CENTR. GRAALHUIS TE SCHEVENINGEN Curasao's veiligheid nog bedreigd Het Memorandum-Brand DINSDAG 15 JULI 1930 Plechtige inzegening door Mgr. Aengenent V EEN ENO.UETE Het werktijdenbesluit en winkelsluitingswet R. K. Volkspartij VRACHTVAART VOOR DE ZUIDERZEEWERKEN MGR. MUT3AERSOQKD MENSCHEN EN MEENINGEN BEROOFD Ook de A. J. C. heeft een enquctc, een onderzoek, ingesteld naar de toestanden, die er bestaan onder de jonge arbeiders en arbeidsters. Dat doet goed. Wij juichen alles toe, vrat gedaan wordt om een zuiveren kijk te krijgen op toestan den, die bestaan onder de mensehen: dat blijft de, eerste voorwaarde, om ze te kunnen verbeteren- Het opkammen van sommige groepen dient nergens anders toe, dan om de onwaar achtigheid te bevorderen, de ijdelheid van die groepen te streelen en ze zijdelings aan te sporen om er nog een schepje op te doem. Wie oudor de mcnschen komt, wie onder de mensehen leeft en oen beetje weet van de rnenschem, staat verbaasd en verontwaar digd, hoe er gezw amd wordt over alle moge lijke goede eigenschappen, die zouden be staan. Laat men zich toch eens tot liet allereerste begin van eerlijkheid opwerken: dat hel openlijk constateeren van mis-toestandem niets bewijst, tegen de liefde voor dc men sehen of voor een groep mensehen, wel het tegenovergestelde. Wie den vinger op de wonde legt en groote onverantwoordelijk heid verwijt aan groote mensehen tegenover jongeren, verdient geeu blaam, maar lof. Wij kunnen niets dan lof toekennen aan de leiders der A. J. C., dat ze moedig erken nen, „dat ouderen aan jongeren een slecht voorbeeld geven door liet bezigen van schun nige taal, waarbij onderwerpen op sexueei gebied op minderwaardige wijze worden be sproken". Dat bestaat! Dat noemen wij. Katholieken, eigernis. Dut wordt Dij ons niet alleen ge brandmerkt met heftige verontwaardiging, maar wij hebben ook steeds getracht dat vóór te zijn, dat te beletten, door op schei ding aan te dringen. Nog erger komt dit uit. als pers-anen van verschillend geslacht met elkaar moeten werken. Daar komt het nog erger voor. Wij zijin blij niet die enquet.e, en met die opvatting. Goddank komt nu toch ook naar Luiten, dat wij Katholieken ons toch niet zoo belachelijk en bespottelijk aanstellen, als wij op uiterlijke maatregelen aandringen. Dat heeft niets van huichelarij. Wij weten verbazend goed, dat een uiterlijke maatregel de mensehen niet beter maakt. Doch een uiterlijke maatregel lie-lpt om de omstandigheden voor den mensch betel en geschikter te maken. Die uiterlijke maatregelen zijn goed, zijn noodig. Waarom spot dan dc S. D. A. P.-pcrs met ons? We verheugen er ons over, dat jonge groepen sociaaldemocraten een andere, een betere opvatting van het werkelijke leven hebben. We denken hier aan de pracht organisatie van Katholieke jongeren in Frankrijk, die °°k die ellende voelen, ook dat gemeene fc'edoe van ouderen moeten ondergaan, maar (l'e zelf den bezem ter band nemen. Die zelf er tegen opkomen, openlijk, en van de ouderen eisciien. dat ze zich zullen inhouden Gelukkig, dat de jeugd weer gaat begrijpen, wat zij noodig heeft, dat zij met haar mooie brutaalheid niet den weg op wil van dat brute, ongegeneerde, laffe en beest achtige leven van een heele ltocl ouderen. Van mannen en vaders, die zich niet ont zien, jongens omlaag te halen. En ook van al die groolere lafbekken, die liuu vuilig heid van zoogenaamde ontspanning als iets heldhaftigs en groolsch mecnen te moeten spuien. We zijn blij om die enquote. Maar we eischon de daad. De jongeren zelf zullen het ter hand moeten nemen. De meeste ouderen zullen daartoe ge dwongen moeten worden. Het brutaio voor het goede moet