ALGEMEEN OVERZICHT. 8i*i NOTRE-DAME IN FEEST LICHT Razzia onder Macedoniers Merkwaardige tunnelbouw ■w K y -41011 iPllil :ni Ml Valschemuntersproces DE „GRAF ZEPPELIN" LASTIGE NATIONAAL- SOCIALISTEN GEWELDIGE BRAND DUITSCH-POOLSCH INCIDENT AMERIKA'S NIEUWE TARIEVEN KONING ALFONS TE PARIJS ENGELAND EN HET VATICAAN I Britsck-Indië In het eindrapport der Simoncommissie wordt eenstemmig de raad gegeven, om Britsch- Indië op federalen grondslag met verreikende constitutioneele hervormingen te reorganiseeren Voorgesteld wordt een provinciale autonomie. De provinciale ministeries zullen tenvolle ver antwoordelijk zijn tegenover de wetgevende vergaderingen, die worden uitgebreid, doordat het kiesrecht met twintig procent voor het vol wassen gedeelte der bevolking wordt uitgebreid. De structuur der centrale regeering zal elas tischer worden, maar de uitvoerende raad zal op het oogenblik niet verantwoordelijk zijn tegenover het centrale wetgevende lichaam. De gouverneur generaal in plaats van een secretaris voor Indië zou de leden van het kabinet benoemen. Da leden der centrale wetgevende macht, d.w.z. de staatsraad en de federale vergadering zullen door de provinciale wetgevende lichamen gekozen worden volgens het beginsel van even redige vertegenwoordiging. Het aantal leden der vergadering zal van 145 op 250 a 280 gebracht worden. In het rapport wordt aangeraden, Birmanië onmiddellijk van Indië af te scheiden en de contróle over het Indische leger te doen over gaan uit de handen der Indische regeering aan de rijksautoriteiten, bestaande uit den vice- koning en den hoofdcommandant, waardoor de verdediging van de noord-westelijke grens een rijksfunctie wordt. Ook de financieele lasten van het leger zou- e° aaar billijkheid geregeld worden. et wetgevend lichaam zal in de commissie van iegeraangelegenheden vertegenwoordigd zijn. Met de Indianiseering van het leger zal ■worden doorgegaan. Tevens wordt in het rapport aangeraden, om als eerste schrede in de richting van een even- tueele definitieve federatie tusschen Britsch Indië en de inlandsche staten een pan-Indischen raad te vormen, om over kwesties van gemeen schappelijk belang te beraadslagen. Ondanks de schijnbaar gunstige vooruitzich ten, in dit rapport voorgespiegeld, blijft dë verzetactie en de boycotbeweging zich steeds meer uitbreiden. Onder voorzitterschap van Pandlit Nehru heeft Zaterdag een vergadering van de Indische Handelsvereeniging te Bombay besloten, den boycot van dë buitenlandsche wisselbanken at te kondigen. Voorts werd besloten tot het houden van een rouwdag. In het zakenkwartier van Calcutta werden Zaterdag 29 personen wegens het posten bij een staking gearresteerd. De „Daily Herald" noemt de onlusten, welke Zaterdag in Bombay plaats had den, de ernstigste, die sedert het uit breken van de ongehoorzaamheidsbeweging ook in Britsch-Indië zijn voorgekomen. De bevolking verkeert nog in groote opgewondenheid. Alle Indische bedrijven zouden van plan zijn, gedurende een maand hun werkzaamheden te staken. Een vergadering van Indische vrouwen heeft besloten koningin Mary een protesttelegram te zenden. De leider der nationalisten Nehroe heeft aan een Engelsch journalist verklaard, dat de leden van het nationalistische congres slechts onder bepaalde scherp omschreven voorwaarden aan een conferentie te Londen zouden deelnemen, namelijk alleen dan, wanneer deze conferentie plaats zou vinden met het vooropgezette deel '■'«en grondwet voor een vrij Indië te maken. fltorv De revolutie in Bolivia Officieel wordt uit Bolivia gemeld, dat de orde daar hersteld is. Hindjosa, de chef der opstan delingen, is gevlucht naar Argentijnsch grond gebied. Zal misschien morgen dit „officieel" bericht weer worden gelogenstraft? Dietrich Brüning De democr. rijksdagfractie zal vergaderen om te beslissen, of de democratische minister voor economische aangelegenheden, Dietrich, de por tefeuille van financiën zal aanvaarden. In