DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. STADSNIEUWS de oranjebrug 53ste JAARGANG MAANDAG 4 AUGUSTUS 1930 No. 15788 Bureaukoemarkt 4, Schiedam VAN DE LEESTAFEL TELEFOON INTERCOMM. 68085 vereeniging van aquariumhouders DE KINDERVACANTIESPELEN DE VERJAARDAG VAN DE KONINGIN-MOEDER DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VERDRONKEN NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS J De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling Der drie maanden 3.25; per maand 1.10; Per week 25 cents. Ei) bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3.75, bij .vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 5 cents t»r stuk. Dostchèque- en Girodienst no. 81440. r NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 1—6 regels 1.55, elke regel meer 25 ets. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadvert. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertentiën5 regels 0.50; 10 regels ƒ1.—; 15 regels ƒ1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering 500.- bij overlijden door een ongeval; 500- bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250- bij verlies °f ^or/airden ds'Telma^er" maand 'in 'dit bkd^wordelT"afgTdiSt vinger; 50.l>ij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; j 25.—— hij verlies van eiken anderen vinger. Bij die interpellatie, in de jongste raadsver gadering door de heeren Hoogendam en van deir Kraan gehouden over het autobus-verkeer in onze stad', werd ook met enkele woorden de aandacht gevestigd op het gevaar dat de Oranjebrug oplevert. Het verkeer is de Oranje- brug overgroeid. Men is er als voetganger op de trottoirs zijn leven niet zeker. Wanneer op de brug een bus en een gewone auto elkander passeeren, steken de zijstukken tot over de trottoirs en er is dan maar heel ■weinig toe noodig om ernstige aanrijdingen te Veroorzaken. Hier dient dan ook met bekwamen spoed een voorziening te worden getroffen. En het komt ons voor, dat de voorzitter van den Raad alleen om een afdwaling der discussies op zijwegen te voorkomen de kwestie van de Oranjebrug bij de beantwoording der interpellanten heeft om zeild. Immers die aangelegenheid biedt zoo veel interessante gezichtspunten, dat er alle kans ware geweest, dat een enkel woord van den voorzitter een niet te stuiten stroom van welsprekendheid zou hebben ontketend. Dat woord is nfft gesproken. Het had ge sproken kunnen zijn. Want vergissen we ons niet, dan heeft de commissie aan welke het onderzoek van het heele Koemarktvraagstuk, inclusief de verbinding van Rotterdamschen- dijk en Broersvest met de Burgemeester Ivnap- Pertlaan was opgedragen, haar beslissing voor wat de Oranjebrug betreft genomen. De urgentie van de zaak urgentie niet slechts om de gebrekkigheid van de huidige Oranjebrug, maar ook om de dringendheid van een rechtstreeksche verbinding van, het Westen der stad met Rotterdam mag doen verwach ten, dat de door de Commissie genomen be slissing door B. en W. ten spoedigste in over weging zal worden genomen en dat den Raad binnen zeer afzienbaren tijd de noodige voor stellen zullen bereiken. Bü of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëcle af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 30 Juli 1930 ver gunning verleend aan: 1. de N.V. American Petroleum Company te s-Gravenhage tot oprichting van een benzine bewaarplaatsmet een ondergrondsche reservoir Inhoudend© 6.000 L., op de hinnenpaats vóór het pand Groenweegje 23, kadaster Sectie A. no. 1629 en met een bovengrondsche aftapin richting o:p het trottoir vóór -genoemd pand; en 2. de N.V. American Petroleum Company te 's Gravenhag© tot oprichting van een benzine bewaarplaats