebben en dat reeds beloofd is, dat met enkele wenschen zal worden reke ning gehouden. VOET -4FGEKNELD. Men meldt ons uit Cocksdorp (Texel): Gisterenmiddag is den 26-jarigen arbeider van de Zuiderzeewerken K. v. d. S., die een trein kipkarretjes begeleidde, een voet afge- kneld, doordat plotseling een der karretjes omkiepte en zich een staaldraad om zijn been wikkelde. DOODELIJK MOTORONGELUK. SOERABAJA, 16 Juni (ANETA). De 31-jarige employé van de Factorij der Nederlandsche Handel-Maatschappij, de heer D. K. Huisman, is tengevolge van een motorongeluk bij Wono- kromo overleden. naar het Engelsch van FERGUS HUME 23) Ik bedoel, dar. je in veel andere dingen veranderd moet wezen! Je bent niet meer de- zelfde. Ik heb in Compton een rustig leven geleld en geen enkele gebeurtenis heelt de eentoonightid dezer zeven jaren verbroken. Jij echter hebt in de wereld verkeerd, Darell, in de vroolijke, in de mooie wereld, waar, zooals ik dikwijls gelezen heb, alles vol levenslust is en waar men in een paar nachten de ver maken van een geheel leven smaakt. Je hebt zooveel veranderingen meegemaakt, dat ge zelf veranderd mo*t zijn. Ik geloof dat wij, platte landbewoners. alleen de natuur nabootsen, die ons omgeeft. Onze zielen vo'gden den iangzamen wasdom der t oornen, welke ons beschaduwen, en onze harten veranderen nooit, evenmin als de kalme beekjes, die voorbij onze huizen stroomen. Gij, in het gernisehvoüe Londen, gij hebt zoo veel kennismakingen aangeknoopt, zoovele vrienden verworven, hebt zoovele adellijke be roemde mannen ontmoet en zoo veel schoone beminnelijke vrouwen.... Diit was het slot van de lange rede van me vrouw Duke. Daarop gaf Darell ten antwoord: De schoonste vrouw in Londen bezit voor mij niet de minste bekoorlijkheid, Milly; er bestaat op de wereld maar één gezicht, door Dweil gaarne gezien, en wel dat, hetwelk hij sedert zeven jaren heden voor het eerst weder ziet. Darell!.... Darell!.... De blijdschap, welke haar hart bestormde, openbaarde zich in overvloedige tranen. Hij was dus steeds dezelfde gebleven, en geen enkele vrouw kon op zijn liefde aanspraak maken. Ik had mij voorgenomen, je in het begin der volgende maand een b'zosk te brengen, Miliy. Mij een bezoek te brengen? Ja. om te herinneren aan een oude, maar n.iet vergeten belofte, en je als mijn vrouw op te eischen. Mij.... Darell.... mij? Maar ik ben im mers getrouwd? Getrouwd, riep hij hartstochtelijk uit; nee Milly volgens het gewone gebruik hier te lande en volgens onze wetten ben je weduwe en dus vrij te hertrouwen.... Maar vertel me eens, Millylief, wie heeft je aangeraden naar Londen -te komen? Dit bier Darell. Zij nam den brief van haar broeder uit haar tasch en overhandigde hem dien. Drie minuiten voor zijn dood heeft de arme Ringwood dit geschreven, zeide zij, en mij ge smeekt, het persoonlijk je ter hand te stellen. Ik hoop, Darell, dat dit schrijven een legaat bevat; ja, ik hoop zelfs, dat het t testament van Ringwood vernietigt en jou het beste deel van het vermogen zal toekennen. Het ware veel beter, datj ij in plaats van ik eigenaar van Compton werd. Darell liieid den brief in de hand en bekeek peinzend het adres. Ja. het was het beverige, onduidelijke schrift, waarover hij zoo dikwijls gespot had. Het, waren dezelfde sleolvt-gevormde letters, dezelfde ver keerde spelling vol fouten; doch de hand. die de pen bestuurd had. was nu koud en verstijfd. Heeft hij mij dat vóór zijn dood geschre ven, Milly?.... Hij heeft dus al onze vroegere oneenigheden vergeten? Hij heeft op een aandoenlijke wijze van je gesproken. Je zult in den bref zeer zachte woorden van den armen jongen vinden. Ik weer, Darell, en ik hoop, dat het een legaat betreft. Ik hoop het niet, Milly, en ik heb 't ook niet noodig, doch 't doet me goed, dat Ringwood mijr.er in vriendschap heeft hedacht. Darell brak den brief open. las dien en oen blijde uitdrukking verhelderde zijn gelaat. Milllcent!Millicent!zeide hij, is de inhoud van dit schrijven je bekend? Ik ken er geen enkel woord van, Darell. Dat Is, edel en grootmoedig van neef Ring- wood.... O Milly.... o Miliy.... hij heeft mij het kostbaarste legaat vermaakt, dat ooit eenig sterveling van een andeir mensch heeft ont vangen. Ik verheug mij daarover ten zeerste, ook al had hij je de geheele bezitting vermaakt. Mijn villa is groot genoeg voor mij, en ik zou mij gelukkig gevoelen, u als heer des kasiteels te zien. Maar het is niet de bezitting van Compton Milly, lieveling! Het legaat van Ringwood is iets veel kositbaarders en van aanzienlijk hoo- gere waarde, dam alle landen en alle huizen van Engeland. Is het niet de bezitting Compton? Neen, bet legaat ben jijjij, jij. jij, bent bet legaat! Hij nam baar dn zijn armen en drukte baar herhaaldelijk aan zijn hart. DarellDarellwat wil je daarmee zeggen? riep Millicent. uit, toen zij zich uit de armen van Darell kon losmaken. Wat ik daarmede zeggen