ALGEMEEN OVERZICHT. KONINGSMOORD VERIJDELD De sociale Augiasstal GETEISTERD ITALIË Ontstellende ontdekking DINSDAG 29 JULI 1930 SENSATIONEELE ONTHULLINGEN VAN DE „LIBERTE" EEN HELSCHE MACHINE LAG GEREED DRONTHJEM VIERT FEEST VOLLE AUTOBUS TE WATER ARRESTATIE VAN COMMUNISTEN TE NEUKOLN „GEEN PAPISME" DE KONING ZET ZIJN BEZOEK VOORT PANIEK IN DE KERK DE STAKINGEN IN NOORD- FRANKRIJK VLIEGTUIG NA NOODLANDING VERBRAND DE ARBEIDSTOESTAND IN AUSTRALIË Politieke misdaad? I De chaos in China GROOTE LUCHTMANOEUVRES BOVEN LYON De spanning in Egypte Volgens den diplomatieken medewerker van de „Daily Tel.' moet Abbas Hilmi, de vroegere tbedive, die in 1914 wegens zijn anti-Engel- scke houding door Engeland werd afgezet, van den tegenwoordigen toestand gebruik willen blaken, om te trachten, weer op den troon te geraken. Afgezanten van hem moeten reeds te Lon den. aangekomen zijn en van sommige parle mentsleden de toezegging hebben ontvangen, dat zij de aanspraken van Abbas Hilmi zullen °nderzoeken. De regeering zal echter deze af gezanten van Hilmi noch officieel, noch par ticulier ontvangen. Het is nog onzeker, of Nahas Pacha van Abbas Hilmi als werktuig wil gebruik maken, °hl koning Foead ten val te brengen. De Egyptische regeeTing blijft nog steeds scherp optreden tegen de Egyptische nationa listen. Zoo is het den couranten verboden, den op- roep van Nahas Pacha, waarin tot nlet-beta- übg van de belastingen wordt aangespoord, te bubliceeren. Bladen, die dit verbod overtreden, borden door de politie terstond in beslag ge- bomen. De politie van de stad Cairo stelde een on- herzoek in iin 't gebouw van de Saadistclub, ivaar Vrijdagavond de geheime parlementsver gadering gehouden werd, om de exemplaren Tan het Wafdmanifest op te sporen, waarin hevel gegeven wordt, om geen belasting te be- talen en waarvan de publicatie in de pers werd ▼wboden. In het Engelsche lagerhuis heeft ondersecretaris van buitenlandsche ïaken medegedeeld, dat het totaal aan- tal slachtoffers van de onlusten in Egypte sinds 15 dezer bedraagt 26 dooden en 204 gewonden, terwijl bovendien 279 politieagenten werden gewond. Spreker was van oordeel, dat de vreemdelin gen voldoende bescherming genieten en dat het °nnoodig is, de Britsche troepen te doen in grijpen. De regeering lieeft het noodig geoordeeld, de Aiders der beide elkaar bestrijdende partijen ®tr t aansprakelijk te stellen, want ofschoon tte Egyptische autoriteiten rechtsstreeks aan sprakelijk zijn, berust toch tenslotte de verant woordelijkheid voor de bescherming der bui tenlanders op de Britsche regeering. Revolutie in Afg^onisfon-' Volgens berichten uit Peshawar zou in Afgha nistan 'n opstand tegen koning Nadir Khan bitgebroken zijn en moeten aanhangers van Dacha Sakaos, die verleden jaar op last van koning Nadir ter dood is gebracht, tegen Kaboel oprukken. Zij zouden tot in de nabijheid van Kaboel doorgedrongen zijn zonder tegenstand van de zijde van het leger van Nadir Khan te onder vinden, daar dit leger weigerde te vechten, om dat geen soldij wordt uitbetaald. Andere berichten melden echter, dat de op standelingen verslagen zijn. Voor een beslissing van Gandhi? Vooral van Engelsche zijde acht men de vooruitzichten om toit overeenstemming te komen, na Gandhi's onderhoud met de beide Hindoe-leiders, waaromtrent het diepste stil zwijgen wordt bewaard, tamelijk gunstig. Men neemt aan, dat Gandhi eenige waar- Vorsen van den vice-koning wil hebben, betref fende het inwilligen van zijn wenschen op het gebied der grondwet-herziening, alvorens te be slissen of hij al dan niet zal deelnemen aan de Hngelsch-Indische conferentie. De kranten, die echter nauw samenwerken m®t het Al-Indisch nationaal congres, be pleiten een versterking van het lijdelijk \er- en van de burgerlijke ongehoorzaamheids campagne. Ook de boycot-beweging wordt Voortgezet, onverschillig hoe het resultaat der onderhandelingen zal