PRACHTIGE MANIFESTATIE VAN DE KOLPINGSGEDACHTE ft Jf HET NATIONAAL GEZELLENCONGRES TE 'S-GRAVENHAGE SM SSL R. K. Voikspar'ij Het steenzettersconflict DINSDAG 8 JITLT 1930 V DE MACHT VAN HET GELD FEESTELIJKE OPTOCHT R. K. KERKMUZIEKSCHOOL I OVERAL IS HET WERK HERVAT MENSCHEN EN MENINGEN HET EENE VADERLAND Een groote dag in het Amsterdamsche Veld SLACHTHUISCONFLICT TE ROOSENDAAL De prijs der kersen Het geld, of beter gezegd, de bezitters van het geld, maken zich zelf niet sympathiek. Wanneer de algemeene meening zich hoe langer hoe meer ontstemd gaat gevoelen tegen de bezitters van het geld, omdat zij practisch maar al te veel de domme kracht van dat bezit aan anderen laten gevoelen, dan hebben ze practisch juist datgene ge kregen, wat ze verdienen. Nu willen wc de menschen met geld niet te zwaar aanspreken, want het schijnt ver bazend moeilijk voor verreweg de meesten, om geld te bezitteh en niet bezeten te wor den door het geld. Dat komt al aan den dag bij den kleineren man, maar veel meer nog bij den grooten man. Held maakt maar al te dikwijls hard. Geld maakt maar al te dikwijls luchtig en onverantwoordelijk hooghartig ten opzichte der belangen van andere menschen. Van „andere" menschen, want ook zij, die anderen, zijn en blijven mensch, al hebben ze zooveel geld niet. De bezitters van het geld vergeten het allereerst, dat zij met dat geld de dienaren dier anderen moeten zijn; dat zij met dat Seld in staat gesteld worden, om veel goed le doen. Hoe ouiderwetsch da't ook klinkt, het bhjft de oude waarheid en de oude plicht. Zeer onsympathiek heeft die opvatting doorgeklonken in de liberale variaties op het radio-thema. Wij hebben het geld, wij hunnen dit, wij doen dat zoo klonk het geregeld door. En het toppunt schijnt ons dezer dagen vvel bereikt door de N.R.C., die, schrijvend °ver de kwestie van don Iudischen zender, 2ich nis volgt uitlaat: „hier hebben politieke en sectarische drij verij en het gevoel van technische en finan- cieele onmacht, dm zelf een zender te rxploi- teeren, zich met wetsverkrachting aan sabotage schuldig gemaakt.'' Wie saboteerde: de kapitaalkrachtige club, die met eigen geld den zender bouwde. Waar bestaat de wetsverkrachting? Omdat de Minister niet wil, wat dr. van Aalst en andere kapitaalbezitters bepalen? Wat beteekent dit: het gevoel van techni sche en financieele onmacht?... In gewone, algemeen gangbare en goed verstaanbare woorden wordt hiermee beweerd: „jullie zijt te stom en te arm om zoo iets te kunnen doen". Over de stomheid van de sectarische groe pen praten we maar niet: jaren en jaren hebben de mannen van liet kapitaal de geestverwanten der liberale bladen, de be lastingcenten van ons, armen, opgeslokt om hun Universiteiten ermee te °exploi- teeren en de geesten er onder te houden' Dat er bij ons niet zooveel kapitaal zit geven wo gedeeltelijk toe: onze godsdienst' J 'evordert dat niet erg en daar blijft heel wai. te geven in onze kringen, doch nog zelden hebben we zoo'n onsmakelijke, zoo'n onopgevoede, zoo n hatelijke opmerking mee gemaakt, als deze: dat de sectarische groe pen technisch niet kunnen, dus te stom zijn, en financieel niet in staat, dus te arm zijn, om zoo iets uit te voeren. Wee, als boontje komt om zijn loontje. Wij hebben het meegemaakt, dat de liberale geldbezitters andere taal spraken over de sectarische groepen van het Vaderlandsche volk! Wij zijn bang, dat die gelegenheid zich nog wel eens voor zal doen. Laat de groote heeren gerust zijn: wij