De kinderverlamming HET SCHOT UIT DE KAST MAANDAG JULI 1930 t ALMACHTIG EN ALWETEND En toch: BIOSCOOPBOND CONTRA FILM ARCHIEF Het 69-jarig bestaan der St. Joztf ge zeilen vcreen:ging Mgr. J. H. G. Jansen oua,raSrr5un !,egd° kardiGaa' Kaurenti, als oudste der kardinaal-diakens den nieuwhe- "ezUn6h.iisk?iS,SC,h0pPen'.°C hUG Procuratoren, NAAR DE ST. EMERICUS-FEESTEN HEILIGDOMSVAART MAASTRICHT R. K. LAGER LANDBOUW ONDERWIJS MENSCHEN EN MEENÏNGEN ARIE TUK TACHTIG JAAR AARTSBISSCHOP DOWNEY De ambtenaar weg van de spee'tafel Pokken op een pelgrimsschip Er is zoo pas in Engeland een Koloniaal rapport uitgebracht, dat den naam draagt van Simon, een van Engeland's grootste rechtsgeleerden. De heer de Roode van „Het Volk" geeft zijn oordeel als volgt: Het groote gebrek van de commissie is geweest, dat zij geen besef heeft gehad van tempo. Haar rapport is een stuk werk van groote waarde: het zal door koloniale des kundigen van alle landen nog dikwijls wor den geraadpleegd. Maar op het oogenblik, dat het verschijnt, heeft het alleen histori sche beteekenis: het brengt geen oplossing van het politiek probleem. Om dat te doen. had de commissie al haar streven moeten samentrekken op het moedig vrij maken van de.u weg naar Indië's volledig zelfbestuur. De heer de Roode weet het wel. Hoe jam- toer, dat Macdonald zich 7'io vriend niel heeft herinnerd! (Dit rapport) is het werk van Parlements leden. Van vertegenwoordigers van alle drie partijen. Natuurlijk niet van toevallig aan gewezen personen, maar van mannen, die naar het oordeel van hun partijgenooten voor die taak de meest geschikten waren. Van uitverkorenen. De twee leden, die de Ar beiderspartij vertegenwoordigden, Hartshorn en Attlee, zijn nog pas doo-r MacDonald opgenomen in zijn ministerie. Dat de re geering toen nog onkundig was van de con clusies van de Simon-commlssie, is haast ondenkbaar. Het rapport is een advies. Maar het is geen professoraal, het is bedoeld als politiek advies. De ministers der Arbeidersregeering zijn ook een stel professorale sukkels. Hun poli tiek ad vies is van nul en geen er waarde Macdonald moet het terzijde leggen en zich wenden naar den leider der Indische natio nalisten. Wat spijtig, dat. de Britsche premier „Het Volk" niet leest! Misschien had hij den heer de Roode eens een lesje in Koloniale poli tiek gegeven. Maar nu wordt de gemoedsrust der socia listische lezers niet verstoord. Zij weten weer boe knap en wijs de heeren van „Het Volk" zijn. Zoolang zij het voor het zeggen hebben wel te verstaan, en zelf niet regeeren moeten Hoe uitbreiding tegen te gaan Een ontslagname HET IS VAN HET GROOTSTE GEWICHT, DE KLEINE LUIKERS SPOEDIG TE KUNNEN BEHANDELEN Hoe herstelde zieken zich nu weer verdienstelijk kunnen maken HET PALLIUM ONTVANGEN sti" de ver tT 161 pallium om, overeenkom stig -do verzoeken, welke Donderdag j 1 TioLtm C011Slst01'f® tot den H. Vader in het waren ge- ™Sl' °ntvins 1,€t Pallium voor den nieu- wen aartsbisschop van Utrecht, z d ii J. H. G. Jansen. Mgr. Bezoek aan Weenen cn Boedapest Op veelvuldig verzoek is het bestuur van de Vereeniging tot samenstelling van Nederland sche bedevaarten er toe overgegaan, om naast de groote reis naar Weenen en Budapest, ter bijwoning van de St. Emericus-fessten in Hon garije een goedkoopere en kortere parallel-reis te ontwerpen, waarvan de duur ongeveer 10 dagen zal zijn. In tegenstelling met de andere groote reis, gaat deze reis rechtstreeks van Nederland naar Weenen, met één nacht op onthoud in Passau of Regensburg, wijl ook dit ra_'sct a-Heen in dagreizen wordt afgelegd. maAl\Vertrekt eenise dagen later uit Holland, out komt. toch tegelijk in Weenen aan. De Budan 'n Weeuen en de plechtigheden in „r 'sst. maakt men gelijk met de andere direct -reiS tnSe' ^"aU *5ut*aPes*' imist m«u ook din. Zooals weer. in dagreizen, naar Holland terug. men weet staat deze reis onder lei bosch Van mSr' A' F' D*epen van 's-Hertogen- Door deze bekorting wordt deze tweede reis aanmerkelijk goedkooper. In verband met den grooten spoed inzake de voorbereiding, deze reis vertrekt 14 Augustus, worden de deelnemers aan d°ze „oJmT Ve,iS verzocht zicl1 zoo spoedig mogelijk rechtstreeks op te geven aan het Reisbureau Rotala Neerlandica, Rijnstraat 18 a, Den Ilaav Telefoon 73634. uaa& Tentoonstelling en uitvoeringen In het Museum-Vrijthof zal door de zorgen van