FEUILLETON capitola. AARTSDIOC. R. K. BOEREN EN TUINDERSBOND MOORDAANSLAG OP ZÏJN ECHTGENOOTE ERNSTIG MOTOR-ONGELUK UIT BERKEl EN RODENRIJS 'IT OVERSCHIE UIT VLAARDINGEN UIT SCHOONHOVEN IIJ ÈS T'?4 '.3 DE JAARVERGADERING Gistermorgen ving in he; R.K. Vereenigings- gebouw aan het "Walburgplein te Arnhem de jaarvergadering aan van den Aartsdioces.anen R.K. Boeren- en Tuindersbond en zijne instel lingen. De voorzitter de heer L. Baron van Voorst tot Voorst uit Twello heette de talrijke aanwe zigen hartelijk welkom en hield vervolgens een openingsrede: Openingsrede van den voorzitter Ik stel er prijs op U in herinnering te bren gen, aldus spreker, dat het op 23 Februari van dit jaar 12% jaar was geleden, dat onze orga nisatie is gesticht geworden. De zich gedurende den grooten wereldbrand meer en meer openbarende geest van ongeloot eQ zedenbederf deed Mgr. van de Wetering, on zen betreurden Aartsbisschop, besluiten ook foor de R.K. boeren en tuinders in zijn Aarts bisdom de principieel© katholieke organisatie voor te schrijven. Tot dan toe waren de boeren uit het Aartsbisdom georganiseerd geweest in provinciale z.g. christelijke bonden, die, wat de behartiging der stoffelijke belangen der leden betreft, zeker hun verdiensten hebben gehad en goed werk gedaan, maar voor de geestelijke en maatschappelijke, voor de hoogere belangen "van onzen boerenstand weinig konden uitrich ten. Met vooruitzienden blik zag Mgr. de Aarts bisschop do maatschappelijke verhoudingen zich zoodanig ontwikkelen, dat het dringend noodig werd, dat de katholieken stelling namen tegen het voortschrijdend ongeloof en zedenbe derf, tegen den geest van revolutie en gezags ondermijning en zich vereenigden in principieel katholieke organisaties. Onze organisatie, als af deeling van het groo ts katholieke leger, heeft, nu alle beletselen der oude organisatie ter zijde zijn gezet, van gan- scher harte den goeden strijd mede te strijden voor behoud van geloof en zeden, voor het her stel der christelijke maatschappij, gegrondvest op rechtvaardigheid en naastenliefde. Dat is de bedoeling geweest, die Mgr. de Aartsbisschop heeft gehad met de oprichting van den A. B. T. B. Hebben wij nu in de afgeloopen 12% jaren de verwachtingen vervuld, die in ons zijn ge steld? Ik meen, geachte vergadering, in alle op rechtheid te mogen zeggen, dat onze werk zaamheid van het begin der oprichting van onze organisatie af, op dat doel is gericht ge weest. En wanneer gij mij vraagt wat de organisa tie in de afgeloopen reeks van jaTen heeft ge daan voor de ontwikkeling en verheffing on zer leden in stoffelijk opzicht, dan behoef ik slechts te wijzen op onze winterscholen, lagere landbouwscholen en landbouwhuiahoudscholen op onze demonstratiebedrijven, op de verze keringsinstituten, de eierveiling, de verkoop- vereenigingen, den handelsraad en zooveel an dere instellingen meer, en in 't bijzonder op de werkzaamheid van ons ijverig secretariaat. Wanneer wij een blik slaan in het verslag over de werkzaamheden en den toestand onzer organisatie over het afgeloopen jaar, dan mo gen wij met dankbaarheid constateeren, dat de Bond met reuzenschreden is vooruitgegaan en dat in den loop der jaren een aantal instel lingen is verrezen, die er alle toe bijdragen om de welvaart van den boeren- en tuinders stand te bevorderen. De crisis-toestand Deze bloei, deze expansie over de geheele lijn zou ons moeten stemmen tot dankbaarheid en oprechte vreugde, maar die vreugde wordt getemperd, wanneer wij zien in welk een ge- drukten toestand akker- en tuinbouw verkee- ren, terwijl in de gemengde bedrijven op onze zandgronden nog wel niet van een crisis kan worden gesproken, maar ook daar de toestand weinig hoopvol schijnt. En dit alles is te wijten niet aan eigen schuld, onkunde of nalatigheid, maar de voor naamste oorzaak is te zoeken in het buiten land. De landbouwcrisis in de 80er jaren der vorige eeuw was voor een groot deel te wijten aan de achterlijkheid van onzen landbouw en van onze landbouwers, hun gebrek aan vakkennis de verouderde bedrijfsmethoden, het gebrek aan organisatie. Thans is dit alles geheel anders. De boeren bezitten krachtige organisaties op alle gebied, credietinstellingen, onderlinge ver zekeringen tegen hagel, brand, veesterfte enz. het onderwijs en de voorlichting heeft onze boeren gemaakt tot de knapsten der wereld; de bedrijven staan over het algemeen op een °°5 heil en leveren kwalitatief en kwantita- 16 °5brengsten, zooals men ze in nagenoeg ^Enenkel an-der land vindt. 