m Si 'li iit» MAANDAG 25 AUGUSTUS 1925 KON. NEDERL. VOETBALBOND Voortzetting der vergadering. tot PROMOTIE- EN DEGRADATIE- WEDSTRIJDEN GEHAND HAAFD. Medische keuring voor voetballers. ATLETIEKWEDSTRIJDEN TE WERVE. Drie records verbeterd. HAARLEM WINT DEN BEKER. WERELDKAMPIOENSCHAPPEN WIELRENNEN. DE SPRINTWEDSTRIJDEN TE BRUSSEL. Frankrijk wint beide titels; Moeskops in de linale door Michard geslagen. CRICKET-COMPETITIE. VERDERE UITSLAGEN. i Uk li Pi l mat DE BONDSVERGADERING Zaterdagmiddag werd ia 't Americain Hotel te Amsterdam de jaarlijkse lie Bondsvergadering gehouden van den Koninklijken Nederlandschen Voetbalbond. De heer ir. J. W. Kips opende de vergadering met een inleidend woord en releveerde enkele feiten uit het jaarverslag. Spr. herdacht het vlotte verloop van het voetbalseizoen en hul digde Go Ahead voor het winnen van het lands kampioenschap en Peijenoord voor het winnen van den K. IN". V. B.-beker. Minder gunstig, aldus spr., staat het met ons Nederiandsch elf tal, al moeten wij dit ook niet te pessimistisch beschouwen. Aan het eind van zijn Inleidend woord, zeide ir. J. W. Kips nog iets te willen zeggen niet als voorzitter maar geheel persoonlijk. Spr. zeide de berichten over zijn spoedig aftreden te kunnen bevestigen. Maar, aldus spr., het weggaan uit het bestuur van den K. N. V. B. zal een leegte in mijn leven maken. Spr. dankte de Bondsver gadering vior al de vriendschap, welke hij ge durende de jaren van haar heeft mogen ont vangen. De herinnering, welke ik, aldus lr. Kips, aan deze vergadering zal hebben, is er een van goed» samenwerking voor een goed doel. De notulen van de vorige bondsvergadering Werden vervolgens zonder discussie goedgekeurd. Het jaarverslag 1929—1930 werd daarna goed gekeurd. Tot leden van de financieele commissie voor het volgend jaar werden gekozen de heeren J. D. van Bennekum, L. F. H. Dirkzwager, L. J. J. Lobach, M. Sajet en A. Schrader, terwijl de leden van de commissie van beroep, bestaande uit de heeren J. E. de Man, J. H. van Drooge, P. A. de Haan, L. J, J. Lobach en dr. C. Spoel- der, als zoodanig werden herkozen. Bij de behandeling van de begrooting 1930 1931 gaf een der aanwezigen als zijn meening te kenneu, dat men de winstsaldo's niet geheel in fondsen moet storten, maar de vereenlgingen daarin moet laten meedeelen b.v. in den vorm van vergoeding van vergeefsche reizen. De heer Jac. F. Lamey stelde voor de Kon. Ned. Althletiek Unie door een subsidie te steu nen. De voorzitter, de verschillende sprekers be antwoordende, deelde mede, dat de verschillende vereenlgingen wel degelijk deelen in de saldo'3 door het overbrengen van een som op de nieu we rekening. Vergoeding van vergeefsche reizen kan alleen gegeven worden wanneer een bonds- functionaris nalatig is geweest. Wat het terrein- fonds betreft, deelt de voorzitter mede dat geld- leenlngen voor terreinen tegen 4 pet. uit de terreinfondeen te krijgen zijn wanneer een of meer bestuursleden borg blijven voor het bedrag. Betreffende de subsidie aan de Athletiek Unie zeide de voorzitter, dat hij een voorstel dien aangaande in de bestuursvergadering zal bren gen, maar dat men wel voorzichtig moet zijn .met de consequenties. In tweede instantie diende de heer Jac. F. Lamey een motie in, waarbij hU de vergadering uitnoodigt er bij het bestuur op aan te dringen bij de vaststelling van de begrooting 1000 beschikbaar te stellen voor hulp aan de K. N. A. U. Een voorstel van den heer Rauws uit Rot terdam om den post van de niet-huiahoudeUJKe rekening Oefen-, Interland- en semi-Interland- wedstrijden van 50.000 te brengen op 70.000 werd na ampele bespreking intusschen aange houden. De motie van den heer Lamey werd uitgebreid met de woorden „bij wijze van uitzondering." De heer Hirecbman zeide van meening te zijn, dat men alvorens de K. N. A. U. te Bteunen, eerst eigen vereenlgingen moet steunen. Het voorstel Lamey werd daarna verworpen met 35 tegen 24 stemmen en 6 stemmen blanco. De voorlooplge begrooting werd vervolgens goedgekeurd. Bü d» voorstellen van de Decentralisatiecom missie kwam de heer Lobach op tegen een con clusie van deze commissie dat de strafrechtple ging, zooals deze thans in den K. N. V. B. be staat, de beste zou zijn en daarom gehandhaafd dient te worden. De amendementen op het ontwerp-reglement werden daarna behandeld en behoudens enkele kleine wijzigingen aangenomen, waarna ook het ontwerp-reglement In zijn geheel werd aangeno men. Vervolgens kwam in behandeling de voorgestel de statuten- en reglementswijziging. De statutenwijziging ging hoofdzakelijk over het toevoegen van het verleende praedicaat „Koninklijke" en werd met algeimeene stemmen aangenomen. Nadat enkele voorstellen betreffende de regle mentswijziging zonder stemming waren afgedaan, werd na eenige discussie een voorstel aangeno men om een artikel betreffende de rechtspraak zoo te wijzigen, dat Inzake voetbalaangelegen heden geen beroep op een andere rechtspraak dan die van den K.N.V.B. kan worden gedaan be houdens toestemming van den N. V. B. Vervolgens kwam in behandeling een voorstel, dat ingediend was door enkele leden en bedoelde artikel 39 te lezen: 1. Het bondsbestuur bestaat uit een eerste en een tweede voorzitter en 7 commissaris sen. 2. De leden van het Bondsbestuur worden gekozen voor een tijdvak van drie jaren jaar lijks treedt l/'3 af volgens een door loting op te maken rooster. 