b.^r:^,„ir^drrtde"tew STeu' ZC - - ÏXr Suikerwetje in de Tweede Kamer DONDERDAG 3 JULI 1930 V ROOD OF GEEN BROOD Het motief„de boeren kunnen iets geholpen worden" heeft den doorslag gegeven DE NIEUWE STAPPER'S-REVUE DE BELANGEN VAH NET GROOTE GEZIN REGELING VAN DEN KLEIN HANDEL IN ALCOHOLHOU DENDE DRANKEN bedrijfstatistiek BESMETTELIJKE ZIEKTEN het steenzettersbedrijf MENSCHEN EN MüENINGEN VAN ALLE GEZINDTE PHILIPS' DRAAGBAAR ONTVANG TOESTEL Dat rijmpje klinkt leelijk; de inhoud ervan moest belachelijk zijn in dezen tijd, die altijd maar schreeuwt van verdraagzaamheid, de feiten, die het bestaan van dat rijmpje wettigen, zien er nog veel leelijker uit. De Amsterdamsche steenzetters zijn al lang berucht in Nederland om hun optreden tegen de Katholieken, die ook dat vak willen uitoefenen. ^Vat daar ondervonden werd door degenen, die in vrijheid hun eigen geweten willen volgen, door de kleine groep Katholieke man nen uit een stuk, Iaat zich moeilijk beschrij ven. Ken tijdje hebben we daarvan niets gehoord. Nu is do strijd weer ten volle ontbrand. Het gaat om groote dingen. En wel ten eerste, of iemand in dit vrije Nederland zich kan organiseeren, zooals hij wi Men dreigt de organisatie, die heel goed en noodzakelijk is, erg tegen te maken. e wensehen niet geregeerd te worden «oor een groep bruten, die met geweld voor- se rijven, hoe anderen zullen handelen. ^eker, dat gebeurt in hoogere kringen ook H el, al gaat het daar geliandschoend daar wordt ook wel iemand afgemaakt, we heb ben nog lang geen aangename herinnerin gen terzake bankgeschiedenissen. Maar dat de anti-kapitalisten zulke kapitalistische methoden gaan volgen, lijkt te gek. 7-oon feit staat niet alleen. I.aat de Katho lieken en ook niet-Katholieken van Neder land den hemel danken, dat er zóó sterke Katholieke arbeidersbonden bestaan, dat die feiten alleen maar plaatselijk en dan nog maar bij uitzondering kunnen voorkomen Doch dat besef moet nog dieper in de hoof den van heel veel Katholieken gehamerd worden. Gelukkig komen van alle kanten terke afkeuringen los over het te weinig «flidair zijn van P, K. bouwers met de K steenzetters. Waar dienen die bonden dan voor: om elkaar ie leeren verstaan en ganders hoogste goederen te verdedigen? Hebben ze zich dan werkelijk slecht georga niseerd, om zuiver economische redenen -taan ze nog zóó ver af van de beleving unner katholieke beginselen in den praotitk liet wordt tijd, dat in die richting eens nat harder gewerkt wordt. e hebben den laafeten tijd, die sresrinvs We to „e Rra„, een Katholiek georganiseerd bouwer gelde. IJ e 'lné' beeft bij de communistische tetters, die het de Katholieken T maken. 200 ,asHg Mag dat allemaal? hebben staan> die het zoo hard tegen bnrechT'f S°Cla,c °Pvatting: opkomen onrecht, tegen dwang van dien kant. MGR. A. HENNINGHAUS. S- braP'U Z" D- H" MSr- A. Henning. Apostolicus van v011? Ip6per 6n Vicaris wek aa^Mgr Tïenl7£U in China' een be" Bijdorn te Voriranh*rector vaa Huize Tan het Pauselijk Lten" Nationaal Secretaris trus. Mzr mlio MeWerlt Tan dea H. Pe- zelschap van het GoddrikbW°0rtd t0t g®" rn Steyl en werd in 190 tJ m0ederhuis cus benoemd. Vicaris Apostoli- kort bezoekldge?rabehtft Hen^ninSbaus een over tweeënLT fmsterdaa>- Om Pat6rS Van Steyl-Uden te^terJeJ. PASTOOR D. F. w. PICHOT f over der kerk van den H H p' Pastoor Papegaai) in de Kalv us en Paulus (De «M. aldaar werd verpleegd daar hij hm PaViIjoea een maagkwaal, overleden liJdende was aan De overledene is nog de kennis geweest en kon tiidil Sebeelen dag bij wm de laat... H. H. St.