STAKING UITGEBROKEN ONDER DE PILOTEN BIJ DE K. L. M. Het verkeer op de lucht lijnen stilgelegd Z©snaeB*&fiitte Geschenk van de weermacht aan de Koningin Het einde van den Radiostrijd? ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1930 V KOMT DAT VOOR? VERJAARDAG VAN H. M. DE KONINGIN de regenproeven van den HEER VERAART KINDERVERLAMMING HET GEVOLG VAN EEN LOONCONFLICT MET DE DIRECTIE DE VOORGESCHIEDENIS MENSCHEN EN MEENINGEN SIC TRANSIT! SCHEEPSBRAND DE .KOOPHANDEL II" UITGEBRAND Crematie van een ridder in de Militaire Willemsorde Redeneeren blijft een moeilijk werk, dat «en groote rustigheid en een groote eerlijk- beid vereischt. Daartoe is eerst nooclig een zuiver waarnemen van de feiten. Voelt men, als bij instinct, dat een gevolg trekking aangewend zal worden, om een zeer onaangenaam oordeel te geven, dan komt gemakkelijk de verleiding op, om bet bestaan van de gecontroleerde feiten te ont kennen. ofwel het controleeren zelf reeds te gaan toeschrijven aan een onwel willende gezindheid. Daarvoor moet iedere mensch oppassen. Niets schaadt een goede zaak zoo zeer als baar te willlen omhoog houden mett niet vol komen eerlijke middelen. Zoo schijnen velen er niet aan te willen, dat er werkschuwheid voorkomt; dat men. om welke redenen dan ook, zoekt om -iie» in aanmerking tie komen voor werk en toch geld op te strijken. Als ge soms menschen hoort roemen, dat ze zich zoo mooi buiten schot hebben ge houden, of dat ze al enkele jaren „lekker geen slag hebben gedaan, dan bengelt ttien volstrekt niet te komen tot de opvat ting, dat het grootste deel der werkiouz m niet werken wil. Dit te meenen lijkt op een dwaasheid Maar, van den anderen kant, ontkennen, dat werkschuwheid voorkomt, doet aan c!» goede zaak geen goed. Zoo ook wat het simuleereu van ziekte aangaat. Laai; men nu niet dwaas doen, of onverstandig zijn en dikop beweren, dat zooiets niet voorkomt: iedereen weet, dat hei wel voorkomt. Omdat er kleinzeerige men schen bestaan in iederen kring en ook omdat men er geen been in ziet, te liegen, als het gaat tegenover een openbaar bedrijf. Geld opstrijken zonder er voor te werken, blijft ook een vorm van diefstal. Een dokte.', die dus met die mogelijkheid rekening lioudi, mag daarom nog heelemaal niet als een vijand van arbeiders doorgaan. Dat zulk» personen in dit punt een beetje voorzichtig tewerk gaan, omdat ze gevaar loopen „ge nomen" te worden, ligt voor de hand. Dat kan onprettig zijn voor goedbedoelende!) doch die moeten ook letten op de omstan digheden, die den mensch maken. In dezelfde omstandigheden verkeeren bijv. geestelijken of personen, die geacht worden, nog al eens liefdadig te willen zijn. Daar wordt wel eens geklaagd, dat die personen op den duur wantrouwend worden en heele maal niet de christelijke liefde nakomen, om dat ze niet zonder controle geven. Dat wordt dan zelfs dien personen ver weten. Zij zelf zullen de eersten zijn, om te erkennen, dat wel eens menschen. die liet werkelijk noodig hebben, het slachtoffer worden van dat wantrouwen. Doch dat ligt aan de heel groote massa bedriegers, dia op zulke personen afkomen. Ze zijn altijd juist zóó erg gehavend in cte financiën, dat ze al een paar dagen gee» warm eten gehad hebben of geen logies kunnen betalen of met- den trein terug- nioeffcrr-Ttaar een plaats; of ze hebben hun gereedschap beleend of hun noodzakelijke kleeding. Ze kunnen tranen met tuiten vergieten, groote kerels, en dreigen, dat ze wanhopig zijn en tot zelfmoord zullen overgaan. Die oplichters komen zoo veelvuldig voor, dat practisch geen enkele geestelijke er toe over zal gaan om aan een onbekende te geven. Zeker worden daar ooit ook goeden de dupe van. Doch dat is onvermijdelijk. De menschen zien er nu niet altijd zoo mooi van binnen uit, als goedhartige zielen wel eens willen doen gelooven. Dit moet er niet toe leiden om allen voor oplichters to houden maar om voorzichtig te zijn. Want het komt voor en niet zoo zelden. DIENST ALS OP ZONDAG De minister van oorlog heeft bij legerorder bepaald dat op 1 September a.s. de viering "van den verjaardag van H. M. de Koningin behoudens deelneming aan de parade, dienst Tvordt verricht als op de Zondagen. Het kon nief doorgaan MISSCHIEN IN BEGIN SEPTEMBER? F® vte„r deelt ons mede, dat tenge- L6pnU Voor z^n Proefnemingen niet êU1f r, t f •j.te^sesteMheid, alsook in verband EfJVt tat gevolge van