ALGEMEEN OVERZICHT. Vreugde in Rijnland ,7 1?. DINSDAG 8 JULI 1930 aagliafzerij bestraft DE DUSSELDORFM MASSA- MOORLENAAR Wolkbreuken en hagelslag Duitschland's financieele moeilijkheden RUSSISCHE PRINS PRIESTER GEWIJD STRESEMANN-MONUMENT TE MAINZ DE BOUW DER VOLKENBONDS- PALEIZEN En de „definitieve" bouwplannen NAPOLEON-MONUMENT ONDERNEMENDE JEUGD Blank en brum PER TON OVER DEN NIAGARA- WATERVAL AANVARING IN DE ADRIA- TISCHE ZEE aartshertog otto van habsburg GROOTE OVERSTROOMINGEN NOORD-JAPAN IN 27 dooden, duizenden dakloozen VUURWERKFABRIEK IN DE LUCHT GEVLOGEN DE BEVRIJDINGSVLUCHT DE ZEPPELIN VAN GEEN FRANSCHE STAPPEN TE BERLIJN DE MIJNWERKERSSTAKING BELGIE IN IS KURTEN NIET NORMAAL? NOODWEER BOVEN MIDDEN EUROPA ROTTE EIEREN, BIERFLESSCHEN EN STINKBOMMEN Tegen het communisme Langzamerhand1 gaan verschillende regee- ringsn, die zich reeds van het communistisch gevaar bewust moesten zijn, maar het uit hoofcle van met de portemonnaie verband uctende overwegingen niet wilden zien, er toe °Ver om ten aanzien van Moskou wat meer v°orzichtigheid te betrachten. En 't gaat er *eIfs op lijken, dat men van sommige zijden e Kerk in haar strijd tegen het Russisch Ssvaar niet langer alleen laat staan. Mussolini heeft mèt het socialisme ook het communisme in Italië voorloopig lam geslagen aan hem komt de eer toe het eerst zijn regeering tegen de uitwassen van het Mar xisme in stelling te hebben gebracht. Ook in Finland is het communistisch gevaar biet denkbeeldig. Men heeft er zelfs zóó onder de wandaden van den Moskou-aanhang te lijden Sehad, dat er een sterke beweging is ontstaan °ri het land van alle ongure elementen te zuiveren. De vorige regeering moest ztelfs sneuvelen, omdat men van haar geen genoeg zaam krachtdadige actie verwachtte. Zoo kwam de vorige week de regeering ®vinhufud aan het bewind en haar program bevat, zooals wij gisteren meldden, voorname- '3k twee punten: de veiligheid des lands en fle onderdrukking, zij het langs wettelijken van het communisme. Zij heeft den kamp *s?en Moskou dus officieel op haar pro gram geplaatst. Lat men met alle oirbare middelen wil Lachten het communisme uit te roeien is temeer begrijpelijk, als men hoort wat de vuurroode „wereldhervormers'* daar op hun Scweten hebben. Nog in den nacht van Zondag °P Maandag braken in een opslagplaats van 't Ration van Rovanini en in de stad zelve eenige branden uit die volgens de bladen op rekening Van de communisten moeten worden geschre- Ven. De schade bedraag 2.000.000 Finsche mar ken. De scherpst anti-communistische beweging gaat uit van de ultra-nationalistische Lappoërs, öi-8 wel geen zitting hebben genomen in het bieuwe kabinet Sviohufud, maar loyale mede werking ten aanzien van het regeeringsprogram hebben toegezegd. Listeren hebben de Lappoërs hun aangekon digde groote demonstratie in Helsingfors ge- kouden, waaraan gepaard ging een tocht naar Melsingfors van nationalistische boeren uit Verschillende deelen van Finland. Drie groote afdeelingen militair getrainde Lappoërs trokken reeds 's nachts door de s*ad, om de orde to handhaven. Gistermorgen vroeg arriveerden te Helsing fors drie extra-treinen en zes lange automo- kielcolonnes. Gerekend werd dat zich te Hel- s>hgfors ongeveer 12000 Lappo-aanhangers be vonden. Rustig verliep de demonstratie. Op het se- baatsplein, staande voor den hoofdingang van Nicolakerk, zagen de regeering en verschil lende lands-, en stadsautoriteiten den stoet, die inmiddels tot 20.000 personen was aange roeid, defileeren. Toen president Mannerheim Verscheen en de stoet halt hield, laaide een daverend applaus uit de menigte op. Daarna hield de leider der Lappoërs, Kosala, e®n patriotische rede, waarin hij de aanwezig- beid der demonstranten een borg noemde, dat het voornemen der regeering tot vernietiging van het communisme tot uitvoering zou komen. I' Nadat