™» Zondagavond om half g z„u van de H.H. Apostelen Petrus de kerk Kalverstraat te Amsterdam de -'T 'llIS in de gezongen. Metten worden Maandagmorgen om half tien Lauden gezongen, waarna omstreekTtf611 d® de plechtige H. Mis van Requiem ®n uur opgedragen. al worden Te ongeveer 12 nUr heeft op het ken v. ar a. a aan den Spaarndammerdijk t-1° St' aarde bestelling piaats. ]k üe ter. MONUMENT PASTOOR JANSSEN. Te Wessem (L7ai wijlen pastoor JaLei 'er aaS*da<btenis van opgericht. De gemeenteraad "ZTw" W°'ds" bijdrage van 200 genoteerd hlervoor een DE BOETPROCESSIE VAN VEURNE De Boetprocessie van Veurne zal haar jaar dfkschen ommegang doen op Zondag 27 Juli a' g GOUDEN JUBILEUM DER VRIJE UNIVERSITEIT ier eere-dcctoraten umvearsiteitVCtrnen,en liee£t de Senaat del' Universiteit ter gelegenheid van het eoi ju ileum dezer Universiteit een 4-tal eere au3?? VerleeDd' nI' aan de beeren H Minister van Staat, leider der A. R.' s. D. Bakker, thans te Santoort, den der Zendingsarbeiders vanwege de Geref «en; Ds. J. C. Rullmanu, Geref. Predik ■wassenaar en Prof. Dr. J. Sebestyen, te *^St, Het wetsontwerp met 50 tegen 23 stemmen aangenomen De sovjet-suiker-idylle verwoest Vrije gouden i-doc- Colijn Partij nestor Ker Predikant te Buda- HEELEMAAL SCHOON SCHIP GEMAAKT Indien men bedenkt, hoe fijn vertakt het internationaal economisch leven is en hoe kw etsbaar Nederland, dat toch voor een groot deel van uitvoer leven moet, kan men de vrees begrijpen van hen, die sidderen voor eiken maat regel, waarin zij een aanslag op den vrijhandel zien. Men moge al zeggen, dat wij in een inter nationaal economisch gekkenhuis leven en dat onze toepassing van het vrije ruilverkeer een abnormaliteit is, in een wereld vol liooge ta riefmuren, feit blijkt, dat er zeer vele leden van onze volksvertegenwoordiging mis schien wel het grootste deel monumenteel afkeerig zijn van alles wat op actieve handels- Politiek gelijkt. En al zijn hun argumenten, elk op zich genomen, dikwijls onaanvechtbaar, beschouwt men het geheel van hun redeneering, dan is aarzeling in deze verbazend moeilijke materie te begrijpen. Maat-, hetgeen de Kamer nu behandelde de heffing van een compenseerend invoerrecht van fl. 2.40 op elke 100 kilo suiker kan niet als protectie in den eigenlijken zin van het woord worden beschouwd. De heer Fleskens had groot gelijk, toen hij zei: alleen het gezag van den hyper-vrijhandelaar, die professor van Gijn is, en die in deze heffing géén protectie ziet, Is doorslaand. Zoo was het ook verklaar baar, dat de socialistische en liberale fracties in beginsel geen bezwaar tegen het regeerings- voorstel hadden en dat het ook verdedigd werd, zij het met voorbehoud, door de sprekers van de a.r. en c.li. fracties. Alleen de vrijz.-dem. mr. Marchant was onvermurwbaar: hij meende, dat hier, onder het mom van fiscale heffing, wel degelijk een economisch doel werd nage streefd waarvan het eigenlijk element piotec- tie was en dat liet regeeringsvoorstel daarom ook streed tegen de desbetreffende conventie van Genève. Maar minister de Geer, die zijn voorstel zeer scherpzinnig verdedigde, wees er op, dat, in tegenstelling met wat de conventie op het oog had, de bedoeling van deze heffing van het compenseerend Invoerrecht niet is, geld in de schatkist te brengen, maar eenvoudig een eind te makeii aan de achterstelling, welke de Neder- landsche suiker tot dusver, in tegenstelling met bijna alle andere aan accijns onderworpen goederen, ondervindt. Iets, waarin trouwens alle landen ons zijn voorgegaan. Het blijkt, dat het met de teksten der Ge- neefsche conventie precies zoo gesteld is als met de stellingen van een Syllabus: men moet wil men ze niet misduiden, wel degelijk onder zoeken onder welke omstandigheden ze zijn gemaakt en op welke vragen ze slaan. Dit werd