FEUILLETON CAPITOLA. SPORT EN SPEL De aariijksche Jubilea-Ssrie ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1930 IN HET RUIM GEVALLEN Ondercommissaris van politie doodgeschoten VERDACHTE RUSSEN OP VRIJE VOETEN LUCHTVAART. VISSCHERIJ. FAILLISSEMENTEN. Door een vrachtauto overreden XWordt t«toJ#4). 50-JARIG FRIESTERFEEST Mgr. B. A. de Wit Op zeer plechtige -wijze is gisteren te Utrecht hst gouden priesterfeest gevierd van den Hoog. eerw. heer mgr. B. A. de Wit, oud-vicaris-gene raal van het Aartsbisdom. In de rijk versierde St. Martinuskerk, de pa rochie, waarover mgr. de Wit jaren terug het herdersambt heeft uitgeoefend, werd des mor. gens door den grijzen jubilaris een plechtige H Mis opgedragen, waarbij de hoogeerw. heer ka nunnik J. G. van Schaik, de huidige pastoor der kerk, en de weieerw. heer kapelaan L. Feld- brugge assistentie verleenden. Pastoor van Schaik hield de feestpredikatie Hij schetste den jubilaris met eenige korte doch welgekozen woorden. Het werd 'n ontroerend moment, toen Mgr. de Wit het „Te Deum" aanhief, om aan zijn dankbaarheid uiting te geven. Talrijke vrienden en kennissen kwamen des middags ter receptie hun gelukwenschen aan bieden. Pastoor C. J. Tholenaar Donderdagavond heeft Past. C- J. Tholenaar te Wassenaar, die gisteren zijn 50-jarig pries terfeest vierde, zijn blijde incomste gehouden in zijn parochie. Overal langs den weg was er veel belang stelling. De kerk was zeer smaakvol met bouquetten *oode dahlia's en zalmkleurige gladiolen ver sierd. Het hoofdaltaar prijkte met een schat Van witte dahlia's en witte gladiolen. Tusschen een haag van bruidjes en voorafgegaan door koorknapen schreed de jubilaris bet schoone kerkgebouw binnen. Het geschenk van de parochie, de beschilde ring van het priesterkoor, dat niet minder dan 8000 heeft gekost, was nu volkomen zichtbaar. Zoodra de pastoor bad plaats genomen, hie ven alle aanwezigen een welkomstlied aan. Vervolgens hield Kapelaan A. Verhagen een gevoelvolle toespraak. Hierna celebreerde de jubilaris een plechtig Lof. 40-JARIG PRIESTERFEEST Emeritus-pastoor A. Hellegers Gisteren herdacht de zeereerw. heer A. Hel legers, Emeritus Pastoor, wonende in Huize Overdonk" te Dongen, in de parochie van den H. Bonifacius te Alphen a. d. Rijn zijn 40-jarig priesterfeest. Des morgens 10 uur werd door den zeereerw. jubilaris een plechtige H. Mis opgedragen met iseistentie. Na de H. Mis Werd door het koor op voor treffelijke wijze, de priestercantate van E. Franssen ten gehoore gebracht. Van half twee tot half drie was er gelegen, heid den z.eerw. jubilaris te complimenteeren De dag werd met een plechtig Lof en Te Deum in de parochiekerk besloten. Em. pastoor J. Meyer De zeereerw. heer J. D. M. Meijer, oud-pas toor der St. Martinusparochie te Westwoudt, herdacht Vrijdag in het St. Bavo-gestieht te Heemstede, waar hij zijn eervol emeritaat doorbrengt den dag, waarop tij vóór 40 jaar het H. Priesterschap ontving. Volgens den uit- drukkelijken wensch van Z.E. werd het feit alleen kerkelijk herdacht. Des morgens droeg de jubilaris in de versierde Kapel van huize St. Bavo een plechtige H. Mis op. Van 11 tot 12 uur werd in de regentenkamer van het huis een druk bezochte receptie gehouden. Door den jubilaris zijn ter gelegenheid van zijn feest aan de kapel van 't St. Bavo-ge- sticht zes vergulde candelabres geschonken en door de familie een fraai kruis. Verder werd aan de kapel een vergulde Godslamp gegeven. Pastoor F. A. Keet Op wel feestelijke wijze heeft katholiek Bo degraven het veertig jarig priesterfeest van den zeereerw. heer pastoor F. A. Keet her dacht. Het feest in de St. Willibrordusparochie werd Donderdagavond ingeluid met een plech tig Lof door den zeereerw. jubilaris opgedra gen. De kerk was met slingers van electrisch licht en met bloemen versierd, terwijl tal van bloemstukken, geschenken van diverse vereeni- gingen, het geheel een nog schooner aanzien gaven. Vrijdagmorgen te half elf werd door den zeereerw. heer pastoor een plechtige Hoogmis met assistentie opgedragen. De zeereerw. heer pastoor F. A. Keet hield na het Evangelie zelf de feestpredikatie. Des middags werd een druk bezochte recep tie gehouden, terwijl de feestdag werd beslo ten met een plechtig Lof met Te Deum, waar. na de algemeene huldiging der parochianen in het patronaatsgebouw plaats had. Daarbij, werd den jubileerenden herder als feestgave der parochie een schitterend uitgevoerde Mis kelk ten geschenke aangeboden. Pastoor