THERESE NEUMANN EEN HUWELIJK IN HET KONINKLIJK HUIS. Na regen zonneschijn TVIW>FRT>A(Ï 7 AUGUSTU iff f930 OVER TERREUR GESPROKEN MENSCHEN EN MEENINGEN KAPELAAN FAHSEL IN KONNERSREUTH Medewerking der regeering VIJFDE NATIONALE BEDEVAART NAAR DOKKUM 3ENOEMINGEN BOYCOT TEGEN DUITSCHLAND ZAAKWAARNEMER VAN OPLICHTING VRIJGESPROKEN drenkelingen De schrik der vrouwen CONTACT MET REN ELECTRI- SCHEN STROOM OP SLAG DOOD VERDACHTE GAAT IN HOOGER BEROEP AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. I Sociaaldemocraten gebruiken graag vreem de woorden. Die klinken grooter. Daaraan lieeft men een heele hap, en.... ze zeggen niet zoo heel duidelijk aan de groote massa, wat zo eigenlijk beteelcenen. Wat hebben de dames en heeren al gesold met het woord, reactie! Dat deed opgeld een tijd geleden; het kwam op iedere vergade ring voor den dag. Zoo ook het woordje „fascist", daar gooien ze eveneens zeer graag mee. Doch het liefst wordt nog wel gebruikt het woord: terreur. Geen Nederlandsch woord. Zooals het daar staat, is het Franscli en beteekent: schrik, angst, afgrijzen, ook wel schrikbarend. Zeer graag-wordt dat woord gebruikt in verband met de Katholieken. Zco 'noet er in het Zuiden vooral een Katholieke terreur, dus een Katholiek schrikbewind lieerschen ten opzichte van Katholieken, die zich nie't wenschen te voegen naar de voor schriften van de Katholieke Kerk. liet geval is werkelijk eentonig en ver velend, want geregeld verschijnen dezelfde berichtjes in de sociaaldemocratische pers Zoo pas weer uit Sas van Gent. Daar bestaat, naar het schijnt, een man. die geregeld „liet Volk" leest, die een actief aanhanger is van het socialisme en katho tiek is gedoopt. Die goede man heeft zich als peter laten voordragen bij den doop van een katholiek kindje. Wat beteekent dat? Dat die man dus op zich neemt, te zorgen voor de Katholieke opvoeding van dat kind, als dat noodig mocht zijn. Doch de Katholieke Kerk heeft hare voor schriften omtrent die Katholieke plichten Zij sluit daarvan uit menschen, die in de practijk blijk geven niet Katholiek te leven. Daaronder vallen niet alleen socialisten, maar een heele boel menschen meer. Du? werd dien goeden man beduid, dat hij niet in aanmerking kon komen voor zoo ietsl Dat, is het heele schrikbewind. De Katholieke Kerk maakt tot nog toe zelf uit, wie zij rekent tot haar volgelingen, en wie niet- Daarover trok liet Volk van leer Doch de heer Oudegcest houdt er eenzelfde schrikbewind of le wel terreur op na. Die zal -toch wel zuiver in de leer zijn hopen wo: als partijvoorzitter mogen we dat van hem veronderstellen. Die voorzitter trekt van leer tegen een plaatselijke afdeeling in Den Haag en het een beetje links-gerichte blad: De Socialist. Die Haagschc afdeeling had een motie aan genomen, die niet overeenkomt met de op vatting van het. partijbestuur. En ze besloot die motie te publicee.ren in het blad: Dc Socialist! Doch dat duldt de heer Oudegeest niet! Hij laat niet alles toe. Hij dreigt zelfs: „Nu er blijkbaar ecm paar afdealingen zijn, «tie tlez.e redactie ^van I>3 Socialist) willen nopen, stappen in deze nicht-ras t. doen, door van het blad een offieel pavtijorgaan te maken van afwijkende mean-ingen in de af- djeelingsvergaderingen, mat al de gevolgen daarvan, acht. ik hot mijn taak hiertegen met klem te waarschuwen. Zocdra. „De Socialist" dezen weg zoii opgaan, zou lvet P. B. rasp. het Congres, genoodzaakt zijn maatregelen te nemen, die het P. B. zeer cogaarne zou nemen of voorstellen, doeli die noodig zouden worden ter waarborging van de-eenheid in de Partij." Zeer juist. Dat dedeu ook de katholieke bischoppen van Nederland. Ze waarschuw den „met klem". Dat was hun taak en hun plicht. Nu heeft een katholiek, krachtens zijn godsdienst, den plicht daarnaar te luisteren en te doen. Stoort iemand zich niet aan die waarschu wing, dan volgt de maatregel, die zeer on gaarne genomen wordt; de weigering der H.H. Sacramenten; want, dat is absoluut noodig voor den praktijk van den katholie ken godsdienst. Is het eene terreur, waarom dan ook niet het andere? Is