i FEUILLETON capitolaT R. K. Bond voor groote gezinnen W©©b* Heeren HANDELSBERICHTEN. MAANDAG 2Ï JULI T93Ö CENTRALE RAADSVERGADERING HET KUNSTMATIG VERWEKKEN VAN REGEN DE GRAANMARKT. ZUIVELPRODUCTEN MARKTBERICHTEN. RIVIERTIJDINGEN. y -* -^v LEIDRAAD VOOR KRACHTIGE GEZINSPOLITIEK „Van regeeringswege te weinig aandacht aan de wenschen van den Bond besteed" Zaterdagmiddag is te Alkmaar de Centrale Raadsvergadering begonnen van den R. K. Bond voor Groote Gezinnen. Voordat de verga dering een aanvang nam had een rondgang door de stad plaats waarbij de R. K. Kapel St. Louis voor vroolijke marschmuziek zorgde. Aan het stadhuis gekomen, werd de Bond ontvangen door wethouder J. Ringers, die in zijn begroetingswoord er zijn blijdschap over uitsprak, den R. K. Bond voor Groote Gezin nen in Alkmaar welkom te mogen hêeten. Spr. wees op de geschiedenis van Alkmaar waaruit blijkt, dat reeds vroeger 1h deze stad ae groote gezinnen van.beteekenis zijn geweest en wier naam thans nog voortleeft in verschei dene stichtingen. Moge onder Geds Zegen aldus wethouder Ringers in uw vergadering die besluiten genomen worden welke leiden tot het doel dat door uw vereeniging wordt beoogd. De voorzitter van de Bond voor Groote Ge zinnen, de heer J. W. F. v. Meegeren, dankte den wethouder voor zijn woorden. Hierna werd een aanvang gemaakt met de Raadsvergadering waaraan behalve door 45 af- dselingen deel werd genomen door enkele af gevaardigden van Duitsche, Bejgiscbe en Fran sche vereenigingen. In zijn openingsrede herinnerde de voor zitter aan de motie, welke op het congres te Schoonhoven aan de regee ring verzonden was, waarbij hij evenwel moest erkennen dat er in het afgeloopen jaar aan de wenschen van den Bond maar weinig aandacht was besteed. Tevens meende spr., dat de Ka tholieke hond door de andere christelijke par tijen wel te veel alleen wordt gelaten in zijn streven. Men moet evenwel niet uit het oog verliezen aldus spr. dat zelfs voor katho lieken in overheid gesteld, de woorden in het program van de R. K. Staatspartij meer steuu sail hat groote gezin niet altijd duidelijk voor aen geest staan. Uitvoerig behandelde spr. ook de noodzake lijkheid om'in de gemeente een krachtige ge zinspolitiek te voeren. Na een hartelijk woord van dank aan allen die medegewerkt hadden aan de groote taak, beëindigde spr. zijn rede, welke herhaaldelijk door een spontaan applaus onderbroken werd De notulen van de vorige Centrale Raads vergadering alsmede het jaarverslag yan den secretaris en de rekening en verantwoording werden hierna goedgekeurd. De aan de beurt van aftreden zijnde leden van het hoofdbestuur de heeren ir. B. J. W. Reuser, J. M. H. van der Ven, H. C. M. Wijf fels, drs. Jos. de Boer werden als zoodanig herkozen. Na eenige discussie werd vervolgens als plaats voor de volgende centrale Raadsvergade ring den Haag aangewezen. Bij de behandeling van de voorstellen van de verschillende afdeeiingen kwam aan de orde een voorstel van de afdeeling Arnhem om ten dienste van Raadsleden en anderen een lei draad samen te stellen over het voergn van de gezinspolitiek. Het Hoofdbestuur had de plannen hierom trent reeds uitgewerkt en deelde mede dat een dergelijk boekje 'reeds in September het licht zou zien. Bij een bespreking over het instellen van compensatiekassen deelde de heer Duval, rap porteur in de Fransche Kamer, omtrent het pas ingediende wetsontwerp van compensatie kassen uitvoerig mede, hoe deze kassen in Frankrijk georganiseerd waren. Daar heeft men eerst geijverd voor het vormen van par ticuliere compensatiekassen om er vervolgens bij de regeering op aan te dringen, dit systeem verplichtend te stellen. Ook dr. Ballet (België) afgevaardigde van den bond van kroostrijke gezinnen deelde mede dat de actie voor compensatie-kassen in België op een dergelijke manier is gevoerd. Ook daar heeft men geijverd voor dit systeem in de privaat-nijverheid om het vervolgens voor iedereen verplichtend te stellen. Na schorsing van de vergadering had er een gemeenschappelijk diner plaats, waarna door de afdeeling Alkmaar in den Concerttuin een feestconcert werd aangeboden, uitgevoerd door Alkmaars R. K. Gemengd Koor, onder lei- oing van den heer Jac. N. Al en door de R. K. Muziekkapel St. Caecilia onder leiding van den heer P. N. Joosen. De vergadering werd heden om 10 uur hervat hervat. Fransche belangstelling PROEVEN IN ALGIERS? Men deelt ons mede: Niet alleen van Duitsche zijde, maar thans ook uit Frankrijk toont men belangstelling voor de proeven van den heer A. W. Veraart tot het kunstmatig verwekken van yegan. i Een der grootste landbouworganisaties van Frankrijk, de „Federation des Syndicats Agrioo- les de l'Oranie" heeft zich gewend tot het