DE VLUCHT DOOR NACHT EN MIST NAAR AMERIKA INSCHRIJVINGS LIJST Evert van Dijk gehuldigd H. M. THIJSSEN DINSDAG 29 JULI 1930 V IN ENGELAND EN HIER m MENSCHEN EN MEENINGEN lifep pibp mekka-gangers Belgische annexionisten op de Aankomst van den Oceaan-vlieger GEESTDRIFT IN DE STAD ROODE KATHOLIEKEN VOOR HET NEDERLANDSCH COLLEGE TE ROME. BENOEMINGEN Engelantl's regeerdng van den laatsten tijd Werd dooi* do Nederlandsche sociaal-demo craten met gejuich begroet. Daar zou nu aan de wereld getoond worden, hoe een sociaal-democratische regeering zou optre den, om de moeilijkheden uit de wereld te helpen. Dat zou een verlokking moeten wor den voor alle rechtgeaarde vaderlanders, om toch ook hier een sociaaldemocratische re- b'eering een kans te geven. Dus op haar caudidaton te stemmen. Natuurlijk waren aller oogen gevestigd op Engeland, op de Labour-ministers Niet al leen die van de snoode tegenstanders der S D. A. P., van de rnensclien, die met een zeker leedvermaak denken en zeggen: we zouden er een lief ding aan willen verkijken, wat de sociaaldemocraten zouden aanvangen met Nun groote leuzen, als ze hier eens aan het roer kwamen, maar ook de eigen broe ders der Engelsche ministers, vooral degenen die meer vast in de leer zijn of dat meenen te zijn, en ook ietwat meer rechtdoor rede heeren. En de uitslag? Komt er in Engeland algeheele ontwape- ling? Zeker, Macdonakl heeft den goeden wil getoond, om tot een afspraakje te komen, Wat vermindering aangaat; doch ook hij heeft het tot geen zichtbaar, noch merkbaar Succes kunnen brengen. En de heeren van den overkant bonden er heel wat meer prnc- tischen kijk op na dan de heeren aan dezen kant van den haringvijver. Het optreden van Snowden in den Haag heeft nu niet juist een sociaaldemocratischen h'drulc gevestigd, meenen we. Doch dat blij- ven nog maar peulschilletjes, vergeleken bij de fatsoenlijk groote brokken, die het Kabi net verwerken kreeg. Dat lag natuurlijk niet aan die dames en heeren. Ze konden mis schien beweren, dat de groote werkloosheid epn cadeautje was uit de nalatenschap van de conservatieve Regeering. Dat zou derhalve "Pgeknapt worden. Zooiets is „het" pro bleem voor een sociaaldemocraat, een kluif om te smullen. En wat vermeldt de zeer jonge geschiede- ais aangaande dat feit? O, we hebben er geen leedvermaak over! ^'e zouden willen, dat de sociaaldemocratie haar groote leuzen als een tooverslag koD Sebruiken. We zouden wenschen, dat zij die Iamp, want als een groote ramp beschou wen wij de werkloosheid, uit de wereld kon helpen. Doch de Engelsehen hebben dat niet ge hond. Op geen stukken na. De groote leuzen, die geschreeuwd wer den, wezen alleen op een grooteW mond en feï'ooten bluf. De werkloosheid werd grooter onder deze regeering. Zoozeer zelfs, dat de 'Minister, die voor dat zaakje stond, naat huis moest.. Ook daar dus teleurstelling. Eu daar kwam beweging in Indië. De dames en lieereu hier doen juist of zij het Wionopotiö hebben van goedheid cu reclit voor u6ll inlander; of zij alleen bereid zijn. Volkoren hun eigen regcering te geven. Ze f'Migen to keer, als onze regeering haar gezag a'idhaafde tegen een groep misleide rad- di aaiers of goedbedoelende maar zeer on- CM Qnwichtige steevers. Wat deed en doet Engeland? Trad do labour-regeering soms niet op? Gingen er been de gevangenis in? Sloeg zij er niet op? ^loeide er geen bloed? Juist als overal elders. Dat wordt door Sociaaldemocraten hier heel goed gezien. Ze loepen daarover d-e leiders hier ter verant woording en de heer J. J. de Roode kreeg c'e gelegenheid enkele wijze woorden te zeg den, die nogal eens vergeten worden tegen over niet-sociaaldemocraten. Waarom de Internationale er niet voor Bespannen? vroegen de broeders hier. En zeer raak antwoordt dó Roode: dat fleden ze in Engeland niet eens, waarom *°uden wij het dan doen. Maar, dat ze 't in ^"geland niet doen, bewijst juist dat ze er daar hun goede redenen wel voor zouden hebben. -Men kan de stelling verkondigen, dat een s°cialistische regeering onder geen beding, e|' geen enkele omstandigheid, geweld mag ^•'uiike.n. Dit is een Tolstoiaansche, geen ^Qc''alistische opvatting. Men kan beweren, geen socialistische regeering geweld v gebruiken tegen een volk, dat het juk do overheersching poogt af te werpen... is voor wie geen verantwoordelijkheid raagt, het gemakkelijkste." Zeer juist. Maar we zouden toch wel eens Wallen hooren, welk vonnis er geveld moet *''°rüen over degenen, die in groote leuzen 'igen voorspiegelen, die alleen in praktijk "nnon gebracht worden door menschen, die 6een verantwoordelijkheid dragen! Die bestaan er! Dat leert de korte geschie- ems van de feiten rondom de labourregee- ring in Engeland, en de verwachtingen, de beloften, die verkondigd. Herdenking van twee Jubilea GEHULDIGD ALS GEMEENTERAADSLID EN ALS PERSMAN V'. in dat verband hier werden De sterfte belangrijk afgenomen J BATAVIA, 26 Juli (ANETA). In het afge ven bedevaart-seizoen zijn 26.900 van de ~3-°00 naar Mekka vertrokken hadjis terugge- eerd. Van degenen, die niet zijn teruggekeerd totaal 2900) is een klein deel aehtergeble- fl®11 en de rest overleden, waaruit blijkt, dat sterfte belangrijk minder is geweest dan in wisa jaren. SCHELDE •Süew at00msahiP Friesland, met een aantal aiin le<iel1 vaa Be,gische vereenigingen, die V voorstaan, is Zondagmorgen weder f eebrugge naar Antwerpen door de Wester- r<at se va ren. Ook nu werd niet vernomen, Of Nederlandsche haven werd aaugedaan ttle t ei" iets Seschiccjoc, dat op een bctoogiug Door bet bestuur van de R.K. Kiesvereeni- ging te 's-Hertogenbosch en de directie en hoofdredactie van bet Noordbrabantscb Dag blad „Het Huisgezin" was Maandagmiddag in bet Oranje-hotel te 's-Hertogenbosch een bij eenkomst belegd ter huldiging van den beer H. M. Thijssen in verband met zijn vijf- en twintigjarig lidmaatschap van den Bosschen gemeenteraad en met zijn veertigjarige werk zaamheid aan de R.K. Dagbladpers, op welke beide terreinen hij veel en voortreffelijk werk beeft verricht. Op deze bijeenkomst voerde allereerst het woord de beer mr. dr. L. van G-orkom, voorzit ter der R.K. Kiesvereeniging. Deze wees erop, dat toen enkele jaren gele den de heer Herman Moerkerk, de terecht zoo gevierde schilder van het tegenwoordige 's-Her togenbosch, zijn geboortstad verliet, hem door de Prov. Noordbrabantsche en 's-Hertogenoos- scbe Courant een interview werd opgelegd, waarbij hem werd gevraagd wat bij nu wel de meest sprekende trek van zijn vaderstad achtte. Zijn antwoord op deze gewetensvraag was: gebrek aan ernst, gebrek aan Noord-Ne- derlandschen ernst. Dit merkwaardig woord .van Herman Moer kerk kwam mij voor den geest, zei spr., toen ik mij ging afvragen, wat ik namens de Ka tholieke Kiesvereeniging moest zeggen op het jubileum van den Nestor van den Bosschen ge meenteraad, van den 'neer H. M. Thijssen. De heer Thijssen is een stuk ernst, een stuk Noord-Nederlandsche ernst, ingevoerd in 'S-Her togenbosch. Herman Moerkerk kan met hem pronken. De beer Thijssen is een echte Hollander, geen Brabander. Als bij zijn mond open doet, boort men terstond dat hij Hollandsch en geen Bra- bautsch spreekt. Een goed kenner zal er on middellijk den ouden .Rotterdammer aan her kennen. De lieer Thijssen is een stuk ernst onulat bij is een stuk rechtstreeksche, onmiddellijke ver werkelijking van bet katholiek beginsel, van da katholieke levensbeschouwing. Vijf en twin tig jaren lang is hij trouw en onvoorwaardelijk candidaat en vertegenwoordiger der katholieke partij in den Bosschen