Het Suikerwetje in de Eerste Kamer INSCHRIJV1NGS LIJST DONLERDAG 31 Jübi V NOG MEER ROODE KATHOLIEKEN Minister Reymer verdedigt de K. L. M. DE WEG „DES DOODS" VEREENZAAMD Steekpenningen MENSCHEN EN MEENINGEN BESMETTELIJKE ZIEKTEN RAAD VAN BEROEP TE ROTTERDAM MET HET HOOFD BEKNELD GERAAKT KORT NA HET ONGELUK OVERLEDEN AUTO TEGEN EEN BOOM GEBOTST - Onaangenaam avontuur SOBER OF GIERIG WIELRIJDSTER DOOR EEN AUTO. GEGREPEN VERDRONKEN. De liberale pers in ons Vaderland beeft een nieuw Amerika ontdekt. En boe gaat het: ais men maar eenmaal ftan lamd is gestapt, volgen de verrassingen van zelf. Waren bet eerst de heer de Bruyn, Rector Bots en Jos. van Wel, nu gaat bet met heele groepen. De heele R. K. Houtbewerkersbond wordt bij de nieuwe categorie katholieken ingelijfd. De voorzitter Th. de Groot, die sprak uit naam van zijn mannen; de verbondssecreta- *ïs, de heer J. A. Schutte en ook nastoor Bolder, de adviseur, vormen de nieuwe leden Be laatste als adviseur, zeide, dat hij geen aanmerking had op den bond en zijn werk wijze. De N. R. C. laat dat gespatieerd zetten °Pdat het toch aan niemand zou ontsnappen Bat kan nog een prachtige bron van copie w°rden. Vooral in den komkommertijd. Voordat de Derde Dinsdag van September °ns weer in den regen of den drup der poli tiek zet, hopen we ons te koesteren >n dat zonnetje van kersversch nieuws. Wij geven de liberale pers de eerlijke ver zekering, dat ze heel wat van dat soort katholieken kan opdiepen: onder leeken en ook ónder geestelijken, onder kapelaans en Paters zelfs. We vinden het erg jammer, dat de N. R. C. een ander zinnetje uiilt de rede van den heer Schutte niet breed-uit heeft laten drukken. Zeker, hij heeft gezegd: „Het stelsel moet aangetast worden; dat zal werkelijk een revolutie vorderen, al is 't dan geen geweld dadige revolutie". Dat zoo'n dreigement van een revolutie zelfs in liberale kringen heel wat verande ringen kan teweegbrengen dat in zulke toestanden heel wat mogelijk is, wat anders niet mogelijk genoemd wordt, weet het blad hog wel. Doch de heer J. A. Schutte voegde er vol gens het verslag van het blad zelf bij: „Er korne een revolutie des geestes, niet alleen in de geesten van hen, die het economisch stelsel beïnvloeden, maar ook in den geest der arbeiders. Daarnaast hebben we door de verspreiding van onze ideeën in de maat schappij te zorgen, dat de maatschappij zich bdjzige in Christelijken geest." Daar ligt het zwaartepunt. Dat is onze bedoeling. Daarom doet het ook zoo kinder achtig, en zoo boemanachtig aan, dat de N. R. C. zijn lezers onder den indruk zoekt te brengen van „rooie" katholieken, juist alsof de katholieken gereed staan met pak en zak over te loopen naar de socialisten. Toch niert! Wij gaan doodbedaard onzen ®igen weg. Maar ziouden de sociaaldemo craten en zouden zelfs de liberalen tot het inzicht komen, dat de Christelijke beginse len veel dieper en dieper moeten doordrin gen in de harten en hoofden der menschen, dat de wereld heel wat christelijker moet ■worden, en zouden ze daartoe willen mee werken, wel, dan zullen wij er blij om zijn. Ban zullen we van onzen kant graag een lijstje aanleggen van katholieke liberalen niet van katholieken die liberaal doen, biaar liberalen, die katholiek doen. We gaan zelfs verder. Met ons onverwoest baar optimisme, met dat hardnekkig besef van katholieken, die zeker zijn, de goede beginselen te hebben, en ondanks alle moeite, vasthouden, dat die beginselen door ons men schen in practijk gebracht moeten en kunnen borden, veronderstellen we, dat èn libe ralen èn