0. L. VROUW TER NOOD TE HE1L0 1 Het wetsontwerp winkelsluiting VRIJDAG 11 JULI 1930 V MENSCHEN, ZOOALS WIJ ZIJN.. DE PLECHTIGHEID OP RUNXPUTTE Consecratie der nieuwe devotiekapel W VERDRONKEN. R. K. Uni /ersitek CONFLICTEN BIJ WERK VERSCHAFFING? De Nederlandsch-Belgische kwestie INTEGRALE HANDHAVING DER EISCHEN Menschefijk opzicht bij het speïen van het „Wilhelmus" MENSCHEN EN MEENINGEN ADVERTEERT V? Hoe Duitschüand zijn Landbouw beschermt De grootste regel der wijsheid bestaat Wcrin, dat men rekening houdt met de feiten. Zoo volkomen onnoozel doet het tegenover gestelde aan, dat iedereen slechts leedver maak kent, als een ander over de feiten en ïlun onmeedoogende hardheid te klagen heeft. Wie met zijn hoofd tegen den muur loopt, en zich beklaagt over de gevolgen: „daar had een gat in moeten zijn", heeft zijn ver eende loon. Wie moedwillig in het water springt, moet hiet klagen, dat hij nat wordt, of hij stelt zich aan als een krankzinnige. Wie opzet, dat ieder mensch altijd het Soede zocht en niets liever doet dan voor oen ander werken, moet niet klagen, als hij heel erg teleurgesteld wordt. We hebben ter dege rekening te houden &iet de feiten. Ook al heffen velen nog zóó 'dooie leuzen aan. Al roepen we nog zoo hard, dat we naar de natuur terug moeten. Cn dat „den reinen alles rein" is, en dat er biets kwaads steekt in het lichaam van den mensch en dat wij bedorven zijn door de cultuur en door den godsdienst dat alles Zegt niets, en doet het feit, het harde feit Mot verdwijnen: dat de mensch niet is. zoo- als' we zouden willen, dat hij zou zijn. D°ed, laten we geen onedele motieven, geen hewuste en geen onbewuste, veronderstellen hij de voorstanders van gemengde zonne baden, dat wij zelfs allen zouden willen, hat de lichamen geen onrust, geen verlegen heid en geen wellust zouden opwekken hat helpt niets. Het feit ligt er, en het is niet weg te pra- h'n, wij menschen verkeeren niet in dien barad ijstoestand. Als Katholiek hebben we Se&n moeite, om dat feit eerlijk aan te ne m^n en ook niet om het te verklaren. Wij kennen de erfzonde; den val der eerste menschen; den toestand na de eerste zonde, '°on de menschen van elkaar en van zich Ze'f zagen, dat ze naakt waren en zich be ukten. God gaf toen aan den mensch klee- h'hg. Alle gespot, alle gepraat, alle mooie lheorieön helpen aan dat feit niets. Ken verstandig mensch houdt daarmee lening. Wij zijn blij, dat de sociaaldemo. c,'atisclie heer J. A. li. hetzelfde schrijft in •'Voorwaarts": „ln de naaktcultuur, het zonder onder scheid van geslacht gezamenlijk gebruik Van zonnebaden, wil men temgkeeren naar he natuurlijkheid en onschuld der natuur volkeren. Maar de wilden ziju volstrekt in sexueei opzicht niet zoo kinderlijk nnlef en zuiver als men meestal meent. Men heeft bij verschillende stammen van wilden zelfs een veel scherpere schelding tusschen de belde geslachten dan bij ons. Al zien wij in een naakten hals of arm of voet geen zonde en "i daarin voor ons even weinig prikkelends d s in een blooten neus of oor of hand, ten ^Intaakt naakt lichaam van het andere ge lacht zal gedachten en begeerten wekken die de besten verlegen maken en de anderen ■Wellustig, zij hel ook maar alleen door blik en toon openbaar.... Den reine is alles rein Dat is een waarheid; een minder verhevene, blaar ook wezenlijke Is deze: De mensch Is a'ot van kurk" Didcrdanrt, de mensch is niet van kurk. die waarheid en dat feit voor o-ogen mochten heel wat spotters over Katholieke 0l)vattingen in dit punt wel iets inbinden Als wij menschen den invloed