ALGEMEEN OVERZICHT. Kaboutertje De chaos in China 1 Japan opnieuw geteisterd TATF,RT>Afl Ifi AUGUSTUS 1930 Smokkel-affaire in Hamburg FRAUDULEUZE WAPENHANDEL TE PRAAG DE „R 100" OP TERUGREIS EEN GEVAL VOOR SCOTLAND YARD Wanneer Sovjet-Rusland oorlog voert EEN NIEUW WETSONTWERP DE HONGERSNOOD IN CHiNA BOTSING TUSSCHEN TWEE SNELTREINEN PERE LHANDE'S STUDIEREIS DE ENGELSCHE MIJNWERKERS- BOND AUTOBANDIETEN IN ENGELAND DE OOSTENRIJKSCHE „BRACH- VOGEL" VERONGELUKT Voorziet U van goede hulp Houdt steeds 'n bij de hand WARD HERMANS ONDERWERPT ZICH EEN STRAALTJE HOOP BEGINT DOOR TE BREKEN INTUSSCHEN NOG NIJPEND GEBREK DE MIJNRAMP IN PRINCETON DE DROOGTE IN AMZRIKA HET WEER OMGESLAGEN TSINANFOE THANS HEROVERD MIJNONGELUK IN ZUID-WEST CANADA AMERIKAANSCHE TOESTANDEN Een nieuw artikel van Poincaré Poincaré publiceert 'n nieuw artikel, waarin hij schrijft over de door Duitsehland geëisehte herziening der vredesverdragen. In zijn inleiding komt Poincaré nog even terug op zijn aanval op den Duitsehen rijkspre- sident von Hindenburg in zijn vorig artikel. Hij ontkent, dat bij daarin niet met de verschul digde achting over den Duitsehen krijgs- en staatsman zou hebben gesproken. Integendeel had hij blijk gegeven van zeer veel eerbied voor v°n Hindenburg, en duidelijk had men zijn hoogachting en bewondering voor den Duit. schen president in het artikel kunnen lezen. Von Hindenburg had de verdienste, openlijk te hebben gezegd, wat Stresemann had verzwe. gen. Men weet in Frankrijk helaas te goed, wat duitsehland onder herziening van de verdragen verstaat. Dat is in de allereerste plaats he.t teruggeven Vi*n het Saargebied, zonder dat de volksstem ming gehouden wordt. Dan verder de opheffing *an de gedemilitariseerde zóne, de Anschluss" Oostenrijk, het teruggeven van de Poolsehe •.corridor", de inmenging van Duitsehland in c'e aangelegenheden van andere landen onder het voorwendsel van bescherming van zijn na tionale minderheden en tenslotte het eiscnen vun koloniën, in het kort een triomfantelijke revanche en een onbeperkte vergrooting van het overwonnen Duitsehland. Wanneer Duitsehland als overwinnaar uit den wereldoorlog was gekomen, zou het zeker Diet tegenover Frankrijk dezelfde gematigdheid hebben toegepast, die het thans van ons eischt. Poincaré schrijft verder, dat Duitsehland het Vredesverdrag heeft onderteekend en als het Werkelijk zijn wensch was, dat er een einde zou komen aan de vijandigheid tusschen Frankrijk ea Duitsehland, dan heeft Duitsehland den Wicht zijn onderteekening te eerbiedigen. Door de onderteekening van het verdrag van Lo carno en van het Kellogg-pact heeft Duitsch- land zijn onderteekening van het verdrag van Versailles bevestigd. "Wanneer het Duitsche rijk werkelijk den Wensch koestert op een bepaald punt wijziging van het vredesverdrag te verkrijgen, dan moet het niet trachten door voortdurende kleine acties zijn doel te bereiken, doch den daarvoor openstaanden weg inslaan, n.l. in directe onder- andeling treden met de betrokken mogendheid of de zaak ter sprake brengen bij den volken bond. Elke grensverandering brengt nieuwe moei lijkheden mee, wanneer zij niet het resultaat is van vrije onderhandelingen tusschen twee staten. Het teruggeven van de Poolsehe „corridor" z°u zeker in Duitsehland, en speciaal in Oost- Pruisen, groote vreugde verwekken, doch de in de „corridor" gevestigde Polen ten zeerste verbitteren en daardoor nieuwe en misschien veel grooter moeilijkheden scheppen. Hetzelfde is het geval met de „Anschluss", waarmede zeker niet alle Oostenrijkers het eens zijn. Een herziening der verdragen zou dus in centraal Europa een nieuwen en gevaarlijken haard scheppen, wat niet zonder invloed zou blijven op het geheele continent. Als dit Duitschland's doel is, besluit Poincaré, dan moeten wij openlijk zeggen: „Frankrijk doet <£$aar niet aan mee". Italiaansche critiek op het Volkenbonds-secretariaat De Italiaansche regeering heeft den secr.