het conflict un' „;ALde vüegdiensten zijn stilge legd, zij gen v°or liet verwekken van neerslag ui 1 c njet ]jon(jen plaatsvinden. Vooropgesteld, dat de weersgesteldheid gunstig is en bedoeld conflict oPgeiost. zaJ zu]]en begin September de Proefnemingen worden her haald. trcsmettelijkheid door water overgebracht STOCKHOLM, 29 Augustus (li. N.). prof •fcrl Kling, de leider van het Zweedsche staats- laboratorium voor bacteriologie, die een be kend medisch deskundige op het gebied van Meningitis is, heeft een artikel gepubliceerd, "Waarin hij de overtuiging uitspreekt, dat de besmettelijkheid der kinderverlamming waar schijnlijk door het water is overgebracht. Hij heeft vastgesteld, dat de besmettings- klemen van deze ziekte in het water bijna om bepaalden tijd virulent blijven. Deze theorie zou ook verklaren, hoe de ziekte soms plotseling optreedt in afgelegen districten, waar er geen sprake is van infectie van buitenaf. ERDRONKEN. Verscheidene vliegers ontslagen Nabij Sluiskil is de 28-jarige Italiaan G. B. bij het baden in het kanaal verdronken. Het lijkje van den jongen, die uit het woon wagenkamp te 's-Hertogenbosch werd vermist. Is hedenmorgen opgehaald. DE INDIE-VLUCHTEN VINDEN VOORLOOPIG GEEN VOORTGANG Naar wij vernemen is er bij de ICL.M. een ernstig loongeschil gerezen. Reeds gedurende 'eenige maanden zijn er tussclien het corps 'jlie- gers en de directie der maatschappij bespre kingen gevoerd inzake een nieuwe salaris regeling voor de Indië-route. De vliegers ach ten de huidige regeling, in verband met de ont beringen en betrekkelijk groote gevaren, waar aan zij bij het vliegen op de route tusschen Nederland en Indië bloot staan, onvoldoende. Voor het tot nog toe toegepaste systeem van betaling volgens het aantal vlieguren, verlan gen zij betaling volgens het kilometer-systeem. Ze komen dan voor den eersten bestuurder op een vlieggeld van 6 cent per kilometer plus 650 gulden salaris per maand en voor den 2den bestuurder van 5 cent per kilometer plus 550 gulden salaris per maand. Buiten verschillende andere verlangens, vra gen de vliegers een verzekering van den lsten en 2den bestuurder van 25.000 voor elk, ver der verzekering van hun reisbagage, alsmede voor verblijfs-, uitrustingkosten en ziektevoor ziening een bedrag van 18 gulden per dag. Wordt gereisd met een voertuig waar logies en voeding in den vervoerprijs zijn begrepen, dan kuünen de verblijfkosten tot 7.50 .per dag worden teruggebracht. Worden de vliegers ge- durend-en den tocht ziek en is opneming in een ziekenhuis noodig, dan behoort de rekening te komen ten laste van de K.L.M., welke be paling geacht moet worden van kracht te zijn tot 2 maanden na den terugkeer op Schiphol. Verder vragen de vliegers voor uitrustings- kosten voor de eerste vlucht 400 en voor de daarop volgende vluchten telkens 75. Mede heeft het gezamenlijk pilotencorps der K.L.M. hij de directie aangedrongen op een ingrijpen de wijziging in de samenwerking met den chef van den technischen dienst der maatschappij op Schiphol, welke samenwerking geregeld tot ernstige moeilijkheden aanleiding geeft. Aan enkele der verlangens van de vliegers is door de Directie der K. L. M. tegemoet ge komen. Ten aanzien van de overige punten heeft zij echter geen aanleiding kunnen vinden haar eens ingenomen standpunt te verlaten. Het salaris der Indië-route, dat volgens haar 50 pet. van 't in Europa geldende salaris be draagt, acht zij voldoende, terwijl het haar an derzijds in verband met de financieele omstan digheden, waarin de maatschappij verkeert, niet mogelijk is aan de wenschen der vliegers te vol doen. Verder blijft de Directie de betaling volgens de uurbasis prefereeren boven de kilo meterbasis. Het aantal vlieguren op de Indië- route is vastgeseld op 200 uur per retourvlucht, terwijl het aantal in werkelijkheid ongeveer 170 uur bedraagt. De piloten ontvangen dus voor de heen en terugvlucht voor 30 uren méér be taald, of 180 gulden. Ten opzichte van de verzekering heeft de If. L. M. directie eraan herinnerd, dat de vlie gers vallen onder de bepalingen van de Rijks- verzekeringbauk; dat zij verder, voor rekening der IC. L. M„ verzekerd zijn tegen ongeval len voor een bedrag van 10.000 gld„ terwijl het meerendeel der vliegers valt onder de bepalin gen van de Pensioenwet voor de Landmacht, waardoor de vluchten met de K. L M.