Openbare school- jammer Motorboot uit elkaar gesprongen yssii i Katholieke Filmcentrale DONDERDAG 19 JUNI 1930 f PARTIJPOLITIEK NIEUWE KERK TE NAALDWIJK DEMOCRAAT VOOR ALLES DE KATHOLIEKE ACTIE IN MEXICO EEN KARAKTERSCHETS VAN MGR. NOLENS PRIESTERJUBILEA MENSCHEN EN MEENINGEN ER WERD EEN AANSLAG GEPLEEGD De Oberammergauer „Passion" VALSCHE BEWERINGEN GOEDKOOPER EX-KEIZER WILHELM AAN GEVAAR ONTSNAPT i 8<d. I De heer Hans had betoogd, dat politiek op zich zelf volstrekt niets minderwaar digs is; minderwaardig is alleen plat-vloer- sche partijpolitiek. „Van geachte zijde" ontving de heer Hans daarop een schrijven, dat ook „als symp toom^' volgens hem zeer belangrijk is. Dat laatste zijn wij met hem eens. Men oordeele. De schrijver constateert kort en bondig, dat de politiek van alle partijen bestaat in „de vaardigheid om riemen te snijden van andermans leer". Er is Goddank! een uitzondering: de Li berale Staatspartij gaf tot heden blijk deze vaardigheid niet te bezitten, althans zij achtte zich te goed „om er blijken van te geven"- Inderdaad, dit is als symptoom hoogst belangrijk. Als symptoom van de onuitroeibaarheid van liberalen eigenwaan en liberale eigen- gerechtigdheid. En wij kunnen ons voorstellen, dat de schrijver aldus voortgaat: „En nu zoudt U mij misschien antwoorden, dat ik dan maar gelijk de Farizeër een „Heer ik dank U" enz. zou moeten uitspreken". De Farizeër dringt zich hier wel onweer staanbaar op. Hier is aan het woord een bewonderaar van de partij „die nooit iets anders zag dan de eigen groep, die altijd uit was op buit en winst voor haar". Wat wij tusschen aanhalingsteekens plaatsten, zegt de heer Hans van de partij- Politiek, maar het slaat woordelijk en letter lijk op de.... liberale partij in de dagen harer grootmacht. Dat werd ook van liberale zijde, b.v. dooi den politieken hoofdredacteur van „Het Vaderland" meer dan eens erkend. Wat de heer Hans laat volgen, „die met optel- en aftelsommetjes en met tiendeelige breuken en percentages zit te werken, met liniaaltjes en passers zit te meten Dit slaat inderdaad niet op de liberalen. Daaraan hebben zij in de dagen hunner macht nooit behoefte gevoeld- Jammer, want dan was er misschien op het gebied van benoemingen nog iets terecht gekomen van de verdeelende rechtvaardig heid. Plechtige eerste-steenlegging Dinsdagmorgen heeft te Naaldwijk onder groote belangstelling de eerste steenlegging plaats gehad van de nieuwe kerk, welke aldaar gebouwd wordt, daar de oude te klein is ge worden. Nadat te half tien pastoor F. Wier dels met assistentie van kapelaan Alkemade en kape laan Hussen uit Oordrecht, oud-kapelaan dei- parochie in de oude kerk een plechtige Hoog- omis had opgedragen, waarbij het koor de Mis- Ba in honorem St. Jean de d'Arc en Haec Dies van .V. Oiesen zong, verrichtte de grijze her dér met dezelfde assistentie de eerste steenleg ging van het nieuwe Godshuis. Na de inzegening der fundamenten, werd df oorkonde geteekend door pastoor Wierdels kapelaan Alkemade, kapelaan Hussen, pastoor de Rooy, van de Lier5 rector Stieger, burge meester Eisen, pater Olsthoorn, dr. van Schie, alle leden van het kerkbestuur, den architect JoS Mafgry uit Rotterdam e.a. Vervolgens werd zij in een looden koker gesloten en in den steen gemetseld. Hiermede was de plech tigheid afgeloopen. Van de gelegenheid om nog een steentje te metselen maakten velen ge bruik. NIEUWE OPBLOEI Organiseeren. naar Italiaansch systeem Men meldt ons uit Rome: De „Osservatore" vestigt de aandacht op een klein tijdschrift, dat voor de studenten van het Zuid-Amerikaansche college „Pio Latino Ame ricano" wordt uitgegeven, en dat interessante mededeelingen bevat omtrent den nieuwen op bloei van de Katholieke actie in Mexico. Het tijdschrift publiceert een brief uit Mexico, waarin beschreven wordt, hoe de aarts bisschop van de stad Mexico in overleg met de overige leden van bet Mexicaansche episco