Het gevangeniswezen ZATERDAG 28 JUNI 1930 V DE ERFENIS Solidariteitsstaking UIT DE CARAIBISCHE ZEE HET SUIKERWETJE Openbare GezcnJheids- rege! ng MENSCHEN EN MEENINGEN „Het Miss'ewerk" DE MOREELE ZIJDE VAN HET VRAAGSTUK HET GEVAL-URBINA TEN SLOTTE EEN ZEGEN VOOR CURACAO DE EXTREMISTISCHE ACTIE IN ONZE OOST EEN STATISTIEK OVER 1928 DALING DER BEVOLKING IN DE STRAFGESTICHTEN OP VRIJDAG Rad o Telefoondienst Nederland- Ned. Indië INVOERING VAN EEN UNIFORM JAV A-TARIEF Tevens invoering van het volledig huisverkeer in Nederland HAGELSCHADE IN KENNEMERLAND J J. G. BARON VAN VOORST TOT VOORST Daar komen gelegenheden genoeg voor, die duidelijk laten zien, dat de sociaal-demo craten zitten te kijken met de erfenis der liberalen. Zij hebben jaren en jaren den lof der neutraliteit en der algemeenheid gezongen, totdat ze hun volgelingen diep genoeg onder de rooie menie hadden zitten, om dat praatje zelf te gaan uitlachen. Op gebied van wereldbeschouwing hebben Ze het nog niet verder kunnen brengen dan tot de „wetenschap" uit den ouden tijd. Ook hebben de sociaal-democratische Vak- vereenigingsleiders de manier van oordeelen over anderen overgenomen van de liberalen. Ook daar niets dan minachting en wan begrip van de „kerkelijke" organisaties. De heer Danz heeft het op het congres der hietaalbewerkers nog eens een keer duidelijk 'aten hooren. Hij moest erkennen, dat de D- K. en Chr. bonden der metaalbewerkers Relatief sterker vooruit zijn gegaan dan de Sociaal-democratische. Hij moet daarvoor n reden aanhalen. En hij schijnt geen andere te kunnen vinden dan deze: „Deze organisaties profiteeren van de kort zichtigheid en onderworpenheid der arbei ders in achterlijke streken, die blijkbaar geen enderscheid zien in richting en vaak de con- tessioneele organisaties voor werkelijke strijdorganisaties aanzien". De liberale aanmatiging in het soralistisch Pak. De arbeiders die tot de Katholieke en Christelijke organisatie toetreden, heeten: kortzichtig! De oude leus: alleen de moder nen waren vroeger aJ bewust, zij alleen hadden de wetenschap In pacht; geen won der, als voor hen het heelal doorzichtig was als glas. Ook komt het door de onderworpenheid dier mannen: dat getuigt van hun slaven zielen, van hun lustelooze, futlooze krui perij voor hun broodherren Om dat verwijt te ontgaan, moet mon weer alleen bij de modernen zijn. De klap op den vuurpijl komt nog: dat soort arbeiders komt uit achterlijke streken! Het Zuiden heeft het weer eens gedaan. Daar gaat het den modernen niet voor den wind, dus: achterlijk. Misschien zou het hij een beetje nadenken wel eens voor een sterk staaltje van moed, van karakter, van per soonlijkheid kunnen doorgaan, dat relatief meer arbeiders bij de Katholieke cn Chiiste- lijke bonden zich aansloten. Want bet wordt tlien mensclien juist niet gemakkelijk ge maakt door de sociaal-democratische bloe ders. Wanneer zullen de lieeren zich kunnen opwerken tot het standpunt, om de o\er- tuiging van een ander te waai de-eren! Wan neer zullen ze kunnen inzien, dat het mis schien wel juist hun karakter van strijd ondanks alles was, dat die anderen bracht tot onze organisaties! Ze hebben al meer gespot met het soli- (tarisme; doch tot nog toe liep de ontwikke ling Van de strijd-organisatie der modernen, naar den praotijk van het soladarisme toe! Ze komen wel verder. En we zullen het rustig afwachten. Een register op de 10 jaargangen Hulde aan de samenstellers van dit register, dat zoo van verschillenden kant was gevraagd. We kunnen ons echter de aanvankelijke aar zeling om tot het samenstellen van een derge lijke inhoudsepgava over te gaan, gemakkelijk voorstellen,daar deze inhoud tot een boek van 30 pagina's uitgroeide. Het register is verdeeld in twee hoofdstuk ken. Het eerste omvat drie rubrieken, n.l. offi cieels bescheiden, schrijvers en boekbesprekin gen, terwijl het tweede bestaat eveneens uit drie rubrieken n.l. plaatsen, zaken en personen. Het geheel is een welkom geschrift. In de inleiding merkt de redactie op: het ts maar menscheuwerk en zal gebreken toonen. Uiteraard bij zooveel namen en cijfers. Bijv. Het Missiewerk heeft in de afgeloopen periode twee Paters Franciscanen Teepe onder zijn medewerkers gehad. Pater Pacianus, die o.a. h«t accomodatievraagstuk behandelde, komt