ALGEMEEN OVERZICHT. DE ONTZETTENDE MIJNRAMP IN SILEZ1Ë De derde soort De zuigelingensterfte te Lubeck Cholera-epidemie op de Philippijnen HARTVERSCHEURENDE TOONEELEN Nog een glimp van hoop? WONDERLUKE REDDING VRIJDAG 11 JULI 1930 tfegmaals: de schoolstrijd in Frankrijk THANS IS SOUTHEND EEN STAD De bomaanslag op de sovjet legatie te Warschou VASTGEKLEMD OP EEN DER VLOTTEN Gemiddeld vier per dag VALSCHE MUNTERS GEAR RESTEERD ALCOHOL-SMOKKELJACHT BERMUDA EN HET DRANK VERBOD DOOR HET GAS VOLKOMEN VERRAST DE SPOORWEGRAMP VAN HAL KOERDEN EN TURKEN Zooals te verwachten was na het succes, dat Herriot in de hamer de vorige week had be haald met de voorstellen tot viering van hei 50-jarig feest der leeken-staatsschool, waar hij zich de mogelijkheid van een anticlericale meerderheid in de kamer demonstreerde, heb ben de radicaal-socialisten den strijd onmiddel lijk hervat, zoowel om het kabinet-Tardieu in moeilijkheden te brengen, als om den verkie zingsstrijd van 1931 te plaatsen in het teeken van het anti-clericalisme, teeken in hetwelk een hervatting van het door den onderlingen strijd tusschen radicalen en socialisten verscheurde kartel mogelijk is. Dat de strijd door links gezocht wordt, blijkt Wel uit 't feit dat de veldslag, "Woensdag in den senaat geleverd, slechts tot aanleiding had een interpellatie over een onbeteekenende kwestie. De radicaal-socialistische senator Jean Philip interpelleerde den minister van onderwijs over het feit dat aan een schoolopziener van de Academie en enkele lager-onderwijs inspecteurs in het departement Gers verlof geweigerd was om deel te nemen aan een anti-clericale meeting Voor de eenheidsschool en voor de verdediging van de laiciteit. Volgens den interpellant had de federatie var. laicistische vereenigingen groot gelijk een dag van „laicistische verdediging'' te organiseeren in een district, waar de bisschop en zijn coad jutor ten strijde trekken tegen de laicistische idee. Hij was vooral woedend op de „Journal des Débats" die ruchtbaar had gemaakt, dat de manifestatie deel uitmaakte van een cam pagne van het syndicaat der communistische onderwijzers. Begrijpelijk ging het niet om de feiten zelf, maar was het doel de regeéring, in 't bijzonder Tardieu te treffen, die verleden week de laici- teitsformule van den heer Thompson heeft dur ven aanvaarden, die welke het woord neutra liteit insluit. Zulks is een verschrikkelijk euvel in de oogen van de vrijmetselarij, die niet alleen den godsdienst buiten de school wil houden, maar de school tot het instrument van de gods- dienstbestrijding wil maken. Het debat kreeg dan ook van den aanvang af een algemeen politiek karakter en de heer Philip constateerde, dat minister Mariaud (tu- dicaal-senator en minister van onderwijs) te Clermont-Farrand het congres van de magou- nieke Liga voor het Onderwijs was komen bij wonen. De schoolopzieners, de prefect, die de orders had gegeven, waren dus volgens hem buiten de zaak, en hij wilde zeggen: minister Marraud ook, zoo hij daarmee piet in tegen spraak was gekomen met. hot feit van zijn interpelleer-en. Waarom hij Marraud hij z n aan val voorbijging, met hem te vragen, was over uw reis naar Clermont-Farrand wel eenstem migheid in het kabinet? Al heol spoedig bracht de interpellant de dis cussie op het jongste kamerdebat. Hij kon het Woord neutraliteit niet verdragen en zei dat Tardieu bij dat debat een houding had aangeno men, die zulk een afgezwakte opvatting van de republikeinsche laiciteitsgedachte weergeeft, dat hij den raad scheen te volgen „gardez vous gauche, gardez vous a droite Welke aardig heid door den handigen Tardieu direct terugge kaatst werd met den uitroep „zooals de radi caal-socialisten te Bergerac". De sfeer van „bataille" was er. Doch een kitacipellant hijeft maar vijf minuten om zijn fntérpellatle in te leiden. Senator Philip, die op het woord „Bergerac" door een wesp scheen gestoken, beet Tardieu toe: „Gij hebt van Ferry den man van de Fransehe continuïteit willen maken, wij zien in hem den man van de lai citeit." „Maar gij hebt hem juist in den naam van de" laiciteit omvergeworpen," riposteerde Tar dieu, die door zijn slagvaardigheid nimmer