'lu wordt de uitvoer meer en meer belet or. 9. handelspolitiek van die landen, die t0rr onze beste afnemers waren. ''i'1. trekken de tarief muren zóó hoog op, ten 8 hun eigen land- en tuinbouw tegen buitenlandsche concurreentie te beschermen en het leven mogelijk te maken, maar tevens be vorderen zij met hetzelfde doel, door uitvoer- preinlën, den uitvoer hunner producten naar onbeschermde landen, waartoe wij behooren. En nu moeten wij het lijdelijk aanzien, dat het buitenland onze land- en tuinbouwproduc ten weert' niet alleen, maar levens zijn over productie tegen dumpingprijzen, op onze markt werpt. Hierin zie ik, naast bijkomstige oorzaken, de voornaamste reden van den slechten gang van zaken hier te lande. Er is gezegd, dat hoer en tuinder in de eer ste plaats zich zelf moeten helpen, om nog meer dan tot nu toe zich toe te leggen op het teelen van veredelde gewassen en het produ- ceeren van kwaJiteitsartikelen in soort, ge wichten en verpakking, zooals het buitenland die verlangt; dat de organisaties zich meer moeten inspannen om te komen tot grooter samenwerking, tot den gczamelijken afzet in binnen- en buitenland en de coöperatieve on derlinge hulp op veelzijdig gebied dient te wor den gepropageerd. Dit alles is waar. Ik geloof, dat in deze richting nog veel te doen is. Maar wat baat de activiteit onzer organisa ties, indien het buitenland onze producten blijft weigeren en ons op onze eigen markt door oneerlijke concurrentie komt bestoken? Gij weet, hoe ook de Fransche regeering on langs de invoerrechten op landbouwproducten sterk heeft verhoogd. Zoo is b. v. het invoer recht van varkensvleescli gebracht van 75 op 100 frs., terwijl het nieuwe recht op aardap pelen, ten bedrage van 15 frs. beteekent 100 pCt. van de waarde. Maar, wat héél erg is, is de verhooging van het invoerrecht op Hollandsche kaas, omdat die uitsluitend geldt voor ons land en niet voor de harde kaas, die uit Zwitserlaud of Italië wordt ingevoerd. De Fransche minister van landbouw zeide aan vertegenwoordigers van de Nederiandsche Kamer van Koophandel te Parijs, die zich over een en ander kwamen beklagen, dat hij zich heeft moeten buigen voor het dubbele feit, dat de Fransche landbouw een ernstige crisis door maakt en dat de beschermende rechten op landbouwproducten dcor de andere Europee- sche productielanden aanzienlijk verhoogd zijn. Noodgedwongen, zeide de minister, hééft de Fransche regeering het voorbeeld van andere landen gevolgd, opdat niet de Fransche boeren, die zulk een belangrijk element vormen in de nationale economie, het slachtoffer zouden wor den van dumping door de anderen, die zelf zorgvuldig vreemde landbouwproducten weren. Ik zou willen, dat deze woorden gesproken waren door den Ned. minister van landbouw, want dezelfde gedachte moest onze regeering en ons parlement bezielen, maar wij, Neder landers, meenen de wijsheid in pacht te heb ben en volharden bij onzen vrijhandel, al gaat ook het economisch leven ten gronde. Wij hebben noodig een onderhandelingstarief waardoor wij in staat worden gesteld hen te begunstigen, dio ons welgezind zijn en hen te treffen, die ons kwaad willen. Het ideaal van onzen land- en tuinbouw is vrijhandel over de geheele wereld, maar niet eenzydigen vrijen invoer in ons land alléén. Daaraan gaan wij ten gronde. Maar ik vrees met groote vreeze dat van 'n ac tieve handelspolitiek niets zal komen, nu hier een geest heerscht van defaitisme, ontwape ning en lamlendigheid. Er blijft ons dan, naast kleine hulpmiddelen weinig anders over, dan te trachten nieuwe uitvoergebieden te openen in overzeesche lan den, speciaal in onze gebiedsdeelen van over zee, Oost- en West-Indië. Ik meen, dat in onze Oost speciaal, wel een toekomst voor onze producten ligt. Dezer da gen vernam ik, dat een zending druiven in zeer goede conditie te Batavia is aangekomen en in één dag verkocht werd. Waarom zou dit met ander fruit en groente ook niet kunnen? In Indië wordt bijna uitsluitend Australi sche boter gegeten, die van mindere kwaliteit is dan de onze. Waarom zou met de moderne