Actie in onze Oost 1 jNDBRPAO K AtTGPSTPS 1930 RONDOM EEN PAAR CONGRESSEN De St. Bonifatiusbroederschap BEDEVAART NAAR BOEDAPEST KINDERPOSTZEGELS DE SINT EMERICUSFEESTEN De leiders voor den landraad MENSCHEN EN MEENINGEN onderschap der oud-studenten bergen op zoom. de dagen in weenen WAT LEEST GE? In Den Haag had er een congres, een ver gadering of een meeting plaats van de Katholiek-georganiseerde onderwijzers, om te hespreken de onhoudbare salarisregeling voor die ambtenaren. We zouden er eerst eens ernstig op willen wijzen, dat nog lang niet alle Katholieke onderwijzers in den Katholieken Bond zijn georganiseerd: daar staan er nog veel buiten de rijen. Die dames en heeren kijken den boel af, laten anderen ook voor hun belan gen opdraaien, doch hebben nog geen tijd en gelegenheid gehad, om te voldoen aan bel. bisschoppelijk verlangen, daadwerkelijk mee te werken aan de kerstening van de maat schappij. Die meeting had een zeer goed verloop. Daar werd natuurlijk een motie aange komen, die de gedachte van de onderwijs wereld op het gebied van salarissen samen vatte, welke motie de belangstelling verdient van allen, die den werkman zijn loon gunnen hiet alleen, maar ook. zoeken te geven. Ook de Staat heeft zich te houden aan Je eenvoudige, van natuur duidelijke regelen, die leeren, dat een ambtenaar een loon moet hebben naar werken, een loon, waarvan hij kap leven op een manier, die zijn levens omstandigheden vragen. Dat moet! Laat het nu in veel gevallen lastig z.ja, Precies de juiste lijn te trekken in de loon regeling, het is nu eenmaal geen dood rekensommetje, dit blijft toch voorop staan: dat ook een jonge man, die zich geeft aan do opvoeding der kinderen, daarbij nog tooet studeeren om verder te komen, zichzelf te bekwamen, geen honger mag lijden; niet onder zoo'n loonregeling mag leven, dat hij niet rustig kan werken in de school. Ook dit staat vast, dat het salaris van zoo'n persoon hem in de gelegenheid moet stellen, op normalen tijd een huwelijk te kunnen aangaan. En ook dit nog: dat de Staat er het aller grootste belang bij heeft, te zorgen, dat de opvoeders van de jeugd niet in de groolste moeilijkheden komen bij de vermeerdering van hun gezin. Mr. Kropman zeide, dat vooral de ouders, die hun kinderen aan de- onderwijzers toe vertrouwden ter opvoeding, er het grootte belang bij hadden te zorgen en te eischen. dat het onderwijzend personeel zich in alle ernst aan die taak kan geven; dat hetzelfde personeel in zoodanige omstandigheden leeft, dat het zichzelf op de hoogte der ontwikke ling kan brengen en houden, om don kinde ren het beste te geven, wat te verkrijgen i3. De R. K. Bond van groote gezinnen moet vanzelf achter deze meeting cn deze motie staan. Daar zijn zooveel vanzelfsprekende dingen voor Katholieken in dezen opzet, in de ge dachten, die de salarismeeting bezielt, dat we niet kunnen veronderstellen, dat de Katho- li#ke gemeenschap zich niet energiek voor ^"Vérbetcring zai uitspreken. Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent aanvaardt het beschermheerschap OPRICHTING VAN PAROCHIALE AFDEELINGEN IN HET BISDOM HAARLEM Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, Mgr. I- D. J. Aengenent, heeft op verzoek van het bestuur van de St. Bonifaciusbroederschap bij schrijven van 30 Juli 1930 het beschermheer schap van de St. Bonifatiusbroederschap wel- wiljfend aanvaard en de oprichting van Parochiale afdeelingen van de Broederschap in het Bisdom Haarlem toegestaan. mgr. FRANCISCUS LlOU Tot opvolger van Mgr. Aloysius Tch'eng, Vic. Apostolicus van Fenyang (Shansi China) is benoemd een der wereld-priesters uit het vica- riaat Zuid-Shansi, n.l. Rev. Dominus Fran. °lscus Liou, geb. 15 Augustus 1872, priester Sewijd 18 Juni 1903, thans deken van het dis rl°t Hung-tung, Zuid-Shansi. PATER GROLLENBERG O- P De Zeereerw. Pater Grollenberg O. P. die de 0r'ge week het slachtoffer werd van een auto- °hgeval te Bentveld nabij Haarlem, zal waar- pijnlijk Zaterdag a.s. de Mariastichtiug te aarlem, waar hij wordt verpleegd kunnen ver- Jaten. Van HET JUVENAAT „H. HART" broederschap hield haar vierde (derde aagsche) bijeenkomst te Bergen op Zoom. die vaa van oud-studenten overtrof weer Btelling Vor'S6 Jaren. Mede waren uit belang- vaart, prov'1''"02'2 de Hoogeerw. pater W. Go- nds8ionai.is1(nciaal der Congregatie, en de Congo- D. Verhem 6n' bater Am. de Leest en pater Zondagniorg- «neeaschappeij.r,. naderden de oud-studenten ge- Hoogmis werd^ ter Ta£eI' een Plechtige pater A. Witjes °Bgedragei1 d°nr den rector, Pater Arn. de Lp1101 assi3tenti®. Hierna hield over de rechtsprak een Interessante causerie In de algemeens «chap werd besloten sadenns der Brocder" districts. (gewesteHjkekv h°Uden T huizen der Congreeaïï» bijeenkomsten in de zullen er on SK deze bijeenkomsten studenten en jL A Uu den band der oud- sche groote remLT'n®minS aan de jaarlijk- derschap zoo g0(v, bevoi-deren en de Bro© doen beantwoorden aan haar doel te van de Congregatie 'der°Prt»i?S T3n ket Werk Hart en het verleenen van rS. 6rS Van ket H' denten". 