-gen. van den volkenbond, ter doorzending aan de andere staten-leden van den bondsraad een omvangrijk memorandum doen toekomen, be trekking hebbende op de bij de besprekingen in fle bervormings-commissie den laatsten tijd sterk op den voorgrond getreden kwestie van wijziging in de politieke leiding van het volken- hondssecretariaat. Het Italiaansche memorandum, dat scherpe critiek uitoefent op de Engelsch-Fransche lei- hing van het V.B.-secretariaat, stelt zich op hen bodem van de voorstellen van de minder heid der hervormings-commissie (Duitsehland, Italië en Japan) en wijst nadrukkelijk de voor atellen van de meerderheid (Engeland, Frank rijk en Polen) van de hand. De Italiaansche regeering laat zich in haar schrijven leiden door de toenemende politieke bcteekenis van het V.B.-secretariaat. In werke lijkheid is het geenszins slechts een uitvoerend °rganisme, doch het heeft aan beteekenis ge- Wonnen als instantie, die de beschikkingen van hen volkenbond in politieken zin mag uitleg den en uitvoeren. De voorbereidende werkzaamheden van het "•B.-seeretariaat geven dit instituut bovendien hc rol van adviseur van den vol kén bond op Mlerlei gebied. Daar dikwijls de raadspresidenten posten be- Kleedden in veraf gelegen landen, is de rol het secretariaat bij het nemen van politie ke beslissingen in crisistijden vaak van he ksende beteekenis. Verder is de secretaris-ge maal van den volkenbond degene, die alléén 9 talrijke bezwaren en voorstellen ontvangt hierover zelfstandig beschikt. 9 Politieke generale leiding van het volken- hhs-secretariaat ligt tegenwoordig in handen Tatl 9en of twee personen: den secrettaris-gena- *aaI (Engeland) en den plaatsvervangenden 6mctaris-generaal (Frankrijk) Politieke invloed van den secretaris-gene- ,is buitengewoon groot en mag niet onder schat Worden. De ondersecretarissen (Duitsch- Italië en Japan) bekleeden feitelijk cere bri* e^.6a hebben slechts de functie van afdee- h ,ss~ja'ecteuren zonder eenigen invloed van e eekenis op de politieke leiding van het se- Cratariaat uit te oefenen. ka tit beslisa®nde besluiten van groote politie- ®teekenis wordenaldus het memorandum den lana uitsluitend en zonder controle door De eiuai,tari3~seneraal genomen, ken, dat reoeering doet dan opmer- als volgt betroklat!n:I,?den van den volkenbond het V.B.-secretaH.V'311 bö de eer«-funciies in ambtenaren, ItaLiëaiiSeneraal: Duitsehland 12 2, Engeland en Domini™ tt.?llriik 2, Hongarije da 54 leden zijn er slechts Fr®nkr^k 30- Van vertegenwoordigd, terwijl ïr bet aecretnriaat tegenwoordiging zijn gebleven"1 en zondar ver" Frankrijk beschikten over 40 n„fna" ®n langrükste posten. PCt" van de be" De Italiaansche regeering herinnert dan het voorstel van de minderheid der reformen oommissie en geeft den wensch te kennen dat de opperste leiding van het V.B.-secretariaat generaal een controle-orgaan zal worden, dat zal moeten bestaan uit den secretaris-generaal 5 onder-secretarissen-generaal en een afdee- lingsdirecteur. Dit is volgens Italië de eenige waarborg, dat de belangen van alle statenleden bij de leiding van de politieke werkzaamheden van het V.B.- •ecretariaat in acht genomen worden. De her vorming van het secretariaat is absoluut nood zakelijk geworden en van de totstandkoming Tan deze reorganisatie hangen de levensvat baarheid en ontwikkeling van den volkenbond Engeland en Palestina Het te Damascus verschijnende Arabische dagblad „Alef Ba" doet opzienbarende mede- deelingen omtrent de besprekingen tusschen den Britschen minister van koloniën, lord Pass- field, en de delegatie van Arabieren uit Pales tina, van welke besprekingen nog slechts wei- ngi in de pers is doorgedrongen. Volgens „Alef Ba" heeft lord Passfield de vorming van een Palestijnsch parlement, zoo als door Ce Arabieren werd voorgesteld, afge wezen, maar stelde hij de stichting voor van een „Arab Agency", dat op dezelfde wijze als de „Jewish Agency" zulks voor de joden doet, de belangen der Arabische bevolking zou be hartigen. Volgens de Arabieren zouden verdergaande concessies door de Engelsche regeering slechts nit vrees voor de zionisten geweigerd zijn. Door eenige leden van de Arabische Execu tieve wordt thans de onmiddellijke bijeenroe ping van een Palestijnsch-Arabisch congres