ALGEMEEN OVERZICHT. Prinses Astrid katholiek geworden DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1930 EEN „KöPENICKlADE" TE HINDENBURG De staking in N.-Frankrijk 't Zal je gebeuren Fransch-Duitsche toenadering Indie's verzet REEDS DADELIJK ARGWAAN TEGEN HEM mijnontploffing in het SAARGEBIED WERKWILLIGEN GEHINDERD auto tusschen groep SOLDATEN GEREDEN SPOREN VAN DE BALDWIN- EXPEDITIE GEVONDEN DE WERKLOOSHEID IN ZUID-AFRIKA WARD HERMANS ONGELUKKIG SCHOT DE KINDERVERLAMMING Moskou's geheime machten ,REDT UI DE TOREN VALT!" UITWISSELING VAN SCHOOL KINDEREN Onbeschrijfelijke paniek op een marktplein NIEUWE GOUDVELDEN ONTDEKT DE RECORD HITTEGOLF, Catastrofale schade voor den landbouw STEEDS MEER SLACHTOFFERS DE „R 100" GEREPAREERD amokmakende hindoe Zwitserland en Briand's memorandum Het antwoord van den Zwitserschen bonds raad op bet memorandum der Fransch-e regee ring over het stichten van een Earopeeschen statenbond is gistermiddag gepubliceerd. De Zwltsersche regeering verklaart zich bereid, mee te werken aan het loyaal onder zoek van een probleem, 'waarvan zij de be- teekenis erkent. Zij verklaart echter nogmaals, dat zij geen Verplichtingen kan aangaan, die aan de neutraliteit, die sinds eeuwen den grond slag der constitutie van het Eedgenootschap vormt, hoe dan ook, afbreuk zouden kunnen doen. Een Europeesche statenbond zou het groote meerendeel van Europeesche staten moeten omvatten, om niet den schijn van een loutere coalitie te krijgen, die de verstoring van het politieke en economische evenwicht nog zou vergrooten. Van begin af aan moet alles vermeden worden, wat conflicten omtrent bevoegdheid of rivaliteiten tusschen het bedoelde verbond en den volkenbond zou kunnen veroorzaken. De bondsraad ontveinst zich de moeilijk heden niet, om een bepaalde grens te trek ken tusschen de aangelegenheden, die tot de bevoegdheid van het een of het ander van beide instituten zullen moeten behooren. Hij erkent, dat de economische problemen nauw samenhangen met de politieke, Is echter intusschen van meening, dat, wat de landen van Europa onder elkaar op het gebied van veiligheid zouden kunnen verwezenlijken, met grooter succes binnen het kader van de bestaande organisaties zou kunnen bereikt worden. Een samenwerking op zuiver economisch terrein zou, volgens de meening van den bondsraad, mogelijk zijn. Zwitserland is in ieder geval bereid, mede te streven naar verbetering van den econo- mischen toestand. Op initiatief van den volkenbond is reeds een nauwere samenwerking van economischen aard tusschen de Europeesche staten begon nen en dit eerste begin is vatbaar voor ver dere ontwikkeling. Intusschen meldt de „Petit Parisien". dat de opstelling van het rapport dat Briand aan de volkenbondsvergadering zal voorleggen, thams nagenoeg gereed is. Op den Quai d'Orsay heeft men reeds eenige ontwerpen uitgewerkt, die op bet oogenblik door Briand onderzocht worden. Als de be sprekingen met de te Parijs geaccrediteerde vertegenwoordigers der Europeesche staten be ëindigd zijn, zal Briand een nieuw memoran dum opstellen, dat aan alle betrokken landen zal worden toegezonden, opdat zij het nog vóór de bijeenkomst van den volkenbond, waarop het plan van Briand zal worden behandeld, kunnen onderzoeken. 18 fres., die iedere manlijke inwoner tusschen de 19 en de 65 jaren zal te storten hebben, van 12 fres. die van iedere vrouw tusschen de 19 en 65 jaren geëischt wordt, en van 15 fres., die iedere werkgever zal hebben te storten voor iederen in zijn dienst staande persoon. De schatting van de kosten van het aange nomen wetsontwerp komt hierop neer, dat per jaar ongeveer ISO millioen franken aan ren ten plus extra-uitbetalingen voor behoeftigen zullen noodig zijn. Aangezien de Zwltsersche schatkist niet in staat is, reeds terstond haar jaarlijkseh aandeel in de kosten der verzeke ring te dragen, voorziet het wetsontwerp een overgangsperiode van 15 jaren, gedurende welk tijdperk slechts do helft, der renten zal wor den uitbetaald. Het overblijvende van de voor het verzeke- ringswerk bestemde inkomsten zal gedurende dit overgangstijdperk opgespaard worden, zoo