paat de Katholieke Actie, die door de bloedige kerkvervolking geheel te niet ging, weer op- niouw aan het organiseeren is. De Katholieke actie in Mexico heeft veel overeenkomst met de Italiaansche. Zij telt ver schillende afdeelingen: le De unie van Mexi caansche Katholieken voor volwassenen, ge huwden en ongehuwden boven de 35 jaar; 2e de beroemde Katholieke Mexicaansche jeugd- vereeniging, de „A.C.I.M." voor jongemannen van 1535 jaar en voor jongens van 1014 jaar; 3e de Katholieke vrouwelijke jeugdver- eeniging voor meisjes van 1535 jaar en voor kinderen van 714 jaar. Deze organisaties staan alle onder leiding van een centraal comité. Verder zijn genoemde organisaties verdeeld in diocesane vereenigingen onder leiding van een diocesaan comité en deze weer in parochi eels vereenigingen. 't Was Dinsdag den 17en Juni, 25 jaar ge leden, dat mgr. Const. Jurgens, sinds Fe bruari 1928 bisschop van ïuguegarau op het Philippijnsche eiland Luzon, in de kathedrale kerk van den Bosch door Mgr. v. d. Veu werd priester gewijd. Te Tilburg vierde Dinsdag onder buitenge woon groote belangstelling de Zeereerw. heer J. L. J. J. Tervooren, pastoor der parochie van O. L. Vr. van den Alierh. Rozenkrans (Hasselt) zijn zilveren priesterfeest. Dinsdag vierde de Zeereerwaarde heer H. van Lieshout, pastoor te Budel zijn 25-jarig priesterfeest. In het Dekenaat Boxmeer herdachten Dins dag drie Pastoors hun zilveren priesterfeest, nl. de Zeereerw. heeren A. H. J. van Doll't le St. Anthonis, F. J. Verhofstad te Oploo en A. J. Mlchels te Maashees. „Een merkwaardig manmet zijn fijne, gesloten lippen, zijn groote levendige oogen en den char mant en glimlach van den diplomaat" In de „Gazette de Hollande", wordt een be schouwing gewijd aan het zilveren bestaans- feest van de R. K. Staatspartij, doch in het bijzonder een karakterschets van Mgr. W. H. Nolens gegeven. Na een inleiding zegt de schrij ver van dit hoofdartikel. De partij vereenigt al wat Katholiek is in Holland, van den meest conservatieven indus trieel tot den meest democratischen, quasi-socia- iistischen arbeider toe. Zij is zelf van een de mocratische houding, maar niet zoo radikaal, dat de samenwerking met minder democrati sche partijen onmogelijk wordt. Haar geheeie politiek is werkelijk verpersoonlijkt in haar leidsman mgr. Nolens. Een merkwaardig man, met zijn fijne, geslo ten lippen, zijn groote, levendige oogen en den charmanten glimlach van den diplomaat. Met een uiterlijke kalmte, bijna onroerbaar, maar wie hem van nabij heeft kunnen bezien, weet hoeveel wonderlijke zelfbeheersching, de moei lijke bezadigdheid van een vurig temperament, deze figuur vertegenwoordigt. Democraat vóór alles maar zonder zijn Katholicisme, dat 'van de zuiverste soort is, uit het oog te verlie pen democraat vóór alles, zelden of nooit schrijvend, weinig sprekend, zelfs niet in de Kamer, zijn bedoelingen zelden ontvouwend, maar stevig de teugels in handen houdend van de gelederen, die hij op een even veilige als omzichtige wijze zoo dicht mogelijk aaneen tracht te sluiten. Geheel en al het type van den Staatsman, speciaal gemaakt om in Hol land te slagen, waar men een stoute ver beelding wantrouwt, waar men niet van groote woorden houdt, noch van breede gebaren en evenmin van overdreven ideeën. Sober en droog in zijn gesprekken, geeft hij in zijn omgeving blijk van den fijnsten en rijksten geest, Nolens, die, indien hij het gewild had, alles had kunnen zijn, minister natuurlijk, premier ook, maar die zich liever tevreden stelde met den eeretitel van Minister van Staat en met de recht matige overtuiging, de meest invloedrijke man van Holland te zijn. KATHOLIEKE WETENSCHAPPELIJKE VEREENIGING Letterkundige afdeeling Men zendt ons volgend communiqué: De vereeniging tot het bevorderen van de beoefening der wetenschap onder Katholieken in Nederland hield op Zondag 15 Juni 1.1. haar jaarvergadering te Utrecht. Als