WAAR DE AARDE BEEFDE H 1 m Het zwaar geteisterde Ariano di Pugiia DE KERKELIJKE EENHEID IN ENGELAND KPHIBHpi Het eeuwfeestschrijven van het Belgisch Episcopaat "Rl V ff DONDERDAG 31 JULI 1930 rüw 4- fi FRANKRIJK GEREED VOOR DEN OORLOG OVERVAL OP EEN AMBTENAAR DE WERKLOOSHEID IN AMERIKA MU550LINIP EEN ACHT VOL VERSCHRIKKING (Van onzen H-correspondent.) Ariano dl Puglia, 26 Juli. Het is een aanblik, dl© aan een oorlog doet denten. Alsof er een stad Is leeggestroomd, ©en stad, weiter bevolking nergens onderdak beeft kunnen vinden en nu maar in bet open veld legert, ln afwachting van hulp. Overal langs den weg schemeren tenten tus schen het bestofte geboomte. Maar wat voor tenten Soms is het een wagen, waarvan aan weerekanten stukken zeil afhangen, aldus be schutting leverend aan een heel gezin. Soms zijn het enkele palen, tusschen twee boomen bevestigd, die tot steun dienen aan een bonte verzameling van doeken, vloermatten en plan ken. iln meestal staat naast zulk een tent een half ineengestort huis. Nu eens is de voorgevel als het ware er van afgestroopt, dan weer blijkt het dak weggeschoren. I>euren en vensters zijn uit hun fatsoen gerukt. We bevinden ons Intus- Bchen nog slechts op den landweg, die naar Ariano dl Puglia voert. Het zijn maar afzonder lijk staande boerenhuisjes, die we hier zien De chauffeur waarschuwt zijn passagiers: attenzione, ATiano di Puglia. OpgeletWe rijden door een opgaande straat, waarlangs alleen nieuwe huizen staan. Deze zijn bijna niet beschadigd. Doch spoedig bereiken we het eigenlijke stadje met zijn steil stijgend en dalend stratennet. Het puin komt ons tegemoet; elk huls is verminkt. Gescheurde daken, gescheurde mu ren, gescheurde plafonds. Telkens biedt een weggevallen gevel ons een blik in een binnen huisje. Een tafel, een bed, een paar stoelen, enkele heiligenplaatjes tegen den muur, soms een kruisbeeld. Geen bewoners echter. Het is op elke verdieping levensgevaarlijk. Overal moeeten muren worden gestut, opdat ze door hun val het verkeer niet onmogelijk zullen maken. Er is een huis, welks toegangsdeur in een is geperst, zoodat de bewoners door de vensters moesten ontvluchten. Een enkelen keer lijkt het, alsof een pand totaal onbescha digd is, maar binnen blijkt het een chao3 van meubelen, balken en puin. Zoo is het heele stadje, welks bewoners in de openbare gebou wen kampeeren, voorzoover ze althans niet dood of gewond naar elders werden gevoerd of naar de groote steden als Napels en Foggia zijn getrokken, naar hulpvaardige en gast vrije familie of hekenden. Ariano di Puglia telt op zijn minst honderd dooden. Honderd dooden in nog geen minuut tijdToch nog niet zoo'n groot getal als ln andere stadjes. De voorloopige opgave geeft voor Villanova del Battista vier honderd doo den aan, evenzoo voor A^uilonia en voor Lace- donia twee honderd dooden. Het aantal gewon den wordt in Ariano di Puglia op ongeveer twee honderd geschat. Langs de zwaar beschadigde kerk komen we op het voornaamste pleintje van het stadje Hier is eenig vertier, niet het minst door groepen, soldaten van allerlei wapens: infante risten, bersaglieri en fascistische militie. De meesten hebben gescheurde uniformen. Ze hebben allen in de puinhopen gewerkt, op zoek naar slachtoffers. Nu hebben ze nog slechts de wacht bij de ingangen van wegens op in storten staande huizen gevaarlijke straten. Vertellen kunnen ze niet veel. Ze zijn van het Napolitaansche garnizoen, werden hierheen ge dirigeerd, hebben overal hulp verleend, maar hadden geen tijd om de menschen te onder vragen. Alles moest snel gaan, want er kwam materiaal te kort in de eerste uren. Het is een geluk geweest voor het gebied, waar de aardbeving woedde, dat het door gar- zoensplaartsen omgeven is en dat in deze gar nizoensplaatsen, zooals b.v. Napels en Caserta slechts betrekkelijk geringe gevolgen van de aardschokken warden ondervonden. Daarcloo niet zoo groot is als b.v te Melfi, waar dit, ofschoon nog geen cijfers bekend zijn gemaakt, tegen de vijf honderd of meer moet beloopen, is in het bijzonder te wijten aan het feit, dat de meeste huizen weliswaar zwaar beschadigd zijn en daardoor onbewoonbaar werden, maar niet ineen stortten .hetgeen te Melfi wel ge beurd is. Daar zijn twee wijken praetiseh met den grond gelijk gemaakt. Ondertusschen, het is al erg genoeg. Overal, waarheen we gaan, ontwaren we een droevig beeld van verwoesting. Als we een groepje men- scben naderen, staan we plotseling voor een eerwaardige gestalte: den