l i i ill lil 1 1 Éi 1 liSriBL J if De helpende hand MAANDAG 30 JUNI 1930 HEILIGDOMSVAART MAASTRICHT rSS ™~~n UITVOER VAN LANDBOUW- PRODUCTEN i4- HET „SACRO EGOISMO" 'T ENFANT TERRIBLE DER EUROPEESCHE POLITIEK. EEN SCHITTEREND SUCCES. doelmatige advertentiên Algemeen overzicht Zaterdag 12 Juli. 6.30 uur nam Ovcrbrenïmg der H.H. Relieken uit de He^g^mskamei naar de St. Servaaskerk door Z. D. H Schrijnen, bisschop van Roermond, de seculiere en reguliere geestelijkheid der stad. zal vergezeld zijn door de eerspt® d k rk„ en stedelijke autoriteiten, de leden der fabriek en der broederschappen van de SL Ser- vaaskerk. Feestpreek door den Z. B. Heer is Ribbergb, pastoor van Houthem 7.30-9 uur nam. Concert op het VrJttaL 9—11 uur nam. Gala-opvoering van „De^Bood schap aan Maria" van Paul Claudel, door de R.K. Tooneelstichting „pie Menestrelen openluchtspel op het Vrijthof. Zondag 13 Juli. 9 uur voorm^Pontificale H. Mis door Z. D. H. Mgr. L. Schrijnen, Bisschop van Roermond. 12—1 uur nam. Concert op het Vrijthof. 3 uur nam. Historische optocht, voorste lende het bezoek van Maximiliaan van Oostenrijk op 14 Aug. 1485 aan het graf van St. Servatius. 6 uur nam. Pontificaal Lof. Feestpreek door deu Z. E. Pater H. de Greeve S-J; S—10 uur nam. Concert op het 1 rijthof. Maandag 14 Juli. 9 uur voorm. Pontificale H. Mis door Z.Exc. Mgr. L. Schioppa. Aartsbis schop van Mdcissos, Internuntius bij H. M. de Koningin der Nederlanden. 8.15—10.15 uur nam. Koren en Declamato- rium van „Het Spel van Sint Servaas", door den Zeereerw. Heer Chr. Mertz, Muziek van Philip Loots, in de voorm. Dominieanerkerk, onder leiding van den heer Henri Hermans; 200 zangers en zangeressen, een kinderkoor van 100 jongens, orkest-hegeleiding van 50 muzikanten. Dinsdag 15 Juli. 9 uur voorm'. Pontificale H Mis, door Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's-Hertogenbosch. 8.30io uur nam. Concert op het Vrijthof. Woensdag 16 Juli- 9 uur voo-rm. Pontificale H. Mis door deu H. E. Abt der Benedictijnen van MamelisVaals. 8.30—10 uur nam. Concert op het Vrijthof. Donderdag 17 Juli. 9 uur voorm. Pontificale H. Mis door Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem. 8.3010.30 nam. Tweede opvoering van „De Boodschap aan Maria" door de R.K. Tooneel stichting „Die Menestrelen", Zje Zaterdag 12 Juli. Vrijdag 18 Juli. 9 uur voorm. Pontificale H. Mis door den H.E. Abt der Benedictijnen van Oosterhout. 8.3010 uur nam. Concert oP bet VrfitIlo£- Zaterdag 19 Juli. 9 uur voorm. Pontificale H. Mis door Z. D. H. Mgr. M- Kerkhofs, Bis schop van Luik. 5 uur nam. Bergtocht, te orga niseeren door de Harmonie van St. Pleter; verzamelplaats O. L. Vr. Plein. 8.30—10 uur nam. Concert op het Vrijthof. Zondag 20 Juli. 9 uur voorm. Pontificale H. Mis door den H. E. Abt van Rochefort. 12—1 uur nam. Concert op het Vrijthof. 3 uur nam. Historische optocht, voorstellen de het bezoek van Maximiliaan van Oostenrijk op lé Augustus 1185 zie Zondag 13 Juli, <j uur nam. Plechtig Lof. Feestpreek van den Z. E. Pater Borromeus de Greeve O.F.M. s10 uur nam. Concert op het Vrijthof. Op dezen dag zal een gezamenlijke conferen- tie der Limburgsche Vincentianen plaats vin- Maandag 21 Juli. 9 uur voorm. Pontificale H. Mis door Z. D. H. Mgr. P. Bos O.M.Cap., Bisschop van Capitolias, Apostolisch Vicaris van Nederlandsch Eorneo. 8.3010.30 uur nam. Derde opvoering van „De Boodschap aan Maria" door de R.K. Too neelstichting „Die Menestrelen", zie Zaterdag 12 Juli. Dinsdag 22 Juli. 9 uur voorm. Pontificale H. Mis door Z. D. H. Mgr. P. A. W. Hopmans, Bis schop van Breda. 