DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. temperatuur gem. zwembaden STADSNIEUWS WmWEERE 53ste JAARGANG WOENSDAG 25 JUNI 1930 No. 15754 HET GEORGANISEERD OVERLEG «Üa? VAN HET KANTONGERECHT ÜM OPNIEUW CONFLICT IN HET STEENZETTERSBEDRIJF DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS UIT KETHEL NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 68085. ABONNEMENTEN: per 3 maan den 3.25, p. mnd. 1.10, per week 25 ct. Franco p. post 3.75 p. kwartaal. Afz. nummers 5 ct Postch. en girodienst 81440 DE ADVERTENTIEPRIJS bedraagt voor 16 regels 1.55. Elke regel meer 25 ct. Reclames tusschen den tekst 50 ct. p. regel. Kabouter advertentiën ter grootte van 5 regels 0.50, 10 regels 1—, 15 regels 1.50; uitsluit, bij vooruitbetaling. Gratis-Ongevallenverzekering 500.bij overlijden door een ongeval; f 500.bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250.— bij verlies van één hand, één voet of één ooc, 150. bij verlies van een duim, 5. bij veiligs van een wijs vinger; 50- bij verlies vin twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25- bij verlies van eiken anderen vinger. - De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. In de Raadsvergadering van vorige weet Vrijdag heeft de voorzitter der sociaal-demo cratische raadsfractie er met een overigens toher woord aanmerking op gemaakt, dat de Katholieke en de Christelijke politieagenten- vereeniging zich rechtstreeks tot den Raad had- <3en gewend met een- verzoek om herziening en erhooging der salarissen van het politie personeel. Dergelijke verzoeken, merkt de heer Dinkelaar op, hooren thuis hij het Georgani seerd Overleg, Nu blijkt er wel eenige reden aanwezig te zdn geweest, waarom de organisaties zich recht- »eeks tot den Raad hebben gewend- Maar stellig is de algemeeile strekking der opmer- Kiig van don heer Dinkelaar juist. Kiloeh, we herinneren ons een raadsvergade ring, waarin de dienstregeling bij de politie flan de orde kwam. In het Georganiseerd Over- '"V as men betreffende die dienstregeling e"""-temmig tot volledige overeenstemming ge komen. En toch verzette zich onder aanvoering v'an dlenzelfden heer Dinkelaar de S. D. A. P. toenmaals met hand en tand tegen wat die dienstregeling bracht. En in „Voorwaarts" kreeg het Georganiseerd neerleg er van langs, dat do stukken er af vlogen. AVe kregen daaT o.a. te lezen- „Het G. O. beeft de sympathie van de autoriteiten alleen, als het verslechte ringen aanvaardt en als het gebruikt kan borden om lang gewenscht-e verlangens door gevoerd te krijgen. „Het G. O. heeft zich op sleeptouw laten nemen door de hoofdambtenaren, met als resultaat, dat een chaos ontstaan is in de salarieering, die niet of met groote offers te overbruggen is. „Het G. O. heeft zich laten spannen voor het karretje van de politie-antoriteilen om de lang gewnschto 'uitbreiding van de politie er door te jagen." Kortom we kregen jeremiades te hooren dat men zou gaan meenen dat over het ge organiseerd overleg door de S. D. A. P. zelve de doodsklok werd geluid. ïilt.u»Kc]ien metwat thans weer door den voorzitter "der socialistische fractie over dat georganiseerd overleg gezegd werd bleek het niet zoo erg gemeend. De S. D. A. P- blijkt nog met hart en ziel ten aanzien va.n de arbeidsvoorwaarden rechtspositie, loon, ar beidsduur enz, aan het georganiseerd over leg te hangen; en terecht. Maar dan moet zij het ook kunnen dragen, dat dit overleg ook wel eens tot, conclusies kan komen, die haar niet voor de volle honderd procent aanstaan. RIJKSWERKVERSCHAFFING Het aantal personen dat gisteren van nier naar de Rijkswerkverschaffingen vertrok, be droeg voor Witteveen 66 en voor Eenerveid 45. De temperatuur van het water in de Gem. Zwembaden bedroeg heden 71 gr. F. KET KOPEREN GORZENFEEST In het