socialisten op den duur dien kant °P moeten. Want de katholieken hebben de beginselen van de menschelijke natuur. Het katholieke geloof belicht die beginselen zuiverder, geeft nog meer en een ander soort 'notieven aan, wijst op een nog hooger, n.l. bovennatuurlijk verband, doch verandert niets aan de menschelijke natuur. Daarom hopen wij op de terugkeer van het gezond Verstand in den praktijk, van de gezonde op vatting over den aard van den mensch, den toenschelijken arbeid, het menschelijk leven. Dat zal moeite kosten en dat gebeurt niet 'n veertien dagen. Maar als in de Katholieke Kerk ooit een beweging doorbrak, is nog nooit iets in stand Seweest, deze tegen te honden. L. J. DOORN f In Zuidwolde (Dr.) waar h(j zijn vacantie °orbracht, is Woensdag in den ouderdom van jaren plotseling overleden, de heer L. J. corn, ontvanger en directeur van het grond- hedrijf der gemeente Voorburg. Mr. G. BROUWER Jzn. f. Mr- G. Brouwer Jzn., oud-directeur der Ne- derl. Hypotheekbank te Veendam, is, in den ouderdom van 65 jaren overleden. De vrijhandelsburcht wankelt TOEZICHT NIJVERHEIDSONDERWIJS Bij Kou. besl. is bepaald, dat de inspectrice *hej. M. M. A. Miebeis wordt belast met het °«zicht op de scholen voor huishouden, land- ~°Uwhuishouden, vrouwelijke handwerken en Matschappelijk werk en de cursussen op dit ®ebied, al of niet aan deze scholen verbonden, x°otnede op het leerlingstelsel op het gebied Van huishouden, vrouwelijke handwerken en Matschappelijk werk in de provincie Zuid- Holland, Utrecht, Zeeland, Noord-Brabant en Blmburg; da inspectrice mej. J. F. Beumer- met het uezicht op de scholen voor huishouden, land- Miwhuishouden, vrouwelijke landwerken en Matschappelijk werk en de cursussen op dit Sebied, ai 0f niet aan deze gooien verbonden, Zoomede op het leerlingstelsel op het gebied huishouden .vrouwelijke handwerken en aatschappelijk werk in de provinciën Noord- Holland, Friesland, Groningen, Drenthe. Overijssel en Gelderland: de inspectrice mej. M. M. A. Miclicls en mej. F- Beumer In het bijzonder voor het land bouwhuishomlonderwijs worden bijgestaan door Ie adj.-ipspectrice mej. G. G. Smit. De Eerste Kamer was uitstekend bezet en, doordat de voorzilter die een ervaren man is. in verband met den vaeantde-aanva.ng 't suiker wetje op het eind der agenda bad geplaatst, bleven bijna alle leden tot het eind aanwezig en beluisterden met de ministers Ruys en de Geer de vele en lange redevoeringen naar aan leiding van het voorgestelde com penseerend in. voerrecht op suiker van 2.40 op de 100 kilo, een zeer bescheiden recht, maar, voor de doc trinaire vrijhandelaars, een allerverschrikke lijkst ding. Het protocol nopens den chemisclien en bac- teriologischen oorlog van 17 Juni 1925, keurde de Senaat met 39 tegen 3 stemmen goed. Me vrouw Pothuis, die bij de behandeling van dit wetsontwerp op 11 Juli 1.1. afwezig was, zag in het protocol een vooruitgang op den weg naar ontwapening en stemde dus met de soc.-dem. fractie vóór. De andere ontwapenaars bleken minder gerust: professor van Erabden en zijn vrijz-dem. schare stemden tegen het protocol, dat niemand erg gewichtig acht. Minister Ruys had niet veel moeite met zijn ontwerpjes. Waren de heeren Oudegeest en Moltmaker niet gaan spreken over zaken, welke duidelijk ressorteeren onder Waterstaat en De fensie, dan had de premier het woord niet be hoeven te nemen. Waarmee wij niet willen zeg gen, dat de opmerkingen der heide socialisti sche sprekers over de verkeerspolltiek der spoorwegen te Utrecht, van alle belang ont bloot waren. Dat verbetering