-vliegtui- geu worden beschouwd als te worden verricht ten behoeve van den miilitairen dienst; even- tueele ongevallen worden geacht plaats te heb ben gegrepen in en door den dienst. De vliegers achten deze verzekeringen onvoldoende De Di rectie echter meent weer dat wanneer op een hoogere verzekering prijs wordt gesteld', deze ten laste der vliegers zelf behoort te komen, ter wijl wat betreft de bagageverzekering, de kosten daarvoor uit de uitrustingstoelage bestreden dienen te worden. Thans wordt 'n verblijfstoelage van 18 per dag uitgekeerd, dag van vertrek en dag van aankomst inbegrepen Indien gereisd wordt met een voertuig, waar logies en voeding in den vervoerprijs zijn inbegrepen, dus bijv. wanneer de vliegers door een noodlanding met ernstige averij verplicht zijn hun reis per boot te ver volgen, dan wordt door de K. L. M. een ver blijfstoelage toegekend van 4.50 gld. per dag. De vliegers verlangen echter „zooals hierboven reeds gezegd onder dergelijke omstandigheden 'n verblijfstoelage van 750 gld. per dag. Wat de uitrustingslcosten betreft, ontvangen de vliegers de gevraagde -toelage van 400 gulden voor de eerste vlucht, voor de volgende vluchten echter 40 telkens inplaats van de gevraagde 75.- gld. Aanvankelijk was dit laatste bedrag ge steld op 25.- gld-. doch op aandringen der vlie gers besloot de Raad van Be-stuur der K. L. M reeds eerder bedoeld bedrag te verhoogen tot 40.- gld. Indien en wekelijksche dienst op Indië wordt ingesteld, zal iedere bestuurder 5 6 re tourvluchten per jaar maken, zoodat na de eer ste vlucht per jaar minstens voor 200 - gld., aan uitrustingskosten zal worden ontvangen. STAKING UITGEBROKEN Door de directie der K.L.M. was verlangd, dat de vliegers gister, Vrijdagmorgen, een be slissing zouden nemen. De vliegers hebben een parig geweigerd onder de huidige voorwaarden naar Indië te vertrekken. De directie der K.L.M. heeft hierop aan de vliegers, die het eerst naar Indië zouden vertrekken, den Oceaan- vlieger van Dijk en den piloot W iersma, ont slag verleend. In antwoord hierop hebben de vliegers ge weigerd. gister de dagelijksche diensten op Londen, Parijs, Berlijn en Scandinavië uit te voeren. Zij zullen deze niet hervatten voor de beide ontslagen zijn ingetrokken. Een toestel, dat gistermorgen met 10 passagiers naar Lon den was opgestegen, ia niet verder gevlogen dan Waalhaven. Naar wij verder vernemen, zijn gistermorgen eveneens de vliegers Tepas, die naar Hamburg moest vliegen en de vlieger Beekman, die zou vertrekken naar Berlijn, ontslagen, daar beiden weigerden op te stijgen. Verder werd ook ontslagen de vlieger Sillevis, de oudste K.L.M.-piloot, da- bij niet bereid was te voldoen aan een op'' t tot het uitvoeren van een pleiziervlucht -r ook de andere vliegers, die in den loop van den dag moeten starten, zullen weigeren met hun vlieg tuigen omhoog te gaan, zullen er nog wel meer ontslagen volgen. De K.L.M.-piloten, welke met hun vliegtuig in het buitenland waren, zijn op den gewonen tij-d met bestemming voor Amsterdam gestart. Het verzoek der vliegers om een ingrijpende verandering te brengen in de wijze van samen werking met den chef van den teclmiscben dienst op Schiphol, is doör de directie der K.L.M. geheel en al afgewezen. OP WAALHAVEN Op Waalhaven was 't gister, tengevolge van de staking een zeer rustige dag. In den voor middag zijn eenige toestellen neergestreken en weer gestart, echter alleen om deze naar het verzamelpunt te Amsterdam terug te brengen. De vlieger Hondoug, die de lijn Amsterdam- Londen zou vliegen, is niet verder dan Waal haven gegaan. Hij steeg hier na korten tijd weer op en bracht de machine naar Schiphol terug. De passagiers gingen per trein naar Am sterdam terug. Het vliegtuig uit Londen naar Amsterdam is hier om half een gestart en naar Amsterdam doorgevlogen. Ook deze piloot sloot zich bij zijn collega's aan. Dat allen naar Amsterdam zijn teruggekeerd houdt verband met het feit, dat de meeste vliegers in en om Amsterdam woonachtig zijn. De eenige recbtstreeksclie lijn van Rotterdam uit is die op Berlijn. Ook deze lijn ligt stil. Wat de stemming in dit conflict betreft, van eenige verbittering bij de vliegers was niet veel te merken. Het overige personeel werkt rustig door en houdt zich angstvallig buiten het conflict. De piloten zien het belang in om persoonlijk geen oordeel te geven over het conflict, waarbij alle zeventien K. L. M.