kerkbericht van de Gorzenklok staat per abuis, dat - het triduum ter gelegenheid van het koperen jubilé der H. Hartparochie Vrijdagavond wordt geopend. Dit moet, zooals men trouwens reeds in ons blad van gisteren heeft kunnen lezen, Donderdagavond zijn. Het lof begint om acht uur. De predikaties worden gehouden door den hekenden kanselredenaar pater fr. Barromaeus de Greeve O.F.M. WATERPOLO DAMES S. Z. C. 1—R. D. Z. 2 1—1 Onder leiding van den heer M. Jurgens speelde gisteravond voor de tweede klasse van don Ned Zwembond het eerste 7-tal van S.Z.C. tegen de reserves van R. D. -Z. Had men na de zware nederlaag van de Schiedamsche dames tegpn S. V. H. Zondag j.l. geleden, va.n S.Z.C. geen hooge verwachting, het gelijke spel tegen R.D.Z. heeft een heel anderen indruk gegeven van het spel der Schiedamsche dames Het begin van den wedstrijd vertoont een gelijk opgaand spel, waarbij R. D. Z. nogal eens vaak vrije worpen tegen zich krijgt voor minder fair Bppi. De rust gaat in met blanken stand. Na de rust maakt R. D. Z. een doelpunt, dat echter geannuleerd wordt, daar Didi Ödé zich binnen de "twee meter had opgesteld' en daar door het water moest verlaten. Direct daarop neemt R D. Z. de leiding door toedoen van Truus Bouwmeester. Bij een daarop volgenden aanval van S.Z.C. wordt de bal goed geplaatst naar Tine Bom, die met een mooi schot in den bovenhoek de partijen op gelijken voet brengt. Het einde komt dan met gelijk spel (1-1). Het eerste zevental heeren van S.C.Z. speelt Donderdagavond te Rotterdam een vriend- schappelijken wedstrijd' tegen R.Z.C. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 24 Juni. Aangekomen: s.s. Spar van Rotterdam om te dokken in de Wilton haven; s.s. Purléy Oaks met papierhout van Archangel; Engelsch s.s. Crlstales van Bremer haven; s.s. Harriet van Archangel om kolen te bunkeren. SCHIEDAM, 24 Juni. Vertrokken: Deensch m.s. Fionla met stukgoederen naar Japan via Antwerpen; Noorsch s.s. Brandanger ledig naar Archangel. SCHIEDAM, 25 Juni. Aangekomen: Engelsch s.s. Agility, kapitein C. E. Ma-nn van Harhugr met olie voor de N.V. Schieveem aan de Wilhelminahaven. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur HINDERWET Ingekomen is een verzoek van: A. Foutijne om vergunning tot uitbreiding van de machine en motorfabriek, de smederij en de scheeps- reparatieinrichting in de panden Boterstraat 32 34 en'36. kadaster Sectie B no. 3105, met een constructi-ewerkplaat.s in de panden Boter straat 28 en 30, kadaster Sectie B no. 3112, waarin worden geplaatst 4 electromotor-en van resp. 3 (verplaatst), 3, 1 en 0,3 PK. (nieuw), drijvende boor-, slijp, en zaagmachines en een ventilator. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secre tarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 9 Juli a.s., des namiddags ten 2 ure, zal ten Raadhuize gelegenheid wor den gegeven om bezwaren tegen hot toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd kan op de secretarie der ge meente van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet. tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zij, die niet. overeenkom stig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. SCHIEDAM, 25 Juni 1930 GEMEENTERAAD Agenda IA. Voorstel van B. en W. tot wijziging der gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1929, in verband met de afsluiting van genoemd dienstjaar. IB. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de Bedrijfsbegrootlng en van de Begrooting van Kapitaalsontvangsten en -uitgaven betref lende het dienstjaar 1929 van het Grondbedrijf 2. Voorstel van B. en W. tot verkoop van diverse perceelen bouwgrond. 