ALGEMEEN OVERZICHT. 4 r i DE RIJNLANDFEESTEN FINANCIEEL SCHANDAAL Oud oorlogsschip terug gevonden ZATERDAG 19 JULI 1930 Hindenburg. INTELLECTUEELE SAMEN WERKING WERKLOOSHEID IN ENGELAND Arbeidsconflict BELANGEN VAN DEN LANDBOUW NIEUWE BRON ONTDEKT DE CYCLOON IN JAPAN m PILSOEDSKI NEEMT RUST DE ZEPPELIN WEER THUIS De chaos in China DE4 SUBSIDIE AAN THÜRINGEN v - 4 ..v - V-~' De Rijksdag ontbonden Wat nu? Duitschland beleeft gedenkwaardige dagen, vol sensatie en beroering. De socialisten voelen zich opeens in een hoek geduwd, nu de rijks- President de toelating van den Stahlhelm heeft bewerkt en artikel 48 van de rijksgrondwet van kracht heeft verklaard. Zij voelen dit als een soort fascistische dictatuur en zien met leede oogen aan, hoe langzaam maar zeker al hun in de woelige dagen van 1918 verkregen voor- deelen, toen tronen werden omvergeworpen en de militaire kliek van hun macht werd ontzet, verdwijnen. De rijksdag heeft een grooten, maar weinig verheffenden slag geleverd, waarbij de regee- ring een nederlaag leed, maar niettemin aan 't langste eind trok. Aan het uitvoerig verslag van de gedenk waardige zitting ontleenen wij het volgende: Nadat de socialist Landsberg de motie tot opheffing, door zijn partij ingediend, had toe gelicht en minister Wirth nogmaals het regee- ringsbesluit had verdedigd, waarna Oberfohren, fractie-voorzitter der Duitsch-nationalen, de beslissende reeds gemelde verklaring aflegde, dat zijn fractie bij haar besluit bleef, om voor de opheffing te stemmen, en de communist Koenig een en ander in het midden bracht over noodverordening en fascistische dictatuur" betrad de rijksminister van financiën, Dietrich, het podium, om nogmaals voor rijksdag en land den toestand van 's rijks schatkist uiteen te zetten: De toestand van de schatkist is op het oogenblik in orde zeide spreker, en dat zal ook gedurende de eerst volgende maanden het ge val zijn, doch als er niets geschiedt, zal men in den hérfst weer voor groote gevaren staan. De kans bestaat dan, dat de ambtenaren op hun salarissen moeten wachten. De strijd gaat op het oogenblik om de sociale verzekeringen. Een beperking in dit opzicht is noodig. Het verwijt, dat men het vraagstuk der be lastingen met behulp van art. 48 van de grond wet wil oplossen, moet hij van de hand wijzen. Men lette slechts op den chaos, die in de com missie voor de belastingen merkbaar was. De sociaal-democraten moeten bedenken, wat er gedurende de laatste 10 jaren in Pruisen op grond van art. 55 van de Pruisische gTondwet is geschied. De moeilijkheden nemen steeds toe. Het volk zal echter later niet vragen, hoe de moeilijk heden zijn ontstaan, doch slechts waarom deze niet uit den weg geruimd zijn. liet zal zich scharen aan de zijde van diegenen, die de moei lijkheden uit den weg ruimden. Het aantal der genen, die de politiek van den i ijksdag niet meer begrijpen, neemt alom in den lande toe Er moet een einde komen aan de politiek \an eigen belangen en er moet gestreefd worden naar staatspoUtiek. Na Dietrich verscheen graaf Westarp, leider van de groep Duitsch-nationalen, die onlangs de partij verlieten. Degenen, namens wie ik hier het woord voer, staan critisch tegenover het kabinet-Brüning; zij meenen echter, dat aan deze regeei ing, die op velerlei gebied met hervormingswerk begon, tijd moet worden gegund, om dit werk ten uit voer te brengen. En zij willen de verantwoor- delijkkeid niet op zich nemen, dat de huidige crisis tot een staatscrisis uitgroeit, door thans $8èe te stemmen voor de opheffing der nood verordening. Deze verklaring werd levendig begroet door den leider der Duitsche volkspartij, die ver volgens het woord nam en betoogde, dat de Duitsch-nationalen alle reden hebben, om do regeering te steunen, daar de politiek dezer