3. Afgetreden leden zijn herkiesbaar, ten zij zij bij hun aftreden gedurende de laatste zes vereeniglngsjaren in het Bondsbestuur zit ting hebben gehad; alsdan kunnen zij even wel na verloop van drie jaren na hun laatste aftreden weder tot bestuurslid worden be noemd. 4. In tusschentijds ontstane vacatures wordt zoo mogelijk binnen zes weken voorzien. De heer Lamey nam het eerste het woord om dit voorstel toe te lichten, waarbij spr. er den nadruk op legde, dat met dit voorstel niets onvriendelijks bedoeld is, maar dat men op deze wijze frisch bloed en een nieuwe doorstraling van gedachten in het bestuur krijgt. Spr. lichtte hierbij een amendement toe, dat het mogelijk maakt, dat Indien een bestuurslid voorzitter wordt, zijn jaren als bestuurslid niet mede tellen. De heer Eijmers legde er bij de bespreking van dit voorstel den nadruk op, dat men bij aan neming van dit voorstel de pijnlijke situatie ver mijdt ontstaan bij het stellen van een tegen- candidaat. Tevens opent men hierdoor de moge lijkheden om ook nieuwe ideëen fair chance te geven. De heer van Bel zeide niet overtuigd te zijn ten de noodzakelijkheid, waar de mogelijkheid ^in tegen-candidaturen altijd open staat. i)e heer van Til zeide, hij zich met dit voorstel zou kunnen vereenigen, indien er een uitzondering werd gemaakt voor den voorzitter. De heer Sajet zeide, dat zijn bezwaren tegen den huldigen toestand niet alleen gelden voor den K.N.V.B., maar voor alle sportbonden in Nederland. Spr. geloofde, dat die menschen, die steeds tusschen de sportbeoefenaar^ in staan, het beste de ideëen en begrippen, die onder die beoefenaars groeien, zullen kennen, terwijl de aan het bestuur blijvende bestuursleden daar uit den aard der zaak buiten blijven staan. De heer Kessels meende tegen het voorstel te moeten adviseeren, terwijl mr. Kalina zeide, dat een bestuur, dat pp de wjjze als in het voor stel bedoeld gekozen zou moeten worden, kans loopt een vechtbestuur te worden, dat voor den Bond geen nut zal hebben. Ook ir. Kips meende, dat men, indien men een ander bestuurslid wenscht, den plicht heeft, met tegencandldaten te komen. Nadat nog enkele sprekers in tweede instantie het woord hadden gevoerd, werd het voorstel met 44 tegen 18 stemmen verworpen. De hoer Kips stemde tegen en de andere bestuursleden blanco. Hierna kwam In behandeling een voor stel, luidende: „Het Bondsbestuur wordt gekoren door do Bondsvergadering". Na enkele bespro kingen werd dit voorstel verworpen met 38 tegon 27 stemmen en 2 blanco. En voorstel om don leden van de bondsverga dering het officieel orgaan ambtshalve toe te zenden, werd aangenomen met precies het be- noodigde aantal stemmen (42 tegen 21). Hierna kwam een voorstel in behandeling om art. 70 zóö te wijzigen, dat het zal luiden: „Voor eiken wedstrijd tegen buitenlanders moet uiterlijk 14 dagen voor den wedstrijd toe stemming aan het Bondsbestuur worden ge vraagd. Voor eiken wedstrijd hier te lande tus schen buitenlanders, moet door de vereeniging op wier terrein de wedstrijd zal worden gespeel!, uiterlijk 14 dagen voor dien wedstrijd toestem ming aan het Bondsbestuur worden gevraagd. Het Bondsbestuur kan bij het verleenen der toestemming voor de bedoelde wedstrijden daar aan voorwaarden verbinden. Niet toegestaan is het spelen van wedstrijden tegen of het laten spelen van wedstrijden onderling door elftallen van vereenlgingen, die niet aangesloten zijn bij de bonden, toegelaten tot de F. I. F. A„ behou dens met toestemming van het bestuur der F. I. F. A.". De heer Koolhaas verdedigde dit voorstel door er op te wijzen, welke lastige consequenties de bestaande bepalingen meebrengen, o.a. nog bij de wedstrijden, welke kort geleden door buiten, landsche vereenlgingen in ons land werden ge speeld. Deze wijziging werd zonder stemming aangenomen. Een voortel van de reglementen commissie, om art. 72 Hd 8 te laten vervallen, werd even eens aangenomen. Hierna kwam aan de orde eui voorstel om aan art. 76 lid 4 van het Huish. reglement toe te voegen: „Spelers van vereenl gingen uit een plaatselijken of provincialen bond, welke bond de overschrijvingsbepalingen van den K. N. V. B. niet heeft overgenomen". De reglementencommissie adviseerde deze toevoeging niet aan te nemen. Na een toelichting van