echter onder de schrijvers niet voor, terwijl een zijner artikelen, dat over Mgr. Odoricus Timmer op het conto van Pater Laur. Teepe is geboekt, hetwelk bovendien niet is te vinden op blz. 56 maar op pag. 65 van den Ssten jaar gang. Dit defaut werd voor ons aanleiding tot het nemen van meer steekproeven, doch de betrouwbaarheid van het register steeg naar mate het onderzoek werd voortgezet. We schij nen toevallig of een tastbaar bewijs voor den speurzin van den journalist de ergste ergerlijkheid te hebben getroffen. MISSIONARISSEN VAN SCHEUT Pater C. Daems algemeen overste Men bericht ons uit het Missiehuis „Spar- rendaal" te Vusbt, dat op het Algemeen Ka- pitel der Missionarissen van Scheut gekozen is tot Algemeen Overste de HoogEerw. Pater Constant Daems. oud-Apostolisch Prefect van Zuid Kansu en stichter van het Centraal Groot- Seminarie te Ta-Tung-Fu (Noord China). RELIGIEUZEN URSULINEN ROREINSCHE UNIE De nieuwe Provinciale Overste Als opvolgster van de zeereerw. Mère Xavier (Neujean), Provinciale Overste der Nederland- sche provincie, van het instituut der religieu sen Ursulinen van de Romeinsche Unie, die 4 Juni 1.1. overleed in „Maria oord" te Vught, is benoemd de zeereerw. Mère Xavier (Dütting). Haar zeereerw. was tot Augustus 1928 Over ste der Rel. Ursulinen te Roermond, vertrok vandaar naar het Generale Huis der Ursulinen te Rome en werd vandaar gezonden als Visi- tatrica naar de Ursulinen Missies van Java, China en Siam. II. Z. E. aanvaardde Donderdag hare functie Ju bet Provinciale Huis der Rel. Ursulinen in ^Maria-oord" te Vught. Wat door de Commissie vanwege het R. K. Werkliedenverbond gerapporteerd wordt In ieder geval rust op hen, die hier zullen moeten beslissen, een zware en verantwoordelijke taak Tijdens de laatste groote staking in de Engel- sche kolenmijnen rees bij de leiders der katho lieke vakbeweging de vraag, of in deze en soortgelijke gevallen de strijd der arbeiders door middel van solidariteitsstaking mocht worden gesteund. De onzekerheid, op dit punt heer- schend, werd voor het bestuur vau het R. K. Werkliedenverbond aanleiding een commissie saam te stellen, die over de moreele zijde 'van dit vraagstuk rapport zou uitbrengen. Omdat echter een nauwe samenhang bleek te bestaan tussehen dit vraagstuk en het verschijnsel der economische concentratie, werd aan de com missie tevens verzocht, over de gevolgen dier concentratie verschijnselen haar oordeel uit te spreken. Slechts gedeeltelijk heeft de commissie zich van haar taak gekweten. Wel was aanvankelijk de uitvoering der geheele opdracht in studie ge nomen cn de toenmalige rapporteur, de zeer- eerwaarde pater Mr. Dr. Arn. Borret S. J„ had reeds over enkele onderdeelen van het concen tratieverschijnsel een voorloopig rapport samen gesteld. Van dezen waardevollen arbeid heeft de com missie dankbaar gebruik gemaakt. Bij voortge zette studie bleek echter het concentratiever schijnsel zoo veelomvattend en zoo ingewikkeld, dat, werd op deze wijze voortgegaan, het pro blem der solidariteitsstaking eerst na geruimen tijd aan de orde zou komen. Wijl nu de commissie het onderzoek van dit probleem haar voornaamste en meest urgente taak achtte, besloot zij haar arbeid, altbans voorloopig, tot de solidariteitsstaking te beper ken en de concentratieverscbijnselen slecbts te bespreken, in zooverre hun beteekenis voor het probleem der solidariteitsstaking dit zou vereischen. D3 commissie vertrouwt echter, dat een meer omvattend Tapport over de gevolgen der bsdrijfsconcentratie in bet algemeen, bin nen afzienbaren tijd zal kunnen volgen. De commissie die bestaat uit Mr. Drs. D. Beaufort O.F.M., Rapporteur. Kanunnik J. G. van Schaik. Prof. F. v. d. Loo. J. W. Andries- sen. C. J. Kuiper. H. Jos. Pelzer en H. F. Tim mermans, heeft in de volgende stellingen haar oordeel samengevat I. Arbeiders, wier doorwerken zou gelijk staan met indirect steunen van onrecht jegens anderen gepleegd, zijn per se, afgezien dus van bijzondere omstandigheden, gerechtigd en zelfs verplicht tot solidariteitsstaking over te gaan. II. Bij meerdere vormen van bedrijfsconcen- tratie (kartel van koogeren graad, trust, con cern) zal, om den nauwen samenhang der on dernemingen, niet-staken veelal feitelijk met dezen indirecten steun gelijk staan. Een