DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Het zilveren jubileum van Pastoor Möller STADSNIEUWS 53ste JAARGANG MAANDAG 18 AUGUSTUS 1930 No. 1579S Bureau: koemarkt 4, Schiedam Geheel de parochie op de receptie EEN DIAMANTEN huwelijks feest TELEFOON INTERCOMM. 68085 EEN SCHITTERENDE FEESTDAG EEN RIJK PAROCHIEGESCHENK R. K. kinderyacantiespelen <~''K - DIT Nl/MMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco vooruitbetaling Per drie maanden 3.25; per maand 1.10; Per week 25 cents. Dij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3.75, bü Vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zhn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar a 5 cents Per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: 1 Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 ets. By contract aanzienlüke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond, Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief, Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig, heidsadvert. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertentiën5 regels 0.50; 10' regels 1.15 regels 1.50, bij vooruit» betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men by te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering 500— bij overlijden door een ongeval; 500— bij verlies van beide banden, voeten of oogen; ƒ250— bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150— bij verlies van een duim; 75— by verlies van een wijs- vinger; 50— bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25— bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. DE HOEVEELHEID AF TE LEVEREN GEDISTILLEERD Een anedre zienswijze dan die van de Kamer van Koophandel Door de N.V. P. van Gent's Distilleerderij. v-h. Joh. Krenger, en door anderen is een ad- Vies aan de Tweede Kamer gezonden, waarin helling wordt genomen tegen het verzoek der Kamer van Koophandel om het minimale kwan tnm gedistilleerd dat door den groothandel •Kreet aan verbruikers mag worden afgeleverd, van io tot 5 liter te verlagen. Vfe lezen in het adires De Kamer van Koophandel motiveert haar verzoek als volgt: „dat de vraag uit den groot handel naar kleinere kwantiteiten niet gering is". De distillateurs le klasse mogen echter Verschillende soorten beneden 10 Ltr. afleveren mits het geheele kwantum maar 10 liter be draagt. Indien een vergunninghouder dus slechts 3 liter Oude Genever wenscht te ontvangen kan dit kwantum door den Distillateur verzonden Worden mits de zending met 7 liter Genever, brandewijn of ander gedistilleerd wordt aange vuld. Er is geen vergunninghouder die hier tegen bezwaar heeft. Wel hebben particulieren bezwaar om 10 liter tegelijk te koopen, wanneer dit kwantum ■werd teruggebracht op 5 lil er, zouden verschil lende distillateurs le klasse zonder te deelen in de lasten en kosten welke een „vergunning" zich medebrengt, direct aan particulieren venschen te leveren. Dat dit een giroote onbillijkheid zou zijn tegenover de vergunninghouders, valt direct In 't oog. Deze laatsten zouden de lasten dragen terwijl de distillateurs de vruchten zouden pluk ken. De groothandel en kleinhandel is sedert de bccijns-verlaging goed georganiseerd en indien he Tweede Kamer gehoor zou schenken aan het Voorstel van de Kamer van Koophandel, zoude Wederom een chaos ontstaan in den Drank handel. Ten overvloede kan iedere Distillateur le klasse een vergunning pachten, znoais de onder geteekenden van dit request deden, en mogen zij dan zelfs beneden de liter verkoopen. Het zelfde geldt voor de houders van verleng haar en doorloopend crediet en van de vruchten wijnfabrikanten. Het bezwaar om het af te leveren kwantum van 10 liter op 5 liter terug terug te brengen kan dus door hen zelf onder gangen worden indien zij zich slechts in 't bezit stellen van een vergunning. Bovendien is nu reeds bij art. 57 Drankwet aan Wijnhandelaren, welke op 1 Mei 1904 een Verlangbaar Crediet hadden, toegestaan