het hier winnen. Actie der revolutionnaii-en uit Venezuela - EEN STEVIGE HOUDING VAN DE REGEERING WILLEMSTAD (CURACAO), 13 Juli (ANE- TAL in de Memorie van Antwoord op de sup- Pletoire begrooting voor het dienstjaar 1930 deelde de Gouverneur van Curagao, de heer B. W. T. van Slobbe, aan den Kolonialen Raad mede, dat Z. E. twee brieven van de revolu tionaire parij uit Venezuela bad ontvangen, welke beide het verzoek bevatten, de hande- hngeu dier partij niet te belemmeren. De Gou verneur verklaarde verder, dat de veiligheid in Curacao nog steeds door die partij bedreigd w-ordt. Daarom wordt doogegaan met uitzet ting van leden die partij, zoolang dp leden, W'elke aansprakelijk zijn voor den overval op 8 Juni, niet zijn geroyeerd. Versterking der militaire politie °P 25 Juni 1.1 zón, naar de „Amigoe di Cu rasao" meldt te Willemstad met het s.s. „Crijns- 20 politie-militairen uit Holland aangeko- g n' terwijl op 9 Juli met het s.s. „Stuyvesaut" W'ederom 25 zullen meekomen, allen ter ver ding van het Garnizoen. Bij iaet opleidings-depot der politietroepen in ederland zijn thans weder 60 man in oplei- lnS. eveneens voor uitzending naar Curasao. Behalve de gewone vakken heeft al dit pei- ®oneel tevens opleiding genoten in Spar.nsch en apiamentsch. In verband hiermee zou het detachement der Koloniale Reserve op Aruba, hetwelk door de lilitalr© Politie en een afd. Mariniers wordt afgelost, 10 Juli per s.s. „Crijlissen", onder com- thando van den lsteu luitenant L. F. Weyerman, h*ar Nederland terugkeeren. Demonstratief congres van dc R. K. Bedienden CENTRALISATIE IN DE KATHOLIEKE VAKBEWEGING In de toespraak, waarmee de heer A. A. Ha- mersveld, de voorzitter van den Ned. R.IC. Bond vau Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden, Zondagmiddag te Amersfoort 't demonstratief congres (waarvan wij in ons blad van gister melding makten) van deze organisatie opende, verklaarde hij o.a. dat aan de uitvoering van de Arbeidswet voor de winkelbedienden zeer veel hapert. Ze wordt door vele hoofden van bedrij ven of bun gemachtigden, niet naar behooren nageleefd. Het is, aldus spr., onze zedelijke plicht deze belangrijke aangelegenheid onder de oogen te zien. Met betrekking tot de rijks- wettelijke regeling der winkelsluiting zei spr., dat bet noodzakelijk was zich hierover uit te spreken, omdat uit sommige werkgeversorga nisaties ernstig aandrang wordt uitgeoefend, om de wet te verwerpen. Verder wees de heer Hamersveld op het resultaat, dat een vrije halve dag voor de winkelbedienden was verkregen. Mede door onze actie is verkregen, dat de ka tholieke staatspartij ds wettelijke vacantie- regeling als punt op haar programma heeft geplaatst, zij het dan ook geheel onderaan. Bovendien staat dit congres in het teeken van. de eenheid in de R.IC. arbeidersbeweging; spr. durfde zeggen: zonder eenheid in de stands beweging over de pansche linie, geen eenheid in de vakbeweging. Rede H. B. Haver Hierna was het woord aan den lieer H. B. Haver uit Utrecht om te spreken over „het werktijdenbesluit voor kantoor- en winkelbe dienden, de rijkswet op de winkelsluiting en de tegenwerking, welke de organisaties bij haar acties ondervinden". Spr. zei, dat de bedienden zeer worden ach tergesteld bij andere werkers. Is dit niet onze eigen schuld V Het blijft een aanklacht tegen de duizenden, die buiten de rijen der georga- uiseerden zijn gebleven. Doch het is onbillijk, wanneer machthebbers van die zwakte gebruik maken om ons onze rechten te onthouden. Men werpt tegen: u hebt toch uw arbeidsregelingen gekregen. Ja, maar hoe Jaren iaug hebben wij daarvoor gestreden, al gaven wij de voor keur aan