DAGBLAD VOOR SCHIEDAM OMSTREKEN, STADSNIEUWS 53sfé JAARGANG DONDERDAG 24 JULI 1930 No. 15779 HET NIEUWE BELASTING STELSEL IN DE PilACTlJK MmÈ? WT CENTRALE SCHOOL VOOR HET ZEVENDE LEERJAAR Er j VEREENIGING VAN R. K. GEMEENTERAADSLEDEN. DIT NUMMER BESTAAT, UIT DRIE BLADEN. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS UIT BOSKOOP UIT WADDINXVEEN ««toe.V'fc «N» i '"v - BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 68085. ABONNEMENTEN: per 3 maan den 3.25, p. mnd. 1.10, per week 25 ct. Franco p. post 3.75 p. kwartaal. Atz. nummers 5 et Postch. en girodienst 81440 DE ADVERTENTIEPRIJS bedraagt voor 16 regels 1.55. Elke regel meer 25 ct. Reclames tusschen den tekst 50 ct p. regel. Kabouter-advertentiën ter grootte van 5 regels 0.50, 10 regels 1.—, 15 regels f 1.50; uitsluit, bij vooruitbetaling. Gratis-Ongevallenverzekering 500.— bij overlijden door een ongeval; 500.— bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250.— bij verlies van emp vinger; 50.bij Verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25.hij verlies van eiken anderen vinger.De g P P hand, één voet of één oog; ƒ150.— bij verlies van een duim; 75.- bij verlies van een wijs- voorwaarden als eenmaal per maand m dat blad worden afgedrukt. We hebben gisteren een kort overzicht ge geven van de plannen van burgemeester en Wethouders ten aanzien van de nieuwe beias- tingpractijk. Zij voeren daarbij een voorzich tige poplitiek, door althans voor een jaar de persorueele belasting,welker opbrengst met hoofdsom en alle opcenten straks in de ge meentekas gaat worden gestort, ongewijzigd te 'aten. Zeker er is veel voor te zeggen, onze ge meente in plaats van in de vierde, in de tweede klasse te plaatsen. Maar dat zou nood zakelijk een zeer aanmerkelijken teruggang in de opbrengst met zich brengen, doordat daar mee een kleine drieduizend aangeelagenen buiten de belasting wegens huurwaarde zou den komen te vallen en voor alle anderep de aftrek van de huurwaarde zooveel hooger ging worden. Wilde men dus een; ongeveer gelijks opbrengst als vóór de herclassificeering, dan zou voor een betrekkelijk klein aantal aange- slagenen de personeele belasting zeer aanzien- 'ijk moeten worden verzwaard. En nu is diit Wel in acht te nemen: door de gemeentefonds belasting komen de lage en middelmatige in komens in een zeer veel gunstiger conditie te staan. Wanneer vastgehouden wordt aan een aantal van 35 opcenten op de gemeentefonds- belasting, dan bedraagt voor een gezin zondev kinderen met een zuiver inkomen van 1400 de vermindering aan gemeentelijke inkomsten belasting tegenover 19301931 1 3 pet. Geleide lijk daalt dit percentage en bedraagt bij een zuiver Inkomen van 5000 toch nog 32.4 pet., of bijna een derde. Wanneer in het gezin kinderen aanwezig zijn, is de belastingvermin dering nog grooter, omdat de kinderaftrek bij de gemeentefondsbelasting hooger is, dan hij H. KINDSHEID In de Singelparochie In de Slngelparochiie is gisteren het feest van de H. Kindsheid gevierd. Vele geloovigen hebben weer genoten van het mooie schouw spel, dat. een Kindsheidprocessie altijd biedt. Vooral bij de kinderen zelf valt de processie zéér in den smaak: ongetwijfeld zal het bij hen de sympathie voor het Missiewerk aan- kweeken en versterken. Demonstratie houtarbeid en tentoonstelling In het schoolgebouw Prins Mauritsstraat had de Centrale School voor het Zevende Leerjaar gisteravond 'n demonstratie in handenarbeid georganiseerd, waaraan tevens 'n tentoonstel ling van gemaakte werkstukken verhonden was In een der lokalen is de werkplaats inge- j richt, waar de jongens, onder leiding van bun leeraar, aan den arbeid waren. Het was n lust om te zien, met hoeveel toewijding ze schaafden, vijlden en hamerden. Met hoeveel vakkennis z-e het te bewerken hout beschouwen en de bankschroef hanteeren! 