ver laten schijnt te worden. Het debat werd aanstonds heftig. Senator Philip riep uit: „de onderwijzer in de school, do pastoor in de kerk," maar hij zei er niet bh. dat hij die kerk wil sluiten. Hij verweet Tardieu met het woord „laiciteit" ook de idee te willen laten vallen, welk verwijt helaas kant noch "Wal raakt. En (le senator plaatste liet vraagstuk °P zijn waar terrein door te verklaren: „De strijd wordt geleverd rondom de laicistische school. Het is op haar dat de werkelijke con centratie zal plaats hebben. Wij zijn repu blikeinen die nimmer draaien (minister Mai- raud: „en ik dan?") de laiciteit maakt deel hit van de nationale bewerktuiging, voor ha vens en wegen." En waar de heele linkerzijde van den senaa. applaudisseerde, alsof men bij een bokswedstryu hms, daar zag de heer Philip de kans schoon v°or den aanval en vroeg de prioriteit voor een dagorde, waarin de senaat zijn getrouwheid aan laiciteit moest bezweren en de afkeuring Van het uitgevaardigd verbod tot deelneming aatl de laicistische betoogingen moest afkeuren. Natuurlijk had de linkerzijde met deze inter gratie vrij spel. Er is geen sprake van, of er ®staat in den senaat een groote meerderheid rrle Principieel voor de laicistische sclioo is. e^ben (je radicalen reeds op het kantje a c e l^rderheid, de rechterhelft is samengesue f blt onverschilligen, die met den wind van liet. loment meedraaien en overtuigde laicisten. De teitelijke rechterzijde vormt er een minderheid, If de kamer is de regeering bovendien -in de joinderheid gebracht bij het petroleuinwetje, dat et nieuwe regiem van den petroleuminvoer, oitelijk het nieuwe uitgeven van het monopo- m wilde doorvoeren, doch de regeering is zoo geweest niet de vertrouwenskwestie te stel- 611 in een zaak waarbij zooveel belangen door een- zijn gemengd en die maar voor een deel van Politieken aard is. ■Maar het is hoogst onplezierig voor het ka 'het zoo gerameid te worden. Eén ongeluklci- Sen stoot katj het doen omduikelen. Er was dus °or Marraud, die niet zoo bijzonder sterk is. Getl groote voorzichtigheid noodig om niet het ministerie te doen uitglijden. Vlak voor den hationalen feestdag en voor het zomerreces het ministerie om te gooien, welke mooie kans voor eco zaken-kabinet met de radicalen er in. Wie 'eet, hoe het dan in het najaar zou loopen. e radicalen hebben altijd de hoop, dat het roebel water hun gunstig is. Marraud is ongetwijfeld de meest met links ïevriende minister in het kabinet en waar hij Z°° loyaal Tardieu steunt, daar was het ook v°°r hem persoonlijk hoogst onaangenaam de corzaali te worden van den val van het mini sterie. zijn verklaring is hij ongetwijfeld handig cweest. Hij begon met te zeggen, dat de iaicis- .'sclie manifestaties zijn sympathie hebben, wat c ereen weet. Hij verwierp het verbod op het t^l't van de autoriteit der regeering en zei niet willen, dat ambtenaren werden bloot gesteld fu bi;ieenkomst, waartoe ze krachtens hun re ,e "itgenoodigd waren, de critiek op de gearing te moeten aanhooren. En volgens de Proepingen tot de bijeenkomst was het karak- Vanr 06 meetinS een censuur op het beleid gouvernement. Twee radicaal-socialis- den <leput(*s' rtie voor het gouvernement had ee gestemd, waren niet geïnviteerd. De bij 'komst, had een vlakweg anti-gouverneinen- karakter. Voor den raad van den prefect, dat de ambtenaren zich van het bijwonen dei- meeting hadden te onthouden, neemt Marraud dan ook de verantwoordelijkheid op zich en verklaart dien overeenkomstig den geest van het ministerie. Als de hooge ambtenaren kun nen deelnemen aan anti-gouvernementeele de monstraties dan wordt elk gouvernementsbeleid onmogelijk gemaakt. Trouwens als de laicisti sche school wordt aangevallen is het altijd ge makkelijk haar verdedigers bijeen te brengen. Het duidelijk politiek karakter van de inter pellatie bracht den minister-president op de tribune. Hij wees de censuur van het gouver nement voor liet uitgegeven verbod af. De pre fect had eenige dagen te voren het gouver nement gewaarschuwd, dat hij van oordeel was, dat de plaats der ambtenaren niet was in deze anti-gouvernementeele meeting. Zulks betrefi niet alleen dit gouvernement