overleg. De brand der oppositie sloeg daarna ver uit. Vooral de middenstand trad legen de Winkelsluitingswet op, hoewel hii steeds hiervoor geijverd had, omdat de onder linge verschillen der gemeentelijke verorde ningen veel nadeel opleverden. Ten aanzien van het Werktijdenbesluit zei spr., dat de winkeliers alle mogelijke moeite doen om. hst te ontduiken. Er zijn b.v. nog nooit zooveel promoties tot „chef" geweest, als in 1930 (Gelach). Over de toepassing van het besluit is ouder de afdeelingen een enquête ingesteld, welke spr. in staat stelde eenige typeerende staaltjes te vertellen en voor liem aanleiding was om de bedienden aan te sporen steeds de waar heid te spreken tegenover de arbeidsinspecteurs. Wanneer wij de vele klachten vernemen, dan krijgen wij den indruk, dat het corps ambtena ren nog te klein is en voelen wij ons genood zaakt op een behoorlijke doorvoering van de arbeidsinspectie in de winkels en kantoren aan te dringen. Ook de magazijnbedienden heb ben nog de zekerheid der wet noodig. Ds wijze waarop minister Verschuur de wet op de winkelsluiting in de Tweede Kamer heeft behandeld, dwingt af de hulde van onze Room- sche bedienden (toejuichingen?. Hoewel 't met de kantoorbedienden niet zoo treurig gesteld is, constateerde spr. toch nog veel ongewenschte toestanden. Gedwongen schoolverzuim komt nog dikwijls voor, zelfs bij kantoorbedienden beneden de 18 jaar. Spr. doet een beroep op den minister om de regeling van den arbeidstijd op de kantoren nog voor 1 Maart 1931 ten uitvoer te brengen. Hierna las de heer Haver reeds door ons af gedrukte motie voor, die met algemeeme stem men werd aangenomen. Dan volgde de stellingen van den heer A. C de Bruyn en van Pater Makaay (ook reeds in ons blad afgedrukt). Na het sluitend dankwoord van den voor zitter vereenigtle aller enthousisme zich in een krachtig „Aan U, o, Koning der Eeuwen". EEN ANTI-VLOOTWET-ACTIE Uitvoerig manifest en een land^jke meeting te verwachten Het Partijbestuur vau de R. K. Volkspartij heeft in zijn vergadering, Zaterdag j.l. in Utrecht gehouden, besloten een krachtige actie te organiseeren tegen Minister Deckers vloot- plannen. Het zal een uitvoerig manifest richten voor namelijk tot de Katholieken van Nederland en een landelijke protestmeeting organiseeren kort na de opening der Slaten-Generaal. Voorts heeft het partijbestuur zich schriftelijk ge richt, tot de S. D. A. P„ den Vrijz. Dem. Bond en de Chr. Dem. Unie, om tot een landelijke samenwerking ter zake te geraken. Achterstelling van Hollandsche schippers? De heer Kersten heeft aan den Minister van Waterstaat de volgende schriftelijke vra gen gesteld: "Is den Minister bekend, dat Hollandsche schippers klagen over passeering en achter stelling bij Duitsche en Belgische schippers in zake het varen van bazalt voor de Zuider zeewerken Is de Minister bereid het aantal vrachten, door schippers van verschillende nationaliteit verricht te puhliceeren Indien de Hollandsche schippers in dezen wordt achtergesteld, wil de Minister dan be vorderen, dat voor dit Hollandsche werk aan Nederlandsche schippers het vervoer wordt opgedragen, of zoo dit niet mogelijk is, deze schippers bijvoorkeur worden gekozen 1 EXAMEN RADIO-TELEGRAFIST. Gedurende de maand September en voor zoo veel noodig, in aansluiting daarop, ook in Oc tober a.s„ zal een examen worden gehouden voor het verkrijgen van certificaten voor scheeps-radiotelegrafist, eerste of tweede klasse, en voor scheeps-radiotelefonist. Verzoeken om te worden toegelaten moeten vóór 16 Augustus 1930 tot den directeur-generaal der P. T. T. wor- den gericht, DRIEMOGENDIIEDENCONFERENTIEde keizer van Obbicht