De E.M.O.S. terreur in het steenzettersbedrijf INSCHRIJVINGS LIJST Een vorstelijke gift DONDERDAG 24 JULI 1930 V VUUR EN WATER DOORTRAPTE LEUGENS! Wijokoop's verk'aring MENSCHEN EN MEENINGEN F- NATIONALE BEDEVAART NAAR LOURDES HEILIGDOMSVAART TE MAASTRICHT NAAR WILLEKEUR HET REGIME VAN DE KNOET IN TOEPASSING VAN DE R. K. UNIVERSITEIT Katholieken en Rotary ROND DE WINKELSLUITING BESMETTELIJKE ZIEKTEN technische HOOGESCHOOL. VERBINDINGEN TUSSCHEN CURACAO, BONAIRE EN ST. MARTIN NIEUWE SUIKERRAFFINADERIJ WINST OF VERLIES MR. R. J. M. VERHEVEN Ieder man met een beginsel, iedereen die weet wat hij wil, en ook wil wat hij weet komt in aanraking met anderen, die er andere beginselen op na houden. Die beginselen gaan dikwijls vlak tegen elkaar in, zóó dat het een vloekt wat hot ander zegent of het een opbouwt wat hel ander afbreekt. Nu kan men in een streven, om iets te bereiken, te ver gaan en ook niet ver genoeg De deugd ligt in het midden. Zoodat dan ook een verstandig menscb zich eerst wel eens dubbel bedenkt, wanneer Dij een ooi-deel uitspreekt over de daden, het streven en de beginselen van anderen. Het staat ontegenzeggelijk vast, dat door kenners van het socialisme letterlijk be geerd is en door tallooze volgelingen in hractijk gebracht dat christendom en 80f>ialisme tegenover elkaar staan als vuur c'i water. Dus: waar het socialisme komt, haar houdt noodzakelijkerwijze het christen dom op. Omdat nu het socialisme te velde trekt tegen het kapitalisme, beweren de volgelin gen van het socialisme, dat „dus" hot chris tendom vast zit aan het kapitalisme. Dit gaat er echter totaal naast Het christendom, wat voor ons beteekent: het Katholicisme, staat tegenover het kapita lisme als vuur en water. liet een kan niet Iegelijk met het ander bestaan. Op de verbondsvergadering te Breda beeft do voorzitter van het R. K. Werklieden- Verbond, de heer A. C. de Bruijn, zeer juist en zeer gepast de woorden van den groeten "ocioloog'. den Jesuiet P. II. Pescli aange haald: „Kapitalisme en Christendom staan tegenover elkaat als vuur en water. Dat hioeten wij heden voortdurend en met luider stem verkondigen, zóó hard en zoo dikwijls, dat Diet doordringt tot onder de daken der huurkazernes en liet in het bewustzijn der hiassa wordt ingehamerd'. Even juist en even gepast was zijn aan halen van eenige zinsneden uit een rede van Hector Bots, iemand, die zeer scherp ziet en, gelukkig, het even scherp zegt, Want laten we toch niet onze hoekige waar heden vermoffelen in heele pakken van nat tige woorden - „Wij moeten revolutionnaircn zijn, want onze christelijke idealen kunnen niet verwezenlijkt worden dan door een algeheelen ommekeer van ons economisch leven. Maar niet gewelddadige revolution hairen, die verwoesten, doch die volgens de geaardheid der Kerk mild en vernieuwend hurine actie voeren." Suave et fortiter; zeker; mild, maar ook fonseh. Met liefe, maar ook met doorzetting. Wij, Katholieken, kunnen niets voelen voor het kapitalisme, evenmin iets voor het socialisme. Die twee opvattingen staan allebei tegenover het Katholicisme ais vuur en water tegenover elkaar staan. A\ ij moeten ons er op voorbereiden, dat we in uit punt alleen zullen komen te staan, omdat wij te radikaa! willen afrekenen met al datgene, wat niet volgens het christen dom is. In dit punt slechts kunnen wij het socia lisme goedkeurend aau liet werk zien: dat het in de rijen, waar liet christendom niet Lekend was, of heter nog gehaat of gemin acht werd als een overwonnen standpunt, enkele opvattingen van het christendom er langs een anderen weg weer inkomen. Aan ons zelf zal het liggen, of wij de volle vruchten van onze beginselen