in de bisschops stad gewenscht en niet onmogelijk is, zal lang zamerhand wel duidelijk geworden zijn. Van ernstiger aard was de socialistische cri- tiek op de inwendige aangelegenheden van de Kon. Luchtvaart Maatschappij. De heer Oude geest achtte, naar aanleiding van het subsidie verzoek voor de Indië-vluchten, de post van algemeene onkosten, die grooter is dan die voor benzine en olie, Tijkelijk hoog. Hij meende tè mogen zeggen, dat er in het bedrijf, dat staats subsidie behoeft, „teveel grootdoenerij" bestaat. Minister Reymer heeft de K. L. M. ridderlijk verdedigt. Hij wees er op, dat het bedrijf onder een tweevoudig toezicht staat en dat accountantsonderzoek, dat de heer Oudegeest vroeg, van rijkswege wordt gevoerd. Het bedrijf wordt zoo zuinig beheerd, dat men in het buitenland van die goedkoope exploitatie niets begrijpt. Van zijn kant merkte de voorzitter der S.D.A.P. hier tegen op, dat het buitenland den vliegdienst vooral uit militair oogpunt zoo rij kelijk subsidieert. Hij gelooft, dat bij de K.L.M. de salarieering van hen die het gevaar dragen, evenals die van het administratie-personeel te laag is in verhouding met de loonen der hoo- gere beambten waarvan een deel blijkbaar lie ver per trein of boot dan per vliegtuig reist. Minister Reymer, die er terecht op gewezen had, dat het gevaarlijke vliegenlerswerk goed betaald diende te worden, knoopte de opmer kingen blijkbaar in de ooren en verzekerde er zijn voordeel mee te zullen doen. De heer Oude geest weet dus, dat hij bij het eerstvolgend wetsontwerp betreffende de K. L. M., antwoord zal mogen verwachten op zijn opmerkingen, als deze jukst zijn. Indien zijn sneer aan het adres van de hooge ambtenaren der K. L. M. juist Is, schijnen deze zelf niet de allerbeste propagandisten voor de alom bekende veiligheid van het reizen door de lucht. Het Suikerwetje heeft den Senaat uien bezig gehouden en de minister sprak nog niet. Zelfs is het lijstje der sprekers nog niet uitgeput. Dit komt vooral omdat de oude vrijhandelsburcht begint te wankelen en „zuilen" als de heeren v. d. Bergh en Westerdijk blijkbaar in tegen stelling met het grootste deel van hun frac ties, vóór het wetsontwerp zullen stemmen, dat de Tweede Kamer met 50 tegen 23 stemmen aannam. Zou de S.D.A.P. ook een boerenafge- vaardigde in den Senaat hebben, dan zag men in haar fractie waarschijnlijk ook een schisma. Nu wordt het hooge woord gevoerd door dr. Wi- baut, die een verwoed vrijhandelaar is. De „diehard van het laisser faire" noemde mr. v. Lanschot den socialistischen senator, van wiens met veel aplomb uitgesproken bewerin gen dezen middag toch niet veel overbleef na de scherpe critiek van den katholieken leider en de gefundeerde weerlegging van den a.r. prof. Diepenhorst. Dat de heer Wibaut zich blijkens zijn interrupties, zeer geprikkeld toonde door de critiek, bewijst alleen, dat hij aan tegen spraak niet erg gewoon is. Het compenseerend invoerrecht dat de re geering op sommige soorten suiker gaat heffen is een fiscale maatregel zooals ons douanetarief er meer en veel hoogere kent. Maar het is óók beschermend bedoeld. En, naar wij uit de beste bron vernamen, werkt het ook beschermend, want de suikerprijzen zijn reeds, nog voor het ontwerp wet is geworden, door de fabrieken verhoogd. Dit laatste feit weerlegt dus de vrees dergenen, die er heelemaal geen hulp voor den bietenbouw van verwachten. Het helpt mis schien den vrijz-dem. heer Westerdijk over zijn laatste aarzeling heen. Deze vrijz. afge vaardigde, die als zeer ontwikkelde Groninger boer deü