koeltechniek onze boter de Australische niet kunnen verdringen, indien de noodige reclame wordt gemaakt? Er zijn nog wel perspectieven voor den afzet onzer land- en tuinbouwproducten; er moet al leen hard gewerkt worden om nieuwe gebieden te ontsluiten. Dit was een kleine zijpas in het gebied der politiek, waarmede ons wel en wee zoo nauw verbonden is, dat ik er niet buiten kon, die even aan te roeren. Spr. besloot hierop met een vermaning aan de leden, om moed te honden en de organisatie trouw te blijven. De organisaties zullen bij de regeering blijven aandringen en een uitweg zoeken om de crisis te verzachten. Vergadering van den Handelsraad Na dit openingswoord ving de vergadering aan van den Handelsraad van den A. B. T. B. De directeur, de heer H. J. M. Hoefnagels, besprak het jaarverslag, waaruit blijkt dat de economische en financieele toestand van den Handelsraad zeer gunstig is, zoodat weder een belangrijk bedrag ter beschikking van den A. B. T. B. kan worden gesteld en een aanzienlijk bedrag kan worden uitgekeerd als reductie over den omzet aan de afdeelingen-aandeel- houdsters. De omzet over het jaar 1929 overtrof weder alle voorgaande jaren. De Handelsraad BIJ DE MISSD':;." R7SSEN 'VAN HET H. HART Reünie der oud-studenten Twee dagen lang heeft het Moederhuls van de Nederiandsche provincie der Congregatie van de Missionarissen van het H. Hart aan don Bredaschen weg te Tilburg weerklonken van de uitingen van vreugde en jolijt der oud-studenten, die Zaterdag en Zondag daar in veertiende reünie bijeenkwamen. Zaterdagmiddag brachten de reünisten in gezelschap van de paters een bezoek aan de speelterreinen van de studenten der Apostoli sche school, waar wel bleek, dat naast de stu die der toekomstige missionarissen ook hun sportieve ontwikkeling aan de jongere opvat tingen is aangepast. Zondagmorgen werd door een der neomisten van de congregatie een plechtige Hoogmis met assistentie opgedragen, onder welke Z.D.H. Mgr. J. Aerts, apostolisch vicaris van Ned. Nieuw-Guinea, naar aanleiding van het zoo juist gezongen Evangelie een toespraak hield, Daarna werd de algemeene vergadering ge houden, waar in de plaats van de heeren B. Perridon en F. Rutten, beiden periodiek af tredend en niet herkiesbaar, tot bestuurs leden werden gekozen de heeren L. J. Stol wijk en A. v. d. Griendt. Medegedeeld werd, dat dit Jaar de tweede priester, wiens studies door de oud-studenten werd bekostigd, de H. Wijding en wel uit de handen van Mgr. Aerts, mocht ontvangen. Op het oógenblik studeeren drie toekomstige priesters van gelden door de oud-studenten bijeengebracht, terwijl een nieuwe studiebeurs in twee jaar het daarvoor benoodigde bedrag bereikt heeft. Een uiterst gezellig diner vereenigde de gasten vervolgens aan tafel, waar menige herinnering aan vervlogen jaren op ernstige of humoristische wijze werd opgehaald. I MEVR. R. DE LA MAR—KLEIJ Haar 60-jarig tooneel-jubilé Men meldt ons uit Den Haag: Ter gelegenheid van haar 60-jarige tooneel- loopbaan is mevr. R. de la Mar gisterenavond in den Koninklijken Schouwburg gehuldigd. Voor de pauze van de voorstelling van „Flie refluiters Oponthoud", waarin mevr. de la Mar optreedt, werd zij namens het Haagsche Huldi gingscomité toegesproken door wethouder Vrij- enhoek, die haar verdiensten gedurende haar veeljarige tooneelloopbaan in het licht stelde en haar behalve een fraaie bloemenmand een geschenk onder couvert aanbood. De heer Vrijenhoek deelde voorts mede, dat er ook nog enveloppen met inhoud onderweg waren van het gezelschap der S.S. Revue en van het technisch personeel van Scala. Verder werden nog bloemen aangeboden door de heeren C- v. d. Lugt-Melsert, namens de Schouwburg-commissie, A. M. de Jong, den schrijver van het stuk, B. Canter en Van Dijk. De heer W. Smit overhandigde de jubilaresse namens het gezelschap een schilderstuk. Mevr. de la Mar dankte tenslotte voor de hartelijke hulde haar gebracht. Na de voorstelling bood het huldigingscomité de jubilaresse een souper aan in hotel Paulez. ONTSLAG WEGENS SLAPTE Aan „De Schelde" te Vlissingen Op de fabriek en werf der Kon. Mij. „de Schelde" te Vlissingen zijn tot nu toe 70 werklieden wegens slapte ontslagen. overschreed de 103 millioen K. G. of 10.300 spoorwagons van 10 ton, hetgeen een gemiddel den omzet per