duidelijk in 't licht gesteld door den bij uitstek deskundigen heer Colijn, die zelf mede deelde, dat wat nu in de Kamer werd behan deld, wel degelijk te Genève onder oogen was gezien en dat men daar een regeling als Jhr. de Geer nu hier treft, niet beschouwde als in gaand tegen de conventie. Aan voorname bezwaren was hiermee te gemoet gekomen. Colijn maakte de opmerking, dat hij buiten- woon gesticht was over het feit, dat de socio- listen hem tegenwoordig zoo voetstoots op zijn woord geloofden! Op zijn gezag immers hadden ook zij geen strijd gezien tusschen Genève en het regeeringsvoorstel. De kwestie was nu alleen nog of de hulp die naar men meent uit dit compensatie-recht kan voortvloeien de boeren zal bereiken. De a.r. lei der achtte dit twijfelachtig al zag hij een kans en daarmee psychologisch een prikkel voor de boeren. Liever had de heer Colijn een produc tie-premie zien toegekend voor den bietenbouw. Dan kwam, meende hij evenals vroeger prof. v. Gijn, het geld zeker bij de boeren. Maar, zou dat geen ergere protectie zijn, en zou dan, na de groep der bietenboeren, geen andere groep om een premie vragen? En, merkte de minis ter later nog op, ziet het buitenland in premies juist geen „dumping"? Van verschillende ltanten^is de vraag bezien, of de regeeringsmaatregel eigenlijk niet weer gefrustreerd zou kunnen worden door de on- eenigheid der suikei fabrieken, den invoer van buitenlandsche ruwe suiker („invoerrecht er op", zei de a.r. heer v. d. Heuvel prompt, maar daar wal de minister vlakweg tegen), den uit gebreider teelt der boeren door de oneenigheid der fabrieken? Wij gelooven, dat dit element der onzekerheid bestaat. Staat daar echter niet tegenover, dat de nu genomen regeeringsmaat regel van b 1 ij v e n d e n aard is en de be langhebbenden, al zijn ze het dan misschien een tijdje oneens, vroeg of laat wel zullen be grijpen, dat hun belang ligt in eendrachtig han delen? Het motief: de boeren kunnen iets geholpen worden, heeft den doorslag gegeven. En de Kamer heeft terecht gemeend, dat deze mogelijkheid moest worden aangegrepen ondanks alle doctrinaire beweringen over „de zuivere beginselen", die mr. Marchant verde digde als een oer-liberaal. Zij kon niet wachten op diens partij-genoot, den heer Ebels, die de boeren wel wil helpen, maar los van de han delspolitiek. Hoe hulp dan wèl direct verschaft kon worden, zei de heer Ebels ons jammer ge noeg niet. De minister, die er aan herinnerde, dat de voor export-artikelen bestemde suiker niet be last zou worden, rekende voor de goede wer king van zijn maatregel (die liij al jaren gele den verdedigde en dus niet aan de commissie- Lovink had" ontleend) ook op het gezond in zicht van belanghebbenden. Zij zouden zelf moeten waken tegen overproductie van bieten en aanvoer van buitenlandsche ruwe suiker. Onze vrees dat de minister zijn wetsontwerp zou terugtrekken, indien de socialistische motie zou zijn aangenomen, die evenwel accijnsver laging wilde als compenseerend invoerrecht wordt geheven, werd bewaarheid. Zij werd on aanvaardbaar verklaard. Een half jaar geleden, aldus de bewindsman, heb ik den suikeraccijns verlaagd met 4.50 op de 100 kilo. Dat kostte de schatkist 6 mil- lien. En nu spreekt men hier van het groote gezin, dat weer betalen moet. Maar, toen ik de zes millioen schonk, was het niets, zei men. Nu is veel minder opeens weer héél veel. Het was politiek-raak. Helaas, met de politieke raak heid alleen, is het groote gezin niet geholpen. En het deed ons dan ook deugd, den minister te liooren verklaren, dat hij de ethische, poli tieke en paedagogische waarde van het groote gezin te hoog achtte dan het misbruikt te willen zien