maar ellj. En het hoort tot de republikeinsche doctrine dat de regeering haar gezag niet moet doen afzwakken. Dit voor het uiterlijk aspect van het debat. Voor wat er achter zat, lanceerde Tardieu te gen senator Philip, die advocaat is, dit verweer, dat men Tardieu aanvalt met de beschuldiging dat hij dè laiciteitsidee laat glippen. Als be schuldigde is het niet aan hem daarvan het bewijs te leveren. En als de bekende anti-clericaal Hery inter rumpeert: „Wij verwachten daden en zien ze uitblijven," wordt Tardieu boos en zegt: „Welk voorstel is van ons gekomen, dat niet in over eenstemming is met de republikeinsche doctrine, maar ik, die geen leerling ben van de Jezuieten (zooals Hery) ben niet van meening gewijzigd en zij die mij aanvallen weten heel goed dat ik even laicistisch ben gebleven als zij. Maar ik hen altijd de voorstander geweest van de vrij heid van onderwijs, waarover gij het niet eens zijt met de socialisten en voor het gratis laicis tisch neutraal onderwijs." Tardieu spreekt het woord neutraal uit, dat door de radicalen niet genoemd wordt, doch waarover op het o ogenblik de strijd om gaai. En hij roept hun toe de openbare school niet te discrediteeren door de neutraliteit in twijfel te trekken en haar te compromitteeren door den politieken strijd; hij aanvaardt dus de inlei- dig van de motie, waarhij wordt uitgesproken dat de laiciteitswetten grondslag moeten blij ven van het openhaar onderwijs, maar verwerpt liet tweede deel, de censuur voor de boven meermalen genoemde weigering tot het hijwo nen der anti-gouvernementeele vergadering door de ambtenaren. Als de stemming in groote spanning heeft plaats gehad, deelt de voorzitter mede, dat de regeering met 140 tegen 135 stemmen de meer derheid heeft behouden, echter alleen op de kwestie van de afkeuring. Die van de erken ning der laiciteitswetten vindt geen noemens- waardigen tegenstand, zoodat president Doumer do geheele motie in stemming wil brengen. Tardieu komt daartegen op. Als een stemming plaats heeft, dan kan het niet anders zijn dan over het aangenomen gedeelte van de dagorde, niet over het verworpene. Maar Doumer wil toch een ensemblestemming en onder groote verwarring blijft Tardieu zich daartegen ver zetten, terwijl sommige droitiers zeggen dan in de verplichting te worden gebracht voor de regeering te stemmen, doch tevens voor een principe waarvan zij tegenstander zijn. Ten slotte wordt Tardieu uit de moeilijkheid ge bracht door senator Philip te bewegen zijn dag orde In te trekken. Het heeft geducht gespannen en de dag is wel buitengewoon teekenend geweest voor den politieken toestand. De toeleg van links was niet gelukt, en toch hebben zij hun doel be reikt. Want tot de verkiezingen van 1931 zullen zij niet ophouden voortdurend op de school kwestie te hameren, want zij hopen nog op hot anti-clericale bindmiddel tusschen alle linksche partijen en zoeken de anti-clericale actie tot het scherm te maken, waarachter zij hun verdeeld- den verbergen. Frankrijk's grensverdediging In de legercommissie van de Fransehe kamer eed de min. van oorlog, Maginoi, Woensdag mededeelmgen over den toestand van het Fran, sche leger na de invoering van den éénjarigen dienstplicht en over den stand der beveiligings- eiken aan de Fransehe grens. Maginot wees erop. dat het leger op l October a.s. het aan tal beroepssoldaten zal hebben, dat noodig is voor de vorming van nieuwe recruten. Het aan tal dezer beroepssoldaten bedraagt ongeveer 110.000 man. De vestingwerken aan de grens maken zoo wel in het Noorden als in bet Oosten en Zuid- Oosten goede vorderingen. De aanvullende credieten zijn bestemd voor de moderniseering van oorlogsmateriaal en voor aanvulling der munitievoorraden. De legercommissie sprak haar voldoening uit over deu voortgang van de uitvoering der beveiligingswerken aan de Fransehe grenzen. De boycot in Britsch-lndië Woensdag heeft een vergadering te Bombay ia overeenstemming met de politiek van het Al-Indisch nationaal congres besloten, een be stelling van gasgl oeilichtkousjes aan'de Brit- sche industrie te weigeren. In plaats daarvan werd de order aan een Duitsche fabriek opgedragen. De order beloopt