ALGEMEEN OVERZICHT. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN. Eucharistisch congres te Mechelen Wegens vrijheidsberooving veroordeeld Slapeloosheid ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1930 ORDE VAN DEN NEDERLAND- SCHEN LEEUW. Corruptieschandalen DE KINDERVERLAMMING WAAR HET HITTEGOLFT EEN SPORTVLIEGER VERONGELUKT IN DEN TUIN VAN ZIJN HUIS NEERGESLAGEN COMMANDEUR. RIDDER. BROEDER. ORDE VAN ORANJE NASSAU. GROOTKRUIS. COMMANDEUR. OFFICIER. ridder. De omwentelingen in Zuid- Amerika In Peru schijnt het rustiger te worden, al heeft de oud-president nog een poging gedaan om een contra-revolutie te verwekken. Want er wordt gemeld: De op den ikruiseT „Almirante Gran" gevangen gehouden ex-president van Peru, Leguia, heeft, volgens berichten in de Berlijnsehe bladen uit Lima ge poogd de meeningsverschillen tusschen de re- volutionnairen uit te buiten voor een Putsch. O.a. heeft hij gepoogd de troepen van het gar nizoen Ancon te bewegen op te trekken tegen Lima. De officieren weigerden echter, Leguia te ondersteunen. Als gevolg hier van is hij onder strengere be daking gesteld. De staat van beleg in Peru is volgens de laatste berichten uit Lima opgeheven. De nieuwe staatspresident Sanchez Cerro heeft zijn politiek programma bekend gemaakt. Hij kondigt aan, dat hij de leeningspolitiek van zijn voorgangers niet zal voortzetten, aan gezien Peru daardoor overgeleverd wordt aan de buitenlandsehe kapitalisten en de onafhan kelijkheid van het land daardoor in gevaar wordt gebracht. Verder verklaart hij, dat alle monopolies, die niet in het belang van het land zijn, opgeheven zullen worden. Ook wordt de afschaffing van den dienstplicht aangekondigd. Van belang is het hierbij de aandacht te vestigen op de houding van de Veireenigde Staten, daar verscheidene Zuid-Amerikaansehe staten onder een financieel krachtigen druk van de V. S. gebuktk gaan. Vroegen was vooral Engeland de groote geldschieter, doch het bankkapitaal heeft energiek een geslaagde pogingen gedaan om den Nooird-Amerikaan- schen invloed zoo sterk mogelijk te maken. Hoe de V.S- zullen regeeren is nog niet duidelijk IE w^nt het volgende telegram zegt nog niet zoo bar veel. Naar uit Washington wordt gemeld, had pres. Hoover gister 'n uitvoerige conferentie met den minister van buitenlandsehe zaken over de houding,- welke de regeering tegenover de nieuwe regeering in Peru zal aannemen. Besloten werd voorloopig een afwachtende houding aan te nemen, doch den Amerikaan- schen zaakgelastigde te Lima opdracht te ge ven aan de nieuwe regeering mede te deelen, dat de V. S. in geen geval het nieuwe bewind diplomatiek zouden kunnen erkennen, indien ex-president Leguia ter dood gebracht zou worden. De telegrammen over de situaties in Argen tinië zijn niet geruststellend. Volgens berich ten uit Buenos Ayres blijft de toestand in de stad en de provincie Buenos Ayres ernstig en neemt de spanning onder de arbeidersbevolking toe. President Irigoyen heeft beloofd, dat hij het parlement op 8 September in een buitengewone zitting zal bijeenroepen. Onder het telefoon personeel is een staking uitgebroken, waarbij ongeveer 6.000 man betrokken zijn. Het verkeer is echter gehandhaafd kunnen worden. Een derde staat, waar omwenteling dreigt, gedeeltelijk door dezelfde oorzaak is Brazilië. Gemeld wordt uit Montevideo dat in de Brazili- aansche provir#cie Rio Grando do Sul eveneens een revolutie zou worden voorbereid. De regeering heeft alle haar ten dienste staande middelen aangewend om verrass'ngen te voorkomen. De revolutionnairen staan onder leiding van Joan De Souza. Voor zoover tot op het oogenblik bekend, zijn echter nog geen onlusten voorgekomen. De moeilijkheden in Indië Naar via Londen uit Indië wordt vernomen, heeft de regeering thans ook de congrescommissie te Madras onwettig ver klaard. De arrestatie van de leden der congres commissie te Delhi is gisteren beantwoord te Bombay mgt volledigen stilstand van het ge- heele bedrijfsleven. Zoowel in de industrie-wijken als in de Mohammedaansche wijken waren alle zaken ge sloten. Ook alle spinnerijen waren gesloten, als mede een groot aantal scholen. Na de sluiting der fabrieken verzamelden de arbeiders zich en werd een groote betooging door de stad gehouden. De onderhandelingen met Gandhi worden voortgezet, maar men vermoedt, dat het resul taat door de arrestatie der congresleiders wel zeer ongunstig beïnvloed zal worden. Er werd opnieuw een aanslag gepleegd op de politie. Een jonge Bengalees, die ihtussehen ontsnapt is, verwondde het hoofd van de poli tie in Bengalen en een oommissaris van poli tie met revolverschoten. De toestand der slachtoffers is ernstig. Twee andere MBpS Bengaleezen, die ver dacht worden val ^medeplichtigheid, zijn ge arresteerd. Sir John Simon, die nu in Amerika vertoeft, zeida in een radio-rede, dat hij, on danks de gecompliceerdheid van den toestand in Indië en de moeilijkheden, die overwonpen moeten worden, ervan overtuigd is, dat het probleem langzamerhand opgelost zal worden Deze verklaring lijkt ons geweldig belangrijk. De formule kan te pias komen o.a. ter zake van den steun aan groote gezinnen, de bindend- verklaring van een collectief contract, de sala- rissenkwestie. Ja ja, wij zijn er van overtuigd, dat het probleem langzamerhand zal worden opgelost. De stakingen in N.