toestand op het platteland door en door kent, heeft ware Cassandratonen doen hooren. Hij heeft er de Kamer op gewezen, dat de meeste stedelingen niet weten hoe ontzet tend slecht de toestanden^op het platteland zijn en er bij gevoegd, dat deze crisis, zóó erg als die welke rond 1824 in ons land heerschte, nog lang kan duren. Geen wonder, dat nu heel de georganiseerde boeienbeweging het wetsont werp der regeering steunt en dat de heer Wes terdijk, al wil hij puur vrijhandelaar blijven nu toch ook sterk aarzelt om tegen te stem men. Hij zal dit slecht kunnen doen, nu prof. Diepenhorst liem er aatt herinnerde, dat het kon. nationaal landbouwcomitê ook voor den maatregel is. Hij heeft geleerd in do laatste maanden. Dr. Wibaut ziet in de heffing van ƒ2.40 een begin voor verdere protectie. Deze socialis tische spreker vindt dit middel om de hoeren te helpen té eenvoudig. Maar andere middelen bood hij niet. Werkt het middel beschermend? En zoo ja, waarom alleen de bietenboeren be schermd en den verbruiker opnieuw heiast? Zoowel mr v. Lanschot als prof. Diepenhorst hebben den heer Wibaut onder vuur genomen. Beiden wezen er op, hoe gruwelijk de soc.-dem. deskundige zich in Maart vergiste, toen hij profeteerde, dat de suikerprijs zou stijgen: zij zakte integendeel van 15 op 8.50. Dat werkloosheid in de beetwortel-industrie niet zoo weinig beteekent als dr. Wibaut denkt, bewees mr. v. Lanschot, toen hij eraan herin nerde. dat er in dit bedrijf jaarlijks 20 mil- lioen verïoond wordt. Om bier onheil te voor komen, mag de consument wel wat meer be talen. De 240.000 ton suiker, die Nederland produceert, brengt de wereldproductie van 2S millioen ton niet aan het wankelen, zelfs niet de 3 millioen ton die Java voortbrengt. Men zal ons niet als tijgers aanvallen vanwege de voor gestelde geringe bescherming. Men beweert wel: Wat helpt die ƒ2.40? Maar prof. Diepon- horst antwoordde terecht: alle beetjes helpen. En een heffing als wordt voorgesteld helpt de boeren meer dan een congres der S.D.A.P. te Groningen als symbool van de belangstelling van de S.D.A.P. voor het platteland. Van sym bolische daden kunnen de boeren en plattelands- arbeiders evenmin leven als de menschen in de stad Dat de -heer Dobbelman het regeeringsvoor- stel steunde, was te verwachten. Doctrinaire vrijhandelarij die betoogt: „op de wet van den vrijhandel bestaan evenmin uitzonderingen als op die van de zwaartekracht", achtte de Nij- meegsche fabrikant dwaas en onaanvaardbaar. Bescherming voor de boeren achtte ook de heer v. d. Lande noodig. Maar deze Katholieke afgevaardigde stelde ernstig de vraag of de suiker-industrie, met andere takken van indus trie. niet onbehoorlijk bevoordeeld wordt. Fis cale lasten zijn lasten, maar sociale lasten, die er zeer terecht zijn en met liefde worden be taald, worden toch ook niet vergoed? Onze in dustrie draagt ze en de buitenlandsche niet. Wordt de laatste op die manier door ons niet Indirect beschermd? De fiscale lasten der suiker-industrie scheen de heer v. d. Lande niet zoo erg te vinden. Daartegenover stelde prof. Diepenhorst het feit, dat de Centrale Suikermaatschappij, toen er bij haar voor 'n half millioen suiker gestolen werd toch maar twee derde van deze som als accijns had te betalen. De katholieke afgevaardigde in terrumpeerde: „dat kan veras-sureerd worden." Bij ons kwam toen de vraag op: maar wie be taalt die assurantie dan? Zij moet toch door iemand betaald worden en niet zoo goedkoop zijn bij zulke risico's. Overigens zijn wij het wel eens met den heer v. d. Lande: elke