een bedrag van 1S75 pond sterling. De Engelsche mijnwet Het Engelsche lagerhuis beeft gisteren de amendementen van het hoogerhuis op het wetsontwerp op de mijnindustrie besproken. Eenige dier amendementen werden overgeno men, terwijl andere vervangen werden 'door voorstellen, waarbij de oorspronkelijke artike len, waartegen het hoogerhuis bezwaar maak te, werden gewijzigd, teneinde het tot zekere hoogte tegemoet te komen. Het wetsontwerp zal thans opnieuw naar het hoogerhuis moeten. Nader wordt nog over de lagerhuis zitting gemeld, dat hij het debat over de kolenwet het amendement van het hoogerhuis, inzake de districtsbelasting op de mijnen, met 271 tegen 244 stemmen is aangenomen. Verschillende andere amendementen van het hoogerhuis werden eveneens goedgekeurd en eenige verworpen. Ten aanzien van de kwestie van den arbeids tijd hield de regeering vast aan den 7^-urigen werkdag. Tegenover het voorstel van het hoogerhuis tot het invoeren van een arbeidstijd van 90 uren per veertien dagen. Sir Samuel verklaarde, dat ook in de toe komst de liberalen de regeering in deze kwestie zullen blijven steunen. Het regeerings-voorstel werd daarop aange nomen met 296 tegen 238 stemmen. BANK VOOR 1 MILLIOEN BESTOLEN Bij een verificatie in het bijkantoor der Bank van Frankrijk te Limoges is geconstateerd, dat een bundel van duizen bankbiljetten van 1000 francs, die door den administrateur der poste rijen bij de bank waren gedeponeerd, is ver dwenen. 'N JAAR OF VIJFTIEN GELEDEN ONTDEKT „Worden die nou hier gevangen?" Londen, 7 Juli 1930. Engeland lieeft drie soorten van zee-badpffiat- sen, n.l.: lo. Groote badplaatsen met een mijlenlang zeefront, drukke winkelstraten, dozijnen paleis achtige hotels, honderden boardinghouses, lange piers (niet pieren, maar piers), verkeersagenten, auto-garages, muziektenten, paviljoens, zomer- tlieaters, en als de bezoeker erop let -aan den anderen kant de zee. 2o. Kleine badplaatsen met een klein zee front, een paar hotels, enkele dozijnen boarding houses, een gezellige stille Highstreet, een uit breidingsplan en overigens niets dan zand en rotsen en zee. 3o. Southend-on-Sea. Deze derde categorie heb ik de vorige week voor het eerst en, als het van mij afhangt, ook voor het laatst bezocht. Southend-on-Sea ligt van alle badplaatsen het dichtst bij Londen, en wel aan de monding van den Theems, 'n Jaar of vijftig geleden werd het ontdekt. Eerst trachtte men de zaak geheim te houden, maar reeds spoedig lekte één en ander uit. Londen, nieuwsgierig geworden, trok er heen. Er werd een kraampje opgezet, waar de koene reiziger zich vergasten kon aan haring, augurken en andere zeemonsters. „Worden die nou hier gevangen?" vroegen de bezoekers aan den exploitant van bet kraampje, een heer uit Whitechapel, die een papieren ma rinepet droeg en met blauw potlood een anker op zijn pols had laten teeken. „De augurken wel", antwoordde dan de Whi- techapelsche zeerob, goedkeurend knikkend in de richting van de grauwe rivier, die voor zee doorging, „maar de haringen die groeien nog wat meer Oostwaarts". Eerst na-m Londen het gebeurde niet zoo heel ernstig op. Het vertrouwde op de macht en de tradities van bet Britsche wereldrijk. Maar toen er naast het kraampje een stalletje verrees, waar limonades en pepermunt gesleten werden, en deze beide gebouwen zelfs nog overschaduwd werden door een echte „pub", begon Londen te begrijpen dat het 't gevaar schromelijk onder schat had. Van dien tijd af dateert Londens beroemde verschuiving naar het Westen. Thans is Southend een stad van 120.000 in woners. Het strandgezicht wordt beheerscht door twee reusachtige gashouders en een mon- tagne russe. Het strand zelf bestaat uit den modderigsten modder, maar wordt bij vloed barmhartlglijk bedekt door de rivier ik be doel de zee die daarentegen bij eb geheel uit het gezicht verdwijnt, een eindeloozen silkwoes- tijn achterlatend. Southend is bekend om zijn weldadige instel lingen. Toen wij er waren, werd er juist straat collecte gehouden door de vereeniging „Zee lucht", die ten doel heeft lederen zomer de kin deren der onvermogende Southenders een dagje naar zee te zenden. Mededeeling van het