Fransche gezantschap te 's Gravenhage teneinde contact te krijgen met den heer Veraart voor proefnemingen op groote schaal met name in Algiers. Bereids heeft een bespreking tuss.cben den handelsattaché der Fransché legatie, den heer Glazer, en den heer Veraart plaats gehad, waar- In de eerste voorbereidende maatregelen werden getroffen. Het is niet .onwaarschijnlijk, dat eenige afgevaardigden der genoemde Fransche -landbouworganisatie met den lieer Glazer de proefnemingen zuilen komen bijwonen, die de heer Veraart zich voorstelt -begin Augustus te Scheven ingen- te houden. NEDERLANDSCHE OORLOGSSCHEPEN NAAR ANTWERPEN. Op uitnoodiging van de Belgische Regeering zullen gedurende de Nederlandsche week te Antwerpen eenige Nederlandsche oorlogssche pen aldaar vertoeven. Hiervoor zijn aangewezen Hr. Ms. pantser- schip Heemskerck, de torpedobootjager Witte de With en de onderzeebooten O 9 en O 10. Het eskader zal staan odder bevel van den vice-admiraal L. J. Quant, op 29 Juli te Ant werpen aankomen en blijven tot na afloop der Nederlandsche week. PASTOOR L. VAN RIEL. Da Zeereerw. heer L. v. Riel, pastoor te Nij megen (H. Stephanus) heeft Zaterdag in 'tR. K. Ziekenhuis „St. Joannes de Deo" te 's-Graven- hage (Westeinde) eene operatie ondergaan. RIJKSCOMMISSIE WERKVERRUIMING Dezer dagen vergaderde de Rijkscommissie Werkverruiming onder presidium van haar voorzitter, prof. dr. W. H. Nolens. Besloten werd samen te werken voor het instellen van een onderzoek naar de oorzaken, waardoor in een bedrijfstak reeds enkele honderden arbei ders zijn ontslagen en nog meerderen ontslag dreigt. Medegedeeld werd, dat de Regeering op een advies om via een gemeente deel te nemen in steun aan een onderneming, waar ontslag van arbeiders dreigt, besloten had afwijzend te be schikken. Goedgekeurd werd hetgeen door het bureau was ondernomen om te bevorderen, dat de opdrachten voor de uitvoering van metaalcon- struotiewerken ten behoeve van de Zuiderzee werken zooveel mogelijk de Nederlandsche in dustrie zouden ten goede komen. Met instem ming werd kennis genomen van de stappen, gedaan, om voor een groote order in de metaal industrie de uitvoering zooveel mogelijk in ons land te behouden. Eveneens met instemming werd de mededeeling ontvangen, dat het ge meentebestuur van Rotterdam de order voor een groot aantal- tramwagens geheel hier te lande beeft geplaatst. Voorts werd melding gemaakt van eenige tientallen gevallen, waarin de bemiddeling der commissie werd ingeroepen om te bevorderen, dat opdrachten voor leveringen aan Neder landsche fabrieken zouden geschieden, waarvan taak min of meer resultaat kon worden vast gesteld. In één der hier bedoelde gevallen werd de order aan een vertegenwoordiging van een buitenlandsche onderneming opgedragen, omdat die vertegenwoordiging o.m. het voornemen te kennen had gegeven een fabriek hier te lande te stichten. Wie echter geen onbekende is in de metaalnijverheid, weet, dat dit voornemen reeds jaren bestaat en er op het oogenblik weinig kans is, dat het zal worden verwezenlijkt. Hiervan wordt mededeeling gedaan, om te laten zien, welke redenen er soms toe bijdragen een order in het buitenland te doen plaatsen De Commissie kreeg den indruk, dat overigens bij de gemeentebesturen het streven ken baar wordt, om orders hier te lande te plaatsen R. K. STATENKIESKRING „GOUDA" Algemeene vergadering Zaterdagmiddag kwam de R. K. Statenkies- kring „Gouda" te Gouda in algemeene vergade ring hijeen. De vergadering was irnk bezocht door afge vaardigden der plaatselijke kiesvereenigingen en katholieke gemeenteraadsleden uit den Kring, met het oog op het te behandelen on derwerp, speciaal genoodigd. Voorzitter Dr. A. C. A. Hoffmann, sprak het openingswoord. Het verslag der finantieele commissie gaf aanleiding tot verschillende op- en aanmerkin gen. Een voorstel van het bestuur om over 1929 de geheele contributie te heffen, werd verwor pen met 46—40 stemmen. Door verwerping van dit voorstel zal men het afgeloopen jaar de halve contributie verschuldigd zijn. Een wijziging van bet reglement werd mee gedeeld, dat bestuursleden als Statenleden en candidaten van het lidmaatschap der Prov. Sta ten tijdens het lidmaatschap of candidaatsckap als bestuurslid op non-activiteit worden gesteld. Hierna verkreeg bet woord -de heer Keestra burgemeester van Culemborg voor het houden van een inleiding over het onderwerp „de rege ling der gemeentebelasting in verband met de nieuwe wet op de finantieele verhouding". Spr. wijst erop, hoe deze wet een evenement is in_ het gemeentelijk bestuursloven vah Nederland' als wel geen tweede in de historie daarvan Is aan te wijzen. Teruggaande tot de wet van 1S97 herinnert spr. aan de verschillende