zullen plukken. De indrukwekkende nachtelijke Aanbidding Zondagavond om half elf was de Rozen kranskerk geheel hezet met Nederlanders, die gehoor hadden gegeven aan den oproep van het comité om aan de Aanbidding van het Al lerheiligste deel te nemen. In 't priesterkoor bevonden zich deken Meijer en de eerwaarde geestelijken, benevens de le nen van het comité. Pastoor Huibers leidde de Aanbidding. De plechtige H. Mis werd opgedragen door deken Meijer, geassisteerd door de weleerw. heeren G. Brandsma uit Helmond als diaken en W. v. d. Horst uit Tilburg als subdiaken. De' algemeens II. Communie waaraan allen deelnamen was indrukwekkend. Met een Tantum Ergo en plechtigen zogen werd besloten. Onder een pracütigen sterrenhemel wandel don velen in grooto ingetogenheid naar de grot om daar nog een extra hartelijk gebed te storten. De terugkomst Dinsdagmiddag had met alle zieken het af scheid aan de Grot plaats. Deken Meyer drpeg Woensdagmorgen te 7 uur een H. Mis aau de Grot voor de pelgrims op. Een hevig onweer brak los. De zieken ontvin gen 'in het hospitaal de H. Communie. De hevige regen is oorzaak van een geringe vertraging in het vertrek van den ziekentrein. Allen maken het goed. Na het vertrek van den ziekentrein vertrokken de drie andere personen treinen: die van Lisieux het laatst. De ziekentrein kwam hedenmiddag half één te Roosendaal- aan. Nog steeds plechtigheden uit Eysden bezocht Een groote processie Dinsdag Maastricht. De tweede uitvoering van de koren en het declamatoriuni van het „Spel van Sint Ser- vaas" in de voormalige Dominicaner-kerk had een bescheiden „zaal"; slechts het middenschip werd gevuld door bezoekers, Het auditorium toonde zeer duidelijk ds in genomenheid met den hooggestemden avond van muzikaal genieten. Gisteren werd des morgens de Pontiff cale II. Mis opgedragen door Mgr. Dr. Bauduin Vicaris-Generaal van het Bisdom Roermond Sedert den aanvang der Heiligdomsvaart wordt de lagere assistentie met veel toewijding verricht door de kweekelingen van de Eerw Broeders der Onbevlekte Ontvangenis. Met Mgr. Dr. G. Bauduin zijn ter bedevaart gekomen seminaristen uit Roermond. Gisteravond werd in de kerk der Paters Je- suieten aan de Tongersclie straat, een schoon initiatief genomen. Alle mannelijke Congrega- nistett kwamen van deze kerk uit hunne bede vaart doen naar St. Scrvaas. Om half negen werd een Lof gezongen en had de tooning der relieken plaats. Een conflict in de bouwvakwereld STEUN IS DRINGEND NOODIG Na de uitspraak der Bisschoppen.,,, Een bijzondere promofic Het verdient bijzondere vermelding, dat 9 Juli 1.1. aan de R. K. Universiteit de promotie, plaats had van Zr. Maria Josepha, lid van de Congregatie der Zusters van O. L. Vrouw te Amersfoort (in de wereld mej, G. G. Wil brink uit Hooge-zand). Niet alleen omdat zulks cum laude geschied de, maar ook, wijl de nieuwe doctor de eerste is die van meet af aan haar studies aau de Carolina te Nijmegen gedaan heeft. In korten tijd toch slaagde zij voor het can- didaatsc-xamen Germaansche taal en letterkunde Duitsch en deed zij t.wee doctoraal examens e»i wel ln de Duitsehe en vervolgens in de Neder- lundsche taal- en letterkunde, gelijk haar pro motor prof. dr. Th. Bander bij zijn promotie- gelukwensch deed uitkomen. Het proefschrift behandelt „Das Geistliche Lied der Devotio Moderna, Ein Spiegel Nieder- landisch-Deutsoher Beziehumgen" het geeste lijk lied van de Devotio Moderna, dus uit het bloeitijdperk van de broeders en zusters van het Gemeene Leven. Het onderwerp dezer dissertatie is vooral ook voor de Nederlanders van veel belang. Het betreft hier een neg vrijwel onontgonnen ge bied. Opdat de gezinnen niet