dat na afloop van 15 jaren de renten van dit opgespaarde kapitaal voor dit verzekerings- werk beschikbaar komen. Het voorstel van minister Schulthess is ten slotte met een heel wat grooter meerderheid door den nationalen raad goedgekeurd dan aanvankelijk voorzien wrd. De „Volohté" bevat een artikel over d> Fransch-Duitsche betrekkingen. De Locarno-geest en de sympathieën voor Fransch-Duitsche toenadering nemen in Duitschland toe, zegt het blad. In de voornaamste Duitsche steden zijn toe- naderingseomité's opgericht en deze ontplooien groote activiteit. In de afgeloopen week hebben bijv. in bet Zwarte Woud een groot aantal bijeenkomsten dezer comité's plaats gehad. Zestig jonge Franschen en 100 jonge Duit- schers, van alle politieke richtingen, waaronder ook nationalisten, hebben gemeenschappelijk aan een congres deelgenomen. Het blad zegt tenslotte, dat na de anti-Fran- sche gebeurtenissen in het Rijnland, deze ge beurtenissen bemoedigend kunnen werken. Of van Fransche zijde de toenaderingsge dachte rg in de hand wordt gewerkt b.v. door het houden van de groote manoeuvres juist in Lotharingen schijnt voor het. blad geen onderwerp van bespreking waardig te zijn De verkiezingscampagne in Duitschland De Duitsche centrumspartij heft als voor naams ten candidaat in kieskring 7 (Breslau) rijkskanselier dr. Briining naar voren gebracht, en als tweeden den vice-voorzitter van den een trumsfractie, dr. Perlltuis. In district 8 (Liegnitz) opent dr. Wirth de lijst. Met vreugde, doch zonder verwon dering, is in België het nieuws ontvangen DIE EVENWEL, DOOR GEMIS AAN ALGEMEENE ONTWIKKELING, MISLUKTE MEN WAS REEDS LANG VAN DE BEKEERING OVERTUIGD ïn- dat Sociale verzekering in Zwitser land Het Zwitserscbe volk beeft in de laatste jaren zieh reeds tweemaal voor het beginsel van de ouderdoms-en-weduwen-en-weezenver- zekering uitgesproken. In December 1925 werd bij referendum be sloten tot de aanvulling van de Zwitsersche grondwet met een artikel 31-ter, waarin den ZwitseTschenbond do invoering van deze ver zekering werd opgedragen. In April van dit jaar 1930 vond Werop het belangrijke zooge naamde „Schnaps"-referendum plaats, van welks uitslag het zou afhangen, of bet Zwit sersche volk ook bereid zou zijn, de offers te brengen, die voor de uitvoering van het be sluit van 1925 onontbeerlijk zijn Het „Schnaps"-referendum beoogde niet slechts 't Zwitsersche volk tot matigheid m t gebruik van brandewijn aan te sporen en de hoeveelheden in Zwitserland gemaakten bran dewijn belangrijk te verkleinen, co 'iOT (e aanneming van dit referendum moe-.. e^e"s komen vast te staan, dat de Zwitserscne sc a kist in staat zou zijn, de lasten te dekken, die voor haar uit de ouderdoms-en-weduwen.cn- w-eezen-verzekering zouden voortvloeien Minister Schulthess' wetsontwerp tot voering dezer sociale verzekering, in groote lijnen thans door de tweede kamer is aangenomen en waarschijnlijk binnen en kele jaren tijcis wel zal zijn in werking getre den, stelt als hoofdregel, dat iedere inwoner van Zwitserland, man of vrouw, rijk of arm gezond of ziek, werkloos of nog druk aan den arbeid, van zijn 65ste jaar af een ouderdoms rente van 200 Zwitsersche franken zal ontvan gen, onverschillig ook, of hij zijn geheele leven in Zwitserland geleefd heeft en dus overeen komstig de voorschriften der wet-Schulthess van zijn 19e jaar af regelmatig een jaarlijksche verzekeringspremie heeft betaald, dan wel eerst hort voor het aanbreken van den 65-jari- gen leeftijd in het vaderland is teruggekeerd en dus vrijwel g6en verzekeringspremie ge. stort beeft. Bovendien zal een weduwe boven de 50 jaren, totdat zij den leeftijd van 65 jaren bereikt beeft, een jaarlijksche rente van 150 fres. ver krijgen, terwijl een wees, die zijn vader ver loren heeft Lot zijn meerderjarigheid 50 f'-cs. per jaar uitbetaald krijgt en een „dubbele wees", een kind dat nóch vader, nöch moeder meer bezit, recht beeft op fres. 100 per jaar. Wanneer een vroHw beneden den leeftijd van 50 jaar weduwe wordt, dan verkrijgt zij een ultbetallng-in-cens van vijf honderd franken Bij al deze bedragen wordt, zooals gezegd geenerlei