i LAATSTE BERICHTEN ZEETIJDINGEN Zóo oud, zóóveel vrouwenen nog arm m ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1930 WAAROM DE MENSCHEN NU NIET RIJK WORDEN Naar de ijsholen APOSTOLAAT DES GEBEDS. ONRUST IN MEXICO DE COMMUNISTEN- OPMARSCH IN CHINA. TSJANGTSJA HEROVERD. Generaal Feng richt een oproep tot de natie tot onderdrukking van het roode gevaar. DE STAKINGEN IN N.-FANKRIJK. DE WERKGEVERS VOEREN GEEN ONDERHANDELINGEN MEER. HEVIGE REGENVAL IN JAPAN. DE ROODE 1 AUGUSTUS. Ook in Japan had de communisten- dag een rustig verloop. GEHEIM COMMUNISTISCH KOERIER GEARRESTEERD- MARKTBERICHTEN. VISSCHERIJ. SCHIPPERSBEURS. BINNENLANDSCHE HAVENS STOOMVAARTLIJNEN BUITENLANDSCHE HAVENS GEMENGDE BERICHTEN NAGEKOMEN ZEETIJDINGEN NAAR HET LAND VAN DOLLARS Zaro Aghan is de man, die het tot 160 jaar ■wist te brengen, en in dezen modernen tijd van gauw uitgeleefde menschen stilletjes bezig is, den Methuealem te spelen. Het jonge rijk van Kemal Pacha kan Zaro Aghan trotsch tot zijn burgers rekenen. Maar door toedoen van den Ghazi zou het Zaro Aghan onmogelijk zijn, indien hem een tweede 160 jaar werd gegund, zijn naam te vereeuwi gen in een eindelooze reeks van nakomelingen, zooals IhiJ dit deed in de dagen van den Koran, toen hij als Mohammedaan het recht had, meer dan één vrouw te bezitten. Zaro Aghan, die niet bijgeloovig Is, had er zelfs dertien, intusschen niet allen tegelijk. Maar die dertiende was er geen katje om zonder handschoenen aan te lakken en ze wist het zelfs zoover te krijgen, dat een proces van echtscheiding won, waar door Zaro Aghan één der eerste Turken werd, die van de moderne ideeën te lijden hadden. Dit gebeurde na den wereldoorlog. Maar we zullen niet op de geschiedenis vooruitlooper. en den levensloop van den honderd zestig jari ge verhalen, zooal3 hij dien üelf aan 'n jour nalist (heeft verteld. Zaro Aghan is portier van het stadhuis van Gonstantinopel en nog in functie, welk feit inhoudt, dat het Turksche fonds voor het staatspensioen niet heeft behoeven te faillee- ren, wat had kunnen geschieden, indien de Methusalem b.v. op zijn zestigsten verjaardag was gepensionneerd. Hij heeft nooit een drup. pel sterken drank gedronken, hetgeen ook aan zijn vijf en zestig kinderen ten goede is ge komen, o.a. aan den oudsten, nog in leven zijnden zoon, die honderd tien jaar oud is en een uitstekende gezondheid geniet. De Turksche Methusalem werd in 1770 ge. boren en wel in een dorpje van den Kaukasus. Zijn vader was een Koerd, een kerel van ijzer, hoofdman van een troep krijgslieden, die ver moedelijk in hun vrijen tijd het banditisme zullen hébben beoefend en toen, evenals nu, de wanhoop zullen zijn geweest der geregelde Turksche troepen. Zaro groeide onder de tent op, leerde al vroeg schieten en paardrijden en als knaap nam hij reed3 aan verschillende gevechten deel, zoo dat hij als het ware voorbeschikt werd, om te worden ingelijfd bij het leger van den groot sten vechtersbaas in die tijden: Napoleon. Dat gebeurde, toen hij zijn diensten tevergeefs aan Perzische roofridders aanbood en hoorde, dat er in Egypte een groot krijger verschenen was, die Bonaparte heette, in het land der Pharao's eenige strooptochten wilde ondernemen en een goede betaling beloofde. Zaro besteeg zijn Koerdisch paardje en reed naar de oevers van den Nijl. Natuurlijk heeft hij de fameuze toespraak der Pyramiden niet begrepen, maar zijn In druk was toch, dat Napoleon geen gewoon mensch was, doch een zoon van den sceitan, den duivel. Na het mislukken der Egyptische expeditie werden de Fransche troepen naar het vader land teruggevoerd. Ook Zaro moest mee. Maar men had hem gezegd, dat daar' in het Noorden de zon dikwijls achter wolken en mist schuil ging en dat het er voor een mensch uit de Kau- kasische bergen moeilijk viel, adem te halen. Ofschoon hij zich nog geen candidaat voor de onsterfelijkheid voelde, begreep onze Zaro, dat Frankrijk voor hem niet het oord van een lang leven zou zijn en op Corfoe kneep hij er tusschen uit. Daar trouwde hij voor de derde maal (zijn twee eerste vrouwen had hij in den Kaukasus naar haar laatste rustplaats geleid) en kreeg er zes kinderen. Hij bleef op Corfoe, tot daar een revolutie uitbrak, weshalve hij, als beminnaar van een ordelijken toestand, naar het vasteland van Griekenland trok. Hier had Ali Pasji Tepenli, de bevelhebber der troe pen van den sultan, het