van die din- ondergaan, dan blijft het onverantwoor- ^el'jk, jlet openbare leven vol sexueele gemaakt wordt door een gril der motie Dan wor(jt hef niet de groote vraag: is dat mooi, ®c,muwd bet MGR. J. D. J. AENGENENT VERRICHT DE PLECHTIGHEID van lichamelijk standpunt be- of is dat luchtig dan gaat om, of liet sociaal te billijken valt. S,.1J 'eggen van niet, omdat zonder em- Se redenen gevaren worden geschapen. at mag niemand doen en ook niemani delate: en. of bl Dok wij zeggen niet, dat een bloote hals arm of voet zonde is, wij zeggen, steunend k; ^6 feiten, dat de totaal noodelooze ont ging moeilijkheden schept, die men voor 'Kaar moet verwijderd houden. De invloed der beide geslachten op elkaar ;:>at. Heel die vertooning is niet onsehui- "1 haar waren aard höat heeft niets te maken met preutsch- f e'd, met overdreven ascese, met, alles tot maken, het steunt op de feiten. le daarmee geen rekening houdt, moet gevolgen ondervinden. Overbrenging van het Genadebeeld "Woensdag werd door Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent de nieuwe devotie-kapel ingewijd, welke op het bedevaarts-terrein van O. L. Vr. Ter Nood is gebouwd, ter herinnering aan 't zilveren jubileum van de herleving der devo tie tot O. L. Vr. Ter Nood. Om half acht begonnen de plechtigheden der consecratie van de kapel, weike verricht wer den door Mgr. J. D. J. Aengenent. Om 10 uur werd in de Groote Beèvaartska- pel door Mgr. Aengenent een Pontificale -plech tige H. Mis opgedragen. De devotie-kaarsen van de verschillende beevaarten waren aan weerszijden van het middenschip geplaatst. De kerk was geheel met geloovigen gevuld toen de Bisschop door de assisteerende gees telijkheid aan den ingang der kerk werd af gehaald onder het zingen van het „Saeerdos et Pontifex". Het koor zong onder leiding van den heer Kuyper de driestemmige „Missa in honorem Sanctae Mathildis", van Hub. Cuypers. In de beêvaartskapel werd tijdens de Pon tificale H. Mis een stille H. Mis opgedragen door den Zeereerw. Heer prof. W. Nolet De middag bracht het hoogtepunt van dezen feestdag. In plechtige processie werd n.l. het genadebeeld uit de groote beevaartskerk naai de nieuwe devotiekapel overgebracht door Haarlems Bisschop. De devotiekapel was door den heer P. van ICessel uit Alkmaar met een overdaad van witte lelies en frisch groen versierd. Het aantal pelgrims was in den middag zeer groot geworden. Tegen twee uur kwam Z. D. H. de Bisschop met een groot aantal genoodigde geestelijken in auto's op Runxputte aan, afgehaald door de zeer talrijke jeugd van Heiloo en begroet door de vele honderden geloovigen. Nadat Mgr. Aengenent zich in de beevaarts kerk in bisschoppelijk ornaat had gestoken, begon de plechtige processie, waarin het ge nadebeeld van de Beevaartskerk naar de nieu we devotiekapel werd gedragen.. Vooraf ging liet R.K. fanfarecorps „Sint Caecilia" dat onder leiding van zijn directeur, den lieer P. Kuis uit Castricum, de gezangen begeleidde. Daarna volgden de jongens en meisjes van de lagere school, getooid met vlaggen, het rood- wit-blauw en liet Pauselijk geel-wit. Een 30-tal bruidjes wuifde met palmen en bloemen. j Onder het zingen van een smeeklied tot O. L. Vrouw ter Nood schreed de stoet voorwaarts, gevolgd door een 40-tal priesters, waartusschen Mgr. Aengenent. Het genadebeeld werd gedragen door de vier j kerkmeesters van Heiloo; de pelgrims sloten j zich achter de processie aan. J Nadat de lange stoet in de gangen van de pergola en op het plein daartussclien was aan gekomen en Mgr. Aengenent, omringd door