zijn. O© „Daily Telegraph" weet mede te deeleu 'fut de bespreking met Gandhi bevestigd wordt, evenals bet feit, dat Gandhi en mevrouw Nai foe een tegemoetkomend© houding aanemnen. De voornaamste tegenstand tegen het deel- hemen van Indische leiders aan de conferentie, Zou komen van de zijde van den jongsten Nehroe Jawaharlal. Gandhi zou als voorwaarde echter vier oischen hebben gesteld, n.l.: 1. Het aan de orde stellen van een nieuw ontwerp eener Indische grondwet, die in wezen heerkomt op volledige onafhankelijkheid; dit ontwerp dient op de komende conferentie aan ie orde te worden gesteld. 2 Intrekking van de zoutbelasting, verbod Van het schenken van likeuren en verbod van dep verkoop van buitenlandsche textielwaren. 2. Amnestie voor alle politieke gevangenen, *°0ira aan de burgerlijke ongehoorzaamheids- ^mpagne een einde komt. K Onderhandelingen over de overige elf kluten, die Gandhi vóór den aanvang der cam- ^She in Maart in een brief aan den onder- •j^'Pg heeft vastgelegd, na afloop der Ronde n-conferentie. Rolschewistische taktiek? p 's Litwinoff's eerste werk geweest om met rankrijk weer op goeden voet te komen? Het ®eft ©j- allen schijn van, want die Fransche ozant te Moskou, Herbette, die geruimen tijd 11 Frankrijk heeft doorgebracht, zal zich weder aar zijn post begeven. Officieel wordt verklaard, dat hij zijn vacan- 16 in Frankrijk heeft doorgebracht. Aanvan- nijk geloofde men echter, dat Herbette niet neer op zijn post zou terugkeeren, wat door den fan. partij, dat een veel verdere samenwerking noo dig is dan enkel die van enkele middenpartijen. Onafhankelijk van verouderde politieke leuzen en over alle verdeeldheid tusschen zwart-wit- rood en zwart-rood-goud heen wil de nieuwe partij de Duitschers vereenigen als een staats- v'olk. De Duitsche staatspartij staat op den bodem der grondwet en eert de staatssymbolen. In den geest van verantwoordelijkheid en zelfbestuur der natie, der politieke gelijkheid en sociale rechtvaardigheid voor alle burgers, wil de Duitsche staatspartij de politieke krach ten voor het welzijn en de ontwikkeling der republiek samenbrengen in een breed front, waarin de jonge generatie met gelijke rechten naast de tot hervormingen besloten ouderen strijdt. De Duitsche staatspartij zal het als haar eerste taak beschouwen, in den rijksdag die mannen te steunen die de dreigende financieele crisis vastbesloten met effectieve maatregelen keeren. Zij zal opkomen voor de ontwikkeling van het economisch leven op den grondslag van het particulier bedrijf, en voor de sociale bescher ming der natie tegen de uitwassen van het kar- teiwezen. De agrarische politiek moet de ernstige crisis in don landbouw helpen overwinnen, want de versterking van den Duitschen boerenstand be- teekent het behoud der Duitsche levenskracht. Do stichters van de Duitsche staatspartij heb ben verder voor 'n aantal vertegenwoordigers der pers, hun doel nog wat uitvoeriger uiteen gezet. Da grootmeester van de Jong-Duitscbe Orde, Mahraun, wees er op, dat de voorwaarden voor de stichting thans vermeld waren. Het jongere geslacht kon nu betrokken wor den in de politieke beweging, die noodig was, om het juiste middén te vinden tusschen socia listische experimenten en anti-sociale reactie. Thans trad, in tegenstelling met de belangen- en geldpolitiek, de staatsgedachte weer op den voorgrond. De leider der democratische partij, de vroe gere rijksminister Koch-Weser, verklaarde, al tijd het standpunt gehuldigd te hebben, dat de vereeniging niet tot stand kon komen via de partij-organisaties, en evenmin zonder de jeugd. Daarom was thans de sprong gewaagd, het zonder de partijen te doen. De staatspartij was dan ook geen fusie, of zooals wel beweerd werd, een gedaanteverwisseling van de demo cratische partijhet was een nieuwe formatie. By het opstellen van het verkiezingsprogram zou blijken, dat de jeugd aan 't front staat en