ALGEMEEN OVERZICHT. Si 's Pausen gezondheids toestand MAANDAG 30 JUNI 1930 Vliegtuig in vlammen DE HEILIGVERKLARINGEN Japansch stoomschip beschoten Treinrampen in Canada VOOR LYNCHEN GEVREESD POLITIEBEAMBTE VERBRAND DE BLIKSEM IN EEN SP1RITUS- RAFFINADERIJ NATIONALISTEN TEGEN COMMUNISTEN DE MOORDENAAR VAN GROSS KREUTZ GEARRESTEERD Anti-Poo!sche demonstraties ALS MINISTER SCHUMY SPREEKT DE COMMUNISTEN-BESTRIJDING IN FINLAND GEHEIM MILITAIR GENOOTSCHAP DWARSLIGGERS OVER DE RAILS ONTZAGLIJKE WERKKRACHT HET LEVEN VAN PATER DA CORTE DE BEMANNING GEVANGEN GEHOUDEN Groote aariverschuiv n? DE ZUIGELINGENSTERFTE TE LUBECK DE FEESTEN OP IJSLAND De opstand in Bolivia Da revolutionnairen hebben zich thans van heel Bolivia meester gemaakt. Vrijdagmiddag om half vijf heeft generaal Galindo, de aan voerder der opstandelingen in Oruro, de hoofd stad La Paz ingenomen. Naar verluidt zijn President Siles en generaal Kundt gevangen genomen en naar de Argentijnsche grens ge voerd, waar zij per trein naar Buenos Aires °P transport zijn gesteld. Er heeft zich een voorloopige regeering gevormd, samengesteld uit officieren, wier eer ste werk is geweest voor politieke gevangenen en bannelingen amnestie aan te kondigen. Het blad „La Prensa" te Buenos Aires bevat een oproep van den vice-president van Bolivia, Dr. Acdon Saavedra, die door president Siles uitgewezen werd en te Buenos Aires vertoeft, waarin hij zijn aanspraken uiteenzet op den Presidentzetel van Bolivia. Reizigers uit Bolivia schetsen de bloedige •tooneelen. die zich te La Paz hebben afge speeld. Aangevoerd door een jong meisje, die op heftige wijze haar volgelingen aanspoorde „den strijd voor de vrijheid aan te binden", be stormde de menigte het hoofdbureau van politie waarbij alle mogelijke voorwerpen als projectielen dienst deden. De politie zag zich genoodzaakt van machinegeweren gebruik te maken, met het gevolg, dat vele aanvallers gedood of gewond werden. Men spreekt van 80 dooden en ruim 50 gewonden. Onder de gedooden bevond zich ook het jonge meisje. Den volgenden dag trok een stoet van hon derden werklieden en studenten naar het Daleis van den president. In den stoet werd he,t lijk van de „martelares" meegevoerd, evenals het lijk van een jongetje. Voor het paleis begon de menigte zoo'n dreigende houding aan te nemen, dat opnieuw met machinegeweren ge schoten moest worden. Dit. optreden der politie wekte de woede der militairen op, met het gevolg dat de cadetten in opstand kwamen. Gesteund door eenige muitende regimenten, namen zij het hoofd bureau van politie in. Wel trachtte een trouw gebleven regiment nog den opstand te bre ken. doch na een hevigen strijd, die den ge- heel en nacht duurde, behielden de revolution- nairen de overhand. De onrust in Spanje De Spaansche regeering heeft na afloop van de staking te Sevilla strenge maatregelen getroffen. Er hebben steeds weer arrestaties plaats; de bestuurs leden van bijna alle vakvereenigingen zijn reeds in hechtenis genomen. De werkgevers hebben vrijheid, alle arbei ders, die zich niet voor hun werk heb ben aangemeld, te ontslaan. De stakingsleiders zullen voor een krijgsraad terecht staan. Te Malaga kwam 't tot eau bloedige botsing tusschen de stakers en de politie, waarbij een inspecteur van politie levensgevaarlijk werd gewond. Ook te Grenada is onverwacht een staking uitgebroken. Voorts hebben te Bilbao groote betoogingen der arbeiders plaats gehad. De regeering gelooft, dat al deze stakingen uitgaan van een wijdvertakte revolutionnaire organisatie, welke de bedoeling heeft op deze wijze tegen 1 Juli over heel Spanje de alge- meene staking uit te lokken. De correspondent van 't „Journal" te Madrid meldt d.d. gisteren dat te Cordoba de alge- meene staking zou worden uitgeroepen. Ver scheidene honderden arbeiders kwamen bijeen in de arbeiderscentra &sstao en Barraealdo