DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. DE STEUNREGELING Het koperen feest van de H. Hartparochie STADSNIEUWS Het adres van den R. K. V. B. en den S. B. B. «Si 53ste JAARGANG MAANDAG 30 JUNI 1930 No. 15758 JONGE ROOVER Luisterrijke kerkelijke vierin^ DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN mnjnalnw A NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT fiUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 68085. ABONNEMENTEN: per 3 maan den 3.25, p. mnd. 1-10, per week 25 ct. Franco p. post 3.75 p kwartaal. Afz. nummers 5 cL Postch. en girodienst -S1440 m DE ADVERTENTIEPRIJS bedraagt voor 16 regels 1.55. Elke regel meer 25 ct. Reclames tusschen den tekst 50 ct. p. regel. Kabouter advertentiën ter grootte van 5 regels 0.50, 10 regels 1.15 regels 1-50; uitsluit, bij vooruitbetaling Gratis-Ongevallenverzekering 500.- bij overlijden door een ongeval; 500— bij verlies van beide handen, voeten of vinger; f 50— bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een band; 25— by verlies van eiken oogen; ƒ250.bij verlies van één band, één voet of één oog; ƒ150.bij verlies van een duim; 75.bij verlies van een wijs anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. DE AUTOBUSSEN Tijdelijke wijzigingen der rou.e.5 In verband met de asphalteering van de Burgemeester Knappertlaan zal met ingang van Maandag 30 Juni 1930 de route der R.E.T.. autobuslijnen K en L een tijdelijke wijziging ondergaan. In de richting KembrandUaan zullen de vol gende straten gereden worden: Schoo straat, Warande, St. Liduinastraat, fabristraat en ver der de gewone route. In de richting Tramhalte Broersvest wordt de volgende route gevolgd: Brugmanstraat, St. Liduinastraat, Thomas 4 Kempisstraat, Nassaustraat en verder de gebruikelijke route. Tijdelijk zullen de volgende nieuwe halten ingedeeld worden: In de richting Rembrand tlaan: Warande bij de Schoolstraat, Warande hij de .Burgemeester KnapperOaan, St. Liduina-straat bij de Fabri- straat. In de richting Tramhalte: St.. Liduinastraat bij de Thomas a Kempisstraat, Thomas k Kem pisstraat bij de Burg. Knappertlaan Nassau- iaan voor het ziekenhuis. DR. ELZEVIER DOM OP REIS ERNSTIG ONGESTELD GEWORDEN Dr. Elzevier Dom, die sedert eenigen U-K! rustend was, is op zijn buitenlandsol» rels Weenen ernstig ongesteld geworden. Per 'eS* tuig la hij onmiddellijk vandaar naar Rotter dam vervoerd en vervolgens naar zijn woning aan den Singel .Jhier. Zijn toestand is. thans vrij goed noemen, SUCCES VAN MEJ. C.KONlNG Het lid vau de Söhiedamsche Zwemclub Mej. C. Koning heeft gisteren deelgenomen aan e 1500 M. zwemwedstrijd te Utrecht ui gesc ie. ven door de Ütrechtsche zwemt' u wem u j, j dames Braun, Over- Zi] eindigde no. 4, na o-e u» sloot en Lejeune allen van de OD.Z. en maakte een tijd van 31 min. 5 2/5 sec. Een mooie pres. tatie van deze, nog jeugdige Schledamache zwemsteT. ROODE KRUISWEDSTR1JDEN Succes voor de Schiedammers Op 4ep Zaterdag te Zeist gehouden Roode Kruis-wedstrijd, waaraan ook twee groepen van de Schiedamselie Roode Kruis Transport Colonne deelnamen, haalden deze groepen, onderscheidenlijk een tweede en een vierde Het aantal deelnemende groepen bedroeg 22. PROPAGANDA-ZWEMWEDSTRIJDEN In verband met het feit, dat het bestuur van de Scbtedamsehe Zwemclub zich voerge nomen heeft, groote nationale zwemwedstrijden te- organiseeren op Zoodag, 20 Juli a.s. hebben de beide zwemmeesters van de Gemeentelijke zweminrichting voor heeren, die hun Propa- gandawedstrijden oorspronkelijk wilden organi seeren op Zaterdag, 19 Juli hun wedstrijden uitgesteld tot Zaterdag, 26 Juli a.s. De inschrijving voor de wedstrijden van de zwemmeesters is vanaf heden geopend in de gemeentelijke zweminrichting. Het programma voor de groote propaganda- zwemwedstrijden is als volgt: 1. 