de kringen der fractie is men echter van opvatting, dat rijkskanselier dr. Brüning zelf zich met de portefeuille van financiën moet belasten. De sociaal-democratische rijksdagfractie heeft besloten tot publicatie van de door het bestuur uitgewerkte richtlijnen tot verbeering van den econonrischen en ftnancieelen toestand. In deze richtlijnen worden de plannen der re geering verworpen, daar deze tot onrechtvaar dige belastingen zouden leiden en geen rekening houden met de verminderde koopkracht van de groote massa des volks. Tot oplossing van de moeilijkheden worden, onder verwerping van alle belastingen op het loon, voorgesteld een algemeene verlaging voor het peil der prijzen, een vermindering van de invoerrechten en verzekering van den vrede op tariefgebied, opheffing van de belastingen op coöperatieve verbruiksvereenigingen, het scheppen van arbeidsgelegenheid door goed- kooper crediet, waarvoor verlaging van het dis conto der Duitsche rijksbank noodig is, het opnemen van buitenlandsche leeningen ter be vordering van den bouw van kleine woningen den aanleg van straatwegen en van telefoon lijnen over langen afstand, enz. Dreigende ontbinding van den Pruisischen landdag De Pruisische regeering heeft alle landdagafgevaardigden van de coalitie aange spoord, om "Woensdag bij de eindstemming over de begrooting aanwezig te zijn. Deze stemming had reeds, vóór Pinksteren moeten plaats hebben, doch werd toen door de obstructie van de oppositie verhinderd, die wegbleef, zoodat het vereischte aantal afge vaardigden niet aanwezig was. Mocht door de obstructie van de oppositie ook de nieuwe stemming onmogelijk worden, dan zal, naar de „Voss. Ztg." meent, de land dag, waarschijnlijk ontbonden worden. In verband hiermede heeft de Pruisische minister-president den opperburgemeester van Keulen, Adenauer, die ook voorzitter van den staatsraad is, verzocht, Woensdag te Berlijn aanwezig te willen zijn. Verkiezingen in Saksen De verkiezingen voor den Saksi- schen landdag hebben een groote overwinning voor de nationaal-socialisten ge bracht, die hun stemmenaantal, dat verleden jaar 133.787 bedroeg tot 376.724 en hun aantal mandaten van 5 tot 14 zagen vooruitgaan. Deze overwinning geschiedde in hoofdzaak ten koste van de burgerlijke partijen, die alle belangrijk in aantal stemmen achteruit zijn gegaan. Vooral de Duitsche volkspartij heeft zware verliezen geleden en ging in stemmenaantal ruim 40 pet. achteruit, zoodat het aantal haver mandaten van 13 tot 8 verminderde. De Duitsche nationalen gingen eveneens ach teruit en zagen hun aantal mandaten van 8 tot verminderen. Ook de overige burgerlijke partijen leden ver liezen. De sociaal-democraten kwamen er ook niet zonder kleerscheuren af. Hun stemmenaantal ging- van 922.932 achteruit tot 871.327 en hun aantal mandaten van 33 tot 32, welk verlies blijkbaar voor een gedeelte ten goede is geko men aan de communisten, die hun aantal man daten van 12 tot 13 zagen stijgen. Klaarblijkelijk heeft de economische crisis een verschuiving naar de uiterste partijen ten gevolge gehad, zoodat zoowel communisten als nationaal-socialisten winst konden behalen. Intusschen is de toestand door dezen uitslag nog verwarder geworden, daar er vrijwel geen combinatie voor de vorming van een kabinet is te maken. Wellicht zal de proef genomen wor den met de vorming van een z.g. ambtenaren- kabinet, dat de eenig mogelijke oplossing schijnt. De achturen-conventie Albert Thomas heeft gisteren te Genève in een rede van anderhalf uur geheel zonder aan- teekeningen, de 40 sprekers der algemeene be schouwingen beantwoord, op een wijze, die geen oogenblik de aandacht van de stampvolle zaal deed verslappen. Albert Thomas begon met het uitspreken van zijn voldoening over de toenemende belang stelling van de internationale arbeidsorgani satie, die gebleken was zoowel uit het record aantal hier vertegenwoordigde staten, als uit den bij de algemeene debatten