als politiek ezelkinnebakslftpou in het debat. Wij gelooven dat, wanneer onzerzijds met een beginsel een stelselmatig plan om steun voor liet groote gezin bij Jhr. de Geer ge komen wordt, er groote kans bestaat op goed gehoor. Hij is een man die zijn woorden weegt en wat hij nu zoo kort en krachtig over het groot gezin zei, zal door veel katholieken met buitengewone instemming worden vernomen en hoopvolle verwachtingen wekken. Dat de heer de Visser die een uur demago gie afdraaide (maar niet zei hoe sovjet-Rus land overal probeert te dumpen met geliqui deerde goederen en producten) beurtelings te gen alle partijen over „vermenigvuldig de aarde", had de geachte afgevaardigde het, over de oorlogsvoorbereiding tegen de sovjets, die hij in dit wetsontwerp bespeurde ook de socialisten moest overtroeven, was te voorzien. Hij diende maar dadelijk een motie in om den geheelen suiker-accijns af te schaffen! De heer Vliegen nam nog de moeite te verklaren dat dit heusch niet kon. Met 71 tegen 2 stemmen werd de sovjet-suiker-idylle verwoest. Alleen de heer Floris Vos stemde voor. „Al stampt gij den zot met een stamper tus schen de gerstekorrels in een vijzel, zijn zot heid zal van hem niet wijken." Dit woord uit de Spreuken schijnt op den tollenbestormer uitstekend van toepassing. Geen sterveling in de Kamer weet, welke motieven dezen afge vaardigde bij het uitbrengen van zijn stem be wegen. De socialistische motie kreeg alleen de stem men van de vrijz.-dem., den communist en den 'heer Vos. Zij werd met 23 tegen 50 stemmen verworpen en met dezelfde stemverhouding nam de Kamer het wetje aan. De Voorzitter, die heelemaal schoon schip gemaakt heeft, wenschte de leden een aange naam reces en had tal van handdrukken In ontvangst te nemen, ook van de ministers, die zijn leiding blijkbaar al even hoog apprecieeren als de leden. Mgr. Nolens, de ministerieele waarschuwing indachtig: „Veracht den dag der kleine dingen niet", woonde heden weer, voor 't eerst na zijn terugkeer van de pa3 gehouden Arlieidsconfe- rentie te Genève, de zitting bij, evenals de mi nister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. ,,'t Is voor de bakker-' Men schrijft ons uit den Haag: Wilt ge weten, hoe een revue moet zijn samengesteld, ga dan naar Stappers jongste: ,,'t Is voor de hakker" in liet Gebouw voor K. en W. en ge krijgt in den proloog het recept niet alleen te liooren, maar ook in levenden lijve voor u te zien. Wat „geest van geest", „humorzout", muzikaliteit, goede smaak, ro mantiek, elegance, artistiek talent, tempera ment, fantasie en tempo, ziedaar volgens Tinus den bakker de ingrediënten, die in een goeds revue niet mogen ontbreken. Inderdaad zijn ze in Stapper's nieuwe revue allemaal aanwezig. Nu kan het zijn, dat de een graag wat meer van dit, de ander liefst wat minder van dat er in zou wensehen, want smaken verschillen. Maar niemand zal ontken nen, dat deze revue goed geslaagd uit den oven is gekomen, dat zij, wat de volksmond noemt, „voor de bakker" is. Wat ons in deze revue i3 opgevallen, is het streven naar meer verfijning niet alleen in aankleeding, maar ook in de opvatting en uit werking van het geheel. Vooral de proloog stemde ons in dit opzicht verheugend, maar ook in verschillende andere tafereelen vonden we van dit te waardceren streven herhaaldelijk iets terug. Daar staat echter tegenover, dat enkele an dere tafereelen zonder scliadé zouden kunnen gemist worden zooals bijvoorbeeld „De noodlot tige bromvlieg", of aanmerkelijk ingekort, wat bovendien zou bevorderen, dat de voorstelling behoorlijk op tijd eindigt. De première was pas om kwari: over twaalf afgeloopen! Louis Davids en Fieutje de la