MAANDAG 30 JUNI 1930 EEN LAPMIDDEL ST. JOSEPHS-GEZELLEN ziekenvervoer ter k. l. m. HET SUIKERWETJE H. M. THIJSSEN COMPENSEEREND INVOERRECHT OP SUIKER m i MENSCHEN EN MEENINGEN De spoorvrachten voor vroege aardappelen Maatschappij voor Nijverheid en Handel Openbare gezondgeidsregeiing DE HAAGSCHE SLACHTPRODUCTEN- HANDEL DE KRAKATAU DIE WAF F EN N IEDER! A. C. A. van Vuuren analysten-examen. iilll Be liefdadigheid heeft het bij heel wat menschen verkorven. Ze kunnen da niet meer verdragen, halen de schoen us op, glimlachen eens vol medelijden cn spo ten: dat lapmiddel!... Tot overmaat van minachting kun je ei dan soms nog bij vernemen, dat de Katholie ken met hun zoogenaamde liefdadigheid do menschen er onder willen houden; cn da ze daarom niet mee willen werken met de moderne beweging, wijl ze anders hun Ke dadigheid moeten opdoeken. Zoo maakt het geloof zich zei£ onmoge 1.1 omdat het geloof met zijn aanprijzen van liefdadigheid, zijn pre eken van liefdadig tut de menschen arm en afhankelijk ttaci - houden van anderen en iedere zelfstamiH heid en onafhankelijkheid uit den boozi acht. Zoo wordt er gepraat, wij geven dal ciua,, tcie; zoo wordt er nog meer gedacht cn zoo komt het edele werk van liefdadigheid in een verkeerd licht te staan Zooals met iedere verkeerde opvattin,, ie geval is, ligt ook hier iets goeds ten grond slag; terwijl het gedrag van sommigen, ie liefdadigheid beoefenen, wel eens tot zoo n opvatting een verkeerde, wij hprhalen dat aanleiding geeft. Toegegeven, erkend moet worden, dat de Katholieke godsdienst de liefdadigheu a ij sterkste bevorderd heeft dooi haai kei en door het voorbeeld van haar grootste figuren. Voor Haar is de liefdadigheid het practisch liefhebben van den evenmensch om Gods wil; het helpen van den evenmensch op alle manieren; niet alleen met zijn geld of invloed, maar vooral door zijn persoonlijk werk. Maar ontkend moet worden, dat „daarom" de Katholieke Kerk er tegen zou zijn, dat de maatschappelijke, economische 'toestanden van dien aard zouden worden, dat ieder zich zelf kon helpen. Daar kan de Katholieke Kerk niet tegen zijn. Ze heeft er niet het minste belang bij, dat tegen te houden of niet te bevorderen. Zij weet, dat er altijd gelegenheid zal kij ven bestaan, om anderen te kunnen helpom omdat er ondanks alle mooie theorieën lock altijd omstandigheden zullen blijven bestaan, die het noodiiig maken, liefdadigheid 1° )je" oefenen. En, laten we niet vergeten, daar komen meer gelegenheden voor, om elkaar te helpen dan alleen wanneer tnen in stoffe- lijken nood verkeert. Liefdadigheid is geen lapmiddc an liefdadigheid bedoelt niet in de plaats tc gaan staan van rechtvaardigheid cn lie de. Dat mag ze niet! Het zou eenzelfde geschie denis worden, als: gaan stelen, om aal moezen te kunnen geven: of, tentijde van ziekte wat bij te springen, terwijl men in gezonde dagen te kort doet aan hot loom Daar bestaan inderdaad menschen, die een erg liefdadig hart hebben, een goed en gevoelig hart ook, die zich moeite geven, om in gevallen van nood bij te springen, doch vergeten of niet wéten en maar niet kunnen beseffen, dat liefdadigheid begint met liefde T'n dat de eerste plicht dei' naastenliefde luidt' een ander alles te gunnen en te geven, waarop hij recht heeft; dat ook werkelijk te willen dus 'er zelf toe te willen bijdragen. Rechtvaardigheid gaat in ieder denkbaar „eval vóór liefdadigheid. Hot laatste kan nnnit het eerste vervangen 1-Iet laatste kan