uitgeoefenden aandrang om steeds nieuwe problemen in be handeling te nemen op de arbeidsconferentie of deze althans door het arbeidsbureau te doen bestudeeren. Albert Thomas hoopte, dat de vierde com missie der volkenbondsvergadering in Septem ber evenzeer van deze noodzakelijkheid over tuigd zal zijn en de noodige geldmiddelen zal bewilligen voor de onvermijdelijke uitbreiding van het personeel van het arbeidsbureau. Met betrekking tot den vooruitgang van de ratificaties der internationale arbeidsconferen- ties kon Thomas minder voldaan zijn. Hij had bovendien uit de debatten den indruk gekre gen, dat de gedelegeerden zelf aan het aantal ratificaties minder waarde hechten dan vroe ger. Thomas zou dit zeer betreuren. Vooral hoopte hij echter, dat Engeland en Duitschland tihans niet de verwachtingen zullen beschamen, die bij de arbeidende klassen zijn opgewekt door de indiening van de wetsvoorstellen tot ratificatie van de Washingtonsche 8-urenconventie. Thomas drong aan op een ernstige bestu deering van het vraagstuk der werkloosheid. Een volkenbondsconferentie, aan dit probleem gewijd, zou wel zeer nuttig kunnen zijn. Ook wenschte Thomas een moediger uitvoe ring van het beginsel van de internationale economische samenwerking, door uit-den-weg- ruiming van handelsbelemmeringen. Het belangrijkste gedeelte van de rede van Thomas was wel dat, waarin hij zijn aandacht wijdde aan de overal in alle werelddeelen be staande tendenzen naar regionale samenwer king. Nadat in Amerika en in Azië die leuze reeds jaren geleden had weerklonken, heeft thans het memorandum van Briand deze kwestie ook tot een Europeesch vraagstuk gemaakt. Thomas zou het echter een ramp vinden, als speciale Europeesohe conventies voor sociale vraagstukken zouden tot stand komen. De geheele universaliteitsgedachte van de Geneefsche internationale instellingen zou daardoor in gevaar worden gebracht. De internationale arbeidsconferentie zou verlaagd worden tot een internationale acade mie. Thomas meende het gevaar van het streven naar regionale conventie te kunnen afwenden door de nieuwe methode van technische voor bereidende conferenties, waarover mgr. Nolens in zijn rede gesproken had, welke methode het eerst door Thomas was toegepast bij het steen- kolenvraagstuk. Thomas wees op interessante wijze op het voordeel van een combinatie van deze twee soorten conferenties, n.l. de technische voor bereidende conferentie, die tot de rechtstreeks belanghebbende staten beperkt blijft en de in ternationale arbeidsconferentie, die ten slotte op den grondslag van het in de technische con ferentie besprokene een conventie aanneemt, die voor alle staten openstaat. Door deze combinatie wordt eenerzijds aan de behoefte naar regionaal overleg bevrediging gegeven, terwijl anderzijds het beginsel der universaliteit der internationale arbeidsorga nisatie niet wordt verzwakt. Albert Thomas erkende met mgr. Nolens de wenschelijkheid om, indien dit nieuwe systeem bij ervaring zou blijken nuttig te werken, dit systeem althans in het reglement van de ar beidsconferentie en wellicht ook in het verdrag van Versailles officieel te erkennen. Thomas eindigde zijn rede met een aanspo ring om getrouw te blijven aan het internatio naal bevorderen van sociale verzoeningen en sociale gerechtigheid, dat het hoofddoel der Internationale arbeidsorganisatie geweest is en blijven zal. Gedwongen arbeid en werktijd kantoorpersoneel Do commissie voor den gedwongen arbeid der inboorlingen heeft haar werk ge heel teneinde gebracht. Ze heeft gisteren nog twee wijzigingen aangenomen inzake de ont- werpconventie. In de eerste plaats is bepaald, dat de leeftijdgrenzen van 18 en 45 jaar ais minimum en maimum voor het verrichten van gedwongen arbeid, niet zal gelden voor dien gedwongen arbeid, die in plaats van belasting betaling wordt opgelegd, zooals de heerendien sten in Ned-Indië. In de tweede plaats heeft de commissie be sloten, dat voor