naar gewoonte vergaderden de afdeeling den dag tevoren. De leden van de letterkundige afdeeling brachten Zaterdagmiddag omstreeks vier uur een bezoek aan de Sint Nicolaas Kerk onder leiding van dr. E. J. Haslinghuis. Na een ge- meensehappelijken maaltijd in den Raadskel- der werd omstreeks acht uur de vergadering in het Jaarbeursgebouw geopend door den heer C. R. de Klerk, waarnemend voorzitter. Het jaarverslag over 1929 werd vastgesteld. Uit de mededeelingen van het Bestuur bleek, dat zich 19 nieuwe leden sinds de vergadering in Januari hebben opgegeven, zoodat de Letter kundige Afdeeling nu telt 223 leden. Tot voorzitter werd gekozen de secretaris dr. J. A. Davids. Deze wenschte de benoeming in beraad te houden. Daarna volgde eene bespreking van de ver houding tusschen Humanisme en Katholicis me naar aanleiding van de inleidingen van prof. dr. Fidentius van den Borne O.F.M.; prof. dr. Gerard Brom, dr. P. C. de Brouwer en prof. dr. J. de Jong. Deze inleidingen waren aan de leden te voren toegezonden. Aan de discussie namen deel prof dr. Ferd. Sassen, prof. dr. A. Pompe O.F.M., dr. P. J. M. van Gils, de heer L. C. Michels en prof. W. Nolet. De inleiders, behalve prof. Brom die buitens land vertoeft, beantwoordden de gemaakte op merkingen. Ton slotte dankte de heer de Klerk inleiders en debaters, voor het belang van de hier be handelde stof en deelde mede, dat prof. Pompe het voorstel had gedaan om deze stof ook in de volgende vergadering tot een onderwerp van bespreking te maken. Het Bestuur zou dit in overweging nemen. Hierna werd de drukbezochte vergadering gesloten. NED. R. K. BOND VAN BROOD-, KOEK- EN BANKETBAKKERSPATROONS Congres te Tilbui., Onder leiding van den voorzitter, den heer Piet Hendriks te Den Bosch, hield bovenge noemde bond zijn algemeene jaarvergadering te Tilburg. De voorzitter van het R.K. Bakkersgilde „St. Honore" te Tilburg, de heer H. L. Boelaars, riep de congressisten het welkom in Tilburg toe, waarna de bondsvoorzitter, dr. van Beur den, den geestelijken adviseur van den Nederl. R.K. Middenstandsbond, den heer van den Boom, directeur van bet Nationaal Hanzebu- reau te Breda den heer Krijgsman, socialen bondsadviseur, te Den Bosch en de leden van de Centrale Oommissie, verwelkomde. Do vergadering vereenigde zich met het be stuursvoorstel, om de contributie te handhaven progressief met een minimum van zes gulden. De begrooting voor 1931 werd vastgesteld op S700, terwijl op een ledental van duizend is gerekend. Tot lid van het hoofdbestuur voor Limburg werd benoemd de heer Jos. Kessels te Heerlen. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren H. J. van Rooyen, Utrecht en Ch. van Oosterom, Rotterdam. Nadat door de afdeeling Amsterdam een in gediende candidatuur van den heer J. van den Bergh, te Amsterdam, was ingetrokken, werd bij acclamatie herbenoemd tot voorzitter de heer Piet Hendriks te Den Bosch. Besloten werd telegrammen van hulde en aanhankelijkheid te zenden aan Z. D. H. den Aartsbisschop van Utrecht cn aan li. M. de Koningin. Te ruim zes uur werd de vergadering ge schorst tot hedenmorgen tien uur. Md®:-'.' - ..A.,. „Onthullingen" van de „Voorwaarts" EEN OVERZICHT VAN HET WERK BIJ HET JULIAN A-KAK AAL TE ROOSTEREN, waar het water reeds door de nieuwe bedding stroomt, terwijl aan den anderen kant de afgravingen nog moeten beginnen. Vergadering Tan het algemeen bestuur Opvoeringen onder een tropische hitte WAT HET EERSTE JAAR BEREIKT WERD. Te Amsterdam vergaderde het algemeen be stuur der Katholieke Film Centrale onder voor zitterschap van mr. E. Bolsius. Ter vergadering waren aanwezig Pater .1. Th. Weiter, Pater Hyacinth Hermans, mevr. F. SteenbergheEngeringh, A. Verdijk, burge meester van Eindhoven, mr. A. Tepe, mr. A. R. Dunselman, mr. C. P. M. Romme, L. Weterings, dir. „De Spaarnestad". mr. Hendriks, W. de Ruiter en A. H. Boekraad. Door den secretaris, mr. A. R. Dunselman, werd