zijn pi iesters voor de devotiekapel had plaats genomen, hield de Zeereerw. Heer W. Nolet een toespraak, op het einde waarvan spr. Mgr. ver zocht liet beeld te plaatsen op de plek, waar de pelgrims in de komende jaren zullen komen bidden om de voorspraak en de zegeningen van O. L. Vrouwe ter Nood Met fanfare-begeleiding werd hierna door de aanwezigen gezongen het welkomstlied aan O. D'Jr' 'rot gedicht in 1908 door Mevr. Albertine Steenhof-Smulders en getoonzet door Hub. Cuypers, die zelf de zang leidde Terwijl de nieuwe bronzen klok haar klan ken over het genade-oord galmde, werd liet beeld de devotie-kapel binnengedragen en op den troon boven het Hoogaltaar geplaatst te midden van een berg van witte lelies. Door de geestelijken werd in de Kapel hier na bet „Magnificat" aangeheven. Door 300 kinderen werd hierna Mgr. Aenge nent een lied toegezongen, waarna de beminde kerkvorst naar voren trad om de pelgrims toe te spreken. Toespraak van Mgr. Aengenent Mgr. herinnerde eraan, dat dezen dag de glo rierijke marteldood herdacht werd van de H.H. Martelaren van Gorcum die deze plek ook ge- 1J u ,1 ,1 ole PP Tl rlfiV-ntip MGR. F. J. H. EVERS Afscheid van de R- K. Militairen Vereeniging te Amersfoort njj1 '*et gebouw der R.-K. Militairen Veree- Selt n° Amersfoort waren velen te zamen tl jj?nen ortl afscheid te nemen van Mgr. F. J. gaj 'Vers> wegens zijn eervol ontslag als Hoofd- ^oezenier van Leger en Vloot. Ij ®Seilwoordig waren de zeereerw. heer C. Jqoj- rnan> Pastoor van het garnizoen, de Mn- Aalmoezeniers J. J. Brouwer en H. J. J. Ti'óQVai? Straelen, Maj. Quadelcker, als vertegen- bej-'^'Ser van den Garnizoens-Commandant, Atj'Jdr en leden van A. R. K. O., Hoofd- en êa, ingsbestuiir van „St. Martlnus" en de in Pa't°eu zi-intle R.-K- militairen, fcouis °01' Hartman sprak een woord van wel- Hoor Mgr. Evers en memoreerde het vele, tV0 tot stand gebracht, hog J,rtlen van waardeering en dank werden ®r°Uw Prolcen door nrnjoor-nalnioezeiiier J. J. als b r- dom' Kapitein Ch. E. W. de Haan, Sei-j, ®stuarslid van de A. R. K. O. en door a'8 y' nt ,*dai°or J. J. M. van 't Walderveen, ^Ariitt00»Zitter van Martinus". Mgr. Evers enslotte voor de tot hem gerichte waar mede*,1 6 Woorden en voor de steeds ontvangen Werking. De 21 *"6kierJarigo slagersknecht P. Slingerland te orD is aldaar bij bet baden verdronken. Martelaren van Gorcum cue deze pl-ek ook ge kend hadden als een devotie-oord en, door wier voorspraak wellicht deze devotie tot Maria weer tot grooteren blo-ei was gekomen. Dank daarom aan God, Die deze streek zoo heeft gezegend en aan Zijn H. Moeder Maria, die deze streek weer wilde bezoeken en er blijven teneinde onze veelvuldige nooden te lenigen. Een golf van nooden, nooden naar ziel en lichaam en maatschappelijke nooden gaat over de mensehlieid en zoo ooit, dan moe ten we thans tot Maria verzuchten „Salve Ile- gina Mater Misericordiae, ad te suspiramus, gemenles et flentes in hac lacrlmarum valle." Zij is onze Koningin, niet een Koningin, die zich afzijdig houdt van de haren, maar een Koningin en Moeder van barmhartigheid. Het vorig jaar heeft mgr. het beeld getooid met den rozenkrans, het geschenk van Z. H. den Paus, die zijn zegel wilde drukken op deze aloude devotie tot O. L. Vrouwe ter Nood; tot wie we bidden: eja ergo advocata nostra! Wees dan Maria onze voorspreekster. Mgr. eindigde met de bede tot Maria, dat in dit 'bisdom en ver daarbuiten de devotie tot Maria tot grooter bloei mocht komen. Spontaan werd door de geestelijken hierna het „Salve Regina" aangeheven, dat door