ge- eischt, omdat de toenmalige leiding dn de voornaamste kwestie, de voTming van een Pa lestijnsch parlement, gefaald heeft. Verder gaan er stemmen op voor een non-CQoperation-bewe- ging, zooals die in andere Oostersche landen en speciaal in Indië op het oogenblik plaats vindt. Het christen-lid der Arabische executieve, de journalist Boulos Sjebadeh, eischt een inten- vieve propaganda in alle mohammedaansche landen in het Oosten, omdat slechts in die landen Engeland krachtig getroffen kan wor den. In verband met al deze feiten, is het be langwekkend, dat de communistische en anti- imperialistische beweging in Palestina steeds grooteren omvang aannemen. Volgens onlangs verspreide strooibiljetten zou de Palestijnsche communistische partij ge- arabiseerd worden en zou deze partij onder haar leden een groot aantal Arabieren tellen. Hernieuwde actie "der Wald- partij Aan de schijnrust in de Egyptische "Wafel partij zal wellicht spoedig een einde komen. Op het oogenblik is de Wafd-par- tij in het geheele land weer begonnen met het voeren van een intensieve propaganda tegen de huidige regeering en voor het weder bijeen roepen van het parlement. Waar strooibiljetten en andere publicaties der Wafd-partij gevonden worden, worden deze in beslag genomen en ijverig Iaat de re geering zoeken naar de geheime drukke rijen, waar de opruiende geschriften vervaar digd worden. Vele huiszoekingen vinden plaats. Bijna alle leden der Wafd-partij van eenige beteekenis worden bewaakt. Bij de rechterlijke macht vinden mutaties van functies plaats, die bijna steeds een degra deering beteekenen voor de ambtenaren, die lid van de Wafd-partij zijn. Vooral onder de inteliectueelen heerscht groote verstoordheid tegenover de regeering. De geruchten, dat de regeering voornemens is de kieswetten te wijzigen en den toestand van voor den oorlog weer te harstellen nemen steeds vasteren vorm aan. Dit zou neerkomen op het uitschakelen van het parlementarisme in Egypte. Ook doen geruchten de ronde, dat de regeering voornemens zou zijn, de grondwet te wijzigen. Indie's verzet De „Daily Mail" meldt: Een Indisch officier van het te Poona liggende regiment cavallerie, die bij den jongsten. opmarsch der Afridi's krijgsgevangen werd gemaakt, is Donderdag wederom vrijgelaten. De bevelvoerder der Afridi's heeft hem een boodschap meegegeven voor de Engelsche autoriteiten, waarin hij de vrijlating van Gandhi eischt. Verder verklaarde de hoofdman, dat het den Afridi's niet om persoonlijke voordeelen te doen was, doch dat zij streden voor de con- gresbeweging en voor de mohammedaansche beweging. De Moesakhels en de Mohmands hebben hun geschillen bijgelegd en de hadji van Toerangzai tracht thans zijn mannen te concentireeren voor een aanval op Pesjawar. Een kleine afdeeling Sunnietische Orakzai's zou zich, naar verluidt concentreeren hij de rivier de Khanki en zich gereed maken, om Kohat aan te vallen, dat goed verdedigd is. Als gevolg van een luchtbombardement is het district Kurram kalm. De „Daily Herald" publiceert een verkla ring van een te Londen aangekomen Afgaan, die zegt, dat de opstandige Afridi's door een vrouw worden aangevoerd. Deze vrouw, die in Afganistan bekend staat als bet „terreurmeisje", is de dochter van een gestorven hoofdman. De onafhankelijkheid van Zuid-Afrika Hertzog, de eerste minister van Zuld-Afrika, heeft in een onderhoud met een journalist verklaard, dat het vraagstuk der onafhanke lijkheid van Zuid-Afrika op de aanstaande conferentie door hem ter sprake zal worden gebracht. Hij acht de erkenning van de onafhankelijk heid door de rijksconferentie van het grootste belang. Eenige onzekerheid in dit opzicht kan hij niet toelaten. Het recht van Zuid-Afrika, om zich van het Engelsche i ijk a f te scheiden, moet onaangetast blijven. Dit zal op de rijks- conferentie moeten worden vastgesteld, als het rapport over de rijksconferentie van 1926 over de onafhankelijkheid van de dominions in be handeling komt. Is dit eenmaal vastgesteld, dan za.1 Zuid-Afrika bereid zijn om steeds nauwer samen te werken met de overige staten Het memorandum van