den heer W. Dorenbos kwam de heer Eymers op tegen aanneming van dit voorstel, daar het-naar zijn meening slechts een lapmiddel ls. Beter zou het zijn indien de andere bonden de overschrijvingsbepalingen van den IC. N. V. B. aannemen, waardoor het voet- balbelang meer gediend is. De heer Gosschalk bepleitte het aannemen van dit voorstel waar door veel moeilijkheden voor de betreffende clubs zullen verdwijnen, terwijl het een aansporing zal zijn voor de twee bonden, welke de bepa lingen niet aannamen, dit alsnog te doen, terwijl de bepaling in het voorstel bedoeld, automatisch zal verdwijnen, wanneer zij tot aanneming over gaan. Ook de voorzitter adviseerde daarna het voorstel aan te nemen, waarbij spr. opmerkte, zulks in antwoord op een desbetreffende vraag, dat de overschrijvingsbepalingen wel degelijk ook voor aspirantspelers gelden. De heer Ey mers zeide het niet eens te kunnen zijn met den voorzitter, die in de toevoeging van dit lid een verweer zag van den Bond. Dit is, aldus spr. onjuist, daar men den toestand dan als zoodanig sanctionneert, terwijl men moet blij ven hameren op de noodzakelijkheid voor geheel Nederland om de overschrijyingsbepalingen aan te nemen. De clubs, die bü aanneming van dit voorstel van deze bepalingen houden worden vrijgesteld, worden bovendien bevoorrecht boven andere clubs. Het voorstel werd na eenige verdere discussie aangenomen in den vorm van een besluit, dat zal gelden, zoolang de bepaling noodig blijkt. Te vens werd een voorstel aangenomen van de reglementscommissie, om het inleggeld voor de K. N. V. B.-bekerwedstrijden tot 5 te vermin deren. Een voorstel om de boete van 2.50 voor ad ministratieve onjuistheden of achterstallig heden terug te brengen tot f 1, werd verworpen. Enkele voorstellen van minder belang w.erden vervolgens zonder stemming aangenomen. De vergadering werd daarna geschorst Zondagmorgen 10 uut. Nadat de voorzitter gisterenmorgen de ver gadering heropend had, kwam in behandeling het voorstel tot afschaffing van de promotie- en degradatie-wedstrijden. De heer J. van Til verdedigde dit voorstel en wees op het verruwend en niet opvoedend karak ter van deze wedstrijden in tegenstelling met de gewone competitie-wedstrijden. De heer Lamey zeide van meening te zijn, dat er wel degelijk sportieve gronden aanwezig zijn om de promotie- en degradatie-wedstrijden te handhaven. Immers het is nog niet 2eker, dat een kampioen van een lagere klasse goed ge noeg is voor een hoogere. Dit moet in wedstrij den worden uitgemaakt. In tweede instantie betoogde de heer Til dat men niet bang moet zün om eens een jaartje in een lagere klasse te gaan spelen, liar dit wel degelijk vaak zeer goed is voor de verhooging van de animo in de club. Het voorstel werd verworpen met 43 tegen 4 stemmen en 3 blanco. Naar aanleiding van he# rapport van de com missie inzake scheidsrechtersdeclaraties werd door verscheidene sprekers het woord gevoerd. Uitvoerig word besproken een voorstel van den heer Kalma, om de scheidsrechtersdeclaraties te laten betalen, voor een helft door de twee clubs en de rest door den Bond. De voorzitter meende dat dit niet zal kunnen zonder heffing, waartegen de heer Sajet aan voerde, dat deze heffing pro memorie kan ge heven worden, zoodat de post bU de begrooting van het vorig jaar kan gevonden worden. Ook werd de mogelijkheid aangegeven het geld te zoeken in het reservefonds, dat juist met 10.000 was verhoogd. Het voorstelKalma kwam vervolgens ln stemming en werd aangenomen met 38 tegen 16 stemmen. Het voorstel om de administratiekos ten f 0.30 per club en per wedstrijd te hef fen werd aangenomen. In behandeling kwam het praeadvies over de organisatie van de medische keuring voor voet ballers, waarbij door verscheidene sprekers het voor en tegen van verplichte of niet verplichte medische keuring naar voren werd gebracht. Het Bondsbestuur erkende de wenschelffkheid van de medische keuring en gaf de vergadering in overweging aan de Bondsleden geen verplich tingen in dezen op te leggen, maar aan het Bondsbestuur op te dragen om te overwegen door welke middelen de IC. N. V. B. de vrij willige m-edisohe keuring kan bevorderen. Een minderheid bestaande uit de heeren Hirsohman, Valkema en de Haan in het bonds bestuur meende, dat ingeval de keuring op andere wijze niet als algemeen gebruik kan wor den gevestigd, de K. N. V. B. tot voorschriiving van de verplichting zal moeten overgaan. De heer Kruizinga zeide van meening te zijn, dat de menschen, die willen gaan voetballen,, zelf moeten weten of zij dit met of zonder keu ring willen doen. Daar heeft de K. N. V. B. zich niet mede te bemoeien. De heer Gosschalk drong sterk aan op ver plichtend stellen van de medische keuring, waar bij spr. wees op het feit, dat bij het bureau van medische keuring te Amsterdam 18 a 20 pet. van de