LAATSTE BERICHTEN ZEETIJDINGEN Als de datum van de zendtijdverdeeling nadert DE SOUTHERN CROSS. DINSDAG 24 JUNI 1930 „HET NABIJE TOEKOMSTBEELD" WAS DAAROM NU BIJNA EEN BURGEROORLOG NOODIG!? DE MOORD TE BENNEKOM. DE STAKING TE SEVILLA. DE STAKING TE VRIES. ONGELUK MET EEN SCHIET- MASKER AMOK IN DEN KAMPONG. MENSCIIExNSLACHTING door een WAANZINNIGE VOOR DE ATLANTISCHE VLUCHT GESTART. DE BURGEROORLOG IN CHINA. JAPANSCHE TROEPEN TSINANFOE. TE GUTMANN TER DOOD VEROORDEELD Ernstige gevechten tusschen stakers en politie. IN DE NOORDELIJKE IJSZEE VERGAAN. VISSCHERIJ. SCHIPPERSBEURS. RIJNVAART. MARKTBERICHTEN. BINNENLANDSCHE HAVENS STOOMVAARTLIJNEN BUITENLANDSCHE HAVENS NAGEKOMEN ZEETIJDINGEN De Avro-menscken hebben nog altijd hun potje op het heete vuur staan. Bij alle verzen gende hitte versagen zij niet, en blijven er maar lustig op los protesteeren en telegram men sturen aan den Minister van Waterstaat, die met al het water, dat hem hier te lande ten dienste staat blijkbaar dit al maar oplaai end vuur niet vermag te blusschen. De heeren van de „Avro" hebben blijkbaar een abonnement genomen, geen vlek o£ ge hucht wordt door hen overgeslagen om er een goed geslaagde protestmeeting te houden. Zelfs Antoinette van Dijk moet mee op reis, nu niet om de kinderen zoet te houden, maar om ze opstandig te maken. Met dit al nadert de fatale datum van de zendtijdverdeeling al meer en meer. Nog een week, en het lieve leventje gaat beginnen, maar dan is de „Avro" zoo goed als dood. De natuur deed ook al niet mee om de „Avro" een waardige uitvaart te bezorgen, vorige week gaf de radio meer storing dan mu ziek, 't was als een symbool van de Hilversum- sche gemoedsstemming, de radio liet enkel ge pruttel en gemopper hooren. Maar deze week zullen we wat gaan beleven. De „Avro", de onvergelijkelijke, wordt zoo goed als stop gezet, en wat gaan we dan hoo ren? „Het Vaderland" heeft den nieuwen toestand, dié komen gaat, al in een pakkend beeld ge bracht, als „het nabije toekomstbeeld". Het ouweheertje, u weet wel, die alledag zoowat met een zorgelijk ding des levens in de kolommen van „Het Vaderland" verschijnt, ik "weet niet of hij bedoeld Is als het doorsnee type abonnë van het Haagsch liberale blad heeft natuurlijk ook een radio. Eigenlijk begrijpen we dan niet, wie 's avonds een blad als „Het Vaderland" voor zich krijgt met zoo'n smakelijk hoofdartikel van den erva ren polltieken redacteur, een geestig „Zij-licht je" van Garruli Filius of eet leuk dingsigheidje van Albertientje, wie heeft dan nog lust of be hoefte om naar eventüeele storingen, materi- eele of geestelijke; in de radio té luisteren. Maar in elk geval, en hoe 't ook zij, het ouweheertje van „Het Vaderland" 'heeft een radio, en hij houdt ervan het ding 's avonds aan te zetten. Als hij na deze week op een avond, aan het zoeken gaat en hij heeft Hilversum aangezet, dan zal hij natuurlijk te hooren krijgen: „en daarom, kameraden, moet onze vakactie gericht zijn Dat is natuurlijk heelemaal geen kost voor ons ouweheertje, die aan geen actie meer doet, of 't moet couponknippen zijn. Hij zal 't dan maar eens met Huizen wagen maar wat hoort hij daar: in dezeh christelijken staat is de vrouw ondergeschikt Dat klinkt hem al heel vreemd toe, want wie gewoon is het deemoedig figuurtje van het ouweheertje in „Het Vaderland" aan te zien, kan er moeilijk uit besluiten, dat dit ventje over z'n vrouw den despoot speelt. Of hij hoort bij den K. R. O.: „Roomsch Nederland, staat pal voor alle anti-papistische dwarsdrijverij 't Wordt een hopelooze boel, en als ons man netje dan ten einde raad de programma's van de week gaat raadplegen, dan blijktdat er binnen onze grenzen niet veel anders te kalen is." O, het beklagenswaardige ouweheerlg Hage- naartje, heel de wereld kan hij door de radio naar zich toe halen, maar nu Nico Treep en z'n Avro-orkestje niet meer iederen avond van uit Hilversum te krijgen is, is voor hem de aar digheid er af. Men zou zeggen „zoo'n klein nijdig secta- risje!" Ach ja, Hilversum en de „Avro" dat was nu eenmaal cultuur, de „K. R. O." en de „Vara" zijn voor een beschaafd en intellectueel mensch die Garulli Filius en Albertientje tot zijn lieve lingsschrijvers rekent, natuurlijk niet te ge nieten. Stel je voor dat hij zich nu