Mar wandelen met den zanger Henk Didama als de hoofdper sonen van liet begin tot liet einde door deze revue en dragen niet weinig tot het succes er van bij. Zoo zién we Davids weer als „Se kleine man" maar nu in een eenigszins an dere creatie dan verleden jaar. Het liedje, dat hij aan het slot er van zingt: ,,'t Is maar een meisje van alledag-' sal men spoedig overal liooren. Adres der Kamer van Koophandel vor de Beneden-Maas Nadere mededeelingen van de Regeering In een nota, naar aanleiding van het ver slag omtrent de te nemen maatregelen tot het verkrijgen van een juiste bedrijfsstatistiek,- zegt de Regeering o.a. Zooals reeds dooi verschillende leden is naar voren gebracht, zal inderdaad met liet oog op den beschikbaren tijd, thans met den beperkten opzet van de telling moeten worden volstaan. Gaarne wil de Regeeiing echter toezeggen, aan de Centrale Commissie voor de Statistiek de vraag voor te leggen, in hoever bij een volgen de telling of bij de productiestatistiek aan de kenbaar gemaakte wensehen, o.a. betreffende het verzamelen van gegevens i.z. de in de be drijven geïnvesteerde kapitalen, de gebruikte werktuigen en gereedschappen en de bedrijfs- uitkomsten, kan worden gevolg gegeven. Door die commissie kan tevens worden nagegaan, of, °n, zoo ja, op welke wijze, gegevens nopens de verdeeling van liet nationaal vermogen over de verschillende bedrijven waren te verzame len. Het ligt voorts in het voornemen van den Minister van Binnenlandsche Zaken de quaestie van aansluiting van de Iandbouwteh bug bij de bedrijfstelling, voor het eventueel bouden eener nieuwe bedrijfstelling, nader te overwegen. Het ligt niet in de bedoeling de te verkrijgen gegevens voor elke onderneming afzonderlijk te pnbliceeren, doch zich te beperken tot een publicatie van totaalcijfers voor elk der ver schillende soorten van ondernemingen te za- men. Voor het bekend worden van bedrijfsge heimen behoeft geen vrees te bestaan, reeds omdat de gegevens gecombineerd worden ge publiceerd. Nog veel roodvonkgcvallen In de week van 22 tot en met 28 Juni werden aangegeven: 209 gevallen van roodvonk, 114 van diphterie en 25 van kinderverlamming. Van de roodvonk-gevallen werden er 37 te Rotterdam geconstateerd, 31 te Amsterdam, 10 te Nijmegen en 9 te Bergen (N.H.)van de diphtherie-gevallen 17 te Rotterdam, 6 te Hein- kenszand, 5 te Amsterdam en 4 te Wieringen, terwijl er te Gouda 7 gevallen van kinderver lamming werden aangageven, te Weststelling werf 4 en te Rotterdam 3. Door de koepokinrichtingen te Amsterdam, Rotterdam en Groningen, werd entstof afgele verd resp. voor 1271, 171 en 65 personen. In genoemde week werden geen gevallen van encephalitis geconstateerd. Deze cijfers zijn ontleend aan de in Staatscrt. No. 126 opgenomen opgave vair aangegeven g# vallen van besmettelijke ziekte. OUD ZOUAAF OVERLEDEN. Te Maastricht overleed in den ouderdom van S3 jaar de heer A. de Graaf, oud-zouaaf en dra ger van het Kruis van den slag van Mentana. 1NVALID1TEITS- EN OUDERDOMS RENTEN. Op 1 Juni 1930 werden 15.301 weduwenrenten en 11.943 weezenrenten krachtens de Invalidi teitswet genoten, terwijl op genoemden datum krachtens art. 373 dier wet 82.842 personen in het genot verkeerden van een als vrucht hun ner varzekering verkregen ouderdomsrente van 3 gulden per week. Voorts genoten 26.944 personen een invalidi- teitsrente als bedoeld in art. 71 dier wet. Krachtens art. 24 der Ouderdomswet 1919 waren op vorengenoemden datum 129.488 per sonen in het genot van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van 3 gulden per week. HET ONTWERP ZAL SPOEDIG NOG MINDER AAN DE BEHOEFTEN BEANTWOORDEN DAN THANS HET GEVAL IS Naar aanleiding