R.K. VOLKSBOND Land- en Tuinbonw- crisis Nachtposttreinen DINSDAG 24 JUNI 1930 V STRANDLEVEN EN NOG WAT Een kaï'ooper aangevallen DE REIS DER KON. FAM LIE MENSCHEN EN MEENINGEN CENTRALE RAADSVERGADERING DE AVONDPOST IN DE EERSTE BESTELLING BESTRIJDING VAN DE IEPENZIEKTE OVER DEN STROP - bestaande vEe&mDin&En. -onrv/öRPcn rmirmifim AUTOWDiSTr DE CANONISATIES IN DE ST. PIETER Dc mecnlng van den heer II. Colijn ER ZIJN NU OMSTANDIGHEDEN, WAARIN 'N BEROEP OP DEN STAAT GEOORLOOFD EN ZELFS GEBODEN IS Voorwaarts" laat een medewerker aan 't woord over „Strandleven hier en elders". Dat opschrift klopt niet met hetgeen er onder staat, want het gaat over heel wat dingen, die met het strandleven niets te maken hehben. Heel natuurlijk wordt door den schrijver in dat hlad van leer getrokken tegen hetgeen volgens de mode genoemd wordt de „Hol- landscbe conventie, de Hollandsche bekrom penheid" om vooral het buitenland te roe men in zijn breede en vooral gezonde op vatting. We noteeren het als een punt van vooruit gang, dat ook niet-katholieken tot de ont dekking komen, dat Nederland geleden heefi in zijn karakter door het somber, stijve Calvinisme. Een Katholiek heeft natuurnoodzakelijk een veel gezondere, een veel meer opgewekte een meer lachende opvatting van het leven. Voor hem blijft 't leven de groote gave Gods, ook in het bovennatuurlijke vol van schoonheid en genade. Zijn levensleer is liefde en vertrouwen op God, zijn houding die van kind in het huis des Vaders. Maar waarom gaat men naar het huiten- land, om daar juist de minst-mooie dingen als een regel voor ons te gaan halen. liet strandleven moet als bewijs dienen. Geen sterveling, zeker geen Katholiek, zal het nemen van baden, het zich de genoegens van zomer, zon on wa*er. van licht cn luchi verschaffen, afkeuren. De dwaze bewering, dat een Katholiek zijn lichaam als iets zondigs beschouwt, moest Du toch eigenlijk wel uit de wereld zijn, dat doet een Katholiek immers niet. Doch daar volgt niet uiit, dait eenieder in elke omstandigheid en iedere omgeving zon der meer dat lichaam maar moet toornen, en dat het genieten van zon en water ook iedere wijze van dat genieten redelijk en zelfs schoon maakt. Het strandleven in het buitenland, waar volgens dien schrijver zoo goed als geen controle bestaat, behoort bij de uitwassen van een aftandsche beschaving. Het zijn do groote, de rijke lui, de luie lui, die zich do weelde hebben veroorloofd, om modehuizen te helpen aan een goeden omzet van steeds meer luxueuso badpakken met datgene wat er hij komt. Van de groote lui gaan die uitspattingen gauw genoeg over naar den gewonen man cn vrouw. Dat het inderdaad bij al die zon baden en bij dat gemengde baden, en hij dat rondwandelen en dansen in badcostuum, dat allerhande afmetingen aanneemt, een „pan" wordt, ook in den vreemde, moest den schrij ver niet onbekend zijn. Als hij zich alleen maar eens te binnen wil brengen, wat er geklaagd wordt over de schandalen aan den Rijn, om de manieren van doen op die Rijn-eilanden, moet hij wel wat inbinden. Volgens hem: „wordt de Hollander liever zelf bleek en laat de stoeltjes, het canapeetje rood en hij zweert bij bijbelteksten, die voor hem vaak een starre verstikkende formule worden. Dit alles heeft niets te maken met godsvrucht cn godsdienst; wordt deze niet het best beleden in de vrije natuur." Hier komt de Hollandsche aap uit den mouw. Hier zit eigenlijk het verschil in de waardeering van het vrije strandleven. Iemand, die zich aan Bijbel noch bijbelteks ten stoort, zal daar anders over denken, dan een die zich wel daaraan stoort. Zoo zal een Katholiek anders denken over 'die „lichaamstentoonstelling" dan iemand, die de Katholieke moraal uit den tijd vindt. Wij vinden, dat het heel veel niet godsdienst en godsvrucht te maken heeft. En de oude tirade, dat godsdienst en godsvrucht het beste beleden worden in de vrije natuur, kan alleen nog indruk maken op de nazaten van Multatuli. f De feiten larten er niet