eerst daar met fatsoen optreden, waar iemand de eischen van het eerste volkomen heeft vervuld. En de fouten die in den practijk soms voor komen, hebben tot gevolg gehad, dat de lief dadigheid zno'n ellendigen bijsmaak gekre gen heeft voor velen. Goed begrepen liefdadigheid zoekt vooral de oorzaken van de kwalen, die haar noodig maken, weg te nemen. Waar dat niet kan of niet gebeurt, treedt zij op als een echt-mcnschelijke, edele deugd NATIONALE GEZELLENDAG Op 5 en 6 Juli a.s. organiseert bet Centraal Verband der St. Josephs Gezellen Vereenigin- gen in Nederland een Nationaal Congres te Den Haag. Zaterdag 5 Jak komen de seniores en com missarissen bijeen in het gebouw van Den Haag I aan de Maasstraat. De Z. E. Heer Pas toor W. L. van Adrichem, oud Centraal-Prae- ses, zal dien middag spreken over: „Roeping der St. Josephs Gezellen Vereeniging als op voedkundig instituut". 's Avonds biedt Den Haag I, welke vereeni ging haar 60-jarig bestaansteest viert, den deel nemers een reünie aan in eigen gebouw. Zondag 6 Juli wonen de congressisten een plechtig Lof bij in de kerk van deu H. An- tonius (Boschkant) en de St. Josephskerk, (van Limburg Stinjmstraat), om dan in optocht te trekken naar het gebouw van den Dierentuin Aldaar wordt een massale bijeenkomst ge houden welke zal worden bijgewoond door Z. D H. Mgr. J. D. J. Aengenent, terwijl door Patpr p. C. Biesta O P. de feestrede zal worden uil gesproken met als onderwerp: ..Do sociale taak der St. Josephs Gezellen Vereeniging". Een paar dagen geleden ontving de K. L. M. het verzoek om een Nederlander, die in Linz aan den Donau plotseling ernstig ziek was geworden, per vliegtuig over te brengen naar Rotterdam. Het dichtst bij Linz gelegen vliegveld was Salzburg, naar welke plaats Vrijdag het vlieg tuig P. H. A. D. X, bestuurd door Aler, vertrok. Zaterdag heeft de heer Aler den terugtocht met den passagier cn een familielid aanvaard Men vertrok om 9.30 uit Salzburg en na 5 uur cn drie kwartier vliegen landde bet vliegtuig vlot op Waalhaven, waar de patiënt door con auto werd afgehaald. De afstand SalzburgRotterdam bedraagt 780 K.M. De Regeering verdedigt haar voorstel KRACHTIGE WEERLEGGING DER GEOPPERDE BEZWAREN Aan de Memorie van Antwoord wordt het volgende ontleend Dat thans ook voor de suiker tot de heffing van een compenseerend invoerrecht wordt over gegaan, geschiedt inderdaad op grond van de heerschende landbouwcrisis. Die crisis is aan leiding tot, maar niet rechtvaardiging van den maatregel. Een afwijzing van het ontwerp op den grond, dat niet in groot verband een geheel complex van steunmaatregelen wordt aangeboden, ware naar het der Regeering voorkomt, bezwaarlijk te rechtvaardigen. Meermalen heeft iu vroeger jaren op ander ebied, een soortgelijke gedachtengang aan goede maatregelen dsn pas afgesneden. Iu de onderhavige materie is deze methode bedenkelijker dan ooit. Een crisis, als thans de wereld teistert, is niet door regeeringsmaat- regelen te overwinnen, hoogstens te verzachten. Het komt der regeering daarom voor, dat, in afwachting van wat verder nog te doen moge lijk zal blijken, er thans minder dan ooit reden dei dag der kleine dingen te verachten. De verhooging, dio de suikerprijs door het wetsontwerp zal kunnen ondergaan ongeveer J a 2y, Cent per K-G. is gering, vergeleken bij de verlaging, die in de laatste tijden is ingetreden. De Regeering is van meening, dat het behoud van de suikerbietencultuur met zijn velerlei gelegenheid