algemeen overzicht. DA ZOLEN Communistische beestmenschen Pe roüde 1 Augustus DE MOORD OP PRESIDENT PESSOA Nieuw schandaal Uitlevering van Viüanueva Groote scheepsbrand ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1930 ,SLAG AAN DE BROOKLYN- BRUG" Brianda memorandum JAPAN ZENDT TROEPEN EEN DAAD VAN PERSOONLIJKE WRAAK DE STAD VOOR 300.000 MARK BENADEELD FRANSCHE LUCHTMANOEUVRES AFGELAST HET WONDER AAN DE WEICHSEL VALSCHE MUNTERS GEARRESTEERD FRANSCH VLIEGTUIG BOVEN ITALIË Gemaskerde in den nacht AUTOBUS IN DE NEW A HET ARBEIDSCONFLICT IN NOORD-WEST DUITSCHLAND FRANKRIJK OORLOGSGEREED HET DRAGEN VAN WAPENEN DE „R 100" IN CANADA In de „Illustration" bespreekt Poincaré ln een artikel, getiteld „op de paden des vredes", het memorandum van Briand over de federa tieve aaneensluiting van Europa. Met betrekking tot de politieke constellatie stelt Poincaré vast, dat het memorandum de ernstigste meeningsverscliillen beeft geopen baard. Polen en Roemenië eiscben onschendbaarheid der grenzen, terwijl Hongarije aanmerking maakt op den door de verdragen geschapen toe stand en Mussolini de wereld bekend maakt, dat ook sommigen der overwinnende mogend heden de vredesvoorwaarden wenschen te her- tien. Duitschland spreekt zich in gelijken zin hit, doch in naam der overwonnenen. Het ver klaart zelfs, dat het het oordeel van de Fransche regeering deelt, en dat het er van overtuigd is, dat de ernstige toestand van Europa voorname lijk aan de huidige politieke organisatie ervan te wijten is. Briand, gaat Poincaré verder, is ongetwijfeld Terrast door de onverwachte verminking van zijn gedachte. Nooit heeft hij gezegd, of zelfs geloofd, dat de oorzaak van den noodtoestand der wereld, waaronder overigens Amerika even zeer lijdt als Europa, te vinden was in slechte Politieke organisatie van ons werelddeel. Inte gendeel, altijd heeft hij verklaard, den vrede te zoeken de die instaedhouding van de bij verdrag geschapen organisatie. Wanneer Duitschland streeft naar gedeelte lijke herziening speciaal wat betreft aansluiting van den Poolschen corridor, Opper-Silesië, of in Verband met de minderheden-kwestie, zou het in botsing komen met de laatste alinea van ar tikel 16 van het volkenbondsstatuut en gevaar loopen, het lidmaatschap te verliezen. Verder geeft Poincaré in zijn artikel een over zicht van de ontvangen antwoorden. Zijn oor deel is alles behalve optimistisch, men kan zelfs zeggen bijzonder pessimistisch. Iets anders was trouwens moeilijk te ver- Vachten van het slag staatslieden waartoe Poincaré behoort dat zich inbeeldt den ge dachtegang van het buitenland precies te kun nen wringen binnen het kader van de eigen meening, die kennelijk de belangen van het Vaderland met de algemeene verwart. Briand zal zich toch niet de illusie gemaakt of zelfs maar de mogelijkheid verondersteld hebben, dat zijn schema overal onvoorwaardelijk, zon der af te dingen, instemming zou vinden? Was bet slechts een mooi gebaar, dan vindt hij in de zeer uiteenloopende antwoorden motieven genoeg om de zaak nu af te wimpelen. Was bet daarentegen zeer serieus bedoeld, dan is er ook stof te over om verder te praten. En Vanneer er dan concessies dlienen te komen, kan ook Frankrijk zioh daaraan niet onttrek ken. Zelfs niet, indien aan „de hij verdrag geschapen organisatie" «enigszins moet worden getornd. Inmiddels beredidit die 'Fransche iregeering, Velke thans in het beziit is van alle antwoorden toet uitzondering van dat van de Zwitsersche begeering, haar antwoord voor op de opmer kingen, welke haar door de buitenlandsche regeeringen zijn voorgelegd. Zij hoopt hiermede met September gereed te zijn. De dictatuur in Portugal Uit Lissabon wordt gemeld, dat onder mede werking van de regeering een nieuwe partij gevormd is, welke zich ten doel stelt, de dicta tuur te steunen ln haar streven, om grond- Vettige toestanden te herstellen, zonder de Oude partijtwisten te doen herleven. In een oproep worden allen, die het belang Van het vaderland hoven dat der partijen stel len, uitgenoodigd, zich bij de nieuwe partij aan te sluiten. De regeering zal overal bureaux vestigen, Vaar men zich voor het lidmaatschap van de Meuwe partij kan opgeven. De. minister-president