-Frankrijk Het einde van het uitgebreide sociale con flict in Noord-Frankrijk is nog niet in zicht, hoewel „wij ervan overtuigd zijn, dat het pro bleem langzamerhand zal worden opgelost". In de districten Roubaix en Tourcoiag heeft een aantal stakers onderhandeld met de werkgevers, die. tot verdere concessies bereid zijn. Naar verluidt zal de minister van arbeid Laval, als de besprekingen in een meer ge vorderd stadium zijn, wederom persoonlij-5 in grijpen. Te Armentieres is de toestand verscherpt en men vreest hier uitbreiding van de sta kingsbeweging. Aan de Fransch-Belgische grens hebben wederom ernstige gevechten plaats gehad tusschen stakers en werkwilli gen, waarbij vier arbeiders werden gewond. Anderzijds weet de „Pet Paris" te melden, dat er ernstige meeningsverschillen zijn ontstaan tusschen cle werkgevers te Roubaix en te Tourcoing. Verschillende invloedrijke werkgevers heb ben verklaard, dat zij het dictatoriale optreden van den werkgeversbond, het textielconsortium, moede zijn en tot overeenstemming met de arbeiders willen komen. Zij dringen daarom aan op het laten vervallen van de premie, welke als loonsverhooging toegekend zou wor den uitsluitend aan die arbeiders, die een jaar onafgebroken in dienst zijn geweest en dreigen anders uit den bond te zullen treden. Dit zou een prachtig succes zijn voor de arbeiders, een overwinning van een ideaal van moreelen aard. Onder den druk hiervan heeft het textielcon- I sortium gisteren een vergadering gehouden, waarin besloten werd concessies aan de arbei ders te doen. Nadere bijzonderheden omtrent deze concessies zijn nog niet bekend. Het gemeenteblad schrijft, dat deze conces sies eenigen tijd geleden nog voldoende zouden zijn geweest, om de staking bij te leggen. Het is echter de vraag, of dit thans nog het geval zal zijn. Te Armentieres hebben de werkgevers hun aanbod voor een regeling op den grondslag van het compromis van Rijssel gehandhaafd. Daar echter de kosten van levensonderhoud te Armentieres hooger zijn dan te Rijssel willen de arbeiders dit aanbod niet aanvaarden. De verwarring in China Fung, de minister van buiteml. zaken, heeft zijn onlangs gedaan verzoek om de buitenlandsehe legaties over te brengen naar Nanking, her haald. Hij beweert dat de handhaving van deze le gaties te Peking de noordelijken aanmoedigt tot het voortzetten van hun pogingen om een afzonderlijke regeering in het leven te roepen. Uit gezaghebbende bron wordt gemeld, dat de onderhandelingen over de quaestie der exterritorialiteit 8 September zullen worden hervat, een datum, waarop de Britsche gezant te Nanking moet zijn. Aan den Franschen ge zant werd verzocht, voor hetzelfde doel naar Nanking te komen. De Chineeseke gezant te Washington zal de quaestie met de Amerikaan- sche regeering bespreken. De nationalistische minister van buiten landsehe zaken richtte een derde nota tot den Britschen gezant, waarin het verzoek wordt herhaald tot het nemen van gepaste maatre gelen tegen Lenox Simpson, die 16 Juni te Tientsin de plaats innam van den douane- commissaris Bell. De munitiefabriek „Svenska Mi stal! werken heeft aan de regeering toestemming verzocht voor den uitvoer van 10 millioen mauserpatro- nen voor de Chineesche regeering. De directie der fabriek legt er den nadruk op, dat deze groote order onder de huidige slechte omstandigheden zeer belangrijk is en gedurende tien maanden werk beteekent voor honderd arbeiders. De directie der fabriek heeft vernomen, dat Noorwegen, België en Nederland toestemming hebben gegeven voor den uitvoer van .munitie naar China. Hoeveel uitvoer heeft reeds plaats gehad ten behoeve van de „opstandelingen". Hebben we nu een Volkenbond of niet. ,,We zijn eTvan overtuigd De landdag van Memel ont bonden Het bestuur van het Memel-district heeft het in deze dagen ook niet gemakkelijk. Het heeft echter een radicale oplossing gevonden, want er wordt gemeld: In den Memel- landschen landdag hebben de meerderheids partijen een resolutie ingediend, volgens welke het directorium in zijn geheel niet het vertrou wen van den landdag geniet. Tevens wordt er tegen geprotesteerd, dat dit directorium met de verdere leiding der zaken wordt heiast. Ook de vertegenwoordiger van de sociaal democraten en van de arbeidersgroep dienden moties van wantrouwen tegen het directorium in. Het voorstel der meerderheidspartijen werd met 25 stemmen tegen 4 stemmen der natio nale Litauers aangenomen. Dadelijk daarop stond de nieuwe landspre- sident Reisgys op en las een schrijven voor, waarbij de landdag wordt ontbonden. De werkloosheid