3. Voorstel van B. en W. om wederom over to gaan tot. ond-erha-ndschen aankoop in hei belang der volkshuisvesting van diverse per ceelen en perceelsgedeelten, welke a-lle begre pen zijn in het. onteigeningsplan betreffende het gedeelte van de Gemeente Schiedam, het welk begrensd wordt door den Rotterdamschen dijk, de Broersvest, den Singel en de Lange Singelstraat, voor de totale som van 22.500. komende de kosten van overdracht voor Teke ning van de Gemeente. 4. Interpellatie door den heer J. Dinkelaar hetreffende don toestand van het z.g. „Gorzen- kwartier". 5. Interpellatie door de hezren R. G. Hoogeu dam en H. v. d. Kraan betreffende de abonne mentstarieven der R.E.T. en de overneming van het personeel der particuliere autobus- ondernemingen. 6. Voorstel van B. en W. om den afzonder lijken straatnaam van „Kinderbuurt" te doen vervallen en deze straat, voortaan In te deelen bij hot Groenweegje. 7. Voorstel van B. en W. om te besluiten tot: a. verhooging van den op de begrooting voor den dienst van 1930 onder volgno. 447 uitge trokken post „Onderhoud van straten en plei nen" met 9000 in verband met de voorge nomen asphalteering van beide straatbanen van het gedeelte van de Burgemeester Knap- pertlaan, gelegen tusschen de Thomas a Kempis- sti-aat en het St. Liduinapleiu. 8. Voorstel van B. en W. om: a. afwijzend te beschikken op bet verzoek van de Centrale Esperanto Propaganda-com- missle tot invoering van een cursus In Espe ranto voor de leerlingen van de hoogste klas sen der lagere scholen en oudere kinderen: b. aan den Cursus voor Onderwijs aan Vol wassenen, voorloopig bij wijze van proef, een leergang voor Esperanto ïu te stellen, waarop dezelfde regelen van toepassing zullen zijn die ge''Jen voor de andere leergangen in vreemde talen. 9. Advies van B. en W. d.d. 14 Juni 1930, Afd'. A. no. 26S-3, naar aanleiding van lief- schrijven van den heer H. Kiela, waarin hij bericht voornemens te zijn voor de Wijkverple ging „Wijk II" der Ned. Hervormde Gemeente een bewaarschool te bouwen op het binnenter rein van het bouwblok AleidastraatVan Beve- renstraiat en in verband waarmede hij verzoekt ontheffing te verleenen van de voorwaarde, waaronder dit geheele blok bij raadsbesluit vaD 14 Juli 1922 werd' verkocht, luidende: „Het geheele terrein mag alleen bebouwd worden met 45 kleine middenstandswoningen'*. 10. Voorstel van B. en W. om: a. te besluiten tot den bouw van een nieuwte brandweer kazerne op het terrein nabij de oude begraaf plaats aan den Singel en bet maken van een voetpad van dit terrein naar de BToersvest; b. te besluiten tot het afbreken van de grat- makerswoning en van de woningen Hoflaan- striaat nos. 1 tot en met 11 (oneven); c. te be palen, dat het betrokken gedeelte van de Hoflaanstraat,, hoewel het voor den openbaren dienst blijft bestemd, voortaan niet meer als openbare weg zal worden gebruikt; en d. voor een en ander de benoodigde geldien ad 65000 te willen toestaan. CONCERT Men deelt ons mede dat het concert hedenavond te geven door het Harmonie-orkest St. Ambrosius niet. za.l plaats hebben zooals abusievelijk vermeld' werd in de Plantage, doch op het Rozenburgierplein. Zitting van 23 Juni Uit de wachtkamer In de kille wachtkamer van hét kanton gerecht hangt weer dezelfde sfeer van altijd. De menschen zitten er stil, rustig, in afwach ting van hun lot, den muur en elkaar te bezien. Mat, verveeld, omdat het wachtên zoo lang duurt. Alleen in den hoek zit een drié-tal zacht ondereen te fezelen. 