I m IN HET CONGO-PAVILJOEN TE ANTWERPEN j£ De katholieke missie-afdeeling De Antwerpsche wereld tentoonstelling Vkr.TDAG 22 AUGUSTUS 153# III! De glorie van Belgie's kolonisatie li;';,; w KARDINAAL VAN ROSSUM OP REIS ST. AUGUSTINUS-VIERING TE ANTWERPEN OPGRAVINGEN IN SIBERIE. TOERISME IN ZWEDEN CONGRES OVER DECORATIEVE KUNSTEN TE ANTWERPEN DE KRONING VAN KONING CARO^ UITGESTELD. „Pater, gaat u mee naar Antwerpen? Van avond thuis!" Een oogenblik daarna, gekleed en met verlof van de overheid op zak, liet de portier me uit, en wipte ik met een zwier alsof ik het meer had gedaan, den auto van mijn vriend Pas toor in, en tuften we naar het middel- en aan- trekkingspunt van „Midden-Nederland", naar de Sinjorenstad Antwerpen. *n Halven dag om heel de tentoonstelling te zien! Dat is te weinig. Stel je voor: heel het terrein der expositie beslaat zoowat 50 H.A. Wat doen? Eventjes in een Liliputspoorweg- coupeetje voor 5 francs van mijnheer Pastoor het heele expositieveld rondgereisd en een al- gemeenen Indruk van den opzet en omvang en architectuur der tentoonstelling opgedaan, en dan een keuze doen van een of andere meer aantrekkelijke of meer bezienswaardige bij zonderheid. Nederland, Engeland en via den Belgischen grootwinkel naar Congo, den Belgischen Con go, waren de afdeelingen die we ons voorstel den in de vier uren, die we ter beschikking hadden, te bezoeken, onder voorbehoud dat we in den avond nog eens extra zouden gaan ge nieten van de feeërieke verlichting van die 't ▼orig jaar nog niet bestaande en het volgend jaar weer verdwenen kunststad. Ook na zelfs bleek ons plan nog veel te veel omvattend, omogelijk om goed uitgevoerd te worden: er is te veel, 't is overstelpend: je wordt er moe van het kijken en bewonderen en vergeet alles net zoo gauw als wat je juist in je spiegel van je zelf gezien hebt of in je lijfkrant gelezen! Engeland is wel de machtige keizerin, de arisrtrocatische beheerscheres der landen en zeeën, in haar grootsch opgezet paleis, waarin je bij al die manifestaties van het machtige koloniale rijk heelemaal niet merkt, dat 't in Zuid-Afrika hommeles en in Engelsch-Indië niet pluis. Nergens (helaas!) hij al die kolonia le prachtgezichten een Katholiek of christe lijk kerktorentje, een uiting van den gods dienst, die Engeland toch groot maakte, en ook Indië kon redden: overal maar materie van den Europeeschen, en Soedhisme en heiden dom van den Indischen of Afrikaanschen kant en geen van de twee is in staat om landen en volken te verheffen en na de verheffing op de hoogte te houden.... Nederland valt werkelijk op met zijn stoer en stug en sterk gebouw, dat met zijn modern voorfront, ontdaan van alle ornamentiek en historische en decoratieve pracht, heel de om geving beheescht, en den bezoekers durft toe te roepen dat moderne architectuur troef is in ons land, en dat het zoo ook meet worden in de andere landen. Binnen in het gebouw is alles even grootsch en degelijk: bij zijn Vlaamsch gaalke heeft de Hollandsche markolf zijn mooiste- bruidstooiveeren opgezet, zooals in een ander beeld de minister het iu zijn ope ningsrede zeide. Wat een land, dat Nederland! met zijn Zuiderzeeplannen, met zijn zee- en riviervaart, zijn Industrie, zijn koloniën! Ja, ook daze komen zoo grootsch, zoo ontzagwek kend uit op deze afdeeling, met hare relief- zee- en landkaarten, hare overzichtskaarten vóór handel en nijverheid en Justitie en be stuur en schoolwezen, enz., waar met eleetri- sche lichtknopjes automatisch de standplaatsen en glanspunten van kolonisatie aangetoond worden, en het den buitengewester duidelijk gemaakt wordt, dat er in zijn afgelegen hoe ken nog heel veel te doen is, voordat het even voldoende is. Ook hier echter weer veel te veel materie maar toch ook ten minste iets anders dan koffie en rubber en K. P. M. en tabak en irri gaties, enz. Door een stand van de Utreelitsche Zending maatschappij en van de Indische Kerk en van nog enkele genootschappen wordt n.1. de geest een oogenblik iets hooger opgevoerd, en de bezoeker er aan herinnerd, dat die 50.000.000 hniine Nederlanders, onderdanen van een een bruine Nederlanders, onderdanen van een ook nog voor een klein tiende gedeelte chris ten zijn. Jammer dat de Katholieke Kerk, die den