ALGEMEEN OVERZICHT. STOMGESLAGEN DOOR DE ELLENDE. NIET OP EIGEN HOUTJE Siberië De aanslag op Angelescu Kampeert de dak'ooze bevolking op de kruispunten der wegen Dramatisch slot MR. LANSBURY „ORGANISEERT" DE VOLKSPRET ONTZETTENDE WERKLOOSHEID IN DUITSCHLAND DE MOORDENAAR VAN PHOENIX PARK HET SOVJET-LEGER DE BELGISCHE EEUWFEESTEN DE „VERGIFTIGING' BUXTEHUDE TE AARDBEVING IN ITALIË DE RAMP TE COBLENZ MilHoenenbedrog in Turkije SOMMIGEN GRAVEN ALS WAANZINNIG IN DE PUINHOOPEN OVERAL VLAGGEN HALFSTOK Trag'sche tooneelen CHINEESCHE LOSBANDIGHEID De chaos in China Verkiezingscampagne Duit8chland in ,'Srv Ia één ding is Brüning, zij toet dan wat al te laat, geslaagd hij heeft de Duitsch-nationale ïartij uit elkaar geslagen. Dat doel heeft van meet af aan bij hem voorgezeten en hij werd daarin gesteund door Treviranus voor 100 en door Schiele voor 50 Dit driemanschap werd daarbij niet door vandaalsche hartstochten be leid, maar door de overweging, dat een gezonde conservatieve groepeering slechts uit de assche van de Duitsch-nationale partij geboren kon v orden. Sedeit deze den oer-kapitalistischen li- ?a, ?ar hQ0fd S^teld had, was er vinpiripn h'6 S8°n !and meer te bezeilen en ïinitsphi-n T conservatieve krachten, waarover Daarom m kesc'ïikt- in het mulle zand weg. den en i 0 E~'usenberg ten val gebracht wor den 'i01' €en samenspel van omstandighe- rlo n °Ui lt s'eckt-s mogelijk zijn dwars over v.au zii» Partij heen. Dies toog or op uit deze partij tot puin te slaan Brünin en dat is hem nu gelukt -et den armen Hugenberg.moet men inmid- es meelij hebben. De stakkerd moet denken aan het versje van „Aanschouw den held, die reel en al de meening trotseert van iedereen''. Vant heelemaal alleen is hij wel in de kou 5'jven. staan! Al wat in zijn kamp een naam tan een beetje beteekenis had, heeft hem de huur opgezegd. Toen hij destijds op het schild geheven werd, was de Duitsch-nationale frac- ie op één na de sterkste van den rijksdag. Nu elt zij nog slechts een goed$ dertig leden. Het ®ren is Hugenberg door de vyigers wegge glipt en hij is bij het kaf blijven zitten. Natuurlijk worden er nu pogingen in het werk gesteld om tot de vorming van een nieuwe conservatieve groepeering te geraken. Hierbij doen zich echter groote moeilijkheden voor, omdat er onder de gevluchten drie zijn, die al leen naar een oppercommando streven. Eerstens 13 daar Treviranus, die het initiatief voor de desertie nam en dadelijk ook een eigen fractie, do Christelijk-nationale, grondvestte. Dan is daar graaf Westarp, die de geschiedenis en de traditie in zijn voordeel heeft en vervolgens Schiele, de machtige voorzitter van den land- hond. De Rijkslandbond is eene boerenbond, die wel een paar concurrenten tegenover zich heeft, maar toch ver en breed in de prettige positie V:ui primus inter pares verkeert. Zij is geen po litieke organisatie, maar zij heeft haar netten over het heele land uitgestrekt en Schiele heeft de touwtjes ervan in handen. Hij hoeft maar te trekken en allen vinden, dat hij de man is met het grootste gelijk in Duitschland. Van deze omstandigheid zal natuurlijk gebruik gemaakt vorden. Schiele is bezig met zijn Rijkslandbond als steun effii agrarisch-conservatieve formatie in het leven te roepen, die aan een massa naar huis gezonden rijksdagleden een tamelijk ze kere toekomst waarborgt. De besprekingen daarover zijn nog in gang, maar de naaste da gen zullen deze zeer voor de hand liggende Partij wel baren. Graaf Westarp is meer de sterkte van het ste delijk Conservatisme. Om hem te discreditee- ren vertelden zijn vijanden van hem, dat hij het parool uit ging geven „Voor keizer en va derland!" Dat was natuurlijk nonsens en hij heeft zich zelf dan ook de moeite gegeven deze „beschuldiging" vinnig tegen te spreken. In middels ziet de toekomst er voor Westarp min der rooskleurig uit dan voor Schiele, te meer omdat hij een gevaarlijk concurrent heeft in c en .iongen en voortvarenden Treviranus. West- aip is te oud om zich aan dezen Benjamin in de politiek te kunnen onderwerpen, maar beide mannen hebben de koppen toch bij elkaar ge stoken en onderhandelen over een intiem sa menwerken hunner heide