oppergezag. Ali Pasjïi was volgens Zaro een zeer resoluut man. Zoo nu en dan liet hij eenige menschen onthoof den, maar dat was, om de orde te bewaren. De jaren gingen in Griekenland rustig voor bij. De derde vrouw stierf en Zaro trouwde de vierde. Daarop brak de revolutie uit (niet om die vierde vrouw), waarvan Griekenland dit jaar den honderdsten gedenkdag heeft ge- vierd. Zaro telde zestig jaar, maar hij voelde zich krachtig genoeg, om het geweer weder ter hand te nemen. Hij streed als infanterist in het leger van Dramali Pasjè, dat den re bellen/hoofdman Colocotroni, den eenigen ech ten en vreesinboezemenden Griekschen aan voerder, volgens Zaro, den weg moest ver sperren. De Turken werden echter verslagen en Zaro trok met zijn wapenbroeders naar Constantinopel. Het lot scheen niet gunstig voor de legers, waarin hij kampte, doch het was hem even min gunstig. Hij klopte te Stamboel tevergeefs om de belooning aan, die men hem bij zijn in dienst treden had beloofd. Ofschoon Zaro tot den padisjah wist door te dringen, hielp hem dit niets. De heerscher stuurde hem met een kluitje in het riet. Nu dreigde de honger. Er bleef niets anders over, dan aan de haven een baantje te zoeken. Daar wist Zaro zich tot aanvoerder van de vrijgevochten bende pakjesdragers op te wer. ken en zijn gloriedag kwam, toen hij door zijn collega's officieel tot „hamalbasci" uitgeroe pen werd. Steeds gleed de tijd voorbij. Zaro aanvaard de den zegen der jaren met Muzelmansche ge latenheid, zich overgevend aan Allah's wil. De eenige variatie in zijn eentonig bestaan vorm de d9 dood van de vijfde, zesde en zevende vrouw, die ondanks haar goede bedoelingen en krachtige pogingen er niet in slaagden, den levenslustigen, beminden heer en meester in levenlust bij te houden en de een na de ant der naar de begraafplaats moesten worden gedragen. In 1897 veroorloofde Zaro zich een terugblik in zijn bestaan. Hij bevond, dat hij 127 jaar telde, de elfde vrouw onder zijn dak huisvestte en in totaal het blanke ras' met 57 kinderen had verrijkt. Des ondanks voelde hij zidh nog sterk genoeg, om weder te velde te trekken, in een nieuwen oorlog, die dat jaar uitbrak: den GriekschTurkschen oorlog. „De kogels vlogen rondom me, maar ze wa ren als boter", aldus Zaro. Na den vrede kon hij zich te Saloniki vestigen. Hier leefde hij, zich met eenige olijven voedend en slechts limonade drinkend, tot in 1911 de eerste Bal kanoorlog uitbrak. Thans bleef hij thuis, hij (begon zich werkelijk wat oud te voelen. Maar dit verhinderde hem niet, de moeilijke reis naar Stamboel te aanvaarden, om daar in vrede te kunnen leven en van dichtbij te zien, hoe de tiende sultan, dien hij den troon had zien be klimmen, zijn regeeringsperlode genoegelijk doorbracht. Er was in Stamboel veel veranderd gedurende zijn afwezigheid. O.a. had men er het electrisch licht ingevoerd, dat tevoren door Abdoel Hamid wijselijk verboden was geweest. Zaro raakte er zóó van overstuur, dat hij zijn gezond verstand verloor en verliefd werd op een meisje van 24 jaar, hetwelk hij tot zijn twaalfde vrouw uitverkoor. Dan breekt de wereldoorlog uit, wat Zaro na al die nieuwigheden wel verwacht had en de ongeloovigen rukten Constantinopel binnen. Zaro genoot spoedig een buitengewone popu lariteit onder de geallieerde troepen. Hiervan maakte een Griek gebruik, die Zaro het voor stel deed, naar Parijs te trekken, waar hij als levend phenomeen geld zou kunnen verdienen. De tournee had een groot succes en de Griek verdiende een aardig sommetje, maar liet den ouden Turk tenslotte zonder een cent zitten. Dit was evenwel Zaro's bitterste ervaring niet. Want bij zijn thuiskomst bleek hem, dat de dertiende vrouw, van wie we in den aanvang (hebben gewaagd, echtscheiding had gevraagd en verkregen, wegens moedwillige verlating. Zaro, die tot dusver slechts door den al- machtigen dood van zijn vrouwen gescheiden was, besloot hierna nooit meer te trouwen. Als het ware om hem afleiding te bezorgen, verscheen dit jaar een vertegenwoordiger van de Amerikaansche prohibistische liga in zijn huis, die hem het voorstel deed, voor een jaar, naar Amerika te gaan, tegen 500 dollar in de week, om er als levende propaganda voor de geheelonthouding te kijk te worden gesteld. Zaro stemde toe, ondanks zijn 160 jaren, maar alvorens zich naar Amerika in te sche pen, uitte hij den wensch, in Turkije begraven te worden, doch