president Mannerheim het Finsche bad opgeroepen, om in den strijd tegen «t communisme eensgezind te zijn, trokken de demonstranten naar liet stadion, waar de geestelijken Kares en Danielson toespraken hielden. Hun redevoeringen lokten een oor- verdoovend applaus uit. Van het stadion af begaf de menigte zich naar het „heldenkerkhof", waar op de graven der in den strijd om Finland's onafhankelijk heid gesneuvelden kransen werden neergelegd. In Helsingfors zelf was het rustig. Behalve hij openbare gebouwen en de bladen /JJsi Suomi" en „Huvudstadsbladet" zag men in de ®tad slechts weinig vlaggen. De regeering publiceerde gisteren een procla matie, waarin verklaard wordt, dat de hui dige toestand In Finland uitdrukking vindt in den tocht der duizenden naar de hoofdstad. De buitengewone tijd, waarin wij leven, e'scht groote middelen. Slechts door het ge meenschappelijk optreden van alle patriottisch jankende kringen kan het groote gevaar ge teerd worden. De regeering wil alles doen, om het commu- bmme te onderdrukken. Zij eischt echter van a'Ie burgers, dat zij zich zullen onthouden van gewelddadigheden en van elk eigenmach- 'g optreden, zooals in den laatsten tijd eenige Men is voorgekomen. Gemeenschappelijk met de regeering kan met wettige middelen de ^Liottische strijd gevoerd worden. Rriand'8 memorandum De Duitsche regeering zal haar antwoord ®P het memorandum van Briand inzake de in- bstrieele samenwerking van Europa dezer da- Seb aan den Quai d' Orsay doen toekomen. De slotredactie van het onderwerp, die in M ministerie van buitetalandsche zaken werd 0Pgeisteld, werd gisteren in een zitting van M rijkskabinet behandeld. Heden zal dr. Curtius in den rijksdag de gr°ote lijnen van de antwoord-nota mededeelen 'b uit het debat opmaken, hoe de verschil de partijen er tegenover staan. Hierbij teekende de „Voss. Ztg." aan: „Het 'gt voor de hand en blijkt ook uit de voorbe sprekingen tusschen Parijs en Berlijn, alsmede h't de laatste redevoering, die Stresemann in dertijd te Genève heeft gehouden, dat de Duit sche regeering welwillend tegenover de ge dachte van een samenwerking op industrieel ®ebied in Europa staat. Men ziet in de Wilhelmstrasse een nauwe- samenhang tusschen do industrieele en de Politieke toekomst van Europa. Reeds daaruit volgt de moeilijkheid van een °lkomen overeenstemming. Briand ziet slechts dat Europa, dat in den volkenbond vertegen woordigd is. Maar wanneer men op industrieel Sebied van een pan-Europa spreekt, zoo kan ?mh Rusland, met zijn bevolking van ongeveer millioen menschen niet volkomen uitscha kelen. Wanneer wij goed ingelicht zijn, zal het Duitsche antwoord ook een opmerking over de meenigde Staten bevatten, die wel is waar tot den volkenbond behooren, maar toch jb de plannen van industrieel pan-Europa niet üRen beschouwing kunnen blijven. jg Het antwoord dier Italiaansche regeering Zaterdagavond aan den Franschen gezant te °me overhandigd, om het aan zijn regeering te zenden. ^Het antwoord draagt een voorloopig karak- (je ®n bevat een aantal bemerkingen omtrent ^'uselen, waarop het plan der Fransche se&ring gebouwd is. Cn eerste gedeelte der bemerkingen ^hatateert de fascistische regeering, dat het wuste plan een systeem van samenwerking (b bat op losse grondslagen gebouwd is Ij 1 'waarbij de absolute soevereiniteit en poli- t'jte onafhankelijkheid van alle staten ge- ^prborgd moet blijven, flnr fa3.clstische regeering verlangt, dat van .'I beginsel een zoo ruim mogelijke verkla- gegeven worde, met het oog op den bi-zonderen toestand der kleine staten en om het verschil tusschen de staten, die in den oorlog zegevierden, en de overwonnen staten uit den weg te ruimen. De Italiaansche regeering doet in het ant woord het voorstel, ook Rusland en Turkije tot den Europeeschen statenbond uit te noodi- gen. Het feit, dat zij voorbijgegaan werden, is in