alle aanwezigen werd meegezongen. Nadat nog een lied ter eere vail St. Willibrord gezongen was, was de plechtigheid ten einde. De kapel is gebouwd op dezelfde plaats van de oude devotie-kapel en opgetrokken uit ruwe blokken nivel-steen, de vele kleurschakeeringen van dit harde natuursteen geven het bouwwerk een schilderachtigen aanblik. Het bouten dak is van couvert leibedekking voorzien. Het interieur van de kapel is in lichte kleu ren gehouden. Het altaar is van natuursteen. De vloer is met roode Zuid-Limburgsche tegels belegd. Vóór de kapel is in 'n groot vierkant een per gola (ambulatorium) of wandelgang gebouwd, welke als een vergrooting van de devotie-kapel beschouwd kan worden. Rond deze onoverdekte wandelgang trekt de processie. Het voorportaal, in kapelvorm gebouwd, is eveneens uit ruwe nivelsteen opgetrokken met een wijden boog van bewerkte nivelsteen. In een open, uit ruwe uivel-steen-blokken gebouwde koepel is een nieuwe bronzen klok opgehangen. Met den bouw van deze nieuwe devotiekapel is begin Maart van dit jaar begonnen. Archi tect was Jan Stuyt uit Den Haag; aannemer de heer A. J. W. v. Sambeek te Heemstede; uit voerder de heer L. Dijkstra te IJmuiden Oost en opzichter de heer Joh. II. van Galen, hoofd opzichter van het philosophicum te Warmond. BONDSDAG „ST. ERANCISCUS" Een bezoek aan de H. Landstichting Zondag zal do Nat. R. K. Vereeniging van Geheelonthouders onder Ned. Spoor-, Tram- en A.T.O.-Personeel haar jaarlij kachen Bondsdag homion op de H. Landstichting te Nijmegen. Het program is als volgt: Aanvang der II. Mis, die zal wo-rden opge dragen voor den overleden Bondsadviseur Pater Fdefonsus en verdere overledenen dezer orga nisatie, om 11.45 in de Cenakelkerk od de H. Landstichting door Pater Norbertus O.M.C. uit Breda, welke tevens onder deze H. Mis e-en korte toespraak zal houden. Deze H. Mis zal door een klein koor met Liturgische gezangen worden opgeluisterd. De Bondsvergadering zal om half twee aan vangen waar Pater P. Tummers O.P. uit Nijme gen zal spreken. Deze vergadering zal worden opgeluisterd mot enkeie zangnummers door den heer A. A. W. J. van Hedel uit Doetinchem met piano begeleiding van den heer Hamac'her Ju uit Nijmegen Vervolgens zal om drie uur, 11a beëindiging der vergadering, onder leiding van aldaar ver- toegevende pa'.e. s, ter bezichtiging dezer instel ling een rondgang gemaakt worden. fflMiffiFifiw DE LAATSTE OPNAME VAN DEN BALLING TE DOORNgemaakt ter gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest van den ex-kroonprius. Deze foto, nu voor *t eerst gepubliceerd, stelt den balling voor te midden van zijn gasten, die hout gaan hakken, o.a. de aartshertog van Mecklenburg en prins Eitel Friedrick (rechts) R. K. LEERGANGEN De afdeeling kerkmuziek van het Conservatorium Aan het Conservatorium der R. K. Leergan gen te Tilburg, afdeeling Kerkmuziek, is met gunstig gevolg het examen voor Organist afge legd door de heeren: P. C. W. v. d. Peet. Bergen op Zoom; G. J. B. Schollaert, Tilburg; J. M. iJwasen, Vessem. Aan deze candrdaten werd tevens door den voorzitter van de St. Gregoriusvereeniging in het BiEdom te 's-Hertogenboseh, het diploma der Vereeniging uitgereikt. Als examen-commissie fungeerden, behalve de docenten prof. dr. A. Smijers, directeur en W. van Kalmthout, pastoor F. N. Mannaerts en J. Winnubst RETRAITE VOOR MEISJESSTUDENTEN. Van IS Augustus tot 22 Augustus zal in 't pensionaat „Regina Coeli" te Vught de jaarlijk. sch-a retraite voor meisjesstudenten en abitu riënten worden gehouden. Voor deelname geve men