om Zonder vergunning tenminste 3 liter sterken •hank tegelijk te verkoopen, welke bepaling in bet aanhangige wetsontwerp wordt bestendigd, Om deze reden verzoeken ondergeteekenden biet verschuldigden eerbied, afwijzend te willen beschikken op het request van de Kamer van Koophandel en Fabrieken van da Beneden Maas t® Vlaardingen. de volgende scholen: St. Henricus, St. Willi" bvordus, St. Maria, St. Vincemtius, St. Jan en St. Aloysius. Morgen wordt gespeeld door de kinderen van Op wel heel ondubbelzinnige wijze hebben die parochianen van de H. Hart_kerk van hun aan hankelijkheid aan en hun dankbaarheid voor hun volijveragen en sympathieken pastoor, ter gelegenheid van zijn zilveren priesterjubileum blijk gegeven. De kerk was fleurig em frisch in de bloemen gestoken, roode en witte dahlia's met roode gladiolen tusschen palmen en varens, het gebouw als kleurend in de blijde tinten passend bij den blijden feestdag. De kerk had eien exitra-schoonmaakbeurt gehad van het vrou welijk deel der parochie, dat altijd met zooveel toewijding Gods tempel rein weet te houden; de banken glommen van de was en weerkaatsten hielt feestelijke licht. Van de tribunes hingen kostbare tapijten neer en ook tegen den achter wand prijkte 'n rijk tapijt, 'n versiering door de firma Vroom en Dreesman aangebracht. Van de kerk en vele woningen wapperde de vaderlandsche driekleurBlijde klokkeklank leidde Zaterdagavond tegen half acht het jubel feest in en riep de parochianen in ontelbare scharen ter kerke. En even acht uur schreed de jubileerende herder onder den jubel van een feestlied tusschen een haag van kinderen, de meisje® met witte, de jongens met roode dah lia's, voorafgegaan door een stoet van lieve bruidjes, met palmtakken in de hand en ge volgd dooT het kerkbestuur, de kapelaans der parochie, den Zeereerw. Heer Prof. Vollaertis en leden van het feestcomité, die hem van bet station hadden gehaald, maar het rijk ver sierde priesterkoor. De kerk was stampvol, middenpad en zijpaden stonden opgepropt met belangstellenden Nadat het feestlied was gezongen, nam kapelaan A. Goossens, oudste kapelaan der parochie en voorzitter van het feestcomité, het woord, om den jubileerenden pastoor toe te spreken en hem het parochiegeschenk aan te bieden. Toespraak van kapelaan Goossens De triomf des priesters! Voorzeker, geachte jubilaris, het moet een blijde gedachte voor U zijn, nu, na eenige dagen afwezigheid, te zamen met Uw parochianen, familie en vrien. den, Uw zilveren priesterfeest te mogen vieren. Kinderen hebben U binnengeleid in het heilig dom naar Gods altaar, om op plechtige wijze te beginnen het jubeltij, dat morgen een hoogtij zal worden in Uw priesterleven, 't Is alsof de sonore klanken van onze klokken, de jubelende orgeltonen, het uitgedoste priesterkoor, het stralende licht en de kleuren en het welkomst lied, uit duizenden kelen aangeheven. U toe roepen: Beneddctus qui vemit in nomine Do- mini: gezegend gij, die komt in den naam des Heeren. Voor 25 jaren was ik zelf als jong studenlt bij Uw priesterwijding tegenwoordig en wie weet, misschien mocht ik, onbewust, de eerste zijn, die Uw priesterzegen ontving. Als adviseur en kapelaan te 's.Gravemhage mocht ik U op Uw TWE® KRASSE oudjes Gisteren was het ca echtpaar Kempw L ]aar gleden, dat het landschestraat, in h^e'ule f*?® Westfranke- dit b7'e het ronddobberen, is 1717^77 dafge* Vmrri 1 1 6011 feit' <*at ëe" fvankelandli6 7^- de West- feest wTnt ?eSK -aft glStWen dan ook volop 88:l7vTo7%3e7JeeStt^ - de man is wat vroolijkhetd. °Uden nos wel Van j-i«° 7 !n°5flJn11pllet 60,14,0 oude Schledamscha ras,, dat m den geur van mout en jenever is gegroeid en opgevoed. jenever is Meer dan 55 jaar heeft de heer Kemper in de branderij gewerkt Als kleine schooljongens Kepen de Schiedammertjes vroeger reeds In en bit de branderij en hielpen ze dapper mee. "Wa® Ket dan niet natuurlijk, dat ook zij later be stemd waren om het gloeiende vocht