gemeenteraad geweest. En zijn heele optreden steunde steeds op de rustige en diepe overtuiging, dat dat katho lieke beginsel do breede grondslag kan zijn, óók van een vruchtbare en gezonde gemeente politiek, betgeen spr. nader uitvoerig uiteen zette. Mijn gelukwenseh, aldus spr., zij kort en goed, maar niet zonder beteekenis. Hij houdt in dat het den heer Thijssen moge gegeven zijn, zijn eigen traditie nog vele jaren ongebroken voort te zetten in den Bosschen gemeenteraad, als de nestor, de père noble, dien men algemeen in hem erkent. De directeur van „Het Huisgezin", de heer H. C- M. Wijffels, daarop het woord voerend, wenschte den heer Thijssen te danken voor wat hij in de laatste maanden voor den jongste on der de collega s is geweest, daarbij de verzeke ring gevend, dat hij in aangename herinnering zal houden de vriendelijke wijze, waarop de heer Thijssen hem in zijn nieuwen werkkring heeft ingeleid. Als geschenk der dii-ectie van „Het Huisgezin" bood de beer Wijffels een kaststel In Delftsch blauw en een toepasselijk herinneringsbord aan. De hoofdredacteur van bet Huisgezin, de beer J. B. Vesters wees er in zijn gelukwenseh op, dat bier een rijke oogst aan verdiensten is, in 40 jaar naarstig bijeengegaard. De heer Vesters deed zijn gelukwenseh ver gezeld gaan van de aanbieding namens redac tie en administratie van een standaardwerk. De heer mr. F. Teulings, dankte als direc teur van Teulings Uitgaven den heer Thijs sen voor zijn veelzuldigen arbeid; hij noem de hem een voorbeeld van arbeidzaamheid en toewijding. Als secretaris dor R. K. Staatspartij roemde spr. het werk door den lieer thijssen 25 jaar als raadslid verricht. Nadat de heer Thijssen een hartelijk dank woord had gesproken huldigde de heer P. Nivard hem namens de R. K. Raadsfractie voor zijn journalistieken en politieleen arbeid. De burgemeester, de heer mr. P. j. van Lanschot, die met not dagelijksch bestuur ter receptie kwam, huldigde den jubilaris speciaal ter gelegenheid van zijn 40-jarige journalistieke loopbaan, omdat een raadslid door den raads voorzitter gecomplimenteerd wordt in de ver gadering van den gemeenteraad. Namens het dagelijksch bestuur "or gemeente wenselite spr. den heer Thijssen in hartelijks bewoordin gen geluk. Namens het technisch personeel van het cou- rantenbedrijf van Teulings Kou. Drukkerijen sprak de beer de Kort eenige waardcerende woorden onder aanbieding van een rooktafel. Ter receptie voerden voorts nog het woord de heer A. v. d. Kallen, namens de R. K. Direc- teuren-Vereeniging en de beer .1. B. Vesters als voorzitter der R. K. Journalisten Vereenl- giug. Uit de kringen van raadsleden en oud- raadsleden waren velen aanwezig. De geestelijk heid der stad deed tevens van haar belangstel ling blijken. Ook de president van het Groot- Seminarie te Hasten, de Hoogeerw. heer A. F. M. Sweens, was tegenwoordig. Vele organisa ties brachten voorts den jubilaris haar goede wensohen. Ook het oud-Eerste Kamerlid Jhr. v. d. Does de Willebois en het Eerste Kamer lid Jhr. Mr. A. van Sasse van Ysselt kwamen hem complimenteeren. Nederland is in de geschiedenis beroemd geweest om zijn zeevarende heldenmaar sinds deze vlucht zal men nog lang spreken over den held van 1930 EEN ENTHOUSIASTE ONTVANGST OP SCHIPHOL SPONTANE WELKOMSTGROET IN DE LUCHT Een ware uittocht naar Schiphol PASTOOR L. VAN RIEL Naar wij gistermiddag bij informatie ver namen, is de toestand va.il deu ZeerEsrw. Heer L. van Riel, pastoor der St. Stephanns- paroebie te Nijmegen, die, gelijk men weet, in het R.K. Ziekenhuis aan het Westeinde te Don Haag een operatie onderging, goed. Amsterdam's luchthaven Schiphol bood gis terenmiddag een hijzonder feestelijken aanblik. Het weer, dat langzamerhand wat was opge klaard alsmede de omstandigheid