DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN STADSNIEUWS R 53ste JAARGANG DONDERDAG 10 JULI 19SC o. "(5767 ONS BEWAARSCHOOL- ONDERWIJS MILITAIRE OEFENINGEN IN DE HAVEN V- DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN UIT ZWIJNDRECHT benoemingen het orpheus-concert examen nuttige handwerken athletiekkring r. a. k. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS UIT REEUWIJK UIT GORINCHEM NIEUWE SCHIEDAMSCHE ®ÜREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 68085. ABONNEMENTEN: per 3 maan den f 3 25( p. mnd. 1.10, per week 25 ct. Franco p. post 3.75 p. kwartaal. Afz. nummers 5 et Postch. en girodienst 81440 S-OngevalWerzekering 500.- bij overlijden door een ongeval; 500.- bij verliesvan beide lianden, voeten °f oog«£ 250.-- by verlies van "Te Tol'r/atrden als Eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt vinger; 50.— bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25.- bij verlies van eiken anderen vinger. e, DE ADVERTENTIEPRIJS bedraagt voor 1—6 regels 1.55. Elke regel meer 25 ct. Reclames tusschen den tekst 50 ct. p. regel. Kabouter-advertentiën ter grootte van 5 regels 0.50, 10 regels 1.-, 15 regels 1.50; uitsluit, bij vooruitbetaling. Een goede week geleden schreven we naar aanleiding van, de afwijzende beschikking van den Raad op een aanvrage van den beer Klela om op een binnenterrein aan dé Antbonie Muysstraat een Christelijke bewaarschool te Stogen bouwen, onder meer: ..Het komt ons voor. dat de ontplooiing van het bijzonder bewaarschoolonderwijs thans in onze stad meer dan lang genoeg is tegenge houden. En dat het tijd wordt, dat de raad daarvan eens op besliste wijze doet blijken". Deze woorden hebben blijkbaar den bekenden schrijver in Voorwaarts" geprikkeld, en in éen artikeltje van Dinsdagavond neemt, bij daartegen stelling. Waarom is ons niet recht duidelijk en ook de logica van zijn betoog ontgaat ons „De ontplooiing van ons bijzonder bewaar Schoolonderwijs is meer dan lang genoeg tegen gehouden", schreven we. Krijgen we nu van „Voorwaarts'' te hooren dat daar niets van aan is, dat we ons vergissen, dat het bijzonder bewaarschoolonderwijs zich vrijelijk ontplooien kan? Daarmee ware Têchtstreeks onze opmerking aangevallen, maar de schrijver weet wel, dat ar met een rechtstreekscbe-n aanval niet aan te verwikken valt. Hij gooit het dan ook over een anderen boeg. Hij beeft de cijfers eens na gegaan en komt dan tot de conclusie dat er op elke 100 kinderen die de openbare scholen bezoeken, 14.96 naar een openbare bewaarschool gaan, terwijr het percentage voor het bijzon der bewaarschoolonderwijs 18.70 is, aanmerk? lijk gunstiger derhalve. We vragen ons af, wat dat met onze op merking te maken heeft, tenzij om tot de erkenning te komen een erkenning intus- schen die Uitblijft: dat het heele bewaarschool onderwijs een stiefkindje van, ons gemeente bestuur is gew'orden. En dat dus de wethouder ,an ouderwijs met bekwamen spoed dient te Dachten daaraan een eind te maken! Wannéér het bewaarschoolonderwijs dus ook het bijzondere zich vrijelijk ontplooien kan, zal er ook voor de ietwat spijtige opmer- king van den bekenden „Voorwaarts"echrijver geen aanleiding meer zijn, „dat 28 percent van de openbare bewaarschool-kinderen naar het bijzondere lager