8.15-10.15 uur nam. Tweede opvoering van „Het Spel vaa Sint Servaas", ónder leiding van den heer Henri Hermans. Woensdag 23 Juli. 9 uur v.m. Pontificale H. Mis door Mgr. Dr. G. Bauduin, Vicaris-Generaal van het Bisdom Roermond. 8.30—10 uur nam. Concert op het Vrijthof. Donderdag 24 Juli. 9 uur voorm. Pontificale II. Mis door Z. D. II, Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht. 4 uur nam. Zang- en bloemenhulde door 4000 leerlingen der R.K. Scholen van Maastricht ter eer» van den H. Servatius op het Vrijthof. 8.3010.30 uur nam. Vierde opvoering van „De Boodschap aan Maria" door de R.K. Too neelstichting „Die Menestrelen", zie ZateTdag 12 Juli. Op dezen dag zal een congres der Lim burgsche R K- Studenten plaats vinden. Vrijdag 25 Juli. 9 uur voorm. Pontificale H. Mis door den H.E. Generaal der Kruisheeren van St. Agatha van Cuyk. 8.30—10 uur nam. Concert op het Vrijthof. Zaterdag 26 Juli. 9 uur voorm. Pontificale II. Mis door den H. E. Abt van Versailles. 8 uur nam. Korte tooning der H.H. Relieken in de O. L. Vr. Kerk, waarna bidweg. 9—10.30 uur nam. Concert op het Vrijthof. Zondag 27 Juli. 8 uur voorm. Pontificale H. Mis door Z. D. H. Mgr. L. Schrijnen, Bisschop van Roermond. 12—1 uur nam. Concert op het Vrijthof. 3.30 uur nam. Slotplechtigheid in de St. Ser vaaskerk. Feestpreek door den Z.E. H.G. Heer Dr. F. Feron. Te De urn. Plechtige overbrenging der H.H. Relieken rondom het Vrijthof naar de Heiligdomskamer, georganiseerd door „Ka tholiek Maastricht". 5.30 uur nam. Derde opvoering van „Het Spel van Sint Servaas" onder leiding van den heer Henri Hermans. 810 uur nam. Concert op het Vrijthof. Eiken dag der Heiligdomsvaart zal na de Pontificale H. Mis vandf de drie zijden van het Priesterkoor de plechtige tooning der H.H. Relieken plaats vinden. Op de Zondagen van de Heiligdomsvaart wordt te 11.30 uur voorm. een stille H. Mis op gedragen. Van na deze H. Mis en op de werk dagen van na de Tooning der H.H. Relieken zullen deze tot 7 uur nam. achter het Hoog altaar tentoongesteld zijn. Op de werkdagen is te 7 uur nam. Lof en Rozenkrans. De Tooning der H.H. Relieken In de O. L. Vr. Kerk zal te 2.30 uur nam. plaats vinden. Na kennisgeving door leiders van bedevaarten of pelgrimsgroepen zal de vereering van het miraculeus Christusbeeld in de St. Martinus- kerk te Wijk gepaard gaan met een Lof eb korte toespraak. Verlichting en Versiering. De voornaamste kerken en andere monumenten zullen van 912 uur nam. electrisch verlicht worden. Ook zullen eenige lichtfonteinen en lichtzuilen worden ingericht. De Stadsingaug, de Maasbrug, bet Vrijthof en de voornaamste straten der binnenstad zullen zeer artistiek versierd worden. V ZOMERFEESTEN TE SCARBOROUGH. Vader Neptunus bracht een bezoek aan deze Engelsche badplaats enkreeg den len prijs De omvang over de maand Mei en Jan.-Mei .Aan de maandelijksclie mededeeling van de Nederlandsche Landbouw-Handelskamer, te s-Graveuhage, omtrent den uitvoer van land bouwproducten bewerkt naar de gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek ts het volgende ontleend Door een belangrijk grooter uitvoer van jongere paarden (18S) naar aile afzetlanden, was ook de totale export van paarden, ondanks een kleiner uitvoer van pennies en paarden beneden 145 c.M. schol'th. (Mei: 7; April: 94 stuks) grooter dan in April, 505 stuks, ter waarde van 178.000 (April 452 stuks). Slachtvee verliet in grooter mate ons land. Onze Zuidelijke buren betrokken 1.127 stuks ter waarde van 142.000 (April 801 stuks). Door een grooter uitvoer van fokvee naar België (57) en Frankrijk (72) was ook de to tale export Tets grooter (Mei 149 stuks, ter waarde van ƒ35.000, April: 121 stuks). Melk en