Briand Dubbele bodem in vrachtauto's Reeds 1400 zakken koffie vervoerd HAMBURG, 15 Augustus. (W.B.). Men is hier een koffie-smokkel-affaire op het spoor gekomen, waarvan men nog niet weet, welken omvang deze zal aannemen. In een vrachtauto van een Hamburger koffiehandelaar werd door een douane-beambte i dubbele bodem ontdekt, waarin twee zakken koffie verborgen lagen. De vrachtauto werd in beslag genomen, de handelaar ge vangen genomen en zijn vermogen eveneens in beslag genomen. Hierdoor is men een smokkelbende op het spoor gekomen en is het gelukt nog een vrachtauto in beslag te nemen. De bende werkte met drie vrachtauto's en heeft in de laatste maanden minstens 1400 zakken koffie vervoerd. De politie heeft reeds drie personen ge arresteerd. Voor Hongarije? PRAAG, 14 Augustus. (V.D.). Door de politie autoriteiten te Praag wordt momenteel een onderzoek ingesteld naar een geheime onder neming, die te Praag groote wapenvoorraden, waarschijnlijk voor Hongarije, zou hebben aan gekocht. Eén lid dezer onderneming is reeds ge arresteerd, doch de Tsjechische autoriteiten weigeren het doen van eenige mededeeling omtrent den naam van den gearresteerde of van de onderneming, waaraan hij verbonden is. Wel werd medegedeeld, dat de gearresteerde ontkent, dat de wapens gekocht zouden wor den voor militaire doeleinden. De onderneming, waarvoor hij werkt, zou over een kapitaal van een half millioen lire beschikken en voornamelijk oude machine geweren opkoopen om de onderdeelen voor andere doeleinden te gebruiken. Aan deze bewering wordt echter weinig ge loof gehecht. Heden te Cardington verwacht LONDEN, 15 Augustus. (H.N.) Het lucht schip R 100 had vanmiddag kort na 4 uur on geveer 2/3 van den afstand tusschen Canada en Engeland afgelegd. Men verwacht thans, dat het Zaterdagmorgen te Cardington zal aankomen. Vanmorgen passeerde het luchtschip in den Atlantischen Oceaan verscheidene ijsbergen. Moeten alle klassen der bevolking diensten verrichten BERLIJN, 14 Augustus. (H.N.) Volgens een bericht uit Moskon heeft de centrale executieve commissie der communistische partij haar goedkeuring gehecht aan een door den raad van volkscommissarissen uitgewerkt wetsontwerp, dat de mobilisatie van het ge heele volk voor het geval van oorlog beoogt. Door dit wetsontwerp zullen alle klassen der bevolking worden voorbereid, om, in ge val van oorlog, diensten te kunnen verrich ten. Het doel van het wetsontwerp is, om alle arbeiders, onverschillig in welken tak van industrie of landbouw zij werkzaam zijn, zoo op te leiden, dat zij in geval van oorlog on middellijk diensten voor het leger kunnen verrichten. Ook studenten zullen bij hun stu die een zuiver militairen cursus moeten vol gen. Evenzoo worden voor andere klassen der bevolking maatregelen vastgesteld, zoo-dat een algemeene weerbaarheid zal worden be reikt. Talrijke slachtoffers BOEKAREST, 14 Augustus (N.T.A.) Heden morgen had op het station Se-celeanoe op het spoorwegtraject ConstanzaBoekarest «en ern stig spoorwegongeluk plaats. Tengevolge van een verkeerde wisselstelling werden de beide sneltreinen die naar Seeeleanoe kwamen op dezelfde rails geleid, waardoor een hevige hotsing werd veroorzaakt. Volgens tot nog toe binnengekomen berichten heeft de botsing zestien slachtoffers geëischt, negen dooden en zeven ernstig gewonden. Een locomotief en twee wagons werden ern stig beschadigd. Hulptreinen met arbeiders zijn van hier vertrokken om de spoorbaan vrij te maken. Geheimzinnige schoten bij de Westminster Abbey LONDEN, 14 Augustus. (V.D.) Achter de Londemsche Westminster Abbey, naast de wo ning van kardinaal Bourne, is het tehuis, waar de priesters die in de kathedraal dienst doen, wonen. Eenigen tijd geleden hoorde een der priesters in zijn slaapkamer een vreemd geluid, en merkte, dat naast hem in den muur een kogel was ingeslagen. Het bleek een dier kogels te zijn, die uit een windbuks kunnen worden afgeschoten. Men dacht aan een kwajongens streek en vergat het geval, maar toen het schieten zich eenige dagen later herhaalde, werd men voorzichtiger, hoewel de politie nog steeds niet gewaarschuwd werd, totdat, een dezer dagen, een priester door een der geheim zinnig kogels werd gewond. De politie werd gewaarschuwd en Scotland Yard stelde een nauwgezet onderzoek in, dat -tot nog toe evenwel geen resultaat opleverde. Vanuit de gebouwen aan de overzijde, van waar men de door de ramen makkelijk in de kamers van het priesterhuis zou kunnen schieten, zijn de kogels niet gekomen. De arbeidstoestanden in Z.