ALGEMEEN OVERZICHT. Zijn leven voor Vlaanderen Geheimzinnige sluipmoord Politieke luchtaanval op Milaan Wat de zee aanspuelde WOESDAG 16 JULI 1930 RELLETJES TE MECHELEN VERMOEDELIJK DOOR EEN STRAATROOVER DE VLIEGER STRAFBAAR AMERIKA ANSCHE AMBASSADEURS Weldra in lichte laaie BELGISCHE DANKBAARHEID JEGENS ZWITSERLAND 10 Huizen in vlammen WANHOPIG VASTGEKLAMPT bioscoopmalaise TREINBOTSING OOSTENRIJKS WAPENWET DOOR EEN BRUGLEUNING IN EEN BEEK #-v- y DE KONING VAN SPANJE TE OSTENDE. .V .'vvv*--— Hindenburg niet naar Pruisisch Rijnland Zooals onzen lezers bekend is, hebben o.a. die Pruisische Rijnlandstieden Coblenz, Trier, Aken en Wiesbaden groote feesten georgani seerd in verband miet de Rijnlandireis van presi dent Hindenburg, na de ontruiming door de geallieerde troepen. Geheel onverwacht heeft d'e rijkspresident nu een brief aan de Pruisische regeering ge richt en die brief heeft de uitwerking gehad van een bomWant Hindenburg heeft zijn deelneming aan de bevrijdingsfeesten, voor zoover Pruisisch Rijnland betreft, afgezegd, en dit verrassend besluit in een schrijven aan dien Prtvisischem minister-presi dent ongeveer als volgt gemotiveerd: Uwe uitnoodiging om aan het bevrijdings feest der Pruisische staatsregeering in Coblenz °P 22 Juli a.s. deel te nemen heb ik bij schrij ven van 5 Juli aanvaard. Mijn toezegging ging uit van de veronder stelling, dat het verbod van de organisaties der Stahlhelm en frontsoldaten in Rijnland en Westfalen, dat mij na onderzoek niet gerecht vaardigd en in strijd met de wet is gebleken, tegen dien tijd zou zijn opgeheven, zoodat ook deze organisaties van oud-strijders aan de feesten konden deelnemen. Weliswaar hebt u de opheffing van het ver bod, waartegen ook de rijksregeering bezwaar heeft, herhaaldelijk in het vooruitzicht gestel maar tot nog toe bleef de opheffing ac ei Daarmede sluit U de Stahlhelm en de £r°I't soldaten uit van de feesten ter gelegenheid van de ontruiming van het Rijnland en maakt u het dezen vereenigden oud-strijders onmogelijk, mij in gesloten formatie te begroeten, andere organisaties dit kunnen doen. Deze ongelijke behandeling is mij Üjk en ik kan het niet met mijn constitutio neel plicht van Ren dppl te nemen aan ubviijuiu6 Waarvan een deel der staatsburgers door een m. i ongemotiveerd verbod hunner organisatie Uiïr^"derhalve, tot mijn ft moeten be sluiten, mijn toezegging van 5 Juli tot deel neming aan de feesten te Coblenz in te trek. Om de zelfde beweegredenen heb ik ook mijn bezoeken aan Trier, Aken en Wiesbaden afge zegd en zoolang uitgesteld, als genoemd verbod gehandhaafd blijft. hoogachtlng w.g. von Hindenburg. De reis van den president naar Spiers, de Pfalz en Mainz zal echter overeenkomstig het aangekondigde program plaats vinden, doch von Hindenburg zal Zondag 20 Juli- van Mainz direct naar Berlijn terugkeeren Bijna alle Berlijnsclie avondbladen publicee- ren het schrijven met groot vertoon op de eer ste pagina; zelfs de meest actueele problemen, de te wachten beslissing in den rijksdag, de strijd 0111 de dekkingsvoorstellen der rijksre geering, zijn naar den achtergrond verschoven. Zelfsvoor de Pruisische regeeringskringen was dit schrijven, zegt de Börsenkurier, een buitengewone verrassing. En, naar het blad van welingelichte zijde verneemt, kwam dit Bchrij- ven op een oogenblik, dat Pruisen nog aan het onderhandelen was met de rijksregeering over 'Be opheffing van het verbod. Het antwoord van dr. Braun Het Pruisische kabinet heeft onmiddellijk na de publicatie van Hindeinburg's brief een ministerraad bijeengeroepen, waarna dr Braun het volgende schrijven, gedateerd 15 Julii, aan den rijkspresident heeft gericht: Hooggeachte Heer Rijkspresident Uit uw schrijven van 15 Juli 1930 