veel van zien. En laat de schrijver gerust zijn: niet alleen wij in Holland „zitten gevangen in allerlei confessioneele cn conventioneele opvattin gen." Daar bestaan nog Katholieken buiten Holland, en nog heel wat niet-Katholieken, die elementair fatsoen genoeg hebben om het moderne strandleven niets minder dan walgelijk te vinden. KARD- SBARETTI Volgens niet-officieele berichten uit Rome zou kardinaal Sbaretti benoemd worden tot secretaris van het H. Officie. PASTOOR L. F. J. M- VAN RIEL. Naar wij vernemen is de Zeereerw. heer L. van Riel, pastoor der St. Stephanuskerk te Nijmegen, die wegens ongesteldheid verbleef fn „Maris Stella" te Scheveningen, thans ter observatie opgenomen in het R. K. Ziekenhuis St. Joannes de Deo te 's Gravenhage. ALGEMEEN MISSIE-PROCURATOR TE STEYL. Door het generaal bestuur der Congregatie van het Goddelijk Woord, werd tot algemeen missieprocurator te Steyl benoemd Pater Ant. Balhenhol S.V.D., thans rector van de H. Geestkerk te Charlottenburg-Berlijn. Zijn Zeer eerw. is in 1915 in het Missiehuis St. Gabriel bij Weenen priester gewijd. PASTOOR TH- C. A. STAM. De Zeereerw. heer Th. C. A. Stam, pastoor te Ouderkerk a.d. Amstel, is ter verpleging opge nomen in het Maria-Paviljoen te Amsterdam. Z.eerw. is lijdend aan een keelontsteking, waar bij zich een complicatie voordoet. Onmiddellijk gevaar Is evenwel niet aanwezig. C. J. DE LANG EVERTS EN. f In 63-j.--rifeeu ouderdom is overleden de lieer C. J. de nang Svertsen, oud-gemeentesecretaris yaa Rhedeu, VERSTERKING VAN HET INNERLIJKE BONDSLEVEN EN SAMENWERKING DER VAKBONDEN Gisterenmorgen is in „Amicitia" te 's Graven- ha:.i3 de centrale raadsvergadering van den Ned. R. K. Volksbond gehouden. Voor den aanvang der vergadering werd te tien uur iu de St. Theresialcerk de jaarlijksche H. Mis voor de zielerust van den oprichter, den heer W. Passtoors door pastoor J. de G reeve S.J. opgedragen. Omstreeks elf uur opende de voorzitter van het centraal bestuur, de heer L. H. van Rooyen de bijeenkomst met gebed, waarna hij de aan wezigen, itï het bijzonder rector J. Bots, gees telijk adviseur, den heer A. C. de Bruyn, alge meen voorzitter en het eerelid, den heer B. Lammers, verwelkomde. Spreker constateerde, dat 1929 een goed jaar was geweest voor den bond. Bedroeg de groei van den hond in 1928 549 leden, in 1929 nam het ledental toe met 1392, terwijl het eerste kwartaal van 1930 reeds een aanwinst van 320 leden geeft te zien. Na de voortgezette reorganisatie van den bond te hebben gememoreerd, drong spr. aan op versterking van het innerlijke bondsleven, met name de samenwerking der vakbonden, De rechtskundige bureaux voorzien in een groote behoefte. Ruim 5500 kwam den leden teti goede. Ofschoon de deelneming aan de retraite bevredigend mag worden genoemd, kan het aantal deelnemers nog grooter zijn. Voor Herwonnen Levenskracht" werd ongeveer 40.000 bijeengebracht. Het beleid van het bestuur werd goedge keurd. Na enkele opmerkingen werd het financleele verslag over 1929, dat een batig saldo van 1029.06 vermeldt, goedgekeurd. Het voorstel-Vlissingen om in plaats van twee maal per jaar één maal per jaar twee dagen te vergaderen, werd verworpen. Een tweede voorstel-Vlissingen, dat het cen traal bestuur uitnoodigt bij de afdeelingen een onderzoek in te stellen aangaande het weder zijds verplicht lidmaatschap van vak- en standsorganisatie en krachtiger op te treden tegen de hier heerschende ongezonde toestan den in het geheele land, heeft de ernstige aan dacht van het centraal bestuur en van het ver- bondsbestuur, doch deze behoeven daarvoor den krachtigen steun der vakhonds- en afdee- lingsbesturen. Het centraal bestuur zal een ernstig onderzoek instellen. Na ampele bespre king werd het voorstel-Vlissingen ingetrokken. Bij de bestuursverkiezing, welke inmiddels had plaats gehad, werden de heeren L. H. van Rooyen en Th. J. H. Mouwens herkozen, ter wijl bij herstemming in plaats van den heer J. C. J. van der Leeuw werd