in Engeland Veel nieuws is in deze materie nog niet te melden, doch het is goed onderstaande mede- deeling voor te leggen. Gisteren heeft wederom een bespreking plaats gehad tusschen MacDonald en de libe rale leiders. Voor de regeering namen Snowden- en Henderson aan de gedachtenwisseldngen deel. Voorloopig heeft men nog geen concrete re sultaten bereikt. In welingelichte kringen neemt men aan, dat in de eerstvolgende veertien dagen nieuwe sa menkomsten zullen plaats hebben, waarbij zoo mogelijk zal worden gestreefd naar practische voorstellen ter vermindering der werkloosheid. De Kinderdag EEN MYSTIEK TAFEREEL VAN SUBLIEME SCHOONHEID Onze Brusselsche correspondent meldt d.d. 28 dezer uit Mechelen: Heden Donderdagmorgen zijn in onafzien bare schare, kinderen in de aartsbisschoppe lijke stad Mechelen aangekomen. Vijftig duizend kinderen hebben hedenmor gen te Mechelen de H. Mis bijgewoond. Tegen half elf, kwamen de kleinen uit de kerken en waren de straten ineens weer vol leven van de vroolijke stoeten die zich naar inrichtingen kruisten. Om 11 uur werd in de stadsfeestzaal, in de Merodestraat een eerste algemeeine vergade ring gehouden in de Fransche taal, onder voor zitterschap van Z. D. H. Mgr. Heijlen, bisschop van Namen. Na gebeden te hebben, sprak Mgr. Heijlen een rede uit over de H. Eucharistie. De. Vlaamsche afdeeling werd gepresideerd door Z. Eip. kardinaal van Roeij, die o.m. naast zich had mgr. Lamirdy, wijbisschop van Brugge en mgr. Hoppenbrouwers, abt van Gremberghen. Hier was bet de kardinaal-aartsbisschop zelf, die de gelegenheidsrede uitsprak, In den loop van den namiddag defileerde een stoet van meer dan vijftigduizend Room- sehe jongens en meisjes door de straten van het oude Mechelen. Elke groep was voorafgegaan van zijn ver- eenigingsvaandel. Tal van meisjes droegen blauwe of roode kruisen op baar witte kleedjes of sluiers met de Pauselijke kleuren. Het geheel bood een schitterenden aanblik De kardinaal had, de cappa magna, met an dere autoriteiten op een verboog plaats geno men, om het défilé in oogenschouw te nemen. Dit moest verkort worden, omdat wegens de buitengewone hitte veel jongere deelnemers flauw vielen. De kaarsen op het openluchtaltaar, waar na den stoet een Pontificaal Lof werd gecele breerd, moesten herhaaldelijk vervangen wor den omdat zij na enkele minuten onder de gloeiende warmte der zomerstralen smolten. Nadat de zegen met het Allerheiligste was gegeven, hield Z.Em, in de twee talen een toe spraak tot de kinderen om te zeggen, dat dit schouwspel hemel en aarde in verrukking brengt. In den naam van Jesus, die op u ne- derblikt, dank ik u voor deze zoo kostbare geestelijke offerande. En Jesus smeek ik, dat Zijn goddelijken blik zich nooit van deze kin deren zou afwenden. De kardinaal en de andere geestelijke over heden keerden vervolgens stoetsgewijze naar het aartsbisschoppelijk paleis terug, toege juicht door duizenden stemmen van opgeto gen en ontroerde kinderen, die met palmen zakdoeken en vlaggetjes wuifden. Hier viel het scherm op een mystiek tafe reel van sublieme schoonheid. EN HIJ WERD DOOR DUIZENDEN ALS EEN HEILIGE VEREERD Te New-York EEN AANKLACHT TEGEN DEN BURGEMEESTER LONDEN, 29 Augustus. (N.T.A.) Bij de ont vangst van den Duitschen oceaanvlieger von Gronau met zijn drie gezellen op het stadhuis van New York heeft een eigenaardig incident plaats gehad. In de zaal, waar het feest plaats had ver scheen plotseling een bode, die burgemeester Walker mededeelde dat marsbell Kash een aan klacht wegens beleediging tegen hem bad in gediend en 'n schade vergoeding van 250.000 dol lar eischte Een jongen, die als vier jaar in een kooi zat opgesloten KARATSJÏ, 29 Augustus. (R.O.) De Pir van Pigaro, het invloedrijke Mohammedaansche hoofd, dat door duizenden personen in het ge bied van Sukkur wordt vereerd als een hei lige, werd tot tien jaar gevangenisstraf en een boete van tweeduizend roepies veroordeeld we gens overtreding van de wapenwet en weder rechtelijke vrijheidsberooving. In het begin van dit jaar verschafte de poli tie zich, op dringend verzoek van een aantal vrouwen, toegang tot het huis van den Pir, die verblijf hield in een vestingwerk, omgeven door hooge muren. Een aantal vrouwen, tegen haar wil in den harem opgesloten, werd be vrijd. Bij en onderzoek, dat de politie drie maan den later instelde, ontdekte de politl9 een verborgen bergplaats voor wapenen en munitie, Tevens werd een jongen ontdekt, die al vier jaar In een kooi opgesloten zat. Te Rijssel meer gevallen Volgens een bericht van de Echo de Paris" uit Rijssel neemt de kinderverlamming aldaar toe. HET VLIEGTUIG WAS IN BRAND GERAAKT MUNCHEN, 29 Augustus. (H.N.) Vanmor gen is bij Augsburg de vlieger Walleek uit Linz met een sportvliegtuig verongelukt. Het vlieg tuig geraakte in brand en de bestuurder kwam om het leven. In Parijs is 't bijzonder warm Gisteren reeds in de vroege ochtenduren be reikte het kwik te Parijs