In de wereld te brengen? De heer Kemper is eerst echter nog mole- naarsjongen geweest. Maar later is-ie toch weer in de branderij terecht gekomen. Daar werd gesloofd en gezwoegd een heelen langen dag voor 700 centen in de week. Maar men was tevreden. Toen de jubilaris later meesterknecht was, ging het beter. En dat dè lucht van spoeling en moutwijn nog zoo slecht niet is, bewijst wel het diaman den feest, dat het echtpaar Kemper mocht vieren. Ook andere hebben het jubilé niet onopge merkt laten voorbijgaan. Zaterdagavond heeft het Stedelijk Muziek korps een serenade gebracht voor het huis. De heer Goemans bracht de twee oudjes Zondagmorgen met zijn auto naar de kerk en haalde ze weer af, waarna hij hun een auto tocht door de stad aanbood. Gedurende de receptie is het besturu van den R. K. Volksbond koenen gelukwenschen en ook de zeereerw. heer Deken en de eerw. kapelaans gaven van hun belangstelling blijk. Er was van familie en vrienden natuurlijk een overvloed van bloemen. Des avonds heeft ïnen bij dit zeldzame feest de feestklaroen nog eens lustig laten schallen. koperen jubileum mijn gelukwenschen aan bieden. En thans bij Uw vijf-on-twintig jarig jubilé, roep ik U niet slechts als kapelaan en medewerker in Uw pastoorschap, maar als tolk voor alle parochianen het blijde welkom toe, en ik voeg er aan toe den wensoh: Vivat Bernar. dus, sa eer dos Domini: leve Benardus, de pries, ter des Heeren. Ons feest zal een dankfeest worden jegens den goeden God, omdat hij onzen pastoor heeft begiftigd met de groote genade van het priester schap en met sterkte om 25 jaar die genade te gebruiken, er mede te werken tot Gods meer. here eer en glorie. Een dankfeest zal het worden. Alles wat gaat gebeuren Is U ter eer. In de fe-estklok heb ben anderen geschreven, wat op andere plaat sen door U werd verricht. Morgen zal pastoor te Mey het voor ons uitzeggen, wat de parochie van het H. Hart, Uw parochie, aan U te danken heeft. Maar vanavond reeds willen wij U onze dankbaarheid toonen voor wat U verricht hebt ten dienste van dit kerkgebouw, voor Uw vader, lijke zorgen, voor de toediening der H. Sacra menten, voor al wat U voor Uwe parochianen naar ziel en ook naar lichaam hebt gedaan. Namens de geheole par ochie is het mij een eer U als feestgeschenk de groote som te mogen, aanbieden van 3150.bestemd voor de be schildering van het priesterkoor. (Twee bruidjes overhandigden daarop den p; ~rr een enveloppe). Behalve dit geschenk van de heele parochie mag ik U aanbieden namens de mannen- en de VTOuwencongrega.tiie, de jongens- en de meisjes, congregatie, den Eucharisttscihen Bond en het Zangkoor een stel paramenten, koorkap, velum, kazuifel en dalmatieken; namens de propa- gandaclub „St. Clemens" een beeld van den H. Jozef, den Michaël van het Nieuwe Verbond. Naast en boven deze stoffelijke, staan onze geestelijke gaven: de H. Communies, ons gebed. En als gij morgen onder de plechtige Hoogmis, die gij opdraagt voor het geestelijk en het tijde, lijk welzijn uwer parochianen, het „Gratiias agamus Domino Deo nostro" aanheft, dan zullen wij allen antwoorden uit volle overtuiging: „Dignum et justum est": dat is billijk en rechtvaardig: ja waarlijk, dat is billijk en rechtvaardig. Naast deze matenieele en geestelijke geschen ken, gaat onze belofte, dat wij U blijven steu. nen. financieel en met ons gebe'd. God schenke U nog een lang en vruchtbaar priesterleven, opdat gij eens met goud moogt worden bekroond. Aanvaard, ook uit naam van mijn collega en van de geheele parochie onze zegewenischen, die wij biddend met Vondel in zijn Altaar geheimenissen voor U afsmeeken: „Daelt omlaegh gij OfferEag'len, Helpt me loof en bloemen streng'len Tolt festoenen. Valt aen 't werk. Siert gewelf en koorpilaren, Overkranst de hooge altaren, Siert Gods priester in Gods Kerk". Na de zegening der paramenten en van 't Sint Jozefbeeld, werd een kort Lof gecelebreerd door den pastoor met assistentie van