regeering op de meeste punten met de begin selen van de Duitsch-nationalen overeenstemt. (Geroep links: „Hoort! Hoort!) Daarna trad Meyer, de woordvoerder dei- democraten naar voren. „Keine 1 eier ohne Meyer!" schreeuwden de natijnaal-socialisteu Meyer wees den schreeuwers erop, dat derge lijke grappen al heel weinig in overeenstem ming waren met den ernst van het oogenblik Spreker verklaarde, dat zijn partij alles ge daan heeft ,om een parlementaire oplossing te vinden. De democratische partij heeft groote bezwaren tegen de toepassing van artikel 48 en juicht het toe, dat de rijksdag thans gele genheid krijgt om een meerderheidsbesluit te nemen en het voornemen der regeering te be- oordeelen. Spreker verklaarde zich volkomen oneens met de opvatting van dr. Scholz, dat deze regeering op Duitsch-nationaal standpunt zou staan. De democratische partij zou dan ook tegen het voorstel tot opheffing van de noodveror dening stemmen. Nadat vervolgens dr. von Keudell (volks- conservatief) tegen de Duitsch-nationalen had gepolemiseerd, die de „hulp aan het Oosten" thans boycotten en de nationaal-socialist Feder hog even verklaard had, wat iedereen al wist, dat zijn partij tegen de regeering zou stem men, wijl noch haar binnenlandsche noch haar buiténlandsche politiek deugde, kreeg de socia list Landsberg nog even het woord, om repliek te geven op de verklaringen van minister Dietrich. Onder groote spanning wordt daarna over gegaan tot hoofdelijke stemming over het so cialisten-voorstel tot opheffing der noodveror dening. Vijf en twintig Duitsch-nationalen,meest in nauw verband met den landbouw staande, stem den tegen. De Duitsch-nationalen von Lettow-Vorbeck en Schultz-Bromherg waren afwezig, doch hebben geen stemkaart afgegeven. Verder waren nog de Duitsch-nationale afgevaardigden Koch-Düs- seldorf, Schröter en Wethke afwezig. De sociaal-democraat Hermann Müller, die Donderdag weer ongesteld was, was in de zit ting aanwezig en stemde voor opheffing. Van de sociaal-democraten waren zes of zeven afge vaardigden absent; van de communisten vijf. De afgevaardigde Strasser was de eenige na tionaal-socialist, die ontbrak. Het centrum, de democraten en de Duitsche volkspartij waren bijna geheel voltallig verschenen. Het is doodstil in de zaal, als Loebe opstaat. °m het resultaat van de telling mee te deelen: Het voorstel der sociaal-democraten met 236 tegen 221 stemmen aangenomen! Er ontstaat een geweldig rumoer in den uiter sten linkschen hoek. Kalm staat Brüning op. „Nadat de rijksdag", aldus de kanselier, „heden besloten heeft te eischen, dat mijn op grond van artikel 48 van rijksg.rondwet afgekondigde verordeningen van 16 Juu buiten werking gesteld worden, ont bind ik op grond van artikel 25 van de grondwet den rijksdag". De rijkskanselier wil er nog eenige woor den aan toevoegen, maar deze gaan verloren 'n het oorverdoovend gejoel, dpt Duitschlands Parlement op dat oogenblik vervult. De commu nisten schreeuwen: „Weg met Hindenburg" en heffen de internationale aan. Loebe neemt zijn hoed en gaat heen, de „groote" rijksdag zitting is afgeloopen. Het rijkskabinet vergaderde daarna om zich te beraden over de thans noodzakelijke maat regelen. De rijksrègeering heeft vervolgens een proclamatie tot het Duitsche volk ge richt, waarin zij zegt, dat de rijksdag de mid delen heeft geweigerd, welke het rijk noodig heeft voor de vervulling van haar taak. De noodverordening van den rijkspresident is ver worpen met een kleine meerderheid, die het onderling oneens is en niet In staat is de ver antwoordelijkheid op zich te nemen. Het volk moet thans zelf de beslissing ne men. Wil het Duitsche volk weigeren, wat voor de regeling van de financiën, het behoud van het economische leven en het vervullen van de sociale