gekeurden afgekeurd worden voor eiken vorm van sport. De voorzitter bestreed de verplichte keuring, maar meende, dat de mogelijkheid bestaat om door 't uitgeven van het praeadvies etc. pro pagandistisch te werken. Voor verplichte keuring achtte spr. den tijd nog niet rijp. Als lid van de commissie lichtte dr. G. J. W. ter Bals het praeadvies verder toe, waarbij spr. de meening bestreed als zou de keuring een zuiver persoonlijke kwestie zijn. De Bond heeft den plicht om alles te vermijden wat voor de gezondheid van de leden nadeelig kan zijn. Wat het aanranden van de persoonlijke vrijheid be treft, meende spr. dat dit eveneens het geval is, waneer in de vereenigingen de keuring ver plichtend wordt gesteld. Spr. was verder van meening, dat door aanprijzing absoluut niets zal worden bereikt, zooals trouwens reeds twee jaar geleden bewezen is. Spr. zeide ook uit de praktijk te weten hoeveel ellende reeds ontstaan ls, uit het gaan voetballen wanneer de persoon in kwes tie lichamelijk minder geschikt was. De voorzitter gaf als zijn meening te kennen dat er wel degelijk reeds iets bereikt is, gelet op het feit, dat er reeds verscheiden vereenl gingen zijn, die die keuring verplicht gesteld hebben. De heer ter Bals zeide nog, dat het niet ln de bedoeling ligt de keuring thans a bout portant verplichtend te stellen, maar dat de vergade ring zioh in principe voor verplichte keuring zal uitspreken. Spr. wees er verder op, dat er ook in den R. K. Voetbalbond reeds meerdere malen gewezen is op de noodzakelijkheid van verplichte keu-ring. Een voorstel van de.n heer ter Bals, luidende „De bondsvergadering draagt het bondsbestuur op om zich met de medische en andere commis sies en personen, die geacht kunnen worden in deze zaken bevoegd te zijn, te beraden of en zoo ja, op welke wijze en op welk tijdstip de verplichte toelatingskeuring reglementair kan worden vastgesteld", werd vervolgens bij accla matie aangenomen. Bij de rondvraag vroeg de heer Koolhaas de mogelijkheid voor Concordia uit Delft om niet gedegradeerd te worden naar een vierde klasse waar Concordia, die thans vijf en veertig jaar bestaat, in de degradatie-wedstrijden moeilijk kon uitkomen. De heer Koolhaas verzocht den K. N. V. B. dit verzoek aan de vereeniging toe te staan, als geschenk bij haar vijf-en-veertig jarig bestaan (applaus). De heer van Wijk verzocht den bevoegdheden van de reglementencommissie beter en juister te doen voorschrijven. De heer Sajet merkte op, dat er te veel wed strijden in den Bond gespeeld worden. Spr. meende verder, dat het vele wedstrijden spelen door junioren het spelpeil verlaagt ih plaats van verhoogt, Verder wees de heer Sajet er op, dat het voor een impressario mogelijk is bestaande buitenlandsche elftallen in Holland te laten spe len zonder toestemming van den Bond. Tot slot richtte de heer Sajet zich persoonlijk tot den voorzitter met woorden van hulde en met het verzoek zijn plan om de voorzitters functie neer te leggen, nog eens te overwegen Mocht U, aldus spr., toch besluiten heen te gaan, dan moet ik U namens mijn groep hartelijk danken voor alles, wat U voor ons gedaan heeft Verschillende spr. beantwoordende, zeide de heer Kips, dat een afschrift van een contract met het stadion aan de leden van de Bondsver gadering zal worden toegezonden, zoodra dit ge- teekend zal zijn. Op een klein punt van onder geschikt belang ls nog geen overeenstemming bereikt. Verder dankte de heer Kips voor de vriende lijke woorden van den heer Sajet. Spr. zeide even wel aan diens verzoek niet te mogen denken. Velé jaren, aldus spr., heb ik niet alleen zakelijke maar ook huiselijke belangen moeten opofferen en ik meen, dat niet langer te mogen doen. Ik geloof, dat het thans, nu er geen ernstige moeilijkheden zijn, het juiste tijdstip is om heen te gaan. Een motie van den heer Koolhaas, waarin het bestuur gevraagd wordt, zoo mogelijk Concordia wederom in de 3e klasse te helpen, werd aange nomen. Met een kort woord van dank voor aller mede werking, sloot de heer Kips vervolgens de ver gadering. Ie demi-finale: 1. Beekhuyzen 10.6 sec.; 2. Rijck v. d. Gracht; 3. Schieffer; 2e demi-finale: 1. Webster 9.9 sec.; 2. W. Kiel; 3. de Vries. Finale: 1. Webster 9.9 sec.; 2. Kiel 10.1 sec.; 3. de Vries 10.2 sec. 1000 M. nieuwelingen; le serie1. Maas (Zwa luwen) 2. m. 59 9/10 sec.; 2. C. Hebers (te Werve) 2 m. 59 9/10 sec.; 3. B. Hendriks (Hellas M.); 4. W. Dieckhaus (Graaf Willem II); 5. H. Brauen (A.A.C.); 2e serie: 1. M. van Galen (D.O.S.) 2 m. 57 3/10 sec.; 2. J. Noordeloos (D.H.C.) 2 m. 57 6/10 sec.; 3. Lap (V. en L.); 4. P. DuIIaart (P.P.); 5. T. v. d. Linden (Vries et Cel); 3e serie: 1. W. Haver (P.P.) 2 m. 55 5/10 sec.; 2. A. le Mair (D.H.C.) 2 m, 55 8/10 sec.; 3. M. van Hoewijk (D.O.S.)4. J. v. d. Does (Olympia)-; 5. N. Ausums (Trekvogels). Finale; 1. Lap 2 