met de koningen van Amstearade en Stricht op bet schutters feest De kwestie van de publicatie van het antwoord van Nederland DEN MINISTER TREFT GEEN VERWIJT Op de vragen vau den heer Schaepman, be treffende de publicatie in de Franscha dag bladen, vóórdat dit in de Nederlandsche pers plaats vond, van het antv/oord der Nederland sche Rege-ering op het Memorandum 'der Fran- sche Regeering in zake een Europeesche Fede rale Unie en het nemen van maatregelen, op dat. iii dergelijke gevallen ten minste gelijk tijdige publicatie in de Nederlandsche pers verzekerd zij, heeft de liser Beelaerts van Blok land, Minister van BuitenlandSGhe Zaken, het voiger.de geantwoord: 1. Ondsrgeteekende heeft kennis genomen van de publicatie in de Fransche dagbladen van het antwoord der Regeering op het Memoran dum der Fransche Regeering in zake een Euro peesche Federale Unie. 2. Ondergeteekende is van oordeel, dat om trent dit antwoord de pers gelijktijdig door de Nederlandsche en Fransche Regeeringen had behooren te worden ingelicht. Te dien einde had hij bij de t-oezending van het antwoord aan de Fransche Regeering verzocht, hem tijdig in telichten omtrent haar voornemens te dien aanzien. Da voorbereidingen tot gelijktijdige publicatie waren dezerzijds getroffen. De Fran sche Regeering is evenwel, ten gevolge van een administratief verzuim, dat zij betreurt, tot publicatie* overgegaan zonder vooraf daarvan de Nederlandsche Regeering in keunis te stel len. DE PLECHTIGHEID DER OPENING De openingsplechtigheden van het Mgr. Mutsaersoord, het Herstellingsoord van „St. Raphael" zullen plaats hebbent op 22, 24, 26 en 29 Juli a.s. Oe officieele opening zal geschieden op 29 Juli door Z. D. H. Mgr. L. Schrijnen, Bisschop van Roermond. ACTIE VOOR VERSOBERING EN MATIGHEID Of er nog gedronken wordt in ons land! EEN BONDSDAG DER R. K. GEHEEL ONTHOUDERS ONDER SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL Zondag werd op de H. Landstichting te Nij megen de bondsdag van de Nationale R.K. Ver- eeniging van geheelonthouders onder Neder- landsch Spoor- en Tramwergpsrsoneel gehou den, welke door honderden werd bijgewoond. In de Cenakelkerk werd door den Weleerw. Pater Norbertus O.Cap. een plechtige II. Mis opgedragen voor de zielerust van den overleden bondsadviseur Pater Ildefonsus O.Cap. Tegen het middaguur werd de algemeene vergadering gehouden onder praesidium van den heer J. Zeegers uit Utrecht, die een herinneringswoovd sprak aan wijlen Pater Ildefonsus. Pater Drs. Tummers O.P. hield een indruk wekkende rede over de beteekenis van de R.K. Drankweer in onzen tijd van genotzucht en zeden ontaarding. Spreker spoorde de toshoor ders aan in woord en daad mede te werken aan de geestelijke hervorming van de samen leving, In Nederland wordt jaarlijks nog voor 365 millioen gulden verdronken. Vreugde en blijheid waardeeren wij Katho lieken ook, aldus spreker, maar daarnaast wil len wij ook versobering en vereenvoudiging in gezin en in bet openbare leven. De heer J. Theunissen, afgevaardigde van het Hoofdbestuur van St. Rafael onderstreepte de woorden van Drs. Tummers en hield een warm pleidooi voor de Jeugdorganisaties. Pater Nor bertus sprak namens de Orde der Capucijnen dankwoorden voor de hartelijke genegenheid en medeleven getoond tijdens het leven en den dood van Pater Ildefonsus. De bondsvoorzitter dankte en ten slotte wer den de terreinen der Heilige Landstichting be zocht. EXAMENS HANDTEEKENEN (L. O.) De Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen brengt ter algemeene kennis, dat, behoudens onvoorziene omstandigheden, het examen ter verkrijging van de akte van be kwaamheid tot het