50 M. Vrije slag voor jongens beneden 16 jr. (geen S.Z.C. leden). 2. 50 M. Schoolslag alleen voor leerlingen van J. Daalmeijer 3. 3x50 M. Estafette vrije slag (uitsluitend voor leden der S.Z.C.) 4. 50 M. reddend zwemmen, waarvan 10 M. mei drenkeling (voor leden der S.R.B.) 5. 50 M. vrije slag voor heeren boven 30 jaar. 6. 50 M. vrije slag voor heeren boven 16 Jaar (geen S.Z.C. leden). 7. 400 M. vrije slag om 't kampioenschap *an Schiedam. 8. 100 M. vrije slag (uitsluitend voor »den S.Z.C.) 9. 50 M. reddend zwemmen waarvan 25 M. met drenkeling (voor leden der S.R.B.). 10. 50 M. rugslag (geen S.Z.C. leden). 11. 100 M. Sahoolslag vrije deelname. 12. 50 M- Rugislag (boven 16 jr.) vrije deelname 13. 50 M. Schoolslag (uitsluitend voor leden Transport Colonne Roode Kruis). 14. Schoonspringen 2 verlichte sprongen (Zweefdu ik) 2 vrije sprongen 15. Gecositumeerd Snelzwemmen over 50 M. TEMPERATUUR GEM- ZWEMBADEN De temperatuur van het water In de gemeen telijke zwem/baden bedroeg heden 70' craden Fahrenheit. BOTSING Zaterdagmiddag had op den hoek van de Gerrit Verhoomstraat en de Lange Nfeuwstraat een botsing plaats tusschen een fietser en een auto, doordat de eerste den auto dien hij aan zijn rechterkant bad, niet liet passeeren. Tegen den wielrijder is proces-verbaal opge maakt. A. J. de W. deed aangifte bij de politie, dat een onbekende jongen Zaterdagmiddag zijn dochtertje een taschje heeft afgenomen. In dat taschje bevindt zich een zilverbon van 2.50. ONGEVAL BIJ HET ZWEMMEN Aan den politiepost Broersvest is gister ver bonden de 15-jarige J. K. uit de Galileistraat, die bij het zwemmen in een scherp voorwerp was terecht gekomen en een diepe wonde aan {iet rechter dijbeen had opgeloopen. Geachte Redactie- In Uw blad van Vrijdag 20 Juni j.l. stond een berichtje, overgenomen uit de Voorwaarts dat door don Scbiedamsohen Bestuurdersbond een adres aan den Raad is verzonden, waarin werd verzocht, sappen te doen, welke er toe leiden dat de op 17 Maart weer gedeeltelijk van kracht geworden steunregeling tot alle van arbeiders worde uitgebreid. H erover valt het. volgende op te merken: 1 adres is niet naar den Raad, maar naar Col'ieg® van B' en W' Zezon3en- Dit tnnnkt n groot verschil. Immers, als rechtstreeks den Raad wordt geadresseerd, kan dat ^H'icht in een dergelijk geval worden aange merkt als een bewijs van wantrouwen in het beleid van het College. En dit is hier niet het geval. Wie de geheele zaak der steunregeling nuchter bekijkt, is over tuigd, dat door B. en W. over het algemeen voor de onvrijwillig werkloozen worden gedaan, wat binnen het raam van de miaiisterieele bepalin gen mogelijk is. Alleen hebben wij er iets op tegen, dat «en dergelijk adres, hetwelk toch in zekere mate een vertrouwelijk karakter draagt, terstond gepubliceerd wordt. Door de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond was reeds S Juni 1930 een adres aan B. en W. gezonden, waarin naar aanleiding van gehouden besprekingen een soortgelijk verzoek was gedaan, zij het dan ook in beperkter vorm. Van dit adres zond het bestuur afschriften aan de andere vakcentralen met de bedoeling, zoo zij er mede instemden adhaesie te betuigen. Nader gehouden besprekingen tusschen den S.B.B. en den N.R.K.V. deden uitkomen, dat eerstgenoemd lichaam zich van adhaesie zou onthouden, omdat h.i. de strekking van bet adres van den N.R.K.B. niet ver genoeg ging. Vandaar het zelfstandige adres van den S.B.B. op 19 Juni 1930, waarvan wij afschrift ontvingen. Ter beoordeeling mogen hier thans de beide adressen naast elkander eene plaats vinden. NED. R K. VOLKSBOND. 