't Was hier 'n bedrijvigheid van belang. Het is soms verbluffend, hoe mooie resul taten men bereikt. Daar geeft de tentoon stelling ons 'n beeld van. Ols we binnenkomen, zien we al dadelijk de inzending, waarmee de commissie op de handenarbeidtentoonstelling in Amsterdam uit kwam. Daar vallen Moemtafeltjes. boeken kastjes enz. te bewonderen. Het verdere gedeelte is gereserveerd voor de meisjes. Daar worden de nuttige hand werken tentoongesteld. Het is bij elkaar 'n j aardige tentoonstelling geworden. Gisteravond hebben tal van vaders en moe- ders de demonstratie bijgewoond en de uit stalling bezichtigd. Ook eenige raadsleden troffen we onder de bezoekers aan. ZWARTE TROEPEN VIT DEN BELGISCHEN CONGO defileeren langs de Koninklijke tribune, waar zich, behalve liet Koningspaar ook een groot aantal andere leden van het Koninklijk huis bevonden. DE ATHLETIEKWEDSTR1JDEN OP HET S- V. V.-TERREIN Zooals mien weeit, zullen op 27 Juli, op het aTiletiek-wedstrijden, worden thans Is hij de gemeentelijke inkomstenbelas ting. Wegens de vrij sterke progressie in de j s.V.V.-terrein gemsentsfondsbelasting profiteeren de lage gehouden, én middelmatige Inkomens van de -wijziging in j De inschrijvingen voor dezen wedstrijd heb- fcët belastingstelsel veel sterker dan de hoogere, I ben al onze verwachtingen overtroffen, terwijl voor de hoogste Inkomens er zelfs een Uadeelig verschil te voorschijn treedt. Vermoedelijk zullen we zelfs geen 35 percent op de gemeentefondsbelasting hoeven te hef fen, zullen we met een gerirger percentage kunnen volstaan. Immers bij de vaststelling van een opcentenpercentage vin 35 is uitge gaan van de berekeningen ten departementc schreven 33 vereenigingen in met 260 athlelen 1 en 400 nummers. Dit is voor een R.A.K.-wed- j strijd een Tecord. Er starten op de nieuwelingen-nummers voor de 100 M. 67 deelnemers; 400 M. 50 deelnemers; S00 M. 37 deelnemers3000 M. 41 deelnemers; 31 deelnemers op kogelstooten20 op speer werpen; 35 op Dwars door Schiedam; 17 ploe gen 4 x 100 M. estafette, Het middag-program, dat om 2 uur aanvangt, van financiën en bij die berekeingen is met de |s 0ok flink bezet. De 100 M. zal gaan tusschen correctie in de wet' welke voor Schiedam een j II. de Boer (Su Werve), j. v. Tongeren (P.P.), 90.000 geen Th. v. Waele (Noorden) e.a. Op de 800 M. zal voordeel beteekent. van ruim rekening gehouden. Er is dus alle reden om te verwachten, dat we minder dan 35 opcenten zullen noodig hebben, ook al wordt, wat wij toejuichen, een voorzichtige financieele poli tiek gevoerd. Wordt het percentage der opcenten lager gesteld, dan wordt het percentage der belas tingvermindering nog weer hooger, zoodat de lagere en middelmatige inkomens stellig een zeer aanmerkelijke belastingverlaging voor het Volgende jaar tegemoet kunnen zien. Maar dan Is er ook ui-et zulk een urgentie Pm tot een herclassificatie van de gemeente v°or'de personeele belasting over te gaan. We 'Uenen de