r Ernstig auto-ongeval r Voor oud-gepensionneerden Onderwijs aan schippers en kramerskinderen Zakkenrollers-werk 'j DONDERDAG 17 JULI 1930 R adio - Omroep - Controle - Commissie «- DE PATERS CARMEUETEN COMMISSIE VOOR DE ECONOMISCHE POLITIEK ONZE BEDEVAART NAAR LOURDES IN GOEDEN STAAT AANGEKOMEN OVERTREDING WEGEN BELASTINGWET regeling der uitkeering RIJKSREGELING NOODZAKELIJK DE INVOER IN NEDERL.-INDIE R. K. HANDELSHOOGESCHOOL R. K. LEERGANGEN INVOER van BLOEMBOLLEN IN DUDITSCHLAND MENSCHEN EN MtENiNGEN 90 KILOMETER Door Minister Rcijmer geïnstalleerd DE KWESTIE VAN HET VRIJE WOORD Plechtige viering van hun diamanten feest te Zenderen VOORZICHTIGHEID EN WIJS BELEID ZULLEN NOODIG ZIJN Hedenmiddag te drie uur is in de Statenzaal van liet Departement van Waterstaat de Ra- dio-Omroep-Controle-Commissie officieel door Minister Reijmer geïnstalleerd, met een rede, ■waarin hij den leden namens de Regeering dank zegde, voor hun bereidwilligheid om in deze commissie zitting te nemen, in het hijzonder aan den voorzitter, die thans voorzitter is van drie Commissies in verband met den radio- omroep Ik zal, zoo vervolgde de minister dan, thans niet in den breede uitweiden over de beteekenis en den omvang van de werkzaam heden, die uwe commissie op zich gaat nemen, Van die beteekenis zijn wij allen doordrongen. Of de omvang uwer werkzaamheden groot zal zijn, daarover laat zich thans moeilijk een oor deel vormen, al geloof ik, dat vooral in den eersten tijd veel van u zal worden gevergd. Ik wil alleen een enkel woord zeggen over den geest, die het geheele controlereglement, den grondslag uwer aanstaande werkzaamheden, kenmerkt. Er is bij de opstelling daarvan ge streefd naar eerbiediging, voorzoover maar mogelijk, van het vrije woord, een voorrecht dat onzen landgenooten ten zeerste aan het hart ligt. Erkenning voor de vrijheid van meeningsuiting is evenwel slechts mogelijk, indien bij die uiting tevens anderer meening wordt geëerbiedigd, en algemeene rechtsgoede, ren niet worden geschaad. Daarom houdt het controle-reglement tevens waarborgen in ter bescherming van deze beide laatste. Ik ben overtuigd, dat uwe werkzaamheden ertoe zul len bijdragen het besef in ons wel levendig le houden, dat ware vrijheid niet bestaanbaar is zonder erkenning van de rechten van anderen en van de gemeenschap. Voorzichtigheid en wijs beleid zullen daarbij uoodig zijn. Moge daarbij tevens de samenwerking met de om- roep-vereenigingen uwen arbeid verlichten. Met het uitspreken van den wensch, dat on der Gods zegen uwe arbeid goede vrucht moge dragen, verklaar ik uwe commissie ge ïnstalleerd en leg ik met vertrouwen de lei ding van hare werkzaamheden in de beproefde banden van Uwen voorzitter. ANTWOORD VAN DR. DE VISSER De voorzitter van de commissie, dr. de Visser, zeide in zijn antwoord o.m. het volgende: Wij ontveinzen ons niet, dat onze taak, naast een zeer uoodige, een zeer teedere is. Want gelijke uwe Excellentie zeer juist heeft opge merkt, is het vrije woord niet alleen een be hoefte der menschelijke natuur, maar ook een bijzonder kostbaar pand van 't Nederlandsche volk. Toch dient hij het gebruik daarvan te worden gewaakt tegen een misbruik, hetwelk onze natie als geheel, naar binnen zoowel als naar buiten, zou kunnen schaden. Te meer is dit noodig, nu de radio een soort internationale omroep is geworden, die ook het buitenland' aanhoudend in kennis stelt met hetgeen hier te lande over toestanden in den vreemde wordt gezegd en geoordeeld. Het spreekt dan ook van zelf, dat een controle-commissie als deze, noodig is ge bleken, al vertrouwt zij, dat het gezond ver stand van ons volk, haar taak zal vergemakke lijken. Echter geeft