'n IJsco-concern. Zacht, heel zacht vertellen zij elkaar van hun ondervindingen, van hun zaken, hoe zij op de bon gekomen zijn. Het lot dat van alle drie hetzelfde is, verbroedert hen. En zij maken elkaar deelgenoot van hun vakgeheimen. Er. ze vergeten de concurrentie, die ze voeren, als ze des zomers met hun wit-geschilderde wagen tjes met luid belgetlhgel hun koele waar aan den man trachten te brengen. Dat al vergeten ze nu, ze deelen nu allen eenzelfde lot en ze zullen straks waarschijnlijk alle drie een zelfde vonni3 hooren vellen. Een van hen vertelt met .een stem van ©en oud wagenwiel, dat noodig gesmeerd moet wor den. Hij stond in Overschie, net onder de brug, langs het water. De zaken gingen best, h©' was er druk en de kinderen, die er voorbij gingen, konden zich voor vijf luttele centen laven aan de bron van koel genot,, die hij hun verschafte Wat verder naderde een heer, met twee dames, kalm wandelend langs lust strakke water. De roomijs-boer let. niet op hen; hij ziet zooveel heéren en dames; en heeft het boven dien te druk met zijn klanten. Maar de lieer komt op hem af. En vraagt „een van vijf". En ©en van de dames vraagt nog ..heb je ook tonnetjes?" De roomijsmam haast zich zijn klanten naar behooren te bedienen en dra prijken drie tonne-, t.ies naast elkaar op den wagen. Dan, als de klap op den vuurpijl, zegt de heer, zonder naar het. verlokkelijke ijs te kijken: „Ik ben van de politie". En toont een penning. En de ijsman gaat op de bon. IJs verkoopen mag niet op Zondag in Over schie. De ijsco-man was er leelijk ingeloopen. Dan begint de tweede te vertellen. En ik stónd in Overschie in de Dorpsstraat... De deurwaarder komt. een einde maken aan het gezellig onder-onsje. De zitting begint. En achter elkaar stappen de drie ijsco-haudelaars naar binnen. De scheepvaartkwesti» De kapitein van den baggermolen. C. K. moest weer terechtstaan, omdat, hij de zijankers van zijn machine toen deze in het Scheur lag, niet had betond. Als gevolmachtigde trad weer op mr. J. Drost, uit Rotterdam. Als deskundigen werden nu gehoord de heer N. A. v. Drimmelen. majoor van de Rijksveld- wacht te Vlaardingen en de heer J. L. v. Belt hoven, opperhavenmeester te Vlaardingen. Dezen verklaarden beiden, dat het niet be tonnen van zij-ankers wel degelijk groote ge varen voor de scheepvaart meebracht. Het waren niét zoozeer de ankers, die het gevaar opleverden, als'de kettingen, waarmee de ankers bevestigd waren. De eerste deskundige verklaarde ook, dat er hoegenaamd geen gevaar bestond dat de ankers door de jon uit den grond zouden worden ge licht, noch door den stroom onder water zouden worden getrokken. De ambtenaar volhardde dan ook bij zijn eisch van vóór drie weken n.l. 19 boete of 3 dagen hechtenis. De gevolmachtigde zeide in zijn verdediging, dat het reglement, dat gemaakt is voor de Rijnvaart, hier dezelfde bedoelingen had en dat de ton niet was om de kettingen, maar om de ankers aan te duiden. Aan de hand van ver schillende artikelen van dit reglement trachtte hij dit aan te toonen. De ambten-aar wedervoer echter, dat vol gens artikel 18 van het reglement, in de wijzi ging 1923, onder „ankers" ook de kettingen worden verstaan. Dit artikel had pleiter niet genoemd. De ambtenaar persisteerde dan ook bij zijn eisch. Uitspraak over 14 dagen. Diverse zaken A. V. uit Den Haag had op den Overschie- schenweg als een razende met z'n auto ge reden. Hij ma-akte meer dan 50 K.M. en slin gerde zig-zags gewijze over den weg. Toen een politieagent hem sommeerde te blijven staan, reed hij op d-en agemt in, die zich nog juist op tijd in veiligheid kon brengen. Verd. beweerde, op den bewustén avond om dien tijd geheel niet in Overschie geweest te zijn, dat kon hij met getuigen aantoonen. Hij had echter, zei hij, geen tijd gehad om die ge tuigen te doen dagvaarden, omdat hij nu in de gevangenis zit. (Hij is gedetineerd in de straf gevangenis in Den Haag). De kantonrechter geloofde van zijn bewerin gen niét veel en veroordeelde verd. tot een geldboete van 40 of 10 dagen hechtenis. De leden van het roomijs-gilde hoorden- alle drie 5 tegen zich eischen met de vermaning voortaan maar in Rotterdam met ijs te gaan