van het feit dat de Tweede Kamer zich binnen afzienbaren tijd zal liehben uit te spreken over het nader gewijzigd ont werp van wet regelende den kleinhandel in al coholhoudende dranken, heeft de Kamer van Koophandel voor de Beneden-Maas aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin zij er allereerst op wijst, dat dóór de handhaving van het zoogen. uitstervingssysteem, hetwelk in de oude wet gold en in het ontwerp is overgeno men, het aantal vergunningen spoedig nog min der aan de behoefte zal beantwoorden dan thans reeds liet geval is. Men verlieze n.l. niet uit het oog dat in verschillende plaatsen de ge meenteraden liet maximum der vergunningen liebben omlaag gebracht en nog steeds elke ge legenheid aangrijpen om hiermede voort te gaan. Teneinde te voorkomen dat het aantal ver gunningen, gestadig wordt teruggebracht, als mede om het onevenredig oploopen der pacht prijzen dat hiervan het gevolg is tegen te gaan, zal naar de meening der Kamer in de wet een minimum, in verhouding tot de behoefte, moe ten worden vastgelegd, waar beneden liet aan tal vergunningen niet zal mogen dalen. Zooals de wet thans luidt en het ontwerp volgt haar hierin nakunnen zonder vergun ning hoeveelheden van minder dan 10 Liter niet worden verkgcht. In verhand echter met de groote variatie in het artikel en de hooge prijzen die er voer gelden is de vraag uit den groothandel naar kleinere kwantiteiten niet gering. Teneinde nu deze handicap voor den groothandel weg te nemen, staat de Kamer een „buitengewone vergunning" voor, waarbij aan distillateurs le en 2e klasse, aan de houders van verlengbaar en doorloopend crediet en aan de vruchtenwijnfabrikanten de verkoop van 5 Liter en meer wordt toegestaan. Deze vergun ningen zouden moeten worden verleend huiten bezwaar van het gestelde maximum en zonder dat hiervoor eischen voor lokaliteit e.d. wor den gesteld. Tenslotte geeft de Kamer nog wijzigingen van enkele artikelen in overweging. De Avro-beweging roept met de luide slem der liberale bladen allen rnenschen toe: wel kom vreemdeling! Wat ge zijt of niet, als ge maar tegen hel sectarisme opkomt, dan hooi t ge thuis bij ons. Dan stroomen, bij zoo'n uitnoodigingvol gens dezelfde bladen de zalen vol; dan wordt er gesproken met tranenrijke of met verbol gen stem (al naar men tot de bedroefden of de verbolgenen behoort) over den gruwel van het sectarisme, den dood van alle kunst, ont spanning en ontwikkeling, want, lieve men sehen, dat alles geven kan alleen de A.V.B.Ü. Daarna volgt een motie, die van het eischen uit den begintijd ontwikkeld is tot hel vriendelijk verzoeken uit de meer beschaafde periode (de Avro-dames en heeren zullen nog ivel leeren zich fatsoenlijk te gedragen) een telegram wordt verzonden, waarin den Minister bekend gemaakt wordt, dal rnen schen van alle gezindte ermee instemden. Dus! Zooicis klinkt al dadelijk verdacht. Het is finaal uitgesloten, dal zooie.ts dc waar heid is. Wat ze er mee bedoelen? Wel, alle soort liberalen, heel d-e bontgevederde volière van onze vaderlandsche prijszangers, anders niets. Bewijs? Wel ook in Schiedam viel die ge schiedenis voor. Daar kreeg een dominee de gelegenheid, om le beweren, dat ons natio naal volksbestaan door drie groote gevaren bedreigd Xvcrd. U voelt hel al: nummer een op dc lijst, is het katholicisme, nummer twee het sectarisme, dus is een katholiek geen seclariër? nummer drie het socialisme. En lustig wordt er geapplaudisseerd en een motie verzonden. Menschen van alle gezindte. Dus ook katholieken? Van het soort, dat zich laat uitmaken, een gevaar te zijn voor het vaderland? Gelooft de heer Vogt zelf zoon onzin? Een leugentje minder of meer