verplichtingen noodig is? Het ant woord op deze vraag moet op 14 September gegeven worden! De regeering zal er zorg voor dragen, dat Jiet rijk, de landen en gemeenten hun taak kun nen vervullen. Inmiddels heeft het besluit van den rijks kanselier tot ontbinding van den rijksdag, hoe wel de ontbinding niet onverwacht is gekomen- kringen sterken indruk gemaakt. Over het algemeen is de indruk, dat een zeer levendige verkiezingscampagne zal worden ge voerd, waarbij het vooral om het behoud van de democratie zal gaan. De algemeene ver wachting is, dat de nationaal-socialisten be langrijke winsten zullen behalen ten koste van de burgerlijke partijen en niet in het minst van de Duitsche nationalen. De aanhangers van Graaf Westarp hielden terstond na de ontbinding van den rijksdag een vergadering om over hun houding bij de a.s. verkiezingen te beraadslagen. Een beslissing is echter nog niet genomen, in het bijzonder niet omtrent den toekomstigen naam van de partij, die deze groep wil vormen. Waarschijnlijk zul len verschillende Techtsche groepen met ge meenschappelijke candidatenlijsten uitkomen. De sociaal-democratische partij heeft reeds alles voor de verkiezingscampagne georgani seerd en zal ongetwijfeld haar uiterste krachten inspannen, om zoo mogelijk winst te behalen. Aan de zijde der sociaal-democraten is men vol vertrouwen op den uitslag der verkiezingen. Indien de verkiezingen inderdaad midden September plaats vinden zal de nieuwe rijks dag tegen 15 October zijn eerste zitting houden. Briand's federatie-plan Het antwoord van Engeland op Briands me morandum heeft te Parijs niet veel voldoening gewekt. De „Petit Parisien" en de „Journal" meenen in het Engelsch antwoord een zekere minachting voor de voorstellen van Briand te zien. welke Engeland niet ernstig genoeg toe schijnen, zoodat het deze voorstellen slechts een voorloopige bestudeering waard heeft ge acht. De „Echo de Paris" en „l'Oeuvre" stellen vast, dat Engeland slechts de spreekbuis is van sommige ijverzuchtigen in het secretariaat van den volkenbond, die tegen het pan-Europa- plan zijn. Het Engelsch antwoord volgt punt voor itmt het afwijzende advies van den En gelsehen voorzitter der economische afdeeling van den volkenbond, die evenals sir Eric Drum mond, de secretaris-generaal van den volken bond om bureaucratische redenen niets van een Europeesch pact wil weten. De reactionnaire Fransche bladen stellen met voldoening vast, dat na het negatieve ant woord van Engeland het geheele plan van Briand als mislukt kan worden beschouwd. De „Figaro" schrijft, dat men zich niet goed kan voorstellen, wat er van een Europeesche fede ratie zal terecht komen, waarvan om verschil lende redenen Engeland en Rusland verre blijven. 300.000 Mark beschikbaar voor móeders en kinderen, die vacantie noodig hebben PRUISISCHE DANKBAARHEID JEGENS DE RIJNBEVOLKING BERLIJN, 18 Juli. (H. N.) De Pruisische ztaatsregeering heeft in verband met de ont ruiming van het Rijnland een bedrag van 300.000 Mk. beschikbaar gesteld voor moeders en kinderen in het Rijnland, die vacantie noo dig hebben. Minister-president Braun heeft hiervan me- dedeeling gedaan in een schrijven aan de op- per-presidenten van de Rijnprovincie en van Wiesbaden. Hij zegt daarin, dat de Pruisische regeering dit bedrag beschikbaar heeft gesteld als een klein bewijs van haar dankbaarheid over de houding van de bevolking. Ook is in beginsel besloten in verschillende gevallen faciliteiten te verleenen voor de aflos sing der leeningen, die aan de gemeenten in het bezette gebied zijn verstrekt en de ver plichtingen, die uit den strijd om het Roerge bied zijn voortgevoeid, af te lossen. In vele gevallen zullen deze leeningen slechts voor een zeker percentage afgelost kunnen worden. Het totale bedrag