8teun aan oud'stu- Herkozen werden de bestuurders G V R Kevenaer voorzitter en F. Moussault. Ter algemeene vergadering werd een toe- BPraak gehouden door den Hoogeerw. pater Provinciaal die met een plechtig Lof met as- •iatentie de bijeenkomst 'besloot. Dankbaarheid voor wat eens aan de kinderen werd gedaan Zeker geen der bedevaartgangers naar het jubeltij van den heiligen Hongaarschen koningszoon, zal er spijt van hebben, oat de leiding een oponthoud van enkele dagen had mogelijk gemaakt, in Oostenrijk's hoofdstad, waar de reis, zooals mgr. Diepen uitdrukkelijk aan Weenen's aartsbisschop verzekerde, op zettelijk werd onderbroken om den Ka.-dinaal te huldigen en om de banden, die Katholiek Nederland met Oostenrijk verbinden, nog nauwer toe te balen. Van het eerste oogenblik der aankomst, toen de grijze prins der Krk, aan het statlm zelf, met vriendelijken glimlach de gasten hartelijk welkom heette, tot de ure, waarop Je oude keizerstad werd verlaten, om in heel korten tijd het eigenlijk doel der reis te bereiken, hebben allen genoten, niet enkel van het schoons dat stad en land bieden, maar meer nog van de echt-katholieke liefde, waarmede zij werden omgeven. Op den eersten morgen van het verblijf mochten zij, in Weenen's grootsche kathedraal het pontificaal Misoffer bijwonen, dat de Hol- landsche bisschop aan God opdroeg. Welwillend als steeds, had Weenen'? kar dinaal zijn kathedraal afgestaan en den Bis schop der stad van de Zoete Lieve Vrouwe, het voorrecht gelaten, daar op het hoogtij dier Lieve Vrouwe, de H.H. Geheimen te vieren. Dan kwam het ontroerend oogenblik, waar op de Kardinaal geheel de Hollandsche bede vaart wilde begroeten. In de schitterende zaal van de weldscbe bisschopswoning, sprak Mgr. Diepen uit aller naam, den Weenschen opper herder toe. Voor de Hollanders zoo verzekerde de Bossche Bisschop, was het een behoefte ge- woest, hier in Weenen, de reis te onderbreken, om den Kardinaal, die zoo groote sympathie bezit bij de katholieken van Nederland te hul digen en te danken. Z.Em. echter wilde daarvan niets Jiooren. Niet Holland, maar Oostenrijk is verpacht te danken en gaarne maakte Z.Em. zich tot tolk der dankbaarheid van katholiek Oostenrijk, dat z:ch nog heel levendig herinnert al het goede, naar lichaam en vooral naar de ziel, dat de arme Oostenrljksche kinderen eens in Hol land genoten. Diepe ontroering trilde in Je for- sche, krachtige stem van Kardinaal Plffl, toen hij herinnerde aan zijn onderhoud met Paus Benedlctus XV z.g. waarvan we reeds in een telegram gewag maakten. De H. Vader toch, gaf den aartsbisschop den raad, de kinderen niet naar het buitenland te zenden, opdat zij niet in een omgeving zouden komen, waarin zij naar de ziel schade zouden lijden. Daarop kon Z.Em. met een gerust geweten antwoorden: Naar Holland H. Vader kan ik de kinderen gerust zenden; daar zijn ze geborgen naar lichaam en ziel! Nadat het applaus dat den dank der Hol. landers vertolkte, bedaard was, ging Z.Em. ge- heel de pelgrimsgroep rond, gaf een ieder de hand en had voor elk een paar vrienuelijke woorden. Na den middag om 5 uur werd in de aloude kerk van Maria Hiegen liet pontificale Lof door Mgr. Diepen gecelebreerd. Zondagsmorgens, na de H. Mis werd een be zoek gebracht aan het voormalig keizerlijk slot Schönbrunn, waar de voornaamste beziens waardigheden werden bezichtigd. Na den middag was ieder vrij te gaan waar heen hij wenschte; enkelen hebben die uren be steed, om per auto een tochtje te maken door het schitterende Wiener Wald, waarvan zij zeker de meest aangename herinneringen mee huiswaarts zullen nemen. Een groot diner vereenigde 'a avonds om half 7 geheel het reisgezelschap in do groote zaal van het hotel Metropole, waarbij een echt prettige stemming heerschte. ENTHOUSIASTE ONTVANGST DER PELGRIMS AAN DE GRENS De dankbaarheid van het Hongaarsche