met een ondergrondsche reservoir inhoudende 6000 L., en een bovengrondsche aftapinrichting in en op het trottoir van de Groenelaan, kadaster Sectie M. no. 2923 (ged.) vóór het pand Groenelaan 111, kadaster Sectie M. no. 2924. SCHIEDAM, 1 Augustus 1930 STAATSCOMMISSIE VOOR HET VERVOER Door de Staatscommissie van het vervoer Waren aan de Kamer van Koophandel een aantal vragen inzake de organisatie vah het Vervoerwezen gesteld. We laten vragen en ant woorden hier volgen: A 1. Voor welk vervoer van personen en/of goederen acht U een bepaald vervoermiddel het meest geëigend? Welk is dat vervoermiddel? Het vervoermiddel, dat op dé veiligste, vlug. ste en goedkoopste wijze vervoert. A. 2 Wat is Uw principe inzake het gebruik door een ver voer onder neming van meer dan een vervoermiddel? Wij hebben dienaangaande geen princip,,. de eischen der praktijk spelen hier een hoofdrol, A. 3. Wanneer nu of in de toekomst een ver voermiddel niet rendabel blijkt te zijn, acht U dan verdwijning wenschelijk? Dit is niet in het algemeen te beoordvt-len Er zijn vele gevallen, waarin de welvaart en ontwikkeling van een streek het voortbestaan Van een niet rendabel vervoermiddel alleszins Wettigt. B. 1. Is vrije concurrentie tusschen de ver schillende vervoerders gewenscht of acht U samenwerking beter? Hoeiwel vrije concurrentie wenschelijk wordt geacht kan de veiligheid van het verkeer sa menwerking in bepaalde gevallen noodzakelijk maken. B. 2. Indien U samenwerking heter acht, kan deze dan aan het particuliere initiatief overgelaten worden? Hoe stelt U zich dat voor? Indien het particulier initiatief niet slaagt, zal ter beveiliging van het verkeer de overheid behooren in te grijpen. B. 3. Of moet deze van overheidswege oe* Vorderd worden, in den vorm van concessie, overheidsheheer, gemengd beheer, of wellK-ht in een anderen vorm? Zooals uit be* bovenstaande blijkt, zijn wij van meening, dat de inmenging van' de over heid tot een minimum beperkt dient te blijven C. Moet do Overheid bijdragen in de exploi tatiekosten der vervoermiddelen en der ver keerswegen? Zoo ja, naar welke beginselen? Zeer zeker in die der Verkeerswegen. Ten aanzin van de vervoermiddelen moet elk ge. val op zich zelf worden beoordeeld. D- Is instelling van een Centraal lichaam van overheidswege, voor alle transportzaken ge wenscht? Zoo ja, hoe stelt U zich haar samen stelling, taak en bevoegdheid voor? De noodzakelijkheid hiervan is niet gebleken Een centraal lichaam komt ons niet gewenscht voor. 1 Hoewel dit niet noodzakelijk voorkomt de Kamer eventueel bereid, een nadere monde linge toelichting te geven. Geheimhouding dezer antwoorden wordt niet gevraagd. R. K. LEESZAAL „ST. LIDUINA" De leeszaal werd gedurende de maand Juli bezocht door 345 personen (Juli 1929 386)er Werden 2595 boeken uitgeleend (Juli 1929 2096). Naar wij vernemen, zal op in it.is,lief van den voorzitter van den Ned. Bond van Aqarium houders Woensdag 6 Augustus a.s. om 8 uur, osn vergadering worden belegd, ten huize van den heer W. C. Hodes, v. Leenwenhoeckstr. 2b, teneinde plannen tie bespreken, om een afdee- Ming von bavengemelden Bond hier ter plaatse °P te richten. belangstellenden zijn welkom. Het voorloop-ig comité bestaat udt de heeren W. C. Hodes, v- Leeuw enhoeckst raat 2b en L. Th. Slinger land. Zij, die met het doel sympathiseeren en btet ter vergadering kunnen komen, worden Verzocht, hiervan te doen blijken, door bericht aaja het adres van den heer H. C. Hodes. Een teleurstelling De geheele regeling was keurig in orde; het feestterrein lag te wachten; leidsters en,leiders stonden gereed en 800 kinderhartjes popelden va,n verlangen. Maar de regen, die de laatste weken