m. 48 9/10 sec.; 2. v. d. Does 2 in. 49 5/10 sec.; 3. v. Hoewijk; 4. Le Mair; 5. Haver. Speerwerpen: 1. B. Walstra (A.A.C.) 43.46 M.; 2. Schlegel (V. en L.) 41.31 M.; 3. J. Noordeloos (D.H.C.) 39.37 M.; 4. L. Spengler (Olympia) 38.10 M. 3000 M. snelwandelen: 1. D. Toet (te Werve) 15 m. 8 7/10 sec.; 2. J. Lauting (A.A.C.) 15 m 59 2/10 sec.; 3. H. Aarts (A.V.A.C.); 4. van Haastrecht (A.A.C.); 5. F. Brughoudt (te Werve)6. J. Vermeulen (Zwaluwen)7. F Kooien (H.W.S.V.). Hoogspringen: 1. J. Reeder (te Werve) 1.65 M.; 2. Krijgsman (V. en L.) 1.65 M.; 3. J. Hageraats (Zwaluwen) 1.65 M.; 4. Karman (V. en L.) 1.60 M. Vèrspringen1. J. Reeder (te Werve) 6.06 M.; 2. W. Kronshorst (Sparta) 6 M.; 3. C. Hermes (Trekvogels) 5.89 M.; 4. F. Slangen (Hollandia) 5.81 M. Het tweedaagsche athletiek-festün van te Werve is Zaterdagmiddag begonnen met de nieuwelingenwedstrijden. Door den aanhoudenden regen was de loop baan zwaar, zoodat de gemaakte tijden vrijwel alle beneden de verwachtingen bleven. Gisteren kwamen de cracks aan 't woord. De uitslagen luiden; 100 M. nieuwelingen: le serie: 1. Jansen (V. en L.) 12.8 sec.; 2. M. Kat (D.F.C.) 12.8 sec.; 2e serie: 1. J. de Kok (te Werve) 12.1 sec.; 2. J. v. As (Olympia) 13 sec.; 3e serie: 1. W. van Uitert (P.P.) 12.5 sec.; 2. P. Thierry (te Werve) 12.7 sec.; 4e serie: 1. L. Neef (Laakkwartier) 12.4 sec.; 2. J. Bekker (Trekvogels) 12.4 sec.; 5e serie: 1. G. Renes (A.A.C.) 12.4 sec.; 2. M. Hoexum (Donar) 12.6 sec.; 6e serie: 1. C. v. d. Heust (te Werve) 12.4 sec.; 2. E. Jonkers- Both 12.5 sec.; 7e serie: 1. J. Reeder (te Werve) 12.6 sec.; 2. Hoyer (V. en L.) 12.7 sec.; 8e serte: P. Voogd (Laakkwartier) 12.2 sec.; 2. A. Ver burg (Excelsior, R.) 12.3 sec.; 9e serie: 1. L. I-Ioogerwerf (Olympia) 12.7 sec.; 2. J. V. Eysden (Olympia) 12.8 sec.; 10e serie: J, Hoogenkamp (Haarlem) 12.6 sec.; 2. F. Slangen (Hollandia) 12.7 sec. le demi-finale: 1. J. de Kok 11.8 sec.; 2. Jansen 11.9 sec.; 2e demi-finale: J. Reeder 12.1 sec.; 2. van Uitert 12.2 sec.; 3e demi-finale: 1. Voogd 12.5 sec.; 2. Hoogenkamp 12.6 sec. Finale: 1. Jansen 12.1 sec.; 2. Kok 12.2 sec.; 3. Uitert 12.4 sec.; 4. Reeder, 5. Voogd, 6. Hoogenkamp. 80 M. Juniores: le serie: 1. Rijck v. d. Gracht (V. en L.) 10.8 sec.; 2. K. Paans (Sparta); 3. Beekhuyzen (D.F.C.2e serie: 1. Schieffer (V. en L.) 10.8 sec.; 2. Jancherskl; 3. J. Kuyper (A. V. '23); 3e serie: 1, N. Webster (D.F.C.) 10.1 sec.; 2. W. Kiel (P.P.); 3. de Vries (V, en L.); 4e serie: 1. J. Verhoef (Olympia) 10.3 sec.; 3. Andrea (V. en L.); 3, Boersma (Olympia). Den tweeden dag was de belangstelling groot. De Pro Patriaman C. Gubbèls slaagde er in twee nieuwe Nederlandsche records te vestigen bii het nummer snelwandelen. Hij verbeterde eerst de 4000 M„ welke stond op 18 m. 47.2 sec., en bracht dezen afstand op 18 m. 36.4 sec. en vervolgens brak hij zijn eigen record over 6000 M., dat hij wist te brengen van 23 m. 25.2 sec. op 23 m. 6.8 sec. Hiermede heeft hij nu 40 records op zijn naam gehad. In de ochtenduren had mej. Schuurman een nieuw Nederiandsch record gevestigd bü het nummer 80 M. hardloopen voor dames. Dit stond met 10.5 sec. ten name van mej. Franken uit Twenthe en werd door de Friezin gebracht op 10.4 sec. Wat de verrichtingen betreft, maakte Haar lem den besten indruk. Ze legde ook nu beslag op den Te Werve-wisselbeker. Aangezien dit de derde maal in successie was, kwam dit fraaie kleinood in definitief bezit van deze keurploeg. De straffe wind belemmerde goede tijden bij verschillende loopnummers. Het mooiste nummer was wel de 4 X 100 M. estafette. Het was lang een nek aan nek-race tusschen Haarlem en de A.V. '23 doch Hooger- werf bracht de Haarlemmers een heel stuk naar voren, terwijl op het laatst nog buitengewoon fel werd gestreden om de tweede plaats, door dat de eerste ploeg van V. en L. geducht kwam opzetten. Pro Patria maakte een keurige Olympische estafette en had na de eerrte 800 M. reeds een flinken Voorsprong. Wel Hep Berger, die voor Haarlem op de 200 M, uikwam, een heel stuk d°ch, van Tongeren, die voor P.P. de laatste 200 M. liep, wist zich glansrijk te handhaven. Baars Steineman was op de 5000 M. weer de groote crack die met buitengewoon gemak dezen afstand Hep en eindigde met een halve baan voorsprong op zijn clubgenoot Groeneweg. .?erfer bleek bü de 100 M. in goede conditie. HU eindigde zeker 2 M. voor de overigen en met wat minder wind zou hij van zijn tijd van 11 sec. nog wel één of twee vijfden hebben afge- •KrGgGïlt J. Zeegers die bij het nummer 1500 M. doorliep en een poging deed op de 3000 M„ verloor hier- n?P°tr h l 15°°, M' en zafr ten slotte z«n Posing niet bekroond. Hij deed over den afstand 9 m. 14.6 sec., terwijl het Nederiandsch record .ten name van Gerbrands 9 m. 4.2 sec. bedraagt. De resultaten van den tweeden dag luiden: 100 M. invitatie dames: 1. Schuurman, Rotte- valle, Friesland 12.8 sec.; 2. Aengenendt, Hygiëa; 3. van Oostveen, Hygiëa. Niet geplaatst Kips, Olympia, Hoogendoorn, Nieuw Brunhilde. 