laatsten tijd zoo heerlijk vooruitschiet in Oost en West, de ééne die geroepen is, om in Indië evenals elders het zout der aarde te zijn en de wereld te bewaren tegen verwording van geest en stof, zelfs niet met een statis- tiekje of vermelding van signalement aanwe zig is. Waar de schuld? Hopelijk is ze er bij op de Koloniale tentoonstelling te Parijs in 1 "31 en dan flink! Neen, dan het paviljoen van Belgisch Con go! Het gebouw zelf heeft niets oorspronkelijks gelijk bijvoorbeeld de Stad Antwerpen of Ne derland en het „Deutsche Hanzehaus", slechts een klein ietske modernsmaar binnen in het gebouw heeft de Belgische staat bijeen ge tracht al wat de Congo aan grootsch, vooruit- srravends te vertoonen heeft, en zich zelve en den anderen staten een bewijs gegeven, dat België bh de beste koloniseerende Machten in <13 leer Is geweest, en behoort meegeteld te worden. Ook hier de groote kaarten en statistieken en de gegevens van welvaart en handel, van in- en uitvoer, de monsters van koffie en thee cu tapioca en olifantstand, enz. net als in de andere koloniale afdeelingenmaar..... het k atholieke België heeft Spanje nagedaan en in z ja wereldtentoonstelling een kerkgebouw ge- z t, en in zijn Comgo-afdeeling de missie en nding een ruime plaats aangeboden, als deel uitmakende van den opbloei en de glorie van zijne kolonisatie In die streken. De zending, Engelsch, Amerikaansche, Vultsche en Fransche.... een eigen Belgische z» nding meen ik bestaat niet, geeft veel cij fers en statistieken, en kaarten met bruine i unten ter aanduiding van wat onder de kaart iaat: posten, scholen, hospitalen.... maar het ivooral de Katholieke missie, de missie van den eigen Katholieken Belg en Vlaming, die .wondermooi vertegenwoordigd Is. En dat alles met 's lands subsidie tot 510.000 Belg. Francs! De Provinciale Oversten der in Congo missio- r.cerende orden en congregaties stelden op uit- ii odiging der regeering den zeereerw. Pater -. P. J. Vuliings, missionaris van het H. Hart uit het missiehuis van Deurne-Borgerhout voor als hoofdleider van het geheele werk der Katholieke missieafdeellng, en deze heeft alle r van het werk en is het groote hem ge- chonken vertrouwen waardig geweest. Zijn t rw. koos zich een klein comité van mede- Werkers, vergaderde en praatte heel weinig, maar werkte des te meer; zocht zich overal de knapste en bekendste kunstenaars nlt de kunst lievende Scheldestad en bracht, dank zijn on- vwmoeiden ijver en doorzettingsvermogen en de nooit vergeefs ingeroepen hulp der regee ring een der mooiste afdeelingen tot stand van li eel de tentoonstelling, waarvoor èn de regee- ring èn iedere bezoeker, die iets meer van pen kolonie verwacht dan alleen maar rubber en koffie en koffie en rubber, hem oprecht dank zegt en prijst. Heel de oppervlakte der missie-afdeeling be slaat bij de 1000 M2, ingenomen door 4 groote zalen en galerijen en twee panorama's van elk 5 M. diep. Overgang van staat en kerk in Congopavil- joen, de grensstrook of zelfkant vindt ge.in de zaal der gouvernementscholen, der groote mo del inrichtingen op alle onderwijsgebied, in handen der regeering maar onder beheer en bestuur der bekende onderwijscongregaties van Don Bosco, van de Broeders der christelijke scholen, van de Broeders van Liefde, de Broe ders van St. Gabrlël: ambachtscholen, land bouwscholen, hoogere, middelbare en lagere tot opleiding van alle nuttig personeel. Van die gouvernements-misslescholen naar de zuivere Missiescholen Is maar een stap van de eene kamer naar de andere, en de degelijkheid, de grootsche opzet is hij bside ge lijk. In deze zuiver-missieafdeeling vallen iederen bezoeker al dadelijk de prachtige caritaagroe- pen op van verschillende missie-zusterscongre- gaties. Ge ziet er bijvoorbeeld een aandoenlijk beeldhouwwerk, voorstellende een. zuster kraamverpleegster; een ziekenzuster hij een slaapzieke een schoolzuster bij de les, voor lager, hooger en vakschoolonderwijs, alles door erkende kunstenaars geprojecteerd, en naar waarheid uitgevoerd. Twee groote dioramas wekken de bewonde ring van alle bezoekers en trekken de duizen den die voorbijgaan en geen tijd of geen zin hebben voor statistieken en kaarten met elec- trische belichting, en brengen hen tot dezelfde