bisschop van Bene- vcnto, die gekomen is, om zijn zwaar beproefde diocesanen moed in te spreken. Het is aandoen lijk te zien, hoe de menschen hem dankbaar, volgens 's landsgebruik, de handen kussen. Z. D. H. wordt begeleid door een kolonel, door een fascistisch officier en den podesta van het stadje. Het gezelschap levert een treffend beeld van de eendrachtige samenwerking, die allen en alles in het verwoeste gebied heeft ver- eenigd, ter leniging van den materieelen en geestelijken nood. We keeren na onzen triesten inspectietocht naar het pleintje terug, waar juist een aantal militaire camions met dekzeilen zijn gearri veerd. Ze worden afgeladen en weder met wat schamel huisraad beladen. Het behoort aan lie den toe, die tenslotte besloten hebben, hun ge boortestadje te verlaten en er misschien nooit meer terug zullen keerenWat dit voor hen beteekent, kan men beseffen, bedenkend, dat de bevolking, ondanks vroegere, ernstige aardbevingen, die toch evenzoovele waarschu wing waren en ondanks de nabijheid van uit gedoofde vulkanen, als de Vulture, steeds trouw is gebleven aan deze streek, die Waarlijk geen land van melk en honing is Het is tijd voor ons, om dit oord van droefe nis te verlaten, na een bezoek aan de begraaf plaats met haar talrijke versch gedolven gra ven. De auotbus is reeds overvol en brengt In woners van Ariano, die reeds elders een onder dak vonden en even terugkeerden, om te zien, hoe de zaken stonden, naar het station. Enkelen zijn er ook, die het stadje verlaten, teneinde een dierbare(n) gewonde te Benevento of te Napels te gaan bezoeken. Stille beru~' 'ng staat op hun gezichten te lezen, maar ook '11e wan hoop bij een enkele. Een man met twee kleine jongens zit verslagen in een hoek. Af en toe bedekt hij zijn betraande oogen met een paar ruwe handen. „O, quando muore „O, als ze toch sterftzucht hij telkens met een aangrij pende tragiek in zijn schorre stem. Zijn vrouw ligt in een ziekenhuis te Napels, zwaar gewond. Terwijl de vader als een toonbeeld van ellende en schier wezenloos tusschen pakken en man den zit, vechten de jongens kibbelend om de flesch water, die moet dienen voor de reis, maar waaruit ze nu reeds allebei tegelijk willen drin ken We zitten naast een grijsaard, die met zijn dochter naar familie in Rome trekt. Zijn huis is heelemaal verwoest en hij zou liever niet naar Rome willen. „De eerste dagen" zegt hij, „ben je welkom, maar dan Dan mompelen ze steeds luider: „Of die oude kerel met z'n doch ter nooit weggaat Iemand spreekt hem moed in. De staat zai tusBchenbeiden komen en helpen. Zijn huis zal weder worden opgebouwd. „De staatde staatantwoordt de grijsaard bitter, „die zegt dat het heel erg is en doet verder niets". Maar nu krijgt hij een ernstige vermaning. Tegenwoordig is het niet meer de oude staat. De nieuwe, fascistische staat laat het niet bij woorden. En de regeering heeft nu reeds ver klaard, dat er geen barakken zullen worden gebouwd, die een noodtoestand van jaren in het leven zouden roepen, maar dat zoo gauw moge lijk nieuwe, moderne, tegen aardbevingen be- stande huizen zullen worden gebouwd. „Ik hoop het, ik hoop het!" antwoordt de grijsaard twijfelend en vervalt daarna ln som ber gepeins. Terwijl we Ariano verlaten, begint de lucht te betrekken. Diep-zwarte wolken bedekken het uitspansel en schijnen op de heuveltoppen neer te vallen. Onweer op komst. „Ook dat nog!" hoor ik schamper zeggen. Het blijft droog, tot we het stationnetje bereiken, waar allen ijlings ER WORDT SPOED ACHTER GEZET Tegen Rome? (Van onzen correspondent.) Londen, 23 Juli 1930. een schuilplaats zoeken in een berghok, dat den konden, zoodra de ernst van de ramp bekend stationschef tot bureau dient, nu het stations gebouw half verwoest is. Op hetzelfde oogen- blik breekt een ware zondvloed los. Arme men schen, die thans in tenten levenEen half uur lang zwiept een striemende regen. In dien regen daagt de trein op. Ik moet tien pas sen loopen en ben doornat De trein is vol met lieden, die het verwoeste gebied verlaten. Huisgezinnen. Moeders met kleine, angstige kinderen. Ouderen en jongeren, die voor het eerst van hun leven in een trein zitten en naar de groote, vreesaanjagende, on bekende stad gaan. Gewonden ook. Licht-ge- wonden, die zich zelf kunnen helpen. Sommi gen komen van Melfi en ze vertellen, dat het daar gisteren reeds ontzettend geregend heeft werd, alle beschikbare manschappen, speciaal Roode Kruissoldaten, direct naar de diverse stadjes en dorpen worden