in dustrie die het noodig heeft, moet beschermd. Boycot-aeties als waartoe men nu zijn toevlucht neemt lijken ons, evenals franc-tireursgevech- ten, veel gevaarlijker! Dat bescherming in.heel Europa troef is bewijst het feit, dat er eeii hoongelach opgaat wanneer Genève maar wordt genoemd. Eén opmerking van den lieer v. d. Lande trof ons. De Katholieke afgevaardigde verklaarde uitdrukkelijk, dat hij voor de initiatief-wet- v. d. Heuvel zou hebben gestemd indien deze van de regeering zelf ware gekomen. Indien dit bij veel senatoren het geval is geweest we zagen o.a. prof. Lohman instemmend knik ken wat blijft er dan eigenlijk over van het initiatiefrecht, dat de Tweede Kamer krachtens artt. 117118 van de Grondwet bezit? In elk geval komt nu de regeering zelf met een voorstel. De liberale heer v. d. Bergh, die blijkbaar met veel genoegen de samenwerking in de sui- ker-industrie heeft gezien en wel weet, dat, gorden ge ei voor oprichting van nieuwe raffinaderijen geeD groote vrees behoeft te bestaan, zal het wets ontwerp steunenzijn partijgenoot ir. Koster zal echter liet vaandel van den ongerepten vrij handel hoog houden. Overigens zijn wij benieuwd naar het ant woord van de regeering op de positieve vragen van mr. v. Lanschot betreffende haar houding tegenover de landbouwcrisis, vragen, die het platteland uit het hart zullen zijn gesneden. RijswijkRotterdam HET TWEEDE DEEL GEOPEND. Gisteren i-S het laatste gedeelte van dein nieuwen Rijksweg van de Hoornbrug naar Delft geopend, en wei van de Brasserskade naar den provincialen weg langs het RijnSchiekanaal. De provinciale weg, tot voor enkele jaren een der beste buitenwegen in Delft, was vooral door de werkzaamheden aan de nieuwe z.g. Iteineveldsche brug over liet Rijn—Schiekanaal in een meel' dan desolaten toestand geraakt. Thans is hij vernieuwd met een soortgelijk dek als van der Rijksweg: tevens is hij ver breed door het verwijderen van de noordelijke rij boomen. Van Brasserskade naar den Oost singel vormt slechts een zijtak van den grooten weg, die reeds naar een oostelijk gelegen deel van de Brasserskade is aangelegd. In de 2e etappe, nl. van de Brasserskade naar Delfgauiv is nog niets gedaan; in de 3e van Delf gauw naar den Akkerschendijk is men f reeds sedert liet begin van dit jaar bezig met grondontginning en zandstorting, terwijl er ook reeds een paar bruggen zijn geconstrueerd. In de 4e etappe van den Akkerschendijk naar Overschie is men bezig met het bouwen van bruggen, terwijl men in de laatste etappe naar Rotterdam reeds een jaar bezig is met het aan brengen van een zandbaan. Ofschoon men zich op papier had voorge steld, dat het eerste gedeelte van Rijswijk naar Delft in een jaar gereed zou zijn, heeft men er 3 jaar over gedaan, met een ploeg ar beiders van 130 man. Vooral de ontgravingen voor het storten van de zandbaan hebben heel wat tijd en inspanning gekost. De weg, die aan de Hoornbrug 32J4 meter breed is, heeft een geasfalteerde autobaan van 11 meter breedte met een halven meter rabat van beton. Het witte beton steekt helder af bij het asfalt, hetgeen vooral 's nachts noodig is, wijl de weg niet kunstmatig wordt verlicht. Aan weerszijden van den autoweg is men reeds bezig betegelde rijwielpaden te maken van 2 nieter breedte. Bovendien komt in elke richting nog een klinkerweg voor het overige verkeer. De geheele weg zal 16 h 17 K.M. lang worden. De Delftweg, die tot voor korten tijd hekend stond als de „weg des doods", ligt nu eenzaam en verlaten. Behalve de electrische tram, waarvoor op sommige nauwe gedeelten