conclusie: wat de kerk voor Europa was is ze nu voor Congo, en wat Europa werd d:or de Kerk, zal Congo ook door de Kerk worden: transiit benefaclendo gelijk haar stichter. Op den voorkant wordt voorgesteld het leven der onbeschaafde nog wilde Congoleezcn van vóór een 40 jaar terug: leven van strijd en bijgeloof en moord en slavenhandel, en daar aan aansluitend een grootsch taferéel met prachtig perspectief van de opkomst en bloei der missie en daarmee samengaande geluk en rust en tevredenheid van het gekwetste Congovolk. Van Evercoorn en Rijk Sauier heb ben hier in beeldhouw, en schilderwerk wat moois gepresteerd. Andere groote schilderijen verlevendigen de wanden der verschillende zalen: een eerste priesterwijding van een inlandsch seminarist door mgr. Roelens der Witte Paters; een uit beelding van Christus' woord, dat als hij ver heven zal zijn, heel de wereld tot zich zal trekken; een „hulde aan de 452 helden: pries ters, broeders en zusters die in Congo hun le ven hebben weggeschonken voor God en de zielen". De gedachte om bij deze missie de groote dooden, de gesneuvelden, ja, de voor de we reld onbekende soldaten van Christus te ge denken treft meer en dieper dan de schilderij van Herman Dekkers v. d. Meir zelve, die wel wat vaag aandoet. Groojte kostbare maar Goddank ook zeer duidelijke maquettes van de grootste neder zettingen van de Paters der Sociëteit van Jesus van die van Scheut en van de Witte Pakers, herinneren aan moeltevol pionnierswerk, aan staag doorzetten, aan glorierijke toekomst, en wat bij beu vertoond wordt, zal binnen enkele jaren bij de andera later gekomen congregaties bewaarheid worden. De wanden zijn op vele plaatsen behangen met prachtige kaarten van de Congo missie, waarop de bezoeker zich zelf het pleizier kan gunnen, aanschouwelijk te maken wat de kaart moet voorstellen. Hij wil weten, boeveei sta ties en hoofdstaties er In Congo waren iu 1900 en hij drukt het electrische knopje omlaag en de staties zijn plotseling rood of groen of goud Verlicht, en wil hij weten hoe het er mee staat op den dag van heden, wel weer een druk en daar rijzen de hoofdstaties van heel Katholiek Congo als uit den grond. En zoo voor de ka tholieke scholen en de hospitalen en lanJbcuw- stiehtingen en vakscholen: je zelf3 de veefok- stations en proeftuinen vtan Broeder Gillet S.J. den Belgischen Treub of Gresshoff van Buitenzorg's Plantentuin. Overal staat en hangt 't vol van statistieken en overzichten, die alle tot op een duizendste nauwkeurig zijn uitgerekend: ontzettend werk voor den Eerw. Pater Vuliings en zijn mede werkers: werk dat absoluut betrouwbaar is, absoluut noodzakelijk, later alleen overblijven als waardevol materiaal voor missieboekeu en koloniale overzichten maar wat door dc groote menigte niet geapprecieerd nooh begrepen wordt. Hopelijk komt dat materiaal binnenkort uit, anders zal ik verplicht zijn nog een tweede en derde bezoek te moeten brengen, waar Ik ont zettend veel voor voel. En mijn vriend de Pas toor? Dan ga ik ook eens snuffelen In den weten. schappelijken boekenschat van al die Oongo- missionarissen, die trouw aan de bepalingen der^dongregatie der Propaganda en de missie- encyclieken: „Maximum illud" en „Reram Ec clesiae" zich toeleggen op de studie van taal land en volkenkunde van hun missiegebied en de wetenschap op die manier ook nog dienen en probeer dan heel stiekemtjes de beweging uit te voeren als hechtte ik een sterretje" of medalleke meer op de borstbeelden fot i's, die daar zijn aangebracht. Niemand zal me, zoo hij me tot hiertoe volg de, kwalijk nemen, dat ik nu toch n.ig ten laatste een paar algemeene statistieken geef opdat we weten, dat heel die grootscha opzet aan de werkelijkheid bantwoordt. Congo had in 1900 maar 2010 inlandscha christenen, nu in 1930 677, 138,... verdee d over 23 missiegebieden namelijk vicariaten en pre fecturen, waarin werkzaam 1520 missionaris sen, leden van 48 missie-orden en congregatie;:, allen levende op België's bodem en duizendvoud aan het Afrikaansch België teruggevend wat ze van het Europeesche moederland genieten aan onderhoud en sympathie. De statistiek der seminaries geeft aan: Reeds 19 Inlanders priester gewijd; 3 groot seminaries. met 68 Inl. seminaristen; 13 