gezonden, waardoor de hulpverleening aanmerkelijk aan doelmatig heid won. De bevolking, geheel overstuur door den ondervonden sohrik en door den in de open lucht doorgebraehten nacht, in angstige afwachting van nieuwe verschrikkelijkheden, wefrd door de komst der troepen eenigszins gerust gesteld en het aangevoerde materiaal maakte het mogelijk, ook dkèr hulp te ver- leenen, waar de menschen niet onmiddellijk in staat waren geweest, het puin op te ruimen, om ingesloten slachtoffers -te bevrijden. Het is nu volmaakt rustig in Ariano di Pu glia. De enkele winkels en huizen die niet of slechts licht beschadigd werden, zijn gesloten. De twee hotelletjes van het stadje liggen half in puin. Het heele vertier is op het voornaam, ste pleintje gecentraliseerd. Daar bevinden zich de verschillende militaire commando's, de bu reaux voor hulpverleening en approviandee ring. Hier groept de rest van de bevolking bijeen, nieuwsgierig naar nieuws uit andere plaatsen, nieuws, dat allesbehalve opwekkend is. Het aantal dooden stijgt immers met het uur. Wat de menschen overigens te vertellen hebben, Is eveneens weinig opwekkend en uit alles spreekt de bezorgdheid voor de toekomst. Men is immers nog steeds aan den weder opbouw van Massina bezig. Over den aardbevingsnacht spreken ze eigen lijk liever niet. Waartoe dient het, al die ellen de weer op te halen? En bovendien, er valt weinig over te vertellen. Het was slechts een oogenblik, maar een oogenblik van ontzettende vertwijfeling. De wereld leek te vergaan. De aarde schudde en beefde. Toen een gekraak en een gegil van alle kanten. Niemand wist pre cies wat er gebeurde Iemand vertelt, dat zijn buurman, wiens huis ïrijna niet beschadigd werd, uit louter schrik wan het balcon sprong. Hij ligt nu ergens met een gebroken been In een ziekenhuisVoor al voor de vrouwen was het iets vreeselijks. Ze hebben een moeder gevonden, die levend onder een balk bekneld lag, met twee kinderen dood ln haar armen. De aardbeving vond om tien minuten over êénen 's nachts plaats, zooals de klok van het gemeentehuis, die op dit tijdstip stil is blijven staan, nog steeds aanwijst. Nadien dorst aan hankelijk geen mensch de plaats verlaten, waar hij een toevlucht had gezocht. Iedereen ver krachtte nieuwe schokken en was bang voor kallend gesteente, dat inderdaad ook de meeste Machtoffers heeft gemaakt in de nauwe, kron kelende straatjes. Maar het was een roepen en een schreeuwen van namen. Vaders riepen hun kinderen, mannen hnn vrouwen, die geen antwoord gaven en nu voor al-tijd zwijgen. Tenslotte gingen velen op zoek naar hun dier baren en de tooneelen, die volgden, laten zich plet beschrijven. Dat het aantal dooden in Ariano di Puglia Een boeteprediker gearresteerd ROME, 29 Juli (V.D.) Zooals reeds gemeld werd, heeft de regeering besloten, een som van 100 millioen lire uit te trekken voor den weder opbouw der verwoeste gebieden. Bijna de geheele som zal worden besteed voor den bouw van nieuwe huizen, die alle van een type zullen zijn, dat volgens berekeningen aardbevingen zal kunnen doorstaan. Zij zullen niet hooger dan een verdieping worden opgetrokken. Alle krachten zullen worden ingespannen, om de herstelwerkzaamheden voor den komenden winter gereed te hebben. In sommige gevallen zullen geheel nieuwe dorpen moeten worden gebouwd, hetgeen zal geschieden op korten afstand van de puinhoopen, die voor een-ige dagen nog de dorpen vormden. ROME, 29 Juli (V.D.) Te Napels werd door de politie een 25-jarige spoorweg-employé ge arresteerd, die temidden van een groote massa belangstellende vrouwen allerlei rampen stond te voorspellen en boetedoening predikte. De polltleprefect van Napels heeft bepaald, dat een ieder, die het waagt dergelijke geruchten in omloop te brengen onmiddellijk gearresteerd moet worden. Te Benevento heeft een bejaarde man, die tijds de aardbeving zün verstand had verloren, een jongeman doodgeschoten, dien hij zonder eenigen grond aanzag voor den minnaar van zijn vrouw. Toen de carabini-ri daarop zijn wo ning omsingelden, schoot hij zün vrouw eer3t dood en bracht vervolgens zichzelf door een doodelijk schot om het leven. Het reeds gebubliceerde bericht van den mi nister van openbare werken verklaart, dat In vele gemeenten het dagelijksch leven zijn nor malen gang herne3mt. Na zijn terugkeer heeft de koning een on derhoud gehad met Mussolini, waarin hij met hem van gedachten wisselde over de door hem opgedane indrukken. De Duce heeft persoonlijk een bedrag van 30.000 Lire