werkdag vertegenwoordigde van 344.812 K. G. of ruim 34 wagons van 10 ton. De netto winst bedraagt 49.866'48. Het jaarverslag werd goedgekeurd. De balans per 31 December werd vastgesteld op een eindcijfer van 1.196.124,55, de verlies- en winstrekening op 104.541,78. Over het afgeloopen jaar kan evenals over vorige jaren een voorstel gedaan worden, aan de afdeelingen-aandeelhoudsters uit de gemaak te winst een reductie uit te keeren van 3. per 1000.omzet. Het bedrag dezer reductie beloopt 23.088,36. Hierna werd gepauzeerd. Te 2 uur werd de algemeene vergadering van den A.B.T.B. heropend. Het jaarverslag dat in boekvorm is ver schenen, werd goedgekeurd, zoomede de be grooting voor 1930 en de rekening en verant woording over 1929, sluitende met een batig saldo van 2119.43. Hierna werd door Dr. J. J. L. van Rijn, lid van het permanente comité van het Interna tionaal Landbouw instituut en rijkslandbouw- consulent te Rome, een inleiding gehouden over den veeafzet naar Italië. Vervolgens werd door Ir. A Sevenster, rijks- landboüwconsulent te Parijs, een inleiding ge houden over vee afzet naar Frankrijk. Jij waren gescheiden DE MAN IS VOORTVLUCHTIG Door de vrouw van zekeren J. werd bij cte politie aangifte gedaqu, dat haar man, van wien zij gescheiden is, Zondagavond te I-Ieer- lerbaan een moordaanslag op haar heeft ge pleegd. Hij had een vuurwapen op haar ge richt, dit afgeschoten, zonder haar echter te raken. De man is voortvluchtig. Door gladheid van den weg geslipt TWEE PERSONEN GEWOND Zondagmorgen heeft hij de Hartveldsche brug te Diemen een ernstig motorongeluk plaats gehad. Een uit de richting Amsterdam komende motorfiets kwam door de gladheid van den weg te slippen tengevolge waarvan een uit de tegenovergestelde richting komend motorrijwiel, bestuurd door den heer J. v. S. uit Bussum, met als duo-rijder den heer C. v. d. B. eveneens uit Bussum, met volle vaart op den geslipten motor Inreed. De duo-rijdster van den motor uit Amsterdam werd zeer ern stig gewond naar het Burgerziekenhuis over gebracht. Zij heeft een ernstige hoofdwonde en gebroken beenen. De bestuurder liep even eens verwondingen op, maar deze waren van minder ernstigen aard, zoodat hij niet naar het ziekenhuis behoefde te worden vervoerd. Do motorrijders uit de richting Bussum kwamen heiden met den schrik vrij. MOTORRIJDER BOTST TEGEN EEN AUTO Een der rijders over den auto geslingerd ER WAS GEEN SIGNAAL GEGEVEN Zondagavond heeft aan den Amsterdamschen Straatweg t© Baarn een vrij ernstig motor ongeluk plaats gehad. Een luxe-auto, komende uit de richting Amersfoort, draaide het hek in van Villa Rusthoek, zonder het noodige sig naal te geven. Een achterop rijdende auto moest hierdoor naar links uitwijken. Het ge volg hiervan was, dat een uit de richting Am sterdam komende motor met duorüder tegen den tweeden auto botste, waarbij een der rij ders over den auto heengeslingerd werd. Dok ter Heijbroek verleende de eerste hulp, waarna de gewonden naar bun woonplaats Amersfoort vervoerd werden. MOTOR TEGEN EEN BOOM Bestuurder en duo-passagier ernstig gewond Zondagmiddag had om 3 uur bij de Veentjes- brug te Oosterbeek in de bocht bij Heelsum een ernstig motor-ongeluk plaat3. De 21-jarige A. J. V., wonende Koningstrat te Amsterdam, reed met zijn motor tegen een boom met een snelheid van ongeveer 70 K.M. De motorrijder bekwam een zware hersenschudding en bek kenfractuur. De duo-passagier, de 18-jarige J. v. B., eveneens wonende Koningstraat, te Am sterdam, bekwam een linkerdijbeenbreuk. Beiden zijn per Roode Kruisauto naar het Diaconessenziekenhuis te Arnhem overge bracht. OUD11' man DOOR EEN MOTORRIJDER AANGEREDEN. Twee personen gewond Zondagavond vond te Ilpendam, nabij café „Do Zwaluw" een ernstig ongeval plaats. De motorrijder De G„ uit Ilpendam, is aldaar tegen een 70-jarigen inwoner van deze gemeente opge reden. De oude man sloeg neer. Hij kreeg een hersenschudding en brak beide beenen. De mo torrijder, die ook kwam te vallen, kreeg een lichte hersenschudding en liep vele wonden op. Beiden zijn naar de St. Liduina-Stichting, te Purmerend, overgebracht en ter verpleging op genomen. De toestand van den ouden man was gister morgen zeer ernstig. AANVARING. Het Belgische rijnschip Mario, schipper De Koninck, geladen met 690 ton kolen Van Ruhr- Ort