kapelaan v. d. Meer en professor Vollaerts terwijl kape laan Goossens als ceremoniarius fungeerde. In het priesterkoor hiad nog plaaits genomen Pfarrer Tepe, rustend pastoor, een neef van dien jubilaris. Op stoeten voor de communie bank had diens familie plaats genomen. Het zangkoor, onder leiding van den heer J. v. Oostrum, zong o.m. het „O Sacrum" van J. A. Scholten en het „Magnificat" van Ludo- vico Vdadana. Na het Lof werd het feestlied gezongen. Gedurende de plechtigheid was pastoor Möller zichtbaar aangedaan. Onder de jubelklanken van de „Mardhe Triomphale" begaf de menigte zich naar bulten, waar alles in de Lekstraat samenstroomde, voor de bijwoning van De serenade Met prachtig, bijna windstil weer heeft de MuzSekvereenigilng St. Ambrosius om negen uur tezamen met het koor der Vereenigde Kerk zangers den jubilaris een serenade gebracht voor do pastorie. Honderden en henderden toe hoorders waren hiervan getuige. Plechtig en krachtig klonk het „Domine Salvum fac", uitgevoerd door het koor m.et begeleiding van het harmonieorkest. Daarna volgden twee koralen ten gshoore gebracht door St. Ambrosius: ©en Hymme van Bach en een „Offertoire" van Beethoven. Het .Laudate" van Rulgrok wa.s weer voor de zangers, die zich onder leiding van den heer J. 'P. van Oostrom van de beste zijde lieten hooren. Ook „Ambrosius" heeft zich onder leiding van den beier A. Vol duchtig geweerd. De op gewekte „Nationale Volksmarsch" van Kes- seis sloeg evenzeer in. De pastoor was voor wat de heide gezel schappen geboden hadden zeer dankbaar en noo. dtgde na afloop de beide besturen binnen. St. Ambrosius Iheeft daarna met fakkellicht nog 'n muzikale wandeling door de stad gemaakt. De straat was voor de pastorie verlicht door twee sterke electrisehe lampen, belangeloos aangebracht door den heer C. in 'it Veen. De plechtige Hoogmis Nadat onder de stille HJT. Missen zoo goed als alle paochianen ter intentie van hun jubi leerenden Herder tot de H. Tafel waren ge naderd, stroomde tegen half elf het kerkgebouw weer vol voor de plechtige Hoogmis, welke werd opgedragen door den jubilaris met assistentie van den zeereerw. heer hoofd-aalmoezenier, kolonel J. J. J. Noordman, als presbyter-aasis. tens, den zeereerw. heer H. J. Maas, pastoor te Vlaardingen als diaken, den weleerw. heer A. J. J. Leesberg, oud-kapelaan der parochie als subdiaken, den weleew. heer Prof. A. M. A. Vollaerts en den weleerw. heer J. C. v. d. Meer als cantores, en den weleerw. heer A. Goossens als ceremoniarius. In het priesterkoor merkten wij o.a. op: Pfarrer Tepe, pastoor Paulussen en kapelaan Beume; in de kerk waren mede aanwezig burge meester Stulemeyer, rector Cremer, Broeder. Overste, Broeder Agulno en de familie van den jubilaris. De feeetpredicatie werd gehouden door den ZeerEerw. Heer Q. te Mey, pastoor te Rot» terdam, die tot tekst gekozen had de woorden van den Apostel Paulus: Sic nos existimet homo ut ministros Christ! et dispensatores myste- riorum Dei: Zoo beschouw© ons de mensch als dienaren van. Christus en als uitdeel-era van Gods geheimenissen. Door den jubilaris zelf uitgenoodigd, om op zijn zilveren priesterjubileum de feestredie uit te spreken, had de gewijde redenaar gaarne die uitnoodiging, welke behelsde dat hij enkel en alleen zou spreken over de waardigheid van den priester en over de verplichtingen aan die waardigheid verbonden aangen /men. De waardigheid van den priester zien wij in de macht waarmee hij is omkleed. Hij mag het Lichaam des Heeren niet slechts aanraken, zooals Jesus' tijdgenooten tijdens Zijn omwan deling op aarde, maar hem. is de macht gegeven om te consacreeren, om het brood en den wijn te veranderen, in het waarachtig Lichaam en Bloed van Jesus Christus. In den breede ontwikkelde de gewijde rede. naa.r deze groote gedachte, om daarna te be. handelen de macht van den priester over het mystieke Lichaam van Christus, Zijn Kerk, de geloovigen, een macht welke zidh vooral