zich, liefst vóór 10 Augustus op bij: Jo Verbeek, Molenstraat G5, Oss. BROEDER ADRIANUS f Gisteiwn overleed op 79-jarigen leeftijd in liet klooster Brakkenstein te Nijmegen de eerw. broeder Adrianus, in de wereld A. Kooymans uit Mook, die dezer dagen nog zijn 40-jarig pro- fessiefeest vierde. NA DE CONSECRATIE VAN DE NIEUWE KAPEL BIJ DE RÜNXPUT BIJ HEILO, werd het genadebeeld van O. U Vrouw ter Nood, uit de oude kapel overgebracht; Mgr. Aengenent achter het beeld in de processie EENIGE BIJZONDERHEDEN OVER DEN NIEUWBOUW Over den nieuwbouw van de R. K. Universi teit geeft W. H. in ^.Vox Carolina" nog de volgende bijzonderheden: De bouwmeester die de opdracht kreeg, stond voor een zeer moeilijke taak, immers behalve aan de normale eischen van aesthe- tiek en doelmatigheid, diende zijn project te voldoen aan den eisch van de schenkster van het terrein i.e. de gemeente, die een op zich zelf staand gebouw, dus geen „etappen ge bouw" wenschte en anderzijds de financiën der Radboud-stiehting niet liooger mocht belasten, te meer nu het zich laat aanzien dat er, zoo lang geen uitbreiding van 't aantal faculteiten plaats vindt, genoegzaam studieruimten in de instituten en in bet Keizer Karelplein-gebouw te vinden zijn. Bij zijn eerste ontwerp dacht architect Van Ooijen zich een hoofd gebouw, met een breede frontgevel aan liet Julianaplanlsoen, eenigs- zins aansluitend aan de vis a vis gelegen Meisjes-H. B. S. Aan dit p'.an wilde de Radboudstichting echter geen uitvoering geven, aangezien een dergelijk groot gebouw om de reeds hierboven aangehaalde redenen, ongebruikt zou blijven. Het thans in uitvoering komende plan voorziet allereerst in de behoeften aan een aula, met daarbij behoorende zalen als receptie-, wacht en proffenkamer, vestiaires enz., terwijl tevens rekening is gehouden met een mogelijk zich uitbreidende behoefte aan collegezalen. Het direct in 't oog springende voordeel van dit project bestaat hierin, dat 't gebouw in de zen vorm. als een zelfstandig geheel beschouwd kan worden, terwijl men later wanneer behoef ten zich voordoen, niet gebonden is, aan ver deren uitbouw van het huidige plan (al heeft men er wel ter dege rekening mee gehouden dat deze uitbouw, de meest waarschijnlijke zal zijn) doch ook het eerste of een geheel ander plan weder ter hand kan worden geno men. Op het 11.800 M2. groote terrein, zal het nu geprojecteerde gebouw uiteraard der zaak een naar verhouding minieme indruk moeten ma ken. maarRome is immers ook niet in 1 dag gebouwd. Architect Van Ooijen, van het bureau Rob bers uit Haarlem was zoo welwillend ons in een onderhoud nog de volgende gegevens te verstrekken Het gebouw zal verrijzen op dat gedeelte van 't terrein dat begrensd wordt door Bijle- veldsingel en Wilhelmina-singel, en wel in den N. W. hoek (dus aan de zijde van de Sloet- straat). De 20 M. lange frontgevel bevindt zich een 10-tal meters naar het middenpunt van 't terrein; vóór het gebouw komt zoo doende een driehoekig vrij terrein met oprit ten voor auto's Gelijkvloers bevinden zicli een liall, vestibule met trappenhuis, de aula, plaats biedende voor 400 personen, met een podium en l;ovengalerij, voorts: receptie-zaal, professoren en autoriteiten-wachtkamer, loge voor den pedel, garderobe en toiletten. De hall wordt uitgevoerd in marmer. De aula lieeft een parketvloer met vermoedelijk tegel- lambrizeering in houtwerk; het jilafond is vlak; op het podium bevinden zich amphi- theatersgewijze de zetels voor de professoren met spreekgestoelte. De oppervlakte der aula bedraagt 22—10 M. Op de