strijd met de doeleinden van dezen hond. De opstand in Bolivia Het „Berl. Tageblatt" meldt uit La Paz, dat de positie der in Bolivia wonen-de Duitschers tengevolge van de volkswoede tegen generaal Kundt netelig geworden is. De leden der Duitsche kolonie begaven zich naar het ministerie en verzochten om bescher ming van hun particuliere woningen en hun zakengebouwen, daar zij bang zijn voor plun deringen. Het ministerie eischte een verklaring van hen, dat de Duitsche bevolking zich niet zou mengen in Boliviaansche aangelegenheden. Deze verklaring werd verstrekt. De woning van generaal Kundt is door de volksmenigte geplunderd. Kundt vertoeft nog steeds in het Duitsche gezantschap. Men neemt aan, dat hem zal worden toegestaan, het land te verlaten. J Indie's verzet In een bijeenkomst van de leiders der „Tndo stan-Mohammedanen" in Simala werd een be sluit genomen, dat het Simon-rapport geheel onaanneembaar i# voor de mohammedaansche bevolking, d-aar het niet aan de eischen van de mohammedanen voldoet. Wanneer de op deze vergadering van leiders uitgesproken meeuing de opinie van de mo hammedaansche bevolking weergeeft, dan is 90 pet. dor mohammedanen tegen de in het rapport voorgestelde hervorming. De ontstemming onder de mohammedaansche bevolking en de vijandelijke gevoelens tegen Engeland nemen van dag tot dag toe. In Koon kwam 't Zaterdag tot hevige botsin gen tusschen politie en betoogers. De politie werd met allerlei voorwerpen bekogeld, waar bij een officier verwondingen opliep. Om middernacht verzamelden zich in de straten duizenden menschen, waarbij het weder om tot ernstige botsingen kwam, waarbij twee politieagenten gedood en verscheidene gewond werden. Zondag zijn 8000 vrijwilligers, zijnde de eerste groep die de boschwet gaat overtreden naar Poesad vertrokken. De vrijwilligers, aan wie door de bevolking uitgeleide werd gedaan, waren volledig toege rust; zij hadden bijlen bij zich, maar ook ziekenauto's, geneesmiddelen en een bevoegd geneesheer. De Saar-besprekingen afge broken De onderbreking der onderhandelingen over het Saargebled is gisteren een feit geworden Intussehen zullen de Fransche en Duitsche re geeringen naar een oplossing der mijnkwestie en de kwestie van een douaneregeling zoeken De onderhandelingen zullen in October van dit jaar hervat worden. In den Dultschen rijksdag heeft de rijksminister van financiën, dr. Die trich, bij de tweede beraadslaging over de be grooting van zijn departement en de daarmede samenhangende eerste lezing over de dekkings- voorstellen, medegedeeld, dat het ongedekte deficit van de begrooting 4.5 millioen Mark bedraagt. De verdere vervulling van zijn functie stelt ÏL vnr, Tan 6611 daadwerkelijke bespa ring van een bedrag van 10f> millioen Mark. Critiek op de regeering. T ardieu f'ansc^ radicaal-socia listische Partij, Daladier, heeft Zondag te Nancy een groote refln -■ neeit Nancy een groote rede senouden waarin hu scherpe oritiek oefende op het re van het kabinet-Tardieu. De realiteitspolitiek, waarover men zooveel spreekt, aldus Daladier, heeft niet geleid tot grootere welvaart van het land, want in tien jaar tijds zijn niet minder dan 8 milliard teveel uit de staatskas gebruikt. Vroeger werd de wereldmarkt overstroomd met Fransche producten, terwijl tegenwoor dig Frankrijk's buitenlandsche handel een te kort aanwijst. Wanneer Tardieu zelf of Chautemps of Her riot op het oogenblik aan het bewind zouden zijn, zou men hen met artillerie-salvo's be groeten, als zij het gewaagd zouden hebben het Rijnland te ontruimen of het Young.plan tot stand te brengen. Daladier verklaarde, dat hij niemand wilde aanklagen van hen, die het regeerings-beleid voerden, doch wel degenen, die de werkelijke macht in handen hebben. De verkiezingen in Mexico Volgens een bericht uit Mexicó hebben de verkiezingen voor het Mexicaaasch co-ng-nes een