al zooveel vacantiegenoegen heeft ver ijdeld, is ook nu weer als spelbreker opgetreden. Onze kindervacantiespelen, die vandaag zouden worden ingezet zijn tot morgen moeten wsrdïn uitgesteld. In de regeling komt natuurlijk geen ver andering. Morgen worden die kinderen ver wacht zooals iin onze courant en in de parochie bladen is aangegeven, dus de voor de spelen ingeschreven kinderen van St. Henricus- en Sint Willihrordusscbool; Sint Jansschool; St. Liduinaschool; St. ThomasschoolSt. Catha- rinaschool en St.. Josephschool. VEREENIGING ZWAKZINNIGENZORG SCHIEDAM Koloniehuis voor Zwakzinnigen te Ede Geacht© Redactie, Nog veel speelgoed werd ontvangen. Ook van verschillende onbekende gevers. Gaarne breng ik daarom langs dezen weg, ook namens freule de Ranitz, hartelijk dank aan allen, die op deze wijze bijdroegen bet verblijf der jeugdige kolo nisten te veraangenamen. U geachte Redactie, beleefd dankend voor verleende plaatsruimte, Hoogachtend, F. V. D. BEEK, SCHIEDAMSCHE ROEIVEREENIGING „DE SCHIE" Na de jongst? wijzigïmg is het bestuur van dö S. R. V. „De Schie" als volgt samengesteld: dr. G. v. d. Wërff, Rotterdam, voorzitterme), L. Hagethorm, secretaresseJ. v. d. Graaf, penningmeesterJ. Jansen, Rotterdam; en D. Terbrugge, Vlaardingen, commississariss-en. De heer D. B. te Kolsté, afgetreden secretaris werd met algemeens stemmen tot eerelid der Vereeniging benoemd. Door het nieuwe eerelid werd aan de Vereeniging een clubvlag aan geboden. R. V. B. ATHLETIEKWEDSTRIJDEN Bij de R.V.B. athletiekw-edstrijd behaalden de volgende S.V. V-junioren een prijs: B. Os the, le prijs doeltrappen; J. de Raaij, le pr. bal- gooien; G. Mak, 3de pr. 60 M. hardloop-en; W. v. Kampen 4de pr. 60 M. hardloopen; M. Keppel, 4de pr. doeltrappen; G. Mak 4de pr verspringen. De Senior-wedstrijd werden wegens den regen uitgesteld. HENGELEN De Schiedamsche hengelaarsvereeniging „De Zilvervoorn" heeft gisteren deelgenomen aan het concours, uitgeschreven door de Brielsohe hengelaarsvereeniging „De Watergeus". De Zil vervoorn mocht het genoegen smaken den Sen korpsprijs te veroveren. Tevens behaalde op dit concours de heertli J. v. d. Stelt den le P. Oranje 4e, L. Mackay 5e, H. Santstra 7e, Dirk Huizer 10e en P. Willemsteijn 12e prijs voor alleenstaande hengelaars. DISTRICTSARBEIDSBEURS Gevraagde arbeidskrachten: nette pakmeisjes te Schiedam, Vlaardingen en Overschie; nette meisjes voor mode-atelier; n-et dagmeisje R.K. jongens van 1618 jaar voor metaalindustrie. Buiten d-e stad: bouwbedrijven: schilders, bekwame betointimmerlieden, steenhouwer en vierzijdig schaver. Metaalbedrijven; koper slager-zink werker zinkwerken scheepsb-eschietershout-scheep maker; coquillemaker; machinevormers en om gehuwd electro-monteur. Algem-eene bedrijven: matrozen voor stoom trawlers: aank. bakkersknecht; bekwaam win kelbediende (kruideniersvak); 2e banketbak ker; bekw. melkkencht; bo-eirendienstbodo werkmeisjes; dienstboden en keukenmeisjes. Op 30 Juni 1930 stonden ingeschreven 7SG werkzoekenden. Het aantal inschrijvingen ge durende de maand Juli bedroeg 580; afgevoerd werden in dezelfde maand 408 inschrijvingen het aantal plaatsingen bedroeg 127, zoodat op 31 Juli 1930 nog ingeschreven stonden 831 werkzoekenden (waarvan 102 werkzaam aan de werkverschaffingen). FAILLISSEMENTEN In staat van faillissement is verklaard L. H Voogt, handel drijvende onder den fiTmanaam M. F. Henke, alhier. Curator: Mr. C. Vermaas. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 31 Jui2 Augustus GÉBOREN: Alida d. van P. E. van Leeuwen en .A J. van den Berg, Rott.erd.dijk 43 Cor. uelia d. van P. Daan en G. J. Slijp, a,e Genestet- straat 5 Benedictus, z. van J. W. Spoerdsma en P. G. van Kleef, Mariastraat 45 Arina, d d. van W; A. van Nieuwen burg en D. Knegt Franklinstraat 5 OVERLEDEN: N. Klouser, oud 66 jr. echt, genoote van H. van der Ent, Ploegstraat S. Z. C. TE OVERSCHV Mooie successen Enkele leden van ds Schiedamsche Zwemclub hebben deelgenomen aan de zwemwedstrijden, die Zaterdagmiddag hebben plaats gehad in de Overschiesche Zweminrichting, en waren ge organiseerd door de Overschiesche Zwemver- eeniging. Den S.Z.C. leden hebben daar niet minder dan 11 prijzen gewonnen nl.: 50 M. vrije slag voor meisjes onder 14 jr Beppie Bouvèt, 58,6 sec. 50 Meter vrije slag voor jongens onder 14 jr 1. P. Soetens, 49,8 sec. 50 Meter vrije slag voor meisjes van 14 tot -6 jaar: 2. Maup Bom, 46 sec.; 50 Meter vrije slag voor jongens van 14 tot 16 jaar: 1. A. van Bruggen, 29,8 sec. 50 Meter vrije slag voor dames: 2. C. Jans-e, 37,8 sec. 3. C. Koning, 38,4 sec. 50 Meter vrije slag voor heeren: 1. M. van der Mark, 32 sec. 3. A. T. Keijzer, 36,8 sec.; 50 meter rugzwemmen voor dames: 1. C. Ko ning, 43,4 sec. 3 maal 50 Meter estafette voor dames: 1 S. Z.C. met de dames Janse Poppewijn e^i Ko ning. 3 maal 50 Meter estafette voor heeren: 1. S.Z.C. met de heeren Van der Mark, Keijzer en van der Meer. WATERPOLO COMPETITIE Z. R. O. In de gemeentelijke zweminrichting voor heeren waren Zondag de drie zeventallen van de Dordtsche Zweminrichting Merwede" de gasten van de Schiedamsche Zwemclub. Van de drie waterpolowedstrijden, die tus schen de verschillende zeventallen van genoem de vereenigingen werden gespeeld, eindigde slecht één in een gelijk spel, terwijl de beide andere partijen door de gasten werden gewon nen. Voor de S.Z.C. een magere resultaat. le kl. dames. S, Z. C. 2Merwede 1 0—4 Merwede heeft slechts 5 dames, en S Z.C. laat spoTti-ef, uitvallen. De eerste aanvallen zijn voor de Schiedamsche meisjes, maar onvoldoen de brengt niet het geweüschte resultaat. Met de rust is de stand I0 voor Merwede. die na d-e rust den stand weet op te voeren tot 40. Hoewel de Schiedamsche meisjes nog ver schillende kansen kregen om te doelpunten, werden die alle om hals gebracht. Met hun -overwinning zijn de dames van Mer wede kampioen van de damesafdeeling van den Z. R. O. 2e klas heeren. S. Z. C. 2Merwede 2 11 Reeds direct na den aanvang doelpunt Mer wede. Plet wordt een spannende strijd maar door slecht plaatsen aan beide kanten wordt er niet meer gedoelpunt tot vlak voor het einde toen Bergkotte met een mooi schot de partijen op gelijke voet bracht. le klas heeren. S. Z. C. 1Merwede 1 01 In een uiterst spannenden wedstrijd heeft S.Z.C. de meerderheid van Merwede moeten erkennen. Onder leiding van den uiterst strengen en bekwamen scheidsrechtere den heer Korink wordit begonnen. Merwede is het eerst in den aanval, maar de S.Z.C. achterhoede, en in laat ste instantie de keeper weten alle gevaar te be zweren. Een doorslag bal van Keijzer heeft geen resultaaa. Goed opgezette aanvallen van beide partijen leveren niets op, en Verl'inde van S.Z.C. schiet te veel van te verren afstand om succes te kunnen hebben, waarhij zijn scho ten veelal over of naast gaan. Meer samenspel had voor d9 S.Z.C. wellicht hetere resultaten opgeleverd. Met de rust is de stand nog 00. Als na d-e rust weer Verlinde ©en hard schot heeft ingezonden, inplaats van den hal over te geven aan een andere voorhoedespsler komt de bal bij den middenvoor van Merwede, die onhoudbaar doelpunt. (01). Hoewel S.Z.C. er alles op zet, om nog gelijk te maken, lukt haar dit niet, en komt het einde met een 10 over winning voor Merwede. Het vuurwerk Aan de viering van- den 72sten verjaardag van H. M. Koningin-Moeder, had dit maal de Oranje-Vereeiiïiging hizondeiren luister bij gezet door het traditiioneeie vuurwerk van Koninginnedag naar den 2en Augustus te verplaatsen. Vlaggen op officieel©; semi-olficieeie en ver schillende particuliere gebouwen, de vroolijke vlaggen thophee op de R.E.T.