samen werking ad boe (d.i. speciaal beoogend een be paalde staking te doen verliezen) van overigens zelfstandige ondernemingen leidt tot eenzelfde conclusie. Bestaat deze nauwe samenhang of samenwerking niet, dan is solidariteitssta king èn ondeugdelijk èn ongeoorloofd. III. In en door bepaalde (in de practijk zich nogal eens voordoende) omstandigheden, per accidens dus, kan het recht en de plicht tot so lidariteitsstaking wegvallen. (Gemis aan vol doend belang, ernst der gevolgen, onmisbaar heid van het bedrijf, overheidsdienst, waar over heid als zoodanig optreedt, welvaart van eigen landgenooten, die in overigens gelijke verhou dingen bij die van vreemden voorgaat, enz.) IV. Is de hoofdstaking een melioratieve, dan is solidariteitsstaking nimmer verplichtend en slechts om reden van algemeen belang ge oorloofd. Met grooten nadruk moge er ten slotte op worden gewezen, dat het voorafgaand rapport zoo goed als de stellingen niet méér zijn noch kunnen zijn clan een soort leidraad voor hen, die over een event, solidariteitsstaking zullen moeten heslissen; een leidraad, waarin alleen de hier geldende beginselen alsook de groote lijnen hunner toepassing zijn neergelegd. Komt echter de vraag eener concrete solidariteitssta king aan de orde, dan kan met het eenvoudig volgen van de leidraad niet worden volstaan, dan moeten de concrete omstandigheden, de feitelijk verhoudingen, de voor- en nadeelen, het vermoedelijk resultaat enz. in bijzonderheden en met groote nauwkeurigheid worden overwo gen. Dat dan meermalen, vooral om de hoogst- ernstig9 gevolgen, een afwijzende conclusie het resultaat van het onderzoek zal blijken, de overwogen solidariteitsstaking feitelijk en in concreto niet zal mogen doorgaan, schijnt ons niet twijfelachtig. In ieder geval rust op hen, die hier zuilen moeten beslissen, Adviseurs en Bestuurders, een zware en verantwoordelijke taak. MGR. J. AERTS BI Z. H. DEN PAUS Dinsdagmiddag heeft Z. H. de Paus mgr. J. Aerts, apostolisch vicaris van Nederlandsen Nieuw Guinea, in particuliere audiëntie ont vangen. De Heilige Vader luisterde met veel belangstelling naar het verslag omtrent den arbeid in deze moeiliike Missie. Op allerhartelijkste wijze nam Z. H. afscheid van mgr. Aerts. NAAR DE MISSIE. Als Ieekcnverplecgster hij 't St. Melaniawerk is Donderdag uit Nijmegen naar Ned.-Indië vertrokken rnej. zuster Tr. Kloppenburg. De i'tis gaat per s.s. „Genua". Zuster Kloppen, i'urg zal haar diensten verleenen bij de me dische hulpverschaffing aan de inlandsche be volking, TERUG UIT DE MISSIE. Maandag a.s. arriveert met het s.s. „Gelria" de weleerw. pater Th. A. Rietbergen van de orde der paters Lazaristen, om na 'n 12-jari. gen missie-arbeid te San Fernando in Chili, renigen tijd by zijn familie te Rotterdam in vacantie door te brengen. HET INTERNATIONALE SCHILDENWERK We ontvingen een exemplaar van „het In ternationale Schil den vrerk" Het is verlucht met foto's van verschillende wandschildsn mei de beeltenis van het H. Hart. Steun aan hst Scbildenwefk is medewerken aan de versprei- ding van de vereering van bet H. Hart. Het boekje is verkrijgbaar aan bet bestelhuis van Apostolaat des Gebeds Hertogstraat 17 te Nij megen. Borren de boetdoener Eerste klas ambtenaren noodig Nederland bezit in de Caraibische Zee, tus sehen de twee groote vastelanden van Noord en Zuid-Amerika nog een erfenis, uit den tijd der West-Indische Compagnie bestaande uit zes eilanden, die tezamen vormen het gebiedsdeel Curasao. De drie grootste dier eilanden, Curacao, Bonaire en Aruba staan hekend onder den naam van Beuedemvindsche eilanden; Saba, St. Eustatius en St. Martin (gedeeltelijk) onder den naam van Bovenwindsche eilanden. Deze groepeering der Antillen in „bovejj- v.indsch" en .benedenwindsch" dankt haar ontstaan aan den in West-Indië heerscheuden Noordoost passaat, en verschilt naar de lig ging van het hoofdeiland eener groep. Zoo zijn Saba, St. Eustatius en St. Martin bovenwindsch ten opzichte van het hoofdeiland Curasao, om dat zij daarvan ten Noord Oosten of „boven den wind' liggen. De vlak daarbij liggende Kleine Antillen Nevis, St. Kitts. Anguilla enz. wor den echter door de Engelschen benedenwind- sche eilanden genoemd, omdat zij ten Westen of „benedenwinds" van het belangrijker An tigua