geven van onderwijs in het handteekenen (lager onderwijs) zal worden ge houden in het gebouw van den Hoogen Raad der Nederlanden, Plein 2, te 's-Gravenhage, op 21 tot en met 26 Juli, 28 Juli tot en met 2 Augustus en 4 tot en met 9 Augustus a.s., tel kens van 9 uur tot uiterlijk 17.30 uur. EXAMENS TEEKENAAR KADASTER. De Minister van Financiën maakt bekend, dat in October 1930 te 's-Gravenhage het examen voor teekenaar van het kadaster zal aanvangen. Zij, die zich aan dat examen wonschen te on derwerpen, behooren zich vóór 1 October 1930 schriftelijk te wenden tot den Minister van Fi nanciën, EEN NIEUW MOEDERHUIS VOOR DE VROUWEN VAN NAZARETH ZAL TE HEILOO WORDEN GE BOUWD Ter gelegenheid run het 100 jarig bestaan dor parochie van den II. Antonius Abt aan den Ouden Schever,ingsehen weg te Sclieve- ningen, dat de volgende week zal worden ge gierd, beeft het kerkbestuur dier parochie als feestgeschenk aan Z. D. If. den Bisschop ven Haarlem aangeboden de voormalige villa ,,Plan- lenlust" aan den Ouden Seaeveiiingsclien weg 90 aldaar, welke tij leus den bouw van de nieuwe kerktijdelijk als pastorie is gebruikt Mgr. Aengenent beeft dit geschenk aanvaard en de villa bestemd als het Centrale Graalhuis voor de Vrouwen van Nazareth. Zondagmiddag heeft Mgr. Aengenent zelf do inzegening van het Cenirale Graalhuis ver richt. Het gebouw, dat, sedert het zijn nieuwe be- stemmin'g heeft gekregen, niet slechts van binnen maar ook uitwendig in heldere kleuren, die een symbolische beteekenis hebben, is ge schilderd, voerde ter gelegenheid van de inze gening aan den voorgevel de nationale kleuren met den pauselijken wimpel, terwijl boven den ingang een drietal Graal vlaggen wapperden. Te ongeveer half zes arriveerde Mgr. Aenge nent per auto, vergezeld van zijn secretaris, de veleerw. lieer Tb. W. Pichot. Intasschen hadden in ds stemmige kapel, welke zich op de eerste verdieping van het f entra'.e Graalhuis bevindt, da genoodigden plaats genomen. De plechtige inzegening Nadat Mgr. Aengenent zich in do links van de kapel gelegen sacristie mat de bisschop pelijke gewaden had bekleed, zegende Z. D. H daarbij geassisteerd door da weleerw. heeren kapelaans C. Kempen en W. Painians, eerst de kapel, bet allaar en liat tabernakel. Terwijl Mgr. vervolgeus de overige vertrekken van het huis iuzegsnde, bracht kapelaan J. v. d. Bergh het Ons 1-Ieer naar de nieuwe kapel over. Na de inzegening van het huis, keerde Mgr. Aengenent naar de kapel terug en celebreerde daar een plechtig Lof, waaronder eenige leer lingen van het St. Aloysiuscollfige aan de Oost- duinlaan onder leiding van pater J. Vollaerts S.J. de kerkelijke gezangen zongen. Na het Lof vereenigden de genoodigden zich in de benedenzalen van het huis, waar ook aan wezig was een 60-tal leidsters van de Graal uit Amsterdam, Rotterdam, Schiedam en Leiden. Hier hield Mgr. Aengenent ongeveer de vol gende toespraak tot de aanwezigen: Toespraak Mgr. Aengenent Hooggeachte aanwezigen. Het is Mij vergund om u allen namens de bewoonsters van dit huis, de Vrouwen vau Nazareth, een hartelijk welkom toe te roepen en u dank te zeggen voor uw zeer gewaardeerde aanwezigheid. Zij zien daarin uw sympathie voor haar werk, welke zij bijzonder op prijs stellen. Ook namens M(j zelf zeg ik u allen van harte dank voer uw aanwezigheid. Ik zie daarin een b'ijk van medeleven en medevoelen met dat gene, waarnaar zij streven en met haar orga nisatie, waarvan het doel is de leerplicht-vrije meisjes in dit bisdom te doen beantwoorden aan de behoeften van dezen tijd. Vanaf het eerste oogenblik, dat Ik de bis schoppelijke bestuursfunctie heb aanvaard, heb ik mijn aandacht gewijd