8 Juni 1930. Aan Heeren Burgemeester en Wethouders van Schiedam. Edelachtbsxe Heeren! Naar aanleiding van de besprekingen gevoerd op onze Be&tuursraadsvergadering van 5 Juni j.l., hebben wij de eer het volgende onder Uwe welwillende aandacht te brengen. De thans weer geldende crisisregeling voor de metaalbewerkers en transportarbeiders vindit naar de ervaring der betrokken vakbesturen thans eene zoodanige toepassing, dat werk lieden, tot dezelfde vakgroep behoorende, bij voorkomende werkloosheid geen gelijke behan deling ondervinden. Zoo zal b.v. een arbeider i,n het scheepsbouw bedrijf, na uitgetrokken te zijn, wel voor crisis- steun lm aanmerking komen, terwijl Iemand uit het machinebedrijf onder dezelfde omstan digheden van dien steun verstoken blijft. 1 n verband hiermede neemt het bestuur be leefd de vrijheid Uw College te-verzoeken, eene meer soepele toepassing van deze regeling te willen bevorderen. Met verschuldigden eerbied, onderteekening. SCHIED. BEST. BOND. 19 Juni 1930. Aan het College van B. en W. der Gemeente Schiedam. Edelachtbare Heeren! De ondergebeekenden G. Visser en II. v. Hcog- dalem, optredende namens den Schiedamscben Bestuurdersbond, respectievelijk als voorzitter en secretaris van dien Bond, hebben de eer Uw aandacht te vragen voor het volgende: Op 17 Maart is de steunregeling, welke in het vorig jaa.r is geschorst, weer gedeeltelijk Van kracht geworden $n worden de arbeiders, die kunnen worden'beschouwd als werkloos te zijn geworen door de crisis in het zeetransport bedrijf en ln den scheepsbouw onder bepaalde voorwaarden weer financieel gesteund. Wij mogen echter als vaststaand feit aan nemen, dat de werkgelegenheid van de uitge sloten groepen arbeiders In ongunstigen zin wordt bednvlo-ed, doordat de bedrijven, waarin zij werkzaam zijn, de invloed van de crisis even goed gevoelen en vervolgens doordat de werklooze arbeiders uit de door da crisis getroffen bedrijven hun dien sten elders aanbieden. Deze invloeden gelden in heel siterke mate voor de metaal-bedvijïen, omdat de groote scheepsbouw, de constructie- werkplaat&sn, de kleine machinebouw, de ket- tiingsmederij enz. nauw aan elkaar verwant zijn. Ein waar mag worden aangenomen, dat er ook in de uitgesloten groepen vele arbeiders worden gevonden, die, nadat zij zijn uitgetrok ken uit hunne werklooaankas wel zoodanige relaties miet het bedrijfsleven hebben behou den, of wel over een zoodanig© vakkennis beschikken, dat zij door uitzendig naar de werkverschaffing ernstig in hun belangen geschaad kunnen worden, verzoeken wij U met gepaste® aandrang alle stappen te doen, die tot gevolg zullen hebben, dart ook voer dez© groepen de steunregeling van kracht wordt verklaard 't Welk doende enz. onderteekening A Zooals men ziet-, komen de hoofdzaken vrijwel miet elkander overeen. Alleen wil het adres van den S.B.B. de steunregeling formeel uit gebreid zien tot. alle vakgroepen, die voorheen onder de regeling vielen, terwijl de N.R.K.V. met de meer soepel9 toepassing bedoelt, de uit- keeriug ook te verleeuen aan hen, die door de malaise op scheepsbouwgebied en zeetransport- wezen ook zijdelings getroffen werden. Opgemerkt zij, dat de inwilliging van ons Verzoek o.i. gemakkelijker