tot arbeid en van de suiker industrie, om van do nevenbedrijven niet te spreken, het geringe offer rechtvaardigt. Voor de schatkist wordt van den maatregel geen beteekenend voordeel verwacht. Een eenvoudige accijnsverlaging zonder in voering van een invoerrecht zou aan de moei lijkheden in de betrokken bedrijfstakken aller minst tegemoet komen. Wat betreft het denkbeeld van het tot stand brengen van een conventie, op den voet van de Brusselsche overeenkomst van 1902, stelt de Regeering er prijs op te verklaren, dat zij de totstandkoming van een zoodanige conventie ten zeerste zou toejuichen en dat zij bereid is daartoe haar krachtige medewerking te verlee- nen. Dat de kansen op totstandkoming van een conventie in den laatsten tijd zijn gestegen, zou de Regeering niet durven bevestigen. Uiteraard is het moeilijk een voorspelling uit te spreken omtrent den uitslag van den strijd tusschen biet- en rietsuiker. Als vaststaande mag echter wel worden aangenomen, dat po gingen om de bietsuiker te doen verdwijnen in alle of nagenoeg alle bietenverbouwende landen den grootst mogelijken tegenstand zullen ont moeten. Dwingende maatregelen van regeeringswege tot belemmering van den uitvoer kunnen niet in uitzicht worden gesteld. Van liet overleg en het beleid der belanghebbenden verwacht de regeering de maatregelen ter vermijding van ds uitbreiding van het bietenareaal. Blijkens liet verslag van de commissie-Lovink was deze in haar groote meerderheid van ge voelen, dat een teeltpremie, vanwege liaar tijde lijk karakter, voor liet loopende jaar geen aan beveling verdient. De regeering deelt in dit opzicht liet gevoelen der commissie. De Regeering is voorts van oordeel dat het ontwerp-Paehtwet en de verdeeling van de bodemopbrengst tusschen grondbezitter, pach ter en landarbeiders buiten het bestek van dit ontwerp vallen. Verlaging van den vleeschaccijns zou Imt betreffende gedeelte van den landbouw weinig baten, indien althans niet tegelijkertijd be scherming werd ingevoerd. Onder de nadere voorstellen, die eventueel zullen gedaan worden, maar waaromtrent thans nog geen uitsluitsel kan worden gege ven, zijn maatregelen als de bedoelde niet begrepen. De nota van den heer Colijn. Omtrent deze nota wordt o.m. het volgen de opgemerkt: De Regeering merkt op, dat indien ver trouwd wordt, dat de organisaties door samen werking overschotten, die boven de binnen- landsche markt blijven zweven/zullen kunnen vermijden, aangenomen mag worden dat die zelfde samenwerking evenzeer ten goede zal kunnen komen aan het weren van schadelijke, immers tot vcrlies-voerende uitvoer-over- schotten. De Regeering is dan ook van meening, dat aan een „aanvulling" als den heer Colijn voor oogen staat, geen behoefte bestaat en dat zij bovendien bezwaarlijk zou kunnen worden aangebracht. Van de opmerking dat een productiepremie boven het onderhavige voorstel aanbeveling zon hebben verdiend, beeft de regeering met eenige verwondering kennis genomen, waar kort hier na in de Nota gewezen wordt op de nadeelen van dumping. Niet onwaarschijnlijk is liet, dat in verschil lende landen dit aanleiding zou geven tot het nemen van tegenmaatregelen tegen onze sui ker, indien de hier verkregen overproductie haar weg in het buitenland zou zoeken. Een adres van de Rbtterdamschc Kamer van Koophandel tegen liet wetsontwerp In verband met liet wetsontwerp tot heffing van een compenseerend invoerrecht op som mige soorten suiker, heeft