groepen. Wanneer Schiele eenmaal vast in het zadel zal zitten, zal hij ook wel besprekingen openen en daar mede is dan de mogelijkheid gegeven van een Christelijk-conservatief-agrarisch blok, waartoe ook nog een paar snipperpartijen toetreden kunnen. Dit vooruitzicht heeft de Duitsche Volkspar- DJ in laaie onrust gezet. Deze partij leeft in de gelukkige verbeelding, dat zij in alles, wat in Duitschland gebeurt, de leidende rol moet spe len en derhalve heeft haar tegenwoordige voor zitter Seholz, de opvolger van Stresemann, dan ook een rondschrijven aan verschillende belanghebbenden gericht, waarin hij de reeds mislukte pogingen om smakelijke ragout te sto ken herhaalt. In deze ragout is plaats voor alle burgerlijke partijen, behalve voor het vin nig gehate centrum. Zij zal agrariërs en demo craten omvatten, industrieelen, boeren, Chris- telijken, liberalen, conservatieven, enz. Deze brief is ook een wanhoopspoging, welke yel daaruit te verklaren is, dat de volkspartij 111 bet ongelukkig geval verkeert geen pakkend rerkiezingsparool te kunnen uitgeven. Zij ziet !»®cn kans haar kiezers nog op te warmen voor et knekelhuis van politieke dilettanten, dat zij beet^61^116^ is, en ze stuiptrekt dus een Deze S»aat schiele er heel anders voor. het in 1 kan zi3jP boeren wijs maken, dat maal ahatStö instantie in den rijksdag heele- giag j een om den steun aan de agrariërs deel 'van ^erke!ykbeid maakte die steun een zeer <-p„ idninSs program uit en het is nu zal bkh, keliib te zeggen, dat die hulp uit berg ®n' alleen omdat die koppige Hugen- boeron de socialisten te zamen tegen de pracht rade- Daaruit valt natuurlijk een is -,Vaa een verkiezingsleus te slaan en deze dan ook in de maak. heei Ijsdag is ontbonden, maar nog niet ge- mar p°°i' Want er is ook een art- 35 van Wei Van ,n af schrijft voor, dat er bij afwezigheid blijvgnetl ^bsdag een commissie moet over- des de behartiging van de belangen heeft 'JmentS te£enover de regeering tot taak voor 'hi -P2'611 daarvan overleeft de commissie honf]o„U1 P'andsche zaken eveneens elke ont- Deze eemerdaagden p«ksdag" «eniger ti'i ,Pmmissle zal vermoedelijk te tróle op a ^ongeroepen worden om con- Maar veel ei\ ëang van zaken uit te oefenen, mar heeft nv 86 n'et bunnen doen, want Wei en haar recht '1aar taak 'n het duister gelaten 0E ze noodbesi1 P plichten zijn dus omstreden, uitgevaardigd \v!ten' die door het staatshoofd felachtig. in ai?lden' ban onderzoeken, is twij- reeht opheffing da eevallen heeft ze niet het recht staat alleen dJ,?" -te vorderen' want dit Brüning heeft dut njksdag toe. half September d VTÖe hand en kan tot vraag is „P P ,d? en laten wat hij wil. De minimum r.'f L J ^an deze omstandigheid een Er wordt n P-" ,maximumgebruik zal maken da heele bee-re t- °P aailsedrongen, dat hij stellen ter!!Pi e per loodbesluit zal vast- mei maTdOenPanr°n,00r(ieelen' dat ntat tingszaken voor de PrsP fP VP d« po riën. Brüning zelf za?bifelLn Y°°r' verwacht. Hij heeft verklaard, dat hij de ver kiezingen in agressieven zin denkt te voeren en nu is de zeer gewichtige vraag, welke de in houd van zijn verkiezingsparool zal zijn. Hier bij zij nog eens gezegd, dat het Centrum even min als eenige andere partij voor de preciese waarheid durft uit te komen. Deze waarheid houdt niets anders in dat dit, dat het Duitsche volk het Young-plan wel heeft aangenomen, maar dat niemand het betalen wil. Dit en niets anders is de essentie van de rijksdagontbinding met alle voorafgaande strubbelingen over de af lossing van de vlottende schuld en over het sluitend-maken van de begrooting. Brüning is midden in den strijd over de vraag, wie het Young-plan betalen zal, blijven steken en de rijksdag is er heelemaal in gesneefd. Maar deze kwestie moet en zal opgelost worden en die op lossing is de taak van de nieuw te kiezen volks vertegenwoordiging. Het is echter totaal onmogelijk een parlement onder deze" leuze te keizen. Daarom wordt de zaak gecamoufleerd en schuift men andere din gen op den voorgrond. Maar dat is echter zoo lang als het breed is, want men kan toch nim mer aan die voorwaarden ontkomen, welke on herroepelijk vervuld moeten worden, wil men het Young-plan