den Limb. Kunstkring een tentoonstelling van oude en moderne Maastrlchtsche kunst georganiseerd worden. Deze tentoonstelling zal gedurende de Heiligdomsvaart (12 t/nt 27 Juli) geopend zijn. Tot welslagen van het „Spel van St. Ser- vaas" (muziek van Philip Loots, woorden van Chr. Mertz) werken de volgende personen en vereenigingen mede: algemeen leider de heer Hermans: repetitors de heeren V. Vermin, H. Hijdendaal, Th. Meertens en P. Reinaerts; de Maastrichtsche Oratoriumvereen.; de Mastr, Staar; de Lauwerkrans; het Volkszangl«oor en 3e diverse kerkkooren. In totaal 200 zangers zangeressen, een knapenkoor van 100 jongens en een orkestbegeleiding van vijftig muzikanten. De opvoeringen zullen geschieden op: Maan dag 14 Juli, Dinsdag 22 Juli en Zondag 27 Juli. De historische optocht, voorstellende het bezoek van Maximiliaan van Oostenrijk op 14 ug. 1485> waaraan 600 personen, waarvan 60 redenen, deelnemen, zal uittrekken op Zon- -1 13 Juli €n 0p Zondag 20 Juli, telkens om 3 "ur n.m. medewerking der Maastr. vereenigingen m.tengeWo0n talrijk en komt uit alle ge togen der Maastrlchtsche bevolking. (J an onzen medischen meden-erker.) Zooals in alle gevallen, waarin hier of daar een epidemie optreedt van een min of meer onbekende ziekte, wendt zich de belangstelling van het publiek naar de publicaties, die zich rondom deze ziekte groepeeren. Gewoonlijk is die belangstelling het gevolg van een zekeren angst voor het onbekende. Bij epidemieën van roodvonk en diphteritis moet het al heel erg zijn alvorens men er eenige aandacht aan schenkt; het zijn meer de weinige bekende of onbekende ziekten, die bij een eenigszins ster kere uitbreiding terstond een zekere onrust, onder de menschen verspreiden. Zoo is het ook nu met de Kinderverlamming waarvan de laatste maanden een aantal geval len speciaal uit Gouda worden gemeld. Opdat nu omtrent deze ziekte geen misvat tingen ontstaan en mede om het publiek niet noodeloos beangst, maar ook niet noodeloos onverschillig te maken? mogen hier enkele mededeelingen volgen. De Kinderverlamming i^ geen nieuwe ziekte. Reeds in 1840 hebben de Duitsche arts Heine en in 1890 de Zweed Medin erover geschreven en het is dan ook aan deze beide onderzoekers dat de ziekte zijn naam heeft ontleend. Van aard en wezen der ziekte is men, ook tegen woordig, nog niet zoo volkomen op de hoogte, dat men in staat zou zijn haar met vaste be handelingsmethoden en met zekere geneesmid delen te beheerschen. Zeker is, dat men liie met een infectieziekte te doen heeft, die van den een op den ander kan worden overge bracht. Alleen: men weet nog niet volstrekt zeker op welke wijze. Aan de studie, daarover, zoowel wat de anatomische als wat de epidemio logische zijde van het vraagstuk betreft, zijn de namen van vele beroemde onderzoekers erbonden. Maar zooals gezegd van een volledig inzicht in de details van wezen en aard is op den huidigen dag zeker nog geen kwestie. Dit is geen tekort van de geneeskunde, maar veel eer van de gelukkige omstandigheid, dat de ziekte wel veel voorkomt, maar niet in telkens elkaar snel opvolgende epidemieën het mensch- dom teistert. Want inderdaad is de kinderverlamming een ernstige ziekte, die doodelijk kan verloopen en den genezen patient voor het leven een hoogen graad van invaliditeit bezorgt door nablijvende verlammingen van sommige ledematen. Daar de gezond gebleven gedeelten bij de verdere ont wikkeling van het lichaam normaal door groeien en de zieke in groei achterblijven ertoonen de patiënten, die vroeger aan de ziek te hebben geleden, de bekende korte armen of beenen, die meestal door een beugel moeten worden gesteund. Zooals men hij iedere ziekte ernstige en minder ernstige epidemieën waarneemt, is dit ook het geval met de thans heerschende ziekte. De in Gouda waargenomen gevallen moet men zonder twijfel tot de ernstige rekenen. Niet alleen zijn er een aantal sterfgevallen te be treuren, maar ook de genezen patiënten ver- toonen voor het meerendeel meer of minder aanzienlijke verlammingen. Ook de omgeving van Gouda, is door de ziekte bezocht, een omstandigheid, welke men zonder twijfel in terband mag brengen met den angst van vele ou ers, (,ie hun kinderen uit Gouda hebben weggevoerd en zoodoende wellicht tot de ver spiet ing\ an de ziekte in de omgeving heb ben hijgedragen. Gouda is den laatsten tijd niet gelukkig wat