rjjksdeparte- ment van binnenlandsche zaken HET MEDISCH TOEZICHT ONVOLDOENDE BERLIJN, 10 Juli (W.B.) Aangaande de zuigelingensterfte te Lübeck is wederom een communiqué van het*rijksdepartement van bin nenlandsche zaken verschenen, waarin er nog maals op wordt gewezen, dat de ernstige ziekte en sterfgevallen te Lübeck nauwkeurig door den rijksgezondheidsdienst worden onderzocht. Plet definitieve resultaat van dit onderzoek zal eerst over 'n week of vier kunnen worden verwacht. Intusscihen, voor zoover men zich uit het on derzoek van prof. Lange reeds thans een our deel kan vormen, blijkt, dat het Calmetteserur door het instituut-Pasteur te Parijs in goeden toestand afgeleverd, doch later, bij de verdere behandeling te Lübeck verontreinigd is. De vraag, of in Lübeck alles gedaan is, om de behandeling volgens het Calmqjte-procêdé zoo voorzichtig mogelijk toe te passen, raakt op de eerste plaats de autoriteiten van Lübeck zelf. Echter in 1927 heeft de rijksregeering gead viseerd, slechts spaarzaam behandelingen te doen geschieden met levende bacillen, en men had derhalve in Lübeck dienen te informeeren, of wellicht de rijksregeering nog aan dat standpunt vasthield. Vervolgens is er bijna negen maanden ver- loopen tusschen de zending van de oorspronke lijke cultuur van het Instituut-Pasteur en de toediening ervan aan de kinderen. Men had daarom, alvorens tot dit toediening over te gaan, eerst op dieren de onschadelijkheid van het middel moeten onderzoeken. Vervolgens, aldus het communiqué, was ook het medisch toezicht onvoldoende. De toedie ning door prof. Deyche op 27 April 1930, dus nadat de schadelijke gevolgen van het procédé bekend waren, van den nog voorhanden voor raad, was in ieder geval gevaarlijk en ontoe laatbaar. Arrestatie van den vermoedelijken dader Reeds 500 gevallen met doodeljjken afloop Een Russisch monarchist? WARSCHAU, 10 Juli (W.B.) Naar het Poolsch regeeringsblad „pGazeta Polska" van bevoegde zijde verneemt, hebben de Poolsche politie-autoriteiten den vermoedelijken dader van den bomaanslag op de sovjet-legatie te Warschau gearresteerd. De naam van den ge arresteerde en de plaats waar hij zich in hech tenis bevindt, worden voorloopig geheim ge houden. Volgens andere berichten zou de dader een Russische monarchist zijn en zou de arrestatie te Belgrado hebben plaats gehad. MGR. SALVATORI NATUCCI. Men seint ons uit Rome: Z.H. de Paus heeft mgr. Salvatore Natucci Tot promotor-generaal van het H. Geloof in de uousragain» der Riten benoemd. Tot nu J.toe was hij «we-promotor. OMVANGRIJKE MAATREGELEN NEW YORK, 10 Juli. (V.D.) Op de Phllip- pijnen-eilanden Cebu en Bantayen is een hevige cholera-epidemie uitgebroken. Tot dusverre zijn er reeds 500 gevallen met doodelijken afloop bekend geworden. De autoriteiten hebben omvangrijke maat regelen getroffen, teneinde verdere uitbrei ding tegen te gaan. UIT DE W/LDE KOLKEN VAN DE FORSMO-STROOMVERSNELLINGEN De houthakkers in de bosschen bij de Forsmo in het Aangermanland-district zijn vol van de wonderlijke redding van een hunner kamera den, een zekeren Pettersson, uit de wilde kol ken van de Forsmo-stroomversnellingen. Het is gewoonte, het gekapte hout in de ri vier te werpen, waar de wilde stroom de stam men voorbij watervallen en stroomversnellin gen naar beneden voert, waardoor het hout dus zonder kosten zoo veel mogelijk naar de ver zamelplaats wordt vervoerd. Soms stapelen de stammen zich echter op en vormt zich in de rivier een barricade. Petterë- son behoorde tot drie arbeiders, die zulk een barricade, die gevormd werd door één grooten stam, die een vlot van stammen tegen hield, uit den weg trachtten te ruimen. Plotseling brak de stam door. De twee andere arbeiders sprongen op zij, doch Pettersson werd door den stroom meegesleurd. Langs het dooreen woelende hout en bruisende draai kolken schoot de ongelukkige weg naar de twee watervallen, die de Forsmo even verder vormt. Even nog zag men hem, nadat bij den eer sten waterval reeds gepasseerd was. Spoedig had zich in de omgeving en langs de rivier het bericht van Pettersson's dood verspreid, toen plotseling Pettersson zelf verscheen, nat en bleek, doch slechts met enkele