dat de beweging door één gedachte gedragen wordt. Evenals de vorige spreker wees Koch-Weser er op, dat de beweging nog niet afgesloten is: voor ieder, die wilde meewerken zou gelegen heid zyn, naar bekwaamheid mede te arbeiden. „Doch met onderhandelingen van party tot partij laten we ons niet in". De spreker vestigde er de aandacht op, dat de bankier Melchlor en Nevent du Mont, de uitgever van de „Kölnische Zeitnung", uitdruk king hadden gegeven aan hun sympathie voor deze beweging. Het slotwoord werd gesproken door den voor zitter van de Februari-club, Winschuh, die zeide, dat de staatspartij de eerste stap was van de evolutie van 't partywezen, dat in zijn hul digen vorm door de vrienden er van als ver ouderd beschouwd werd. Op het oogenblik was slechts plaats voor een werkeiyk conservatieve party en een party met een doel als dat van de Duitsche staatspartij. Waar de huidige belangenpolitiek de nationale en economische belangen niet konden dienen, zou de staatspartij van de economische eischen de verbinding vormen naar de sociale. Hij ver-wachtte, dat van de volkspartij nog velen zouden overgaan naar de staatsparty. Pogingen tot overeenstemming met het be stuur van de volkspartij te komen waren ech ter mislukt, daar dit bestuur op het standpunt stond, dat eerst na de verkiezingen over nieuwe groepeeringen kon onderhandeld worden. Intusschen wordt er door de „Nat. Lib. Korr.", de officieele persdienst van de Duitsche volks partij, op gewezen, dat de aanvankelijk gemel de medewerking van de Duitsche volksparty aan de vorming dezer staatsparty een fictie is. De Duitsche volkspartij, zoo heet het, houdt vast aan haar pogingen, om een meer omvat tende samenwerking van partijen tot stand te brengen. De Hamburgsche bankier, De Melchior, laat tegenspreken, dat hij het manifest tot oprichting van de staatsparty mede onderteekend zou hebben. Naar d© „Germania" meldt, zyn thans, biyk- baar in verband met de stichting der Duitsche staatspartij, onderhandelingen begonnen tus schen den leider der Duitsche volksparty ©ener zijds en Treviranus en Schiele anderzydis. Verdere deserties uit het kamp van Hugem- berg hebben nog plaats. In een bestuurs vergadering van het kiesdistrict Oost-Saksen van de Duitsch-nationale volksparty deelde de voorzitter van de afdeeling Dresden mede, dat het afdeelingsbestuur eenstemmig besloten had, uit de Duitsch-nationale party te treden. Onder voorzitterschap van Gregor Straner heeft een vergadering van nationaal-sooiallstl- sche leiders plaats gevonden ter bespreking van den komenden verkiezingsstrijd. Volgens de „Völkische Beobachter" heeft Adolf Hitler daar verklaard, dat marxisme en bourgeoisie beiden verantwoordelijk zyn voor de aanneming van het Youngplan. Daardoor was het den nationaal-socialisten mogeiyk, met on- verbiddeiyke scherpte het offensief te openen tegen het geheels front der oung-partijen". Wanneer daarby de burgeriyke partijen ver dwenen, dan was dit niet het directe doel van den nationaal-socialistischen strijd, doch slechts een onvermydeiyke voorwaarde voor den laat- sten strpd. VERDACHTE SUJETTEN TIJDENS DE FEESTELIJKHEDEN OP IJSLAND GEARRESTEERD PARIJS, 28 Juli. (V.D.) De „Liiberté" bevat een bericht uit Kopenhagen omtrent een mis lukte poging, die gedurende het feesit van het duizendjarig bestaan van het ^parlement van IJsland te Reikjavik zou zyn gedaan, om een aanslag te plegen op het leven van den koning van Denemarken. Reeds te Kopenhagen had de koning ver scheidene dreigbrieven ontvangen. De afzen ders van de brieven waren te Reikjavik bekend en kolt voor het begin der feesten gearresteerd. Gedurende een deel van de feestelpkheden verbleef het vorstelijk echtpaar in een tent en weldra was de aandacht der politiemannen ge troffen op twee jongelui, die zich herhaalde malen in de omgeving van deze tent ophielden. Toen op den dag, dat de koning zyn rede hield, deze