dezer verplichtingen zal on geveer 5 millioen mark bedragen. Rijkspresident von Hindenburg is vanavond tegen 9 uur van het Potzdammerstation ter- trokken, om het voorgenomen bezoek aan het bevrijde gebied te brengen. Hij wordt vergezeld door staatssecretaris dr. Meissner en zijn zoon kolonel luitenant von Morgenochtend zal hij te Spiers aankomen en na een rondrit door de stad deelnemen aan de feestelijke receptie op het stadhuis. In den namiddag zal hij dan een bezoek brengen aan verschillende steden in de Paltz, om tegen den avond te Ludwigshafen aan te komen. Indie's verzet De economische toestand te Bombay is den laats ten tijd steeds slechter geworden. Nadat reeds verschillende katoenspinnuerijen de laatste dagen gesloten waren, zullen thans op nieuw verscheidene groote spinnerijen het be drijf staken. Een eigenaar van ©en groote katoenspinnerij verklaarde dat spoedig 200.000 arbeiders werkloos zullen zijn. Engeland en Irak Volgens bericht uit Londen is gisteren de tekst gepubliceerd van het vriendschapsverdrag tussclien 't vereenigde koninkrijk en Irak, dat onlangs te Bagdad gesloten is en in werking zal treden, zoodra Irak is toegelaten tot den vol kenbond en het Engelsch© mandaat een einde neemt. Het verdrag is gesloten op den grondslag van volledige vrijheid, gelijkheid en onafhankelijk heid en voorziet in een volledig overleg tus sclien beide landen in alle zaken van buiten- landsche politiek die hun gemeenschappelijke belangen raken. Bijaldien een van beiden in oorlog geraakt, zal de ander hem steunen als bondgenoot. Wat Irak betreft zal die steun bestaan in het ver leenen aan den koning van Engeland op het gebied van Irak van alle mogelijke hulp en bij stand, met inbegrip van het gebruik van spoor- en waterwegen,bruggen, vliegvelden en com municatiemiddelen. De verantwoordelijkheid voor de handhaving der orde in Irak blijft berusten bij den koning van dat land, die echter erkent, dat een gere gelde handhaving en bescherming van de ver bindingen van Engelands koning in het gemeen schappelijk belang is van beide partijen en zich verbindt, terrein beschikbaar te stellen voor vliegvelden te of in den omtrek van Basra en ten Westen van den Eufraat. Op deze plaatsen zullen Engelsche strijdkrach ten gehandhaafd worden; hun aanwezigheid zal echter geen karakter van bezetting dragen en geen inbreuk maken op de souvereine rechten van Irak. Voorts zullen gedurende vijf jaar Engelsche strijdkrachten onderhouden worden te Himaidi, om Irak in staat te stellen de noodige troepen te vormen, om ze te vervangen. Hetzelfde geldt voor Mosoel. Bijgeval er buitenlandsche militaire instructeurs noodig zijn, zullen daartoe Engel sche onderdanen gekozen worden en als er bui tenlandsche ambtenaren noodig zijn, zullen dit in den regel ©veneens Engelschen zijn. Het verdrag is gesloten voor een periode van 25 jaar. De Duitsch-Rassische wrijving Donderdag vond te Moskou een protestvergadering van kinderen tegen de Duitsche regeering plaats in ver band met de weigering van de Duitsche regee ring, om drie en twintig jongelui toe te laten in Duitschland, om het van 23 tot 27 Juli a.s. te Berlijn te houden communistisch internatio naal jeugd-congres bij te wonen. Het blad „Comsomol" van den communis- tischen jeugdbond schrijft in zijn protestnum mer, dat de Duitsche regeering de Russische kindergedelegeerden het reizen naar Duitsch land geweigerd heeft, omdat zij siddert voor het spook van de revolutie. Daar rekening wordt gehouden met de mo gelijkheid van manifestaties der communisti sche jeugd voor de Duitsche ambassade heeft de regeering daar extra-bewaking opgesteld. Tot nu toe hebben evenwel geen incidenten plaats gehad. DE ANTWERPSCHE WERELD TENTOONSTELLING De Engelsche Week. Aankomst van een Engelsch Eskader