zouden lijden Het conflict in het steenzettersbedrijf. dat door de brutale manipulaties der E.M.O.S. tot een conflict in de bouwvakwereld is uitge groeid, is nog steeds niet geëindigd. Eenige weken van schijnbare rust zijn verloopen, maar thans is de E.M.O.S. zich weer opnieuw aan een gewelddaad te buiten gegaan. Het betreft nu niet onmiddellijk de steenzetters, doch een groep werkliedon, die eigenlijk met het conflict, tusschen E.M.O.S. en E.M.M. niets te maken hebben: de metselaars en opperlieden. Zooals wij reeds eerder meldden, waren deze meuschen die na de relletjes in de Krommert- straat onder don drang der dreigementen van E.M.O.S. het werk hadden neergelegd, ten laatste toch weer door hun bonden» ertoe ge bracht het werk te hervatten. De E.M.M.-mannen hadden onder bescher ming der politie hun werk inmiddels volbracht. Zoo scheen alles aan het bouwwerk van den heer van Keulen in de Krommertstraat betrek kelijk rustig. Deze week echter verschenen de E.M.O.S.- leden wederom op het bouwwerk en eischten, dat het werk onmiddellijk zou worden neerge legd. Zoo niet, dan zouden de werklieden op de verschrikkelijkste manier kennis maken met den toorn der E.M.O.S.-tirannen. Wederom zwichtten de werklieden voor deze dreigementen. Zij verlieten het werk, met het gevolg, dat thans de zaak weer stil ligt. E.M.O.S. kan nu tenminste weer gnuiven. Haar molentje maalt weer. Menschen, die zelfs niet eens in het steenzettersbedrijf thuishoo- ren, moeten op een schandelijke manier voor de gevolgen van het conflict opdraaien. E.M.O.S. decreteert in haar stompzinnigen machtswaanzin, dat de steenen, die door de R.K. steenzetters gelost worden, besmet zijn en dat dus degenen, die ze moeten verwerken, er geen hand naar uit mogen steken. Zoo denkt E.M.O.S. andere werklieden tegen E.M.M. in het harnas te jagen met ais gevolg, dat zij zich gezamenlijk tegen de Katholieke organisatie zullen keeren en liaar kapot maken. Het is diep te betreuren, dat de werklieden aan de Krommertstraat zich wederom dooi de E.M.O.S.-dreigementen bang hebben laten maken. Doch wij willen hier biet hard over anderen oordeelen. Deze menschen hadden wijs gedaan met zich aan het parool van hun bond te hou den. Doch niet iedereen is in staat zichzelf op slag tot die hoogte op te werken, dat hij des noods met levensgevaar voor z'u overtuiging pal blijft staan. De helden zijn op deze wereld uitzonderingen. Wij kunnen slechts hopen, dat deze wankel moedige kameraden ten slotte hun vrees over winnen zullen en wederom hun plaats zullen innemen, waar hun plicht het eischt. Op andere werken in R'dam blijft het tot nu toe rustig. Hier zijn ook veel leden van den modernen bond aan het werk. Waar het noodig is, worden zij onder politiegeleide naai en van hun werk gebracht. Tatroons, die E.M.M. steunen Hij moet op de knieën DE SCHULDBEKENTENIS BLIJKBAAR NIET ROUWMOEDIG GENOEG Zijn er onder de bouwvakarbeiders, wier hou ding ernstig reden tot ongerustheid geeft, van den anderen kant is het verblijdend, dstt er thans patroons zijn, die hun plicht begrepen hebben. Vier steenfabrikanten en bouwers heb ben aau de Katholieke steenzetters opdrachten toegezegd. Vier.het getal is niet groot, maar het is een verheugend begin. Het bewijst, dat de Katholieke steenzetters niet algemeen als ongewenschte indringers in het bedrijf be schouwd worden. Het bewijst bovendien, wat voornamer is, dat er patroons zijn, die zich niet aan een communistische terreur willen onderwerpen. De dwingelanden kunnen dus niet maar naar willekeur het régime van de knoet in toepassing brengen. Het voorbeeld van deze vier patroons is leer zaam en naar wij hopen opwekkend. Geen