open baart in het sacrament van boetvaardigheid, de biecht In hielt Oude Verhond moest de pries, ter beoordeelen of een melaatsche gereinigd was, weer in de samenleving mocht terugkeeren. De priester van het Nieuwe Verbond oordeelt niet slechts of de melaatschheid der zonde aan wezig is, hij heeft de macht om die melaatsch heid weg te nemen, den zieke te genezen, hem die kind des duivels was weer te maken tot kind van God. Wat dat zeggen wil? Denk slechts een oogenbiik aan den zondaar op zijn sterfbed, als de priester voor den armen lijder de helle poort dichtwerpt, den hemel ontsluit, waar het woord van den priester een ééuwigheid bctee- koat van geluk. Niet aan den priester daarvan echter de eer: Non nobis, Domine, sed nominl t-:-> da gloriam. Als ik roemen wil, zoo zegt de priester met den H. Pau-lus, dan zal ik roemen in mijn zwakheden ondanks welke Gij mij hebt uit verkoren. Ala God van de priesters van het Orde Ver bond reeds elsehte dat zij heilig zouden zijn: „Sancti estote, quia ego sanctus sum": weent heilig, omdat Ik heilig ben, hoeveel te me;r moet dan de p-rieslter van het Nieuwe Verbond niet heilig zijn. „Wie zal den berg Gods bestij gen? De reine van handen; de zuivere van harte!" Bidt dan veel voor den priester, die zoo gehaat en geminacht wordt door de wereld, welke den eerbied voor den priester bij het volk wil uitroeien. Als ooit die eerbied is we-g. genomen, dan zal ook het volk ophouden braaf en godsdienstig te zijn. B-dt veel voor de pries ters die over u zijn aangesteld. Gods zegen is noodig over hun werk, opdat hun werk vrucht moge dragen en opdat wij niet, na anderen ge predikt te hebben, zelf verloren zouden gaan. Het zangkoor zong de Mis van A. Lottl; ter wijl liet Credo door alle geloovigen werd mee gezongen. Voor de H. Mis wend op het orgel ten ge. hoore gebracht de Marehe Triomphale van M. J. Erb, na de H. Mis het Jubiloso van P. M. Winnubst. De receptie Na de plechtige Hoogmis werd in de stem mig versierde gymnastiekzaal van de school aan de IJsselmcmdieschestraat een eenvoudige lunch geserveerd, waarbij aanzaten met den jubilaris diens familieleden, het kerkbestuur en de reeds eerder genoemde eerwaarde heeren geestelijken, de burgemeester, alsmede de vertegenwoordi gers van organisaties en corporaties, aan welke de pastoor als voorzitter, directeur, moderator of adviseur verbonden is. Daarna had in bet parochiehuis eveneens keurig versierd, eerst voor dezelfde organisaties en corporaties een officinale receptie plaats, waarna aa.n alle parochianen en belangstel lenden de gelegenheid werd gegeven, den pas toor te feliciteeren. De officieele receptie werd opgeluisterd door een gemengd koor, samengesteld uit de zange ressen der beide congregaties en de hee-ren van het parochiaal kerkelijk zangkoor, onder leiding van den heer J. van Oostrum, terwijl aan den vleugel gezeten was de organist, de heer C. Vredenbr-egt. Gezongen werd een fragment uit psalm 95, van Mendelssohn, waarvan de tenor- soli werden vertolkt door den heer Victor Elgers, alsmede „Bede", door W. P. H. Jansen, pr. door dezen getoonzet bij zijn eigen zilveren priesterjubilé. De sopraansolo werd gezongen door mej. v. d. Linden. Beide nummers vonden een uitstekende ver tolking. Na een kort begroetingswoord van den voor zitter van het feestcomité, kapelaan Goossens, Burgemeester Stulemeijer huldigde den jubi laris als den grooten „wonderdoener", die uit dé zandwoestijn in de Gorzen een kerk heeft te voorschijn getooverd, een kerk nog wel, die een juweel mag worden genoemd op het gebied van Katholieken kerkbouw. De heer H. R. Winkes, lid van het kerkbe stuur, huldigde eveneens den pastoor als kerke- bouwer en uitte den wensch dat hij tot in lengte van dagen hoofd van de Gorzenparcchte zou blijven. De heer Adr. Zoetmulder huldigde den pries ter die alles over heeft voor het schoolgaande kind en bracht de gelukwenschen over van de Sint "Willibrordusstichting. Namens den