de commissie uwe Excel lentie gaarne de verzekering, dat zij juist daarin een spoorslag zal vinden om het niet omvangrijke werk met des te meer nauw keurigheid te verrichten, opdat noch de open bare orde. noch de goede zeden, noch de veiligheid van den Staat door de radio woiden aangerand. Het geldt hier niet slechts het belang van ons volk, maar ook dat van de wonderbare cultuurmacht, die ons in de radio is gegeven. Mgr. J. H. G. Jansen celebreert de pontificale Hoogmis Gieren, op het feest van O. L. Vr. van den Berg Carmel, herdachten te Zenderen de Pa ters Carmelieten hun 75-jarige vestiging in Twente. Nadat 's avonds tevoren de feestdag was ingebeierd, trok 's morgen om half 9 uur een twintigtal ruiters op om Z. D. H. den Aarts bisschop Mgr. J. H. G. Jansen tegemoet te gaan en aan de grens van de parochie te verwelko- men. Om goed 9 uur arriveerde Z.D.II. voor de eere poort, waar de kloostergemeente, verschillende geestelijken, een stoet van bruidjes en heel Katholiek Zenderen hem opwachtte. De Hoogeerw. Pater Provinciaal heette Mon seigneur welkom, en sprak woorden van dank dat Z. D. II. zoo goed geweest was hier te ko men, wel een bewijs, dat hij het werk der Paters op hoogen prijs stelde. Do kerk was schitterend versierd met blco men en palmen en tientallen bloemenmanden, door vrienden en dankbaren geschonken, ston den in het priesterkoor. Het studentenkoor van het gymnasium zong l.ij het binnentreden van Monseigneur „Sacer- dos et Pontifex". Om half tien begon de Pontificale Hoogmis, De studenten voerden onder leiding van hun directeur P. Anastasius v. d. Broek op keurige wijze de „Missa. Pontificalis" van Perosi uit. Onder de H. Mis werd door den Hoogeerw. Heer H. A. P. C. v. d. Waarden, Deken van Almelo de predikatie gehouden. De kerk was tot in de uiterste hoeken ge vuld, want Katholiek Zenderen had van dezen feestdag een Zondag gemaakt, om hun Paters ta toonen, hoe innig zij meeleven met hun wel en wee. Ook velen uit de omgeving waren toe gestroomd om blijken van belangstelling te geven. Na de Pontificale H. Mis werd druk gebruik gemaakt van de gelegenheid om de Paters te complimenteeren. De voorz. der feestcommisie, de heer Th. Thien bood onder eenige hartelijke woorden een enveloppe aan, bedoeld als feestgeschenk om de kerk te verrijken met een nieuwe klok deze gift was door heel Zenderen bijeengebracht, en vermeerderd door enkele giften van buiten. De burgemeester van Borne sprak nog eenige waardeerende woorden, terwijl de Z.E.P. Prior allen hartelijk dankte voor de schenking, maar vooral voor de aanhankelijkheid en het mee leven met de Paters. Nog bracht Z. D. H. een bezoek aan het Gymnasium, waar hij door den Hoogeerw. Pater Rector werd welkom geheeten, en toegezongen door de studenten. Hierna legde Monseigneur nog een kort be zoek af bij de Eerw. Zusters. DE LAATSTE ZIEKE IS BEZORGD ©n de „Witte treim" rolt weg, naar het zonnige Zuiden, naar Maria's genadeoord, galadien met de ver- trouwvolle hoop vam duizenden De ratificatie der handelsconventio van Genève Onder presidium van mr. T. J. Verschuur, minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, vergaderde Maandag te 's-Gravenhage de Com missie voor de Economische Politiek ter be spreking van de huidige economische crisis. Blijkens het inleidend woord van den Minis ter wensclite deze zich inzonderheid te orian- teeren met betrekking tot de vraag, in hoeverre mot de op lieden op economisch gebied natio naal waarneembare crisisverschijnselen bij de eerlang ook door Nederland te nemen beslis sing inzake ratificatie der Handelsconventie van Genève rekening moet worden gehouden. Na breedvoerige discussie werd besloten in