uitvoeren. Een. dezer voorwaar den is bereids vervuld. Er is een potje gevormd voor de aflossing der vlottende schulden. De tweede conditie kan Brüning nu desgewenscht met dictatormiddelen uitvoeren, want hij kan het budget per noodverordening sluitend ma ken. Maar dan blijft er nog de derde en ver en breed de voornaamste over, de omwerking van het bestaande belastingstelsel, gepaard gaande met een algeheele reorganisatie van het rijk. Deze taak is geweldig van omvang, vanwege de doornen en graten, die er van alle zijden door heen steken. Nooit nog heeft een regee ring zich aan dit probleem gewaagd. Maar de oplossing ervan zal de taak zijn van de nieuwe regeering en van den nieuwen rijksdag. Met groote spanning ziet men nu uit, of Brü ning, hetzij in zijn noodbesluiten, hetzij op an dere manier aanduidingen zal maken over de manier, waarop hij dat probleem denkt op te lossen. En die spanning is te verklaren, want een algeheele reorganisatie van het rijk is geen kleinigheid. Maar de zaak moet geëntameerd worden, want, zooals Brüning zelf altijd vol gehouden heeft hangen de betalingen van het Young-plan van zulk een omwerking af. De nieuwe conservatieve partij Blijkens een telegram van het "VVolff-bureau uit Berlijn heeft het bestuur van den Stahlhelm in verband met de a.s. Rijksdagverkiezingen een uitvoerig manifest gepubliceerd, waarin tusschen veel andere beschouwingen verklaard wordt, dat thans wel meer en meer blijkt, dat in het tegenwoordige Duitschland een parle mentaire regeering niet meer mogelijk is. De Stahlhelm houdt zich dan ook bereid voor bet naderende tijdstip, waarop de regeerings- mannen niet meer wegens hun partijgenoot schap worden aangewezen, doch uitsluitend vol gens den graad van hun nationaal willen en kunnen worden uitverkoren. De Stahlhelm neemt daarom, ais bond, niet aan de verkiezing deel. Hij verwacht van geen der bestaande partijen redding. Intusschen stelt hij het echter zijn leden tot plicht van hun kiesrecht gebruik te maken, uit sluitend om in ieder geval een verder wassen van den rooden vloed to verhinderen, en te stemmen op die partijen, die het Volksbegehren en het Volksentscheid hebben georganiseerd en besloten zijn, den strijd tegen de Marxistische heerschappij in Pruisen voort te zetten. Het manifest gewaagt ook nog even van het (thans opgeheven) verbod van den Stahlhelm in het Rijnland. Dat verbod, zoo heet het, steunde op een wet, die door den vijand op g-rond vair het. verdrag van Versailles werd afge dwongen. Wij erkennen niet op deze wet in breuk ts hebben gemaakt. Sedert jaren bestaan in den bond verordeningen, die dit verhinderen. Wij eischen, dat bij de toepassing dezer wet de beslissing of een werkzaamheid „militaristisch" is, in handen der militaire deskundigen, d. w. z. bij het rijksweerministerie, ligt. hij treft, wel overwegen lP,tPmaStregel' dien op de verkiezingen zal zijiTn« 8f£eCt e"'aU da ongelukkige situatie? dat ST^efd"" r mensehen b geld uit de op de verkiezingen zal zHn r,„ 6 zijn. De man verkeert in hij j toWd_el__om zich populair "te maken en de ver- menschen moet persen en dat is PP„ i w middel om zich populair te maken en «Mingskansen te verhocgen. Maar geld moet «djn en Brüning zal wel meenen dat hij net zoo goed een beetje te veel dan een beetje te weinig kan nemen. Want uitgescholden wordt mj in beide gevallen toch. Maar «i; wordt van Brüning nog iets anders 't Was hem te Engelsch en te verdraagzaam HET WERD EEN „PAN' Staatsssecretaris Taslauanu zou in hechtenis genomen worden Londen, 22 Juli 1930. Mr. Lansbury, de 70-jarige First Commis. sioner of Works, onder wien de z.g. Kroon- parken, dus ook Hyde Park ressorteeren, heeft iets zeer on-Engelsch gedaan. Hij heeft de pret van het volk georganiseerd. De Engelsch- man is gewoon zich op zijn eigen houtje te vermaken. Hij is ongeschikt om pret te hebben cp bevel van hoogerhand. Tot voor kort amu seerde hij zich uitstekend in Hydepark. Hij amuseerde zich er op echt-Engelsohe wijze, zonder zijn buurman in diens vermaak te sto ren. De aristocraat van Mayfair en de bewoner lan een arbeiderswijk hadden er, elk op zijn manier, plezier. Eu nergens ter wereld