verzekerde tegelijkertijd te hopen, dat hij de 175 zal bereiken. Bij het vertrek vroeg iemand hem, wat het verschil was tusschen de menschen van 1830 en die van 1930. Zaro antwoordde: In 1830 waren de menschen veel bedaarder. Nu rennen ze als duivels, maar daarom worden ze ook nooit rijk Aldus sprak Zaro Aghan, die naar Amerika trok, om daar den rijkdom te vinden, dien hij nóch in 1830, nóch in de daarop volgende pe- Tiode van zijn 160 jaren heeft kunnen vin den Een zeldzaam natuurverschijnsel WAAR 'T EEUWIG DUURT Salzburg en Salzkammergut zijn bekende klanken in de ooren van tal van Hollanders, die er hun vacantie hebben doorgebracht, of zullen doorbrengen. Als we Salzburg noemen, denken we tevens aan den Untersberg met zijn ijsholen, waarvan de Kolowratijsgrot op 1390 meter de bekendste ls. IJsgrotten vindt men alleen in die streken, die in het koude jaargetijde een temperatuur hebben van 0 gr. of daar beneden. De koude, welke voor de vorming van ijs- grotten noodig is, moet namelijk van buiten toetreden, daar het binnenste der aarde een temperatuur bezit van boven de 0 gr. (Wij laten in dit geval N.-Canada en Siberië buiten be schouwing). Een verder vereischte is, dat de winterkoude in deze holen bewaard blijft en dat geen warmere temperatuur van eenige beteekenis door gaten •n spleten kan binnendringen. En daar geberg ten, waar zich holen bevinden, meestal ook ruim voorzien zijn van spleten, doet 't verschijn sel van ijsholen zich slechts in beperkte mate voor. Ze kunnen zich alleen daar ontwikkelen, waar gaten en spleten ontbreken, en waar de holte naar beneden toe gesloten en zakvormig is, zoodat de ingang nauwer is dan het einde. De specifiek zwaardere koude lucht zakt naar beneden en verdringt de warme lucht totdat de holte geheel met koude lucht gevuld is. Omgekeerd kan de warme lucht in den zomer door de nauwe opening niet zoo spoedig toe treden, zoodat een vermenging der lucht bijna onmogelijk is. De gemiddelde jaartemperatuur van derge lijke ijsholen ligt dan ook bij ongeveer 1 gr. C. Ook midden in den zomer komt ze slechts zelden hooger. Het ijs waarmede de wanden der grot bedekt is, vormt een soort isoleerende laag. Zou nu de temperatuur door toegetreden warmte boven 0 gr. stijgen en het ijs doen smelten, dan is dit toch slechts tijdelijk, want het smeltende ijs verbruikt zooveel warmte, dat de temperatuur toch weer automatisch daalt. En ook al zou een belangrijk deel van het ijs fcnelten, dan is inmiddels in de bergen de winter weer gekomen, zoodat deze grotten in werkelijkheid eeuwige ijsholen zijn. De holten dringen in een langzaam dalende lijn in het Tannengebergte, waar de Untersberg een deel uitmaakt en. zijn waarschijnlijk ont staan door een daar vroeger stroomende rivier die later van richting veranderde of wel ge heel opdroogde. Hoewel men zich geregeld met het onderzoek bezig houdt heeft men tot heden nog geen zekerheid over de uitgestrektheid van deze ijs- grotten. Gemiddeld zijn de gewelven 20 meter hoog en 30 meter breed, doch dikwijls staat men plotseling voor koepelvormige verbreedin gen van 200 meter die een hoogte bereiken van 50 meter. Geweldig moet de kracht geweest zijn, waar mede de onderaardsche rivier door deze ge steenten haar weg gezocht heeft, met zich voe rend steenen en andere stoffen, en waar zij door dammen en of verstopte afvoerkanalen haar weg versperd zag een reusachtige draai kolk vormde, die de gewelven koepelvormig uitschuurde. Dat alles kan de bezoeker, die de majestueuze grotten van het Tannengebergte bij Salzburg binnentreedt, zich in zijn verbeelding voorstel, len, ook al ziet hij zich thans door geweldige ijswallen en ijsgordijnen omgeven, die hem in hun starre praal aan alle zijden betooveren. Wie Salzburg bezoekt verzuime dan ook niet naar de ijsholen te gaan. Hij ziet er een na tuurverschijnsel, dat men, om de boven uiteen gezette reden, niet zoo dikwijls aantreft. W S. Pater Zey gedelegeerd algemeen directeur. Pater Jac. Zey S.J. is benoemd tot gedele geerd algemeen directeur van het Apostolaat des Gebeds te Rome. De staat van beleg te Juarez MEXICO, 1 Augustus (H.N.) De overheid van den staat Chihuahua heeft in verband met de verscherping van de politieke conflicten sedert de laatste federale verkiezingen den staat van beleg afgekondigd over de grens stad Juarez. De militaire overheid heeft het burgerlijke bestuur