onderwijs overgaan", omdat dan voor die kinderen de bewaarscholen aan wezig zullen zijn, die hun ouders voor hen wenschen. Eer dan een stellingnaam tegen onze opmer king hadden we van den „Voorwaarts"- schrijver wien het onderwijs in al zijn ge ledingen in onze gemeente ter harte moet êaan, een onderstreeping daarvan verwacht, *ij het dan met de aanvulling voor hem cp baar plaats dat ook het openbaar be waarschoolonderwijs de wrange vruchten plukt Van een staius-quo-overeenkomst, welke uit den tijd is. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur DRANKWET Burgemeester en Wethouders .van Schieaum brengen ter openbare kennis, dat bij hên i in gekomen een verzoek van J. v. d. S-teT te Rot terdam. om verlof voor den verkoop van alco holhoudenden drank, anderen dan sieren, drank, voor gebruik t>er plaatse van verkoop in de beneden-voorlocalitelt van bet perceel Hoog straat 158, alhier: en herinneren eraan, dat binnen twee wekeu na deze bekendmaking tegen het verleenen va.; het verlof hij hun collége schriftelijk bezwaren kun aen worden ingebracht. SCHIEDAM, 10 Juli Ü}30 DE „SCHUTTEVAER" Onze lezers zullen zich ongetwijfeld nog her inneren den fameusen tocht van de kleine Schuttevaer door het Engelsehe Kanaal tijdens een hevigen Z.-W. storm. Glansrijk heeft zij toen bewezen het woeste geweld van stormen en branding te kunnen weerstaan. Op 2 Januari van bet vorige jaar, terwijl in heel Europa een hevige koude heérschte vertrok de kleine notedop van Plymouth, een haven star aan de Z.W. kust van Engeland, en bereikte veilig Londen. Schuttevaer had eenige dagen van te voren aan de persbureaux bericht, dat hij boers zou zotten van Lissabon en via de Azoren naar New-York zou gaan. Indien hij echter wester stormen op zijn kop zou krijgen, zou bij ver plicht zijn een anderen koers te nemen. De westerstormen, zelfs een orkaan zijn gekomen. Ruim 2 maanden zwierf de oude Schuttevaer met zijn mannen op de groote winterkoude zee. Men bedenke ook de „Schuttevaer" is geen mail- stoomer, maar is bedoeld als laatste redmiddel voor passagiers en bemanningen, wanneer een schip in open zee verlaten moet worden. Ge brek aan drinkwater en- proviand, alsmede het feit dat na 2 w— 1-n zeilen op den groot-en waterplas ruin:;-<5 bewezen was, dat de boot aan haar doel beantwoordt, was oorzaak, dat de bemanning zicb op 470 mijl ten Wefeten van de Kanarische Eilanden liet medenemen door een Spaansch stoomschip naar Porto-Rico (West-Indië). Schuttevaer hèeft met de invoering van zijn systeem met groote moeilijkheden te kampen. Er bestaan helaas nog maar altijd internationale zeewetten, welke aan de reeders nog altijd voor schrijven „open reddingsbooten" aan boord van hun schepen. Schuttevaer streeft naar wettelijke invoering van zijn systeem, opdat het verlies aan men- schenlevens zoo klein mogelijk worde, Tot dit doel maakt hij thans een p-ropaganda- tccht door Nederland en laat zijn boot bezich tigen. Verder vertelt hij in Theaters van zijn lotgevallen. Iu Schiedam woont hij vanaf Vrijdag U JuH 'tot en met Donderdag 17 Juli de voorstellingen in de Pandora-Bioscoop bij, waar de nog krasse baas, dde thans 72 jaar is, een hulde zal worden gebracht. Als bijzondere attractie zal hij zelf in een kleine pauze de „zoekers een