R. K. Fabnieksarbeidersbond „St. Willibrordus" sprak de voorzitter de heer Kleijs. Door het bondsorgaan is er voor ge zorgd, d'at alle afdeelingen van het feest van den adviseur, wiens deur voor de vereenigin'g altijd open staat, op de hoogte zouden zijn en de "leden hun gebed met dat der jubileerende parochie zouden vereenigen. Do heer Lansbergen bracht in hartelijke bewoordingen de gelukwenschen over van het collectantencollege. De heer G. J. Vincent, voorzitter van de R. K. Openbare Leeszaal huldigde den voor- treffelijken adviseur, aan wiens initiatief het bloeiende filiaal van cks Gorzen is te danken. Ook de R. K. Bond van stucadoorspafroons gaf bij mende van zija voorzitter blijk van de groote waardeering, welke hij voor pastoor Möller als adviseur gevoelt. De heef W. Janse dankte namens de R. K. Propagandaclub, pastoor Möller voor zijn leer zame conf-ercsbies en zijn hartelijk meeleven met het werk van het leekenapostolaat. Tevens bracht hij do gelukwenschen over van de manneneongregatie. D-e heer L. J. Stolwijk herinnerde aan de groote liefde van pastoor Möller voor de kinde ren. Aan die liefde ontsproot het werk der kindervacautiespelen, waarvan thans niet min der dan 1200 Katholieke schoolkinderen onder 65 leidsters en leiders, allen gediplomeerde on derwijzeressen en onderwijzers profibeeren Namens die kinderen uit de geheele stad, dankte hij den jubilaris en feliciteerde hem tevens namens leidsters en leiders. De heer v. d. Lugt dankte den jubilaris voor de wijze waarop deze de R. K. jongewerkgevers- vereeniging leidt, ze boetseert naar een wel doordacht model, en bracht de gelukwenschen over van het landelijk verbond der jonge werk gevers, de federatie Zuid-Holland en den kring Rotterdam. I>e secretaris van de diocesane vereeniging voor Nijverheidsonderwijs herinnerde er aan hoeveel moeite pastoor Möller zich voor den groet van dat onderwijs, in het belang van de schoolvrije jeugd getroost. Dr. R. H. M. Geerd'es dankte den jubilaris, dat hij het adviseurschap van die nog jonge afdeeling van het Wit-Gele Kruis op zich heeft willen nemen. Namens den Dekenalen Jeugdraad, eveneens een jonge instelling, sprak de heer P. A. v. d. Berg, secretaris. Hij gaf uiting aan den wensch, dat het den voorzitter van den Jeugdraad gegeven mocht zijn door dien Jeugdraad veel tot geestelijk heil der jeugd te bereiken, en bood hem namens de afdeelingen een keschenk onder couvert aan. De heer Th. Mouwens, voorzitter van den R. K. Volkshond, bracht in herinnering het vele wat de jubilaris, de groote vriend der arbeiders, aan het hoofd staand van een ar- beldersparochie, voor de arbeiders in woord en geschrift heeft gedaan. Tenslotte traden een achttal schoolkinderen, vier meisjes en vieT jongens, op het podium, om in een aardige berijmde toespraak namens de schoolkinderen aan den pastoor een radio aan te bieden. In zijn dankwoord richtte de pastoor zich allereerst tot kapelaan Goossens aan wiens buitengewoon organisatorisch talent het groot- sehe verloop van deze feestviering is te dan ken. Ik voel mij gelukkig, aldus de jubilaris in de hartelijkheid, de vriendelijkheid, de goed heid', de waardeering, die ik heb mogen onder vinden. Ik heb altijd het gevoel gehad dat ik slechts half werk verrichtte. Er is een bekend Latijnsch gezegde: non multa, red multum. 't Komt er niet op aan, dat msn veel doet, als men maar één ding goed doet. Als ik dan veel werk moest doen, kwam ik onder de obsessie, de nachtmerrie, dat het alles slechts ten halve gedlaan was. Maar mijn eerste pastoor, te Lutjebroek heeft mij geleerd: vraag nooit Iets aan je bisschop en weiger nooit iets aan je bisschop. Vir oberiiens loquetur victn- rios. Een gehoorzaam man zal van overwin ningen spreken. Door te doen wat onze overheid, wat de bisschop wil doen wij den wil van God'. En wanneer dan de menschen al zoo goed zijn, door met lof c-ver mijn gebrekkige werk t.e spreken, dan zal toch de oneindig liefderijke God ook met een weinig tevree zijn. Ik voel mij gelukkig, dat gij mijn fouten door de vin gers hebt willen zien en waardeeren wilt wat, ik met Gods genade en in Godws kracht heb mogen doen. Mcge ook O. L. Heer op dem oor deelsdag goed over mij spreken (Donderend applaus). De deelnemers aan de officieele receptie had den vervolgens allen de gelegenheid den pas toor de hand te drukken waarna in esn der zaaltje® de tallooze, waaronder vele kostbare geschenken werden bewonderd, die de gevierde jubilaris van corporaties en particulieren had ontvangen.