-Amerika De bekende Fransche Jesuiet, Père Lhande, als redenaar en schrijver, welbekend, heeft zich dezer dagen ingescheept voor een reis naar Zuid-Amerika. Hij is van plan, om daar de bestaande ar beidstoestanden te bestudeeren, speciaal hij de mijnwerkers, om tevens ook de geestelijke en godsdienstige nooden van de arbeidersbevol king te leeren kennen. Hij zal daar ook voor de microfoon spreken in de Fransche, Spaansche en Baskische taal, over de gewichtige vraagstukken van onzen modernen tijd en over de groote letterkundige, culturee-le en geestelijke stroomingen, die er heden vallen waar te nemen. Van Argentinië uit gaat Père Lhande naar Uruguay, het geboorteland van zijn moeder en van daar naar Chili en Peru. Père Lhande heeft groote verwachtingen van de radio, die in Zuid-Amerika buitengewoon sterk verbreid is. Ook daar zal de pater voor de microfoon spre ken. Deze reis van pater Lhande door Zuid-Ameri ka is georganiseerd door het bekende tijdschrift der Fransche Jesuieten „Les Etudes". Zoodra Père Lhande in October van zijn reis is teruggekeerd, zal hij in Parijs voor de mi crofoon zijn indrukken en ervaringen aan de belangstellenden mededeelen. Tom Richard voorzitter LONDEN, 15 Augustus (V.D.) Met 432.000 stemmen beeft het congres van den Britschen mijnwerkersbond Tom Richard voor den tijd van i jaar gekozen tot voorzitter van den bond. De tweede candidaat, Herbert Smith, kreeg 100.000 stemmen. Herbert Smith is verleden jaar als voorzitter van den Britschen mijnwer kersbond afgetreden, toen de labourregeering den onmiddellijken terugkeer tot den 7 urigen arbeidsdag in de mijnen weigerde. Weer twee overvallen LONDEN. 13 Augustus. (V.D.) Engeland wordt den laatsten tijd door allerlei overval len op chauffers verontrust. Heden werd wederom een autobestuurder door een onbe kende onder bedreiging met een revolver ge dwongen zijn wagen to verlaten waarna do auto buitgemaakt werd. In een ander geval werd een garage-eigenaar door een eveneens onbekend gebleven motorrijder met een revol ver bedreigd, zonder dat de roover er echter in slaagde den auto te bemachtigen. Het antwoord van Bulgarije op het memorandum van Briand inzake een federa tieve Europeesche unie bevat onvoorwaarde lijke instemming met de voorstellen en legt er nadruk op, dat de Bulgaarsche regeering te zijner tijd niet in gebreke zal blijven haar wensch tot medewerking tot het inniger maken van de internationale betrekkingen tot uiting te brengen. De bestuurder overleden MUNCHEN, 14 Augustus. (H.N.) Het Oos- tenrijksch vliegtuig „Brachvogel" van de lijn Innsbruek-Zürich is vandaag bij Weiier in de Allgau verongelukt. De bestuurder werd zóó ernstig gewond, dat hij een uur na zijn opneming in het zie kenhuis overleed. De twee passagiers, onder wie zich ook de New-Yorksche professor George Edward bevond, werden lichter ge wond, doch moesten toch ook in het zieken huis worden opgenomen. Het vliegtuig vloog zeer laag, doordien een zware regenbul het uitzicht belemmerde en is toen tegen een hindernis opgevlogen. Op het laatste oogenblik wilde de bestuur der het vliegtuig nog omhoog brengen, doch het was reeds te laat en het vliegtuig viel lood recht naar beneden. Het brak op den grond in tweeën. De oogstvooruitzichten gunstig Agentia Fides meldt ons: Een straaltje hoop begint door te breken in de harten der talrijke uitgehongerd.en van Noord-China, want men voorziet bijna overal een goeden oogst. Onderwijl wordt het gebrek iederen dag erger cn nog drie maanden van pijnlijk wachten scheiden de arme ongelukki- gen van de weldaad van een nieuwen oogst. Van den anderen kant, hoe erger de ellende wordt en hoe schrikbarender het sterfte-cijfer, hoe