jongelui zich wederom op alle mo gelijke manieren in de nabqheid van den koning trachtten te dringen, besloot men hen te ar resteeren. Er werden geladen revolvers op hen gevon den, alsmede eenige handgranaten. By onderzoek in hun tent werd een helsche machine gevonden, waaraan de ontsteker echter nog ontbrak. In stilte werd het onderzoek voortgezet met het gevolg, dat twee andere mannen en een vrouw eveneens werden gearresteerd. Het zouden bekende persoonlijkheden zijn, die in het officieele en openbare leven van IJsland en zijn hoofdstad een vooraanstaande rol spelen. Zy schynen lid te zyn van een IJslandsche party, de vryheids-party die naar men weet, den bestaanden band die IJsland nog tot 1947 aan Denemarken verbindt, wil verbreken en in het algemeen fel anti-Deensch is. Voorts zouden deze leden in contact met Deen- sche communisten en zelfs met Moskou staan. De St. Olaf-feesten begonnen OSLO, 28 Juli (H.N.) Met groote praal zyn vandaag te Dronthjem de feesten ter eere van den H. Olaf begonnen, die 31 Augustus 1029 bij Nidaros (Drontbjem) in een slag het leven heeft verloren. Het hoogtepunt in de feestviering van van daag was de groote processie, waaraan alle bisschoppen van Noorwegen en 400 Noorsche geesteiyken, benevens verschillende hoogwaar, digheidsbekleeders uit Zweden, IJsland, en Denemarken, vertegenwoordigers van de evan gelische kerken uit Duitschland, Frankryk, en Engeland deelnamen. Ook de koninkiyke familie woonde de fees ten bp. Tevens werd vandaag het nieuwe schip van den dom ingewyd, waaraan men 25 jaar lang lieeft gewerkt. .te «en duur van zyn vacantie bevestigd scheen ©f zullen worden, Verkiezingscampagne in Duitschland Kooais gemeld, is uit de in Duitschland aller- 'Jen gehouden conferenties tot omvorming samenkoppeling van party'en reeds één j^euwe party thans te voorschyn gekomen: de uitsche staatsparty, waarin vooralsnog zullen .menwerken de democratische party en de 0 ksnatlonale Vereïnigung. Het "Wolfbureau constateert, dat de vorming tg1}"16 Duitsche staatsparty de ontbinding be- oms at van de democratische party, al zal deze finding pas geschieden na de verkiezingen, eim Zelïde g«lHt voor de Volksnationale Ver- di'la|Uï1^* ^oor de verkiezing zullen slechts ean- bartrfn Word€n gesteld van de Duitsche staats- J' geen afzonderiyke candidaten dus meer. ▼an "B- ztg- a-M-' meldt het bestuur buite nieuwe party gesplitst worden in een Kaofd!Parlementaire 'm'et Mahraun aan het Ifnnu L.en eea Parlementaire (met Dietrich en *v°ch-"Weser). een>(!rnieuwo partii Heeft, zooals aangekondigd, *ord™ep gepubliceerd, waarin den kiezers medegedeeld, welke redenen tot de vor- dezer party hebben geleid en welk pro- zi] zich gesteld heeft. ?©rann?,.he?ben gewezen °P het gevaar van een -PUnterlng der partijen betoogt de nieuwe De elfde Volkenbonds vergadering De minister van buitenlandsche zaken van China heeft aan het secretariaat van den vol kenhond reeds de samenstelling der Chineesche delegatie ter elfde volkenbondsvergadering me degedeeld. Uit deze mededeeling schijnt men wel te mo gen afleiden, dat China van plan is, op deze volkenbondsvergadering geen ondergeschikte rol te spelen, want de Chineesche regeering laat thans haar gezant te Washington de reis naar Genève maken, om hier als eerste gede legeerde van China op te treden. Met dezen gezant Wu Chao Chu zullen voorts medekomen als tweede gedelegeerde de gene raal Tsang Tsoping, gezant te Beriyn, en als derde gedelegeerde de gezant te Parijs Kao Lu. Generaal Tsang Tsoping is de vertegenwoor diger van China in de ontwapeningscommissie- Loudon en in de commissie voor arbitrage en veiligheid. Toen hü' in het begin van Mei voor de zitting dezer laatste commissie te Genève was, gaf hy aan de volkenbondsjournalisten reeds een verklaring af, dat China op een vas ten zetel in den volkenbondsraad aanspraak zou maken. Het wordt dan ook waarschyniyk geacht, dat