het andere verstandig en noodig, waarom dan ook niet het eene. Nu zal de heer Oudegeest zeggen: socialist beeft met katholieke godsdienst niets uit te staan. Doch de katholieken bisschoppen Zef?gen, dat het, er veel mee uit te staan lieeft. b-n wie zou het best de verplichtingen win het katholieke geloof kennen? GOEDKEURING BIJ DE WET In verband met de geruchten omtrent even- tucele verloving van Prinses Juliana is van de onderstelling uitgegaan dat goedkeuring door de Stateu-Generaal van dit huwelijk noodig zou zijn. Ik betwijfel de juistheid van deze stelling. Artikel 17 van de huidge Grondwet is de eenige bepaling die op deze materie betrek king heeft. Het artikel luidt aldus: „Van de erfopvolging, zoowel voor zich zelve als voor hunne nakomelingen, zijn uit gesloten alle kinderen, geboren uit een hu welijk aangegaan door een Koning of eene Koningin buiten gemeen overleg met de Sta- ten-Generaal, of door een Prins of Prinses van het regeerend Stamhuis buiten de bij de wet verleende toestemming. Zoodanig huwelijk aangaande, doet eene Koningin afstand van, en verliest eene Prin ses haar recht op de Kroon. Wanneer de Kroon, hetzij door erfopvolging, hetzij ingevolge artikel 18 of 19 in een ander Stamhuis is overgegaan, gelden deze bepa lingen alleen voor de huwelijken, na het tijd stip van dien overgang gesloten." Blijkens lid 1 van dit artikel is goedkeu ring bij een aparte wet noodig (het „gemeen overleg" is tot nu st.eeds geschied in den vorm van goedkeuring bij de wet) voor het huwelijk: le. van een Koning of Koningin, 2e. van een Prinses of Prinses van het regeerend Stamhuis. De algemeene sanctie op de overtreding van deze grondwettelijke bepaling is deze dat de kinderen en verdere nakomelingen, uit deze niet bij de wet goedgekeurde huwe lijken geboren, van de erfopvolging zijn uit gesloten. Bovendien doet door dergelijk hu welijk een Koningin eo ipso afstand van den troon en verliest een Prinses het recht erop Een Koning of Prins die zonder toestem ming van de Staten-Generaal trouwt, blijft derhalve Koning, resp. behoudt zijn rechten om op te volgen: alleen hun kinderen en verdere afstammelingen zijn uitgesloten. Goedkeuring achteraf, dus nadat het huwe lijk is gesloten, kent onze Giondwet niet, deze is dus niet mogelijk en zonder rechtsgevolg. De sanctie is noodig en voldoende om de strekking van het artikel tot haar recht te doen komen. Men wil niet dergelijk eng con tact met een vreemd vorstenhuis, waarbij ontwerpen 1913 voorgesteld deze bepalingen aan te vullen en uitdrukkelijk wettelijke toe stemming voor het huwelijk verplichtend te stellen ook voor den vermoedelijken troon opvolger in 't algemeen en tevens voor de kinderen van een koningin. In de ontwerpen der Staatscommissie van 20 December 1918 en die der Regeering \an 1921 is deze aanvulling zonder meer verdwe nen en is de Grondwet 1922 op dit punt ge heel ongewijzigd gebleven. Zelfs blijkt uit hetgeen de toemalige en tegenwoordige Minister van Binnenlandsche Zaken in de Tweede Kamer bij gelegenheid der Grondwetswijziging gezegd lieeft, dat het niet bestaan van een verplieliting voor de kinderen eener regeerende vorstin uitstekend bekend was, zoodat men zou kunnen conclu- deeren dat men het zelfs niet als de bedoeling der Grondwet beschouwde dat in een geval als dat van Prinses Juliana de toestemming der Staten Generaal gevraagd werd. Immers Jhr. P.uys de Beerenbrouck sprak bij die gelegenheid aldus: „Stel Prinses Juliana krijgt twee dochters, van welke natuurlijk de oudste opvolgt. De huwelijken van de jongste dochter en van de kinderen van deze behoeven eerst goed keuring, nadat de Kroon op de oudste doch ter van Juliana en dus in een ander Stam huis is overgegaan". (Hand. Tweede Kamer 1921-22 bl. 334). Dit is deels juist, deels onjuist. De stelling is juist voor wat betreft het. huwelijk van „de jongste dochter", niet voor wat betreft „de kinderen van deze". De huwelijken van de kinderen van Juliana behoeven geen goedkeuring, ook liet huwe lijk van liet oudste niet, omdat deze kinde ren niet zijn uit liet geslacht