kneuzingen aan het rechterbeen, doch overigens ongedeerd. Hij bad kans gezien, boven op één der vlot ten te klimmen en had zich gedurende den val langs de beide watervallen erop weten vast te klemmen. Over een afstand van een mijl was hij door de stroomversnelling meegesleurd en had toen kans gezien aan land te komen. De zelfmoordepidemie in Japan Onrustbarende toeneming Niet alleen in Europa, maar ook in Japan is het aantal zelfmoorden in den laatsten tijd onrustbarend gestegen. Volgens de laatste statistiek der politieauto riteiten te Tokio bedroeg het aantal zelfmoor den binnen het gebied van de politieprefeetuur te Tokio in het afgeloopen jaar 1657 dat is dus gemiddeld vier zelfmoorden per dag: 964 man nen en 693 vrouwen maakten op gewelddadige wijze een einde aan hun leven. Wat de oorzaken betreft, vermeldt het poli tierapport in 396 gevallen ziekte, voor 146 ge vallen kuiselijken twist, voor 113 tegenslag in zaken en werkeloosheid, voor 91 gevallen ver smade liefde en- bij 79 personen ongelukkige liefde. 't Is wel opmerkenswaardig dat voor deze beide laatste klassen het aantal vrouwen steeds het grootste was en dat de verhouding was resp. 34 mannen en 57 vrouwen en 36 mannen en 43 vrouwen. Wat den leeftijd aangaat: 425 personen, die zelfmoord bedreven waren tusschen 21 en 25 jaar oud en 231 tusschen 26 jaar en 30 jaar. Onder leiding van een luitenant en een koopman BILJETTEN IN BESLAG GENOMEN BOEKAREST, 10 Juli (V.O.) De politie is erin geslaagd een bende valsche munters, die onder leiding stond van den Roemeenscben luitenant Golea en den koopman Carli en die in den laatsten tijd op groote schaal bank papier vervalschte, te arresteeren. Tevens werd een groote hoeveelheid valsche biljetten van 1000 Lei in beslag genomen. Door de ambtenaren in beslag genomen WAARDE VAN EEN HALF MILLIOEN NEW YORK, 9 Juli. aR.O.) Hedenmorgen kwam een luxueus jacht, afkomstig uit Chicago, dat een lading alcoholische dranken aan boord had, aan te Scarborough, een aristocratische voorstad van New York. De prohibitie ambtenaren slaagden er met be hulp van soldaten en politie in op het jacht be slag te leggen, alsook op een motorboot, vijf vrachtauto's en twee limousines, die den drank moesten vervoeren. De totale waarde der smokkelwaar werd ge schat op een half millioen dollar. Vijf en twintig personen werden gearresteerd, van wie er een gewond werd door een geweer schot. „Een gebaar van goede gezindheid" „Het kwam alles zoo plotseling. Een kameraad, die naast mij werkt, vroeg mij „Krijg jij het ook be- nauip^?" °P hetzelfde oogenblik zakte hij ineen" De verwanten der mijnwerkers staan in dichte drommen om de mede- deelingsborden DOFFE BERUSTING NEURODE, 10 Juli, (W.B.) De leiders van de reddingsactie zijn van meening, dat alle nog onder den grond opgesloten mijnwerkers niet anders meer dan als lijken zullen kunnen ge borgen worden. Het aantal dooden zal dus meer dan 150 be dragen. NEURODE, 10 Juli. (V.D.) Volgens mede deeling van den directeur van het ziekenhuis te Neurode is de toestand van alle aldaar op genomen 49 geredde slachtoffers van de ramp te Hausdorf naar omstandigheden redelijk. De directeur-geneesheer hoopt, dat het gelukken zal wanneer zich geen complicaties voordoen, alle 49 verpleegden in het leven te behouden. Tot de zieken zelf wordt voorloopig nog nie mand toegelaten. Velen hunner lijden nog aan hevige benauwdheid. Tot mededeelingen zijn de meesten trouwens ook nog niet in staat. Eén der geredde mijnwerkers met wien een journalist even een onderhoud had, kon ten slotte weinig bijzonderheden mededeelen. „Het kwam alles zoo plotseling", vertelde hij. „Een kameraad, dia naast mij werkt, vroeg mij- „Krijg jij het ook benauwd En op hetzelfde oogenblik zakte hij in elkaar. „Ik voelde ook plotseling iets op mijn horst drukken, en vóór ik verder kon denken, verloor ik het bewust zijn". Hieruit blijkt, dat het gas zich met groote snelheid verspreid heeft. In de meeste andere gevallen kunnen de mijnwerkers, wanneer zij de aanwezigheid van het giftige koolmonoxyd merken, nog naar een hooger gelegen gedeelte vluchten, omdat het zware gas dicht boven den grond blijft hangen. De