consequenties daarvan degelijk onder llet oog te zien. Onze gemeente bevindt zlcb 'n een periode van buitengewoon snellen groei, r'p laatste maanden bedroeg de bevolkings- aaPwas over een jaar gerekend meer dan 15 lucent. Dat zal natuurlijk zoo niet blijven (lo°igaan, maar op het oogenblik en voor de raaste toekomst brengt die abnormale groei abnormale uitgaven mee. In hoeverre deze t0°b die nieuwe bevolking zullen worden opge- Vangej^js nog een open vraag. M/e staan er op het oogenblik met onze finan- uen gunstig voor. Een aanmerkelijke belas ting ver laging staat voor de deur. Waarom zou- *-en we dan een 8prPng |n het duister gaan doen andters valt het op het oogenblik niet ie noemen <j001. een herclassificatie van de gemeente voor dé personeele belasting? Wan. neer ^ie herclassificatie verantwoord is. dam 20 er het volgend jaar komen. Daartegen- neer Z°Udei^ We het allen diep betreuren, v.-an- gehied°01" Sroote voortvarendheid op het g«meent T- belastiligverminderimg we met onzo lnanciën weer even strak in den knel zouaeu komen in on met al de nadoelige gevolgen a!le Pachten zooais we lot voor kort heb ben gezeten. Overigens is dit niet het eenige aspect aQ de zaak. De personeele belasting die het zwaartepunt van ons gemeentelijk belasting- hebbend WOrden' staat niet °P zich Z0lf We „.„li,6"1 Üe PPccnten op de fondsbelasting. IZ TbtS eea ongeschikte rol spelen, buiten beschouwing latend - toch ook nog zoo iets als onze bedrijven, waaruit onze ge meente een belangrijk winstsaldo pleegt to haleü. We kunnen ons voorstellen, dat de Raad zich, wanneer de financieele positie toe- daat, dat, of uit de personeele belasting of uit de gemeentebedrijven een geringer bedrag aan de gemeentekas toevloeit, over de keuze wel eens ernstig wil beraden. En dat een al gemeen financieel debat, door B, en W. wèl onze nieuwe kampioen Stevense den strijd aan binden tege-n Huibers en Wink (Feyenoord) en Hoeken (Donar,Utrecht). Baars Steineman heeft o.a. ingeschreven op de 1500 M. en zal dan moeten starten tegen Ascherman (Feye noord), F. Duhen (D.F.C.), p. de Boer (Trek vogels) e.a. Voor de 4 x 100 M. hebben de volgende ploegen ingeschreven: Noorden, D.F.C., Sparta, Trekvogels, Thor (Gouderak), p.p. voor de 3 x 100 M.: D.O.D., P.P., Donar, D.H.C.,Thor, Trekvogels en S.V.V. De wedloop Dwars door Schiedam (61/2 K.M.) belooft wat deelname aangaat ook een succes te worden. Er starten 48 man, 35 nieuwelingen en 13 cracks. De route lis als volgt: om 3 uur start men van het S.V.V.-terrein, Willem de Zwijgerlaan, Schoolstraat, Nieuwe Haven, Oro'mj ést raat, Koemarkt, Broersvest, Kerk straat, Groeite Markt, Dam, Vlaardingerstraat, Vlaardingerdijk, Aleidastraat, Penninglaan, West-Frankelandschedijk, S.V.V.-terrein. Start en f'nish op 't terrein. Op den Vlaardingerdijk is ec-n hulppost geplaatst van E.H.B.O., in het clubhuis van de S.W.S. De strijd der cracks zal gaan tusschen P. Hartman, Overdam en Vrij- mans, allen van D.O.S.; B. Groenewegen (P.P.), Peters (Graaf Willem). Van de S.V.V.-ers doen mee J. Verhagen, H. Gammel, J. Zuidema, als nieuwelingen en J- Baris als crack. Verder nemen dien dag ook een 18-tal S.V.V.