volk Om 14.20 uur vertrokken Maandag de Neder- iandsche pelgrims uit Weenen. De intocht van Mgr. Diepen en de Hollanders in Hongarije werd tot een waren triomftocht. Aan het grensstation Hegyeskaiom stonden ter ontvangst gereed een geestelijke, vertegenwoor diger van hot Comité, en een heele schare kinderen, in hun schilderachtig nationaal lostuum, gewapend met vaantjes en een vracht bouquetten. De geestelijke hield een geestdriftige wel- komstrede. De hartelijke toon vaiymen spreker trof alle pelgrims. Mgr. Diepen antwoordde met een hartelijk dankwoord voor de ontvangst. Mgr. besloot met een door de pelgrims gretig cn geestdriftig overgenomen Eljen, Eljen. De Hongaarsche kinderen hieven daarna hun volkslied aan, waarop de Hollanders op niet onverdienstelijke wijze het „Wilhelmus" ten beste gaven. Daarop drongen de kinderen stormachtig op Mgr. Diepen aan, die als het ware handen tekort kwam om de talrijke bouquetten in ontvangst te nemen. Mgr. werd bedolven onder de blo men, die hij met een gracieus gebaar aan de dames overreikte. Daarop kwamen de jongens vooruitgeschoten om hun vaantjes aan de pelgrims uit te Jeelen. Mgr. schonk den geestelijken leider ©en som geld voor de kinderen. Dat was het teeken voor de pelgrims, om al het kleine geld, dat rij ter beschikking hadden, alsmede alle moge lijke versnaperingen, onder de kinderen te ver- deelen. Het werd een echt gegrabbel. Mgr. Diepen plaatste zich daarop tusschen de kinderen en zag vele lenzen op zich gericht. Het was een allerliefst, ontroerend tafereel den grijzen bisschop te zien staan tusschen die bloeiende, zoo schilderachtig gekleede kinder schaar, wier voorhoofdjes hij met het kruis- teeken teekende. De fijne attentie der dankbare Hongaren maakte op al de pelgrims een diepen indruk. Aan het gewuif der vertrekkenden met vaantjes en bouquetteu en het Elj'en-gejuich kwam schier geen einde. Op het volgend station werd Mgr. begroet namens het Congregationsverband, alsmede door vele kinderen, die in Holland waren ge weest en die den bloemenschat alweer vermeer derden. De pelgrims wuifden hun dank toe met de talrijke vaantjes in de Hongaarsche kleuren, die overal vroolijk uit de coupées wapperden. INTOCHT IN BOEDAPEST .Weerzien van pleegouders en kinderen De ontvangst, die ons, Hollanders t© Boedapest te beurt valt, is eenvoudig een openbaring en een diep-treffend bewijs voor de dankbaarheid van het Hongaarsche volk. Kardinaal Piffl verklaarde op den feest avond in Weenen, dat de Oostenrijkers althans zeker een talent bezitten, n.l. van dankbaar te zijn, van te kunnen danken, telkens en telkens opnieuw. Dit mag voorzeker in dezelfde mate van de Hongaren worden getuigd. In Boedapest werden we aan het rijk ver sierde station met schetterende muziek ont vangen. Aan den trein verwelkomde Mgr. Knebel Mgr. Diepen met een allerhartelijkste rede. Overal, waar men van liefde zal spreken, aldus Mgr. Knebel, zal men ook den naam noemen van Mgr. Diepen. Ook hier wet den door lieve kinderen weder om bloemen aangeboden. De padvinders vorm den rondom Mgr. een beschermende en baan brekende eerewacht door de dichte volks menigte en bij den uitgang van het station speelde de muziek het Hongaarsche volkslied. Vele oud-pleegkinderen van Holland waren aanwezig en uitten hun hartelijke vreugde met 't Hollandsch: „Welkom Welkom Diep treffend was het weerzien van pleeg ouders en pleegkinderen. De Nederlandsche pelgrims vergeten de reis door Hongarije en den intocht in Boedapest nooit. Indrukwekkende apotheose EEN GLORIEVOLLE PROCESSIE OP DEN DON AU Teruggekeerd van de grootsche plechtigheid die het hoogtepunt vormde van het jubilé van Sint Emericus, de scheepsprocessie op den Do- rau, zien wij nog steeds het indrukwekkende schouwspel voor ons. De gedachte hieraan wil ons niet loslaten. Het was een schouwspel van onbegrijpelijke glorie en majesteit. Noem het ©en droom, een Oostersche feeërie, een prachtige staal van regie-kunst, vooral op lichteffecten berekend en waarbij heel een wereldstad de requisieten levert. Het was echter meer, veel meer, want de diepere zin van dit phantastisch schouw spel ligt in de overgave van heel een volks gemeenschap aan de liefde van den verborgen God, den Christus Eucharisticus, die zijn triom fantelijke rondvaart deed over de rivier, den Douau, waardoor Boedapest mede den eeretitel draagt van „schoonste van Europa's steden". Meer dan twee uren duurde deze glorieuze tocht van den Liefdekoning