epdidemieen betreft, indertijd vielen er slachtotfeis tengevolge van de Ratbeetziekte. En in analogie met wat men toen zeer terecht heeft gedaan - het sluiten van de gemeente lijke zweminrichting meeude men ook nu tot denzelfden maatregel te moeten overgaan Dezs werkelijke ongemotiveerde bestrijdingswij ze der ziekte heeft men echter thans terecht weer laten vaien. Een daadwerkelijke bestrij ding der Kindei \ei lamming z0u zeker eerder de inperking der besmetting i^nnen zijn, die men niet bereikt met de kinaeren uit de stad te zenden, zooals men in Qouda deed, maar hen juist in de stad te houden. Immers men meent gezonden weg te Zenden, die hij aan komst elders blijken reeds ziek te zijn en zoo doende besmettingsbronnen kunnen vormen voor anderen. Het opsluiten der burgers bin nen de wallen is echter een maatregel, waaraan niet te beginnen is, nog afgezien van de vraag van eventueel recht of bevoegdheid. Ia Rotterdam komen de laatste maanden nu ook gevallen van Kinderverlamming voor. Dit behoeft geen reden tot ongemoeid te zijn. daar deze stad eigenlijk doorloopend bezocht wordt door alle mogelijke infectieziekten en er dan ook altijd wel eenige gevallen van deze ziekte aanwezig zijn. Reeds in Mei en Juni werden er verspreid zieken aangetroffen. Thans kan men wel zeggen, dat de versprei, ding zich wat meer begint af te teekenéh. Enkele zieken bevinden zich in het Westen, een andere groep in de Transvaalbuurt; echter zeker niet in een dusdanig aantal dat men kan spreken van infectiehaarden. Daar echter de aanwezigheid van de patientjes op school een aanleiding kan zijn tot besmetting van andere kinderen, heeft het Staatstoezicht op de Volks gezondheid de zaak ernstig ter hand genomen en alle maatregelen getroffen, die voor tijdige herltennig der ziekte en een rationeele inper king resp. behandeling noodig zijn. Ook de ge meente Rotterdam heeft niet stil gezeten en thans heeft ieder waargenomen geval de volle aandacht van de deskundigen en van de be trokken autoriteiten. DE MINISTER ZOU GESUGGEREERD ZIJN Zooals onlangs gemeld is, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw een rondzendBrief gericht tot de gemeentebesturen met betrekking tot het afstaan van cinemato- rafische films aan het Ned. Centraal Film archief. Van de zijde van den Ned. Bioscoopbond zijn naar ons bericht wordt tegen dezen brief ernstige bedenkingen gerezen, omdat de minis ter daartoe gesuggereerd door eenige bestuurs leden van het Filmarchief, aan de gemeente besturen in zekeren zin voorschrijft, dat in den vervolge aan filmoperateurs geen vergunning meer mag verleend worden tot het maken van cinematografische opnamen, zelfs op den open baren weg, indien degene, die de opnamen doet, niet vooraf -een verklaring onderteekend heeft, dat hij bereid is het negatief der op te nemen film, dat zijn eigendom is, ten geschenke te géven aan het Ned. Centraal Filmarchief. De Nederlandsche Bioscoopbond beschouwt dit voorschrift als een inbreuk op de vrijheid van het maken van filmopnamen en verwacht er bovendien van een ernstige benadeeling van do Nederlandsche filmindustrie. Het hoofdbe stuur heeft dan ook onmiddellijk een onder houd bij den Minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw aangevraagd, ten einde in de gelegenheid te worden gesteld zijn ernstige bezwaren tegen den rondzendbrief aan den Mi nister kenbaar te maken. Vervolgens heeft bet den leden van den Bond medegedeeld, dat van heden af, geen enkele overeenkomst, met wie ook mag wor den aangegaan, betreffende het maken van filmopnamen, wanneer als een der voorn aar den in die overeenkomst gesteld is, dat het negatief aan het Centraal Filmarchief moet worden afgestaan. De voorzitter van den Ned. Bioscoopbond, de heer D. Hamburger Jr., heeft als bestuurs lid van nomen. De dader slaat op de vlucht, verstopte zich in een kamertje en werd later gearresteerd NATIONAAL CONGRES TE DEN HAAG hst Centraal Filmarchief ontslag ge- DE VROUW HAD PLANNEN Omtrent de poging tot doodslag welke Zater dag gepleegd is in perceel 112 aan de Valkem- hoschlaan te 's Hage kan het volgende worden gemeld. Toen de heer B., die thuis was gekomen zich naar da voorkamer wilde hegeven werd plotseling de deur van een kast geopend en hieruit kwam een man te voorschijn, die snel een revolverschot op B. loste. Het schot trof B. echter slechts aan het