een zoo mogelijk in de eerste helft van Sep tember a.s. te houden vergadering der Com missie deze vraag andermaal ampel te bespre ken. De leden der Commisise, de heeren E. Hel dring en dr. L. G. Kortenhorst verklaarden zich op verzoek van den Minister bereid, in middels een ontwerp van alsdan te behandelen conclusies in gereedheid te brengen. Van deze gelegenheid zal ge,bruik worden gemaakt, om het onderhavige onderwerp van eenigszins rui mer standpunt te bezien, derhalve in verband i met de bijzondere eisehen, welke de tegen. Overheid en NIEUWE STICHTINGSWET TREEDT 1 SEPT. A.S. IN WERKING Bij inlichting te bevoegder plaatse hebben wij zekerheid gekregen, dat de algemeene maat regel van bestuur inzake de nieuwe regeling van de uitkeeringen aan de oud-gepensionneer- den hoogstwaarschijnlijk met 1 September a.s. in werking zal treden. DE HUIDIGE TOESTAND ONBEVREDIGEND Onderbrenging bij het buitengewoon onderwijs volgens de commissie van Onderzoek gewenscht De betaling der boete Het dezer dagen in de pers gelanceerde oe- ïicht, inhoudende dat de rijksambtenaren, be last met de controle op de wegenbelasting, bevöegd zijn bij ontdekking van overtredingen dadelijk de boete te innen, is onjuist. De Minister van Financiën heeft slechts bij wijze van proef de bevoegdheid van het sluiten van een transactie (waardoor rechtsvervolging wordt voorkomen) overgedragen van de direc teurs op de ontvangers der directe belastingen Ic.q. der accijnzen) en dan nog enkel in het geval de overtreding bestaat in het niet kun nen vertoonen van een belastingkaart, terwijl de belasting wèl is betaald. DE HAARLEMSCHE KATHEDRAAL FEESTEN. Voor deelneming aan den optocht ter ge legenheid van de Katbedraalfeesten te Haar lem hebben zich niet minder dan 500 organisa ties opgegeven. MR. J. P- HOFSTEDE f In den ouderdom van 69 jaar is gisteren te 's-Gravenhage overleden mr. J. P. Hofstede, oud-officier van Justitie bij de Rechtbank te Groningen. J. BOERHOUT t Dinsdag overleed te Hilversum in den ouder- dom van 67 jaar de heer J. Boerhout, van 19141919 lid van den Raad en een vooraan staand man in vele corporaties en vereenigin- Sen. De overledene was ridder in de Orde fan Oranje-Nassau. De vier treinen met Nederlandsche pelgrims i zijn op tijd te Lourdes aangekomen. Alle zieken i woor ïge oms an ïg ie i hebben zich goed gehouden en geen last van de i het Overheidsapparaat stellen, reis ondervonden. j De pelgrims zijn zeer tevreden over de reis. j ECONOMISCHE EN INDUSTRIEELE VERDEDIGINGSVGORBEREüDING HEILIGDOMSVAART TE MAASTRICHT De van regeeringsvrege tot de chemische industrieën gerichte circulaire Op de vragen van den heer de Visser betref fende een van Regeeringswege tot de chemische industrieën gerichte circulaire nopens het ver strekken eener opgave van hetgeen door die industrieën wordt geproduceerd alsmede van liet daarin werkzame aantal personen heeft de heer Deckers Minister van Defensie het vol gende geantwoord: Ad 1 en 2. Overeenkomstig hetgeen reeds in de Memorie van Antwoord betreffende het Voorloopig Verslag van de Eerste Kamgr der Staten-C-eneraal nopens het ontwerp van wet tot vaststelling van het VlIIste hoofdstuk (Defensie) der Rijksbegrooting voor het dienst jaar 1929 werd medegedeeld wordt als onder- ■eel van de economische en industrieele verde- digingsvoorbereiding nagegaan en vastgelegd, welke chemische stoffen de in ons land aan wezige chemische industrie verwerkt en pro duceert. Ten einde de daarvoor uoodige gegevens te kunnen veraimelen, werd op dezerzijdsche aan vyijzing een circulaire als bedoeld in de eerste vraag, gericht aan de directiën van een aantal chemische industrieën in ons land gevestigd. Ad 