klein seminaries met 615 studenten. En 's avonds gingen we naar de sprookjes achtige verlichting kijken van de tentoonstsl- lingswijk; het was alles even mooi en wonder schoon maar het langst bleven we staan zien naar de kunstmatige lichtfontein voor het Congopaviljoep, waarvan de lijnen en stroo- ken en hoeken karmozijnrood uitstaken en aan welks voorgevel, rechts en links twee groote groene sterren stemden te schitteren als symbolen van vrede en voorspoed voor het door de Ster van Bethlehem beschenen Congo, land. Blijve daar de sterre stille staan! J. v. d. B. oud-mi38. N.O.L kW jaaBI -. v-'V :-.1 t H Éi* IN HET CONGOPAVILJOEN DER ANTWERPSCHE WERELDTENTOONSTELLING is een missiepanorama opgesteld, waarvan de illustratie een detail geeft. Enorme drukte MARION TERRY f De bekende actrice Marion Terry, zuster van wijlen EÜen Terry, is overleden. NEDERLAND IS STERK VERTEGEN WOORDIGD Onze Antwerpsche correspondent schrijft d.d. 16 Augustus: Gisteren op O. L. Vrouw Hemelvaart, hebben Antwerpen en de wereldtentoonstelling zeker hun grootste drukte gehad. Van den vroegen morgen af was er in de middenstad bijna geen doorkomen aan; de politie moest op verschillende plaatsen ingrij pen, om ook het verkeer voor de voetgangers te regelen. Antwerpen vierden zijn half-Oogst-dag en dat brengt ieder jaar al heel wat beweging mede; voorts waren er hier tal van sportfees- ten, zooals dat van het gymnastiekverbond, welke natuurlijk ook vele bezoekers naar de stad lokten. In den namiddag trok de historische stoet voor de derde en laatste maal uit. Er zijn thans massa's vreemdelingen in Ant werpen en alle beschikbare verblijfruimte is zoo goed ais bezet. Zij, die niet tijdig voor nachtverblijf zorgen, loopen gevaar in het hotel onder den sterrenhemel te moeten logeeren, hetgeen reeds met velen het geval is geweest. Taak is dus enkele dagen voor aankomst zich te wenden tot het bureau voor buisvesting Statieplein, dat al heel wat prachtig werk heeft geleverd. In Antwerpen hoort men thans alle talen, maar het meest toch het Nederlandsch. Inder daad Nederland levert het grootste aantal be zoekers aan de wereldtentoonstelling, Voris® week op een nacht stondeft wij bij een der in gangen der stad op een tram te wachten en in tien minuten tijds telden wij niet minder dan twintig Nederlandsche autobussen, die volgeladen naar het vaderland terugkeerde. De bestuurders der "tentoonstelling zijn er ten volle van overtuigd, dat het succes der Antwerpsche wereldtentoonstelling voor een flink deel te danken is aan het bezoek der Ne derlanders. Men ziet ze van alle kanten; de Zeeuwen in hun prachtige costumes vallen na tuurlijk het meest op, maar zelfs de meest Noordelijke provineies leveren heele karava nen. Van Brabant behoeven wij natuurlijk niet te spreken. Het lijkt wel, of al de bewoners dezer provincie in deze maanden naar hier zijn komen afzakken. Een der vooraanstaande leiders der wereld tentoonstelling verklaarde ons onomwonden: Wanneer wij ons nu reeds op de basis van de huidige ontvangsten kunnen verzekeren, dat 70 percent van het kapitaal der expositie, zal kunnen worden terugbetaald hetgeen een schitterend resultaat is dan mogen wij niet zonder dankbare gevoelens vaststellen, dat het Nederlandsch bezoek daartoe veel heeft bijge dragen. De Nederlandsche belangstelling heeft hier een zeer gunstigen indruk gemaakt. En de stroom van het Noorden lijkt eiken dag grooter te worden Gisteren hijvoorbeeld was bet eenvoudig kolossaal. De Philipsfabrie- ken rolden hier met zeven extra-treinen bin nen, welke een echt leger van 7000 mannen en vrouwen aan het Zuid station afzetten. Met do harmonie der fabriek voorop trokken de Eindhovenaars, onder groote belangstelling, door de stad. Er werden bloemen neergelegd bij het monument der gesneuvelden en vervol gens ging het naar de expositie, waar op de eerste plaats het Nederlandsch paviljoen en cle Belgische hallen werden bezichtigd, 't Was een ware Philips-invasie en natuurlijk moest het leger in verschillende groepen verdeeld wor den. Da bezoekers keerden hoogst voldaan per extra-trein huiswaarts, terwijl de Philips-har- monié in autobussen naar Hulst vertrok, waar zij ter gelegenheid der grootsche feesten con certen gaat geven. En