herkozen de heer P. Dekker (Haarlem). De heer A. C. de Bruyn, voorzitter van het R. IC. Werkliedenverbond constateerde vervol gens in een korte toespraak, dat het Haarlem- sche centraal bestuur alles doet, wat den bond en den arbeiders nuttig zijn zal. Het weder zijds verplicht lidmaatschap baart niet alleen zorgen aan het centraal bestuur en aan de af- deeling Vlissingen, doch ook aan het verbonds- bestuur. Toen in 1925 de centralisatie kwani was punt een: het wederzijdsch lidmaatschap is verplicht. Het bestuur had de bevoegdheid hiervan hij uitzondering te doen afwijken en maakte hiervan enkele malen gebruik. Het ab soluut doorvoeren kan op organisatorische moeilijkheden stuiten. Waar in de kern, tus- sclien honds- en vakafdeelingen, goede samen werking het vertrouwen fundeert zijn geen moeilijkheden. Die richting moet liet uit. Vervolgens wees de heer de Bruyn op het voorwoord, van mgr. Ottokar Prohaszka, bis schop van Stuhlweissenburg in het boek „Oeco- nomla Perreiini's" van Anton Orel, luidende. „Vreezen wij de opmerking radicaal te zijn niet, Hem, die ons van radicalisme beschul digt, antwoorden wij, dat wij slechts aan de verwezenlijking van Leo XIII's program wer ken. Met Leo XIII leggen wij den nadruk op het recht van het proletariaat om te leven, recht om over een bewoonbaar huis te beschik ken, een familie te onderhouden, de vruchten van productie en arbeid te ontvangen". De Katholiek sociale actie aldus spr. moet zich thans uitspreken tegen de anarchie, het kapitalisme, de productiewijze en inzien, dat het kapitalisme zeer beslist plaats njoet maken voor een andere productieorde. Nadat de heer H. B. Haver een geestdriftige rede over „Herwonnen Levenskracht" had ge houden werd vervolgens de heer L. H. van Rooyen tot voorzitter herkozen. Te kwart over vijf werd de vergadering ge sloten en ging zij onder het zingen van het strijdlied uiteen. Geen succes DE DADER GEARRESTEERD Gistermiddag kwam de 55-jarige kaslooper T. de Visser van de Kasvereeniging, te Am sterdam met een tasch, waarin zich een aantal effecten bevond, die een vrij groote waarde vertegenwoordigden, van de trap van een perceel aan het Koningsplein hij den Hei- ligenweg, waar zich de kantoren van de effec- tenfirma Wessebiu bsvinden. Plotseling kwam hem een ongeveer 31-jarige man tegemoet, die hem met een gummistok op het hoofd sloeg. De slagen hadden echter niet het gevolg, dat de dader er van verwacht had. De kasloopei verloor het bewustzijn niet, maar sprong in tegendeel op den aanvaller toe. Deze zag, dat de aanslag mislukte en nam de vlucht. De kas looper rende hem onder het roepen van: „Houdt den dief" na en met behulp van enkele voorbijgangers kon de dader in de Kalverstraat bij het Spui worden gegrepen. Hij werd onmid dellijk aan de politie overgeleverd, die hem op het bureau aan den Singel aan een eerste ver hoor onderwierp. De man, die een 31-jarige bankbediende is, en reeds gedurende enkele maanden werkloos was, legde een volledige bekentenis af. De gum mistok, waarmee hij den banklooper had aan gevallen, werd nog op hem gevonden. De aan gevallen banklooper, die ook naar 't bureau aan den Singel was gebracht, heeft geen noe menswaardig letsel bekomen. Een vrij groot aantal getuigen, die den aan valler het gebouw hadden zien binnengaan en weer verlaten zijn eveneens reeds door de politie gehoord. Naar wij nader nog vernemen, was de dader eenige maanden geleden uit Amerika gekomen. Sindsdien is hij te A'dam steeds zonder be trekking geweest. Heden werd hij overge bracht naar het huis van bewaring. HET VERBLIJF OP DE BATAVIER V De aankomst te Bergen Van een specialen correspondent) Het was slechts aan weinig ingewijden ge oorloofd bij de aankomst van H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Julian^ te Bergen tegen woordig te kunnen zijn. Het'geheele bezoek was streng geheim gehouden en daar H. M. den wensch had te kennen gegeven, deze reis incog nito te willen maken hadden de Noorsche