W, J. J. van Straelen Vrijdag herdacht de Zeereerw. heer W. J. J. van Straelen, pastoor te Oud Ade, zijn veertig jarig priesterjubileum. Behalve, dat natuurlijk de jubilaris van tal van zijden blijken van be langstelling mocht ondervinden, ging de dag zonder uiterlijk feestbetoon voorbij, wijl de herdenking ervan vorige week had plaats ge had tegelijk met de schitterende eeuwfeest viering van de parochie. Pastoor B. P. Aalberse Donderdagavond werd te Voorburg 't feest ter eere van den Z.E. Pastoor B. P. Aaalberse ter gelegenheid van diens 40-jarig priesterfeest in gezet. Van vele huizen der R. K. ingezetenen wapperde de vlag. Te 7 uur waren deputaties van R. K. vereenigingen op de pastorie bijeen gekomen, waar den jubilaris een verrassing wachtte. Want bij monde van den waarnemend burgemeester den heer A. M. v. d. Griendt werd hier mededeeling gedaan, dat het H. M. de Koningin had behaagd hem te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De heer H. J. A. Bijlard, voorzitter van den Katholieken Kring verkreeg hierna het woord. Spr. wijdde de prachtig gekozen bewoordingen aan den priesterarbeid en de priesterzorgen om daarna te memoreeren alles, wat de jubilaris als priester en als Herder der parochie, maar vooral ook door zijn krachtigen steun aan het organisatieleven in Voorburg heeft verricht, waarna de heer Bijlard het ordeieeken op de borst speldde. Vervolgens gingen alle aanwezigen naar de schoon versierde kerk, waar een plechtig I.ot zou worden gecelebreerd en het geschenk der parochianen zou worden aangeboden. Geen plaats in de kerk was onbezet. Onder het Lof beklom de Zeereerw. kapelaan B. J. van Hou ten, als voorzitter van het feestcomité het preekgestoelte, om namens de parochianen het feestgeschenk, bestaande in een tweetal toren klokken, aan te bieden. Terstond na het ein digen dezer rede begonnen de zware klokken, nu ten getale van drie, voor het eerst te luiden. Hierna was de plechtigheid spoedig afgeloo- pen en werd tot slot nog gezamenlijk het feest lied ter eere van den jubilaris gezongen. Gistermorgen te 7 uur en half 9 werd de dag ingezet met stille H.H. Missen, waaronder de parochianen tot intentie van den Zeereerw. jubilaris Communiceerden. Te 10 uur werd door rector Aalberse uit Haarlem de plechtige Hoogmis opgedragen. Ook nu was de kerk weer stampvol en had den in het priesterkoor wederom de familie leden en H.H. Geestelijken plaats genomen Door het zangkoor werd op verdienstelijke wijze uitgevoerd de Missa S. Trlnitas, voor 4-stemmig koor, door Hubert Cuypers. De Gregoriaansche gezangen werden uitgevoerd door het jongenskoor. De feestpredikatie werd gehouden door den Zeereerw. Pater Elias van de Griendt O.F.M. Na de Hoogmis werd door het zangkoor nog op prachtige wijze vertolkt de Priestercantate van Elb. Jos. Franssen. ZILVEREN PRIESTERFEEST Deken Th. J. M. Knuvelder De deken van Utrecht, de hoogeerw. heer Th. J. M. Knuvelder, heeft gisteren op feestelijke wijze den dag herdacht, dat hij voor 25 jaar de H. Priesterwijding mocht ontvangen. Ingehaald door eenige bruidjes begaf de jubi laris zich te half elf, vergezeld van zijn assisten. ten den zeereerw. heer W. van Bcrkel uit Arnhem, presbyterassistens en de weieerw. heeren G. Wiegerinck en J. Brandsma, naar het priesterkoor om aan het feestelijk versierd al taar een plechtige Hoogmis cp te dragen. Na de H. Mis waaronder een werk van Re- fice werd uitgevoerd, hoorden allen de spe ciaal voor dit feest gecomponeerde cantate aan. De receptie des middags werd druk bezocht. Na het plechtige Lof met „Te Deum" werd den jubileerenden deken door dr. J. Stein het ge schenk der H. Hartparochie, een som geld 'er versiering van het priesterkoor aangeboden. Pastoor P. van Dorp Gistermiddag hield de Zeereerw. heer P. v. Dorp, pastoor van de parochie van O. L. Vrouw van Lourdes te Scheveningen ter gelegenheid van zijn zilveren pi lesterfeest receptie in de gymnastiekzaal van de school in de 2e. Mes straat. Door de regelingscommissie was de gymnastiekzaal smaakvol met wandtapijten en palmen versierd. Toen de jubilaris in gezelschap van het kerk en armbestuur van Rhoon, den Zeereerw. pater J. Verhagen, de hearen P. v. Rees, burge meester van Papendreeht en J. d6 Fline. direc teur der N.V. Blikman en Sartorius, de receptie zaal binnentrad waren daar de besturen van de parochiale corporaties reeds aanwezig. Pastoor v. Dorp werd namens het kerkbestuur eu de verschillende corporaties gecomplimen teerd door den heer