nabij Bilbao ten einde de kwestie van een algemeene staking te bespreken, welke hier Maandag zou worden uitgeroepen. Men ver zekert. dat extremistische elementen bezig zijn om de algemeene staking te Madrid tegen Dinsdag voor te bereiden. Volgens het „Jour nal" zouden de extremistische syndicalisten ge hoorzamen aan de bevelen van Moskou. Uit de uitbreiding der stakingsactie leidt de correspondent af, dat de stemming in de ar beiderskringen im Andalusië zeer gespannen is. Reeds eenige weken geleden kon men in goed- ingelichte kringen vernemen, dat de arbeiders in verscheidene gebieden van Spanje flinke loonsverhoogingen zouden eischen en bereid waren in staking te gaan om hun eischen door te zetten. Het loon van den Spaanschen ar beider ten gevolge van de daling van den pesetakoers is zeer verminderd. Daarbij komt nog een hevige landbouw-crisis in Andalusië door den snellen val deT olie-prijzsn. Alles bijeen is er „troebel water" genoeg voor de communistische elementen, om er met kans op eemlg succes in te visschen. Britsch-Indië en het Simon- rapport Een der Engelsche bladen resumeert het tweede en belangrijkste deel van het rapport den- Simoncommissie als volgt: 1. De stichting van een eventueele Al-Indi sche federatie van autonome provincies, met inbegrip van de Indische staten onder de re- geerende vorsten. In afwachting hiervan een fe deratie van zelf-besturende provincies van Britsch-Indië. 2. Algeheele opheffing der dyarcliie. 3. Uitbreiding van het kiesrecht. 4. Volkomen en onafhankelijke afscheiding van Burnfe van Indië. 5. Indische zeggenschap doch in een zeer verwijderde toekomst over Indische strijdkrachten, en het stellen van Indië's ver dediging onder rijksgezag. 6. De instelling van een „raad voor Groot- Indië", die zich zal hebben bezig te houden met de engere betrekkingen tusschen de Indi sche staten en Britsch-Indië. Van „Dominion status" wordt niet gespro ken. Het woord wordt in het heele rapport zelfs niet genoemd. Men had niet anders ver wacht. „Dominion status" in den zin. dien het woord sinds de rijksconferentie van September 1926 gekregen heeft, kan slechts verleend wor den aan een voormalige kolonie of bezitting, welker bevolking in hoofdzaak Engelsch of ver-Engelscht is. Maar zelfs van een equivalent van „Dominion status" voor het in hoofdzaak door niet-Engel schen en niet-Europeanen bewoonde Indië is In het rapport geen sprake, tenzij in negatieven zin als geconstateerd wordt, dat „een voorba rige poging om een vorm van verantwoordelijk bestuur in te voeren in het centrum, alvorens de voorwaarden voor de daadwerkelijke ten-uit- voer-legging daarvan vervuld zijn. ten slotte geen vooruitgang, maar achteruitgang tenge volge zou hebben. Als koloniale natie hebben wij te veel belang MJ de constitutioneele hervormingen, welke in Britsch-Indië ingevoerd of niet-ingevoerd wor den, dan dat wij niet eenigszins uitvoerig zou den Ingaan op de voornaamste punten van het Bimon-rapport. Wij willen hieraan evenwel een meer algemeene beschouwing over de voorstel len der commissie doen voorafgaan. Voor alles merken wij op dat het bestaande regiem op alle belangrijke punten gehandhaafd is geworden, maar dat tevens gezocht is naar middelen ter verbetering van de Indische con stitutie. De werkelijke macht blijft in handen van den onderkoning en van de gouverneurs, dus in die van de reclitstreeksche plaatsvervangers van den koning en van de dragers van het Britsche gezag. De regeering van Indië blijft verantwoordelijk alleen aan den onderkoning; zij wordt liet niet tegenover het parlement, over welks wetten de onderkoning het veto kan blij ven uitspreken. Laatstgenoemde blijft boven dien zelfstandig wetgever, die zelfs voor het heffen van belastingen en het doen van uit gaven de goedkeuring van de wetgevende ver gadering niet behoeft. In de provincies zullen