voor de geteisterde gebieden beschikbaar gesteld. Heden is te Rome het eerste transport wees kinderen aangekomen uit het aardbevingsge- bled. Al deze kindei en zullen, in de h-oofdstad verzorgd worden. De „Daily Telegraph" spreekt van de moge lijkheid, dat de Lambeth-conferentie de laatste zal zijn. en dat in de toekomst Anglikaansche bisschoppen met orthodoxe bisschoppen in oecumenischen raad zullen bijeenkomen. Zóó groot zou dan de vooruitgang zijn, welke de beweging ten gunste van Christelijke een heid gemaakt heeft. Maandag hebben de patriarch van Alexandrië en de andere gedelegeerden van de orthodoxe kerken in het Oosten Londen verlaten, en met hen en met de vertegenwoordigers van de kerk in Servië en Roemenie heeft de commissie voor Christelijke eenheid, onder leiding van den bis schop van Gloucester, onderzocht in hoeverre de vriendschappelijke betrekkingen tusschen de Anglicaansche en orthodoxe kerken versterkt kunnen worden. Gelijk in zulke gevallen ge bruikelijk is, heeft de commissie prachtige vor deringen gemaakt, en (ik citeer de „Daily Tele graph") „het is niet te veel indien men ver wacht, dat als resultaat volmaakte inter-com- raunie tusschen de Anglikaansche en orthodoxe kerken veel nader tot practlsche verwezenlij king gebracht zal worden dan kort geleden mo gelijk zou geschenen hebben". Mooi gezegd Het komt neer op: het is mo gelijk, dat waarschijnlijk ten naasten bij onge veer dit of dat bijna misschien gebeuren zal. Het blad kondigt de dingen aan met een bijna ontstellende bruuskheid, In den oecumenischen raad zouden bovendien nog de oud-Katholieke diocesen van Nederland, Duitschland, Zwitserland, Oostenrijk, Tsjecho- Slowakië en Kroatië vertegenwoordigd zijn. Dit zal den raad dus nog oecumenischer ma ken. want alleen in Nederland bedraagt het aantal „oud-Roomschen" niet minder dan bijna elf duizend. Wanneer alles, wat misschien gebeuren zal, ook werkelijk heusch gebeurt, dan zal (ik ci teer thans uit een hoofdartikel van de „Daily Telegraph") de Christenwereld ten slotte nader bij komen tot een zoodanige mate van eenheid als niet bestaan heeft sinds het groote schisma tusschen Oost en West In de twaalfde eeuw. Het feit, dat reeds schikkingen getroffen zijn voor het houden van een Pan-Orthodoxen raad te Mont Athos is van de grootste beteekenis, want het is meer dan duizend jaren geleden, dat al de bisschoppen van de Oostersche kerken bij eengekomen zijn. De veronderstelling, dat in de toekomst de Lambethconferentie vervangen zal worden door een oecumenische conferentie van bisschoppen van de Anglicaansche, Oostersch- orthodoxe en oud-Katholieke kerken moge ver bluffend schijnen (ja, ik wist niet wat ik hoor de Corr.), maar zij kan zeker niet als on mogelijk worden verworpen. (O, dat klinkt al weer minder woestCorr.) Gedurende vele eeuwen heeft de wil tot eenheid niet bestaan, maar nu deze (wil) teruggekeerd is, en de schande van gescheidenheid beseft wordt, zou er een vermetel man toe noodig zijn om te wa gen een categorische (zie vlootconferentie Corr.) grens te stellen aan wat de toekomst op dit gebied wellicht bevat." Of deze beeldspraak Anglicaansch dan wel oud-Katholiek is, zou ik niet kunnen zeggen, maar orthodox lijkt ze mij in geen geval. Tenslotte nog de mededeeling dat (naar het blad verneemt) „de mogelijkheid van hereeni- gïng met nonconformïstische gemeenschappen in het binnenland eveneens aanmerkelijk groo- ter geworden is." Napoleon had eens een ambtenaar ontboden om hem in te lichten omtrent den stand van den aardappel-oogst. De ambtenaar hield een be toog, dat ongeveer twintig minuten duurde. De keizer bedankte hem en vroeg: „Wilt U me nog even zeggen, hoe het met den aardappelen oogst staat Hieraan dacht ik, toen ik in de „Daily Tele graph" en de „Morning Post" de vier kolom men doorworsteld had, waarvan een groot deel ingenomen wordt door een „gezaghebbende ver klaring". Toen het Frankrijk gedurende den oorlog slecht ging, maakten ze van generaal Joffre een maarschalk. En nu wil men van de Lambeth conferentie een oecumenischen raad maken. Dit alles, en veel meer nog, lijkt eenigszins wonderlijk, wanneer men het beschouwt in ver band met den toestand, waarin de Anglicaan sche kerk verkeert. Wanneer men een kerk, die in alle richtingen verdeeld is, en een andere kerk, die ook in al lerlei richtingen verdeeld is, vlak naast elkaar plaatst, krijgt men dan eenheid Wanneer men de scherven van een gebroken glas, en de scher ven van nog een gebroken glas