H. J. L. Bei'Esenbrugge, die den jubileerenden herder als feestgeschenk der parochieanen 4000 aan jaarlij kscire giften en 'a album met de namen der gevers offreerde. Het door den heer Osse fraaie gecaUigrafeer- de album en een biljet van 1000 door een zoontje van den heer Berssenbrugge den jubi laris overhandigd. Namens het kerkbestuur boor de heer Bers senbrugge den pastoor al3 persoonlijk geschenk bovendien nog een radio-toestel aan. Namens de Maria-congregatie werd den jubl laris door mevr. J. van Teeffelen een fraaie ganglooper met deurkleedjes aangeboden, ter wijl even later de misdienaars nog met een koper rookstel voor hun pastoor kwamen aan dragen. Tal van parochianen, vrienden en bekenden kwamen pastoor van Dorp gelukwenschen. Het dameskoor „Immaculata" onder leiding van mej. C. v. d. Bol voerde o.a. een feest cantate van Albert Mosmans uit. Ook het ker kelijk zangkoor onder leiding van den heer J. Bakker gaf eenige zangnummers ten beste. Namens het comité hield burgemeester van Rees uit Papendreeht een zeer schoone toe spraak, waarin hij pastoor van Dorp huldigde om diens vaderlandsliefde vooral tijdens de revolutiedreiging in 1918 getoond, toen hij heel Noord-Holland rondtrok .waarschuwend tegen do revolutionnaire stroomingen en aiom geestdrift wekkend voor de bescherming van vaderland, vorstenhuis en al wat ons heilig en dierbaar is. Spr. overhandigde den jubilaris 'n geschenk onder couvert en een lijst met de handteeke- ningen der verschillende gevers, er bijvoegend, dat dit nog niet alles was, daar het nog steeds bijdragen regent. Met een hartelijken gelukwensch eindigde spr. zijn geestdriftig toegejuichte toespraak. Pastoor van Dorp dankte voor de hulde hem gebracht en voor de wijze, waarop hij thans ook als vaderlander was geëerd. Ook op deze woorden volgde een warm applaus. Tot besluit van bet feest celebreerde pastoor v. Dorp des avonds een plechtig Lof. Om half 11 gistermorgen heeft de jubileeren de herder van de parochie van O. L. Vrouw van Lourdes te Scheveningen, de zeereerw. heer P. v. Dorp, ter gelegenheid van zijn zilveren priesterfeest een plechtige H. Mis van dank baarheid opgedragen. Voor de Hoogmis werd de Zeereerw. jubila ris aan den ingang der kerk door koorknapen en bruidjes met palmen.en bloemen ingehaald en naar het priesterkoor geleid. Daarna werd door de parochianen een feestlied gezongen. De Weieerw. Pater J. Verhagen hield de feestpredikatie naar aanleiding van den tekst „Te Deum Laudamus". Het zangkoor zong de „Missa in honorem Ss. Trinitatis" van Hubert Cuypers, Pastoor Th. J. Winkelman woonde in het priesterkoor de H. Mis bij. Pastoor P. J. Nieuwenhuis Het zilveren priesterjubileum van den zeer eerw. heer P. J. Nieuwenhuis, pastoor van O. L. Vr. Hemelvaart aan het Valkenburgerplein te Heemstede i3 op luisterrijke wijze door de parochianen van deze, door den jubilaris ge bouwde kerk gevierd. Donderdagavond werd Z.E. op de grens der parochie aan den Spieringweg afgehaald door het Eere-comité, waarna een autotocht volgde door een deel der parochie. Aan de kerk, wachtte een zestigtal bruidjes hem op. De weieerw. heer kapelaan J. R F. Versteeg sprak den jubilaris namens de parochie toe. Dan volgde een kort Lof en een feestlied der paro chianen. Na het Lof overhandigde de heer Jos. Braam als voorzitter van het feestcomité, de feestgave der parochianen, welke bestond uit een bedrag aan geld te besteden voor de nieuwe klokken, terwijl namens een dames-comité een altaariooper met kussens werd overhandigd. Nog tal van andere cadeaux kwamen binnen benevens een keur van bloemen. Pastoor Nieu wenhuis dankte ontroerd voor zooveel belang stelling. De harmonie St. Michaël bracht des avonds een serenade. Vrijdagmorgen naderden vele geloovigen tot de H. Tafel in de vroege uren. Om tien uur werd door Z. E. een plechtige H. Mis opge dragen met assistentie. Pastoor L. Geldermans uit Keinkenszand, hield een indrukwekkende feestpredikatie. Des middags werd een buitengewoon druk bezochte receptie gehouden terwijl de dag werd besloten met een plechtig Lof. Pater Norb, de Groen O.P. Pastoor Norbertus de Groen O.P. van Cura sao (Saba) heeft gister zijn geboortestad Rotter dam mogen uitkiezen om zijn zilveren Priester feest te vieren. Aan het prachtig versierde hoogaltaar der Parochiekerk van O. L. Vr. v. d. K. Rozenkrans (Provenierssingel) heeft de jubi laris te half 11 uur een Plechtige Hoogmis van dankbaarheid opgedragen, daarbij geassisteerd door zijn broeder, Pater Jacobus de Groen O.P., kapelaan te Nijmegen, al3 diaken en P. C. Friethoff O. P., Professor te Rome, als sub diaken. Cantores waren de Paters Dominicanen D. H. van Gent en J. Colbé. Met den hoogbejaarden vader van den gewij- den feesteling, en verdere familieleden (onder welke twee zusters, Dominicanessen) waren o.m. aanwezig P. B. D. Kuhlmann, Socius van den Magister-Generaal der Dominicanen, Pas toor F. G. Wolsky, de Paters Missionarissen te Curasao: L. Hegelsom en Const. Hartendorff O.P., Pater P. Cremer O. P., Oud-Missionaris, Pater J. v. d. Tempel O. P., Pater Reginaldus Jansen, Professor aan de R.