de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rotterdam, aan de Tweede' Kanier een schrijven gezonden, waar in zij verzoekt, dat de Kamer haar goedkeuring aan dit oogeuschijnlijk zoo onschuldige, maar in wezen zoo bedenkelijke ontwerp van wet zal onthouden. Dat de Regeering overweegt, den landbouw te steunen, kan slechts door meergenoemde Kamer van Koophandel gewaardeerd worden. Doch zij moet er echter bezwaar tegen maken, dat voor deze steunverleening aan den land bouw de vorm gekozen wordt van steun aan de beetwortelcultuur langs den weg van in voerrechten. Het compenseerend invoerrecht van 2.40 per 100 kg., dat momenteel wordt voorgesteld, is prohibitief bedoeld en liet gevolg van de aanneming van het wetsontwerp zal zijn: lo. dat de invoer van buitenlandsche ruwe suiker zal toenemen; £e. dat de beetwortelcultuür uitgebreid zal worden 2e. dat de verhooging van den prijs van ge raffineerde suiker In het binnenland slechts zeer tijdelijk zal zijn. Indien het wetsontwerp, zoo vervolgt het schrijven, al eenig gevolg heeft, zal het dit zijn, dat den consumenten een last wordt opge legd. waarvan liet al heel onwaarschijnlijk is, dat hij den verbouwer» ten goede komt. BIJ EEN DUBBEL JUBILEUM Een verdienstelijk en voorbeeldig persman viert dezer dagen een dubbel jubileum. Of liij 't vieren gaat, is gezien 's mans be scheidenheid en eenvoud, misschien voor hem zeiven nog een quaestie, maar voor de colle ga's in de Katholieke pers is 't toch wel in zekeren zin eerezaak om de verdiensten van dezen veteraan bij deze welkome gelegenhefd even dankbaar te gedenken. De heer H. M. Thijssen, geboren Rotterdam mer, maar met hart en ziel Bosschenaar ge worden, herdenkt dezer dagen liet feit, dat hij vijf en twintig jaar lang lid van den gemeente raad van 's-I-lertogenbosch is, welk jubileum ongeveer samenvalt met den merkwaardigen dag, dat hij veertig jaar geleden zich wijden ging aan de Katholieke pers. De heer H. M. Thijssen mag zeker gelden als een stuk historie van de Katholieke dag bladpers. Hij heeft als journalist en Roomsch pen voerder gedebuteerd in de jaren, dat de katho lieke dagbladpers nog in de kinderschoenen stond. In de jare 1890 werd hij als jongeman aan „de Maasbode" verbonden, waar hü het voor recht liad onder leiding van J. W. Thompson Br. een school door te maken, welke richting gaf aan heel zijn leven, het leven van een voorbeeldigen en strijdvaardigen katholiek. Hoezeer hij het vertrouwen genoot van zijn clief en leermeester, bleek wel uit het feit, toen leeds drie jaren later een geschikt hoofdredac teur werd gezocht voor een nieuw op te rich ten Katholiek dagblad te 's-Hertogenbosch dat in de eerste plaats de Noord-Brabantsche poli tiek dier dagen had te vertegenwoordigen, met volle overtuiging de jonge Thijssen voor deze verantwoordelijke functie werd voorge- gen en aanbevolen. Zoo trok een jonge Rotterdammer dan naar 's-Hertogenbosch, en 't moest voor de inwo ners van deze stad thans wel een openbaring worden, dat deze populaire en algemeen gezie ne stadgenoot eigenlijk van origine geen echte Bosschenaar blijkt te z(jn, met hart en ziel als Thijssen is samengegroeid met de stad, die het tooneel is geworden van zijn verdienstelijk en werkzaam leven. Ontegenzeglijk kwam Thijssen als jonge man jn een stad, die gelden kon als een brand punt van politiek leven dier dagen, voor een moeilijke en verantwoordelijke taak te staan, welke hü echter met wijs beleid en met een zeldzame