rustig verloop gehad. De eerste resultaten maken een groote over winning van de regeeringspartij waarschijnlijk. Een afsluitend overzicht over de resultaten der verkiezingen is echter uit de tot nu toe in gekomen berichten nog niet mogelijk. DEZER DAGEN HAD TE ROME IN EEN hoedopzetting aan de nieuwe kardinalen O PENBAAR CONSISTORIE de plechtigheid der plaats Een overzicht tijdens deze plechtigheid OP 62-JARIGEN LEEFTIJD Zondag de eerste steen gelegd MAINZ, 7 Juli (H.N.) Zondag is de eerste steen gelegd voor het gedenlcteeken, dat voor wijlen dr. Stresemann wordt opgericht. De voorzitter der Duitsche volkspartij, dr. Scholz, hield daarbij een rede, waarin hij de verdien sten van dr. Stresemann schilderde. Hij herin nerde er aan, hoe Stresemann toen hij als rijks kanselier optrad, het besluit heeft genomen, om een einde aan den strijd om het Roerge bied te maken, waardoor een algemeene ineen storting voorkomen is. Dit is niet alleen de redding van het Duitsche rijk, doch ook hot behoud van do Duitsche eenheid geweest. Voorts zette spreker uiteen, hoe de verdere politiek van Stresemann tot de bespoedigde ontruiming van het Rijnland heeft geleid. Het besta dagelij ksche middel teropwekkine enverfrisschin?. J Reel. 19293 11 Treffende plechtigheid in de St. Clemens-Basiliek te Rome Men seint cms uit Rome d.d. 6 Juli: In de basiliek van den H. Clemens, waar zich het graf bevindt van den Slavischen Heiligen Cyrillus heeft vanochtend een indrukwekkende plechtigheid plaats gehad. De Russisch.) i.Tins Alexander Wolkonsky, werd priester gewijd. De nieuwe priester, die door een bijzondere vergunning van den H. Vader zijn studies had mogen verkorten, is een bekeerling; tijlcnj don oorlog ging hij tot de Katholieke kerk over. Hij is 62 jaar oud, vader van drie vo-wassen kinderen en sinds 1924 weduwnaar. De wijding geschiedde volgens den SUvisch- Byzantijnschen ritus en werd verricht door -mgr. Cyrillus Kurteff, Apostolisch administra tor der Katholieke Bulgaren, met assistentie van den Griekschen bisschop Papadopoelos en den Melchiten-bisschop, mgr. Khuri. Op verzoek van den H. Vader geeft de prins al jaren les in de paleoslavische taal aan het Pauselijk Oostersch instituut en sedert do op richting van het Russieum ook daar. Bij de plechtigheid waren tegenwoordig de rector, professoren en studenten van het Russi eum, vertegenwoordigers der Pauselijke com missie voor Rusland, van de congregatie voor de Oostersche kerk, van het Pauselijk Oostersch instituut en van de Russische kolonie te Rome. Onze Geneefsche correspondent schrijft ons: De bouwcommissie van den volkenbond Is eindelijk weder eens bijeengekomen en heeft thans kunnen kennis nemen van de naar het heet „definitieve" bouwplannen, die de vijf architecten uitgewerkt hebben voor de drie vol- kenbondspaleizen, die zullen moeten herbergen het volkenbondssecretariaat, de volkenbonds- conferentiezaal en de volkenbondsbibliotheek. De architecten, die de bijeenkomst der bouw commissie persoonlijk bijwoonden, legden met hun -bouwplannen ook de begrooting voor de kosten dezer „definitieve" bouwplannen over. De ontvangst dier voorstellen met hun kos tenberekeningen door de bouwcommissie schijnt nogal koeltjes te zijn geweest. In ieder geval kon van een onmiddellijke aanvaarding nog geen sprake zijn. De commissie heeft be sloten zoowel de bouwplannen als de begrootin gen aan een grondig onderzoek te onderwerpen en zal dan aan het einde van de maand nog maals bijeenkomen, om te overwegen, of zij het verantwoorden kan harerzijds bepaalde voor stellen aan de volkenbondsvergadering te doen. Erg rooskleurig ziet het er op het oogenblik nog niet uit. Onthuld ter herinnering aan den slag bij Austerlitz Zondag was het 125 jaar geleden, dat Na poleon in den slag bij Austerlitz de vereenigde Russische en Oostenrijksche legers versloeg. Te deizer