-piloten betrokken zijn. De leiding der staking is in handen van het bestuur van de vereeniging van verkeersvliegers welke voor ongeveer een jaar geleden werd op gericht en waarvan alle piloten lid zijn. Nader vernemen wij nog, dat de tien pas sagiers voor Londen, die gistermorgen op Waal haven zijn gestrand van de K.L.M. het passage geld kregen terugbetaald, waarna zij met de K.L.M.-bu-s naar Rotterdam werden gebracht, om van hieruit zich op eigen gelegenheid naar hun bestemming te begeven. Er heerschte onder passagiers groote ont stemming vooral over het feit, dat in Amster dam geen mededeeling van den stand van zaken was gedaan en -dat men hen nu onder weg liet staan. EEN COMMUNIQUE VAN DE DIRECTIE Uit 's-Gravenhage ontvingen wij onder staand officieel communiqué: Het conflict is als volgt ontstaan: Voor het vliegen op de AmsterdamBata- via-route was naar de meening van de directie der K.L.M. een alleszins bevredigende betaling vastgesteld. De vliegtuigbestuurders wensch- ten den dienst op de Indië-route niet op deze voorwaar den te vervullen. Tezelfder tijd is een tweede moeilijkheid ontstaan, n.l„ dat de vliegtuigbestuurders zich niet met de inrich ting van den Vliegtechnischen Dienst en met de wijze, waarop deze wordt uitgeoefend, onder toezicht van den chef vliegdienst, t-egens sta tionschef van Schiphol, kunnen vereenigen. Dit laatste heeft met het uitvoeren van den diens op de Indië-route weinig uitstaande; echter is voor de oplossing van beide moeilijk heden door de piloten het oogenblik gekozen dat de Indië-dienst zal moeten worden hervat Zij hebben n.l. allen een schrijven ondertee kend, gericht aan de directie, waarin zij mede deelen, dat zij, zoolang hun eischen, wat be treft Vliegtechnischen Dienst en de voorwaar den der Indië-route niet geheel worden ver vuld, niet naar Indië zullen vertrekken. Als bestuurders voor het eerste vliegtuig, dat 25 September a.s. zou vertrekken, waren aangewezen de piloten E. van Dijk en Th, Wiersma. De directie heeft beide piloten hij zich ontboden en hun medegedeeld, dat, indien zij weigerden naar Indië te vertrekken, de directie hun met ingang vah 1 October a. uit den diepst der K.L.M. zou moeten ont slaan. Deze bespreking had plaats op Woensdag 27 Augustus. De beide viiegtuigbestuurders ver zochten de directie ruggespraak te mogen hou den met hun collega's, hetgeen werd toegestaan, terwijl werd overeengekomen, dat Zaterdag, 30 Augustus, te 12 uur, de beide piloten hun be slissing zouden mededeelen. Gistermorgen verzocht de piloot Van Dijk een onderhoud met de directie, waarin hij mede deelde, dat hij niet naar Indië zou vertrekken Hierop is hem schriftelijk ontslag uit den dienst der K. L. M. verleend, ingaande op October a.s. Tezelfder tijd belde de vertegen woordiger der K. L. M. op het vliegterrein Croydon op en deelde mede, dat de vliegtuig bestuurders, welke daar aanwezig waren, n.l, Smirnoff, Duimelaar en Wiersma, gezamenlijk op één machine naar Nederland wenschten terug te keeren. De piloot Van Dijk verzocht toen zijn collega's den dienst op zoo behoorlijk mogelijke wijze te beëindigen, waarna ieder der piloten met zijn eigen machine naar Neder land terugkeerde. Het is zeer te betreuren, dat door de vlieg tuigbestuurders de opening van den dienst naar Indië als beslissend moment is gekozen. Het luchtverkeer, dat, mede door hun arbeid, maar ook dank zij den arbeid van anderen en met opoffering van zeer groote bedragen, thans in regelmatige banen was geleid, krijgt in z'n ont wikkeling een Iievigen schok. Al had rtien door geheel toe te geven aan de eischen der vlieg tuigbestuurders dezen schok thans kunnen ver mijden, dan zou daardoor voor de toekomstige ontwikkeling van liet luchtverkeer een beden keiijke onzekerheid zijn ontstaan. Daar met het voorbereiden van den dienst op Indië zeer vele belangen gemoeid zijn en het met liet oog op die voorbereiding than noodzakelijk was een beslissing të verkrijgen van de viiegtuigbestuurders of met de opening van den dienst op 25 September a.s rekenin kon worden gehouden moest door de directie na overleg met den Raad van Bestuur der K. L. M. thans zekerheid worden verkregen omtrent het al dan nie1! aanvangen van den Amsterdam--Batavia dienst. veroorzaakt vaak hevige Hoofdpijn; een paar Münliardt's Hoofdpijntabletten doen deze spoedig bedaren. In buisjes 60 en 30 ct. Bij