de Chineesche delegatie in Septem ber a.s. althans in vertrouweiyke gesprekken met andere delegaties vooral dit punt zal be spreken. - Twee vrouwen verdronken APOLDA, 27 Juli (V. D.). Heden wilde de chauffeur van een volle autobus op de smalle brug over den Ilm te Mattstadt, hy Apolda, uitweken voor een motorrijder, met het gevolg, dat de autobus door de leuning te water schoot. Slechts met moeite slaagde men er in de in zittenden uit hun benarde positie te redden. Twee vrouwen bleken reeds te zyn verdronken, terwyi meer dan dertig personen gewond wer den. Wegens het zingen van verboden liederen en het dragen van verboden uniformen Naar uit Beriyn wordt gemeld zijn tijdens een demonstratie, die door de communistische party by gelegenheid van het wereldcongres van arbeiderskinderen en boerenkinderen in het stadion te Neuköln georganiseerd werd, acht en dertig personen gearresteerd en aan het „poliizeipraesidium" uitgeleverd. De arrestatie geschiedde wegens het zingen van verboden liederen en het dragen van ver boden uniformen. BOOT OMGESLAGEN Helaas nog niet geheel uitgebaggerd HOE SLECHT DE „MINDERE" KLASSEN BEHANDELD WORDEN KONING ALBERT LEGDE EEN KRANS by 't standbeeld van Leopold II, tydens het koloniale feest op d© Alntwierpsch© tentoonstel! ltng. SCHILDERIJ VAN REYNOLDS GESTOLEN EEN BUIT VAN 22.000 p. st. LONDEN, 28 Juli. (R.O.) Graaf en gravin Minto kwamen tot een ontstellende ontdekking, toen ze gisterenavond laat op huize Mayfair terugkeerden. Een beroemd schilderij van Reynolds was verdwenen. Een verder onderzoek bracht aan het licht, dat een parelcollier en andere juweelen van groote waarde uit de kamer van de gravin wa ren gestolen. Het totale verlies wordt geschat op twee en twintig duizend pond sterling. Het schildery stelde de eerste gravin Minto voor en is gemakkelijk door een vakman te identificeeren. Het doek was netjes achter het glas weggenomen en het glas zelf geheel intact gelaten. De Scotland Yard detectiven hebben de zware gouden lijst meegenomen, om eventueele vin gerafdrukken te bestudeeren. Een anti-katholiek relletje te Liverpool LONDEN, 28 Juli. (H.N.) Te Liverpool is het, naar de „Morning Post'- verneemt, gisteren in een bepaald stadsgedeelte tot opgewonden tooneelen gekomen naar aanleiding van het gerucht, dat de katholieke bisschop van de stad een bezoek zou brengen aan het kerkgebouw, dat in dit stadsgedeelte wordt gebouwd. Overal stonden opgewonden menschen het gerucht te bespreken en zelfs werden biljetten aangeplakt met de woorden: „geen papisme". Eerst langzamerband, toen bet gerucht on juist bleek, keerde de rust weder. Het was ech ter reeds tot herhaalde botsingen gekomen, waarby zoowel aan de zyde van de politie als van het publiek talrijke personen gewond werden. Werkloosheidsvacantie aan zee L o n d e n, 24 Juli 1930. Ofschoon Engeland nu al meer dan een jaar lang geregeerd wordt door een Labour kabinet dat meer dan een zyner voorgangers gedaan heeft voor de werkloozen zoowel als voor de werkloosheid, moet men niet denken dat de sociale Augias stal (want dat is, zooals een ieder weet, het „achteriyke" Engeland, verge leken by die landen waar veel dikkere hoeken geschreven worden over sociale vraagstukken) thans reeds geheel uitgebaggerd is. Helaas, steeds opnieuw hoort men van feiten en in cidenten waaruit blijkt hoe slecht de „mindere" klassen behandeld worden door de beruchte ka pitalistische maatschappy in Engeland. De „Daily Telegraph" maakt melding van een byzonder e'igeniyk geval te Blackburn, de geboorteplaats van James Hargreaves, den uit vinder van de spinmachine, en erger dan Jat van John Morley, Blackburn is het groot ste katoenweverscentrum ter wereld; het ex porteert zy'n calicoes, die men daar „dhooties" noemt, vooral naar Indië, maar gedeelteiyk ook dank zy John Morley gaat het slecht met de .dhooties", den export en Indië, en te Black burn heerscht dus veel