de inwerkingtreding van de conventie niet noodig zal zijn de meerderheid van de regeeringen, die direct bij het vraag stuk geinteresseerd zijn, doch dat met een rati ficatie van twee staten volstaan kan worden, om de conventie tusschen die twee staten van kracht te doen worden. De commissie voor de internationale rege ling van den arbeidstrijd van het kantoor-, handels-, en winkelpersoneel verkeert op het oogenblik in moeilijke omstandigheden. Er is een conflict ontstaan tusschen de werkgevers- groep en de arbeidersgroep over den inhoud van artikel 9, dat de nationale wetgever machtigt in bijzondere omstandigheden een ver lenging van den arbeidstijd boven den 8-uri- gen arbeidsdag toe te staan. Zoowel de werkgevers als de arbeiders drei gen met de verwerping van dit artikel, indien het niet naar hun zin gewijzigd wordt. Het is mogelijk, dat door oneenigheid over dit artikel, tenslotte de totstandkoming der conventie in gevaar wordt gebracht. Verder is de commissie het eens geworden over het verbod van arbeid op Zondag, behalve voor net verrichten van absoluut onvermijde lijke werkzaamheden. raüRRï - m, I? - v VEF1LE DER SCHOOLKINDEREN TE CHARLEROI, waar het Belgische koningspaar een bezoek bracht, om de werkzaamheden aan het kanaal van. Charleroi te bezich ïgen En plannen om de sovjetregeering ten val te brengen Wat kapitein Ehrhardt verklaarde BERLIJN, 23 Juni. (V.D.) In het Tscherwon- zen valschemunters-proces werd Maandag als eerste getuige gehoord kapitein Ehrhardt. Hij verklaarde, dat hij in het jaar 1926, of 1927 met Karumidze in contact is gekomen en van dezen gehord had van de plannen om de sovjet regeering ten val te brengen. Van deze plannen wist de getuige slechts, dat het de bedoeling was hiervoor steun uit Enge land en Duitschland te winnen. Toen de plannen, waarvoor ook generaal Hoffmann werkte, mislukt waren, zijn ook de plannen van Karumidze niet verder uitgevoerd. De getuige heeft geweigerd anders dan voor politieke doeleinden zijn medewerking te ver- leenen. Daarop gaf de getuigé zijn meening te kennen omtrent de beklaagden. Te tweeden male boven Berlijn BERLIJN, 23 Juni. (H.N.) De „Graf Zeppe lin" heeft, na zijn terugkeer van het bezoek aan de Oostzeebadplaatsen, vanavond een twee de rondvlucht boven Berlijn en omgeving ge maakt en is tegen 8 uur vlot geland en door Sehupomanschappen naar den ankermast ge trokken, waaraan het voor vannacht vastge- meerd was. Vannacht wordt gas bijgevuld en morgen zal dan de reis naar Silezië worden ondernomen. Gedurende den nacht zal het luchtschip door 11 schijnwerpers worden verlicht, zoodat het ook voor late bezoekers duidelijk zichtbaar zal zijn. Bij aankomst op het vliegveld kruiste het groote vliegtuig D. 2001 eenige malen boven het luchtschip om vervolgens de reis naar het meer van Constanz te aanvaarden. Dr. Eckener had vandaag een onderhoud met den minister voor het verkeerswezen, von Guerard, waarbij in aansluiting op de laatste geslaagde vluchten van de „Graf Zeppelin" verschillende belangrijke vraagstukken op het gebied van de luchtscheepvaart besproken wer den. De week-end-kloppartijen in Duitschland Zooals de laatste weken iederen Zondag het geval is, hadden ook Zondag te Berlijn en in de omgeving van de stad verschillende vechtpartijen tusschen nationaal-socialisten en hun tegenstanders plaats. Ook in Wannsee maakten de nationaal-socia listen het de badgasten weer lastig. Er hadden verschillende arrestaties plaats. Volgens bericht uit Coblenz hielden onge veer 200 nationaal-socialisten uit Coblenz te Arzheim een bijeenkomst5 waarbij het tot een vechtpartij met politieke tegenstanders is ge komen, in het verloop waarvan de leider der nationaal-socialisten te Coblenz levensge vaarlijk werd gewond. Ook verscheidene inwoners van Arzheim en andere personen, die met het geval niets uit staande hadden, werden min of meer ernstig toegetakeld. De politie wist ten slotte, nadat zij uit Coblenz