kan worden nage streefd, omdat het aanleiding geeft tot over weging van ieder geval in het bijzonder, te meer, daar de overheid toch ook hij de steun- veirleening een zekere mate van voorzichtig heid moat betrachten. Degenen, die meenen, dat de Ned. R. K. Volks, hond zich met de moeilijkheden op het gebied der werkloosheid niet voldoende Inlaat, zijn hiermede volledig ingelicht. Namens bat bestuur, TH. J. MOUWENS, voorz. H. COM BRINK, secr. WATERPOLO S. Z. C. 2—R Z. C. 2 1—2 Gistermiddag speelde voor de tweede klasse van den Z. R.O. in de gemeentelijke Zwem in. richting Von Haren aan den Havendijk het met twee. invallers spelende S.Z.C. 2 tegeu de reserves van R.Z.C. uit Rotterdam Na een wederzijdsohe belegering van de doelen komt S.Z.C. geweldig opzetten, maar door pech, en soms ook door niet tactisch «pel kunnen de Schiedammers miet doelpunten. Bij een aanval van R.Z.C. doelpunt de middenvoor met een ver schot. De stand is met 'rust u1 Na de rust miet J, Koning een strafworp, en al blijft S.Z.C. sterk in de meerderheid tot doelpunten kunnen de spelers maar niet ko- men, ja, R.Z.C. weet zelfs een tweede goal te maken in een periode, waarin S.Z.C. steeds domineerde. Kort voor het einde maakt Van der Meer met een hard ver schot een tegenpunt, zoodat het einde komt. met een 21 overwinning .oor R.Z.C., die echter misschien zal worden ver anderd in een 50 overwinning voor S.Z.C.. da-air met de Rotterdammers esn ongerech tigde speler heeft meegedaan. POSTDUIVENVEREENIGING „DE BLAUWE DOFFER" De postduivenvereniging „De blauwe Doffer" hield gisteren een wedvlucht van Noyon, af stand 278 K.M. De prijzen werden behaald: 167 en 18 H. Hagen en Boon; 23912 3114 en 17 M. J. Kouwenborg; 4 W. Sprong; 5 en 8 C. Paardenkooper en Co.; 10 en 15 J. w. Kazenbroot; 11 A. Tjaden; 16 J. Jongsten en Co. Laatste duif 10 u 42 m. 16 sec. Aankomst le duif 10 uur 15 m. 56 sec. EXAMENS AKTE L O. Voor het examen L.O. slaagden aan de Kon. Wilhelmiina-kweekschool te Rotterdam da me,-. A. E. D. Noordergraaf en J. Tak. EXAMEN HANDENARBEID Geslaagd aan de Kweekschool met den Bijbel te Rotterdam voor het examen handenarbeid de dames Chr. G. Geveris en J. H. Kok, Beiden alhier. EINDEXAMEN GYMNASIUM Geëxamineerd 9 candidaten. Geslaagd voor A: mej. C. J. H. Vea-boon en de heeren A, v. d. Paest Clement; E. C. H. Goossens; P, Sanders en H. L. A. van Wijk. Voor B: mej. C. M. Verveen en de heer L. Loopuyt. Met twee candidaten wordt het examen voortgezet BURGERLIJKE STAND Aangifte van 26—28 Juni 1930 GEBOREN: Een als levensloo® aangegeven kind van het mannelijk geslacht van J. J. Uljee en T. P. Duijverman, Rijnstraat. OVERLEDEN: J. L. Stolk. oud 64 jr. echt- genoote van H. Sluijters, Nassaulaan M. Horewegt, oud 86 jr. weduwe van K. H. Scha ter, Stationstraat SCHEEPVAART SCHIEDAM, 30 Juni. Aangekomen: s.s. Imaca, van Londen om kolen te bunkeren aan de eerste steiger Maaskade. SCHIEDAM, 28 Juni. Vertrokken: s.s. Sirius, naar Helsingfors; s.s. Everest, ledig naar Sagvaag. GREATH YARMOUTH, 27 Juni. Aangekomen s.s, Agility, taknboot ledig van Schiedam, Op waaTdige wijze Is het koperen feest van het bestaan van onze jongste Schiedamscae parochie, die van het Allerheiligste Hart van Jesus in de Gorzen, gevierd. Na een uitstekend bezocht Triduum, geleid door Pater Borromaeus de Greeve, als voorbe reiding tot den. jubeldag, naderden gistermor gen onder de. H.H. Missen van zeven uur en half negen in onafzienbare rijen de oudere parochianen tot de H. Tafét gevolgd onder de H. Mis van half tien door de hoop