grootmoedigheid van karakter wist te vervullen. In overleg met zijn kerkelijke overheid wist hij van zün kant het zijne bij te dragen tot de pacificatie in de katholieke politiek, welk zoo zeer noodig bleek. Het gevolg van deze verzoeningspolitiek was dat er een fusie werd gezocht tusschen de twee Bossche Katholieke bladen, die elk een afzon derlijke richting in de politiek voorstonden. En zoo smaakte Thijssen na de eerste jaren van zijn verblijf in den Bosch de voldoening, dat ,,de Noord-Brabander" het concurreerend katholiek orgaan aan zijn „Noord-Brabantsch Dagblad" werd toegevoegd, terwijl hij zelf de leiding bleef behouden. Heel gelukkig heeft Thijssen toen als hoofd- ïedacteur van beide kranten een nieuw zegen rijk terrein voor zijn arbeid gezocht. Behalve de reeds genoemde „Noord-Braban der" en Thijssens eigen krant „Het Noord-Bra bantsch Dagblad" verscheen bij de Maatschap pij „De Katholieke Illustratie" eveneens in Den Bosch ook nog het altijd zoo gewaardeerde orgaan „Het Huisgezin", dat echter niet kon gelden als een plaatselijk blad, daar „Het Huis gezin" van het Zuiden tot het Noorden in heel ons land naarstig gelezen werd. Maar door de grootere uitbreiding van de gewestelijke Katho lieke pers zag ook „Het Huisgezin" zich op den duur meer op eigen terrein teruggedrongen en bij de liquidatie van de Maatschappij „De Katholieke Illustratie" in 1910 ging „Het Huis gezin" als dagblad over naar de firma Lutkie, die ook het „Noord-Brabantsch Dagblad" uit gaf. Bij deze nieuwe fusie van „Het Huisgezin" en „Noord-Brabantsch Dagblad" in 1910 werd Thijssen directeur van „Het Huisgezin", wat niet beteekende dat hij zich nu alleen ging be palen tot de commercieele leiding. Want onderwijl was Thijssen in Den Bosch een algemeen geziene en gerespecteerde per soonlijkheid geworden, die door het vertrou wen der burgers naar den Gemeenteraad was gedragen, waar hij jaren achtereen ook de lei der der Katholieke raadsfractie was. De actueele gemeentepolitiek en Thijssen's connectie met „Het Huisgezin" maakte dat ook in de jaren van zijn directeursschap de oude en beproefde journalist niet geheel in hem ten onder ging. En als zoodanig mogen wij hiermede in ver band nog zeker melding maken van zijn on- vermoeiden strijd tot afschaffing van de Bos sche carneval, in welken strijd hij de leider en lioofdman was. Bijna veertig jaar is deze oorspronkelijke Rotterdammer nu een geziene en populaire Bosschenaar, die iedereen in de oude stad van Sint Jan heeft leeren waardeeren als een voor beeldig Katholiek en een buitengewoon ge wetensvol man. Zijn voorbeeldige verdiensten voor Kerk en Staat werden erkend en geëerd met de onder scheidingen van „Pro Ecclesia et Pontifice", „Bene Merenti" en met het ridderschap van Oranje-Nassau. Thijssen behoort tot de veteranen van de Katholieke pers, die meer dan anderen de hitte van den dag en de zorgelijke lasten van het moeilijke begin heeft gedragen. Veertig jaar man van de pers, vijf en twin tig jaar lid van den Raad, een tweetal jubilea, die op een verdienstelijk en welbesteed leven wijzen. NED, Ji. K. MIDDENSTANDSBOND LANGS DE ZUIDERZEE: het tanen van de zeilen, een bedrijf ten nauwste verbonden met de thans verdwijnende visscherij r EEN REDUCTIE VAN 30 PCT. Van 1 Juli tot 15 Augustus ln antwoord op zijn telegrafisch verzoek tot onmiddellijke verlaging der spaorvrachten voor vroege aardappelen heeft het Centraal Bureau der tuinbouwveilingen te 's-Gravenhage van den Minister