-K. Universiteit, te N'imegen. Het zangkoor voerde o.m. de Jeanne d' Arc- Mis van Hub. Cuypers, Tu es Sacerdos, van Br. Samuel en Tantum ergo, van Max Filke, uit. Pater B. Proest O.P. De parochianen en vele vrienden van pater Proest hebben het H. Misoffer, dat gisteren bij gelegenheid van zijn zilveren priesterjuoi- leum in de kerk'van het Allerheiligst Hart van Jesus aan de Van OMenbarneveltstraat te Rot terdam werd opgedragen, niet vergeten. In grooten getale zijn ze opgekomen, om te zamen met den offerenden priester een hartelijk gebed te storten voor hem, die nu reeds twee jaren lang lijdende is aan een sloopende kwaal en zijn priesterfeest te midden der zijnen niet kon vieren. Aan het stemmig met witte bloemen versier de Ploogaltaar werd de plechtige Hoogmis opge dragen door den weieerw. pater D. Daniels met assistentie van pater W. v. d. Eisen als diaken en pater A. Oorsprong als subdiaken. In het St. Franciscusgasthuis hadden de Eerw. Zusters ervoor zorg gedragen, dat deze dag voor pater Proest zoo feestelijk mogelijk zou zijn. Geholpen door den pastoor der pa rochie heeft pater Proest gistermorgen in 'n bijkapelletje een stille PI. Mis van dankbaar heid kunnen opdragen, hetgeen voor hem al ging het dan moeilijk, ongetwijfeld een groote voldoening zal zijn geweest. Op de ziekenkamer hadden de ijverige non netjes een beeld geplaatst van zijn Vader St. Dominicus. Daaromheen waren gerangschikt de vele bloemen die aan pater Proest waren gezonden. Zeer vele confraters van den jubilee renden priester alsmede vele parochianen zijn in den loop van den dag pater Proest komen gelukwenschen. Ook de Hoogeerw. pater Jur. rius, provinciaal der Dominicanen kwam zijn felicitatie aanbieden. Pastoor A. J. M. Hoogeveen De parochie Aarianderveen heeft op groot- sche wijze haar jubileerenden herder, den zeereerw. heer A. J. M. Hoogeveen, ter gele genheid van zijn zilveren priesterjubileum ge huldigd. Donderdagavond werd de jubileerende her der met een vijftal rijtuigen, waarin gezeten waren de 93-jarige moeder van pastoor Hooge veen zijn heerbroer en heerneef, verdere fami lieleden en het kerk- en armbestuur, van de pastSHe van pastoor van Dijk te Nieuwkoop afgehaald. In de pastorie werd de jubilaris door het kerk- en armbestuur namens de parochianen ontvangen, terwijl de heer J. Rozestraten met een hartelijke toespraak pastcor Hoogeveen het geschenk der parochie, bestaande uit twee fraaie kasuifels aanbood, waarvoor de jubi laris hartelijk dank zegde. Hierna werd de pastoor door een stoet van bruidjes naar de met bloemen versierde kerk geleid, waar een plechtig Lot werd gecele breerd. Vrijdagmorgen te 10 uur droeg de jubilaris aan het rijk versierde altaar een plechtige H. Mis met assistentie op. Een groot voorrecht was het ongetwijfeld voor den jubilaris, dat zijn 93-jarige moeder deze H. Mis mocht bijwonen. De feestpredikatie werd gehouden door den heerbroer van den jubilaris, den zeereerw. pa ter Hoogeveen. Des middags te half drie werd het feest be sloten met een plechtig, lof. Bootwerker verongelukt Gistermorgen is te Hoek van Holland de 32-jarige bootwerker C. B. in het ruim van de Harwichboot „Prague" gevallen. De man kreeg zulke ernstige verwondingen, dat hij na een uur is overleden. Hij was gehuwd, doch had geen kinderen. GECOMPLICEERD ONGEVAL Auto tegen een paal en eenige perceelen in het donker gezet Te Dorst sloeg een luxe-auto een verkeerden weg in. Toen de besturder dit bemerkte, reed hij terug maar nam toen, in plaats van den klinkerweg, het daarnaast liggende zandpad Op een gegeven oogenblik zakte de auto diep in den bodem, kantelde een kwam in een sloot terecht, na eerst nog tegen een paal van het electrische licht te zijn aangebotst, waardoor de boterfabriek en enkele andere perceelen 's avonds in het donker zaten. Van de in zittenden liep alleen een klein meisje