het jaarverslag uitgebracht, waarin aller eerst de wordingsgeschiedenis der K.F.C. die op 27 Juni 1929 meer officieel zijn entrée in het publieke leven deed, wordt gememoreerd en vervolgens de oplossing van het bioscoopcon flict in het Zuiden, waarbij Pater PI. Plermans als vertegenwoordiger der K.F.C. mede als be middelaar optrad. In groote trekken komt het getroffen ac- coord hierop neer dat in aansluiting met art. 20e Bioscoopwet, de betrokken Bioscoop-exploi tanten in het Zuiden zich vrijwillig onder het bijzonder toezicht der K. F1. C. stellen hetgeen met zich medebrengt, dat zij alleen die filmen mogen vertoonen, die door de K.F.C. ^jn goed gekeurd. De erkenning volgens art. 20 B. W. werd aan de regeering aangevraagd en zonder bezwaar verkregen. De K. F. C. werd aldus een officieel door de Wet erkend lichaam, dat bijzonder toezicht op de bioscoopvoorstellingen kan uitoefenen en onder welks toezicht exploitanten zich vrijwil lig kunnen stellen. Het bestaansrecht der K. F. C. was nu be wezen en bovendien werd nu een prachtig werk terrein geopend. Het instituut der keuring werd vooral door Pater Hermans georganiseerd. Er wordt in eer ste instantie thans gekeurd door de Katholieke leden der C. C., daartoe door de K. F. C. uitge- noodigd en bereid gevonden en vervolgens door keurings-commissies te Amsterdam, Den Haag, Haarlem en Rotterdam. Het spreekt, vanzelf, aldus het verslag, dat in den eersten tijd niet terstond deze keuring perfect liep en dat enkele malen terecht cri- tiek werd uitgeoefend, doch nu de moeilijke overgaustijd voorbij is en de geheeie admini stratie der keuring naar Leiden is overgebracht en onder toezicht staat van den heer Boekraad, geeft de dienst van de keuring geen reden meer tot ontevredenheid en worden geen ernstige klachten meer gehoord. De resultaten der keuring worden in- lijsten opgenomen en aan de betrokken gemeentebe sturen toegezonden. Verscheidene conferenties met het bestuur der Zuidelijke Vereeniging vonden plaats, waar bij meestal de werking der keuring een punt van bespreking uitmaakte, doch ook de sub- sidieering door de Z. V. ter sprake werd ge bracht, en met succes, want de Z. V., besloot althans voorloopig voor den duur van 1 jaar subsidie aan de K. F. C. te verleenen. Het verslag herinnert ten slotte o. m. aan de uitgave van den R. K. Filmgids, het eigeri tijdschrift der centrale. Uit het jaarverslag van den penningmeester, mr. A. Tepe, bleek, dat de K. F. C. per 1 Ja nuari een batig saldo had van 124.—. De discussies toonden aan, dat de geldmid delen der K. F. C. absoluut onvoldoende waren. Ten spoedigste moet worden getracht hierin af doende verbetering te brengen. Onder algemeene instemming werd mr. Hendriks, voorzitter van „Katholiek Amsterdam", tot lid van het alge meen bestuur gekozen. Door mr. Tepe werd namens het algemeen bestuur aan den scheidenden voorzitter mr. E. Bolsius hartelijk dank gezegd voor zijn moeiten en zorgen aan de oprichting der K. F. C. be steed en voor de voortreffelijke leiding gedu rende de eerste moeilijke levensmaanden. Bij de zeer uitvoerige bespreking van de werkwijze van de K. F. C. tot heden en be schouwingen over haar taak in de toekomst werden als middelen en plannen tot verster king der moreele en financieele positie der K. F. C. onder meer ter sprake gebracht het orga niseeren van een een-daagsch Kath. Bioscoop- congres, het op ruime schaal propaganda ma ken voor de werying van donateurs en abonné's op den Filmgids, het, langs den weg van minne lijk overleg, verkrijgen van meer algemeene medewerking van de Katholieke Pers, enz. Aan het dagelijksch bestuur werd opgedragen deze middelen en plannen nader voor te bereiden en uit te werken. SUPPLETOIRE BEGROOTING-1930 BINNENLANDSCHE ZAKEN EN LANDBOUW. In een nota naar aanleiding van het verslag inzake het wetsontwerp tot wijziging van hoofdstuk V der Rijksbegrooting 1930 zegt de minister, dat