en de toe komst der parochie, de jeugd. De plechtige Hoogmis aan het met palmen en bloemen rijk versierde en door vaandels ge flankeerde Hoogaltaar werd opgedragen door den zeereérw. heer H. B. J. Warnink. stichter der parochie, thans pastoor te Achthuizen, met assistentie van de weleerw. heeren C. F. J. Berkcmeijér, kapelaan te Leiden en A. M. A. Vollaerts, leeraar aan het seminarie Hageveld, heiden oud-kapelaans van de Gorzen, als diaken en subdiaken, terwijl kapelaan J. C. v. d. Meer ais eereraoniarius fungeerde. Door het zangkoor Ad majarem Dei Gloriam onder leiding van den heer J. P. van Oostrom werd de driestemmige Missa in C. van A. Lotti uitgevoerd en onder de Offerande het O salutaris Hostia van Pasquale Pisani, beide van de Palestrjjnsche school, terwijl het Credo in het Gregoriaansch door de geheele kerk werd meegezongen. Na de H. Mis werd nog gezongen liet „O sacrum Co-nvivium" van pas toor J. G. Jansen. De organist de heer C. P. Vredchreat. verklankte voor de H Mis het Alleluja van Handel en na de Mis de March© triomphale van Guiraud. Na het Evangelie hield Pater Borromaeus een korte toespraak, als tekst waarvan hij ge nomen had de woorden van den psalmist: Pontine, diiexi decorem domus tuae", Heer ik heb den iuist&r van Uw huis bemind. Wel zelden, aldus de gewijde redenaar, zul len zooveel stralen van feestelijken jubel over een parochie samenvallen. We vieren immers vandaag het patroonfeest der parochie, den feestdag van het H. Hart; het is het feest van daag van de grondvesters der Kerk, de H.H Apostelen Petrus en Paulus; voor de parochie is, het vandaag een Eucharistische dag en ten slotte vieren we heden het 12u-jarig bestaan der parochie. V-n het parcschieele, het godsdienstige leven is de kerk het middelpunt. De kerk Is de gewijde plaats, waar wij aan God, den Koning der koningen geven, wat Hem toekomt. Als David van den tempel van liet Oude Verbond getuigde, dat hij den luister van Gods Huis heeft bemind; ais Christus in heilige veront waardiging de kooplieden uit den tempel van Jeruzalem verdreef onder de woorden: „Mijn Huis is een huis des gebeds en gij hebt er een roovershol van gemaakt", wat is dan wel de tempel van het Nieuwe Verband. Onze Katho lieke kerken zijn de palelzen van onzen Eucha ristische® Koning; »e zijn het Huis Gods, maar ook ons huis, waar wij de diepst-gevoelde uren van onze levensdagen doorbrengen. Wat is onze Zondag zonder de kerk; wat ons huwelijk zon der den zegen van den priester: zonder dat de blijde bruid haar bouquet neerlegt aan den voet van de Moeder der schoone liefde; daar vindt men beter troost in de droeve oogenblik- ken als de dood de woning is binnengetreden, dan wanneer da lijkkoets stilhoudt voor de kerk en de priester de troostrijke woorden bidt: Domine dona ei requiem: Heer geef hem de eeuwige rust, en de wierookgeur de graflucht verdrijft? Men zegt wel: van de kerk kan ik niet leven, van de kerk kan ik niet eten. Dat is juist; we moeten voor de kerk nog geld op brengen. Maar als wij van die kerk hier op aarde al niet leven, zonder die kerk zult gij ook niet leven ln eeuwigheid! De gewijde redenaar wees er dan op. hoe in het geheele bisdom de vrijgevigheid van deze parochie voor den luister van Gods Huis ge roemd wordt. Men zegge toch niet met Judas: waartoe deze verspilling; had dat al niet. beten- kunnen worden aangewend voor sociale doel einden? Men kan het eene doen en het andere niet laten. En dat is zeker, wanneer men voor den luister van Gods Huis niets over heeft, dan zal ook het sociale