zullen onzen eigen fe'ang gaan, doen wat het algemeen belang eischt in oogenblikken van gevaar; maar we zullen er beslist niet om treuren, dat de dooi het kapitaal bezetenen gevoelig her innerd worden aan het oude: „vanitas vani- tatum „ijdellioid der ijdelheden". Het moet en zal zoo\er komen, dat in het openbare leven de geldhebbers niet hun wil als wet opleggen. Voor slavernij voelen we niet. Willen die heeren hun geld gebruiken voor het welzijn van „andere" menschen, goed. Dan vervullen zij hun plicht. Gaat dat niet, dan hebben ze aan eigen schuld te wijten, als het ooit, en wie weet hoe gauw, anders gaat worden. GEESTDRIFTIGE BIJEENKOMST OP DE RIJSWIJKSCHE WIELERBAAN Mgr. Aengenent spreekt de gezellen toe Einduitvoering der leerlingen Op Donderdagmiddag a.s. om drie uur zaj in de kathedraal te Utrecht de einduitvoering Plaatshebhen van de leerlingen der R. xc. Kerk niuziekschool aldaar. Op het programma komen voor Toccata in F gr. van J. S. Bach (Sjef van der Eerden uit Oisterwijk), Fuga in g. kl. van J. S. Bach (Pfet Keverkamp uit Rotterdam), Choral no. 3 van Franck (Jan de Wit uit Utrecht). Na een Lof met Gregoriaansche gezangen speelt Piet Keverkamp nog de Dorische Toc cata van .T. S. Bach. PONTIFICALE HOOGMIS Zondagmorgen vereenigdem de St. Jozefege zellen, die^in Den Haag ter gelegenheid van het Nationaal Gezellenoong.reis bijeen waren, zich in de kerk van de HH. Antonius en Dodewijk, waar Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, een pontificale Hoogmis voor de St. Jozefsgetzellen celebreerde. Toen Mgr. Aengenent de kerk binnentrad, zong het zangkoor „Saoerdos et Pontifex" van Lans. Gezongen werd voorts de „Missa in ho- norem Sactae Mariae Magdalenae" van Philip Loots en „Laudate" van Eddua. PLECHTIG LOF "Vóór de groote vergadering, welke des na middags op de Rijswijksche Wielerbaan werd gehouden, werd in de Bosahkantlke-rk en in de St. Jozefkerk aan de Van Limburg Stirum- straat een plechtig Lof gehouden. In de Bosch- kantkerk werd het Lof gecelebreerd door den Zeereerw. pastoor C. A. Bulters O.F.M. en in de St. Jozefkerk door Mgr. Th. Hürth, generaal- praese® uit Keulen. Onder het Lof in de St. Jozefkerk liield de centraal-praeses, reetor van Galen, een toe spraak tot de gezellen. DE STOET Na het Lof trokken de gezellen ln feestelljken optocht van de beide kerken naar de Wieler baan te Rijswijk. Langs den weg, welken de stoet nam, stonden duizenden kijklustigen, door de kranig in liet gelid stappende jonge mannen, door de opgewekte marsobmuziek en door de kleurige banieren en transparanten, die boog boven den stoet werden uitgedragen, aange lokt. In het geheel liepen er een S-tal muziekkorp sten in den stoet en werden een paar honderd vaandels, vlaggen en transparanten meege voerd. Het duurde ruim een half uur voordat de geheele stoet voorbijgetrokken was. Deze op. tocht was reeds een schitterende demonstratie van de Kolpingsgedachte naar huitem. DE GROOTE VERGADERING Te ruim 4 uur kon de groote vergadering op de Rijswijksche Wielerbaan, begunstigd door het prachtigste zomerweer, een aanvang nemen. De deelnemende St. Jozefsgezellen, te zame® wel 5000 in getal, hadden de overige tribunes geheel bezet. I>e kleurige vaandels en vlaggen werden te gen het hellend houten plankier van de baan gelegd, wat in het stralende zonlicht een bij zonder mooi effect maakte R.K. Verkenners traden op als orde-commis sanssen. Opening traaln™WSttWer<i Wnd door den een- Van Galen, met den Kol- pmas?roet, die