voorloopig overgenomen en den burge meester en 6 gemeenteraadsleden, die van knoeierijen bij de laatste verkiezingen beschul digd worden, laten arresteeren.. Een onderzoek naar den staat van de finan cien, die in zeer treurigen toestand verkeeren, is gelast. BRAND. Te Aarswoude is de boerenplaats van den heer K. Vel en bewoond door den heer C. Moon, tot den grond afgebrand. Niets van den inhoud is gered kunnen worden. De bewoners konden zich slechts met moeite redden. Ver zekering dekt (U schade. MET DEN SPAARPOT ERVANDOOR. Sinds Vrijdagmiddag is de kellner H. M., die houd.r was van de spaarkas van het oafé de Korenbeurs te Helmond, met een bedrag van 800 verdwenen. INBRAAK. Vannacht Is ingebroken in het kantoor der fa. Schampers te Helmond. Door openschui ving van een raam wisten de dieven binnen te komen. Er wordt een bedrag van ruim 300 gemist. KINDERVERLAMMING. Te Vlaardingen heeft zich wederom een ge val van kinderverlamming voorgedaan. Dit is het derde geval binnen eenige dagen. Het kind is eveneens in de barakken opge nomen In het St. Hippolytus-gesticht te Delft is een 5-jarig meisje opgenomen dat aan kinderver, lamming, lijdt. Aan den Onderweg te Waddinxveen is een geval van kinderverlamming geconstateerd bij een 1%-jarig meisje. Het patiëntje is onmiddellijk naar Leiden vervoerd. BLOEDVERGIFTIGING. De monteur E. J., uit Zeist, die hedennacht in een bakkerij te Tilburg bezig was met het plaatsen van een machine, had het ongeluk in een spijker te trappen. Er ontstond een ern stige bloedvergiftiging, zoodat de man in allerijl naar het ziekenhuis moest worden overge bracht. Zijn toestand is ernstig. BERLIJN, 12 Augustus. (V.D.) Volgens be richten in de ochtendbladen uit Nanking beeft het ministerie van marine officieel medege deeld, dat het een radiobericht heeft ontvangen van de kanonneerboot „Yungtsjon-g" volgens hetwelk deze er na een beschieting der stel lingen der roode troepen In geslaagd is Vrijdag Tsjangtsja op de communisten te heroveren. LONDEN, 2 Augustus. (H.N.) De berichten over een opmarsch der communistn tegen Han kow worden van verschillende zijden beves tigd. Tsjang Kal Shek heeft twee divisies naar de stad gezonden, om het garnizoen te verster ken. De provincie Kiangsi moet door de commu nisten geheel overrompeld zijn en de regee- rlngstroepen bereiden de ontruiming van de provincie voor. Wangtsjang en Kioekiang wor dendoor de communisten bedreigd. De buiten landers te Kioekiang zijn door de consuls ge waarschuwd er op voorbereid te zijn de stad ten spoedigste te kunnen ontruimen, aangezien 4000 communisten in aantocht zijn. Twee Engel- sche torpedojagers zijn uit Tsingtau naar Kioe kiang vertrokken, om de buitenlanders aan boord te nemen en naar Shanghai over te bren gen. Generaal Feng en de andere leiders der noor delijken hebben een oproep gepubliceerd, waar in zij de geheele natie aansporen tot onderdruk king van het roode gevaar, doch tevens de ver wijdering van Tsjang Kai Shek elschen. In Japansche kringen acht men de positie van Tsjang Kal Ehek zeer moeilijk, nu hij gevaren van twee zijden het hoofd moet bieden. LONDEN, 2 Augustus (V. D.). Uit Nanking wordt gemeld, dat de communisten voor hun vertrek uit Tsjangtsja zestig gevangen genomen officieren en manschappen der Nanking-troepen hebben terechtgesteld en het gebouw van een Engelsche handelsonderneming hebben uitge plunderd. Ook de woningen der Chineezen werden leeg geroofd en de bevolking werden zware belas tingen opgelegd. Na de ontruiming van Tsjantsja zijn de roode troepen in de richting van Hankow afgetrok ken. De buitenlandscke concessies zijn door ge vluchte Chineezen overstroomd. De voorloopig nog zwakke regeeringstroepen hebben in allerijl hun stellingen versterkt, aangezien zij rekenen op een nieuwen aanval der communisten. Deze hebben een spoorbrug, 50 K.M. ten Noorden van Hankow, in de lucht laten springen. De Britsche kruiser „Cumberland" wordt ge reed gehouden, om, in geval van nood, de bui tenlanders aan boord te nemen. Uit Tokio wordt gemeld, dat de Japansche re geering heeft besloten, te Nanking te protes teeren tegen de verwoesting van het Japan sche consulaat en van verschillende Japansche eigendommen te Tsjangtsja. Te Sasebo ln Japan wordt een flotllle torpe dojagers gereed gehouden om op bet eerste be vel naar het Yangtse-gebied uit te loopen. Behandel ook de kleinste verwonding «j-g- vuldlg. Verbindt haar direct met een steriel rerband (Ingeval van nood een achoongewas- schen zakdoek), zoodat zij voor verontreini ging bewaard en tegen stooten beschermd ls. Doet gij dit niet, dan zal zij U door ont steking wekenlang hinderen, terwijl in som mige gevallen ernstige verzwering, bloed vergiftiging en de. dood kan volgen. Roep tijdig geneeskundige hulp in. GEZONDHEIDSRAAD PARIJS, 2 Augustus (H. N.). De werkgevers in het Noorden van Frankrijk hebben besloten geen onderhandelingen met de vakverenigin gen meer te voeren, doch de onvoorwaardelijke hervatting van het werk te eischen. Men verwacht, dat dit besluit door de vak verenigingen beantwoord zal worden met de afkondiging van do algemeene staking. De socialistische bond van vakvereenigingen heeft een oproep gepubliceerd, waarin gepro testeerd wordt tegen de beweringen van de werkgevers, dat de staking tegen de sociale verzekering is gericht. De arbeiders verlangen slechts een loonsverhooging In overeenstem ming met de voortdurend toenemende duurte. PARIJS, 2 Augustus (V. D.). In de laatste dagen is de stakings-beweging in het textiel- gebied van Noord-Frankrijk ongewijzigd ge bleven. Thans hebben de arbeiders-organisaties te Roubaix besloten voor Maandag a.s. de alge meene staking uit te roepen ter ondersteuning van de stakers te Rijssel. Twee duizend huizen onder water. LONDEN. 2 Augustus (V.D.) Te Foesjimi bij Kioto werden naar uit Tokio gemeld wordt 2000 huizen tengevolge van den hevigen regen val onder water gezet. Duizenden Inwoners zijn in schoollokalen tij delijk ondergebracht. Honderden vierkante K. M. rijstvelden staan onder water. Op verschillende plaatsen vonden aardver schuivingen plaats, waardoor eenige personen werden gedood. Troepen zijn naar de plaats des onheils vertrokken om hulp te verleenen. BERLIJN, 1 Augustus (V.D.). In Japan zijn de demonstraties van heden In de klem go- stikt. Communistische agitatoren, die vlug schriften wilden verspreiden zijn gearresteerd. WILNA, I Augustus (V.D.). In verband met de op 1 Augustus bepaalde communistische de monstraties in Polen werden in de laatste da gen in Polen alleen reeds in het district Wilna 20 en in het Dombrowa-gebied 20 communisten gearresteerd. De 1 Augustus-dag is blijkens de tot nu toe binnen gekomen bericht, in Polen rustig ver- loopen. Vooral in de groote steden had de poü- tieuitgebreide maatregelen genomen. NEW-YORK, 2 Augustus (V. D.). In het hartje van New-York, op het Union-Square, vonden gisteren demonstraties plaat3 tegen den imperialistischen oorlog en tegen de commissie van onderzoek, welke belast is met het onder zoek naar de communistische propaganda in Amerika. Op een gegeven moment trad de politie krach tig op en Joeg de demonstratie uiteen. Hierbij zijn 25 personen gewond geraakt. BOEKAREST, 2 Augustus (H. N.). In ver band met den communistischen rooden dag zijn gisteren te Boekarest 200 communisten gear resteerd. Oyerigens is het niet tot incidenten van beteekenis gekomen. In alle fabrieken werd gewerkt en tot betoo gingen is het niet gekomen. PARIJS, 2 Augustus (H. N.). Gisteren heb ben te Lyon communisten getracht, een verga dering in de open lucht in de war te sturen, waar Léon Blum zou spreken ter herdenking van den dag, waarop Jaures zestien jaar gele den vermoord werd. Ongeveer 100 communisten waren aanwezig, doch werden spoedig „weg gewerkt". Léon Blum kondigde in zijn rede aan, dat de socialistische partij een uitgaaf van de volledige werken van Jaures voorbereidt. WARSCHAU, 1 Augustus. (V.D.) Naar uit Wilna gemeld wordt, heeft de Poolsche grens politie aan de grens van sovjet-Rusland en Polen een geheim koerier van de communis tische partij in Polen gearresteerd, die met belangrijke stukken en rapporten naar Mos kou onderweg was. De arrestatie geschiedde, toen de man op het punt stond de grens te overschrijden. Hij is in het huls van bewaring ie Wilna opge sloten. ALPHEN AAN DEN RIJN. 1 Augustus. Aan voer en prijzen waren als volgt: heerenboonen 817, snijboonen 914, aardappelen 5.40 5.80, oomskinderen 22.20, suikerperen 8.20, korenappelen 19—21.80, alles per 100 kg.; peen 6,507, kroten 3.203.40, uien 33.70, alles per 100 bos; korpsla 11.40, bloemkool I 8 12, idem II 2—4, meloenen 4550, rabarber 11.20, alles per 100 stuks; bessen 59 per 100 pond. Elerveillng van 31 Juli. Aanvoer 11.050 stuks. Kipeleren 5.506.50, eendeieren 