meer ook de liefdadigheidsvereenigingen hun prijzenswaardig pogen, om te gemoet te komen, verdubbelen. Men zet mat alle kracht nog voort de cam pagne van de „drie dollars redden een leven". AI de Chineesche kranten van het Noorden doen aan deze campagne mee. De Chineezen in t buitenland geven eveneens groote sommen. De maarschalken Iensithan en Fengyusiang hebben bevel gegeven aan de verbonden strijd krachten, meer treinen af te staan voor het transport van het graan, gegeven door de „Re- lief-Association". Men weet reeds, dat de ex-keizer Huantoung 400 kostbare pelsen gegeven heeft, waarvan de waarde geschat wordt op 1000 Mexicaansche dollars het stuk. Men heeft er gebruik van ge maakt voor het oprichten van een tombola ten voordeele van de „Shensi-Famine-Relief". De stad Tientsin heeft een som van 200000 dollars gegeven en een van de meest bekende Chineesche tooneelspelers van de stad is naar Moukden gegaan, om er voor hetzelfde doel liefdadigheidsvoorstellingen te geven. Alleen reeds in de prefektuur van Tatung zijn in meer dan 100 plaatsen uitdeelingen ge houden. Dit alles bewijst duidelijk, dat de toestand in de geteisterde streken nog heel erg is. Men gaat nog altijd door, vrouwen en meisjes te verkoopen en de militaire autoriteiten, altijd op zoek naar geld, hebben zelfs een taxe ge heven op lederen verkoop van een vrouw. Zijn beleedigende uitlatingen herroepen Onze correspondent te Brussel seint ons: Zooals men weet, had de Vlaamsche natio naai kamerlid, Ward Hermans, een paar we ken geleden van zijn deken de mededeeling ontvangen, dat hem op bevel van kardinaal van Roey de Heilige Communie zou geweigerd worden, zoolang hij niet openHjk de beleedi gende Uitlatingen zou herroepen en intrek ken, die hij in een artikel in „De Schelde" aan het adres van het Belgische episcopaat had geuit. Naar wij uit doorgaans goed ingelichte bron vernemen, zal Ward Hermans zich aan den eisch van den kardinaal onderwerpen en zou hij reeds naar het aartsbisdom hebben go schreven, dat hij de door hem gebruikte ter men herroept en intrekt. DE STAKING BIJ DE MINERVA Onze Antwerpsche correspondent meldt dt. 13 Augustus: Vandaag zou een algemeene vergadering plaats hebben van het stakend personeel der Minerva-fabrieken om uitspraak te doen over het bemiddelingsvoorstel van den heer Mar- quet, de voorzitter der Minerva-fabrieken en de socialistische leiders. Deze bijeenkomst is evenwel niet doorge gaan, naar het heet, omdat een groot aantal stakers in verband met de Antwerpsche ker- misweek op het oogenbjik niet in de stad is. De vergadering zal nu aanstaanden Zaterda; •plaats vinden. Veertig mijnwerkers bedolven LONDEN, 15 Augustus. (H.N.) Volgens 'n be richt uit Princeton (Britsch Columbia) is men er nog niet in geslaagd door te dringen tot de ruim 40 mijnwerkers, die tengevolge van de ontploffing in de Blackburnihijn bedolven wer den. Hoewel het reddingswerk met alle kracht wordt yoortgezet, vreest men toch, dat het niet zal gelukken de slachtoffers te redden en deze den dood door vergiftiging zullen sterven daar mijngas begint door te drinken. Op vele plaatsen in den mijn hebben verdere instortingen plaats gehad. DE KINDERVERLAMMING DOGERN, 14 Augustus. (W. B.) Te Dogern, In Baden, is 6en geval van spinale kinderver lamming met doodelijken afloop geconstateerd. STAKING IN JERUZALEM LONDEN, 15 Augustus. (H.N.). Uit Jeruzalem wordt bericht, dat de Arabische bevolking be sloten heeft tot een algemeene staking op 23 Augustus, daar het doodvonnis, dat tegen een Arabier wegens deelneming aan de on lusten is uitgesproken, bekrachtigd werd. DE CHOLERA IN AFGHANISTAN. TEHERAN, 14 Augustus. (R.O.) De cho- lera-epidemie zou zich tot Kaboel met den dag uitbreiden. De bevolking heeft Kandahar ge heel verlaten. NIEUWE VOORNEMENS VAN DE COMMUNISTEN Europeesche zendelingen opgesloten De communisten, die thans Hankow, het in- dustrieele en handels-centrum in Midden-China en van het Yangtse-gebied in handen hebben, hebben aangekondigd binnen twee dagen de beide andere belangrijke handelssteden Woetsjang en Hanjong te zullen