door de duizenden aanwezigen werd beantwoord. "«zenden aanwezigen Spr verwelkomde vervolgens Mar Aenge nent, Mgr. Hürtih, deken zitter van den Diocesane "t m' f" V°T leden van den Raad vant tJeUgdraad ?U bijzonder ging spr.'s welk™ "I' Qf T j, welkom uit naar de dui zenden St. Jozefsge,zeilen, die hier aanwezig waren of deze demouistraiie aanwezig de radio volgden. door mlddel Wij willen aldus spr.. demonstreeren de ge dachte der St. Jozefegezellen ea iet Koapinfïs. idee zegenrijk doen worden voor de velen in ons vaderland en daarbuiten. De 10 000 leden en de 102 vereenigingen der St. Joz.efsge.zclien zijn het bewijs, dat de Katholieke geeellenver- eenigimg actueel is en een zeg,ejl voor de maat schappij. Onder luid applaus stelde spr. voor de vol gende telegrammen te verzenden Aan Z. H. den Paus: De leden der St. JMefeKWellenvereenMn» gesticht door Vader Kolping, in nationaal con- gres bijeen, onder leiding van Z. d H TI»r A.genent, leggen aan de voeten van Uwe Heilig heid hun gevoelens van ware toewijding trouw en gehoorzaamheid. Aan H. M. de Koningin; De Katholieke Gezellenvereenigin- in Natio naal Congres te Den Haag, biedt aan Uwe Ma jesteit eerbied en hulde Hierna was het woord aan den zeereerw pater P. C. Biesta O.P., lid van den Centralen Raad der St. Jozefsgezellenvereenigine tot liet uitspreken der feestrede. 6 s' xoï nCT Feestrede pater Biesta O. P. Wat er hier vandaag te doen is, Vraaet men Wij zijn hier bijeen, geestelijke leiders jongelui' werkgevers, en werknemers, als één'"root eel zin, het Kodpingsgezin. Het begon al vanmorgen bij de Algemeene H. Communie der Gezellen. Is er beter gemeen >',/v WÊt DE DEELNEMERS AAN HET NATIONAAL ST. JOXEFGEZELLENCONGRES, dat te Den Haag gehouden werd, trekken naur bot punt van bijeenkomst, de Rijswijksche wielerbaan TRIBUNEin het midden Mgr. Aengenent, links naast hem Doken Giavenliage; rechts Mgr. Hürth uit Keulen; rchts naast dezen do centraal- praeses, rector van Galen. schap denkbaar, dan alleen aan één Tafel, allen bij één Gastheer? Wij zijn bijeen om te getuigen voor ons be ginsel, ons program, liet Kolpingsideaal. Wij willen spreken van hetgeen ons bezielt, van het Kolpingswerk, van de sociale beteeke- nis van bet Gezellen werk. Velen hebben zich met het sociale werk bezig gehouden, zij hebben voor alles gezorgd, maar tet voornaamste hebben zij vergeten, namelijk bet gezin op te bouwen. Dat heeft Vader Kei- ping vóór 80 jaar beter gezien, begrepen en gedaan. Dat ook doet de Gezellenvereeuiging nu nog. Het gezinsleven is gewichtiger cta-i al bet andere. De redding van de maatschappij moet beginnen met bet gezin. Wie volksleider v.il zijn en zijn gezin verwaarloost, is een volksverrader. Kolping heeft in zijn vereeniging de gezii.s- gedachte gebracht: uit het gezin, voor het ge zin, en door het gezin was zijn leuze. Uit het gezin komen de jongens voort. Zij vinden in de Gezellenvere-eniging een vader in den Gezellenvader en ook den gezinsgeest terug. Kolping was er zoo van overtuigd, dat de Gezinsvader de vereeniging maakt tot wat ze zijn zijn moet, dat hij de bisschoppen verzocht toi. gezellenvader die priesters te kiezen, die in alle deelen daarvoor geschikt zouden zijn. Zoo hoog slaat ook onze bischop de Gezellen vereeniging aan, dat Hij in Januari van dit jaar bij zijn bezoek aan de St. Jozefvereeniging te Amsterdam openlijk verklaarde, dat de Gezellen vereeniging de beste vereeniging is voor de jongelingen tusschen 17 en 25 jaar. Voor deze uitspraak