onderscheid gemaakt tusschen de verschillende rentetrekkers op grond van de economische omstandigheden, waarin zij zich bevinden. Maar het on twerp-ou de rd oms verzekeri ng bevat nog de belangrijke aanvullende bepaling, dat die ouderdomsrente van 200 fres. kan ver- 00- ™rr.Rn500 fres., wanneer de 65-jari- ge in e oe ig© omstandigheden verkeert. Ook zullen in zoodanige gevallen de weduwen- en-weezen-renten hooger worden: behoeftige weduwen heneden de 50 jare„ kliJ„cn in plaats van 500 fres. een uitbetaling-in ,e2ri3 Van fres. 1250, behoeftige weduwen van i. ,v-en de 50 jaren ontvangen fres. 375 per jaar, arme weezen en „dubbele weezen krijgen resp. 125 en 250 franken per jaar. Door deze aanvullende be palingen wordt de arme bevolking reeds heel wat beter geholpen, vooral de bergbevolking, die aan een zeer eenvoudig leven gewoon is. Een oud paar in de bergen, man en vrouw, zullen door hun jaarlijksche rente van tezamen fres. 1000 inderdaad een heele verlichting van hun ouden dag ontvangen. Terwijl het de bedoeling is, dat de Zwitser sche schatkist, met een geringe ondersteuning (voor 20 pCt.) uit de kantonale kassen, geheel in «1 listen zal dragen van deze aanvullen- T t nlten ten gunste van behoeftige land- de bepalingen ten g anderen kant genooten, zo ewone ouderdomsrente van bedoeling, dat de f eJ érnstige weduwen- 200 fres. pins ^enorerj In Britsch-Indië zijn de gevangenissen thans overvol Sn verband met den steedis toenemen- den stroom van politieke gevangenen. Da autoriteiten hebben zich dientengevolge verplicht gezien, talrijke gewone misdadigers vóór het verstrijken van hun straftijd, te ont slaan, om op deze wijze plaats te krijgen voor de politieke gevangenen. Bij de botsingen tusschen Mohammedanen en Hindoes t.e Soekkoer zijn 12 personen gedood en 160 gewond. De politie was genoodzaakt 2 maal het vuur op de menigte te openen. Twee hon derd opstandelingen werden gearresteerd. De militaire macht, die versterking gekregen heeft, patrouilleert met de politie in de stad. Verschil lende winkels werden geplunderd. De commissaris voor Sind en de commandant van da brigade in Sind zijn reeds naar Soek- koer vertrokken. In verband met den ernstigen toestand zijn verzamelingen van meer dan vijf personen op straat veTboden. Nahas Paska naar Londen De afgetreden Egyptische minister.-president Nahas Pasha is naar Londen vertrokken voor het afleggen van een kort bezoek. De reis heeft waarschijnlijk ten doel het contact tusschen de Wafd-partij en de Brit- che regeering te herstellen en van gedachte wisselen over den huidigen toestand in Egypte. De marine-luchtvaart in de Vereen. Staten. Gemeld wordt, dat het Ameriltaansche departement van marine voornemens is, de marine-luchtvaart in nauw contact met do oorlogsvloot in sterke mate uit te breiden. Bijwijze van proef zal elke torpedojager en elke onderzeeër uitgerust worden met een gevechtsvliegtuig, dat tegelijkertijd voor ver kenningsdoeleinden kan dienen. Het departement van marine schijnt vast besloten te zijn, te zorgen voor een over wegende meerderheid der Amerikaansche luchtvloot tegenover de andere mogendheden, die, naar men te Washington verklaart, bezig zijn met de versterking van haar luchtmacht, welke niet onder het Londensche vlootver- drag valt. En dan zou men nog willen beweren, dat er geen bewapeningswedloop meer bestond. Aan den vooravond van een nieuwe blijde gebeurtenis Onze Brusselsche correspondent seint ons nader: De katholieke bevolking van België heeft met vreugde, hoewel zonder verwondering, uit de ochtendbladen vernomen, dat Prinses Astrid Dinsdag in de Kapel van 't Aartsbisschoppelijk Paleis van Mechelen door Z. Em. Kardinaal van Roey, in tegenwoordigheid van Kroonprins Leopold en van den kanunnik dr. Dessain en den eerw. heer Leclerq, secretarissen van het aartsbisdom, in de katholieke kerk is opgeno men. Wij zeggen, dat dit zonder verwondering werd vernomen, omdat reeds sedert langen tijd de katholieken van België ervan overtuigd wa ren, dat de toekomstige koningin van dit land den protestantschen godsdienst zou verlaten, om een trouwo dochter te worden van de kerk