aan de organisatie van de schoolvrije mannelijke en vrouwelijke jeugd. Omdat do organisatie van de schoolvrije jongens lot groote bloei was gekomen dan die der meisjes, meende Ik eerst aan de meisjes mijn aandacht te mosten schenken. Er beston den wel reeds bloeiende meisjespatronaten, maar aan de schoolvrije meisjes was toch nog niet die aandacht gewijd, waaraan zij behoefte hadden. Daarom meende Ik met de organisatie der meisjes het eerst te moeten beginnen. Ik heb toen bereid gevonden om Mij daarbij behulpzaam te zijn de Vrouwen van Nazareth. Ofschoon het mijn bedoeling was, dat de Vrouwen van Nazareth do gehec-le organisatie van de schoolvrije meisjes in liet heels bisdom ter hand zouden nemen, hadden zij daarvoor aanvankelijk nog niet voldoende krachten be schikbaar. Daarom zijn zij allereerst begonnen cm de fabrieks- en ateliermeisjes te organisee ren in interparochieel verband, daar dit werk onmogelijk parochieel kon geschieden. Weldra breidde zich de staf van medewerk sters uit. Van toen af kon verwezenlijkt wor den mijn aanvankelijk plan. Ik heb toen aan de Vrouwen van Nazareth opgedragen niet alleen de organisatie van de fabrieks- en ateliermeisjes, maar bovendien ook de organi satie van de gewone leerplichtvrije meisjes. Voor deze laatsten is het verband parochieel gemaakt. De Vrouwen van Nazareth hebben dus een dubbele taak. Zoodoende krijgen wij eenheid in de organisatie van de meisjes, omdat de opperleiding is toevertrouwd aan de Vrouwen ran Nazareth. In die eenheid is een zeer groote kracht gelegen om de meisjes in de organisatie te houden, omdat zij, ook al verhuizen zij naar een andere stad, overal dezelfde organisatie zullen vinden. Wij staan nu in dit buis, dat is liet Centrale Huis van de meisjesbewsgiug, van de Graal beweging. Hat Centrale Graalhuis, vanwaar uit dezelfde geest en dezelfde methode worden overgeplant in de meisjesorganisaties van het becle bi.-"om Haarlem. Ik moet hierbij mijn oprechten dank betui gen aan het kerkbestuur der parochie van den II. Antonius Abt te Scheveuingen, dat zoo edel moedig en vrijgevig is geweest Mij dit huis cadeau te geven. Zoo'n huis cadeau te krijgen is lets, wat Mij niet iederen dag overkomt. Daarom ben Ik zoo dankbaar en Ik heb ge meend aan dit huis geeu beters bas temming te kunnen geven dan het te maken tot bet Cen trale Graalhuis en het in gebruik te geven aan de Vrouwen van Nazareth. Nogmaals mijn dank aan het kerkbestuur voor dit royale en soliede buis, dat zoo bij zonder geschikt is voor het doei, dat hier wordt nagestreefd. De volgende week zal het 00-jarig feest van deze parochie worden ge vierd, waarbij Ik hoop tegenwoordig te zijn. Moge God deze parochie en het kerkbestuur zegenen en Ik vertrouw er ten volle op, dat uit zal geschieden. De bestemming van dit huis is van groote beteekenis voor de toekomst van dit bisdom, want als de Vrouwen van Nazareth de meisjes weten te vormen tot overtuigde, diep Katlio.» l:eke vrouwen, dan is dat een daad van groote beteekenis voor bet godsdienstig leven in Ons bisdom. Het' zal voor b.et kerkbestuur een voldoening zijn dat Wij dit huis voor dat doel bestemd hebben. Ik dank ook bet bestuur van bet Retraite- Comité, mr. Kooien en de andere bestuursleden, ('at z(j op Mijn verzoek het geld, dat voor het Retraitewerk was bijeengebracht, bestemd heb ben voor de meubilsering van dit huis. Ook rank Ik den heer, wiens naam ik niet zal noe men, van ganschen harte voor den buitenge wonen steun van hem ontvangen bij de gohecle organisatie van de Graalbeweging, aan wien iok een deel van de meubileering hier te dan ken is. Voorts dank ik u allen voor uw aanwezigheid en