naast elkaar legt, krijgt men dan een heel glas Neen, men krijgt de scherven van twee gebroken glazen. Dit ziet men toch gemakkelijk in, zelfs waan neer men tot de weinige leeken behoort, die geen theologen zijn. Maar er zijn eenige regels in bovenbedoelde „gezaghebbende verklaring", die ons eenigszins opweg kunnen helpen. Ik ontleen ze aan de „Morning Post". „Een krachtige stoot is gegeven aan de alge- meene beweging voor hereeniging onder niet- Romanisten (en, men lette wel, in belangrijke Roomsch-Katholieke kringen) door de weder opleving van de politieke activiteit van het Va- tlcaan, zooals deze blijkt uit het Mussolini-ver- drag en het Malta-geschil. Tusschen het Vaticanisme en het Anglo- Saxonisme bestaat hetzelfde fundamenteele ge schil, dat leidde tot het groote schisma met de Oostersche kerken in de dagen van Eduard den Belijder en, vijfhonderd jaren later, tot de hervorming. Het Vaticanisme stelt vast dat de vrijheid van het individu een herroepelijke gift is van een goddelijk ingesteld centraal gezag, en dat niets wettig is dat niet aldus veroorloofd Is. 1) Het Anglo-Saxonisme daarentegen komt op voor hetgeen lijnrecht hiertegenover staat voor de Grieksche politeia (staatsregeling) in tegenstelling tot de Latijnsche n.l. dat „de glorierijke vrijheid van de zonen van God" de gave is van den Heiligen Geest, door Dezen overeenkomstig Zijn wil verschillend verdeeld, en dat alles wettig is wat niet verboden is door de algemeene inwilliging van de Kerk vap Christus. De eene postuleert een geestelijk rijk; de andere een geestelijke republiek. Met het oog op de hernieuwde poging om het eerste te her stellen. is het niet onnatuurlijk, dat al datgene, wat hen verdeelt, een bijzonderen tegenzin moet inboezemen aan allen, die de andere op vatting huldigen van de broederschap in Chris tus, en dat zij ernstig verlangen naar eenheid in geloof en geloofs-uitoefening." Er bestaat dus veTband tusschen Mussolini en lord Strickland eenerzijds en de hereenigings- pogingan anderszijds. Interessant, gelijk meer verwarde dingen Want wanneer wij dit ont warren, dan is het duidelijk dat de energie, welke plotseling echter de actie voor z.g. een- DE PRINS VAN WALES arriveert op het vliegveld te Brussel, vanwaar hij een be zoek brengt aan de tentoonstellingen van Luik en Antwerpen heid wordt gezet, haar oorzaak niet vindt in een vurig verlangen naar die eenheid zelf, maar in vrees voor wat aangeduid wordt als „Vati canisme". En wat voor eenheid doorgaat, is dus in werkelijkheid niets anders dan een hond genootschap, gelijk in een oorlog bondgenoot schappen gesloten worden, niet omdat de bond- genooten zooveel van elkaar houden, maar om dat ze zoo gezellig het land hebben aan den vijand Móói is dat 1) Ik ben nog altijd niet meer theoloog dan een paar dozijn regels hooger, maar in mijn kwaliteit van „Vaticanist" weet ik toch, dat dit in flaganten strijd met de waarheid is. Niets is wettig dat door het „goddelijk ingesteld cen traal gezag verloden is. Maar dit is heel iets anders. Verkeert het individu in twijfel, dan vraagt hij of iets veroorloofd is, maar bedoelt hiermede of iets „niet verboden" is. LUCHTMANOEUVRES TE LYON Verweer tegen gasaanvallen Omtrent de manoeuvres te Lyon, welke ten doel hebben, de bevolking voor te bereiden op gasaanvallen van vijandelijke vliegers, wordt gemeld, dat het der hoorstations geregeld geluk te, de nadering van de vijandelijke vliegers vast te stellen en de stad te alarmeeren. Het bleek echter ook, ondanks de krachtige afweermaatregelen van de verdedigende vlieg tuigen, niet mogelijk alle vliegers te beletten de stad te naderen. Vooral als de vijandelijke vliegers op een hoogte van 3000 M. vlogen, slaagden zij er in de stad onbemerkt te naderen, en bommen te laten vallen. Omtrent het succes van de maatregelen tot bescherming van de burgerlijke bevolking en andere waarnemingen worden geen nadere bij zonderheden gemeld. Te Colmar is gisteren een Duitsch vliegtuig van de vliegerschool te Böblingen in Wurttem- berg geland, dat opgesteven was voor een vlucht naar Frankfort a.d M., doch hij gebrek aan geode kaarten den weg kwijt geraakt was. Het vliegtuig is voorloopig onder bewaking gesteld, totdat aan de formaliteiten voor een terugkeer naar Duitschland zal zijn voldaan. HOTEL CECIL WORDT GESLOOPT Onze Londensche correspondent schrijft ons: Toen het vorige jaar de Shell Mex, het be roemde hotel Cecil aan het strand kocht om er haar bureaux te vestigen werd medegedeeld, dat