Apotli. en Drogisten." Reel. 2004 DGMVS Een onderhoud mt't den vlieger Tepas MEDEDEELING VAN HET BESTUUR DER NED. VER. VAN VERKEERSVLIEGERS Er wordt recht geëischt DE OPRICHTING VAN DE NED. VEREEN. VAN VERKEERSVLIEGERS In een der nevenzaaltjes van het bekende op den dijk gelegen Hotel „Schiphol" was gis termiddag bet meerendeel der verkeersvliegers der Koninklijke Luchtvaart Maatschappij bij eengekomen ter bespreking van het conflict, dat met de directie der K. L. M. is gerezen naar aanleiding van de salarisregeling inzake de vluchten naar Nederlandsch Indië, waarvan de eerste van dit jaar, naar men weet, op 25 September a.s. zou aanvangen. Behalve de pi loten Aler, van Dijk, Smirnoff, Veenendaal en Pellens de laatste drie waren met toestellen resp. uit Londen, Parijs, en Berlijn op weg naar Schiphol troffen wij de overige vlie gers in vergadering bijeen. Een van hen, de heer Tepas toonde zich bereid ons omtrent het conflict verschillende bijzonderheden mee te deelen. ,TJ moet niet denken" aldus de heer Tepas, „dat dit conflict zoo maar opeens is ontstaan. Wat de o-orzaak betreft, is het noodig terug te gaan tot de eerste Indiëvluchten. Na de succesvolle vlucht van Luit. Koppen, en den K. L. M.-vüeger Frijns dacht' de dlrétie er reeds aan een veertiendaagschen dienst op In dië te overwegen. Het is toen niet verder ge komen dan het maken van een serie proef, vluchten, zulks iii verband met financieele moeilijkheden. In 1929 heeft reeds tusschen de K. L. M.-vliegers en de directie een kleine strubbeling plaats gehad over de salarietrlng van de prestaties der vliegers, die vluchten naar Indië ondernamen. De directie beriep er zich toen op niet voldoende geld te hebben 'om onze financieele wenschen in te willigen; echter gaf zij niet te kennen dat zij deze wenschen on gemotiveerd achtte. Wij hebben ons toen niet langer verzet, doch de vluchten ondernomen op een salaris dat 50 pCt. hooger was dan de gewhne vlieggelden, zooals die in den Euro peesclien dienst der K. L. M. worden betaald De directie bleek echter niet genoeg te be seffen aan welke gevaren wij tijdens onze In- dië-vlucbten bloot stonden. Daarbij dient niet vergeten te worden, dat de eenige waarborg voor onze gezinnen bestond uit een verzekering bij de K. L. M. ten bedrage van 10.000. Om uitkeering daarvan mogelijk te doen zijn was bet noodzakelijk, dat we er bij een vlucht het leven bij inschoten. Over ziekte, invalidi teit of eenige andere waarborg in ons beroep is door de K. L. M. nooit gesproken. Met al deze feiten voor oogen hebben we samenwerking gezocht door de stichting van een Bond, welke den naam kreeg „Nederiand- sche Vereeniging van Verkeersvliegers". Op 16 December 1929 kwam de Koninklijke goedkeu ring af. Onmiddellijk hebben wij toen den heer Plesman van het bestaan der vereeniging in kennis gesteld, waarop hij reageerde met de woorden „lk wil met een bond niets te maken hebben". Ofschoon ik dadelijk zal toegeven ver volgde de heer Tepas dat er nog andere grieven tegen het K. L. M.-beheer zijn gerezen, moet ik toch voorop stellen, dat onze actie inzake Indië hoofdzaak is en daarom ook de directe oorzaak van het conflict. Toen we zagen dat do plannen voor een veertiendaag- sche postverbinding met Indië vasten vorm kregen, besloten wij desnoods zonder den Bonfi, doch alleen in onze hoedanigheid van Neder landsch verkeerspiloot hij den heer Plesman een onderhoud aan te vragen, over de sa'.ariee- ring der vluchten en het gebruik vau het daar voor benoodlgde materiaal. Inderdaad heeft eenige weken geleden met den heer Plesman een onderhoud plaats rehad. dat ongeveer vijf uur duurde. Na deze con ferentie liet de heer Plesman bij ons zoo'n hoopvolle stemming achter, dat wij in de vaste veronderstelling leefden, dat alle geschilpun ten in der minne zouden worden geschikt. Enkele punten die van urgent belang waren werden alreeds direct ingewilligd. Na het einde der bespreking betuigde de heer Plesman zijn dank voor do waardevolle gegevens en inlich tingen, die wij hem verstrekt hadden, eu hy verzocht ons alle punten nogmaals op schrift te stellen. Wij mochten toen als antwoord ontvangen: dat alles bij het oude bleef. Vanaf dat oogen blik is namens de gezamenlijke K. L. M.