het bedrag dat op deze suppletoirs begrooting voor het steunèn van de deelneming van den Ned. land- en tuinbouw aan de ten toonstelling te Antwerpen is uitgetrokken, in verhouding tot het totale bedrag dat door het Rijk voor deze tentoonstelling wordt beschik- i aar gesteld, inderdaad zeer bescheiden is te roemen. Toch is de regeering Van oordeel dat het bedrag voldoende is om een behoorlijke vertegenwoordiging van land- en tuinbouw op de tentoonstelling te waarborgen. VOOROORDEELEN OVERWONNEN Onze bijzondere correspondent te Oberammsr- gau méldt ons: Onder een tropische hitte zette Zondag j.l. een stralende zonneschijn aan het kleurenwon- der der massa-scènes in het Passiespel extra glans en gloed bij. Onder het internationaal publiek vielen dit keer talrijke Indische dames in helkleurige wapperende gewaden op, die onder leiding van bisschop Saunders uit Luknow het Passiedorp bezochten. Voor deze schare was de Engelsche Kerk, die hier ten dienste van de vele bezoe kers uit Engeland en Amerika werd gebouwd, te klein; in een naastgelegen tuin moest een veldaltaar worden opgericht. Ook de Amerikaansche weermacht was hij de opvoering vertegenwoordigd en wel door com mandant Steele, den opperbevelhebber der hoogzeevloot en kolonel Carpenter, den militai ren attaché bij het Amerikaansch gezantschap, te Berlijn. Dezer dagen is hier een nederzetting geves tigd van het International Fellowship, dat den vrede onder de volken nastreeft. Over de 900 leden van deze internationale vereeniging heb- ben hun overkomst reeds gemeld. Deze week kwam een groep van 6 dames uit Nederland aan. De leidster dezer groep deelde mij mede, dat met name in Protestantsche kringen in Holland het bezoek aan de Passiespelen ont raden wordt, uit de overweging, dat de Persoon en de offerdood van Christus te heilig zijn om door menschen te worden veraanschouwelijkt; een zienswijze, die niet geheel ongerechtvaar digd is, wanneer de voorstelling niet beant woordt aan de verhevenheid van het onderwerp. Ondanks dit vooroordeel, hetwelk zij uit haar vaderland meebrachten, waren de dames toch opgetogen over het Passie-spel, dat, naar zij ge tuigden, op een niet te overtreffen artistieke hoogte staat Vóór alles valt de heilige ernst op van alle medewerkenden, ook van den gering- sten figurant. Aldus is de voorstelling van Heeren Passie in Oberammergau volstrekt geen profanatie maar in elk opzicht vol stichting. VEREENIGING VAN LETTERKUNDIGEN Algemeene ledenvergadering te 's Gravenhage Te 's-Gravenhage werd, in het café „De Kroon", de algemeene ledenvergadering gehou den van de Vereeniging van Letterkundigen, onder leiding van den plaatsvervangenden voor zitter, Herman Robbers. In verband met het verslag van het Bureau voor Auteursrecht, merkte dr. P. Endt op, dat bij de zeer gewenschte aanneming van het wetsontwerp op bet muziekauteursrecht, dat thans aanhangig is, een nieuwe toestand zou worden geschapen, ook voor Indië, zoodat hij aanried, voorloopig geen bindende maatregelen voor de vertegenwoordiging aldaar te nemen. Mr. Keuls, directeur van het bureau, stelde vast, dat niettemin voorloopig in deze vertegen woordiging moet worden voorzien. Op de vraag van een der leden antwoordde mr. Keuls, dat in de toekomst de vertegenwoor diging van muziek en letterkundig auteurs recht in één hand zou kunnen komen en dan geen bijbaantje meer zou behoeven te zijn. In het bestuur werden gekozen het aftredend lid Siegfried van Praag en de heer Frans Bas- tiaanse en Victor E. van Vriesland. De voorzitter sprak daarop eenige woorden van diepen eerbied en waardeeriug voor den overleden commissaris van het ondersteunings fonds, Jacobus van Looy, waarbij de vergade ring zich voor eenige oogenblikken van haar zetels verhief. Vervolgens werd met algemeene stemmen gekozen tot opvolger van Van Looy, de heer C. L. Schepp. Mr. Keuls stelde daarop een motie voor, ter aanbeveling van het