-ers deel aan verschillende nummers, ook twee ploegen cp de 4 x 100 M. en 1 ploeg op de 3 x 1000 M. Het publiek wordt dringend verzocht om niet mee te loopen of te fietsen, daar dit zeer gevaarlijk en hinderlijk is. DE DUITSCHE MARK VAN 1914 EN 1924 Dit bij den uitgever E. Schuster te Neuren berg in Duitschland verschenen boekje, mocht reeds overal de aandacht trekken. Het brengt in de eerste plaats verschillende Duitsche bank noten uit den voor- en na-oorlogstijd en den •oorlogstijd zelf van 1 Maik af tot het 100- billioen-hiljet. Tevens is er 'n duidelijke en uitgebreide tekst, zoodat men over alle ken merken goed op de hoogte wordit gebracht. Ook een uitvoerige tabel van den dollarkoers in die jaren is er bij gevoegd- He tweede deel behandelt de Duitsche post zegels van 1914—1924 met alle neven-uitgaven enz. met goede foto's op fraai kunstdruk papier. Het werkje, dat 80 bladzijden omvat, is 'n imterressante kroniek over den moeilijken tijd die het Duitsche volk achter den rug heefit. HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL Getuigschriften werden uitgereikt aan: voor huisnaaisters: C. Aleman, M. Baris; T. v. d. Bu-rgh; M. Dinkelaar; M den Hartog, P. Valk; J v. Vliet; M. v. Wieringem. Voor versbelnaaist&r: J. Groen. Getuigschrift voor liulp in de huishouding; A. v. d. Berg; C v. d. Berg; M. den Boer; G. Harsmans; C. v. Ro-on; D. Allard; G v Keulen; J Bras; L. van Dijk; L. Kadiks; W. ^tooij; C. Scheuiler; C. v. d. Vaart; T v. Doorn; A. i Fillekes: Cl v. d. Hoek; G. Jacobs; L. Kaak; J Levering; 1- la Plein; A. de Begt; T. Ro man; J. Schouten; T. Stip; C. Verkade; P Verschoor; W Zwier. Bevorderd van de le tot de 2e klasse van P II: N. Aleman; M. Bijloo; B v. Dorp; T. Glansdorp; W. Hart; C. v. Heijst; A. Knecht; J. v. Kralingen; N v. d Meer; A. Storm; C. Weber. 1 leerling v.ord niet bevorderd. Van de 2e naar de 3e klasse van D II: S. v. d. Akker; M. Biert; A. Boekholt; C. Mou- vens; T. Roodenburg; M. Simons; A. Sneep; N. v. d Vlies; C Ververs; N. Woooink. Bevorderd van de le naar de 2e klasse van D I: W. v. d. Broek; R. Deen; M. Dieseh; J. Dijkshoorn; L. de Goederen; G. Kok; J. Kuipers; I. Maltha; C v. Meerendonk; N Snijders; W. de With; G. Winkes; L. Brink man; A. Gonlag; L. Goedkuecht; C. de Groot; A. v. d. Hoek; M. Hoogland; J. Post (voorw.); R. Sprong; C Stolk; J. Winkelman; L. v. Wijnen; T Adriaanse; M. Corveleijn; P. v. Dullemen; A. v. Grootveld; N. in 't Hol; G. de Jong (voorw.); C. Kap; L. Miedam; J. Monster; P. v. Nielen; J. Vermeulen; S. Vre- denbregt; M. Zeliasen; J. Baris; F. v. Aken; C. v. d. Berg; G Buisman; B. v. Grootveld; B. de Groot; F. Kasteel; T. ICleiberg; M. v. d Kruit; J Ollefers; J Staal; D Trompper (voorw A v. Duin; M. de Graaf (voorw.); C. Groeneweg (voorw.)N. vde Groot; - M. v. <1. Kruit; N Nieuws-tratenN. Onderdelinde; S. Plooii; C. Foot; N. Snuit; G. Sehuijer; L. v. Vilet- C. de Koning; A. Krommenhoek; A. Mak;'L. den Uijl; R. Verkade; B. Vroegh; P. Zwaan; A. den Boer; A. Bogers; M. Gundlach; B. v. d. Knaap; H. Mak; T. Mattijsen; A. Quiuk (voorw.); P. Tanis; M. Villerius; F v. d. Wiel (voorw.); C. Bijloo (voorw.); M. Droge; T. Hoogland; L. Lagendijk; J. v. d. Most (voprw); A. Noorlander; G. v. Zon; T. Schell: G v Ardennen (voorw.) 13 leerlingen werden niet bevorderd. Van de 2e naar de 3e klasse van D I; W. Bras; C. Buitenweg; C. Donker (voorw.); C. Patijn; W. Pranger; G Schenk; C. den Held; C. Hoogstad; W. Kars; G. v. d. Meulen; S. 