voortaan moet encanallleeren met Teun den Klepperman, of ïhoèt zitten wachten op het avondgebed van Pastoor Perquin. Zelfs een hoofdredacteur, ook als je er twee hebt zooals „Het Vaderland", kan niet op alles letten wat 's avonds in zoo'n krant komt. En zoo gebeurde 't vorige week, net dat ik op bovenvermeld plaatje had zitten kijken van het bekende Haagsche ouweheertje, ik op een volgende pagina van hetzelfde „Vaderland" stuitte op een ander redactioneel artikel, waar in^ ons op hetzelfde radiogebied opeens wonder lijke openbaringen worden gedaan Arme Nico Treep, ja zelfs arme Willem Men gelberg! Want ik lees niet minder dan het volgende in „Het Vaderland": „Het is waarlijk niet alleen in Ons land, dat de uitzendingen van gramofoonplatenmuziek door de radio tot een van de geliefdste pro grammanummers behooren. In Amerika en in Duitschland, in Oostenrijk en in Engeland, zijn de luisteraars allen even verzot op deze soort muziek." Wat is er voor reden dat men de gramo phoonplaat verkiest boven muziek, o, Treep en Mengelberg! die werkelijk voor de radio microfoon wordt uitgevoerd? „Eigenlijk", zegt „Het Vadorlind", „kan men hier geen onderscheid meer maken tus schen werkelijke en mechanische .muziek. Ook radio-muziek is mechanische muziek; en het onderscheid, dat sommigen nog maken tus- schen werkelijke en mechanische muziek, ver valt lvier dus geheel." Wat heeft de gramofoonmuziek nu voor? „Wie weet met hoeveel moeite een gramo- foonplaat wordt opgenomen, wat men al doet om de eigenaardigheden van de microfoon tot haar recht te doen komen, hoe er op de klein ste kleinigheden gelet wordt, die weet tevens, dat er, ivat kwaliteit van uilvoering betreft, welhaast nooit iets beters is dan de opvoering van een gramofoonplaat." Luister eens goed, grootmogende heer Vogt, „Het Vaderland" zegt: „Bij den omroep, (ook bij den uwen) laat dit alles nog wel eens wat te wenschen over: ook al omdat men er niet den tijd voor kan vinden." „Daarbij komt, dat de gramofoonplaat de gelegenheid geeft alle bekende kunstenaars te doen hooren, en in een afwisseling, zooals geen radiostation kan bieden. En vooral dit laatste is van zooveel belang. Het eerste beginsel van amusement is: afwisseling. En tegen dit principe strijdt het systeem hoor arme Vogt! van alle Nederlandsche omroepvereenigingen er o, Nico Treep! een eigen strijkje op na te houden, dat per saldo steeds op dezelfde wijze speelt. En ten slotte is er het feit, dat slechts de gramofoon-onderneming de beste krachten kan engageeren en betalen. Alles ten voordeele van de kwaliteit." Als het ouweheertje van „Het Vaderland" nu ook dit artikel in zijn lijfblad gelezen heeft, dan behoeft hij zich niet meer ongerust te maken. Dan zal 't hem op stuk van zaken toch wel hetzelfde zijn of hij een „Polydor", eèn „Co lumbia" of een „His Master's Voice" door de „Avro", de „Vara" of den „Kro" hoort afdraaien En dit is dan toch nu „anerkennt" de beste muziek, die door de Radio kan worden uitge zonden. Beter dan Nico Treep, beter zelfs dan Willem Mengelberg, en met meer afwisseling, met meer perfectie en qualiteit. Waarom dient 't dan dat de „Avro" nu met den geldbuidel rammelt en met Janus Tulp bralt: „hier zitten de pegels!" als wij nu weten dat de gramofoonplaat, die iedereen kan koo- pen, huren en zelfs cadeau krijgen, veel beter muziek maakt. En wij weten allen bij ondervinding, dat ook de „Avro" niet versmaadt om er veel gebruik van te maken. Gelukkig gaan Wé de dingen weer nuchter zien, zelfs Floris Vos schrijft nu in de „Groene" over een kónlenden radio-vrede. en geeft daar bij de bekentenis, „dat er intrinsiek geen in het oog loopend qualiteitsverschil bestaat tus- schen de verschillende uitzendingen." Moest nu daarover bijna een burgeroorlog worden opgezet? De verdachte tot levenslang veroordeeld. De rechtbank te Arnhem deed heden uit spraak in de zaak vah den verdachte van den moord te Bennekom, den 35-jarigen J. H. wo nende te Ede. 