aanhangige wetsontwerp -.t wijziging van de auteurswet. Ter toelich ting zeide hij dat de kwestie van groot belang is ook voor de letterkundigen omdat het niet onmogelijk zou zijn, dat bij voortbestaan van den tegenweordigen toestand buitenlandsche bureaux ook ons natinonaal bureau verdrongen. Deze motie wordt bij acclamatie aangenomen. De voorzitter deelt mede, dat men thans met den uitgeversbond tot overeenstemming is ge komen omtrent het gezamenlijk vaststellen van een model-contract. Daarna hield de heer C. J. J. Westermann op uituoodiging van het bestuur een voor dracht over het spellingvraagstuk, waarop de vergadering besloot met verwijzing naar het in 192S door het bestuur verzonden adres bij den minister van O., IC. en W. er nog eens op aan te dringen dat Z. E. zijne aandacht aan deze zaak wijdt en een permanente com missie benoemt om de voor het onderwijs gel dende spelling in de toekomst te blijven rege len. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. Men schrijft ons uit de Lier: „De Voorwaarts" kwam eenige dagen gele den met bijzondere onthullingen uit De Lier. Er werd een aanslag gepleegd op de openbare school. Da aanleiding hiertoe was het feit, dat de anti-revolutionmaire Burgemeester van De Laer. de heer Crezeé met de Ouder-Commissie der Openb. school besproken had die school op te heffen, gezien ook het gering aantal leer lingen, daar door het R.K. schoolbestuur mede werking was gevraagd voor de stichting eener school. Nu wilde de Burgemeester, de R.K. school onderbrengen in de tegenwoordige Openb. school, en de leerlingen der Openb. school per speciale autobus naar de school te Naaldwijk zenden. Dit zou een belangrijke kostenbe sparing voor de gemeente zijn. „De Voorwaarts" heeft toen een onderhoud gehad met een lid van de Ouder-Commissie der Openb. school, waarop eenige publicaties zijn verschenen, die den Burgemeester aan leiding hebben gegeven te doen onderzoeken, of daarin een aanklacht wegens aantasting van eer en goeden naam kan gelegen zijn. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van den gemeenteraad, beeft de burgemeester in een uitvoerig schrijven aan den raad uit eengezet hetgeen door hem in deze zaak is verricht. De Burgemeester vestigde eerst de aan dacht op het feit, dat waar in andere gemeen ten de kosten der Openb. school pim. 10 I 12 per leerling bedragen, deze in De Lier gestegen zijn tot 20 25. Dit is een gevolg van het feit, dat de open baren school zeer weinig leerlingen telt. Reeds heeft de gemeente ten behoeve van het Lager-Onderwijs een totaal van 58.973.29 aan leeningen loopen, met inbegrip van de raming ad. 18.000 voor de nieuwe R.K. school. Maar niet alleen het feit van de hooge kosten deed den Burgemeester voorstellen de Openbare school op te heffen, doch ook het feit dat de resultaten van het onderwijs aan die school niet bevredigend zijn, was hiertoe aanleiding. Dat de school nog slechts twee leerkrachten telt, zegt reeds veel. De Burgemeester heeft evenwel steeds voor op gesteld, dat van drang tot opheffen geen sprake mag zijn. De Openb. school die in 1921 G5 leerlingen telde, bezit nu nog maar 37 leerlingen, hoewel de gemeente zelf niet 47 pCt. in zielental groeide. Op 1 April j.l. werd voor de eerste klasse slechts 1 leerling ingeschreven! Nu dus van R.K. zijde gelden voor een school werden aan gevraagd, meende de Burgemeester te moeten trachten aan het onvruchtbaar bestaan der Openbare school, met medewerking der ouders van De Lier wel een einde te kunnen maken, want dan zouden ook de kosten voor het bij zonder onderwijs voor de gemeente dalen. Men zou dan een besparing krijgen van 18.000 allen reeds voor den bouw der R.K. school. Na een gehouden conferentie bleek de Ouder- Commissie der Openb. school niet op het voor stel van den Burgemeester te willeu ingaan. Burgemeester Crezeé merkte nog op dat hij steeds een welwillende houding t.o.v. de Open