aan Z. I). II. onzen hartelijken damt (Applaus). Kolping is overleden. Zijn ook wij dood, is do gezinsgedaehte dood? Neen, in ons land zijn op de 102 vereenigingen nog 189 gezelleu- vaders, die zich wijden aan liet heerlijk mooie Kolpingswerk. Is er een andere organisatie, die zich op zoo iets kan beroepen? Dat is onze kroon en onze kracht. Daardoor zijn wij van dezen tijd dat geeft de kleur aan onze sociale taak en sociale gedachte. Had men die Duitsche ge dachte ook elders in ons land maar zoo gewaar deerd als in dit bisdom! Dan zouden we nu niet één vergadering hebben, maar 5 vergaderingen, waar niet minder dan 25.000 leden met hun bisschoppen bijeen waren. Mijne vrienden, gij zijt de mannen van de toekomst. Gij zijt het, die de gezinnen zult stichten. Een vraag van groot belang is daarbij met wie gij uw gezinnen zult stichten. Gij moet do toekomstige moeder van uw toekomstig ge zin zoeken in het gezin bij vader en moeder en niet in dancing of cabaret. Onze zorg gaat heen naaf haar, of zij in staat is de kinderen, die God u schenkt, met God en voor God door het leven te leiden. De moe der, zij is van het geslacht der zonnezuivere Moedermaagd! Zoo wordt in onze organisatie het sociale werk 18 karaats. Bij ons staat ook de arbeid hoog. God vraagt van ons niet alleen den Zondag voor Zijn dienst maar ook alle uren van den werkdag. Wij moeten met onzen arbeid niet slechts verdienen, maar ook dienen. Wij hebben voor de oplossing van de sociale kwestie de oudste brieven. Kolping bracht reeds de werkgevers en werknemers in één verban i. Dat maakt onze organisatie tot een sociale organisatie, die nog door geen andere is over troffen. (Applaus.) Toespraak Mgr. Aengenent Onder luide toejuichingen beklom hierna Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent het spreekge stoelte. Na den Kolpingsgroet sprak Mgr. ongeveer aldus: Dierbare Kolpingszonen en leden der St. Jo- zefsgezellenvereeniging. Het is een heerlijk schouwspel u in zooveel duizendtallen hier voor ons te zien en te weten, dat in al die harten leeft een heilig enthou siasme voor heerlijke idealen, de heerlijke Kol- pingsidealen en er daarbij getuige van te zijn, c'at het enthousiasme niet alleen leeft in uw harten, maar dat gij het ook zult uitdragen naar buiten. Gij zijt vol enthousiasme voor de Kolpings- Iciealen, welke idealen zijn voor alle lijden, de idealen van den godsdienst, het huisgezin en liet beroep. Gij blaakt van enthousiasme voor die drie verheven idealen. De godsdienst allereerst. Gij ziet, hoe men nu den strijd aanbindt tegen den godsdienst, dat men zelfs een bond tegen den godsdienst beeft opgericht. Gij wil{ strijden voor God en godsdienst en wilt dat voor iedereen openlijk verkondigen, aan heel de wereld. Gij strijdt ook voor het huisgezin. Dezelfden, die den strijd tegen God en godsdienst voeren, trachten ook het huisgezin uit elkaar te ruk ken. Gij zijt overtuigd, dat het huisgezin iets heiligs, iets onverbreekbaars is. De heiligheid van het huisgezin wilt gij ook uitdragen naar buiten en er voor strijden met alle kracht, die in u is. Gij strijdt ook voor het derde ideaal, het be. roep. Tegenover de onrust en ontevredenheid over den arbeid bij velen wilt gij liefde voor den arbeid en vcor bet beroep in u kweekeu een heilige taak door God u opgelegd om den hemel te bereiken. En omdat de drie Kolpingsidealsn in u leven en het enthousiasme daarvoor iu u blakende 1a, bobt gij u vier levensvreugden gekozen: de gods dienstzin, de