leven er niet beter op werden. Wanneer de ijver voor Gods Huis ons verteerd heeft, dan zal dat onze grootste glorie zijn in den tempel der eeuwig heid, waar de feestjubel geen einde neemt. Om zeven uur werd een solemneel lof gecele breerd door den zeetreerw. heer II. B. J. War nink, met assistentie ditmaal van de oud-kape laans de weleerw. heeren A. J. S. Leesberg en C. F. J. Berkemeijer, terwijl kapelaan A. F. J. Goossens als ceremoniarius fungeerde. De ruime kerk was thans eigenlijk te klein om alle belangstellenden te bevatten. In het priester koor hadden plaats genomen de hoogeerw heer deken A. J. C. Schraag, de jubileerende pastoor do zeereeirw. heer J. B. W. M„ Möller, de zeeireerw. heeren pastoors J. D. Jansen en H. J. J. Schaab;, de weleerw. heeren J. A. M. Bekkers, L. Chr. Biesta, M. van Campen, A. Kolenberg, J. C. v. d. Meer, A. J. Raaffels en W. A. J. Schuurman. De weleerw. heer A. M. A. Vollaerts had op het zangkoor plaats ge nomen: de weleerw. heer rector P. Cremer wa-s mede in de kerk aanwezig. In een schitterende feestpredikatie groepeer de pater Borromaeus de Greeve ai wat in deze parochie tot eére van God en tot heil der zielen is voortgekomen rond den vuurhaard van het parochieel© leven, het altaar. Op de hoogste treden van dat altaar de priesteT, die groot© weldaad van de parochie. Zonder pries ter geen aanhlddellijke Eucharistie, het middel punt van onzen heiligen godsdienst. In enkele breedo lijnen ontvouwde dan de redenaar de groote beteekenis van den priester in ons leven om met. enkele sobere woorden voor al wat in deze parochie tot stand kwam dank te bren gen aan den tegenwooTdigen herder der parochie en aan dpn stichter en organisator, pastoor Warnink. Rond en achter die priesters groepeerde hij met hun eigen verdiensten het zangkoor, bijzon der geprezen om zijn zin voor den strengen Gregorlaanschen zang; de Edélwacht van het Allerheiligste Sacrament; jongens- en meisjes congregatie; d© vrouwen- en mannenafdeeling der H. Familie, godsdienstige vereenigingen alle, die he-t godsdienstige leven moeten uit zetten in het sociale leven: de Derde Orde van Sint Dominlcus., de witte loge, de Maechabeeën van den modernen tijd"; zooals Paus Leo XIII hen noemde; de broederschap van het H. Hart in doodstrijd en de broederschap van O. L, Vrouw ter Nood. Na deze vereenigingen van zuiver gods- dien&tigen aard treden in de feestgroep naar voren die andere verdienstelijke vereenigingen, welke meer naar buiten werken: de missie- genootschappen van de Voortplanting des Geloofs, de H. Kindsheid en het Sint Petrus- Liefdewerk; het prachtige binnenlandsche mis siewerk der propagnndaclub, die mannen mei vlugge voeten en rappe handen, de Apostelen onzer dagen, voor wie niets te Vee.1 is waar het de eer van Christus den Koning geldt: het propagandistische werk der Katholieke Leeagaal, waarvan ook in deze parochie een afdeeling bestaat; de leden der Sint Jozef- g-ezellenvereeniging met haa.r zoo diep gods dienstig karakter. Treden dan nader de leden der Katholieke Joagelingsnvereeniging en der Katholieke meisjesvereeuiging, gegroeid uit de patronaten volgens den wensch van onzen Bisschop, zij de toekomst der parochie, haar trots en haar roem; dan de charitatieve vereenigingen, Sint Vincentlus, de kindervacantiespelen, opgebloeid in deze parochie. Al degenen die arbeiden voor het tijdelijk heil der parochie en daarvoor be langeloos tijd en arbeid offeren: kerkmees ters, collectanten en zoovele anderen die ge heel uit vrije beweging werken voor de ver siering