bare school heeft ingenomen, maar dat na de publicaties in de „Voorwaarts", een samen werken met de Ouder-Commissie voor hem zeker niet mogelijk is. Met het oog hierop, alsmede op het feit, dat de eer en reputatie van den Burgemeester in een verdacht daglicht waren gesteld, verklaar de de heer Crezeé het op prijs te stellen, in dien een Commissie uit den raad, van iedere politieke richting één, zou onderzoeken, of door hem in deze kwestie handelingen zijn ge pleegd, die den toets der critiek niet zouden kunnen doorstaan. Dit onderzoek zou dan plaats hebben in samenwerking met de genoemde Ouder-Com- missie's, terwijl de inspecteur van het L.O. te Schiedam aangezocht zou worden zich met leiding dier bijeenkomst te willen heiasten. Bij de 'besprekingen, die in den raad over dit voorstel volgde, verklaarde weth. v.d. Berg een commissie toe te juichen, zoodat er vol komen licht in deze zaak wordt gebracht. Spr. was er echter van overtuigd dat de Burgemeester in het belang der gemeente heeft willen handelen. De valschheid der be weringen van „Voorwaarts" zouden publiek worden gemaakt. De heer Hofstede verklaarde, dat verschil lende katholieken reeds vijf jaar geleden hun kinderen van de school hebben genomen, om dat het onderwijs aan de Openbare school zoo slecht was, hetgeen spr. met enkele voorbeel den aantoonde. Met verwondering vroeg spr. zich af of de Openb. school met dergelijke handelingen staande moet worden gehouden. Ten slotte besloot de raad een vergadering te houden in tegenwoordigheid van de Ouder- Commissie en zoo mogelijk den Inspecteur van het L.O. waarin de houding van den Burgemeester nagegaan zal worden. Vermelden we nog dat de raad besloot aan het R.K. schoolbestuur de gevraagde mede werking te verleenen tot de stichting eenei nieuwe school. IHj gaf de aardbeien goedkooperveel goedkooper dan zijn collcga-verkoopers. Als vaklui kenden die de grepen en knepen van 't vak: koopen en verkoopen, iets waarvan niet-ingewijden geen kaas hebben gegeten. Zoo glad schenen ze echter niet te zijn. om het volgende te begrijpen: 't kon liggen aan de kwaliteit: die kwam niet in 't gedingdat konden ze zien: het lag ook niet aan den in koop. Lag het dan niet aan de kwantiteit de hoeveelheid, aan de schaalaan de ge wichten? Zc zochten en vonden onder de schaal 'n stuk lood ter zwaarte van een ons. En toen begrepen ze, toen werd het raadsel opgelost Er bleek dusdat de goedkoopc koopers bij den neus genomen werden. Die w or Jen dat trouwens doorgaans. Geen gemakkelijker te nemen mensch dan hel wezen, dal cr op uit is koopjes te halen. Dat goedkoop meestal hetzelfde beteekend als duurkoop dringt lot velen nog niet door. Heel gemoedelijk wordt bij het opmaken der rekening door velen niet geteld: het bus-, tram- of treingeld. Nog minder, het geld dat ze tegelijk uil geven aan andere koopjes, ivaartoe ze verlokt werden bij het koopen. En nog veel minder de tijd, dien zc besteden aan het gaan koopen in de verte, wal se in de buurt kunnen krijgen. Natuurlijk, als de kwaliteit beter is! Doch dart mag men nog wel opletten, of de maat en hel gewicht aan den eisch voldoen. Dit zegt niets tegen den bona fide winkelier: het heeft altijd voor bij een vasten winkelier te winkelen, doch de ondervinding leert, dat gelegenheidskoopjes en gelegenheidsverkoo- pers, het niet zoo nauw nemen met datgene, wal den kooper toekomt. Of misschien houden die voor regel, dat menschen, die het zoo goedkoop willen, ook willen genomen worden. BENOEMING EERSTE KAMERLID Vacature-mr. Verkouteren Dr. J. C. K. van Aalst, die in de plaats van wijlen mr. H. Verkouteren werd benoemd tot lid der Eerste Kamer, heeft thans aan het Centraal Stembureau te Den Haag gemeld dat hij de benoeming niet aanvaardt. Het Centraal Stembureau zal thans den heer J. ter Haar Jr. t? Amsterdam als opvolger aanwjtoen. PRIJSVRAAG KRIJGSWETENSCHAP. In het vorig jaar werd door de Vereeniging