een stand van 25 gr. in de schaduw. Iu den namiddag wees de ther mometer 39 gr. aan. Sedert zeven jaren is in Frankrijk een dergelijke hitte niet voorgeko men. Er zijn tal van slachtoffers. Thans ook in Zuid-Europa Behalve in West-Europa heeft ook in Zuid- Europa de hittegolf zich doen gelden, aanvan kelijk in Spanje, thans ook in Italië. Donder dag was te Rome de temperatuur 35 graden in de schaduw, te PIstoia 36 graden en te Napels 37 graden. In Engeland nog geen verandering HEEREN OFFICIEREN AAN 'T WERK Totdaf de man bewusteloos neerviel WARSCHAU, 29 Augustus (H.N.) De vice- president van den Poolschen landdag, die tot de oppositie behoort, is door vier Poolsche officieren in den tuin van zijn huis overvallen en zwaar mishandeld. De officieren hadden hem eerst gevraagd, zich te legitimeeren. Nadat hij daarop zijn papieren had getoond, vielen de officieren hem aan en sloegen op hem los, totdat hij be wusteloos neerviel. De geneesheeren constateer den, dat de vice-president zware verwondingen heeft opgeloopen. Zij gelooven echter niet, dat er levensgevaar bestaat. IN SOMMIGE FABRIEKEN EN MIJNEN MOEST HET WERK STILGELEGD WORDEN LONDEN, 29 Augustus. (H.N.) De hittegolf boven Engeland hield ook vandaag aan. Er zijn nog 9 personen tengevolge van de hitte overleden. Te Londen steeg de temperatuur vanmiddag tot 43 graden Celsius in de scha duw. Boven verschillende deelen van het land ontlastten zich zware onweders, die soms met wolkbreuken gepaard gingen, zoodat veel stoor nis in het verkeer veroorzaakt werd. Daar op sommige plaatsen de bliksem in de electrische geleidingen sloeg, werd ook de levering van electrioiteit onmogelijk, zoodat in sommige fabrieken en mijnen het werk ge staakt moest worden. tengevolge van de zomerwarmte, overwint men spoedig door het gebruik van een paar MÜnhardt's Zenuwtabletten. Buisje 75 ct. Reel. 2003 DGMVS 6 tot commandeur in de Orde van den Neder landschen Leeuw jhr. mr. A. C. D. de Graeff, Gouverneur-Gene- laal van Nederlandsch-Indië; tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw: migr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, te Haarlem: mr. R. W. J. C. de Menthon Bak<-, raadsheer Hoogen Raad, 's Gravenhage; mr. K W. Brevet, president gerechtshof 's Gravenhage; jhr. mr J. A. v. d. Does, president arr. rechtbank Arnhem; mr. W. D. Luyken Glashorst, officier van j-ustitie arr. rechtbank, 's Gravenhage; mr. D. Bastert, kantonrechter te Alkmaar; mr. A. C. A. Jacobse Boudewijnse, oud-deken Orde van Advocaten, Middelburg; J. J. C. Ament, Roermond; L. F. J. M. baron van Voorst tot Voorst, Twello; mevr. mr. B. BakkerNort, Groningen; J. M. Krijger Jr., 's Gravenhage; F. E. II Ebels, Nieuw-Beerta, allen leden der Tweede Kamer; jhr. dr. W. A. Beelaerts van Blokland, griffier Eerste Kamer, 'a Gravenhage; G. H. J. van Spanje, lid Ged Staten van Utrecht, Utrecht; E, H. Ebels, lid Ged. Staten van Groningen, Nieuw-Beerta; mr. dr_ K. J. Frederiks, administrateur Dep. Binn. Zaïken en Land-bouw, 's Gravenhage; C. Maar schalk, burgemeester van Haarlem; prof. dr. J. Jeswlet, hoogleeraar Landbouwhoogesohool te Wageningen; S. J. W. van Buuren, penning meester Ver. van Krankzinnigengestichten in Nederland, Amsterdam mr. E. M_ Meijers, hoogleeraar RUksuniversi teit, Lelden; dr. W. Vogelsang, hoogleeraar Rijksuniversiteit Utrecht; dr. J. Lindeboom, hoogleeraar Rijksuniversiteit, Groningen; A. W. M. Ode, hoOgleeraar Techn. Hoogeschool, Delft; mgr. dr. J. H. E. J Hoogveld, hcogleeraar R. K. universiteit, Nijmegen; mr. dr. S. R. Steinmetz, hoogleeraar gem. universiteit, Amsterdam; K. Braruts, hoofdinspecteur L. 0„ Haarlem; dr. P. C, Molhuysen, bibliothecaris Kon. Bibliotheek 's Gravenhage; I. Israëls, kunstschilder, 's Gra venhage; dr. P. van Anrooy, dirigent Residentie orkest, 's Gravenhage; jhr. mr. A. M. C. van Asch van Wijdt, secre taris-generaal van het Departement van Finan ciën; T. K. Jansma, directeur dir. belastingen enz., 's Hertogenbosch; J. J. C. Gaymans, direc teur dir. belastingen enz., Maastricht; E. Kleyn, directeur registratie en domeinen, Arnhem; mr. J. J. van Walsem, Rijksadvocaat, Rotterdam- Ir. G. C. Bremer, Rijksbouwmeester, Wassenaar. de generaal-majoors: dr. J. C. Diehl, inspecteur geneesk. dienst landmacht, en jhr. W. Röell,, commandant 1ste divisie; A. van Hengel, raad adviseur Dept. van Defensie; mr. dr. R. E. Kra mer, administrateur Dept. van Defensie; P. van Braam van Vloten, chef techn. dienst kustver- lichting; R. Dufour, gep. luit.-generaal; P. S. R. Wolterbeek, gep, schout-bij-nacht-tit.; Ir. D. A. van Heyst, 's-Gravenhage. hoofd ingenieur-directeur Rijkswaterstaat; Ir. A. Wurfbain, 's-Gravenhage, voorzitter raad van bestuur K.L.M.; A. P. F. Duynstee, 's-Graven hage, hoofdinspecteur P.T.T. A Jurgens Hzn. Londen; A. J. M. Goudriaan, voorz. raad van beheer N.V. v. Nievelt, Gou driaan en Go's Stoomvaart Mij; prof. A. J. Kluyver, hoogleeraar Techn. Hoogeschool Delft; dr. J. M. Dutilh, voorz. commissie van toezicht en beheer Rijkskweekschool voor vroedvrouwen, Rotterdam; dr. J. Th. Terburgh, hoofdinspec teur volksgezondheid, 's Gravenhage. W. Verbeek, lid Alg. Rekenkamer Ned.