episode vertellen van zijn Oceaan- tocht. Dat velen hem zullen willen hooren vertellen en zijn bootje, hetwelk ligplaats heeft in de bange Haven bij de Appelenmarkt, zullen willen »ien° dat verdient zijn volhardend streven zeker. Hieronder geven wij een uitvoerig relaas va,n de legeroefsningen. die gisteren plaats hadden, waarvan gisteren wel vermeld werd, dat elders in ons Blad eon uitvoeriger verslag -te vinden was, hetgeen echter niet het geval was, dear dit ons te laat bereikte, om alsnog te kunnen worden opgenomen. (Red.). Met troepen van verschillende wapens is hir een oefening gehouden in het lossen, laden en vervoeren. Deze troepen bestonden uit een bataljon^ in fanterie, samengesteld uit dé schoolcompagnieen van do regimenten, behoorende tot de le .man. teriebrigade, een batterij van het 6e Regiment Veldartillerie en een eskadron van het -e Regi. ment Huzaren. De sterkte van de Infanterie bedroeg 400 man niet 50 rijwielen, van de Cavalerie 15o man met. 125 paarden en 33 rijwielen en van de Artillerie 124 man met 110 paarden 4 vuur monden en 9 caissons. AI deze onderdeelen zijn in den nacht uit hun garnizoenen vertrokken en arriveerden te on. ge veer 8 uur aan de Maashaven Z.z. op het terrein van de Quick Dispatch Stevedore Com- pany. Het geheel stond onder leiding van den lui tenant-kolonel H. de Jongh, commandant van het Regiment Jagers, aan wien was toegevoegd de kapitein L. W. Nijland. Aan de oefening werd verder deelgenomen door een detachement Mariniers, onder leiding van den len luitenant J. S. Rops. De bedoeling van de oefening was na te gaan in hoeverre het mogelijk en aanbevelens waardig was in tijd van oorlog, troepenmach ten, samengesteld uit diverse wapens, per Rijn aak over water naar de bedreigde gebieden te vervoeren. Vanzelfsprekend brengt, een dergelijke wijze van vervoer verschillende moeilijkheden met zich mede, waarvoor echter, blijkens het uit stekende resultaat van de hedenochtend ge. nouden oefening wel degelijk een oplossing, bestaat. Allereerst zal er natuurlijk rekening mee gehouden moeten worden dat de landingstei- reinen uiterst primitief zijn en dat het noodig za! zijn landingssteigers te maken. De landingsplaats, die voor deze oefening was uitgekozen, een onbebouwd stuk land voor de werf „Gusto" aan de Merwehaven, dat vrij steil in het water afloopt, gaf een duidelijk beeld van den toestand dien men in de practijk gewoonlijk zal aantreffen. Een detachement van het korps Pontonniers en Torpedisten uit Dordrecht onder leiding van den "len luitenant G. v. d. Mark was giste renochtend begonnen daar drie aanlegsteigers aan te leggen, waarlangs 3 drijvende kranen van de firma Frans Swartouw gemeerd wer den. Tegen den avond waren deze steigers ge reed en werden zij onder bewaking Van politie- troepen gesteld. j D.i otfc n vlag gisterochtend aan tegen 8 uur. Zoodra de troepen de -vrachtwagens, waar- És zö door den motordienst. uit Haarlem ver- ■voerd waren, verlaten hadden en zich. in aa beste orde bij de Maashaven hadden opge steld ring het commando over op den Reserve- Kapitein van Speciale Diensten C. D. H. Dqx- hoorn, die bijgestaan door 12 officieren van den Vaartulgendienst van den Vrijwilligen Land- het embarqueerén van troepen, v-v. Verwacht wordt: Zwakke tot