3. Deze vraag (werkt de Nederlandsche Regeering in eenigen vorm samen met buiten landsche Regeeringen ter bestrijding van de U.S.S.R. en zijn het z.g. Vlootontwerp evenals deze enquête te beschouwen als symptomen van zoodanige gemeenschappelijke actie tegen bedoelde Unie?) wordt ontkennend beantwoord J. WATERMAN t Te 'g Ilage is onverwacht overleden op 43-jarigen leeftijd de heer J. P. C. E. Water man, directeur van de Assurantie-Maatschappij .yDe Nederlanden van 1845 te 's-Gravenhage". HONDERDEN PELGRIMS Men meldt ons uit Maastricht In de St. Servatiuskerk, waarvan dag tot dag de pelgrimsscharen in dichte drommen het middenschip en de prachtige zijbeuken vullen, droeg gistermorgen, om negen uur, de Hoog eerw. Abt der Benedictijnen van Mamelis-Vaals de pontificale H. Mis op. Zoowel gedurende de H. Mis, als tijdens de plechtige tooning der relieken was het kerk gebouw geheel gevuld. Ondanks de hevige regenvlagen, die over de geheele stad een klamme ongezelligheid bren gen. stroom en de pelgrims Maastricht binnen. Maandag kwamen processies uit Limburg tot Venray toe met ruim 1200 bedevaarters, Dins dag waren er processies uit Horst, Heerlen, Gelsenkirchen, terwijl gisterochtend uit Echt 400 heiligdomsvaarters de stad binnenkwamen onder de tonen van hun eigen muziekgezel schap. Ju de O. L. Vrouwe-kerk concentreert zich in de middaguren voor de plechtige vertooning van den reliekenschat de belangstelling. Z D. H. Mgr. L. Schrijnen,, bisschop van Roermond. 2. Exc. Mgr. L, Schioppa, Z. D. PI. Mgr A. F. Diepen, bisschop van Den Bosch, bezochten de O. L. Vrouwekerk en woonden de tooning van de relieken bij. De verregende galaopvoering door „Die Mé- nesti-elen" van de „Boodschap aan Maria", wordt heden herhaald. De feestvierende stad blijft aan haar versie ling voortarbeiden. De historische reconstructie van het bezoek van keizer Maximiliaan, wordt vervolmaakt en de eerste zonnestralen zullen riles in een gloed zetten van ongekende weelde DE SERGEANT-VLIEGER ELOUT, die mot zijn vliegtuig bij S oester berg verongelukte PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING. Naar wij vernemen is door Z. H. den Paus het gouden eerekruis pro Ecclesia et Pontifice verleend aan mevr. A. M. Jorritsma-Roess. Z D. H de Aartsbisschop van Utrecht was zelf naar zwolle gekomen om de onderschei ding persoonlijk te overhandigen. Mgr. hield hierbij een korte toespraak, en bracht in herin nering, hoe mevr. Jorritsma zich steeds bui tengewoon verdienstelijk heeft gemaakt in vele charitatieve en sociale vereenigingen, waarin zij steeds een leidende functie heeft hekleed. Mgr. Jansen, wiens bezoek geen officieel ka rakter droeg, was te gast hij de familie Jor ritsma, waar mgr. de lunch gebruikte. Na afloop hiervan bracht Z. D. H. met den heer en mevr. Jorritsma een bezoek aan de St Michaëlskerk ter bezichtiging van het nieuw gebrandschilderde raam, waarover mgr. zijn be wondering uitsprak. Het Curatorium der R. K. Hande-lshooge school heeft benoemd tot buitengewoon Hoog leeraar in de Technische Scheikunde en Waren kennis Dr. ïr. H. Galissen, die tot nu toe als lector aan genoemde Hoogeschool was ver bonden. Aan de Academie voor Beeldende en Bouwen de Kunsten dor R.K. Leergangen te Tilburg is met goed gevolg het eerste gedeelte van het examen voor diploma Architect afgelegd door den heer F. J. H. Smulders te Oisterwijk, De door de douane-autoriteiten gevolgde methode van waardebepaling Op de vragen van den heer Kortenhorst betreffende een door de Indische douane-autori teiten gevolgde methode van waardebepaling van een aantal artikelen, waardoor uit Japan afkomstige artikelen bevoorrecht zouden wor den boven de artikelen van