gelegen zijn. De drie benedenwindsche eilanden liggen tegenover de kust van Venezuela, en zoo dicht bij, dat deze bij helder weer van Curasao uit te zien is. Het grootste dezer drie eilanden is Curasao, 550 K.M.2 groot; ongeveer een vierde van onze provincie Limburg. Het is anderhalf maal grooter dan Bonaire; dit eiland is weer anderhalf maal grooter dan Aruba. Dit laatste eiland ligt aan de Westzijde van Curasao; Bonaire ten Oosten, respectievelijk op een af stand van 60 en 40 K.M. De twee onbewoonde rotsen Klein-Curasao en Kleiu-Bonaire kun nen we buiten rekening laten. Op een afstand van niet minder dan 900 1C00 K.M. naar het Noordoosten, van het hoofdeiland verwijderd, een reis van Lissabon naar Rotterdam, liggen de Bovenwindsche eilanden, waarvan het grootste eiland St. Mar tin slechts 100 K.m. groot is. Laat ik hier vast bijvoegen, dat tussehen beide eilandengroepen bijna iedere overeen komst ontbreekt, zoowel in taal, zeden, gods dienst. geschiedenis en economische omstan digheden. Dit is ons Hollandsch grondgebied in de Caraibische zee, waarvoor nog korten tijd terug, de Nederlandsehe belangsteling erbarmelijk gering was, en de onbekendheid daarvan even redig. Hollanders geven grif de groeten mee aan reizigers naar Curasao, voor bekenden in Suri name, niet wetende, dat deze laatste beide ge- biodsdeeleu een week reizen van elkander verwijderd liggen. De meeste Nederlanders weten wel, dat hun koloniale bezittingen bestaan uit een Oost en West-Indië, maar verder gaat veler kennis niet. Zelfs officieren van de „Sumatra", welke kruiser eenige jaren geleden Curasao aandeedt, wisten niet uit. welke eilanden ons gebiedsdeel bestond. Voor de meeste Hollanders, die thans in Curasao een goed' bestaan vinden, was vóór hun komst bier Curasao vrijwel onbekend; en den naam hadden ze nog het meest gehoord als dien van een likeur, welke baast even wei nig met onze kolonie heeft uit te staan, als Franziskanerbrau met een Franciscaner klooster. Het geval Urbina, boe zeer men er in Neder land ook van geschrokken is, blijkt langza merhand voor Curasao een zegen te zijn ge weest, doordat er van Nederland uit belang stelling gekomen is voor dit gebiedsdeel. Jaren lang heeft men van hieruit geklaagd over den meer dan ergen achterstand, welke hier was op alle gebied, maar steeds klopte men aan doovemans deuren. Het was dan ook niet zoo bijzonder toeval lig, dat Kapitein Borren. een der boetedoeners voor de schuld der Nederlandsehe regeering, op den avond van den 8en Juni van den overvai der Venezolanen verwittigd werd, juist op het oogenbllk dat hij weer een brandbrief schreef, om meer militairen. Haast iedere mail ging een dergelijk schrij ven naar Holland. Nu heeft Nederland moeten leeren met schade en schande. Want schande is het geweest, voor de Nederlandsehe vlag, dat een troep avontu riers onder leiding van een revolutionnairen jongeman, een nacht heer en meester waren in Willemstad. En de honderdduizenden, die er thans reeds zijn uitgegeven aan oorlogsschepen en bezetting waren zeker bespaard geworden, wanneer men tijdig een klein gedeelte daar van besteed had, aan de zoo noodige behoeften van Curagao. Wat men dan ook geschreven en geroepen lieet't tegen Fruytier, Borren en militaire poli tie, de hoofdfout ligt bij de verantwoordelijke regeering in het moederland, en bij de Kamer leden. die het hardst ach en wee geroepen hebben over de „noohe triste". Jammer, dat ze het niet hebben willen er kennen; het boetekleed had .hun heel wat beter gestaan, dan de toga, waarin zij als officieele aanklagers zijn opgetreden. Maar van meer belang is, dat er thans ver betering komt.. In de laatste openingsrede van den Kolonialen Raad sprak de Gouverneur van do sympathieke wijze, waarop Nederland be gint te helpen, door voorschotten uit 's Rijks schatkist. Doch materie alleen is dood. wanneer ze niet door een goeden geest bezield wordt. En dat bezielend element moet zijn een stel goede amb tenaren. Naar indertijd geschreven werd, is de benoe ming van den huldigen bewindsman geen zaak geweest van den Minister van Koloniën alleen, maar een van den geheelen Ministerraad. Een dergelijke selectie hopen we in de toekomst ook van uitgezonden ambtenaren, en een bre ken met het tot nu toe dikwijls toegepaste