komt zoo nauw niet. Och, in t kerscnland ivordt niet op een kers gekeken. In ieder geval: het liberalisme is algemeen. Maar dat wil niet zeggen voor iedereenTrek er katholieken, socialisten en sectariërs af.... en tel de liberale kamer leden. Zoo algemeen is de A.V.B.O. Te Amsterdam LOUIS DAVIDS, „Tinus van den bakker" in Stappers nieuwe revue Een aardige vondst was ook „Louis Davids liedjes revue", waarin een twintigtal van zijn bekendste liedjes onder zijn persoonlijke muzi kale leiding ten tooneele verschijnen. Eén be merking: het ware beter zoo Davids met zijn radio-voorliefde wat minder te koop liep. Het zijn ook lang niet allen verstokte Avro-isten, die zijn talent weten te waardeeren. Ofschoon wat lang, is „Fientje in Holly wood" een succesnummer voor Fientje de la Mar. Leuk is hierbij Willy Walden als het administratief factotum van den film-directeur. Nu nog een enkel woord over de aankleeding, een van de voornaamste factoren voor het suc ces van een revue. Aan decor en costuums heeft de heer Stapper geen kosten gespaard. Vooral de beide finalen „Het geluk der aarde" en „Het promotiefeest van Madame Revue" was weer een feest van kleur, fonkeling en schittering voor de oogen. Kortom deze revue is het wederom ten volle waard om er een avondje aan te spandeeren. 'N PROTESTVERGADERING IN VERBAND MET HET CONFLICT Gisterenavond belegde het Plaatselijk Arbeids Secretariaat te Amsterdam in het Concertge bouw een vergadering om te protesteeren tegen I het gewapend optreden van R. K. Steenzetters, die de overeengekomen arbeidsvoorwaarden zouden verkrachten. Ongeveer 250 personen waren aanwezig. De heer Strikke hield een rede .waarin hij tracht te aan te toonen, dat de R. K. steenzetters onder den prijs gewerkt hebben. De heer Strikke noemde tenslotte de katholieke steenzetters „moordenaars, die door de klasse- justitie buiten schot gehouden worden", ter wijl „onschuldige" kameraden, die hun plicht deden de gevangenis in moeten. Na deze rede verliet een aantal roode front strijders, die om de een of andere oorzaak met de hier vergaderde kameraden ruzie had den, de zaal. Na de pauze sprak nog de heer Sneevliet. ES 1ST ERREICHT! DE LOONSVERLAGING VAN DE DIAMANTZAGERS. Het ingetrokken ontslag ,,DE BELOFTE, DAT ZIJ NIET MEER IN PARTIEELE STAKING ZOUDEN GAAN" Men deelt ons mede, dat Dinsdag 'n 40-tal zagers bij de fa. Zeldenrust en Co. en de N.V. Industri- eeie Mij. „Bloemendaal" te Amsterdam een partieele staking is begonnen in verband met de houding van het bestuur van den Algemee- nen Nederlandschen Diamant Bewerkers Bond inzake de loonsverlaging van de zagersbranche. Gisterenmorgen zijn de stakers echter weer aan den arbeid gegaan; eerst waren zij door de patroons ontslagen doch daarna werd dit ontslag ingetrokken onder de belofte, dat zij niet meer in partieele staking zouden gaan. CONFLICT IN DE METAALINDUSTRIE Te Tegelen en Blerick NAAR HET EINDE? Naar de „Volkskr." verneemt, zijn Dinsdag de bij het conflict betrokken besturen tot over eenstemming gekomen betreffende een voor stel waarop de metaalstrijd in Tegelen en Blerick zou kunnen worden opgeheven. Gisteren werd hierover in Tegelen en Blerick vergaderd. DE HOOIOOGST OP HET KAMPEREILAND TIENTJE DE LA MAR, die nu ook voor hoe lang? het revue-genre experimen teert, in een barer creaties bij „Hij is jo oir de bakker" De pachtprijzen De hooioogst heeft op het Kampereiland on der gunstige omstandigheden plaats gehad en is bijna geëindigd. De kwaliteit van het hooi is prima, terwijl de opbrengst boven het mid delmatige is te noemen. Men verwacht voor- loopig nog weinig handel in hooi. Bovendien zullen de prijzen waarschijnlijk zeer laag blij