over den breeden vloed, aan welks oevers de heerlijkste gave van Gods stoffelijke orde, het licht, door 's men- schen vernuft aan de krachten der natuur ont rukt, een spel van hulde speelde, terwijl uit het hart van geheel een volk, door honderd duizenden langs beide oevers vertegenwoor digd, lofzangen opstegen als een geestelijke vlam, die, hoog boven den Johannesberg uit, oplaaide naar den fonkelenden hemel daarbo ven, den Heer van alles ter eere! Op den vurigen zonnedag volgde een serene avond, zoel en zonder eenigem wind. Toen de dagvorstinne zich in stralend licht terug trok achter de heuvelkringen van Boeda, openden zich de poorten der basiliek, waaruit ten majestueuze stoet van liturgisch rood en purper en veel wit, waarin Christus Koning werd meegedragen, naar den Donau-oever af daalde. Het Allerheiligste werd geëscorteerd door Hongarjje's mannelijke jeugd, vertegenwoor digd door haai sportieve organisaties. Intusschen hadden zich langs de kaden ook fie andere vereenigingen met vaandels en ba nieren en tal van muziekkorpsen opgesteld. Op het eerste plan, het dichtst bij de rivier, stond de vrouwelijke jeugd geschaard, die den nacht met flambouwen verlichtte. Toen het Allerheiligste, door den kardinaal- legaat gedragen, aan boord kwam, dreunden uit d© vuurmonden van een drietal oorlogsbo dems saluutschoten en de heuvels van Boeda vingen dit geluid op en weerkaatsten het tegen de oevérs, waar de menigte stond. Daarna nam de zegetocht een aanvang. Het eerste schip, dat de processie opende, droeg op de voorplecht een groot lichtend kar- dinaalskruis; het tweede droeg de kroon van Sint Stephanus in vlammend licht. Hierna volgde het pronkschip, waarop zich Ons Heer bevond, omgeven door een hof houding. Aan den voorsteven vertoonde dit schip een vurigen montrans. Wij telden dertien schepen, voor het meeren- deel geheel afgelijnd met electrische lampen. Zoo zette de statige stoet koers van de Ket tingbrug stroomopwaarts naar het Margaretha. eiland, waar men rondom heen voer. Daarna keerde de stoet terug tot beneden de Frans Jozefsbrug, om zich daarna weer naar zijn uitgangspunt te begeven. Inmiddels was de nacht gedaald en bij den terugkeer uit de richting van het Margaretha- eiland, dat reeds min of meer buiten de stad ligt, stond de hemel donkerblauw boven Boedapest als een nachtkoningiu, neerliggend in haar schitterend gewaad van blinkend edel gesteente of liever als de Bruid van het Hoog- lied, wq^htend op haar goddelijken Bruidegom In een kleed van louter diamanten. Tegelijkertijd stemden de zangkoren aap' beide oevers de kerkelijke hymnen aan. Dit alles vormde een schitterend geheel, vol stich ting en onvergetelijk schoon. Voor den primaat van Hongarije, kardinaal Seredi, die de ziel was van deze grootsche on derneming, .is het welslagen van deze plech tigheid een welverdiende belooning. Een schitterend vuurwerk op den Sint Gerardsberg besloot dezen onvergetelijken avond. DE PROCESSIE NAAR HET STEPHANUS- GEDENKTEEKEN Gisteren is do groote processie tot viering van het Hongaaysche nationale St. Stepha- nus-feost uitgetrokken. De kardinalen en bisschoppen gingen te voet of in een auto in den stoet, welke zich naar het gedenkteeken van den grooten ko ning van Hongarije bewoog, mede. Het was verrukkelijk weer en de deelne ming aan de processie was zoo groot, dat de kop van den stoet eerst om één uur bij het gedenkteeken aankwam en niet om half elf, zooals het program vermeldde. Na de processie bood de minister van eer© dienst, graaf Kuno Klebelsberg, in den Cercle cathoüque den Pauselijken legaat kardinaal Sincero een dejeuner aan, waaraan zes kar dinalen en vele bisschoppen, onder wie mgr. Diepen, aanzaten. Om half twee werd in de koepelzaal van het parlement een gedenktafel onthuld, waar op iu marmer enkele zinnen uit de verma ningen van den II. Stephanus aan zijn zoon, den H. Emericus, gebeiteld staan. EEN SERIE IN KOPERDRUK Bij de nieuwe postzegels, welke in December a.s. ten bate van het verwaarloosde kind zul len worden uitgegeven, wordt een serie toege voegd, uitgevoerd in koperdruk. Deze fraaie ze gel zal hooger in prijs zijn dan de overige post zegels, maar ongetwijfeld om de bijzondere kunstwaarde vooral onder verzamelaars wel zeer gewild zijn. De ontwerpen brengen op zeer te loven wijze de bescherming van het kind in een mooie voorstelling tot uiting. G. C. A. COPPENS f Een pionier op het gebied van het advertentiewezen Men schrijft