kalfkoeien daarentegen werden' minder uit gevoerd (Mei: 1.040 stuks ter waarde van ƒ295.000. April: 1.213). Ook jongvee vond min der belangstelling in het buitenland dan de maand tevoren (1.290 stuks ter waarde van 224.000, April: 1.485 stuks). De grootste afnemer van onze varkens, n.l. België, betrok deze maand slechts 1.454 stuks (April: 1.776 stuks). Dë uitvoer van ons pluimvee is enorm toe genomen vergeleken met de maand April. Alle landen namen een belangrijk grootere hoe veelheid af, speciaal Duitschland (118.084) en Frankrijk (80.117). Hierdoor nam ook de to tale uitvoer belangrijk toe (Mei 243.091 stuks, ter waarde van ƒ187.000, April: 133.162 stuks. De boteruitvoer nam deze maand iets toe. De belangrijkste afnemers: Duitschland, België en Groot Britannië namen van den totalen uit voer (4.620 ton, ter waarde van 6.221.000 April: 4.014 ton) resp. 3.201, 427 en 777 ton af. Van kaas werd vooral Edammer kaas 40 plus meer uitgevoerd. Bijna alle afnemers van deze kaas betrokken groote hoeveelheden. Ook de andere soorten werden meer geëxporteerd. Slechts Goudakaas 30 plus had een kleiner ex port. Totaal verlieten 8.172 ton kaas, ter waar de van 5.575.000 ons land (April 7.027 ton) Duitschland (3.509), België (1.526), Groot Britannië (846), Frankrijk (1.179) en andere kleinere afnemers betrokken grooter hoeveel heden. Eieren werden ongeveer in gelijke hoeveel heden geëxporteerd (9.494 ton ter waarde van 5.852.000, April: 9.479). Wel nam Duitschland (6552) een niets minder groote hoeveelheid af, doch Argentinië betrok iets meer (1.029). België (15.249 ton) en Frankrijk (1.290) be trokken meer kleiaardappelen uit ons land, de overige landen echter minder. Ook van veen- en zandaardappelen was de export min der groot. De totale uitvoer van zandaardap pelen bedroeg 30.633 ton ter waarde van 543.000 (April 40.783). MGR. AENGENENT BIJ DE R. K. MILITAIREN UNIVERSITEIT TE LEIDEN Onderwijs in wijsbegeerte des rechts Naar wij vernemen zal met ingang van den nieuwen academischen cursus in het onderwijs in de wijsbegeerte van het recht, dat sinds de benoeming van prof. air. dr. L. Polak tot hoogleeraar te Groningen niet meer aan de Leidsche Universiteit werd gegeven, opnieuw worden voorzien. Mr. J. J. Boasson uit den Haag zal zich dan met het geven van dit on derwijs belasten, met het oog waarop hij zal worden toegelaten tot privaat-docent. TWEE AUTO'S TEGEN ELKAAR GEBOTST Een der bestuurders bewusteloos opgenomen Op -den Amersfoortschen weg, hoek eerste Beukenlaan heeft Zaterdag 'n ernstig verkeers ongeval plaats gehad. Uit genoemde laan kwam een auto gereden, bestuurd door den heer P. Uit de richting Apeldoorn naderde met vrij snelle vaart een auto, welke met een hevigen slag, tot ver in den omtrek hoorbaar, tegen den auto van den heer P. botste. De heer P. werd door den schok met het hoofd tegen een zijruit geworpen. Omwonenden, die op het gerucht waren toegesneld, haalden den heer P. bewusteloos uit zijn wagen, waarna hij verder per auto naar zijn woning werd gebracht. Een ter hulp geroepen geneesheer constateerde ernstige inwendige kneuzingen. De beido auto's werden deerlijk gehavend. Beweerd wordt, dat de bestuurder van den tweeden auto geen teeken heeft gegeven. Een feestavond met hoog bezoek Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent heeft Vrij dagavond de R.