en het schoonhouden der kerk. Daar achter al die jongens en meisjes van onze Katholieke scholen, met de Zusters en leeraren, die het onderwijs doordrenken van den Katho lieken geest. En tenslotte mogen we hier bij de feestgroep oproepen al degenen die in deze 12 V2-jaar ons voorgegaan zijn naar het eeuwige leven, hen die op dit kleine terrein van het groot© Katholieke erf hun zaligheid hebben bewerkt. Met hen schijnen d'e stralen van het hemelsche licht over onzen feestjubel. Als wij dam die feestgroep rond het altaar aanschouwen, dan komt over ons een gevoel van dank op de eerste plaats, een dank dien wij gaan. uitjubelen straks in het Te Deum lau- damus, U o God, loven wij. Een gevoel van rechtvaardigen trots op de tweede plaats over wat werd bereikt, ondanks den tijdgeest die ons laat zien: het kind zonder gehoorzaamheid, het meisje zonder eer, het huwelijk zonder trouw, het maatschappelijk levem zonder eer lijkheid. En tenslotte, ondanks socialisme, dat den tempel der menschheid wil opbouwen zonder kruis: ondanks communisme en bolsjewisme, dat hulsgezin en zedelijkheid vertrapt, over komt ons een gevoel van moed. We zien wat' hier in 12)4 jaar is gegroeid. Zeker ook het onkruid groeit welig, maar weldra sterft het af Wat God uitzaait alleen blijft bestaan. Ons is de toekomst, hier. en eenmaal ook daar waar de jubel va.n het Te Deum nimmer een einde neemt. Gedurende het Lof werd door het zangkoor gezongen het ,,0 Salutaris" van Pasquale Pisari. de H. Harthymne „Auctor beate", het „O sacrum" en „Tantum ergo" van pastoor Jansen, en een palestrijnsch Magnificat en het Gregoriaansch© Salve Regina en Te Deum. Gedurende de luistervolle processie waarin voorafgegaan door bruidjes met bloemen en nalmtakken. tal van vaandels waarachter ver tegenwoordigers van vereenigingen en tenslotte een grooten stoet van geestelijken het H. Sacrament door de kerk werd gedragen, Gedurende de luistervolle processie wierd door alle aanwezigen hst Rex clememtissime gezongen. Voor het Lof ruitsehte een praeludium van J. S. Bach, na het Lof de Hochzeitsmarsch van Mendelssci-n door de kerkgewelven. De H. Hartparochie heeft op luisterrijke echt kerkelijke wijze haar koperen bestaan ge- vier-1 CRICKET Verwacht wordt: Meest zwakke, Oostelijke tot Zuidelijken wind, helder tot licht bewolkt, droog, warm weer. Fietsers en motorrijders lichten op van des avonds 8.51 tot 's morgens 4.14. Zondag 6 Juli Feestavond van de E.H.B.O. „St. Christ»- phorus" met medewerking van St. Servatius en de Blaca and White Band. Opvoering van „De Logé". R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagmiddag Moedercursus, Zomer 1930. Gebouw R. K. Volksbond, aanvang half 3 Excelsior 1Sparta 1 Na een spaiinenden wedstrijd is het Excelsior gelukt Sparta met 25 runs te kloppen. Kpart.a wint den toss en de gastheeren worden het eerst naar de wickets gestuurd. Beide balslui spelen uiterst voorzichtig, de score stijgt langzaam en eerst op 40 komt de scheiding wanneer Oosterholt keurig gevangen wordt. Met (1e lunch Is de stand 3130. De staart biedt weinig weerstand meer. Het totaal wordt tenslotte 188 waarvan C. Wuisman S5. W. Peters 32, J. Oosterholt Sr. 13, J. Ooster. holt Jr. 24. Bowlingcijfers: G. v. Leeuwen 359, Sann- ders 441, Ringeling 337 Seun 029, Vine 0—13. Het begin der Spartanen is niet erg hemoedl- gend. Spoedig is het 11 wanneer Vine door J. Kloos keurig uitgerund wordt. Het wordt 21, maar dan is de collaps© vrijwel gestuit. Excelsior moest tenslot© alle krachten nog in spannen om de overwinning