werkloosheid. Wat bericht nu de correspondent van de „Daily Telegraph" te Blackburn Het volgen de: „Een groot aantal van Blackburn's werkloo zen, die de vacantie aan zee doorbrengen, keer den hier heden (Woensdag) in een stoet van motorbussen terug teneinde aan de arbeids beurs te „teekenen" opdat zij bun uitkeerin- gen zouden behouden. Vervolgens keerden zy weer naar hun vacantie oord terug. „De nieuwsgierigheid van het publiek in het centrum der stad werd ten zeerste gaande gemaakt toen vroeg in den morgen de ckars-h- bancs aankwamen van de Westkust met tal- ryke dozynen jonge menschen van beiderlei kunne. zy waren zeer opgewekt, en uit een cliar-ü- banc hing een plakkaat met het opschrift: „We ain 't going to work no more. By onderzoek bleek dat al deze personen werkloozen-uitkeeringen trekken. Ondernemen de char-h-bancs-elgenaars waren op het denk beeld gekomen bussen vroeg in den morgen te laten ryden, ten einde de dames en heeren in staat te stellen om negen uur in Blackburn te komen, dus vroeg genoeg om te „teekenen", Hiertoe zyn ze verplicht, daar zij anders hun uitkeeringen verbeuren. Velen van de vacantie- makers zyn slechts tydeiyk werkloos. „Na geteekend te hebben keerden zij in de zelfde wagens naar Blackburn en andere bad plaatsen terug; Vrydag, als het register op nieuw geteekend moet worden, komen zy weer". Commentaar is eigenlijk ov-srbodig. Maar is het niet gruweiyk dat werkloozen niet eens on gestoord vacantie kunnen hebben, en dat zy gedwongen worden zelfs dan hun gewone werk te verrichten. Hierdoor hebben zij ook als het ware geen andere keus dan hun vacanties door te bren gen in de badplaatsen van Lancashire, die bin nen het bereik van Blackburn liggen. Ik open dezen; brief nog even om mededee ling te doen van het bericht dat de British Airways op het denkbeeld gekomen zyn eenige malen per week vroeg in den morgen vlieg machines te laten loopen tusschen Monte Carlo, Nice en Cannes eenerzij ds, en de arbeidsbeur zen van Blackburn, Manchester, en eenige an dere centra der werkloosheidsindustrie ander- zü'ds, ten einde werkloozen, die hun vacantie aan de Cöte d'Azur doorbrengen, in staat te stellen vroeg genoeg in Engeland te zijn om te „teekenen". Onmiddeliy'k. nadat dit geschied is, keeren de machines werder naar Zuid-Frankrqk terug. DE ONLUSTEN IN BRITSCH-INDIE Een agent neergeschoten CALCUTTA, 28 Juli. (R.O.) Hedenmiddag werd een Britsch politie-sergeant, tydens zijn ronde in een bazaar, neergestoken. De toestand van den agent, die in den rug een wonde kreeg van eenige duimen diep, is ernstig. De dader wist te ontsnappen. HET OPRUIMINGSWERK VORDERT SNEL Geen inning van belastingen in het aardbevingsgebied ROME, 28 Juli (H. N.). Een gisteren door het ministerie van openbare werken uitgegeven communiqué zegt, dat de laatste 24 uren geen belangrqke wqziging in het cijfer der slacht offers van de aardbeving gekomen is. Het bergen der lijken is zoo goed als afgeloo- pen. Het schoren van de nog bruikbare en het neerhalen van de huizen, die gevaar opleveren, maakt goede vorderingen. De hoofdstraten der meest geteisterde plaatsen zijn reeds opgeruimd. De toevoer van levensmiddelen is over het algemeen voldoende, bqna overal zijn tenten en apothekerskasten verdeeld. De minister van financiën heeft bepaald, dat. tot nader order geen belastingen in het geteis terde gebied ingevorderd zullen worden en een hoofdinspecteur naar het gebied gezonden om de noodzakelijkheid van verdere maatregelen te bestudeeren. De verschillende autoriteiten hebben onder voorzitterschap van den staatssecretaris van openbare werken vergaderd om over de her stellingswerkzaamheden te beraadslagen. De koning zet zqn bezoek aan het geteisterde bezoek voort. Het noodweer in Noord-Italië TREVISO, 27 Juli (B.T.A.) De schade, dde door den orkaan werd veroorzaakt, is enorm. Men beschikt echter nog niet over nauwkeu rige gegevens. De bladen melden, dat het slechte weer in Italië nog steeds aanhoudt en dat daar ernstige overstroomingen plaats hebben. De oogst werd vooral beschadigd in de streek van Udine, en de Dolomieten. ROME, 28 Juli. (B.T.A.