-K. Militairen Vereeni- ging te Haarlem met zijn hoog bezoek ver eerd. Het zaaltje der Militairen-Vereeniging aan de Zoetestraat was om 8 uur 's avonds vol blij. gestemde militairen en genoodigden. Toen Mgr. de zaal binnentrad, stonden de ongeveer 40 militairen „en harie" geschaard. Terwijl Mgr. tusschen deze levende haag door schreed, bewezen de manschappen Mgr. milj. taire eer. Mgr. nam dan piaats aan de bestuurs tafel. Na een défilé werd Mgr. het welkomstlied toegezongen. Dan sprak do directeur der vereeniging, de WelBerw. Pater Van Berkel, na opening van den avond met den Christelljken groet, een kort welkomstwoord. Spr. betuigde Mgr. dank voor diens liefde voor de soldaten en voor zijn financieelen steun. Mr. Heerkens Thijssen voerde het woord als president van de Centrale Militairenvereeni- gingen. Eenige militairen hielden dan een toespraak tot Monseigneur. De bekende prof. Antonini, uit Aerdenhout, hield daarna allen op de meest aangename wijze bezig met zijn goocheltrucs. Mgr., vervolgens het woord nemend, zeide gaarne hier een bezoek te hebben gebracht, om daardoor een blijk van sympathie te kunnen geven, aan ieder persoonlijk en aan de R--K- Militairenvereeniging. Mgr. juicht het werk, door den heer Heerkes Thijssen aangestipt, toe, omdat dit werk van belang is voor de militairen in diensttijd. De Militairenvereeniging beschermt de mili tairen tegen de gevaren en zij is van belang daardoor voor het verdere leven. Mgr. verheugt zich ook, dat de militairen des morgens hun opdracht gedaan hebben aan Koning Christus. Daardoor toonen zij te wil len leven In Zijn dienst en volgens Zijn wet ten. En daardoor zullen, zij ook trouwe mili tairen zijn in dienst van de Koningin en van het Vaderland. Mgr. zijnerzijds zal gaarne zijn steun aan de R.-K. Militairenvereeniging blijven verlee- nen. Pater Van Berkel sprak dan een slotwoord, dat tevens een dankwoord was, allereerst aan Mgr., aan wien hij de verzekering gaf, dat diens gesproken woord een vruchtbaar zaad zou blijken te zijn. Dat woord geldt vooT de militairen in het geheele land. Mgr. schonk nu allen zijn Bisschoppelijken Zegen, waarna de militairen een danklied zongen. Onder eenzelfde eerbewijs als hij zijn komst werd Mgr. uitgeleide gedaan. LEIDSCHE DUINWATER MAATSCHAPPIJ. Naar wij vernemen, hebben de aandeelhou ders der Leidsche Duinwater Maatschappij, op 7 na, zich vereenigd met het voorstel van de directie, om hun aandeelen tegen 300 pet. aan de gemeente Leiden over te doen. Het is zoo goed als zeker, dat de 7 aandeel houders, die nog geen besluit hebben genomen, eveneens zich met het voorstel der directie zul len vereenigen. Ruik ik menschenvleesch Gelezen in de „Valkenburgsche Arbeids beurs": „worden gevraagd 3 nette kindermeisjes voor hulp in de keuken". Als 't buiten woedt 't Was een stormachtige nacht en de regen viel bij stroomen. Een zwijgende figuur stond buiten. „Waarom, ga je niet naar binnen met zoo'n storm?'.' vroeg een passeerende agent. „Storm! Storm!" zeide de zielige man, „m'n vrouw wacht binnen, en u noemt dit een storm". Achterdochtig. „Man, weet je wel, dat je In je slaap praat?" „Gun je mij die paar woorden ook nog niet?" (Van onzen H.-correspondent) Rome, Juni 1930 Italië is er tegen. Hoe kan dat ook anders, waar Mussolini het wachtwoord heeft uitgege ven: obstinaat zijn en geduld oefenen. Neen, het ka» niet anders. Italië is tegen een Vereenigde Staten van Europa, omdat het er zijn voordeel in ziet, op alles tegen te zijn, in de hoop, dat het uiteindelijk niet alleen zal blijven staan tegenover alle voorstellen en initiatieven, die komen uit een hoek, waaruit het een voor zich nadeeligeu wind meent te voelen waaien. Maar dit is toch niet de eenige reden. De heele politieke constellatie van het land dwingt de Italiaansche regeering, dus Mussolini, tegen, over een Vereenigde Staten van Europa, afge zien van de ongetwijfeld niet geringe practische