verneem ik personen leidende functies zouden krijgen, die zich strikt aan de overeenkomsten hielden. Het schrijven van den rijksprisident was bin- nengekomen, voor de Stahlhelm geantwoord bad. Aan het einde van deze conferentie kwam het antwoord van den Stahlhelm binnen. De leiders verklaarden, de gevraagde verklaring niet letterlijk te kunnen afleggen, doch, wat betreft punt twee, wezen zij er op, dat zij dit reeds vroeger verklaard hadden en zich daar aan ook zouden houden. Dr. Braun merkte op, dat dit antwoord zeer "eschikt was geweest als basis van onderhan delingen, wanneer het schrijven van den pre sident niet ingekomen was. Wat de a.s. feesten in Rijnland betreft ver klaarde de minister-president, dat morgen zal overwogen worden, of thans die bevrijdings feesten nog wel zin hebben. De feesten waren immers slechts in verhand met de Rijnlandreis van den president georganiseerd. Tot zoover de verklaringen van dr. Braun. Moeilijk kan voorspeld worden, hoe dit con flict, dat ongetwijfeld van ernstiger aard is dan velen meenen zouden, zal afloopen. Want al laat dr. Brauns' mededeeliing dat het ant woord van de Stahlhelm zesr geschikt was als basis voor onderhandelingen, bereidheid van Pruisische zijde veronderstellen om op een wijze, die de eer dier regeering niet te na komt, bet geschil bij te leggen, de toevoeging „wanneer het schrijven van den president niet ingekomen was" duidt erop, dat thans aan een compromis, dat het karakter van toegeven draagt, niet zoo licht gedacht wordt. Men krijgt den indruk, dat Hindenburg of ietwat voorbarig is geweest en beter het ver loop der onderhandelingen tusschen Pruisen en de verboden organisaties had kuinnen af wachten, of en dit lijkt ons nog waarschijn lijker heeft Willen voorkomen, dat de or ganisaties tie ver-strekkende verklaringen af legden. De Franschen zijn vertrokken, er is weer bewegingsvrijheid en nu acht hij allicht de tijd gekomen om aan het machtige niet- democratische streven van groote volksgroepen die tofcffutoe zich ernstig belemmerd zagen, meer recht te laten wedervaren. Het buitenland, en speciaal de vroegere ge allieerden, zullen niet erg gesticht zijn over de onverwachte houding van Hindenburg, die wel eens een eerste, zij het schroomvallige, stap kon beteekenen naar het herstel van een imperialistisch Duitseh rijk. Briand's Federatie-plan. SPAANSCH PRIESTER TE PARIJS DOODGESCHOTEN tot mijn leedwezen, dat u uw deelneming aan de bevrijdingsfeesten in het Pruisische get e te van het Rijnland thans afhankelijk maakt van het weder toelaten van de in de provin cies Rijnland en Westfalen ontbonden groepen van den Stahlhelm en der Frontsoldaten. Dit treft mij te sterker, wijl daardoor in de bevrij dingsfeesten een wanklank tot uiting komen moet, dien ik, voorzoover dit in mijn macht ligt, gaarne vermeden zag. Om tegemoet te komen aan uw verlangen, den Stahlhelm weder toe te laten in de pro vincies Rijnland en Westfalen, heeft de Prui sische minister van hinnenlandsche zaken' in overleg met mij, de leiding van den Stahlhelm in een schrijven van 14 Juli 1930 de toelating van de ontbonden groepen van deze vereeni- ging weer in uitzicht gesteld. Ih dit schrijven heeft de minister uitdruk king gegeven aan zijn opvatting, dat hij geen bezwaar had tegen een nieuwe vorming van de ontbonden groepen, mits de leiding van den Stahlhelm bindende verklaringen wilde afleg- 8ea, dat men zich in de toekomst van onwettige ^andelingen zou onthouden. voor dien eisch bestond reden, daar aan de erzej;cingcn van den Stahlhelm, op grond zijhouding tot dusver, rechtmatig getwij nd moest worden, een twijfel, die slechts door eeh uitdrukkelijke belofte van den verantwoor- c,eïïjken bondsleider zou weggenomen