-buss'-n en de wapperende wimpels op de trams; het beiaard concert op den Sint Janstoren, het Plantage- concert op het ongewone middaguur door het stedelijk orkest, dat al bracht de feeststem ming er in, welke tegen acht uur duizenden naar het tast terrain deed sfcroomen, ter hij woning va-n het concert, taditiégetrouw al weer door „St. Ambrosius" gegeven we misten alleen de populairen en zijn mannen zoo be zielende directeur, den heer Smits èn ter bijwoning van het vuurwerk. Het vuurwerk! „Reuze!" vonden het de jongens. „Knalwas de opinie van de bakvisschen. „Vader, wat ruikt dat vuurwerk leelijk," leidde 'it oordeel van de aller-jongste bezoekers. Maar, dat zijn allemaal categorieën, die slechts rekening houden met den prozaïschen kant van 't vuurwerk ditmaal bestaande in den kruitdamp, waarvan, door de betrekkelijke windstilte, de bezoekers van hot avondfeest, een tikje meekregen ofwel slechts oog hebben voor de attractie, welke een groot grasveld op een zomeravond ruimschoots voorradig heeft voor d© stadsjeugd, de nujuist niet al te dik wijls gelegenheid heeft, zich met dezen vorm van „buitenleven" te occupeeren. De jongelui beleefden dan ook meer de idylle van het landelijke: grasveld, hoornen, lichtjes, muziek! Allemaal factoren, die gecombineerd maar een hoogst enkele maal genoten kunnen worden. Aldus waren de meeningen verdeeld van ons komende geslacht, de „spes Schiedamensis' op den verjaardag der nog steeds zoo populaire vorstin. Maar de ouderen! Bezadigde menschen, vaders en moeders, met en zonder kinderen. Het zijn juist -die ouderen, de 't meest belang stellen dm de clou, het hoogtepunt van de festviteiten: 't vuurwerk. De bezadigden, die voorzichtig zich een uur te vroeg een zitplaats verzekeren, allerjeerst-e-rangs, zoo dicht mo gelijk hij -de" stuken, de brillan-tbommén en de 'lichtkogels, dia gereed liggen om straks met dof geknal en llchitgeschitter den geheelen omtrek tev ervnllen. Het zijn de tosschouwers, die den loop van een vuurpijl langs een blauwen avond hemel bijna even adembenemend vinden als de stoutste verrichtingen van een volbloed équillbrfet. Zij worden stil van een zilverenden waterval of een gouden zon. De ouderen, dat zijn de dankbaren, dié het werk van de Oranjevereeniging naar waarde weten te appreeieëren. Maar daarnaast zullen de organisatoren van het avondfeest over de waardeering doo-r de jeugd geen klagen hebben. Om nu echter v.oort te gaan met het begin we vingen aan met vuurwerk omdait de Ora.nje-Ver-seniging dit als voornaamste punt op haar affiches had geplaatst vertellen we nog, dat toen om 8 uur burgemeester Stule- meyer, vergezeld door den voorzitter der Oranje vereeniging, den heer J. N. Post, het feest terrein betrad, een kort dagvuurwerk werd afgestoken, waarna het harmonie-orkest „St. Ambrosius", onder leiding van deri heer Vol, het „Wlhelmus" inzette. In den loop van den avond hebben de musici zich kranig geweerd, terwijl zij he' esn flinke dosis marschem en walsen een feestelijke stemming onder het publiek wisten te houden. Bovendien was het een zeer tew aardeeren -geste van dit gezel schap, dat de „Treue Husar", het lied dat zoo zoetjes aan tot lijfdeum was gepromoveerd van bekende dirigenten als Mengelberg en Schu- Hcht, om van anderen, al,s Flips© en v. Vleuten niet te spreken, dit maal eens verdrongen werd door „Trink Brtiderlein, trlnk!" het volkslied der drankbestrijders, dat zoo langzamerhand in het vergeetboekje