zag men zooveel natuurlijke zelfdiscipline, zooveel aan geboren fatsoen, zooveel gemeenschapsbesef als in het door duizenden, to.t alle rangen en standen behoorende Londeaiaars bevoorrechte Hyde Park. Maar dat alles was den ouden internationalist Lansbury te Engelsch. Het was hem ook te verdraagzaam. Wanneer in een park, waar zoo wel de kleine aristocratische minderheid als do groote plebeïsche meerderheid komt, laatst genoemde zich minstens even goed gedraagt a'.s eerstgenoemde, dan moet er iets niet in den haak zijn. Het beteekent dat de meerder heid zich naar de minderheid voegt; dat bet EQobbisme, de arrogantie van Mayfair den toon aangeven; dat „het volk" zich niet naar hartelust vermaken kan, omdat de aristocratie hiervan wellicht hinder zou ondervinden. Mr. Lansbury begon dus het park op te schikken met draaimolens, schommels, zand bakken en andere volksvermaken. Hierdoor kreeg het een democratischer, een labour-ach. tiger aanzien al werd het er niet bepaald mooier door. Hiermede niet tevreden stelde hij in den grooten vijver, de serpentine, de gele genheid open tot „mixed batihlng", gemengde baden. De burgerlijke hypocrieten waren altijd tegen gemengd baden in het openbaar geweest. Daarom stelde mr. Lansbury het lekker in, en ook omdat het on-Engelsch was. Dit werkte. De sleohte elementen, groote voorstanders zooal niet van „bathingdan toch van mixed", stroomden naar Hydepark. Avond aan avond kwam het tot ongeregeld heden en buitensporigheden aan de serpetine. Badende vrouwen en meisjes werden door vle gels, die vroeger nooit in Hydepark kwamen, op de ergerlijkste wijze lastig gevallen. Plet werd een „pan". En veel van diegenen die vroeger rustig van Hydepark kwamen genieten, blijven thans weg. De 70-jarige Lansbury is er in geslaagd datge ne wat hij en eenige buiteniandsche vrienden en geestverwanten als „volksvermaak" beschou wen, in het mooiste en grootste van Londens parken te organiseeren. MAAR WAAR IS HIJ GEBLEVEN? BOEDAPEST, 24 Juli. (V.D.) Volgens hier ontvangen berichten zou tegen den staatssecre taris van het ministerie van binnenlandsche zaken in Roemenië Taslauanu, een hevel tot in hechtenisneming zijn uitgevaardigd, in ver band met den aanslag op den plaatsvervangen- den minister van binnenlandsche zaken, Ange lescu. Taslauanu, die door den rechter van instruc tie moet worden gehoord, was in het ministe rie niet te vinden. Men neemt aan, dat hij gevlucht is om zich aan de nasporingen der politie te onttrekken. De politie zoekt hem thans overal. Naar verluidt, zou hij den Roemeenschen antisemieten-leiders Danila en Fotu in zijn woning een schuilplaats hebben verleend om hen voor de politie te verbergen. MAATREGELEN DER REGEERING BERLIJN, 23 Juli (W.B.) Volgens het rap port van het rijksbureau voor werkloozenver- zekering en arbeidsbemiddeling bedraagt het aantal ontvangers van werkloozensteun 1.470.004 en dat der crisisondersteunden 380.698, d.i. meer dan tweemaal zooveel als op hetzelfde tijdstip verleden jaar. Het totale aantal werk- loozen bedraagt rond 2.770.000. Het rijkskabinet heeft besloten, de firma's, die uit hoofde van het werkverschaffingspro gram der rijksregeering meerdere orders ont vangen, de navolgende verplichtingen op te leggen: 1. De firma's moeten zich verplichten, de betreffende opdrachten zonder het maken van overuren uit te voeren. Er moet voor gezorgd worden, dat toereikende leveringstermijnen worden vastgesteld. 2. De firma's moeten zich verplichten, zich de arbeidskrachten, welke zij door uitvoering van de suppletoire orders gebruiken, door de arbeidsbeurzen te laten toewijzen. 