dat de va- canties juist begonnen zijn, schenen er niet weinig toe bijgedragen te hebben om het be zoek te animeeren. Hoog in de luobt cirkelden voortdurend een vijf en twintigtal militaire vliegtuigen uit Soesterberg en van het vliegkamp „De Mok" bij Den Helder en verleenden door hun afge broken gesnor aan het tafereel een buitenge wone levendigheid. Midden op het terrein was een klein podium opgericht waarop de ontvangst en de huldiging van den Oceaanvlieger zouden plaats vinden. Een groot aantal genoodigden hadden plaats genomen in een gereserveerde ruimte waar door de goede zorgen van het beheer van Schip hol een aantal tafeltjes gereed stonden. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op Z.Exc. mr. P. Reynier, minister van Waterstaat, de wet houders van Amsterdam de heeren E. Abra hams, J. Douwcs en mr. G. C. J. D. Kropman, den Anaerikaanschen gezant mr. Dickenin, ge neraal J. Snijders, voorzitter van de Kon. Ver- eeniging voor de Luchtvaart, den heer A. Ples- man. directeur van de IC. L. M. alsmede ver scheidene militaire autoriteiten. Do groole Philipsauto met geluidsversterkers was oveneens op het terrein aanwezig en voort durend werden door groote luidsprekers die hier en daar waren geplaatst op het terrein, berichten, afgewisseld door muziekstukjes, over de wachtende menigte uitgezonden. Iedere minuut nam de spanning onder de ongeduldig wachtende menigte toe en enkelen, die hun ongeduld nauwelijks meer bedwingen konden klommen op stoelen en tafeltjes ten einde te zien of in de verte tegen den horizon wellioht reeds een stipje zichtbaar was,, dat de. nadering van de P 9 aankondigde. Maar het geduld van de menschen werd nog eenigen tijd op de proef gesteld en toen om tien minuten over drieën beken,d werd gemaakt dat het vliegtuig Middelharnis gepasseerd was en binnen zeven minuten op het vliegveld Waalhaven te Rotterdam zou landen, begreep iedereen, dat het nog geruimen tijd zou duren, voordat Evert van Dijk temidden van de en thousiaste menigte zou verschijnen. Precies om drie uur negentien kwam het be richt, dat de P.H.—A.G.A. zoo juist op Waal haven was geland, zoodat het toestel binnen een uur verwacht kon worden. Inmiddels was ook een escadrille militaire vliegtuigen onder commando van Van Weerden Poelman opgestegen om de thuiskomende vlie ger reeds in de lucht een welkomstgroet te brengen. Drie watervliegtuigen, die reeds den hee- len middag in den omtrek van Schiphol hadden gevlogen alsmede een verkeersvliegtuig van de K. L. M. volgden het voorbeeld van de escadrille. Een gejuich steeg op toen om 4.07 bekend werd, dat de door den piloot Beekman bestuurde P. H.A. G. A. hoven het Braasse- mermeer gesignaleerd was en dat de escadrille zich erbij had aangesloten. Eenige minuten later ging het gerucht: Ze komen Ze komen Tallooze handen wezen naar den horizon en inderdaad werden daar enkele zwarte stip pen zichtbaar die zich met greote snelheid voortbewogen naar het vliegveld. Reeds een minuut later kon men de vlieg tuigen heter onderscheiden. Vooraan kwamen de drie watervliegtuigen onmiddellijk gevolgd door de P. H.—A. G. A. en de P. H.—A E. T.. Op eenigen afstand daarachter volgden de viif militaire vliegers. Sierlijk zweefden de blauwe vogels nader op hun breede vleugels en weldra cirkelden zij, onder het enthousias te gejuich van de menigte beneden, hoven het vliegterrein, waar de uitwaaiende vlag gen hun reeds het welkom toeriepen. Aanvankelijk had men gedacht dat het vliegtuig onmiddellijk op het terrein zou neerstrijken, doch in deze verwachting werd men bedrogen, want tweemaal nog kwam de P H.A. G. A. over het veld heen om eerst daarna vlot te landen. Inmiddels vlogen de militaire vliegers op en aan. nu eens ieder afzonderlijk, dan weer in een sterk gelid en vertoonden staaltjes van behendigheid, die het publiek zeer zeker in verrukking zouden hebben gebracht, wanneer het niet al zijn aandacht had geconcentreerd op de machine, waarin van Dijk en zijn echt- genoote hadden plaats genomen. De lucht trilde van het oorverdoovend lawaai der vlieg tuigmotoren. dat bet geroep van de menigte overstemde. De landing Nauwelijks was de P. H.