heeft op een hijeen- komst van de burgerlijke gouverneurs, de bur gemeesters, de voorzitters van den gemeente raad uit geheel Portugal, alle ministers behalve den minister van oorlog, dien oproep voorge lezen. In het manifest worden alle vraagstukken op administratief en politiek gebied beschouwd Het beroept zich op het bondgenootschap met Engeland, veroordeelt den oorlog als expansie- middel, prijst scheidsrechterlijke uitspraak en samenwerking met andere naties Dictatoriale besluiten zullen aan de goed keuring van de kamers moeten worden onder- "Worpen. GriekschTurksche vloot- overeenkomst Volgens een Engelsch blad ia tusschen Turkije en Griekenland in beginsel overeenstemming be reikt over de bewapening ter zee, waarbij beide begeeringen, heit beginsel van gelijkheid hebben aanvaard. Intusschen zullen over verscheidene detail- Vraagstukken nog langdurige onderhandelin gen tusschen de ministers cn de deskundigen van heide landen gevoerd moeten worden. De toestand in Duitschland In de „Köliniische Zeitung" zet Wolfgang, die zoon van dr. Gustav Stresemann-, het stand- hunt uiteen, dat zijn vader, wanneer deze no; leefde, zou innemen ten opzichte van de ge dachte van een nieuwe groote middenpartij. Mijn vader, schrijft hij, overwoog al jaren de stichting van een Duitsche middenpartij. De verliezen, die de Duitsche liberale burgerpar tijen leden, had hij al vroeg bemerkt. Om tac tische redenen wachtte hij echter, het iniatief tie nemen, tot 't nieuwe Young-plan zou zijn aan genomen. Koch, Mahraun en Stresemann, drie mannen, onafhankelijk van de belangensferen, zouden de stichters zijn van. do nieuw© partij. Mijn vader uitte ernstigen twijfel, of de ge heels Duitsche volkspartij zich daarbij zou aan sluiten, doch hij was er van overtuigd, dat de toonaangevende mannen als Kahl, Scholz en Curtius, met grooten aanhang daartoe zouden overgaan. Terecht wordt gezegd, dat de staatspartij in haar tegenwoordigen vorm, aan het plan van mijn vader beantwoordde, en ook dat het pro gramma van de staatspartij het program van mijn vader is. Niet slechts daarom, doch om de gedachte zelve behooren de Duitsche volkspar tij en de staatspartij zich met elkaar te verstaan en samen te strijden in het kader van een ge meenschappelijke organisatie. Wat de economische crisis betreft: Het aan- gekondigde ontslag op groote schaal ln de metaalindustrie is begonnen. Volgens het „Berl. Tag." zijn reeds 3000 arbeiders opgezegd. Bij de A.E.G. zijn 10 percent ontslagen; hij Siemens verwacht men een even groot aantal opzeggingen; bij de autofabriek Chrysler zijn 25 Percent der arbeiders ontslagen. Bij de „Deutsche Telephonwerke und Kabel- Industrie" heeft men aan de employés medege deeld, dat men niet tot ontslag zal overgaan, Wanneer het personeel zich neerlegt bij een ver- horting van den arbeidstijd met tien percent. De Adleirfabrleken te Frankfort a. d. Main willen 500 arbeiders ontslaan. Op het oogenblik werken aan de fabrieken nog 2800 arbeiders, die toegestemd hebben ln een vermindering van den arbeidstijd tot 40 uren per week, waarmede een overeenkomstige loonsvermindering ge paard gaat. De Daimler-Benzfabrieken te Stuttgart zijn voornemens 750 arbeiders te ontslaan wegens den slechten gang van zaken in het algemeen en bij de automobiel-nijverheid in het bizonder. De Daimler-Benzfabrieken te Stuttgart willen 750 arbeiders ontslaan wegens den slechten gang van zaken in het algemeen en bij de automobiel-nijverheid in het bizonder. Ook de firma Robert Bosch is voornemens 200 arbeiders te ontslaan. In totaal heeft deze firma tot nu toe ongeveer 1000 arbeiders ont slagen. Intusschen meldt het Wolff-bureau uit Ber lijn, dat de rijksminister van arbeid naar aan leiding van gebeurtenissen van de laatste dagen de betrokken autoriteiten erop gewezen heeft, dat het niet aangaat leveringen aan die firma's te gunnen, die in haar betrekking tot haar ar beiders een blijkbaar ons-ociale houding aanne men of door ongerechtvaardigd ontslag op groote schaal, dat geen noodzakelijk gevolg is van den economisehen toestand van het bedrijf, handelen in strijd met het doel, hetwelk de rijksregeering met het program van arbeids- verschaffing