van Juliana, het geslacht van Mecklenburg, maar uit het ge slacht van diengene met wien Juliana zal zijn gehuwd. Maar als de oudste dochter van Juliana op den troon komt, komt daarmede op den troon het stamhuis van den vader, den echtgenoot van Juliana, zoodat dan eerst de huwelijken van al de andere kinderen van Juliana goedkeuring behoeven, omdat zij zijn prinses uit liet alsdan regeerend stamhuis. De kinderen van de jongste dochter van Juliana behoeven echter geen goedkeuring voor hun huwelijk, ook niet zoodra hun tante, de oudste dochter van Juliana op den troon komt, omdat zij niet zijn geboren uit het als dan regeerend stamhuis, liet stamhuis van PROEVEN VAN VERAART zelfs ons onafhankelijk volksbestaan op hei v.„ wu hun moeder, doch uit het stamhuis van spel kan staan, zonder dat het volk, dus de i uu,t "1UCUC1> volksvertegenwoordiging, hierin gekend is, terwijl ook ds persoonlijke hoedanigheden van de andere partij niet zonder beteekenis kunnen zijn. liet voorschrift was in de Grondwet van 1S15 tot 1887 van nog veel ruimere strekking, ieder die op den troon aanspraak wilde maken moest gesproten zijn uit een ook staatsrechtelijk wettig huwelijk, waaronder verstaan werd een huwelijk gesloten na goedkeuring der Staten-Generaal. Waar geen der nakomelingen van prinsessen die door huwelijk tot een ander stamhuis be hoorden, deze goedkeuring had gevraagd, waren b.v. alle Duitsche potentaten van den troon uitgesloten. Ofschoon voor deze uitslui ting veel te zeggen viel, vond men in 1887 dat de eisch te ver ging en is ze beperkt tot leden van het regeerend stamhuis. Van deze wijziging is het gevolg geweest dat de kring in strijd met de bedoeling te eng getrok ken is. Immers wis is Prins of Prinses uit Let regeerend stamhuis? Dit zijn o.a. wel de kin deren van den regeerenden koning maar niet de kinderen van de regeerende koningin. Immers hare kinderen zijn niet gesproten uit het stamhuis waaruit hun moeder, de regeerende vorstin, is gesproten, maar zij zijn gesproten uit het stamhuis van hun vader. Koningin Wilhelmina is zelve uit liet huis Oranje Nassau, het ook in 1890 regeerende stamhuis, bovendien had zij ook als regee rende koningin de toestemming der Staten Generaal voor haar huwelijk noodig doch met Prinses Juliana komt het huis Mecklen burg, het stamhuis van haar vader, op den troon. Waar voor hen de ratio der bepaling even goed geldt als voor de kinderen van een koning en goedkeuring evenzeer mogelijk is, is het geenszins de bedoeling van de Grond wetswijziging van 1887 geweest de kinderen van een regeerende koningin van de ver plichting uit te sluiten. Doch evenzeker is het dat volgens de letter der Grondwet goedkeuring van het even- tueeie huwelijk van Prinses Juliana niet noodig is, tenzij zij dit mocht aangaan ter wijl ze reeds koningin is. Aldus ook Struycken, Het Staatsrecht van het Konink rijk der Nederlanden, bl-. 321. Waar het wenschelijk was dat de bedoeling van deze bepaling geheel tot haar recht zou komen en tevens dat omtrent dit punt van de zoo belangrijke regeling van de trobnop volging geen enkel misverstand zou kunnen rijzen, is dan ook in de ontwerpen dei- Staatscommissie van 1910 en de Regeerings vader. Zoodat vaststaat dat naai- de letter der Grondwet Prinses Juliana geen toestemming bij de wet behoeft voor haar eventueel hu welijk, tenzij zij liuwt als regeerende Konin gin. Terwijl men tevens als waarschijnlijk kan beschouwen, nu in 1922 de Grondwet op dit punt ongewijzigd is gebleven en de voor stellen van 1910 en 1913 niet zijn overgeno men, dat de letterlijke beteekenis van artikel 17 is overeenkomstig de bedoeling van de Grondwet, althans overeenkomstig dio vart den Grondwetgever van 1922.1) Mocht echter deze toestemming toch ge vraagd worden, zoo is dit verzoek en liet verleenen der toestemming geenszins verbo den, integendeel geheel in den geest dei- Grondwet van 1887. Indien dan echter leden der Staten Generaal bezwaar hebben tegen de bepaling op zich, dus ook tegen iedere uitbreiding en uit dien hoofde tegen het wets ontwerp stemmen, dan zal hun tegenstem gevoegd worden hij de stem van hen die tegen den persoon bezwaren hebben, zoodal de stemming een onzuiver resultaat zou krij gen en tot moeilijkheden aanleiding kunnen geven. Mr. A. W. E. BRANDSMA. Zwolle, 29 Juli 1930. 