kunnen borden. Een antwoord van den Stahlhelm op bet schrijven van den Pruisischen minister van hinnenlandsche zaken is echter tot nu toe uiet ontvangen. Uw opvatting, Heer Rijkspresident, dat de ontbinding van den Stahlhelm in Rijnland en Westfalen tegen den zin van de wet van 22 Maart 1921 (Rijkswetboek pag. 235) zou indrui- sehen, kan ik niet deelen. Ik constateer integendeel, dat de wettelijk bevuegde autoriteiten in Pruisen en in het rijk op grond van een onweerlegbaar feitenmate riaal, eenstemmig dit verbod hebben uitgevaar digd. Het is mij niet bekend, Heer Rijkspresident, in hoeverre TJ feitenmateriaal ter beschikking heeft gestaan, dat tot het in uw brief geuite oordeel leiden kon. Ik zou nog steeds bereid zijn, den Stahlhelm in de gebieden in kwestie toe te laten, indien ik in staat was, de verzekeringen door den Stahlhelm gegeven ernstig te nemen. Dit zou echter slechts mogelijk zijn, indien de leiding van den hond een verklaring aflegt, welke de beletselen voor een opheffing van het verbod uit den weg ruimt eu de deelneming van den bond aan de bevrijdingsfeesten mogelijk maakt. Gaarne geef ik uiting aan de hoop, dat het moge gelukken, do oorzaken, die uw reis naar bet Rijnland verhinderen, alsnog weg te nemen, en dat het de bevolking van het Pruisische gebied vergund moge worden, toch nog u, zeer geachte Heer Rijkspresident, bij de bevrijdings feesten te kunnen begroeten. w.g. Braun. In een persconferentie wees dr. Braun up de gebeurtenissen van de laatste dagen. Hij las vervolgens het schrijven voor, dat hij aan de leiders van den Stahlhelm verzonden had. Daarin verzoekt hij om de ver klaring, dat dezen: ten eersten erkenden, dat het -verbod op wettige grondslagen berustte; ten tweede beloofden, zich voortaan van mili taire oefeningen te zullen onthouden, en ten derde er voor zonden instaan, dat slechts zulke De Duitsche gezant von Hoescli heeft zich gisterennamiddag naar dien Quai d'Orsay hegeven, om den Fran schen minister van buitenlandsche zaken het antwoord- der rijksregeering op het memoran dum betreffende de federatieve organisatie van Europa te overhandigen. In haar antwoord spreekt d-e Duitsche re geering haar voldoening uit over het feit, dat thans een aansporing plaats vindt, om het Euiropeesche probleem in details te bestudeeren. De Duitsche regeering zal bereidwillig me dewerken aan de oplossing van dit probleem en ziet als laatste doel liet tot stand brengen van waren vrede in Europa op den grondslag van recht en gelijkheid. Zij is het van harte eens met de Fransche re geering, dat de slechte toestand van Europa in hooge mate zijn oorzaak vindt in de tegen woordige politieke constellatie van dat wereld deel. Alle pogingen tot verbetering van den poli- tieken toestand zullen naar haar overtuiging slechts dan slagen, wanneer de beginselen van volkomen gelijkgerechtigdheid en gelijke vei ligheid voor allen worden tegepast. Waar bestaande verhoudingen in strijd zijn met deze principes, moeten afdoende middelen gevonden worden, om daarin wijziging aan te brengen. Doch, onafhankelijk van politieke overwegin gen, is het ook mogelijk op zuiver economisch gebied tot nadere samenwerking in Europa te komen. Deze samenwerking mag niet afhankelijk gemaakt worden van het scheppen van grooter veiligheid. De Duitsche regeering aclit het gewenscht, de pogingen, om te lcomen tot een verlaging van de Europeesche tarieven, voort te zetten. Militaire overwegingen mogen bij economi sche vragen baars inziens niet op de eersts plaats komen. Alle consequenties, die voort spruiten uit den hijzonderen financieelen toe stand van afzonderlijke landen, met name die, welke haar oorzaak vinden in de totale finan- cieele lasten ten gevolgen van den