gelegenheid werd Zondag in tegen woordigheid van den Tsjecho-Slowaakschen minister van defensie en generaal Mitelhauer, den voormaligen leider der Fransche militaire missie in Tsjecho-Slowakije, een Napoleon- monument onthuld nabij het voormalige slag veld van Austerlitz, in het Tsjechisch Slavkov geheeten en gelegen op ongeveer 12 K.M. ten Oosten van Brnö (Brünn). Het monument bestaat uit een blok marmer met eenige bronzen platen, waarin zijn aan gebracht een teekening van het slagveld, eenige bevelen van Napoleon en een betuiging van dank van Tsjecho-Slowakije aan Frankrijk voor alles, wat dit land voor Tsjecho-Slowakije heeft gedaan. Met de „Quest" naar de Noordpool Naar Reuter uit Londen seint, zijn vijftien jeugdige onderzoekers, de jongste, die ooit het land verlieten, heden uit Londen vertrok ken met het oude Noordpoolvaartuig van Shack- leton de „Quest". De gemiddelde leeftijd der ondernemende jongelui is 23 jaar. Het doel der expeditie, die 15 maanden denkt weg te blijven, is de mogelijkheid te onderzoeken van een Engeische luchtlijn door het Poolgebied naar Canada. Daarna zal een experimenteele vlucht worden gedaan van Winnipeg over de Noordpool naar Engeland. Bloedige strijd in Alabama De wraak der menigte Naar Reuter uit Emelle (Alabama) meldt, heeft daar een vinnig gevecht plaats gehad tusschen blanken en negers, waarbij zes per sonen gedood werden. Het gevecht begon tusschen een neger en een blanke. Twee andere negers mengden zich in dsn strijd, een hunner sloeg den blanke met een flesch op het hoofd. Een oom van den blanke kwam hem te hulp, doch werd door een neger met vier schoten in den rug gedood. De drie negers namen vervolgens de wijk in een huis van een vriend, dgt weldra door een verwoede menigte blailken werd omsingeld. Er ontstond feen revolvergevecht, waarbij nog een blanke en een neger werden gedood. Toen bestormden de blanken het huis en staken het in brand. Onder de puinhoopen vond men later twee lijken van negers, die in de vlammen waren omgekomen. Later vond men het lijk van den neger, die den blanke met een flesch had geslagen, opge hangen aan een boom. Hij was het slachtoffer geworden van de wraak der menigte. Het vat ongeschonden terug gevonden, maar de inzit tende gestikt NEW. YORK, (H.N.) Een waaghals, Stathakis genaamd, heeft een poging gedaan, om den Niagara-waterval over te steken. Hij had daar toe een vat laten vervaardigen, waarvan de wanden van matrassen waren voorzien, ten einde de schokken te breken. Nadat het vat in het water was gerold, ver dween het spoedig uit het gezicht, doch sedert is het niet meer gevonden, hoewel berekend was, dat het na 3 uur weer aan land zou komen. Waarschijnlijk is het vat stukgeslagen of anders tusschen de rotsen beklemd geraakt, doch de hoop op redding van den waaghals is in ieder geval opgegeven. Een nad'er telegram meldt, dat men Zondag voorbij de versnelling, het vat ongeschonden heeft teruggevonden. Aangezien zich in het vat -slechts een zuurstctfvoorraad voor drie uur be vond, was de inzittende gestikt. Geen menschenlevens te betreuren ROME, 7 Juli. (H.N.) Het Zuid-Slavische stoomschip „Karageorgewitsj", is Zaterdag nacht in de Adriatische Zee in aanvaring ge weest met het Italiaansche motorschip „Fran cesco Morosini" en in het Kanaal van Pasman gestrand. De 400 passagiers, welke zich aan boord van het schip bevonden, werden in de haven van Zara door de „Francesco Morosini" geland. Ook bij Genua heeft een aanvaring plaats gehad en wel tusschen een Italiaansch en een Fransch motorschip. Hier werden echter beide schepen slechts licht beschadigd. IN DE ABDIJ VAN CLERVAUX. Uit Luxemburg wordt gemeld, dat Aartsher tog Otto gedurende drie weken in de aJbdij van Clervaux verblijf gehouden heeft, alwaar hij zich voorbereid heeft op de examens, die hij ibegin Juli aan de universiteit van Leuven