—A. G. A. tot stil- standgekomen, of een menigte persfotografen alsmede de naaste familieleden van van Dijk stormden op het toestel en nauwelijks had de vlieger de cabine verlaten, of hij werd als het ware bedolven onder een regen van bloe men. Bijzonder hartelijk was het weerzien van den vlieger met zijn dochtertje, dat door den gelukkigen vader verrukt omhoog geheven werd. Nauwelijks had van Dijk het podium heklom men of een oorverdoovend gajuich steeg op uit de menigte, die enthousiast met hoeden en zakdoeken zwaaide. En de ovatie groeide nog aan toen de vlieger hartelijk terugwuifde met een lauwerkrans, die hem dadelijk bij aankomst reeds om den hals was gehangen. Het gejuich bedaarde zelfs niet toen de eer ste spreker, Z.Exc. Minister Mr. P. J. Reymer het woord tot den Oceaanvlieger richtte. Rede minister Reymer Ik verheug mij ten zeerste, aldus de minis ter, U namens de Nederlandsche regeering te mogen begroeten, om U het welkom bij uw terugkeer in Nederland te mogen toeroepen. Aan u komt de eer toe door uw stoute vlucht het aanzien van ons land te hebben verhoogd en den naam van Nederland over zeeën en vol ken te hebben uitgedragen. Het is ons daarom dan ook een zeer groot genoegen u mede te kunnen deelen, dat de Nederlandsche regeering niet na heeft willen laten u door een onderscheiding te eeren, mijnheer van Dijk, het heeft Hare Majesteit de Koningin behaagd U te benoemen tot rid der in de orde van Oranje Nassau en ik wensch u geluk met deze benoeming en zeer verdiende ouderscheiding. Hierna spelde Z. Exc. de versierselen van de orde van Oranje Nassau op de horst van den Oceaanvlieger. Rede wethouder Abrahams Daarop was het woord aan den heer E. J. Abrahams, wethouder van Amsterdam, die tot van Dijk liet woord richtte namens het gemeen tebestuur van de liootdstad. Het is mij een voorrecht u namens het ge meentebestuur van Amsterdam mijn hulde te mogen betuigen voor den moed en de energie, waarvan u bij het maken van uw stoute vlucht over den Atlantischen Oceaan hebt blijk gege ven. Ik spreek volgaarne den wensch uit dat het U gegeven moge zijn nog veel te presteeren voor onzen vliegdienst, die een nuttig ding is in onze maatschappij. Sprekor bood den heer van Dijk daarop een krans aan, voorzien van een lint in de Amsterdamsche kleuren. Rede van den heer Wurfbain Vervolgens werd liet woord gevoerd door den voorzitter van den Raad van Bestuur van de K. L. M., den heer Wurfbain. Spr. gewaagde van de blijdschap, maar ook van bezorgdheid, toen de Mij. van de plannen van den heer van Dijk hoorde. Wij zijn blij, u thans wederom in ons midden fe zien en gij hebt het vertrouwen, dat wij in 'u stelden niet beschaamd. De tocht, welken gij gemaakt hebt stelde de hoogste eischen aan de piloten. Gij hebt wederom een parel gehecht aan de kroon van bet. Nederlandsch vliegwe- zen, een kroon waar wij allen trotsch op zijn. Ik ben verheugd, mijnheer van Dijk, dat ik u namens de K. L. M. dezen lauwerkrans mag aanbieden, hopende dat u tot in lengte van dagen aan deze huldiging zult terugdenken. De heer Wurfbain overhandigde v. Dijk hier op een groote krans met eeii lint in Oranje- blanjebleu. Verschillende andere spekers aan het woord Daarop voerde het woord de heer Smits na mens do Nederlandsche vliegtuigenfabriek Fok ker. Spr. bood met eenige hartelijke woorden aan den oceaanvlieger een krans aan. De heer van