opzwellingen bij een aantal der gevonden lijken moeten dan ook een andere oorzaak hebben. De meeste slachtoffers werden door het gas volkomen verrast en moeten door p/otseling gebrek aan lucht een zeer snellen dood zijn gestorven. In het algemeen toonden de gezich ten der geborgen slachtoffers geen teekenen van angst of schrik. In het ziekenhuis spelen zich hartverscheu rende tooneelen af. De lijsten met namen van dooden en gewonden worden daar bekend ge maakt en zijn op mededeelingsborden opgehan gen. De verwanten der mijnwerkers staan in dichte drommen erom heen, en doffe berusting spreekt uit hun blikken. Soms komen er nieuwe menschen bij, moe ders en dochters, in wier blikken nog de hoop leeft, dat hün man, büu vader, hun zoon er niet bij is. Angstig dwalen hun blikken over de lijs ten, tot plotseling een kreet van wanhoop ge tuigt, dat ook de geliefde naam erbij is. Er komt geen einde aan de jammer en ellen de. Hoewel men niets meer te hopen heeft, blijft men rondom het ziekenhuis van Neurode drommen, in de hoop nog iets nieuws te hoo- ren. Vooral degenen, wier verwanten nog in de mijn zijn opgesloten, verkeeren in groote span ning, Onnoodig, verklaren de mijndeskundigen. want het is thans wel. zeker uitgesloten dat nog iemand der ingesloten slachtoffers gered zal kunnen worden. Toch nog hoop NEURODE, 10 Juli. (V.D.) Officieel wordt medegedeeld, dat het nog niet geheel vaststaat, dat de in de Kurtschacht ingesloten mijnwer kers absoluut verloren zijn. Er bestaat nog een geringe hoop, dat de in- geslotenen zullen kunnen worden gered. In de officieeie verklaring wordt verder ge zegd, dat het ongeluk een zeer bijzonder geval is. In geheel Duitschland bestaan slechts vier mijnen, waarin koolzuurgas voorkomt. Men had als zeker aangenomen, dat door de getroEfen veiligheidsmaatregelen alle gevaar voorkomen zou zijn. In de Wenzeslaus-mijn zijn gedurende het jaar 1929 35 maal koolzuurgasuit'ljarstingen voorgekomen zonder dat zich daarbij ooit eenig ongeval heeft voorgedaan. De rijksregeering en de Pruisische regeering hebben tegenover de mijndirectie en den be- drijfsraad uiting gegeven aan hun deelneming met de ramp, die de mijn en de daarin werk zame mijnwerkers getroffen heeft. Rijkspresident von Hindenburg heeft voor de nabestaanden der slachtoffers een bedrag van 10.000 mark geschonken, terwijl de Pruisische regeering een bedrag van 100.000 mark be schikbaar heeft gesteld. BERLIJN, 10 Juli. ("W.B.) Over de oorzaak van de mijnramp in Silezië valt nog te.mel den: Het gevaar voor de ontsnapping van kool zuurgas Is reeds bekend sinds het jaar 1894. Het gas komt uit de ingewanden der aarde, uit de diepere lagen van de aardkost door sple ten omhoog en verspreidt zich in de mijn. Bij het kappen breekt het dan plotseling te voorschijn. Menigmaal verzamelen zich ech» ter de gasmassa's onder sterken druk en dan komt het tot een uitbarsting. Volgens de tot nog toe bekende gegevens zijn door deze uitbarstingen telkenmale ongeveer duizend ton kolen van de wanden losgerukt en weggeslingerd. Bij de uitbarsting, die dezer dagen plaats had, zou echter een reusachtige kolenmassa wegge slingerd zijn. De arbeiders zijn ofwel door verstikking of door deze weggeslingerde steenmassa's j-edood. Een ontploffing heeft echter niet plaats gehad. De uitrusting van de reddingsbrigades was in orde, wat bewezen word door het feit, dat geen enkel van degenen, die gasmaskers droegen, verongelukt is. Het reddingswerk in het district Waldenhstg is juist het vorig jaar opnieuw georganiseerd. Er is zelfs een reddingsbrigade, die met spe ciale autso is uitgerust. Het reddingsmatorieel en de reddingsbri gades in de mijnen worden over het algemeen als buitengewoon voortreffelijk beschouwd. Op telefonische aanvrage komt niet enkel de hoofd, reddingsbrigade van het betreffende distriet, maar ook de reddingsbrigade van de nabijge legen mijn. Ook in de Wenzeslausmijn is dit het geval geweest. Er stonden boven de mijn veel meer reddingsmanschappen gereed dan onder in de mijn werkzaam konden zijn. In de volgende dagen zal beslist worden, of de mijn stil gelegd moet worden, of niet. Voor eerst moet onderzocht worden, of men