pogingen gedaan om den finantieelen toestand der gemeenten te verbeteren en verdere ontwrichting tegen te gaan. Zoo de voorstellen van de staatscommissie 1921 waarmede minister de Geer niet accoord kan gaan en daarom met een eigen plan kwam, dat ging in de richting van nivelleering, door den belastingdruk minder ongelijk te maken. En minister de Qeer heeft de oplossing gevon den. Da hoofdgedachte is: uitkeering overeen komstig de behoeften, met in achtneming van de draagkracht en opheffing Van belastingen welke door groote rekbaarheid oorzaak zijn van groote verschillen. De wet van 1897 werd opgeheven en het Ge meentefonds ervoor in de plaats gesteld. Uitvoerig zet spreker dan uiteen hoe dit fonds gevormd wordt, door de gemeentefonds- belasting voor heel bet land gelijk en tevens 50 opcenten cp de vermogensbelasting. Bij de ver deeling over de gemeenten, welke geschiedt door een zeer ingewikkelde formule, wordt re kening gehouden met de factoren: le. uitgaven O.m. voor politie, L.O. en armenzorg; 2e. de draagkracht der ingezetenen en 3e het getal ingezetenen. De uitkeering geschiedt dus naar behoefte en draagkracht. Geheel zuiver wordt dit echter niet doorgevoerd, er is een grens gesteld. Het rijk keert aan de gemeenten uit der grond belasting. De personeele belasting is een mooie bron van inkomsten voor de gemeenten, maar zij raken kwijt de opbrengst der gemeentelijke inkomstenbelasting. De gemeenten mogen heffen opcenten op de nieuwe fondsbelasting tot 80 toe. Met cijfers en voorbeelden licht spr. toe hoe de nieuwe toe stand voor enkele gemeenten zal worden, waar bij hij erop wijst, dat voor verschillende ge meenten groote verschillen zuilen zijn waar te nemen. In tamelijk normale gevallen kan men wel aannemen, dat de wet voor gemeentena ren en gemeenten gunstiger zal zijn, waarbij de kinderaftrek heel wat gunstiger zal werken, dan nu in vele gemeenten het geval is. Verder wordt dan uiteengezet de voorname betee- kenis der personeele belasting en hoe daarmee te handelen. Da gemeente heeft velerlei be voegdheden, wat de belastingcijfers betreft, waarbij echter niet aan de bestaande onder linge verhoudingen mag worden getornd. Ook in den kinderaftrek mag geen verandering wor den gebracht, wêl bestaat het recht de gemeente ia een andere klasse te brengen, wat onmiddel lijk van invloed is op den kinderaftrek. Inzake verschillende onderdeden der personeele be lasting geeft spreker tal van wenken en raad gevingen. De personeele belasting is gedacht, als sluitpost, maar te hooge druk zal onge- wenschte gevolgen hebben. Kan men de begrooting niet-sluitend maken dan kan men gaan tot 100 opcenten op de fondsbelasting, Is men er dan nog niet, dan zal men zijn toevlucht moeten nemen tot andere belastingen, als straatbelasting, vermakelijk heidsbelasting enz. Door verschillende aanwezigen werden met betrekking tot hun eigen gemeenten vragen gesteld over de werking der wet in speciaal genoemde gevallen, waarop de inleider hun van antwoord diende. Tot secretaris werd gekozen de heer A. C. A. Deerenberg uit Schoonhoven. Penningmees ter is de heer W. G. de Vroom te Bleiswijk. Nadat was meegedeeld dat 2 Augustus een vergadering zal worden gehouden te Gouda tot oprichting van een vereeniging van R. K. raadsleden in den Statenkieskring Gouda, wer den bij de rondvraag zeer uitvoerige en lang durige besprekingen gehouden over liet ge vallen besluitin de Prov. Staten van Zuid- Holland tot het niet droogleggen van de iteeu- wijksche plassen; tevens kwam daarbij in bet debat de houding der R.K. Statenleden. Dr. Hoffman verdedigde het beleid der R.K. Statenfractie bij de gehouden stemming, daarbij met klem betoogend, dat hoewel bij is en blijft voorstander van drooglegging, tegen heeft ge stemd, omdat hij dit naar eeir en geweten ver- „Conducteur wilt u niet zoo goed zijn".*... „En hier stoppen!' plicht was te doen. Het niet aandurven der finantieele verantwoording der drooglegging en het niet kunnen overzien der draagwijdte ervanhebben ten slotte den doorslag gegeven. Spr. blijft een krachtig voorstander der droog making en mocht de zaak weder ter tafel ke rnen dan zal hij, wanneer de omstandigheden gunstiger zijn, met kracht er voor opkomen. Van de bestuurstafel werd geadviseerd om middels de Kamercentrale Leiden via de regee ring de quaestie weer aanhangig te maken. Hierna sluiting. Heeren die gewoon zijn na het scheren zich even te poederen, maken gaarne gebruik van Purolpoeder, dat verzachtend en gezond voor de huid is. Prijs 45 ct. per doos en evenals Purol verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. Reel. 19451 MVSDG 8 Rotterdamsch weekoverzicht. BUITENLANDSCHE GRANEN. (Bericht van de makelaars