4 x 100 M. estafette dames (Ned. record 53.2 sec., A.V. Twenthe)1. Hygiëa (dames Leeksma, van Oostveen, Aengenendt en Groos) 53.4 sec.; 2. Nieuw Brunhilde, Leiden 55 sec. Opgegeven na het derde wisselpunt Olympia, den Haag. Discuswerpen dames (Ned. record 31.71 M„ ?0ei;^,WeVers): 1' S' Bakker' Concordia. Haag 28.21 M.; 2. H. Michaelis, te Werve 29 M.; 3. mej. L. Gisolf): 1. L. Gisolf, Hygiëa 1.55 M.; 2. Munnikus, A.T.B. 28.47 M. Hoogspringen dames (Ned. record 1.60.8 M„ van Buysma, Olympia, Amsterdam 1.50 M.; 3. Leeksma, Hygiëa 1.35 M. Speerwerpen dames (Ned. record 36.42 M„ mej. L. Rombout)1. M. Budding, Olympia, Haag 26.28 M.; 2. A. Bremer, Nieuw-Brunhilde 24.26.5 M.; 3. G. Hoogendoorn, Nieuw-Brunhilde 22.59 M.; 4. H. Leeksma, Hygiëa, Haag 22.52 M. 4 x 100 M. estafette dames: 1. Hygiëa, Haag (dames Leeksma, van Oostveen, Aengenendt en Groos) 53.4 sec.; 2. Nieuw-Brunhilde, Leiden 55 sec.; Olympia, Haag, opgegeven. 400 M. hardloopen heeren (Ned. record 49 sec., A. Paulen. Ingeschreven 24„ uitgekomen 21 deelnemers. le serie: 1. H. Visser, Feöenoord 54.4 sec.; 2. J. v. d. Booren, Haarlem 54.5 sec.; 2e serie: 1. J. Prins, BI. Wit 53y2 sec.; 2. Boer, Thor 54 sec.; 3e serie: 1. J. Hebers, V. en L. 54.4 sec.; 2. W. Kok, Trekvogels 54.7 sec.; 4e serie: 1. W. Geurts, V. en L„ 53 sec.; 2. P. Beyen, T.H.O.R. 53.2 sec.; 5e serie; 1. G. Rinkel, Haarlem 57 sec.; 2. A. Greve, A. M. v. J. 57.1 sec.; 6e serie: 1. P. van Heuvel, BI. Wit 54.9 sec.; 2. Briel, V en L 56 sec. le halve beslissing: 1. Prins 53.6 sec.; 2. J. H. Visser 53.7 sec.; 3. Boer, 4. Hebers; 2e halve be slissing: 1, van Heuvel 54.8 sec.; 2. Beyen 55 sec.; 3. Rinkel; 4. Geurts. Beslissing: 1. Visser 52.4 sec.; 2. Prins 52.6 sec.; 3. v. d. Heuvel; 4. Beyen; 5. Hebers; 6. Rinkel. 5000 M. snelwandelen (Ned. record 23 m. 25.2 sec., C. Gubbels): 1. C. Gubbels, Pro Patria 23 m. 6 8/10 sec. (nieuw record); 2. P. Engelman, Pro Patria 24 m. 42 5/10 sec.; 3. C. Kragt, O.D.I.; 4. D. Toet, te Werve. 1500 M. hardloopen (Ned. record 4 m. 10.6 sec., J. Zeegers)1. A. Hoogewerf, Haarlem 4 m. 13 sec.; 2. W. Effern, Haarlem 4 m. 20 sec.; 3. J. Brandenburg, Haarlem; 4. F. C. du Hen, D.F.C.; 5. J. Zeegers, A.V. '23; 6. W. Smidthe, A.V. '23. 100 M. hardloopen (Ned. record 10.6 sec., M. v. d. Berge) le serie; 1. H. Bergman, Pro Patria 11.9 sec.; 2. A. Benz, Haarlem 12 sec.; 3. H. v. d. Kaa, Hellas, Utrecht; 2e serie: 1. M. v. d. Berge, Haarlem 11.1 sec.; 2. H. de Boer, Te Werve 11.1 sec.; 3. J. Boot, E.M.M.; 3e serie: I. Chr. Berger, Haarlem 11.4 sec.; 2. F. Hum mel, Trekvogels 11.5 sec.; 3. Btjlstra, V. en L.; 4e serie; 1. A. v. Welsenes, Haarlem 11.7 sec.; 2. Both, V. en L. 11.8 sec.; 3. L. Simmers, Trek vogels. le halve beslissing: 1. M. v. d. Berge 11.3 sec.; 2. Benz 11.4 sec.; 3. Boot; 2e halve beslissing; 1. Berger 11.7 sec.; 2. Both 11.8 sec.; 3. L. Simmers. Beslissing: 1. Berger 11 sec.; 2. M. v. d. Berge 11.2 sec.; 3. Bergman; 4. Benz; 5. v. Welzenis; 6. Boot. Discuswerken (Ned. record 40.78 M., H. Bak ker): 1. G. Eysker, Haarlem 39.95 M.; 2. G. feevenhuysen, Alc. Victr. 37.67 M.; 3. A. de Bruyn, Olympia 35.12 M.; 4. W. Coster, Haarlem 34.19 M.; 5. A. v. d. Zee (Haarlem 33.36 M.; 6. H. van Soelen, Pro Patria 32.11 M. Vèrspringen met aanloop (Ned. record 7.30 M„ M. H. de Boer): 1, H. de Boer, Te Werve 7.15 M.; 2. A. van Welsenes, Haarlem 6.88 M.; 3. J. Boot, E.M.M. 6.67 M.; 4. K. Schenk, Haarlem 6.23 M.; 5. Karman, V. en L. 6.20 M.; 6. S. van Musscher, Haarlem 5.99 M. 5000 M. hardloopen (Ned. record 15 m. 29 sec., N. G. Baars-Steineman)1. N. G. Baars-Steine- man, Pro Patria 16 m. 6.3 sec.; 2. A. Groeneweg, Pro Patria; 3. C. Peters, Trekvogels; 4. A. Wolf, Hellas, Utrecht; 5. E. Rooiakkers, D.H.C.; 6. J. Dullaart, Pro Patria. Hoogspringen met aanloop (Ned. record 1.81 M„ F. C. Buhrmann)1. Kraats, V. en L. 1.75 M„ na overspringen met A. de Bruyn, Olympia, den Haag 1.75 M.; 3. Kamstra, V. en L. 1.70 M.; 4. K. Schenk, Haarlem 1.70 M.; 5. P. Korver, Haarlem 1.70 M.; 6. J. de Bruyn, Sparta, Dor drecht 1.70 M.; 7. Colün, V. en L. 1.70 M. De volgorde werd door overspringen bepaald. Speerwerpen (Ned. record 54.17 M„ J. Knol); 1. J. Knol, A.P.G.S. 53.73 M.; 2. J. v. d. Ley, BI. Wit 49.46 M.3. A. v. d. Zee, Haarlem 47.07 M.; 5. S. Visser, Haarlem 45.54 M. en 6. G. Louwman', Sparta, Dordrecht 44.83 M. 4 x 400 M. estafette (Ned. record 3 m. 28.4 see., „Haarlem"): 1. Haarlem met de heeren Paulen, Effern, v. d. Booren en Hoogewerf 3 m. 31 sec.; 2. A. V. '23 3 m .32 sec.; 3. V. en L. I; 4. Trek vogels I; 5. Pro Patria; 6. Trekvogels II; 7. Zwaluwen. Olympische estafette (800 M., 400 M„ 200 M. en 200 M.) (Ned. record 3 m. 42.6 sec., A. V. '23): 1. Pro Patria, Rotterdam met de heeren Stevense, Bergman, v. d. Most en van Tongeren 3 m. 46.3 sec.; 2. Haarlem 3 m. 47.2 sec.; 3. V. en L. I; 4. Clubhuis te Werve; 5. Trekvogels I; 6. D.F.C. Puntentelling voor den wisselbeker: Haarlem 76, Pro Patria 38 p. De R.K.S.V. Lodewijk nam op die wedstrijden van D.H.L. Delft, aain de volgend» wedstijdeu die-el: 100 M.1500 M. hardloo-pen; 4 x 100 M. estafette. Op 100 M. behaalde B. Wensdng den len prijs, tijd 12 2/5 sec.; 1500 M. 2e prijs T. von Burg; 3e prijs G. Tournier. De 400 M. estafette leverde eveneens den len prijs op in 52 2/5 sec. door den heerfem B. Wen- sing, F. v. Kessel, Ke janos en Salvisberg. In totaal won Lodewijk 2 eersite, een 2em en een 3 en prijs. 