heden, Zaterdagmorgen, ondanks het aanhoudende slechte weer heersdht er een ongekende drukte in de stad. Om half tien al staan de menschen in lange rijen de trams af te wachten, welke volgepropt naar de ten toonstelling rijden. Dé Antwerpenaren, die we gens de feestweek van half Augustus voor het grootste gedeelte vrijaf hebben, staan dat met begrijpelijke vreugde gade te slaan. Het onge lukkig zomer-weer, dat hen een tijdlang de be kende letters op de versieringen S. P. Q. A. met Antwerpschen humor deed invullen tot Slechte Patatten, Quaaien Ajuin, kan hen nu ook al niet meer deeren. De expositie „marcheert" goed en dat is hun trots en hun vreugde. Indien het weer in dan herfst goed blijft dan bestaat er wei kans dat de sluiting welke eerst bepaald was op eind© October, in de laat ste helft van November zal plaats vinden. GUTENBERG-BUBEL NAAR AMERIKA- WEENEN, 20 Augustus. (V.D.) Uit Klagen- furth wordt gemeld,'dat de op perkament ge drukte uit 42 verzen bestaande Gutenbergbijbel uit het klooster St. Blasius te. St. Paul, een der fraaiste exemplaren der nog bestaande Guten- berg-bijbels, verkocht is aan dr. Otto Vollbehr te New-York, die den bijbel, tegelijk met een groote andere verzameling, voor anderhalf mil- lioen dollar verkoopt aan de Congresbibliotheek der Vereenigde Staten te Washington. De onderhandelingen over den verkoop van dezen bijbel hebben twee jaar geduurd. BEZOEK AAN REDEMPTORISTEN KLOOSTERS Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 21 Augustus: Kardinaal van Rossum, vergezeld van zijn secretaris, pater Lijdsman, is, van Parijs komende, te Brussel gearriveerd. Zijne Eminentie, die zijn intrek heeft genomen in het Redemptoristenklooster in de Bélliard- straat, is hierheen gekomen om Zondag a.s. Mgr. Jean Cuvalier, den nieuwen Apostolischen Vicaris der Redemptoristen-missie in den Congo, tot Bisschop te wijden. De gewezen secretaris van Z. Em, de Zeereerw. pater Drehmans, is uit het klooster van Wittem over gekomen om als ceremoniarius te fungeeren. Alvorens naar Brussel te komen, verbleef de kardinaal voor een kuur te Karlsbad. Daarna bezocht hij te Parijs en in Luxemburg de Redemptoristenkloosters en ging op bede vaart naar Lisieux. Vandaag begaf Z. Em., die zich geen moeite ontziet en wiens gezondheid uitstekend is, zich naar Brugge en Gent. In eerstgenoemde stad bezocht hij het klooster der Redemptoristinnen en in de Arteveldestad de communauteit der paters Redemptoristen. Voor Zaterdag staat een bezoek aan de Redemptoristenkloosters te Leuven op het programma. De Kardinaal zal waarschijnlijk Dinsdag uit Brussel vertrekken naar het Zwitsersche Iagenbohl, waar hij tot eind Sep tember zal verblijven, om dan naar de Eeuwige Stad terug te keeren. Gedurende het verblijf te Ingenbohl zal pater Drehmans tijdelijk als secretaris pater Lijdsman vervangen, die eenigen tijd in Nederland gaat doorbrengen. Een rede van prof. van Ginneken Onze Antwerpsche correspondent schrijft d.d. 19 dezer: Op initiatief van het parochiaal bestuur van St. Augustinus werd in den Katholieken Kring te Antwerpen een schitterend© academische zitting gehouden, gewijd aan St. Augustinus. De kring was tot in de uiterste hoeken ge vuld. Mr. Muls, de voorzitter, opende de feestzit- iing en verwelkomde de sprekers. De eerw. pater Mondadson S.J., redacteur van Les Etudes, zette uiteen hoe St. Augusti nus van onzen tijd is gebleven en wees op den invlied, welken de heilige uitoefent. St. Angus - tinus is een van die schitterende lichten, welke nimmer zal worden gedoofd. Spr. wijdde uit over het genie van St. Augus- linus, in. het bijzonder over het menschelijk genie. De heer Muls leidde daarop prof. dr. Jac. van Ginneken, met woorden vol lof, ln., Prof. van Ginneken schetste op humoristi sche wijze den slechten gezondheidstoestand van St. Augustinus. Do heilige had een zwak ichaam, maar hij had een sterke ziel, zoo groot als de wereld, on daarom ziet de mensch- heid nog altijd vol bewondering naar hem op. Iedereen heeft een ziel, maar Augustinus had oen engelen-ziel gekregen, een cherubijnsche ziel, een ziele-liclit dat alle menschen door straalt. Iedereen heeft een gesveten, doch Augustinus had het fijnst© geweten, wat men denken kan. Spreker wees er dan op, dat