bezwaren, een afwijzende houding aan te 7iemen. Bovendien zijn er nog andere factoren, waarop we aan het eind van onze beschouwing nog even terugkomen. Het plan tot vorming der Vereenigde Staten van Europa komt voor het ééne en ondeelbare Koninkrijk waarlijk heel ongelegen. Het wil een soort broederschap onder dé Europeesche volken, die plan, een broederschap, die tegelijk een broederlijke samenwerking en een broeder, lijke verhouding dient te omvatten, alsmede een wederzijdsch offeren voor de goede zaak. Nu Is opofferingsgezindheid niet bepaald een deugd van het Italiaansche individu en daar. door evenmin van den staat, die door een volk van weinig opofferingsgezinde individuen ge vormd wordt. Italië voelt dan ook niets voor een Europeeschen Statenbond. Het denkt er niet aan, offers te brengen, zich te schikken naar anderen en het bekent het ruiterlijk, dit gebrek aan opofferingsgezindheid ten opzichte van anderen. Mussolini heeft zich duidelijk ge noeg uitgesproken in zijn geruchtmakende rede voering van Florence. „Italië", zei hij, „is niet uit altruïstische beweegredenen den oorlog inge gaan. Het zag de kans, er grondgebied bij t.c verdienen en het heeft die kans benut, zuiver uit eigenbelang". Ontstellend eerlijke woorden, die nog eenige jaren geleden de hevigste verontwaardiging zouden hebben gewekt. Thans werden ze door de publieke opinie voor kennisgeving aange nomen, wat ten aanzien van Italië niet te ver: wonderen valt, daar hier het „Sacro egoismo", het heilige egoisme, tot een deugd verheven wordt, en wat de rest van de wereld betreft, verklaard kan worden door het feit, dat de diverse onthullingen van de laatste tijden deerlijk het vertrouwen hebben geschokt van velen, die het beste dachten over de motleven, welke Engeland hebben genoopt, het bedreigde België te hulp te snellen en den Vereenigden Staten aanleiding gaven, met mannen en mate riaal het lot van den wereldoorlog te beslissen. Er zit eigenlijk iets sympathieks in de open hartigheid, waarmede Mussolini openlijk er kent, dat Italië bij hem voor alles gaat en de rest van de wereld hem in .den grond van zijn hart niets kan schelen. Die openhartigheid is tenslotte beter te .verdragen dan het verkapte, door altruïstische beweringen gemaskeerde egoïsme, dat door de leidende mogendheden nog steeds wordt uitgeleefd, ondanks alle ver maningen van geschiedenis en practijk en die van het hoogste geestelijke gezag, hetwelk, te Rome zetelt. Het openlijk erkende eigenbelang, waardoor Italië gedreven werd, deel te nemen aan den strijd om „het behoud der beschaving en de be vestiging van de vrijheid der volken", zooals het indertijd zoo mooi verkondigd werd, drijft het land in het bijzonder tot een stelling nemen tegen het plan van de Vereenigde Staten van Europa. Italië is dus tegen, op grond van het „sacro egoïsmo", dat bevorderd wordt door het vioegei reeds gesignaleerde, zich tengevolge der om standigheden allengs meer afteekenende en bovendien kunstmatig aangewakkerde politieke en cultureel» isolement. Het spreekt daardoor vanzelf, dat het plan van Brland in de Italiaansche pers niet onbe vooroordeeld werd besproken, zulks te meer, daar chauvinisme en eigenwaan de geesten hier zoodanig beginnen te benevelen, dat onbevoor oordeeld oordeelen al a priori uitgesloten moet worden geacht. De manier, waarop de Italiaan sche bladen de buitenlandsche commentaren op Briand's memorandum weergaven, deed de Fransche pers insinueeren, dat aan het Itali aansche volk alleen de ongunstige onder het oog werden gebracht, welke insinuatie niet ge heel ongegrond was, al verweerden de Itali anen zich met