een nieuwe weg achter de huizen wordt gemaakt, rijden er nog slechts enkele autobussen en af en toe een verdwaalde auto. Was de weg, efertijds een geliefde wandel route, reeds jaren lang voor wielrijders levens gevaarlijk geworden, thans kan men er weer voor zijn plezier fietsen, zoodat nu weer tal van wielrijders het aan den overkant liggende Jaagpad gaan mijden, waar het vooral 's Zon dags krioelt van de fietsen, doch ook onveilig wordt gemaakt door voortjagende motorren ners, die daar vrij zijn van tol. De nieuwe Rijksweg heeft een zeer stroef bovendek, zoodat het gevaar van slippen tot een minimum is gereduceerd. De thans geopende verbinding met Delft is slechts van tijdelijken aard voor het verkeer naar Overschie en Rotterdam, dat In de toe komst over de Brasserskade naar Delfgauw en zoo verder naar Overschie en Rotterdam zal Vermindering van het aantal gevallen van kinderverlamming ROODVONK NOG STEEDS AAN DE SPITS S-taatscrt. N-o. 146 bevat een opgave van het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 20 tot en met 26 Juli 1930. Wij ontleenen er de volgende cijfers aan: roodvonkgevallen 208, waarvan te Amster dam 34, te Rotterdam 33, te Utrecht 13, te Bergen op Zoom, Eindhoven en Nijmegen elk 7; diphfteriegevallen 90, waaronder er 21 te Rotterdam en 4 te Amsterdam, Tilburg en Hoogeveen gevallen van kinderverlamming 29, waaronder er 2 te Rotterdam, te Weststellingwerf (Gr.), te Rheden en te Alkbaar; Gevallen van encephalitis na inenting werden er niet geconstateerd. Voor 1574 personen werd entstof afgeleverd en wel door de koepokinrichting te Amsterdam voor 1498, te Rotterdam voor 60 en te Groningen vcor 16 personen. De griffier van den Raad van Beroep (Onge vallenverzekering) te Rotterdam maakt bekend, dat door Gedeputeerde Staten der provincie Zui-d Holland tot plaatsvervangend lid-werk gever van genoemden raad is benoemd de heer J. M. van der Schalk te Schiedam zulks ter vervanging van den heer G. Key, te Rotterdam, .die van rechtswege als lid-werkgever is op getreden ter vervanging van den heer J. M. J. Kooy eervol ontslagen lid-werkgever. Toen de jongen op een vrrachiauto ■wide klimmen Gisteren geraakte te Dieren het 6-jarig zoon tje van den heer S., dat op een vrachtauto wilde klimmen met het hoofd bekneld tusscben den rand van den wagen en de achterklep, die door een ongelukkig toeval dichtviel. Een ijzeren pin drong in het hoofd van het knaapje, zijn schedel werd gedeeltelijk verbrijzeld. Zeer kort na. het ongeval is het .ventje overleden. BESTUURDER OP SLAG GEDOOD Te Molenbeersel, even over de Belgische grens nabij Roermond, is gisteravond de heer J. Knute, veearts te Rothen, met zijn auto in volje vaart tegen een boom gereden. Hij werd op slag gedood. De auto werd totaal vernield. Vermoed wordt, dat de verongelukte door een beroerte is getroffen. Hij was gehuwd en vader van vier kinderen. RADIO EN POLITIE Spoedig succes Per radio werd Dinsdagmorgen hekend ge maakt, dat er te Uden een koe gestolen was. De recherche te Maastricht ving het bericht op en wist 's middags te Beek beslag te leggen op het dier. De vermoedelijke dader C. is voortvluchtig. KINDERVERLAMMING Te Hilversum hebben zich in een gezin aan de Van der Helstlaan twee lichte gevallen vbn kinderverlamming voor gedaan. -.v: l HET BORSTBEELD TAN MGR. MUTSAERS, dat in het Mgr. Mutsaersoord. te Vernlo werd onthuld De ambtenaren opnieuw gewaarschuwd De minister van arbeid, handel en nijverheid heeft een rondschrijven gezonden aan alle in eenigen onder zijn departement resserteeren den tak van