van AVaterstaat het bericht ont vangen, dat met het oog op de tegenwoordige buitengewone omstandigheden door de Regee ring besloten is een reductie van dertig pro- Cent te verleenen op de Nederlandsclie spoor- vvegvrachten voor het vervoer van aardappe'en van Nederlandschen bodem in binnenlandsch verkeer cf naar het buitenland, ingaande 1 Juli en eindigende 15 Augustus a.s. JAARLJJKSCHE ALGEMEENE VERGADERING TWEEDE DAG VAN HET CONGRES Zaterdag werd te Nijmegen het 35e congres voor Openbare Gezondheidsregeling voortgezet. De beide prae-adviseurs dr. Scheve en de heer E. Kupers, die hun praeadviezen over de wettelijke regeling van het Ziekenfondswezen hadden uitgebracht, hebben die in de ochtend vergadering, welke ook werd bijgewoond door den heer C. J. P. Zaalberg, directeur-generaal van den Arbeid, nader toegelicht. De voorzitter, dr. Josephus Jitta, dankte de praeadviseurs, die beiden er veel toe hebben bijgedragen om de kwestie van het ziekenfonds wezen op te lossen in verband met de nieuwe wettelijke regeling der ziekenfondsen. Dr., Burger uit Eindhoven, directeur van den Medischen Dienst aan de Philipsfabrieken te Eindhoven, sprak vervolgens over: „Fabrieks- hygiëne". De congressisten maakten vervolgens een auto-tocht naar Groesbeek, Plasmoleu en Maas brug bij Grave. liet rapport der commissie Stands- en Vakorganisatie Dezer dagen vergaderde te Utrecht de Vak- raad van den Ned. R. K. Middenstandsbond, onder leiding van den lieer C. .1. Nootenboom de Bruyn te Roosendaal, ter behandeling van het rapport der Commissie stand- en vakorga nisatie en van het daarop door het hoofdbestuur van den N. R. K. M. uitgebracht advies. De bijeenkomst werd gevolgd door een gecom bineerde vergadering van den Vakraad met de besturen der Diocesane Standsorganisaties, on der leiding van den heer C. J. G. Struycken te 's Gravenhnge, ter behandeling van hetzelfde onderwerp. Op beide vergaderingen werd, na een inlei ding van den beer Mr. J. A, G. M. van Hellen- berg Hubar, directeur van het Nationaal Hanze- bureau, een uitvoerige eu vruchtbare bespre king gewijd aan do voorstellen van bet hoofd bestuur tot herziening van den organisatie vorm van den Ned. R. K. .Middenstandsbond. Deze voorstellen zullen thans aan de orde worden gesteld in de wetgevende organen der Diocesane staudsorganisaties. Mededeeliugen over de staking en eventueele uitbreiding WAARVOOR GEEN AANLEIDING IS GEWEEST Men meldt ons van werkgeverszijde: Naar aanleiding van de mededeeliugen, op een persconferentie door den heer Holtrop, voor zitter van den neutralen gezellenbond in de voedingsbedrijven gedaan, inzake de staking bij den I-Iaagschen Slachtproductenhandel, hand haaft het bestuur van deze Coöperatie de mede- deelingen, welke het naar aanleiding van het uitbreken van de staking in haar bedrijf deed, inzonderheid de door de Coöperatie verstrekte cijfers van het aantal stakers en loonen. De slachters blijven buiten de staking en hun organisatie denkt er niet aan, uitbreiding aan het conflict te geven. Trouwens ook in het slaehtbedrijf is veel werkloosheid. De meening van den heer Holtrop dat ook de slachters in staking zouden gaan, moet worden bestreden. De Coöperatie kon op het denkbeeld van den lieer Holtrop, om de kwestie aan een scheids gerecht van maar liefst negen man te onder werpen (er zijn 12 stakers) niet ingaan. Een scheidsgerecht kan ongunstige bedrijfsomstan digheden niet ongedaan maken. De Coöperatie kan niet