te zeggen, dat zij het niet helpen konden, dat het plan nu eenmaal over het al gemeen met scepticisme was ontvangen. Intusschen, ondanks het feit, dat men in Italië zonder meer tegen is en de daar aange voerde argumenten en bezwaren hierdoor veel van hun waarde verlezen, is het toch wel inte ressant, enkele persuitingen weer te geven. En wanneer we de „Corriere della Sera" aan het woord laten, dan hooren we toch de meening van een blad met internationaal gezag en met bezadigde opvattingen, die gunstig afsteken tegen den kwajongensachtigen toon van enkele nieuwe periodieken, welke vermoedelijk met steun van de regeering zijn opgericht en een afkeerwekkend gekrijsch aanheffen tegen alles, dat buiten Italië iets van zich laat hooren en die zich speciaal in de kwesties van ontwape ning en pariteit, volkenbond en Pau-Europa op hoogst-agressieve wijze uiten. Er zijn er hier velen in den lande, die vurig hopen, dat dezen schreeuwers spoedig den mond zal worden ge snoerd, terwille van den goeden naam van Italië en de eer van het fascisme Wat de „Corriere della Sera" betreft, deze spreekt van de Pan-Europeesche luchtspiege ling. Het blad meent, dat nationalistische lan den niet deel kunnen nemen aan een staatkun dige formatie, die de princiepen der staatssou- vereiniteit aantast. Ofschoon het erkent, dat Briand misschien door liefde voor Europa en voor den vrede wordt gedreven, spreekt het toch als zijn overtuiging uit, dat de Franschman in het nieuwe, door hem ontworpen paleis de beste appartementen voor Frankrijk heeft ge reserveerd, appartementen, waaruit dit alle be wegingen zijner buren kan gadeslaan. Dat Sovjet-Rusland en Engeland buiten Pan- Europa blijven, acht het blad een overkomelijk bezwaar, het wijst er tevens op, dat Spanje zich in geval van een Pan-Europa practisch tegen Zuid-Amerika zal moeten keeren, terwijl het juist bezig is, daarmede de intiemste cultureele en economische relaties aan te knoopen. Een Pan-Europa zal, volgens de „C. d. S.", slechts kunnen bestaan, indien het op een antithese wordt gegrondvest, b.v. een Europa contra Amerika. Doch de economische relaties tusschen deze wereiddeelen en de rest van de wereld maken zulk een antithese onmogelijk en Pan-Europa is ook als Zollverein onbestaan baar. De „Corriere della Sera" meent tenslotte, dat een Pan Europa door de consequenties, die er uit zullen voortvloeien, tegen Genève en tegen het Kellogg-paet indruischt. Inpiaats van landen, zouden er in de toekomst wereiddeelen tegenover elkander staan Dat dit laatste geen denkbeeldig gevaar Is, tracht „La Tribuna" te bewijzen met een ver wijzing naar het dun bevolkte Australië, dat zich tegen immigratie vau Europeesche ar beidskrachten, in casu Italianen, verzet, wijl dezen den loonstanddaard en het levenspeil der inheemsehe arbeiders naar omlaag drukken. Het lijkt wel overbodig te zeggen, dat ook „La Tribuna" tegen is en dat de gezaghebben de, officieuze „II Giornale d'Italia" zich hij dit neen aansluit, sprekend van een gevaarlijk du plicaat van den volkenbond, die juist door een Vereenigde Staten van Europa bij de naties van andere continenten alle aantrekkelijkheid zal verliezen. In het algemeen genomen acht men de be langen, die verschillende Europeesche staten in andere wereiddeelen hebben Engeland, Frankrijk, Spanje, Nederland en België te groot, om een waarachtige samenwerking mo gelijk te maken en den feitelijken toestand in aanmerking nemend, brandmerken de Italiaan sche bladen dan ook Briand's voorstel als een nieuwe poging, om Frankrijk's hegemonie in Europa te handhaven. Men dringt er op aan, eerst ieu volkenbond te