1) Met deze laatste conclusie van den schrij ver zijn wij het niet eens. Het komt ons voor, dat veeleer 't vragen van goedkeuring op het hu velijk van Prinses Juliana met de bedoeling dei- Grondwet overeenkomt., omdat de reden, waar om de bepaling ln de grondwet is opgenomen, ook in het onderhavige geval geldt. Dit althans is het gevoelen van Prof. v. d. Grinten blijkens een artikel van zijne hand in „De Nieuwe Eeuw" van 28 April 1927. Daarin schrijft de hoogleeraar betreffende dit punt: Volgens de letter van artikel 17 behoeft in. tusscheu Prinses Juliana geene wettelijke goed keuring voor liet door haar te sluiten huwelijk. Immers de goedkeuring wordt slechts vereischt voor Prinsen en Prinsessen van het regeerend Stamhuis. Wel draagt Prinses Juliana, krach tens bet K. B. van 8 Februari 1901, gepubli ceerd iu S. 425 van 1908, den naam vati Prin ses van Oranje-Nassau, Hertogin van Mecklen. burg", docli dit is slechts een naamsverande ring, welke het worde terloops opgemerkt krachtens art. 5 der Huwelijkswet (14 Januari 1901 S. 15) kon geschieden zonder toepassing van de artikelen 64 en 65 van het Burgerlijk Wetboek. Van het regeerend Stamhuis Oranje- Nassau is Koningin Wilhelmina echter de laatste Vorstin, Prinses Juliana behoort t.ot het liuis van haar Vader en,wanneer zij Ko ningin wordt, treedt met Haar dus volgens art. 20 der Grondwet een nieuw Stamhuis op. De bedoeling van artikel 17 zou ecliter ten een en- mals worden miskend, indien voor het huwelijk van Prinses Juliana geen wettelijke goedkeurln zou plaats hebben. „Het lijden zelf kan men niet beminnen, n.aar men kan zooveel van iemand houden, dat men gaarne lijdt om hem vreugde te bereiden en te eeren". Door vriendelijke bemiddeling kwam ons nog een nummer in handen van de Berliner Illu- gtrirte Zeitung", uit den laatsten tijd, waarin - wèl zonderling in de chaos van dit karakter- looze society-blad verslag wordt gedaan van een veertiendaagsch verblijf in Konnersreutli en van 'n regelmatig contact gedurende dien tijd met Therese Neumann. Het stuk bevat voor degenen, die trouw de mededeelingen over de gestygmatiseerde hebben bijgehouden, niet veel nieuws, maar het mag niettemin alsnog de aandacht hebben, eerstens om de persoonlijk heid van den schrijver, den bekenden bekeer ling en prediker, kapelaan Fahsel en vervol gens om enkele treffende bijzonderheden en uitlatingen, die deze zeer beheerschte en kalme waarnemer heeft opgeteekend. Kapelaan Fahsel beeft ln den tijd voor en na Paschen van dit jaar in Konuersreutli vertoefd en was er op Palmzondag getuige van, dat Therese in extase den intocht van Jesus in Je ruzalem aanschouwde. Kapelaan Fahsel was verbaasd over haar gezond uiterlijk en over haar st.erke mimiek bij de gebeurtenissen, die zij in de verte zich zag afspelen, een wisselende gelaatsexpressie, zooals hij bij de grootste loo- neelspeelsters nimmer zoo geprononceerd had aangetroffen. Toen zij ontwaakte, begon zij dadelijk een levendig gesprek. Haar antwoorden kwamen snel, als uit een pistool geschoten, eenvoudig en juist. Hier zijn enkele uitlatingen van haar, die in vertaling helaas de kleur missen van haar karakteristiek dialect. „De Heiland kan alles. Of dacht U, dat de Zoon op reis was, toen de Vader de wereld geschapen heeft „Uit niets wordt niets. Ik leef niet van niets. Ik leef van den Heiland. Hij heeft gezegd „Mijn Vleesch is waarlijk Spijs." Waarom zou dat niet óók lichamelijk liet geval zijn, als Hij het wil „Het lijden zelf kan men niet beminnen maar men kan zooveel van iemand houden, dat men gaarne lijdP om hem vreugde te bereiden en te eeren." Therese houdt veel van vogels, en gaarne bladert zij in een boek daarover. Kapelaan Fahsel voelde den wenscli bij zich opkomen, haar een mooier boek te geven. „Weet U, dat er mooiere boeken over vogels zijn vroeg hij Ik weet het" zeide