kwam te staan Klokslag 10 uur 't is bij de Oranjever eeniging altijd stipt op de minuut af ging de eerste Ichtkogel de lucht 'In en meer dan een half uur lang was het een crescendo van pijlen en bommen en bu-ndels en stukken, bet al combineerend in ©en schitterend slotstuk? in het midden waarvan het „Leve Koningin Emma" prijkte. "Was er een oogenbllk beducht heid geweest, da,t de middagregem ernstige schade aan dit brlllante slot van den avond berokkenen zou, alles liep vlot van stapel slechts bij een der -stukken was er een weife ling, zoodat dit In twee gedeelten moest worden afgeestokem en daarmee nle-t geheel tot zijn recht kwam en het bsStuur der Oranje-ver- eanging mocht met voldoening vernemen, dat het ditmaal zijn leden een vuurwerk heeft aan geboden, d-at de laatste jaren zijn weerga in onze sta,d niet heeft gevonden. DE 81ste PROCESSIE NAAR KEVELALR Precies op tijd, te 7.12 stoomde hedenmorgen die trein met de bedevaartgangers, nagewuifd door familieleden en vrienden, het station uit. De trein bestond uit locomotief en drie wagons. Ondanks den tergend neerdrensemden regen beer&chte er onder de deelnemers een opgewekte stemming. De Kevelaar&che processie is weer groeiende. Heit aantal bedevaartgangers bedraagt dit maai 218, een zeer bevredigend getal in vergelijking met die laatste jaren. De processie wordt behalve door den direc teur, den Zeereerw. Heer Pastoor Schaah, meegemaakt door den Hoog&erw. Heer Deken Schraag, den Zeereerw. H-eer Pastoor Möller, en de Eerw. Heeren Pater Rector Cremer, Pater v. d. Biezen, assistent aan de parochie van O. L. Vrouw Rozenkrans, Pater B-iesta, Pater Nanta, kapelaan Raaffels en Pater Wolterbeek. Te vijf minuten voor twaalf midden-Euro- p©eschen tijd, te kwart over twaalf dus Neder- laodschèn tijd, zijn de bedevaartgangers in gereden welstand te Kevelaer aangekomen. Matige tot krachtigem, tijdelijk afnemende Zuidelijke tot Westelijken wind, tijdelijk op klarend, later waarschijnlijk weer regen, weinig verandering in temperatuur. Fietsers en motorrijders lichten op vaa 's avonds 9.15 tot 'a morgens 4.50. STREEKNET In de afgeloopen maand werden in de rich ting SchiedamRotterdam 132924, in de rich ting RotterdamSchiedam 133.387 telefoonge sprekken gevoerd. In totaal dus 266311 gesprek ken. AANGIGTE VAN LEERLINGEN VOOR DE MEISJESSCHOLEN Allen die kinderen w-ensohen aan te geven voor het eerste leerjaar van de scholen, die onder leiding staan van de Zusters van de Korte Haven, worden beleefd aar dringend verzoektdit te doen op morgen 5 en Woensdag 6 Augustus 's avonds tusschen 7 en uur aan het klooster Korte Haven, daar het plan bestaat bij voldoende deelname twee Mulo-klas sen te openen. Dit geldt ook voor de ouders, wier kinderen de bewaarschool hebben bezocht en die naar de leerschool zouden overgaan. OPENBARE LEESZAAL De openbare leeszaal en bibliotheek werd in de afgeloopen maand bezocht door 1800 per sonen w.o. een 200 vrouwelijke. Uitgeleend werd-en 1949 kinderboeken, 29.'9 studiewerken en 6290 romans, totaal 11.213 boekwerken- Het boekenbezit steeg tot 22025, het aantal houders van leeskaarten tot 2271. RIJKSWERKVERSCHAFFING TE WITTEVEEN Overzicht van het verdiende loon over het tijdvak 21 tot en met 26 Juli 1930. 