loopen. Ze werden veroordeeld tot 3 boete of 3 dagen hechtenis. En ze gingen eenparig in hooger beroep! P. L. W. van hier werd wegens overbelasting van zijn Vlaardingscbe autobus hij had vijf menschen meer in zijn wagen gehad, dan als maximum toegelaten veroordeeld tot 10 of 5 dagen. NIT UWE BRANDWEERKAZERNE BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Lena Maria, dochter van C. Greenewegen en A. M. van der Meer, Vondel- laan 31 Johanna Jacoba, d. van B. O. van Gijn en A. C. de Korte, van Swindenstraat 45 Martlnus Johannes, z., van. J. van. Ressen en M. Groenewegen, Ridderkerkschestraat 18 Elie Bart, z. van J. van Hattem en O. E. Bucihinheren, Doeleplein 2. OVERLEDEN: M. F. van Dommelen lud 2 jr, Nassaulaan. Aan de Hoflaanstraat B. en W. schrijven aan den Raad: Wij bobben dé eer onder de aandacht ran Uw Raad tê t rehgen, dat in onze génieente-dringend behoef e bestaat aan een nieuwe brandweer- kazerne.' Naar Aanleiding van den toestand van de bestaande kazernes rapporteerde de Comman dant der Brandweer on.s o.m. het volgende: De kazerne aan de Markt bevat den aüto- gereedaehapswagén, de kleine motorspuit en de nieuwe Magirus-automobdelspuit; behalve dat is zij magazijn voor de brandweer en tea ens slangendvoogplaats. Dat de ..behuizing hiei buitengewoon klein en primitief is. behoeft uit bovengenoemde opsomming wel geen nadere verklaring; buitendien is deze kazerne niet brandvrij geconstrueerd. Als- .er 's winters ver warmd moet worden, om de machines vóór het. uitrijden steeds op een behoorlijke temperatuur te hebben, moet zulks geschieden met een ge wone kachel in de kazerne staande. Het is vol doende bekend, dat hieraan gevaren voor brand zijn verbonden. Moeten slangen gedroogd wor. den. clan geschiedt zulks ook met behulp van cleza kachel. De slangetidrooginrichUng is wel voel beter dan vroeger, toen er niets was. doch is ook uitermate primitief. Maximaal kunnen 25 slangen tegelijkertijd gedroogd worden, terwijl wij bij groote branden 80 en meer slan gen gebruiken. Buiten de kazerne is in de na.bijked geen gelegenheid voor het aanbrengen van een warmwaterkachel om daarmede de ka zerne te kunnen verwarmen. Mocht hiervoor op grooteren afstand nog gelegenheid bes'aan, dan zou in elke geval de geheele kazerne van binnen brandvrij gemaakt moeten worden. De kazerne aan de Broersvest, waar een Magiirus-automobielspuit. staat, is ook zeer pri mitief en klein. Er is nauwelijks plaats voor de kleeding der brand wachts. Ook mist deze kazerne een brandvrije constructie. De auto-stoomspuit moet een plaats vinden in een oude loods op het terrein van den vleesohkeuringsd lenst met toegang aan de zijde van het Spinhuispad. Deze oude loods is voor dit doel zeer onge schikt, terwijl de verbindingswegen van deze bergplaats naar de stad slecht moeten worden genoemd. De algemeene toestand van de bergplaatsen van ons materieel is dus wel zeer slecht te noemt.--. Het verspreid liggen over 3 verschil lende kazernes geeft, voor den dienst ook groote bezwaren. Bij het Uitrijden naar brand kan onze chef-machinist onmogelijk overzien of de noo- dige chauffeurs voor het uitrijden aanwezig zijn, zoodat soms op de eene plaats een tekort is, waarop een andere plaats ©en of meer chauf feurs gemist zouden, kunnen worden. Bij het" onverwacht defect-zijn van een machine moet bee personeel naar een andere kazerne loopen om te. kunnen wegrijden. Met het- oog hierop komt het mij nood zakelijk voor dat, lölj hét.uitzien naar - verbete ring in den toestand voor stalling van het brandweermaterieel, een gelegenheid gezocht wordt, waa.r alle machines gestald worden, welke gelegenheid, .zooveel mogelijk gelegen moet zijn op een punt vapwaarult de verschil lende deelen der stad het gemakkelijkst en het zekerst te