tweede verdieping waartoe een dubbele trap leidt bevinden zich 3 zalen die ingericht kunnen worden als collegezalen. Het gebouw wordt opgetrokken in roode bak. steen, met witte dolomiet en gedekt door dof zwarte verglaasde pannen. Rondom het gebouw wordt een helc-afsluiting geplaatst. Indien zich geen onvoorziene omstandig heden voordoen, zal met den bouw reeds Aug. begonnen worden, terwijl een tiental maanden later dps in Juni of Juli 1931 het geboiAv vol tooid zal zijn. Club van protestantsch studeerenden opgericht Na goedkeuring van den Rector Magnificus is opgericht een club van Protestantsch-Stu- deerenden aan de R. K. Universiteit te Nijme gen, die zich ten doel stelt de bestudeering van alle actueele problemen tot verdieping van de persoonlijke levensbeschouwing der studenten, waartoe zij gebruik maakt van periodieke bijeenkomsten, aanknoopen van interacade miale betrekkingen enz. Nadere inlichtingen kan men verkrijgen bij mej. Ida Groenewout Dorpstraat 178 Hees bij Nijmegen. Communisten die een blauwtje loopen Gisteren arriveerde te Reilen een auto met acht communisten uit Amsterdam, die tracht ten zich in verbinding te stellen met de te werk gestelde Amsterdammers bij de werkver schaffing, aldaar. De burgemeester van Beilen, de heer J. C. Manssen, bijgestaan door de politie, wist ech ter te beletten dat de communisten mat de te werk gestelden in contact kwamen. Bij onze Zuiderburen weer een der voornaamste nationale aan gelegenheden Onze Brusselsche correspondent schrijft: Het nationaal comité voor de binnenvaart, het organisme dat o.m. de campagne heeft ge voerd inzake de Rijn-verbinding van Antwer pen, publiceert zijn rapport over bet jaar 1929—1930. Over de Nederlandsch-Belgische kwestie wordt daarin o.m. gezegd: „de kalmte waarmee de publieke opinie in België indertijd de be handeling van het Nederlandsch—Belgisch tractaat door het Nederlandsch parlement volg de, heeft ln Nederland den indruk gewekt, dat men zich in België slechts matig voor dit vraagstuk interesseerde. Sindsdien is daarin groote verandering ge komen. Het vraagstuk is thans tot een onzer voornaamste nationale aangelegenheden ge worden. De Belgische pers spant zich bijzonder in. Wij zouden trouwens ten zeerste ongelijk hebben, wanneer wij onze eischen niet integraal zouden handhaven. Nederland kan niet blijven weigeren met ons te onderhandelen, omdat enkele zeer in vloedrijke Rotterdammers de idee blijven pro- pageeren, dat de directe verbinding tusschen AntwerpenHollandsch Diep, de dood zou zijn voor Rotterdam. Zelfs met het direct ka naal staat Antwerpen nog een dag ten achter bij Rotterdam, en iedereen weet, dat een der gelijke handicap het onmogelijk maakt het massa vervoer, waarvan Rotterdam de speciali teit heeft, naar Antwerpen te verplaatsen. Gelijk wij reeds zoo dikwijls hebben ver klaard is ons eenig deel aan Antwerpen en Gent het aandeel in het Rijn-vervoer te ver zekeren, dat zij voor den oorlog hadden en dat thans al meer en meer afneemt. Nederland zou nu al moeten beginnen met baggerwerken voor de sluis van Terneuzen en met een wijziging van het reglement voor het versassen der Rijnschepen. De huidige stand van zaken veroorzaakt groote vertraging, welke gemakkelijk kan vermeden worden en waartegen de Nederlandsche schipperij overi gens ook reeds geprotesteerd heeft". Het rapport behandelt verder den strijd tus schen spoorweg en binnenvaart. Vorig jaar werd deze voornamelijk gevoerd door toepas sing van speciale tarieven. Thans zocht de nationale maatschappij van spoorwegen naar