dc gouverneurs de zelfde zelfstandige positie blijven innemen, of schoon het rapport door een snellere ontwik keling in de richting van autonomie voorziet. Hieruit blijkt dat, zoo er van Dominion sta tus geen sprake is, aan een eenigszins uitge breid stelsel van zelfbestuur evenmin gedacht wordt, tenzij voor een nog ver-verwijderde toe komst. Do wetgevende lichamen, zoowel die van het rijk als van de provincies, blijven slechts wetgevend onder voorbehoud van goed keuring hunner besluiten door een regeenng. welke van hen volkomen onafhankelijk Is. In dië wordt, onder de in dit rapport vastgelegde beginselen, geen constitutioneel-parlementaire monarchie. Maar de commissie wijst het einddoel aan van Indië's constitutioneele ontwikkeling, n.I. een federatieven regeeringsvorm Zij conclu deert tot de vorming van een al-Indischen sta tenbond waarvan niet alleen Britsch-Indië (op- nervlakte' 1-094-300 vierk. mijlen; bevolking: 247 00' 293), ™aar ook de Indische staten lakte- 711-032 vierk mijlen; bevolking: 71 939 187) z"llen uitmaken. Op deze ontwikke- van heel Indië tot een zelfbesturend lid nn de Britsche volkengemeenscïïap, zijn de door de commissie aanbevolen constitutioneele wijzigingen gericht. Zij maakt zich evenwel geen illusies ten aanzien van de geschiktheid van Indië voor de invoering van het Britsche parlementaire stel sel of van iets dat er op lijkt. Zij neemt niet aan, dat Indië door middel hiervan het ge stelde doel zou kunnen bereiken. Maar zij acht het nuttig, dat de Indiërs in de gelegenheid worden gesteld op dit gebied ondervinding op te doen. Vandaar dat zij voor de provinciën een ander systeem voorstellen, dat proefonder vindelijk zal worden ingevoerd, terwijl de goe- verneur in liet bezit blijft van al de onafhan kelijkheid, die noodig is om ongewenschte ge volgen van een geheel of gedeeltelijk mislukte proefneming te voorkomen. Welke de verdiensten van liet rapport ook mogen zijn, men neemt er een voortdurende botsing in waar tusschen twee gedachten, en dit geeft het heele document iets dubbelzin nigs en wankelmoedigs. De een-e gedachte kwam zeer duidelijk tot haar recht in het eer ste deel van het rapport. De proef, genomen met de constitutioneele hervormingen van tien jaren geleden, is in de practijk jammerlijk mis lukt. Wij hebben reeds vroeger gewezen op de betreurenswaardige gevolgen van het tweele dig bestuursstelsel, op de geweldige misbrui ken, die onder inlandsch bewind ingang von den, op de wanorde, die meer eu meer de over hand nam. De commissie 'heeft de gevaarlijke uitwerking der hervormingen ingezien eu er kend, maar toch is zij niet er toe kunnen ko men de oorzaak der mislukking te noemen. Die oorzaak was te vinden in wat de „Morning Post" een „verkeerde diagnose" noemt. De commissieleden evenwel hebben „niet den moed gehad te zeggen, dat de constitutioneele behandelingswijs radicaal onjuist was; zij be palen zich tot wenken, amendementen, voor zorgsmaatregelen om 't kwaad te localisoeren en het gevaar te verminderen zoo zij kun nen." Maar zij zijn en hieruit ontstaat de andere gedachte welke hun rapport beheerscht po litici, voor wie de constitutioneele regeerings vorm' iets heiligs is, iets waarvan zij de gene zende en opbouwende kracht, voor welk land of volk ook, niet in twijfel kunnen trekken zon der zich schuldig te maken aan ketterij. Of schoon zij zich geen illusies maken ten aan zien van „de geschiktheid van Indië voor de invoering van het Britsche parlementaire stel sel", is het hun toch ook volmaakt onmoge lijk zich los te maken van het dogma, vol gens hetwelk de constitutioneele regeerings vorm een middel tegen alle kwalen is. Deze botsing tusschen een theorie, die zij niet wil len loochenen, en een practijk, welke zij niet kunnen miskennen, geeft hun rapport als een document waarin een opbouwende constitutio neele politiek