versterkingen had ontvangen, de orde te herstellen. VOLKENBOND EN DE WOODROW WILSON-STICHTING De vredesprijs 1930 Onze Geneefsche correspondent meldt 19 dezer: Een delegatie uit de Amerikaansche „Wood- row Wilson Stichting" heeft vandaag den vredesprijs 1930 aan den volkenbond overhan digd. De prijs, bestaande uit een medaille en een cheque van 25.000 dollar, werd door sir Eric Drummond in naam van den volkenbond in ontvangst genomen, in bijzijn van alle onder secretarissen-generaal en van alle directeuren der afdeelingen van het volkenbondssecre tariaat. In de jaren 1927, 1828 en 1929 werd de vredesprijs der Wilson-stichting toegekend aan Elihu Root, lord Robert Cecil en kolonel Lindbergh. Bij de overhandiging van den prijs ver klaarde de heer Hamilton Fish Armstrong, dat de Woodrow-Wilson-stichting hierdoor haar erkentelijkheid had willen uitspreken voor het werk, dat de volkenbond gedurende 10 jaren verricht had in het belang van den vrede en de internationale samenwerking. De stichting hoopte, dat daardoor ook opnieuw versterkt zou worden de herinnering aan de betrekkin gen, die tusschen Woodrow Wilson en den vol kenbond tfebben bestaan. Sir Eric Drummond verklaarde met machti ging van den volkenbondsraad de bekroning gaarne te aanvaarden. Het is de bedoeling, het geld te besteden voor de bronzen deuren, die toegang zullen verleenen tot de zaal van de volkenbondsvergadering in het nieuwe paleis. Men hoopt op deze wijze aan een ieder, die de vergaderzaal betreedt, in herinnering te roepen, welk groot aandeel Woodrow Wil son in de stichting van den volkenbond heeft gehad. In Sofia en 't Bulgaarsch grensgebied STERKE POLITIEMACHT DOET HUISZOEKINGEN BOEDAPEST, 23 Juni. (H.N.) Uit Sofia wordt gemeld, dat Zaterdag en Zondag de politie zoo wel te Sofia als in het grensgebied een razzia onder de Macedoniërs heeft gehouden. Verschillende huizen, waarvan bekend is, dat daar Macedoniërs samenkomen, werden door de politie omsingeld, waarna een groote politiemacht een huiszoeking deed. Verscheidene bekende Macedoniërs, ook leden van het wettig bestaande nationale comité, en enkele Macedonische afgevaardigden zijn in hechtenis genomen. De voorzitter van het nationale comité heeft terstond bij den minister van binnenlandsche zaken tegen deze maatregelen geprotesteerd. Het doel van deze buitengewone maatrege len moet zijn, het grensgebied van Macedoni sche elementen te zuiveren. Aan de Duitsch-Poolsche grens In het plaatsje Janow, dicht bij de Duitsch- Poolsche grens heeft een geweldige brand ge woed, waardoor vede schuren, 24 woonhuizen en ongeveer 27 stalgebouwen in de asch werden gelegd. Het vuur woedde over een uitgestrekt heid van ongeveer 1 vlerkante K.M. De brand weren uit de naburige plaatsen verleenden as sistentie, waaraan te danken is, dat nog een zeer groot deel van de plaats voor vernietiging ge spaard bleef. Poolsche artisten bedreigd en aangevallen DE CONSUL-GENERAAL GRIJPT KRACHTIG IN WARSCHAU, 23 Juni. (P.T.A.) Gisteren werd een groep artisten van het Poolsche thea ter uit Kattowitz na afloop van een voorstel ling te Olesno in Duitsch Opper-Silezië door 'een vijandiggezinde troep Duitschers bedreigd en aangevallen. Ernstige incidenten werden vermeden, dank zij het krachtig en energiek optreden van den Poolschen consul-generaal te Bytom, Malliomme, die de voorstelling bijwoon de en eveneens deelnam aan het banket, dat ter eere van de artisten door de Poolsche bevol king werd aangeboden. Toen het restaurant door een vijandiggezinde menigte Duitschers omringd werd, stelde Malhomme zich telefonisch in verbinding met den burgemeester der stad en vervolgens, daar de genomen maatregelen niet voldoende ble ken, met den president der provincie, Lukas- chek met het dringend verzoek, de bedreigde artisten te beschermen. Dank zij het ingrijpen der politie, werden ernstige incidenten vermeden. Een artiste werd geslagen en de chauffeur van den consul mishandeld. Tijdens