zij. „Dit, hier, kost 36 mark. Maar er is nog een ander te krijgen, al voor 150 mark. Maar dat is me te duur. Op .dat „al" legde zij bijzonderen nadruk. Den volgenden morgen telefoneerde kapelaan Falisel naar Berlijn om een hoek over vogels. Hij stuurde er iemand op uit, die het eenigste boek, dat in aanmerking kwam, in een winkel vond. Het kostte 235 mark, maar, zonder daar toe aangespoord te zijn, zei de boekhandelaar uit eigen beweging: „Ik laat het U voor lo0 mark". Zeer onder den indruk w®s kapelaan latisei van het oogenblik, dat Therese op Paaschmor- gen de H. Communie werd gebracht. Het was een ontroerend schouwspel te zien, hoe zij, in strijd met de wetten van zwaartekracht en physiologie zich van het bed uit in verlangende, zeer aesthetisch werkende houding voor de ont vangst van het H. Sacrament, naar de H. Hostie heenbeog. Een Fransche arts, die er hij tegen woordig was, liet de papieren, waarop hij voortdurend aanteekeningen gemaakt had, val len en schreide als een kind. Een uur later ging Therese langzaam naai de kerk. Later zei ze: „Ik weet het niet, ik weet het niet, daar heb ik vandaag in de kerk menschen gezien, die me heelemaal niet be vielen. Die baden den kruisweg, vandaag, nu de Heiland verrezen is. Nu moesten zij zich toch verheugen en niet den kruisweg bidden. Ook merkte zij op, dat alles er anders uitziet, dan men het op de geschilderde voorstellingen aantreft. Een paar dagen daarna was men in haar kamer bezig een wand weg te breken, om gele genheid te hebben een groote volière naar haar eigen aanwijzingen in te bouwen. Zij maakte in die week ook kleine uitstapjes per auto. Zij gaat, als haar toestand zulks gedoogt, meermalen op reis, en bezocht Bamberg, Neu renberg en Eichstatt. Ook daar heeft zij haar extasen, ook al is haar pastoor ei nit-t bij. De heer Veraart verzoekt ons het volgende mede te deelen: Van verschillende zijdon wordt de vraag ge steld of het bij de huidige weersgesteldheid noodig is, dat alsnog door mij proeven worden genomen voor het verwekken van neerslag. In verband hiermede doe ik opmerken, dat ik zoowel in woord als geschrift er steeds op heb gewezen, dat het o.n, mijné bedoeling is aan te toonen, dat men door het neerslaan van wolken, kort voor zonsopgang, wanneer de temperatuur het laagste is en de waterdamp in do atmospheer het meest gecondenseerd, over dag veel meer zonneschijn kan verkrijgen, het. geen vooral in de zonarme landen van de ge matigde luchtstreek alleszins gewensckt is. Daar nachtvluchten vooralsnog niet mogelijk zijn, worden de proeven door mij op den dag gehouden, hoewel de atmcsplierische toestand dan in den regel minder gunstig is. Bij de vlucht, die heden boven de Noordzee bij Scheveningen gehouden zal worden, zal ge. tracht worden aan te toonen, dat door het neerslaan van wolken boven de zee het strand en het land, welks bodem in dezen tijd geen behoefte hebben aan regen, meer zonneschijn kunnen ontvangen. In dit verband zij erop gewezen, dat de hui. dige vochtige weersgesteldheid m.i. grootendeels moet worden toegeschreven aan het feit, dat het zeewater na een zaeliten winter en een zeer warm voorjaar, het grootste gedeelte van den dag een hoogere temperatuur heeft dan het land, dat door gemis aan zonneschijn en door afkoeling door voortdurende regens en hagelbuien in onze omgeving een tempera tuur heeft beneden de normale. Meer regen in zes en meer zonneschijn op het lan-d zouden hierin verandering kunnen brengen. Uiteraard zal bet met do bescheiden tech nische hulpmiddelen, waarover wij thans nog beschikken, niet mogelijk zijn algeheele wijzi. ging ten goede te brengen. Met dank dient gemeld, dat de Nederland- sche Regeering door krachtige medewerking het houden van de proefvlucht op grooter schaal dan tevoren boven Scheveningen heeft mogelijk gemaakt. t Naajr wij verrometn, zou de lieer Veraart hij zijn heden boven Scheveningen te houden proef nemingen voor het verwekken van neerslag ge bruik maken van de K. L. M. Fokker IX en de Fokker VII, die respectievelijk 2 a 3000 kg. en 1500 kg. onderkoeld ijs zouden