rijksdienst werkzame ambtenaren en beambten waarin met nadruk wordt herin nerd aan het verbod tot het aannemen van geschenken of z. g. steekpenningen in welken vorm ook, welke in of naar aanleiding van hunne functie worden gedaan of aangeboden, Onder steekpenningen worden verstaan geschen ken en belooningen, welke bedoeld worden, hetzij als contraprestatie voor verleende dien sten of verrichte werkzaamheden, hetzij om den schenker met het oog op toekomstige leve ringen in een bevoorrechte positie te brengen. Iedere handeling in strijd met dit verbod zal als een reden voor onmiddellijk ontslag kunnen worden beschouwd, onverminderd eventueele toepassing der strafwet. De ambtenaar, wien een geschenk of steek penning wordt aangeboden, is gehouden hier van onverwijld mededeeling te doen aan het hoofd van den tak van dienst, waarbij hij werkzaam is. Hoe een Nedcrlandsch echtpaar in Italië werd behandeld OM EEN VERMOEDEN, DAT LATER ONJUIST BLEEK TE ZIJN Kapitalisme van het kwaadste soort zfï ons allen een beetje in 't bloed. Het moet alleen den naam wat veranderen en heb zucht heeten. Bij den een uit zich dat in ver kwisting: menschen, die alles voor zich zelf noodig hebben cn daaraan dc belangen van :ndcre menschen opofferen; menschen ook, die zelfs voor zich zelf niets kunnen missen, voor anderen alles te veel vinden en gaan zitten lijden bij hun geld. Zoo moet pas geleden een oude man van 68 jaar dood gevonden zijn op bed. Hij woon de alleen, leefde buitengewoon sober, kookte zijn eigen potje en had slechts een paar keer per week een dienstbode. Men vond b\j hem een bankrekening van 2'60.000 gulden, en een groot bedrag aan geld. Mag men zóó iets sober noemen? Volstrekt niet! Zoo iets is gierig. Als zoo'n persoon werkelijk in het normaal bezit van zijn geestvermogens was, kunnen we zoo'n manier van doen niet anders noe men dan gierigheid. En gierigheid is een zuivere uiting van het kapitalisme, het stel sel, dat 't bezit het hoogste acht en daarvoor u.lle menschelijklieid opoffert. Wat een tekort aan actieve liefde voor den evenmenscli bij zoo'n man. Hoe had zoo 'emand het leven van heel wat anderen kun nen vermooien. Hij had kunnen blijven leven; hij had Hij had sober kunnen blijven leven; hij had zich niet van alles behoeven te ontdoen, maar hij had anderen moeten laten dcelcn in zijn bezit. Hij had een goede rentmeester moeten zijn. Dat zou hem ook uit de*enge bekrompenheid van zijn eigen teruggetrok ken leven gehaald hébben; dat had hem van binnen tot een ruimere menschelijk lieid gebracht, tot een hartelijk gelul: in het leven, dat voor hem een gelegenheid werd om goed te doen! Nu werd de tobber overwonnen door de domme zucht, om te hebben cn te blijven bezitten, totdat ook hem de dood van zijn bezit wegrukte. Hartverheffend is anders. Maatregelen voor de toekomst gevraagd Door den lieer Meudels zijn aan den minister van Buitenlandsche Zaken de volgende vragen gesteld: lo. Heeft de minister kennis gekregen van hetgeen den Nederlandschen Staatsburgers Johan Schmidt en diens echtgenoote op een reis in Italië dezer dagen is wedervaren van de zijde der staatspolitie aldaar? 2. Heeft de minister daarin aanleiding ge vonden naar de juistheid der gepubliceerde fei ten een onderzoek te doen instellen, met name of genoemde personen, op later onjuist ge bleken vermoeden hunner politieke onge- wenschtheid te Livorno van elkaar geseheiden meer dan een week lang in onzindelijke cellen aanvankelijk op water en brood zijn op gesloten gehouden, zulks in gezelschap van an dere gedetineerden, onder wie wegens moord tot zware straffen veroordeelden-, en of zij ten slotte Italië hebben moeten verlaten, tot de grens begeleid door een ambtenaar der ge heime politie, wiens reis- en verblijfkosten zij uit hun beurs hadden te betalen? 