eensgezindheid, de arbeidzaam heid en ds levensblijheid. Den godsdienstzin wilt gij in u zelf en in hen, die aan uw zorgen zijn toevertrouwd, aankwee- kefi. Omdat gij leeft in het groote huisgezin der St. Jozefegezellen vereeniging kweekt gij ook aan de eensgezindheid. De arbeidzaamheid, de derde levensvreugd beantwoordt, aan uw liefde voor het beroep als voor een heilige taak u door God opgelegd. Wanneer die drie deugden in li zijn aange kweekt, dan kan het niet anders of uw deel moet ook zijn een groote mate van levensblij heid. Inwendig in uw harten moet leven een groote levensblijheid. Uw Centraal praeses heeft Mij straks bedankt, maar ik gevoel behoefte u allen te bedanken, omdat gij zoo fier en onverschrokken uw id<a- len uitdraagt in het openbare leven en in een openbare demonstratie. Daarom ben Ik vervuld van een groote dankbaarheid jegens u. Ik hoop, dat de St. Jozefsgezellenvereenig'ng, die in het bisdom Haarlem reeds zoo'n grooten bloei bereikt heeft, nog meer zal bloeien. En daarom wil ik nog eens herhalen, wat ik in Januari hij Mijn bezoek aan de St. Jozefsgezel- lenvereeniging te Amsterdam reeds heb ge zegd, dat Ik ds St. Jozefsgezellenvereeniging vind de beste vereeniging voor de jeugd van 17 tot 25 jaar en dat ik van harte hoop, dat de St.. Jozefgezellen vereenigingen zicli in dit b's- dom mogen vermenigvuldigen, totdat in alle parochies van dit bisdom een St. Jozefgezellen, vereeniging is. Dat is een van mijn idealen en ik wil dat voor heel katholiek Nederland nog eens herha len. (Langdurig applaus). In dank u allen nog eens voor uw opkomst in zooveel duizendtallen op dit Congres bijeen. God zegene de St. Jozefsgezellenvereeniging en brenge HÜ haar tot steeds grooteren en steeds heerlijker bloei. Op deze toespraak van Mgr. Aengenent volgde een daverend applaus, dat tot een ovatie aan groeide toen Mgr. naar zijn zitplaats terug keerde. Onder leiding van kapelaan Boonekamp werd vervolgens bet feestlied gezongen, waarbij de solo's werden uitgevoerd door den beer Vincent van Bers. Toespraak Mgr. Hürth Hierna beklom mgr. Th. Hürth, generaal praeses der St. Jozefgezellen te Keulen het spreekgestoelte en begroette de vergadering met den Kolpingsgroet. Moge God u zegenen en al uw arbeid, aldus Mgr. Vergeet niet, dat het Centraal \erband van Holland niet alleen staat. Het Kolpings- ideaal is verbreid over heel de wereld, in Enge land, Duitschland, Oostenrijk. Polen. Roemenie. Noord- en Zuid-Amerika en Spanje is het Ivo' pingswerk verspreid. God roept alle jonge mannen tot mede-arbeid Lieve vrienden, arbeidt in den geest van Kolping in, met en door Christus aan de ton komst van uw vaderland. Dat zij uw parool eo mijn groet. (Daverend applaus). Nadat de Baniercantate was gezongen, sprak praeses van Galen een kort dankwoord, waarna met den Kolpingsgroet en het Kolpingslied ne schitterend geslaagde bijeenkomst werd ge sloten. De heer C. D. Wesseling als voorzitter gekozen VERBREIDING EN VERDIEPING EENER PARTIJORGANISATIE Zaterdag j.l. werd iu hotel Noord-Brabant te Utrecht een buitengewoon huishoudelijk congres gehouden voor de R. K. Volkspartij in Nederland. Dit congres was hoofdzakelijk be legd om te voorzien in de vacatures in het Partijbestuur, ontstaan door de ontslagneming van de heeren: Mr. P. Arts (voorzitter), Felix Donders en P. F. Beyersbergen van Henegou wen, als gevolg van de verwerping tijdens het congres van 13 April van het voorstel van het partijbestuur om over te gaan tot fusie