Rensselaer-Bouvier, voorzitter van de vereeniging voer mensehlievend hulp betoon „Prins Hendrik" herinnerde eraan hoe van Dijk jaren geleden zijn krachtige hulp beeft verleend bij de redding van de opvaren den van een Pransch schip op de Middelland- sche zee. Toen wij hoorden van uw terugkomst, aldus vervolgde spr., heeft onze vereeniging gemeend u een blijk, van waardeering te moe ten aanbieden. Dit huldeblijk bestond uit een kunstig bewerkte sigarendoos, die spr. aan den vlieger overhandigde. Namens de Kon. Nederlandsche Vereeniging voor Luchtvaart sprak vervolgens kolonel "Wallaert Sacré. Namens de Vereeniging bood spr. een krans aan. Namens de pilpten van de K. L. M. sprak vervolgens de heer Beekman, bestuurder van liet vliegutig, waarmede van Dijk uit Engeland was gekomen, den Oceaanvlieger toe. Wij zijn, aldus spr., niet ongerust geweest, wetende welke mannen aan het roer zaten. Als jij stuurman bent van een vliegtuig als de Southern Cross, dan behoeven wij ons niet on gerust te maken. De vliegers van de K. L. M. hebben ook èen blijk van hun hulde willen geven en bieden je een plattegrond aan, waar op je vlucht staat uitgeteekend van Amsterdam naar New-York. Nogmaals van harte geluk met den eersten vliegtocht van Amsterdam naar New-York. De laatste, die he>t woord voerde, was een dame en wel mej. de Jonge van het hoofdkan toor der K. L. M„ die met enkele hartelijke woorden aan van Dijk een groote tuil bloemsn aanbood. En de joviale vlieger antwoordde vriendelijk, dat liij de spreekster maar dadelijk zou ontlasten van haar vracht bloemen. Herhaaldelijk werden de speeches dóór ge juich onderbroken eii zoowel va>n Dijk als zijn echtgenoote kwamen bijna handen tekort, om alle enthousiaste bewonderaars van den Oceaanvlieger dankbaar toe te wuiven. Door de bekende „reuzenstem" van Philips waren de verschillende redevoeringen over het geheele veld, langs al de afzettingen, Waar de menschen in dikke rijen stonden, zeer goed to hooren. Brak na elk van de redevoeringen reeds een spontaan applaus en gejuich los, toen na beëindiging van het offlcieele gedeeltje de groote open auto, waarin do heer en mevrouw van Dijk hadden plaats genomen, langs de afzettingen reed, kwam er aan het gejuich geen einde. DE TOCHT DOOR DE STAD Langs den weg naar Amsterdam hadden zich reeds zeer velen opgesteld om den Oceaanvlie ger toe te juichen. Vooral veel fietsers, die vanuit de verte de aankomst op Schiphol had den gadegeslagen, hadden hier de gelegenheid aangegrepen om VaVi Dijk te begroeten. En naarmate de stoet de stad naderde, nam het aantal belangstellenden, toe. EVERT VAN DIJK, de koene piloot, werd gisteren feestelijk ontvangen op Schiphol Overal klonk 't spotane gejuich den Oceaan- vlieger tegemoet, die met mevrouw van Dijk in den met kransen behangen wagen links en rechts wuifde. Door de Vijzelstraat werd ver volgens, steeds nog tusschen een dikke haag van menschen, gereden naar het Cariton-Hotel. En in de straten, waar de stoet gepasseerd was, bleef nog lang de drukte, waartussohen de veie auto's, die van Schiphol naar Amsterdam terugkeerden, luid toeterend een weg zochten. Amsterdam en Schiphol hadden hun hulde aan Evert van Dijk op een waardige wijze gebracht. FEESTMAALTIJD In het Carlton-hotel had 's avonds de feest maaltijd plaats, welke aan den Oceaanvlieger van Dijk werd aangeboden door de K. L. M., de Ned. Vliegtuigenfabriek, de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart, de Kon. Ned.-Indische Lucht vaart Mij., de NederlandschAmerikaansche Kamer van Koophandel, het Comité Vliegtocht Nederl.