ons: Met den heer G. C. A. Coppens, wiens stoffe lijk overschot dezer dagen te Zeist ter aarde werd besteld, is iemand heengegaan, die in de kringen van het advertentiewezen een zeer be kende persoonlijkheid was. Het bekende Cop pens' Advies Bureau werd door hem gesticht, echter onder den naam van Coppens' Adverten tiebureau. Twintig jaren geleden was bet de nu overledene, die den eersten stoot gaf voor de wetenschappelijke reclame, welke sindsdien in ons land zulk een hooge vlucht heeft ge nomen. Wijlen de beer G. C. A. Coppens b© hoorde tot de oprichters van de Vereeniging van Erkende Advertentlebureaux en van het orgaan dier corporatie, „Het Advertentiebu reau". Hij was eenige jaren voorzitter van ge noemde vereeniging en maakte ook deel uit van de commissie van advies van „De Neder landsche Dagbladpers". In vakkringen werd de heer G. C. A. Coppens algemeen beschouwd als een der pioniers op het terrein van het adver tentiewezen in Nederland. PATER Y. SPAUWEN S.J, Bij" zqn zilveren priesterfeest Op 27 Augustus a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de Zeereerw. pater V. Spauwen S.J. in de kapel der Duitsclie paters Jesuieten te Val kenburg de II. Priesterwijding ontving. De plaatsen waar pater Spauwen werkzaam was, zooals o.a. Rotterdam, Groningen en Maas tricht, bewaren nog levendig de herinnering aan zijn prachtig organisatorisch en propa gandistisch talent. Van de grootsch opgezette St. Petrus Cani- sius-herdenking te Rotterdam was hij de orga nisator en eens heeft de Katholieke partij hij de Gemeenteraadsverkiezing te Maastricht 9 zetels gewonnen dank zij de onder zijn leiding gevoerde propaganda. Bekend is voorts zijn ijveren voor de verbreiding van het Eucharis tisch Triduum. Het zilveren priesterfeest van pater Spau wen zal niet officieel worden gevierd. Pater Spauwen verblijft op den dag van zijn priester- jubilé in het Retraitenhuls te Spaubeek. HET R. K. CENTRAAL BUREAU VOOR ONDERWIJS EN OPVOEDING Een jaarboek bij het tweede lustrum Het steeds zware, lijvige jaarboek van bet Onderwijs, en de Opvoeding der R.K. Jeugd in Nederland, Nederlandsch-Indië, Suriname en Curasao, prompt op den verjaardag van he „Bureau", 28 Juli, verschenen, is gestoken in 'n witten, blijden omslag, omdat ermede tevens wordt ingeluid het tweede lustrum. Treffend is het wel, dat het portret van Mgr. van de Wetering, in rouwrand, de eerste pagina van dit werk moet verluchten, het portret van Hem, Wiens woorden, uitgesproken, tien jaar terug, bij de opening van liet Bureau voor On derwijs en Opvoeding, nog zoo sonoor naklin ken, en terecht een zoo waardige plaats vin den, waar zij aangehaald en herdrukt worden in het voorwoord van dr. Th. Verhoeven. Op het Aartsbisschoppelijk woord: „Nu echter is het ons aller plicht, het katholiek onderwijs groot te maken", borduurt de directeur vau het bureau zijn kernachtige inle.ding. niet zoó dat de schijn wordt aangenomen, hoe ons ka tholiek onderwijs reeds groot gemaakt is, niet zoo, dat het aangenaam rusten is en zorgeloos jubileeren, na een volbrachte taak en gedanen plicht, maar zoo, dat in oprechte bescheiden heid op de vraag of ons huidig onderwijs in zijn zoowel profane als godsdienstige elemen ten groot mag heeten, geantwoord wordt, dat alleen God dat weet, die in het verborgen ziet, die harten en nieren doorgrondt, en van de kinderen, die onderwijs behoeven, èn van de genen die op eenigerlei wijze dat onderwijs en de opvoeding onder hun zorgen gesteld zagen. Ook de cijfers, in dit voorwoord gereleveer.l, waaruit blijkt, hoe ons onderwijs in hét laatste decennium vooruit Is gegaan en waaru t ge noegzaam redenen tot voldoening naar vo ren springen, geven den geleerden schrijver geen aanleiding om op de lauweren ts gaan rusten, zoolang nog één kind dreigt verdwaald te raken, vooral na het bezoeken van de ka tholieke lagere school, op „de paden der neu. traliteit". Het boek wordt gevuld door de bekende ver slagen waarbij dr. Cassianus Hentzen Ü.F.M. de financieele gelijkstelling tijdens bet inter mezzo-kabinet 19261929 zeer uitvoeilg be schrijft, de statistieken, de kerkelijke voor schriften inzake het R. K. Onderwijs en het R.K. Jeugdwerk, en de instellingen voor onder wijs en opvoeding over heel het uitgestrekte gebied, dat het Bureau bestrijkt. BEDEVAART VAN PRIESTER-STUDENTEN NAAR HEILO Dinsdag werd de tiende bedevaart van Priesterstudenten naar O. L. Vrouw Ter Nood te Heilóo gehouden. Ongeveer 400 priesterstu