Onze Antwerpsche correspondentie schrijü d.d. 17 Juli: Nauwelijks is de Fransche week ten einde, of wij staan hier voor een Engelsche week. De Fransche oorlogschepen hebben gisteren, koit na afloop der laatste plechtigheden, het anker gelicht en een paar uur later stevende een En gelsch eskader met het admiraalschip „Haw kins" en de kruisers „Norfolk", „York en „Frobisher" de haven binnen, om de aanleg plaatsen langs de wandelterrassen in te nemen. Nimmer werd Antwerpen door zulk een mach tig en modern eskader bezocht. Het zijn alle schepen van het laatste type, enkele nog slechts een paar maanden oud. De Engelsche week werd ingezet met de ge wone officieels bezoeken. Vandaag zullen de „Irish Guards" en de „Gordofi Highlanders" verschillende concerten op de tentoonstelling geven. De volkenbonds-commissie voor de interuniversitaire betrekkingen Onze correspondent te Genève meldt ons: Da ondercommissie uit de volkenbondscom- missie voor de intellectueele samenwerking, die zich in het bijzonder met de inter-universitaire betrekkingen bezig houdt, is onder leiding van prof. A. Rocco (Italië) de vorige week alhier bijeengeweest. Geleerden uit Brazilië, Duitsch land, Frankrijk, Hongarije, Japan, Polen en de Vereenigde Staten van Amerik®namen met den Italiaanschen voorzitter aan deze zitting deel. Het belangrijkste besluit der ondercommissie is een aanbeveling aan de voltallige commissie, om de bijeenroeping te bevorderen van een con ferentie van directeuren van hooger onderwijs dér verschillende landen voor de bespreking van een aantal onderwijskwesties van internationaal belang. De ondercommissie heeft voorts aanbevolen, dat de aandacht van alle onderwijs-autoriteiten der verschillende landen zal worden gevestigd op de initiatieven, die verschillende universitei ten genomen hebben in het belang van de ont wikkeling der internationale studie. De uitgave van verschillende brochures, o.a. een over de voorwaarden van aanstelling van buitenlandsche professoren in de verschillende landen en een met nuttige gegevens voor in het buitenland vertoevende studenten wordt voorts voor wenschelijk verklaard. Een dier brochures zal zich speciaal moeten bezig houden met het bekende denkbeeld van mevrouw prof. Curie over het verleenen van internationale studiebeurzen aan jonge be oefenaren der wetenschap na de voleindiging hunner universitaire studie. De ondercommissie sprak de hoop uit, dat de volkenbond op de ruimst mogelijke schaal de documentatie verbreiden zal, die het Pa- rijsche volkenbondsinstituut voor intellectueele samenwerking omtrent dit denkbeeld heeft ver zameld. Groote beroering in diplomatieke kringen te Parijs TWAALF MILLIOEN VERDUISTERD Handteekeningen van clienten vervalscht Zooals gemeld, is te Parijs wederom een groot financieel schandaal aan het licht geko men, dat volgens nadere berichten ook in diplo matieke kringen groote beroering heeft gewekt. De gevolmachtigde van het Parijsche bij kantoor der National City Bank heeft zich aan omvangrijke verduisteringen schuldig gemaakt en is sedert enkele dagen verdwenen. Deze gevolmachtigde blijkt te zijn de zoon van den vroegeren Venezolaanschen zaakge lastigde te Parijs, de Villanueva. Hij was tevens financieel adviseur van het Venezolaansche gezantschap. Het bedrag der verduisterde gelden is zeer belangrijk. Volgens een bericht, waarvan reeds melding werd gemaakt, zou het verduisterde bedrag in het geheel 25 millioen francs bedra gen, doch de bank zelf verklaart thans, dat in Let geheel 12 millioen francs verduisterd zijn. De Villanueva heeft handteekeningen van cliënten der bank vervalscht en op hunne reke ning gelden opgenomen. Nieuwe leeningen ter bestrijding ervan LONDEN, 18 Juli. (R.O.) Het lagerhuis heeft het wetsontwerp, waardoor de