ontwikkeld wordt, ongetwijfeld iets onbevredigends, op welk standpunt men zich ook plaatsen moge. Vrijdag Is te Simla eein betooging tegen heit rapport van de Simon-commissie gehouden. In een optocht werd een aap meegevoerd, die op zijn Europeesch gekleed was en een cylinder op zijn kop en een exemplaar van het rapport der commissie in zijn hand droeg. Na afloop van de betooging werd dit exem plaar van het rapport in het openbaar verbrand. De arbeidsconferentie te Genève Do conventie voor de regeling van den ar beidstijd der mijnwerkers, heeft Zaterdag morgen niet de vereischte 2/3 meerder heid kunnen behalen, die voor de definitieve aanneming noodig is. De uitslag van de stemming was 70 stemmen voor en 40 tegen, terwijl 73 stemmen noodig geweest waren. Een lange en heftige discussie ontstond hier na, doch het staat thans vast, dat de kwestie wederom op de agenda van de arbeidsconfe rentie van liet volgend jaar geplaatst zal wor den. De conferentie nam met 93 stemmen voor en een aantal onthoudingen de conventie in zake den gedwongen arbeid van inboorlingen aan. De conventie inzake den arbeidstijd van het kantoor-, handels- en winkelpersoneel werd met 86 tegen 31 stemmen aangenomen. Na de gebruikelijke plichtplegingen tusschen den voorzitter en de leden werd daarna de 14de internationale arbeidsconferentie geslo ten. Menigte belegert een gevangenis HAAT TEGEN EEN ZEVENTAL NEGERS Uit New York wordt gemeld: Een groote me nigte belegert de gevangenis van Concord in den staat North Carolina, waar 7 negers opge sloten zijn, die beschuldigd worden een blank meisje te hebben aangerand. Men vreest, dat de menigte de gevangenis bestormen en de ne gers lynchen zal. De gouverneur van den staat heeft vannacht een compagnie der militie op geroepen, die thans naar Concord onderweg is. DEELNEMERS AAN DE INTERNATIONALE PERSCONFERENTIE TE LONDEN brachten een bezoek aan Portsmouth, de Engelsche vloot basis; op H. M. S. „Wakefull" wordt h>et afschieten van een torpedo gedemonstreerd. DE PILOOT AAN DEN DOOD ONTSNAPT DARMSTADT, 28 Juni. (W.B.) Heden na middag even na vijven had op het vlieg terrein alhier een ernstig vliegtuigongeval plaats. Een min of meer oud, klein vliegtuig met twee politiebeambten van de academische vliegeniersgroep had bij den start een ver gassingsontploffing en moest op het dicht naast het vliegterrein gelegen stadion van de booge school een noodlanding maken. Daar de vlammen met de benzinetank in aanraking kwamen, vloog het vliegtuig in brand. De piloot kon er nog juist uitspringen, zoo dat hij met lichte brandwonden vrijkwam. Daarentegen kon zijn medepassagier, politie- wacbtimeester Bickei, die aan zijn plaats was Vastgebonden, zich niet meer uit het vlieg tuig redden en verbrandde. Over de oorzaak van het ongeval wordt ge meld, dat de piloot bij het starten vermoede lijk met de hoornen in aanraking kwam en daarop nog eens gas gaf, wat de ontploffing veroorzaakt moet hebben. Het onderzoek is ingeleid. Eenige millioenen schade PARDUBITZ, 28 Juni. (V.D.) De op Vrijdag namiddag door het onweer uitgebroken brand in de spiritusraffinaderij Wartheimer A.G. duurt nog steeds voort. Er brandden reeds zes kleinere spiritusreservoirs uit. Het vuur sloeg over op de nauwelijks zes meter van elkaar staande groote reservoir. Van de opgeslagen 12.000 H.L. spiritus staan reeds 8400 H.L. in vlammen. De arbeiders konden zich op tijd in veilig heid stellen. Op de plaats des onheils werken twee regi menten soldaten. Men rekent, dat de brand nog eenige dagen zal duren en dat Dinsdag de laatste resten van de spiritus zullen zijn verbrand. POLITIEKE KLOPPARTIJ TE BERLIJN Er werd met stoelpooten en bierglazen gewerkt BERLIJN, 28 Juni. (H.N.) Gisterenavond is het weer eens tot een hevige vechtpartij tus schen nationalisten en communisten gekomen tijdens een vergadering, welke door