'Simons (voorw.); M. Stuiverberg; B. Vis; S. Verdoes; C Timmermans; M. Berkhout; T. Bon man; B. v. Geeme; W. Lepolder; L. Nederhof; N. de Regt; A. Slavenburg; M. Bazen; Cr. v. Breukelen; J. de Haas (voorw.); C Kroes; M v. Ruiven; D. Steenoven; A. Aleman; N. v. Loenen (voorw.); G. Meijers; T. Poot; M. Sclieffers; J. Hoogenboezem (voorw.); 3 leer lingen werden niet bevorderd. Van de lste naar de 2e klasse der huisnaai sters: T. v. Dooren; A. Fillekes; C. v. d. Hoek (voorw.); G. Jacobs; L. Kaaks; J. Leve ring; L. la Plein; A. de Regt; F. Romijn; J. Schouten; tT. Stip (voorw.); C. Verkade (voor waardelijk); P. Verschoor; W. Zweir. Van de lste naar de 2e klasse costuum- naalen: C. v. Bruggen; M. Bijl; M. Berkhout; J. Houtman; L. Schuch; M. v. Tol; A. Ver- duijn; 1 leerling werd niet bevorderd. Van de 2e naar de 3e klasse costuumnaaien: C. v. Gorkum; J. Hageas; J. Teygeler. Van de 3e naar de 4e klasse costuumnaaien: A. Bolkland; N. v. d. Eijk; A. de Goederen; S. Klapwijk. Prijzen uit het PoortmanVaillantfomds werden uitgebracht aan; B. v. Dorp; N. Ale man; C. Buitenweg; L. Schuch; R. Baris; A. Verduijn; A. Noorlander; J. Kuipers; J. Baris; F. Kasteel. CREDIETAANVRAAG KAAIMUREN EN STRAAT NIEUWE HAVEN Op initiatief der Katholieke Raadsfractie te Rotterdam werd op een op 14 Juni j. 1. gehou den vergadering besloten tot de oprichting van een Vereeniging van R. K. Gemeenteraadsle den voor de Rijkskieskringen. Rotterdam en Dordrecht. Staande die vergadering traden 22 gemeenteraadsleden als lid tot die Vereeniging toe. De uitnoodigingen voor deze eerste verga dering werden slechts in beperkt aantal ver zonden aan de R. K. Gemeenteraadsleden in de meer onmiddellijke omgeving van Rotterdam. Dit geschiedde om op die wijze op beperkte schaal een proef te nemen of dit initiatief vo.- doende kans van slagen had. Waar dit in ruime mate 't geval bleek, werd besloten om voor het Lidmaatschap der Vereeniging aan te zoeken alle Katholieke Gemeenteraadsleden in gemeen- ten, behoorende tot de Rijkskieskringen Rot terdam en Dordrecht. Zulks heeft sindsdien plaats gehad. In het geheel werden 86 Roomsche Gemeenteraadsle den in die twee Rijkskieskringen aangezocht terwijl tot nu toe reeds bijna 50 hunner zich voor het lidmaatschap hebben aangemeld. De mogelijkheid bestaat intussehen, dat toch niet alle Roomsche Gemeenteraadsleden zulk eene uitnoodiging hebben ontvangen. Dit mede daarom, wijl er Burgemeesters zijn, die on danks herhaald schrijven geen gevolg gaven aan het verzoek van het voorloopig bestuur der nieuwe vereeniging, om de namen en adres sen van Roomsche gemeenteraadsleden te wil len opgeven. Mochten er dus in deze heide Rijkskieskrin gen nog katholieke gemeenteraadsleden zijn, die geen uitnoodiging ontvingen, dan kunnen dezen zich wenden tot den secretaris van het voorloopig bestuur, den heer J. J. Hendriks te Rotterdam, 2e Gijsinghstraat 60, die gaarne b-geid is alle nader gewenschte inlichtingen te verschaffen. WATERPOLO S. Z. C. 1-S. V. H. 1 0—5 De heer Aikema, oud directeur van gemeente werken heeft tot B. en W. volgend schrijven Eenige maanden gele7em vertoonde de kaai muur langs de Nieuwe Haven bij de School straat, grenzende aan het stuk dat het vorige jaar is vernieuwd! sporen van verzakking, wel ke steeds erger is geworden. Thans is het mo gelijk te bepalen hoever dit verschijnsel zich uitstrekt, waarom ik u voorstel om den muur over 54 M. lengte te vernieuwen. De kosten hiervan worden geraamd op 13.000.