mede- nemen. Vervolgens lveeft de heer Veraart de beschikking gekregen over een drie-motorige Fokker van Soesterberg, die met ongeveer 500 kg. ijs de lucht ingaat, terwijl een vierde toestel, eveneens een drie-motorige Fokker van Soesterberg, uitsluitend medegaat voor het doen van observaties. Op 7 en 8 September Op verzoek va-n Z. D. H. den Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. J. H. C. Jansen, zal de Vijfde Nationale Bedevaart ter cere van de H.H. Ronifacius en Gezellen naar Dokkum. dit. jaai gehouden worden op Zondag en Maandag i en 8 September. BET JAPANSOBE VORSTELIJK PAAR verlaat 't Vredespaleis na dit onder leiding van de heeren dr. Ter Meulen (achteraan) «n Snoeck Hurgronje (vooraan) to hebben bezichtigd Bij de Paters Jesuieten Naar wij vernemen, is de "Weleerw. pater F. Kiene S.J., die minister was op „Huize Kat wijk", in den Haag benoemd tot socius van den magister der novicen op het noviciaat „Mariëndaal" te Grave en is de IVeleerw. pater H. Verhoeven S.J., die kapelaan was in de parochie van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvan gen aan de Elandstraat te den Haag, benoemd tot opvolger van pater Kiene op „Huize Kat wijk". TWEEDE ZIEKENTRIDUUM TE HEILOÜ 50 zieken nemen er aan deel Aan het tweede ziekentridunm, dat dezer dagen op de bedevaartsplaats van Onze Lieve Vrouw Ter Nood wordt gehouden nemen on geveer negentig zieken deel, nJ. uit Alkmaar en de dorpen benoorden daarvan. Het triduum wordt wederom geleid door den weleerw. pater Huisser O.F.M. uit het Minderbroeders klooster te Nieuwe Niedorp, terwijl pastoor A. J. M. van Meeuwen van de parochie te Heiloo de plechtigheden verricht. Een viertal religieuse en vijf leekenver- pleegsters uit het St. Elisabethziekenhuis te Alkmaar zorgen voor de verpleging der zie ken, daarbij geholpen door de dames-leden van het comité van het Zieken-triduum en eenige andere dames. Een dameskoor voert onder de plechtigheden meerstemmige liede ren uit. Een vrij groot getal der zieken blijft op de bedevaartsplaats overnachten, terwijl de overigen lederen dag per auto gebracht eii gehaald worden. STEUN VAN HET JAARBEURSBESTUUR VERZOCHT Naar het orgaan van den Alg. Ned. Zuivel- bond meedeelt, heeft deze bond aan het be stuur van de Nederlandscbe Jaarbeurs te Utrecht een schrijven gezonden, waaraan het volgende is ontleend: „Onze b.oycotbeweging tegen Duitsche goederen ondervindt allerwege sympathie en wij meenen dat het in 't belang van den Ncderlandschen landbouw en industrie in het algemeen is dat deze zooveel mogelijk gesteund en nage volgd wordt. In verband met het feit dat uw bestuur van 9 tot en met 18 September a.s. een inter nationale jaarbeurs organiseert, waaraan ook een zuivelbeurs verbonden is en waarin vol gens gewoonte ook Duitsche zuivelwerktuigen zullen uitkomen, waartoe volgens een dezei dagen verspreide reclame-brochure de Duit sche fabrikanten speciaal aangemoedigd wor den, zouden wij het op hoogen prijs stellen indien uw bestuur zou kunnen besluiten, onzo actie te steunen door geen standruimte voor Duitsche goederen te verhuren en aan de con tractanten der eventueel reeds voor Duitsche goederen verhuurde ruimten te "verzoeken, dit maal, in verband met de boycotbeweging, geen deel aan de zuivelbeurs te nemen. AVij hopen, dat onze actie niet laug behoeft te duren, daar ze niet gaat tegen ds Duitsche artikelen als zoodanig, doch tegen de wijze waarop Duitschland ons meent t.e kunnen be handelen. Het spreekt vanzelf dat een tak van bedrijf als de onze niet anders dan schade van een boycot van Duitsche goederen kan heb ben. Indien de thans in gang zijnde beweging in Duitschland. van steeds hoogere invoerrech ten en ontduiking cpizer overeenkomsten ec.ht doorgaat, dan wordt het voor ons bedrijf op den duur onmogelijk, daarheen te blijven exporteeren, met alle gevolgen van dien." DR. C. J. V1NKESTEIJN Plotseling ernstig ongesteld De inspecteur der gymnasia, dr. G. Vinkesteijn, die de laatste weken in Utrecht was in verband met de staatsexamens, is Dinsdagmiddag plotseling door een ernstige ongesteldheid