allen, die hebben meegeholpen om dit werk mogelijk te maken. Ik dank ook pater Vollaerts en zijn zangers, die liet eerste Lof hier ge zongen hebben. Uw aller aanwezigheid bier, is een bewijs van sympathie in 't sehoone werk der Vrouwen van Nazareth. Die sympathie is van groote be teekenis voor het werk, dat zij over het heele bislom gaan aanvangen. Vervolgens wenscli Ik, dat de leidsters der meisjesbeweging uit alle parochies van Ons bisdom te gelegener tijd hier zullen komen om de cursussen, die hier gegeven worden. te volgen en den geest van de Vrouwen van Naza- i eth in zich op te nemen. Dat dus alle leidsters :n het heele bisdom, ook die tot nu toe niet aan de Graalbeweging verbonden waren, zich scha ren om de Vrouwen van Nazareth, teneinde dien geest zoo innig mogelijk in zich op te nemen. Dat hoop en wensch ik van harte, want alleen als die eenheid van geest er is, eerst dan zal de meisjssbeweging tot kracht komen. Moge de zegen van God, over dit huis en over zijn bewaarsters afgesmeekt, hier blijven rus ten tot in lengte van dagen, dan zullen we Krijgen echt Roomsche hui-moeders en een op luikend katholiek leven in Ons bisdom. Toespraak Minister Verschuur Minister Verschuur dankte mede namens minister Deckers en de andere aanwezigen voor de uitnoodiging tot deze sehoone plechtigheid. Ik ben, aldus spr., diep onder den indruk van ■het aanpassingsvermogen van ouzo Moeder de H. Kerk, wanneer bet geldt leniging te vinden voor de uoodeu der menschheid die zich van (lag tot dag voordoen. Ik ben er van overtuigd, dat deze beweging ds nooden van de vrouwe lijke jeugd op de beste wijze aanvat en ik ge- ioof. dat de geneesmiddelen legen de nooden van bet werkende meisje, geen andere zijn, aan die, waarover de H. Kerk beschikt,. Het diep religieus? karakter en de moderniteit in de methode der Graalbeweging maakt deze tot de meest doeltreffende, in het bijzonder voor het werkende meisje. Dit werk voor de vrouwe i'dke jeugd telt ook de Regeering niet gering Hoe groot gewicht zij hecht aan het vraagstuk van den arbeid der vrouw mag blijken uit de uitbreiding der arbeidsinspectie met vrouwen, die de behoeften der vrouw beter aanvoelen dan mannen. Spr. hoopte bij het voorbereiden van regee- ïingsmaatregelen een beroep te mogen doen ip de voorlichting van de leidsters dezer bewe ging. Niets zal hem liever zijn dan dat het Regee- ringswerk zicli bij dit sehoone werk zal aan passen. Toespraak Prof. Niekel Als voorzitter van den Diocesanen Jeugdraad sprak prof. Niekel er zijn vreugde over uit, tier tegenwoordig te hebben mogen zijn, nu openlijk voor heel het bisdom kenbaar is ge maakt, dat de vrouwelijke jeugd is toever trouwd aan de Vrouwen van Nazareth. Dit 'l Werd doodt/c,woon verteld en 't komt even doodgewoon in de ltranl: een mijnheer komt zich br.klagen bij de politie, dut men hem run cm flinke som gclds heeft beroofd in ecu perceel,U weet dc rest. TUc. stuan een beetje versteld over dien mijnheer. {Vut beklaagt hij zich? Zei'er, stelen mug niet, iemand geld ont nemen mug ook niet, iemand, bcrooven op slinkscKe manier mug evenminmaar wat voor onnoozclen mijnheer hebben wc daar? Als iemand niet nat wil worden, moet hij niet in den regen loopen. En als die. wijnbeer niet beroofd wil wor den, ditn moei hij zich niet in verdacht gezelschap begeren. Is die mijnheer getrouwd? Weel die echt genoot, misschien vader van een gezin, dat er nog meer dingen ongeoorloofd zijn dan stelen? Had die, beklagenswaardige mijnheer er toch wel een bedrag voor over, om mee te helpen, de maatschappij nog meer ie ver- ziekclijke.n, denk aan vrouw en kinderen, mijnheer!, ook om. mee te helpen, andere