oorlog, moe ten hierbij in aanmerking genomen worden. De Duitsche regeering is het eens met de opvatting, dat de volkenbond geen nadeel mag ondervinden van dit Europeesche statenplan. Het komt haar voor, dat men er ernstig aan moet twijfelen of ook al zou zulks niet strijdig zijn met de beginselen van den volkenhond het scheppen van bijzondere Europeesche or ganen, wel voldoende rekening houdt met de belangen van den volkenbond. Een eerste taak acht de Duitsche regeering het, een overzicht te krijgen van het arbeids veld van een dergelijke federatief Europa. Bij de a.s. conferentie te G-enève behooren, naar haar overtuiging, ook de Europeesche staten die geen lid van den volkenbond zijn, en ook niet-Europeesche staten toegang te heb ben. HULDE AAN DE NAGEDACHTENIS VAN VAN REECK Onze Antwerpsche correspondent schrijft d.d. 13 Juli: Vandaag was het tien jaar geleden dat de jonge Vlaming Herman van den Reeck ,aan zijn verwondingen, opgeloopen bij een botsing met de Antwerpsche politie op Gulden-Sporen- dag, overleed. De Vlaamsche jeugd van Ant werpen heeft deze droeve gebeurtenis her dacht met een plechtige H. Mis en een groot- sche vergadering in de Majestic, waarhij als sprekers optraden advocaat Timmermans, de kamerleden Romsee en Vos en dr. Borms. Allen huldigden de nagedachtenis van Van Reeck, die zijn leven gaf voor Vlaanderen, en stelden hem als voorbeeld, als man van de daad Volksvertegenwoordiger Romsée verklaar de o.m.: „Het Vlaamsche recht wordt niet enkel langs parlementairen weg bevochten, ma.ar het moe- gesarde Vlaamsche volk, moet zich dreigender dan ooit oprichten en als wij bij duizenden en duizenden op straat zullen stormen, dan zul len wij het voorbeeld van Herman van den Reeck volgen en geen offer zal ons, mag oqp te zwaar zijn". Dit thema, ook door de andere sprekers her haald, werd door een storm van toejuichin gen begroet. Na afloop der vergadering trok de jeugd in optocht naar de Groote Markt, om bloemen neer te leggen op de plaats, waar van den Reeck tien jaar geleden werd neergeschoten. De plek was bloedrood geverfd. In den namiddag gingen tal van nationalis tische jeugd-vereenigingen bloemen neerleg gen op het graf van van den Reeck. Een koor onder leiding van Jef van Haaf zong „Klaar Bloed en louter Wonden" (Gezelle), en „Ik wist niet". Al die manifestaties verliepen ordelijk. In Mechelen daarentegen, waar de Vlaam sche nationalisten eveneens een Van den Reeck-herdenking op touw hadden gezet, ver liep aVlles niet zoo rustig. Aan het Guldenhuis hadden de Vlaamsche extremisten een spandoek gehangen met het opschrift: „Doodenmasker van Herman van den Reeck, Vlaamscli martelaar, vermoord door officieele kogels op de Groote Markt te Antwerpen". De burgermeester gaf in de namiddag order dit doek te verwijderen. Een twaallftal politie mannen brachten dit werk ten uitvoer, waarop een groepje jonge studenten de „Vlaamsche Leeuw" begonnen te zingen. Daarover werden de agenten zoo woest, dat zij er op los sloegen en een der knapen ernstig verwondden. j Avonds werd het doek in den stoet meege dragen en daarna opnieuw aan het gebouw op gehangen. Politie, gendarmen en brandweer, kwamen wederom opdagen en er dreigde een ernstig conflict. Gelukkig dat de hoofdcommis saris en de leider der nationalisten alle kalmte wisten te bewaren en op gepaste wijze het ver boden doek deden verdwijnen. Bij het verlaten van zijn woning aan de rue Elottière, in het veertiende arrondissement, te Parijs, tegen vier uur in den morgen, vond de zer dagen een koopman, Oger, geheeten, een levenlooze gedaante op het trottoir liggen. Hij stelde de politie onmiddellijk hiervan in kennis. Deze vervoerde den ongelukkige naar het ziekenhuis Broussais. De dienstdoende