een on beduidende wonde op. Door een voerman werd ten slotte met zijn paard de auto uit de sloot gehaald. Onbegrijpelijker wijze had de wagen weinig of geen averij bekomen, zoodat de reis op „eigen kracht" kon worden voortgezet. AUDIËNTIE Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal de eerste 14 dagen geen audiëntie ve-rleenen. Het einde van een logeerpartij Mevrouw de Wed. K. uit Groningen logeerde met haar 13-jarig zoontje te Amersfoort, welke eigenaar is van het hoenderpark „Black and White" op den Utrechtschen weg. Gistermorgen te ongeveer half 11 passeerde de vrachtauto van het hoenderpark op den Utrechtschen weg bij Hoogte Vijftig, toen da jongen op de treeplank sprong. De ehauffeur waarschuwde nog, dat hij zou stoppen, waarop de jo-ngen er weer afsprong. Hij kwam echter te vallen en geraakte met zijn hoofd onder het achterwiel. Het hoofd werd geheel verbrijzeld en de dood trad onmiddellijk ia. Het lijk is per ziekenauto naar de Aig. Be graafplaats overgebracht. Den chauffeur treft geen schuld. DOOR DE TRAM OVERREDEN De toestand zorgwekkend Gisterenavond te 9 uur heeft te Voorburg in de Koningin Wilhelminalaan een ernstig ongeluk plaats gehad De heer M. stapte bij de halte Wateringelaan met zijn vrouw uit de Blauwe Tram uit den. Kaag en stak, terwijl de tram nog s'.Ustond, achter deze om, de trambaan over. Op het zelfde oogenblik kwam van den anderen kant de tram uit Leiden aan. De heer M. werd ge grepen en een eindweegs meegesleurd. De be stuurder van de tram remde onmiddellijk. De heer M. werd zeer ernstig verminkt op genomen en in zorgwekkendan toestand naar het Gemeenteziekenhuis in 's Gra venna ge over gebracht. Het tramverkeer in de richting den Haag had een half uur vertraging. VRACHTAUTO DOOR AUTOBUS GEGREPEN Geen ongelukken Gistermiddag te ongeveer vijf uur heeft op den Heerenweg te Lisse een autobotsing plaats gehad. Een vrachtauto, die uit een der zijstra ten kwam, werd gegrepen door een autobus van de Broekway Maatschappij. Alle ruiten van de bus werden verbrijzeld. De vrachtwagen werd in elkaar gereden. Persoonlijke ongeluk ken hebben niet plaats gehad. De politie heeft, proces-verbaal van het gebeurde opgemaakt. KRANIGE REDDING. Jongetje spelende te water geraakt Gisterochtend is in 't water aan de Veerkade te 's Hage de 8-j. jongen G. S. uit de Helmers- straat bijna verdronken. Het ventje was spe lende te water geraakt en was reeds gezonken toen de 23-jarige B. Batelaan uit de Joris v d. Hagenstraat no. 30, die zelf niet zwemmen kon, zich te water begaf en het genoegen smaakte, den jongen weer boven te brengen. Hij was nog niet bewusteloos en kon naar huis worden gebracht. -T=St Ze waren gearresteerd wegens communistisch# DE STRIJD OM 'T WERELDDUURRECORD Men seint ons uit New York d.d. 15 Aug.: De Amerikaansche duur-vllegers Jackson en O'Brien die met hun vliegtuig „Greater Sint Louis" het wereldrecord van de gebroeders Hun- ter gebroken hebben en 1000 uren in de lucht willen blijven, bevonden zich heden te 14.11 uur M.E.T. nog steeds in de lucht. Zij hebben mede gedeeld, dat hun motor nog steeds onberispelijk loopt. KRALING SCHEVEER, 15 Augustus. Aange voerd 22 kleine zalmen ƒ2.102.60 en 2 groote zalmen 2.402.80 per pond. ROTTERDAM, 15 Augustus. Heden werden aan de vischmarkt alhier van IJmuiden, Nieuwc- diep en de Zuiberzeeplaatsén 490 manden en kisten versche en 20 kistjes gerookte visch aan gevoerd. De prijzen waren: middel tong 6880, kleine tong f 4860, middel tarbot 3844, kleine tarbot f 1826, middel schol 2025, kleine schol 512, bot 610, middel schelvisch 10 18, kleine schelvisch 37, groote gullen 6 8, kleine gullen f 2—4, wijting 35, makreel 8-12, gedroogde schar 810, alles per mand, gerookte paling 711 per kistje, schotzalm 3 —6 per stuk. VLAARDINGEN, 15 Augustus. Binnen van de haringvlsscherij: VL. 155 met 19, VL. 205 met 31, VL. 145 met 15 en KW. 121 met 22 last. Heden werd betaald voor: volle haring Noord f 28.10—29.50. dito Zuid f 26.20—29.30; maatjes haring Noord f 21.50—23, dito Zuid 16.80— 29.60, alles per kantje. UITGESPROKEN s ROTTERDAM, 13 Augustus. L. C. Stenstra, colporteur Linker Rottekade 99; cur. Mr. W. Nolen, L. van 't Hoff, werkman. Zuidhoek 207; cur. Mr. D. D. van Waardhuizen. W. van den Oever, kiosk-verkoopster, de la Reystraat 14a: cur. Mr. C. Schürmann. J. 1c Gelder, werkman, Roggestraat 38; cur. Mr. H. Sanders. PERNIS, 13 Augustus. J. W. de Jong, timmer man. Wlihelminastraat 5; cur. Mr. W. Schippers te Vlaardingen. KILLEGERSBERG, 13 Augustus. K. G. K- Hanselman, automobielreparateur. Nieuwe Kerk straat ll, zaak drijvende onder den naam van Hanselman's Automobielbedrijf te Rotterdam, Kievitstraat 15 (na intrekking der verleende surséance van betaling op 21 Februari 1930); cur. Mr. H. H. Tels. Rechter-comm. in alle fall!. Mr. G. C. B. E. Suringar. OPGEHEVEN ROTTERDAM, 13 Augustus. H. A. Schel'. j Goudscheslngel 163. J. A. van Tiel, kleermaker, van der Leckestr. 