( Het stadje Villanova del Baptista is geheel en al verwoest. Het wees huis stortte in en ongeveer twintig van de kin deren, die hier verbleven, kwamen om het leven. De koning, die te Rome is teruggekeerd, schonk 100.000 lire voor de slachtoffers van de aardbeving. ROME, 28 Juli. (N.T.A.) Uit bet aaTdbevings- gebied, waar de hulpactie thans in vollen gang is, heeft zich een merkwaardig geval van mas sale suggestie voorgedaan. Te Avella bevonden zich ongeveer honderd menschen in een kerk ter bijwoning van een dankdienst toen door een onverklaarbare reden de menigte plotseling den indruk kreeg, dat er een stuk van het dak van het schip van de kerk neerviel. Er brak een paniek uit en allen stortten zich naar den uitgang. Verscheidene menschen werden gewond, van wie enkele ernstig. ROME, 28 Juli (H.N.) Ook vandaag heeft de ïy'st van verliezen, door het ministerie van openbard werken gepubliceerd, geen noemens waardige veranderingen ondergaan. Het op- ruimingswerk wordt onvermoeid voortgezet. Teneinde nieuwsgierige te weren, is een by- zondere vergunning noodig, om het door de aardbeving geteisterde gebied te kunnen be treden. De aartsbisschop van Genua en de kardi naal-aartsbisschop van Napels hebben in ver band met de aardbeving een herderlqken brief tot hun geloovigen gericht, waarin zij er op wqzen, dat de aardbeving wellicht is een waarschuwing en een straf des hemels voor der menschen lichtzinnigheid en een aanspo ring tot inkeer en boete. Geen slachtoffers BERLIJN, 28 Juli. (W.B.) Op weg van Chem nitz naar Berlün moest vanmorgen om 11.10 het verkeersvliegtuig D. 1922 een noodlanding maken in de omgeving van Jüterbog. Een der vier inzittenden liep lichte snywon- den aan een hand op, de overigen bleven onge deerd, Het vliegtuig zelf werd door brand Ver nield. DE OVERSTROOMINGEN IN BR.-INDIE KARATSJI, 28 Juli. (R.O.) De overstroomin gen breiden zich thans uit over geheel Opper- Sind en vormen een ernstige bedreiging voor Shikarpur. Vyftienduizend dakloozen zijn met speciale treinen naar Sukkur en Karatsji vervoerd. DE R. 100 NAAR CANADA LONDEN, 28 Juli (H.N.) Volgens een mede deeling van het Engelsche luchtvaartminis terie zal het luchtschip R 100 vannacht om half 4 starten voor de vlucht naar Canada. Het zal zijn weg over Noord-Ierland nemen. In een windhoos geraakt BREMEN, 28 Juli (V. D.). Gisteren raakte in de nabüheid van Lankenau een boot, waar in negen personen gezeten waren in een wind hoos en sloeg om. Zeven personen konden worden gered, doch de eigenaar van de boot en één der inzittenden verdronken. Het ongeluk is waarschyniyk veroorzaakt FAMILIEDRAMA Te Gleiwitz heeft een 22 jarige werklooze zqn moeder, zqn verloofde, met wie hij dezer dagen in het huwelqk zou treden en een bui- tenechteiyk kind door revolverschoten gedood en daarna zich zelf zulke zware verwondingen toegebracht, dat hy daaraan is overleden. Twintig procent loonsverlaging in 't vooruitzicht MELBOURNE, 28 Juli. (R.O.) Het hoofdbe stuur der Australische arbeidersvereeniging heeft baar ledau aangeraden^e beslissing te aanvaarden, waardoor de loonen, aandeelen enz. tot en met twintig procent verminderd worden. Het hoofdbestuur behoudt evenwel den ar beiders het recht voor, om hoogere tarieven te bedingen. Deze beslissing voorkomt echter waar schyniyk ernstige ongeregeldheden in de indu strie. STORM BOVEN TURKIJE MISLUKTE FILMOPNAME TIJDENS EEN STIERENGEVECHT Uit Sevilla wordt gemeld, dat zeven film acteurs tydens het vervaardigen van een film opname van een stierengevecht in de arena door een stier werden aangevallen en min of meer ernstig werden gewond. Gepaard met hagelbuien ANGORA, 28 Juli. (B.T.A.) In den afgeloopen nacht