dok ter moést den dood constateeren en ontdekte in de lendenen van het slachtoffer een wonde, die waarschijnlijk veroorzaakt was door den kogel van een kleine revolver. De commissaris van politie van het distriet begaf ziah naar het hospitaal, om den over ledene te identificeeren. Hij vond op hem een paspoort op den naam Cipriano Etcheverria, priester, drie en veertig jaar oud, geboortig uit Alzo, provincie Guipuzzoca (Spanje). Ver der een portefeuille met twee honderd vijftien Fransche francs, twee bankbiljetten van vijf- en twintig peseta's en een gouden horloge. Het onderzoek, dat omtrent dezen geheim- zinnigen dood door de politie werd ingesteld, bevestigde weldra de identiteit van het slacht offer en de omstandigheden van zijn verblijf te Parijs. Donderdagnamiddag den lOen Juli, hadden zich een dertigtal Spaansche pelgrims, vrou wen, kloosterzusters en priesters, aangemeld aan het Hotel de l'Orient, waar echter geen plaats voor hen was. Er was alleen nog een kamer beschikbaar voor den eerw. heer Et- cheverrina, die daarna in het hotel zijn intrek nam. Men vermoedt, dat de geestelijke, na de stad in geweest te zijn, 's avonds hij terug keer naar zijn hotel door een sluipmoordenaar is aangevallen, die echter geen gelegenheid meer zou gehad hebben, om zijn slachtoffer te berooven. De kleeren dragen de kenteekenen van een revolverschot, dat hem in zijn rug geraakt heeft. Onderzoek naar het geval Bassanesi. NOG VEEL NIET OPGEHELDERD BERN, 15 Juli. (W.B.) De politie-president van Tessino bracht heden den chef van het Zwit- sersche departement van justitie en politie rapport uit over het onderzoek van het geval- Bassanesi. De vlieger ontkent verschillende feiten; het staat echter vast, dat hij de pamfletten boven Milaan uitgeworpen heeft. De rol, die gespeeld werd door den vroegeren eigenaar van het vliegtuig, bij de voorbereiding en uitvoering van de onderneming, is nog niet opgehelderd. Toen het vliegtuig boven Milaan vloog was hij niet aan boord. Op dat tijdstip is hij van Bellinzona vertrokken, waarschijnlijk direct naar Parijs, want van daar uit infor meerde hij Zondag naar Bassanesi. De voorbereiding van dezen aanval en de in lading van de pamfletten te Lodrino is even min opgehelderd. Het staat intusschen gerechtelijk vast, dat de vlieger de bepalingen van het verdrag van 1920 over het luchtverkeer overtreden heeft en dus strafbaar fs. Geruchten omtrent het spoedig vertrek van generaal Dawes ZOOLANG HET BIJ LEUGENS BLIJFT.. Geweldige fabrieksbrand te Eisenach LIJK VAN EEN VLIEGBOOTPASSAGIER GEVONDEN? Wanneer is aan Nederland de beurt? Onzo Brusselsche correspondent meldt ons: Te Lausanne zal 26 Juli a.s. de inhuldiging plaats hebben van het monument der Belgische dankbaarheid aan Zwitserland. De Belgische regeering zal vertegenwoordigd worden door den heer Janson, minister van justitie. Generaal Pontus zal spreken uit naam van de Belgische oud-strijders, terwijl het monu ment aan de Zwitsersche autoriteiten zal over gedragen worden door graaf Gaetan de la Boe- sières de Thuines en door gravin Henricourt de Grunne. Er zijn hier ettelijke duizenden Belgen, die niet vergeten hebben wat Nederland in de oorlogsjaren voor de Belgische vluchtelingen heeft gedaan, die zich de vraag stellen, wanneer de Belgische dankbaarheid zich eindelijk ook eens ten opzichte van Nederland zal gaan uiten. De ongelukkige droeg een zwemvest van de Lufthansa KOLBERG, 15 Juli (W.B.) Een visscher vond vandaag, op ongeveer vijf uur afstand van Kolberg, het lijk van een man, die een zwem vest droeg. Uit het in Kolberg Ingestelde onderzoek bleek, dat het, naar het zwemvest te oordeelen, een passagier was van -de bij Bornholm veronge lukte vliegboot D 864. Volgens de op hem gevonden papieren, zou hij een zekere Varbert uit Hattingen in West falen zijn. BU het ongeluk werd echter geen passagier uit Hattingen, met name Varbert, vermist, maar een zekéren Brakelsberg uit Gevelsberg in Westfalen, die vertegenwoordiger van een handelshuis is. Daar de man een goed onderhouden zwem vest droeg, zooals dit door de Lufthansa in haar vliegbooten gebruikt wordt, vermoedt men, (lat deze persoon toch de heer Brakelsberg is, die vermist wordt. 