het banket werd in de restauratiezaal een steen geworpen. DE CONFESSIE VAN AUGSBURG- 400 Jaar geleden opgesteld Ter herdenking van het feit, dat de confes sie van Augsburg 400 jaren geleden is opge steld, vond Zondag een congres der evangee- lische kerken te Augsburg plaats, waarvoor af gevaardigden van alle Luthersche kerken uit geheel Duitschland en ook uit het buitenland naar Augsburg waren gekomen. Het aantal deelnemers bedroeg ruim 100.000, waarvan 6000 uit het buitenland. Des middags werd een groote historische optocht gehouden, waarin verschillende belangrijke gebeurtenissen uit het kerkelijke leven van Augsburg afgebeeld werden. DE „KATHOLISCHER AKADEMIKER- VERBAND". Herfstcongres te Salzburg De Duitsche vereeniging „Katholischer Akademikervervand" zal van 30 Augustus tot 3 September 1930 in Salzburg een herfstcon gres houden. Het onderwerp van het congres zal zijn: „Christus en het beroepsleven van den mo dernen mensch". Verschillende vooraanstaande persoonlijk heden zullen inleidingen houden over verschil lende aspecten van dit onderwerp. Onder anderen zullen spreken dr. Brüning, de Duitsche rijkskanselier; mgr. Seipel, de vroegere Oostenrijksche kanselier en dr. Ilde- fons Herwegen, abt van Maria Laach. Behalve een avondconcert, waarop geestelijke liederen uitgevoerd worden, staat een opvoe ring van „Elkerlyc" van Hugo von Hofmanns- Ikal door het gezelschap van Max Reinhardt en een tocht door het Donau-dal op het pro gramma. NIMMER ZIJN DE HEERLIJKE LIJNEN ZOO LEVENDIG UITGEKOMEN Werk van ingenieur Jacopozzi HET BEELD IN DEN SEINEVLOED WEERSPIEGELD Onize Parijsake correspondent schrijft ons d.d 22 Junii: Parijs heeft gisterenavond wed met buiten gewone bewondering op de N-otre Dame ge- staand. Alleen, het heeft moeite gekost. Wel had metn getracht aan het feit geen bijzondere ruahfibaanheid te gewen, maar niettemin zijn honderdduizenden naar het Ciité-eiland geto gen om van het heerlijk schouwspel te genie ten. Daaronder waren ft>k de automobilisten en na negen uur was de opstopping met auto's' op ail'le groote toegangswegen dermate onont warbaar geworden voor de verkeersagenten, dot een algemeene aftooht noodzakelijk wend. Het publiek had intusschen bezit genomen van het Parvis en de Seineboorden en het was met recht in een mensohenziee dat het ont zaglijk schip, zooals Peguy dit juweel der mid- dedeeiuiwsohe kunst noemde, scheen voort te stevenen. Het donkere Hotel-Dieu en de onver lichte huizen leken wel een zwarte rots- Do ingenieur Jacopozzi, de groote lichtkun stenaar, die er naar streeft Parijs den naam van „ViMe Lumière" te doen behouden en reeds voor de monumentale verlichtingen van de Place de la Concorde en de officieel© gebou wen heeft gezorgd op de groote nationale fees ten, heeft thans wel zijn schoonste succes be reikt. Hij heeft de prachtige kathedraal in haar schoonheid getoond op een wijze die geen dogverlichtiing ooit heeft kunnen bereiken. Nimmer zijn de heerlijke lijnen zoo levendig uitgekomen en is de plastiek van het monu ment toe veistdanbaar geweest. Vooral de absis en de Zuid-Westelijke gevel, met het won derlijke spel van licht en schaduw, in de too- verachtige gewelven dioar de stutbogen ge vormd, leverden een schouwspel op, waarvan geen kunstmatig decor de illusie kan geven. Voor deze verlichting is werkelijk een over vloed van licht gebruikt. Voor den voorgevel alleen twee batterijen van 30 projectielampen op den grond opgesteld en legio schijnwerpers in de nissen achter de balustrades, alle on zichtbaar geplaatst. De verlichting van den voorgevel en de beicte torens was 200.000 kaai- sen sterk. Die van schip en transept (Zuid- Westzijde) 400.000 kaarsen, die van de basis- zijde 100.000. Voor de geheele buitenverlich ting waren 500 projectors noodig met. een licht sterkte van ruim een mlllioen kaarsen. In die felle belichting had de eerbiedwaar dige grijze steen zijn rustiek karakter afgelegd en in de