matigen, in het Noorden meest matige, Westelijke tot Noord-Westeljjken wind, meest half tot zwaar bewolkt, weinig of geert regen, weinig verandering in temperatuur. Fietsers en motorrijders lichten op yai* 's avonds 9.48 tot 's morgens 4.23. DE UAAS HADDEN GISTEREN K-1st vervoeren v« »»«l»PPe« P-nde»; straten van Sch iedam hun „diner GROOTE PROP AG AND A- ZWEMWEDSTRIJDEN Geleld door het succes van vorige jaren heb- h u do beide zwemmeesters van de gemeente, liike inrichting voor hesren aan den H» ven- dijk dit jaar weer groote propaganda-zwem- wedstrijden georganiseerd, en wel op Zaterdag, 26 Juli a.s. des middags om 2 uur. De inschrijvingen voor dezen wedstrijd zijn Dinsdagavond gesloten, e-n toen de beide -„,'ga- niisators eens gingen tellen, bleek het aantal deelnemers in totaal 120 te zijn, en het aantal inschrijvingen ver over de twee hondero. Dat is een succes als noodt tevoren. In verband met dit groot aantal Inscn,in vingen in ecu speciale regelingscommissie benoemd, bestaande uit de heeren Swber, Krabbendam, Companus, Van Schijndel en Aan Doo-n terw ijl de Jury als volgt is samengesteld De heer Wijchers, voorzitter-kamprechter, de •bear Scheerder, starter, en de heeren Bijl, De Regit, Vol, Bouvel, standaard, Scbreuder, en Daalmeijer. Behalve de wedstrijden zal er te genteten zijn van demonstraties wedstrijdzwemm-en door -ciw Schiedamsche Reddingsbrigade en voorts nog van demonstraties door leden van de Schie damsche Roods Kruis transportcolonne. Het belooft een mooie dag te worden, en ware propaganda voor het zwemmen. De wedstrijden zullen toegankelijk zijn voor dames en' heeren. LANTAARNPAAL OMGEREDEN Door een vrachtauto van de firma R. alhier is gistermorgen op den hoek van den Vlaar- dingerdijfc en do Fabrlstraat een lantaarnpaal omvergereden. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 9 uli. Vertrokken: Duitsch s.s. Star met stukgoederen naar Vlaardingen; lal. s.s. Foscolo naar Antwerpen; Noorsch s.s. Melville naar Constaintinopiel; Duitsch s.s. Stanszfurt met stukgoederen via Antwerpen naa Australië; s.s. Hilde naar Hamburg, s.s. Sonja naar Helsingfors; s.s. Ootmarsum ledig naar ArchangtfZweedsch s.s. Rota met boom stammen naar Lidköp-iing. SCHIEDAM, 9 Juli. Aangekomen: s.s. Hilde van Bordeaux; s.s. Sonja van Southampton; s,s. Segel van Gent, alle om kolen te bunkeren in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 10 Juli. Aangekomen; s.s. Ovidia van Santos via Havre met stukgoederen; s.s. Suervier van Hull; Engelsch s.s. Matina van Bremerhaven, beide om te dokken in de Wil- helmtnakaven. CASCO, 10 Juli. Vertrokken: s.s. Felix met papierhout naar Schiedam. GEMEENTERAADSVERGADERING De eerstvolgende vergadering van den Ge meenteraad is bepaald op Maandag 28 Juli a.s. R. K. TB C.-BESTRIJDING HERWONNEN LEVENSKRACHT Men schrijft ons: Voor den verkoop van bloempjes welke ge houden zal worden op Zaterdag 12 Juli a.s. kunnen nog enkele dames boven den leeftijd van 16 jaar geplaatst worden. Ook gehuwde dames die een paar uur disponibel hebben zijn Welkom. Men gelieve zich aan te melden in bet gebouw van den Ned. R. K. Volksbond. Lange Haven 71, tot Vrijdagavond 9 uur. HET COMITÉ WATERPOLO De polocommdssie van den Z.R.O. heeft den wedstrijd S.Z.C. 2—R.Z.C. 2, die door S.Z.C. met 2i werd verloren, gewonnen verklaard voor S.Z.G. 2, daar R.Z.C. is uitgekomen met een ongerecht igden speler, en wel met 5—0. Maandag 14 JuK 'vl' i Openluchtconcert te geven door de Kon, Mannenzangver. „Orpheus" met medewerking van het harmonie-orkest van het Robt Fhil- harm. Gen. Het geheel o. 1. v. Ed. Flipse. Grpheusschulp feestterrein. Aanvang 8 uur. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St, Ambrosius 8 uur, R. K. Volksbond, lederen Maandagmiddag Moedercursus, Zomer 1930. Gebouw R. K. Volkshond, aanvang half 3 werk bij de Theresiavereeuiging aan 't gebouw, van den R. K. Volksbond. lederen Woensdagmiddag van 33% uur gelegenheid tot afhalen van Naaiwerk voor da Missienaaivereeniging, Korte Kerkstraat 6. lederen Woensdagavond om half 9 repetitia „Schiedamsi Mannenkoor" (dirigent Paul v, d. Putten). Groote zaal van den R. K. Volks bond. lederen Woensdagavond van 8 tot 10 uur In den R. K. Volksbond gelegenheid tot het af halen van naaiwerk voor de Theresia-vereeni- ging. Tevens gelegenheid tot aanmelding voor den naaicursus van den R. K. Vrouwenbond. lederen Vrijdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Koninkl. Zangvereeniglng Schiedam's Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed, Flipse. Gebouw R. K. Volksbond. lederen Zaterdagmiddag van 35 uur zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. „Excelsior <- Gebouw R. K. Volksbond. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal, bewerkersbonid ,,St Eloy", Gebouw R. K. Volk» bond. lederen Woensdagavond Moedercursus, Zomer 1930. Gorzen. Aanvang 7 uur en 9 uur. H. KINDSHEID IN DE ST. JANSPAROCHIE Gisteren Is in de St. Jansparochie met veel luister het feest van de H. Kindsheid gevierd. Het was een feestelijke dag voor alle kinderen, die mochten meewerken, propaganda te voeren voor hot prachtige missiewerk en de voort planting des geloofs. De stoet was weer een mooi schouwspel, dat zeker niet nagelaten heeft Indruk te maken op alle toeschouwers. De keurig als paus, als bisschoppen, als broedertjes en zustertjes en nog veel andere personen gekleede kinderen, vormden 'n mooie stoet, die zeker een groote propaganda was voor het missiewerk. BEVORDERINGEN GYMNASIUM Aan het Gymnasium alhier zijn bevorderd: Van de eerste naar de tweede klasse: G. C. C. Broek (m), M- M. Bruineman (m), J. F. Coster (ni) M. C- Fontijne (m), T. Joustra (m), ri v d. Linden, G. de Reus, J. Rjs, a. van Roon, P. Scherpen'isse, A. E. Schotman. Niet bevorderd twee leerlingen Van de tweede naar de derde klasse: J. Bent- hem W. L. v. Dijk, E. de Jong (m), W. J. Knopper E. M. Kornaat (m), W. W. Lands bergen, Clir. E. J- Luteyn (m), M. Minkman fm) j' M. Roeling, J. D. de Stoppelaar, P. J. W. d Toorn, C. J. Welcker (m). Niet bevorderd zes leerlingen. Van de derde naar de vierde klasse: M. C. Boorsma (m), S. Bijl, A. M. L. E. Erkelens (m.), j C de Kok (voorw.), E. G. Lohmeyer (m), M de Meel (m) (voorw.), A. v. d. Most, M. Schut (m). L Thiebout. Niet bevorderd één leerling. Van de vierde naar de vijfde klaSse: W. A. Becker (m), G. J. Geurtsen, G. H. M. v. Huet, G E J. Mooren, J. v. d. Schaar. Niet bevorderd één leerling. Van de vijfde naar de zesde klasse: C. Brou wer. D. P. Dirkzwager, H. N. Dutilh. D. van Heyst, M. Hudiig, P. Kool, J. H. Krediet (m), E. B J. Postma. Niet bevorderd één leerling. Door Burgemeester en Wethouders is tot aankomend bediende ter Gemeente-Secretarie, atd. Alg. Zaken, benoemd D. A. P. W. van dor End. Tot Bode-magazijnknecht bij de Brandweer is door B. en W. benoemd de beer W Klaasspn. H. Aan de Koningin Wilkelminakweekschool te Rotterdam zijn voor het examen nuttige hand werken geslaagd de dames A. E. D. Noorde- graaf en J. Tak, van hier Zooals men weet geeft de Koninklijke Zang- vereeniging Schiedams Mannenkoor Orpheus Maandag 14 Juli a.s. 'n populair concert op het feestterrein, waarvoor 'n keurig programma is samengesteld. Bij dit concert zal er cok weer, evenals bij dat der Grenadiers, gelegenheid zijn, van zitplaatsen gebruik te maken. Dezelfde accurate regeling als de vorige maal zal daarbij worden getroffen. Aan iederen bezoeker van 't concert zal gratis een tekstboekje worden uitgereikt. Daar Orpheus met een schitterend programma uitkomt, en alles doet, om het concertbezoek zoo aangenaam en gemakkelijk mogelijk te ma ken. ook doordat de toegangsprijs uiterst be scheiden is, mag een groote opkomst worden ver-wacht. Men rekenc er vooral op, dat de uitvoering precies 8 uur zal aanvangen. storm, voor paarden en materiaal zorg droeg. Voor het vervoer te water waren 5 -Rijnaken beschikbaar gesteld, 3 van 1000 en 2 van 800 ton. Bij het inladen van de paarden en he£ ma teriaal werd gebruik gemaakt vau 3 vaste kra nen, eveneens van de firma Swarttouw. Voor het overbrengen van denaarden, ongetwijfeld wel het moeilijkste gedeelte van de oefening, had men een nieuw model krat geconstrueerd, dat gebleken is uitstekend te voldoen. De over brenging van een paard van den wal naar het schip, eu dezelfde manoeuvre in omgekeerde volgorde, later bij het debarqueeren in de Mer wehaven, vergde gemiddeld slechts ljj a minuten. Over het algemeen hielden de dieren zich gedurende hun zweeftocht over het water vrij kalm, en mocht er al eens een zijn onte vredenheid over deze wel zeer ongewone wijze van vervoer door een angstig getrappel en ge hinnik kenbaar maken, eenmaal op den vasten grond vertoonden zij weer de volgzaamheid, die een goed legerpaard nu eenmaal eigen is. De troepen, die het wachten benut hadden (,m zich te goed te doen aan den voorraad van de keukenwagens als steeds trok dit spe ciaal zeer de aandacht van het talrijke be langstellende publiek - volgden daarna in de beste orde. Reeds vroeg in den ochtend was de minister van Defensie, mr. dr. Deckers gearriveerd in gezelschap van zijn adjudant, luitenant ter zee j ste klasse Heijdt en den chef van de 2e af- deeling B van zijn Departement, Luitenant- Kolonel J. J. O- baron van Voorst tot Voorst. Z.Exc. lieeft het geheele verloop der oefening met groote aandacht gevolgd. Even later arriveerde nog generaal-majoor Borel, inspecteur van de Infanterie. De tocht van de Maashaven naar de Merwe haven leverde geen moeilijkheden op en reeds tegen half 10 arriveerde de eerste Rijnaak bij de°wer£ „Gusto", waar alles reeds voor de lan ding In gereedheid was gebracht, onder leiding van den Reserve-Kapitein voor Speciale Dien sten L. A. van Gunateren. Ook hier had alles een zeer vlot verloop. Te gen 12 uur stond het legertje weer aan land en een uur daarna vertrok mén in