enkele bouwpatroon of steenfabrikant mag zicli eraan onttrekken. Zoolang E.M.O.S. baar terro risme volhoudt, kan geen werkgever, die zich zelf respecteert, werk opdragen aan haar leden. Maar bovendien kunnen de Katholieke steen zetters, die hun recht op werk en op organi satie zoo heldhaftig verdedigen, ten volle aan spraak maken op ieders steun. Zich aan deze verplichting onttrekken zou een ernstige nala tigheid zijn. Dat de Katholieke steenzetters door de com munisten belasterd worden, wanneer zij er door hen van worden beschuldigd onder den prijs te werken, hebben wij kort na da ver gadering door het V.A.S. in het Concertgebouw belegd, reeds aangetoond. Wij beschikken tlians echter nog over eenige gegevens, waaruit zonneklaar blijkt, omdat de feiten hier zelf spreken, dat E.M.M. niet omlei den prijs heeft gewerkt, maar zich integendeel menigeu order zag ontgaan, omdat haar prijs te hoog was. Op 1 Mei 1929, dus vóór het uitbreken van het conflict, wees de Amsterdamsche Asphalt fabriek „Vesuvius" de offerte der E.M.M. af. omdat deze firma van een ander voordeeliger aanbiedingen bad gekregen. Hetzelfde deelde de firma IJland en Borst mede, in een brief van 19 Februari 1930 aan E.M.M., omdat een ander aanmerkelijk goed- ltooper was. De Visser's Stuwadoor- en Expeditiebedrijf ging, blijkens een brief van 13 Januari 1930, niet op de offerte van E.M.M. in, omdat zij niet j lager was dan een offerte van audere zijde, i Zoo doortrapt zijn dus de leugens, die E.M.O.S. De „Tribune" komt nog eens terug op haar uitspraak, welke de ex-leiders der Wijnkoop- groep in gebreke stelde, daar hun schuldbeken tenis blijkbaar niet. rouwmoedig genoeg klonk. Een andermaal wordt de „verklaring der vier" afgewezen als te „formeel en zonder een poging om door onverbiddelijke zelfkritiek klaarheid te brengen". Wat als volgt nog wordt toegelicht: „De verklaring aanvaardt formeel de poli tiek en de discipline van de Comintern, doch vermijdt om dor diepgaande zelfkritiek er toe bij te dragen de noodzakelijke klaarheid te scheppen over de politiek die door de „vier" werd gevoerd en die hen er toe bracht honder den arbeiders uit de rijen der Comintern te lokken en tegenover haar in den strijd te °F BEROEP BIJ DEN PAUS MOGELIJK IS? Naar wij vernemen, hebben de Katholieke ,eden dei- Rotaryclub te Maastricht in principe ^sloten zich aan de beslissing van het Neder- Episcopaat omtrent het lidmaatschap ari de Rotary voor Katholieken te onder- 6rPen. j. 2ijn echter doende te informeereu of be- zi v c'el1 Faus mogelijk is en hebben L te dien einde gewend tot den katholieken ^-rijksk. Luit: kanselier dr. Cuno, gouverneur der •sehe Rotary, om via den vroegeren inter- Jüiitius te Berlijn, Mgr. Kardinaal Pacelli, de etreffende slappen in Rome te doen. SOEUR SUPERIEURE DOROTH f In Let klooster te Wouw van de Eerw. Zus- ^ers Van Roosendaal is plotseling overleden a verste van dit klooster, de Eerw. Soeur Dorothê (iu de wereld mej. A. llann' 10'Cl' Scoren in 1S63 te Bergen in GOUDEN PROFESSIEEEEST. Carinelt^ zuster Maria Alberta vierde in het gouden' itiasen"klooster te Roermond haar Professiefeest. °L D-STUDEXTENBIJEENKOMST JUVENAAT „h. HART" Naar wij vernemen komst van de Broeder jaai'lijksche b«Mn van het Juvenaat „a; „van oud-studenten der Priesters van het Hh del' ConKregatie Juvenaat te Bergen op 'z„ Pt vaa Jezus in llet Zaterdag en Zondag 18 en?! hebben 0P Leden en oud-studenten u^USIUS as- worden, verzoekt het bestuur Ver zich zoo spoedig mogelijk vo! de'T deze studentendagen te meld2 van het Juvenaat- aan 4eu lcctOT H.H. WIJDINGEN In het klooster, der H.H. Harten van Jesus cu Maria te Simpelveld heeft Z. D. H