getroffen. Gisterenmiddag is hij ln het St. Antoniusgasthuis aldaar van laatste H.H. Sacramenten voorzien. De diefstal van een brief uit het dossier van den rechter-commissaris Augustus, vacanticmaand! Voor heel wat stedelingen beteekent dat een of meer dagjes aan het strand. I an het strand in de zee „is maar een slap". Als het wgrm weer is, trekt de zee gewel dig. Dan komt de lust tot een badnemen onweerstaanbaar boven. Een gezonde uiting, waaraan even gezond tegemoet gekomen kan worden. Doch dan volgt iedere vacantie weer on herroepelijk hetzelfde: daar komen slacht offers van die baadzucht (met een d, zetter!). Uien hoort en leest van drenkelingen. Geen menschen, die wel kunnen zwemmen en plotseling door kramp of onwel-worden in gevaar komen en het leven er bij laten, maar tgcnschcndie uit roekeloosheiduit gedachteloosheiduit een soort onverklaar bare zucht om nog meer te genieten, alle verstandige raadgevingen voor badcis en baadsters in den wind slaani die in geen geval willen luisteren naar het zoo eentonige verhaal van jaren na jaren, dat er van die roekclooze helden en heldinnen het leven laten aan het strund Daar schijnt een s^ort heldendom in te zitten, om zoo ver mogelijk in zee le gaan: als er iets gebeurt, kunnen desnoods ande ren hun leven wagen, om die roekeloozen te redden. Wat zit er toch een raar ding daar binnen in den mensch! Iets, dat den mensch drijft lot onzinnige daden, lot roekclooze onder nemingen. Iels, dat opzet tegen een goed bedoelde waarschuwing, dat zich niet zoekt te sloren aan dat. W'al andere menschen on dervonden. Zoo komen er drenkelingen. Men kan wel blijven verontschuldigen: zc denken er niet aan. Doch daarin zou juist wel eens dc fout kunnen schuilen: in die omstandigheden moeten zc daaraan denken. Zouden die menschen zich wel welen te beheerschcn? DE GEVANGENIS IN EN UIT Sinds kort vrijgelaten en nu weer vóór de Rechtbank Ter zake van poging tot doodslag op n twee tal dames had de 32-jarige los-arbeider J. M. II. uit Gulpen reeds vier jaren in de gevange nis doorgebracht. Toen hij weer op vrije voeten kwam nam hij z'n intrek hij de weduwe H. te Gulpen, die hem vrij spoedig den toegang tot haar huis ■ontzegde. Bedreigingen aan het adres der weduwe werden spoedig uitgevoerd. Op Zondag 29 Juni zag verdachte de weduwe H. met haar zoon en dochtertje in het café Gpbbels zitten. Hij 'bracht daar de oude vrouw een slag toe op het hoofd met een gummislang waarin 'n stuk ijzer zat. De wouw Viel hevig bloedend bewusteloos neer. Ter zake van poging tot doodslag vroeg het O. M., hij de rechtbank t.e Maastricht Dinsdag tegen'den ongunstig bekend staan-den verdachte De vacaaitiekamer der Haagscbe Rechtbank deed gisteren- uitspraak in de zaak van den gewezen advocaat en. procureur mr. E. P. M., die terecht had gestaan wegeus oplichting en regens diefstal van een brief uit het dossier van den rechter-commissaris, belast met de instructie in deze zaak. De Rechtbank sprak verd. vrij van de hem I di6 ree,is 9 jaren in de gevangenis doorbracht, ten laste gelegde oplichtingen. j vjjf iaren gevangenisstraf. De wegmaking van zaken, bestemd voor de uitspraak 14 Augustus a.s. bevoegde macht tot overtuiging of bewijs (art. 200 W. v. S.), achtte de Rechtbank echter be wezen en veroordeelde verd. -te dezer zake tot een gevangenisstraf van 6 maanden, met af trek vau -de preventieve hechtenis en de on middellijke invrijheidstelling van verdachte. In het vonnis werd o.a. overwogen, dat niet wettig en overtuigend is bewezen, dat verd. zich aan oplichting zou hebben schuldig ge maakt, omdat gebleken is, dat voor het ontslag uit de gijzeling van getuige hulp van derden noodig was en verd. zijn salaris vaststelde op het verschil tusschen de 750, waarvoor hij finale kwijting gaf en het werkelijk daarvoor beuood'igd bedrag. D-e Rechtbank overwoog dat de beoordeeling van het salaris aan verd. diende te worden overgelaten. Meer uitvoerig zette de Rechtbank de feiten uiteen uit we-lke de kchuld van verd. aan het verdwijnen van den bewuste 11 brief uit het dossier is komen vast te staan. Daar