— Het lijkt mij wenschelijk om aan dit werk te verbinden, dus tegelijkertijd uit -te besteden, het bouwen van een kaaimuur langs de Nieuwe Haven bij den Vlaardingerdijk ter vervanging ver een houten schoeiing, die versleten is en <ïe> meerdere ophooging niet kan dragen. Deze bouw is reeds besproken bij de plannen tot achteruitbrenging van de rooilijn ter plaatse j Dinsdagavond is het maar en toen globaal geraamd op 5000.Bij na dere berekening blijkt hiervoor 6.500.— noo dig te zijn. Voor ophooging, straatomlegging en plant- scenaanleg bij den Vlaardingerdijk op de Nieu we Haven is bovendien noodig 8.000. Ik stel' u voor om voor bovengenoemde wer ken aan den Raad een extra crediet van 27.500.aan te vragen. B. en W. hebben zich met bovenstaand voor stel vereearigd en stellen den Raad voor dien overeenkomstig te besluiten. Verwacht wordt: Zwakke tot matigen wind uit Zuidelijke richtingen, meest zwaar bewolkt, of betrokken, waarschijnlijk aanvankelijk nog eenige regen buien, weinig verandering in temperatuur. Fietsers en motorrijders lichten 's avonds 9.33 tot 's morgens 4.42. op van voorbereid, stellig op prijs zou worden gesteld'. Maar zulk een debat zou thans te veel in de lucht lvangen; het is daarvoor op het moment nog niet de meest geschikte tijd. RUIT INGEGOOID Gisteravond te zes uur gooide de 10-jariige A. B. bij Wet spelen een groote winkelruit stuk, ter waarde van 120.—, van den winkelier v. A. in de Galileistraat. Door de scherven brak in de etalage een servies ter waarde van 7. ONTEIGENINGSPROSCEDURES PERCEELEN R'DAMSCHE DIJK EN OMGEVING B. en W. schrijven aan den Raad: Wij hebben de eer Uw Raad mede te deelen, dat da onderhandelingen, welke door de drie door ons College, in overleg inet onzen rechts geleerden raadsman nir. Th. A. Fruin, aan gewezen deskundigen met de betrokken eige naren zijn gevoerd, thans zijn afgeloopen. In verband met de bepalingen der- Onteige ningswet is thans de tijd gekomen de eige naren, met wie geen minnelijke schikking is getroffen, te dagvaarden, opdat tegen hen een onteigeningsprocedure kan worden gevoerd. Wij achten de mogelijkheid geenszins uit gesloten, dat verschillende van de bij deze ont eigening betrokken eigenaren, vóórdat de pro cedures een aanvang nemen, zich nog tot een minnelijke overeenkomst bereid zullen ver klaren, doch zekerheidshalve is het gewensebt thans te besluiten tot Wet voeren van een ont eigeningsprocedure tegen allen, met wie geen overeenstemming is verkregen. De procedure omvat de eigenaren van de perceelen kadastraal bekend als Gemeente Schiedam Sectie I nummers 705 706 707 711 712 719 720 723 730 733-735 736-759 772 774 775 781 783 784 2181 1039-1041 1983 2112 1081 1934 1088 1089 1090 1091 102-1095 1378 1097 1098 1379 2094 1101-1103 1478 1105-1107 1730 1731 1732 1733 1115 1116 1734-1743 1118-1120 1122 1123 1129 1130 en 2208. In de gemeentelijke zweminrichting voor beeren speelde Dinsdagavond het eerste dames- zevental van de Schieaamsche Zwemclub voor de tweede klasse oompetitie van den Neder- land'scben zwembond tegen S.V.H. 1 uit Hille. gersherg. Werd de uitwedstrijd, voor eenige weken m liet Zwarte Plasje gespeeld, met 12 0 verloren, Dinsdagavond is het maar 5 0 verliezen ge worden, dank zij ihet feit, dat de Schiedamscho dames bij haatr laatst-en competitiewedstrijd van dit seizoen tenminste een beetje meer doordacht hebben gespeeld, hoewel zij nog veel moeten leeren, zoowel theoretisch als practisch. Over