naar Gent, is op de Oosterschelde door hot motorschip Heléne, schipper Provost, aange varen. De Mario bekwam een gat van ca. 50 c.M. in het vierkant, waardoor het schip in zinkenden toestand verkeerde. De schipper heesch de noodvlag. Het bergingsvaartuig Do- rus Rijkers gelukte het door zijn pompmate- riaal de Mario drijvende te houden. Men zal trachten de lekkage te dichten. BRAND IN DE SPUISTRAAT TE A'DAM In korten tijd waren de vlammen gebluscht. Het bleek, dat de brand ontstaan is, in de kast in de keuken. Omtrent de oorzaak viol niets met zekerheid te zeggen. Van de keuken heeft het vuur zich verplaatst naar de voor kamer, welke „beide vertrekken geheel uitgo brand zijn. Verder is de vlam door het trappen huis tot aan den zolder geslagen. HEMBRUGPONTVEER-MODERNISEERING Eerstdaags aanbesteding Wij vernamen van den hoofd-ingenieur van den Rijks-Waterstaat, dat op 12 September a.s. de aanbesteding zal plaats hebban van twee nieuwe aanleginriclitingen, met name den on derbouw en bijbehoorende werken ten behoeve van moderne pontveeren aan de Hembrug. De raming bedraagt hiervan 154.000. De minister van waterstaat deelde in dit voorjaar op een desbetreffende vraag van de Zaanlandsche Ver. van Vreemdelingen-Verkeer mede, op de begrooting 1930 400.000 te zullen uittrekken ten behoeve van dit veer, een mede- deeling welke later weer werd tegengesproken. Thans blijkt echter, dat de vernieuwing van de trekponten toch een feit wordt. Stoompon- ten zullen er voor in dê plaats komen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN; Dirk, z. van W, de Gelder en Joh. Klapwijk Elizabeth Maria, d. van C. L. van Bohemen en A. M. Langelaan Jocobu», z. van B. Smit en M. Bes Cornelis, z. van B. Buitendijk en C. Sintemartensdijk Theo dora Ludwina, d. van C. van Rutten en M. F Molenwijk. Martina Christina, d. van D. van den Bulk en C. M. Hijdra. GETROUWD: P. van Dijk en P. van Heffen CONCERT Het programma van het concert te geven door de muziekverec-niging ,,de Harmonie", directeur de heer L. L. Vermeulen hedenavond in de ge meentelijke muziektent aan de Burgemeester Bosstraat luidt: 1 H. G. S. Marsch, L. Vermeulen 2 Lustpiel Ouverture Keler Bela 3 La Plebiemne (Fantasie); J. Martin 4 Les cloches de Corneville Velse Coarle 5 Blaze Away Marsch, A, Holzntann 6 Vendance et moisson, Ouverture; A. Taefc 7 Rendez vous Gavotte, P, Aldersou 8 Marsch finale. DESERTIE Aan boord van het stoomloggerschip VL 155 hebben zidh twee gevallen van desertie voórge. daan Belde deserteurs zijn te Scheveningen woon. achtie. BAD- EN ZWEMINRICHTING De Raadcommissie voor Financiën stelt den Raad voor de be groot tag van de Vlaard. Bad- en Zweminrichting zoodanig goed te keuren, dat een subsidie van 4315 wordt toegekend. Ge vraagd was 5315. UITBREIDING Teneinde een systematische bebouwing van den Grooten Vettenoordschenpolder te verze keren, bieden B. en W. den Raad ter vaststel iing aan een bebouwingschema voor een deel van de onlangs door de gemeente aangekocht» gronden in dien polder. SLUITINGSUUR Op verzoek van de drie middenstandsve- eenigingen, hebben B. en W. besloten de slut ting voor winkels in de feestweek van 2530 September te bepalen op 11 uur des avonds en op den feestdag 1 September 12 uur 's avond». SPOORSINGEL Donderdagavond zal de buurtver. Spoor ed n gel e. o.", haar versierde buurt inwijden" met een marsch door de stad. Daarna is er een lampionoptocht, waaraan alle kinderen kunnen deelnemen. Verder mu ziek tot half elf door de Harmoniever. ,,Sursum Corda" van Maassluis. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 2124 Augustus 1930 Teunis, z. van M. van Dijk en M. Kleijn. aan boord Daniel, z. van M. van Zeventer en H. van der Lee, Van Kinsbengenplaats 56 Aratha Theodora, d. van W. H. Holtkamp en H. M. Alsemgeeet, Landstraat 60 Hermanus z. van H. van Zelm en L. van den Berg, Gr. v. Rrinstererstr. 120 Hendrik, z. van P. Roest en J. G. P. Bronkhorst Nieuwlandsteeg 5 Trijntje Adriana, d. van A. Eigenraam en C. de Graaaf, Vriendenstraat 4 Johanna, d, van 3. C. Tuitel en L. A. Nipius, Schravendijkplein 23 OVERLEDEN: Maria Lambertina de Ruijter, 76 jr. wed. van G. 