van Rome. Herhaaldelijk had men de prinses met haar gemaal aangetroffen in kerken, ook in kleine dorpskerken, waar zij heelemaal niet door of ficieels plechtigheden verplicht was aanwezig te zijn. En wie, zooals wij, in de gelegenheid waren, zooals nog onlangs, de prinses bij officieele ge legenheden in de kerk te zien, kon zonder veel moeite constateeren, hoe zij geleidelijk meer en meer ingewijd was in den uiterlijken cultus van onzen godsdienst. Reeds vroeger, "n paar weken na het kroon prinselijk huwelijk werd ons door een hoogge plaatst geestelijke, die uit den aard zijner functie in nauwe relatie staat met het vorsten huis en met het episcopaat, medegedeeld, dat de prinses bezield was met den oprechten wensch, het katholicisme beter te leeren kennen. Men verzocht ons echter toen, aan deze me- dedeeling geen ruchtbaarheid te geven, omdat men een eventueel bekeeringsproces zich in alle stilte wilde laten voltrekken. Waarmee men bedoelde, dat zelfs de mogelijkheid van rechtstreekschen of onreclitstreekschen dwang zou uitgeschakeld worden, opdat dit proces zich zoo vrij en'ongedwongen mogelijk in hart en geest van de prinses zou ontwikkelen. Dat thans de logische resultante daarvan be kend wordt in den cyclus der feesten, die net jaar om zijn honderd jarige onafhankelijkheid viert en, wat als 't ware nog treffender is, aan den vooravond van een nieuwe blijde gebeur- tenis, die in het paleis Bellevue verwacht wordt, zet geheel dit schoon gebeuren zoo mogelijk nog meer glans bij. Vanzelf sprekend brengt de bekeering tot bet katholicisme van deze afstammelinge van Bcr- nadotte, den lateren koning Karei Jolian XIV van Zweden, ons de geschiedenis van dezen koning in herinnering. Deze moest, om troonop volger van Zweden te kunnen worden, volgens het 'besluit van een commissie der standen af stand doen van het Fransche staatsburgerschap en tot het Lutersche kerkgenootschap overgaan. Ten huize van den Zweedschen consul te Hel- singör nam hij 9 October 1810 de Lutersche leer aan. Ongeveer honderd twintig jaar later bekeert de protestantsche prinses Astrid van Zweden, afstammelinge van Karei Johan, welke geroepen is om eens koningin te worden van België zich geheel uit eigen beweging tot het Katholicisme, dat Bernadotte verplicht was, af te zweren, om koning van Zweden te kunnen worden. HINDENBURG, 6 Augustus. (V.D.) Maan dagmiddag werd,aan het gemeentebestuur van Hindenburg per telefoon medegedeeld, dat een huisvriend van den Président der ïepublielc, luitenant-kolonei Jahn, een bezoek zou brengen aan de stad. Verzocht werd hem bij een be zichtiging van de stad en van het industrie, gebied te willen begeleiden, inzonderheid b:j een bezoek aan een der mijnen. Later op den dag werd nogmaals opgeheld en medegedeeld, dat Jahn in den nacht op Dinsdag per FD-trein zou aankomen. Een vertegenwoordiger van liet gemeente, bestuur kreeg opdracht, den huisvriend van Von Hindenburg af te halen, doch reeds op het station, nadat de heeren zich aan elkaai hadden voorgesteld, begon de ambtenaar eraan te twijfelen of de gast wel degene was, voor wien hij zich uitgaf. Toen later in den loop van het gesprek bij den oversto een volkomen gemis aan alge- meene ontwikkeling hoe langer hoe meer aan den dag trad, werd de argwaan eerst recht gaande gemaakt. Nadat „overste" Jahn in het Admiralitats- palast een kamer betrokken had, werd overeen gekomen, dat hij den volgenden dag reeds een tocht door het industriegebied zou maken. Om een einde te maken aan het gerezen wantrouwen voelden de autoriteiten hem den volgenden ochtend nog eens flink aan den tand en toen bleek, dat de rijkspresident hem in het geheel niet had aanbevolen. De recherche arresteerde daarop den man in het stadhuis en fouilleerde hem, waarbij bleek, dat hij in het bezit was van papieren ten name van den arbeider Otto Jahn. Wat den man ertoe getaacht heeft deze' „Köpenickiade" op touw te zetten, is nog niet duidelijk. -jOG STEEDS UITBREIDING PARIJS, 6 Augustus. (N.T.A.) Naar Havas uit Roubaix meldt, staken aldaar 25.783 van de 37.000 textielarbeiders in 137 bedrijven. In Halluin, Menin en omgeving staken 