het gebouw uitsluitend inwendige verande ringen zou ondergaan. In de 34 jaren van zijn bestaan had Cecil zulk een rol gespeeld in het Londensche leven, het nam zulk een aparte plaats in onder de hotels van het Westend, dat sentimenteele Londenaars dankbaar waren dat het gebouw uiterlijk althans intact zou blijven. Het was voor den niet al te gedistilleerden smaak, die tegen het eind der vorige eeuw heerschte, in zijn soort een mooi gebouw, al kan de soort misschien niet veel geestdrift verwekken. Het was bovendien een „landmark" geworden, een gebouw dat zijn stempel druk te op een van Londens vermaardste stadsge zichten. Bovendien was het waarschijnlijk het grootste hotel van Londen. Het telde, de on- dergrondsche meegerekend, dertien verdiepin gen. De Shell Mex Ltd., betaalde voor het gebouw, de electrische installatie en het terrein 1.522.000, hetgeen niet minder is dan 18.270.000 Hollandsche guldens. Het terrein is ongeveer 9100 vierkante meters groot. Rekent met 2 millioen guldens voor het gebouw, dan werd de vierkante meter grond met ongeveer 1760 guldens betaald. Toch is de grond in de City van Londen nog veel duurder dan die aan het Strand. Maar welk bedrag ook voor het hotelgebouw betaald moge zijn, thans blijkt dat liet voor af braak gekocht is. De nieuwe eigenaars hebben besloten het te slopen en te vervangen door een nieuw gebouw, dat honderd voet hoog zal worden ,en zich zal uitstrekken over het geheele terrein. Het zal een der weelderigste kantoor gebouw van Londen worden, weelderig al thans wat betreft ultra-inoderne installaties. Het Strand, dat de laatste jaren meer veran deringen ondergaan heeft dan eenige andere Londensche hoofdstraat, met uitzondering van Regentstreet, zal door de verdwijning van Ce cil ,een van de laatste schakels met het eind der vorige eeuw, toen zijn geleidelijke moderni seering een aanvang nam, verliezen. Ondersteuningsgelden geroofd BERLIJN, 30 Juli (W.B.) Gisterenavond werd te Frankfurt a. M. een districtshoofd in zijn woning overvallen en door een schot in de hartstreek levensgevaarlijk gewond. Het slachtoffer had een bedrag van 8 tot 12 duizend mark in huis, dat Woensdag aan de ondersteuningskas voor armen moest worden afgedragen. Het geld werd geroofd, van de da ders ontbreekt elk spoor. EEN MANIFEST VAN 300 GEDOCTO- REERDEN VAN LEUVEN Onze Brusselselie correspondent meldt ons: De R.K. Vlaamsehe oudboogstudentenbond van de provincie Antwerpen, die, naar verluidt, ruim driehonderd advocaten, dokters, ingeni eurs, enz. van Leuven zou groepeeren, heeft een manifest verspreid, als antwoord op het bekende eeuwfeestschrijven van het Belgische episcopaat, dat vorige week in al de kerken des lands werd voorgelezen. In het manifest der oudstudenten wordt o.m. het volgende gezegd: „Die brief, Eminentie, Hoowaardige Heeren, heeft heel wat ontroering verwekt. Niet om de lofwoorden waarmede het stof felijk welvaren wordt begp.q; j:waarin België's onderdanen zich na 1830,l#n /u te verheugen. Ook niet om de uitbundige,j93idc waarmede de Dynastie wordt overstelpt.jaaï Een dithyrambe is geehyeluk geschiedenis En wij begrijpen te goed én in zijne bezorgd heid om, in overeenstemming met de wereld lijke overheid, rustig en met vrucht zijne ver- hevenen zending te kunnen volbrengen, het Episcopaat bij voorkeur de aandacht vestigt op de lichtzijde van het Belgisch regime en den mantel der vergetelheid, in dit jubeljaar vooral, over feiten en gedragingen spreidt die ergernis en verbittering kunnen opwekken. Maar wat óns, en met duizenden aan hun taal, hun volk en hun vaderland gehechte Vla mingen diep en grievend heeft getroffen, ja geërgerd, het is de plechtige bekendmaking: „Als herders Uwer zielen verklaren en onder wijzen wij dat voor allen, zoowel Vlamingen als Walen, België het vaderland is." Dat klinkt als de plechtstatige, apodictische verkondiging van een nieuw dogma. Een dogma, werd ons nochtans steeds ge leerd, is „een waarheid, uit den schat der Openbaring door de Kerk bepaald en vastge steld". En „alleen de Paus is onfeilbaar, dit wil zeggen ,dat hij niet kan missen wanneer hij als hoofd der Heilige Kerk verklaart wat alle christenen in zaken van Geloof en Zeden ver plicht zijn voor waarheid te houden". Dat de staat België ons Vaderland zou zijn is een bewering die, naar ons weten, nooit tot een dogma werd verheven. En het schijnt ons onmogelijk, dat zulks ook gebeuren zal, omdat die bewering niet is een eeuwige waarheid in de Heilige Schrift of