binnen te halen. Het totaal werd 163, waarvan W. Ringeling 13, J. v. Leeuwen 58, Sannders 11, J. Senn 17, H. Steeman 14, O. Emeis 15. Bowling: Th. de Boer 039, J. Oosterholt Jr. 554, C. Wuisman 346, A. Janse 0-6 Quick 2Excelsior 2 Quick verliest den toss en scoort 160 runs waarvan Heijligers 20, A. Schoemaker 71, Overbroek 20, J. v. Wijk 10. Bowling: G. Oosterholt 561, A. v. Hagen 568, J. Lourens 0—8, A. v. Slobbe 0—5. Excelsior scoort in de eerste innings 41 runs. Wim v. Deurzeu werd topscorer met 13. G. O os. terholt met 10 kwam nog in de dubbele cijfers. Bowling: v. Wijk 215, Wieffering 726. Excelsior wordt nogmaals ingestuurd en met 30 Juni: Walenburg, Circus-Schnedder 8 uur (voor volw.) 1 Juli: Diergaarde, avond-concert Haag- sche Harmonie. Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met 3 Juli in: Roxy; City; Corso; Grand Theatre (voor volwassenen); W. B.-theater (voor volwassenen); Centraal' (voor volwas, senen)Olympia (voor volwassenen) en Royal (voor volwassenen). SCHIEDAM, 30 Juni. Officieels noteering van de commissie uit de Kamer van KoophandeL Moutwijn Moutwijn per H.L. ad 46 pCt. zonder fust f 13.zonder belasting. Spiritus Binnenlandsche prima spiritus ad 100 pCt, 25.50 per H.L. Buitenlandsche prima spiritus ad 100 pCt. 14.5015.50 per H. L. (naar kwaliteit). Alle prijzen zonder fust of zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering HERMAN JANSEN Spoeling 0.90. Spoeling 1 run verschil ontgaan zij de lnningsneder. laag, doordat zij 120 runs scoren. Hiervan scoorden A. v. Slobbe 10, W. v. Kemenade 52, G. Oosterholt 39. Bowling: J. v. Wijk 436, Wieffering 1—36, Heijligers 345. AANRIJDINGEN Gisterenavond om ongeveer kwart voor 8 uur zijn twee wielrijders die op de Damlaan reden in de richting Kethel, door een van de tegen overgestelde zijde komende aiito aangereden. Beide kwamen in de sloot terecht. Met denzelfden auto zijn ze naar hun woning in Kethel vervoerd, nadat zij door dr. de Leeuw waren verbonden. Zij hebben zich onder behandeling van dr. Samer gesteld. De bestuurder van den auto verklaarde dat hij moest uitwijken voor een klein kind. De fietsen werden zwaar beschadigd. Proces-verbaal is opgemaakt. K. R. deed aangifte bij de politie dat hij gisteren op den Vlaardingechen Dijk is aange reden door een auto van garage Unique. R„ die daar per fiets reed, kreeg schade aan voorvork en wiel. Zaterdag is op den Singel een meisje aange reden door een wielrijder, doordat zij onver hoeds den rijweg overstak. Zij bloedde uit den mond en kreeg een wonde aan het been. In de apotheek van Westendorp werd zij verbonden. DISTRICTSARBEIDSBEURS Gevraagde Arbeidskrachten: pak meisjes te Overschie en Vlaacdingen; nette meisjes voor fabriekswerk; nette meisjes voor mode-atelier; iingerienaaisters (thuiswerkstens); jongste be. diende (m.); aankomend bediende; nette loop jongen; cocnstr. werkers (leerlingen). Bulten de stad. Bouwbedrijven: steenhouwer metselaars; schilders; timmerlieden; teeke- naars; adj. architect. Metaalbedrijven, carrosseriemakers; gereed- schapmakers vuurweker plaatwerkers scheeps. beschieiters; ijzsrwerkers; machinist voor stoomboot-dienstautomobiel-monteur; metaal schaver; bekwaam koperpolijster en electo- monteurs. Algemeene bedrijven: Kleermakers; mach. houtbewerker; bekwaam kuiper; schoennjaker; boerenknecht: brood en banketbakker; werk. meisjes; keukenmeiden: naaister; klerk met M.U.L.O. of 5 j. H.B.S. opleiding; kaartteeka. naars met diploma M.T.S.; telefonista.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 1