van de R. K. Volkspartij met de R. K. Staatspartij Het congres van Zaterdag stond odder leiding van den demissionairen voorzitter den lieer Mr. P. Arts van Tilburg. Na afdoening van enkele huishoudelijke werkzaamheden werd tot de verkiezing over gegaan. Allereerst werd bij afzonderlijke stemming voorzien in de voorzittersvaeature. Met nage noeg algemeene stemmen werd gekozen de heer C. D. Wesseling van den Haag, die vooraf door de meeste afdeelingen was candidaat ge steld. In de twee andere vacatures werden gekozen de heeren J. P. Gemmel van Amsterdam en J. Weber van Nijmegen. Alle gekozenen namen hun benoeming aan. Na installatie van den nieuwen partijleider door den heer Arts, hield de heer C. D. Wesse ling een korte rede. Het nieuwe bestuur zal naar spreker mede deelde zijn eerste taak de verbreiding en ver dieping der partij-organisatie opnemen, door het stichten van nieuwe afdeelingen en cor respondentschappen. een bescheiden partijbu reau en liet uitgeven van een partij-orgaan. De terreur te Amsterdam DE ALG. NED. BOUWARBEIDERSBON» ZEGT DE SAMENWERKING MET DE FEDERATIE OP Do Algemeene Nederlandselie Bouwarbeider-s bond heeft aan het bestuur der Landelijke Fe deratie van Bouwvakarbeiders een brief ver zonden van den volgenden inhoud „Namens het bestuur moet ik U mededeelen, dat. indien het terrorisme, dat door leden uwer organisatie, in verband met het steenzetters conflict op onze leden wordt toegepast en door uw bestuur gesanctionneerd wordt, na Maan dag 7 Juli niet is geëindigd, zoodat onze leden op die werken, waar deze conflicten zich voor doen, rustig kunnen werken, verdere samen werking in alle andere gevallen onmogelijk is geworden en dan ook verder als geëindigd be schouwd moet worden." Door deze daad heeft de Alg. Ned. Bouwar- beidersbond gedaan, wat men met recht van hem mocht verwachten. De strijd om de kwes tie, of leden van de Landelijke Federatie van Bouwarbeiders maar straffeloos liet steenzet.- tersbedrijf kunnen terroriseeren, heeft hier mede een beslissende wending gekregen. Bedriegen de teekenen op het oogenblik niet, dan dreigen de communistische dwingelanden den strijd te verliezen. De Katholieke steen zetters staan niet meer alleen. Zij hebben tlians den Algemeenen Ned. Bouwarbeidersbond ach ter zich. Maar ook de metselaars en opperlieden, die op de bouwwerken op het Reinier Vinkeles- pleiu en aan de Krammertstraat zich hadden laten overreden het werk neer te leggen, zijn van koers veranderd. Op het Reinier Vinkelesplein zijn de men schen gisterenmorgen aan het werk gegaan; in de Krammertstraat zou vanmorgen het werk hervat worden. Zooveel succes als waarvoor men aanvanke lijk moest vreezen hebben de communisten dus niet. Ook op het bouwwerk aan de Ferdinand Bolstraat, hebben hun pogingen gefaald. Het werk heeft daar rustig voortgang. Eenig verschil lussclicn de verschillende Nederlanders beslaat er wel. Om dit te constaieeren, behoeft men nog niet eens te gaan grasduinen op het gebied ■van Godsdienst en politiek. Het zoo dood- eenvoudig-neulralehet zoo alles asvertref fend-algemeene van een avondje ontspan ningvan zang, van grap en dans. schijnt ook al aangetast te zijn door de veelbespro ken bacil van hetgeen voorname lui: Sec- t ar isme" noemen. Jammer, dal de drukte omtrent liet secla- risme niet ontstaan is in de warme dagen van den laatslcn tijd, dan toch hadden we een gerecde reden bij de handde overspan ning toe te schrijven aan de natuurkundige oorzaken, nu wijten Wij het