nastreeft. TOESTAND VAN ANGST EN BEVEN IN CHINA Het Engelsche Lagerhuis Het lagerhuis is gisteren uiteengegaan tot 28 October. De zitting werd gesloten met het voorlezen van een boodschap van den koning door den lordkanselier. In deze boodschap wordt vastgesteld, dat de betrekkingen met de buitenlandsche mogend heden van vriendschappelijken aard hieven, Voorts wordt herinnerd aan het tot standkomen van de overeenkomsten van 's Gravenhage en Parijs, waardoor het herstel van de financiën en van de politieke rust in Europa mogelijk is geworden. Vervolgens bespreekt de troonrede de confe rentie voor de ontwapening ter zee, waarbij herinnerd wordt aan de hartelijke ontvangst, welke aan den Engelschen minister-president te Washington en te Ottawa is ten deel geval len. De koning spreekt de hoop uit, dat de onderhandelingen tusschen Italië en Frankrijk over de ontwapening ter zee spoedig tot over eenstemming zullen leiden. De koning geeft voorts uiting aan zijn ge voelen van teleurstelling over het niet slagen der Engelsch-Egyptische onderhandelingen, doch spreekt de verwachting uit, dat spoedig ook hier overeenstemming zal worden bereikt. Verder wordt melding gemaakt van de her vatting der diplomatieke .betrekkingen met sovjet-Rusland, het tot stand komen van het verdrag van bondgenootschap met Irak, en de a.s. bijeenkomst van de rijksconferentie in December a.s. Aan het slot van het gedeelte, dat op de bui tenlandsche politiek betrekking heeft, spreekt de koning den dringenden wenseh uit, dat de rassen en verschillende gezindten in Indië zich in een geest van wederzijdseh vertrouwen en van vriendsohap zullen vereenigen en hun ver tegenwoordigers de verantwoordelijkheid zullen aanvaarden, welke de komende conferentie hun zal opleggen. Ten slotte wordt een overzicht gegeven van de voornaamste wetsontwerpen op het gebied der binnenlandsche politiek, die in de laatste zitting van het parlement zijn ingediend. De landbouwcrisis in Engeland De Engelsche regeering overweegt verschil lende maatregelen tot bevordering van den kleinen landbouw in Engeland. O.a. wil zij maat regelen treffen, om het verkrijgen van klein grondbezit gemakkelijk te maken, teneinde een deel der werklooze industrie-arbeiders op het platte land onder te brengen. Verder zullen belangrijke middelen beschik baar worden gesteld voor het opslaan en bewa ren van landbouwproducten. Ook koelhuizen zullen daartoe worden opgericht. Voorts zal in den a.s. herfst een wetsvoor stel tot invoering van sociale verzekeringen voor landbouwarbeiders worden ingediend. Engeland en Sovjet-Rusland Naar gemeld wordt zijn de onderhan delingen tusschen Engeland en Rusland over de schuldregeling uitgesteld en zijn de Russische onderhandelaars naar Moskou teruggeroepen. De onderhandelingen zullen thans in den herfst plaats hebben. Naar verluidt, moet de oorzaak van dit uit stel gelegen zijn in ernstige meenlngsverschil- len tusschen beide regeeringen over het arbeids- programma. Indie's verzet-actie Chamberlain deelde Donderdag in het Lager huis mede, van Sir Simon een schrijven te heb ben ontvangen, waarin deze betreurt, dat de regeering geen lid der Simon Commissie be noemd beeft bij de Britscihe delegatie naar dte Britsch-Inddsche Round Table conferentie. Niettemin verklaart Sir John zich bereid, iedere gewensebte inlichting te geven ter ver duidelijking van het rapport. Chamberlain prees den toon van den brief en zeide, dat het duidelijk is, dat hij thans geen verder beroep kan doen op de regeering, haar beslissing te herzien, voor de gevolgen waarvan de regee ring geheel verantwoordelijk is. Lloyd George betreurde, dat de conferentie de onschatbare informaties van de commissie Sim-on zou moeten derven'. De regeering, aldus Lloyd George, zal door haar besluit een indruk van zwakheid in Indië verwekken. Wedgwood Benn antwoordde, dat de mee ning der regeering berustte op het bloote feit, dat de Britsclie delegatie onbevooroordeeld zal staan tegenover de Indische onlusten. Hü sloot zich aan bij de loftuitingen aan het adres der commissie. Frankrijk en Italië Naar te Parijs verluidt, zou het ovengroote deel van het uit het Rijnland geëvacueerde Fransche troepeneffectief