leeningen voor het fonds van de ondersteuningskassen voor werkloozen met 50 tot 60 millioen pond ster ling vermeerderd kunnen worden, aangenomen. Deze vermeerdering bleek noodzakelijk door de toeneming van het aantal werkloozen. De minister van arbeid legde statistieken over, waaruit bleek, dat het percentage van de werkloozen in Londen en het Zuid-Oostelijk ge deelte van het land ongeveer 7 bedraagd, tegen 26 in het Noord-Westen en 27 in Wales. De mijn- en de katoenindustrie tellen 26 pro cent van het totaal aantal werkloozen. Ongeveer 1.250.000 personen zijn gedurende één jaar of langer werkloos. De overgroots meerderheid der werkloozen was eerst de laatste drie maanden ingeschre ven. 61 SLACHTOFFERS TE LUBECK LUBECK, 18 Juli. (H.N.) In de laatste 24 uur zijn, volgens de opgaaf van den stedelijken gezondheidsdienst, nog twee zuigelingen ten gevolge van verkeerde anti-tuberculose-behan- deling overleden, zoodat het totale aantal slachtoffers thans tot .61 is gestegen. Dreigende staking in de Duitscbe houtindustrie De Onderhandelingen over de loonregeling in de Duitsche houtindustrie zijn, naar de „Ber liner Zeltung am Mittag" meldt. Donderdag door de patroons afgebroken. De werkgevers verklaarden zich wel bereid, voor een scheidsgerecht over een nieuwe rege ling -te onderhandelen, doch wilden prof. Brahn van het ministerie van arbeid niet erkennen als onpartijdig deskundige. Zij zagen ten slotte van verdere onderhandelingen af. De werklieden eischen thans een loonsver- h-OQging van 4 pfennig per uur. Als het tot een staking zou komen, zou deze meer dan 200.000 arbeiders omvatten. Polen roept een Agrarische landen-conferentie bijeen WARSCHAU, 18 Juli. (H. N.) D© Poolsche regeering heeft de regeeringen van de Oostzee- s^aten Estland, Letland en Finland, benevens de staten der kleine entente en voorts Hongarije en Bulgarije uitgenoodigd tot een gemeen schappelijke conferentie, waar de belangen van den landbouw besproken zullen worden. Polen heeft verzocht, dat de verschillende staten zich door hun ministers van landbouw zullen laten vertegenwoordigen. De conferentie zal einde Augustus worden gehouden. De Poolsche regeering overweegt ook het in het leven roepen van een gemeenschappelijk bureau voor de landbouwstaten van Europa om bj internationale onderhandelingen de belan gen van den landbouw te beschermen. NIEMAND HEEFT SCHULD De verdwenen Engelsche Vice-Consul te Marseille MARSEILLE, 18 Juli. (B. T. A.) Aan het strand is een valles gevonden, waarin kleeren, linnengoed en een nieuw foedraal voor een revolver en 25 patronen, waarvan er 8 ontbra ken, benevens een briefje met de woorden: „Ik dood me zelf, niemand heeft schuld". De voorwerpen hebben behoord aan Lee, den verdwenen Engelsehen vice-consul te Mar seille. Thans bestaat geen twijfel meer, of de on gelukkige heeft zelfmoord gepleegd. Tengevol- e van de ruwe zee is het lijk nog niet ge vonden. Nabjj de antieke woning van de „Amorini dorati" EEN VERTAKT WATERLEIDING- SYSTEEM Men meldt ons uit Rome: Nabij de antieke woning van de „Amorini dorati" in het oude Pompei heeft men weder om bij de uitgravingen een schitterende vondst gedaan. Vijf en dertig meter diep werd een oude ar tesische bron gevonden, geheej met water gevuld, waardoor alle omliggende antieke bronnen gevoed worden. Tevens werd een ge heel waterleidingssysteem ontdekt. De huizen der oude waterleiding liggen overal vertakt. De personen, onder wier leiding de uitgra vingen in Pompei geschieden, willen deze waterleiding opnieuw in werking stellen. Nabij de bron zal zoo spoedig mogelijk een electrische installatie worden opgericht, waar door het water omhoog gepompt zal worden naar het straatoppervlak, om vandaar over alle leidingen in de stad verdeeld te worden. Het water