vervolmaken, opdat die niet langer een onder onsje van enkele mogendheden zij. Dan zal die volkenbond krach tig genoeg kunnen zijn, om de Europeesche sta ten ook op economisch terrein tot elkaar te brengen en is tevens de kans op conflicten tus schen de Vereenigde Staten van Europa en den volkenbond, uitgesloten. In verband met dit laatste werd met groote instemming een artikel van het Spaansche Katholieke blad „El Debate" aangehaald. Dit blad heeft er op gewezen, dat Briand zich er geen rekenschap van schijnt te hebben gegeven, dat, alvorens men in staat zal zijn de economi schs problemen gezamenlijk onder de oogen te zien, eerst de politieke problemen zullen moe ten worden opgelost. Briand, aldus „El Debate", vergat, dat meer dan de helft van Europa de vredesverdragen onrechtvaardig acht en met leede oogen ziet, dat deze verdragen hij een eventueels distributie der industrieën het grootste gedeelte der fabrieken van oorlogsma teriaal in handen van Frankrijk en zijn geal lieerden zouden laten. Het Spaansche blad be sluit verder als volgt: „Wij Spanjaarden kunnen niet toestaan, dat onze internationale horizon zich tot zulk een klein deel van de wereld zal beperken, als het Europa van Briand's Vereenigde Staten is". De eenige spreekbuis in Italië, diegeen krachtig neen heeft doen hooren, is de in de Citta del Vatieano verschijnende „1* Osservatore Romano". Maar het Pauselijk blad staat toch sceptisch tegenover Briand's plan en het vreest eveneens, dat de Vereenigde Staten van Europa een duplicaat van den volkenbond zullen wor den, tenzij, zoo voegt het er aan toe, aan het nieuwe instituut een taak zal worden opgelegd, die verder gaat en een meer specifiek karakter heeft dan die van het Geneefsche instituut. De stem van de „l'Osservatore Romano" is op de Apenijnen ten aanzien van Briand's plan tot practische internationale samenwerking van de Europeesche volken uiteraard die eens roe penden in de woestijn. Heel de Italiaansche pers is tegen zooals in den aanvang gezegd omdat de regeering tegen is of het altnans mo menteel wenschelijk acht, tegen te rijn. De omstandigheden dwingen haar inmiddels tot dit tegen. Zoo er ergens sprake is van de nationalistische motieven, waarover de „Osser vatore Romano" repte, dan is dit in Italië het geval, welks staatkundig leven thans drijft op een nationalisme, dat beter als chauvinisme kan worden aangeduid- De Vereenigde Staten van Europa zoude» vermoedelijk gebaseerd worden op de vredesverdragen, die onveranderd dienen te blijven. En Italië heeft de leuze aangeheven: verdragen zijn niet eeuwig. En het wil met deze lleuze trachten, in Europa een leidende toI te spelen. Een verwezenlijking van Briand's ont werp zou derhalve een leelijke streep door de rekening zijn. Men begrijpt, waarom ook in deze kwestie FILES, DE PRESIDENT VAN BOLIVIA, die voor de opstandelingen gevlucht Is op het Amerikaansche consulaat Italië het enfant terrible der Europeesche poli tiek is. Maar het is ontegenzeggelijk waar, dat de ouders van dit enfant terrible het er naar hebben gemaakt. Ze hebben alleen niet kunnen zien. dat het zoo gauw en zoo erg terrible zou worden. De loge, die eens, om de Kerk te tref fen, dapper medehielp, om het ééne en ondeel bare Italië te creëeren, kon moeilijk voorzien, dat nauwelijks een halve eeuw na Garribaldi een Mussolini ten tooneele zou verschijnen. En ze kon nog minder vermoeden, dat bijna direct, nadat ze er In geslaagd was ook weer om de Kerk te treffen de Katholieke Donau-monar- chie te vernietigen, een Italië zou opstaan, dat den Paus zijn rechten hergeven en het Katho licisme tot staatsgodsdienst verklaren