Vlakke doelen scheen hij door door zichtig albast vervangen. Daarin waren de groote roosvensters gevat, die van binnen uit door een sterke belichting werden bestraald, waardoor zij tot vensters in fonkelende kleuren werden, wier lichtspel door edelgesteenten scheen veroorzaakt. Het was daardoor niet al leen een schoon beeld, dat aan ieders oog zich voordeed, dcch een levende gestalte, waarin een geheimzinnig vuur het kleurenspel onder hield- Maar terwijl in de onmiddellijke nabijheid het vuurbeeld zeer overweldigde en het denk beeld van een lichtspel niet deed overheer- sohen, was op eeniigon afstand de aanblik wer kelijk ontroerend. Vooral daar, waar men het beeld der kathedraal in den Seine-vloed zag weerspiegeld. En zelfs op grooten afstand won het beeld nog steeds en boden de licht- en de schaduwlijnen een onvergelijkelijke feeërie. Het plan tot de verlichting van de „Notro Dame" toehoorde tot het program van het eeuw feest van het romantisme, doclh Jacopozzi heef t de verlichting geheel op eigen initiatief onder nomen. Nu zijn de leden van den gemeenteraad komen kijken en is er kans. dat de installatie door de gemeente wordt overgenomen, in weik geval ook de Notre Dame zal warden opgeno men in de rij van monumenten, die toij de of- fioieeie verliohtimgsavanden in een rijken Idaht- luister zich zullen baden. Zij, die gisterenavond de roemrijke basiliek in haar nieuwen licht- luister hebben gezien, kunnen niet anders wen- schen dan dat deze feeërieke verschijning vaak zal terugkeeren. TUSSCHEN DE VEREENIGDE STATEN EN CANADA De eerste internationale verbinding van dien aard Volgens berichten uit Detroit nadert de bouw van de tunnel onder de Detroit-rivier, die de stad Detroit zal verbinden met de stad Wind sor in Ontario (Canada) zijn voltooiing en men verwacht, dat de officieele opening van de tunnel nog dezen zomer zal plaats vinden. Deze tunnel zal de eerste internationale ver binding van dien aard ter wereld zijn en daar door zal men van Detroit Windsor in Canada per automobiel in drie minuten kunnen be reiken. Men verwacht, dat als gevolg van het in ge bruik stellen van deze tunnel de bevolking van de Canadeescbe stad binnen een eeuw door vestiging zal verdubbelen. Per uur zullen duizend voertuigen door de tunnel kunnen rijden in beide richtingen en de eindpunten zullen in de zakencentra van beide genoemde steden liggen. Het uitvoeren van dit werk vereiseht een bedrag van 5.000.000 en reeds twee jaar ge leden is men ermede begonnen. Een maatschap pij, die gevormd was met financieelen steun van de firma Harris Forbes en andere machtige bankondernemingen, bracht het tot stand. Deze maatschappij zal de tunnel exploiteeren en een busdienst tusschen de twee steden onderhouden. Een propaganda-actie in de Vereen. Staten Alba door den koning ontvangen PARIJS, 23 Jrunii. (H. N.). De vroegere Spaansche minister van buitenlandsche zaken, de hertog van Alba, die tegenwoordig te Parijs woonit, had gisteren mot den Spaansohen ko ning op diens doorrois naar Londen een on derhoud over den binnenlandsdhen toestand van Spanje. Alba heeft daarbij volgens de door hem aan de bladen verstrekte inlichtingen erop aange drongen, dat terstond verkiezingen in Spanje gehouden zullen worden. Ook verklaarde Alba zich voor de handha ving van het kabinet Boreuguer. Naar Londen vertrokken PARIJS, 23 Juni. (B.T.A.) Koning Alfons is via Boulogne naar Londen vertrokken. PADVINDERS BEDOLVEN Bij het ingraven van een oorkonde Een groep padvinders bezocht Zondag de zandsteengroeve van het slot „Liedberg", bij Gladbach, om een oorkonde in te graven. Plot seling begon een groote zandmassa te ver schuiven. De politie wist een der ongelukkigen te redden de drie anderen kwamen om het leven. VLIEGMACHINE VALT TE OOSTENDE Onze Brusselsohe correspondent meldt ons: Twee Engelschen hadden te Oostende een vliegtuig gebuurd, dat hen naar Frankrijk zou brengen. Nauwelijks was de machine opgestegen