autoriteiten zich ervan onthouden H. M. te komen verwelkomen. Op de aanlegplaats Sholtegrund Mole zagen wij dan ook slechts den Nederlandschen consul en de heeren der directie van de firma Benett, vertegenwoordigers van de firma Miiller en Co, welke voor de goede organisatie dezer Konin klijke ontspanniugsreis hadden zorg gedragen. De loopplank werd Woensdagmiddag om 2.10 namiddag uitgeworpen en H. M. de Koningin en Prinses Juliana gingen onmiddellijk aan wal om onbekend te blijven. Gewapend met een schetsboek toog H. M. de Koningin naar een zeer oud historisch kerkje om dit juweeltje van oudheid in haar schetsboek vast te leggen. Daarna gingen beide doorluch tige toeristen in de stad winkelen, om na een drietal uren weder aan boord te gaan. Wij trachtten van de bemanning iets naders te we ten te komen maar spoedig bleek het, dat de kapitein het parool had uitgegeven „mondje dicht" over deze reis te houden. Toch kwamen wij eenige details over deze vorstelijke reis te weten. Bij het vertrekken en passeeren van de Hoek van Holland heeft de Batavier V een vol kwartier moeten wachten, omdat van 's Graven hage de post te laat verzonden was geworden, dank zij de welwillende medewerking van de firma Dirkzwager mooht het gelukken deze post nog tijdig binnen te kunnen loodsen. Onmiddel lijk bij het verlaten van de Hoek werd de stan daardvlag door de gewone Nederlandsche vlag vervangen. De marconist had zorg gedragen dat op de gramofoon van Prinses Juliana een eleetrische versterker was aangebracht, zoodat het gevolg, bestaande uit 8 personen o.w. Jhr. H. A. van Reigersberg Versluys en echtgenoote (Baronesse Schimmelpenninck van der Oye), Jonkvr. Hardenbroek van Lookhorst, en Hr Ms. Adjudant, de heer C. O. van Kesteren, en het bedienend personeel van H. M., bestaande uit 11 personen, steeds over het geheele dek de gra- mofoonmuzlek konden hooren. Prinses Juliana gaf den volgenden dag blijk een goede verpleeg ster te kunnen zijn. Zij eischte, dat zij persoon lijk de verpleging op zich nam van een der hof dames alsmede van de Kamenier van H. M. de Koningin, die beide ernstig zeeziek waren ge worden. Zij bracht haar verschillende versna peringen en lectuur en de bemanning was steeds vol lof over de jonge democratische prinses. Zooals reeds telegrafisch werd medegedeeld, liep dank zij het schitterende weer deze zeereis goed van stapel. H. M., die reeds met den kapitein en dezelfde boot eenige zeereizen had medegemaakt uitte haar blijk van waardeering door den ka pitein een prachtige zilveren driemaster fregat ten geschenke aan te bieden. De marconist, lsto hofmeester en stewardess kregen kleine spelden, een W. waarboven een klein kroontje was be vestigd. H. M. Wilhelmina en H. K. H. Prinses Juliana hebben van Woensdag op Donderdag op de Ba tavier V overnacht. Donderdagmorgen om 10 minuten vóór S vertrok het hooge gezelschap met een extra trein naar Finse. Hier houden de Koninklijke gasten met gevolg verblijf in het hotel, dat, vlak bij het station gelegen, uiterst comfortabel is ingericht. Het weer is prachtig. De tijd wordt voornamelijk doorgebracht met paardrijden. Begin Juli vertrekt het gezelschap meer noord waarts naar Bygdin. DE CHANTEURSBENDE. Meerdere personen in arrest Donderdag j.l. heeft de officier van Justitie mr. Rijkers bij het nemen vao zijn requisitoir t-egen den 24-jarigen M. J. van A., die voor de rechtbank terechtstond wegens oplichting door chantage, reeds doen uitkomen, dat er meerdere chanteurs in arrest waren gesteld, tegenover wie allen hij met de grootst mogelijke gestreng heid zou optreden. Gearresteerd zijn R. B., J. van E. en C. M. van D., die er allen hun beroep van hadden ge maakt om bepaalde niets kwaads vermoedende eenzame wandelaars aan te houden en hun onder voorwendsel van een of ander zedende lict gel'd af te persen. Invoering bij den komenden winterdienst Het postvervoer tusschen de groote steden in het Westen eensrzijds en de provincie ander zijds is een