den wedstrijd het volgende: Onder leiding van den heer M. Jurgens wordt begonnen, en S.Z.C. is direct in den aanval. Door onvoldoende schieten gaan echter kansen om te doelpunten verloren. Als hij een S.V.H. aanval Kerseboom zich opstelt binnen de twee meter, wordt zij uit bet water gezonden, en is S.Z.C. steeds sterke) Tot doelpunten komt Wet eebter niet. Na de rust profiteert de linksvoor van de gasten van een fout) van de Schiedamsche verdediging, en doelpunt voor S.V.H.. Met S.Z.C Is het nu gedaan, en regelmatig voert S.V.H. den stand op, totdat het einde komt met een 50 overwinning der gasten. lederen Maandagmiddag Moedercursus, Zomer 1930. Gebouw R. K. Volksbond, aanvang half 3 Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal, bewerkersbomd ,,St. Eloy*', Gebouw R. K. Volks bond. lederen Woensdagavond Moedercursus, Zomer 1930. Gorzen. Aanvang 7 uur en 9 uur. lederen Woensdagmiddag van 33 Yz uur gelegenheid tot afhalen van Naaiwerk voor de Missienaaivereeniging, Korte Kerkstraat 6. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „SchiedamsfMannenkoor" (dirigent Paul v, d. Putten). Groote zaal van den R. K. Volk» bond. lederen Woensdagavond van 8 tot 10 uur in den R. K. Volksbond gelegenheid tot het af halen van naaiwerk voor de Theresia-vereeni- ging. Tevens gelegenheid tot aanmelding voor den naaicursus van den R. K. Vrouwenbond. lederen Vrijdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Koninkl. Zangvereeniging Schiedam's Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed. Flipse. Gebouw R. K. Volksbond. lederen Zaterdagmiddag van 3—5 uur zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. „Excelsior". Gebouw R. K. Volksbond. Vrijdag 25 Juli Oprichtingsvergadering van den Schiedam- schen Bond van Liéh. Oefening. Hotel Beijers- bergen. Aanvang 8 uur. Zaterdag 26 Juli Groote zwemwedstrijden, georganiseerd door de zwemmeesters J. Daalmeijer en I. Sorber. Gem. Zweminrichting, Havendijk. Aanvang 2 uur. AANRIJDING De Sl-jarige mej. S. van de Hoogstraat lis gistermiddag aangereden door den 15-jarigen wielrijder L. H. De vrouw viel tegen den grond en werd in het kantoor van Van Gend Loos binnen gedragen. Zij had zich aan haar linkerarm bezeerd en moest zich onder doktersbehandeling stellen. DE PERENPLUKKERS Gistermiddag werden door de politie in de tuinen, gelegen achter de woningen van den Eersten Tuinsingel eenige jongens van 12 jaar aangehouden, die bezig waren de pereboomen te plunderen. VECHTERSBAZEN De politie maakte gisteravond een einde aan een vechtpartij tusschen de gebroeders E. v. B. en G. v. B. uit de Rozenburgsehestraat. Er vielen van 'beide zijden gevoelige klappen. E. v. B. had eenige schoppen tegen den buik gekregen en moest zich onder doktersbehande ling stellen. DE PROPAGANDA- EN VOLKS- ^ZWEMWEDSTRIJDEN Het ziet er voor de groote propaganda- en volkszwemwedstrijden, die de beide zwemmees- tres van de gemeentelijke zweminrichting aan den Havendijk voor Zaterdag a.s. organiseeren, niet mooi uit. Het weer is nu al dagen achter een slecht, en de temperatuur van het water neemt voordurend af. Het zal dan ook zeer de vraag zijn, of de wedstrijden, die Zaterdag middag om 2 uur zouden aanvangen zullen kunnen doorgaan. In de hoop, dat de zwemwedstrijden niet zullen warden uitgesteld, willen wij onze lezers even een kort overzicht geven van Vat op die wedstrijden zal' zijn