de natio- naal-socialisten in een der groote zalen van Berlijn was belegd. In de vergadering, waarbij zich ongeveer 3000 personen bevonden, waren ook talrijke commu nisten aanwezig, die, toen bij het debat den communistlsehen spreker het woord werd ge weigerd, de „internationale" begonnen te zin gen, wat het teeken was voor een algemeene vechtpartij, waarbij men elkaar met stoelpoo ten en bierglazen bewerkte. De politie was klaarblijkelijk reeds op een dergelijk verloop van de vergadering voorbe reid en greep zeer spoedig in, zoodat het aantal gewonden betrekkelijk gering was. Tien per sonen werden naar het ziekenhuis Friedrichs- heim gebracht, doch negen hunner konden, na dat een noodverband was aangelegd, weer naar huis worden gezonden. De tiende moest echter in het ziekenhuis worden opgenomen, daar hij duchtig toegetakeld was. RIJNLAND VRIJ De bezetting zal hedennacht eindigen De raad van gezanten heeft den Duitschen gezant te Parijs officieel kennis gegeven, dat de bezetting van de gebieden aan den Rijn op 30 Juni des middernaclits geëindigd zal zijn, waar door ook de werkzaamheid van de Rijnlandcom missie een einde zal nemen. Zijn uiterlijk komt overeen met het signalement BERLIJN, 28 Juni. (V.D.) Gistermorgen werd, volgens een bericht uit Jöterboog, bij Ho- henahlsdorf een persoon gearresteerd, wiens uiterlijk overeenkomt met het signalement van den moordenaar van den gendarme van Gross Kreutz. De gearresteerde beweerde te Ortelshurg te wonen, hetgeen niet klopte met zijn papieren. Op den gearresteerde vond uien brieven, die in de Poolsche taal waren geschreven. Hij spreekt beter Poolsch dan Duitseh. Na langdurig ondervragen gaf de man ten slotte toe, Pool te zijn. De gendarmerie van Gross-Kreutz zal heden nog getuigen naar Juterbog laten gaan voor confrontatie. Voorloopig is de gearresteerde in de gevan genis te Juterbog opgeborgen. De „eerste waarschuwing' „Aan de kapitalistische moordenaars der Poolsche arbeiders" MORAVISCH OSTRAU, 27 Juni. (W.B.) In den afgeloopen nacht zijn van het Poolsche con sulaat alhier door onbekenden de ruiten inge slagen. Aan een der ramen was door middel van een dolk een stuk papier bevestigd, waarop de vol gende woorden: De eerste waarschuwing aan de kapitalistische moordenaars der Poolsche arbeiders. De politie vermoedt, dat men hier met een communistische betooging te doen heeft. PARIJS, 28 Juni. (H.N.) Gisterenavond te gen 11 uur verzamelden zich voor het gebouw van het Poolsche gezantschap een 40-tal opge- schotén jongens, vermoedelijk communisten, die onder het geroep: Dood aan Pilsoedski, alle ruiten van het gebouw inwierpen. Toen de po litie ter plaatse kwam, hadden zij zich reeds uit de voeten gemaakt. Een gevaar voor de rust der bevolking? Uit Weenen wordt melding gemaakt van een zonderling geval, dat zich heeft voorgedaan, toen de minister van binnenlandsche zaken, Schumy, in het plaatsje Kühnsdorf een poli tieke rede zou houden voor de landvolk-partij. De minister ontving kort te voren een schrif telijk verzoek, geteekend door den burgemees ter, en wethouders en de meeste leden van den gëtiiëenteraad, om zijn rede niet te willen hou den, aangezien men van meening was, dat deze de rust van de vaderlandlievende bevolking van Kühnsdorf zou kunnen verstoren en den ge- meenschappeiijken arbeid der bevolking in ge vaar zou kunnen brengen. De minister antwoordde onmiddellijk, dat hij aan het verzoek niet kan voldoen, en dat hij er hoogelijk over verbaasd is, dat men in een rede van den minister van binnenlandsche zaken voor den landbond een gevaar voor het werk der bevolking ziet. Een drietal wetsontwerpen BERLIJN, 28 Juni. (H.N.) 