punt, dat reeds geruimen tijd de aandacht van de postadministratie had. Een zoo snel mogelijk brievenvervoer op den dag is weliswaar gewaarborgd, doordat alsdan in ruime mate van het spoorwegnet voor postver voer gebruik wordt gemaakt, doch des nachts ligt dit verkeer stil. En voor het zaken- en handeisjeven zou het juist van groot belang zijn, dat do correspondentie in de groote han delscentra, welke dagelijks bij de sluiting dei- kantoren is afgewerkt, nog zóó snel kan worden vervoerd, dat de provinciale bestemmingen den volgenden morgen reeds vroegtijdig werden be reikt en omgekeerd. De postdienst heeft reeds jaren geleden getracht door nachtvervoer deze in handelskringen sterk 'levende belangen te bevorderen. De hooge kosten, welke het inleg gen van nachttreinen, alléén voor postvervoer zou medebrengen zijn echter oorzaak geweest, dat de vroeger gedane pogingen in deze rich ting niet tot een resultaat hebben geleid. Thans is echter tusschen de Spoorwegen en den P.T.T.-dienst overeenstemming verkregen betreffende een doelmatige en economische uit voering van een dergelijken maatregel. T-ot goed begrip van de groote versnelling welke hiermede in het postvervoer wordt be reikt is een schetskaartje van de geprojecteer de verbindingen mede opgenomen. De avond- correspondentie uit Amsterdam-Rotterdam en 's-Gravenhage naar alle daarop voorkomende provinciale plaatsen zal alsdan reeds den vol genden dag ïn de eerste bestelling kunnen wor den bezorgd. Omgekeerd is betzelfde het geval. Men behoeft slechts zorg te dragen tijdig vóór het vertrek van de nachtverbinding te posten. Het is de bedoeling deze nachttreinen van de beginpunten in de provincie te pl.m. 22 uur of later te doen vertrekken terwijl het ver trekuur uit de groote steden omstreeks midder nacht valt, zoodat practisch gesproken een ieder zijn avondcorrespondentie nog kwijt kan met deze verbindingen. De bestaande nachttreinen tusschen Amsterdam en Rotterdam, alsmede die welke reeds op andere trajecten rijden, blijven gehandhaafd. Voorts zullen geleidelijk en naar behoefte aftakkingen naar andere plaatsen bijv. door autovervoer, kunnen geschieden, zooals in het project reeds voor enkele trajecten is uitge stippeld. Er wordt gestreefd naar een bevredi gende oplossing om ook Zeeland op het nacht- net te verbinden; de moeilijkheden zijn hier echter grooter dan elders, zoodat de verwezen lijkingsmogelijkheden voor dit deel van het traject nog niet vaststaan en nader in studie zijn. De postdienst heeft thans een, op royale schaal geprojecteerd, begin gemaakt, dat niet temin voor geleidelijke uitbreiding vatbaar is. Het plan zal, met voorbehoud van noodig blij kende wijzigingen, met ingang van den komen den winterdienst worden ingevoerd. In den tusschentijd zullen de omvangrijke technische en organisato»ische voorbereidingen met de Spoorwegen worden getroffen. Werkzaamheden van het studiecomité Vrijdag 20 dezer heeft het Comité ter bestu deering en bestrijding van de iepenziekte te Utrecht vergaderd, ter bespreking van den om vang, dien aan het onderzoek gegeven kan wor den in verband met de beschikbare fondsen Met erkentetijkheid werd vastgesteld, dat de geldelijke steun bevredigend is, zoodat aan de verschillende onderzoekingen de aanvankelijke gewenschte omvang zeer waarschijnlijk kan worden gegeven. Met de mogelijkheid, dat de onderzoekingen later nog eenigszins uitgebreid moeten worden, zal echter rekening moeten worden gehouden. Met kracht wordt het onderzoek naar de rol, die de iepenspintkevers spelen hij de verbrei ding van de ziekte, voortgezet. De aanvankelijk verkregen resultaten zijn door eenige Duitsclie onderzoekers reeds bevestigd. Daarnaast wordt op zoo uitgebreide schaal, als in verband met de financiën mogelijk is, aan het onderzoek naar voor de ziekte weinig vatbare of geheel onvatbare rassen of soorten verder gewerkt. Hierin wordt veel materiaal, van buitenlandsche cnnuecties verkregen of als nog te verwachten, betrokken. Men