Broedeleit Bosman. Een geheel andere stemming heerscht aan onze markt. Voor alle artikelen hoogere prijzen en betere vraag. Baissiers gingen dezer dagen tot dekking over, hetgeen een belangrijke verhooging ver oorzaakte. Vooral artikelen als roggen en gerst geven andere prijzen te zien, terwijl ook mals den laatst en dag der week sprongsgewijze op liep, niettegenstaande de verschepingen deze week veel grooter waren dan vorige weken. DE NEDERLANDSCHE EIERMARKT. Weekoverzicht. Aan het 'bericht van de N.V. Eierhandel W. J. ICrudde te Deventer, wordt door ons het volgende ontleend Aan het eind der week kwamen uit Engeland berichten binnen, volgens welke men aldaar a.s. Maandag een vlotte vraag voor Hollandsche eieren verwacht met iets hoogere prijzen. Na tuurlijk reageerde men in Nederland direct hierop en is de stemming aan markten en vei lingen vlug geworden. De prijzen van bruine eieren liepen daardoor ongeveer 50 ct. per 109 op en het zal nog moeten blijken of een derge lijke verhoogïng ook gerechtvaardigd is. In Duitschland is dé' stemming nog hwtzelfde gebleven. Er schijnt )>og al wat vooruit gekocht to zijn en dit is oorzaak, dat de impoirieurs voor billijke prijzen aan hun klanten kunnen afgeven. Het is daarom lang niet zeker of Duitschland met de huidige verhooging mede gaat. De inkoopskiloprijzen varieeren voor wit van 75S8 ct. en voor bruin van 8095 ct. naar ge lang van grootte, kwaliteit enz. Rotterdamsch weekoverzicht. GEDROOGDE ZUIDVRUCHTEN. Zaten in loco waren dezo week weder vrij klein. Voor nieuwe oogst Californische pruimen en abri kozen blijft eenige attentie bestaan, hoewel de zaken nog niet zeer groot zijn. Prijzen van pruimen zijn nu moer stabiel geworden, en ziet het er naar uit, of het laagste punt voor het oogenblik' weder bereikt is. Van abrikozen ko men eenprzijds lagere noteeringen, terwijl van andere zijden een vastere markt wordt gemeld. Verdere artikelen met weinig of geen interesse. BEUKEL, 19 Juli. Komkommers le soort 6,40—11,50, 2e soort 1,60—7,80, witte dito le soort 2,70—5,30, 2e soort 1,302,10, bloemkool le soort 721, 2e soort 211, sla 11,70, nawoye kool 3,60, roode kool 1,602,80, spits kool 11,80, perziken 1418, meloenen 15 •110 alles per 100 stuks, stok,prinsessen 1124, stamprinsessen 922, Duitsche fooonen 20, pronkboonen 8, snijiboonen 2427, groote boo- nen 2,40, tomaten A 1625,40, B 15,80 22,20 per 100 kg., peen 1,90—4,20, kroten 2,20 3 per 100 'bos, komkommerstek l'O30 ct. per kist, druiven 27 per 100 pond. LEIDEN, 19 Juli. Boter. De prijzen van boter op de heden gehouden markt waren ais volgt: prima fabrieksboter (controle) 1.80, prima boe- renboter 1.701.80, goede boerenboter 1.60 1.6S per kg. Aangevoerd 87/8 en 19/16 vaten, wegende 1925 kg. Halndel vlug. Eieren. Totale aanvoer 6321 stuks. De prijzen waren, kipeieren 5.806.5-0 en eendeieren 4.80 5.3o per l'O'O stuks. Handel vlug. Turfmarkt van 14 tot en met 19 Juli. Lange turf geen aanvoer, prijs 77.50 per 1000 stuks. ROTTERDAM, 19 Juli. De prijzen heden be steed aan de Coöp. tuinbouwveiling Rotterdam en omstreken G. A. waren als vollgt: Holl. platg. komkommers le soort 5.109.10, 2e soort 2.80 5.20, 3e soort 12.60 per 109 stuks, kom/kom. rnersèk 5'080 ct. per l'Oo kg., spinazie 15 per 100 kg., bloemkool le soort 1827, 2e soort 8 16, per l'O'O stuks, peen 55,20 per 10-0 bos, tomaten A ƒ10—12.10, B 8.10—11.3-0, C 9.60— 12.40, CCf 7.108.80 per 100 pond, postelein 7.70 11, tuSnfboonen ƒ2.70—4.3 0 per 100 kg., snij- boonen 2028 ct. per kg., pronkboonen 712 per l'O'O leg., stamprinsessaboomen 912 ct., stok- prinsasseboonen 23—24 ot. per kg., roode kool 2—2.70 per 100 kg. ZWIJNDRECHT, 19 Juli. Aalbessen zwarte f 1213, uien 5,505,80, stamsuikerboonen 7,50, D. boon-en 27 per 100 kg., bloemkool le soort 1424, 2e soort 313, 3e soort 2,20- .3,30. witte komkommers le soort 3,103,30, 2e soort 0,50, groene dito le soort 3,306,10, 2e soort 1,60—2,40, meloenen 2840, roode kool 1,803 per 100 stuks, tomaten A 9,5011,60, B 10,30—10.40, C 10,20—10,7.0, CC 5 per 100 pond, wortelen 2,502,60 per 100 bos. DELFT, 19 Juli. (Kaasmarkt). Aanvoer 37 stapels komijne kaas. Prijs 50—80 ct. Handel gewoon. LOBITH, 19 Juli. Gepasseerd voor 's middags 12 uur en bestem:! voor: ROTTERDAM: st. Victoria; st. Adriana 3; st. Flandria; St. Eduard; st. Louvois; st. Mount Everest; st. Theodora; st. Kronos 1; st. Willem 1; st. Vatna; st. Crescendo 3; st_ Marie; st. Vill st. Eendracht; st. Henriette; ?t. Groningen; st. Seam 1; st. Perseus;- Rijnzeevaart 7, Gast; Ida Katharlna, Steinhoff; St. Maria, Verhoeven; St. Petrus, Sep; Wilhelm. Groningen; Cosmopoliet, v. d. Graaf; Morgenstern, Hemmers; Fata Mor gana, Streng; Sion, Weller; Nausica, Sigmund: Com. du