22.000 arbeiders in 22 bedrijven. PARIJS, 6 Augustus. (N.T.A.) Over den stand van de staking in Noord-Frankrijk meldt Havas, dat thans te Roubaix-Tour- eoing wederom negenduizend arbeiders het werk hebben neergelegd, zoodat het totaal aantal stakers in dit district 73.000 bedraagt. In Roubaix zijn thans 117 fabrieken door de stakingsbeweging getroffen. Het aantal stakers bedraagt hier 29.500. Hiervan staken er 22.455 op 86 fabrieken, die volkomen stil liggen. Ongeveer 13000 arbeiders hebben het werk hervat, daar hun eischen werden ingewilligd. In Tourcoing is het aantal stakers van gisteren af van 22.150 tot 29.500 gestegen; hiervan staken er 8.560 op 41 fabrieken, die volledig stilliggen en 20.846 arbeiders staken in bedrijven, die ten deele stil liggen. Het aantal stakers in de textielindustrie te Rijssel is nog steeds 17000. Daarentegen moet bet aantal stakers in de metaalindustrie te Rijssel van 12.000 tot 10.000 gedaald zijn. Volgens Havas, zou het toenemen van het aantal stakers in het distriot Roubaix-Tour- coing vooral toe te schrijven zijn aan het feit," dat de Eelgische arbeiders, die op Fransch grondgebied werken, door stakende Belgische arbeiders verhinderd worden, zich naar hun fabrieken in Frankrijk te begeven. RIJSSEL, 6 Augustus. (B.T.A.). De staking in do textiel-industrie in de streek van Roubaix en Tourcoing breidt zich nog steeds uit. Hedenmorgen waren er alleen in deze streek reeds meer dan 73.000 stakers. Te Rijssel hervatten verschillende metaal arbeiders hedenmorgen het werk. Acht honderd arbeiders begaven zich wederom aan den arbeid. Het aantal stakers bedraagt thans 9950. Te Rijssel bedraagt het aantal stakers in de textiel-industrie thans 16.950, dus ongeveer honderd minder dan eerst. Gezelschap door zwaar-gewapense bandieten uitgeschud Reeds 19 gewonden geborgen FRANKFORT, a/d MAIN, 6 Aug. (H.N.) In een mijn bij Clare'nthal in het Saargebied heeft een ontploffing plaats gehad. Op het oogenblik van de ontploffing bevonden zich 50 mijnwerkers in de mijn. Tot nu toe zijn er 19 met ernstige verwondingen geborgen en in het ziekenhuis opgenomen. Het reddings werk duurt voort. Of er ook dooden te be treuren zijn is niet bekend. De Russische Pool-expeditle, die een maand geleden met den ijsbreker „Sedoff uit Ar changel is vertrokken, heeft op het eiland Alajir, behoorende tot de groep Nansen- eilanden (het voormalige Frans Jozefland), resten ontdekt van het overwinteringskamp van de Baldwin-expeditie, die in 1901 daar ter plaatse haar kamp bad opgeslagen. Men vond nog 'n groote hoeveelheid levens middelen in goeden staat. Deze conserven zijn in 1902 door de mannen van Baldwin achtergelaten. Bovendien vond men sporen, die duidden op het recente verblijf van men- schen. "Men heeft getracht, van wie deze sporen, afkomstig waren en waarheen zij leidden, echter zonder resultaat. Verplaatsing van de moeilijkheid LONDEN, 6 Augustus. (H.N.) De Zuid Afrikaansche regeering heeft een plan uitge werkt tot bestrijding van de werkloosheid onder de blanke bevolking. Werkgevers, die inboorlingen ontslaan en daarvoor in de plaats ongeschoolde blanke arbeiders in dienst nemen, zullen bet verschil tusschen de oude en nieuwe loonen vergoed krijgen. Door dezen maatregel hoopt men ook te voorzien in het gebruik aan inlandsche werkkrachten in da Zuid-Afrikaanscbe goudmijnen. MET EXCOMMUNICATIE BEDREIGD Onze Brusselsche correspondent meldt ons: „De Schelde", het orgaan der Vlaamsche nationalisten, deelt mede, dat Ward Hermans door zijne Eminentie den Kardinaal van Mechelen met excommunicatie zal worden gestraft in geval hij niet publiek terug trekt wat hij naar aanleiding van den herderlijken brief van het Belgisch Episcopaat heeft ge schreven. Bedoeld wordt waarschijnlijk een onlangs in de „Schelde" verschenen artikel an Ward Hermans. De Brusselsche „Standaard", die bevesti ging van dit bericht ontving voegt hier aan toe: To Heyst-op-den-Berg hoorden wij dat Ward Hermans den wensch had te kennen gegeven ran zijn pastoor-deken te vernemen, welke in zijn Schelde-artikel de door Zijne Eminentie gewraakte uitladingen zijn. De Pastoor-Deken