7a- F. A. M. C. Verheyden, koopman, Claes de Vrieselaan 169b. ALS SLACHTOFFER VAN ZIJN PLICHT De moordenaar niet gearresteerd, maar zijn woonplaats is bekend BATAVIA, 14 Augustus. (ANETA). Bij de po litie was bericht binnengekomen dat een ze kere Sihite, wonende Petodjo Oelik in het bezit was van een revolver, waarmede hij het vólk wel eens bedreigde. Het hoofdbureau van politie zond heden morgen den onder-commissaris van Politie K. P. V. van Rees met den hoofdagent Slie- rendreeht derwaarts om een onderzoek in te stellen. Inderdaad werd daarbij een revolver bij Sihite aangetroffen. Bij diens arrestatie ver telde deze, dat de revolver het eigendom was van Saimin, wonende Kramat Poelo. De Politie nam Sihite mede naar Kramat Poelo waar hij Saimin aanwees. Hi#op volg de een huiszoeking bij Saimin en terwijl de hoofdagent Slierendreeht achter bezig was, hoorde hij een schot, rende naar de voorgalerij, waar hij den heer van Rees dood op den grond vond liggen met een schot door het hart. De hoofdagent zag den moordenaar weg vluchten. De moordenaar is nog niet gearresteerd doch de woonplaats van zijn vrouw is bij de politie bekend. Do moordenaar staat bekend als een hoogst ongunstig type. Het slachtoffer bereikte den leeftijd van 55 jaar, had 32 dienstjaren en stond uitmuntend aangeschreven. Hij laat een vrouw met acht kinderen achter. Een zoon is juist naar Holland vertrokken om voor veearts te studeeren. De heer van Rees zou zelf het volgend jaar met verlof gegaan zijn. De ver slagenheid bij het politiecorps is zeer groot. Van de politie-gebouwen hangen de vlaggen halfstok. propaganda BATAVIA, 14 Augustus. (ANETA). De beid# Russen, die 17 Juli op last van den Procureur- Generaal aan boord van het s.s. „Tjibadak" werden gearresteerd, verdacht van communis tische propaganda, zijn uit de preventieve hech tenis ontslagen daar geen termen gevonden werden om hen langer vast te boude ERNSTIGE VAL. De heer M. Rouwenborst, oud-lid van den Apeldoornschen gemeeneraad, werkzaam aan „Het Apeldoornselie Bosch", is bij bet verrich ten van zijn werk van een ladder gevallen, waardoor hij een schedelbreuk en een hersen schudding opliep. INTERN. ATHLETIEKWEDSTRIJDEN IN BELGIE De Hollandsche resultaten Bij de internationale athletiekwedstrijden te Capelle (België) won de Rotterdammer Baars Steineman de 5000 M. in 16 min. 28.6 sec. De Nederlander van Oorschot won het num mer polsstokhoogspringen met een sprong van 3.50 M. Op 100 M. werd de Hollander Hummel derde achter Dujardin (België) in 111/5 sec. Op de 400 M. werd de Hollander Sierhuis derde achter Prinsen (België) in 52.8 sec. Kamstra werd op hoogspringen tweede met 1.70 M. en in het nummer Zweedsche estafette eindigde de Hollandsche ploeg op de tweede plaats achter Racingclub de France in 2 min. 5.6 sec. Kaar het Engehch van GRAY KICK Vertaling van JAC. J. SCBOOK 33) Over al je handelingen en woorden, ja, zelfs over je gedachten waken, je het verlok kelijk genoegen zooveel mogelijk ontzeggen, om met Clara te spreken, haar aan te zien, zelfs slechts aan haar te denken, behalve natuurlijk, wanneer het onvermijdelijk is. En in dat geval, mag je in haar nooit Iets anders zien, dan een jonge dame, welke zóó hoog boven je staat, dat je er nooit aan behoeft te deuken, haar te bereiken. Moeder, ik heb mij nog nooit, zelfs niet lm den droom, aangematigd te geloovente meenente hopendat. Dat weet ik, mijn jongen! Om je de oogen te openen, om je het dreigend gevaar te tooneu, zoolang je hart nog tot zekeren graad vrij is, daarom spreek ik thans tot je. De hoop, die je op dit meisje zoudt kunnen stellen, zou ijdel blijken en je slechts een vernederende teleur, stelling bereiden. Vergeet niet, dat het van jouw kant een soort verraad zou zijn jegens den welwilïenden man, die zooveel vertrouwen 1-n je rechtschapenheid stelde, dat hij je in zijn huis opnam, e® een ongedwongen verkeer met zijn dochter toeliet. Misbruik dat vertrouwen niet en gedraag je tegenover Clara steeds zoo, alsof je een Koningin voor