been en bijtijds, voordat een ander scliot kon worden gelost, wist B. een raam aan de straatzijde open te schuiven en door het roepen van „moord" de aandacht van het publiek te trekken. Spoedig had zich voor het perceel een groote menigte nieuwsgierigen verzameld en ook eenige agenten hadden kennis van het geval gekregen. Deze laatsten traden de woning binnen en op aanwijzing van B. begaven zij zich naar boven, waarheen de dader na zijn aanslag was gevlucht. Inderdaad troffen zij dezen daar aan, waar hij zich opgesloten had in een kamertje. Op het bevel der politiemannen gaf hij zich echter gewonnen, waarna hij werd gearresteerd. Het bleek te zijn de 20-jarige Duitsche student Walter U, wonende te Buer in Duitschland. Na eerst naar liet politie-bureau in de Archimedesstraat te zijn overgebracht, is hij later getransporteerd naar het hoofdbureau aan het Alexanderplein. Inmiddels was da geneeskundige dienst ten huize van den aanslag gearriveerd, waar de getroffene, die slechts een schampschot aan het been had bekomen, werd verbonden. Ook Commissaris Kramer was spoedig ter plaatse voor het instellen van een onderzoek. Vergadering van seniores en commissarissen Zaterdagmiddag is ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan der St. Jozefg-azellenvereeni- ging een Nationaal Gezeilencongras te Den Haag aangevangen met een vergadering van seniores en commissarissen in het gebouw der St. Jozefsgezellen vereeniging den Haag I in de Maasstraat. De Senior van Den Haag I, de heer J. A. M. Eyokelhoff, sprak een openingswoord, waarin hij allen hartelijk welkom heette en er op wees, dat de St. Jozefsgezellen nog altijd de vier voudige Kolpingsleuzs trouw zijn: godsdienst zin, arbeidzaamheid, tevredenheid en vroolijk- heid. Dit zal ook door dit congres weer worden bewezen. De centraal praeses. rector v. Galen, sprak vervolgens nog een welkomstwoord Hier in Den Haag heeft het Kolpingswerk, aldus spr. een 60-jarige traditie achter zich. Den Haag heeft veel voor het Kolpingswerk gedaan, maar het kan en zal nog veel meer doen. Wij zijn hier bijeen om te getuigen op de eerste plaats van onzen uiterlijken groei. Wa ren er in 1923 59 vereenigingen in centraal verband vereenigd. thans zijn er 102 met te zamen bijna 10.000 leden. Vervolgens komen wij jetuigen van den innsrlijken bloei, welke blijkt uit het krachtig leven der ouderaFdeelingen en uit hst losstooten der zelfwerkzaamheid der leden, zoodat thans 500 bestuursleden uit alle deelen van bet laiul hier bijeen zijn. Wij zijn hier ook bijeen om elkander te vin den. Wij allen, gedeelten, vormen één groot gezin. Wij zullen in deze dagen elkander be ïnvloeden door den geest van broederzin. Wij zijn op de derde plaats bijeengekomen om te beraadslagen, waardoor van dit congres zal uitgaan een sterk élan voor ons mooie werk voor de duizenden naar buiten, die ons mooie werk nog niet kennen. Rede pastoor van Adrichem Een teleurstellend resultaat De propaganda, in Delft en omgeving ge maakt voor een daar ter stede op te richten R. K. Lagere Landbouwschool, heeft tot gevolg ge had, dat slechts 17 leerlingen werden opgegeven, terwijl 't vsreischte minimum aantal leerlingen 30 bedraagt. Door dit zeer-teleurstelleud resultaat ziet de Onderwijs-Vereeniging van den L. T. B. zich gedwongen, haar pogingen om nog dit jaar een R. K. Lagere Landbouwschool voor Delft en omstreken te stichten, op te geven. Intusschen is aan genoemde Vereeniging subsidie voor 1931 toegezegd, indien zich dan wel 't voldoend aan- tal leerlingen zal hebben aangemeld. Vóór 1 October a.s zal alsdan moeten blijken of de om geving van Delft genoegzaam leerlingen kan op leveren. Is zulks niet het geval dan zal de On- derwijs-vereeniging voorloopig geen pogingen meer doen om in Delft een R. K. lagere Land bouwschool te stichten, maar haar aandacht schenken aan de oprichting van zulk een school te Spanbroek (N.