m°r Stepüan Alencastre, missie-bisschop aan eli 'raters de kleinere orden toegediend; dertien fraters ontvingen de wijding van het sub diaconaat en vijf fraters werden Lot priester •«wijd. voeren. De arbeidersklasse heeft het recht, ook uit den mond van de leiders der voormalige Wijn- koopgroep te hooren wat dit voor een politiek was. op welke beoordeeling van den economi- schen en politiaken toestand zij berustte en tot welke eonsekwenities zij geleid heeft. De Comintern heeft het recht van hen de rondborstige en ondubbelzinnige erkenning te hooren dat zij gedurende 5 jaren een contra- revoluticnnair standpunt bobben ingenomen, zooals de W.E.B.-brief bet noemde, dat hun groep in wezen een „liuksche" agentuur was van de bourgeoisie in de rijen van de revolü- tionnaire arbeiders, dat zij iu haren strijd tegen de C.P.II. optrad als hulptroep van de S.D.A.P. en dat deze geheele ontwikkeling tot conse- kwentie heeft gehad het verzwakken van den strijd der arbeidersklasse en daardoor het on dersteunen van de aanvallen van ds kapitalis ten op het levenspeil van het proletariaat. Over dit alles zwijgen de vier onderteeke naars, zelfs ontbreekt in hunne verklaring een onomwonden afkeuring van het oprichten van hun groep op zich zelf, en van de fractievorming in de partij, die daaraan vooraf ging. Er ont breekt de erkenning van de bolsjewistische stel ling, die in de geschiedenis van de Wijnkoop- groep wederom hare bevestiging vindt, ii.l. dat fractievorming binnen eene communistische partij onherroepelijk leidt tot partijvorming tegenover haar en dus tot politiek bankroet. Een waardecrend oordeel over het wetsontwerp WAT ALS EEN MAATSCHAPPELIJKE WELDAAD BESCHOUWD WORDT Het hoofdbestuur van „De Hanze", Bond van R. K. Vereenigingen van den handel- drijvcndepi en industrieeien Middenstand in het Aartsbisdom Utrecht, heeft een adres ge- i richt tot de Eerste Kamer met verzoek het rondstrooit. Met zulke middelen moet een er- t „De winkelsluitingswet" wel te rorisme worden uitgeoefend, dat ondraaglijK i wllsuu is en dat, indien niet eenieder zich ertegen i willen aanvaarden. schrap zet, een groot gevaar kan worden. J Het adres hennneit ei„an, i a toets set Zoover is het gelukkig nog lang „iet. Onze I door den georganiseerden middenstanj Katholieke steenzetters staan op de bres; zij. 0,11 tal ^an r eel a I winkelsluiting is gevraagd. eenvoudige menschen, geven een voorbeeld, da', ons, wanneer wij het niet volgen, diep moet j beschamen. Het kost hun offers, ook financieel lijden de E.M.M.-mannen door de stagnatie, die hun werk ieder oogenblik ondervindt. Op dit oogenblik b.v. hebben zij geen werk, omdat de steenen, die zij moeten lossen, tijdens het transport zoo lang opgehouden worden. Opdat de gezinnen van deze mannen niet zouden lijden, omdat de vaders dappere kerels zijn, heeft de R.K. Bouwvakarbeidersbond een steunfonds voor hen opgericht. Het adres van den Bond is: 3e Hugo de Grootstraat 7, Am sterdam (W.). Het Rijksgironummer 55900. Vorige week 37 gevallen van kinderverlamming R. K. LEERGANGEN Een brochure over het R. K. Jeugdleiders instituut Het programmaboek der R.K. Leergangen voor den cursus 1930/1931 is verschenen en wordt door de Administratie der R.K. Leergan gen te Tilburg verzonden. Tevens kan worden medegedeeld, dat binnen eenige dagen door de R.K. Leergangen een brochure zal worden uit gegeven over het R.K- Jeugdleiidersinstituut, hetwelk te Tilburg aan de R.K. Leergangen ge vestigd wordt en hetwelk ie dezen aanstaanden winter versciliilende cursussen zal organis-eeren Deze brochure is op aanvrage gratis ver krijgbaar. Het laboratorium voor technische physica. De werkzaamheden