-Indië en de Nationale Luchtvaartschoöl. De tafel werd gepresideerd door Zijne Exc. generaal C. J. Snijders. De zaal was versierd met de vlaggen van Nederland, de Verecnigde Staten en* de K. L. M. Op een tafeltje voor de hoofdtafel prijkte een geweldig bloemstuk, voorstellende de „Southern Cross". De bekende vliegtuigmodellen der K. L. M. sierden voorts geheel in den stijl van het vliegeniersfeest de zaal; De maaltijd werd geopend met een welkomst woord van Generaal Snijders, die gewaagde van de banden tusschen Nederland en Amerika, welke door v. Dijk's kranige praestatie weder om zijn versterkt. Tenslotte stelde generaal Snijders een dronk ill op II. M. de Koningin en Z.Exc. den president der Vereenigde Staten. De tweede spreker was Minister mr. P. J. Reymer, die erop wees, welk een eigenaardig verschijnsel het is in het leven der menschen, dat wanneer men een techniek gadeslaat, die hooger kan worden opgevoerd, de mensck niet rust voor hij dit hooger doel bereikt heeft op den heer en mevr. van Dijk bracht spr. een dronk uit. Een zeer geestdriftige speech hield onze Amerikaansche gezant de heer G. Diekema. Twee vlaggen zie ik hier hangen, aldus spr., allebei met het rood-wit-Jjlauw. Het zijn de vlaggen van Nederland en van mijn land, de vlaggen der vrijheid. De vlaggen, die eeuwen lang zooveel gemeen hebben gehad. Door van Dijk zijn zij nog meer vereenigd. Nederland is in de geschiedenis beroemd geweest.om zijn zeevarende helden, maar sinds deze vlucht zal men nog lang spreken over Evert van Dijk; den held van 1930, die door nacht en mist vloog naar Amerika. Spr. hoop te, dat van Dijk nog lang als vlieger aan het luchtverkeer zou mogen toebehooren. Hierna bracht de heer E. Abrahams, wet houder van Amsterdam, namens het gemeente bestuur alsnog hulde aan mevr. van Dijk, aan wie hij een bloemstuk aanbood. De heer Pies man, directeur der K.L.M. sprak zijn dank uit aan van. Dijk en bood hem het K.L.M.-speldje in platina aan. Ook aan den heer Fokker, doch vooral aan den heer Platz, hoofdingenieur der Fokker-fabrieken bracht spr. hulde voor de krachtige vliegtuigen die zij bouwen, die een vlucht als deze mogelijk maken. De heer D. Patyn, gedelegeerd commissaris bood den bear v. Dijk den gouden eere-penning der Fokker-fabrieken aan, welke tot nu toe nog aan niemand is uitgereikt. De heer J. Bol dronk namens de Amsterdam- sake Kamer van Koophandel op van Dijk. Uit naam van de Kon. Vereen, voor Lucht vaart bracht Jhr. J. L. van den Bergh van Heem stede hulde aan van uijk en zegde hem namens het hoofdbestuur de gouden eere medaille der vereeniging toe. Mr.- E. von Baiimhauer sprak hierna na mens de NederlandschAmerikaansche Kamer van Koophandel. Nog werd liet woord gevoerd door den heer Thomassen a Thuessink van der Hoop. Tot slot bedankte Evert ran Dijk. Spreker zeide dat Kingsford Smith toen hij in Neder land kwam ter voorbereiding van zijn Oceaan- vlucht het wel dadelijk door had een Holland- sehen vlieger als metgezel te moeten kiezen. Dat Kingsford Smith spreker heeft uitgekozen acht te deze van ondergeschikt belang. Beekman, Duymelaar of Hondong, di hier aan tafel zijn of de andere K.L.M.-vliegers die in het buiten land vertoeven. Zij allen hadden even goed de vlucht mee kunnen maken. Tenslotte bracht de heer van Dijk een dronk uit op de Nederlandsche luchtvaart. De liberalen hijken ons leelijk op de vin gers, Ze lezen onze bladen, ze spellen de verslagen van de redevoeringen onzer voor aanstaande menschen. Wc gaan vooruit; want het eerste nood zakelijke, om begrepen worden, is nog altijdt gelezen worden. „De Vrijheid", een liberaal weekblad, is er zelfs van achterovergeslagen en spreekt van: „Roode Katholieken". De N.R.Cneemt heel dien uitroep van schrik over, met huid en haar. Prachtig: zoo hebben we turns, dal ze in liberale kringen 'c welen komen, wat wij eigenlijk willen Tot die roode katholieken behooren vol gens die heeren: Ilct Eerste. Kanicilid dc