St. Augustinus' liefde slechts naar God ging. Zeker, hij had nog veel strijd te voeren, maar door zdjn strijd kwam hij tot het volle licht. Uit al de werken van zijn eerste periode blijkt zulks. Als de eer ste rijpe vrucht moest de „Confessiones" vol gen. Er bestaat geen boek, dat zoozeer de on sterfelijkheid der ziel bewijst. Er zijn andere kerkvaders geweest, doch er is geen zoo één en al ziel als St. Augustinus. Augustinus was de meest begenadigde sa- menspreker, welke het Westen ooit heeft ge kend. Het eigenlijke wonder is echter, dat hij de grootste gesprekvoerder met God is gewor- der, dat wil zeggen: hij wist te bidden als oen heilige. God heeft zich aan hem laten ken nen, als aan weinige anderen. Augustinus was de intieme vertrouweling van God. Dat Augustinus bij dit alles de vreeze Gods heeft gehouden, dat hij blijft klagen over zijn zonden, dat hij telkens naar de gratie vraagt, dat maakt de Confessiones voor ons arme zon daars als een leerschool en een troost. God moet hem hebben geschapen om ons als gids te dienen. Met God in gesprek is hij blij vend zijn leve-: doorgegaan. Een langdurig applaus beloonde prof. Van Ginneken voor de schitterende voordracht. Als laatste spreker trad op priester Cyriel Verschaeve, over het nawerk van Augustinus' arbeid. MOSKOU, 21 Augustus (V. D.) De opgravin gen in de nabijheid van Irkoetsk in Siberië hebben een succesvol resultaat. Men heeft de overblijfselen van een voor historische stad gevonden o.a. werden merk waardige beeldhouwwerken ontdekt, op pri mitieve wijze gesneden in mammouthbeende- ren. STOCKHOLM EN ZIJN TENTOON STELLING Van onzen Scandinavischen correspondent. Zweden is een mooi land, dat zich beter dan Noorwegen tot gewoon toerisme leent. Men kan naar Zweden een fiets meenemen en heerlijke tochten maken in de breede strook laagland langs de zee, waar prachtige .bosschen en on telbare meren oog en geest verpoozen. De wegen leenen zich uitstekend voor auto- toerisme. men zou bijna zeggen, al te goed, daar maximumsnelheid op de wegen is afge schaft en er met groote vaart in bewoonde kom mag gereden worden. De natuur is in Zweden lieflijker dan in Noorwegen en wat de mensch er heeft aan gebracht, om het moderne verkeer mogelijk en aangenaam te maken, is er veel beter ge soigneerd dan elders, dank zij de soliede Zweedsche traditie en de welvaart van heit land. Er is niet alleen veel nieuws aangebracht, er is ook veel behouden, om het met een nuch- teren vakterm te zeggen: geconserveerd. De lokale kleine musea zijn eenig, geven een dui delijk beeld van verleden en heden en wijzen waar de Zweed in de toekomst heen wil. Buiten deze kleine musea zijn er veel mid- deleeuwsche monumenten als getuigen van een groot verleden bewaard, vele zijn ongeschon den, o.a. burchten en heerenhuizen, ook kerken, die nu voor een anderen dienst gebruikt wor den, en piëteitvol zoo onberoerd als maar wen- schelijk is, aan de aloude katholieke traditie herinneren. Ziet men niet te Vishy op het eiland Got land in de domkerk, die vroeger een katholieke kathedraal was, dat men het hervormingsal taar uit het hoogkoor heeft weggenomen, om het in een zijbeuk te plaatsen en heeft men er niet een in Engeland gekocht altaar voor in de plaats gezet, dat zuiver katholiek is? Het zelfde ziet men elders. In het zelfde plaatsje, eens een machtige handelsstad, nog omsloten door den zwaren walmuur van weleer, vindt men machtige ruines van middeleeuwsche katholieke schoon heid, welke men met de uiterste zorg bewaart zooals ze nu zijn met haar nog rechtstaande pijlers, vrijstaande bogen en somwijlen gave gewelven. Worden er in deze ruines geen moderne be werkingen van middeleeuwsche Zweedsche hei ligenlegendes als mysteriespelen opgevoerd, dikwerf door de beste tooneelspelers van het land? Vindt men er geen kerken, die de Holland sche kerk genoemd worden en, zooals de St. Gertrudis te VIsby, door Hollandsche kooplie den gebouwd? Wie een open oog heeff voor Zweedsche oud heidkunde, zal meer dan eens zijn Holland sche hart voelen opengaan. De moderne toerist wil niet alleen land, maar ook steden zien. Er wordt wel eens op de dravende horden, die alles op commando van een gids moeten afkijken, afgegeven. Men moet echter niet vergeten, dat