aan het laboratorium voor technische physica aan het Mijnbouwplein te Delft vorderen goed. Verwacht wordt dat het gebouw in October a.s. in gebruik kan worden genomen. BISSCHOPPELIJK MUSEUM TE HAARLEM Uitbreidingsplan Naar wij vernemen zal het bisschoppelijk museum aan de Jansstiaat te Haarlem worden uitgebreid. De plannen voor het nieuw te bou. wen gedeelte zijn door den architect Jan Stuyt ontworpen en door de commissie van Beheer ;s ilet werk bij onderhandsche aanbesteding op gedragen aan de firma D. J. van Buuven te Bloemendaal. Door deze uitbreiding van het museum zal men over meer expositieruimte gaan beschik ken, waarnaar reeds lang werd uitgezien. EN NOG STEEDS VEEL ROODVONK Blijkens de in Staatscrt. No. 141 medege deelde opgave van het aantal aangegeven ge vallen van besmettelijke ziekten, zijn er in de week van 13 tot en met 19 Juli 1930 geconsta teerd: 206 roodvonk-gevallen, waaronder er 33 te Rotterdam, 25 te Amsterdam, 18 te Utrecht, 9 Een overeenkomst met de Kon. Ncd. Stoomboot Mij. WILLEMSTAD (Curacao), 22 Juli. (ANE- TA).. De Gouverneur, de heer B. W. T. van Slobbe, heeft een overeenkomst aangegaan met de Koninklijke Nederlaudsche Stoomboot Mij. Hierin wordt bepaald, dat vanaf November a.s. de vrachtbooten dezer Maatschappij van Hol land naar Curacao het eiland Sint Martin zul te Leiden en 7 te Amersfoort, 's-Gravenhage j len aandoen- Tevens wordt overeengekomen, en Nijmegen, i dat maan(ieijjhs een stoombootverbinding zal 92 diphtherie-gevallen, waarvan 20 te Rotter- i WQrden onderhoude„ tusschen Curacao en Bo- dam, 11 te Leiden, 6 te Amsterdam en 5 te najre_ yoor beide doeleinden zal een subsidie Delft en Venlo; 49 gevallen van typhus, waarvan 14 te Sneek en 37 gevallen van kinderverlamming, waar onder er 5 te Rotterdam, 4 te Weststellingwerf (Gr.) en 3 te Amsterdam en Schiebroek. Door de Koepokinrichtingen te Amsterdam, Rotterdam en Groningen werd koepokstof af geleverd resp. voor 733 105 en 1 in totaal voor 839 personen. Encephalitis na inenting kwam in genoemde week niet voor. TERUGKOMST DER KONINKLIJKE FAMILIE Z. K. LI. Prins Hendrik wordt 2S of 29 Juli a.s. van zijn buitenlandsche reis in Den Haag ti rug verwacht. II. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliajia arriveeran 1 Augustus pp Soestdjjk, Oplichting op coöperatieve basis? OF DEZE REDENEN VAN BESTAAN ZAL HEBBEN? Naar aanleiding van het reeds in de Tweede Kamer aangenomen Suikerwetje hebben gis teren te Rotterdam besprekingen plaats gevon den, waaraan verschillende industrieeien uit de suikerverwerkende branches hebben deel genomen. Algemeen was men van oordeel dat het te heffen coropenseerend recht op suiker voor d e suikerverwerkende industrieën verschil lende moeilijkheden zal opleveren. Verder werd de mogelijkheid overwogen om hier te lande te geraken tot oprichting eener suikerraffinaderij op coöperatieve basis, die in verband met den vrijen invoer van buiten landsche ruwe suiker zeker redenen van be staan zal hebben. Binnen eenige dagen zullen nieuwe bespre kingen plaats vinden, teneinde deze plannen nader onder oogen te zien. HEILIGSDOMSVAART TE AKEN Z. D. H. Mgr. L. Schrijnen heeft Maandag de H. Mis opgedragen in de Domkerk te Aken ■en daarna de heiligdommen getoond van de torengalerij. Onder de 20.000 pelgrims, die dezen dag de Heiligdomafcren in de O. L. V. Munsterkerk ver eenden, bevonden zioh vele Limburgers, vanwege het Gouvernement worden uitgekeerd. UIT DE SIGARENINDUSTRIE Te Kampen STAKING WEGENS LOONGESCHIL Te Kampen is op de sigarenfabrieken van de firma van Putten en van den heer Visser een staking uitgebroken. De oorzaak is in beide gevallen een loongeschil. Llivi