denten uit het land, vooral uit het bisdom Haarlem, namen er aan deel. Om half 11 werd door den geestelijken lei der pater L. v. d. IJssel M.S.F. uit Kaatsheu vel, een plechtige Hoogmis opgedragen met assistentie. Gezóngen werd de Gregoriaansche Mariamis. Pater van den IJssel hield na het Evangelie een feestpredikatie over Maria. Om half 3 begon het plechtig Lof, waar onder processie met het Allerheiligste door den tuin werd gehouden. Bij het rustaltaar werd door de Weleerw. pater C. v. d. Peet S.C.J. uit Bergen op Zoom een predikatie gehouden naar aanleiding van de tekstwoorden: Mihl Vivere Christus est. Om half 5 waren de plechtigheden geëindigd. REGELEN IN ZAKE DE RIJKSBEURZEN. De Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen heeft bepaald, dat in artikel 12 van de „Regelen in zake de Rijksbeurzen", vastgesteld bij beschikking van zijn toenmali- gen ambtsvoorganger d.d. 6 Augustus 1924, ge wijzigd en aangevuld bij beschikking van zijn ambtsvoorganger van 3 November 1926, de woorden „of kwijtschelding" vervallen. VERSTERKING VAN DEN VOLKSKRACHT MET HET OOG OP DE GEVOLGEN VAN DEN WERELDOORLOG OOK LAST VAN WAPENGEWELD Verklaringen van ir. Soekarno BANDOENG, 19 Augustus. (ANETA). Heden zette de Landraad te Bandoeng de behandeling van de P. N. I.-zaak voort. De voorzitter vraagt of de P. N. I. non- cooperatie in haar program voert. Bekl. Ir. Soekarno wil dit woord liever niet gebruiken, zijn systeem is meer gebaseerd op vertrouwen in eigen kracht, conform selfhelp of auto-activiteit, door de oprichting van scho len en coöperatieve vereenigingen, nationale banken enz. Dit is een van de middelen tot verwerving der vrijheid. Dit systeem van auto activiteit houdt evenwel o.a. in geen Bitting nemen in publiekrechtelijke lichamen, dewijl deze niet den volkswil tot uitdrukking brengen. De voorzitter vraagt hoe men concessies van de overheid denkt te verkrijgen indien men niet met de regeering samenwerkt. Bekl. Ir. Soekarno verklaart dat men dit denkt te bereiken door machtsvorming buiten de publiekrechtelijke lichamen ter grondige be werking van de publieke opinie waardoor de regeering ten leste zou gedwongen zijn conces sies te verleenen. Beklaagde noemde dit con form hetgeen de heer Ratu Langie heeft ge zegd de methode van moreel geweld. Beklaagde erkent dat de P. N. I. een revo- lutlonnaire partij is doch verstaat onder rev© lutionnair geenszins een bedreiging met geweld doch de omvorming van het maatschappelijk organisme en bevordering van den groei daar van in versneld tempo. Hij adstrueei-t deze op vatting aan uitspraken van Marx, Bluntschli, en Kautsky. Beklaagde ontkent niet de moge lijkheid van geweldpleging tengevolge van re volutie. Revolutie op zichzelve kan reeds ge weld beteekenen. Nochtans is de P. N. I. tegen alle geweld. De voorzitter vraagt beklaagde een politieke revolutie in de wereldgeschiedenis aan te wij zen welke zonder geweld of bloedvergieten vol trokken is. Beklaagde wijst op de dusgenoemde „glorious revolution" van 1688 in Engeland, waarbij het Engeische volk zonder bloedvergieten zijn eer ste parlement kreeg. De P. N. I. verstaat on der revolutie niet een politieke revolutie doch een revolutie in algemeenen zin. Deze opvat ting werd herhaaldelijk verkondigd in cursus vergaderingen. Wel werd in de cursussen tot opleiding van leiders der P. N. I. onderwijs gegeven in de geschiedenis der voornaamste revoluties. Manadi behandelde de Fransche re volutie beklaagde, Ir. Soekarno, de bolschewis- tische revolutie en den Amerikaanschen vrij heidsoorlog. Beklaagde Gatot behandelde laatst genoemde revoluties ook in de gewone werk vergaderingen. De Fransche revolutie werd be handeld omdat de-ze het begin van de democra tische aera beteekende, de bolschewistische als inleiding tot de colleges over bolschewisme en communisme. Deze colleges waren noodig ten einde den leiders algemeene oriëntatie te schenken. Beklaagde wijst er echter nadrukke lijk op dat daarbij immer zeer scherp de aan dacht werd gevestigd op vermijding van geweld. De leiders-cursussen werden bezocht door in- tellectueelen, wien duidelijk werd gemaakt, dat zij uit de Fransche en andere revoluties slechts leering hadden te trekken. De voorzitter houdt beklaagde Ir. Soekarno een schrift voor van een oud-leerling dier lei derscursussen welk cahier uitsluitend gevuld is met details van do Fransche en Amerikaan- sche revoluties. Beklaagde merkt op dat dit is toe te