moest afleggen. Eenige dagen geleden is ex-keizerin Z-ita den prins per auto gaan afhaloji Volgens een telegram uit Tdkio hebben groote overstroomingen in de provincie Jama- gata, ongeveer 250 K.M. ten Noorden van Tokio, groote verwoestingen aangericht. Het aantal dooden bedraagt 27. Duizenden personen zijn dakloos. De rivieren zijn vijf meter gewassen. De schade wordt op honderd duizend pond sterling geschat. De spoorwegverbindingen zijn door een aardverschuiving versperd. Bruggen en wegen werden verwoest. De oogst is vernield. Verscheidene dooden en gewonden NEW-YORK, 6 Juli (V.D.) Te Asbury-Park in den staat New-Jersey heeft een ernstig on geluk plaats gehad. Door een tot dusver nog niet opgehelderde oorzaak is een vuurwerkfa briek in de lucht gevlogen, waarbij een groot aantal personen werden gedood, terwijl velen gewond werden. Tot dusver konden vier lijken geborgen worden. DE ZUIGELINGENSTERFTE TE LUBECK LUBECK, 7 Juli (W.B.) Het aantal sterfge vallen bij de met het anti-tuberculose-prepa- raat behandelde zuigelingen is tot 53 gestegen. Hindenburg'» bezoek een doorn in 't oog der Franschen? De „Graf Zeppelin", die Zaterdagavond tegen half 12 uit Friedrichshafen was vertrokken on der leiding van dr. Eckener, kwam Zondagmor gen 7 uur te Keulen aan, waar het luchtschip na eerst een groote lus boven de stad te hebben beschreven, een kwartier later op het vlieg veld van de stad vlot landde. Wegens het ongunstige weer bleef het lucht schip slechts een half uur op het vliegterrein. De passagiers stapten uit en dr. Adenauer, de opperburgemeester van Keulen, begroette dr. Eckener, die in den gondel bleef. Nadat de nieuwe passagiers waren ingestapt, vertrok het luchtschip voor de Rijnlandbevrij- dingsvlucht. Alle plaatsen aan boord waren be zet. De voornaamste steden van het bevrijde gebied, o. a. Trier en ^ken werden bezocht en ook Essen en Dusseldorf. Tegen 5 uur keerde het luchtschip naar Keu len terug, om korten tijd later de terugreis naar Friedrichshafen te aanvaarden. Van de 57 vliegtuigen, die Zaterdag te Keulen voor de Rijnlandbevrijdingsvlucht zijn gestart, zijn er 54 Zaterdagavond te Trier geland. Zon dagmorgen zijn nog 5 vliegtuigen uitgevallen. Zondag werden te Keulen vliegdemonstraties gegeven, waarbij de kunstvlieger Fieseler dit jaar voor de derde maal kampioen werd met 1575 punten. Ook het groote Junkersvliegtuig was aanwezig. Dit steeg o. a. op, toen de „Graf Zeppelin" vertrok en beschreef eenige kringen boven de Graf Zeppelin, om tegen 6 uur weer te landen. Te Trier is het bevrijdingsfeest Zondag gran dioos gevierd met de onthuiling van een oor logsmonument, optochten en vuurwerk. Ook de stad Kehl en het gebied van Hanau vierden Zondag den dag der bevrijding. In ge sloten gelederen marcheerden tallooze deelne mers in den namiddag naar een terrein buiten de stad, waar, niet ver van den dom van Straatsburg de indrukwekkende feestviering plaats had. De geheele staatsregeering van Baden was hier bij tegenwoordig; verder waren aanwezig als vertegenwoordigers van de rijksautoriteiten in Baden, de opperburgemeester van de grootste steden van Baden, verschillende burgemeesters van het gebied van Hanau en de directeuren van de vier Badensche hoogescholen. O. a. werd het woord gevoerd door den Badenschen Staats pjresident Schmitt en dr. Wirth. PARIJS, 7 Juli (B.T.A.). Volgens de „Echo de Paris" zou Briand via den Franschen ge zant te Berlijn bij Hindenburg een démarche hebben ondernomen, om den president te ver zoeken, zijn reis naar Rijnland uit te stellen. Men zou den president daarbij gewezen hebben op 1870, toen noch Mac Mahon noch Thiers een bezoek brachten aan het door de Duitsche troepen ontruimde Fransche gebied. Hindenburg zou geantwoord hebben, dat de bezetting van 1870 het directe gevolg was van een overwinning der wapenen, terwijl de Rijn landbezetting