helpen, dat door den grooten invoer van Deenseh vleesch het aantal slachtingen zoodani verminderd is, dat geen emplooi te vinden is voor al het personeel. Ten slotte: de loonsverlaging zou pas met 1 Juli zijn ingegaan. Er was dus geen aanleiding om reeds een week te voren, zonder overleg, plotseling l»ot werk neer te leggen. Tweede Congresdag Op de voorgezette vergadering der Ned. Maat schappij voor Nijverheid en Handel te Utrecht kreeg de redacteur van het orgaan inr. J. Bie- rens de Haan gelegenheid tot het afleggen van een verklaring. Spreker had een artikel over bevolkingsvermeerdering geschreven, dat geen onver-deelde instemming had gekregen. De heer Bierens de Haan gaf toe dat er een bepaalde tendenz uit te halen was, hoewel het ver uit zijn bedoeling had gelegen iemand te kwetsen. Onderwerpen, die zulke teere kwesties behan delen, zullen niet meer iu het tijdschrift, in ieder geval niet meer in denzslfden zin, woi- den behandeld. Een afgevaardigde van Deventer opperde het denkbeeld .om binnenkort een commissie te benoemen, welke een onderzoek zal hebben te doen naar den invloed, welken de nieuwe Ame- rikaansche tariefwet op handel, industrie en landbouw zal hebben. Hierna begaf zich weer een Amsterdammer naar het spreekgestoelte, om er zijn misnoegen over te uiten, dat het rapport van de commissie tot organisatie van den economischen voor lichtingsdienst nog niet verschenen is. Naar aanleiding hiervan zei dr. F. E. Post- huma, dat de voorlichting thans aan drie de partementen is onderverdeeld en het daar om veel tijd vergde voordat deze geconcen treerd is. Bij het natuur-wetenschappelijk on derzoek had men een dergelijk geval, doch het desbetreffende wetsontwerp is nu deze week ook in orde gekomen. Namens het Rotterdamsche departement vroeg prof. de Vries de aandacht voor het werk der staatscommissie tot regeling van het ac countantswezen. Daarna sprak de heer Ir. J. M. Steffelaar uit den Haag over „technische voorlichting van de banken hij het verleenen van industrieele credieten". Nadat men eenigen tijd van gedachten had gewisseld over het onderwerp „streekbelangen werd medegedeeld dat eeu telegrafisch ant woord van H. M. de Koningin-Moeder was ontvangen. Mr. A. C. Josephus Jitta hield een rede, waaraan hij den titel had gegeven: „het groote wonderland in Amerika en het kleine Neder land". Na de voordracht van mr. Josephus Jftta, aanvaardde men de uitnoodiging van het de partement Deventer om iu die stad het volgend congres te beleggen. Daarop wijdde de voorzitter eenige woorden van waardeering aan de drie scheidende hoofd bestuurders de heeren Jan Schilthuis, J, C. Rijk Pzn. en H. v. d. Masch Spatker. Hierna was het congres ten einde. Wijnkoop heeft het verloren. Lou de Visser heeft hel gewonnen. Geheel de communistische partij in Neder land heeft zich gebogen voor de voorschrif ten uit Moskou Ze heeft alles geslikt; op alles ja en amen gezegd. Wijnkoop en nog een paar leidersmogen geduldig wachten op het besluit uit Rusland of ook zij, evenals hun getrouwen, waardig bevonden worden, onder de communisten geleld te worden. De vrede is geteelcend; de wapens zijn uit geleverd; nu begint de strijd opnieuw. De sociaaldemocraten spotten 'met die ge beurtenis. Waarom? Alleen maar uil zenuw achtigheid, opdat hun menschen de waarheid in eigen kring niet zouden zien? De spot is te grof om echt te zijn. liet is heelemaal vlet dwaas, dal iemand, die een beginsel aanhangt, aansluiting zoekt bij