naair öe gebieden nabij de Italiaansche grens worden of zijn overgeplaatst. Ook artillerieformaties moeten derwaarts gedirigeerd zijn. Agrarische conferentie te Sinaja Te Boedapest woTdt de Roemeensch-Zuid- slaviische economsche conferentie gehouden. Volgens het officieele communiqué is de con ferentie op grond van de bestudeering van den internationalen economisehen toestand tot de slotsom gekomen, dat een tolunde tusschen de beide landen nuttig en mogelijk is. Do conferentie heeft een program opgesteld voor de maatregelen, die terstond voorbereid moeten worden, welk program aan de beide re geeringen ter goedkeuring zal worden voorge- VERSTERKING DER AMERIKAANSCHE STRIJDMACHT TOKIO, 1 Augustus. (R.O.) De Japansche re- gee'ring heeft, in verband met den ernstigen toestand, die thans bestaat aan den Boven- Jangtse, bevel gegeven, dat vier Japansche tor pedojagers en 300 man mariniers zich zullen gereed maken, om onmiddellijk naar China te vertrekken. Naar in welingelichte kringen verluidt, is het mogelijk, dat Japan in overleg met andere mo gendheden aan China den raad zal geven, den burgeroorlog onverwijld te staken, teneinde eensgezind te kunnen optreden tegen de com munisten. WASHINGTON, 1 Augustus. (N.T.A.) Ten gevolge van het toenemend gevaar voor com munistische aanvallen en het gevaar voor het leven en de eigendommen van Amerikanen, dat daarvan een gevolg is, zal de sterkte der Ame rikaansehe detachementen waarschijnlijk snel worden verhoogd. Bij een zorgvuldig onderzoek door de officieren van het Aziatisch eskader van den toestand, welke is geschapen dooi de aanvallen van communisten en bandieten in de provincies Hoepeh, Honan en Kwangsi, is ge bleken, dat de huidige marinestrijdmacht on voldoende is. Intusschen maken telegrammen aan het de partement van buitenlandsche zaken te Was hington melding van de voortdurende pogingen der Amerikaansehe diplomatieke en consulaire ambtenaren, om de verwijdering van Ameri kanen van plaatsen, waar geen voldoende be scherming is, te bewerkstelligen. De Aziatische strijdmacht der Amerikaansehe marine telt in totaal 3000 matTozen en 2500 mariniers, van wie er 1200 in Shanghai en 500 in Peking zijn, terwijl 600 op Guam zijn gesta- tionneerd, vanwaar ze aanstonds naar China kunnen worden overgebracht. Verder bevindt zich nog een aantal matro zen op de patrouillebooten, die op de rivieren in het binnenland van China opereeren. En tenslotte nog 19 torpedojagers, 12 duikbooten en een dozijn hulpstrijdkrachten, die voor de basis op de Philippijnen opereeren. Deze strijd macht besdliikt over 28 vliegtuigen. SHANGHAI, 1 Augustus. (R.O.) Terwijl de Britsohe kanonneerboot „Tiel" nabij Tsjangtsa den 30 Juli surveilleerde, werd het schip door de rooden onder vuur genomen. Het schip, dat niet beschadigd werd, beantwoordde het vuur niet, uit vrees, de gehouwen der buitenlanders t© treffen. Uit Kioekiang wordt bericht, dat vier dui zend communisten tegen de stad oprukken. De buitenlanders in de stad zijn gewaarschuwd dat ze zich gereed moesten maken, om te ver trekken. TOKIO, 1 Augustus. (V.D.) Het Japansche ministerie van marine heeft den kanonneerboo- ten, welke zich in de Ohineesche wateren be vinden, order gegeven, de Japansche onderda nen in het Yangtse-dal tegen de communisten te beschermen. Japansche kanonneerbooten zijn, als gevolg hiervan, met bestemming naar Tsjangtsa vertrokken. Volgens een bericht uit Tsjangtsa zou een J^ansche kanonneerboot reeds in conflict zijn geweest met een door com munisten bezette stoomboot. De Japanners zou den een viertal schoten hebben gelost op dit vaartuig, dat kort daarop aan den grond liep. De uit „vrijwillige bijdragen" gebouwde vliegtuigen MOSKOU, 1 Augustus (V.D.) Ter gelegen heid van den eersten Augustus heeft heden morgen op het vliegveld te Moskou de feeste lijke overdracht plaats gehad van 57 nieuwe vliegtuigen, type bommenwerpers, aan het roode leger. De chrü der luchtstrijdkrachten van de sovjet-unie legde er in zijn rede den nadruk op, dat deze uit „vrijwillige bijdragen" ge bouwde vliegtuigen de sovjet-unie waarde volle diensten zullen bewijzen bij den strijd tegen de kapitalistische omsingeling. De communistendag