-H.l uit welke kleine gemeen te alleen reeds 10 leerlingen zijn opgegeven. PROF. VAN DER SCHEER Zaterdagmiddag heeft prof. dr. W. M. van der >X'heer het ambt van hoogleeraar te Groningen ^tot-aard met een rede, getiteld „Een blik in arbeidsveld van den psychiater. Klinische «n sociale psychiatrie". PASTOOR W. DIKKEN. Vrijdagavond is de Zeereerw. heer W. Dir ken, pastoer der H. Martelarenparochie van het Stieltjesplein te Rotterdam, ter observatie in het St. Franciscus-gasthuls opgenomen. Naar wij vernemen, bestaat er evenwel abso luut geen reden tot ongerustheid. DE WITTE DE WITH Blijkens hij het Departement van Defensie ontvangen telegram, is Ilr. Ms. Torpedoboot jager „Witte de With" op de thuisreis van CuraQao naar Nederland, 3 Juli te Post of Spain (Trinidad) aangekomen en 4 Juli van daar vertrokken. RETRAITE VROUWELIJKE AFGESTUDEERDEN De Retraite der vrouwelijke afgestudeerden van Universiteiten, Hoogescholen e.d. zal dit jaar wederom gehouden worden in het Re traitenhuis van den H. Geest te Uden (N. Br.) van Donderdag 29 Augustus tot Maandagmor gen 2 September d.a.v. Hoewel men zich nog allen tijde kan opgeven is het voor een goede regeling toch zeer gewenscht dat men dit spoedig doe. Voor aanmeldingen en inlichtingen wende men zich tot het lid der Commissie van voorbereiding: Fr. Eversmann, l.i, Bowlespark 14, Wageningen. Omtrent den moordaanslag op de Vallten- boschlaan wordt nog nader gemeld. Het slachtoffer de heer B„ indisch-verlof- ganger, werkzaam hij eeu Petroleum-onder- neming, was gedurende eenige maanden in gemeld perceel met'vrouw en kind woon achtig. Juist einde dezer maand zou liij weder naar Indië terugkeeren. Tijdens afwezigheid van den heer B. waren diens vrouw en kind alleen thuis. De beneden- age wordt bewoond door de familie E. Kort nadat de heer B. na een korte afwezigheid thuisgekomen was hoorde mevr. E. een ge weldig gestommel op de tweede étage. Toen zij zich naar boven hegeven had vond zij twee mannen vechtende op den grond, waarvan de een, de 20-parige Duitsche student W. U een revolver in de hand had. Zij slaagde er in hem die te ontnemen, waarop de man in een an dere kamer vluchtte en zich opsloot. Wij vernemen nader dat uit 't politie-onder- zoek is gebleken, dat de echtgenoote van B. 't plan bad opgevat om, zoodra haar man vertrok ken zou zijn, op reis te gaan n de woning te ver laten. Zij had den Duitscben student^ die een neef van haar is, verzocht, haar hij het inpak ken van koffers behulpzaam te zijn. Toen haar man plotseling thuis kwam en zij zich in haar plannen gestoord zag, gaf zij den student den raad, zich in een kast te verstoppen, waaraan deze gevolg gaf. Toen B, den student in de kast ontdekte, ontstak hij in woede. Er ontstond een worsteling, waarbij de student een revol ver greep, die eigendom was van B. en daarmee schoot. De vrouw had intusschen'ook de vlucht genomen. Later in den namiddag kwam zij te voorschijn uit een brandstoffenkast. Zij gaf toen allo inlichtingen aan de politie, welke een ander licht op het gebeurde deden vallen, dan aan- vankelijk gebeurd was. De student U blijft nog in politiebewaring. TENTOONSTELLING TE POSEN De vraag, wat nu we.1 het publiek kan doen om een eventueel voortschrijden van de ziekte te voorkomen, is niet zoo gemakkelijk te be antwoorden. Het allerbeste is ieder verdacht geval zoo spoedig mogelijk ter behandeling laten opne men in een ziekenhuis. Het is namelijk van het grootste gewicht de kleine lijders spoedig te kunnen behandelen. Hoe eerder hoe meer kans op herstel. Daartoe zal men ieder geval van plotseling ziek worden terstond ter kennis van den dokter moeten brengen, die dan zelf wel zal uitmaken of voor de ziekte moet worden gevreesd of dat men met een eenvoudige griep of iets dergelijks te maken heeft. Dat dit niet altijd even gemakkelijk is, daar er ook geval len voorkomen, waarhij de patient den vorigen avond volkomen gezond ging slapen en den volgenden morgen met een uitgesproken ver lamming wakker wordt., is een zaak die hem alleen aangaat en waaraan natuurlijk nle. mand iets kan doen. Nederlandsche deelneming In samenwerking met het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid, zal de Alg. Ned. Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer (A. N. V. V.) een stand innemen op de Internationale Tentoonstelling van Transport en Toerisme, welke op 6 Juli a.s. te Posnau (Posen) in Polen wordt geopend. Door middel van het statistisch materiaal van bovengenoemd Departement en van de pro pagandageschriften, foto's, platen enz. van de A. N. V. V. zal de aandacht op Nederland worden gevestigd. Aan deze tentoonstelling wordt door nagenoeg alle landen van Europa deelgenomen. DIPLOMA KRAAM VERZORG ING. In het St. Ellsabeths-ziekenhuis te Alkmaar, slaagden voor liet diploma kraam verpleging de Eérv. Zusters Tarcisia, Jeroen, Willibalde, De- metria, Herminigilda, Polycarpa, Villanova en Maria Magdalena. Van groot belang is ook te weten, dat de behandeling geschiedt met het bloed (serum) van herstellende of herstelde lijders. Zij, die deze ziekte hebben doorgemaakt (ook al is dit reeds eenige jaren geleden) bezitten in hun bloed een tegengift, dat de ziekte kan gene zen. Aan dit bloedserum 13 natuurlijk niet zóo gemakkelijk te komen. Maar reeds hebben zich te Rotterdam een aantal genezeneu ter beschik king gesteld, zoodat men thans reeds beschikt over een hoeveelheid van dit heilserum, waar mede naar wij hopen weer eventueel nieuwe gevallen de genezing voor het leven kunnen erlangen. Wie dus de ziekte gehad heeft en voldoende altruistisch voelt, kan zich zonder zelf eenige schade te lijden voor zijn evenmensch huiten- gewoon verdienstelijk maken. Hij geve zich op hij den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst, die hem gaarne uitgebreide inlichtingen zal verstrekken. Die meer dan honderd mcnschcn heeft gered De oud-schipper van de reddingsboot te Ter He yd 3 (gem. Monster) Arie Tuk heeft Vrijdag zijn tachtigsten verjaardag gevierd. Meer dan 100 menschen heeft Arie Tuk in den loeienden storm van in nood verkeerenJe schepen weten te halen. De grootste redding gebeurde in den nacht van 28 op 29 September 1911 toen het s.s. Solo voor de kust van Ter Heyde in nood ver keerde. Met groote moeite, (driemaal moest naar het schip gevaren worden) konden de 13 opvarenden worden gered. Voor die redding ontving Arie Tuk de Prins Hendrik medaille, die hem door den Prins persoonlijk werd overhandigd. En voorts bezit Tuk nog vele andere decora ties. Vrijdag is deze menschenredder bij zijn ver jaardag nog eens hartelijk gehuldigd. Daarbij heeft o.m. de heer Gordon, Inspecteur van de Z. H. Reddings Mij. waardeerende woorden tot den tachtig-jarige gesproken, en hem een ge schenk onder couvert overhandigd. Voorts heeft de burgemeester van Monster, ook namens de afd. Monster der genoemde Reddings Mij. eveneens den nog krachtigen grijsaard gelukgewenscht. En daarna zijn nog velen den oud-schipper van de reddingboot geschenken en gelukwen schen komen brengen. DE HAAGSCHE ABATTOIRKWESTIE Een verzoek om te onderhandelen over het geschil De heer B. Holtrop, voorz. van den Neutr. Bond v. Pers. in de Voedingsbedrijven, die op verzoek van de stakers aan 't Haagsche abattoir de leiding dier staking op zich heeft genomen, heeft deze week aan het bestuur van den Coöp. Slachtproductenhandel het verzoek ge richt te onderhandelen over het hangende ar beidsgeschil. Het bestuur der Coöperatie heeft op dit verzoek geantwoord dat het daarop niet wenschte in te gaan 0.111. niet omdat de heer Holtrop aan de pers onjuiste inlichtingen zot hebben verstrekt inzake de loonen en op andere punten. De staking omvat thans 17 man. INVOERVERBOD VAN DUITSCHE KERSEN IN ENGELAND. LONDEN, 4 Juli. (N.T.A.) De invoer van Duitsche kersen naar Engeland en Wales, zal, naar de „Press Association" mededeelt, van den achtsten Juli e.k. af verboden zijn. daar door de inspectlebureaux van het ministerie van landbouw is vastgesteld, dat Duitsche ladingen kersen met de pop der kersenboom vlieg besmet ware». Spr. leidde vervolgens den oud-centraal-prae- sss, pastoor v. Adrichem, in, als spreker van dezen middag. Hierna was het woord aan pastoor v. Adri chem om te spreken over: „Roeping cler St. Jozefgezellen-vereeniging als opvoedkundig in stituut." Meermalen heeft spr. oudere St. Jozefsgezel- len op den avond van hun leven hooren getui en: wat ik ben en wat ik heb, heb ik te dan ken aan de St. Jozefgezellen vereeniging. Om trent weinige vereenigingen zal men zulke uit latingen hooren. Dan moet de St. Jozefsgezellenvereeniging toch iets hebben in haar program, dat is van een stuwende kracht 0111 menschen te vormen en te brengen on dat hooge plan. Waar ligt die opvoedende kracht der St. Jo zef sgezellenvereeniging? Opvoeden is het leven en de ontwikkeling leiden en bevorderen. De mensah heeft verstand wil en ds gave van het gemoed. Dat alles moet worden ont wikkeld. gevoed, geleid en gericht op het eind doel, op God. Het verstand moet worden ont wikkeld De eerste kennis, die we noodig heb ben is die van ons levensdoel en van ds midde len om dat doel te hereiken. Wij zijn gescha pen om God te dienen en hem