systeem van uitzending van mensehen, waar mee men het wel eens kan probeeren, van vriendjes van de afdeeiing W. I. Zaken, of nog erger van ambtenaren, wier carrière in andere gebledsdeelen gebroken was. Eu dan zal. Curagao binnen eenige jaren onder liet beleidvol en krachtig bestuur van den huidigen cnergieken bewindsman van aan schijn veranderen. CARAÏB. MR. KOEHOEMA SOEMANTRI GEÏNTERNEERD BUITENZORG, 27 Juni (ANETA) Besloten is, dat mr. Koesoema Soemantri ten wiens huize te Medan in Juli van het vorig jaar een inval werd gedaan in verband met het ver moede dat hij een extremistische actie zou voe ren, geïnterneerd zal worden. Als interneerings- plaats is hem aangewezen Banda, Het V. V. der Tweede Kamer HEFTIGE CRITIEK DER VRIJHANDELAREN (Vervolg) Sommige dezer leden drongen er op aan. dat alsnog een wetsontwerp tot accijnsverlaging zou worden ingediend, opdat het tegelijk met het onderhavige ontwerp kan worden behandeld. Andere leden stemden in met de bezwaren, aangevoerd tegen een belasting op een eerste levensbehoefte als suiker. Ook zij zouden liever de marge tussehen binnen- en buitenlandsche suiker zien verkregen door de verlaging van den accijns naast de invoering van een invoer recht. Zij waren echter van oordeel, dat dit geen reden behoeft te zijn om niet het onder havige ontwerp te aanvaarden, omdat dit hier omtrent niet praejudieieert. Verscheidene leden merkten op, dat wanneer eenmaal het pad betreden is van hulp aan een lanibouwartikel op de voorgeschreven wijze overeenkomstige steun voor andere landbouw, producten als tarwe, en tuinbouwproducten niét zal kunnen uitblijven. Men zal dau met volle zeilen afstevenen op alzijdige protectie al wordt het denkbeeld daarvan in dit ontwerp nog ge camoufleerd. Sommige leden meenden te weten, dat de kansen op het tot stand komen van een con ventie in den geest der Brusselsche, in den laatsten tijd gunstiger zijn geworden. Daardoor zou stabiliteit in den suikerprijs kunnen wor den verkregen. Gevraagd werd, of de Regeering de totstandkoming van een dergelijke conventie krachtig wil bevorderen. Andere leden merkten op, dat wanneer een dergelijke conventie tot stand zon komen, toch een normaal invoerrecht internationaal gehand haafd kan blijven. Verscheidene leden vreesden, dat het resul taat van het voorgestelde invoerrecht niet aan da landbouwers ten goede zal komen. In dit jaar zal vooral de Centrale Suikermaatschappij de voordeelen er van genieten, aangezien zij voor het loope;ide jaar reeds haar contracten met do verbouwers heeft afgesloten. Ook haar voorraden zullen ongemotiveerd in prijs stijgen. Gevraagd werd, of de Regeering niet iets daar tegen kan doen. Deze leden vreesden voorts, dat de specu latieve suikerfabrieken met de coöperatieve sui kerfabrieken een scort monopoliepositie zullen innemen en daardoor den prijs van de suiker zullen gaan bepalen. Eenige leden achtten het niet onmogelijk, dat de Centrale suiker Mij. lage vrachten zal be dingen voor aanvoer van suiker over zee en daardoor prijsdrukkend gaat werken. Een der gelijke maatregel zou prijsstijging van de suiker verhinderen en ingaan tegen het belang van de bieten ver bouwers. Eenige leden zouden er de voorkeur aan geven steun aan de bietenteelt te verleenen in den vorm van een teelpremis voor een bepaalde hoeveelheid geteelde bieten. Een dergelijke pre mie zou voorloopig voor één jaar kunnen wor den verleend en aan de landbouwers recht streeks ten goede komen. Andere leden zouden tegen een teeltpremie bezwaar hebben omdat de omstandigheden van de bietenverbouwers verschillend zijn naarmate zij aangesloten zijn bij een coöperatieve suiker fabriek of gecontracteerd hebben met de Cen trale Suikermaatschappij. Verscheidene leden merkten op, dat tenge volge van dit wetsontwerp de exporteerende suikerverwerkende industrie er belang bij heeft buitenlandsche suiker te gebruiken, omdat dan bij uitvoer het invoerrecht en de accijns worden vergoed. Nota van den heer Colijn De heer Colijn heeft een afzonderlijke nota aan het verslag toegevoegd. Met de regeering is de heer Colijn van oor deel, dat de vraag, of de voorgestelde heffing zich laat vereenigen met de den 24sten Maart j.l. te Genève geteekende handels-conventie, be vestigend kan worden beantwoord. Op zich zelf