schrij ven aan de uitgebreidheid van bedoelde cursus sen. Dit door de politie in beslag genomen cahier bevat slechts een onderdeel van dep ge- heelen cursus omtrent democratie welke juist gaande was toen de huiszoekingen plaats had den. Manadi, die bedoelden cursus over demo cratie gaf, was nog niet verder dan het histo risch gedeelte. De voorzitter houdt beklaagde een tweede cahier voor, dat evenzeer vol staat ovei revo-* lutie. Was beklaagde niet hang dat de leerlin gen op die manier „poesing kepala" (duizelig) zouden worden Beklaagde Ir. Soekarno: „Neen, want ik maakte voldoendo duidelijk tegen de politiek van geweld en tegen „Putscbe" te zijn. De voorzitter vraagt, of beklaagde, toen hij gearresteerd werd, of voordien, geruchten ver nam betreffende lelletjes, die in 1930 zouden uitbreken Beklaagde herinnert zich, dat de wedana van Lembang hem over een komenden oorlog in 1930 heeft gesproken en hem heeft gevraagd of de P. N. I. eventueel daartegen wilde waken. Beklaagde heeft daarop in een cursus-vergade ring uitdrukkelijk gewaarschuwd tegen uitla tingen over een gewelddadige actie en met royeering van hen, die zulks toch deden, ge dreigd. Tevoren had beklaagde den wedana echter verzocht te letten op uitlatingen van de dessa-politie, die provoceerend zouden kunnen werken. Kort daarop ontving beklaagde b© licht, dat een agent-provocateur te Bandoeng bezig was de F. N. I. afbreuk te doen door de '.eden aan te zetten hun lidmaatschap op te zeggen, omdat de P. N. I. in 1930 zou worden uiteen geslagen. Beklaagde heeft zelf het tijd stip 1930 alleen genoemd in zijn waarschuwing de geruchten omtrent relletjes niet te gelooven. Beklaagde heeft ook wel eens gesproken over een komenden paeit'ic-oorlog, die volgens Bern hardt, Bijwater en anderen, ook dr. Ratu Lan gie, in den Volksraad, onafwendbaar is. Bekl. heeft daarbij evenwel nimmer een tijdstip g© noemd. Hij hoeft omtrent dien oorlog gespro ken, niet om onrust te wekken, doch om het volk te stimuleeren een krachtige natie te vor men. Beklaagde is overtuigd, dat een dergelijke oorlog onvermijdelijke gevolgen voor Ned.-Indië zal hebben, allereerst op economisch gebied groote nadeelen zal brengen. Beklaagde per soonlijk acht daarenboven de mogelijkheid niet uitgesloten dat Ned.-Indië ook last van wapen geweld zal ondervinden, doch hierover heeft hij nooit gesproken. Na een pauze van een kwartier zet de voor zitter het verkool van beklaagde, Ir. Soekarno, voort. Beklaagae's meening omtrent den Paci- fic-oorlog, gebaseerd op vorengenoemde auteurs was dat hij vermoedelijk in deze eeuw zou uit breken. Beklaagde heeft zich nooit voorgesteld hoe de houding van de P. N. I. zou zijn wan neer die oorlog uitbrak, noch welke gevolgen hij zou hebber, voor het Nederlandsch gezag. Beklaagde was er van overtuigd, dat in ver hand met dezen mogelijken oorlog de volks kracht moest worden versterkt met het oog op de gevolgen van den jongsten wereldoorlog. Hierbij bedoelde hij uitsluitend de gevolgen op economisch gebied. De vraag, welke houding de P. N. I. zou aannemen iu geval van gewa pende interventie van vreemde mogendheden in Ned.-Indië, was in den boezem der P. N. I. Dat heeft invloed op den mensch, op icdc- ren mensch. Niemand ontkomt aan den invloed van hetgeen hij voortdurend leest. Dat werd altijd door ons Katholieken verdedigd; daarop werden ook door de Katholieke, verantwoor delijke leiders de voorschriften gebaseerd, die den Katholiek verbieden zoo maar rijp en groen te lezen. Wie dat doet, vermoord zich zelf; niemand mag zich roekeloos eraan bloot stellen, om datgene wat hij bezit, en ivat voor hem plicht is te bewaren, aan het ver lies bloot te stellen. Zoo'n gedrag is zoo eenvoudig, zoo klaar, zoo natuurlijk, dal het tegenovergestelde te beweren ons totaal onbegrijpelijk voorkomt. Natuurlijk wordt dat legen Katholieken uitgespeeld. Natuurlijk worden daarom Katholieken gescholden voor dompers en dergelijke liefe lijkheden meer. Doch we hebben nog al eens den troost, te zien en te hooren, dat die mcnschen met hun dompers-verwijten hetzelfde doen als wij. 