is echter thans in retraite. Zeer zeker verwachten de Vlaamsche ge- loovigen, ook zijn geloofsbroeders van een andere staatspolitieke denkwijze als de zijne, dat Ward Hermans in deze tragische aange legenheid zal handelen, als een goedwillend kind der Kerk, vervolgt het Brusselsche blad. Aldus werd ook verzekerd te Turnhout, door Ward Hermans' moeder, wier heerlijke geloofsijver aldaar een voorwerp van stich ting is voor velen. DR. DVORAK VRIJGESPROKEN PRAAG, 5 Augustus. (W.B.) Door het kan tongerecht van Praag werd heden de eerste officier van gezondheid, dr. Dvorak, van de beschuldiging, die indertijd tegen hem werd ingebracht, vrijgesproken. Hij werd er van verdacht, bij de militaire keuring een aantal personen zonder reden te hebben afgekeurd. De negen medische rapporten over het geval hebben echter bewezen, dat er van medisch standpunt geen verdenking kan bestaan en dat de door dr. Dvorak uitgebrachte rapporten aan de werkelijkheid hebben beantwoord. Daarom sprak de rechtbank den beschul digde vrij. De taxi slipte op den gladden weg BERLIJN, 6 Augustus. (W.B.). In Moabit heeft hedenmiddag een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een taxi, die door de vochtigheid van den weg aan het glibberen raakte, reed in volle vaart in op een groep van dertig rijksweer mannen, die door de Paulsstrasse marcheerde. Talrijke rijksweermannen werden tegen den grond geslagen. Vier bleven, ten deele ernstig gewond, op de straatsteenen liggen. De anderen brachten de zwaargewonden naar een in de nabijheid wonenden arts, waar hun de eerste hulp werd verleend. Daarna werden er twee, die nog niet tot bewustzijn waren gekomen, in zeer ernstigen toestand naar het ziekenhuis van Moabit gebracht. Tusschen Frankrijk en Duitschland BERLIJN, 5 Augustus (W.B.) Een groep van 180 Duitsche scholieren (120 Jongens en 60 meisjes) is in gezelschap van 120 Fransche schooljongens en schoolmeisjes met 'n extra-trein aan den Sehlesischen Bahnhofte Berlijn aan- lekomen. Op het station werden ze verwel komd door hun familieleden, aan wie de Fran sche vrienden werden voorgesteld. De Duitsche deelnemers, van 11 tot 19 jaar oud, hebben een maand deels in Parijs, deels Oost- en Zuid-Frankrijk doorgebracht. Het hoogtepunt der reis vormde een ontvangst, Maandagmiddag, in de prachtige zalen van het Fransche ministerie van buitemlandsclie zaken, waarbij Briand persoonlijk aanwezig was. Dit bezoek aan het buitenland was georga niseerd met medewerking van de organisatie voor de uitwisseling van Duitsche en Fransche scholieren en van den Bond van de rechten van den mensch. De stad Berlijn zal binnen kort de Fransche gasten officieel ontvangen. Het slachtoffer uit angst in een beek geworpen KEHL, 5 Augustus (W. B.). In het plaatsje Ulm, bij Lichtenau, werd een 12-jarige jongen vermist. Gisterenmiddag werd in een beek zijn lijk in een zak gevonden. Het lichaam toonde sporen van een revolverschot. Uit het onderzoek bleek, dat de knaap Zon dagmiddag met twee 17-jarige jongens samen geweest was. Deze zijn gearresteerd en vei- klaarden, dat een- hunner den knaap bij onge luk heeft gedood en dat zij toen uit angst het lijk in"een zak gedaan en in de beek geworpen hebben. WEER EEN „POLITIEKE'' KLOPPARTIJ Acht arrestaties GLADBECK, 6 Augustus. (W. B.) In de „Kal serstrasse" kwam het heden in de vroege mor genuren tusschen ongeveer veertig communisten en vijftien nationaal-socialisten tot een ernstige kloppartij, waarbij ook schoten gelost werden Een nationaal-socialist werd door een schot ernstig gewond en moest naar een ziekenhuis worden vervoerd. Ook'verschillende andere personen, die aan de kloppartij deelnamen, bekwamen ernstige verwondingen. De politie nam in den loop van den voor middag acht personen in hechtenis. Thajis ook aan de Belgische kust BRUSSEL, 5 Augustus (V.D.) In de Belgi sche badplaatsen Heyst en Knocke zijn zeven gevallen van kinderverlamming geconstateerd. DE „MISS"-ELIJKE BEWEGING. Miss Dorothy Goff, een aardige blondine van 17 jaar, geboren te New-Orleans, is op den schoonheidswedstrijd te Galveston gekozen tot Miss America uit dertig mededingsters uit de Vereenigde Staten. Zij zal thans deelnemen aan den schoonheidswedstrijd met de zeven andere vertegenwoordigsters uit het buitenland voor den titel „Miss Universe", DE „ROTE FAHNE" AANGEKLAAGD Wegens belcediging der Pruisische regeering BERLIJN, 6 Augustus. (W.B.) Naar de of ficieele Pruisische persdienst mededeelt, heeft Minister-president, dr. Braun, tegen de „Rote Fahne" een aanklacht ingediend wegens be- leediging van de Pruisische rogeeiing. 