toch brengt het voorstel slechts den al- gemeenen regel, ten onzent in verband met de accijnsheffing steeds in acht genomen, voortaan ook voor de suiker in toepassing. Het zou zijn het zoeken van spijkers op laag wa ter, indien een soortgelijke completeering on zer fiscale wetgeving zou worden beschouwd als strijdig met de Handelsconventie van Maart j.l. De hoofdvraag blijft dus, of met den voorge stelden maatregel inderdaad het beoogde doel zal worden bereikt. Na eenige beschouwingen over den algemee- nen toestand op de suikermarkt, komt de heer Colijn tot de bezwaren tegen de voorgestelde regeling. Indien de nood van het bedrijfsleven zoo hoog gestegen is, dat de geheele volksgemeenschap te hulp moet komen, dan mag verlangd, dat die hulp op zoodanige wijze verstrekt wordt, dat elke gulden ervan het hoogst bereikbare nut afwerpt. Voortgaande betoogt de heer Colijn, dat, wil men de boeren metterdaad met 6 millioen per jaar helpen, door den binnenlandschen sui kerprijs met 6 millioen op te zetten, men dan zal moeten voorkomen, dat deze 6 millioen ge heel of gedeeltelijk weer verloren gaan door verliezen op den uitvoer van het overschot. En dat kan alleen door te zorgen, dat er geen zoo danige overschotten komen, m.a.w., door het plautareaal niet uit te breiden boven hetgeen noodig is om in het verbruik in Nederland te voorzien. Tegengaan van de uitbreiding van de bieten productie is dus voorwaarde voor een doel treffende regeling. En daarom zal, wil het ontwerp een goede oplossing brengen, in elk geval nu reeds of anders binnen korten tijd een aanvulling noodig zijn, waardoor, in welken vorm dan ook, uitbreiding van den uitzaai van bieten wordt voox'kotnen. Voor zooveel het loopende oogstjaar betreft, mag nog de vraag gesteld, of de regeering overwogen heeft, dat slechts ongeveer de helft der binnenlandsche prijsstijging aan de land bouwers ten goede zal komen. Immers, alle boe ren, die reeds voor maanden hun contracten per 1000 K.G. bieten met de Centrale Suiker Mij. hebben afgesloten, zullen niet méér ont vangen dan ze gecontracteerd hebben. En daar onder valt in een rond cijfer de helft van den uitzaai. Ten slotte moge, al kan deze aangelegenheid bij het onderhavig ontwerp niet tot oplossing worden gebracht, nog de aandacht worden ge vraagd voor het gevaar van dumping, die alle toegedachte hulp evenzeer kan doen teniet gaan als de uitbreiding van tot verlies op den uit voer leidende eigen teelt. Bij den waanzinnigen economischen strijd, die thans gevoerd wordt, kan het, wil het ef fect der eigen maatregelen niet geheel teloor gaan, noodig worden, ook aan die zijde der zaak ernstige aandacht te schenken. Ruimer toepassing der voorwaarde lijke invrijheidstelling Bij de algemeene bespreking van ons straf stelsel, die in de zoo juist verschenen Gevan- genisstatlsLiek over 1928, gepubliceerd door het Centraal Bureau voor de Statistiek en verkrijg baar bij de Alg. Landsdrukkerij, aan de be handeling van de gegevens betreffende het ge vangeniswezen voorafgaat, worden voor 1928 op den voorgrond gesteld de inwerkingtreding van de Psychopathenwetteu en de voortge zette voorbereiding van de reorganisatie van het strafstelsel. De gegevens van hst gevangeniswezen be treffen in de eerste plaats de bevolking ;n de strafgestichten. De onafgebroken daling van 1920 af van het aantal personen, dat ie de gezamenlijke gestichten verblijf hield, puurde ia 1928 voort. De totale bevolking in den loop van 1928 in alle gestichten tezamen aanwezig geweest bedroeg in 192S 23491 tegen 25685 in 1927. In de verschillende gevangenissen werd in 3.928 bij wijze van proef klassikaal onderwijs gegeven. De statistiek over 1928 bevat meer mededee- lingen betreffende het stelsel van afwijkingen van liet gewone gevangenisregime dan die over 1927. Over het algemeen wordt door de gevangenen op het bezit der „afwijkingen" veel prijs gesteld; z(i beschouwen het als een groote straf, wanneer de afwijkingen hun tijdelijk wegens wangedrag moeten worden ontnomen. De volgende afwijkingen blijken in het alge meen het meest toepassing te vinden: hst toe staan van ruimer gebruik maken van de kan tine en het koopen van meer bijzondere kan tineartikelen; langduriger verblijf in de opeD lucht met verlof om te rooken. Verder is in