3. De firma's moeten zich tenslotte ver plichten voor meergenoemde opdrachten slechts binnenlandsche grondstoffen te gebruiken, in dien hiervoor geen onoverkomelijke hiinder- palen ten aanzien van de prijsberekening, be staan. De rijksposterijen en de rijksspoorwegen heb ben zich bereid verklaard, hunne leveranciers deze verplichtingen op te leggen. De crisis in Egypte In de hofkringen te Cairo worden pogin gen in het werk gesteld, om het conflict met de Waldpartij bij te leggen en men gelooflt in bevoegde kringen, dat koning Foead zich tot concessies bereid zal toonen en geneigd zal zijn, om bet parlement in buitengewone zit ting bijeen te roepen. Intusschen gaat de veldtocht van de Wafd- partij in het land tegen den koning en het tegenwoordige kabinet voort. Zelfs wordt in de propaganda aangespoord tot moordaansla gen op de leden van het kabinet. Te Alexandrië is gisteren een aanslag ge pleegd op het gebouw van de spoorwegadminis tratie, nadat de directie der spoorwegen ge weigerd had een extratiein voor het vervoer van Nahas Pasha naar Mansoerah beschikbaar te stellen. Indie's verzet Volgens een bericht uit Bombay hebben de gematigde leiders Saproe en Jayakar ook Don derdag hun besprekingen met Gandhi in de gevangenis van Poona voortgezet. Het onderhoud duurde ruim vier uur. Gan dhi heeft den onderhandelaars 'n schriftelijke mededeeling voor Nehroe ter hand gesteld. De vooruitzichten voor het tot stand ko men van een vergelijk, waardoor een einde zal komen aan de campagne tot het weigeren van de burgerlijke gehoorzaamheid, worden thans in sommige kringen gunstig beoordeeld. Bourgeois in speciale bataljons WARSCHAU, 24 Juli. (N. T. A.) -In de pers verluidt, dat in Rusland de buitengewone oor- logsbelasting zal worden opgeheven. Deze be lasting werd tot nu toe opgebracht door die personen, die tot ctó bourgeoisie behooren en zoodoende van den militairen dienst werden uitgesloten. Thans heeft de Russische regee- rmg besloten dat deze personen in speciale ba taljons zullen worden ondergebracht, die met bijzondere werkzaamheden zullen worden be last. GROOTE OVERSTROOMINGEN IN BRITSCH-INDIE Volgens een bericht uit Karachi zijn ten gevolge van de hevige regens van den laatsten tijd in Indië groote overstroomingen voorge komen, vooral in de provincie Sind. Op verschillende plaatsen zijn de dijken van de Indus bezweken. Te Karachi staan de stra ten onder water. De steden Sjiharpoer en Larkhana loopen groot gevaar en zijn door de bewoners ont- ruimd. Na acht jaar gevangenisstraf in vrijheid gesteld Onze Brusselsche correspondent meldt ons: De gewezen Belgische officier, Leon van der Wouwer, die wegens den moord op Steinman, in do villa Phoenix Park te Heide, bij de Ne derlandsche grens, tot levenslangen dwangar beid werd veroordeeld en daarna zijn straf ver minderd zag tot 20 jaar gevangenis, is in vrij heid gesteld, na gedurende acht jaar in de ge vangenis van Leuven te zijn opgesloten ge weest. Zooals men zich zal herinneren, is dit een van de meest bekende moordzaken der laatste jaren geweest. Van den Wouwer werd gestraft, omdat hij den man van zijn vriendin, Lucie Steinmann, geboren Martroye, met een revolver schot had vermoord. Zijn medeplichtige, Lucie Steinmann, is reeds enkele jaren geleden in vrijheid gesteld. 9 De interprovinciale stoet niet doorgegaan Onze Brusselsche correspondent meldt ons De interprovinciale historische stoet, die Woensdag, ter gelegenheid der eeuwfeesten een rondgang in de hoofdstad moest doen, is we gens den regen niet doorgegaan. De Brusselaars werden hiervan per radio en door boven de stad vliegende vliegtuigen ver wittigd. Doch den menschen uit de provincie had men niet tijdig het besluit kunnen mededeelen Het gevolg was, dat duizenden belangstellenden van buiten waren gekomen en hier tot hun spijt moesten ervaren, dat zij zich voor niets hadden verplaatst. De stoet is tot 3 Augustus uitgesteld. Thans opheldering van het geval BUXTEHUDE, 23 Juli (W. B.). De oorzaak van de ernstige ziekteverschijnselen, die zich voordeden onder de gasten, die deelnamen aan een bruiloftsdiner te Buxtehude, is thans op gehelderd. Men constateerde de aanwezigheid van cho lera nostras-bacillen en veronderstelt, dat een der gasten hiervan de drager was en de ove rigen heeft aangestoken. Hiermede zou dan ook te verklaren zijn, dat slechts de gasten van één bepaalde tafel ziek zijn geworden. De overheid heeft de noodige maatregelen ge nomen, om te voorkomen, dat de ziekte zich uitbreidt. DE ZUIGELINGENSTERFTE TE LUBECK, LüBECK, 24 Juli. (V. D.) Volgens mededee- lingen van den gezondheidsdienst te Lübeck is het aantal slachtoffers van de met het Cal- mette praeparaat gevoede zuigelingen tot 62 gestegen. Op het