heeft een wervelstorm, gepaard met ha gelbuien, boven Adrianopel gewoed. De mina retten van de moskee van Selimia werden ge deeltelik die van andere moskeeën geheel ver woest. Talrijke huizen werden vernield. De telefo nische verbindingen zqn verbroken. Er vallen geen persoonlijke ongelukken te betreuren. Bloedige botsingen te Rouaan PARIJS, 28 Juli. (H.N.) Te Rouaan, is bet gisteren tot een hevige botsing tusschen politie en arbeiders gekomen. Op een plaats, waar bouwwerkzaamheden worden uitgevoerd, wierpen de arbeiders een barricade op en bestookten van daaruit de poli tie, die tenslotte van haar revolvers gebruik maakte. Aan beide zijden werden verschillende personen gewond. Verscheidene arbeiders zqn in hechtenis genomen. Fascistische officier vermoord ANARCHISTEN-ARRESTATIES TE PARIJS In een der voorsteden van Parijs, arresteerde de politie gisteren vqf en zestig anarchisten, die een door het Spaansche anarchistische co mité georganiseerde bqeenkomst bielden. DE DUURTE IN FRANKRIJK Voortdurende stijging der brood- en vleeschprijzen PARIJS, 27 Juli. (W.B.) In' geheel Frankrijk zouden de pryzen van het brood van den 26sten Juli af met ongeveer een zesde verhoogd wor den. Ook het vleesch is duurder geworden. Op grond hiervan heeft de Fransche regee ring maatregelen getroffen, om te voorkomen, dat de prijzen van meel en brood nogmaals zul len stqgen. Het was namelijk te voorzien, dat deze prqzen nogmaals verhoogd zouden wor den. Met twee dolksteken gedood MILAAN, 28 Juli (H.N.). In de huurt van Clarette is een officier der fascistische militie, Orazio Porcu genaamd, door een onbekende met twee dolksteken gedood. Men vermoedt, dat men met een politieken moord te doen heeft. Nantsjang vermeesterd De communistische bedreiging alarmeerend geworden PEKING, 28 Juli. (R.O.) Volgens officieele berichten uit buitenlandsche bron is de com munistischs bedreiging alarmeerend geworden. Een krachtig gewapende roode strijdmacht zou Nantsjang in de provincie Kiangsi hebben vermeesterd, terwijl een effectief van 10.000 goed gedisciplineerde manschappen een aanval doet op Tsjangsja in de provincie Hoenan, na de regeeringstroepen twee nederlagen te hebben toegebracht. Britsche en Amerikaansche kanormeerboo ten hebben de buitenlanders te Tsjangsja aan boord genomen. PARIJS, 28 Juli. (V.D.) Boven Lyon zullen morgen groote luchtmanoeuvres plaats vinden, die ten doel hebben te onderzoeken, welke mo gelijkheden tot het nemen van afweermaatre- gelen een groote stad heeft tegen een aanval met gasbommen. Er zullen bij deze manoeuvres geheel nieuwe afweermiddelen gebruikt wor den, waaromtrent tot nog toe alle büzonder- heden streng geheim zijn gehouden. STRENGE WINTER OP HET ZUIDELIJK HALFROND WELLINGTON, 28 Juli. (R.O.) Er heerscht een strenge winter op de twee eilanden. Op sommige plaatsen zag men voor het eerst sinds dertig jaar weer sneeuw. IN 'T LAND DER HITTEGOLVEN Het record geslagen CONWAY (Arkansas), 28 Juli. (N.T.A.) De stad Conway behaalde heden het record, de heetste plaats in de Vereenigde Staten te zqn. De thermometer wees, naar officieel werd vastgesteld, 113 graden Fahrenheit aan. LONDEN, 28 Juli (H.N.) De Oostkust der Vereenigde Staten wordt door een nieuwe hittegolf bezocht, zoodat weer temperaturen van 43 graad Celsius zijn geregistreerd. Verschillende districten worden ook door een groote droogte bedreigd, zoodat de oogst reeds aanmerkelijk schade heeft geleden. DE ROMEINSCHE CONGREGATIES Worden in één gebouw ondergebracht VATICAANSTAD, 27 Juli (B.T.A.) Ds H. Vader heeft besloten de Romeinsche congre. gaties in één gebouw ouder te brengen Dit zou worden opgericht aan den anderen oever aan den Tiber bij het naleis van den H. Callixtus Transtevere, dat" deel uitmaakt van het Paase- ïyk gebied sinds het verdrag van Lateranen en exterritoriale privilegies bezit. .»a A

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 9