bereiken zijn. Dit doet de keuze reeds onmiddellijk op dé binnenstad vallen .en wel op de omgeving van Groote Markt. Hoogstraat, Broersvest en Boter straat. Waar de chanféurs der spuiten overdag in of bij de smederij van gemeentewerken bezig rijn en oclt allen daar dichtbij wonen, Is ge tracht niet te ver daar vandaan een ges,chikte plaats te vinden. Eerst is gezocht naar bestaande gemeente gebouwen. om deze, zoo mogelijk, door een ver bouwing voor diit doel geschikt te maken. In deze richting is niets gevnden, wat tot het doel kon lelden. Particulier bezit mag hier, of daar wel een gunstige gelegenheid bieden, doch de daarvoor te betalen prijzen zouden te hoog zijn. Daarna is gezocht, naar terreinen, om daarop een nieuwe kazerne te bouwen. Zoowel Burgemeester, als ons College hebben zich met het hierboven omschreven standpunt van den Commandant dar Brandweer vereenigd, zoodat wij ons de vraag, hebbengesteld, welk terrein voor den bouw van een nieuwe brand weerkazerne het meest geschikt moet worden geacht. s Verschillende terreinen zijn daartoe onder het oog gezien, wat tot resultaat heeft gehad, dat in overleg met den Commandant der Brand weer de keus gevallen is. op het terrein, nabij de oude, thans gesloten begraafplaats aan den Singel. Dit terrein omvat een gedeelte van het voor plein van de begraafplaats, zoomede een ge deelte (n.l. het doodloopende einde) van de Hoflaanstraat en van de plaats, waar de wo ningen nummers 1 tot. en met 11 (oneven), welke thans alle gemeente-eigendom zijn, aan" deze straat zijn gelegen. Het groote voordeel van dit terrein is, dat het grenst aan Iioof-dverkeerswegen, die-naar alle deelen van de'gemeente voeren; dat het naar de kazerne komend brandweerpersoneel niet voor bruggen behoeft, te wachten, dat, indien bij het uitrijden een brug gepasseerd moet worden, er na het branrla'arm voldoende tijd is om eventueel den betrokken brugwachter zijn maatregelen te doen nemen. Verder ligt het terrein te midden 'van ©enige woonwijken, in welke woonwijken vele van onze brandweer- menscben wonen,die het meest beschikbaar zijn. Om de menschen van de zijd© der Lange Kerk straat de kazerne gemakkelijk te doen bereiken, zal ©en voetpad worden gemaakt van de Broers vest langs de ruin© en de begraafplaats naar de kazerne. Voorts kunnen er geen bezwaren bestaan, om later personeel -te verplichten in de onmiddellijke omgeving te gaa'n wonen. Boven dien ligt het vlakbij de gemeente-smederij, waar zooals gezegd de chauffeurs der spuiten overdag hun werkzaamheden verrichten en in de omgeving waarvan zij hun woning hebben In het plan zijn opgenomen een garage voor de brandweervoertuigen, een slangenwasscherij, COMMUNISTISCHE TERREUF. Straatgevecht met steenen en revolvers Men meldt óns uit Amsterdam: Zooals men zich ongetwijfeld zal herinneren is er het vorige jaar een vrij ernstig conflict geweest tusschen de steenzettersvereeniging „Emos" en de Katholieke gro™ „Eendracht maakt macht." Deze strijd vond zijn oorzaak in het feit, dat de „Emos" de katholieke groep beschuldigde van overtreding en ontduiking tier in het bedrijf bestaande collectieve arbeids- i verèenkomsten, en van het aannemen van werk voor prijzen, die in strijd met de alge meen geldende te eenènmale ontoereikend wa- ïen om de arbeidsvoorwaarden in het collectief contract vervat op een behoorlijke wijze na te leven. Op 8 Oct. 1929 kwam dit conflict tot op lossing, het initiatief was genomen door de besturen van het R. K. Werkliedenverbond en het N. A. S. met medewerking van den R. K. Bond van Bouwvakarbeiders en de landelijke Federatie van Bouwvakarbeiders. Er werd een compromis gesloten dat den heiden partijen een kans bood om in vrede saam te werken. Thans echter beschuldigt de „Emos" de katholieke steenzettersgroep