hadt. Welaan, goede moeder, hoe moeilijk het mij ook zal vallen, ik wil uw raad opvolgen, riep Traverse uit. Ach toen lk zooeven op uw bevel tot u kwam, kon ik waarlijk niet ver. moeden, dat ik u met zoo'n treurig hart zou verlaten, zuchtte de arme jongeling, terwijl hij mot geweld zijn tranen weerhield en zich naar zijn kamer begaf. Terwijl hij streng de wijze voorschriften van zijn moeder opvolgde, wierp Traverse zich met verdubbelde woede op zijn studies en trachtte oprecht om, waar en zoo goed hij kon, het jonge meisje te ontwijken. Was hij eohter gedwongen haar gezelschap te houden, dan nam hij tegen haar de eerbiedtgste terughoudendheid in acht. Clara begreep niets van deze verandering en de gedachte bekroop haar, dat zij er zelf de schuld aan had. Als dochter des huizes, zeide zij bij zichzelve, ben ik aan onze gasten want als zoodanig moest men Traverse en zijn moeder wel beschouwen voorkomendheid ver. schuldigd. Misschien heb ik het daaraan jegens Traverse laten ontbreken; is dit zco, dan moet ik hem ervan overtuigen, dat het niet met opzet geschiedde. Clara verdubbelde derhalve haar oplettend heid tegenover den jongen man, om de eens gezindheid van voorheen, welke zij verbroken waande, -tusschen hen beide te herstellen. Daar haar dit echter niet gelukte, besloot zij in den eenvoud haairs hanten, met hem te spreken, teneinde aldus het misverstand cp te helderen. Beste Traverse, zoide zij tot hem, toen zij den jongen man alleen in een vensternis zag zitten, go schijnt niet meer zoo als vroeger mijn vriend te willen, zijn. Heb ik je wellicht op de een of andere manier beleedigd? Mocht dit zoo zijn, dan, geloof mij, geschiedde dit zonder booze bedoeling en verzeker ik u, dat het mij ten zeerste spijt. Ik hoop, dat ge thans niet langer boos op mij zult zijnj Gij.... gij miss Day? Ge zoudt in etaat zijn, iemand iets onaangenaams aan te doen of te zeggen? N-een, dat i3 eenvoudig ondenkbaar! Hoe zoudt gij op eeulgerlel wijze misnoegen kunneu veroorzaken? riep de jonge man mot bevende stem on UoogTOode kleur uit, Wanneer lk u dan' op geeruerl-ei wijze krenkte, waarom noemt gij mij da® miss Day en niet, zooals eertijds, eenvoudig Clara? Omdat het zoo behoort. U is de eenige dochter en erfgename van dokter Day van Willow-Heights, terwijl ik.... ik.... Zijn beste vriend zijtonderbrak Clara hem. Terwijl ik de zoon van zijn onder geschikte, van zijn huishoudster beu, verbe terde Traverse haar en verwijderde zich met een buiging. Clara zag hem een oogenblik verbluft na, toen ging zij hoofdschuddend aan haar huise lijke bezigheden, zonder het onverstandige ant woord van haar jongen vriend recht te hebben begTepen. Na dit gesprek werd Traverse nog terug, houdender dan vroeger, daarentegen nam zijn hartstocht toe onder den dwang dien hij zijn bart oplegde. Het stond te vreezen., dat op den duur zijn gezondheid daaronder zou lijden, wan neer er niet spoedig een verandering in dezen toestand kwam. Gelukkig werd deze dooi* Clara's vader zelf aan de hand gedaan. Traverse, beste jongen, sprak dokter Day op zekeren keer, toen hij met een dagblad in de hand de bibliotheek binnen trad, ik lees daar zooeven dat binnen een paar dagen de medische cursus aan de Universiteit te Washington weder geopend wordt. Ik geloof, dat je genoegzame algemeene ontwikkeling hebt verworven, om daaraan te kunnen deelnemen. Wat denk je daarvan? O sir, het zou mij natuurlijk oneindig ge. lukMg maken, als dat mogelijk zou zijn. maar Wacht even! Ik heb je maarts niet aoodlg. Ik beb het nu eenmaal in mijn hoofd gezet, een flinke®, goed onderlegde® dokter uit je te make®, e® dat moeit ook gebeuren. Geen bedenkingen dus meer! Wat ik voor je doe, is in zekere® zin slechts een leening, en ik zou waarlijk niet wete®, hoe ik mijn kapitaal beter zou kunnen uitzetten. Later zult ge begrijpen, hoe ik dat bedoel. Voor het tegenwoordige moet je alles voor je vertrek gereed maken, je reist nog einde van deze week naar Washington af. En zoo geschiedde het ook. Drie dagen later nam Traverse afscheid van zijn moeder en van Clara. Dokter Day bracht hem persoonlijk in zijn eigen rijtuig naar Staunton, waar hij hem op den -trein bracht; hier scheidden zij en Tra verse vervolgde zijn eerste reis alleen. Mistress Rock© h.ad ziicli op haar kamer terug, getrokken, om die 'trainen te verbergen, welke deze smartelijke scheiding haar kostte. Toen zij met roodgeweende oogen voor haar venster het vertrekkende rijtuig nastaarde, -werd de deur