't Is meer dan bekend, hoe exelusief de meeste niet-katholieken zijn in het lezen \an al wat van katholieken kant komt. Ook zij dringen aan op het lezen van hun eigen pers. Anders, dreigen ze, wordt ge onweten schappelijk! Zoodat ze dus ook toegeven, dat de pers invloed heeft. Wat wordt aan den rooden kant niet ge scholden op de burgerlijke pers! Wat wordt er niet aangedrongen op het lezen van de socialistische pers, om zoodoende een socia- listischen kijk te krijgen op het politiek. We lezen zelfs, dat het voortdurend volgen van een ook-rood blad den gezichtskring verengt en allengs de aandacht van den lijder uitsluitend samen trekt op de zonden en tekortkomingen van de eigen partij. Zeer goed, zeer goed! Dat doet die pers ook wat de katholieken betreft: verengt den gezichtskring en heeft alleen oog voor de fouten van katholieken. Zeker bestaan die. Maar wij mecnen, dat er behalve fouten toch ook nog wel wat anders is. nog niet behandeld, omdat de mogelijkheid van ten dergelijk wapengeweld alleen bij beklaag de was opgekomen. Beklaagde verklaart nog in het dagblad „Banteng Priangan" evenzeer als in cursussen de geruchten omtrent de relletjes te hebben tegengesproken en te hebben gewaar schuwd tegen het optreden van agents-prov© tateur. Toen beklaagde werd gearresteerd b© droeg het ledental der P. N. I., inclusief de can- didaat-leden, circa 10.000, waarvan circa 6000 in Priangan. De leden en bestuursleden, inclu sief de kampong-commissarissen en ressort- commissarissen, moesten een belofte afleggen. Dit diende om hen van den ernst der zaak te doordringen. Beklaagde was van de oprichting der P. N. I. voorzitter, inr. Iskaq secretaris van het hoofdbestuur. Naast de bestuursfuncties was aan de hoofdbestuursleden elk een speciale taak opgedragen. Zoo was beklaagde zelf be- 'ast met de leiding der leiderscursussen, mr. Soejoedi Sartouo met het studiefonds, mr. Joe- soet met het partijfonds, dr. Samsi met de economische aangelegenheden. Beklaagde zelt spande zich voor de propaganda in. De P. N. I, telde zeven gevestigde en vijf candidaat-afdee- lingen. De afdeelingen waren onderverdeeld in ressorten en deze weer in kampongs. De cur sus-vergaderingen wérden gehouden onder lei ding van personen door het afdeelingsbeetuur aangewezen. De leiderscursus werd uitsluitend te Bandoeng gehouden door Manadi, ,mr. Iskaq cn beklaagde persoonlijk.. De verantwoordelijk heid voor eventueele overtredingen der wet, in' de cursus-vergaderingen begaan, werd gedragen allereerst door beklaagde zelf en in laatste in stantie door het hoofdbestuur. Het verhoor loopt verder over de inwendige organisatie, o.a. de verhouding tusschen hoofd bestuur en afteelingsbestuur enz. Propagandis ten werden aangesteld door het hoofdbestuur op voordracht van een afdeelingsbestuur. De zitting wordt daarna verdaagd. DE HAAGSCHE CHAUFFEURSSTAKING De conferentie met den Rijksbemiddelaar De chauffeurs-organisaties hebben haar hou ding in het conflict bij de A.T.A.M. nog steeds niet bepaald. De stakers hebben intusschen besloten de staking voort te zetten, ook indien geen financieele steun door de organisaties mocht worden verleend. Omtrent de conferentie met den rijksbemid delaar Dinsdagmiddag vernemen wij nog, dat de rijksbemiddelaar eerst met de werkgevers en daarna met. de werknemers heeft gesproken. Toen evenwel de rijksbemiddelaar beide par tijen in conferentie bijeen wilde brengen wei gerde de A.T.A.M. directie aan een tafel te gaan zitten met stakende chauffeurs. De .rijksbemiddelaar, ir. van IJsselsteyn heeft daarna opgemerkt, dat de wet geen sa menwerking met organisaties doch alleen met stakers en met patroons kent en dat, wanneer de stakers meenen inlichtingen te kunnen verstrekken, er geen bezwaar is hen te hoo ren. Hij heeft daarna de conferentie gesloten. Stakende chauffeurs uiteengedreven In de Waldorpstraat werden gistermorgen da stakende taxi-chauffeurs der A.T.A.M. met den gummistok uiteengedreven, nadat door hen met steenen was gegooid naar werkwilligen en de begeleidende politie. Niemand liep ver wondingen op. 1 SEPTEMBER BEURSVACANTIEDAG- Het bestuur der Vereeniging voor den Effec tenhandel bericht, onder verwijzing naar de mededeeling in de prijscourant d.d. 9 Mei 193% dat, in verband met het feit dat de viering van den verjaardag van H. M. de Koningin op .1 September zal geschieden, de le Septemtolg als Beursvacantiedag is vastgesteld, zoodat dien dag de Prijscourant niet zal worden uit gegeven, op de kantoren niet zal worden ont vangen noch geleverd en de lokalen derer- eemiging gesloten zullen blijven, alles behou dens bijzondere omstandigheden ter beoordee ling van het bestuur. KINDERVERLAMMING. In de buurtschap Hilden, gem. Wehl, is eea geval vati kinderverlamming geconstateerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5