'Dé rechtbank verklaarde hem schuldig aan het misdrijf van doodslag, voor afgegaan door "zedenmisdrijf en veroordeeldé hem conform den ëiseh van het O. M. tot levenslange gevangenisstraf. H. hoorde zijn vonnis rustig aan en riep toen hij door een der veldwachters de zaal wérd uitgeleid uit: „Dat is de moordenaar", waarbij liij in de Zaal wees. De kousenfabrick wordt voor onbepaalden tijd stopgezet. De staking aan de Transportkousenfabriek van de heeren Van Wijk Boertna, te Vries duurt reeds rttim 11 weken. Van het-aantal werkwilligen zijn reeds -eenigen ontslagen Zaterdag worden allen ontslagen en zal de di rectie het bedrijf voor onbepaalden tijd stil leggen. Een slager ernstig getroffen. Toen de slager J. J. te Hellendoorn Maanda; een koe wilde slachten en daartoe gebruik maakte van eeh schiettnasker, viel dit, doordat het dier een onverwachte wending maakte met den kop, op den grond, met het gevolg, dat, de kogel J. in de lendenen trof. Ter hoogte van den linkerschouder verliet de kogel het lichaam en vloog daarna door de zoldering vhn de slagerij.. J. moest zieh onmiddellijk onder geneeskun dige behandeling stellen. Zijn toestand is zeer ernstig. Drie personen gedood en vier zwaar gewond. Onlangs waren de inwoners van kampong Aboeng (Birajahg) onderafdeeling Berabai (Ëoïneo), getuigen van een afschuwelijke men- schéhsiachting, gepleegd door een zekeren Asnawi, in een aanval van waanzin, meldt de Nwe. Soer. Crt. Genoemde Asnawi, nog een jonge man, woonde met zijn moeder samen, leed reed3 1 y2 maand aan hevige koortsen en wilde de laatste tien dagen niet meer eten, maar dronk slechts groote boeveelheden water. Op bovengenoemden dag ging zijn moeder zich als gewoonlijk bij den put achter bet huis baden en Asnawi riep toen zijn grootmoeder, die naast het huis woonde, ten einde gemas seerd. te worden. Terwijl de oude vrouw haar kleinzoon aan het masseeren was, zag zij, dat hij van onder zijn kussen een kapmes te voor schijn haalde. Zij verbood den zieke dit te doën, onder be wering, dat zoo'n parang gevaarlijk wa3 in handen van een koortslijder. Asnawi stoorde zich niet aan die vermaning en kreeg blijkbaar een vlaag van waanzin; hij stond plotseling rechtop met de vlijmscherpe parang in zijn hand en gaf daarmede snel zijn grootmoeder éenige flinke kappen. De oude vrouw zakte zwaar gewond op den vloer. Daarop rende de waanzinnige met zijn bloederige parang de straat op en zag niet ver van zijn woning een zekeren Djalis, die bezig was zijn voorerf schoon te vegen. Hij rende naar den veger toe en gaf dezen, zonder een woord te spreken, met zijn kapmes enkele flinke houwen, zoodat ook Djalis zwaar gewond ter aarde viel. Een buurman van Djalis, genaamd Goesti Anang, die getuige was geweest van dit too- neeltje, nam een groote lans uit zijn huis en liep naar den amokmaker toe, dien bij som meerde zijn kapmes weg te gooien, onder be dreiging hem neer te zullen steken. De waan zinnige stoorde zich daar niet aan, sprong als een tijger zoo vlug', naarGoesti Anang toe en gaf dezen, voordat hij zich verweren kon, twee flinke kappen, zoodat zijn linkerarm bijna door- HOOGSTRAAT Reuter seint ons Uit Dublin Ad. 24 dezer: Hedenmorgen half vijf is de Southern Cross voor haar Atlantische vlucht gestart. Zooals bekehd is de Australische aviateur Kingsford Smith vergezeld van den Nederiand- schen vlieger van Dijk. Men seint ons uit Londen: Bij den start in den vroegen ochtend, kort na het aanbreken van d.en dag, was vrij groote belangstelling. De „Southern Cross" vloog op betrekkelijk geripga. boogie en was spoedig, uit het gezicht verdwenen. De eerste telegrammen van Kingsford Smith. Men seint ons uit Dublin d.d. 24 Juni: Voor het vertrek van de „Southern Cross" ver klaarde Kingsford Smith, dat hij, de weersom standigheden thans zeer gunstig achtte en dat hij zelfs dacht New York, zonder benzine bij te laden, te kunnen bereiken. Onmiddellijk nadat de „Southern Cross" was vertrokken kreeg het vliegtuig draadloos con tact met de landstations. Kingsford Smith seinde dat de zee èeh korten golfslag vertoonde. Te 7.30 uur (Greenwich tijd) seinde Smith, dat de Iersche kust uit het gezicht verdween. Op dat moment had hij een hevigen tegenwind. Boven zee was de lucht blauw en hét z'lcht Was,goed. Het vliegtuig vloog toen met een snelheid van ongeveer 100 mijl op een hoogte van 500 voet. In verband met den tegenwind schatte - Kings ford Smith de werkelijke snelheid op 75 mijl. Het Persbureau Vaz Diaz meldt, dat de Sou thern Cross zich hedenmorgen te 11.20 (Amst. Tijd) bevond op 53 graden 15 min. N. B. en "16 