Druyn, voorzitter van het R. K. Werklieden verbond; Jos. van Wel,- schrijverin dc N. Eeuw; en Rector Bots, algemeen-adviseur in Amsterdam-. Of dat nu katholieken zijn met socialis tische neigingen of misschien socialisten die katholiek zijn gebleven? Wel neen, zulke onnoozele halzen leven alleen in de verbeelding van hen, die niets weten van het katholicisme. Dit willen we den heeren er wel van ver tellen: laat ze de encycliek „Rerum Nova rumeens nalezen; dut hebben ze, en ook de socialisten, nu na zooveel jaren nog steeds verzuimd. Dan zullen ze tot de ontdekking komen, dat het katholicisme een radicale ten dens bezit, en noodzakelijkerwijze bezit, waarbij een sociaaldemocraat slechts een kindje lijkt met zijn tamme theorie. Hemelsbreed verschil ligt er tusschen dat katholicisme en het socialisme. Het libera lisme heeft ons zeker een heelen tijd be- invloed, hel socialisme heeft getracht ons te wurgen, hel heeft geen van beiden gebaat: als katholieken hebben wij den plicht, vol. ledig te zorgen voor elkaar, om Gods wil, ie streven naar het volkomen volbrengen van Gods voorschriften in de wereld, waar we leven. Voor ons komt het eenig en alleen aan op dc ziel, of het geld is, winst of macht, moet op den duur wijken. Voor ons bestaat als het hoogste op de wereld: de mensch, Gods beeld, broeder van den anderen mensch, ook Gods beeldal het andere kan slechts middel daartoe zijn. Het is één keer Pinksteren geweest, en dat blijft hel herhaaldelijk. Wee de wereld, als de menschen weer katholiek worden! <,De gouden keten, die Rome en Nederland bindt, zal door het Nederlandsch priester-college te Rome in glans en hechtheid nog toenemen" Paus Pius XI in Zijn toespraak tot de Nat. Nederl. Bedevaart, Giften worden aan ons kantoor te Rotterdam en aan onze Bijkantoren te Amsterdam, Den Haag, Dordrecht, Schiedam, Gouda en Pretoria- taan Rotterdam, tegen kwitantie gaarne in ontvangst genomen, alsmede per giro onder no. 11735 Rotterdam. Vorig bedrag 58.934.40 Nagekomen giften van de R.K. Jonge Werkgeversvereeniging, behoorende hij de op 24 Januari 1930 verant woorde 350 van Kring II en tezamen met deze som voor een bij zondere bestemming: J. P., Leiden 10. J. D., Den Haag 2.50 R. V., Den Haag 5. Chr. v. W., Breda 10. Gebrs. W., R'dam 10. H. J-, Tilburg 10. P. K., Maastricht 10. G. K., Maastricht10. J. M., Dordrecht20. N. N. te N25.— 112.50 Giften door bemiddeling van de R. K. Jonge Werkgevers; H. M., Breda f 10.— A. H., Breda 10.— J. v. Seh., Engeland11.35 Fr. E., Groningen100. H. J. H., Groningen10. N. N., Groningen 40. R. P., Groningen 25. N. N., Groningen 2. 208.35 L. H. te M10 X. Y. Z2.50 W. A„ Den Haag 2.50 J. P., Rotterdam 2.50 Totaal 59.272.75 MEVROUW ESTHER DE BOER VAN RIJK. Mevrouw Esther do Boer van Rijk viert heden haar 77sten verjaardag. Voor het komend seizoen is zij geëngageerd aan het Schouw- toonee! en reeds te beginnen met 15 Augustus zal zij bij dit gezelschap in een nieuw blijspel in het Centraal-Theater te Amsterdam op treden. Paters Redemptoristen Door deu HoogEerw. Pater Wouters, pro vinciaal der Redemptoristen zijn de volgende leeraren van Nijmegen verplaatst; Pater de Groot naar Zenderen, Pater Eijkemans naar Amsterdam, Pater Rijnsoever naar Den Bosch en de Paters de Klerk en Witte naar Roer mond. Benoemd zijn te Nijmegen Pater M. Mulders uit Vlodrop en Pater C. Moonen uit Stramproy. in he bisdom Haarlem Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Pastoor te Amsterdam (H.H. Petrus en Paitlus), den Zeereerwaardeh Hoog geleerden heer W. Nolet, die Professor was aan het Groot Seminarie te Warmond; en tot leeraar aan het Klein Seminarie IJageveld te Heemstede, den Weleèrw. Heer J. L. Bouman, die kapelaan was te Uitgeett,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5