verscheide ne colonnes weer naar de respectieve garni zoenen. De pontonniers konden daarna beginnen met liet afbreken van de steigers. Het resultaat van deze oefening, tot het sla gen waarvan een ieder met opgewektheid en raar best vermogen zijn medewerking gaf, is, dat wél is vast komen te staan dat deze wijze van troepenvervoer, waarop wij in ons water rijk land in geval van oorlog wel heel dikwijls zullen aangewezen zijn, zeer wel mogelijk is. Speciaal viel op de snelheid waarmee alles in zijn werk ging. Alles bij elkaar een leerzame en interessante oefening, zoowel voor het kader als de man schappen, een oefening waarop de leiders met voldoening; kunnen ter nazien-, - --- S. V. H l—S- Z. C. 1 Hedenavond speelt het eerste dameszevental van S,Z.C. in het Zwarte Plasje te Hillegersoerg tegen S.V.H. J voor N.Z.B. de competitie van den Vriüfcg a.s. speelt S.V.V. 2 tegen V.F.C. 2 uit Vlo afdingen en S.V.V. 1 tegen Het Noorden 2 uit Rotterdam. De uitslag S.V.V. 1—Rozenburg 1 wrs 69 tegen 66 punten. TEMPERATUUR IN DE GEM. ZWEMBADEN De temperatuur van het water in de gem. zwembaden bedroeg heden 72 gr. F. MOND- EN KLAUWZEER Onder het vee van J. M. in den 's Grave- landschenpolder is mond- en klauwzeer uitge broken VANDALISME Door de firma M. en Co., distillateurs aan den Noorrtvestsingel werd bij de politie aan gifte gedaan, dat werkjongens van de firma K. aan de Noordvest, gistermiddag met steenen een dertigtal glasruiten hebben vernield. De politie heeft dé daders opgespoord. AANRIJDING Ds ambtenaar van de Arbeidsbeurs de h-eer P. V. alhier, Is gistermorgen op zijn fiets in de Oranjestraat aangereden door een auto. V. bekwam eon groote wonde aan het linker been. De chauffeur reed onmiddellijk door; het nummer van den wagen is echter bekend. WEER GESNAPT. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is door de politie, onder hevig verzet gearres teerd en naar het politiebureau overge bracht de Dinsdag te Leiden ontsnapte psycho paat V. T„ gedomicilieerd te Sneek. Het door hem gestolen rijwielwas nog in zijn bezit. Hij is op transport naar Leiden gesteld. DIEFSTAL. Bij de politie dezer gemeente werd door de N.V. C. van Epenhuijsens' Chem. Fabrieken, alhier, aangifte gedaan van diefstal van de aan een arbeider toebehoorende werkkleeren. Deze kleeding omvat o.a. een blauwe werkkiel, een hemdrok, een nieuw ketelpak, een oud ketelpak, e-en pull-over, een donker geruite winterjas, een manchester broek, een blauwe werkbroek, een fantasiebroek, een blauwe kiel, alsmede gereedschap bestaande uit een duimstok en een kraspen. ONDERZOEK DIENSTPLICHTIGEN. Het nader onderzoek van dienstplichtigen zal plaats hebben op 21 Juli a.s. des voormid- <lags 9l/o uur te Dordrecht in'het Gymnastiek lokaal der Oude Pontonnierskazerne aan de Bultenwalevest. GEVONDEN VOORWERPEN. Als gevonden werden bij de politie aange geven: een fietspomp, D. Los, Rotterdamsche- weg; een beiastingplaatje in etui, Verhoeven, Da Costastraat 20; een rozenkrans in etui, J. Ringelberg, Prins Hendrikdwarsstraat 3 een handschoen, Tempelaar, Ringdijk 57; een fiespomp, B. van Aken, Da Cocastraat 18; een belastingplaatje, J. Francoijs, Prins Maurits- straat; een centuur, A. van Aalst, Oranjeplein 10; een beiastingplaatje, T. Boertje, Linde- aan 22; een pakje damesondergoed, B. Wes- aels, Ringdijk 62; een slot met twee sleutels, J. Euser, Onderd. Rijweg 227een kindsrmutsje M. C. de Jong, Ringdijk 546 en een belasting plaatje, J. van den Berg, Lindelaan.