3. Zoo ja, welke resultaten heeft dit onder zoek opgeleverd? 4. Indien de feiten juist mochten blijken, is de minister dan bereid stappen te doen, opdat dergelijke behandeling Nederlandsehe onderda nen voortaan in Italië worde bespaard? 5. Is het juist, dat van de zijde van het Ne derlandsehe consulaat en het gezantschap te Rome, hoezeer die van het gebeurde op de hoogte waren gesteld, geenerlei hulp of tus- schenkomst is verleend? 6. Zoo ja, waaraan of aan wie i- :e wijten? AUTOBOTSING. Gistermiddag zijn te Geleen twee luxe-auto's tegen elkaar gehotst. De auto van den heer S. uit Sittard sloeg om. De inzittenden liepen slechts lichte verwondingen op. De andere auto werd zwaar gehavend. VOOR HET NEDERLANDSCH COLLEGE TE ROME. ',De gouden keten, die Rome en Nederland bindt, zal door het Nederlandsch priester-college te Rome in glans en hechtheid nog toenemen Paus Pius XI in Zijn toespraak tot de Nat. Nederl. Bedevaart. Giften worden aan ons kantoor te Rotterdam en aan onze Bükantoren te Amsterdam Den Haag, DordFecht, Schiedam, Gouda en Pretoria- laan Rotterdam, tegen kwitantie gaarne in ontvangst genomen, alsmede per giro onder no. 11735 Rotterdam. Vorig bedrag 59.44L75 A. D. R., Amsterdam, om de 60.000 vol te maken Van een Franciscaanschen Pastoor IV. M., A'dam, ter eere van O. L. Vrouw van Altijddurenden Bij stand J. B., A'dam J. C., A'dam H. G. L., den Haag J. B., Haarlem Beter laat dan nooit, Schiedam P. K., Rotterdam N. N., Arnhem Mevr. H. te O. J. H., Rotterdam E. B., Rotterdam A. J. G., R'dam, ter eere van den H. Johannes Berchmans M. "W. V. H., Rotterdam A. V. G., Amsterdam H. J. K., Amsterdam J. B. R., Amsterdam A. E., Amsterdam M. P., Amsterdam X. N. N., Amsterdam 800— 100— 10— 10— 2.50 2.50 10— 2.50 1— 5— 1.50 1— 1.50 1— 10.—. 5— 10— 10— 10— 5— 25— BIJ ZIJN THUISKOMST. TE WASSENAAR vond Evert van Dijk gisteren zijn „Southern Cross" onder groen en bloemen, •- v .welke attentie zeer pi» prijs werd gesteld Totaal 59.965.25. i Bij het uitwijken voor een vrachtauto De 39-jarige ongehuwde werkster W. v. <L Burgd wonende te Nutaen reed gisterenmid dag per fiets in de richting van Eindhoven over den Wolvendijk. Zij ontmoette een vrachtauto, waarvoor zij ver uitweek. Nadat deze gepasseerd was, nader de achter haar een luxe wagen bestuurd door den IS-jarigen kantoorbediende J. v. d. L., wo nende te Beek en Donk. Blijkbaar heeft de wielrijdster de signalen van dezen auto niet gehoord. Zij werd op het mid den van den weg door den auto gegrepen en bekwam een lichte hersenschudding, terwijl zij haar rechter heen .brak en haar bórstkas werd ingedrukt. Zij is in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Eindhoyen overgebracht. De auto is in beslag genomen. Aan het strand te Renesse is de le-Jarige mej. C. T. uit Zierikzee bij het baden verdron ken. Te Venlo, is het twee-jarig kind van den heer V. in een onbewaakt oogenblik in een kuip met water gevallen en verdronken. Een 4-jarig dochtertje van den arbeider A. T. te Nieuw-Hennep, is in een achter de woning gelegen welput gevallen en verdronken. MOTORRIJDER TEGEN .EEN AUTO GEREDEN. Te Doenrade is gisteravond een motorrijder tegen een luxe auto gereden. II.t iv. urrijwiel werd geheel vernield, terwijl de berijder een zware hoofdwonde opliep.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5