Europeesche her komst, heeft do heer de Graaff, Minister van Koloniën het volgende geantwoord: I. Het is den ondergeteekende bekend dat in de prijscourant, welke, na raadpleging der bin nen het tolgebied gevestigde Kamers van Koop handel en Nijverheid, driemaandelijks door den directeur van Financiën in Nederlandsch-Indië wordt vastgesteld voor de bepaling van de in voerwaarde van sommige goederen, voor enkele Japansche artikelen een waarde wordt ge fixeerd, welke lager is dan die voor gelijkna mige artikelen van andere herkomst. Aange- zien echter voor de goederen van alle landen het heffingspercentage van de invoerrechten gelijk is en het vanzelf spreekt, dat voor goed kopere artikelen een lager bedrag aan rechten wordt betaald dan voor de artikelen van hoo- gere waarde, kan er van een bevoorrechting van artikelen, uit welk land ook geen sprake z(jn. De ondergeteekende moge er de aandacht op vestigen, dat het reeds sinds lang regel is, dat in die prijscourant speciale invoerwaarden worden opgenomen ook voor andere dan uit Japan afkomstige goederen, zonder dat, zoover bekend, tegen die gedragslijn bezwaren zijn ge rezen. Zoo wordt bijv. afzonderlijk genoemd ïluropeesch en ander tarwemeel. Europeesch en Australisch zoolled-er, Chineesch en Europeesch aniet, Eugelsch en Australisch spek Ameri- kaansch en Australisch corned beef, enz. II. Uit het voorafgaande volgt dat er voor den ondergeteekende geen aanleiding bestaat om nopens deze aangelegenheid met den Gou- erneur-Generaal in overleg te treden. Wering van ziekten en schadelijke insecten De Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland te Frankfurt a.M. deelt mede: In het Duitsche Reichsgesetzblatt wordt heden gepubliceerd een nieuwe verordening ter voorkoming van liet binnendringen van ziekten en schadelijke insecten van bloembollen en -knollen van 7 Juli 1930, waarin de tekst als volgt luidt: Op grond van Par. 2 van het „Vereinszoll- gesetz" van 1 Juli 1869 (Bundesgesetzblatt blz. 317) wordt hierbij bepaald: Art. 6. De invoer van bloembollen en -knol len, die de volgende ziekten hebben of ver dacht worden, ze te hebben, wordt tot nader aankondiging verboden. Deze ziekten zijn: Gel- bei' Hyazinthenrotz, Gelbkrankheit (Pseudomo nas hyazinthi) Swarzer Rotz (Selerotinia bul- bovum), Sklerotienkrankheit, Scletorium Tuli- parum), Botrytiskrankheit (Botrytis parasitica tulipae), Ringelkrankheit (Penicilium Spec.), Nematodenkrankbeiit (Tylenchus hyazinthi dip- sari), Narzissenfliege (Mer-odon Spec.) Euine- rus spec, of Wurzelmilbe (Rliizoglyphus ochi- nopus). Art. 2 De invoer van bloembollen en -knollen is tot nader aankondiging alleen geoorloofd wanneer iedere zending van een in de Duit sche. taal gestelde verklaring van den officieelen -piantenziektenkundige vergezeld is, waarin deze bevestigt, -dat de zending door hem onder zocht en vrij van de in art. 1 genoemde ziekten en schadelijke insecten Is. Art. 3. De onmiddellijke doorvoer van bloem bollen en -knollen onder douanebewakiug is geoorloofd. NED. R. K. MIJNWERKERSBOND He jaarvergadering Maandag werd de vergadering in „Ons Volks huis" te Heerlen voortgezet. Voortgegaan werd niet de behandeling van de agenda en begonnen met de pensioneering der mijnwerkers en wel aan de hand van de motie van het bestuur. Nadat eenige leden het woord hierover hadden gevoerd, zeide de voorzitter, dat de1 zaa.k niet alleen met het gevoel maar vooral met liet verstand moet be keken worden. Het bestuur komt met een motie waarin alles is vastgelegd. Na re- en depliek werd de motie met alge meene stemmen aangenomen. Vervolgens werden de voorstellen der afdee- lingen behandeld, voorzoover deze geen betrek