werd nauwkeurig onderzocht en blijkt zeer goed drinkbaar te zijn. Door het herstel van deze antieke water leiding zullen ook de sierbronnen, die zich op het binnenho-f van iedere antieke woning in Pompei bevinden, wederom kunnen function- neeren. BADEN POWELL BRENGT MET ZIJN ECHT GENOOTE een bezoek aan de vrouwelijke padvinders, die een internationale bijeenkomst hielden te Lyndhurst. Dateerend uit den tyd der middeleeuwen VEEL OVEREENKOMST MET DE VIKINGSCHEPEN Onlangs is op den bodem van het Ridder- holmkanaal, in het hart van Stockholm, de romp van een oorlogsschip gevonden, dat onge veer 500 jaar oud moet zijn. Het schip is thans, naar uit Stockholm ge meld wordt, geheel blootgelegd en het schijnt, dat men daarmede één van de oudste oorlogs schepen uit den tijd van de middeleeuwen heeft gevonden, welke tot nu toe hekend waren. Het schip, dat geheel van eikenhout is ge bouwd, toont veel overeenkomst met de Viking schepen, die, zooals bekend, tot de beste en zeewaardigste schepen van hun tijd behooren. Het vaartuig is gewapend geweest met zware ijzeren kanonnen, die eveneens ongeveer 500 jaar oud zijn en, wat hun constructie en ouder dom betreft, waarschijnlijk eenig in de wereld zijn. In den voorsteven van het schip werden ka nonkogels van steen, lood en ijzer gevonden. Ook zijn er in het schip ijzeren kruitkamers, terwijl men ook houten kokers in een vorm van een pyramide aantrof, nog geladen met kleine stukken steen, zoodat deze vermoedelijk dienst hebben gedaan om den vijand met schroot te beschieten. Onder het dek, dat gedeeltelijk gebroken is, vond men nog verschillende stukken van de uitrustingen van bet schip. Het reconstructiewerk is zeer moeilijk, doch daar de romp zelf goed bewaard is gebleven, hoopt men het schip nagenoeg geheel te kun nen reconstrueeren met zijn geheele bewape ning. Géneraal Kozarzewski zijn opvolger WARSCHAU, 18 Juli (W. B.) De president van de Poolsche republiek heeft generaal Ko- narzewski, vice-minister in het ministerie van oorlog, belast met de voorloopige leiding van dit departement. Naar verluidt ,zal de generaal deze functie slechts bekleeden voor den duur van het vacan- tieverlof van maarschalk Pilsoedski. Van officieele zijde wordt het gerucht, dat deze maatregel het definitieve aftreden van Pilsoedski zou inluiden voor ongegrond ver klaard. De „Krakauer Kurrier" verzekert, dat maarschalk Pilsoedski ook verder practisch leider van Polen blijft. Om acht uur geland FRIEDRICHSHAFEN, 18 Juli. (H.N.) De „Graf Zeppelin" verscheen vanmiddag om half vijf boven Friedrichshafen, doch had moeilijk heden om te landen, daar er een krachtige Westen-wind stond. Het luchtschip bleef in de lucht kruisen, totdat de windvlagen in sterkte afnamen en landde daarop om 7 minuten voor 8. Het luchtschip heeft de reis van Ierland over Frankrijk gemaakt en volgde de route Nantes- Tours-Bazel. De tocht heeft in het geheel 61 uur geduurd. LEON DAUDET Een catastrofe voor Nagasaki LONDEN, 18 Juli. (N.T.A.) De „Associated Press" meldt uit Tokio, dat de gouverneur van de Japanscke provincie Nagasaki radio-telegra fische mededeelingen heeft gedaan over de ca tastrophe, die dit deel van het land teisterde. Een groot aantal menschen Is omgekomen; in Nagasaki zijn verschillende schepen gezon ken, eenige lijken zijn reeds gehergen. Verschil lende openbare gebouwen werden door den storm beschadigd. EEN PRACHTIGE GIFT. BERLIJN, 18 Juli. (H.N.) De apostolische nuntius heeft een bedrag van 50.000 lire ge schonken ten behoeve van de nagelaten betrek kingen der slachtoffers. Tot 100.000 frs. schadevergoeding veroordeeld PARIJS, 17 Juli (B.T.A.) De civiele recht bank van het Seine-departement heeft vonnis gewezen in het proces, dat twee beambten der Surete Générale tegen Leon Daudet hadden