meet echter niet verwachten, dat de crisis door een serie Stantsmaatregelen zal kunnen worden opgelost In een te Goes gehouden vergadering van het Prov. Comité van A. R. Kiesvereeniging, heeft oud-minister H. Colijn een rede gehouden over „de Landbouwcrisis". Spr. schetste eerst de economische moeilijk heden, waarin een groot deel van de wereld verkeert. Het is verkeerd alleen te letten op de moeilijkheden waarmede de Nederlandsche landbouw heeft te worstelen. We staan hier voor een internationaal verschijnsel. De we reld van thans vertoont de algemeene kenmer ken van een wereldcrisis, zooals lage rente voet, goedkoop geld, lage producten-prijzen en afneming van den wereldhandel. Het opsporen der oorzaken van deze crisis is uiterst moeilijk. Spr. wijst op het verbroken evenwicht tusschen goud en zilver, wat vooral in het verre Oosten van zoo grooten invloed is. Dichter bij huis blijvende, noemt spr. de tariefpolitiek der meeste landen, waardoor is ontstaan een voortdurende verkleining van de markten, waar men zijn producten kan kwijt raken. Verreweg de meeste landen van Europa zijn, wat hun economie betreft, gaan leunen op den arm van den Staat. Men wilde ver eenigen. wat absoluut onvereenigbaar is, nl.: goederen uit het buitenland weren door hoogo tariefmuren en door handelsverdragen het afzetgebied in het buitenland bevorderen. De uitkomst is dan ook geweest, dat de politiek van het sluiten van handelsverdragen in een dood slop is terecht gekomen. De politiek van de meeste Europeesche landen is in de laatste 10 jaar geworden: te komen tot een gesloten huishouding. En dat is een volslagen onmoge lijkheid, tenzij men terug wilde tot den meest primitieven landbouwstaat. Alle landen, die aangewezen zijn op uitvoer van hun producten, ondervinden de gevolgen van de economische crisis het pijnlijkst. Daar onder behoort ook Nederland, welks landbouw in hoofdzaak gericht is op den export. Op dit oogenblik teistert de crisis onzen akkerbouw, maar de ervaring heeft geleerd, dat elke crisis bij den akkerbouw begint en successievelijk ook de andere deelen aantast. I Er is gekomen een groote wanverhouding tusschen de prijzen der producten en de pro ductie-kosten, zoodat de toestand in den akker bouw buitengewoon ernstig is. Vanwaar die ineenstorting? Naar het spr. voorkomt door het aanbod van overzeesche granen tegen prijzen, waarvoor hier niet geproduceerd kan worden en door de onverkoopbaarheid van vele hier geteelde producten. Als nevenoorzaak noemt spr., dat sommige landen hun overschot tegen enorme verliezen op de wereldmarkt werpen (dumping). Steun van een of andere cultuur is nog zoo eenvoudig niet als men het wel eens voorstelt. Men zie b.v. naar Duitschland, waar men be gonnen is een invoerrecht op suiker te heffen van 6 per 100 K.G., maar waar men dit in weinige jaren, omdat telken jare de productie sterk werd opgevoerd, heeft moeten brengen op 19. En men is er nog niet. Maar van deze verhooging is de boer nooit beter geworden. Hoe nu in Nederland tot verbetering te komen? Spr. schaart zich bij hen, die in hoofd zaak de redding zien komen van de boeren zelf. Maar er kunnen omstandigheden zijn, waarin een beroep op den Staat geoorloofd en zelfs geboden is. En die omstandigheden zijn er nu. daar onze boeren te kampen hebben tegen den geweldigen staatsarm, die er bij de boeren in andere landen achter staat. Er zijn maatregelen, die eerst op langen ter mijn werken, zooals goed landbouwonderwijs, ruime voorlichting omtrent afzetmogelijkheden, meerdere algemeene voorlichting op landbouw gebied (er zijn mensch-en, die alles verwachten van een afzonderlijk Ministerie van Land bouw, tot wie spr. echter niet behoort, omdat alles afhangt van een man, die aan het hoofd van het betrokken departement staat), ver betering van Verkeersmiddelen enz., maar er zijn ook maatregelen, die direct baat brengen. Deze verdeelt spr, in niet- en wel doeltreffende. Wat zouden we b.v. met een beschermend