150 Arbeiders werkloos geworden Te Eisenach heeft gisteren een der geweldig ste fabrieksbranden gewoed, die men zich daar herinneren kan. In de fabriek Hoerselberg, een der belangrijkste lak- en duimstokfabrieken van Duitschland, brak in de lakinrichting, toen liet personeel deze reeds verlaten had, door on- kende oorzaak een groote ibrand uit, die zich snel uitbreidde. Groote voorraden lak, hout en spanen ston den weldra in lichte laaie. De brandweer kon niets uitrichten en moest zich beperken tot het nat houden van de belen dende perceelen, daar door de ontzettende hitte de halken van deze huizen reeds begonnen te gloeien. Ongeveer drie vierde gedeelte van het fa briekscomplex werd door het vuur verwoest. 150 arbeiders, die hier werkten, zijn voor lan gen tijd werkeloos geworden. De totale schade wordt geraamd op ongeveer een half millioen mark. Schipbreukelingen verdwijnen een voor een in de diepte INTERNATIONALE PADVINDERSKAMP- BIJEENKOMST TE LUIK. Van 4 tot 18 Augustus Onze Brusselsche correspondent meldt ons: De federatie van het Katholieke Belgische padvinderswezen en de padvinders van België organiseeren een groote internationale kamp bijeenkomst, die van 4 tot 18 Augustus a.s. op het eiland Monsin, aan de oevers van de Maas, dicht bij de tentoonstelling, zal gehou den worden. Er zullen delegaties komen uit Frankrijk. Spanje, Algiers, Zwitserland, Tsjecho-Slowakië en zelfs uit Amerika. Na de Londensche vlootconferentie. De vooruitzichten voor het aannemen door de Vereenigde Staten van het Londensche vlootverdrag zijn in zooverre verbeterd, dat President Hoover op advies van senator Borah het voorbehoud heeft aanvaard van Norris n.l dat de geheime documenten niets mogen be vatten, waardoor de beteekenis van het vloot verdrag verminderd zou worden. Nog Zondag j-h weigerde president Hoover dit voorbehoud te aanvaarden, omdat hij het als een beleedtging beschouwde. Men rekent erop, dat het vlootverdrag 25 Juli a.s. zal worden aangenomen. Nieuwe moeilijkheden voor de Britsche regeering. Voor het Engelsche kabinet MacDonald schij nen nieuwe moeilijkheden te dreigen, in ver band met d-e Engelsch-Indische conferentie. De conservatieven zullen een motie van wan trouwen indienen, wanneer het kabinet den eisch van de conservatieven tot deelneming van de 3 politieke partijen aan de Engelsch-Indi sche conferentie, niet inwilligt. Het blad van de Engelsche arbeiderspartij spreekt van een nieuwe samenzwering tegen de regeering. liet. kabinet MacDonald staat op het stand punt, dat zij alle verantwoordelijkheid voor de Engelsch-Indische conferentie moet dragen. Wanneer de conservatieven bij hun motie een meerderheid zullen verkrijgen, zal het kabinet zonder twijfel aftreden. Lloyd George, do leider der liberalen, staat in dit vraagstuk aan de zijde der conservatie ven. Het zal er van afhangen, hoeveel liberalen het vooTbeeld van hem zullen volgen. DE KATHEDRAAL VAN YPEREN Thans heropgebouwd Onze Brusselsche correspondent meldt ons: Dinsdag heeft de bisschop van Brugge de thans heropgebouwde Sint Martijnskathedraal- die door den oorlog verwoest was, geconsa creerd. De heer van Caeneghem, Minister van openbare werken, woonde de plechtigheid hij. TRAGEDIE IN* DE BAAI VAN MASSACHUSETTS BOSTON, 14 