Plessis, v. Maren; Anna, v. Moei; Gebr. Dortelmann 5, Dasting; Rijnbrug, de Heer; D A. P. G. 3, Butz; D. A. P. G. 12, Kirdorf; D. A. P/ G. 2, Schreclt; Anima, Zimmerman; Dieze, Hutten; lïorintje, Verwaayen; Kawi, Dooyes; Fax. Steuns; Comptoir 25, Auther; Kanaalvaart 4, Anstatt; Vertrouwen, Touwslager; Adelheid, Biesqman; Köln Neuessen 2, Kratzer; Huan, de Bot; D.A.P.G. 10, Rheinmuth; Tuisko 1, Mussig; Seam 10, Kohier. AMSTERDAM: st_ Jenny; Adriana Marina, Verschoor; Baden 60, Gutjahr; Dibona, Deen; Dr. A. Spilker, Joele; Flora, Pasman; Markwart, Udes; Ragnaris, Vermeulen. VREESWIJK: st. Creosoot; st. Willy; st. Kara; ZWOLLE: st. Albert; st. Taurus; VREESWIJK: st. Harmonie 6; PANHEEL: st. Atractie; st. Harmonie; LEIDEN: Emanuel, Hazejager; Alberta, Winkel; HELLEVOET- SLUIS: Apollinaris, Jonk; VENLO: de Hoop 2, Michel; DORDRECHT: Libra, Menge; MAAS- BRACHT: Loirraine, Salazi; ROOSENDAAL: Marie, de Bot; DEST: Goede Verwachting, Neef; ARNHEM: St Theresia, Engelaar; GOUDS WAARD: Anna, den Breeyen; VLAARDINGEN: Adriana, Veenma; APELDOORN: Elisabeth, Panjer; ZUTPHEN: Paul, Ammerlaan; HAR- LINGEN: S'tella Maris, Joore; ZAANDAM: Nova Cura, Schaart; JACOB KLAASSEN- SLUIS: St. Joseph, Gerlach; AMMBRSTOL: Hendrika Maria, Both; DELFT: Nopit Vol maakt, de Groot; SLEEUWIJK: Adriana, Ver- hey; DEVENTER: st. Johanna; Pamen, Brien; ARNHEM: Marianne, Rheinhardt; VLIEREE DEZEE: Einigkeit, Held; RIJSWIJK: Melia, Verkuyl; OUDE SCHILD: Repos Alleurs, v. d. Adel; ALKMAAR:' Hansen Neuerberg 32, I-Ierm; DEN HAAG: Hema, v. Megen;HULHUIZEN: Johanna, v. Bon; STRIJENSAS: Adriana, Ursi- nus; LEEUWARDEN: Evert je. Wijnen; DOR DRECHT: Bloma, Hqlle; SLIKKERVEER: Nederland, v. Houweiingen; MAKKUM: Ema nuel, v. Dijk; UTRECHT: Hubertus, de Ruyter; ARNHEM: Adelheid, Joho; HASSELT: Ave Maria, Zinkmeijer; EERBEEK: Lastdrager, Padding: HARLINGEN: Anna, Suykerbuyk; STAVOREN: Overeenkomst, Reibel; ZWOLLE: Daventria, Mussig; DORDRECHT: Maria, v. Mekeren; RAVENSWAAY: De tijd leert alles, Purman; HONSWIJK: Rica, Nout. BELGIë: Adolphine, Reyniers; Philippe, de Joode; Geziena, Hamstra: Clara, Vrintén; Mar cel, ten Napel; Mimosa, Seip; Coi-jo, Zimmer man; Doi Voluntas, Meeuwsen; Johanpa, Roe lof?; Justitja, Ball; Therese, Wijkmans; Chris tian, Berks; Rosa, v. d. Velde; Vooruit, Boertjes; Nelly, v. Eek; Julia, de Wilde; Fielmaro, Ile- gems; Scheldevrij, Michiels; Emma, Jansens; Padua, Boo-dts; Eulalle, Simon. Gepasseerd na 's middag 12 uur en bestemd voor ROTTERDAM: st. Marne; st. Köln; st. Bor- gir; st. Mosella; st_ Normannia; st. Sophie; st. Embla; Sinco 5, Vervliet; Nooit Gedacht, Mali- paard; Hendrika, v. Wijngaarden; Frauenlob, Lemme; Asselijn, v. Balen; Stad Tiel 2, Nohl; Heincor, v. Duynen; Harmonie, Reibel; Orpn, Kimmes; Servus, Holler; Krabbebank, Huis man; Frieda Maria, Keienburg; Ferdinand Bol, Kutjes. ■AMSTERDAM: st. Leo; Cornelia, Kalle; Anja, Mannak; AVijkdienst 30, Knijpenga. PANHEEL: st. Nejly; st. l'Avenir; NIJME GEN; St. Theodora; SPIJCK: 4 Gebroeders, Botter; NIEUW LEKKERLAND: Attentie. Kieboqm; DELFT: Gerarda, Born; ALPHEN a/d RIJN: Oranje, Troost; IJMUIDEN: Oom Engel, Apollius; DRIMMELEN: 2 Gebroeders, Stoop; WEERT: Ambulant, v. Oosten; DEN HAAG: Cornelia, Vos; DORDRECHT: Hermine Maria, Bruins; BUIKSLOOT: Leentje Cornelia, Volker; DE STEEG: IJsel 5, Arts; Nenuphar, v. d. Kamp; ARKEL: Nieuwe Zorg, Hovestadt; LEIDERDORP: Bertha, de Ridder; ROP^' KAZIJL: Sill Deo Gloria, Brijder. BELGIE: Nautilus 17. Blokland; Sara Man 1 v. Damme; Josephine, Arends; Orient, Fijnerna- Luka, v Kerkhoven; Vios, Boele; Theodor V® straeten, Heek; Primo, Strijp; Christina Man" Pieterman; Cornelia, Vermeulen; Maris Ste Meuwessen; Charles, Buschgens; St. Antonl Rottiers; Fraeli, Jansen; Are en Dlel, v. K®! Paula, v. Cauwenbergh. DUITSCHLAND: Dina, Bosman; Hendrik Klos. EMMERIK, 19 Juli. Gepasseerd voor 's middags 12 uur en stemd voor: DUITSCHLAND: st. Heinrich; Sanara Luc; Marilau, Schönja; Merwestad, Dykema; 6' Nelly; Nemisis, Boersma; Wijkdienst 28, EiWer! sta Hxarderwijk. st. Rijnschelde 6; IJsel 5, Arts- st. Noldina; Henriette, Tac-k; Yvone Ado/1' Nauwe'.aert; St. Antoine, Bal; Tango, Vel"1 Avontuur, v. Dam; Verwisseling, v. Leiden: nuphar, v. d. Kamp; st. Janna; Gabrielle, Ver' gauwen; Maurits, Maes; Romeo, de KliwPf' Mai-s, v. Hal; Augustine, Verhoeven. GeH* Eooyeps; Orama, Neue. st. Expres; Expect»»' v. Megen"; Virgo Tidelis,' Spitzlau; Nero, de L°°' st. Verandering; st. Manarin; Titan, KolkmV' Soleil, v. d. Enden; st. Esgard; Gongfellow, A*®1' mey; Schurmann 66, Qptenhorst; Adjo, v. Gr°e.' zen. Res Nova, de Haan; Spes Seaxida, v, Klippe; Zuid Holland, 'Pieterse; 'st. Fiat Vol. Davos, v. Neiti; Schubert, Duchenne; Wotaö' Tromp; st. Haniel 21; Haniel 96, Rörsch; Ann' Charlotte, Rossumller; Jolxan, Silviup; Jan Gooyen, Bakker; Eintracia, Hollenberg; st. Raa Karcher; Dankbaarheid, v. d. HaJcke'. HarPel1 81, Hundt; Seam I, Wagenhöfer; Progres, Lu''"/ wigs; Philomena, Hoepderop; Ancor, Verdon1' Spontaan, Volker; Jacoba, de Vries; st. J3"" Millot; Tohair, Tonissen; Pollux,- Stobbelat"/' Leendert, v. Pelt; Ambulant, Seinen; Nieu11" zorg, v. Lopik. st. Wilhelmina; Legia, Gorisso"' Limburgia, Gorissen; Bdger We'.