'uit Helsingfors wordt gemeld, dat de regeering voornemens is, in de buitengewone zitting van het parle ment, welke tegen Dinsdag is bijeengeroepen, drie wetsontwerpen in te dienen tot bestrijding van het communisme. Het eerste is een wet tot bescherming van de republiek en geeft den president der repu bliek de bevoegdheid om verordeningen uit te vaardigen tot verzekering vau rust en orde in het land, indien deze bedreigd worden. Deze verordeningen moeten echter zonder vertraging aan het parlement worden voorge legd, dat ze kan wijzigen of opheffen. Het tweede wetsontwerp bevat scherpere maatregelen voor de pers, terwijl in het derde wetsontwerp verschillende bepalingen betref fende het kiesrecht gewijzigd worden. Vandaag heeft de president der republiek bij de inwijding van het provinciale museum te Vasa over het communistische gevaar ge sproken en daarbij den nadruk gelegd op het vaderlandslievende karakter der anti-commu nistische beweging, welke zich, naar hij ver trouwde, binnen de door de constitutie ge stelde grenzen zal ontwikkelen. Proces tegen organisatie van Oekrainers ACHT HUNNER VEROORDEELD WARSCHAU, 28 Juni. (H.N.) Te Lemberg is vandaag uitspraak gedaan in het proces tegen 17 leden van een geheime Oekrainsche militaire organisatie. Eén beklaagde werd ter dood veroordeeld, terwijl er 4 tot 4 jaar, 2 tot 3 jaar en 1 tot 1 jaar gevangenisstraf veroordeeld werden. Negen beklaagden werden vrijgesproken. De verdediging heeft terstond hooger beroep aangeteekend. De ter dood veroordeelde ontkende, dat hij de hem ten laste gelegde misdaad heeft be gaan. Deze zou zijn gepleegd door een anderen Oekrainer, die naar Rusland is gevlucht. De sabotage op de Fransche spoorwegen PARIJS 28 Juni. (N.T.A.) Op de lijn Parijs Marseille, in de buurt van Melun, is gisteren weer sabotage gepleegd. Een.uit Melun in de richting van Montgeros rijdende trein stiet plotseling op een zwaren dwarsligger, die over de rails gelegd was. Er werd geen schade aan gericht. BEWIJZEN, DAT DEZE NIET SLECHT KAN ZIJN Tegenspraak van verspreide onjuistheder Men meldt ons uit Rome d.d. 26 dezer: De „Messagero" bespreekt in zijn mededee- lingen uit de Vaticaansche Stad den gezond heidstoestand van den H. Vader, waarover in den laatsten tijd zooveel onjuistheden verteld werden. Het beste bewijs voor de goede gezondheid, waarin Zijne Heiligheid verkeert, is wel, dat hij absoluut geen enkele wijziging heeft aan gebracht in zijn dagelijksche bezigheden, maar als tevoren zeer vroeg opstaat, zeer laat naar bed gaat en den gebeelen dag door audiënties verleent en bovendien nog al zijn ander werk verzorgt. En dit alles, ondanks de ontzaglijke hitte, die op het oogenblik in Rome heersclit. Z. H. de Paus houdt minstens vier a vijf toespraken per dag in verschillende talen. Bewonderenswaardig zelfs was zijn gestel gebleken bij de heiligverklaring op 22 Juni 1.1., toen hij zelf alle heilige handelingen, die meer dan zes uur duurden, verrichtte. De laatste dagen ontving Zijne Heiligheid de groote bedevaarten, die naar Rome gekomen waren, om de heiligverklaring bij te wonen, waaronder een Spaansche van meer dan 500 personen. Men kan gerust zeggen, dat Zijne Heiligheid dagelijks ettelijke duizenden personen tot den handkus toelaat en hen toespreekt. Bovendien reed Zijne Heiligheid iederen avond naar de Vaticaansche tuinen, om daar zijn gewone wandeling te maken. Dinsdag, den 25en Juni j.l. bezocht de H. Vader, nadat hij den gebeelen morgen audiën ties'verleend had en hooge prelaten uit alle landen ontvangen had, met den Maestro di Camera het vroegere verblijf van den Majur- domus, dat na afschaffing van dit ambt, het welk, gelijk bekend, met dat van Maestro di Camera vereenigd werd, als zetel van de spe ciale administratie werd ingericht. Deze speciale administratie van den H. Stoel is een nieuw „uffizio", dat na het sluiten van het verdrag van Lateranen noodzakelijk werd en onder leiding staat van dr. B. Nogara. Zoo verliep de 26e Juni j.l. als voorbeeld voor vele andere dagen als volgt: Reeds om 8 