king hebben op voorstellen van het hoofdbe stuur inzake actie-program. De voorstellen der afdeelingen droegen groo- tendeels een huishoudelijk karakter en de be sluiten vielen ovreenkomstig het prae-advies van het hoofdbestuur. De heer Jos Pelz.er, secretaris van den Bond hield daarna een inleiding over: „De arbeid:' duur van de mijnwerkers". Spreker gaf eer. overzicht van liet behandelde der conferenties te Genève, waar hij zelf afgevaardigde was. Vervolgens riep de voorzitter een woord va welkom tot prof. dr. J. B. Kors O. P. Deze begon vervolgens zijn rede over: „De taak der Vakbeweging in onzen tijd", welke h als volgt verdeeld had: wat de taak is der vakbeweging, van de R. K. vakbeweging, van de R. K. Vakbeweging in onzen modernen tijd Mgr. dr. Poels besprak vervolgens in het kort de huidige situatie in de sociaal-economisch wereld. Ten slotte drong dr. Poels er krachtig op aan het geestelijke vóór alles te stellen, de leiders te volgen en van de democratie geen demogagie te maken. Nadat de heer Stens beide sprekers ha telijk had dank gezegd, werd liet actie-pro- gram goedgekeurd. Met „Limburg mijn Vaderland" werd de. ver gadering gesloten. Verschenen is het Rapport van de Commissie, aan welke werd opgedragen een regeling te ontwerpen voor het onderwijs aan schippers en kramerskinderen. Voorzitter der commissie was mr. H. Smeenge, lid der Eerste Kamer; leden: mej. mr. C. Frida Katz, L. F. Duymaer v. Twist, leden der Tweede Kamer; J. v. d. Molen Tz„ burgemeester van Renkum; J. G. Kerkvlitt, -rector te Rotterdam; Ed. Polak, oud-wethouder van Amsterdam en dr. A. v. Voorthuysen, inspecteur van het buitengewoon lager onderwijs. Secretaris der commissie was de heer J. M. Erdman, hoofdcommies aan het Departement van Onderwijs, K. W. De commissie merkt o.a. op, dat zij den huidigen toestand nog vrijwel even onbevredi- gen vindt als eerst en dat zij met klem moet aandringen op het zoo spoedig mogelijk treffen van maatregelen. Voor het schipperskind is goed schoolonderwijs in het laatste tiental ja ren steeds meer een absolute vereischte gewor den. Nu het zeil als voortbewegingsmiddel uit den tijd raakt en plaats maakt voor den motor, terwijl mede de schipper ook van vele andere zaken op de hoogte moet zijn, kan slechts hij in het vak blijven, die zich de daarvoor ver eischte kennis kan eigen maken. Aan dien eisch kan een groot percentage der schipperskinde ren niet voldoen. In deze meening is de com missie versterkt door een onderzoek naar de resultaten van het onderwijs van een 1000-tal kinderen, die het z.g. ligplaatsonderwijs in een groot aantal plaatsen van het land volgden. Uit de uitkomsten van dit onderzoek blijkt, dat van de onderzochte 691 kinderen van 9 jaar en ouder slechts 139 of 20 pet. een schoolontwik keling hebben, die bij hun leeftijd past. 80 pet. is achter, 139 zijn één jaar achter, 179 twee jaar achter, 143 drie jaar, 63 vier jaar en 28 vijf jaar. De commissie geeft een overzicht van de toe standen op dit gebied in het buitenland. Hier uit blijkt, dat behalve in België, het vraagstuk op zeer sobere wijze is opgelost. Het heeft geen zin, maatregelen in het leven te roepen, waar aan een groot deel der schippers door de ge ringe financieele draagkracht niet kan voldoen. In het geheel van maatregelen, die thans ge nomen zijn ten hate van het onderwijs aan schipperskinderen ontbreekt een vaste lijn, welke eerst verkregen kan worden wanneer de oplossing van dit vraagstuk niet langer wordt overgelaten aan gemeentebesturen en particu lieren, doch wanneer een van Rijkswege gege ven regeling voorschrijft, hoe dit onderwijs moet worden ingericht. De mogelijkheid voor een dergelijke, niet te kostbare opleiding ligt, naar de meening dei- commissie, in een onderbrenging van dit on derwijs onder het buitengewoon onderwijs. Wil een school voor schipperskinderen levensvat baarheid hebben, dan kan zij niet aan alle eisehen der l.o.