graden 57 minuten W. L. Het vliegtuig vloog met een gemiddelde snel heid van 82 mijJ pen uur, die naar Kingsford Smith seinde, bevredigend is. LONDEN, 24 Juni (V. D.), De Engelscbe bladen te Hongkong melden, dat te Tsinanfoe in de provincie Sbantoeng ongeveer 600 man Japansche troepen zijn aangekomen. Deze maatregel is in strijd met een vroe gere Japansche verklaring, volgens welke geen nieuwe troepen naar Tsinanfoe gezonden zou den worden en heeft daarom sterke opwin ding veroorzaakt. Later zullen, naar verluidt, nog 800 man Japansche troepen te Tsinanfoe aankomen. gehakt werd en zijn rechterarm gewond werd, terwijl Goesti Anang zijn lans losliet en de amokmaker hem daarmede nog een steek in zijn zijde gaf. Vervolgens rende de bezetene weer de straat op, zag een fietsrijder en wilde dien inhalen, doch de fietser was hem te vlug af en verdween. Daarop hield Anawi halt en ging een huis binnen, nog steeds gewapend met zijn moorden de parang. In dat huis zag hij een meisje van circa 9 jaren, dat kalm neerzat en voordat het kind iets kwaads vermoedde, kreeg zij over rechterwang en hals zoo'n geweldigen kap van den krankzinnige, dat zij spoedig stierf. Verder ging de moordlustige het huis binnen, waar een achtjarig ziek jongetje door een oude vrouw werd gemasseerd. Ook deze beide menschen kregen de noodige paranghouwén, zoodat beiden zwaar gewond werden. Het zwaar gewonde zieke kereltje werd spoedig naar het hospitaal vervoerd, doch stierf reeds onderweg. Na weer uit het huis weggeloopen te zijn, ontmoette Asnawi op straat een zekeren Djil, die een fiets voortduwde. Ook deze kreeg een kap, welke zijn linkerhand bijna doorbakte. Ieder, dien hij ver der tegenkwam, wilde hij aanvallen, doch om dat inmiddels het geschreeuw van „amok"- zieh in den kampong had verspreid, waren de meeste menschen reeds op hun hoede en ont weken den razende. Bij den kampong Ambitoo gekomen verdween de waanzinnige in het bosch. Den volgenden dag kon hij zond-r T~ilijk- heden worden gearresteerd. - PRENZLAU, 23 Juni (V. D.). De recht bank van gezworenen heeft in het proces tegen den tandarts Gutmann vonnis geveld: De verdachte is schuldig bevonden aan moord. Hij wordt ter dood veroordeeld en te' vens tot levenslang verlies van het burger recht. Ook werd verdachte nog tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld terzake van ern stige valschheid in geschrifte, welke zes maan den reeds bij de preventieve hechtenis z'jn in begrepen. HITTEGOLF IN DE VER. STATEN. 41 gr. Celsius te Chicago. NEW-YORK, 24 Juni (V. D.). In Chicago heerscht op het öögenblik een hitte van 41 graden Celsius. In de staten van het Midden- Westen heeft de hittegolf tot nu toe 15 doo- den geëischt. ERNSTIGE VAL. Maandagmiddag is te Buitenveldert bij eene verhuizing een der knechts bij het takelen vau een piano uit de eerste verdieping gevallen, waarbij hij met zijn hoofd op de steenen terecht kwam. Na voorloopig ter plaatse verbonden te zijn,, is-, hij met een ernstige schedelbreuk en intvêildfge kneuzingen pér auto n?.r.v 'iijtr wo ning te Amsterdam overgebracht. HENDAYE 23 Juni. (B.T.A.) Aanleiding tot de staking te Sevilla, waarbij, zooals gemeld, 40.000 arbeiders betrokken zijn, was een ge rucht, volgens hetweik Vrijdag j.i. een vrouw bij een treffen tusschen stakers en politie ei'n- stig gewond zou zijn en kort daarop in bet zie kenhuis overleed.. De stakers verzamelden zich heden voor de fabrieken, om de werkwilligen tegen te houden. In de straten wierpen zij barricaden op, om het verkeer te belemmeren. Het tramverkeer moest worden stopgezet. De garde moest met de blanke sabel optre den, waarbij vele arbeiders gewond werden. De stakers, vielen de politie aan. Ook de bakkers uit de Omgeving der stad, die brood aanvoerden, moesten het ontgelden. Br zijn intusschen maatregelen getroffen, om de brood voorziening te verzekeren. Er hebben verscheidene arrestaties plaats ge- bad; de meeste aanvoerders der stakers zijn gevlucht. Een H.Ni-bericht meldt nog de volgende bij- zonderbeden: In de straten werden door de stakers spij kers gestrooid, om bet verkeer zoo veel moge lijk te belemmeren. Ook het tramverkeer moest worden gestaakt, daar de wagens, die tracht ten uit te rijden, met een hagel van steenen werden begroet. De politie, versterkt door de Guardia civile, moest herhaaldelijk van de blanke sabel gebruik maken, daar zij aangevallen werd, toen zij de samenscholingen uiteen wilde drijven. Van weerszijden werd ook geschoten. Twee kinderen werden door kogels gewond. Bij de botsingen met de politie wérden ver scheidene arbeiders gewond, terwijl een 20-tal personen gearresteerd werden. Eerst tegen den middag gelukte het de poli tie de 'orde te herstellen. Ook het tramver keer werd hervat, nadlt op last van den bur gerlijken gouverneur agenten beschikbaar wareu gesteid, die de tramwagens begeleidden. 