reizen voor de groote massa iets geheel nieuws is, dat ook geleerd moet worden, gelijk al het andere. Laat men de uitwassen critiseeren, maar niet belachelijk maken, om de menschen niet te doen terugschrikken voor uitwijding van hun cultureelen horizont en de daarop volgen de cultureele verbroedering der volkeren. Wie een. mooie stad wil zien, kan in Stock holm terecht. De Zweedsche hoofdstad wordt wel eens het Venetië van het Noorden genoemd en is het inderdaad, met dit verschil echter, dat oude en nieuwe tijd elkander er meer ont moeten en aanvullen dan in de ietwat antieke Italiaansche stad. Er is reeds meermalen over Stockholm in deze kolommen geschreven, zoowel over de stad zelf met haar intens leven als over de prach tige omstreken zoowel te water als te laad. We gaan meteen maar over tot een kort relaas van hetgeen de tentoonstelling biedt. Ten eerste, laat ik het noemen, een schema tische voorstelling van moderne architectuur. Wie de tentoonstelling aandient als moderne architectuur, doet ideze onrecht en bewijtft haar in het geheel geen dienst. De tentoonstelling, die hët functionalisme van de moderne bouw- meubel- en huisinrich tingkunst verdedigt en aanbeveelt, geeft o.i een goed beeld van de mogelijkheden, welke de moderne opvattingen bieden. Deze mogelijk heden als resultaten van wat er prest'eerd kan Er zijn op de Stockholmsche tentoonstelling heel wat gedurfde oplossingen van aanpassing worden, voor te stellen, is een schadelijke over drijving. Wie zijn oog en gezond verstand gebruikt, kan er naar onze opvatting niet op tegen heb ben, dat men een tentoonstelling als 'n grooten bazaar bouwt, een bazaar met levendige kleu ren, prettige eenvoudige lijnen, enkslo rari teiten en licht,, vooral licht van 's avonds. Dat licht moet niet al te gewild zijn aangebracht, maar zooveel mogelijk natuurlijk u van alle kanten tegenstralen met het dubbele doel u als een vlinder naar de lichtbron te trekken; het moot dus een reclame zijn en het terrein mooi en prettig te verlichten. Vandaar die paleizen van triplexglas, waar de etages door staallijnen worden aangegeven, die tevens de aanhechtplaatsen zijn voor lange en smalle kleurrijke buitenzonneschermen van een voorwerp aan zijn gebruik. Er is ook voel dat niet aanstaat, vooral niet wanneer men de gestandariseerde voorwerpen ziet. Daar beeft gewilde eenvoud niet zelden iets "anstiP of leelyks geschapen, dat er bij het vo.k uc°' zal ingaan. De Stockholmsche tentoonstelling 's €eö groote kermis, waar men het nuttige met b3' aangename heeft vereenigd, waar een prach tige bloemenweelde te bewonderen v,ilt 'a electrisch verwarmde bedden en goede concer ten naar alle kanten van het terrein fl ''1 Philips luid worden overgebracht, 't Bezoek oP ■dit grootsch opgezet volksvermaak en tcge' V grootsche volksleerschool, is buitengewoon groot, wat hst feestelijk uiterlijk en gjnot t3" goede komt. Als typische bijzonderheden teekemun WÜ o.a. de leering op, dat ieder vijf minuten eon Zweed geboren wordt en ieders zevende .- inuc' er een sterft. Een levensverzekering h*sft automatische klok geinstalleerd, die dood f" leven met een zwaren slag aanmeldt, maar h"' is curieus hoe gauw de bezoekers langs c"3 manende stem heenloopen. Nederland betrekt 18 pCt. van zijn htn'h S4,5 pCt. van zijn cellulose, 9 pCt. van zij" papierimport en 18 pCt. van zijn telet-.onma teriaal uit Zweden. Waar we zeer vpruaaf' van stonden was, dat Nederland zoo'-) gos<l figuur maakt wat litteraire productie betreft. Scandinavië spant gemakkelijk de kro-ju het om kranten en tijdschriften gaab ma»1' Nederland heeft meer boeken per inwo.ier da" Zweden. Dat verwondert, wanneer umu da zware oplagen der populaire auteurs kent- Niettegenstaande deze vertellen de Zweedscitf statistieken, dat er in Nederland per hoofd anderhalf maal zooveel boeken worden ge drukt ais in Zweden, in Denemarken oegeve«r tweemaal zooveel. Noorwegen staat iets lagcr dan Zweden. Er vallen nog wel andere Interessante no tities te maken. De „berglanden" Zweden a® Noorwegen hebben resp. 40..4 pCt. en 36,S pCt- boerenbevolking, het laagland Finland heeft er 68,9 pCt. en ons eigen laag landje aan d* zee 23,6 pCt.. Een boerenarbeider werkt on geveer 2700—3000 uren per jaar, een