^ Voorts is komen aanloopen bij de Ivok, P. C. Hoofdplein 20 een hondje en komen aanvliegen bij van Dam, Lindelaan S9 een duif met ring, genummerd 578. 11 Juli: Diergaarde, avondconcert Haagsché Harmond-e-Orkest Groote Kerk, orgelvoor dracht Phons Dusch, 8 uur. 13 Juli: Doeletuin, 4e pop. Grenadier» concert, 8 uur Diergaarde, middagconcert Rott. Philh. Gen. 14 Jul i: Groote Schouwburg, Das Land dea Lachelns (Hirsch-Operette) 8 uur (voor vol wassenen). 15 Juli: Remonstrantsche kerk, concert Ferd. Timmermans (orgel) en Annie de Bock- Lambrechts (zang), 8 uur - Diergaarde, avond concert Haagsche Harmonie. Bioscopen: goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 10 dezer in: Royal; Thalia (voor volwassenen)Luxor (voor vol wassenen); Corso (voor volwassenen); Olym- pia (voor volwassenen)Centraal (voor volw.) SCHIEDAM, 10 Juli. Officieele noteering vaa de commissie uit de Kamer van Koophandel, Moutwijn Moutwijn per H.L. ad 46 pCt. zonder fust 13.— zonder belasting. Spiritus Binnenlandsche prima spiritus ad 100 pCt, 23.50 per H.L. Buitenlandsche prima spiritus ad 100 pcu j 13.50—14 per H.L. naar kwaliteit. Alle prijzen zonder fust of zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering HERMAN JANSEN Spoeling Spoeling 0.90. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 79 Juli 1930 GEBOREN: Helena, d. van A. Vredenbregt en J. J. van Noort, Zwartewaalschesrraat 12 Petronella Johanna, d. van A .Meerburg en P. J. Boef Bagijnenbof 8 Maria, d. van A. Marijnen en M. A. C. Roovers Dr. Noletstraat 1 GEHUWD' W. Netten 25 jrt en A. C. W. Veringmeier 18 jr. P. H. Hanou 43 ji. en J- C. Hoefsmit 39 jr. K. Franken 30 jr. en F. Richter 24 jr. J. van den Hoek 31 jr. on J. Leenman 34 jr. P. Witter 24 jr. en B. Prins 2i jr C. A. van der Poel 28 jr. en D. van der Winkel 22 jr. A. van AVagtendonk 26 jr. en C. A. Verhoeven 23 jr. DISTELPLAAG Als in geen jaren tieren de stekels (distels) op het veld. Sommige weilanden zijn zoo dicht begroeid met hoog opgeschoten stekels, dat sommige boeren het voornemen koesteren ze machinaal te doen afmaaien. DIENSTPLICHT GESLAAGD Onze vroegere stadgenoote Mej. Dina Golbft thans Zuster Constantine bij -de Zusters Doml- nicanessen te Neerbosch gemeente Nijmegen* Op 1 October a.s. zullen naar de aanvulhngs- j week voor het expired* reserve overgaan de gewone dienstplichtigen I slaagde aldaar vorige e* der Landmacht van de lichting 1915. De aan deze dienstplichtigen verstrekte rijksgoederen zullen met uitzondering van het zakboekje in October a.s. moeten worden ingeleverd. MET DEN'TIJD MEE De broodbakker C. de Groot in de afdeeling Middelburg is bezig zijn broodbakkerij geheel te moderniseeren. Een heeteluchtoven wordt geplaatst. Lager Onderwijs. EXAMENS Chr. Kweekschool te Gorinchem Derde en laatste gToep. Geexamineerd 6 can. didaten en geslaagd: Mej. J. C. von der Heijden, Gorinchem en de heeren A.de Grutter, Slle. da-echt; K. Kuil, Noordeloos; C. Versluis, Schei luineu en T, van Vugt, Giessea (N.B.Jj ...i,tej

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 1