hoog tarief moeten uitvoeren? Wat hebben we aan een hoog invoerrecht van boter, kaas, groenten, eieren, bloembollen en andere pro ducten, die juist uitgevoerd moeten worden. Wat verbouwt men bier niet genoeg? Feitelijk alleen broodkoren. Alleen dus een invoerrecht op graan zou zin hebben. Voor zoover het aan spr. ligt, zal echter deze kwestie, evenals de sociale verzekering, buiten bespreking blijven, want dan zal het politiek venijn zijn werking gaan doen. Dan vliegen de politieke partijen elkaar naar de keel en komen de boeren tusschen twee stoelen te zitten. De politieke strijd zal dan gestreden worden op de ruggen der boeren. Vooralsnog neemt de A.-R. partij dit standpunt in. Een ander middel is het verleenen van steun bij uitvoer (een zgn. uitvoerpremie). We zien echter, dat op dit gebied de eene staat neutraliseert, wat de ander heeft gedaan, b.v. Oostenrijk en Zwitserland. Weer anderen noemen bet onderhandelings tarief. Hiervan is spr. echter in de tegenwoor dige omstandigheden zeker geen voorstander, omdat de verdragspolitiek op dit oogenblik ge heel verstard en vastgeloopen is. Ook socia lisatie kan ons de noodige hulp niet brengen. Welke middelen zijn er dan wel? Ten eerste een weg zoeken, die ons in staat stelt, ons effectief te verzetten tegen de dumpingspolitiek van andere staten. Het is onduldbaar, dat andere staten ten koste van millioenen onzen landbouw in verdrukking brengen. Hier moet den staat om hulp gevraagd worden. Ten tweede staatssteun aan sommige takken van productie, die voor den landbouw niet ge mist kunnen worden, b.v. de bietencultuur. Hierbij merkt spr. op, dat het ingediende wets ontwerp geen daadwerkelijke hulp aan de boeren brengen zal. Er zal dan meer moeten gebeuren. Ten derde stelle de staat door milde crediet- regeling, zoo noodig renteloos geld beschikbaar voor het finaneieeren van niet aan dadelijk bederf onderhevige voorraden, b:v. aardappel meel. Ten vierde verlaging van lasten (spoor- en tramtarieven, vleescliaeeijns, crisis-opeenten op de grondbelasting. Deze maatregelen vallen binnen het vermogen van den Staat en be- teekenen voor den landbouw wel eenige hulp. Men moet echter niet verwachten, dat door een serie staatsmaatregelen de crisis zal kun nen worden opgelost. Spr. kent alle landen, waar de laatste jaren de landbouw op den Staaï leunde, maar nergens is de toestand beter dan hier- In hel huis van den gehangene spreekt men niet over den strop! Zoo staat het heelemaal nietdal een libe raal schrijver in een liberaal blad het vol gende smalende zinnetje laat drukken: Afgezien van dc baantjes, die de broe ders in ruime male uit de handen van de rrgcering aanvaarden, moet worden vast gesteld. dat er niets eigens van die ge zamenlijke rechter partijen uilgaal." YoiKSEH VCCrt 'ELFT" O-"'"' 'UTrM-f GOUDA LaióE iwacuwe TOELICI-lTinG MAAMRFtUT ..Die zit", zouden de voetballers zeggen. Verondersteldal een rechtsclie Rcgccring hel er op aanlegdecenig en alleen, of zoo goed als alleen, de openkomendc baantjes aan geestverwanten vit te deelen. Zoo iets zou verkeerd zijn. Want daar moet worden gekeken naar de geschiktheid, de bekwaam heid van den candidaat. Vroeger, in den goeden tijd der liberale llegerringcn, bestond ook dal wetsartikel. Nu zijn Liberalen vergoders van dc wet; daarom kwamen Katholieken bijvoorbeeld niet aan bad. Godsdienst mocht geen reden van uit sluiting zijnmaar dc practijk schikte het altijd zoo, dal een Katholiek nooit geschikt voor het. baantje was. Wij mcenen, dat in dien lijd de liberale broeders in ruime mate de baantjes uil de handen der llcgeering aannamen. Dut is een beetje veranderd. Sinds Hechts door samenwerking wat meer macht kreeg, kwam ook dc kans naar voor, dal Nederlandsche wetsartikel geheel en al uil te voeren. Nu blijken er wel gcschiltlen te zijn. Nu staat er lerens nog altijd een grooten achterstand in te halen, een onrecht goed te maken, dat door liberalen gepleegd is. Doch in de kringen, waar de