wil?Milly, lees toch den brief ram den goeden Ringwood! Mevrouw Duke zette groote oogen van ver wondering op. Zij bagon heusch te twijfelen of Darell wei bij zijn verstand was. Het gekrabbel van den zieke was niet ge makkelijk te ontcijferen, het zat vol inktvlek ken en doorhalingen en ile letters stonden slechts gedeeltelijk op liet papier. Maar Milly scheen het toe, alsof elk woord met vurige letters was geschreven. De brief luidde: „Waardie neef Darell! Wanneer ge dezen brief ontvangt, zal kapitein Duke zeven jaar afwezig zijn. Ik laai. u mijn zuster Milly na, die door mijn overlijden zeer rijk wordt, en Ik vermaak haar u als een trouwe, liefhebbende echtgenoot©. Vergeet alle oneenlgheid, welke tusschem ons heeft bestaan, en bemin haar uit genegen heid voor uwen RINGWOOD MARKHAM Het gelaat van Milly, werd vuurrood; zij sloeg de oogen neer en stond daar onbeweeglijk met den brief van haar broeder nog altijd in de sidderende handen. Je moogt mij niet afwijzen, Milly, zeide hij, zich voor haar op de knieën werpend. Al zou ook je hart trachtten neen te zeggen, dan zou ik dat wreede woord van je lieve lippen niet aannemen. Je bent de mijne, Milly.... Ik bezit je en Ik behoud het legaat, dat je broeder mij vermaakt heeft. Ben lk dan vrij, om te hertrouwen, Darell? vroeg zij. Ben ik vrij? Zoo vrij, als ge destijds waart, Millicent, toen George Duke den drempel van je vaders huis voor de eerste maal overschreed. Terwijl Darell nog aan haar voeten lag en Millicent hem met een liefderijken blik be schouwde, ging de deur open en trad Sara binnen- Ik moet zeggen mevrouw Duke en air Darell Markham, dat u beiden mij al zeer on achtzaam behandelt bij mijn eerste bezoek aan Londen. Een vol uur laat ge mij in dat mise rabele huurrijtuig ziititon en zijt niet zoo be leefd mij te verzoeken, binnen te komen, om de toppen van mijn vingers aan dit poppen- vuurtje te warmen! Darell stond op. De schrandere Sally Het overigens geen verwondering blijken over de houding, waarin zij den neef van Millicent had gezien. Alhoewel zij haar ongenoegen over de behandeling haar aangedaan in krasse bewoor dingen te kennen gaf, ^scheen Sally niettemin zeer in haar nopjes. Miss Miliy, u heeft lang werk gehad, om master Darell den brief te overhandigen, zeide zij snibbig. Dat zal je niet verwonderen, Sally, wan neer je den Inhoud van dezen brief zult ver nemen, zeide Darell. Hij duwde de goede Sara in een zetel met hooge rugleuning, rolde dein stoel dicht bij het vuur en vertelde haar de geheele geschiedenis. God weet, of Millicent ooit haar toestemming gegeven zou hebben, tot een stap, waartoe zij in haar oog niet gerechtigd was; maar tegen Darell en Sara was zij niet opgewassen, en toen haar neef haar naar het rij tuig bracht, dat al dien tijd op haar gewacht had, gaf zij hem de belofte, zijn vrouw te worden. 1Lieveling, ik zal alles voor het huwelijk in gerecdhed brengen, zeide Darell, die zich maar niet van het rijtuig kon scheiden. Wanneer alles voorbij is, moet ik naar het graafschap Buckingham, 0111 mijn patrom (le brieven te bezorgen en voor eemigén tijd verlof te vragen. Ik zal morgen met tl belden in het logement ontbijten en vervolgens jou en Sally te kerk vergezellen. Vaarwel mijn beminde. God ze- gene je! De koetsier liet zijn zweep klappen, en het rijtuig verwijderde zich. Darell bleef op heit bordes en staarde zijn nicht na. O Sally.Sally.wat heb ik gedaan?! riep Millicent uit., zoodra het rijtuig St James Sqaure had verlaten. Wat u gedaan heeft, miss Milly? vroeg Sara; wel u heefit gehandeld volgens het verlangen van uw broeder zaliger. U moogt ziioh daartegen wiet verzetten. Gedurende het overige van den rit leefde Millicent als in een droom. Zij scheen al haar wilskrachit verloren te hebben, en onderwierp zich geheel en al aan den wil van de dikke Sara. Wat de waardige kasteleines van Den Zwarten Beer betrof, was deze onverwachte schikking tusschen twee personen, die zij van kindsbeen al' gekend bad, voor haar een groote vreugde. Zij kon het in *>t rijtuig kwalijk uit houden. Zal ik den koeteier bevelen, voor een zijde winkel stil te houden, miss Milly? zeide zij, toen het rijtuig te Holborn gekomen was. Waarom Sara? Om uw bruidsjapon uit'te zoeken, miss. U kunt toch niet trouwen in rouwgewaad? Waarom niet, Sail?? Denkt ge, dat ik mijn broeder minder beween, omdat ik met Darell ga trouwen? Dat zou al weinig achting voor zijn nagedachtenis verraden, wanneer ik drie maanden na zijn dood den rouw wilde afleggen. Maar morgen, m.i?.s Milly! Bodenk toch eens, wat 'n slecht voorteeken het zou zijn, een zwart kleed te dragen op den dag van uw trouwen. Mevrouw Duke glimlachte met ernstig gelaat. Wanneer het God behaagt mijn huwelijk te zegenen, Sally, zeide zij, dan geloof ik niet dat de kleur van mijn japon de goedheid der Goddelijke Voorzienigheid kan doen veranderen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 6