aangegaan, naar aanleiding van Daudet's be schuldiging, dat zü den dood van zijn zoon op hun geweten hadden. Het tribunaal kende den heiden beambten ieder 50.0STO frs. schadevergoeding toe. Daudet zal tegen dit vonnis in beroep gaan. Amerikaansche en Engelsche missionarissen vastgehouden Een expeditie onderweg? PEKING, 18 JulL (VJD.) 36 Amerikaansche en verscheidene Engelsche missionarissen, die aan den 'bovenloop van de Min-rivier op het gebied van de opstandelingen waren terecht ge komen, zijn door dezen gearresteerd. Heden is van Foetchoe uit aan boord van een rivierstoomboot een expeditie, waartoe verte genwoordigers van het Amerikaansche en het Engelsche consulaat behooren, vertrokken, ten einde de vrijlating der gevangenen te bewerk stelligen. Het rjjk in het gelijk gesteld LEIPZIG, 18 Juli. (W.B.) In het, door het Duitsche staatsgereebtshof behandelde, staats rechtelijke proces van het land Thüringen tegen het Duitsche rijk, over het besluit der rijks- regeering ten aanzien van de kwestie der door het rijk aan Thüringen te betalen subsidie voor bet politiewezen, weTd heden de eisch van Thüringen afgewezen. HET INCIDENT IN HET ENGELSCHE LAGERHUIS. Wordt Becket uitgesIotenTi LONDEN, 18 JuU. (R. O.) In verband met bet vergrijp van den afgevaardigde Beckett, gisteren in bet lagerhuis, (genoemde afgevaar digde had zich van den mace (scepter) meester gemaakt en dezen tegen den grond geworpen), hebben 5 conservatieve lagerhuisleden een voor stel ingediend, om Beckett voor den geheelen verderen duur van de zitting van het bezoek aan het lagerhuis uit te sluiten. RlJKSKANSELIIER BRÜNING, die in den rijksdag het ontbindingsdiecreet voor gelezen heeft VUURGEVECHT Tusschen ontsnapte gevangenen en politie In de straten der stad Adelaide vond Donderdag een verwoed vuurgevecht plaats tusschen eenige ontsnapt© gevangenen en de politie. Twee misdadigers werden gedood, twee gen darmes en een chauffeur van een vrachtauto werden gewond. Twee der ontsnapten werden weer gearresteerd. BLOEDIGE COMMUNISTEN-OVERVAL IN CHINA. Opnieuw een stad geplunderd In Zuid China Is opnieuw een stad door com munisten overvallen en geplunderd. Een aam tal burgers werden gedood. Do communisten, maakten zich ook meester van de gevangenis en. stelden alle gevangenen In vrijheid .terwijl alle documenten, die zich in het gerechtsgebouw bevonden, veTbrand werden. RADIOLUISTERAARS In Duitschland en in Zweden Het aantal radioluisteraars in Duitschland bedroeg op 1 Juli 3.226.000, zijnde 14pct. meer dan een jaar geleden. Tegenover 1 April is ech ter een achteruitgang van 13.500 to constateo- ren. Het aantal bezitters van radioontvangtoestel- Jen bedraagt thans 50.3 per duizend inwoners. Het aantal radioluisteraars in Zweden Is ge durende het eerste kwartaal van het jaar met 25.000 toegenomen. OUD-KANSELIER MüLLER ZIEK. BERLIJN, 18 Juli. (V. D.) Op advies van zün dokter moet de oud-rijkskanselier Her mann Müller sedert gisteren weer het bed hou den. Zijn ziekte staat in verband met de operatie, welke hij eenigen tijd geleden onderging, doch draagt geen gevaarlijk karakter. COMMUNISTEN UIT ZWITSERLAND GEWEZEN BERN, 18 Juli (Zwitsersch Tel. Ag.) De Zwitsersche bondsraad heeft twee bultenland- ders, uit den Elzas en Baden, die in het kan ton Aargau communistische lectuur verspreid den, het land uitgewezen. KONING ALFONS. Naar Reuter uit Londen seint heeft de ko ning van Spanje Donderdag Londen verlaten.De hertog van Gloucester deed hem namens den koning en koningin aan het station uitgeleide. De koning van Spanje gaat naar Santander aan boord van het Z-Amerikaansche passa giersschip „Arlanza." Zonder RECLAME geen omzet, geen winst; de DRUKINKT is de kracht van 't huidige zakenleven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 9