't Hart Emmastraat 67 Adriana Heindijk, oud 92 wed. van Teunis van Linden, Emmazijstraat 15. VERTREK DR. MOGENDORFF De heer G. I. M. Mogendorff, gewezen direo- tuer van den vleeechkeuriingsdienst voor de gemeenten Schoonhoven, Ammerstol, Bergam bacht, Stolwijk, Vlist, Langerak en Nieuwpoort heeft onze woonplaats verlaten, om na li werk zaam leven zich te 's Gravenhage te vestigen. GEMEENTE-REKENING De gemeente-rekening voor den dienst 1929 geeft sluitinkomsten voor den gewezen dienst- op 331.228.62 en aan. uitgaven op 333.914.80 alzoo een madeelig slot van 2686.18. De kapl- taaldienat geeft aan inkomsten 287.029.3S en aan uitgaven 231. 407.84, alzoo een batig saldo van 65.621.54. DOOR SPIRITUS IN BRAND GERAAKT Zaterdag overkwam een 10-jarig dedhtertj» van den heer A. G, een ernstig ongeval. Het kind logeerde te Gelkenes en wend door een nichtje krullen in gebrand met een op een spiritus-lichtje verwarmd ijzer. De meisjes vulden het brandende lichtje, dat haast leeggehrand was bij, toen plotseling de kieeren van het 10-Jariig meisje vlam vatten. Het nichtje bluschte spoedig het vuur, doch het andere kinid had reeds brandwonden bekomen. De op het gegil toegeschoten buren haalden vanuit de nabij gelegen fabriek wat lijnolie, om de brandwonden ermee te bedekken. Door Dr. van Straaten van Nieuwpoort werd het kind verbonden, waarna het per roeiboot naar onze gemeente werd overgebracht, waar Dr. Gruisbeek de behandeling overnam. De bewoners waren juist uitgegaan Zondagmiddag werd de Zondagsrr.van de Spuistraat te Amsterdam eensklaps ver stoord, door dikke rookwolken, dis aan .Ie voorzijde van het perceel Spuistraat 3 ontsnap ten en een rooden gloed, die daarachter zicht baar werd. Het was'een klein, bouwvallig huisje, waarin de brand woedde en waarvan de bewoners, de electricien Hoogenbirk en zijn gezin, juist een kwartier eerder waren uitge gaan. Buren trokken de brandschel af, die zi:h juist aan de overzijde van de straat bevindt, waarop' de brandweer spoedig ter plaatse ver scheen. De deur werd geforceerd, waarna de brandweer met één straal het brandende huis binnendrong. v sn war» WESTHAVENPLAATS Op de gemeen,te-begrooting van dit Jaar la een bedrag, van 5000 uitgetrokken voor de vernieuwing van de bestrating van de West. havenplaats. Het ligt in de bedoeling te doen vernieuwen het gedeelte van de Smalle Havenstraat tot ongeveer de Blokmakeirsteeg. Het trottoir voor de Vischbank zal worden verbreid van 1.65 tot 2.50 meter het tegenover liggende trottoir zal versmald, worden Ook zal er een nieuwe rioleering gemaakt worden, waardoor het rioolwater niet meer in de haven zul terecht komen. De kosten van dit laatste laatste worden ge raamd op 2500. De kosten van de straatver, betering op 14.000 totaaal 16.500. B. en W. vragen thans den raad een extra- suhsidie van 11.500 Naar het Engelsch van gra.y NICK Vertaling van JAC. j. scroon 41) Zij had nauwelijks den tijd gehad om «oh aan haar nieuwe schitterende p0S,itde to gieweranon, toen haar man op zekeren nieit thuds kwam. Den volgenden mor. bracht men zijn lijk, (,at men in net ^v°uxl, hetwelk het „Verborgen Huis" omgaf, Sc Vonden had. De moordenaar van den ongeluk kige heeft men nooit kunnen ontdekken. Gabriel Lenoir kwam In allerijl van het militaire station ^aar hij destijds in garnizoen lag, doch mis. 'ness Eugène Lenolr bleef na den dood van haar echitgenoote onzichtbaar. V eldra ver breidde zich het gerucht, dat zij krankzinnig was geworden, iets, waarover niemand zich verwonderde. Daar Eugène gestorven was, zón- her kinderen na te laten, trad Gabriel, volgens testamentaire bepaling van zijn vadeir, in het bezit van het vermogen. Hu gy kat vertelt, herinner ik mij, dat men mij destijds iets dergelijks verteld heeft, merkte de eerwaarde heer Godwin aan. Zeer wel moglijfc, want deze gebeurtenissen waren in ieders mond. Doch wat men n niet Vertelde, wat buiten den schuldige alleen ik Weet, is, dat mistress Lenolr drie maanden nadat, haar echtgenoot vermoord werd, een dochter ter wereld bracht, en dat dit kind met haar min, de eenige getuige der geboorte, geschaakt werd, "ft* Groote God, is het mogelijk! riep de gees telijke, door deze mededeeling tein zeerste ont steld. Wa.t een afschuwelijke misdaad! Wa.t ik u daar zeg, i3 waar als het evan gelie, vervolgde majoor War field. Ik heb ge. noeg bewijzen, om ieder rechtschapen mensch, op die geheele wereld to overtuigenuitge zonderd het gerecht. Oordeel