te Parijs kalm verloopen PARIJS, 1 Augustus. (B.T.A.) Dank zq de maatregelen van de politie werd het uitdeelen van pamfletten bij de ingangen der fabrieken bijna geheel voorkomen. In 't algemeen gingen de arbeiders met de grootste kalmte aan het werk. Slechts op sommige bouwwerken, waar de aannemers den werklieden verlof hadden ge geven te staken, was e'en aantal arbeiders weg- ;ebleven. De openbare diensten, het vervoer in het al gemeen en de taxi's functioneerden normaal. Tot nu toe werden 27 personen gearresteerd. Geen incidenten van beteekenis te Berlijn BERLIJN, 1 Augustus (H.N.) De anti-ooriogs- betoogingen, welke vandaag, zoowel door de socialisten, als door de communisten, te Berlijn zijn gehouden, verliepen zonder incidenten van beteekenis In 't geheel is tot van avond 9 u. tege 69 personen, die aan de betooging der commu nisten deelnamen, proces verhaal opgemaakt wegens het niet opvolgen der bevelen van de politie. BERLIJN, 1 Augustus. (W.B.) Volgens het „Berl. Tag." is de stad Berlijn door het inkoop bureau, opnieuw voor zeer groote bedragen be nadeeld, welke tot dusver becijferd worden op 300.000 M. blad, dat in dit verband scherpe cntiek oefent op de houding van de autoriteiten bij de bezetting der gemeentefuncties, deelt mede, dat na het aftreden van de door de Sklarek-geschie- denis gecompromitteerde ambtenaren, het be stuur over de inkoopafdeeling voor levensmid delen werd opgedragen aan een ambtenaar Laubrinus genaamd, die eenigen tijd geleden aan een fabriek van conserven in Frankort a.d Oder een bestelling deed van ruim 300.000 mark. De rekening v-oor de levering werd vooruit betaald, de zending bleef echter achterwege. Gebleken is, dat de fabriek kort daarop is fail liet gegaan. De stad Berlijn tracht nog uit het faillissement een deel van haar verlies te dek ken. tegen transpireerende voeten, 15 ets. per paar Verkrijgbaar bij alle flink© Drogistzaken» Dantas heeft bekend, maar zeide geen berouw te hebben De Braziliaansche legatie te 's-Gravenhage meldt ons het volgende in verhand met den moord op den president Jo&s Pessóa, waarover de laatste dagen verschillende berichten in de dagbladen verschenen: Joas Duarte Dantas, advocaat te Parahyba is politieke leider rler gemeente Teixeira in de binnenlanden van dezen staat. In de oppositie tegen den president van Parahyba Jods Pessöa, speelde hij een voorname rol, hij was een der meest actieve figuren in de gemeente Teixeira. Hierdoor ontstonden wrij- vingen met verschillende leden zijner familie. Dantas, zeer driftig van karakter, ging naar de Parahybaansche hoofdstad, waar hij zijn oppositie-campagne voortzette maar daarna week hij uit naar Pernambuco. Onlangs deed de Parahybaansche politie een huiszoeking bij Dantas in Parahyba en nam documenten en wapens in beslag, hetgeen aan leiding gaf tot een heftige polemiek tusschen de dagbladen „A Uniao" het regeeringsorgaan en de „Jornal de Commercio" van Pernambu co, waarin Dantas in onstuimige bewoordin gen schreef. President Joas Pessóa vertrok juist in dien tijd naar Recife voor particuliere aangelegen heden en bezocht des ochtends verschillende vrienden en dagbladen zijner partijgenooten, Toen hij het café „Gloria", middelpunt van Recife binnenkwam, trad ook Dantas naar binnen en schoot zijn revolver op hem af en trachtte te vluchten maar de chauffeur van Joas Pessóa, die de schoten hoorde, Ijlde toe en schoot op Dantas, die aan het hoofd ge wond, neerstortte. De zware verwondingen van Pessoa ver oorzaakten bijna onmiddellijk den dood. De wond van Dantas schijnt licht te zijn, hq heeft zijn misdaad bekend en verklaarde uit persoonlijke motieven te hebben gehandeld. Hij zeide geen berouw te hebben. De gouverneur van den staat Pernambuco was afwezig en bevond zich op zijn hacienda Barreiros. De plaatsvervangende gouverneur gaf, onmiddellijk na het bericht van aan komst van Pessöa, aan de politie hevelen tot bewaking. De staat Parahyba wil het stoffe lijk overschot van Pessöa ter aarde bestellen, maar de familie wenscht, dat het te Pernam buco begraven wordt. Buiten de veroorzaakte opschudding ls er verder niets nieuws te melden. DIE HELPEN Voor engros Papierwarenfabriek Ponjée Tel 30806 