ven. Men vreest hier terecht, dat de lage pacht prijzen der hooi- en weilanden niet zonder in vloed zullen blijven op de huurprijzen der 100 erven op het Kampereiland. Voor de gemeente kas van Kampen kan zulks een gevoeligen tegenslag worden. De erven worden n.l. telkens voor 4 jaren tegen taxatieprijs aan de pachters verhuurd Voor de 33 erven, welke 22 Februari 1931 uit de pacht komen worden reeds thans de huur prijzen door eene commissie getaxeerd. De gemeenteraad stelt naar aanleiding van het uitgebrachte advies der taxatiecommissie de huurprijzen definitief vast. Men verwacht, dat de nieuwe pachtprijzen gemiddeld per erf minstens 1000 minder zul len bedragen, hetgeen dus nu reeds een min dere opbrengst van 33.000 zou beteekenen. Voor de belastingbetalers is dit geen pretti. vooruitzicht, vooral als dc toestand niet ver betert en alle erven achtereenvolgens opnieuw zijn getaxeerd. Een model en een ideaal voor den radio-minnenden toerist Weer een mooi succes voor de Philips- industrie: de radiowereld in een doosje! Daar hebben we lang naar uitgezien voor ons Neder- landsch fabri kaat: het te zameu bren gen in zoo be perkt mogelij ke ruimte van alle elementen voor de radio- ontvangst. Maar nu is de combinatie ook voor ons nationaal pro duct een feit. Binnen de afmetingen van een Hin ken koffer vindt men in deze nieuwe constructie hijeen een 4 lamps toestel met ingehouwden luid spreker en ingebouwde raamantenne benevens de batterijen voor levering van alle benoodigde spanningen. Wat wil men nog meer? Het pro bleem van „de radio overal" is hiermede op gelost. Op elke willekeurige plaats kan men met dit toestel uit den aether grijpen wat men maar wil; het is „draagbaar", althans voor een gespierden mannenarm, en kan aldus bij uit stapjes in den auto- of de motorboot worden meegenomen. Bovendien is het „van alle gemakken voor zien." Op een schijf gemonteerd kan het gemak kelijk in alle wind- of liever aet'hergolfricktin- gen gedraaid worden: de bediening is zoo een voudig mogelijk (één-knops-afstemming). Heeft men een extra-antenne ter beschikking, dan kan deze op het toestel aangesloten worden; het biedt zelfs gelegenheid voor aansluiting van een afzonderlijken luidspreker en.... een elec- trisehen gramofoonopnemer. En de ontvangst doet werkelijk niet onder voor die van apparaten van omvangrijker structuur en de voornaamste stations zijn er zonder eenige moeite mee op te vangen. Gene- reeren van het toestel geeft niet de minste storing in naburige ontvangers. Na gebruik behoeft men ook niet bevreesd te zijn, dat de batterij zou blijven aanstaan, mits men den „koffer" behoorlijk diohtklept; want daardoor wordt automatisch het toestel uitgeschakeld. Voor meerdere veiligheid op reis dienen nog een paar slootjes. Aan het uiterlijk is mede alle zorg besteed, zoodat 'we veilig durven beweren, in dit jong ste product van Philips een model te begroeten en een ideaal voor den radio-minnenden toerist. BIERBROUWERIJ „DE DRIE HOEFIJZERS" Geringe toewijzing op dc inschrijvingen. Naar wü vernemen, is de emissie van 500.000 certificaten van gewone aandeelen der Bier trouwerij „De Drie Hoefijzers", zoodanig over- teekend, dat aan inschrijvers slechts 30 pet. van hun Inschrijvingen kan worden toegewezen. DE KORENSCHOOF. 5 pet. interim-dividend. Ingevolge art. 24 der statuten heeft de Raad van Commissarissen der N.V. Brood- en Meel fabriek Maatschappij „De Korenschoof', te Utrecht, besloten op rekening van liet boekjaar 19291930 een interim-dividend uit te koeren van 50 per aandeel van 1000, 25 per aan deel van 500 (als v. j.). betaalbaar van af Juli a.s. i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5