- Ondertusscben kwam een eindelooze stroom van parochianen cn belangstellenden ook uit andere parochies, waaronder alle eerw. heeren geestelijken van de stad met den hoogesrw. heer Deken en de zeereerw. heeren pastoors aan het hoofd, en wederom vertegenwoordigers van verschillende v-sresniging-en, als het R. K. parochiaal Armbestuur, de Sint Vincentius- vereeniging, conferentie van het H. Hart, ds Bijzondere Raad, van de R. K. Raadsfractie, R. K. Vrouwenbond, Eerbied in Gods Huis, en andere, den pastoor gelukwenschen. Van de H. Hartparochie zijn wel nauwelijks anderen weggebleven dan de zieken en zij die nog niet of niet meer in staat waren te lcepen. Het was esn indrukwekkende en tegelijk ontroerende manifestatie van de liefde en aanhankelijkheid Van de Gorzenaren voor hun zorgzame Herder. Onder do reccptiegangers was ook de beer Gos- Hnga inspecteur van het lager onderwijs in onze gemeente. Plechtig danklof Om half acht werd door den jubilaris met assistentie van de zeereerw. heeren pastoors L. Pli. J. Paulussen en C. B. M. Wiemers een plechtig danklof met Te Deum gecelebreerd. Ceremoniarius was de weleerw. pater Ten- wolde, Norbertijn, zoon der parochie. In het priesterkoor hadden plaats genomen de hoog- eerw. heer Deken A. J. C. Schraag; de zeer eerw. heeren C. G. A. van Baaren, pastoor te Enkhuizen, Q. te Mey, pastoor te Roterdam. J. J. J. Noordman, hoofdaalmoezenier, en Pfar rer Tepe; en de weleerw. heeren J. A. M. Bek kers, L. A. J. M. Beuine, A. Goossens, S. M. M. Hijgeman en J. C. v. d. Meer. Op het zang koor merkten wij nog op de weleerw. heeren A. J, J. Leesberg en prof. A. M. A. Vollaerts. Nadat de organist, de heer C. Vredebregt, het feestvoorspel van A. H. Amori had ver klankt, ving het knor, onder leiding van den Verwacht wordt: zwakke tot matigen Zuide lijke tot Westelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk eenige ragen met kans op onweer, iets koeler. heer van Oostrum, het ,,0 Salutaris'' van Pasquale Pisari, het „Laetatus sum" van Or- Lando Lasso, en het „O sacrum convivium" van pastoor W. P. H. Jansen en het Magnificat van Ludovico Viadana. Na het Benedicamus beklom de jubilaris den' kansel om in bet openbaar dank te zeggen aan God en aan allen die hem, die zich noemen mag de dienaar des Heeren, om God goedheid te hebben betoond. God en de menschen zijn goed voor mij ge weest, aldus de jubilaris, en dat niet slechts vandaag, maar heel mijn leven lang, en ik weet niet waaraan ik dat te danken heb. Ik heb getracht mijn priesterlijken plicht te ver vullen, en aan die vervulling hebben fouten gekleefd. Maar de geestelijke schrijvers zeggen, dat wij ons daarover niet al te zeer hoeven te Verontrusten. Het elert ons nederig te zijn: Bonum est, Domine, quod humiliasti me het is goed, Heer, dat gij mij vernederd hebt. Laten, wij bij alle eerbetoon toch steed3 bedenken, dat de mensch slechts zooveel waard is, niet meer en niet minder, als hij waard is in de oogen van God. Alvorens de priester het altaar be treedt, heeft hij het confiteor te zeggen, zijn schuld voor God in ootmoed te bekennen. Dat confiteor zeg ik ook thans op de eerste plaats voor U. En dan mag ik U oprecht danken voor de luisterrijke ontvangst van gisteravond, en voor alles wat gij, parochianen, vrienden en familieleden voor mij hebt gedaan. Gij zijt allen goed voor mij geweest en dat te meer, daar ik er geen