liberalen nog dc lakens uitdeelen, is het nog lastig een Katholiek geschikt tc achten voor een baan tje! Dc oude verkrachting van het beroemde wetsartikel werd nog niel overal in den ban gedaan. Over zoo iets schrijven of spreken in eigen huis, klinkt als een vloek in een duoden- kamer! EEN PLECHTIGHEID VOL MAJESTEIT De H. Vader door 60.000 menschen toegejubeld Zondagochtend had in de St. Pieter de hei ligverklaring plaats van de zalige Spaanscbe Augustinesse Catherina Thomas en van de zalige Lucia Filippini, stickteresse der congre gatie van vrome onderwijzeressen, welke baar naam draagt. Met grootsehen jubel gingen de canonisaties wederom gepaard- Om acht uur verliet de indrukwekkende hof staat, samengesteld uit een talrijke schare se culiere en reguliere geestelijken, vertegenwoor digers 1er Romeinsche colleges, prelaten, bis schoppen en kardinalen, reeds het Vaticaan; om 9 uur werd Z. H. de Paus op de sedia gesta. taria de St. Pieter binnengedragen. De majestueuze basiliek bood met de sprook jesachtige verlichting harer zevenhonderd kris. tallen kronen een ouvergetelijken aanblik. De zilveren trompetten schetterden den feest- marsch, toen de Paus het heiligdom betrad, de 60.000 aanwezigen juichten hun ontróerenden jubel den H. Vader toe. De Paus begaf zich eerst naar de koorkapel, om er het Allerheiligst Sacrament te aanbid den, en vervolgens naar de absis, waar de Pau selijke troon was opgericht. Rond den troon hadden zich de kardinalen geschaard, de patriarchen en de aartsbisschop pen, die den H. Vader, overeenkomstig het cere monieel, hun hulde brachten. Er waren vier kardinaal-bisschoppen, 17 kardinaal-priesters, o.w. Zijn Eminentie van Rossum, drie kardi naal-diakens. Daarna namen de plechtigheden der canoni satie een aanvang. Kardinaal Laureuti, de prefect der Ritencon- gregatie, begaf zich, vergezeld van de consisto riale advocaten, naar den Pauselijken troon, om tot den H. Vader de gebruikelijke drie ver. zoeken, „instanter", „instantius" en „instantis- sime" te richten. Op de beide eerste liet de H. Vader antwoorden door mgr. Sebastiani, schrijver der Latijnsche Pauselijke brieven en breven. Daarna beval de Opperherder, dat allen hun gebed zouden vereenigen met het Zijne, waarop de Litanie van alle Heiligen en het Veni Crea tor gezongen werden. Door mgr. Sebastiani liet de H. Vader, on middellijk na deze gebeden, bekend maken, dat met de heiligverklaring een aanvang kon worden gemaakt. Zelf las de Paus, gezeten op zijn troon, het decreet voor, waarna een jubelend Te Deum den Hemel de dankbaarheid vertolkte der aarde dat wederom twee menschenkinderen de eer der altaren waren waardig bevonden. De H. Vader begaf zich nu naar den kleinen troon bij de Confessio, waar Hij bekleed werd met de pontificale misgewaden, terwijl intus- schen de tertsen gezongen werden. Omringd door een talrijke assistentie, begon de H. Vader daarna, met allen luister aan de liturgische plechtigheden in de roemrijke basi liek verbonden, het hoogheilig Sacrificie. Na het Evangelie hield de Paus van zijn troon een homilie over de nieuwe Heiligen. Toen liet H. Misoffer voltrokken was, verliet de stoet iu de orde, waarin hij gekomen was, wederom het heiligdom. Voor de confessie staande gaf ae H. Vader, alvorens de basiliek te verlaten, nog den Apos- toliscben Zegen met vollen aflaat, waarvan de afkondiging in het Latijn en het Italiaansck. geschiedde. „BLACK AND WHITE". In Carré te Amsterdam is Zaterdagavond de première gegaan van de muzikale revue „Black and White", waaraan o.a. Harry Flemming met een uitstekend Jazz-band medewerkt. Voor het optreden van de leden van dit muziekgezel schap, dat zijn taak met élan vervult, hebben wij alle waardeering. Des te meer spijt het ons dan ook ons mo mentcel van verdere bespreking te moeten onthouden, omdat er enkele dansnummers ten beste worden gegeven, die ons noodzaken een bezoek aan Care ditmaal U ontraden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5