maar aan de klassieke en zeer beroemde, tot in het buiten land lekende, koelheid en nuchterheid van de bewoners dezer lage landen, ontwoekerd aan de zee. Verschil bestaat er. Tot stijving van onze meening twee nor- deelcn over een cabaret, vit twee groote blaften: een katholiek en een liberaal Het gaat over een cabaretprogram. De katholieke krant zegt: „het program moet echter nog cenigc verandering ondergaan voor en aleer we 't ook maar voor volwasse nen zouden mogen aanbevelen". Dus daar zit nog al iels aan vast. Hel liberale blad oordeelt: „Het program ma is uitstekend voorzien en slaat, wat zijn kwaliteit als amusement betreft, op hoog peil. Men kan er een genoegelijkcn avond bij hebben." Nogal verschil dus. Wie van die twee beoordeelaars is nu sectarisch? Is de maat staf van liet liberale blad de juiste? Rcstaot er een verschil in peil, wat katholiek of libe raal betreft? Moeten wij ons nog opwerken tot zoo'n neutrale of algemeene beschaving, als dat program vertegenwoordigt? En als wij ons te fatsoenlijk achten om aan zulk bederf uil nette kringen mee te doen, zijn wij dan weer de vcrscheurdcrs der ééne natie? Vicaris-Generaal Mgr. D. Huurdeman zegent een school en een Zusterhuis in In de Drentsche parochie het Amsterdamsche Veld had gisteren een treffende plechtigheid plaats. Mgr. D. Huurdeman, Vicaris-Generaal van het Aartsbisdom en oud-pastoor van de naburige parochie Nieuw-Schoonebeek, verrichtte de in zegening van een R. K. bijzondere school en van een Zusterhuis, annex ziekenverplegings- inricliting, bewoond en bediend door de EeWv. Zusters Franciscanessen Missionarissen van Maria. Onder bet zegenrijk bewind van pastoor deken Veldman heeft hiermede katholiek Drenthe een rijke aanwinst te boeken. De plechtigheid had plaats onder groote be langstelling van geestelijke en wereldlijke autoriteiten. Vele hartelijke woorden van geluk- wenseh werden gewisseld. EEN BEROEP OP DE KROON Door een groep slagers te Roosendaal is een beroep gedaan op de Kroon om vernietiging van het besluit van den Raad dier gemeente, waarbij de verordening het slachten van vee enz. elders dan in het centraal slachthuis, krachtens art. 4 sub 3 der Hinderwet, wordt verboden. Deze verordening aldus werd in de ver gadering van 28 Juni bij hare vaststelling be sloten treedt in werking zoodra liet te stich ten centraal slachthuis in gebruik zal worden genomen. EEN TELEURSTELLING VOOR DE BOOMGAARDBEZITTERS Wij vernemen uit de Betuwe dat in som mige boomgaarden bet kersenplukken gestaakt is, omdat op de veiling niet eens de prijs kon bedongen, worden, waarmede aan het pluk loon kan voldaan warden. Bovendien hebben de ker sen door het weder der laatste dagen zeer veel geleden. In vele boomgaarden zoowel in Betuwe als iu Maas en Waal hangt een deel der kersen to rotten aan de boomen, zoodat men het ook hier niet de moeite waard acht om de niet aan gestoken kersen nog te oogsten. De prijs der kersen varieert in Nijmegen en omgeving van 10 tot 20 ets. per pond. In de boomgaarden betaalden de particulieren Zondag 15 ets. per pond. DE NOORSCHE REIS DER KON. FAMILIE. De Koningin, de Prinses en haar reisgezel schap zijn Zaterdagavond na twee flinke marschdagen in Bessheim aangekomen. De af stand werd afgelegd te voet, per spoor, per auto, te paard en per rijtuig. Alles is wel. PATER P. C. BIESTA O.P. spreekt de fees Lede uil tijdens liet congres van de St. Jozef» gezcllcnv-cr eenilgiug.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5