45.60, alles per 100 stuks. DELFT, 1 Augustus. Aanvoer en prijzen wa ren als volgt: bloemkool le soort 6.3014, 2e soort 1—6,40, komkommers (Engelsche) le soort 1.50—4.70, 2e soort 0.50—1.10, witte le soort 3.305.90, 2e soort f 0.501.70, roode- kool 1.201.90, salade 0.503.10, alles per 100; selderij 718 ct. per dozijn; prlnsesseboonen 5.6018, snijboonen f 1027, alles per 100 kg.; tomaten 18.lp per 100 pond. ROTTERDAM, 1 Augustus. De prijzen heden besteed aan de Coöp. Tuinbouwveiling Rotterdam en omstreken G, A. waren als volgt: Holl. platg. komkommers le soort 2—'5, 2e soort 0.80—2.40, 3e soort 0.501 per 100 stuks, komkommerstek 5060 ct. per 1O0 kg., spinazie 16 ct. per kg., bloemkool le soort 410, 2e soo-rt 1.402.60 per 100 stuks, peen 4.207.70 per 100 bos, to maten A 68.20, B 4.606.10, C 6—8.40, CC 8.406.70 per ICO pond, postelein 2.203 per 1O0 kg., snijboonen 1620 ct. per kg., pronkboo- nen 2,103.10 per 109 kg., Dultsche prlnsesse boonen 79 ct. per kg., stamprlnsesseboor.en ƒ5.1013 per 100 kg., stokprinseaseboonen 1416 ct. per kg., kroten 2.302.60 per 100 bos, roode kool 1J.02, savoye kool 2.303.10, per 100 kg., ajidljvie 3.504.50, 2e soort ƒ1.50 per 100 krop, uien 4-60 per 1O0 kg. ROTTERDAM, 2 Augustus. Heden kwamen aan de vlschmarkt alhier 10 motorkustvaartuigen en werden van IJmulden, Nieuwediep, Goede reede en de Zuiderzeeplaatsen 150 manden en kisten versche en 80 kistjes gerookte viseh aan gevoerd. De prijzen waren als volgt: groote tong 100118, middel tong S092, kleine tong 38—44, tarbot 18—32, middel schol 16—26, kleine schol 28, schar 2—5, schelviseh 24, gul 13, leng 35, alles per mand; dunne paling 57, gerookte paling 7—11, alles per kistje. Scheveningsche markt. Aangevoerd: 300 kisten bokking, 35 ct.; 100 kisten spekbokking, 58 ct.; 70 kisten makreel, 1040 ct., alles per stuk; 1 mand scharren, prijs per hos: groote 0.90 1.20, handgroot 65—85 ct., middel 4560 ct., krlt 20—35 ct. ROTTERDAM, 2 Augustus. Vlet- en lichterwerk. Toestand onveranderd. Veel ledige ruimte. Weinig vraag. De dagprijzen voor schepen met hljschtulg en admissie blijven onveranderd. Vaarwerk voor zwaar goed. Vracht n. Fries land en Groningen 3.25. Naar de Zaanstreek 1.10 —1.50. (Palmpitten n. d. Zaan moest zijn ƒ0.90 per last). Naar Arnhem en Nijmegen van 1.802.25. Naar Zeeland en België wordt zeer weinig aangeboden. Naar den Bovenrijn wordt weinig bevracht. Men betaalde n. Mannheim 60/70 cent per last. 200 ton naar Neuss ƒ72.50, 200 ton naar Urdingen 62.50. Ertsvrachten n. d. Ruhrhavens onveranderd. Sleeploon n. d. Rijn onveranderd. ROTTERDAM aangekomen: 1 Augustus namiddag: 1.15 BATAVIER VII, N. V. Wm. H. Muller Co., Middleabro, Parkhaven, stukg.; 2.VAL- LESCURA, Mij. Wega, Huelva, Waalhaven A, erts; 3.45 ERNA, Astrega Co., Lysekil, Bin nenhaven, steenen; 4.45 MEDEE, N. V. Walsum Caen, Waalhaven Nz„ erts: 5.45 STRASSBURG, Standaard Transp., Hamburg n. Keulen, stukg.; 6.15 KOEFIA, N. C. Seam, Venetië, Waalhaven (Fr. Swart-touw), erts; 6.45 CHLORIC, N. V. Herfurth, Fowey, Waalhaven 12, ledig. NIEUWE WATERWEG vertrokken: 1 Augustus namiddag: 4.05 WEST ZEDA, Mobile; 4.40 HELGA BOGE Hamburg; MIDSLAND, Grangemouth; 7.15 IM- BER, Manchester; BLANKENBURG slbt., met twee bakken, Londen; BORTHWIOK, Dundee; KATE, Gent- 8.— JABIRU, Liverpool; FERN- WOOD, Noordzee; S.4<5 TAIFUN, Emden; BATA VIER III, Londen; WALLONIA, Gothenburg; 9.15 GOOTE, Cardiff; JUVENTUS, Venetië; 9.35 STATENDAM, New-York; BATAVIER VIII, Bordeaux. 10.TRITO, Belfast; LA FRANCE, Aarhuus; 10.15 EEM, Kotka; 11.10 LOUISIANA, Buenos- AyresJUTA MENDI, Sagunto; BALZAC, Oslo; 11.45 NANTAISE, Caen. 2 Augustus voormiddag; 12.5 CAPITAINE AUGUSTIN, Bordeaux; KARLSRUHE, Hamburg; 12.10 VIENNA, Har wich; 12.30 DKECHTDIJK, Vancouver. VLISSINGEN 1 Aug. aang. PRINSES JULI ANA, Harwich; SVANGEN, Boulogne, bunkert; NEERJANDIA, Londen n. den Bosch vertA MECKLENBURG, HarwichTARTARY Boston (L.); gep. naar Antwerpen: MARI, Londen; OAK- FORD, Londen; GREENAWN, Llamelly; BIL- DERDIJK, Newport News; TROMP, Londen; PIAKO, Gladstone (Austr.)PALATIA, Ham burg; gep. naar Gent: NICOS VALMADÏS, Nico- laieff; gep. naar Sas van Gent: ORLEANS, Bona; gep. van Antwerpen: HOLME FORCE, Lon den; LIDOT, ld.; GRIETJE, id.; RALLUS, Man chester; SUNION, Methll; OUSEL, Glasgow; JOLLY ESMOND, Londen; HARHLDA, Rett.; gep. van Gent: PLUTO, Gyon; TOURMALINE Briton Ferry; HYRCANIA, Newcastle. IJ1IUIDEN aang. 1 Aug. WILLY, Newcastle, kolon)SPITSBY, Onega, hout; THE COUN TESS, Swansea, kolen; WELLAM DE BESCHE Norrkoping, hout; DAPHNE, Caen, erts; DOL FIJN, Londen, cement; vertr. GAMBIA, Hamburg; LARPOO'L, Hull; NICKERY, W.