zou... Dit is de ironie der geschiedenis. Doch in middels is van het grootste belang voor een vreedzaam voortschrijden van de geschiedenis, dat Italië, het jonge en ambitieuze Italië, spoe dig aan de schoenen van het enfant terrible ontwassen zal zijn. Wat georganiseerde arbeid vermag. Het St. Petrus Liefdewerk met als doel de opleiding te bekostigen van inlandsche geeste lijken herdenkt zijn 19-jarig bestaan. Wat in die afgeloopen periode van dit Pauselijk mis siegenootschap is terecht gekomen vertelt een vlugschrift onder den titel „Zaaiers". Eén en kele zin moge hier worden geciteerd eenerzyds, cm aan die vreugde en dankbaarheid uiting te geven, anderzijds om de parochie-geestelijk heid en zelatricen met een permanenten of hooger op te voeren ijver te bezielen. We lezen dan o.m.: ,,Toen Mgr. Smit zijn eerste vlugschrift publiceerde, achtte hij zich gerechtigd tot de optimistische verwachting, dat Nederland toch wel 100 Seminaristen zou kunnen on derhouden. „Doch nu wü begin Maart reeds de 418e beurs en de 429ste weldoenersbijdra- ge inschreven, durven wij bij den aanvang van ons 2de tiental jaren de verwachting uitspreken, dat Nederland binnen ajzienba. ren tijd 1000 studenten zal onderhouden." Dat deze verwachting zeer gegrond is blijkt o.a. hieruit, dat op 1 April 1930 het aantal beurzen reeds bedroeg 425; het aantal weldoenersbijdragen 434, te zamen dus 839. Van de beschermelingen bereikten reeds 106 het priesterschap". In 't geheel studeeren thans 803 studenten op kosten van het St. Petrus' Liefdewerk in Nederland. Daarenboven maakte het S. P. L. den bouw van drie seminaries mogelijk en draagt het jaarlijks 25000 gld. bij aan den dienst van een leening van 1.500.000 gld. door den Cen- tralen Raad in Nederland gesloten. In 1929 werd door het St. Petrus' Liefde werk in Nederland aan beurzen, giften, con tributies, enz. ontvangen 297.937.79. Waarlijk hier is door georganiseerdn arbeid, gepaard aan een groote som van ijver, vol harding en offervaardigheid een schitterend resultaat bereikt. Moge de verwachting van 1000 studenten te kunnen onderhouden spoedig zijn verwezen lijkt, maar mogen ook alle katholieken diep worden doordrongen van den plicht mee te werken door gebed en financieelen steun aan de wereldmissie der Katholieke Kerk, WERELDTENTOONSTELLING TE ANTWERPEN. Congres voor bosch-cultuur en heideontginning. Onze Antwerpsche correspondent schrijft: Op de wereldtentoonstelling wordt thans een internationaal congres gehouden voor bosch cultuur, heideontginning en visch-kweek. Nederland is daarbij officieel vertegenwoor digd door houtvester van Steyn, alsmede door verschillende sprekers. Zoo hield o.a. de heer G. Houtzagers van de Nederlandsche Heide maatschappij een voordracht over de teelt van dennen, de heer de Koning en de heer Drost van dezelfde maatschappij behandelden onder werpen over de boschcultuur; de heer Drost sprak in het bijzonder over de verzekering tegen brand. De heer J. P. van Lonckhuyzen, directeur van de Nederlandsche Heidemaatschappij gaf een uiteenzetting over de technische en finan- tieele hulp voor bet vruchtbaar maken van gronden in Nederland. IN. LA PAZ., DE HOOFDSTAD VAN BOLIVIA, zijn ernstige onlusten uitgebroken: de opstandelingen wonnen er zooveel terrein, dat de regeering op de vlucht sloeg. Op onze foto sien wij een troepenmacht in een der atraten van La Paz Wanneer de fabricatie, of de voorraad uwer crtikcien,den omzet, den verkoop over treffen, teel' aan een eerie dan eeni da kani U te helpen, den aftrek uwer producten to rerirootee. ■Miaaaattia

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 7