1.-50—4 per 100 bos, radijs (witpunt) 1.101.70, per 100 bos, selder!) 1328 ct. per dozijn, spi nazie f 35 per 100 kg., stoksuikerb. 39-51, stoksnjjboonen 4250, stam suikerboon-en 37 50, stajnsnijboonen f 2125, steksnijboonen .26—31, alles per 100 kg., tomaten A 27.70 29.20, id. B 27.30—29.20, id. C 26.90—27.90, id CC 1518 per 100 pond, tuin-boonen f 4.807.30 per 100 kg., wortelen 2.900.40 per 100 bos, zürihg f 5—7 per 100 kg. OSLO, 24 Juni (H.N.) In de Noordelijke IJszee is een Noorsch schip, dat reeds herhaal delijk tochten naar het Poolgebied had ge maakt, gezonken. Veertien leden van de be manning zijn daarbijo mgekomen. De oorzaak van het vergaan van Ket schip is nog onbekend. KOPENHAGEN, 24 Juni. (V. D.) Het in de IJszee vergane Noorsclie Poolschip, is de KRALINGSCHEVEËR, 24 Juni. Aangevoerd 11 kleine zal mep 1.802,50 en 5 groote zalmen f 22,85 per pönd. ROTTERDAM, 24 Juni. Heden werden aan de vischmarkt alhier van IJHiuldeh, NiètiWedlep en elders 300 manden en kisten versche visch aan gevoerd. De prijzen waren: kleine tong 30—40 middel tdrbot f 24—36, kleine tarbot ±2IS, haantjes S12, geep 610, makreel f 56, kleine schol 27, kabeljauw 510, gul 14, schelv-isch 25, leng 68, garnalen 23 per mand, versche paling f 46 per kistje, schotzalm f 38 per stuk. ROTTERDAM, 24 Juni. (Seheveningsche markt). Aangevoerd 190 kisten bokking 35 ct., 40 kisten spekbokking 58 ct. ,50 kisten makreel 1025 ct. alles per stuk, 4 manden scharren, groote .6080 ct., handgroot 4555 ct., middel 30—40 ct., k'rit 2?% ct. per bos. ROTTERDAM, 24 Juni 1930. Vlet- en Hchterwerk: 100 tot 160 ton f 6, 225 ton f 7, alles per dag. Vaarwei-k voor ztvaar goed, 60 -ton n. Apeldoorn (motor) f 3, 70 ton n Leeuwen f 2.50, 70 ton n. Druten (div. part.) 2.75, 50 ton n. Huihui zen f 3, ftlles per last. Lustelooze stemming in alle af deelingen.. ROTTERDAM, 24 Juni- 1930. B o ye .!i - R ij n. - "Waterstand vallend,. Er Was weinig vraag. Ruimte was voldoende. Stemming flauw. Voor ruwe producten betaalde men 4550 cent per last. Beneden-Rijn. Waterstand vallend. Er was weinig vraag. Ruimte voldoende. Stemming flauw. Ertsvrach-ten geen noteering. - Sleeploon volgens het 2527% cents tarief. Kolen naar Mannheim 45 ct.per last met 200 tons per dag -te lossen. Ertsvracht naar Grimberg 25 en 35 ets., naar Dortmund 50 en 60. ets. met 3 en' 6 lósdagen. AMSTERDAM, 24 Juni. Aardappelprijzen on veranderd. Aangevoerd 4 ladingen (462 H.L.). ALPHEN a/4 RIJN, 2.3, JuniSpinazie.' 7—9, heerenboonen 4648, aardappelen 9i3 per 100 kg., peen f ,811 per 100 bos, kropsla'Ie srt. 2,50—3,60, 2e srt. 1, komkommers le srt. (8—18, bloemkool le srt. 3—5, 2e srt. 1 per 100 stuks, aardbeien f ÏS32 per 100 pond. BODEGRAVEN, 24 Juni. Aangevoerd 483 par tijen kaas,, waaronder partijen met rijksmw.rk zijnde 21.408 stuks, wegende 192.672. kg. Prijs Goüdsc.he kaas met rijks-merk le srt. 4245, 2e srt. 36—39, Zwaardere metrijksrherk f 47, zonder rijksmerk per 50 kg. Handel vlug. BERICEL, 23 Juni. Aanvoer en prijzen waren als volgt: kAKnkhmmers le soort 11.6015.60, 2e soort 8.9012.30, witte komkommers f 14.10, 2e soort f S.40, bloemkool lè soort 14, 2e soort f 11.50, sla f 1.502.90, allés per 100 stuks; meloenen f 0.901.70 per stuk; tomaten A f 46.20 57.80, 13 45.6055.80, alles per 100 kg.; peen le soort 4—11, 2e sootr f 0.40—7.60 per 100 bos; slavellen 15 ct. per kist; tuinbootten f 6 per 100 kg. DELFT, 2-3 Juni. Bloemkool f 1—7,50, kom kommers Eng. le srt. 11,5014,90, 2e srt. 7,40 —9,90, witte le srt. f 11,2014,60, 2e srt.' f 6.80 10, sla 1—2,40, andijvie 15.40 per 100 stuks, peen f 5,109,90 per 10-0 bos, prinsessen f 4250 per 100 kg., tomaten f 15.9027,50 per 100 pond. ROTTERDAM, 24 