uur nam Zijne Heiligheid het dagrapport van de heide dienstdoende Came- rieri Segreti, Venini en Confalonieri in ont vangst. Daarna ontving hij mgr. Pizzardo van het staatssecretariaat, om zijn rapport in ontvangst te nemen, daarna dr. Nogara en om 10 uur begonnen eerst de dienstaudiënties, waarbij zich die der pelgrims aansloten tot 2 uur 's middags. Onder de personen, die in audiëntie ontvan gen werden, behoorden kardinaal Laurenti, de Spaansche gezant Palagios met zijn gezin, bis schop Faisandier van Trichinopolis in Indië, de geestelijke adviseur van het Poolsche ge zantschap bij den H. Stoel; mgr. Skirmunt, die den Poolschen schilder Troianowsky voorstel de, welke Zijne Heiligheid een schilderstuk overhandigde, dat de beroemde, miraculeuze Madonna van Czentocliau voorstelde, eu prins George van Beieren. Dit alles bewijst, dat de gezondheid van Zijne Heiligheid niet slecht kan zijn. „Reeds als kind muntte hij uit door een helder verstand en scherp geheugen" Men meldt ons uit Rome d.d. 26 dezer; Tot de zaligen, die Zondag 29 Juni heilig zullen verklaard worden, behoort ook de pater Franciscaan Theopkilus da Corte, die weinig bekend is en over wiens leven wij daarom hier een en ander mededeelen. De nieuwe heilige werd den 30sten October 1676 geboren in het stadje Corte op het eiland Corsica. Hij behoorde tot een voorname welgestelde familie en was de eenige zoon van Antonio Signori en Maria Magdalena Arrighi. Reeds als kind muntte bij uit door een hel der verstand en scherp geheugen. Spoedig na de voleinding van zijn school jaren trad hij in de op Corsica zeer populaire orde der Franciscanen en verwisselde zijn naam Blasius met den kloosternaam Theo- philus. In 1694 legde hij de geloften af en werd daarna naar Italië gezonden, om zijn studies te voltooien. Te Rome in het klooster Area Ooeli en te Napels in 't klooster van Santa Maria la No va was hij steeds een toonbeeld van alle deug den en werd in 1700 door den bisschop van Pozzuoii tot priester gewijd. Van dien dag af duurde zijn zegenrijk aposto laat meer dan veertig jaar. Bekend als een uitmuntend pi'fedikant en novicemeester, werkte hij voortdurend aan het heil der zielen. Naar Rome teruggeroepen, stichtte hij een nieuw klooster in Toscana, waarvan hij gar diaan werd en waar hij de laatste zes jaren van zijn leven doorbracht. Hij stierf den 19den Mei 1740 en werd in de kerk van het klooster Fucecchio, dat hij gesticht had, bijgezet. Terstond na zijn dood geschiedden er op zijn voorspraak vele wonderen en talrijken, die in het gebed tot hem hun toevlucht namen, werden op wonderbare wijze verhoord. De „Causa" der zalig- en heiligverklaring werd in 1755 ingeleid. Den 19en Januari 1896 vaardigde Paus Leo XIII het decreet zijner zaligverklaring uit. GEVAREN IN DE MISSIE Slachtoffer ven de typhus in Shansi PEKING, 28 Juni. (N.T.A.) Het lid van de internationale commissie tot leniging van den hongersnood in China de Zweedsche predikant Wester, is te Poetsjan (Shansi) aan typhus ge storven. Het is het vierde slachtoffer van .de missie in China. De typhus breidt zich in vijftig districten van Shansi uit. Verplegend personeel Is ontboden. Door Russisch patrouillevaartuig TOKIO, 28 Juni. (R.O.) Als uitvloeisel van het reeds sedert lang hangende geschil tusschen de Japansche visschers en de Russische auto riteiten betreffende de belangrijke vischrechteu in de wateren van Kamsjatka, heeft een Rus sisch patrouillevaartuig 24 dezer onder de West kust van Kamsjatka zonder voorafgaande waar schuwing op het Japansche stoomschip „Mikoe- ni Maroe" geschoten. Een lid der bemanning word doodelijk ge wond. De rest der bemanning werd gevangen genomen en wordt nog steeds vastgehouden. Een japansche torpedojager vertrok 26 dezer uit Ominato, waarschijnlijk naar Kamsjatka. Trein totaal bedolven Wat is het lot der 50 passagiers? LONDEN, 