-wet voldoen. Zij heeft noodig da vrijheid van beweging, die alleen hij het buitengewoon onderwijs mogelijk is. Een tweetal ontwerp-maatregelen heeft de commissie aangeboden, één volgens de gedach te drie-jarige school met beperkt leerplan en derden schooltijd en één voor de scholen of klassen, bestemd voor het trekkend kind. In opzet zijn de ontwerpen gelijk aan den Alg. maatregel van bes-tuur. waarbij het onderwijs aan doofstommen, blinden, zwakzinnigen en slechthoorenden onder het buitengewoon lager onderwijs werd gerangschikt. De kostenver goeding is ten volle ten laste gebracht van het Rijk, zoowel voor de bijzondere als voor de open bare scholen. Voor de scholen met verkorten leertijd is de toelatingsleeftijd gesteld op S jaar. Voor de ligplaatsscholen, die het kind zoo spoedig mo gelijk moet leeren bezoeken, is de toelatings leeftijd gelijk aan die, voor het gewoon lager onderwijs gesteld. Schoolgeld zal niet worden geheven. Ten aanzien van de Kramerskinderen, die zeer gering in aantal zijn, acht de commissie naleving van art. 8 der leerplichtwet voor velen voldoende. Voor het eerste jaar worden de tosten der voorgestelde regeling geschat op ongeveer 177.500. Gelezen? Overwogen? De krant maakt een mensch soms wijs, vaak echter echter ook razend. Hoe kan het bestaan, dat iemand, die auto ijdt, een vaartje van een .90 Kilometer er op na houdtterwijl hij, met een lialf-dronken hoofd achter het stuur zittend, den weg over zigzagt. Het. gaat niet aan, altijd maar te blijven klagen over ongelukken. Zulke misdaden zijn geen ongelukken. Zulke menschelijke wezens staan schuldig aan de verwoestingen, die ze aanrichten. En het gaat niet aan, met de lachende schouderophaling aan te komen: de man had een glaasje op." Zeker, dat is zeer dikwijls de reden van de ongelukken met. auto's, de reden van lockelooze ritten. Doch iemand, die auto rijdt, weet van te voren, dat hij zijn her sens noodig heeft, en ze dus builen de prik keling en overprikkcling van sterken drank moet houden. Zeker: „rnoel" houden, als dc eerste eisch van zijn verantwoordelijkheid. Op dit punt moet een streng toezicht in acht genomen worden. Als men van de uitgaande dames en heeren op Zondagavond ziel, hoe ze hun auto's stallen voor een of ander café en zich dan daar allesbehalve alcoholvrij aanstellen, dan ivecl men zeker, dat het tot stukken zal komen vandaag of morgen. Erger nog ccn toerend gezelschap, dat de bloemetjes builen zet en alleen dan veel pleizier schijnt te kunnen hebben, als ze overal aanleggen, biertjes hijschcn en bitter tjes verschalken. Zulke heeren en dames doen dan nog dik wijls hun uiterste best, om den chauffeur Ie bewegen, die slappe thee of flauwe kwast le laten staan voor iels hartigs! Daar zijn er, die bezwijken. Doch dan weet men tegelijk waar dc schuld ligt. IVic drinkt, hoort niet achter het stuurrad thuis; wie zoo'n onverantwoordelijke licht zinnigheid uithaalt, hem moest voor goed het rijden onmogelijk gemaakt worden TWEE PREDIKANTEN ZWAAR GEWOND Een der inzittenden, die uit den wagen werd geslingerd, bekwam geen letsel Men meldt ons uit Doorn: Ongeveer vijf uur gistermiddag kwamen de heide predikanten, Ds. Jongebreur en Ds. Snoek, heiden uit Veenendaal, terug van het Zendingsfeest te Rijsenburg. Tusschen Doorn en Driebergen op den Rijksstraatweg nabij de garage De Bruin, moest de chauffeur uitwijken voor een groote touringcar. De wagen, een spiksplinternieuwe