Juni. Op de veemarkt var. heden waren aangevo-erd 264 paarden, 29 veulens, 288 magere en' 680 vette runderen, 343 vette eh graskalveren, 574 nuchtere kalveren, 51 schapen of lammeren, 7 varkens, 20 biggen, 2 bokken of geiten. De prijzen van het vee, besteed ter markt van-heden waren ais volgt: vette koeien le-kW. 103115 cv., 2e lew. 91102 ct.. 3e kw. 8-090 ct., vette ossen le kw. 90—107 ct., 2e kw. 7889 ct., kw. 7078 ct., stieren le kW. 88101 ct., 2e kw. 7488 ct., 3e kw. 6674 ct„ kalveren le lew. 138—148 ct., 2e lew. 110—121 ct., 3e kw. 100—110 ct., alles per kg. Mager vee: melkkoeien 260—360, kalfkoeien 250—360, stieren 240—400, pinken f 15-0—200, graskalveren 70160, vaarzen 190—275, werkpaarden 185325, slachtpaarden f 150275 hitten 95175, nuchtere kalveren 1016, fok- kalveren 19-27, biggen 1525. De markt kenmerkte zieh heden door een terugloopende noteering. Runderen konden zich niet in prijs herstellen, terwijl de stieren voor eel minder werden verkocht dan verleden week, de handel was daardoor dus zeer stroef. De han del in vette kalveren bleef zeer slecht, er was geen sprake van een vaste noteering. Voor prima melk- en kalfkoeien kon weinig worden besteed, zoodat er meer vraag was naar goedkoopereri soorten, zoodat; waardoor deze prijshoudend wa ren en zelfs iets hooger konden worden geno teerd. Jong vee aanvoer gering en weinig handel. Paarden bleven prijshoudend, waardoor handel eenlgszins lui. Nuchtere kalveren hand-el slap. Biggen bijna geen aanvoer. ROTTERDAM, 23 Juni. (Coöperatieve Tuin bouwveiling Rotterdam en Omstreken, G. A.) Holl. platg. komkommers le srt. 10.5014.10, id. 2e srt. f 7,3010.80, 3e srt. f 5.508.50, kom- kommerstek 59, spinazie 1214, postelein .3010.10, tuinboonen f 78, spitskool 2 2.10, alles per 100 kg.: bloemkool le srt. 2 -10, 2e srt. f 14.40 per 100 stuks, peen 8—14 bt. per -bos, Tomatéh A f 2490>28.5-0, B f 23.70 ;2'6.90, C 24.20—27.70, OC f 15-J24, snii'boonen 4548, stam-prinsesseboonen 4551, peulen 11 16 cent per kg. ROTTERDAM, 24 Juni. .(Bericht van de Rót- terdamsehe Eierenveiling, Warmóezlei-stl-aat). Kipeieren f 3,405,70, eend-eieren 34.85 per 100 stuks, aangevoerd 170.000 stuks. ZWIJNDRECHT, 23 Juni. (Groenten-veiling Zwiindreoht). aardibeieh, vroege 16—31, i-dem Jacunda m. dop f 2637, ld. z. dop f 3-036, aardappelen (blauwp.) 914, ld. (Schoolm.) 8 >9, alles per 100 kg., andijvie f 1.403.80, bloem kool f 0.50-3.70, per 100 stuks, druiven f 5153 per 10-0 pond, erwten f 920 per 100 kg., witte komkomm. 1 '1Ó.6Ó12.30, id. 2 7.'60^7.80, gr. komkomm. 1 9.8012.40, ld. 2 6.107.90, ld. 3 3j205.80 per 100 stuks; gr. komkommers (stek) 59 per 100 kg., kropsla 0.502.90, per 100 krop, kroten f 1,60—4.20 per 100 bos, meloenen 3585, perziken 7—10, per i00 stuks, peulen 6—20' per iöo kg., pietc«eiie"/"i:9tP^2;Tff' per- 100 bos, postelein 17 per 100 kg., rabarber ROTTERDAM aangekomen 23 Juni namiddag 3.IIEDDY, Nederrijn. Scheepv.-Mi], Otter backen, 2e Katendrechtschehaven Wz, erts; EAST WALES, Hudig Veder, B. Blanca, Maashaven 11, graan; 6.30 PANDION, P. A. v. Es Co., Manchester, Parkhaven, stukg.; SER IJ- LA, Phs v. Ommeren, Liverpool, Parkhaven, ■stukg.; 7.30 OYARZUN, N. A. B. O., Poorters haven, Waalhaven 34, ledig; 8.— STRASSBURG, Stand. Transp.-Mjj, Hambürg, n. Keulen, stukg. NIEUWE WATERWEG .aangekomen 23' Juni nkmïddag' r,— REWA, Danzig, voor Hoek van Holland; TM MYTTT.rS. Curacao, voor Vlaardingen; 8.15 SCOTTISH STANDARD, Tumpico. 8.40 LOLIN, Huelva; 9.25 HENRY STANLEY, Calabar; 10.20 GWENTLAND, Cardiff; 10.25 NIEUW AMSTERDAM,. New;-York; 10.30 RAMSHOLM, Bordeaux, bunkert Vlaardingen; 11.45 EVER MORE, Rouaan, bunkert Vondelingenplaat; vertrokken 23 Jüni namiddag 3.40 ÉUROS, ..Esbjerg; 4.10 WALTER FISCHER, Leningrad! FAIRPLAY XIV, slbt, Hamburg; l.SO TYR, Rafso; 4.50 P. L. M. 16, Rouaan; 5.35 SALMONPÖOL, Newcastle; 6.20 RE WA, Londen; 6.50 FIONIA, Bangkok; ALA- 'CRITT, Hartlepool: THE MARCHIONESS, Swansea; 7.35 BELLIS, Antwerpen; LISTA, Oslo; 7.50 TEXELSTROOM; Hamburg; KAUPO, Yxpila;- 8.15 GLENLUCE, Hamburg; 8.25 BATA VIER III, Londen: 8.45 FRISIA, 1., Hamburg, per slbt UTRECHT: 9.10 SHERINGHAM, Har wich: 9.35 BRAND ANGER, Archangel, 10.35 KURZEME, Riga: 11.— LIDUMS, Ho- vehsaai-i! CYRlLE DANNEELS, Goole; 11.35 CONGO, Lissabon; NJASSA, Z.