echter voor dit feit geen voorloopigo hechtenis is toe gestaan, -beval de Rechtbank de invrijheidstel ling van verdachte. Als verdediger in deze zaak is opgetreden mr. A. Mout, adv. en proc. te 's Gra.venbage. Verdachte gaat van het vonnis in hooger be roep. INBRAAK OP HET ROKIN TE A DAM Steeds komen allerlei aanwijzingen binnen Betreffende de inbraak bij de firma Berke- meijer aan het Rokin te A'dam vernemen wij het volgende: De politie volgt nog- steeds velerlei sporen. Bijna dagelijks komen bij de firma Berkemeijer brieven binnen van meestal volslagen onbeken de personen, die met verdraaide hand zijn ge schreven en gewoonlijk met een X zijn onder teekend, of met een anderen gefingeerden naam, waarin mededeeling wordt gedaan, dat „iemand" op den nacht van de inbraak niet thuis is geweest en dat dezelfde „iemand veel geld uitgeeft. Natuurlijk onderzoekt de politie al deze aanwijzingen met de grootste nauwkeu righeid. Dinsdagavond ontving de heer Bsrke meijer wederom een telefonische mcd.edeelin^ van iemand, die zeide aanwijzingen te kunnen geven, waar de buit was. Hij moest echter vooraf precies weten hoe groot de belooning was die uitgeloofd was door liet expertise bureau voor het opsporen der gestolen voor werpen. Toen de heer B. deze persoon naar het expertise bureau verwees zeide hij zich wel in verbinding te zullen stellen met de recherche. Een naam werd niet opgegeven. In de kunstzaal Schelfhout gelegen naast de z-aak van de firma B. vervoegde zich onlangs een man, die zich zeer vreemd gedroeg. Ook in dit. geval werd de recherche gewaarschuwd, die een uitvoerig onderzoek instelde. Echter zon der resultaat. Het raam, dat bij de inbraak werd ingeslagen is thans geblindeerd. Verder is nog een aantal andere veiligheidsmaatregelen getroffen. Een vader van tien kinderen werd het slachtoffer Gisteren was de P. N. E. M.-agent J. van Esch bij <le electrische kraan van den N. C. B. aan de haven te Oirschot eenige herstellings werkzaamheden aan het verrichten en een nieuw stuk kabel aan het tusschenvoegen, aldus de ,,'s Hert. Crt." Men zou even gaan probeeren of de verschillende verbindingen goed waren, waartoe opdracht werd gegeven den stroom in te schakelen. Ternauwernood was echter hieraan gevolg gegeven of van Esch gaf bevel tot afvoeren. Hoewel terstond aan dit hevel was voldaan, kon toch niet verhinderd worden dat Van Esch door den stroom werd getroffen en met den kabel in de hand in het kanaal stortte. Vermoed wordt, dat een of andere verbinding nog niet geheel geïsoleerd was, waardoor Van. Esch in aanraking kwam met den stroom, welke door den ongunstigen stand van den getroffene, op de natte grasglooiïng, nog meer dere uitwerking had. De getroffene laat een weduwe met 10 kinderen achter. C. IJSEBAERT t Te St. Jan-Steen is gisteren in den ouderdom van 74 jaren overleden de heer C. IJsebaert, die gedurende meer dan 41 jaren burgemeester is geweest van die gemeente. de Het slachtoffer van de aanrijding op den Soesterweg te Amersfoort, de heer C. -de J., is gisteren aan de bekomen verwondingen in het ziekenhuis overleden. J. TER BEEKE. t Gisteren overleed op 60-jarigen leeftijd te Gouda de heer J. ter Beeke, technisch hoofd ambtenaar bij den Rijkswaterstaat. MAJOOR G. MANDERS f Te 's Gravenhage is in den ouderdom van 80 jaar overleden de gep. majoor-titulair van het O.-I. leger G. C. Manders. DE VAC ANTIECURSUS VAN DEN PROV. ONDERWIJSRAAD De tweede dag De tweede dag van den vacantiecursus van den Provincialen Ouderwijsraad werd ingezet met een causerie van den heer D. Meintema, architect te Leeuwarden, over „Bouwen in Friesland". Drs. A. de Koe uit Lochem, oud-directeur van „Ons Huis" te Rotterdam, sprak daarna over Friese hie volksontwikkeling". Laatste spreker voor dezen dag was de beer T. A. Hettinga, lid van de Staten van Fries land, die handelde over boerenorganisatie in Friesland. 's Avonds werd een kunstayond gehouden, waarop door de leden van het nieuw Friesch tooneel en anderen werk van Friesche dichter» voorgedragen werd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5