-Indië; mr. W .W. Brouwer, gep. Ned.-Ind, hoofdambte naar, laatstelijk vice-president Hooggerechtshof van Ned.-Indië; mr. J. K. Onnen, laatstelijk proc.- gen. Hooggerechtshof van Ned.-Indië; J. A. Schabeek, hoofdinspecteur, hoofd dienst In- en uitvoerrechten en accijnzen: B. D. W. J. van Garderen, directeur „Nillmij", voorz. raad van commissarissen burg. pensioenfondsen; J. J. van Helsdingen, Gouverneur van Soerakarta: G. F. E. Gonggrijp, Gouverneur-tit. Sumatra's Westkust; prof. dr. J. H. A. Logemann, hoogleeraar Rechts- hoogeschool te Batavia, Gouvernementscommis saris Javasche Bank; dr. Ch. J. Bernard, direc teur van Landbouw, N. en H-; P. Lagaay, presi dent Factorij der Ned. Handel-MU; prof. ir. P. N. Max, tijd. wnd. hoofdinspecteur Staatsspoor- en tramwegen, buitengew. hoogleeraar Techn. Hoogeschool; C. A. Rttnders, kolonel infanterie, gew. militair commandant Atjeh en O.; mr. dr. F. L. J. van Haaren, proc.-gen. Hof van Justitie, ondervoorz. Raad van Bestuur in Suriname; W. C. Bonebakker, directeur Koloniale Bank, onder voorz. Kon. Koloniaal Instituut te Amsterdam; z(jn benoemd tot broeder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw J. F. A. Theewis, directeur Harmonievereeni- ging, te Zierikzee E. Fieves, gep. tijd. wnd. Ie commies griffie Raad van Justitie, te Semarang; J. P. van Kampen, schrijver Ned.-Ind. Artsen school, Soerabaja H. van Wijnen, opzichter Vee- artsenijk. Instituut B(j Koninklijk besluit: is bevorderd: toit grootkruis dn de Orde van Oranje-Nassau: jhr. dr. J. Loudon, gezant te Parijs; is benoemd tot commandeur in de Orde v. Oranje-Nassau: mr. Th. W. F_ A. Mathon, proc.-gen. gerechts hof, 's Hertogenbosch zifn bevorderd: tot officier in de Orde van Oranje-Nassau (met de zwaarden): kapt. t. zee C. J. E. Brutel de la Rivière; kapt.- Iuit. t. zee J. van Reede; P. Scheffer, resident-tit., belast met bestuur Oostkust van Sumatra; zijn benoemd: tot officier in de Orde van Oranje-Nassau (met de zwaarden) kapitein t. zee L. M. J. Gregory; kapitein-luit. t. zee H. van Nie; hoofdofficier marinestoom vaartdienst 2e kl. J. A. Lanz; kolonel W. H. E. Vrijdag, commandant le artillerie-brigade; de luitenant-kolonels; L. Schutte, commandant 18e regt. infanterie; J. C. Hardeman, staf der genie; G. Le Poole, .commandant 4e regt. infanterie en A. P. Seyffardt, generalen staf; majoor-inten dant A. Numans, staf IVde divisie; majoor G. Doorman, 2de regt. onbereden artillerie; de res.- luitenant-kolonels: H. H. Timmermans, 7e regt. infanterie, en J. U. H. Feikema, IVde artillerie brigade zijn bevorderd: tot offioier in de Orde van Oranje-Nassau: H. H. Barger, predikant, Utrecht; G. A. M. de Bruyn, voorzitter Ned. Genootschap zed. verbe tering der gevangenen, Rotterdam; A. E. P. M. Driebeek, president-hoofdman Rot- terdamsehe Vrijw. Brandweer te Rotterdam; J. W_ Jurrema, directeur Maatsch. Steun der ge meente Amsterdam, te Amsterdam; W. J. Heydeman, directeur M. T. S.. Amster dam; H. M. Duns, directeur Rijksinstituut op leiding van teekenleeraren, Amsterdam; Hei-man J. Robbers, letterkundige, Schoorl; Aart. H. Tierie, toonkunstenaar, Amsterdam; zjjn benoemd: tot officier in de Orde vkn Oranje-Nassau: mr. E. baron van Heerdt tot Eversbetg, ge- zantschapsraad, tijd. zaakgelastigde te Caïro; Th. H. J. de Josselin de Jong, tolk le kl. gezant schap te Peking; J. F. M. Sanders, deken en pastoor, Tilburg; J. Lechner Czn., bestuurslid philantropische in stellingen te Schiedam; mr A. O. H. Tellegen, secretaris Centr. Ver. Kinderbescherming in het aartsbisdom Utrecht en het bisdom Haarlem en penningmeester Ned. Bond voor Kinderbescher ming, 's Gravenhage; H. J. Versteeg, hoofdcom missaris van politie te Amsterdam; J. L. M. van Wessem, notaris te Sittard; tot officier in de Orde van Oranje-Nassau: A Koudijs, referendaris Directie van den Landbouw, 's Gravenhage; mr. W. M. Wijt, grif fier Staten van Overijssel, Zwolle; mr. G. J. Bisschop, burgemeester van Hoorn; dr. J. B. A. Kipp, gemeente-secretaris Arnhem; F. J. A. M. Wierdels, lid gemeenteraad en oud-wethouder van Amsterdam, Amsterdam; J A. van Steyn, inspecteur Staatsboschbeheer, Aerdenhout; dr. D. J. Hissink, directeur Bodem'kundig Instituut, Groningen; D, C. Hasselman, voorzitter Prov. RegeHngscommissie paardenfokkerij in Gelder land, Zoelen; W. J. Janssens, inspecteur vüssohe- rijen, 's Gravenhage; mr. A. W. Koch, notaris te Leeuwarden, voorzitter Bilz. Raad van den H. Vincentius 4 Paulo, Leeuwarden; G. van Leusen, directeur Mij. van Weldadigheid, Frederiksoord J J. Cramer, chef econ. dienst Haagsche Bur gerwacht, 's Gravonha.ge; ir. A. E. Dinger, Heerlen dr. J. W. C. Goethant, lector Rijksuniversiteit, Leiden; dr. E. C. van Rijssel, prosector gemeen teziekenhuis, Rotterdam; A. van