-pi loten herhaaldelijk getracht om met de directie in verbinding te komen. Mijn vaste indruk is echter, dat de heer Plesmau een uitsteipoiitiek voerde. Op 14 Juli j.l. wisten onze vertegenwoordi gers in het buitenland precies te verteilen, op welken datum de piloten naar Indië zouden vertrekken en wie het zouden zijn. Tot 18 Juli d.a.v. wisten wij zelf nog niets. Nadat wij den heer Thomson, stationschef van Schiphol, dringend verzocht 'hadden ons in deze voor ons zoo belangrijke kwestie eenige inlichtingen te geven, haalde de heer Thomson uit een laadje van zijn bureau een lijst te voorschijn, waarop de indeeling der piloten en van het materiaal beschreven stond. De heele zaak was dus geregeld, zonder dat degenen, die per slot van rekening de Indië-vluchten uitvoeren, er van in kennis waren gesteld. Wij hebben toen de directie schriftelijk verzocht óni een onder houd doch opnieuw ontvingen wij het ant woord, dat alles hij het oude bleef en dat ver dere onderhandelingen ongewenscht werden geacht. Op den ochtend, dat dit antwoord ont vangen werd 27 dezer werden de heeren Van Dijk en Wiersma op het hoofdkantoor ont boden. De heer Plesman stelde hun de vraag of zij genegen 'Waren om onder de oude om standigheden naar Indië te gaan, waarop beiden antwoordden, dat zij dit terwille van hun gezinnen, die in geval van een ernstig on geval niet voldoende verzorgd zouden achter blijven, niet konden doen. De heer Plesman gaf beiden toen een half uur bedenktijd; in geval van een weigerend antwoord zouden zij zich uit den dienst der K.L.M. ontslagen kunnen achten. Tot een beslissing kwam het nog niet; dit geschiedde eerst vanmorgen toen de heer Van Dijk opnieuw een onderhoud had met den heer Plesman, waarin hij te kennen gaf, het voor zijn gezin niet aan te durven om op de ouds voorwaarden naar Indië té vliegen. De heer Plesman antwoordde daarop: „Dan beu j9 ontslagen"! Wij, collega's van Van Dijk aldus de heer Tepas achtten de reden van dit ontslag zóó ongemotiveerd en wij voelden ons als K.L.M.- piloten in een zoodanig rechtelooze positie, zonder bij wie ook in beroep te kunnen komen, dat wij eenparig besloten-aan de directie mede te deelen, dat wij onder de huidige omstandig heden onze diensten niet meer aan de K.L.M. kouden geven. Deze beslissing komt er dus practisch op neer, dat alle K.L.M.-piloten ont slagen zijn, want, het lijdt geen twijfel, dat de heeren Smirnoff, Veenendaal en Pelles met wie nog niet konden spreken, zich solidair zul len verklaren. Een schriftelijke bevestiging van ons ontslag hebben wij nog niet ontvangen, doch dit zal ongetwijfeld wel geschieden. Om trent het verloop van het conflict wij be treuren ten zeerste, dat het zoover is moeten komen valt niets te voorzien. EERST DE ONTSLAGEN INTREKKEN, DAN Naar aanleiding van de artikelen die in de dagbladen zijn gepubliceerd betreffende het conflict dat tusschen de directie van de K. L. M. en de vliegtuigbestuurders dezer Maatschap pij is gerezen deelt het bestuur der Ned. ver eeniging van Verkeersvliegers het volgende mede: Tengevolge van de volkomen rechtlooze posi tie der K. L. M.-pilolen hetgeen wel zeer dui delijk tot uiting kwam bij bet volkomen onge motiveerde ontslag van den onlangs na diens oceaanvlucht nog geridderden en als onmis baar geschetsten collega E. v. Dijk en van zijn niet minder bekwamen medebestuurder Wiers ma werd gisterenmorgen impulsief besloten bij wijze vau protest alle vliegdiensten stop te zetten -door te weigeren de uitgaande vlieg tuigen te besturen. Hoezeer het ook voor de vliegers werd betreurd dat tot dezen stap moest worden overgegaan, tocli zouden deze willekeurige ontslagen van vliegers, die jaren lang hun beste krachten hebben gewijd aan den bloei der Nederlandsehe Luchtvaart en die de goede reputatie van de K. L. M. hebben helpen bevestigen, gee-n andare reactie tengevolge hebben, dan liet uit solidariteit weigeren, door alle andere vliegeniers om verdere vluchten met K. L M.