R'dam. Tegen inzending van 15 ets. voor porto-kosten ontvangt U een paar gratis. Schoenmaat op geven s.v.p. Reel. 19529DGVS 20 DE VERDUISTERINGEN BIJ DE NATIONALE CITY BANK PARIJS, 31 Juli. (V.D.) De Fransche regee ring heeft thans stappen gedaan hij de Spaan- sche regeering terzake van arrestatie van Villa- nueva, den Venezuelaansc'hen financier, die hij de National City Bank verduisteringen ten be drage van 10 a 25 millioen franken heeft ge pleegd en na zijn vlucht, dienst heeft genomen in het Spaansche vreemdelingen legioen. Da regeering beoogt de uitlevering van Villanueva, waarom te gelijkertijd is verzocht. Gewoonlijk duurt de behandeling van derge lijke uitleveringsverzoeken ongeveer een maand, doch naar verluidt, zal de procedure thans zoo danig worden verhaast, dat het mogelijk is, dat de voormalige Venezuelaansche handelsattachë reeds de volgende week te Parijs zal zijn te ruggebracht. Zooals bekend heeft Villanueva door bemiddeling van zijn vrienden en zijn ad vocaat, M. Dorville, verzocht zich over de hem ten laste gelegde feiten te mogen verantwoor den. In verband met de kinderverlamming in den F.lzas PARIJS, 1 Augustus. (V.D.) In verband met d evexdere verspreiding van de gevallen van kinderverlamming in Elzas-Lotharingen heeft het Fransche ministerie van oorlog de voor het midden van Augustus aangekondigde groote luchtmanoeuvres in de omgeving van Metz, waaraan do lucht-afweerregimenten en een groot aantal bombardements-vliegtuigen zouden deelnemen, afgelast. Ook het opkomen der reservisten, die voor Jied'halingsoefeningen naar MüMhausen en Metz waren opgeroepen, is voor onbepaalden tijd uitgesteld. Bloedbad in Tsjangtsa HANKOU, 1 Augustus. (R.O.) De rooden, die Tsjangtsa bezetten, hebben 300 rijke Chineezen gevangen genomen om losgeld te krijgen. Zes tig officieren en manschappen van de versla gen legermacht, die ze uit hun schuilhoeken te voorschijn haalden, zijn wreedaardig vermoord. Of de Poolsche overwinning bij Warschau EEN HERINNERINGSMEDAILLE GESLAGEN Ter herinnering aan de overwinning bij War schau, door de Poolsche troepen tien jaar gele den op de aandringende sovjettroepen bevoch ten, heeft de staatsmunt te Warschau een me daille geslagen. Deze medaille draagt aan de eene zijde de beeltenis van Paus Pius XI, die toen als apos tolisch nuntius te Warschau vertoefde en het eenige lid van het corps diplomatique was, dat de Poolsche hoofdstad niet verlaten wilde. De keerzijde vertoont een kaart met de zich daarover buigende Moeder Gods van Czen- stochau. In de randschriften wordt het „won der aan de Weichsel", zooals de overwinning hij Warschau genoemd wordt, vergeleken in haar gevolgen voor de Christenheid met de zege, die de Poolsche koning Jan Sobieski op de Tur ken voor Weenen behaalde. De opbrengst van den verkoop van deze me daille, die 10 zloty kost, is voor missiedoeleinden bestemd. De werkplaats ontdekt RUMBURG, 31 Juli (V.D.) Het is de Duit sche politie gelukt een valschemuntersbende onschadelijk te maken. In het Georgswald is in den nacht op heden eene zekere Antonie Worm uit Kreibnitz ge arresteerd, aangezien zij in de Saksische grens plaats, Neu-Gersdorf, een vrij groot bedrag aan valsche twee-markstukken in omloop had ge bracht. Onderzoek wees uit, dat de gearres teerde de vrouw was van een smid, die zich toen zijn vrouw gearresteerd werd, in een automobiel uit te voeten maakte. Bij een huiszoeking in de woning van het echtpaar werd echter een volledige valsche- munterswerkplaats ontdekt, benevens een groot aantal valsche Duitsche en Tsjechische bankbiljetten, henevens vormen voor het na maken van twee en vijf- markstukken. De po litie is er nog in geslaagd vijf valsche munters te arresteeren, waaronder twee vrouwen. TUSSCHEN DOUANE-AGENTEN EN DRANKSMOKKELAARS Duizenden kisten brandewijn beslag genomen m Naar uit New York wordt gemeld vond Woensdag ta de vroege morgenuren in de na bijheid van de Brooklyn-brug hij de East-river moeten maken. Inzittenden na noodlanding gearresteerd PARIJS, 1 Augustus (H.N.) Een Fransch militair vliegtuig heeft op Italiaansch grond gebied in de provincie Genua een noodlanding Elf personen verdronken Uit Leningrad wordt gemeld, dat Donderdag