B URG SCHE STEEN KOLENMIJN EN. Dc poductie gedurende Juni. De totale netto-productie der gezamenlijke steenkolenmijnen in Limburg bedroeg geduren de de maand Juni 916.045,46 ton. Het totaal ar beiders bedroeg op 1 Juli 26.271 ondergrondsch en 11.037 bovengrondseh. totaal 37.308. Het aantal werkdagen gedurende de maand Juni bedroeg in Staatsmanen Laura en Veree niging 24, overige mijnen 23. Nu die redenen in de latere jaren zijn aan gevuld met meerdere andere, o.a.: Ie. bet feit, dat dikwijls gemeentelijke sluitingsverórdeningen van naburige gemeen ten van elkaar verschillen; 2e. het werktijdenbesluit voor het winkel personeel 3e. de noodzakelijkheid van meerdere ont wikkeling van den zakenman; meenen adressanten dat de wettelijke rege ling der winkelsluiting zooals deze thans aan het oordeel der Kamer is onderworpen, indien ze behoorlijk is doorgewerkt in de practijk, in het algemeen door de winkeliers zeer ge waardeerd zal worden. Ook het hoofdbestuur van „De Hanze", bond van R. K. vereenigingen van den handeldrijven, ren en industrieeien middenstand in het bis dom Haarlem, heeft een adres gezonden aan de Eerste Kamer, waarin het aandringt op aan neming van het aanhangiige wetsontwerp rege lende de winkelsluiting. Weliswaar kleven, naar adressant's oordeel, gebreken aan het ontwerp, doch deze worden van geheel ondergeschikte beteekenis geacht in vergelijking met de goede eigenschappen van liet ontwerp, dat met name groote belangen van sociaal-ecoiromischen en godsdienst'igen aard dient. Naar aanleiding van het op Zondag 13 Juli te Amersfoort gehouden cougres van den Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Win kelbedienden „St. Franciscus van Assisië', richtte deze organisatie een adres tot de Eerste Kamer, waarin met klem wordt aangedrongen op aanneming van het wetsontwerp op de Win keisluiting. Aangevoerd wordt o.m. dat reeds in een groot aantel gemeenten, gezamenlijk ongeveer 2,3 dei geheele bevolking uitmakend, de regeling der winkelsluiting een feit is en derhalve het tot standkomen eener rijkswettelijke regeling groo- tendeels het continueeren van een bes-taan den toestand beteekent. Wat de Zondagssluiting betreft, zoowel uit overwegingen van principieelen aard als wat de erkenning der Zondagsheiliging betreft moet het vaststellen van een algemeenen wekelijk- schen rustdag van uiterst groot belan, worden. Tenslotte beschouwt de Bond liet totstandko men der rijkswettelijke regeling als een maat schappelijke weldaad voor de meer dan 45000 bedienden, welke in ons land iu het winkel bedrijf werkzaam zijn. Daar bestaat een tamelijk bekend boek met bovcnslaanden titel, waarin Kardinaal Newman, de zeer beroemde Engelsche ge- Icrrdc. zijn bekeering verhaalt. Ook zoo iets hoort wel degelijk onder de i ubrirk winst of verlies thuis, want zouden er niet beslaan, die wikken en wegen bij zoo n e.rnstigen slap: real brengt het mij? en wat verlies ik er door? haten we echter die vraag rusten voor een meer alledaagsche, waarin het op zn alle- daagsch gaal over. wat wij alleduagsche m ens f hen. winst of verlies noemen. In verband mei de dubbeltjes. We zijn bij een krantenberichtje aan hel filosofc.crcn geslagen. We lazendat er in Nijmegen een universiteitsgebouw gezel wordt. Er kwamen :>3 inschrijvingen voor de aanbesteding binnen. Natuurlijk was daar n hoogste en een laagste bij. De hoogste bedroeg 1M.000 gulden; de laagste 87.960. En daarbij staal ons oude versland stil, We weten heclemaal niet of zooiets te hoog ut te laag uitkomt. We weten alleen dit: dal het verschil tus schen hoog en laag wel wat erg groot is: eventjes bijna 70.000 gulden, d.w.z. een derde ran de hoogste