industrie- arbeider niet meer dan 22002400 uur. Wanneer de eerste 180 kronen verdien', krtjg' een dagwerker er 200 en een accoordwerkef er 250. Deze enkele grepen illustreeren dat de na tionale tentoonstelling breed ds opgevat en zoowel bet binnenland als de relatie met het buitenland aan de algemeene belangstelling aanbeveelt. HET MIDDENSCHIP DER ST. OATHARINA- KERK, een der vele ruïnes Tan Vlaby Resolutie Onze correspondent te Antwerpen schrijft ons: Een congres werd dezer dagen gehouden in bet paviljoen der decoratieve kunsten, n.l. het derde Internationale Congres van decoratieve kunsten. Nederland was op deze bijeenkomst, waarop slechts 53 belangstellenden aanwezig waren, vertegenwoordigd door den heer J. Jon- gert, leeraar aan de Academie te Rotterdam. Op de eerste zitting werd het onderwerp be handeld: Welke zijn de oorzaken van het ver val en welke zijn de middelen ter opbeuring van de decoratieve kunsten? Op den tweeden congresdag werd gesproken over do openbare besturen en de decoratieve kunsten. Nadat de heer Wallin een voordracht had gehouden over de verblijdende ontwikke ling in Zweden en A. Longden, de gouverneur1 van het Britsche instituut voor kunsten en an" lachten, den toestand in Engeland geschetst had, kwam de heer J. Jongert, utt RotterdUWi, aan het woord om te spreken over de kunst evolutie en do komst van het machinebedrijf- De heeren Sauerlandt (Hamburg) en Aubert (België) bespraken dan uitvoerig het vraagstuk op welke manleren de openbare besturen d® kunstambachten kunnen steunen. En het congres drukte den derden dag, 1° verband daarmee, de volgende wenschen uit: le. de noodzakelijkheid van een volledig vak-onderwijs; 2e. aan de decoratieve kunsten dezelfde waarborgen toekennen als aan de beeldhouw en schilderkunst met gelijk recht op prijzen e° steun; 3e. steun der overheid aan kringen, die zich met decoratieve kunsten bezig houden. Bij deze verlangens merkte de heer Jongert nog op, dat het beter zou zijn het woord „de coratieve kunsten" te schrappen, en een ander te zoeken, want als dusdanig wordt onze kunst altijd als iets minderwaardigs beschouwd. Ten slotte sprak de heer Wollin (Zweden) yver het eigendomsrecht en de schandelijk0 dieverijen welke er op het gebied van decora tieve kunst bestaan. INTERNATIONAAL DOOFSTOMMEN- CONGRES Op het internationaal doofstommen-congres dat te Luik gehouden werd, zijn o.a. conclusies aangenomen, betreffende het creëeren van een kas voor moeders, van een kas voor tuberculeu- zen en van een kas voor herverzekering; b®' groepeeren van alle menschen van goeden wf'i om éénzelfden chef heen, reconstitute van d® nationale unie en van haar kas voor herverze kering; het houden van een algemeene verga dering om de noodige maatregelen tot dez® reconstitutie te doen nemen. Verder werd gesproken over bet nut om do0r alle leerlingen, vanaf hun vierde studie-ja®- de handwerkklassen voor meisjes te doen vol gen; hun een practisch en modern onderwijs f® geven; het plaatsen van leerlingen bü de werk bazen der stad, na hun de eerste theoretisch® en practische beginselen van hun vak onderwe zen te hebben. Het onderwijs op kosten van den staat Z',u verplichtend en gratis, moeten zijn en verder zou de volledige vrijheid der ouders gewaar borgd moeten worden om de inrichting welk® zü verkiezen aan te wijzen. Erkenning van de zijde van de regeering®11 van het recht tot verplichtend onderwijs lS noodzakelijk, benevens het op stricten voet V'11 gelijkheid behandelen der rechten en plichta®» betrekking hebbende op het onderwijs, de recht spraak en het werk der doofstommen. BOEKAREST, 21 Augustus. (V.D.) Ofi'ciecl wordt thans bevestigd, dat de kroning van k®" ning Carol is uitgesteld tot het komende vo®1' jaar. Dit uitstel zou veroorzaakt zijn door weigering van koningin Helena, om zich Carol te verzoenen en toe te stemmen in de op heffing van do uitgesproken echtscheiding- Voorts doen in sommige kringen geruchten ronde, dat Carol, wanneer Helena niet toeg plannen zou hebben om een prinses uit Huis Bourbon-Ortléans ten huwelijk t-9 vrag®"' Volgens mededeelingen uit andere kringen zo den deze geruchten nlechts op louter fantas berusten. ■Tim- aJH -*v

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 10