'N BIJDEHANDE PROCUREUR-GENERAAL BOEDAPEST, 6 Augustus. (H.N.). Een buiten gewoon brutale roofoverval, waarvan de procu reur-generaal te Boekarest, Kroepenski, zijn vrouw, benevens een advocaat en zijn vrouw en een gemeenteraadslid uit Boekarest het slacht offer zijn geworden, wordt uit de Roemeensche stad Bacau gemeld. Zwaar-gewapende bandieten overvielen het gezelschap in de huurt van Bacau, dwongen hun 5 slachtoffers de kleeren uit te trekken en alles wat zij bij zich hadden, over te geven. De bandieten namen vervolgens de vlucht onder medeneming van de kleedingstukken, zoodat de geplunderden geheel uitgeschut te Bacau aankwamen, waar zij aangifte van het gebeurde deden. De procureur-generaal had de roovers zoo scherp opgenomen, dat hij een nauwkeurig signalement van hen kon geven, op grond waarvan reeds na enkele uren een lid der bende, een bekende inbreker, gearresteerd werd. Naar de overige leden van de bende wordt nog gezocht. Alweer een Rus verdwenen Volgens een bericht van de „Liberté" is de kassier van de Russische handelsvertegen woordiging te Parijs, Fainberg genaamd, ver dwenen. Hij was door het volkscommissariaat van buitenlandsehe zaken naar Moskou ont boden, doch had geweigerd hieraan te vol doen. Fainberg was een der getuigen ln het pro ces tegen den broer van Litwinoff en had bij die gelegenheid bezwarende getuigenissen afgelegd. ONGELUKKENSTATISTIEK VOOR FRANKRIJK Uit de verkeersstatistiek voor Frankrijk over het jaar 1929 blijkt, dat het autover keer in Frankrijk gemiddeld ongeveer tien doodelijke ongevallen per dag veroorzaakt. In totaal zijn in het jaar 1929 in Frankrijk 3717 personen door auto-ongevallen gedood. De secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken en chef van den veiligheidsdienst heeft zich met een rapport gewend tot minister-president Tardieu, met het verzoek, scherpere maatregelen ten aan zien van het verkeer te willen treffen. Tardieu heeft thans een circulaire gezon den aan alle plaatselijke politieautoriteiten met het verzoek, strengere verkeersmaatrege len te willen treffen. WAT GEZICHTSBEDROG KAN UITWERKEN Onze Bruselsche correspondent meldt ons: lederen Maandag wordt op het plein van het dorpje Jumet-Gohissart, aan den voet van den hoogen klokkentoren, markt gehou den. Van heinde en verre stroomen de bezoe kers op dien dag toe. De laatste maal echter, heeft zich een zonderling incident voorge daan. Tegen het middaguur, toen de markt op zijn drukst was, bemerkten enkele vrou wen en mannen ineens, „dat de klokken toren bewoog"- een zware mannenstem deed zich hooren: „Redt U! De toren valt!" Dit was het sein tot een onbeschrijfelijke paniek. In een oogwenk was het heele markt plein leeg en waren de menschen in huizen en kelders gevlucht. Dochniets gebeur de de toren bleef staan. Langzamerhand staken de minst hangen hun hoofd naar huiten en weldra heerschte er een algemeene opluchting. Het lachen was daarna niet van de lucht af. Wat was het geval geweest De uitleg is zeer eenvoudig: de wolken hingen op dat oogenblik heel laag, waren donker op het zwart af en joegen voort met een geweldige snelheid. Keek men naar boven, naar den toren, dan kreeg men werkelijk den indruk dat deze op het punt stond van om te vallen Gezichtsbedrog had hier een collectieve hallucinatie verwekt. GOEDERENTREIN ONTSPOORD PARIJS, 6 Augustus (H. N.). Gisterenavond ontspoorde dicht bij Parijs een goederentrein. De machinist werd gedood, terwijl een spoor wegarbeider ernstig gewond werd. Van den trein werden tien wagens geheel vernield. Grooter onheil werd voorkomen door de te genwoordigheid van geest van een spoorweg ambtenaar, die een naderenden sneltrein door lichtsignalen