eeuwig te aan- chouwen in den hemel. Wij moeten leersn zien lieel hot loven in het licht van de waarheid. Zoo leeren, we ook kennen de taak van den arbeid. De arbeid is niet alleen een straf voor da zonde en een middel 0111 te verkrijgen wat wij noodig hebben om te leven, maar ook een medewerken aan Gods schepping. Als we zoo ons leven en onzen arbeid leeren zien dan leeren we ook heter begrijpen onze roeping. Op ons vak en ons beroep zullen we dan in de eerste plaats onze ontwikkeling rich ten. Maar laten we ons niet wijs maken, dat ken nis alles is. Het spreekwoord kennis is macht, is eigenlijk een groote leugen. Want niet ken nis, maar wil is macht. Tot de opvoeding behoort daarom verster king en ontwikkeling van den wil. Niet alleen de natuurlijke opvoeding van den wil moet ter hand genomen worden, maar ook de bovennatuurlijke. Het leven dor genade geeft aan onze ontwikkeling een bovennatuur lijke waarde. De genade moet het doel en oolt den weg aangeven. Wa hebben niet alleen onze kracht ^e zoeken in het gebed, maar ook zalf onzen wil te 'ver sterken door zelftucht, zelfibeheersc'hing, ver sterving en lavenseenvoud. Dan worden we menschen, waarop de genade Gods vruchtbaar kan inwerken. Op de derde plaats: ds ontwikkeling van het gemoed. Het gemoed richt zich op het schoone. De oneindige schoonheid is God. In iederen mensch leeft de zucht naar de oneindige schoon heid en hij ziet in de schoonheid van het aard- sehe de afspiegeling van God. Hij leert de na tuur lief te hebben, de natuur als een rijke bron van genieting. Laten we leeren genieten de schoonheid, die rondom cns voor het grijpen ligt in de natuur en ook in da kunst en den eeredienst In den eeredienat der Kerk staan we in het voorpor taal des hemels. Maar we moeten ook in den eeredienat de schoonheid leeren zien. Wij leven in een damocratischen tijd. waarin gestreefd wordt naar gelijkheid. Maar die ge lijkheid is nooit bereikbaar omdat de menschen zelf niet gelijk zijn. Maar als we een schoon heidsontwikkeling nastreven, leeren we allen gelijkelijk genieten van het schoone dat er is. Wat doet nu de Gezellen vereeniging iu de richting van de ontwikkeling van verstand, wil en gemoed? Kolping heeft zich van den beginne at gericht op de ontwikkeling van het verstaud. Kolping stichtte zijn Vereeniging als een volks universiteit op den grondslag van het godsdien stig beginsel. In de Gezellenvereeniging ge schiedt die ontwikkeling op een vrije wijze, in den omgang van de leden met den praeses ea van de leden ouderling. Bij de wilsvorming is vooral van beteekenis de invloed van den praeses, die altijd is de vader. De gezellenvereeniging kent den .pries ter als vader in hot volle leven. Daarnaast is voor de ontwikkeling van den wil van groote beteekenis de familiegeest in de vereeniging. De eeu voedt den ander op. Di gemeenschapsgeest leidt ook tot bovennatuur lijke middelen, zooals congregaties, missieclubs, algemeene H. Communie enz. De vorming van bet gemoed, de lust tot het schoone, wordt in de onderafdeelingen der Ge zellenvereeniging ontwikkeld, ten minste als ze zich op hooger plan stellen. Ook in de ontspanning, in de muziek moet men het schoone nastreven en in het vermaal: moeten we zoeken naar iets, dat ons veredelt en verheft. Hier kan da priester goede leiding geven évenals de gezellen, die zich zelf op het gebied van kunst en kunstnijverheid ontwikke ling hebben bijgebracht. Spreker eindigde met den wensoh, dat het Kolpingsdevies: arbeidzaamheid, vroolijkheid eensgezindheid en godsdienstzin in de gezellen moge blijven voortleven. Eeu warm -tpplaus cn -"•en dankwoord vaa Liverpool heeft een bisschop, die midden in het Katholieke leven van Engeland staat. Hij iedere kwestiedie aan den dag komt, klinkt zijn gezaghebbend, moedig en onom wonden woord tot de duizenden, die graag naar hein luisteren. Engeland had den laatsteii tijd een school strijd. Haar dreigde de Katholieken een u-et, waardoor het mogelijk werd, dat de regee ring niet-katholieke onderwijzers kon zetten aan katholieke scholen. I)al u-as het toppunt. Ilect de katholieke bevolking leu-am in verzet. I)e katholieke kiezers herinnerden er de Lagerhuisleden van hun district aan, dat ze nooit die. wet in geweten konden goed keuren cn dus verwachtten, dal zij zouden tegenstemmen. Hel moet gezegd worden, dat vcrsch.il- lende leden van de