of zij kwam in aanraking met de daken van omrin gende huizen en storte neer op een hondenhok. De staart van de vliegmachine trof een vrouw, die daarnaast aan het werk was. Haar toestand is hopeloos. De piloot en de passagiers werden uit de machine geslingerd. De eerste is zwaar gewond, terwijl de twee Engelschen eveneens kwetsuren opliepen. ALGEMEENE STAKING TE SEVILLA MADRID, 22 Juni. (B.T.A.) Te Sevilla werd een algemeene staking geproclameerd, waarbij 40.000 arbeiders betrokken zijn. ZAL FRANKRIJK TEGENMAATREGELEN TREFFEN? NEW YORK, 23 Juni. (V.D.) Om het Ameri kaansche volk op de hoogte te brengen met de nieuwe douane-tarieven beeft de Amerikaansche regeering onder leiding van president Hoover een propaganda-actie ingezet. Zondag hield de staatssecretaris van handel, Klein een lezing, die per radio over geheel Amerika verspreid werd. Hij legde den nadruk op de soepelheid aan de bepalingen van de nieuwe tariefwet en op de vrijheid van handelen der tariefcommissie. WASHINGTON, 22 Juni. (R.O.) Volgens me- dedeeling van het Witte Huis Is Hoover van plan een nieuwe commissie voor de douane-ta rieven in te stellen, nog voor de verdaging van het congres. Mellon verklaarde, dat de regeering niet tot represailles haar toevlucht zou nemen, bijaldien Frankrijk zijn douane-tarieven voor den Ame- rikaanschen invoer verhoogt. De Fransche minister van handel heeft Zater dag in een onderhoud met persvertegenwoordi gers verklaard, dat de bevoegde instanties zul ten nagaan, welke gevolgen de nieuwe Ameri kaansche tarieven voor Frankrijk zullen heb ben, waarna zij baar bezwaren aan de regeering derVereenigde Staten zullen mededeelen. Zoo bepaalde tarieven gewijzigd worden, zul len wij ons voldaan verklaren, doch geschiedt dit niet, dan zullen maatregelen overwogen moe ten worden. De minister besloot met de verklaring, dat de normale betrekkingen tusschen de staten moe ten gebaseerd zijn op bet beginsel van strikte wederkeerigbeid. Henderson over een gezant LONDEN, 23 Juni. (R.O.) In antwoord op een vraag in het lagerhuis, of er reeds eenige beslissing genomen was omtrent de benoe ming van een Britscben gezant bij het Vaticaan, antwoordde Henderson: „Neen en ik ben ook niet van plan, mij ermee te haas ten". HET LUCHTSCHIP „R. 101" Zes ton lichter geworden Het Britsohe luchtschip „R. 101", dat na zijn vorige vluchten was nagezien, heeft giste ren de hangar te Cardington verlaten bij een wind van 11 mijl per uur, den sterksten wind, waarbij tot nu toe een luchtschip een hangar verliet. De wijzigingen aan de „R. 101" hebben bet gevaarte 6 ton lichter gemaakt. TREINONTSPORING De machinist gedood LONDEN, 23 Juni. (R.O.) Uit Cbarlestown in West-Virginia wordt gemeld, dat de personen trein uit Chesapeake in Ohio tusschen Newport- news en Detroit uit de rails is geloopen. De machinist werd gedood, de stoker en een aantal andere personen werden gewond. VLIEGTUIG IN HET KANAAL GESTORT Tijdens een dikken mist LONDEN, 23 Juni (H.N.) Gisteren Is boven het Engelsche Kanaal tijdens een dikken mist een particulier vliegtuig neergestort. Het vlieg tuig ging spoedig in de golven onder. De drie inzittenden wisten echter uit het vliegtuig te komen en zich boven water te houden, totdat zij door een Fransche sleepboot opgepikt wer den. DE DOODSTRAF TEGEN GUTMANN GEëlSCHT In het proces-Gutmann is door het O.M. tegen beklaagde wegens moord op zijn vrouw de doodstraf geëischt. DE BELGISCHE OORLOGSINVALIDEN. Hun pensioenen met 50 pet- verhoogd Onze Brusselsche .correspondent meldt ons: De regeering heeft de pensioenen der Bel- :ische oorlogsinvaliden met 50 pet. verhoogd. MOEDIGE TOCHT Uit Bermuda zijn een jongen en een meisje in een vaartuigje van vijftien voet lengte ta New York gearriveerd. Zij hadden 16 dagen over den tocht gedaan. Slechts een klein com- pas stond te hunner beschikking voor het be palen. van de richtinv. i l' 'i - r

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 9