honderd meter voor de plaats van liet ongeluk tot stilstand wist te brengen. In de Australische staat Victoria LONDEN, 6 Augustus. (V.D.) Te Tarnagulla in Australië, in den staat Victoria, is goud ont dekt. Men heeft er eenige stukken van oO ons gevonden. Naar het betrokken gebied is een rush ontstaan van goudzoekers, die een claim trachten te bemachtigen. Reeds zijn 250 claims afgehaald. De meeste „prospectors komen met automobielen naar de vindplaats toe. DRIE MEISJES ONDER EEN VRACHTAUTO PARIJS, 5 Augustus (V. D.). Een mole naarsknecht wilde te Dinan (dept. Cötes du Nord) voor twee stilstaande auto's uitwijken, waartoe hij het stuurrad van zijn vrachtwagen omgooide. Bij deze manoeuvre reed hij op een drietal spelende kinderen in, van wie twee, een meisje van vier en een ander van zeven jaren, op slag werden gedood. Het derde meisje werd ernstig gewond. BRAND IN EEN HOUTWOLFABR1EK NEW-YORK, 6 Augustus. (N.T.A.) De bla den wijden ook veel aandacht aan de sinds 17 Juli aanhoudende record-hittegolf en de catastrofale schade, welke ze aan den land bouw heeft toegebracht. Men vreest, dat deze schade meer dan een milliard dollar zal bedragen, daar ook de veeteelt zwaar getroffen werd. In de Middle-West begint de hitte lang zamerhand iets minder te worden. In bet Oosten zal de temperatuur waarschijnlijk Donderdag iets afnemen. De stad New-York beleefde gisteren den warmsten Augustus-dag, waarvan sinds de oprichting van het meteorologisch bureau ooit gewaagd werd. Uit vele plaatsen worden sterfgevallen, ge- vallen van gemelijke storingen en van zelf moorden die alle hun oorzaak in de afschu welijke hitte vinden, gemeld. VLIEGER DOOR EIGEN GESCHUT GEDOOD. RIGA, 5 Augustus. (W.B.) Bij Daugavpils geraakte een militair vliegtuig binnen de vuur linie der infanterie, wier sc'nietterrein zich in de nabijheid van het vliegterrein bevindt. De heide inzittenden van het vliegtuig wer den door schoten getroffen. Eén hunner is aan de hekomen verwondingen overleden. Drie vrouwen verbrand PARIJS, 6 Augustus. (H.N.) Te Marseille ont stond gisterenavond brand in een fabriek van houtwol, welke zich zoo snel uitbreidde, dat 10 vrouwen en meisjes, die op de eerste verdie ping werkzaam waren, de uitgangen niet meer konden bereiken, terwijl het haar ook onmoge lijk was door de vensters naar buiten te komen, daar zich voor de ruiten traliewerk bevond. Toen de brandweer er in slaagde, tot de werk zaal door te dringen, waren 3 vrouwen reeds levend verbrand, terwijl de 7 andere ernstige brandwonden hadden bekomen. DE ANTIFASCISTISCHE VLIEGER BASSANESI HERSTELD PARIJS, 6 Augustus. (H.N.) Uit Lugano wordt gemeld, dat de Italiaansche vlieger Bas- sanesi, die onlangs boven Milaan antifascis tische propagandabrqehures afwierp en op zijn terugkeer naa,r Frankrijk op Zwitsersch grond gebied neerstortte en gewond werd, thans zoo ver is hersteld, dat hij uit het ziekenhuis naai de gevangenis is overgebracht. Toebereidselen voor de terugreis LONDEN, 6 Augustus. (H.N.) Het Engel- sche luchtvaartministerie ontving van den commandant van de „R. 100" bericht, dat de reparatiewerkzaamheden aan de „R. 100" vermoedelijk vandaag geëindigd zijn. Het luchtschip zal eerst nog een reis van eenige dagen hoven Canada maken en dan naar ingeland terugkeeren. Schiet elf Mohammedanen neer LONDEN, 6 Augustus. (V.D.) Gisteren werd te I-Iissar in het Zuiden van het Pendsjab- gebied amok gemaakt door een Hindoe, die elf personen doodde en vier ernstig verwond- de. De man was met een geweer gewapend en trad het eerst een Mohammedaanschen sla gerswinkel binnen. Hij richtte tot iedereen de vraag: „Ben je Mohammedaan en wan neer niet onmiddellijk antwoord kwam schoot hij zijn slachtoffer neer. DE IN CHINA GEVANGEN GENOMEN ZENDELINGEN. LONDEN, 6 Augustus. (R. O.) Het missie genootschap van de Anglicaansche Kerk heeft zijn vertegenwoordiger te Toetsjoe gemachtigd* om den losprijs te betalen voor de heide vrou welijke zendelingen, die door de communisten gevangen werden genomen, indien de consul het noodig acht, om haar bevrijding te ver zekeren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 9