-trüd, Lipp; 6.' Maja; Deutschteer 2, Strack; Ösnabruck, dolt; st. Westri; Marich, Meurs; Ilsa, BroüW®'/ Maria Hendrika, Huibers; st. Gerard; Louisa, d. Maa^; Wivina, Lengkerk; Wilhelmina, NeÜ"^' hof; Familietrouw, Smit. st. Annard; Hooft, "e Uil; Bogaerts 1, Jansen; Theo, Kuipers; SchwU2, Dermuth; st. Meerwijk; G'èrjo, Sliérendrecht; st.' Prinses Jüliana; Alpha, Wilters; keo, Mecheri Tiloe, de Graaf; Silaboe, Jores; Stad Deijnz®' Vonder; st. Industrie -9. st. Colbert; Kant1' Bletner; Germajo, Arptz; Rhgnania 37, Mallni»11 Ambulant, de Waal Trijntje, v. d. Boom; -T'-'»n' sito, Wildeboer; Erna, Schnoelt; AVillemin3' Franke; Falhe, Kiehier; st. Atla; Montan 3, Co°' stabel; id. 7, Tersehure; Charlois 12, Top; st' Helena 3. Pax, v. Beek; St. Fiat XI; Montan 1"' Kindt; Mozart, Hoekstra; st. de Gruyter 7; I'-u' dolf Geiphe, Mussig; Fluviale 7, Pais; LuxoP Hengen; Rijnland 2, Hagoort. Gepasseerd na 's middags 12 uur en besteiu" voor DUITSCHLAND: st. Ideaal; Patriotisme Deyaert; Piejo, Sch'-tte; Helena, Zimmerman Gebroeders, Theunissen.; st. M. Stipnes 23; Ka' taharina, Maas. VV'.i Subito, Meijer; M. Stinn®8 70, Volk; Baden 11, Morgenstern;. Lucratief Hell; Carmen, Brehm; Schurmann 54, Voh' winkel; de Gruyter 28, Kooghardt; st. Fiat Cha-lois 14, Jonker- Johan, Joosten; Elisabeth' Joosten; st. R. Karcher 12Rijnzeevaart 10, Har suiker; Pax,. Verschuren, st. Njord 1; Hein rich und Frieda, Wilier; Bavaria, Hammei; Tu'ee Gebroeders, v. Alp'.ien; st Wiljo; St. Antoniu®' Meijer; Verdo, Vermeulen; Avontuur, Bondeweb Nautilus 8, de Jager; Wendelina 1, Lucassen: Catharina, Koopmans; st Nanny; Frans HeA3' Raamsöonk. Girondo, Reinich; Godefridus, F-ie" boom; Eintracht, During; st, Stachelhous 5; Ni®' derwald, Stempie; Anna Louisa, Wasik; Arm1/ nius, Beckenhaupt; Eüse Stachel.iaus, Wasch! st. Albatros; St. Maria, Vjlters; Cos-nrpoliet, A8' senberg; Serpent, Qroenecdijk;st. Eldor; AnP* nin, v. Weelden. Antoinette, Leijten; Zaanbrugi den Haan; st. Obi; Eburon, Klitassen; Jesephi w. Rutgers; Rauseel 1, Kumhorf; Aletta Geertrui''3, de Jong; de Hoop, Pieterse; Overijsel, Wijnen- Maria Jacoba, Schreuders. l 1 HANSV.'EEIRT, 19 Juli., Gapajsseerd voor 4 uur en bestemd voor: ROTTERDAM: st. Telegraaf 3 en 6; Eva- Hamel; BerdJlr.a 2, van Deurzen; Hendrik3 Johanr.a, Morsinik; Keeltje, Gc-inwis; MarknimP Jiskoot; Adiri-aah, Bom; DORDRECHT: Emm3' van Gorsel; Jeanne, Vermeulen. Zuid Bevelan"- Stormesand; Ciatnar, Vermeulen; August, 1,0 Ridder; POESBURCpoolster, Kunat; SCHAf' HOLSTERZIJL: 2 Gebroeders, Wonts; SLI®' DRECHT: Altijd wat. Struyck: OPiJSE^'- Carmen, Zandeee; OUDE TONGE: Vertrouwen- don Rooyen; SON: Oharitas, Oc-sse; ALKMAAR' Corjo, de Ronde; DORDRECHT; Uonda, Frenks- AMSTERDAM: st. Amistel 8; Victorir.e, de Mun ter. Ferdinand, Spie,geils; AALSMEER: Nceltj®' do Bruyn; UTRECHT: Adriana Johanna, Schot' GOES: Christina, de Koninek; Hoillandia, v. 3" Vliet. DUITSCHLAND; st. Rijn en Schelde XI; IIe* copilé, van Maajren; Sar.i 8, Ha verhoek; Nlge1'.' Lonz; Hemiburg, de Heer; Coiombe, de Rooy- Trevisia, Klauwen; Willy, Hulsman; Stad Ostende, van Bosch; Joseph, Deckers;' Dprothea van Deurzen. Phenix Rhenan 1, Anstatt; Louis0 van Liimipt. BELGIë; st. Rijn en Schelde 10; st. Industn 12; Nooit gedacht, v. d. Wügerd; Overijsel, iXoeP derop; Alblasseirdam, de Jong; Kpoipmaijs Wel/ varen, Waar den bung; Rheinfahrt 133, v. DU"' Broedertrouw 9, de Jong; Math-iilde, Peters; Mo®1 dijk, van Deelen; Frans Floris, Pieters; Hoot- zoon 1,. Smits; Julia, Janssens; Adriana, d0 Looy. Livien, de Vos:, Presto, de Vuyr; Sfargüe- rithe," van Wük; Geranco, Honcoop; Janna, GoO- mare; Rehdboth, Scherpanisse; Pauline, Steeg' mans; E'ben Hae-zer, van Strydanch; ClecP'1' jean, Jorens; Roodenbach, Ouwerkerk; Johan®3' 2, Hamelink; Jo-hanna, v. d. Klooster; Baden Jijriker; Cecilia, v. Voorde; Melusdne, Ranz®3 berger; Kanaalvaart 14, Krebs. Colette, v Stee»' Jeanpette Marie, V. d. Linden; Rijnster, Joosten- Sapi 5, Vostenberg; Taunus, Kriesels; At»0' Verhuist; Marie Jo-sê, van DoodewaartL z Hoe sir.Is Granny dus werkeljjk dood? riep Capitola uit. Ja mijn kind. Deck ween niet. Granny was oud en levensmoede en zij stierf als een goede christin, diie gaarne na een langen pel grimstocht, ontbloot van alie aardsehe genoe gens, haar