recht op kan laten gelden. Herinneringen komen In dit uur hij mij op, herinneringen aan mijn ouders, wier naam ik met eerbied noem en voor wie ik u een gebed verzo-ek, herinneringen aan den dag van mijn priesterwijding, temidden van mijn familie, met wie mij niet slechts de banden binden van het bloed, maar ook de nog zooveel sterker bandon des geloofs. Een der sprekers heeft vanmiddag gezegd, dat ik heb gearbeid aan de uitbreiding van het Rijk Gods. Dat is de H. Stad Jerusalem. Dat hemelsche Jerusalem, die volmaakte stad, zullen wij eens zien, maar wij hebben die vol maakte stad voor zooveel mogelijk ook reeds op deze aarde te verwezenlijken. Gezamenlijk moeten wij die H. Stad Jerusalem trachten op te bouwen op alle terrein des levens en dat doen wij door Christus in alles te doe nleven. Ik beb U in Schiedam leeren kennen met uw klare open ziel, met uw heerlijken steun aan alle groote bewegingen. Ik ben dankbaar, dat ik bier bij U heb mogen werken dankbaar om dat ik hier de H. Liduina, die groote mystieke heilige, heb leeren kennen. Ik heb van haar geleerd, dat wij om te bouwen aan de Stad Gods moeten ingaan in den dubbelen afgrond en in den dubbelen nacht. De dubbele afgrond, dat is naar het woord van den H. Franciigcns, de afgrond van ons eigen niet, zonder God zijn wij niets en als die afgrond' ons met angst vervult, dan dalen wij af in dep afgrond van het Goddelijk Wezen, van Wien ae vadeir onzer dichters schrijft: „Wie is het die zoo hoog gezeten, Zoo diep in 't grondelooze licht. Van tijd noch eeuwigheid gemeten, Noch zonder, zonder tegenwicht. Bij zich bestaat...' En dan, afdalend in den afgrond van dat oneindig Wezen, vermogen wij alles. Afdalen In den dubbelen nacht, naar het woord van den H. Joannes van 't Krui®, is de onthechting van de zinnen en van den geest, van de verbeeldig, om de liefde te vinden. Zoo bouwen wij op de Stad Cods. En dan ben ik zoo blij, dat gij als feestgeschenk mij hebt aangeboden wat de toegewijde schilder heeft voorgesteld en verder met zijn toewijding vol tooien zal: de afbeelding van de H. Stad Jeru salem, volgens het Bock der Openbaring, het huis der zaligen. Ik dank U allen, feestcommissie, kapelaans en kerkbestuur en allen, ook voor de schoone ge schenken, mij gisteren en vandaag aangeboden, dankbaar voiTral hen ik voor dit zinrijke ge schenk, da? ons voor ooger houdt, hoe wij allo tesamen moeten houwen aan de H. Stad van God. Tenslotte, tqen op onzen wijdingsdag onze Bisschop tot ons, jeugdige priesters, met zijn vaderlijk hart voor zijn jonge kinderen, het woord richtte, zeide hij: Ik hoop, dat gij deze twee dingen van mij zult aanvaarden: ,Gaat tot de menschen om te werken en...studeert theologie. Op den duur zult gij almeer beseffen, dat op den bodem van alle kwesties ligt het antwoord op deze vraag: hoe is de verhouding van den mensch tot God." Daarom, neemt ken nis van het H. Godsdienst en steunt zonder eigenwijs te zijn de moderne hulpmiddelen der zielzorg, opdat gij uw geloof moogt kennen en liefhebben en verwezenlijkt worde wat Schaep- man op zijn sterfbed zeide: Vele zijn de ge varen van ons leven, maar de liefde tot de Kerk heeft mij over alle gevaren heangeholpen". Zoo mogen wij en U in de liefde tot Jesus en in de liefde voor de Kerk tot het einde der dagen volharden. Na het Te Deum werd het Tantum Ergo gezongen van pastoor Jansen, terwijl de kerke lijke viering van het jubelfeest van pastoor Möller met het zingen van het feestlied' werd besloten. Onder de klanken van den „Kriegs- marsch der Priester" uit Athalia van Mendels sohn stroomde het kerkgebouw, dat wederom tot in de uiterste hoeken bezet was, leeg. 't Is voor pastoor Möller en voor allen die de viering van zilveren priesterfeest hebben mogen bijwonen, een onvergetelijke dag ge weest. De feestelijkheden werden door scbiterend zomerweer, bet eerste na vijf volle vegenweken, begunstigd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 1