-machines te volbrengen, alvorens deze ontslagen zijn ingetrokken en in deze kwestie recht zal zijn gevonden. Intusschen heeft de directie als tegenprestatie voor alles wat haar piloten in liet belang van ons natio- naai Luchtverkeer hebben gedaan, alle vlieg tuigbestuurders op staanden voet ontslagen. Aangezien verschillende piloten pas tegen den avond uit het buitenland zijn teruggekeerd zal de houding van de Nederlandsehe Vereeniging van Verkeersvliegers eerst later kunnen worden bepaald. Op Haar vijftigsten verjaardag GETRACHT WERD, ALLEN ZOOVEEL MOGELIJK TE BEREIKEN De gehecle weermacht: de zeemacht, het leger hier te lande en het leger in Neder- landsch-Indië zal ter gelegenheid van den 50sten geboortedag van de Koningin aan Hare Majesteit een huldeblijk aanbieden, bestaande uit een paar in de fabriek te Leel'dam ver" vaardigde kristallen vazen. Hare Majesteit zal daartoe den Commandant van 't Veldleger, den commandant der Marine in Nederland en den oudsten hier te lande aanwezigen hoofdofficier van het leger in Nederlandsch-Indië op 1 September ten Pa- leize ontvangen, alwaar de aanbieding namens de weermacht zal plaats vinden. Nog wordt medegedeeld, dat de deelneming opengesteld is geworden voor allen, die op een of andere wijze gerekend kunnen worden deel uit te maken van de weermacht. Getracht is hen allen te bereiken. Daar het van belang werd geacht te vermijden dat het plan ontijdig werd gepubliceerd, zijn zooals gebleken Is nochtans verscheidene verlofs- militairen hiervan onkundig gebleven. Voor hen bestaat echter nog gelegenheid tot deelnemen; zij behoeven daartoe slechts onder vermelding van hun naam de voor allen vast gestelde bijdrage van 0.10 te storten op post girorekening no. 162440. 7,00 gaal alles voorbij. Een onnoozel krantentelegram heeft alle lezende menschen ter wereld al ingelicht: Van Lear BlackU weet wel, die Amerikaan sche millionair met Nederlandsehe sympa thie, die krantenkoning en zakenman, die allerbekendste der laatste jaren om zijn ge regelde, grootscli-opgezette vliegtochten met den ons zeer bekenden piloot Geyssendorfer, is plotseling verdwenen. Hij is weg, van het wereldtooneel af. Hij waakte een tocht met zijn jacht, hij genoot van zijn vrijen tijd, hij zocht op zee ivcer werklust, weer geestdrift, weer frisch- heid. En hij verdwijnt van zijn jacht, zonder dat iemand het merkt. Wat een einde aan zoo'n levnl Nog niet zoo lang geleden verdween een ander groot zakenman ook zoo geheim zinnig van de wereld. De bankier Loewen- stcin slapie in zijn vliegmachine, liet zich over het Kanaal naar huis brengen, naar Brussel. Als de machine bijna thuis is, mist men den voornaamstcn passagier. Hij ivas ingestegen, maar hij was ook even zeker er niet meer in. Ilel einde van een groot man, die het lot van zooveel menschen in handen had op de beurs. die speelde met millioenen, die vl zat mei plannen voor de naaste en een verr toekomst! Zoo gaat alles voorbij! En het voorbijgaan van zulke menschen maakt betrekkelijk niet veel meer rumoer dan hel rollen van een sleen in een lijver. Enkele kringen in het water, zwakker naa>- 'e lge gelang ze verder van het middelpunt af raken, en alles gaat weer zijn gang. Het leven is onmeedoogend, maar ook rechtvaardig. Niemand, wat voor macht of positie men ook bekleedt, is onafhankelijk. Eén roept er. Eén gebiedt er enop zijn tijd. -ng Een explosie door groote gasontwikkeling veroorzaakt Gisterenmiddag ruim 1 uur werd de Apel- doornsche brandweer gealarmeerd voor een inslaanden brand aan boord van de in het Kanaal bij de Gasfabriek gemeerde „Koop handel II", een beurtvaart Apeldoorn— Am sterdam v.v. De brandweer onder leiding van den opper- brandmeester was zeer spoedig met groot ma teriaal ter plaatse. Met alle macht werd ge poogd het vuur te blusschen, doch niets mocht baton, door de zeer brandbare lading, be staande uit cloorkalk, olie en benzine. Onmid dellijk na het bekend worden van den brand waren op bet terrein aanwezig de commissaris van politie en verschillende inspecteurs, met een staf agenten, die uitgebreide maacegelen namen met het ocg op mogelijke ontploffingen van de gevaarlijke lading. De in de nabijheid en aan den overkant liggende schepen werden verhaald naar veiliger plaatsen. In het depot van de Shell, dat overigens geen gevaar liep was men op alle eventualiteiten voorbereid. Mocht het onverhoopt noodig zyn, dam zou da delijk handelend kunnen worden opgetreden. De brandweer legde voortdurend meer slangen uit, zoodat ten slotte met 10 stralen water werd gegeven; tegen den vuurgloed was echter niet to vechten. Ook de waterdichte schotten waren niet bestand tegen het vuur; het eene ruim na het andere brandde uit. Op het oogenbük dat we dit schrijven woedt de brand op het voor dek, waar meel, koloniale waren enz. zijn op geborgen. De vermoedelijke oorzaak wordt gezocht in de zonnewarmte welke op de aanwezige chloor kalk een gasontwikkeling