nieuwe middelen n.l. vrijstelling van betaling van een gedeelte van het super dividend aan den Staat. De ongunstige financieele toestand der maatschappij zou haar er toe gebracht hebben een dergelijk verzoek aan de regeering te doen, maar dit zou een nieuwe subsidie zijn om de binnenvaart te bestrijden en een poging om de irrationeele methodes voort te zetten. De maatschappij deed beter de speciale tarieven af te schaffen om daarmee haar ongunstige financieele petitie te verbeteren. HET INCIDENT OP DE O.S.V.I A. TE MADIOEN. Antwoord van de regeering op de vragen van het Volksraadslid Suermondt BATAVIA, 9 Juli. (ANETA). In antwoord op de schriftelijke vraag van bst lid van den Volksraad den heer B. J. Suermondt, in houdende het verzoek 0111 inlichtingen, betref fende de weigering van de leerlingen van de Opleidingsschool voor Inlandsche Ambtenaren (O.S.V.I.A.) te Madioen om het Wilhelmus te spelen als welkomstgroet voor den resident bij dienij komst op het jaarfeest van de school, heeft de Regeering o.a. het volgende medege deeld; Door eenige leerlingen van genoemde school vis aanvankelijk bezwaar gemaakt tegen het spelen van het Wilhelmus als welkomstgroet voor den resident. Later besloot het bestuur van de vereeniging „Mardi Oetomo" het Wilhelmus toch de zullen spelen, waarop 2 leden der ver eeniging zich onmiddellijk naar den resident be gaven en hem mondeling hunne excuses aanbo den, hetgeen later schriftelijk werd herhaald. De resident aanvaardde de aangeboden veront schuldigingen. Het was toen echter reeds te laat om nog te versshijneii op ds feest-voor- stelling. De Regeering is op grond van de resul taten van het naar aanleiding van deze quaes- tie ingestelde onderzoek geneigd aan te ne men, dat de aanvankelijke weigering niet zoo zeer is te wijten aan gevoelens van afkeer tegen het Nederlandsch gezag als wel aan een in aanstaande bestuursambtenaren onvoorwaar delijk af te keuren gebrek ar.n durf om open lijk in het bijzijn van nationalisten van eerbied voor dat gezag blijk te. geven. Slechts een Osviaan is hiervoor gestraft met intrekking van zijn aanwijzing tot candidaat inlandscli ambtenaar bij bet Binnenlandsch Bestuur, waarop het einddiploma der school anders recht geeft. Een andere leerling is vcor 10 dn gen uit do inrichting verwijderd. Het gaat niet ieder voor den wind! Niet in zaken, maar ook niet in de liefde. Een heele menigte menschen begint al zóó vroeg met hetgeen ze liefde noemen, dal ze tegen den tijd, dat eigenlijk de liefde zou moe,ten komen, alleen blijven staan. Ook schijnen er altijd nog menschen te bestaan in onze maatschappij met haar ge makkelijk verkeer, helaas ook gemakke lijke verkeering die niet in de gelegenheid komen met anderen kennis te maken. ln zoo'n toestand helpt de advertentie. Tenminste ze moet helpen. Een fatsoenlijk mensch heeft een niet kleinen tegenzin voor dat „meer en meer gebruikelijker middel. Niet zonder reden mcenev ze, dal zoo'n advertentie %oel eens als grap wordt geplaatst door iemand, die graag een album vol portretten heeft. Daarom, en om andere redenen, doet iemand goed, in zoo'n geval de voorzichtig heid in acht te nemen, die niet alleen de moeder der porceleinkast is, doch ook der wijsheid. Maar of een huwelijksadvertentie helpt. Ook wel eens van den wal in de sloot. Zoo kennen wij het geval van een zeer eerzaam man, die „langs dezen meer en meer gebruikelijken weg" een vrouw zocht, en zoo'n groot getal brieven kreeg op zijn aan bod of aanzoek (ivat moet het zijn?) dat hij niet wist, wat te doen. ,Had ik nu maar