avond een autobus door tot nu toe nog niet ongehelderde oorzaak in de Newa is gevallen. In volle vaart brak. de auto door een brug leuning en stortte in de rivier; elf personen verdronken. Slechts de bestuurder, die bijtijds van den wagen sprong, bracht er het levend af. Gevecht met een gevelklauteraar Hij wist te ontkomen TRAVEMüNDE, 1 Augustus (V.D.) In een hotel hier ter stede bemerkte in de nachtelijke uren een gast, dat een in het zwart gekleede man, die een zwart masker droeg, tegen het balcon van zijn kamer opklauterde. De dooi den gast onverwijld gewaarschuwde portier overrompelde den ongewenschten bezoeker, die juist bezig was zijn slag te slaan. Er ont stond een korte strijd tusschen den dief en den portier, waarbij de „gevelklauteraar" dezen met een revolverschot verwondde en er ver volgens in slaagde te ontkomen. Het betreft hier blijkbaar de „gevelklaute- raad", die reeds eenige dagen Travemünde on veilig maakt. een gevecht plaats tusschen douane-agenten en een bende smokkelaars, waarbij de stadsreini ging een nog niet opgehelderde rol heeft ge speeld. Zes douane-ambtenaren verrasten een smok kelaarsbende, bestaande uit ongeveer honderd personen, die uit een hoot van de stadsreiniging alcohol losten en overbrachten naar een der dokken van de stadsreiniging. De douane-beambten openden het vuur, dat door de smokkelaars beantwoord werd. De amb tenaren kregen spoedig assistentie en hoewel zij numeriek niet zoo sterk waTen als de smok kelaars, bleven zij na een verbitterd gevecht overwinnaar. Zij vonden duizend kisten brandewijn en twee reeds met kisten met alcoholhoudende dranken geladen vijftons-vrachtauto's, waarop zij beslag legden. TWee en twintig smokkelaars werden gear resteerd, terwijl de overige kans zagen, te ont vluchten. Een aantal smokkelaars schijnt in dienst van de Nfew Yorksche stadsreiniging te zijn. De beambten waren met bloed overdekt en hadden verschillende lichte verwondingen op gekropen. De plaats van het gevecht trok ge durende den geheelen dag veel belangstelling en het incident heette weldra in den volks mond „de slag aan de Brooklyn-brug". De inzittenden, 3 onderofficieren, hadden op hun vlucht van Lyon naar Cannes de oriëntee ring verloren. Zij zijn voorloopig door de Italiaansche overheid in hechtenis genomen. Het vliegtuig is een gevechtsvliegtuig en had een fotografietoestel aan boord. Aan boord van den „President Harrisscn" OVERSTROOMINGEN IN JAPAN TOKIO, 1 Augustus. (R.O.) De overstroomin- gen hebben ernstige schade toegebracht aan de steden nabij Kioto. Te Fushimi staan 2000 hui zen onder water. Troepen diistrulbueeren voe dingsmiddelen. Verscheiden menschen zijn bij aardverschui vingen om het leven gekomen. AANBESTEDING VAN HET NIEUWE VOLKENBONDSPALEIS GENEVE, 1 Augustus. (H.N.) De houw van het nieuwe paleis van den volkenbond zal be ging November worden aanbesteed. De com missie voor den houw heeft gisteren de voor waarden voor de aanbesteding vastgesteld. Met het grondwerk op het terrein is reeds een begin gemaakt. De architecten verklaren, dat de eerste vergadering in het nieuwe paleis reeds in 1933 aal kunnen worden gehouden. ESSEN, 31 Juli. (V.D.) Tusschen het Noord Westen eenerzijds en de Christelijke en Hirseh- Dunkersche vakbonden anderzijds is men het er heden over eens geworden, dat de laatste loons- en werktijdregelingen voor een jaar zul len worden gecontinueerd en wel met de wijzi gingen, die in den loop der besprekingen te Essen op 29 Juli jl- werden vastgesteld. Hier door ontstaat tusschen deze verbonden een ta- riefaccoord betreffende loonen en werktijd tot 1 October 1931. De vrij Duitsche metaalarbeidersvakbond heeft met deze afspraken niet ingestemd, zoo dat het tegenwoordige contract per 1 October zal worden opgezegd. De manoeuvres te Lyon PARIJS, 1 Augustus. (H.N.) Gisteren is te Lyon een bespreking gehouden tusschen de militaire en burgerlijke autoriteiten over het resultaat der dezer dagen gehouden lueht-ma- noeuvres. Men is tot de slotsom gekomen dat de ver dediging van de stad, zooals deze thans is ge organiseerd, geheel onvoldoende is, om de bevol king tegen gasaanvallen te beschermen, zoodat thans reeds maatregelen voorbereid