zachtjes geopend, een lichte voetstap gleed zonder gerucht te maken over het tapijt en mistress Rocke voelde zich plotseling lief devol door twee armen omstrengeld. Het was miss Day. Het meisje drukte weenemd haar gelaat aan de borst der moederlijke vriendin; dJeze klemde Clara aan haar hart en ontdekte niet zonder schrik, dat liet arme kind da liefde van haar zoon met weder liefde beantwoordde. XVI, IN DE HEKSENKEUKEN. Onze lezers herinneren zich ongetwijfeld nog dien stormachtige® Decemberavond, waarin majoor Ira Warfliield door de® Eerw. heer Good, win in zijn nachtelijke rust gestoord, en i® een aan de Heksenkloof gelegen hult, de zooge naamde heksenkeuken van d!e oude Hat, werd geleld, waar ee® stervende mulattin hem Wensch.te te spreken. Naar deze hut willen wij ons thans met onze lezers begeven, wanneer zij niet van schrik terugdeinzen voor het afschuwelijke wijf, dat op dit oogenblik voor de deur staat en met spiedenden blik het small© Pa(l langs tuurt naar d>a gasten, die, zooals liaar was aangekondigd heden nacht in de heksenkeuken zouden samen komen. Het ls Hat zelf, die van ongeduld over het lange vergeefsche wachten, reeds begint te vree zen, dat de afgesproken bijeenkomst, tot haar groot nadeel, niet zal plaats hebben, toen zij, tot haar geruststelling, een man naar baar hut zag toekomen, die zij reads van verre als een der met ongeduld verwachte personen her. kende. Hat keerde naar binnen terug, waar één onkel vertrek de geheel© inwendige ruimte van de hut uitmaakte. Dit groot© vertrek was op het oogenblik beziet niet tafels en banken, waaraan ongeveer van vijfie® tot twintig personen plaats konden nemen. Een groot vuur in den haard onder ©en reusachtiigen ke-tel, waaruit ee,n heerlijk© geur van krachtige soep opsteeg, ver volgens ©en vierde deel van een koe aan het spit, dat door een negerjongen van tien of twaalf jaar langzaam werd rondgedraaid, ein delijk op een tafel in den hoek een groote stapel ilinnen borden en een aantal schotels van het. zelfde metaal, bewezen, dat bij de oude Hat niet slechts één enkele reiziger, gelijk destijds de stervende Granny Crewell, 'nier herberg kon vinde®, maar dat bij baar, niettegen staande haar woning zeer afgelegen was, groote gastmalen konden worden gehouden, zooals da® ook heden het geval was. Zij komen toch, mompelde Ha.t, terwijl zij lm de hut heen ©n weer drentelde, maar alleen veel later, dan afgesproken is. Nu, mijnemt- wege! Des te grooter zullen honger en dorst zijn, en daarmee ook mijn profijt. Wanneer me® de ruwe basstem hoorde, waar. mede deze alleenspraak gehouden werd, dan zou me® Hat voor ee® man houden en dit des te eeirder, daar ook haar kleercn deze meaning rechtvaardige®. Een mamnemldel va® donker blauwe kleur, die echter door ouderdom meer dan versleten was, een nauwslniftende wollen, rok, eveneens vol scheuren, zooiat zij veel o-p een wijden pantalon geleek, een rooden doek strak gebonden om den leedljkete® negerkop, die ooit op een dunne hals tusschen twee hoekig© schouders zat, eindelijk ee® paar groote, zware klompen, waarin haar misvormde bloote voeten staten, ziedaar het allesbehalve aantrekkelijke beeld van de oude vrouw van de Heksenkloof, die thans den zooeven door haar opgemerkte® man ontving. Het was een zeer woest uitziende kerel van middelbare grootte, met rood haar en een schuwen en iingemeene®, steeds rond dwalende® blik. Men noemde hem Bill, der, negerdooder, waaruit onze lezers kun nen opmaken, dat heit verre van een uitgelezen gezelschap is, waarin wij bon moeten brengen, om met personen bekend te worden, die in on© verhaal een Zekere rol hebben te vervullen. Wel, oude tooverkol, riep Bill toen hij binnentrad, heb je goed wat voor ons opge schept? Je weet hst, de kapitein lust wel wat en wondt vreeselijk woest, als men zijn smaalt niet weet te treffen! Woest of niet, antwoordde de negerin, d© oude Hat is niet bang voor den Satan zelf, 071 dus ook niet voor Mac Donald, ofschoon bÜ voor zijn persoon allee®, tegen tweeduizend duivels .opweegt! Ha, ha, ha! lachte Bill, ja, ouwe, daar h©b je gelijk in: onze kapitein is een kraan! Maar waar mag hij blijven? Ik dacht de laatste W zullen zijn, en nu beo ik zoowaar d© eerstel Ee® luid kattengeschreeuw, dat op dit oogen blik bulten weerklonk verhinderde Hat om 170 antwoorden. Aha! riep Bill, dat 4s Steven, de grauw» kater, zooaJs hij genoemd wordt. Ik ke® zUB manier om zich aan te kondigen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 6