inschrijving of de helft van de. laagste. Oppervlakkig gezien heeft de eerste er, of wel heel veel aan willen verdienen, en dreigt dc laagste cr heel wat bij te verspelen, rJwct dc heeren zien kans met de voorge schreven materialen nog al te schipperen. Arbeidsloon staat immers vast. Die men schen moeten toch doorgaan voor mannen, die hel cij/ervak verstaan, die op de hoogte zijn viel dc knepen van het vak, en dan nog zooveel verschil! Ligt hier dc deugd in 't midden? Dan vin den ive een-vnnst-willen-hebben-van-20-dui- zcnd-gulden op zuo'n karwei veel te veel; en is het verlies van den anderen kant ook nicl lc dragen. Hoe wij hel jenden of keeren, het gaat boven onze pet. Als dc laagste het krijgt en het er fatsoen lijk afbrengt en er niet op achteruit gaat, dan is een beetje concun'cntic toch wel goed. VOOR HET NEDERLANDSCH COLLEGE TE ROME. i,De gouden keten, die Rome en Nederland bindt, zal door het Nederlandsch priester-college te Rome in glans en hechtheid nog toenemen'.... Paus Pi us XI in Zijn toespraak tot de Nat. Nederl. Bedevaart. Giften worden aan ons kantoor te Rotterdam en aan onze Bijkantoren te Amsterdam, Den Haag, Dordrecht, Schiedam, Gouda en Pretoria- laan Rotterdam, tegen kwitantie gaarne in ontvangst genomen, alsmede per giro onder no. 11735 Rotterdam. geacht KINDERVERLAMMING. Een tweede geval van kinderverlamming is te Vriezenveen geconstateerd. N N. te N. Ten behoeve van het Nederlaudsche Priester-College te Rome, waartoe onze H. Vader het voorbeeld gaf, (met bijzondere be stemming) 5.000.Effecten rentende 4 </2 pet. 5.000.— Totaal 58.749.90 Wederom mogen wij melding maken van een vorstelijke gave, groot Vijf Duizend Gulden, ge schonken ten behoeve van de Stichting van het Nederlandsche Priester-College „Pius XI", on der patronaat van den Heiligen Willibrordus te Rome. De onbekende gever werd voorname lijk bewogen door het voorbeeld van een Heili gen Vader, wiens vurig verlangen de oprichting van het Nederlandsch Priester-College is, en die op zulk een sprekende wijze door het per soonlijk schenken van een deel van het stich tingskapitaal onbetwistbaar zijn vurigen wensch heeft te kennen gegeven. Moge, daar in de behoeften nog verre van af doende is voorzien, het edele voorbeeld van een onbekenden gever, navolging wekken Benoemd tot Procureur-Generaal bij het Hoog Gerechtshof van Ned. Indië BUITENZORG, 23 Juli (ANETA) Benoemd is tot procureur-generaal bij het Hooggerechtshof van Nederlandsch-Indië, mr. R. J. M. Yerheyen, thans tijdelijk waarnemend, met verlof bui tenslands vertoevend. F J. M. TONINO EN M. E. J. HMEETS, die benoemd werden resp. -tot lector in de rekeningwetenschap en in belastingrecht, da nieuwe lectoraten aan de R. K. HandelshopgeschooJ, Tilburg. MGR. LE BOUILLE NAAR JAVA BATAVIA, 22 Juli. Monseigneur Le Bouille van'de Congregatie der paters Laza risten, coadjutor van Monseigneur Geu-rts te Yungping-foo in China, zal 14 Aug. e.k. per s.s. Tjibadak van de Java China Japan Lijn uit Shanghai vertrekken voor een visittie-rcis naar Java voor den duur van een maand. Mgr. Le Bouille wordt 28 Aug. e.k. te Soerabaja ver wacht. Na zijn bezoek aan Java zal mgr. Le Bouille de reis voortzetten naar Rome. DE WERKING VAN DEN KRAKATAU. Een eiland in stoomgordijnen gehuld LANG EILAND, 22 Juli. (ANETA) De waar nemingspost meldt, dat den 21sten Juli j.l. 443 erupties van den vulkaan .^érakatau zijn geregistreerd. Er hebben voortdurend ontsnap pingen van gassen plaats. De waarnemers ondervonden veel hinder van stoomgordijnen, welke het eilandje Anak Krakatau, dat thans 33 meter hoog is geworden, omhullen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5