Juli. (R.O.) Vijf jongens en meis jes zijn verdronken door het omslaan van een jol in de baai van Massachusetts. Een kustvaartuig heeft den eenigen overle vende gered, die vertelde, dat een rukwind het vaartuig had doen omslaan. De zes inzittenden kwamen in zee terecht, maar wisten zich wanhopig aan de omgeslagen boot te klampen. Toen de nacht aanbrak hadden de uitgeputte schipbreukelingen stuk voor stuk moeten los laten en zij verdwenen in de diepte. De laatste was één der meisjes, die na een wanhopigen strijd losliet en met een versckrik- kelijken kreet om hulp in de diepte verdween. De Berlijnsche theaters nog niet gesloten BERLIJN, 14 Juli. (W.B.) De sluiting van de Berlijnsche bioscooptheaters, welke den 15den Juli zou plaats vinden en voor vele arbeiders en employees werkloosheid zou hebben ibeteekend, is te elfder ure door een eenstemmig besluit van den hond van bioscooptheaters opgeschort. Er weTd den leden van den bond echter gead viseerd met het personeel langere opzeggings termijnen overeen te komen. Over de vermindering van de bioscoopbelas- ting zullen de onderhandelingen worden voort gezet. Een Alpendorp geteisterd. ROME, 15 Juli (V.D.) Uit Trento wordt ge- meld, dat in het Alpendorp Spormaggiore een hevige brand heeft gewoed. Door onbekende oorzaak was in een der huizen brand ontstaan en binnen korten tijd stonden tien huizen in de vlammen. De bewoners moesten in nachtge waad vluchten. De tien huizen brandden geheel af. Door het krachtige optreden van de bevolking van het dorp bleven de overige huizen gespaard. L o n d e n, 14 Juli 1930. 'n Jaar of vijf geleden was mr. Kellogg Ame- rikaansch ambassadeur te Londen. Hij werd opgevolgd door mr. Houston. Deze werd opge volgd door generaal Dawes, Eu deze zal, naar gefluisterd wordt, binnenkort ook door iemand opgevolgd worden. Het voornaamste wat Amerikaansche am bassadeurs te Londen doen, is dat zij iemand opvolgen en door iemand opgevolgd worden, en in dien tusschentijd öök iemand zijn. In dit opzicht onderscheiden zij zich niet ongunstig van veel andeTe ambassadeurs en gezanten, die niemand opvolgen en door nie mand opgevolgd worden, en in dien tusschen tijd öök niemand zijn. Dezen houden het natuurlijk veel langer uit. Maar generaal Dawes is hier eerst een jaar plus eenige dagen en dit wordt zelfs voor een Amerikaansch ambassadeur niet als een volle ambtsperiode beschouwd. De oorzaak van de geruchten omtrent het spoedige vertrek van den ambassadeur is te vinden in het feit, dat hij zijn rapport omtrent de vlootconferentie voorzien zou hebben van zeer openhartige opmerkingen omtrent de be kwaamheden der Britsche gedelegeerden. iDus gaf het rapport ongelezen het aan zijn aan de meening dat generaal Dawes zich hier onmogelijk gemaakt heeft. Wie was toch de staatsman die, toen men hem vroeg: „Waarom spreekt ge toch alle leu gens, die omtrent u rondgestrooid worden, niet tegen antwoordde: „Zoolang het bij leugens blijft, kan het mij niet schelen. Als men maar niet begint met de waarheid omtrent mij rond te strooien". Aankoop van gesmokkelde wapenen door een Heimwehrleider OOK EEN COMMUNIST GEARRESTEERD WEENEN, 15 Juli. (V.D.) Volgens berichten in de middagbladen, is tegen den leider der Boven-Oostenrijksche Heimwehr, Vorst von Rü- diger von Starhemberg, een vervolging inge steld wegens overtreding van de wapenwet. Starhemberg zou gesmokkelde wapenen, waarvan men de herkomst niet kan nagaan, in groote hoeveelheden hebben aangekocht. Enkele Weensche kooplieden zouden hij de zaak be trokken zijn. Ook tegen hen is een strafvervol ging ingesteld. De leider van de stedelijke veiligheidswacht te Hallein in Salzburg, dr. Ernst Cham, is we gens het aankoopen van wapenen gearresteerd. Ham wordt