er opnieuw van in strijd met de overeenkomst en de in het bedrijf bestaande usances te handelen. In hoeverre deze beweringen gegrond zijn konden wij hedenmorgen nog niet gewaar worden. De Emos heeft inmiddels op grond van de door haar geuitte beschuldigingen het compro mis opgezegd en den R. K. Bouwvakarbeiders- bond doen weten, dat zij verder op eigen ge legenheid voor de naleving van bet collectief contract en de daarin vervatte arbeidsvoor waarden zal opkomen. Waar de zaken zoo staan valt het te vreezen, dat de onregelma- t.'gheden en handtastelijkheden, die zich ver leden jaar in 't steenzettersbedrijf voordeden zich zullen gaan herhalen. De handtastelijkheden reeds begonnen Gistermorgen reeds hebben de communisten van de „Emo3" de oplossing van het conflict zélf tér hand genomen. Omstreeks zeven uur zcuden katholieke steenlossers steenen gaan lossen aan den (Baarsjesweg) voor een werk in de Krommertstraat. Toen een viertal van déze werklieden in deze straat aankwam ont moetten zy een geweldige overmacht van leden der Emos. Er werd niet lang gesproken maar aanstonds openden de Emos-mannen het offen sief. Met steenen, daar ter plaatse in groote hoeveelheid voorhanden, begonnen zij de vier itatholieke arbeiders te bekogelen. Eenige com munisten maakten zelfs gebruik van revolvers die met scherp geladen waren. Het werd een waar straatgevecht. De vier katholieke arbei ders probeerden zoo spoedig mogelijk het ter rein van dën strijd te verlaten, doch zij wer den geheel ingesloten door de communisten, ai© van alle kanten steenen op hen deden rege nen. Ten iaatste waren de vier mannen danig in hét nauw gedreven. Eenige steenen hadden ben reeds gevóelig getroffen. Ten einde raad trok daarom een van hen eveneens zijn revol- vér en loste een paar schoten. Een communist werd getroffen en dit bracht eenige verwarrin; in de gelederen der aanvallers. Van deze gele genheid maakten Se katholieke werklieden ge bruik om over eenige tuintjes van aangrenzen de woningen te vluchten, achtervolgd door de communisten. Toen echter kwam er redding opdagen. Eeni ge agenten, die op het lawaai afkwamen heb ben de achtervolgde arbeiders ontzet. Tegen over de revolvers en gummistokken der poli tie achtten de communisten het maar geraden in te binden. De katholieke arbeiders werden naar het po litiebureau aan den de Ruyterweg getranspor teerd, waar zij gehoord werdén. De man, die met zün revolver geschoten had en die eenige onbeduidende verwondingen had cpgeloopen wordt momenteel nog op het bu reau vastgehouden. De communisten hadden de vlucht genomen, maar hun namen zijn bekend, zoodat de politie hen wel spoedig zal aanhouden. Ook de aanvallers hadden eenige gewonden. Twee van hen moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd. Verwacht wordt: Zwakke tot matigen, Zuid-Oostelijke tot Zuid- Westelijken wind, half tot zwaar bewolkt tot berokken, aanvankelijk weinig of geen regen, later weer toenemende kans op onweer, iets warmer. Fietsers en motorrijders lichten op va.n 's avonds 9.51 tot 's morgens 4.11. een slangendroogtoien met een daaraan ver bonden klimtoren en een magazijn-ruimte, waar de slangen na droging behandeld moeten worden om daarna tot nader gebruik aldaar te worden, opgeslagen. Bovendien zijn nog kleine ruimten gereserveerd voor centrale ver warming (ketelhuis), voor toiletgelegenheid en voor een klein kantoortj-e van den magazijn- knecht. Voor de garage bevindt zich eenig open ter rein in- de eerste, plaats dienende voor uitrit der voertuigen en tevens voor oefenterrein. Dit open terrein is verkregen door de kazerne zoo veel mogelijk te houwen op de Hoflaanstraat. De grond van de aldaar af te brekenhuisjes met een stuk van de Graflaan vormen dan dit terrein. De uitrit ervan naar de