der Lee, lector Techn. Hoogeschool, Delft; dr. J. J. Esser, rector Geref. gymnasium, Kampen; A. P. J. v. d. Hout, rector St. Norbertus lyceum, Roosendaaldr. H. F. Huiskon, oud-directeur R. H. B. S., Veendam; dr. H. ,T Slijper, directeur gem. H. B. S. A„ Utrecht; J. Pas, inspecteur L. O.. Schiedam; G. de'Hoog Hzn., onderdirecteur Rijksbureau Monu mentenzorg, 's Gravenhage; dr. M. B. Mendes da Co-sta, letterkundige, Amsterdam; mr. L. van Regteren Altena, kassier-generaal Ned. Bank, Amsterdam; J. D. Vreede, Arnhem J. C. A. Cazius, Groningen; C. I. Postel, Baarn, inspecteurs der directe belastingen; H. W. Han- nivoort, inspecteur registratie en domeinen, Lei den; prof. dr. D. H. Wester, leeraar Hoogere Krijgs school; mr. dr. P, J. Stigter, leeraar Kon. 1 Academie; G. W. Boxman, fabriekschef Staats bedrijf Artillerie-Inrichtingen, en dr. D. Neur- denbur'g, arts, te Rotterdam; K. F. Baker 's Gravenhage, referendaris Dept. van Waterstaat; ir. J. F Schonfeld, Rotterdam, hoofdingenieur Rijkswaterstaat; ir.' P. J. van Voorst Vader jr. Haarlem, hoofdingenieur Rijks waterstaat; A. Prins Th.zn. Sliedrecht directeur N.V. A. Prins Th.zn. Aanneming Mij.; ir. B. S van Zanten, Groningen, ingenieur der tractie bij de Ned. Spoorwegen; ir. W. de Jong, chef cen trale werkplaats Ned. Spoorwegen; Ch. P. G. Gorissen Zwolle, inspecteur vervoer Ned. Spoor wegen: J. Kuiper, Rotterdam, directeur R.T.M.: W. Bruyn Pzn. Dordrecht referendaris P.T.T. directeur van het postkantoor; H. Palm, Utrecht on L. Lijklema Leeuwarden, inspecteurs P.T.T. ir. L. Bienfait, te Amsterdam; E. A. R. van Emmeren chef der afd. Inva liditeitswet Rijksverzekeringsbank, Amsterdam; D. C. Endert, directeur Rotterd. Droogdok Mij., Rotterdam; C. W. A. van Bergen, directeur Ba- taafsche Import Mij. 's Gravenhage; J. N. Voor smit. industrieel, Gouda: J. Duyvis Tzn., oud ste firmant fa. J. Duyvis en Zoon, Amsterdam; J. K. Spanjaard, oudste directeur N.V. Stoom spinnerij en Weverijen v. h. S. J. •-■jaard. Borne; dr G. van Gangelen arts 's C i'iage; dr. W. A. Boekelman, directeur St. :.onius Gasthuis. Utrecht; dr. Th. E. W. Feitkamp. arts Amsterdam; dr B. W. Th. Nuyens, arts, Am sterdam; F. J3. J. Frencken, directeur Eucharis tisch tn KruistocM, Breda. B. Roep en P. A. Mandagio, leden College van Gedelegeerden Volksraad W. G. Stroband, eer- ste-Gouvernementssecretaris mr. W. C. A. B. P. Arriëns, secretaris Dept. van Justitie mr. H. M. Hijmans, hoofd Gevangeniswezen R. G. A. Schretner, hoofd Pandhuisdienst G. F. de Bruyn Kops, inspecteur-onderhoofd dienst in- en uitvoerrechten en accijnzen W. de Vries Gzn., hoofd Gouvernementsaccountantsdienst A. A. M. van Lierop, resident ter beschikking Raden Adipati Ario Gondosoebroto, regent van Banjoe- mas Ratos Hemas, gemalin van den Soesoe- hoenan van Soerakarta P. Westra, resident van Jogjakarta ds. N. Klaassen, predikant, Soeka- boemi J. Kats, directeur instelling tot bev. kennis van Iniandsche talen en van de Land- en Volkenkunde van Ned.-Indië, Batavia mgr. N. van der Pas, apostolisch prefect van Malang dr. ir. P. N. Degens, inspecteur M. O. te Bata via dr. B. van Tricht, geneesheer, Weltevreden; G. M. Johannes, administrateur Dept. van On derwijs en Eeredienst dr. J. W. C. Kern, hoofd- gouvernementsarts, belast met gew. dienst volks gezondheid, residentie Soerakarta en Klaten H. L. Weiter, hoofd afd. Nijverheid Dept. van Landbouw, N. en H. J. J. Priebes, hoofdadmi nistrateur Deli-Mij., voorz. Deli Planters Ver- eeniging, enz. A. Jellema, onderdirecteur Dept. Gouvernementsbe.drijven I. J. Milborn, gep. Ned.-Ind. hoofdambtenaar, laatstelijk hoofd pos terijen G. Gray, chef exploitatie Westerlijnen der Staatsspoor- en tramwegen J. C. Plesman, hoofd zoutaanmaak bij de Zoutregie M. Boer stra, luit.-kolonel generalen staf dr. H. J. van Giffen, kolonel-apotheker, inspecteur W. A. Grashuis, luitenant-kolonel der infanterie met bepaling, voor de drie laatstgenoemden, dat het versiersel der orde zal zijn met de zwaarden H. A. Vreeburg, hoofdingenieur, hoofd techn. dienst Luchtvaartafdeeling J- Tissot van Patot, gep. inspecteur-af deel in gehoofd dienst van scheepvaart J. A. Drielsma, notaris, afgetreden voorzitter Koloniale Staten van Suriname A. D. Capriies, oud-majoor, commandant stedelijke en landelijke schutterij in Curaqao H. C. Elias, referendaris Dept. van Koloniën L. E. Dom van Rombeek, directeur Inlichtingsbureau Dept. van Koloniën D. .Schulman, luit.-kolonel artil lerie Ned.