bezetten. SHANGHAI, 14 Augustus (R.O.) Vliegtuigen van het nationalisten-leger bombardeerden van ochtend Tsinanfoe. De overgave dezer stad zou nog slechts een kwestie van dagen zijn. Bij het bombardement werden twintig per sonen gedood en velen gewond. De consulaire autoriteiten hebben tegen deze herhaalde bombardementen geprotesteerd, wijl daardoor het leven der buitenlanders en hun eigendommen in gevaar worden gebracht. SHANGHAI, 15 Augustus. (N.T.A.)Volgens een mededeeling van de Amerikaansche R. K. missie zijn in de door de communistische op standelingen omsingelde stad Kantsjou ver scheidene Europeesche zendelingen opgesloten. Het betreft hier drie Engelsche zendelingen en verscheidene vrouwelijke zendelingen, waar onder ook een Duitsche. Bij de groote overstroomingen in het Noord- Oosten van China moeten 3000 personen om het leven zijn gekomen. Door de overstroomin gen zijn 23 steden getroffen. NANKING, 15 Augustus. (R.O.) Het hoofd kwartier van de nationalisten deelt mede, dat het nationalistische leger zich op twee mijl van Tsinanfoe bevindt, waar bet in den namiddag denkt binnen te rukken. NANKING, 15 Augustus (R. O.). Een offi cieel bericht meldt, dat Tsinanfoe thans her overd is. De Noordelijken zijn gevlucht met achterlating vau veel munitie. De regeerings- troepen hebben hedenmorgen gevechten gele verd op den linkervleugel. Feng-joe-siang hoopt spoedig bezit te hebben genomen van Tsjenglio en Kaifeng. Wervelstorm en overstroom ingen Op sommige plaatsen stroomende regen NEW-YORK, 14 Augustus. (V.D.). De gouver neurs der 12 door de geweldige droogte ge troffen midden-Westelijke staten zijn heden in stroomenden regen te Washington aangekomen, teneinde president Hoover voorstellen te doen voor een uitgebreide hulpactie ten gunste van de getroffen farmers. De meeste gouverneurs verlangen voor alles het openen van groote credieten. Intusschen is in deze staten het weer om geslagen. In eenige staten is zelfs reeds regen gevallen. Een nader telegram uit New York meldt: De conferentie der gouverneurs van de 12 centrale staten, welke onder voorzitterschap van president Hoover is gehouden, heeft in een langdurige zitting een omvangrijk programma voor hulpverleening aan de noodlijdende boe ren in 250 door de droogte het meeste geteister de districten vastgesteld. De federale regeering zal een crediet be schikbaar stellen en de spoorwegtarieven voor het vervoer van vee, voedingsmiddelen en vee voeder naar deze districten zullen worden ver laagd. Ook zullen werkzaamheden voor werk verschaffing worden uitgevoerd. Voor de ver schillende staten zullen hul»»comite's worden gevormd. Het Roode Kruis heeft een crediet van 5 millioen voor de getroffen boeren be schikbaar gesteld. WASHINGTON, 14 Augustus. (H.N.). De federale regeering heeft besloten maatregelen te treffen teneinde de steeds zich uitbreidende speculatie in levensmiddelen in het door de droogte geteisterde gebied tegen te gaan. Speculanten in levensmiddelen zullen straf rechterlijk worden vervolgd. Naar aanleiding van de betoogen van den New-Yorkschen afgevaardigde Laguardia heeft de regeering ook besloten tot de instelling van een commissie tot vaststelling van een dage- lijksche prijscourant met de prijzen van de be langrijkste levensmiddelen. Ook de stad New- York heeft tot een dergelijken maatregel be sloten. De prijzen zullen dagelijks per radio worden hekend gemaakt. TWIN1IG PERSONEN VERDRONKEN TOKIO 14 Augustus. (N.T.A.) Het Zuiden van Japan is opnieuw door een hevigen wervel storm, die een snelheid had van meer dan 200 K.M. per uur, geteisterd. Eeni^j streken zijn geheel overstroomd. Een aantal personen trachtte nog in allerijl een dijk op te werpen, om het water te stuiten, Joch twintig hunner werden door den vloed meegesleurd en verdronken. De telefoon- en telegraaflijnen zijn verbro ken, zoodat op het oogenblik nog geen juiste berichten kunnen worden gegeven omtrent het aantal slachtoffers en de aangerichte schade. Een rechter, die voor zijn benoeming betaalde? NEW-YORK, 13 Augustus. (V.D.) In de affaire van den New-Yorkschen rechter George F. Ewald, tegen