-Indlë; VERA, Leningrad; ES- CAUT, Parijs; ALF, Gdynia; "WATERLAND, B.- Ayres; BRION, Kopenhagen; TRAJANUS, Rott. BRUNLE, Larvik; JULIUS RUTGERS, Riga; ORESTES, Rott.; ORINOCO, Hamburg. Wind ZO., flauwe koelte, kalme zee, bewolk.t SLUISKIL aang. 1 Aug.: FRIESLAND, Tyne. HOLLAND—AMERIKA LIJN. BILDERDIJK, Philad. n. Rott. 1 te Antwerpen. LOCHKATRINE, Vanvr n. Rott. 1 v. Liverpool. STATENDAM 1 v. Rott. n New-York. DREOHTDIJK 1 van Rotterdam n. Vancouver. HOLLAND—AFRIKA DIJN. RIETFONTEIN (thuisreis) 31 te Kaapstad. BILLITON (uitreis) p. 1 Aden. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. OUDERKERK (thuisreis) 1 v. Colombo. HOLLAND—ENGELSCH-INDIë LIJN, BOVENKERK (uitreis) 1 (v.m.) te Bombay. STREEFKERK (uitreis) P. 1 Ouefisant. STADSDÏJK, Rott. n. Calcutta p. 31 Gibraltar. JAVA—NEW-YORK LIJN. DJEMBER 1 v. Batavia n. N.-Yorlt. JAVA—BENGALEN LIJN. BALI 1 v. Rangoon n. Java. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. AMAZONE Vigo n. Amst. p. 1 Ouessant NERO 31 v. Gothenburg n. Amst. THESEUS 1 v. Pasajes te Bilbao. ODYSSEUS Amst. n. Kopenhagen p. 1 Holtenau EUTERPE 1 Aug. van Amsterdam te Hamburg. ORPHEUS 1 Aug. van Kopenhagen te Aarhuus. NICKERY 1 v. Amst. n. W.-Indië. BRION 1 v. Amt. n. Hamburg. TRAJANUS 1 v. Amst. n. Rott. ORESTES 1 v. Amst. n. Rott. KON. HOLLANDSCHE LLOYB. FLANDRIA (uitreis) p. 1 Ouessant. ZEELANDIA, B.-Ayres n. Amst. 1 (10 v.m.) v. Cherbourg. WATERLAND (uitreis) 1 v. Amst. ROTTERDAMSCHE LLOYD. SAMARINDA (uitreis) p. 1 Pt. de Galle. SÓEKABOEMI (thuisreis) p. 1 (3 n.m.) Dover. BALOERAN, (uitreis) 1 van Marseille. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. POEDAU ROEBIAH, Batavia n. Amst. p. i Gibr. SIMALOER, Batavia n. Amsterdam 1 v. Padang, STOOMVAART MIJ. OCEAAN. LAOMEDON Japan n. Rott. 1 te Shanghai MARON Batavia n. Amst. 1 v. Belawan. CITY OF CORINTH Japan n. Rott. 25 v. Co lombo. DIOMED Japan n. Rott. 31 op 145 mijl Z. v. Land's End (2 te Londen verw.) ARIADNE 26 v. Rotterdam te Bergen. ARCLIGHT 31 v. Maassluis te Londen. ASIA Rott n. Moji 29 v. Pt. Swettenham. ANGLO SWEDE 31 v. Rott. te Shell Haven. AMIRAL L'HERMITE 31 v. Rott. te Duinkerken ALASKA 30 van Bordeaux n. Pte. a Pltre. BEAUMONT Rott. n. Atreco p. 31 Lizard. BRABANT m„ 31 v. Antw. te Londen. BEIJERLAND 1 Aug. van Tyne ta Brussel. BEACONRAY 31 v. Rotterdam te Londen, BRADDOCK 30 v Rotterdam te Mobile. CAPIT. BONBLLl' 28 v. Rott. te La Pallice. CLAN KEITH 31 v. Rott. te Londen. CONGO Rott. n. Lissabon p. 31 Ouessant. CRISTALES Rott. n. Pto. Castllla 31 op 100 mih ZO, v. Land's End. DRENTE m., 31 te Londen ultgekl. n. Den Haag. DEP. P. GOUJON 29 v Rott. te St Nazalre. EVERENE 28 v. Zaandam te Danzdg. EK 30 v. Amsterdam te Oslo. FUSHIMI MARU 30 V. Rott. te Middleabro. FORT DE DOUAUMONT Rott. n. W.-Afrlka 30 van Le Verdon. PORAFRIC Rott. n. W.-Afrlka 30 v. Le Verdon GRUTTO 31 v. Rott. te Londen. GORECHT 31 te Londen ultgekl. n. Duinkerken GUDRUN 28 v. Rott. te Haderslev. GAETA 26 V. Rott. te Civ. Vecchia. GAASTERLAND 1 Aug. van Delfzijl te Goole. GROBNLO, Chrlstinestad n. Cardiff p. 1 Bruns- buttel. HENNIE 1 Augustus van Selby n. Zwijndrecht. HENDERIKA 31 v. Rumpst te Londen. HELKA 29 v. Tuapse te Sete. HARMINA Bakker, 30 v. Duinkerken n. Nieuw- poort." HOLLAND IA 31 v. Randers te Hamburg. IMPORT 31 v, Rotterdam te Londen. JOLLY GUY 31 v. Dordrecht te Londen. JOHANNA TE VELDE m., 30 v. Kotka te Charlestown. JEANNETTE 30 v. Portland n. Southampton. JERVAULX ABBEY 31 v. Rott. te Huil. KATRIBNA. m., 30 v. Rochester n. Londen. LEEUWARDEN 31 v. Harlingen te Londen. LYNN REGIS 30 v. Rotterdam te Lynn. LETO 31 v. Napels te Genua. LAVEROCK 31 v. Amst. te Londen. LIM1BURGIA 30 v. Rotterdam te Bordeaux. MALANGE 31 v. Rott. te Havre vertr. n. Azoren MARIA, Boerma, 30 v. Londen te Duinkerken MAGDALENA 31 v. Barry n. Yxpila. PROF. BUYS 31 v. Harlingen te Huil. PALOS, Rott. n. Villagarcia 30 van Coruna. PRO PATRIA, Bosma, 30 v. Gothenb. te Hbg- PFALZ 31 van Rotterdam te Bremen. PALM A 31 v Heïlevoetsluls te Rouaan. ROEILFIENA II, m„ 26 v. Lubeck te Geffle. RIJNSTROOM 31 v. Amsterdam te Huil. REGINA 31 van Le Hourdel naar Runcorn- RUURLO 1 v. Braila n. Weser. SHANTUNG R'dam n. Japan p. 1 Pertm. ST ANNALAND 1 van Rotterdam te Immingham. ST JANSLAND 31 v. Immingham n. EsbjerS- ST PHILIPSLAND 31 v. Hamburg te Middlesbro. SPREEWALD Rott. n. Chili 31 te Magallanes. SAN TEEENZO Rott. n. Civ. Vecchia p. 30 Wight. SENS AL 31 v. Delfzijl te Londen. TRAUTENFELS 31 van Rotterdam te Bremen TRENT 1 (v.m.) van Rotterdam te Altena, THE DUCHESS 27 v. Millom n. Temeuzen. TALABOT Rott. n. Wabana p. 31 Lizard. VULCAAN, 30 van Rotterdam te Stettin. VERTROUWEN, Karssies, 30 v. Hamburg n. VALK 31 v. Odense n. Saxkjoblng. WOLFRAM R'dam n. W.