-Ind. leger, gedetacheerd bij Dept. van Koloniën, met bepaling, dat het versiersel der orde zal zijn met de zwaarden E. H. de Vries, directeur N. V. Deli-Batavia-Mij. Vasseur, vice-consul te Libau; dr "W. F. Francken, geneesheer te Menton; J. H. Coster, directeur margarinefabriekem te' Weenen; H. W. A. Voorhoeve, predikant, 's Hertogen bosch; H. Visser, predikant, Zwolle; J. J. Mie- dema, predikant, Groningen.; dr. J. A. Rust, predikant. Utrecht; W. H. de Grijs, voorzitter Jeugdcommissie aartsbisdom Utrecht en Bond van Jongenspatronaten in het aartsbisdom, pastoor te Uithoorn; J. H. A. Thus, pastoor ta Sassenheim; J. S. Joles, voorzitter kerkeraad Ned. Isr. gemeente, Leeuwarden; W. Beekman, directeur gevangenissen, Leeuwarden; wed. M- C. Honcoop-Beekveld, directrice Rijksopvoedings gesticht, Zeist; S. Posthuma, districtscomman dant, inspecteur Rijksveldwacht, Leeuwarden; C. Koppejan, oommissaris v. politie, Kampen;! jhr. mr. F. G. W. J. Backer, hoofdcommies Dep. van Justitie, 's Gravenhage; M. J. Willeken-s, lid Prov. -Staten van Noord- Brabant, HilvarenbeekW. Warnaar, lid Prov. Staten van Zuid-Holland, wethouder van Sas- sen-hefm, oud-ondervoorzitter Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, Sassenheim; Th. W. Roef- fen, referendaris Prov. griffie van Noord-Bra bant, 's Hertogenbosch; PI. C. van Mansvelt, hoofdcommies Prov. griffie van Utrecht, Utrecht: F. Watoeko Azn., burgemeester van Wemeldinge;' mr. C. van Nijmegen Schonegevel, burgemeester van West-stellingwerf, Wolvega; C. J. van Riemsdijk, burgemeester van Gramsbergen; J. G. Legro, directeur-secretaris N.V. Ontginnlngs- Vereenlging „Het La-ntsohap Drenthe", burge meester van Belde; H. A. Meuwissen, burge meester van Echt, lid Prov. Staten van Limburg;! J. van Ha-selen, gemeente-secretaris Loosdrecht; J. J J. Haymakers, gemeente-ontvanger Hel mond; D. Schouten, gemeente-secretaris Wage ningen; F. G. Rosier, referendaris ter secretarie der gemeente Deiden; C. J. Duykers, directeur Alg. techn. Dienst, gemeente Kenkrade; ir. C. P. Moerlamds, Rijkst u in bo u wc ons u 1 e n-tBoskoop! C. Th. L. Moors, voorz. Noordbrab, Ohr. Boeren bond, Nieuw-Vosmeer; H. Verboeten, hoofdin specteur Centr. Boerenleenbank, Eindhoven!' J. W. J. van Koe verden, Md hoofdbestuur A. B. T. B„ Buren (Geld.); P. J_ Visscher®, lid hoofd bestuur Ltmib. Land- en tuinbouwbond, voorz. Kring Meerssen, Ulestraten; P. J. Kolijri, direc teur Bedrijfsvereeniging La-ndibouwongevalien- verzekering ,,-het Platteland", Gouda; S. Groot Szn. Sr., zaadhandelaar, Enkhuizen; J. A. Stok- dijik, voorz. Rotterda.msche Vereenigi-ng van Fruit- en groentenexpo-rteurs, Rotterdam; H. K, Koster, voorzitter Bond van Coöperatieve Zui velfabrieken in Noord-Holland, Wieringerwaard; J. Kok, Rijksiandlxiuwconsulent, Veendam; J. J. Jurling Beek, adjunct-Rijkszuivelinspecteur, 's GravenhageG. A. Pennekamp, hoofd vis- scherij-kwe-elkerijen Ne-d. Heide Mij., Arnhem; D. J. Dees, Terneuzen; B. J. van Meurs, lid R. K. Par. Armbestuur, Nijmegen; J J. Pit, onder voorz. commissie Psychiatrische Inrichting „Maasoord", Rotterdam; mevr. S. A. Leve-nbach- Asischer, Amsterdam; ir. I. C. F. Laurillard, De venter; F. G. Lampe, Dortmund; F. Bontgea Gosselaar, lid Landstormcommissie „Groningen" Groningen; L. B. M. van Ag't, secretaris Gew. Landstormcommissie „de Meijerij", Waalre; J. Dercksen H.Mzn., voorzitter Gew. Landstorm- commissie „Gouda", Gouda; N. J. Wetter, luit.- adj. burgerwacht, Utrecht; mej. Elis. M. Rogge, redactrice Maandblad „De vrouw en haar Huis". Amsterdam dr. C, de Jong, voorzatter Genootschap van Leeraren. Ned. gymnasia, Deiden; D. S van Hey- ning-en, oud-leeraar PI. B. S., 's Gravenhage; L. C. T. Bigot, directeur Kweekschool onderwijzeres sen, Arnhem; R. Huizenga, oud-directeur kweek school met Bijbel, Groningen; J. de Graaff, hoofd Ohr. school voor buitengewoon L. O., Rot terdam; mej. L C. M. van der Kroon (zus-tor Benedicto), hoofd St. Catharina Meisjesschool, Utrecht; mej. V. 'C. van der Meer van Kuffeler, oud-hoofd open'b. meisjesschool, Zwolle; L. Nooter, oud-hoofd o-penb. lagere school, Amster dam; G. Smelt, hoofd o-penb. lagere school ta 's Gravenhage; H, J. Weytens, voorz. Bond van R. K. Kweekscholen, Tilburg; A_ Brakel, voorz. Vereemiging tot uitoefening van barmhartigheid aan Chr. onderwijzers (essen) „Lukas", Rotter dam; II. G. de Boer. voorz. Federatie Alg. Dioc. Ve-reeniglngen van R. K. bijz. onaerwlizerB ja Nederland, Noord wijk; m-ej. B. B-ruyninghujk, voorzitster Ver. van Onclerwijzeres^gn aan Chr. f t B .'d r zijn benoemd: tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau (met de zwaarden de luits. t. zee le kl. A. C. Wëkerlin, J. Houts muller en J. J. A. Schagen van Leeuwen: de officieren marinestoomvaartdienst le kl. J. H. Klingen en W. Dóllekamp; de off. van gezondh. Ie :1. C. W. Bottema; de officier administratie le kl. M. J. C. Klaassen; de kapiteins H. H. Thoden van Velzen en G. J. M. van Weel, bei den generalen staf; J. Zelvelder .plaatselijk ad judant te Breda; W. A. de Groot, staf infanterie; J. W. van der Leiy staf VlIIste infanterie-bri- gade; J. C. Spaich van de Commissie van proef neming; D. M. Lucardie, staf Ilde artillerie-bri gade; en C. Berghuys, commandant school voor dienstplichtige onderofficieren-administrateur; ritmeester J. J. van Diepenbrugge, Kon. Mil. Academie; paardenarts le kl. dr. C. Brands; re serve-kapitein A. N. M. de Bruyne, 22e regiment infanterie en res.