vele gestichten liet aantal gevallen van ver leening van de volgende afwijkingen groot: zich zelf scheren, haar en baard naar verkiezing dragen, huiselijker meubileering van de cel, ruimer gebruik van bibliotheek, toestaan van een nieuwsblad. Toepassing der voorwaardelijke invrijheid stelling had in 192S in ruimer mate plaats dan in 1927. T.a.v. 24,SG pCt. (1927 18,36 pCt.) van degenen, omtrent wie een beslissing genomen werd. kwam vast te staan, dat een vervroegde terugkeer in de maatschappij kon worden toe gestaan. Van het totaal aantal voorwaardelijk in vrijheid gestelden, wier proeftijd ill 192S ein digde, had t.a.v. 23 pCt. herroeping plaats t,egen 16,4 pCt. in 1927. Het congres te Nijmegen WETTELIJKE REGELING VAN HET ZIEKENFONDS WEZEN Onder voorzitterschap va.n dr. N. M. Jose- phus Jitta is gistermorgen in de Vereeniging ts Nijmegen het 35ste congres voor openbare Gezondheidsregaling geopend. De voorzitter hield een interessante rede over de hygiëne van den geest en betoogde dat meer aandacht moet worden geschonken aan de ontspanning op de scholen, het onderzoek naar psychopatisclie uitingen en het leggen van verband tussehen psychische en pathologische verrichtingen eenerzijds en psychische affecten anderzijds, wat ook op therapeutisch gebied in dit verband op den voorgrond most treden. Enkele gestichten zijn reeds als observatie inrichtingen aangewezen. Gezinszorg is gere geld en het bestaansrecht der nazorgvereeni- gingen is officieel erkend. Als daarnaast er kend wordt, dat psychische hygiëne en het toe zicht op de zieken ais een daad van de volks gezondheid beschouwd moet worden, dan zijn we op den goeden weg. In vele groote landen kent men reeds afzon derlijke departementen van volksgezondheid. Dat is ook voor Nederland de aangewezen weg. Na de openingsrede van den voorzitter kwam, gelijk gemeld, aan de orde de bespreking van de praeadviezen van dr. Scheve uit Amsterdam en van den heer E. Kupers, voorzitter van het N.V.V. over de wettelijke regeling van het ziekenfondswezen. De conclusies, waartoe ge noemde heeren zijn gekomen, publiceerden wij reeds in ons blad. Een interessante gedachtenwisseling ontspon zich over deze praeadviezen. Vooral werd de aandacht gevestigd op de wenschelijkheid van één ziekenfonds in één plaats. Over de kwestie dat er in iedere plaats slechts één ziekenfonds zou mogen komen, waren de meeiiingen zeer verdeeld. Ver scheidene stemmen gingen op voor meer dan één ziekenfonds in een stad. maar dan in cen traal verband. Wat betreft liet medezeggen schap werd erop aangedrongen dat de zieken- fondslden niet in medezeggenschap moeten achterstaan en de medici en andere belang hebbenden. Bij de dan volgende bestuursverkiezing werd op advies van prof. Aldershof bij acclamatie herkozen als voorzitter dr. N. M. Josephus Jitta uit Amsterdam. Ter voorziening in de vacature-dr. J. J. F. Dhont, die aftrad en niet herkiesbaar was, werd gekozen prof. dr. C. F. van Oijen, hoog leeraar te Utrecht. Dr. van Eijck uit Huizen waarschuwde bij de daarop voortgezette be sprekingen er voor, dat men bij invoering van nieuwe wettelijke ziekenfondsregeling reke ning moet houden met de toestanden in de steden en op het platteland, welke zeer ver schillen met die in de steden. Gewaakt moet. worden tegen misbruik van de ziekenfonds- voordeelen. De medicus moet een leidende rol kunnen blijven vervullen. Uit het jaarverslag bleek, dat het congres 505 leden telt. Het financieel verslag van den penning meester, den heer Hofmann, werd goedge keurd. Hierna werden de verschillende praeadvie zen behandeld. Het congres werd daarop verdaagd. Des middags werden de congressisten ten stadhuize ontvangen door B. en W. van Nij megen. In een door de gemeente aangeboden extra- tram werd vervolgens een bezoek gebracht aan Berg en Dal waar in het Groot Hotel Berg en Dal de maaltijd gebruikt werd. In den loop van den ochtend werd het con gres bezocht door minister Verschuur. 