in het algemeen drie of vier mijnen, die door uitbar sting van koolzuurgas in gevaar gebracht zijn, moet stilleggen. Men moet hierbij niet vergeten, dat het mijn- district van Waldenburg, dat een der armste districten van geheel Duitschland is, geen mo gelijkheid biedt, om de mijnarbeiders, die door stillegging van de mijn werkloos zouden wor den, op een andere wijze werk te verschaffen. HAUSDORF, 10 Juli. (W.B.) Het reddings werk in de Kurtschacht is in den namiddag wederom iets gevorderd. Onder leiding van „Bergrat" Werne daalden vijf nieuwe reddings manschappen af. Zij slaagden erin, een inlaat- deur.te openen en vijf dooden, die daarachter lagen, te -bergen. Officieel wordt thans medegedeeld, dat aan de ploeg niet 193, maar 211 personen ontbra ken, van wie tot nog too 92 dooden geborgen zijn en 70 vermoedelijk nog ingesloten zijn. De artsen van het mijnwerkerslazaret hopen, de geredde personen binnenkort uit het zieken huis te kunnen ontslaan. I BERLIJN, 10 Juli. (H.N.) In de heden ge houden zitting van den rijksdag herdacht de. voorzitter, dr. Loebe, de slachtoffers van het mijnongeluk in Silezië en stelde voor, aan de familieleden van de omgekomenen de deel neming van den rijksdag over te brengen. De rede van den voorzitter werd door de aanwezige leden staande aangehoord. Morgen zal zich de rijksdag bezighouden met de vraag eener ondersteuning aan de achtergebleven betrekkingen van de veronge lukten. BERLIJN, 10 Juli. (V.D.) De regeerings- partijen hebben in den rijksdag het volgende voorstel ingediend: In verband met de mijnramp in de Wenze- laus-mijn bij Haudorf verzoeken wij de regee ring: le. met den grootst mogelijken spoed de oórzaak van het ongeluk vast te stéllen; 2e. alle gewensche maatregelen te nemen om rampen van dezen aard te voorkomen; 3e. voor voldoende ondersteuning der ach tergebleven betrekkingen der slachtoffers zorg te dragen. WETSONTWERP VERWORPEN HAMILTON, 10 Juli. (R.O.). De wetgeven de vergadering van Bermuda heeft een wets ontwerp verwor}>en waarhij aan schepen ver boden wordt in de wateren van Bermuda drank te laden besten^ voor de Ver. Staten. Het ontwerp, dat gekenschetst was als een gebaar van goede gezindheid, werd verwor pen krachtens het beginsel dat het niet de taak van Bermuda is te helpen bij de toepassing van wetten van andere landen. De treinbestuurder krijgt 18 mnd. gevangenisstraf Onze Brusselsche correspondent meldt ons: De bestuurder van den sneltrein Parijs Brussel, die op 17 April 1929 in hotsing kwam met een goederentrein bij het station van Hal, waarbij twaalf dooden en talrijke gewonden te betreuren vielen, is door de. correctionneele rechtbank van Brussel tot 18 maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Hevige gevechten bij het Wanmeer KLOOSTER ALTOMUENSTER Wordt dezen zomer 1200 jaar oud AFSNIJDEN DER HOOFDWEGEN? LONDEN, 10 Juli (V.D.) De „Times" meldt uit Constantinope'l, dat momenteel hevige ge vechten tusschen Koerden en Turksche troe pen plaats vinden ten Oosten van het Wan meer. Men vreest, dat de Koerden trachten, de hoofdwegen naar de stad Wan af te snijden. Het hoofdkwartier der Koerden is gevestigd te Sipon Dagh. Van andere plaatsen nabij de Turksch-Perzi- sche grens worden successen der Turksche troepen gemeld. GROOTE PLECHTIGHEDEN Het tusschen Augsburg en München gelegen klooster Altomünster wordt dezen zomer 1200 jaar oud. Van 12 tot 20 Juli zal dit feit met groote kerkelijke en historische plechtigheden wor den gevierd. De pauselijke nuntius te München zal er aan deelnemen. Het klooster werd in 1930 opgericht door den Schotsclien Benediktijnermonnik Alto. Het is op het oogenblik het eenige Brigitinessen- klooster van Duitschland. Sinds 1497 wordt het door BrigiPmessen bewoond. Het klooster bezit een Rococokerk, dks in de jaren 176366 door Johann Michaal Fi&her werd gebouwd en tot de fraaiste kerken van Beieren behoort. VAARWEL AMSTERDAM De zetel van het LV.V- naar Berlijn STOCKHOLM, 10 Juli. (V.D.) Vanmiddag werd op het congres van het I.V.V. met 55 tegen 30 stemmen besloten, den zetel van het I.V.V. van Amsterdam naar Berlijn te verplaatsen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 9