rechtstreeksch slechts het gevolg was van de politieke daad van het wapen- stilstandsvoorstel. BERLIJN, 7 Juli. (V.D.) In verband met het .bericht van de „Echo de Paris", dat de Fran sche ambassadeur te Berlijn in opdracht van Briand in verhand met de voorgenomen reis van Hindenburg naar het ontruimde gebied stappen heeft gedaan, wordt van bevoegde zijde te Berlijn verklaard: „De ontruiming van het Rijnland heeft op het ministerie van buitenlandsche zaken met den Franschen ambassadeur een onderwerp van bespreking uitgemaakt in verband met de voorgenomen feestelijkheden in het Rijn land. Hierbij is ook gesproken over de reis van den rijkspresident. De Fransche ambassadeur heeft uitdrukke lijk verklaard, dat de Fransche regeering van zelfsprekend geen protest zal indienen tegen de reis van den rijkspresident. In zoo verre is het bericht van de „Echo de Paris" dus on. juist". Een schietpartij te Wiesbaden WIESBADEN, 7 Juli. (H.N.) In een der voor steden is het Zaterdagavond weer tot anti- separatistische opstootjes gekomen. Een groote menigte verzamelde zich voor het huis van een persoon, die verdacht werd, tijdens de bezetting met de Franschen te hebben geheuld. De ruiten werden ingeworpen, waarop de bewoner van het huis, door zijn broeder geholpen, op de menigte begon te schieten. Ook toen de brandweer en de politie aanruk te, bleven de beiden broeders schieten, zoodat de politie zich ook van haar revolvers bediende. Na eenigen tijd gaven de broeders zich over. De poilitie had de grootste moeite, om hen tegen de woede van de menigte te beschermen. In het geheel werden 6 personen gewond. Bij de door-zoeking van het huis werd nog een groote hoeveelheid munitie gevonden. Is gisteren geëindigd Onze Bruselscihe corresipondent meldt ons: De staking van 12.000 socialistische mijnwer kers in het centrum des lands is Maan dag gëemdigd, omdat de stakers zich tevreden verklaarden met de goedkeuring, in het parle ment, van de wet op de pensioenen der oude mijnwerkers. ENGELSCHE OORLOGSSCHEPEN OP BEZOEK IN DANZIG Drie matrozen zwaar gewond Uit Danzig wordt gemeld: In den nacht van Zondag op Maandag wer den 3 Engeische matrozen door Danziger werk lieden zwaar gewond. Een matroos kreeg 2 steken in de rechter zij en werd bovendien aan het achterhoofd gewond, een tweede kreeg steken in de borst en in de hals hij het strot tenhoofd. De derde kreeg verwondingen aan handen en armen. BOOTONGELUK OP DE SOENGARI 21 opvarenden verdronken PEKING, 6 Juli. (V.D.) Naar uit Moekden wordt gemeld, is op da Soengari-rivier een groote boot met 29 personen omgeslagen. Slechts acht Chiueezen konden worden gered. Do meeste slachtoffers zijn emfgnwUea. HET VERHOOR GAAT MET GROOTE MOEILIJKHEDEN GEPAARD Gecompliceerde stand van zaken BERLIJN, 7 Juli. (W.B.) Naar het pers bureau voor rechtszaken te Düsseldorf mee deelt, moet het verhoor van den massamoorde naar te Düsseldorf met grooter moeilijkheden gepaard gaan, dan de politie aanvankelijk ver onderstelde. Bij de pogingen, om omtrent de afzonderlijke daden, waaromtrent Kürten een bekentenis af legde, een nadere verklaring te ontvangen, sprak Kürten zich zelf dermate tegen, dat noch de politie, noch de rechter van instructie uit deze verklaringen wijs kon worden. Kürten wijzigt zijn bekentenissen voortdu rend, een gedeelte er van heeft hij reeds her roepen. Daarom zou Kürten's geestestoestand thans eerst aan een onderzoek moeten worden onderworpen, waardoor het tegen Kürten inge leide proces uiteraard een vertraging moet ondervinden. De stand van zaken is zoo gecompliceerd, da men er niet op behoeft te rekenen, dat de eerstvolgende maanden het hoofdproces kan geopend worden, daar zelfs het vooronderzoek nog niet afgesloten is. FREIBURG, 7 Juli. (W.B.) In het Boven- Rijndal, in het Zuid-Westen van het Zwarte Woud en boven het meer van Constanz heeft het