-Afrika; 24 Juni voormiddag 12.35 AMSTERDAM, Harwich. IJMÜIDEN aang. 22 Juni: MA'RY, Billmo, voor Velden (erts): 23 Juni: CARL LEGIEN, Ghili (stukg.)ANNINA, Follonika (pyriet)AM- STELSTROOM, Manchester (stukg.)GRüNE- WALD, W.-Indië (stukg.); ODYSSEUS, Danzig (stukg.) vertr, 23 Juni: HIRD, Newcastle: NIEUWEN- DAM, Londen; TURAIDA, Libau: LUIMNEACH, Hamburg; POSEIDON, id.; LOTTE HALM, Gent: OLGA SIEMERS, Leningrad. Wind Z.W., flauwe koelte. VLISSINGEN aang. 23 Juni: PRINSES JU LIANA, Harwich; vertr. 23 Juni: ORANJE NASSAU, Harwich: gep. naar Antwerpen: BURGUNDIA, Gothen burg; OUD-BEI JERLAND, Southampton; CHARKÖW, Kopenhagen; LICHTENFELS, Cal. cutta; gep. van Antwerpen: REMI, Londen; GUINE, W.-Afrika; FORT MÈDlNE, W.-Afrikn; J. C. LA COUR, Duinkerken; gep. van Gent: BOLBEC, Newcastle. HOLLAND—AMERIKA LIJN. EDAM N.-Orleans n. R'dam p. 23 (2.n.m.) Ouessant 25 (1.v.m. G.T.) voor den Water weg verwacht. NIEUW t AMSTERDAM 24 v. New-York te Rott. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. ALMKEHlv (uitreis) 23 v. Messina. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. TEXELSTROOM 23 'van Rotterdam n. Hannmrg. JAVA—NEW-YORK LIJN. ANTILOCHUS, New-York n. Java 19 v. Belawan. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. MONTFERLAND (thuisreis) 22 (10.— n.m.) te Montevideo. KON. NEDERL. STOOMBOOT MIJ. FAUNA 22 v. Amsterdam te Hamburg. NEREUS 22 v. Amsterdam te Aarhuus. VAN RENSSELAER W.-Indië n. Amsterdam 23 te Havre. PRINS FRED. HENDRIK, Amst. n. W.-Indië p, 22 OUessant. HELDER 21 Juni van Amsterdam te Guayaquil. ARES, Chili n. Amsterdam 20 te Talcahuano. COMMEWYNE 21 v. Amsterdam te Barbados. CRIJNS8EN 20 Juni van Barbados li. Trinidad. ÈARALT 20 Juni te Panama. ODYSSEUS 23 van Danzig te Amsterda-m. PÓSEIDON 23 van Amsterdam naar Hamburg. KON. PAKETVAART MIJ. TOBA R'dam n. Batavia p. 21 Oporto. TORADJA R'dam n. Batavia 21 (middagbestek) 12.41 N.B. en 47.59 O.L. TOMOHON R'dam n. Batavia 21 (middagberi'O 5.47 N.B. én 92.6 O.L, RöTTERDAMSCHE: LLOYD. PATRIA Röft. n. Batavia te SaÖan'g. TJERIMAI Batavia n. Rott. 23 van Sabang. KOTA TJANDI (uitreis) p. 23 (2.n.m.) Sagre» ROTTERDAM—ZUID-AMEIilKA LIJN. ALUDRA (uitreis) passeerde 22 Juni Ouessant, STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. PRINS DER NEDERL. (thuisreis) 23 v. Algiers POELAU TELLO (uitreis) p. 22 Juni Perim. SINGKEP (uitreis) 20 Juni van Sydney. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. STENTOR Batavia n. A'dam 23 v. Port Said. CITY OF ROUBAIX, Japan n. Rott. 20 V, Manilla. CITY OF MADRAS 22 v. Rotterdam te Kobe. ALBI 11 .Tunl va nRotterdam te Libreville. AROLA MENDI 20 v. Rotterdam te B.-Ayres. ASK 18 Juni van Rotterdam te Stockholm. AGNETE 20 Juni van Amsterdam te Immingham ART AG AN MENDI, Rottm. n. Napels p. 21 Dungeness. AALSUM, Rottm. n. Norfolk 20 op 40 mijl W- v. Niton. ATSUTA MARU, Rottm. n. Japan 21 op 90 mijl Z.O, v. Land's End. AREND, 22 v. Rumpst. te Londen, BAGE 20 Juni van Rotterdam te Pernambuco. BANCHORY 21 van Amsterdam te Middlesbro. RO-CKENHE'IM, Rottm. n. New York p. 21 Beachy Hd. BALAKLAVA, Rottm. n. Gibraltar p. 20 Quessant BATAVIA 22 Juni van Rotterdaftl te Malta. BUSSUM, 21 v. New York n. Londen. OONSTANTIA 20 v. Rott. te Bordeaux. CITY OF GLASGOW 21 v. Rott. te Algoabaai. CISCATO, Rotterdam n. Genua p. 22 Óüessant. C. F. LILJEVA.LCH 20 v. Rotterdam te Shields. COLYTTO, Rlo Jan. n. Barbados p. 22 Per nambuco. CARDUCCI, Rottm. n. Genua p. 20 Dungeness. CHANGUINOLA, Rottm. n. Jamaica 20 op 220 mijl Z. v. Valentia. DUISBURG Rott. n. Japan 23 te Pt. Said. DéPUTé P. GOUJON 21 v. Rott. tè La/Rochelle DANMARK, "Rott. n. Japan 21 te Shanghai. ELIMA, Rotterdam n. W.-Afrika 17 v. Tabou. ESCAUT 20 Juni van Rotterdam te Rouaan. EV. NEOPHYTOS 20 v. Rott. te Immingham. ELENI G. EMBIRICOU, Rott. n. Civ. Vecchia p. 22 v. Dungeness. EXPORT, 22 v. Rottm. te Londen. FORT LAMY 20 Juni v. Rotterdam te Dakar. FRIESBAND, Rott. n. Japan 21 te Shanghai. FRITZ SCHOOP 18 v. Rotterdam te Filiau. FRIESLAND, 23 v. Immingham te Rouaan. OEORQIOS PITTAS 18 y. Rotterdam te Esbjerg. GREY COUNTY, Rott. n. Montreal 21 op 120 mijl van Land's End. GONNEVILLE, Rtt. n. Marseille 19 te La Paflice. GO-UWZE'E, slbt., 20 v. Liverpool n. Queenstown. QOOTE, Rottm. n. Cardiff p. 22. Lizard. GOUWE'STROO'M, Amstm. naar Towey 21' van Plymouth. GRIETJE, m. 22 v. Antwerpen te Londen. GRONINGEN, 22 v. Harlingen te Londen. GELDERLAND, 22 v. Immingham' te Gent. GAASTERLAND, 23 v. Amstm. te Goole. HOFLAAN, B.