wien een proces wegens cor ruptie en omkooping is aanhangig gemaakt, heeft burgemeester Walker heden een lang durig onderhoud gehad met den officier van justitie. Walker, die zelf democraat is, in formeerde naar de tegen Ewald ingebrachte beschuldiging, dat deze voor zijn benoeming tot stedelijk rechter een bedrag van 10.000 dollar in de democratische partijkas zou heb ben gestort. De burgemeester bestreed deze opvatting en verklaarde, dat hij Ewald be noemd heeft op voorstel van achtenswaardige lieden. Hijzelf heeft nimmer, van wien ook, gelden in ontvangst genomen, die door Ewald voor zijn benoeming werden gestort. DE IMMIGRATIE IN AMERIKA 2 dooden, 46 mijnwerkers ingesloten LONDEN, 15 Augustus. (H.N.) Terwijl het reddingswerk voor de ingesloten mijnwerkers in de Blaekburnmijn in Britsch-Columbia neg aan den gang is, wordt een nieuw ongeluk ge meld. thans uit Zuid-West Canada. Door een ontploffing van kolengas in de mijn zijn twee mijnwerkers gedood, terwijl er 46 van de buitenwereld afgesneden, zijn. Met het reddingswerk is terstond een aan vang gemaakt, doch voorloopig is de kans, om tot de ingeslotenen door te dringen, gering, aangezien de toegang door groote steenmas sa's versperd is- Beperking in Canada OTTAWA, 15 Augustus (N.T.A.) In verband met de steeds toenemende werkloosheid heeft de Canadeesche regeering besloten, de immi gratie naar Canada te beperken. Immigratie van het Europeesche vasteland is tot nader order verboden. Engelschen worden slecht dan toegelaten, als zij de noodige middelen bezitten om voor bepaalden tijd in hun levensonderhoud te voorzien. WARSCHAU, 15 Augustus (H.N.) Een Pool sehe kolonisatiemaatschappij heeft in Peru een uitgestrekt gebied verworven voor de ves tiging van Poolsehe landarbeiders. Met de emigratie van deze arbeiders zal reeds dit jaar een begin worden gemaakt. LOODHOUDEND DRINKWATER TE LEIPZIG. In de laatste maanden deden zich bij talrijke bewoners van de nieuwe woningblokken te Leipzig symptomen van loodvergiftiging voor. Bij onderzoek bleek het water uit de water leidingen in de nieuwe huizenblokken sterk loodhoudend te zijn. Bij vele bewoners waren de symptomen van de loodvergiftiging: opgezwol len ledematen, braken, pijn en vermoeidheid en zwarte randen om de tanden, zeer duidelijk waar te nemen. In enkele gevallen waren ge heele gezinnen ziek. Het onderzoek heeft tot nog toe weinig re sultaat opgeleverd. Los lood heeft men niet in de waterleidingbuizen gevonden. Thans werdt een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid, dat hef sterk koolzuurhoudende water van de Leipziger waterleiding de looden leidingspijpen aantast. GROOTE BRANDEN In het Bulgaarsche dorp jarawitza heeft een hevige brand een groot deel van bet dorp verwoest. Men vermoedt, dat de brand door een ontvluchten misdadiger is aangestoken. Vier jonge kinderen zijn verbrand. Gisterenmorgen te half vier is in het haven kwartier van Aarhus (Kopenhagen) een zware brand uitgebroken, welke zich in een oogwenk tot verschillende pakhuizen heeft uitgebreid. De storm blies een waren vonkenregen over de omliggende stadsdeelen; met veel moeite ge lukte het de brandweer, die met veel materiaal werkte, verdere uitbreiding van den brand te voorkomen. Groote voorraden graan zijn ver- orand. De schade bedraagt meer dan een mil lioen kronen. Het dorpje Masson, in den staat Quebec op 23 K.M. afstand van Ottawa, is voor de helft door brand verwoest. Vijftig huizen werden een prooi der vlammen. Twee kinderen worden vermist en zijn waarschijnlijk in de vlammen omgekomen. In den nacht van Donderdag op Vrijdagss Elsterwerda door een brand geteisterd. Vijf schuren, waarin zich machines en oogstvoor- raden bevonden, brandden af. Om verdere uitbreiding van den brand te voorkomen, moest een zesde schuur worden afgebroken. Eenige weken geleden waren eveneens lwe© en verscheidene maanden geleden zes schurea afgebrand. Men vermoedt, dat hier ook dit maal sprake is van brandstichting. De offi cier van justitie heeft reeds een onderzoek ia- gesteld. - I-X

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 9