3de serie 1 Falk Hansen (Denemarken), 12,8 sec. 2 Honeman (Ver. St.). 4de serie 1 Michard (Fr.), 13,2 sec. 2 Meyer (Nederland). Profs halve eindstrijden lste halve eindstrijd 1 Moeskops, 12 sec. 2 Falk Hansen. 2da halve eindstrijd 1 Michard, 12.4 sec. 2 Piani. Eindstrijd eerste rit 1 Michard, 12,2 sec. 2 Moeskops tweede rit 1 Moeskops. 12,2 sec., 2 Michard beslissende rit 1 Michard, 11,8 sec.: 2 Moeskops. Tiani verkreeg de derde plaats, Falk Hansen da vierde. VOORWEDSTRIJDEN SPRINT Te Brussel zijn Zaterdag de wedstrijden begon nen om de wereldkampioenschappen wielrennen en wel met de series op de sprint voor amateurs en profs. De amateurs openden den strijd. De series werden gewonnen door: Trauden (Dultsch- land), Perrin (Frankrijk), Knudsen (Denemar ken), v. Massenhove (België), Beaufrand (Frank rijk), Cozens (Engeland), Theaker (Engeland), Mala testa (Italië), Pelizzari (Italië), Gervin (Denemarken), Dinkelkamp (Zwitserland). De twee Nederlanders v. d. Linden en van Steenbergen konden het slechts ln een serie tot een derde plaats brengen. Van Steenbergen verloor van1 den Engelsch- man Cozens en den Zwitser Buhler, terwijl van der Linden de vlag moest strijken voor den Engelschman Theaker. Beide series waren welis waar van de snelsten. Ook in de herkansingsritten hadden de Neder landsche amateurs geen succes. Van der Linden gaf een flinke partij, maar moest verliezen van den Zwitser Buhler. Steenbergen werd in den herkansingsrit op verpletterende wijze geslagen door den Oostenrijker Schaffer. Nederland heeft daarmee alle kansen verspeeld. Geen enkele der amateurs kon zich voor den prijs van heden plaatsen. De Nederlandsche beroepsrenners deden het heter. Moeskops won op gemakkelijke wijze van den Italiaan Bossi en Meyer sloeg den Belg Arlet. Pijnenburg verloor na harden strijd van den snellen Amerikaan Honeman, maar wist in de herkansing te winnen, door den Italiaan Moretti en den Duitscher Engels te slaan. Van der Leur stelde teleur. Bij de achtste finalen won Moeskops van Spears (Australië), Meyer sloeg den Duitscher Oszemella, terwijl Pijnenburg daarentegen na flinke verdediging moest verliezen van den Fran- schen favoriet Michard. Voor den eindstrijd van heden werden dus geklasseerd de Nederlandsche beroepsrijders Meyer en Moeskops, Michard (Frankrijk), piani (Italië), Falk-Hansen (Denemarken), Honeman (Amerika), Kaufman (Zwitserland). Voor den eindstrijd van de amateurs voor heden zijn geplaatst: Malatesta (Italië), Pelll- zarri (Italië), Cozens (Engeland), Theaker (Engeland), Perrin (Frankrijk), Beaufhand (Frankrijk), Gerardin (Frankrijk) en Andersen (Denemarken). Gisteren zijn te Brussel de wedstrijden om de wereldkampioenschappen in de sprint voor ama teurs en professionals voortgezet. De resultaten waren Amateurs kwart finales lste serie 1 Andersen (Denemarken), 12,4 sec. 2 Beaufrand (Frankrijk). 2de serie 1 Gerardin (Fr.) 13,6 sec. 2 Mala testa (Italië). 3de serie Cozens (Engeland), 12,8 sec. 2 Perrin (Frankrijk). 4de serie 1 Pelisari (Italië), 12,8 see. 2 Peaker (Frankrijk). Demifinales amateurs lste halve eindstrijd 1 Cozens (Engeland) 12,6 sec. 2 Andersen (Denemarken). 2de halve eindstrijd 1 Gerardin (Frankrijk). 12,5 sec. 2 Pelisari (Italië). Eindstrijd eerste rit 1 Cozens, 12,6 sec. 2. Gerardin tweede rit1 Gerardin, 12,8 sec. 2 Cozens beslissing 1 Gerardin, 13,6 sec. 2 Cozens. Profs kwart finales lste serie 1 Moeskops (Ned.), 12,8 sec. 2 Steffes (Duitschland). 2de serie 1 Piani (Italië), 12,4 sec. 2 Kauf- mann (Zwitserland). H. D. V. S.