'n Nare dag! Katholieken mogen dan geen rlnesch gebruiken. Dat wijst al op iets onge woons. Inderdaad heeft er op Vrijdag iels onge woons plaats gehad, n.l. op dien dag stierf Christus aan het kruis. Geen wonder, dat dan in de gedachten van hen. die Christus volgen, die dag tot iets bijzonders gemaakt wordt. Alleen dat niet-vlecsch-eten zit sommigen dwars. Och, als er iets anders verboden was bij wijze van versterving dun hadden ze het ook daar tegen. Maar een nog naardere dog voor nicl- Katliiilieken. Want een Vrijdag is ren onge luksdag. Dan kun je voor je eigen voor zichtigheid. niet gaan reizen: dan loop je kans om te verongelukken. Slapen i.p Vrijdag dan de wisselwachlers van de treinen? Of hebben de machinisten ren stuk in hun kraag? Toch niet, onder die rnenschen zitten ge lukkig heel reet geheelonthouders Waar ligt het dan aan? Wie zal dal zeggen? 't Is zoo maar een idm, ven opvatting, een bijgeloovighcidjc; zoo n leuk dtvaashcidje, waar een ander om laelii, maar dat je toch interessant maakt. En interessant is toch maar alles. Nog erger: nu snoet zoo'n onnoozele doodonschuldige. Vrijdag eens vullen op den Clen dag van de maand. Dat. kan. Dat gebeurde deze maand zelfs. Ja. dan sta je voor een ongeluksdag in 't quadraal. zelfs m 'I kubiek. Dan is er geen houden aan. Waarom is noch 12 noch tl zóó vol van dien noodloltigcn invloed? Geheim, man, diep en stil geheim, U ziel wl, dat alles nog niet even helder is op de wereld. We welen nog niet alles. Nog lang niet! Dezen troost hebben wc toch: dat van Dijk niet op Vrijdag 13 Juni met zijn Occaanvluchl begonnen is. Onder ons gezegd, houden wij ons aan bevolen voor een reisje op lederen Vrijdag, die op een 13cn valt. Met ingang van 1 Juli a.s. worden in het telefoonverkeer met Ned. Oost-Indië (Java) de bestspnde zónetarieven ad ƒ30, ƒ33 en ƒ34.50, gewijvigd in een uniform Java-tarief van 33 voor een gesprek van drie minuten. Voor elke minuut meer wordt 11 berekend. Voor drin gende gesprekken wordt het tweevoud, voor ijjgesprekken wordt het viervoud van dit tarief geheven. Tevens kunnen alsdan in Nederland de ge sprekken gevoerd worden in alle telefonisch aangesloten perceelen door middel van het ge wone toestel (huisverkeer) en voorts in de spreekcellen van alle (hulp)-kantoren en sta tions. Daarnaast blijft de mogelijkheid bestaan om met vier personen aan een gesprek deel te nemen door gebruik te maken van de bestaande daartoe speciaal ingerichte spreekcellen, wier aantal nog tot één of meer in elke provincie zal worden uitgebreid. In Indië zal het z.g. huisverkeer eerst gelei delijk worden ingevoerd en zich voorloopig be perken tot de gevallen, waarin zulks ter be- ocrdeeling door de Indische Administratie technisch mogelijk is. De Indische Administratie vordert voor een huisgesprek aldaar 6 extra (huistoeslag) voor een gesprek van drie minuten en 2 voor elke volgende minuut. Als regel zullen deze kosten van den aanvrager of den opgeroepene in Indië worden geheven, echter kan desgewenscht de aanvrager in Nederland deze kosten in voorko mende gevallen voor zijn rekening nemen. Commissie voor steunverleening TELEGRAFISCHE VERZOEKEN AAN HET MINISTERIE In overleg met de gemeentebesturen van Assendelft, Beverwijk, Velsen en Wijk aan Zee en Duin heeft de burgemeester van Beverwijk, Jhr. J. C. W. Strick van Linsclioten, een com missie ingesteld, die zal trachten de tuinders en landbouwers, wier te velde staande gewassen 1.1. Zondag door den geweldigen hagelslag wer den vernield, financieel te hulp te komen. De commissie is samengesteld uit land- en tuinbouwdeskundigen van Beverwijk en naaste omgeving. De gemeentebesturen van Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin hebben telegrafische verzoeken om steun gezonden aan het Ministerie van Landbouw. NADERE VOORSCHRIFTEN BIJ DE UITOEFENING DER GENEESKUNST Inwerkingtreding op 1 Juli Bij Kon. besluit van den lSden Juni 1930, (Staatsbl. no 267) is de datum van in werking treden van de wet van 2 Juli 1928 (Staatsblad no. 222), houdende nadere voorschriften ten aanzien van de uitoefening der geneeskunst, op 1 Juli 1930 bepaald. DIAMANTEN KLOOSTERJUBILEUM. De eerw. zuster Martha van de zusters van Liefde van O. L. V. Moeder van Barmhartig heid te Tilburg, herdenkt heden (Vrijdag) in het St. Norbertusgesticht te Gennep haar dia manten kloosterjubileum. Naar wij vernemen blijft do toestand vau luitenant-generaal baron van Voorst tot Voorst voorzitter der Eerste Kamer naar omstandig heden goed vooruitgaan, en hij mocht reeds van do buitenlucht genieten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5