in de Overlevering beslo ten of er mede in -nauw verband staande. Uwe verklaring, Eminentie, Hoogwaardige Heeren, zal dus wel niets anders zijn dan een persoonlijke opvatting die wij als de rechtzin nige meening onzer vereerde en geliefde Gees telijke opperherders wel eerbiedigen maar die ons geweten en ons verstand ons weerhouden te beamen: voorzeker zou iedereen de opvatting deelen indien werkelijk zooals Uwe Hoogwaar digheden nog schrijven „België een soort Va derschap uitoefende tevens scheppend en be schermend", „-den waarborg der belangen en den eerbied der persoonlijke en gezamenlijke rechten" verzekerde, en op den „normalen gang, de ontwikkeling en de verdediging van het stof felijk en zedelijk leven der personen, der fami- liën en der maatschappelijke eenheden" waakte en „de ziel vormde zijner kinderen", zooals het behoort. Maar -daarvan zijn we verre. Het is niet een voudig over „onvolmaaktheden en leemten" dat het Vlaamsehe volk zich te beklagen heeft, het is over een honderdjarige verdrukking, die het -er op aanlegt de taal van het Vlaamsehe Volk uit te roeien en zoo zijn ziel zelve te dooden. Staatsvorm de Geschiedenis bewijst het, Eminentie, Hoogwaardige Heeren is voor de Katholieke Kerk bijzaak. Op eene voorwaar de -dat de ware Godsdienst volle vrijheid ge niete en geëerbiedigd worde, past zij zich aan bij elk regime, aanvaardt zij elk staatsverband, huldigt zij eiken regeeringsvorm. Het optreden Uwer Hoogwaardigheden ln deze heeft dan ook vreemd aangedaan. De verschillende volkeren die deel uitmaken van de Oostenrijksch-e Monarchie en er wat betreft hun -taal -namelijk heel wat meer recht bezaten dan de Vlamingen in Belgë hebben, om zich -tot zelfstandige Staten in te richten, zich afgescheurd -te midden van den wereldoor log, aldus verraad plegende tegenover hun wet tigen Vorst den Keizer, hu-n Groote Vaderland, Qostenrijk-Hongarije. Z. H. de Paus heeft die volksbewegingen zoo met goedgekeurd, dan toch niet veroor deeld. België zelve, Eminentie, Hoogwaardige Hee ren, dat nu ais eenig Vaderland wordt geroemd, is toch ook uit den opstand geboren eener ver dwaalde massa, opgehitst en aangeleid door een handvol uitlanders en een van 't volk vervreem de minderheid tegen het toen ook door de Geestelijke Overheid als wettig erkend gezazg van den Koning der Vereenigde Nederlanden. Wij bidden God, Eminentie, Hoogwaardige Heeren, dat Hij Ued. dat alles moge doen in zien en overdenken opdat U over de volksbe weging tot zelfstandig maken van Vlaanderen en over hare voorstanders Uw oordeel zoudet wijzigen, zooals het Belgsch Episcopaat reeds op zijn oordeel over de vornederlandsching van het Universiteitsonderwijs terugkwam, deze in 1906 bestreed en in 1921 goedkeurde en zelfs beloofde te verwezenlijken. Dan wordt het geweten gerustgesteld van die genen welke zich nu wanen voor het dilemma gesteld: Ofwel Vlaanderen ofwel de Katholieke Kerk ontrouw worden. Dan worden de handen van eerbied en liefde die door de eeuwen heen het Vlaamsehe volk met de Roomsch-Katholieke Kerk en hare Ge zagvoerders verbinden, nauwer toegehaald en zullen allen, in volledige eensgezindheid over wat Godsdienst en Zeden niet alleen moor oolc over wat alle andere vraagstukken betreft, sa menwerken voor Godsdienst, Taal en Vader land." DE FEESTEN TE ANTWERPEN Nachtfeest en optoeht Onze Antwerpsche correspondent schrijf' d.d. 27 Juli: Het driedaagsch verblijf der Belgische ma jesteiten te Antwerpen, heeft de Schelde sta" aanleiding gegeven om naast al de feestelijk heden, welke de tentoonstelling al meebreng', nog iets bijzonders te doen. En zoo heeft zij getracht, een grootse» nachtfeest op het water te geven. Er was a' dagen over de komende glorie van dezen nach gesproken en het verwonderde dan ook nie mand, dat gisteren-avond zoowat heel Ant werpen leeg liep naar het nieuwe Kanaal dok aan de Krimschans. Maar het waren niet alleen de Antwerpe naren; uit alle steden van België en ook ui' Nederland kwam men toegestroomd, om bet schitterende #houwspel te genieten. Er heerschte een onbeschrijflijke verwar ring langs de afgelegen wegen, vooral na af loop van het vuurwerk. Vele automobilisten hadden anderhalf uur noodig, om terug in de stad te geraken; van de tienduizenden voet gangers spreken wij maar niet.. Het lichtfestijn, voor zoover het drijvend materiaal betreft, was ontworpen door he' lichtbureau der Philipsfabrieken en door d0 havenbedrijven van Antwerpen, onder leiding van bestuurder Kinart met medewerking