hen, die dezelfde bedoelen, al beslaat er 'n klein verschil. Dat behoeft nog niet op kruiperigheid te wijzen. Het volgt logisch uit het verlangen om zooveel mogelijk dal samen gehuldigde beginsel door tc voeren. Iedere partij moet zulk een onderwerping ook vragen van degenen, die met de partij mee willen. De sociaaldemocraten kunnen en doen niets anders; de Wijnkoopgroep dankt aan die taktiek haar bestaan. Doch dat samengaan wordt het ergste voor groote groepen in de sociaaldemocralie. Deze wordt nu genoodzaakt nog meer naar links te koersen. En de leiders doen dat met tegenzin. Zij weten te goed, dat aan dien kant wel geweld, revolutie, armoede cn oor log te winnen valt, doch niet opgebouwd kan worden. De sterkere communislengroep zal nu des tc harder tegen hen optornen, des te erger hun methoden aan de kaak stellen. Ilct wordt voor de sociaaldemocralie een leelijke vraag: resoluut neenzeggen, ofwel langzaam aan meegaan. Het is allebei vol gevaren. De wapens komen nu pas weer voor den dag! Vijf en twintig jaar Kamerlid op 20 September De woning van den heer A. O. A. van Vuu ren te 's Gravenhage werd Zaterdagmorgen vroeg reeds bestormd door de dragers van brieven, telegrammen, bloemen, alles ter eere van het feit, dat de bekende Katholieke afge vaardigde een kwart c«tuw lid van de Tweede Kamer zou zijn. Het slachtoffer van de belangstelling stond hulpeloos en bijna wezenloos dit schoone schouwspel aan te staren, omdat hij vol ver bazing bedacht tot Maandag naar Leeuwarden te moeten, waar men den voor 25 jaar geko zene zou willen huldigen op den Frieschen Landdag. De gekozene: het Kamerlid van Vuuren zal pas op 20 September den dag herdenken, dat hij een kwart eeuw geleden als volksvertegen woordiger werd geïnstalleerd. Wij meenden, dat de installatie nog altijd de dag was, die voor het jubileum van een kamer lid in aanmerking kwam. En aangezien wij gemerkt hebben, dat zoowel in de Kamerfractie als in het huis. van den heer van Vuuren evenzoo werd gedacht, zullen wij de belang stellenden onder onze lezers over bijna vier maanden herinneren aan een dag, die voor het staatkundig leven, van Nederlands Katho lieken in 't bijzonder, van belang mag worden geacht. Alles op zijn tijd en niet tweemaal hetzelfde. Gemeld wordt Het analysten-examen, tweede gedeelte, ge houden vanwege de Nederlandsche Chemische VeTeeniging, zal worden afgenomen eind Augustus en begin September a.s.. te Gronin gen, Alkmaar, Utrecht, Deventer, Nijmegen en Rotterdam. Aanmeldingen dienen vóór 19 Juli te worden ingezonden hij den secretaris: Dr. W. Meijer, Suezkade 155, tel. 33434, te 's-Gravenhage. v EXAMENS HOOFDAKTE. Voor het examen hoofdakte te Groningen heb ben zich 370 candidates aangegeven. VERHOOGDE WERKING LANG EILAND, 27 Juni (ANETA). De ver hoogde werking van de Krakatau duurt voort. Iu het voorlaatste etmaal werden 16.673 erup ties geregistreerd, waarvan de hoogste een hoogte bereikte van 700 meter. De wer king was vooral buitengewoon sterk van 12 tot 17 uur. Gisteren bedroeg het aantal erup ties 1.400 met een grootste hoogte van 1600 meter. Er worden veel lichtflitsen waargeno men. De kraterrand van het groeiende eilandje Anak Krakatau vormt een gesloten ring van 17 meter boven de zee. Het vorig jaar was slechts het Oostelijk deel van dien rand zicht baar. r"b.V: 1 ALS DE VISSCHERIJ VERDWIJNT zullen ook de laauketels. dio Lemmer nog bezit, opgeruimd worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5