ter beoefening van de Krijgswetenschap voor laden en niet-leden een prijsvraag uitgeschre ven over het onderwerp: „Op welke wijze kan de opleiding van de dienstplichtingen in vredestijd meer dienstbaar gemaakt worden aan de verbetering van de volksopvoeding en aan de verhooging van de volkskracht?" De antwoorden moesten op 1 Februari j.l. bij hét bestuur zijn ingekomen. Op voorstel van de Commissie van beoordee ling, bestaande uit den luitenant-kolonel, adj. i. b. H. M. de Koningin, W. C. van Hoogen- huyze; den Kolonel E. H. van den Akker en den Reserve-majoor Prof. Mf. J. C. Kielstra, is tlians de prijs toegekend aan de studie, inge zonden onder het motto „Activité, vite3se' welke studie bleek' te zijn geschreven door den Majoor der Genie P. W. Scharroo. De bekroonde studie zal in druk worden uit gegeven, Dame en heer loopen ernstige brandwonden op Gisteren maakten ex-keizer "Wilhelm en zijn gemalin als gasten van mevrouw von Panne- witz te Bennebroek met gezelschap, een motor boottocht op het Kagermeer. De ex-keizer en zijn gemalin waren met een gedeelte van het gezelschap op de motorboot van mevr. von Pannewitz, de anderen voeren op een gehuurden motorboot. Terwijl de thee gebruikt werd, waren beida motorbocten naast elkander aan den oever ge meerd. Na de thee weid weggevaren. De boot, waarop de ex-keizer zich bevond, was nog slechts op koTten afstand van de andere boot, toen plotseling op deze laatste een doffe knal werd vernomen, welke achteraf bleek vermoede lijk het gevolg te zijn geweest van brand m den carburator. De motorboot van den ex-keizer voer onmiddellijk terug en nam de passagiers van de brandende boot over. Hierbij bleek dat een dame en een heer ernstige brandwonden hadden opgeloopen. Een zich bij het. gezelschap bevindende arts verleende de eerste hulp. waar na de gewoeiden naar Leiden werden ver voerd, waar zij in het ziekenhuis werden opge nomen. De motorboot brandde geheel uit. DE NOORSCHE REIS VAN H. M- DE KONINGIN Naar wij vernemen is het s.s. „Batavier V met H. M. de Koningin en Prinses Juliana aan boord Woensdagmiddag om 2 uur te Bergen aangekomen. F. H- BARON VAN VERSCHEER t In den ouderdom van 87 jaar is gisteren te Arnhem overleden de heer F. H. baron van Verschuer oud-kapitein-luitenant ter zee en officier in de Orde van Oranje Nassau. BOND VAN KOFFIEHUISHOUDERS, RESTAURANTHOUDERS EN SLIJTERS. Congres te Assen Gisteren werd te Assen het congres geopend van den Bond van Koffiefouishouders, Restau ranthouders en Slijters. Tevoren had een offi cieel e ontvangst op het Stadhuis plaats. Er wa ren 250 afgevaardigden, vertegenwoordigende 70 afdeelingen. Blijkens het jaarverslag telde de bond op 1 Januari 101 afdeelingen met 6221 aangeslote- nen, zijndö 2*58 ni66r dein voris jn&r. ■In alle opzichten bleek de toestand van de organisatie zeer bevredigend te zijn. Besloten werd ook dit jaar 500 in de weerstandskas te storten. Ten slotte werden uitvoerige besprekingen gehouden naar aanleiding van een op de vorige Bondsvergadering gevraagd prae-advies van den Bondsraad, teneinde bij ontstentenis, ge durende langeren tijd van den Bondsdirecteur, voorzieningen te treffen. Besloten werd tot aanstelling van een plaats vervangend directeur, die jurist zal moeten zijn. De vergadering werd daarop geschorat. VISSCHERIJ. De minister van Staat, minister van Bin- cenlandsche Zaken en Landbouw, heeft be paald dat van 1 Juli tot 31 October 1930 zal zijn toegestaan in bet gedeelte van het Zwarte- water, strekkende vanaf de lijn, gaande over t'e woning „Winternest" en de bolbaak, staan, oe tegenover de "woning „de Hutte beneden waarts tot aan de rechte lijn, gaande van den op den linkeroever staands kilometerpaal no 13 naar het midden van den daartegen over liggende inham, bezuiden, de buitenkil it- I van de Kloosterzijl, te visschen met den hea- geaasd met yiscb,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5