moeten worden, om bij aanvallen uit de lucht een groot deel van de bevolking de stad te doen ontrui- EEN MATROOS VERMIST NEW YORK, 1 Augustus (H.N.) Gisteren middag is brand uitgebroken aan boord van het stoomschip „President Harrisson" van de American Dollar Lines. Het stoomschip, dat 27.000 ton groot is, stond juist op het punt, om uit te varen voor een wereldreis. Aan boord bevonden zielig 80 passagiers en 120 leden van de bemanning. Allen moesten het schip verlaten. Het vuur vond in de lading verfstoffen en olie welke in drie ruimen was opgeslagen, rij kelijk voedsel. Eerst na zes uur van ingespan nen arbeid gelukte het de brandweer, die met groot materiaal het vuur aantastte den brand te bedwingen. Er waren zulke groote massa's water in het schip geworpen, dat de kiel tot op den bodem van de Hudson zonk. Ook overigens is het schip zoo beschadigd, dat de reis enkele weken uitge steld zal worden. Een matroos wordt vermist, terwijl zes per sonen brandwonden hebben opgeloopen. DE STAKINGEN IN N.-FRANKRIJK Troepen naar het stakingsgebied? PARIJS, (N.T.A.) De communistische „Huma- nité", wien men de verantwoordelijkheid van. dit bericht moet overlaten, meent te kunnen berichten, dat gisteren verscheidene troepen en wapentransporten met bestemming voor Noord-Frankrijk, dus het stakingsgebied, de Parijsche Gare du Nord hebben verlaten. Twee wagons met machinegeweren en zeven met de mobiele garde zouden van hier naar Rouaan vertrokken zijn en zeventien wagons, eveneens met leden van de mobiele garde, zijn naar Menin-Lietard afgereisd. RIJSSEL, 1 Augustus. (B.T.A.) De stakings beweging breidt zich iederen dag verder uit. Men verwacht, dat vanavond tot algemeene sta king zal worden besloten. BERLIJN, 31 Juli. (V.D.) Heden is voor den politierechter de eerste veroordeeling ge vallen op grond van de noodverordening van 25 Juli, waarbij bet dragen van wapenen bij politieke demonstraties verboden wordt, n.l. een nationaal-soeialist, die tijdens een botsing met communisten een revolverschot liad gelost en daardoor een voorbijganger ernstig wondde en een tweede nationaal-soeialist, die met een boksijzer een tegenstander had neergeslagen. De eerste werd veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf, de tweede tot het minimum, n.l. drie maanden. i CALLES TREEDT IN 'T HUWELIJK Reuter seint uit New York, dat uit Mexico wordt gemeld, dat de „bekende" oud-president, generaal Calles, 1 Augustus in het huwelijk is getreden met senorita Leonor Lorenti, 24 jaar oud. PER LUCHTSCHIP VAN BOORD GEHAALD NEW-YORK, 1 Augustus. (H.N.) Het kleine luchtschip Mayflower beeft gisteren den pre sident van de Good-Year-Zeppelin-maatscbap- pij afgehaald van de „Bremen",, toen dit schip zich op de hoogte van het quarantaine station bevond. Enkele minuten later landde het luchtschip op het vliegterrein van Long Island. Dit is voor de eerste maal, dat een reiziger per luchtschip van boord van een schip is afgehaald. Geestdrift te Montreal DE LANDING VAN HET LUCHTSCHIP LONDEN, 1 Augustus. (V.D.) De landing van het Engelsche luchtschip „R. 100" op het vlieg veld Sint Hubert hij Montreal heeft ten aan- schouwe van een enorme en enthousiaste me nigte plaats gehad. De premier van Canada, Mackenzie King, had een telegram gezonden, waarin hij de beman ning feliciteerde met het feit, dat zij de vlucht in recordtijd had gemaakt en waarin hij consta teerde, dat de aankomst van de „R. 100" een nieuwe mijlpaal beteekent in het verkeer tus schen Engeland en Canada. Onder de vele felicitatie-telegrammen, welke uit Engeland waren gezonden, waren er van den premier Mac Donald, den minister voor luchtvaart Lord Thomson en van den chef van de afdeeling luchtvaart van het departement, Higgins. Zooals hekend, is de „R. 100" het grootste luchtschip van de wereld. De constructie van het gevaarte kostte 450 duizend pond sterling^ het werd gebouwd door de „Airsihip Guarantee Company", eigenaars Vickers Ltd. te Howde® Yorkshire, onder toezicht van sir Dennistowm Burney, die de reis naar Montreal medemaakte. Het schip is uitgerust met zes Roilsroyce con dor-motoren, ter sterkte van in totaal 3900 P-Ka

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 9