28 Juni. (V.D.) Volgens telegram men uit Tokio is een trein bij Yamaguchi ten- gevolgen van een groote aardverschuiving to taal bedolven. In den trein bevonden zich 50 passagiers, wier lot tot nu toe onbekend is. Achthonderd arbeiders zijn met koortsachti- gen ijver bezig den trein uit te graven, zonder dat het tot nu toe gelukt is de passagiersafdee- lingen te bereiken. Spoordijken door den regen weggespoeld TALRIJKE SLACHTOFFERS Zooals gemeld, is Vrijdag op de lijn Toronto- Winnipeg een express-trein van den Canadee- schen spoorweg, honderd mijlen ten Westen van Capreol, in het Noorden der provincie On tario, ontspoord. Tengevolge van den hevigen regen der laat ste weken was de spoorwegdijk op verschillen de plaatsen weggespoeld, hetgeen de orzaak was van het omslaan van een wagen. Vijf personen, onder wie vier kinderen, wer den gedood; 21 personen werden gewond. Een andere trein van den Canadeeschen Noorder-spoorweg is op dezelfde lijn veronge lukt. Daarbij werden zes begeleiders van een goederentrein gedood. Een derde trein is in het Zuiden van de provincie door dezelfde oorzaak gederailleerd. In de omgeving van Ludbury hebben groote overstroomingen plaats gehad. Een gedeelte van het stadhuis staat onder water en vele be woners hebben hun huizen moeten ontruimen. 46 slachtoffers LUBECK, 28 Juni. (W.B.) Het aantal zuige lingen, die na behandeling met een anti-tuber- culose-vaccin gestorven zijn, is vandaag weder om met één vermeerderd, zoodat thans zes en veertig zuigelingen gestorven zijn. Zeven en zestig der betrokken kinderen zijn ziek, 77 aan de betere hand en 64 gezond, resp. onder geneeskundige behandeling. NIEUW POLITIEK SCHANDAAL IN DUITSCHLAND Vervalschte wissel aangeboden Naar het B. T. meldt, is te Dresden de Rus sische koopman Alexander Oeralzek gearres teerd, die een vervalschten wissel van 250.000 Mk„ ten name van een afgevaardigde van den Pruisischen landdag luidende, trachtte te ver zilveren. Het blad gelooft, dat hiermede een nieuwe groote politieke schandaalzaak aan het licht is gekomen. Vlagincidenten KOPENHAGEN, 28 Juni. (V.D.) Naar uit Reikjavik gemeld wordt, hebben Vrijdag hij de feesten op IJsland twee vlag-incidenten plaats gehad. Bij de overhandiging der geschenken dooi de delegaties zouden de vlaggen van elk land geheschen worden. Toen de Deensche delegatie aan de beurt was, ging evenwel de Deepsche vlag niet om hoog. De Deensche gezant stond onmiddellijk van zijn zetel op. Het bleek evenwel spoedig, dat het een misverstand was. Een jongeman, die de Italiaansche vlag uit den vlaggenbundel zou verwijderen-, omdat de Italianen reeds vertrokken waren, had zich vergist en had de Deensche vlag verwijderd. Eenige minuten later had een tweede Inci dent plaats. Zooals bekend bestaat op de Faroër-eilanden een onafhankelijkheidsbeweging, die door De nemarken niet goedgekeurd Wordt. Toen nu de delegatie van de Faroër-eilanden haar geschenk overhandigde, ging tot groote verontwaardiging de Denen de onafhankelijkheids-vlag van de Faroër-eilanden omhoog. De Deensche minister-president greep onmid dellijk in en eischte van den IJslandschen mi nister-president de verwijdering van de vlag, hetgeen ook geschiedde. RUE DE CARDINAL DUBOIS. Met goedkeuring van den prefect van de Seine heeft de Parijsche gemeenteraad een straat genoemd naar wijlen kardinaal Dubois. De nieuwe „rue du Cardinal Dubois" is ge legen nabij de rue Lamarck, juist onder de basilique du Saeré Coeur op Montmartre. ITALIAANSCH OFFICIER IN ALBANTë VERMOORD. ROME, 28 Juni. (E N.) Uit Durazzo is bt- richt ontvangen, dat de Italiaansche genieofl- cier Chisti, die instructeur bij het Albaansch» leger was, doodgeschoten is, terwijl hij op eea motorfiets van Skoetari naar Scrirocco onde* weg was. De moord is dooi een Albanees gepleegd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 9