oogenblik zijn nog 57 zuigelingen ziek. HINDENBURG TERUG TE BERLIJN. BERLIJN, 23 Juli (W.B.). Rijkspresident von Hindenburg kwam hedenavond te Berlijn aan. Hij werd door den rijkskanselier, dr. Brü- ning, begroet. Bijna drie millioen ondersteunden DE STAKING BJ DE MANSFELT A. G. GEëINDIGD. HALLE, 24 Juli. (V. D.) De staking bij de Mansfeldt A. G„ die acht weken heeft geduurd en waarbij 13.000 arbeiders waren betrokken, is geëindigd. Vrijdag wordt de arbeid in eenige afdeelingen van het bedrijf hervat, terwijl over eenige dagen het geheele bedrijf weer in werking zal worden gesteld. Nog 15 slachtoffers vermist COBLENZ, 24 Juli. (W.B.) Nog 16 slacht offers der bruginstorting worden vermist. Zaterdagmorgen om 9 uur zal de bisschop van Trier mgr. Bornewasser, te Coblenz een pontificale Requiem-mis opdragen. Des middags te 4 uur zullen 15 lijken uit Co blenz op een eereplaats van het stedelijk kerk hof begraven worden. COBLENZ, 24 Juii (H.N.) Te Coblenz is van middag bet 37ste slachtoffer van de ramp met de pontonbrug geborgen. Er worden thans nog 15 personen vermist. Nog een vulcanische uitbarsting op komst ROME, 24 Juli. (V.D.) Doordat de telegraaf- en telefoonverbindingen op vele plaatsen zij a verbroken, heeft men eerst vrij laat bericht gekregen van de gevolgen van de aardbeving in een aantal dichtbevolkte dorpen en steden. Volgens voorschrift in geval van natuur rampen, heeft het ministerie voor luchtvaart een militair verkenningsvliegtuig naar de ge teisterde streek gestuurd om de situatie op te nemen en luchtfoto's te maken. Uit deze verkenning bleek, dat de vele plaatsen in het centrum van het aarbevingsgebied de ramp nog tamelijk goed hadden doorstaan. Het bergingswerk wordt inmiddels met alle ter beschikking staande krachten voortgezet. Het blijkt echter, dat m-en nog niet over vol doende manschappen beschikt, daar de schade en de omvang van de ramp veel grooter zijn, dan men oorspronkelijk dacht. D© wegen zijn vol met autocolonnes en ge wone transporten. Op de kruispftnten kam peert de daklooze bevolking, meestal stom ge slagen door de ellende, soms vrouwen en kin deren luid jammerend. Op sommige plaatsen ziet men de menschen als waanzinnig in de puinhoopen van wat eens hun woning is geweest, graven, in de hoop het reddingswerk te kunnen bespoedigen. Na tuurlijk speelden zich hierbij allerlei drama tische tooneelen af. Een ingenieur uit Villano va, die aan het reddingswerk deelnam, had men verzekerd, dat zijn moeder het huis vóór de aardbeving had verlaten. Tot zijn wanhoop en ontsteltenis werd het lijk van zijn moeder echter onder de puinhoopen van het ouderlijk huis gevonden. De nieuwe hulpcolonnes, die in het gebied van de aardbeving aankomen, zijn voorzien van water, levensmiddelen en radio-installa ties. Mussolini laat zich voortdurend van den toestand op de hoogte houden. Reeds begint men op vele plaatsen met het organiseeren van collectes ter leniging van den nood, doch Mussolini heeft alle inzamelingen verboden. De stemming onder de bevolking te Napels Napels heeft het aanzien van een bezette stad in oorlogstijd. Militaire colonnes en auto mobieltransporten doorkruisen de stad en po litie en militairen bewaken do beschadigde en vernielde gebouwen. Oók het koninklijk pa leis is ernstig beschadigd. Overal hangen de vlaggen halfstok. Ook den afgeloopen nacht hebben vele personen in de openlucht doorgebracht. De opwinding was zoo groot, dat vele personen niet te bewegen waren hun woningen weer op te zoeken en liever op de pleinen en in de parken bleven samenscholen. Gisterenmorgen werd een kerkelijke rouw dienst gehouden onder leiding van kardinaal Ascalesi, waarna een processie plaats vond, waarbij het beeld van Napels' beschermheilige door de straten werd gedragen. Een vulcaan in werking Nabij Napels ligt de vulcaan Pozzuoli, die af en toe wel eens een^ weinig rook uitstoot, en waaraan veel minder aandacht wordt ge schonken dan aan den gevaarlijken Vesuvius. Sedert Woensdag is deze vulcaan echter in werking. Volgens mededeeling van het seis- mografisch instituut staat dit in verband met de aardbeving. Op zichzelf is de werking van den Pozzuoli niet hevig, maar