tevens ten laste gelegd, dat hij deze aankoopen met gelden, die der gemeente toe behoorden, zou hebben gedaan. Cham staat als communist bekend. IN VOLLE VAART TEGEN ELKAAR Ernstig spoorwegongeluk in Zuid-Rusland Volgens bericht uit Moskou, heeft in Zuid- Rusland in de nabijheid van het station Anaowka, weer een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. Een personentrein kwam in botsing met een goederentrein, waarbij zes wagons en de beide locomotieven ernstig beschadigd werden. Vier passagiers werden gedood en zeven personen werde nmin of meer ernstig gewond. Ernstig tramongeluk bij Royan In de buurt van Royan (dep. Cbarente) heeft een ernstig tramongeluk plaats gehad. Twee trams botsten in volle vaart tegen el kaar en werden daarbij geheel vernield. Meer dan 20 passagiers werden daarbij levens gevaarlijk gewond. Auto met brandweerlieden verongelukt PRAAG, 15 Juli. (W.B.) Een vrachtauto, die met 22 brandweerlieden van een feest te Bo- heemsch Rybna terugkeerde, raakte in een bocht van den weg aan het slingeren, reed door een brugleuning en stortte, na omgeslagen te zijn, van een hoogte van 5 meter in een beek. Zeventien der inzittenden werden zwaar ge wond, twee ervan zijn inmiddels overleden. De bestuurder, die ongedeerd was gebleven, pleegde in het huis van zijn ouders zelfmoord. MOTOR TUSSCHEN GROEP PERSONEN AUTO IN-DE DIEPTE 4 Dooden SYDNEY, 15 Juli (N.T.A.) Niet ver van de stad stortte een automobiel van een hoogte van 15 meter naar beneden. Van de inzittenden werden drie vrouwen en een man op slag ge dood, terwijl een verdere passagier met levens gevaarlijke verwondingen in het ziekenhuis moest worden opgenomen. i'iÉ kK.v A& "j Acht personen tegen den grond geslagen CASTROP-RAUXEL, 14 Juli. (W.B.) Een ern stig motorongeluk heeft zich gisteravond dicht hij den straatweg Schwerin-Castrop voorge daan. Bij het inhalen van een aantal van een uit stapje terugkeerende jongelieden reed de mo tor in snelle vaart op deze groep in. Acht hunner werden tegen den grond gesla gen en voor een deel doodelijk gewond. Bij over brenging naar een ziekenhuis is een hunner reeds aan de bekomen kwetsuren overleden. DE VERMISTE VICE-CONSUL TE MARSEILLE, 10 000 francs uitgeloofd Van den vermisten vice-consul van Groot- Brittannië te Marseille, Lee, heeft men tot nu toe nog niets vernomen. De moeder van den vermiste is te Marseille aangekomen en heeft voor zijn opsporing een bedrag van 10.000 francs uitgeloofd. VEEL LEVEN OM NIETS DE TROEPENPARADE, DIE BIJ GELEGENHEID VAN DE 14 JÜLI-VIERING op de Champs-Eiysées gehouden werd Geldboete van twee francs Onze Brusselsche correspondent meldt ons: De Belgische oud-minister Tschoffen, één der administrateurs van de Banque Chaudoir, had een proces ingespannen tegen het Brusselsche blad „La Nation Beige", dat zich in den tijd, dat deze bank in moeilijkheden was, nogal scherp tegen dezen politicus-financier had uit gelaten. De rechtbank heeft thans de „Nation Beige" veroordeeld tot het betalen van 2 maal 1 frs. boete, hetgeen de eisch was der verdedigers van Tschoffen. TREINONTSPORING DOOR AANSLAG VEROORZAAKT ROME, 15 Juli. (V. D.) Naar uit Milaan ge meld wordt, zou de reeds gemelde ontsporing van den St. Gothard-express veroorzaakt zijn door een aanslag op den trein gepleegd. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat ver schillende rails waren losgeschroefd van de dwarsliggers. Onze Brusselsche correspondent meldt ons: Koning Alfons XIII van Spanje is Zaterdag te Ostende aangekomen. Z. M. heeft zijn ren paarden voor de kust-races laten inschrijven. Hij voert den naam van hertog van Toledcg Hoogstwaarschijnlijk zal hij de races zelf bifr wonen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 9