ziel aan haar Schepper teruggaf. Je kunt zeker niet lezen, hé? Geen letter, zoo groot als een schilderhuis Toch wel oom. Ik ben op de Zondagsschool geweest. Kijk, kijk! Indevdtad? Dan kan je mis schien ook schrijven? Jawel oom, ook die kunst veneta ik tamelijk wel. En rekenen? Heb je daar ook wat vap geleerd Zeker wel o m- Ik ben In staat om uw boeken bij te houdeu, als het er op een paar fouten niet aankomt. - Ei, et, ik sta verbaasd. En leerde je dat alles op de Zondagsschool? Gedeeltelijk oom' Ik heb ook privaat onderwijs genoten. Privaatonderricht? En wie was dan je leep moester? vroeg. Warfield. Een jonge man, Herbert Greyson genaamd. Wat? riep de ouda heer verrast. Hoe zeg je, dat hij heette? niet begrijpen kon, waarom haair oom zoo' Herbert Greyson, herhaalde Capitola, die verwonderd was. Is die naam u hekend,- sir? vroeg zij den majoor, die een zonderlinge op gewondenheid aan den dag legde. Den naam Greyson.,.. hm, ja, neen.... Wat drommel, juffrouw wijsneus, vraag mij toch niet zoo veel! riep de oude heer uit. Geef liever antwoord op mijn vragen, Cap. Spreek, wat is dat voor een menteh, dia Herbert Qreyscn? Is hij oud of jong? Wat doet hij voor den kost? Waar zit hij in da wijde wereld en wat voert hij uit? Herbert is stuurman aan boord van de „Suzanna", antwoordde het jonge meisje. Hij is zoowat vijf of zes jaar ouder dan ik, dus achttien of negentien jaar en la elk opzicht een flinke jongen. L- Zoö= zoo, miss Cap, Je vindt hém- dus een f linken jongen? O, en zoo knap, oom, zoo mooi als een Meidag, vervolgde het meisje met ongewone levendigheid. Hij is het ideaal van een jongen zeemaD. Maar heeft Granny dan niets van hem verteld? O, dat is ondankbaar van haar, riep Capitola toen de majoor van neen knikte. Zij had n inoefen zeggen, hoe vriendschappelijk Herben zich onzer heeft aangetrokken, hos hij ons financieel ondersteunde, zoo vaak hij van een zeereis te New York aankwam en met welk een onbaatzuchtige, broederlijke toegenegen heid hij zijn ,tijd aan mij wijdde, om mij ,te onderwijzen. Wat i-k ken en weet, oom, hsh ik aan hem te danken, want u moet weten, dat het een jonge geleerde is. Al zijn vrijen tijd op het schip besteedt hij om te studeeren en dit heeft ook gee-n windeieren gelegd, daar hij, hoewel nog zeer jong zijnde, reeds stuurman is geworden. Ik moet bekennen, mompelde majoor Warfield lachend, dat die Herbert Greyson aan jou een zeer weisprekenden advocaat heeft. Je weet zijn goede eigenschappen behoorlijk in 't licht te stellen. O, geloof niet, riep Capitola, dat mijn dankbaarheid mij in overdrijving doet ver vallen. Als gij hem ziet, oom, zult gij mij gelijk geven. Hm! Als ik hem aie.... zeg je! Ik geloof echter niet, dat mij dit geluk ooit beschoren zal zijn, merkte de majoor aan. En waarom niet? Blijf maar een paar dagen hier, sir. Men verwacht eiken dag, ja, omzoo te zeggen, elk uur ziju schip terug, dan kunt u hem des te gemakkelijker leeren kennen, daar u toevallig In hetzelfde hotel vertoeft In een der eerste hotels van New Sfork! Ei, ei! Zoo, zoo! Herbert Greyson, stuur man aan boord van de „Suzanna", vertoeft ln een der eerste hotels van New York. En waarom niet? Denk maar niet oom. dat hij een van die ordinaire matrozen is, die, wanneer zij van een lange reis terugkeeren, hun gage im gemaene kroegen aan de haven verbrassen en verkwisten. Herbert kent zijn eigenwaarde en zoekt alleen goed gezelschap. Dat hij in de Pavelsteeg vond, toen jij met Granny Crewell hij de bleekersfamilie Simsons woonde? antwoordde d-e majoor met stekeligen spot, welks Capitola niet weinig scheen te beleedigfiij. Ook in de Pavelsteeg woonden eerlijke lieden, gaf Capitola met hoogroode kleur ten antwoord, het ongeluk maak een mensch niet altijd slecht, sir! Het bewijs ervan leverden de Simsons zelf en op de eerste plaats mijn Granny, de eerlijkste ziel op aarde. Dat Herhert Greyson ons daar opzocht, kwam daar vandaan, omdat hij ons beiden, toen hij nog scheeps jongen of lichtmatroos was, het leven heeft i gered. He, wat vertel je me daar? riep de majoor verbaasd uit. Ja sir. Ik zelf was destijds nog maar een klein kind, en wat ik ervan weet, weet ik van Granny, die het mij vaak verteld heeft. Wij maakten een groote zeereis, een onvrijwillige, naar Granny mij. verzekerde, en bevonden ons op hetzelfde schip, waarop Herbert als scheeps jongen dienst deed. Het vaartuig leed schip breuk, de bemanning, met haar kapitein aan het hoofd trachtte zich in een boot te redden. Men liet de arme Granny, Herbert en mij aöhter. Maar het duurde niet lang of de boot zonk en de ellendelingen, die ons meedoogen- loos aan een zekeren dood hadden willen prijs geven, vonden allen den dood ln de golven. "Wij echter