een of twee brieven ge kregen, dan wist ik het wel", zuchtte hij, maar nu kan ik er geen richt mee schieten Zou ook hier opgaan het gezegde: dat de besten „blijven zitten"? Dan hebben we meteen een reden, waarom hier en daar een huwelijk wel eens tegen valt. Ook een reden om te.... adverleercn. Wie weet. uit die besten komen er dan misschien wel voor den dag! ADRES VAN DEN NED- R- K. MIDDEN STANDSBOND AAN DE EERSTE KAMER Op aanvaarding van het wetsontwerp aangedrongen „Het Hoofdbestuur van den Ned. R. Iv Mid denstandsbond stelt er prijs op, langs dezea weg bij Uw College aan te dringen op aanvaar ding van het wetsontwerp, regelende de winkel sluiting, dat aan Uw oordeel is onderworpen. Hoewel de economische positie van den han- deldrijvenden middenstand geenszins van dien aard is, dat een beperking der bewegingsvrij heid van overheidswege in geen enkel opziclu bezwaren met zich mee zou brengen, doen toch naar ons oordeel de voordeelen van sociaal- economischen en godsdienstigen aard de ba lans met beslistheid overslaan ten gunste van de totstandkoming van dit wetsontwerp. Hoewel het bestuur zou kunnen volstaan met te verwijzen naar de argumenten, welke de regeering ter verdediging der regeling ter tafel heeft gebracht, en naar hetgeen de voorstanders der regeling bij de openbare behandeling in de Tweede Kamer hebben gezegd, meent het goed te doen in het kort enkele dier voordeelen te memoreeren. 1. Vele winkeliers zullen een meer mensc'n- waardig bestaan verkrijgen, wijl zij niet meel de gansche week van 's morgens vroeg tot 's avonds laat de slaaf van hun zaak zijn. Meer tijd zal kunnen worden besteed aan het huis gezin en aan de opvoeding der kinderen. Het gezinsleven, waaraan ook de vrouw, soms meer dan de man. thans wordt onttrokken, zal tof grooter bloei kunnen komen. 2. De wet zal een einde maken aan de moei lijkheden, waarin het Werktijdenbesluit heeft gebracht de middenbedrijven, die slechts met veel moeite en kosten zich kunnen aanpassen aan het Werktijdenbesluit. 3. De winkeliers zullen meer tijd te hunner beschikking krijgen, welke zij kunnen benutten voor eigen ontwikkeling als zelfstandig zaken man. De vrije tijd beteekent voor de betrokkenen, die hem wenschen te gebruiken, geen econo misch verlies, doch winst. 4 Aan den ongewenschten toestand, dat in naburige gemeenten geheel afwijkende regelin gen der winkelsluiting bestaan wordt een einde gemaakt. 5. Als principieele voorstanders der Zondags- sluiting zien wij alleen in de regeling van over heidswege de mogelijkheid om tot daadwerke lijke Zondagssluiting te komen, daar blijkens de ervaring langs vrijwilligen weg deze veelal niet is te verkrijgen. De mogelijkheid van economisch nadeel in sommige gevallen mag o" i. geen motief zijn om Zondagssluiting, die om godsdienstige en sociale redenen zoozeer gewensclit is, niet iu te voeren. Wij mogen ten slotte er op wijzen, dat blijkens de ervaring met gemeentelijke wiukelsluitings- verordeningen. de winkeliers, na kennismaking met deze regelingen, deze zeer wisten te waar- deeren, en putten uit deze ervaring liet vert,rou wen. dat zulks ook met het aanhangige wets ontwerp het geval zal zijn." XERIIOOGING VAN INVOERRECHT OP BOTER Misschien reeds 15 dezer in werking De airectie van den Landbouw deelt mede, dat, blijkens telegrafisch bericht van Hr. Ms. gezant te Berlijn, het verhoogde invoerrecht op boter (50 M. per 100 Kg.) zeer binnenkort, misschien reeds 15 dezer en uiterlijk 1 Au£ a.s.. in werking zal treden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5