beklagensivaardigc wezens nog dieper in den put van bederf te helpen? Die mijnheer weet toch, wat er te koop is! Hij is toch dikwijls genoeg gewaarschuwdt llij liep cr toch niet in, als iemand, die wer kelijk ducht, daar in een zeer hoogstaande omgeving terecht te komen! Wat doel die mijnheer daar?... Of was die nette mijnheer aangeschoten, lichtelijk bedwelmd door den alcohol? Ook dan hebben we geen greintje mede lijden met hem. Een mensch heeft veel te erg een stel klare hersens noodig, om zich de weelde te kunnen veroorloven, zich aan ■drank te builen te gaan. Wal die mijnheer moet doen: niet drin ken, want hij kan er niet tegen, en als hij wat gedronken heeft, komt bij hem het minst-mooie, boven; het geld thuis laten en nooit in die buurten komen. Doet hij anders, dan heeft hij juist wat hij verdient, al zijn dé bcroovers ook niet unsch uldig. Centrale Graalhuis is ingewijd en het Centrum van deze beweging, Jesus Christus zelf, is hier binnengebracht en zal de Vrouwen van Na zareth bezielen met den echt katholieken geest. Spr. feliciteerde Mgr. met de keurbende, die I in zijn bisdom is gevormd, en hij feliciteert zich. I zelf omdat hij weet, dat de leiding der vrou welijke jeugdbeweging in goede handen is. Hij feliciteert ook de Vrouwen van Nazareth met dit huis. Met de sympathie van het bisdom zal dit jeugdwerk zeker slagen. Dankwoord mej. Kersbergen Mej. Kersbergen, een der Vrouwen van Nazareth, sprak Mgr. Aengenent ongeveer aldus toe: Hoe moeilijke taak U ons hebt opgelegd, be ginnen wij na twee jaar werken te beseffen. Kaar Gij hebt ons niet alleen een taak gege ten, doch ook de middelen aan de hand gedaan om die taak te volbrengen, door ons dit huis cadeau te doen. Wij danken U daarvoor. Maar U hebt ons nog meer gegeven en dau fond zijn we daar nog veel blijder mee: uw vaderlijk hart. Namens Moeder Margriet dank ik U voor r.lles, wat U voor ons gedaan hebt en voor iietgeen U voor ons zijt. Wij zullen al onze trachten inspannen om onze taak zoo goed mogelijk te vervuilen. Met Gods genade zullen we zijn en blijven uw trouwe, gehoorzame en echte kinderen en zal uit onze beweging groeien datgene, waarvoor God haar bestemd heeft. Belangrijke mcdedeeling van Mgr. Aengenent Mgr. Aengenent kon nog een verblijdende •nededeeling doen. Behalve dit Centrale Graal-, liuis hebben do Vrouwen van Nazaret'h ook rog een Moederhuis. Welnu, het nieuwe Moe derhuis zal gebouwd worden in Ileiloo op het terrein van O. L. Vrouw ter Nood. Schooner plaats, aldus mgr, is niet te vinden. Dc Vrou wen van Nazareth komen nu onder de on- middeUjke scbutse van De Vrouwe van Naza. reth, O. L. Vrouw ter Nood. Het terrein is reeds eigendom van het Bis dom. Binnenkort zai met den bouw een aan vang worden gemaakt. De Vrouwen van Naza- ïeth zullen dan onder het oog van Dc Vrouwe van Nazareth worden opgekweekt. Ten slotte sprak nog de heer Damcn, bur gemeester van Geleen, zijn bijzondere waardee ring uit voor bet werk der Vrouwen van Naza reth, die nu ongeveer 1>4 jaar werkzaam zijn in Geleen onder de mijnwerkersjeugd. Dag aan c'ag kan men de goede resultaten van die godsdienstige opvoeding waarnemen. Spr. eindigde met den wensch, dat Gods Zegen moge blijven rusten op het werk der Vrouwen van Nazareth in Limburg. MENJOU NAAR DE METRO Adolphe Mcnjou, tot voor kort verbonden aan de Paramount, beeft een contract op lapgen termijn gesloten met de Metro Goldwyn Mayer. DE AANKOMST VAN Z. D. II. AAN DEN OU DEN SCIIEVENINGSG'HEN WEG, bij de villa „l ianltciii i -Zondagmiddag w«j4 lngffwMdi7als het centrale Graalhuis onder leiding Vrouwen, van Nazareth

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5