-Ayres n. Montreal 20 v. St Lucia. HILDEBRAND 19 Juni van Para naar Liverpool HASTINGS, Rottm. n. Mobile p. 22 Dungeness. HENDERIKA, 22 v. Terhagen te Londen. HOOGLAND, 23 v. Bremen op Tyne. INGVALL 22 Juni van Harlingen te Blyth. IMBER, Rottm. n. Manchester p. 22 Lizard. JAVA, Rotternam naar Japan 20 te Penang. JONGE JOHANNA Rott. n. Almerla p. 23 Gibr. JULIUS RUTGERS 18 v. Rotterdam te Pauillac. JABIRU, Rottm. n. L'pool 22 op 30 mijl N. v. Land's End. JOiLLY NORMAN, 22 v. Dordt te Londen. LINA PERRONE 21 v. Rotterdam te Shields. LAUWERZEE, slbt., 20 v. Lvpl. n. Queenstown. LANG T EBGORSE, Rottm. n. Swansea p. 22 Lizard. MAIN, Rotterdam n. Japan 22 Junl van Suez. MARTHA EUSS 19 Juni v, Delfzijl te Danzig. MAURITZ 17 Juni van Amsterdam te Kotka. MELROSE ABBEY 22 Junl van .Rott. te Hull. MBHEL, 22 v- Rottm. te Londen. MER.IGNAC, 21 v. Rottm. te Rouaan».. MAIxAXC,]-;18 v. Rottm. te Oporto. 'NtnviTDTA, 22 Y. Rottm. t'e Lohdeli. fl"-v NTBUWLAND, 23 v. Rottm. te GrangOrrintffh, NOORD HOLLAND, 23 v. Harlingen te Goole. OSTPREUSSEN 18 van Rotterdam te Pillau. ORANIA 21 Juni van Harlingen te Blyth. ORLEANS, 21 v. Rottm. te Newport. ORANJEPOLDER, 22 v. Rotterdam te Londen. OOSTERLAND, 22 v. Rottm. op Tyne. P. L. M. 23, Rott. n. Caronte p. 21 Ouessant. PRIONAS, Rotterdam n. Barry p. 22 Lizard. SCHELDELIJN 19 van B. Blanca naar Genua. SOCOMBEL 19 Junl van Tuapse te Stamboul. SRBBRENO 21 Juni van IJmuiden te Shields. ST. PALAIS, 21 v. Rottm. te Rouaan. S. N. A. 2, 20 v. Rottm. te Rouaan. SOETI DUJE, 21 v. Rottm. te Genua. SCHIELAND, 22 v. Rottm. op Tyn. ST. ANNALAND, 21 v. Blyth te Hamburg. ST. JANSLAND, 22 v. Rottm. op Tyne. TILAPA Rott. n. Santa Marta p. 23 Turk's Eiland TUCURINCA, Rott. n. Pto Castilla 22 op S60 mijl v. Valentia. TO'MALVA, Rottm. n. New York p. 21 Dung. TE'TELA, 22 v. Kingston Ja te Garston. THRASY VOULOS, Rottm. n. Slwansea p. 23 Lizard. TRINGA, Amstm. n. Liverpool p. 21 Lizard. TRITO, Rottm. n. Dublin p. 22 Prawle Ft. THEMTSTO, 22 v. Rottm. te Methil. USAMBARA 22 v. Rotterdam te Lor. Marques. WAGANDA, Rott. n. Algoabaai 21 v. Kaapstad. WITRAkt, Rotterdam n. Japan 21 van Singapore. WAMERU, Rottm. n. W. Afrika 20 v. Havre. ZEESTER 19 Juni van Danzig te Horsens. ZAANSTROOM, Amstm. n. Bristol p. 21 Lizard. NIEtrWË WATERWEG, aangekomen: 24 Juni, nam.: 3.10 CRISTALES, Bremerhaven voor. Schie dam; vertrokken 24 Juni nam.: 2.50 NICHTEROY, Vancouver. STOOMVAARTLIJNEN ME,ROPE, Sanchez n Amst vla Havre 23 op 70 mijl Z.W. van Land's End. WATERLAND B.-Ayres n. Amst. p. 24 Ouessant NIGTHEROY 24 van Rotterdam n. Vancouver. BUITENLANDSCHE HAVENS. SPECHT, 21 v. Amsterdam te Abo. STAR, 23 v. Kotka te Bremen. SAMOS, 21 v. Hamburg te Galatz. SANTA FC-, Brazilië n. Hbg. 22 te Rio Janeiro, SANTA THEREHA, Brazilië n. Hbg. P- 22 Fi- nisterre. BRAZIL MARU, N. York n. Hbg p. 23 Düng. MAROC, Antwl n. Midd. Zèe p. 23 Diingeness. OXBLOSUND, Botwood v. Antwerpen p. 23 Beachy Hd. OXENFHLS, Bremen n. Norfolk p. 23 Beachy Hd Angora, Hbg. n. Levant p. 22 Wight. HAiRRLDiA, 22 v. Rottm. te Southampton. SPINEL, Rot.fm. n. Garston 21 y. Portland. WILLBMSPlEiN, Rotterdam Wabana p. 23 PraWlé Pt. GOUWESTROOM21 v. Plymouth te Fowey. TRITO, Rottm. n. Dublin p. 22 Lizard. BOCKENHB-IH, Rottm. 11. N. York p. 22 Lizard BBNA.LDER, Ldn. n. Japan 23 V. Singapore. IMPERIAL, PRINCE, 22 y. Batavia n. New York. MALABAR, 22 v. Melbourne te Soerabaja. Trivia, 21 v. Tarakan n. Adelaide. CITY OF DUNDEE, 22 v. New York te Hollo. ATHELCHTBF, Lp!, n. Soerabaja 22 v. Aden. ELYS IA,' 23 v. Clyde te Kurrachee. DBNLOMO'ND, 3 3 v. Kurrachee n. Ver. Kov. 22 te Bombqy. K.HODÓUNG, 23 v. Marseille n. Boenjoe. Eager. 16 v. Bangkok n. Sabang. TE ROTTERDAM VERWACHTE SCHEPEN PREMUDA V. Nicolaleff 23.Juni v. Falmouth. ARLETTE vertrekt 25 Juni v. Sas van Gent. DéPUTé G: CHAJGNE 23 Juni v. Rouaan. RIJNDIJK v. Archangel p. 23 Lödlngen. SAMNANGER 19 v. Bagnoll via-Melilla. CLAN GRAHAM v. Ohittagong 24 Juni .te Ldn. TE AMSTERDAM VERWACHTE' SCHEPEN LAERTES v, Bremen 23 te Middlesbro.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 2