Cadillac, slipte in de tram rails, die daar ter plaatse niet bestraat is. De auto werd eerst tegen een boom aan de eene zijde van den weg geslingerd, en daarna aan de overzijde van den weg. De chauffeur, ze kere G. Beuklios. uit Veenendaal, werd half uit den wagen geslingerd, doch wist 't stuur nog vast te houden. Daar het chassis weinig beschadigd werd, kon de auto nog verder rij den en na een vijftigtal meters werd de wa gen tot stilstand gebracht. Een vierde inzit tende, zekere J. H. Jansen, eveneens uit Vee nendaal, werd uit den auto geslingerd, doch. bekwam wonder boven wonder geen letsel. Het achterste gedeelte van de Cadillac werd echter totaal vernield. De beide predikanten, die achterin zaten, werden vreeselijk verwond. Dr. van der Wey, van het nabijgelegen sana torium „Dennenoord", verleende de eerste hulp terwijl spoedig na het ongeval dr. Le Heux, dr. Barkey Wolf, beiden uit Doorn, en dr. Beelaerts van Blokland, uit Driebergen, aan wezig waren. Ds. Snoek bleek ernstige vleeschwonden en eenige gebroken ribben te hebben. Per zieken auto kon hij naar Veenendaal overgebracht worden. Ds. Jongebreur werd met zware hoofdwon den en andere verwondingen opgenomen en naar het Wijkhuis te Doorn vervoerd. Zijn toestand is hoogst zorgwekkend. Toen het tragisch ongeval in den loop van den avond bekend werd, verzamelde de bevol king zich op het Marktplein. De verslagenheid over dit ongeluk, den beiden Ned. Hervormd Predikanten overkomen, is zeer groot. ROZENTENTOONSTELLING Medaille van Prinses Juliana Behalve de drie reeds vermelde eere-medail- les door het Koninklijk Huis voor de rozen- tentoonstelling van „Nos Juugunt Rosae" ge schonken, mocht het bestuur nog een zilveren medaille vail H. K. H. Prin-ses Juliana als eere- prijs voor de tentoonstelling ontvangen. Met nog enkele audere schenkingen is het aantal beschikbare prijzen tot 45 gestegen. JE S.S. REVUE Technische Scheikunde en Warenkennis De directie van de S.S. Revue (Sotterny en Satyre( waarvan de primière 22 Juli a.s. in „Scala" te den Haag plaats heeft, heeft be halve de reeds vermelde autisten voor Neder land contract afgesloten met het topnummer van Colleseum en Paladium te Londen, The Happy Singers and Miss Dundal. EXAMENS SURNUMERAIR REGISTRATIE EN DOMEINEN. In December 1930 zal te 's-Gravenhage wor den afgenomen het vergelijkend examen voor surnumerair der registratie en domeinen, voor 20 plaatsen. De verzoeken om toelating lot dit examen moeten vóór of uiterlijk op 1 October 1930 bh hc Departement van Financiën zijn ingekomen. Een slager van 500 beroofd ZIJ KWAMEN NA 10 JAAR EENS TERUG Ongeveer tien jaar geleden kwamen bij den slager M. aan den Jansweg te Haarlem her haaldelijk vier personen, die etenswaren koch ten om deze in den winkel op te eten. Dezer dagen kwamen deze personen weer. Zij begroetten den slager zeer hartelijk, doch toen zij, na iets gekocht te hebben weer weg gingen, miste de heer M. vijf bankbiljetten van 100 welke hij toevallig even los in zijn vestzak gestoken had. Uit het onderzoek van de politie is gebleken, dat een der vier personen een bekend zakkenroller is. HET WERK VAN HANDIGE INBREKERS Geen spoor te vinden Gisteren nacht hebben eenige tot nu toe on bekend gebleven personen in de woning van ds. Roder aan de Torenlaan te Blarieum inge broken. De inbrekers, die zich door het in drukken van een keukenruit toegang tot da woning hebben verschaft, wisten zich door bet openbreken van verschillende kasten in ds kamer der benedenverdieping een bedrag van 690 toe te eigenen. Van de daders, die zeer handig te werk zijn gegaan, werd door da politie geen spoor gevoiideu.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5