van Philips-ingenieurs uitgevoerd. De verlichting der schepen bood een pracb' tigen aanblik en wekte alle bewondering. De „zeemonsters", waaromtrent de verwach tingen al dagen te voren hooggespannen wa ren, voldeden minder goed. De vertooning zelve, welke, gelijk men weet. door de majesteiten werd bijgewoond, lie? niet al te vlot van stapel, zoodat eerst te half twaalf met het vuurwerk begonnen werd. Het was bepaald schitterend, maar de nach telijke terugtocht van verscheidene kilometers door de polders van Eeckeren was, het spreek' van zelf, minder glanzend. Vandaag Zondag, een zeer gewild program ma. Na de hij woning van de H. Mis met pon tificale assistentie in de kathedraal, brachten de majesteiten bezoeken aan het Plantin-mu- seum en aan het stadhuis. Des namiddags bezichtigden zij van de tri bune op de Markt den historischen stoet van Antwerpen, welke vandaag voor den eersten keer uittrok. De optocht, waaraan verschillende Antwerp sche kunstenaars hebben meegewerkt en wel ke was optouw gezet door de Antwerpsche maatschappijen en kringen, beroemd om hun stoeten-inrichting, werd een waar succes. Hij bestond uit vier deelen, eerstens de Antwerpsche legende, zooals Scaldis, Brabo enz., het tweede was gewijd aan de geschie denis van „Scheepvaart en handel" het derde aan „Kunst- en Geestesleven", het vier de over het latere Antwerpen o.a. van 1830. HET BEZOEK DER MAJESTEITEN Een paar incidenten Onze Antwerpsche correspondent meldt dt. 28 Juli: Het driedaagsch bezoek der Belgische majes teiten te Antwerpen is over het algemeen in geestdriftige stemming verloopen. Alleen zijn er een paar incidenten voorgevallen, welke een oogenblik een ernstig karakter dreigden aan te nemen. Zaterdagnacht toen de koning en de konin gin terugkwamen van het nachtelijk waterfeest hielden de Vlaamsehe fronters een kleine tegen- manifestatie. Het gevolg was dat de politie met blanke salmi het gebouw der Vlaamsehe nationalisten binnendrong en nog al hardhan dig te keer ging. Do jeugdige frontwaohters waren niet wei nig verbitterd en toen de majesteiten gisteren avond de verlichting gingen bezichtigen bij de Vlaamsehe Opera hielden de fronters van hun gebouw Malpertuus uit een roerige manifesta tie. De politie deed het gebouw sluiten, vooral omdat bulten onder het publiek de tegenmani- festatie tegen de fronters groeide. De nationale frontwacht, welke op het bovenverdiep haar lokaal heeft, legde zich daarbij niet neer. Zij opende het gebouw en voerde met zwar® knuppels een geweldige charge uit op de tegen- manifestanten, die ijlings op de vlucht sloegen. Toen de wachters zich in het gebouw terug trokken ontstond er In den groeten gang van het gebouw een botsing met de politie, tijdens dewelke enkele tegen-manifestanten een paar stoelen en een klein zeildoek beschadigden. Er hadden geen arrestaties plaats. Hedenmorgen geven sommige Antwerpsche bladen een zoodanig verslag van de gebeur tenissen, waaruit men den indruk zou krijgen als zou de Antwerpsche bevolking in haar woede over het gedrag der fronters, alles kort on klein hebben geslagen. BOND TOT BESCHERMING VAN HET I KIND Congres te Luik LUIK, 30 Juli. (B.T.A.) In het stadhuis alhier is het congres geopend van den internationalen bond tot bescherming van het kind. Gedelegeerden van 28 regeeringen waren aan wezig. Minister Jaspar hield een rede, waarin hij herinnerde aan de oprichting veertig jaar geleden van den hond en aan zijn ontwikkeling sindsdien. Het vraagstuk wordt door een commissie bestudeerd „HallohU spreekt met Mussolini SAMENWERKING TUSSCHEN REGEERING EN INDUSTRIE Volgens een bericht uit Washington heeft President Hoover een blzondere commissie be noemd voor de bestudeering van het vraagstuk der werkloosheid en het opstellen van een ge meenschappelijk program voor de samenwerking tusschen de regeering en de industrieën des lands. Deze commissie bestaat uit vertegenwoordi gers der vakvereenigingen, der ondernemers en der regeering, benevens uit vertegenwoordig®1,8 der wetenschap. Zij zal ook nagaan, of wijziging moet wor den gebracht in de statistische methoden voor het vaststellen van de werkloosheid. OPIUMSMOKKELAARS GEARRESTEERD NEW-YORK, 29 Juli (V.D.) In de laatste tw«« dagen hebben ambtenaren 26 leiders van eeI1 groote, over do geheele Oostkust van de Veree- nigde Staten verbreide, bende smokkelaarsfva® bedwelmende middelen gearresteerd. Er werd een groote hoeveelheid, opium beslag genomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 10