veroorzaakte, die een explosie tengevolge had. Een der nabijwo- nenden had een knal gehoord en zag direct een gitzwarte rookkolom opstijgen. Hij waar schuwde politie en brandweer en daarna het personeel, dat naar huis was om te scnaften. De brand in het voorruim werd nog tijdig gebluscht met een Climax-apparaat. Da helft van de hier nog aanwezige goederen werd nog in de haast naar wal gebracht tot het water door het schot heendrong en de rest onder water zette. Een enorme watermassa is door de brandweer in het schip geworpen, zoadat dit pljm. 60 rn.M. meer diepgang kreeg. He', vuil grijze water bleef gestadig borrelen, steeds gas ontwikkelend, wat een benauwde lucht teweeg bracht. De boot is door de geweldige hitte aan neide zijden geheel uitgezet. De machinekamer bleef vrywel onbeschadigd, doch het Herwerk is ont zet. De Koophandel II was op beurspolis ver zekerd. De goederen voor een gedeelte. De rest is als gewoonlijk voor risico vam den ver zender. HET NIEUWE NOVICIAAT DER KRUISHEEREN. In het klooster te Neeritter hebben than3 hun intrek genomen 3 Kruisheeren, 4 eerw. broeders en 17 novicen. EEN BERICHT „UIT DE LUCHT" GEGREPEN De „Gooi- en Eemlander" meldt: Naar wij vernemen, zou kort geleden eeu offi cieuze bijeenkomst hebben plaats gehad tus schen Avro-hoofdbestuursleden en den Direc teur-Generaal der P. T. T„ Ir. Damme. In deze bijeenkomst zou besproken zijn een plan, waar door de geheele radiostrijd zou worden opge lost. Volgens dit plan zou de Avro vergunning worden verleend over te gaan tot den bouw van eeu grooten zender, geschikt voor 1071 en 1875 meter golflengte en een zestal kleine zen ders, waarvan er drie op 217 en de andere drie op 219 meter zouden werken (Gleich wellensy steem) Deze Gleichwellen-zenders zouden van gelijke constructie zijn, als die te Stettin, Maag denburg en Berlijn. Bij onformatie te bevoegder plaatse deelde men mede, dat bovenstaand bericht geheel uit de lucht is gegrepen. Er heeft geen bespre king tusschen den directeur-generaal ir. Damme en het bestuur van de A.V.R.O. plaats gehad. Hiermede vervalt dus het geheele be richt. Trouwens over het Gleichwellensysteem moet, de Radioraad nog advies uitbrengen. DE WEIGERING VAN MILITAIRE EERBETUIGINGEN Antwoord van minister Deckers GEEN PERSOONLIJKE GEVOELENS, MAAR PLICHT Op de vragen van mevr. van Itallievan Embden betreffende het weigeren van mili taire eerbetuigingen bij de jn'ematie van een ridder in de Militaire WiWhsorde, heeft de heer Deckers, Minister van Defensie, hec vol gende antwoord gegeven: lo. Het is juist, dat onlangs hij du cre matie van een ridder in de Militaire "Willems orde militaire eerbetuigingen zijn geweigerd. Krachtens het bepaalde in het Reglement op den Garnizoensdienst kan een begrafenis met militair eerbetoon alleen geschieden in een garnizoensplaats. Veisen is geen garnizoens plaats, zoodat reeds uit dezen hoofde de laat ste wensch van den ridder M.W.O. zeer tot het leedwezen van ondergeteekende éten zooda nige was, dat hij niet kon worden vervul d. Doch zelfs indien bovenbedoelde bepaling niet had gegolden, dan nog zou ondergeteeken de geen vrijheid hebben kunnen vinden tot het doen bewijzen van militair eerbetoon bij de crematie, aangezien een lijkverbranding niet is een begrafenis in den zin der wet van 10 April 18C9 (Staatsblad no. 65). 2o. Ondergeteekende liet zich hij zijn wei gering van het militair eerbetoon niet leiden door zijn persoonlijke gevoelens, doch alleen door zijn plicht tot het naleven der militaire reglementen en het eerbiedigen der wet. ERNSTIGE BOTSING MET EEN MOTORRIJWIEL Twee personen gewond Gisterenmiddag om half 2 is op den hoek van Scheldestraat en Maasstraat te 's Hage een ernstige aanrijding gebeurd. Eeu auto, bestuurd door den 38-jarigen T. A. v. D. van de Nieuwe Haven kwam in botsing met een motorrijder. Omtrent de oorzaak, werd door getuige medegedeeld, dat de motorrijder zeer woest gereden zou hebben. Op het motorrijwiel zaten twee personen; beiden werden door den schok ernstig gewond. In ernstigen toestand werden zij door den Ge neeskundigen Dienst naar het Ziekenhuis ge bracht. Men heeft nog niet kunnen nagaan hoe hun namen zijn. JHR. MR. H. DE RANITZ. t Donderdagavond is te Epe plotseling ovefle- deu Jhr. mr. H. de Ranitz. De overledene wac vroeger advocaat, te Den Haag.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5