werden door de tegenwoordigheid van geest en de bedaardheid van Herbert gered. De storm bedaarde en vrij drieën bevonden ons midden in zee op een klip, waartegen het schip "verbrijzeld was. Doch de Voorzienigheid zond ons hulp. Er kwam een schip, dat onze nood seinen bemerkte en ons opnam. Granny l*®/ weerde, dat, zonder Herbert, die deu moed eT hij haar jnheild zij zich uit wanhoop met m'J in zee zou hebben geworpen. Hij was het, di0 haar ervan terughield, dus hebben wij a-"1 hem het leven te danken. Het schip, dat o®3 opnam, bracht ons naar New York, wasf Granny met mij bleef wonen. Sedert dien verzuimde Herbert nooit, ons te bezoeken, z°° dikwijls hij In New York kwam. Dit sir, 13 oorzaak, dat Herbert soms in de Pavelsteeg lcwam, ofschoon hij aan beter gezelschap &e* woon is. >-->• Die wakkere, brave jongen, sprak de majoor met warmte. Een zekere ontroering had zich van den ouden heer meester gema"-1®'' welke hij n:iet trachtte to verbergen. V/aai' achtig, riep hij eensklaps uit, op mijn woord van eer, als ik hem hier had, zou ik hem me genoegen aan het hart kunnen drukken! Wel, blijf dan hier, oom. Ik heb u immer3 reeds gezegd, dat hij een dezer dagen, ja. licht heden nog, terug -moet komen! zeide Capitola. Er zijn nu ongeveer drie jaar verlo» pen, sedert hij hier nlie.t mser' geweest l3- Begrijp eens wat een pret het zal zijn, als 11 hem weer mag zien en hij welk ecu»'. ver rassing mij zoo weer te vinden 'in 'd-i0 gelukkige positie, welke ik aan u, beste, liJv° oom. te dunken heb. Nu voor mijn part.op een paar dawn komt bet er niet opaan, zeide de majoor- ï'1 bovendien m&er reden, mij voor "dien jongen man te interesseeren, dap ja wal denkt. De® halve..,. Maar wat duivelskater, waarom 1Q°P je nu weg? onderbrak de majoor zichzelvem midden in het gesprek, terwijl hij y-prba» met open mond zijn nichtje naetaa'da. zonder zich te laten weerhouden, de. "a uttsnelde. (Wordt vervolgd)» Kaar het Engelsch van GRAY KICK Vertaling van JAC. J. SCHOON 10) Toen het diner geëindigd en het dessert op gediend was, verwijderden de helde bedienden zich. Majoor Warfield, die tegenover zijn pupil zat en haar gedurende den geheelen maaltijd met onmiskenbaar welgevallen had gadege slagen, sprak haar nu weder op vriendelijken liefdevollen toon aan. Kijk mij nu eens aan Capitola, begon hij, en zeg me eens openhartig of jij er al over hebt nagedacht waarom Ik je uit de handen van de politie bevrijd, je uit de ellende verlost en als kind aangenomen heb? Zeker wel sir, antwoordde Capitola on beschaamd, ik heb op dit punt mijn eigen gedachten gevormd zonder*nochthans de vraag, waardoor Ik zulk een geluk verdiend heb, te kunnen beantwoorden. Kleine schelm, ja wilt mijn vraag ont wijken Zou jij niet over de beweeggronden mijner handelwijze geprakkizeerd hebben? A Ia niet uw goed en edelmoedig hart u eptoe aanzette, dan zou ik niet weten, wat u «toe kon drijven, zeide Capitola ernstig. Hm! Mijn goed hart mag er ook iets toe Wjgèdragen, zeide de majoor, dooh dat alleen zou toch niet voldoende zijn geweest, om jou te vinden, arm kind, daar ik in 't geheel niet wist, dat Je op de wdreld bestond, totdat Granny. Ja pleegmoeder, (mij' op haar: sterfbed VtiK. 'i ««"st oyer Je «prak. j Dus zal Jk haar nooit, nooit meer terug zien, die lieve, trouwe ziel! jammerde Capitola. Ach, had zij mij tocfh nooit vprlatcm! In dat geval, mijn kin-il, zoudt ge nog zijn, wat ge waart, een ongelukkig, armzalig schepseltje! Neenj, neen, Granny heeft wel gedaan, mij op te zoeken. Het eenige verwijt, dat ik haar kan maken, Is, dat zij zulks niet vroeger deed. Doch, vrede zij haar ziel! Laten wij de dooden rusten en droog je -tranen, Cap, want ik zal je Granny Crewell duizendvoud vergoeden en haar geheel vervangen. Of wil je niet mijn dochter worden? O, wat zou mij gelukkiger maken, dan can zoo goeden vader te bezitten! Vader? Neen, neen, zóó behoef je mij niet te noemen. Ik ben je vader niet, Cap. Noem mij dus niet zoo. Zeg maar oom tegen me! Oom? En is u werkelijk mijn oom? vroeg Capitola nieuwaglarig. Neen, tenminste niet precies, als.Maar vraag m>j niet naar onzen graad van bloed verwantschap en ook niet naar je oud ars, hoor je, Cap? Ik kan je daaromtrent nog geen opheldering geven, daartoe is de tijd nog niet gekomen. Later zul je alles vernemen. Voor heden moet het je genoeg zijn te weten, dat je naam is miss Black, miss Capitola Black, veTsta je? En np. Cap, moet Je mij eens ver tellen, wat je zooal kent? Ongetwijfeld niets! Je bent waarschijnlijk zoo dom als een ezelin. Ja sir, ik ben zoo onwetend als een ezelin i.A als haar veulen erbij, riep-Capitola lachend;7 om die zonderlinge uitdrukking.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 2