Labourpartij die toezeg ging gaven. IHsschop Downey, sprekend over die ge vaarlijke en onmogelijke wet, verklaarde haar in geweten als katholiek niel (c kun nen aanvaarden. Hij zei o.a.: Velen van U, die nu naar mij luisteren, hebben meegewerkt, -om deze Regcering aan het roer te brengen. Ik vraag U nu op te staan en te toonen, dat zij uw die naren zijn en niet uw meesters. Ik vraag IJ, duidelijk te laten zien. dat gij die on rechtvaardigheid niet zult dulden. Ik vraag U, U le toonen als ouders en ouders in de toekomst. Ik vraag U, le zor gen, om den godsdienst van uwe kinde ren en kindskinderen te bewaren. Ik vraag U, mannen en vrouwen uit het Noorden, op te staan in uiv macht en die wet le verwerpen als een lagen en listigen aan val op het geloof, dat ons dierbaarder is dan het leven zelf. Overal toch dezelfde moeilijkheden; maar ook overal dezelfde overtuiging: de ouders cn niet tie,Slaat, hebben hel eerste en verant woordelijke recht, op hun kinderen. Katho lieke ouders hebben den zwaren plicht, le zorgen voor het Katholiek geloof van hun kinderen: dus voor een Katholieke opvoe ding; dus voor Katholiek onderwijs. den voorzitter oogstte de inleider voor zijn leerzame voordraoht. Nadat de centraal praeses nog een opwek kend woord had gesproken werd overgegaan tot gedachten wisseling, waaraan meerdere aan wezigen deelnamen. Pastoor van Adrichem en de voorzitter beantwoordden de ge-stelde vra gen. Tijdens de gedachten wisseling verscheen ter vergadering Mgr. Th. Hürth, General Prases der Kath. Ges. Ver. te Keulen die door den voor zitter hartelijk werd welkom geheeten. Met een slotwoord van den centraal praeses werd de bijeenkomst gesloten. TER BESCHERMING VAN LANDSGELDEN Wat als plichtsverzuim zal worden aangezien RUITEXZORG, 4 Juli (ANETA). De Gouver neur-Generaal heeft een rondschrijven gericht aan de colleges, bevoegd tot' het benoemen en ontslaan van personeel, waarin wordt ver klaard, dat met het oog op de van tijd tot tijd voorkomende gevallen van fraude onder landsdienaren, die financieele verantwoorde lijkheid dragen, door den Gouverneur-Gene raal gewenscht wordt geacht in afwachtig tan de tot standkoming van algemeene regelen, be treffende aan ambtenaren op te leggen admi nistratieve straffen, al dadelijk maatrege.en te treffen ter bescherming van 't Lands gelden ouder berusting van hen. die bekend staan als zoodanig, of van wien op goeden grond mag worden vermoed, dat zij zich gaarne aan dobbel spel overgeven. In verband hiermede wenscht de Landvoogd een minder geregeld deelnemen aan hazai d-, kans- en andere spelen, waardoor geldelijke verliezen kunnen worden geleden, welke huiten verhouding staan tot den vermogenstoestand van betrokkenen, alsmede het grof speculeeren in effecten en goederen als plichtsverzuim te zien aangemerkt in de eerste plaats voor alle landsdienaren, aan wie op eenigerlei wijze land3gelden zijn toevertrouwd, doch ook voor andere ambtenaren, die door een en ander on gunstig, kunnen worden beinvloed. ZEVEN GEVALLEN MED AN, 4 Juli. (ANETA). De quarantaine artsen op Poeloe Roehiah constateerden 1 ge vallen van pokken aan boord van het pelgrims- schip „Jason". De lijders en de personen, die met hen in contact zijn geweest werden geïso leerd. Het overige deel der opvarenden werd ingeënt. DE ONDERWIJZERSSALARISSEN. Een verzoek om afzonderlijke herziening De Onderwijs-Centrale heeft aan Oen minis- terpresiditt een adres gezonden, waarin ver zocht wordt om een afzonderlijke herziening van de salarieering bij het lager en nijverheids- orderwijs aan de orde te stellen, waardoor de financieele positie van de leerkrachten hij deze ■takken van onderwijs zoo geregeld wordt, dat: a. bij het lager onderwijs do salarissen worden -.astgesteld, 'zooals aangegeven is in het voor stel d.d. Maart 1928 van de afgevaardigden der zeven onderwvjsvereenigingen, die te zamen vormen de Bijzondere Commissie van Georgani seerd Overleg in Onderwijzerszaken, welk voor- s:el gebaseerd is op een grondsalaris van den volledig bevoegden onderwijzer van 1800—3SOO gulden: b. bij het Nijverheidsonderwijs een salarispeil worde vastgesteld, dat voor de leera- jen. met volledige betrekking neerkomt op dat tan den volledig bevoegden U. L. O.ondcr- wijzer; c. weder hersteld words -le 'rilden; ven pensioenpremie.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5