te Napels heeft het de ner veuze stemming verhoogd. Elk oogenblik verwacht de bevolking, dat de ramp van Woensdag nu ook nog gevolgd, zal worden door een vulcanische uitbarsting. Officieele opgaven over slachtoffers en schade ROME, 24 Juli. (B.T.A.) In het rapport van den onderstaatssecretaris van openbare wer ken worden de volgende gegevens gepubli ceerd over de gevolgen der aardbeving. In de provincie Avellino werden 1392 perso nen gedood en 2072 gewond; het aantal be schadigde huizen bedraagt hier dertig. Het aantal dooden, gewonden en beschadigde huizen bedraagt in de provincie Banevento respectievelijk: 24, 87, 21; in Potenza: 131, 535, 19; in Napels 8, 13, 2 en in Foggia: 129, 1557, 3. Te Salerno vallen twee dooden te betreuren, niemand echter werd hier gewond. Te Canossa werden voornamelijk de huizen beschadigd. Te Campo Basso werd niemand gedood of ge wond. Op drie plaatsen evenwel werden huizen beschadigd. Het zwaarst geteisterd werden Ariano, Aquilo- nia, Montecalvo, Disaccona, Leoenonia, Villano va, Baptista en Acadia. De koning naar het rampgebied ROME, 24 Juli. (V.D.) Naar het „Giornale d'Jtalia" mededeelt, zal de koning hedenavond naar het gebied van de ramp vertrekken. Z. H. de Paus heeft de diepbeproefde bevol-j king den apostolisehen zegen doen toekomen. De directeur van het Observatorium te Flo rence heeft verklaard, dat het waarschijnlijk: nog geruimen tijd zal duren voor aleer de rust in het aardbevingsgebied zal zijn weergekeerd; aangezien de omfMtig van de aardschokken zeéï groot is geweest. De schokken kunnen zich wellicht binnen een maand herhalen. Zij zullen echter van geringer kracht zijn, daar de eerste schok altijd het hevigst is. Uit Salerno wordt, in tegenstelling met an ders luidende berichten gemeld, dat de bekende Dom aldaar niet ingestort is. Mussolini heeft Woensdagavond de eerste luchtfoto's van de te Melfi aangerichte verwoes tingen ontvangen. De fotografen zijn in den loop van den avond per vliegtuig te Rome aan gekomen. De duce heeft bevolen, dat heden een groot aantal vliegtuigen zou vertrekken uit Na pels en Foggia om op geringe hoogte boven het rampgebied te vliegen, zulks om het terrein, te verkennen en de meest dringende behoeften te midden welke bestaan in de streken, die thans vrijwel geheel van de overige wereld zijtt afgesneden. De bladen te Rome geven opvallend weinig nieuws over de ontzettende catastropfe. Waar schijnlijk hebben zij instructie gekregen, de be richten zoo sober mogelijk te houden om de bevolking niet onnoodig op te winden. Slechts de „Popoio di Roma" poogt een ver- lieslijst weer te geven. In 'n hoofdartikel wordt gesproken van 800 dooden, doch het blad haast zich eraan toe te voegen, dat dit getal wel veel te laag zal zijn geraamd. Oude bankbiljetten opnieuw in omloop gebracht Talrijke arrestaties Volgens een bericht uit Constantinopel heb ben ambtenaren van de Turksche schatkist op groote schaal bedrog gepleegd, door bankbiljet ten, die ingetrokken moesten word,en, niet te vernietigen, doch zich toe te eigenen en op nieuw in omloop te brengen. De schatkist moet daardoor voor verscheidene millioenen benadeeld zijn. Talrijke arrestaties hebben in verband hiermede reeds plaats ge had. DISCIPLINE-GEBREK OP DE NIET-KATHOLIEKE SCHOLEN De sovjets willen een nieuwe indeeling invoeren VOORTAAN ZULLEN ER DRIE REPUBLIEKEN ZIJN BERLIJN, 24 Juli (H.N.). Uit Moskou wordt gemeld, dat de Russische regeering een nieuwe indeeling voor Siberië wil invoeren. Tot nu toe vormde Siberië een republiek met uitzondering van het gedeelte aan den Stillen Oceaan, dat als tepubliek van het verre Oosten bekend stond. Voortaan zullen er thans 3 republieken zijn, een republiek in West Siberië, een repu bliek in Oost Siberië en de republiek van het verre Oosten, welke voortaan republiek van den Stillen Oceaan zal heeten. Een bijzonder voor dit doel benoemde com missie zal de grenzen van de verschillende ge bieden aanwijzen. Iedere republiek zal haar eigen economische taak te vervullen hebben. De republiek West Siberië is gedacht als ko- lenbasis en centrum voor den graanbouw, de republiek Oost-Siberië zal vooral voor de hout exploitatie