zelf. U heeft onge twijfeld die stervende vrouw niet vergeten, aan wier ziekbed u mij in dien stormachtige®. nacht temidden van een sneeuwjacht, bracht God moge het u loonen en wat ik u toen hij mijn terugkomst vertelde, zonder namen te noemen! Neen, majoor,, dat heb ik zekier niiet ver geten! Die vrouw was de geschaakte min. Men heeft haar met het kind aan een slavenhan delaar verkocht en op een schiip gebracht, waarvan zij de bestemming zelve niet kende. Het schip verging en de geheele bemanning vond een graf in de golven van den oceaan, doch zij en het kind werden op wonderbare wijze gered. Sedert woonde zij veertien jaa.r in New York, totdat zij eindelijk besloot de gevaren, welke haar hier bedreigden te trotseeren en naar bet tooneel van de misdaad, welker ol'fer zij was geweest, te reizen, om mij van bet be staan van dat kiind in kennis te stellen. Granny Crewell heeft haar gemiigenis met «en eed be. krachtigd en boyendien voegde zij bij haar mdedeeling bijzonderheden, die omtrent de identiteit van Capitola geen twijfel overlaten. Majoor Warfieid verhaialde nu ook aan zijn vrtend, waarom hij na Granny Crewell's dood onmiddellijk naar New York was gereisd, daar naar Capitola had gezocht, en haar ook werke lijk gevonden had, en dat hij elk oogenblik bereid was, om zijn hoofd voor de echtheid van het kind tot pand te geven. Ja, riep hij op een toon van volkomen overtuiging, dit kind, waarvan de geboorte op misdadige wijze geheim werd gehouden, dat men verkocht en als het ware ter dood veroordeeld had, hetwelk ik vond prijsgegeven en aan zich zelf overgelaten, onder de heffe des volks van New York, dit kind is wis en zeker de dochter van Eugène Lenoir, de eenige rechtmatige erf gename van een vermogen, dat ik minstens op een millioen dollar schat en dat zich heden in het bezit van dezen ellendeling, Gabriel Lenoir, bevindt, die het heeft gestolen! U heeft ongetwijfeld reeds eenige maat. regelen in het belang van uw pleegdochter ge troffen? vroeg de geestelijke. Toen ik mij Capitola aantrok, antwoordde de oude heer, volgde ik niet slechts den aan. drang, mij op een schurk te wreken, diie mij zelf, hij een andere gelegenheid, een aoodeiijke beleediiging had aangedaan, maar ik deed het ook uit een gevoel van sympathie voor deze arme kleine, die reeds vanaf het eerste oogen blik, mijn hart gewonnen had. U kunt dus ge. looven, sir, dat ik geen oogenblik aarzelde om den slag voor te bereiden, welke mijn doods vijand in het verderf moest storten en tege lijkertijd mijn kleine beschermelinge in haar rechten zou herstellen. Zoodra ik in Warfields. house was teruggekeerd, zond ik een bood schap naar Breefe, mijn advocaat, en legde hem de zaak bloot. En wat dacht uw advocaat van het gieval? Hij gaf mij tot mijn groote verbazing de verzekering, dat bij alle duidelijkheid, deze zaak uit rechtskundig oogpunt beschouwd, gieem puniten genoeg aanbood, om gerechtelijk te kun nen worden vervolgd, daar het getuigenis der min, helaas, geen rechtsgeldigheid beaat, omdat Granny Crewel een mulattin was! Dat hadt gij, dunkt mij, toch moeben weiten zeide de geestelijke. Zeker, maar Ik dacht, dat het de tank van een advocaat was, om dergelijke moeilijk heden uit den weg te ruimen, en ik moet eerlijk bekennen, dat ik uit geheel mijn hart 't gerecht de watten en de advocaten varwensch. Zonder zich aan mijn woede te storen, ried Breefe mij doodbedaard aan. om de geheele zaak geheim te houden en in alle stilte de noodige wettige bewijzen bijeen te brengen, die zich zouden kun nen opdoen, terwijl hij inmiddels middelen zou beramen, hoe ze te gebruiken, om Lenoir te vervolgen. Ik geloof, waarde majoor Warfieid, dat zijn raad even verstandig als onbaatzuchtig was. merkte de eerwaade heer Goodwin aan. Maar om nu op de moeder van het jonge meisje terug te komen, weet u niet, sir, wat er van haar geworden is? Neen, helaas niet, verzekerde Warfieid. Terstond, nadat zijn broeder was begraven, ver- Spreidde Gabriel Lenoir het gerucht, dat zijn schoonzuster hot verstand verloren had. Een paar maanden later bracht hij haar naar het Noordwx, vanwaar hij alleen terugkeerde, en verhaalde hij aan Iedereen, dat zij zich thans in een kiranltzlafflagengestlcht bevond. Dat klonk waarschijnlijk genoeg en men geloofde hem dan ook. MaaT ik, ik