-lcapitein voor speciale dien sten C. D. H. Dijxhóorn, vrijw. landstormkorps vaartuigendienst tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau (met de zwaard 'n' kapitein H. W. B. Croiset van Uehelon, 3de divisie Kon. marechaussee; zijn bevorderd: tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau: G. C. E. Köffler, secretaris Kanselarij Ned. Orden; J. Bakker, referendaris Dep. van Finan ciën; A. J. van Eek, inspecteur dir. belastingen enz., Bussum; zijn benoemd: tót ridder in de Orde van Oranje-Nassau: I. R. A. W. Weonink, consul te Dublin; P. bewaarscholen in Nederland, Rotterdam; mej. S. B. M. Crombe-t, voorzitster Bond van Onder wijzeressen voorbereidend onderwijs, 's Graven hage; J. P. Piera, gem. inspecteur lich. opvoe ding, Dordrecht; P. Haverkamp, directeur Zee vaartschool, Amsterdam; mej. M. J. Huisinga, oud-directrice Kook- en Huishoudschool, Nijme gen; J. Kimmerer, leeraar M. T. S„ Dordrecht; mej. M. E. H. Schilie-mans, directrice R. IC. Huis houdschool voor meisjes, Rotterdam; A. v. d. Voem Vonk, directeur l»te ambachtsschool, te 's Gravenhage; J. G. Nolens, penningmeester Vei-, tot bev. Ambachtsonder wijs in Limburg, Venlo; Jan Fabrioius. tooneelschrijver, 's Gra venhage; G. M. Kan, Wassenaar; S. H. de Roos, sierkunstenaar. Hilversum; c. van Son, admini strateur Alg. Ned. Verbond, Dordrecht; J. G. C. Jonker, hoofdcommies Alg. Rekenka mer; J. G. Tielenius Kruythoff, ontvanger in- voerr. en acc., s-Gravenhage; P. A. van Andel, ontvanger dir. belastingen, Rotterdam; U. RU li- ma, ontvanger dir. belastingen, Leeuwarden; PI, L. Dingemans, Amsterdam, D. A. Dotjer, Arn hem, bewaarders hypotheken, kadaster en scheepsbewijzen; w. F. van Rietschoten .verifi cateur invoerr. en aco„ Venlo; J. A. L. Vervloet, boekhouder directie Staatsloterij, 's-Gravenhage; E. G. A. C. Vervooren, hoofdcommies Dept. van Defensie; A. Nieuwland, te Haarlem, techn. hoofdambt. Rijkswaterstaat; C. de Kiewlt 's Gravenhage;1 J. D. Heykoop IJmuiden, halchef Staatsvisscnca-s- havenbedrijfM. de Vries, IJmuiden, voorz. van Reeders van I isschersvaartuigen; J. C. Slis, Haarlem, oud-voorzitter IJmuider Vlschhandel- vereemgmg; J. A. J. B. M. G. SeydJitz, te Hulst gewezen dijkgraaf polder Alstein en waterschap A.bsdale, Riet en Wulfsdijk; H. P. H. Waalkens, Blijham, voorzitter waterschap Reiderland; Ch. Pabon Hengelo (O.) directeur Twcntsche Cen traal Station voor electrische stro om 1 e verin g J. Mous, Heerlen, afdeelingschef staatsmijnen;! H. N. Soesan, Utrecht, onderafdeelingschef Ned. Spoorwegen; J. H, Leijer, te Haarlem, werktuig kundige Ned. Spoorwegen; dr. C. Branx, da Bilt directeur K.N.M.I.; J. Posma, Geleen, cllefl ondergrondsch bedrijf staatsmijn Maurits; P. Krijt, Singapore, gewezen administrateur Stoom vaart Mij Zeeland; J, H. L. Meuffels, referen daris P.T.T.; A. W. J. Muysken 's Gravenhage, hoofdcommies Hoofdbestuur der P.T.T H. J. Hendrikse, Eindhoven, inspecteur Raad van Arbeid aldaar; Jonas de Vries lid fa. S. I. de Vries, Amsterdam; N. J. ten Bosch, Soest, directeur Mij. „De Korenschoof" Utrecht; J. W. J. Driessen, directeur N.V. Stoomweverij fa. Herman Driessen en Zoon, Aalten; J. M. E'. Keunen, oudste directeur N.V. Lederfabriek Gebrs. Keunen, Eindhoven; A. A. Isaac, Amster dam, gedelegeerd lid raad van beheer, oud-direc teur De Bijenkorf; J. C. Berk, commissaris N.V. Kamper Emaillefabrieken, te Kampen; A. J. H. Tielens, lid fa. Gebr. Tielens en Co., Meerssen; P. v. d. Biggelaar, voorzitter K. v. K. voor Westelijk Noordbrabantj Breda; S. W. Arntz, voorz. K. v. K. voor Hollands Noorderkwartier, Alkmaar; jhr. C. L. H. Quarles van Ufford, secr.-penningm. Aig. Ned. Ver. voor Vreemde lingenverkeer, 's-Gravenhage; A. Enklaar, in genieur N.V. Utrechtsche Machinefabriek o/d. Frans Smulders, Utrecht; W. C. van As, voorz. Bond van Ned. SChllderspatroons, Sommelsdük: J. J. L. Höppener, Roermond; P. E. G. v. d- Heyden, arts, 's-Hertogenbosch, alg. voorz. Nat- Federatie Wit-Gcle Kruis; W. Sinninghe Damsté, arts, Huizum; J. L. Labberté, arts, Krommenie; dr. E. H. La Chapelle, arts, Assen; wed. H. J- van Lentvan der Schriek, directrice Sonnaville' rusthuis Hees, penningmeesteres Ned. R. K. Bond van Ziekenverpleegsters; J. P. Schols, directeur districtsarbeidsbeurs Venray; p. j. Kleys, voorz- Ned. R. K. Fabrieksarbeidersbond St. WllHbror- ■dus, 's-Gravenbage; Joh. van Meggelen, Rotter dam, ondervoorz. Chr. Nat. Werkmansbond, voorz. afd. Rotterdam van dien' bond; wed. van Swaay, geb. R. M. R. J. Schutjes, 's-Herto genbosch A. J. L. Abrahami cle Melverda, tijd. ambte naar ter beschikking rnevr. mr. A. M. L. van Rooy, gob. Lange, griffier Raad van Justit.o, Soerabaja F. K. Rijkschroeff, kantoorhoofd hoofdkantoor gevangeniswezen J. W. P*1' Claase, griffier le kl. landraden te Cheribon en Koenlngan N. H. M. J. D. Buno Heslinga, wnd. hoofdeontroleur in- en uitvoerrechten en accijo*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 6