dienen, terwijl de republiek van den Stillen Oceaan vooral diensten op het gebied van de visscherij en van de petroleumexploi- tatie zal verrichten. NIEUWE SAMENZWERING IN PORTUGAL Bommen in beslag genomen LISSABON, 25 Juli (V.D.) De politie deelt mede, dat weer een revolutionnaire samen zwering tegen de regeering is ontdekt. Een groote hoeveelheid bommen zijn in beslag ge nomen. Drie personen werden gearresteerd. In talrijke gevallen houden de ouders het zelf voor gevaarlijk hun kinderen naar school te zenden Een bericht uit Shanghai van „Agentia Fides" maakt melding van een rede, uitgesproken door een der leden der nationalistische regeering van Nanking over het gebrek aan discipline op de Chineesche scholen en de universiteit. De discipline op onze scholen, aldus deze re- geeringsman, is zoodanig, dat in talrijke ge vallen de ouders zelf het voor gevaarlijk hou den, hun kinderen naar school te zenden. Eenige directeuren van onderwijsinrichtin gen, colleges en universiteiten propageeren on der hun leerlingen ideeën, welke met de meest elementaire begrippen van menschelijke sa menleving in strijd zijn. Ze zetten hen aan de lessen te staken, om demonstraties in de scho len en de straten te organiseeren en om aan opstanden ceel te nemen. Niets doen deze directeuren om den vooruit gang der leerlingen in hun studie te bevor deren, en om de discipline onder hen te ver sterken. En als hier en daar een directeur of professor zijn plicht wil doen en de leerlingen tot studie aanzet, op tucht aandringt en de revolutionnaire ideeën tegenwerkt, dan vindt hij nooit steun hij zijn collega's; het gebeurt zelfs niet zelden, dat hij van school wordt ge zonden „om de woede van de leerlingen te kal- meeren." Resumeerende, vraagt spreker dat krachtige maatregelen zullen worden genomen om ten spoedigste de discipline in de Chineesche in richtingen van onderwijs te herstellen. De ouders huiveren begrijpelijkerwijze, om hun kinderen naar dergelijke „opvoedingsgele genheden" te zenden. En zelfs de heidenen ne men meer en meer hun toevlucht tot de katho lieke onderwijsinrichtingen, waar orde heerscht en uitstekend onderwijs gegeven wordt. Na de burgemeestersverkiezing te Detroit EEN FELLE TEGENSTANDER NEERGESCHOTEN NEW-YORK, 24 Juli (V.D.). De burgemees ters-verkiezing te Detroit heeft een dramatisch slot gehad. De aftredende burgemeester Charles Bowle3 werd als zoodanig herkozen, hoewel er een felle campagne tegen hem was gevoerd. Kort na het bekend worden van den uitslag drongen drie met een revolver gewapende per sonen het hotel binnen van Gerald Brikley, den omroeper van het radio-station van Detroit, één der personen, die tijdens de verkiezings-cam- pagne zeer scherpe critiek op het beleid van den burgemeester hadden geoefend. Zij vonden Brickley in de hal van het hotel en schoten hem neer, waarna zij alle drie wisten te ont komen. De gemeenteraad van Detroit heeft een be looning uitgeloofd van vijfduizend dollar voor bet opsporen van den dader. Buckley had in een radio-rede den burge meester fel aangevallen en hem ervan beschul digd, speculaties in de hand te hebben gewerkt en verschillende misstanden te hebben bevor derd door zijn relaties met geheime benden. De burgemeester was intusschen niet her kozen, doch zijn tegenstander. DE STAKINGEN IN NOORD-FRANKRIJK. PARIJS, 24 Juli. (ANETA.) De protest-sta kingen tegen den loon-aftr-ek ten behoeve van de sociale verzekering nemen nog steeds toe. In Noord-Frankrijk staken thans 14.000 per sonen. V 4* Een groote nederlaag van Feng- NANKING, 24 Juli (N.T.A.). De Chineesche nationalistische troepen hebben, naar gemeld, wordt, een groote overwinning behaald op de troepen van den „Christen-generaal" Feng. Deze overwinning werd bevochten in een bloedigen strijd, die drie dagen duurde, waarbij het leger van generaal Feng 5000 man aari dooden en gewonden zou hebben verloren. GOEDKOOPER BROOD IN ITAIJ& In verband met de daling van de graanprljseu heeft de fascistische vereeniging voor den han del besloten, dat de brodprijzen te Rome en ta Milaan met 10 centesimi per K.G. verlaagd zul. len worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 9