te zien. In de eerste plaats zal de Schiedamsche Zwem- elub het echte wedstrijdzwemmen demonstree- ren, waarvoor o.m. eenige spannende estafettes zijn .samengesteld. De Schiedamsche Reddingsbrigade zal met een aantal zwemmer het reddend zwemmen demonstreeren. Voorts zijn er een aantal banen voor snel- zwemmen, waarop de inschrijving overweldi gend geweest is, zoodat men zal kunnen ge nieten van vele spannende kampen. Een voornaam nummer zal zijn de 400 meter snelzwemmen om het kampioenschap van Schia dam, dat sedert 1926 staat op naam van A. Vethaak, lid S.Z.C., die echter zich geducht zal moeten inspannen daar hij dit jaar veel concurrentie heeft. Tot slot is er gecostumeerd zwemmen. Een groot aantal prijzen zijn door particu lieren de heide zwemmeesters, de heeren Daalmeijer en Corber beschikbaar gesteld, meest kunstvoorwerpen, maar ook enkele be kers, kransen en medailles.. Het is te hopen, dat het weer, of de tempe ratuur van het water niet als spelbrekers zul len optreden. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 23 Juli. Aangekomen Engelsch S.s. Alchymist, kapt. D. Gillies, met olie van Harburg voor N.V. Schleveem aan de Wilhel- minahaven, het vertrok heden ledig naar Zwijn- drecht; s.s. Zwarte Zee, ledig van Rotterdam om te dokken an de Wiltonhaven. SCHIEDAM, 24 Juli Aangekomen Engelsch s.s. Aracataca van Bremerhaven, om kolen te bunkeren in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 24 Juli. Vertrokken s.s. Kedoe, Rot't. Lloyd naai- Rotterdam. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 1923 Juli 1930 GEBOREN: Maria Johanna, d. van M. C. van de Wetering en C. Prins, Stadhouderslaan 66 Agines Cornelia, d. van J. Hoppstein en W. Gouka, Dr. Noletstraat 1 Joanna Maria Magdalena, d. van A. H. Bokhorst en J. L. Heilker Aleidastraat 28 Maria Francisca Theresia, d. van H. J. Franke en H. J. E. Rem mers, Vondellaan 41 Framciscus Wilhelmus, z. van C. J. Etman en J. van den Brink, Villa- straat 50. 25 J u 11: Diergaarde, avondconcert Haagsch Harmonieorkest Groote Kerk, Orgelvoop- dracht J. H. Besselaar Jr., 8 uur. 27 Juli: Diergaarde, middagconcert Haag- sche Harmonie Doeletuin, 5e popul. Grena diers-concert, 8 uur. B Bioscopen: Goedgekeurde programmals tot en met Donderdag 24 dezer in: Thalia (voor volwassenen)Royal (voor volwassenen) Corso (voor volwassenen)Ooster-theater (voor volwassenen). SCHIEDAM, 24 Juli. Officieele moteering van de commissie uit de Kamer van Koophandel, Moutwijn Moutwijn per H.L. ad 46 pet. 13. Spiritus Binnenlandsche prima spiritus ad 100 pCt. 23.50 per H.L. Buitenlandsche prima spiritus ad 100 pCt. 12.— tot 14 per H.L. naar kwaliteit. Alle prijzen zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering HERMAN JANSEN Spoeling 0.90. Spoeling GEHUWD; G. Holtrop 25 jr. en P. J. M. Janse 24 jr. C. Dekker 30 jr. en E. R. van Marion 24 jr. P. de Vogel 31 jr. en A. Roden berg 26 jr. H. van der Heide 21 jr. en M. C. L. Coster 23 jr. H. Weber 27 jr en A. van der Lee 24 jr. J. van der Kaden 27 jr. en A. van Tilborg 24 jr. OVERLEDEN: A. B. van der Steen, oud 2 jr. Strijenschestraat. MULO-EXAMEN Te 's-Gravenbage zijn geslaagd voor het R K. Mulo-examen onze plaatsgenooten A. Boekraad, A. v. d. Staak, E. Vermeulen en P. Wouden berg. GESLAAGD Voor het R-K. Mulo-examen slaagde te 's Gr» venhage W. Moons alhier.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 1