geloof het thans niet meer. Ik weet niet of de weduwe nog leeft, of dat zij tlhains overleden is, of zij in het eerste geval werkelijk krankzinnig, of bij haar volle verstand is, of wel, dat, wanneer wij het tweede geval willen aannemen, zij een natuurlijke dood ge. otorvien, dam wel vermoord is. Groote God! U wilt daarmee toch niet tie kennen geven, dat Jawel! Jawel! Om u oprecht mijn meening over de zaak mede te deelem, geloof ik, dat mis tress Eugène Lenoir heimelijk vermoord werd door het opstoken en omkoopen van aenzelfden duivel, dlie haar echtgenoot liet vermoorden en haar haar kind ontstal. Mijn God! Mijn God! zeide da gtes::;!ij!.o moest ik tien jaar lang de vriend tAh dezen mam zijn en hem onverdeelde hoogachting toe. dragen, om zulke ontzettende dingen van hem te vernemen! Majoor Warfieid, vervolgde hij na een korte pauze, ik kan u geen beteren raad geven, dan die van uw procureur. Doch God geve, dat gij Gabriel Lenolr minder schuldig bevindt, dan gij tbans vermoedt. Wat recht is moet recht blijven, antwoord, de majoor Warfieid. Volgens getuigenis van Granny .Crewell, vermoed ik, dat de bandiet die op bevel van Lenoir deze vrouw met bet kind ontvoerde, niemand anders geweest is dan de beruchte Mac Donald. Ik heb duizend dol lars belooning uitgeloofd, voor zijn inhechtenis neming. Wanneer men hem snapt, dan volgt zijn veroordeeling natuurlijk vanzelf. Onge. twijfeld zal hij zich dan wel bekentenissen laten ontvallen, hij zal zijn medeplichtigen aangeven en daaronder ook Gabriel Lenoir. Wanneer deze laatste werkelijk zijn mede plichtige is, dan zou er inderdaad geen beter middel bestaan, om alles te ontdokken, dan door zich meester te maken van Mac Donald. Ik vrees echter, dat dit niet zoo erg gemak kelijk zal gaan. Integendeel, mijnheer! riep de majoor uit. Het geluk, dat hem tot dusverre zoo welgezind was, heeft den schurk brutaal gemaakt tot het roekelooze toe. Een paar dagen geleden scheelde het niet veel, of ik zelf had hem gevangen ge nomen! Inderdaad majoor? riep de geestelijke ver rast uit. Ja, zooals ik u zeg, verzekerde de oude lieer levendig, ik z-'l u vertellen, hoe zich dat beeft toegedragen. Majoor Warfieid deelde nu aan den geestelijke zoo nauwkeurig mogelijk het avontuur mede, waarin Capitola de hoofdrol had gespeeld. Maar majoor, merkte de goede geestelijke lachend aan, naar het mij voorkomt was het minder u, dan wel liet moedige jonge meisje, dat de beruchte bandiet bijna te pakken had. Als ge wilt.... ja, gaf majoor Warfieid rondborstig toe. Zij had zich aan hem vastge. klampt en hing aan zijn rug als een jong lui. paard. Maar als ik miet tusschenbeide was ge. komen, dan was de kans groot geweest, dat hij haar op zijn rug had weggedragen. De geestelijke moest lachen, terwijl hij zich dat tooneel levendig voor den geest haalde. Uw jeugdige beschermelinge, zeide hij, moet een allermerkwaardigst persoontje zijn, wier ka rakter mij niet minder belangstelling Inboezemt, dan haar levensgeschiedenis. Het zou mij waar lijk een groot genoegen doen, haar te leer en kennen en te trachten, of ik haar misschien van eenig nut kan zijn! Beproef het, eerwaarde; u zult mij daar. door tot dank verplichten en dan zult ge mij ook beter kunu.n zeggen, hoe ik het moet aan leggen, om die kleine weerspannige tie temmen, diie, als ik de teugels wat straffer aanhaal, mij zonder omhaal verklaart, dat de vrijheid een te kostbaar goed voor haar is, om ze tegen fraaie kieeren te verruilen, en die mij dreigt zich liever onder bescherming der justitie te stellen dan zich naar mijn wil te schikken. Als zij dat. deed, dan was de partij verloren. Lenolr, tegen wien ik niet voldoende bewijzen kan aan brengen, zou baar als zijn ndcht en pupil tot zich nemen, om zich van haar te ontdoen, zoo als hij dat met haar vader en moeder gedaan heeft' O sir, wat ik u bidden mag, spreek daar- over niet meer, totdat ge afdoende bewijzen in handen bebt, riep de geestelijke ietwat wrevelig; ik kom morgen eens bij u aanloopen, voegóe hij erbij, om bij de interessante jongejuffrouw Capitola een bezoek af te leggen. U zult welkom zijn, antwoordje de majoor, terwijl bij den eerwaardon heer de hand gaf en op hartelijke wijze afscheid van hem nam. (Wordt vervolgd)., t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 7