5 van 27; 4 van 26;, 1 van 25; 1 vat 23; 7 van 22; 7 van 21; 11 van 20; 5 van 19; 3 van 18; 5 van 17; 3 van 16; 1 van 15; 3 van 14; 6 van 13; 1 van 10; 1 van ƒ9:2 van 8. STORMWEER In den voormaligen officierentuin hadden hedenmorgen enkele jongens met afgewaaide takken een brandje gesticht dat zich door de stormachtige wind, zoo gevaarlijk liet aanzien, dat. de brandweer er aan te pa.s moest knuen om het te blusschen. Hier en daar moesten o.a, in d-e Plantage door de stormwind de hoornen het ontgelïen en kwam menige zware tak naar beneden. SCHIEDAMSCHE VRIJWILLIGE REDDINGSBRIGADE De Schiedamsche Vrijwillige Brigade tot het redden van drenkelingen zal op Zondag 24 Aug. a.s. haarj aarlijksche demonstratie houden in het redden van drenkelingen, gevolgd door onderlinge wedstrijden. Het lijk van den hier sinds 12 Juli vu miste F. M. uit de Cel&iusstraat, is gisteren do -r de Rotterdamsche politie uit de Maas opgevischt. „DE BLAUWE DOFFER" De uitslag van de wedvlucht uit Weerde, afstand 101 K.M., luidt; Je, 4e, 6e, 7e, 13e, 14e, 15e en 20e prijs H. Hagen en Boon; 2e, 5e en 12e C. L. Kruijs; 3e en 17e C. Verlinde; 8e 18-e en 19e M. J. Kouwenberg; 9e, 19e 16e en 23e J. Jongsten en Co.; lie en 23e J. Kazen- groot; 22e en 24e C. Paardenkooper Co. Aankomst eerste duif 9 uur 9 min, 5 sec.; laatste duif 9 uur 20 min. 52 sec. TEMPERATUUR VAN HET WATER De temperatuur van het water bedroeg hedenmorgen 65 gr^len. AANRIJDINGEN Zaterdagmiddag had er op den hoek van de Burg. Knappertlaan en de Th. a. Kempisstr. een aanrijding plaats tusschen den wielrijder K. alhier en de wielrijdster mej. Stuit uit Rotterdam. De aan 't rijwiel van K. aange brachte schade werd door mej. S. vergoed. Op de Rotterd. dijk hij den afrit naar 't pompstation, is eergistermidag de wielrijder T. de J. uit Overschie door een motorrijder aan gereden, het rijwiel werd beschadigd. Zaterdagmiddag is in de L. Kerkstraat een paard', gespannen voor een vrachtwagen op hol geslagen, A. B. wonende Hoogstraat, alhier, die het paard tot staan trachtte te brengen, kwam te vallen. De hierbij opge loopon hoofdwonde werd bij de fa. Vlek aan de L. Kerkstr. verbonden. De. Ormel kon geen ernstig letsel constateeren. Der zelfden middag is de 38-jarige A. V. uit de Lange Achterweg op die Koemarkt, toen hij loopende den rijweg overstak, door een door P. B. bestuurden auto aangereden. V greep zich vast aan de radiateur en werd een meter meegesleurd. Hij liep hierbij verschil lend© bloedend© schaafwonden aan armen, beenen en handen op, waarvoor hij in da poitiepost aan de Broersvest door eenige E.H.B.O.'ers werd verbonden. Dr. Groenewegen constateerde dat de man bovendien mg twee ribben gebroken. V. is per poliiitiebratvcard naar zijn woning gebracht. PHOENIX 2—EXCELSIOR 1 Excelsior wist voor het eerst in deze compe titi© ©en inningsoverwinning te behalen en wel' op Phoenix 2 i-n een wedstrijd welke meer dere maen door de zegen werd onderbroken Tenslotte gelukte -het toch nog ondanks de wei nig beschikbare tijd beide innings uit te spelen Excelsior moest eerst in en slaagde erin 14S runs bijeen te garen w.o. J. Oosterholt Jr. met 25, C. Wuisman met 24; J. Kloos met 17; Th. de Boer met 18 en Th. Wielemans met 11 runs extra's 20 runs. Bowlingcijf-ers Phoenix E. Lob 4 voor 42, -v, Katwijk 4 voor 36 en S. Everard 1 voor 50 runs Scores Phoenix 1ste innings E. Snel 19; Bowling Excelsior 1ste innings J. Oosterholt Jr. 5 voor 17; de Boer 2 voor 21 en A. Janse 1 voor 5. Scores Phoenix 2de innings: G. v. d. Tiel 15 Wowlings Excelsior 2d© innings: Wu.smaa 4 voor 25 en J. Oosterholt 4 voor 13. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 2 Aug. Aangekomen: s.s. Sam- lanes, van Calais om kolen te bunkeren aan de Maaskade; s.s. Menin Ridge, van Delfzijl om te dokken in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 2 Aug. Vertrokken: Duitse,h s.s. Aller, met stukgoederen naar Hamburg Grieksch s.s. Samlanes naar Reijkavik SCHIEDAM, 4 Aug. Aangekomen: s.s. f'i'.apo, met stukgoederen voor Antwerpen in de Wil helminahaven; Amerikaansch s.s. Socali, van Londen om te dokken in de Wiltonhaven; s.s. Edith Howald, met papierhout van 3t. Peters burg. SCHIEDAM, 4 Aug. Officieel© noteering van de commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn Moutwijn per H.L. ad 46 pet. 13. Spiritus Binnenlandsche prima spiritus ad 100 pCt, 23.50 per H.L. Buitenlandsche prima spiritus ad 100 pCt. 12.tot 14 per H.L. naar kwaliteit. Alle prijzen zonder fust en zonder belasting, Namens de Commissie voor de noteering HERMAN JANSEN Spoeling Spoeling 0.90. VEREENIGING SCHIEDAMSCH VOLKSBADHUIS Gedurende de maand Juli werden 1808 baden verstrekt, verdeeld als volgt: 64 kuipbaden, 237 regenbade-n, 10 kinderbaden en in de 2e klasse 135 kuipbaden, 1253 regenbaden en 9 kinderbaden. AJAX 2—EXCELSIOR 2 In de eerste innings behaalde Excelsior 138 runs, en Ajax 56. Daarna wilde Excelsior probeeren een ta- ningsoverwinning te behaen, maor reeds na dé tweede bal der eerste over moest de wedstrijd vanwege de re-gen gestaakt worden. Excelsior werd het eerst naar de mat ge stuurd. In da dubbele cijfers waren J. Krowinkel met 17 G. Oosterholt met 53, A. v. Slobbe met 11, C. Witberg met 23 en P. Kleis met 11 runs. Bowlingcijfers Ajax: S. de Jong 9 voor 35 en D. Boon 1 voor 23 Score® Ajax: Alleen het openingspaar n.l. C. v. Goor en H. de Vrind kwanten met resp. 28 en 14 runs in de dubbele cijfers. Bowlingcijfers Excelsior: G. Oosterholt 7 voor 24 en J- Oosterholt 2 voor 9. „HET LEVEN ANTWOORDT" Door Marie Koopmans Uitg. Foreholte, Voorhout. (Ingen. 2 50, gebonden 3.50). Een roman van het huwelijk, en voor onzen tijd met zijn mederne huwelijkstheorieën en -praktijken. Men vindt eT de analyse van drie huwelijks levens; dat van Wolf en Chrysantha, het huwe lijk, althans van de zijde van de vrouw, uit berekening, om te schitteren, te genieten, bat; huwelijk zonder kinderen, met onnoemelijk veel leed en een tragisch einde, den dood door een ongeluk van d-e vrouw, nadat zij in opgewon denheid teveel heeft gedronken. Het huwelijk van Eduard en Brigitta, bet huwelijk uit hoogmoed en met één kind, 011 een tweede, later, als de moeder bedenkt dat ze het eerste wel eens zou kunnen verliezen, een huwelijk dat een hel wordt voor vader en dochter. Tenslotte hqt echt-katholieke huwelijk vaa Flor en Sabine, het huwelijk dat in elk kind een nieuwen zegen ziet van God en onder dien zegen en in oncferlinge liefde het ware geluk vindt. Het leven antwoordt op het leven, een hel ais men het huwelijk misbruikt tegen zijn ge. bod, een hemel, al zijn er ook zorgen, wanneer dat huwelijksleven geleefd wordt volgens zijn bedoeling. Op diep-treffende wijze heeft de begaafde schrijfster de mislukking van een huwelijk dat geen rekening houdt met Gods gebod 003 voorgesteld, en daartegenover de weelde ba schreven van een huwelijk dat aangedurfd wordt in heerlijke opofferende liefde. Het zijn de vrouwen, die deze huwelijken hebben gemaakt, maar niet zij alleen, vooral de moeders, de opvoedsters dier vrouwen; en in haar kinderen, de pronkzuchtige Chryson- tha, de koude hoogmoedige Brigitta, in haar pleegkinct, de bescheiden, maar karaktersterke Sabien vindt men de vrucht van haar opvoeding Het is een prachtroman voor onze huwbare jongemannen en jongedochters en voor hen die nog pas het huwelijksleven zijn ingegaan, een roman mét een diepe levensles. Een enkele maal is de zinsbouw wat stroef, maar de vlotte loop van het verhaal doet over het storende daarvan voorbijschieten. We zijn er van overtuigd, dat dit jongste werk vain Marie Koopmans een succes zal blij ken voor schrijfster en uitgeefster, een succes dat zich zij het niet openlijk, aft,eekenen zal wellicht in menig huwelijksleven. Katholieke bibliotheken: rubriek B.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 1