—H. C. C. I Gewonnen door H. C. C. met 29 run.: en 2 wickets in handen. De laatste wedstrijd van de Schiedamsclie combinatie is met een nederlaag geëindigd. H.D.V.S. mist dr. Vuylsteke, van Buysen en Kappelhof, terwijl H.C.C. den steun moet missen van Max Jansen, P. Jansen, Feith Sr. en Schill. H.C.C. wint den opgooi en stuurt H.D.V.S. het eerst naar de mat. De Schiedammers beginnen met mr. P. Bochove en C. Fisher op het bowlen van mr. ICoeleman en lr. Fokker. Reeds in zijn tweeden over heeft Fokker succes, als hij Bochove bowlt voor slechts 3 runs. G. Nolet en C. Fisher zijn de eenigen van de combinatie, die er iets van terecht brengen; beiden spelen aan trekkelijk cricket. Nolet slaat Fokker verschil lende malen voor 4 en voor een nattige 20 gaat h(j lbw. mr. van Manen, die intusschen is gaan bowlen, heeft een goede lengte en zijn ballen komen goed op, zoodat er weinig wordt gescoord en de wickets geleidelijk vallen. W. Braunts 0, Beukers 0, Engering 1, H. Offerman 6. Daarna verdwijnt ook het wicket van C. Fisher voor een verdienstelijke en kanslooze 23, gebowld door mr. Koeleman. Voor de lunch weet H.C.C. ook nog het wicket van A. Offerman te nemen. F. Linde man 0 en P. van Gent blijft met 0 niet uit. Met 4 extra's wordt het totaal 61. Mr. van Manen had met 39 de beste bowlingcijfers; Koeleman 628 en Fokker 1—20. H.C.C. opent na de lunch met mr. van Manen en Bübau op het bowlen van H. Offerman en J. Engering. Reeds onder de 10 runs wordt door beide spelers eenmaal gemist. Toeh is het H. Offerman, die mr. van Manen voor 8 runs bowlt en even daarna valt ook het wicket van Bijbau. Jhr. P. Feith en N. N. pogen door langzaam te scoren de situatie te redden. Verschillende bowlers worden aangezet, maar pas nadat Enge ring beter ls gaan bowlen, krijgt hij Feith lbw. Waterman gaat na 2 runs uit en als dan N. N. ook door Engering wordt gebowld, ziet het er voor de Haagsche niet bijster rooskleurig uit. M. Koeleman en Fokker weten de collapse echter te stuiten en beide spelers zorgen voor de noodigS runs. Op 78 gaat Fokker lbw., gebowld de® Engering voor 9 runs. D. Niks wordt reeds mt» den 2den bal van Karis, gecleapd. Als daarna ook het wicket valt van mr. Koeleman met een schitterenden bal van Karis, wordt door de Haag sche gestopt op een totaal van 90 runs met nog 2 wickets in handen. De bowlingcijfers waren: H. Offerman 1—25- J. Engering 4—20; J. Karis 2—15 en G. Nolet 011. SpartaExcelsior Sparta wordit liet eerst naar de mat gestuurd, een vrij aairdiig totaal van 128 wordt bereikt, A. Kraal scoorde 37; C. Kip 11; W. Ringeling 22 en K. Saunders 27 runs. Bowling; J. Oosterholt Jr. 442; Th. de Boer 4—45; C. Wuisman 234. Excelsior faalde vrijwel in haar eerste innings door het aanvankelijke goed© bowlen van G. van Geeuwen, die vrij spoedig 3—0 noteerde. Het totaal werd slechts 55, waarvan J. v. Etitem 17, Th. die Boer 10. Bowling: J. Senn 5—32; G. v. Leeuwen 5—21. Exoelsior waagt nog een poging. Sparita scoort 170 runs, hiervan scoorden W. Ringeling 25, A. Kaal 17, K. Saunders 35, Donald 20, G. v. Leeuwen 31, C. Kip 17 n.o. Bowling; Oosterholt Jr. 1—75, C. Wuisman 6 52> A. Janse 2—33. J. v. Eetten 0—5. Om te winnen moest Excelsior nog 244 runs scoren, welk totaal zij niet bereikte en het tot 191 runs bracht, hiervan scoorden J. Ooster. bolt Jr. 10, W. Peters 36, J. v. Et tien 33, W. v. Deurzen 12, C. Wuisman 21 n.o., B. Scholte 11, P. Kleisa 22, extra's 40. Bowling: K. Saunders 560, G. v. Leeuwen 1—29, Senn 2—41, Donald 0—7, Ringeling 1—14. Sparta wint met 52 runs op beide innings. H. D. V. S. 3Excelsior 2 In een van het begin tot einde spannend© ontmoeting heeft .Excelsior een kleine zege behaald. Excelsior wint den toss en verkiest eerst batten. Deze innings levert 84 runs op, waarvan A. v. Slangen 10, J. Oosterholt Sr. 33, extra's 22. Bowlingcijfers: Visser 6—SO, K. Oos. terhoff 425, Bedeaux 07. H.-D.V.S. stelt hier 62 runs tegenover: Smit 24, S. Millard 18. Bowling: S. Balogh 53, J. Oosterholt Sr. 1—17, G. Oosterholt 3—24, A. v. Haagien 015. Excelsior nogmaals ingaande brengt het tot 83, hiervan hadden J. Oosterholt Sr. 19, A. v. Slobbe 1G, A. Vredebregt 12 extra's.. Bowling cijfers; Ooaterhoff 3—19, Borrani 4—16, A. Vis ser 0—17, J. Bedeaux 3—12. H.-D.V.S. ziet geen kans meer het Excelsior totaal te passeerem en scoorde 87 runs. K. Oos. terlhoff 22, Mulié 14, Reigersberg 11, G. Ooster holt bowlde 548, Balogh 415, A. v. Haagen 1—11. Excelsior wint met 18 runs op twee innings. Overgangsklasse. H. C. C. IllH. T. C. C.: gewonnen door H. C. C. met 30 runs; H. C. C. 113 en 63, H. T. C. C. 65 en 81. II. C. C. is nu kampioen van de over gangsklasse. Ajax (L.)R. C. H.: gewonnen door Ajax met 16 runs op de eerste innings. Ajax 76, R. C. H. 60. Tweede klasse. L. C. C.V. O. C. II: gewonnen door V. O. C. met 127 runs. L. C. C. 88, V. O. C. 215 voor 7. SpartaExcelsior: gewonnen door Sparta met 52 runs. Sparta 128 en 170, Excelsior 55 en 191. H. D. V. S. IIPhoenix II: gewonnen door H. D. V. S. met 75 runs. H. D. V. S. 78 en 133, Phoenix 59 en 77. Derde klasse. H. B. S.Quick II; gewonnen door Quick met 37 runs op de eerste innings. H. B. S. 53, Quick 90. Excelsior II—H. D. V. S. III: gewonnen door Excelsior met 18 runs. Excxelsior 84 en 83, H. D. V. S. 62 en 87. H.B.S.Ajax II: gewonnen door H.B.S. ma* innings en 84 runs. Ajax 32 en 86, H.B.3.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 6