-Afrika 31 te Teneriffe WACHTEL, Rotterdam n. Memel 30 v. Flllau. WESTPLEIN 31 (10 n.m.) v. Rott. te Lulea. WESTPOLDER 31 v. Rotterdam te Londen. WARF1ELD 31 v. Amsterdam te Immingham- IJSELHAVEN 30 v. Tampa n. Fensacola. ZWAANTIENA m., 28 v. Malmö n. Upsaia. ZWERVER 28 v. Hamburg te Horsens. MURJEK. Rotterdam, 1 Augustus. Naar wij vernemen zal het Zweedeche s. Murjek '12 Juli van Tampa vertrokken, de lading Piet in Vlaardingen, maar ln Duinkerken lossen. TJALK AAN DEN GROND. Hans wee r t, 1 Augustus. Nabij Valkenisse is een onbekende tjalk orn-hoogevaren en blijven zitten.. Sleepboot hulp is derwaarts vertrokken, om te trachten het schip met hoog water vlot te sleepen. SCHEEPSBOUW. De N. V. J. Salomon's Scheepvaart Expeditie kantoor te Rotterdam, heeft aan de weef. per firma G. J. v. d. Werff te Hoogezand de'böifvv opgedragen van een 300 tons stalen moto'rb&St, welke voorzien zal worden vam een 150 P-.K. Brorjsmotor. BINNENLANDSCHE HAVENS. NIEUWE WATERWEG aangekomen: 2 Augustus voormiddag: 11.40 DRENTE, Londen, nr. Den Haag; Vertrokken: 2 Augustus voormiddag: 10.50 KATE, Newcastle; PALLAS, Konings bergen; MITRA, t, st. Kitts; 11.40 FELIX. Makslahti. 2 Augustus namiddag: 12.10 STRINDA, Genua; -12.20 JACOBUS FRITZEN, Delfzijl; 12.30 UTGARD, Gdynia; 12.45 ALLER, Hamburg; MONTAUBAN, Libre ville; 1— KRALrNGEN, Riga; POSEIDON, Koningsbergen; 1.10 LARENBERG, Havre; 1.35 KEDOE, Batavia; NIEUWLAND, Grangemouth. Wind Z., flauwe koelte, kalme zee, bewolkt. VONDELINGENPLAAT aangekomen 2 Aug. v.m.: 11.40 RHEINLAND, Bordeaux, bunkert. BUITENLANDSCHE HAVENS. PORT BOWEN 1 V. Clyde te Wellington. SAN FABIAN 30 v. B.-Ayres n. Aruba. DENIS 30 v. Liverpool te Para. ATHELLAIRD 30 v. Houtson n. Land's Enl. NIAGARA 31 v. Havre te N.-Orleans. TALABOT R'daf n. Wabana 31 op 150 mül V. Valentia. TEIRESÏAS Japan n. Liverpool p. 31 Gibraltar TERNEUZEN R'dam n. Oran 31 op 10 mijl v. N.-Foreland. TRIER Hamburg n. Montreal 1 op 350 mijl v. Valentia. WAALHAVEN Antw. n. B.-Ayres p. 1 Niton. WEST HARDAWAY Galveston n. Liverpool 1 op 550 mijl v. Valentia. WEST "WAUNA N.-Orleans n. Londen 1 op 300 mijl v. Valentia. ZOROASTER Curagao n. Land's End 1 op 600 mijl v. Valentia. MAASHAVEN Archangel n. Tynemouth 1 op 130 mijl O. v. Wiek. MAHANADA Philadelphia n. Londen 31 op 400 mijl W. v. Valentia. MANELA Londen n. Calcutta p. 81 Gibraltar. NORWEGIAN N.-Orleans n. Liverpool 1 op 130 mijl N.W. v. Land's End. PENSILVANIA 2 v. Manchester te Curagao. PHOBOS 4 v. San Franc, te Yokohama verw. PRATOMAGNO Cuba n. Queenstown 31 op 450 mijl Z.W. v. Valentia. PROCIDA Midd. Zee n. Hamburg 1 op 90 mijl Z.W. v. Nlton. SAMOS Galatz n. Hamburg 1 op 50 mijl W. v. Niton. SAN PIETKO Constantza n. Londen 1 op 95 mijl Z.O. v. Niton. DéP. CHARLES NORTIER 31 v. IJmulden te Burntisland. ANNELIESE 1 v. Rotterdam te Shields. VEGA (Fin.) Rott. naar Abë 27 van Hangö. SIRIUS (Fin.) 30 van Rotterdam te Helslngfor» ELQO 28 van Rotterdam te Kotka. HEINRIGH GRAJMMERSTORF 28 v. Vlaard- te Riga. WIRI 28 van Zaandam te Leningrad. KONIGSAU 28 van Amsterdam te Leningrad. KOUIBYSHEFF 27 van Rotterdam te Leningrad OCEANA 25 van Rotterdam te Leningrad. KONIGSBERG PREUSSEN 29 v. Rott. te PiUaU TILSIT 30 van Rotterdam te Plllau. GUNVALL 27 van Amsterdam te Gnynia. CHEVYGHASE 31 v. Terneuzen te Sunderland PRINS HENDRIK 31 v. Vlaardingen te Hartje' pool. THALA 1 van Benisaf te Mlddlesbro. ARDENHALL 81 van Rett, te Hartlepool. DELPHfNUS 31 van Rotterdam te Goole. JANTIENA m, 31 v. Goole n. Maanedsund. REGIN, Rott. n. Tromsö 25 van Kopervik. DANUBIA, Rott. n. Archangel p. 25 Lodingen REDSEA 1 van Rotterdam te Immingham- A. WICANDER Rott. n. Domsjo 29 v. Stockb®''* ELSA 29 van Rotterdam te Hernosand. HELENA 29 van Yxpila naar Barry. ADSEN 30 van Vlaarölngen te Memel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 2