openbare straat kan verkregen worden door de grafmakerswoning af te breken en dan over den vrijkomenden grond het verkeer te leiden. Ook de toegang tot de Algemeene Begraafplaats kan langs dezen weg plaats hebben. Voor de uitvoering van hét plan zal een bedrag gróót 65.000.noodig zijn. PLOTSELINGE DOOD Gistermiddag is de 60-jarige voerman A.. B. uit Hillégersberg. toen hij met zijn wagen in de Groenelaan stond, door een hartverlamming getroffen. Het lijk is naar de Algemeene Begraafplaats overgebracht. lederen Woensdagavond Moedercursus, Zomer 1830. Gorzen. Aanvang 7 uur en 9 uur. lederen Woensdagavond van half acht tot half tien, gelegenheid tot het afhalen van naai werk bij de Theresiavereeniging aan 't gebouw van den R. K. Volksbond- lederen Woensdagmiddag van 3—3% uur gelegenheid tot afhalen van Naaiwerk voor da Missienaaivereeniging, Korte Kerkstraat 6. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedams. Mannenkoor" (dirigent Paul v, d. Putten). Groote zaal van den R. K. Volks bond. 27 Juni: Groote Kerk, orgelvoordracht J, H. Besselaar Jr., 8 uur Diergaarde, avond concert Haagsch Harmonie Orkest. 29 Juni: Doeletuin, 3e pop. Grenadierscon- cert, 8 uur Diergaarde, middagconoert Rott, Philh. Gen. D a g e 1 ij k s: Tivoli-Schouwburg, D© familie Kwasie (De Splinters) half 9 (voor volw.) Walenburg, Circus-Schnelder, 8 uur (Zaterdag en Zondag ook 2 uur) (voor volw.) Bioscopen: goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 26 dezer in: Grand- théatre (voor volwassenen); Thalia (voor vol wassenen); Olympia (voor volwassenen); Roxy (voor volwassenen)Ooster-theater (voor volwassenen)Colosseum-theater (voor volw.)] SCHIEDAM, 25 Juni. Officieele noteering va» de commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn Moutwijn per H.L. ad 46 pCt. zonder fust 13.zonder belasting. Spiritus Binnenlandsche prima spiritus ad 100 pCt, 25.50 per H.L. Buitenlandsche prima spiritus ad 100 pCt, 14.5015.50 per H. L. (naar kwaliteit). Alle prijzen zonder fust of zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering HERMAN JANSEN Spoeling 0.90. Spoeling MEDISCH TUCHTRECHT Tot lid van het College gevestigd te 's Gra- venhage betreffende de handhaving van het medisch tuchtrecht en de oplossing van gescihl- len is bij Koninklijk Besluit benoemd de heer G. Sauer alhier. OVERTREDING ZEGELWET In den loop der vorige week zijn verschillende personen alhier beboet voor overtreding van de Zegelwet (het niet plakken van zegels o-p kwitanties bove-n de 10). Naar we vernamen bedragen de boeten bij enkelen. 500. Men zij gewaarschuwd. ONWEDER Tijdens een hevig onweder dat zich Zondag avond boven onze gemeente ontlastte en ge- paar ging met zware regen en hagelbuien, sloeg de bliksem in een loodsje, staande bij het huis van den burgemeester, waardoor eenige schade werd veroorzaakt, echter zonder dat hierdoor brand ontstond. MOND- EN KLAUWZEER Tea' gemeonte-sccretarie werden Maandag weder 6 nieuwe g. valien van mond- en klauw zeer aangegeven. In de afgeloopen week zijn tengevolge van het warme weer weder enkele dieren bezweken. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 1422 Juni ONDERTROUWD: Adrianus J. Voges 26 J. en Gerarda C. Bredierode 23 j. Arie P- Mastenbroek 25 j. en Maria J. H. Voeïmeijeis 20 jaar Leonardus A. cle Hette 25 j. en Willëmijntje Valk 24 j. LIJK OPGEHAALD Hedenmorgen om half acht is ter hoogte van het stoomgemaal van den West-Abtspolder uit; de Poldervaart het lijk opgehaalu van een vrouw van middelbaren leeftijd, dat drijvend»' werd gevonden. De identiteit kon niet worden vastgesteld, omdat zicli geen enkele aanwijzing van her komst op het lijk bevond. Hei lijk is naar de Alg. Begraafplaats Uj Kethel overgebracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 1