gisterenmiddag ontzettend gehageld, het geen met wolkbreuken gepaard ging. Aan de te velde staande gewassen werd groote schade aangericht. Het telefoonverkeer ondervdnd ernstige stoornis. In het gebied van Donau-EscMngen traden de beken, die in den Rijn uitstroomen, buiten Jiaar oevers en veroorzaakten een overstroo ming. BERN, 7 Juli. (W.B.) De onweders, die Zon dag boven Zwitserland hebben gewoed, hebben ook in het kanton Genève groote verwoestin gen aangericht. De storm, die ermee gepaard ging, nam boven het kanton den vorm aan van 'n cycloon, vernielde telefoon- en telegraafdraden, ont wortelde boomen en Tukte op verscheidene plaatsen daken mee. Hagel heeft in de wijnbergen en op het bouwland groote schade aangericht. Bijna over al kwam het tot overstroomingen. TRIER, 7 Juli. (W.B.) Volgens de eerste berichten hieromtrent, heeft een zware hagel bui, die Zaterdagmiddag boven het Ruwertal losbrak, ongehoorde schade aangericht. Op het staatsdomein Avelsberg en in het wijnstadje Kasel houdt men rekening met de kans op een volledige vernieling van den oogst. In de nabij gelegen plaatsen moet ongeveer 25 tot 30 pet. van den oogst vernield zijn. In Kasel werden door hagelslag een groot aantal pannen van de daken geruikt en huizen beschadigd. Het water sleurde zooveel losse steenblokken van de wijnbergen mee, dat de daken er mee bedekt werden. Het water scheurde den grond op verschil lende plaatsen open en nam talrijke wijnstok ken mee in de diepte. DRESDEN, 7 Juli (H.N.). Boven Dresden en omgeving heeft een hevig onweder gewoed, dat van een zwaren storm vergezeld ging. Een groot aantal personen hebben verwondingen opge- loopen. Een hunner is daaraan overleden. Van enkele huizen werden de daken afgerukt. Ook de hygiënische tentoonstelling heeft veel schade opgeloopen. Op een kermisterrein in de omgeving werden talrijke tenten omver gewor pen, waardoor eveneens vele personen verwon dingen opliepen. Ook in andere plaatsen van Duitschland heb ben storm, wolkbreuken en hagel vernieling gebracht. Eerlijn o. a. en Heiligenstadt werden Zaterdagavond zwaar geteisterd. Talrijke boe ren in de omgeving van laatstgenoemde stad zagen heel hun oogst vernield en slechts wei nigen hnnner waren tegen hagel verzekerd. Door communisten als projectielen gebruikt RELLETJES TE BREMEN Bij een propagandaoptocht van den Stahl- helm door de arbeiderswijk Groepelingen te Bremen werden de deelnemers door commu nisten, die reeds eenige dagen te voren in pamfletten op gewelddadigheden hadden aan gedrongen, met rotte eieren, bierflesschen en stinkbommen bekogeld. Toen de communisten ook de politie aanvie len, werden zij door de bereden politie uiteen gedreven Zij trokken de -paarden aan de teu gels, waarop de politie van de vuurwapenen gebruik maakte. Vijf en twintig personen wer den gearresteerd. Verscheidene personen zijn ernstig ge wond OORLOGSTUIG Een nieuwe tank voor het Amerikaansche leger NEW YORK, 7 Juli. (V.D.) Ten -behoeve van 't Amerikaansche leger laat de Amerikaansche regeering op 't oogenblik een nieuwe tank bou wen van reusachtige afmetingen die 'n snelheid kan -bereiken te water van 16% kilometer per uur, op onbegaanbaar terrein van 24,75 kilome ter per uur en op gunstig terrein van 115 kilo meter per uur. De rijdende vesting wordt zoodanig inga. richt, dat zij bestand is te-gen bom- en gasaan vallen. De tank zal een lading kunnen be-vatteD van twaalf ton. PARATYPHUS NA HET ETEN VAN PUDDING DARMSTADT, 7 Juli. (H.N.) In een zieken huis te Darmstadt hebben zich bij 50 personea, patiënten en personeel verschijnselen van parv typhus voorgedaan na het gebruik van pudding. Drie personen zijn overleden, de meeste an dere bevinden zich op weg naar beterschap. Alle voorzorgsmaatregelen zijn getroffen, ozn ulthoeMine 4er ziekte te x»orkoimea,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 9